Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
Rose68

Ne-am intorrs






tina71
QUOTE(alina84 @ Apr 3 2009, 04:09 PM) *
Buna Tina.Iti multumesc ca mi-ai impartasit din experientele tale cu copilasii.As vrea sa merg totusi la un oftalmolog sa fiu sigura ca nu e nimic grav,pt ca sunt la primul bebelus si ma alarmez destul de repede la orice neregula cu el.


sigur alina , nici nu am zis sa nu te duci. nu mai stiu sigur daca am reusit sa-ti spun tot ce am vrut aseara pt ca la mine era miezul noptii si eu eram asa de obosita.ai vazut ca si eu am fost cu amandoi; treb sa vezi exact despre ce e vorba.poate e altceva decat la copii mei, desi se pare ca aceasta e problema pe care o au cam toti bebelusii. eu iti doresc sanatate si sa ne aduci vesti bune oFloare1.gif
tina71
La multe lunite dorim unei domnisoare frumoase floare2.gif occasion.gif
tina71
QUOTE(anku @ Apr 3 2009, 01:24 PM) *
Faci dublu click p cea care o doresti si iti apare cum o sa-ti apara p forum...mergi in jos...si vezi 2 coduri..il copiezi p ultimul,cel cu url,scrie sus ca e ptr forumuri...apoi vi la locul unde raspunzi si i dai paste !si se posteaza...!
poopam p duncan si mamica lui! tzuc.gif


uite asta este pentru voi de la noi


oana petrina
vai Rose da ce domnisoara frumoasa avem aici. iti vine sa o papi e ca o bombonica. sa va traiasca si sa fie o fetita fericita. Matei ii trimite un pupik
Alina sa-ti traiasca puiul e o dulceata. Tina ai niste pui tare mumosi ai grija cu ei ca o sa sara nurorile pe ei smile.gif
imi place tare ca ati pus poze. Simina asteptam poze si de la tine nu numai cu brutika frumoasa. Adina vrem poze si cu puisorii tai.
v-am luat la rand smile.gif
va pupam
simina_ana
Mai, fetelor, mai.....trebuie sa ne punem pe treaba bananab.gif bananab.gif bananab.gif .....in asa fel incat in decembrie anul viitor sa facem si fetite liwlol.gif (asa...ca sa ramanem in familie).... liwlol.gif Numai baieti frumosi am vazut pe aici....si nu ar fi asta problema .....dar mai vine cate o mamica cu baiatul cel mare " din dotare"....si uite asa se face coada la usa lui Rose....liwlol.gif
Va spun eu ce se va intampla....tati de Andreiutza dulce...ne va supune baietii la probe....va aduceti aminte de Harap Alb? liwlol.gif II si vad pe ai nostri luptandu-se cu "balaurul Biberonus", eating.gif -nd Suzeta....ce ne facem fetelor? tongue.gif
simina_ana
QUOTE(oana petrina @ Apr 3 2009, 09:53 PM) *
vai Rose da ce domnisoara frumoasa avem aici. iti vine sa o papi e ca o bombonica. sa va traiasca si sa fie o fetita fericita. Matei ii trimite un pupik
Alina sa-ti traiasca puiul e o dulceata. Tina ai niste pui tare mumosi ai grija cu ei ca o sa sara nurorile pe ei smile.gif
imi place tare ca ati pus poze. Simina asteptam poze si de la tine nu numai cu brutika frumoasa. Adina vrem poze si cu puisorii tai.
v-am luat la rand smile.gif
va pupam



Sa traiti am inteles!!!....pana duminica seara imi fac tema.....liwlol.gif
Pupici
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Apr 3 2009, 07:02 PM) *
Ne-am intorrs




Rose nu cred ca trebuie sa-ti mai spun guitar.gif guitar.gif guitar.gif ...sa ma treci si pe mine...adica pe Iancu, pe lista de petitori...da? liwlol.gif


roxana83
buna dimineata la mamici si bebei!!!
va mai amintiti de noi?
sa-mi fie rusine ca nu am mai intrat dar sa stiti ca nu v-am uitat doar ca nu mi-a mers calculatorul .

la mai multe lunite pentru andreiuta sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea

uez si eu cu intarziere bun vanit fetelor noi!
nici fetita mea nu a mai vrut sa pape mi-a luat putin in greutate acum si-a mai revenit dar mai are zile si mai proaste cad nu papa bine dar a inceput sa mai ia si in greutate, si eu sunt cu listele si mi-a zis dr sa o cantaresc in fiecare seara ,aseara am cantarit-o so luase ieri toata ziua 60g eram si eu si sotul in culmea fericirii nu ne venea sa credem am cantarit-o de 5 ori.

alina si eu am avut probleme cu un ochisor tot asa avea canalul lacrimal infundat si proasta de dr mi-a spus sa-i pun lapte din san si ceai de musetel si mai rau i-am facut si pana la urma am ajuns cu ea la spitalul de ochi si mi-a dat niste picaturi sa-i pun si intr-o saptamna i-a trecut,
dar inainte ma- dus la aalt cabinet si mi-a spus ca nu mai am ce sa-i fac ca trebuie sa o operez cu laser sa-i desfunde canalul .
daca vrei iti dau nr doctoritei sa te duci sau iti spun cum se numesc picaturile.
va pupam si daca nu sunteti suparate pe noi ca n-am mai intrat mai venim.
roxana83



asta e o pozica mai veche de cand aveam 2 luni acum avem 3 luni si 5 zile!!!!
alina84
Buna ziua mamicilor,ce faceti,vi s-au trezit bebelusii?Noi astazi il asteptam pe tata acasa,dupa o saptamana de delegatie,ne-am facut frumosi.Va pupam si va dorim o zi frumoasa cu mult soare.


Font updated, please click 'Generate Code' again!
adina_apostu
Buna fetelor, ce mai faceti?
LA MULTI ANI ANDREUTA, sa te faci mare si sa ile aduci doar bucurii parintilor.
Fetelor cred ca numai medici prosti in provincie, va spuneam zilele trecute ca Cristinica are o iritatie pe fata, ei bine azi am fost cu ea la pediatru si stupoare nu stie ce are ne-a trimis la infectioase in conditiile in care i-am spus ca nu are cum sa fie rubeola, in fine am fost la infectioase si aia de acolo ca nu stie ce are, ca ar fi nu stiu ce, bla bla....
Acum asteptam ziua de luni si mergem si la dermato. Cred ca este o dermatita de contact.
Asteptam sa vedem ce zice si dermatologia si daca nu mergem la bucuresti.
I-am cumparat detergent Dermaline pt bebei si vroiam sa va intreb ce parere aveti care ar fi cele mai bune produse pt ei, cumva gama Mustella?
Probabil o sa trecem la ea. Cu cea mare nu a fost problema am avut Johnson si a fost totul ok. Probabil cea mica e mai sensibila.
Va las ca ne pregatim de iesit afara.
Pupici mult, ceau
anku
p unde sunteti???
la innot darius a fost mut de uimire,,,a fost tare cuminte,l-am bagat si cu capul si nu plange!poate il conving p sotul sa platim niste cursuri ptr bebe...il facem inno5tator profesionist!
ati scos bebeii la plimbare???
stiti ce am facut???am dat lui darius beba ca este de la nestle si acum si-a bagat o masa noaptea la 3 dim dupa care mananca la 5 dim si la 7 si nu mai vrea sa doarma!!!!ziua mananca acum din ora in ora...stau ca sa suga si cate o jumatate de ora ca nu-i place lapticul....
ma gandesc sas il arunc ca darius nu il vrea pur si simplu...
noi am trecut la pampers marimea 4...
va poop si va astept m,aine la cafea! tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Apr 4 2009, 10:18 PM) *
p unde sunteti???
la innot darius a fost mut de uimire,,,a fost tare cuminte,l-am bagat si cu capul si nu plange!poate il conving p sotul sa platim niste cursuri ptr bebe...il facem inno5tator profesionist!
ati scos bebeii la plimbare???
stiti ce am facut???am dat lui darius beba ca este de la nestle si acum si-a bagat o masa noaptea la 3 dim dupa care mananca la 5 dim si la 7 si nu mai vrea sa doarma!!!!ziua mananca acum din ora in ora...stau ca sa suga si cate o jumatate de ora ca nu-i place lapticul....
ma gandesc sas il arunc ca darius nu il vrea pur si simplu...
noi am trecut la pampers marimea 4...
va poop si va astept m,aine la cafea! tzuc.gif



se vede ca a fost frumos azi afara .....toate ne-am refugiat in parcuri....
si noi suntem la marimea 4 la pampers de o saptamana.....dar sa stii ca nu sunt multumita deloc...e in stadiul in care 3 ii este mic, si 4 prea mare.....daca nu sunt atenta cand face kaki, si astept pana ma atentioneaza el....se murdareste pana in varful urechilor.... doh.gif
SI noi vrem sa-l dam la innot pe pitic, dar mai incolo....vrem sa-l dam la maimulte sporturi ...ca sa aiba ocupatia smile.gif
mie imi doarme piticul de la ora 7 ...nici baie nu i-am mai facut azi......sunt curioasa la cat se va trezi si ne va trezi si pe noi dimineata...smile.gif

pupam bebeii si mamicile...
simina_ana
Neata' mamici si pitici....nu sunteti pe aici? biggrin.gif

Ce mai faceti? Unde ati disparut toate?
geocoto
Neatza si de la noi.
Lucas cred ca s-a gandit ca azi este duminica si sa o lase si pe mami sa doarma mai mult.S-a trezit la 6 a papat si a dormit pana la 9.Am fost iesiti ieri si nu a avut timp sa-si faca somnul de frumusete de la 3 la 5 decat pe franturi si cred ca de-asta a fost asa obosit.
Noua ne-a recomandat pediatra sa mai asteptam cu innotul ca apa aia cu clor nu este tocmai recomandata pt pitici.Anku voi ati fost la innot pt nou nascuti sau bazinul mare?Ce i-ai pus peste pampers?
Pupici ca azi avem musafiri. spalvase.gif
anku

eu sunt...
vai ce ma fac????
darius s-a trezit cu putini mucisori dar nu nasul infundat....l-am scos ieri p balcon si cred ca de acolo!credeti ca va raci???dc ma duc iarasi la spital???doamne..ed ma fac????
oana petrina
neazta fetele
pai de cand cu caldura asta ne uita DD pe afara. ne plimbam toata ziua. acum ne pregatim sa mergem la padure.Matei e bronzat tare pe fata si-i sta asa de frumos. ieri ne plmbam si cand pun mana pe matei era fleasca pe pantalon.nu stiu cum a reusit sa faca pe langa pampers. si era asa elegantit smile.gif si fuga acasa l-am schimbat si iar am iesit. azi plec si cu haine la mine:) ni momentan tot pampers3. am zis ca -l schimbam si noi dar de sapt viitoare cred.
va pupam si va dorim o zi frumoasa
Rose68
QUOTE(anku @ Apr 5 2009, 10:59 AM) *

eu sunt...
vai ce ma fac????
darius s-a trezit cu putini mucisori dar nu nasul infundat....l-am scos ieri p balcon si cred ca de acolo!credeti ca va raci???dc ma duc iarasi la spital???doamne..ed ma fac????


stai linistita si la noi se mai intampla. Dar nu ma mai sperii asa usor. Desfundam nasucul cu ser fiziologic si mouche bebe si un supozitor eferalgan si gata ziua urmatoare e OK. Muci noi avem destul de des...........nu mai fi asa stresata..........
anku
QUOTE(geocoto @ Apr 5 2009, 11:57 AM) *
Neatza si de la noi.
Lucas cred ca s-a gandit ca azi este duminica si sa o lase si pe mami sa doarma mai mult.S-a trezit la 6 a papat si a dormit pana la 9.Am fost iesiti ieri si nu a avut timp sa-si faca somnul de frumusete de la 3 la 5 decat pe franturi si cred ca de-asta a fost asa obosit.
Noua ne-a recomandat pediatra sa mai asteptam cu innotul ca apa aia cu clor nu este tocmai recomandata pt pitici.Anku voi ati fost la innot pt nou nascuti sau bazinul mare?Ce i-ai pus peste pampers?
Pupici ca azi avem musafiri. spalvase.gif

exista pampers special ptr innot ...care nu se inmoaie si este ca un chilotel!
stii cum este???cu cat i feesti mai mult cu atat mai rau...eu am vazut copii de 20 zile la innot dar bineinteles nu in bazinul ala mare!este un bazinas superb ,rotund,cu jum de m apa ptr bebelusi si p margini loc sa stea mamica si taticu!dar eu nu l-am bagat numai acolo...l-am bagat la bulubuci!! ohmy.gif smile.gif se uita de ziceai ca-i iasa ochii din orbite dar nu statea o clipa locului cu picioarele!!si l-am dus si 5 min la sauna si nu are nimic!!!dar am stat jos ca sa nu fie chiar asa mare caldura pt el...aveti magazine dm sau rossman???Sau muller????Acolo se gaseste pampers pt innot!eu am luat de babylove sunt mai ieftinute si fff bune!!!3 euro 10 bucati!!poopam noi p voi!!! tzuc.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Apr 5 2009, 12:18 PM) *
stai linistita si la noi se mai intampla. Dar nu ma mai sperii asa usor. Desfundam nasucul cu ser fiziologic si mouche bebe si un supozitor eferalgan si gata ziua urmatoare e OK. Muci noi avem destul de des...........nu mai fi asa stresata..........

vai rose sa te auda bunul dumnezeu...figura este ca eu nu am nimic in casa decat niste mucosolvan si i-am dat>!i-am luat mucisorii azi dim si vad ca dc sta sus nu are nimic...l-am scos p balcon si cred ca a fost incins din casa si desi erau 25 de grade uite ce am facut...
andreiuta ce face??? tzuc.gif
Si la noi topfer se gaseste intr-un sg loc...nu stiu de ce!!!
anku
oh my good!!!imi merge calculatorul...mi se incarca pagina.... bananab.gif bananab.gif bananab.gif
si antivirusul este activat...nu inteleg de ce nu a mers pana acum dar atata m-am chinuit...vaiiiiiiiiiiiiiiiii sper sa tina!!!!
anku
NU MAI ESTE NIMENI???
DEJA ATI PLECAT???LA P?LIMBARICA???
vai doamne da sa nu se imbolnaveasca darius....


danielaaa...ne gandim si la tine!!!ca acum ai luat ai tu o pauza dupa atatea arnjaturi de casa noua....
geo si oana voi va pregatiti de botez!!!ce fain.... rolleyes.gif noi mai avem....
simina_ana
Noi nu am plecat inca la plimbarica.....am stat in pat si ne-am giugiulit toti 3. Ne-a ras Iancu cu o pofta si ne-a facut niste mutrite de ne venea sa plangem de bucurie cand il vedeam atat de vesel....
Si uite asa ..din joaca in joaca, ba un zambet, ba un piciorus sau o manuta in vant s-a intors Iancu pe burtica singur....am ramas fara cuvinte amandoi....e unul din putinele momente cand le prinde si sotul in premiera...
Papam si noi acuma si o sa iesim la plimbarica....dar desi e soare afara e un soare dintos...asa ca nu vom sta prea mult...

Va pupam si noi si va dorim o duminica placuta!
anku
noi in loc sa ne ducem la plimbarita ne-am culcat 3 ore!!! rolleyes.gif vai doamne ce bine a fost!!!!am dormit amundoi de numa numa ,l-am luat in brate p sarius si m-am trezit ca ma durea mana...am visat ca eram agent secret!!! liwlol.gif
acum la noi sa innorat...nu stiu dc mai iesim!!!
vad ca darius nu mai are mucisori....dar i-am dat si spray-uri ca avea parca ceva in gat si acu sa curatat!
voi ce faceti??? tzuc.gif
anku
QUOTE(adina_apostu @ Apr 4 2009, 06:43 PM) *
Buna fetelor, ce mai faceti?
LA MULTI ANI ANDREUTA, sa te faci mare si sa ile aduci doar bucurii parintilor.
Fetelor cred ca numai medici prosti in provincie, va spuneam zilele trecute ca Cristinica are o iritatie pe fata, ei bine azi am fost cu ea la pediatru si stupoare nu stie ce are ne-a trimis la infectioase in conditiile in care i-am spus ca nu are cum sa fie rubeola, in fine am fost la infectioase si aia de acolo ca nu stie ce are, ca ar fi nu stiu ce, bla bla....
Acum asteptam ziua de luni si mergem si la dermato. Cred ca este o dermatita de contact.
Asteptam sa vedem ce zice si dermatologia si daca nu mergem la bucuresti.
I-am cumparat detergent Dermaline pt bebei si vroiam sa va intreb ce parere aveti care ar fi cele mai bune produse pt ei, cumva gama Mustella?
Probabil o sa trecem la ea. Cu cea mare nu a fost problema am avut Johnson si a fost totul ok. Probabil cea mica e mai sensibila.
Va las ca ne pregatim de iesit afara.
Pupici mult, ceau

adina uite-te aici poate te ajuta...noi am avut dermtita seboreica dar am scapat! tzuc.gif

http://www.google.de/search?hl=de&clie...Suche&meta=

sau

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=1509

poop! ce faceti??? tzuc.gif

simina_ana
Si noi am dormit o ora jumate dupa ce am venit de la plimbarica, ne-am trezit, am papat, ne-am jucat si acum doarme dus....
Si eu ma confrunt cu dermatita seboreica , doar ca noi avem cojite in cap. Am inceput sa-i dau cu ulei de masline si vad ca au inceput sa se mai duca....Initial nu am vrut sa-i dau cu nimic, pt ca mi s-a spus ca ii vor trece pana la 6 luni. Dar au devenit inestetice si au inceput sa miroasa. Asa ca de o saptamana de cand il dau, o zi da, una nu, s-au mai inmuiat si au inceput sa-i si cada. Si se curata f frumos. Mai avem de lucru ce-i drept, dar sper ca in maxim o luna sa scapam de ele. Nici nu vreau sa insist ca sa nu-i smulg parul si sa-i afectez radacina.
Voi ce faceti? Cum ati petrecut weekendul?

Rose68
QUOTE(anku @ Apr 5 2009, 11:20 AM) *
exista pampers special ptr innot ...care nu se inmoaie si este ca un chilotel!
stii cum este???cu cat i feesti mai mult cu atat mai rau...eu am vazut copii de 20 zile la innot dar bineinteles nu in bazinul ala mare!este un bazinas superb ,rotund,cu jum de m apa ptr bebelusi si p margini loc sa stea mamica si taticu!dar eu nu l-am bagat numai acolo...l-am bagat la bulubuci!! ohmy.gif smile.gif se uita de ziceai ca-i iasa ochii din orbite dar nu statea o clipa locului cu picioarele!!si l-am dus si 5 min la sauna si nu are nimic!!!dar am stat jos ca sa nu fie chiar asa mare caldura pt el...aveti magazine dm sau rossman???Sau muller????Acolo se gaseste pampers pt innot!eu am luat de babylove sunt mai ieftinute si fff bune!!!3 euro 10 bucati!!poopam noi p voi!!! tzuc.gif

Buna dimineata!


e prima data cand aud de pampersi pentru inot. Magazin DM avem si noi in galeriile de la Carrefour dar inca nu am intrat in el. Noi locuim in aproierea singurului bazin din oras dar sa vedem daca putem merge acolo. Acum 2-3 ani era doar pentru copii de la scoala sportiva si copii cu deficiente locomotorii pe baza de programare. Iar vara e deschis si publicului 5 ore pe zi in afara perioadelor de competitii. Ministerul zise ca va face ceva in privinta asta pentru ca Braila a dat 3 campioane olimpice pana acum Beatrice Coada, Camelia Potec si Diana Mocanu. Asa ca bazin destinat copiilor de varsta mica? ei hai , da de unde asa ceva intr-un amarat de orasel de provincie.

Sambata am fost in parc. A fost groaznic, este poluat fonic in weekend. Toate invartiturile au manele date la maxim. Am crezut ca o iau razna.
Ieri am fost si ne-am pierdut timpul in statiunea Lacu Sarat, cea mica daca a dormit un sfert de ora. In rest a chirait in continuu. Am mers cu carutul dupa noi dar nu prea a stat in el ca era tare curioasa sa vada ce e in jur.
Am fost ieri si la doctor. Ne-a sunat ca se plictiseste si se duce pana la cabinet si ne-a intrebat daca nu vrem sa venim pentru cantar si asa cate o vorba. Ne-a dat un pliant de diversificare. Daca va intereseaza il scanez si vi-l trimt si voua, macar orientativ. Am citit pe net ca pliantul respectiv a fost chiar premiat. Saptamana asta facem vaccinul de 4 luni si dupa 2 zile incepem diversificarea. Mamicile din Romania.......a-ti inceput sa dati bebeilor morcov?
Am vazut ieri ceva curios.....un bebe hranit de mami cu morcov si care era portocaliu la gurita si pe fata. Medicul ne-a spus ca e de la morcovii de import si sa caut sa ii dau fetei morcov de la tarani. Ala plin de noroi si cu varful ascutit.
http://www.reclama/forum/viewtopic.php?t=1458 uite un link unde se spune ca si suculetul TEDY din comert are cam acelasi efect, il coloreaza pe bebe.

Se vede ca incepuse sa nu mai manance a luat in 3 saptamani doar 500 gr. Acum avem 5500 si 60 cm iar perimetrul cranian 38 cm. Minimul la fetite este de 5000gr, 57 cm si perimetrul cranian 38 cm. Suntem minione dar totusi in grafic.
Acum de cand cu laptele nou a inceput sa pape mai bine. In ultimile 24 de ore a batut recordul. A papat 780 ml. Ea care cu vechiul laptic papa cam 500-600 ml. Si kaki de 4 ori pe zi. Ne-am speriat ieri.

Pupam mamici si bebici, in dimineta asta am avut vorba cuiva diareee verbala.
simina_ana
Neata' mamici si bebelusi trandafir.gif Va dorim o saptamana cat mai frumoasa si plina de soare trandafir.gif
Noi am fost tare harnicuti astazi. Ne-am trezit de la 7 si pana la 8 cand ni s-a facut foame, ne-am jucat , am ras, am chiui...ce mai ne-am trezit bine dispusi si pusi pe sotii...smile.gif. Iar mami intre timp fac_curat.gif si spalvase.gif
De ieri de cand s-a prins cum trebuie sa faca sa se intoarca de pe spate pe burtica, nu mai are stare....numai asta face. A devenit noua lui distractie. smile.gif
In plus de cateva zile a invatat sa-si bage singur si suzeta in gurita, asa ca ii pun suzeta pe langa el si il las sa se intinda dupa ea....se enerveaza uneori ca o indeparteaza de el si nu mai ajunge la ea. Dar nu se lasa.....
Ma uit la el si mi-am dat seama ca a crescut....parca ieri il aveam in burtica si simteam cum da din picioruse si manute...si acum....Si cand imi aduc aminte ce miscari lente avea in primele zile....si acum ..se intoarce pe burta, sta in manute pe burta, isi pune singur suzeta in gurita....ce mai... incetul cu incetul devine independent....maine -poimaine ma voi "impiedica" de el prin casa cand merge de-a busilea...

Rose sa stii ca mie imi place sa citesc ....asa ca tare ma bucur sa vad ca scrieti mai mult.

Fetele...ce faceti? Pe unde umblati? Sau dormiti ????
Anku, am chef de o cafea ...unde esti ? Nu aduci cafeaua aia odata? yami.gif

anku
azi dimineata am fost la analize sa vedem dc am ceva la glanda si in 22 ma duc la ecograf...de aia nu v-am adus cafeaua....hi hi hi!!!


dar v-am adus ceaiul.... laugh.gif

si ca tot a dat caldura eu as manca tone de inghetata.... yami.gif deja...si apoi ma mir ca nu slabesc.... wacko.gif

iancu asta e baiat hotarat...al meu inca nu s-a intors p burta dar mai asteptam... poopam p iancu si p tine! tzuc.gif
rose ne bucuram ca andreeiuta mananca bine...eu nuj mai contenesc sa-i fac de mancare tzuc.gif
nu stiu ce are darius azi dar vad ca este tare marait....
adina_apostu
Buna fetelor, am fost la dermato si se pare ca suntem foarte sensibila.
Am trecut pe creme speciale fara sapun si parfum de la bioderma si de spalat ne spalam cu produse de la Ivaterm la fel fara sapun si parfum si fetelor imi e tare teama ca se va obisnui cu ele si va fi foarte sensibila. Foarte scumpe dar nu conteaza sa nu o mai vad cu bubitele alea pe fata ca simt ca mor.
Ne-am cantarit si noi la o luna avem 4,600 kg si sa vedem acum cati cm. Pe 14 mergem la bucuresti la control si o sa vedem atunci. Avem niste falcute, o frumusete.
Pupici la bebei si aveti grija de voi, ceau
danieelaa
QUOTE(anku @ Apr 5 2009, 11:12 AM) *
danielaaa...ne gandim si la tine!!!ca acum ai luat ai tu o pauza dupa atatea arnjaturi de casa noua....

buna mamici
in sfarsit reusim si noi sa intram pe net,intr-un final am terminat cu mutatul.aranjautul fac_curat.gif si reparatul bananab.gif
ne-a fost dor de voi si ne=am gandit la voi in fiecare zi ........am mai recuperat din urma ce sa vorbit dar nu am reusit sa citim tot dar sigur vom recupera
Bine ati venit noilor mamici si sa va traiasca ingerasi ca sunt foarte frumosi....
....rose cam cu intaziere La Multe lunite Andreea


si la multi ani alina(parca daca nu ma insel)


o sa va punem cateva poze cu Denisa
pupam toate mamicile si pitici si de acum suntem si noi active
danieelaa
ne luptam cu morile de vant liwlol.gif


atentie se pozeaza




marea noastra realizare



simina_ana
QUOTE(adina_apostu @ Apr 6 2009, 01:44 PM) *
Buna fetelor, am fost la dermato si se pare ca suntem foarte sensibila.
Am trecut pe creme speciale fara sapun si parfum de la bioderma si de spalat ne spalam cu produse de la Ivaterm la fel fara sapun si parfum si fetelor imi e tare teama ca se va obisnui cu ele si va fi foarte sensibila. Foarte scumpe dar nu conteaza sa nu o mai vad cu bubitele alea pe fata ca simt ca mor.
Ne-am cantarit si noi la o luna avem 4,600 kg si sa vedem acum cati cm. Pe 14 mergem la bucuresti la control si o sa vedem atunci. Avem niste falcute, o frumusete.
Pupici la bebei si aveti grija de voi, ceau


Adina, si Iancu al meu s-a iritat la inceput pe fata, pe gat si zona umerilor. SI atunci mi-a spus medicul sa-i pun tarate in apa in care ii fac baita. Incearca si metoda asta daca vrei, poate ii trece.
Daca o alaptezi la san, sa te astepti sa-i tot apara bubite pe fata. Cica asa se intampla cu bebeii alaptati la san. Si noi patim la fel. O sa-i treaca atunci cand incepi cu diversificarea.
Eu il mai spal pe fata cu apa fiarta si racita de cateva ori pe zi.
Noi in ultima saptamana am luat doar 100 g. Suntem f energic ...
simina_ana
QUOTE(anku @ Apr 6 2009, 01:23 PM) *
azi dimineata am fost la analize sa vedem dc am ceva la glanda si in 22 ma duc la ecograf...de aia nu v-am adus cafeaua....hi hi hi!!!


dar v-am adus ceaiul.... laugh.gif

si ca tot a dat caldura eu as manca tone de inghetata.... yami.gif deja...si apoi ma mir ca nu slabesc.... wacko.gif

iancu asta e baiat hotarat...al meu inca nu s-a intors p burta dar mai asteptam... poopam p iancu si p tine! tzuc.gif
rose ne bucuram ca andreeiuta mananca bine...eu nuj mai contenesc sa-i fac de mancare tzuc.gif
nu stiu ce are darius azi dar vad ca este tare marait....



si pana in 22 nu ti-a spus ce sa faci? de la ce ti-au aparut alea dupa parerea lor?
simina_ana
Bine ati revenit Daniela si Denisa.
Pupicei pentru voi...
Cum e in casa noua?
danieelaa
QUOTE(simina_ana @ Apr 6 2009, 07:04 PM) *
Bine ati revenit Daniela si Denisa.
Pupicei pentru voi...
Cum e in casa noua?

e super bine,un pic cu acomodarea dar sa treaca un timp si sigur ne vom acomoda
anku
QUOTE(simina_ana @ Apr 6 2009, 08:59 PM) *
si pana in 22 nu ti-a spus ce sa faci? de la ce ti-au aparut alea dupa parerea lor?

ptr ca sunt grasa...am luat 21 kg in 9 luni practic si in loc sa ma opresc mai iau.....de aia vor sa vada de ce ma ingras ....ptr ca eu nu mananc...ex nu am mai mancat carne sau dulciuri de 2 sapt sio in loc sa slabesc am mai pus 1 kg si p bune ca nu mananc!si de aici cosuri,bube ce or fi alea!
imi este frica sa nu fie ceva legat de sist nervos....ptr ca am fost greu incercata cu nervii!
darius numai a urlat....am fost la plimbare si nu te poti intelege cu el nicicum ca sa nu mai zic ca azi nu a dormit deloc!a tb sa-l pun in carut ca p copii aia de 7 luni ca sa vada tot si sa apucat sa linga carutul! doh.gif as putea spune ca este obraznic rau....si rasfatat ca tacso l-a inv asa!si obraznic seamana cu jigodia de cumnatul meu! sad.gif trist...dar speram sa indreptam obraztnicia dc se indreapta! sad.gif
ai vostrii bebelusi cum se mai comporta????
anku
ce par lung are denisa!!!!si i-ati pus cercelusi... bananab.gif bananab.gif bananab.gif
poopa, o printesuca frumoasa! oFloare.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Apr 6 2009, 08:59 PM) *
ptr ca sunt grasa...am luat 21 kg in 9 luni practic si in loc sa ma opresc mai iau.....de aia vor sa vada de ce ma ingras ....ptr ca eu nu mananc...ex nu am mai mancat carne sau dulciuri de 2 sapt sio in loc sa slabesc am mai pus 1 kg si p bune ca nu mananc!si de aici cosuri,bube ce or fi alea!
imi este frica sa nu fie ceva legat de sist nervos....ptr ca am fost greu incercata cu nervii!
darius numai a urlat....am fost la plimbare si nu te poti intelege cu el nicicum ca sa nu mai zic ca azi nu a dormit deloc!a tb sa-l pun in carut ca p copii aia de 7 luni ca sa vada tot si sa apucat sa linga carutul! doh.gif as putea spune ca este obraznic rau....si rasfatat ca tacso l-a inv asa!si obraznic seamana cu jigodia de cumnatul meu! sad.gif trist...dar speram sa indreptam obraztnicia dc se indreapta! sad.gif
ai vostrii bebelusi cum se mai comporta????



Offfff....te rog nu te mai stresa!
Ai grija de tine, ca trebuie sa ai grija de Darius!
Daca tot nu alaptezi incearca sa tii o dieta ceva....
Cat despre Darius , sunt sigura ca o sa-si revina. Nu cred ca se pune problema de obraznicie acum....e o perioada in care ei descopera acum lumea si vor sa vada cat mai multe....Si Iancu se crizeaza...dimineata e bine dispus dar spre seara incepe concertul.Si asta din cauza ca nu doarme f mult in timpul zilei. Daca l-ai vedea cat se agita in scaunelul lui....aproape ca se da jos singur...deja mi-e frica sa-l mai las singur si pt o secunda.
De pe la 6 facem cu randul de paza la el. Ba in brate, ba pacalit sa mai stea in scaunel, ba ne strambam la el, la gimnastica scoatem tot arsenalul din dotare....La baie, slava Domnului sta linistit, indiferent cat dureaza baia, dar dupa baie....trebuie sa ma misc repede....dar am observat ca daca ii cant sta potolit si il imbrac fara sa se mai zbata. Deja stiu toate cantecele de la Rose. Rose , inca o data multumesc....ca altfel nu stiu ce faceam....probabil ii cantam si acum cantecelul cu elefentatii pe panza de paianjen liwlol.gif .Oricum a devenit un smecher si jumatate....Dar nici nu pot sa ma supar pe el...cand il vad cum rade ma topesc toata.....Cand mai face fitze...ii spun ca il tin minte si ca la 4 ani ii dau "na-na" pentru fiecare fitza de acum....si sa-l vezi cum incepe sa rada....ca imi vine sa-l pap tot....
Iar acum cu intorsul pe burtica.....nici nu-ti spun....numai asta a facut toata ziua...inclusiv in scaunelul lui....de-acum tebuie sa-i pun hamurile...Inca o chestie ce-i mai place sa faca in scaunel....e sa se impinga si ajunge cu spatele in scobitura si ii place sa stea asa...cu picioarele in sus....si e asa de bucuros cand isi vede piciorusele....e un bandit ce mai....
Ma duc si eu sa fac o baie fierbinte aromata....mi-era dor de asa ceva si azi "mi-am castigat" acest drept...l-a adormit tati pe Iancu mai devreme si eu ma duc sa ma relaxez cateva ore in cada....sper sa nu adorm cum mi s-a intamplat ultima data....m-am trezit cand se racise apa si imi era frig...liwlol.gif
tzuc.gif
anku
initial m-am gandit sa tin dieta disociata...dar judecand la rece nu face decat sate imbolnaveasca!!!dai intr-o anemie de zici ca nu e adev...mama zice sa iau medicamente si nu vreau asa ceva....ne otravim noi corpul destul cu toate prostiile!!!asa ca am zis ca slabesc in timp,sanatos si sigur....nu repede ca apoi sa pun mai mult p mine!adica urmez ce mi-a spus medicul....dimineata mananc bine,la amiaza o ciorbita sau felul 2 dar fara paine si seara salata!mai mult nu mai pun nici in cafea zahar,merg p jos destul,si in loc sa slabesc ....ma ingras!ma apuc sa alerg imediat dar ma doare....s-a lasat burta in jos si ma doare !dar pana ma obisnuiesc ...nu stiu....sa vedem poate e ceva de la glanda sau stomacul!!!!ce stii ce va fi????DIN TIMPUL SARCINII AM INCEPUT SA AM PROBL CU COSURILE::::dar acum e dezastru....dar nu e3 nimic!!!darius a fie bine!!!acum l-a vazut si tacso ce rau este....
iti doresc relaxare placuta....

poopam bebelusii e dec! tzuc.gif
geo ce mai faceti????
geocoto
Bine suntem si noi.Crestem pe zi ce trece si descoperim lucruri noi.Parca si sunetele sunt diferite de la o zi la alta.Draga Simina l-am luat si eu cu scaunelul de masina dupa mine prin casa ca altfel nu mai fac nimic.Se joaca in voaia lui dar ma urmareste cu coada ochiului daca sunt langa el si daca nu, se face asa ca plange sa vada apar...

Mai Anku chiar ma superi!!!!!! cum sa semene bietul copil cu o persoana pe care tu o urasti?Pune mana si rezolva problemele cu sotul tau si ofera-i lui Darius cel mai iubitor camin care il poti tu crea.Nu este rasfatat momentan, el se adapteaza la cum il obisnuiesti tu.Serios acum e grav de tot cat ii dai sa pape.E mare diferenta sa-l pui la san din ora in ora si sa-i dai din ora in ora 100 ml.Iar cu ingrasatul e normal daca nu aduci un aport egal de proteine, glucide, lipide, organismul tau sa o ia razna.

Rose cum o convingi pe Andreea sa nu bage in gurita mana cand ii faci masaj?In seara asta si-a pus mana pe burtica si a bagat-o in gura pe urma ii venea sa vomite de la crema.Are o rapiditate, cu greu^pot sa tin pasul cu el..

Va pupam si scriem mai greu dar de citit tot citim.
alina blidar
buna dimineta mamicilor!ce faceti?cum ati dormit?noi am dormit ca niciodata dupa baita toata noaptea,pana acum dormeam o ora si ne trezeam
Rose68
QUOTE(geocoto @ Apr 7 2009, 01:33 AM) *
Bine suntem si noi.Crestem pe zi ce trece si descoperim lucruri noi.Parca si sunetele sunt diferite de la o zi la alta.Draga Simina l-am luat si eu cu scaunelul de masina dupa mine prin casa ca altfel nu mai fac nimic.Se joaca in voaia lui dar ma urmareste cu coada ochiului daca sunt langa el si daca nu, se face asa ca plange sa vada apar...

Mai Anku chiar ma superi!!!!!! cum sa semene bietul copil cu o persoana pe care tu o urasti?Pune mana si rezolva problemele cu sotul tau si ofera-i lui Darius cel mai iubitor camin care il poti tu crea.Nu este rasfatat momentan, el se adapteaza la cum il obisnuiesti tu.Serios acum e grav de tot cat ii dai sa pape.E mare diferenta sa-l pui la san din ora in ora si sa-i dai din ora in ora 100 ml.Iar cu ingrasatul e normal daca nu aduci un aport egal de proteine, glucide, lipide, organismul tau sa o ia razna.

Rose cum o convingi pe Andreea sa nu bage in gurita mana cand ii faci masaj?In seara asta si-a pus mana pe burtica si a bagat-o in gura pe urma ii venea sa vomite de la crema.Are o rapiditate, cu greu^pot sa tin pasul cu el..

Va pupam si scriem mai greu dar de citit tot citim.

Buna dimineata!
Geo noi folosim lapte hidratant Klorane pentru masaj care intra foarte repede in piele si nu este gras. Foloseam ulei de masaj si i-au aparut bubite pentru ca ii astupam porii.
Cand ii fac masaj si gimnastica la picioruse e foarte vesela gangureste si da din manute. Cand ii facem masaj dupa baita nu mai e vesela dar nici nu plange si sta cumintica (cred ca o oboseste baita). Iar rapiditate are si a mea, cel mai repede reuseste sa smulga bavetica atunci cand mananca. Cand mananca da din picioruse, mai face pauza sa gangureasca......... Trebuie sa fiu foarte atenta sa ii scot biberonul din gura la timp, altfel se inneaca, pentru ca gangureste cu lapticul in gura sau biberonul in gura.Doar noapte papa linistita. De aceea inca nu e nimeni din familie care sa se incumete sa ii dea de mancare in afara mea.
Si eu am inceput sa ma ingras............aveam 49 de kg cand am nascut, acum am 57. Inainte de nastere aveam 61 kg. Burtica a crescut, arat ca si cum as avea burtica de 5 luni.
Cred ca alaltaieri nu a fost coincidenta ca a papat 785 ml a papat si ieri 820 ml ( fata de 500-600 de ml ca pana acum). Cred ca noul laptic ii place mai mult.
alina84
Buna ziua mamicilor,ce faceti?Noi am papat,si acum facem nani pt ca noaptea nu prea dormim si ziua recuperam.Mai are cineva bebe asa de agitat ca al meu?Noaptea nu prea doarme,iar ziua plange f mult,desi e schimbat,mancat,nu-l doare burtica pt ca nu se strange,si nu stiu ce sa-i mai fac,vrea numai in brate iar eu nu pot sta tot timpul cu el in brate pt ca are mai bine de 7 kg si a inceput sa ma doara ingrozitor spatele.Si pe langa asta nici nu pot pleca de langa el sa fac ceva treaba prin casa pt ca se apuca de plans.Cine imi da si mie un sfat?
simina_ana
Neata'

Si noi am dormit f bine azi noapte. De la 10 la 8. Ne-am trezit o data la 5 ca am facut kaki, dar dupa ce am schimbat scutecul, am adormit la loc, fara sa mai cerem de papa. Sunt f bucuroasa, mai ales ca in ultima saptamana se trezea iar de 2 ori pe noapte. Aseara i-am marit si cantitatea de laptic, i-am dat tot ce aveam in frigider, 220 ml , in loc de 150 cat papa in ultima vreme. A papat doar 200 ml, dar a dormit f bine. Sa vedem si in seara asta daca va fi la fel, sau e doar o intamplare. Iar stau cam rau cu lapticul, dar m-am apucat sa beau iar tot ce am in casa pt stimulare. Aseara am scos 180 ml o data si la 5 dimineata am mai scos 190. Teoretic pentru diseara am ce sa-i dau.
Acum a adormit ingurel in patutul lui, dar asta dupa ceva plansete. Oricum nu ma astept sa doarma mai mult de jumatate de ora....smile.gif

Geo, eu il dau cu crema de la Bella. La fel ca si la Rose, nu e o crema grasa si intra repede in piele. Eu cand ii fac masajul, incep cu manutele , continui cu piciorusele, spatele si abia la sfarsit burtica. Cand ii fac gimnastica numaram cu voce tare si sta f atent, iar cand il masez si il imbrac ii cant. Daca ii este foarte foame sau somn devine agitat si atunci ne ajuta si tati. Deoarece tati nu participa la masaj si imbracat, e ceva nou pt el si se mai calmeaza. SI bineinteles il pacalim ba cu o jucarie, ba cu suzeta, ba cu o strambatura.

De cateva zile tot are nasucul infundat. Ii scot mucisorii, dar uneori tot fornaie, ca si cum ar sforai. Am patit-o de 2 ori pana acum, sa se trezesca tipand ca nu poate respira bine. SI cum ii scoteam mucisorii se potolea. Oricum trebuie sa mergem la medicul de familie sa ne dea trimitere la spitalul de copii pentru echo la inimioara, si o sa vb cu ea si despre acesta aspect. Nu cred ca e racit tousi. Febra nu are, si nici nu ii curge nasucul.

La mine a inceput sa mai treaca spatele. Vine cineva si-mi face masaj la 2 zile si tare bine e. Se cunoaste de cand fac masaj.Nu mai am pielea atat de batucita. liwlol.gif Mi-a spus ca e de lucru, dar ca se rezolva. Ma dor muschii in continuare, dar sunt ceva mai mobila acum.
Ca sa nu va spun ca sunt f bucuroasa, ca am observat ca-mi crec genele. De cand ma dau cu ulei de ricin nici nu am observat ca au iesit cateva firisoare , care sunt deja la jumatatea celorlalte. Aseara le-am vazut si sunt tare mandra de mine. O sa continui tratamentul cateva luni, ca sa am rezultatele dorite.

Rose ce ma bucur sa aud ca Andreiutza a inceput sa pape mai bine. Stiu ca iti faceai griji...dar uite ca DD are grija de voi. Sa pape printzesa si sa se faca mare si voinica. Ti-am mai spus eu tie Rose o sa se faca la usa ta coada de petitori. tzuc.gif

Anku o sustin pe Geo , cand spune ca nu trebuie sa gasesti asemanari intre puiutul tau si al tau cumnat. Din contra gandeste-te ca Darius este special si diferit. tzuc.gif

Na' k azi am avut eu diaree verbala.....mai bine asta, decat in scutec, nu? biggrin.gif

tzuc.gif bebeii si mamicile
simina_ana
QUOTE(alina84 @ Apr 7 2009, 11:42 AM) *
Buna ziua mamicilor,ce faceti?Noi am papat,si acum facem nani pt ca noaptea nu prea dormim si ziua recuperam.Mai are cineva bebe asa de agitat ca al meu?Noaptea nu prea doarme,iar ziua plange f mult,desi e schimbat,mancat,nu-l doare burtica pt ca nu se strange,si nu stiu ce sa-i mai fac,vrea numai in brate iar eu nu pot sta tot timpul cu el in brate pt ca are mai bine de 7 kg si a inceput sa ma doara ingrozitor spatele.Si pe langa asta nici nu pot pleca de langa el sa fac ceva treaba prin casa pt ca se apuca de plans.Cine imi da si mie un sfat?



Buna Alina,

Noi dormim noaptea, dar ziua nu. Poate 2 reprize de jumatate de ora , sau una de 2 ore, dar cu conditia sa dorm si eu cu el. Nici eu nu mai pot sta cu Iancu toata ziua in brate, are 8,8 kg. Dar il pun in cosul de masina si ii dau jucarii. Si il tin in preajma mea mereu. Ma joc cu el, cantam. Il mai pun apoi in pat cu mine si ne jucam, facand totodata si exercitii: stat pe burtica, intins dupa jucarii. Il mai las in patut singurel sa se joace. Ii dau jucarii si ii las jucaria de la patut sa mearga. Mai plange uneori dar ma duc la el, il potolesc si nu-l iau in brate. Ma doare sufletul, dar trebuie..ca altfel cand o sa mai creasca nu o sa mai vrea sa stea singur deloc.
Cat despre treburile in casa...uneori pot sa fac curatenie, alteori nu pot pana seara cand vine tati si sta cu el. De cele mai multe ori curatenie, spalat vase, calcat rufe o fac seara dupa ce adoarme el si eu ma pot "desfasura" linistita.
Poate e numai o perioada mai agitat si la voi , asa cum a fost si la alte mamici.
Asa ca o "babisma" cica daca in timpul sarcinii bebeul dormea noaptea la fel face si dupa ce se naste. Daca e agitat noaptea in sarcina, atunci va fi agitat mai multa vreme si dupa nastere....acum...nu stiu cat e de adevarat. La mine se cam adevereste. Iancu e cuminte noaptea....dar ziua e mai agitat, in special spre seara.
Noi va tzuc.gif si va dorim sa va formati un program frumos, cat mai curand.
adina_apostu
QUOTE(simina_ana @ Apr 6 2009, 07:57 PM) *
Adina, si Iancu al meu s-a iritat la inceput pe fata, pe gat si zona umerilor. SI atunci mi-a spus medicul sa-i pun tarate in apa in care ii fac baita. Incearca si metoda asta daca vrei, poate ii trece.
Daca o alaptezi la san, sa te astepti sa-i tot apara bubite pe fata. Cica asa se intampla cu bebeii alaptati la san. Si noi patim la fel. O sa-i treaca atunci cand incepi cu diversificarea.
Eu il mai spal pe fata cu apa fiarta si racita de cateva ori pe zi.
Noi in ultima saptamana am luat doar 100 g. Suntem f energic ...

Buna, mersi mult. In apa ii punem deja tarate, asa am spalat-o si pe cea mare, Andreea. Acum o sa mai facem o chestie dupa ce o spalam o sa clatesc cu apa pusa separat ca sa nu mai fie cu sapun in ea.
Chestia asta cu aparatul bubitelor pt ca e pe lapte de san nu prea mi se pare normala si cea mare tot numai pe san a fost si ea nu a avut nimic si culmea cica cei cu pielea deschisa la culoare au probleme de genul asta si Andreea este cea alba iar Cristinica este mai inchisa putin la ten. Probabil este ea mai sensibila. spunea doctorul ca pana pe la 3 ani au copii problemele astea de piele, sper sa nu ne chinuim chiar pana atunci.
Sunteti baieti mari de acum si incepeti sa fiti jucausi, vezi tu mai tarziu joaca pe el.
Rose68
nervi.gif noi ne trezim si noaptea tot la 3 ore, nu vrea sa se dezvete de papat noaptea ba chiar papa mai bine. Asa ca noaptea ne trezim preparam lapticul, schimbam scutecul, dam papa si apoi adormim la loc. Uneori cum a fost azi dimineata a papat la 4.30 si a adormit iar abia la 6. Si la 7.30 a vrut iar papa. wife.gif wife.gifnervi.gif nervi.gif Mami a facut carari prin casa cu ea in brate. Dar de fericire ca papa....ne trezim............. super.gif
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Apr 7 2009, 01:37 PM) *
Buna Alina,

Noi dormim noaptea, dar ziua nu. Poate 2 reprize de jumatate de ora , sau una de 2 ore, dar cu conditia sa dorm si eu cu el. Nici eu nu mai pot sta cu Iancu toata ziua in brate, are 8,8 kg. Dar il pun in cosul de masina si ii dau jucarii. Si il tin in preajma mea mereu. Ma joc cu el, cantam. Il mai pun apoi in pat cu mine si ne jucam, facand totodata si exercitii: stat pe burtica, intins dupa jucarii. Il mai las in patut singurel sa se joace. Ii dau jucarii si ii las jucaria de la patut sa mearga. Mai plange uneori dar ma duc la el, il potolesc si nu-l iau in brate. Ma doare sufletul, dar trebuie..ca altfel cand o sa mai creasca nu o sa mai vrea sa stea singur deloc.
Cat despre treburile in casa...uneori pot sa fac curatenie, alteori nu pot pana seara cand vine tati si sta cu el. De cele mai multe ori curatenie, spalat vase, calcat rufe o fac seara dupa ce adoarme el si eu ma pot "desfasura" linistita.
Poate e numai o perioada mai agitat si la voi , asa cum a fost si la alte mamici.
Asa ca o "babisma" cica daca in timpul sarcinii bebeul dormea noaptea la fel face si dupa ce se naste. Daca e agitat noaptea in sarcina, atunci va fi agitat mai multa vreme si dupa nastere....acum...nu stiu cat e de adevarat. La mine se cam adevereste. Iancu e cuminte noaptea....dar ziua e mai agitat, in special spre seara.
Noi va tzuc.gif si va dorim sa va formati un program frumos, cat mai curand.


apropo de babism....noaptea era jale in burtica mea, nu ma lasa deloc sa dorm.............atunci era mai jucausa si o asistenta din spital mi-a zis tot asa: sa te tii mamico ce o sa se zbenguie noaptea. cand va aud: a dormit de la 20 sau 22 pana la 8-9 incep sa devin invidioasa yes.gif
asa a si iesit .....la ora 12-1 noaptea din atatea zbenguieli m-am trezit cu lichidul amniotic pe mine............ si acum doarme 2 maxim 3 ore se trezeste, iar mai doarme..........tot astept ca mai rareasca mesele noaptea. In 2 maxim 3 saptamani trecem pe cereale si vreau sa i le dau seara poate ii vor tine de foame si va dormi si ea mai mult
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.