Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
Rose68
QUOTE(oana petrina @ Mar 24 2009, 05:19 PM) *
buna fetele
mi-a venit si mie in sfarsit rezultatul de la cord blood center. ptr 58,2 kg. e super rezultatul dar sper sa nu am nevoie de ele niciodata. si ca sa ma bucur si mai tare mi s-a oprit si mie sangerarea. asa ca am scapat de chiuretaj.
va pupam



super rezultatul, voba ta preferam sa aruncam banii pe degeaba.
Si e tare bine ca ti s-a oprit sangerarea., pupici!
Rose68
QUOTE(anku @ Mar 24 2009, 01:50 PM) *
ma abtin muuuuuuuuuuuuuult sa nu pun in gura o tigara!sa ma ajute dumnezeu....
de plictiseala, nu dar pt relaxare ....nu degeaba se spune ca tigara e drog!e TAMPENIE dar nu stiu de ce acum dupa ce am nascut si nu mai alaptez vreau ca in timpul sarcinii nu puteam sa miros o haina care era a unui fumator... wacko.gif
am promis sotului ca nu mai pip...si eu imi tin promisiunile! pray.gif
cum ai reusit sa te lasi???Ai fumat mult??? tzuc.gif



nu prea mult, jumatate de pachet, uneori (weekend sau vreo petrecere urcam la unul intreg). Si eu si sotul meu ne-am lasat dupa ce ne-a fost rau. Palpitatii, fata palida, ameteli.............
Numai ca sotul meu dupa ce s-a lasat crestea vazand cu ochii.........si de la 70kg a ajuns la 100. Dar nu mai fumeaza nici el de 6-7 ani si ne-am reprofilat pe multe fructe. Zic eu ca suntem in castig. Ambii ne-am lasat brusc..........de maine nu mai fumez...........si asa a fost. Eu le-am lasat definitiv......el pentru 8 luni,a avut o belea si s-a apucat din nou pentru 3-4 luni apoi s-a lasat definitiv.
oana petrina
of tigarile astea. eu nu am fumat niciodata si nici nu suport tigara. dar sotiorul meu drag fumeaza cam un pachet pe zi. si se chinuie cica sa se lase dar nu prea are ambitie in ceea ce priveste tigarile. ba ii explic frumos ba urlu la el am incercat de toate dar nu se poate lasa. e un om deosebit si nu am ce sa-i reprosez , e un tata extraordinar dar cu tigarile astea ma dispera. acum vad ca se chinuie iar sa le lase. poate reuseste ca sa scap si eu de obsesie smile.gif
pupici
iullyy
Nu am reusit sa pun tot articolul dar revin,eu m-am speriat cand l-am citit pentru ca stau cu parintii si ei sunt fumatori ,sper sa ne mutam pana la vara dar mai este pana atunci .

Copiii sunt mult mai expusi la efectele fumatului pasiv decat adultii, casa fiind locul unde se petrece cel mai des acest fenomen. 700 de milioane de copii respira aer poluat cu fum de tigara. Oamenii care fumeaza in casa sau in masina, chiar daca geamurile sunt deschise, ii expun pe cei din jurul lor la o mixtura extrem de periculoasa de toxine. Fumul de tigara din incaperi contine atat fumul eliminat din plamanii fumatorului, cat si fumul dat din arderea propriu-zisa a tigarii. Se elibereaza astfel peste 250 de chimicale toxice sau cauzatoare de cancer, incluzand formaldehida, benzen, arsenic, amoniu, monoxid de carbon, cianati. O singura tigara fumata intr-o camera fara ventilatie determina in aer concentratii mai mari de substante toxice decat activitatea zilnica a unui oras. Aceste substante raman in aer pentru mult timp. Daca parintii fumeaza in casa, copiii nu au alta alternativa decat sa fie fumatori pasivi. Vulnerabilitatea data de fumul de tigara este o consecinta a faptului ca ei sunt in crestere si au inca plamani imaturi. Este afectata in acest fel dezvoltarea plamanilor, crescand riscul pentru bronsite, astm bronsic si pneumonii.

Un studiu publicat in 2004 a aratat ca suprafetele si praful din locuintele in care se fumeaza sunt contaminate cu fum de tigara, astfel ca sugarii si copiii fumatorilor sunt expusi la fum nu numai direct, ci si prin intermediul suprafetelor si prafului din casa. S-a dovedit ca fumatul chiar in afara casei reduce, dar nu protejeaza complet locuinta fumatorului de contaminarea si expunerea copiilor la fumul de tigara.

Un raport elaborat in 2006 concluzioneaza ca nu exista un nivel minim de siguranta pentru expunerea la fumul de tigara si chiar contactele scurte cu acesta pot fi daunatoare.

Copiii sunt lipsiti de putere in incercarea de a se proteja fata de pericolul fumatului pasiv. Deschiderea unui geam, fumatul in locuri separate, aerul conditionat sau un ventilator nu pot elimina expunerea la fumul de tigara.

Poti juca un rol important in protejarea copiilor:
  • Nu fuma in casa sau masina. Daca sunt fumatori in familie, ei trebuie sa merga intotdeauna afara pentru a fuma. Deschiderea unei ferestre nu este suficienta.
  • Asigura-te ca scolile si gradinitele copiilor tai sunt locuri in care nu se fumeaza.
  • Nu-i lasa pe cei din jur sa fumeze in jurul copiilor tai.
  • Mergi in restaurante pentru nefumatori.
  • Renunta la fumat! Te protejezi pe tine si pe familia ta si reduci sansele ca si copiii tai sa devina fumatori
Rose68
ANKU si cele 2 DANIELA spuneti daca au ajuns toate arhivele
simina_ana
QUOTE(simina_ana @ Mar 23 2009, 08:19 PM) *
blush.gif
inseamna ca Iancu are 7, 8 luni cu 7,8 kg si 70 cm. mi- a zis pediatra ca a crescut ca floarea...liwlol.gif



Revin la ceea ce am scris mai sus.....Iancu are 9, 10 luni....L-am cantarit in aceasta seara si are imbracat , inainte de baie 8,600.....deci undeva pe la 8, 200.... E cel mai baban dintre bebei....Ce ma fac? O sa va pun poze in zilele urmatoare sa-mi spuneti daca e gras.....Noua nu ni se pare si nici pediatra si nici dr de familie nu au spus ca e gras....dar cand vad cifrele de mai sus ma ingrijorez....

simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Mar 24 2009, 12:59 PM) *
buna dimineata mamici si bebei
Am facut rost de 30 de cantecele pentru gradinita in format mp3. Care dintre voi este interesata sa imi zica si vi le trimit pe mail. Sunt majoritatea cantecele cantate si de noi cu ani in urma.



Rose, da-mi si mie cantecelele.....te rog!!!
Multumim!!!
tzuc.gif pe tine si tzuc.gif pe Andreiutza
simina_ana
Fetelor eu sunt terminata....de vineri stau iar f prost cu lapticul ....in plus Iancu cere iar la o ora.....si macar de-ar manca...dar nu ..... suge 3 minute si apoi incepe sa urle....dupa o juma' de ora iar....dar nu-i dau mai devreme de o ora....nu mai stiu ce sa mai fac...nu-mi dau seama daca e de la dinti sau nu.....i-am dat cu Calgel si se linisteste...dar parca nu mi se pare totusi sa fie de la dinti....sa-l doara doar in timpul zilei? iar noaptea nu?...k doarme toata noaptea....
offf....sunt atat de suparata ...... a trebuit sa-i dau o masa de lapte praf si vineri seara si in seara aceasta .....si sunt disperata cand il vad ca plange.....azi am crybaby.gif cu el.....sper sa nu fac depresia post natala acuma.....nu am avut nimic pana acum si acum sa ma apuce pandaliile..... doh.gif
cat priveste lapticul sper sa fie doar o perioasa trecatoare....ca eu chiar vreau sa-l alaptez cat pot de mult....
in astfel de momente chiar ca imi vine sa fumez o tigara.....

pupam bebeii si mamicile

PS. zilele astea am citit topicul de "mamici de decembrie 2008" si tare mi-a mai placut....mi-a parut rau insa ca nu v-am descoperit mai devreme si ca am pierdut atatea discutii interesante si frumoase. si va promit sa va pun si eu aici o poza cu mine cand aveam ditamai burtoiul de toata lumea ma intreba daca am gemeni...ca poate nu ati vazut de multa vreme un hipopotam....
va pup fetelor....si ma bucur ca am cui sa ma plang , cand am zile proaste....
danieelaa
tzuc.gif
QUOTE(Rose68 @ Mar 24 2009, 10:40 PM) *
ANKU si cele 2 DANIELA spuneti daca au ajuns toate arhivele


da rose mi-au ajuns acum in dimineata asta am vazut multumesc din suflet,acum avem suficiente cantecele pt bb cu ce mi-ai trimis tu cu ce am eu ..........multumesc inca odata
pupci la Andreiuta si tie o trandafir.gif


QUOTE(simina_ana @ Mar 24 2009, 11:44 PM) *
Fetelor eu sunt terminata....de vineri stau iar f prost cu lapticul ....in plus Iancu cere iar la o ora.....si macar de-ar manca...dar nu ..... suge 3 minute si apoi incepe sa urle....dupa o juma' de ora iar....dar nu-i dau mai devreme de o ora....nu mai stiu ce sa mai fac...nu-mi dau seama daca e de la dinti sau nu.....i-am dat cu Calgel si se linisteste...dar parca nu mi se pare totusi sa fie de la dinti....sa-l doara doar in timpul zilei? iar noaptea nu?...k doarme toata noaptea....
offf....sunt atat de suparata ...... a trebuit sa-i dau o masa de lapte praf si vineri seara si in seara aceasta .....si sunt disperata cand il vad ca plange.....azi am crybaby.gif cu el.....sper sa nu fac depresia post natala acuma.....nu am avut nimic pana acum si acum sa ma apuce pandaliile..... doh.gif
cat priveste lapticul sper sa fie doar o perioasa trecatoare....ca eu chiar vreau sa-l alaptez cat pot de mult....
in astfel de momente chiar ca imi vine sa fumez o tigara.....

pupam bebeii si mamicile

PS. zilele astea am citit topicul de "mamici de decembrie 2008" si tare mi-a mai placut....mi-a parut rau insa ca nu v-am descoperit mai devreme si ca am pierdut atatea discutii interesante si frumoase. si va promit sa va pun si eu aici o poza cu mine cand aveam ditamai burtoiul de toata lumea ma intreba daca am gemeni...ca poate nu ati vazut de multa vreme un hipopotam....
va pup fetelor....si ma bucur ca am cui sa ma plang , cand am zile proaste....

de accea suntem aici sa ne sprijinim una pe alta
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Mar 25 2009, 01:27 AM) *
Rose, da-mi si mie cantecelele.....te rog!!!
Multumim!!!
tzuc.gif pe tine si tzuc.gif pe Andreiutza


acum incep sa iti trimit! Vei primi 7 emailuri
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Mar 25 2009, 01:27 AM) *
Rose, da-mi si mie cantecelele.....te rog!!!
Multumim!!!
tzuc.gif pe tine si tzuc.gif pe Andreiutza



gata, am terminat de trimis, Va pup
Si nu iti face griji, oricum cand va incepe sa mearga aproape sigur mai pierde din greutate. Apoi daca imi aduc bine aminte a fost maricel de la nastere. Andreiuta mea nascuta la 8 luni si a inceput cu 2680gr...........si 48 de cm asa ca........nu iti face griji, oricum are si lungimea mare, Iancu.............Cel mai important este ca e sanatos...............daca nu ai probleme vrei sa le creezi singura?
Pupam Iancu voinicu'..........daca stiam ca te afecteaza nici nu mai puneam tabelul, mie mi l-a dat dr de familie ca sa vad unde se incadreaza............la noi fiind prematura..........e un pic diferita situatia. Noi toate le facem mai greu...........cresterea in general, dezvoltarea psihomotorie..........abia acum a inceput sa tina capusorul la 3 luni si jumatate, iar ai vostri de la 2 luni.........dar asta e, nu ne grabim.............Inca nu se uita cand o strigi desi te aude............dar daca te vede rade cu gura pana la urechi. Jucariile nu le ia in manuta singura dar daca o dam noi o tine chiar si un sfert de ora. La oglinda rade si se uita curioasa desi nu cred ca recunoaste ceva. Jucaria plimbata stanga dreapta o urmareste doar un pic.Daca o asez pe burtica se zbate vrand sa se intoarca...........si la un moment dat plange de efort si nervi ca nu se poate intoarce. In primele 3 saptamani de viata nu a luat deloc in greutate. Acum avea 5200 gr la 3 luni si jumatate, la 4 luni ar trebui 5480 daca nu ma insel. Deci e pe aproape............ tzuc.gif
simina_ana
off....saru'mana pt cantecele...o sa te anunt cand primesc toate cele 7 email-uri

Rose , sa stii ca nu m-a afectat tabelul, nu-s chiar atat de panicoasa.....doar ca mi-am ridicat semne de intrebare....
Am zis ieri ca pediatra ne-a spus ca am crescut f frumos si ca suntem putin mai mari decat media....dar ca suntem in grafic...dar nu mai stiu ce sa mai cred....ma gandesc sa ma duc la altcineva....
sunt suparata pe ea si pt ca ea a fost cea care mi-a spus sa nu-i fac lui Iancu nimic la putzica atunci cand il spal , si miercuri cand am fost la ultimul control mi-a spus ca a facut fimoza....asa ca am inceput cu sotul meu sa ne "jucam" cu putzulica lui Iancu...ne-a aratat cineva cum ..si deja se vad progrese...si sper sa nu se ajunga la interventie din partea medicului....dar ma simt eu vinovata ca nu am stiut cum sa am grija de pitic.....stiu ca a spus Geo de ce trebuie facut....dar i-am facut usor si cand m-am dus la medic am intrebat si ea mi-a spus ce-a spus....
si ca o paranteza de ce mai vreau sa o schimb...la ultimul control m-am simtit ca un client, unul dintre multi altii....dintr-un sfert de ora acordat consultatiei, 10 minute ni s-a laudat cu ce face ea , si ce vrea sa faca si ce conditii minunate are la cabinet...si doar 5 minute s-a uitat la Iancu si mi-a raspuns la intrebari ( cu tot cu dezbracat si imbracat)...cand s-au terminat cele 15 minute ne-a dat de inteles ca trebuie sa intre urmatorul pacient....aaa....si m-a mai pus sa-i completez si un chestionar....dar nu am mai rabdat ct eram de furioasa si am scris in chestionar tot ce credeam de ea si ce nu-mi convine la ea ( erau si intrebari de astea)

Toate astea si cu faptul ca nu am laptic de-ajuns acuma, ca Iancu e putin agitat mi-au dat asa o stare deplorabila....iar aseara mi s-a facut un dor de-ai mei...ca i-am sunat la 11 noaptea sa vb cu ei...

Azi mi-a trecut starea aia...si mi-e mai bine
Va pup pe toate pentru sprijin....

Si Rose, ma bucur din tot sufletul sa aud ca Andreiutza face atatea progrese....e o luptatoare ...ca si mama ei
tzuc.gif
simina_ana
Rose am primit cantecelele......multumim frumos!!!!
Esti o scumpa floare2.gif ...ce ne-am face noi fara tine.....??

Iti spun un secret .....tu nu ai doar un copilas.....ce ai si pe noi, fetele de pe forum....copii de suflet tzuc.gif

Pupam pe mami si printzesa
anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 25 2009, 03:25 PM) *
off....saru'mana pt cantecele...o sa te anunt cand primesc toate cele 7 email-uri

Rose , sa stii ca nu m-a afectat tabelul, nu-s chiar atat de panicoasa.....doar ca mi-am ridicat semne de intrebare....
Am zis ieri ca pediatra ne-a spus ca am crescut f frumos si ca suntem putin mai mari decat media....dar ca suntem in grafic...dar nu mai stiu ce sa mai cred....ma gandesc sa ma duc la altcineva....
sunt suparata pe ea si pt ca ea a fost cea care mi-a spus sa nu-i fac lui Iancu nimic la putzica atunci cand il spal , si miercuri cand am fost la ultimul control mi-a spus ca a facut fimoza....asa ca am inceput cu sotul meu sa ne "jucam" cu putzulica lui Iancu...ne-a aratat cineva cum ..si deja se vad progrese...si sper sa nu se ajunga la interventie din partea medicului....dar ma simt eu vinovata ca nu am stiut cum sa am grija de pitic.....stiu ca a spus Geo de ce trebuie facut....dar i-am facut usor si cand m-am dus la medic am intrebat si ea mi-a spus ce-a spus....
si ca o paranteza de ce mai vreau sa o schimb...la ultimul control m-am simtit ca un client, unul dintre multi altii....dintr-un sfert de ora acordat consultatiei, 10 minute ni s-a laudat cu ce face ea , si ce vrea sa faca si ce conditii minunate are la cabinet...si doar 5 minute s-a uitat la Iancu si mi-a raspuns la intrebari ( cu tot cu dezbracat si imbracat)...cand s-au terminat cele 15 minute ne-a dat de inteles ca trebuie sa intre urmatorul pacient....aaa....si m-a mai pus sa-i completez si un chestionar....dar nu am mai rabdat ct eram de furioasa si am scris in chestionar tot ce credeam de ea si ce nu-mi convine la ea ( erau si intrebari de astea)

Toate astea si cu faptul ca nu am laptic de-ajuns acuma, ca Iancu e putin agitat mi-au dat asa o stare deplorabila....iar aseara mi s-a facut un dor de-ai mei...ca i-am sunat la 11 noaptea sa vb cu ei...

Azi mi-a trecut starea aia...si mi-e mai bine
Va pup pe toate pentru sprijin....

Si Rose, ma bucur din tot sufletul sa aud ca Andreiutza face atatea progrese....e o luptatoare ...ca si mama ei
tzuc.gif

simina imi pare tare rau prin ce treci....sper sa nu fie depresia postnatala ptr ca e groaznic sa ai grija de copilul tau doar ca tb si nu din dragoste!
pai mai bei ceiuturi?eu cred ca are legatura si cu supararea,dorul de casa...nemultumire!nu stiu....tb sa gasesti ceva care sa te relaxeze...lichide 3 litri p zi!
de faptul ca Iancu sta bine la masanu-ti face griji ...si al meu este plinut si ce sa-i fac?sa-l tin nemanacat?m-am stresat destul si nu merge...dc dr nu a spus nimic inseamna cea e bine!adica cel putin asta ar tb sa insemne dar vezi cand iti spuneam inainte ca sb e groaznic d.p.v al dr -toti isi asteapta dreptul si dc odata nu le-ai dat au grija ei ...dc poti zimi si mie numele ei ca sa nu nimeresc exact la ea cand vin in romania si am nevoie de un pediatru!desi cred ca putini sunt cei care mai sunt dr cu adev in sb!intreaba la mamici din sb unde isi duc bebeii la control ca poate nimeresti unul bun...eu mai merg p la mamikci de sept si acolo sunt mamici din sb si din cate am bagat de seama e vb de policlinica astra care e undeva p calea dumbravii!
femeie hotarata ...bine ca i-ai spus ce crezi despre ea!
te poop si sper sa-ti fie mai bine. ..
poop p tine si p iancu tzuc.gif

ps eu zic ca acum poti sa-i dai si o masa de lapte formula ca nu se intampla nimic!eu stiu ca 6 sapt sunt deajuns ptr anticorpii din lapticul tau!te poop si ma gandesc la tine ....sper sa-ti fie mai bine!
anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 25 2009, 03:44 PM) *
Rose am primit cantecelele......multumim frumos!!!!
Esti o scumpa floare2.gif ...ce ne-am face noi fara tine.....??

Iti spun un secret .....tu nu ai doar un copilas.....ce ai si pe noi, fetele de pe forum....copii de suflet tzuc.gif

Pupam pe mami si printzesa

subscriu....de aia te iubim noi p tine rose!
poopam p tine si p andreiuta tzuc.gif
goia daniela
multumim pentru cantecele,le-am primit toate ,va pupa Dana si George
Rose68
Fetelor, voi a-ti depus dosarul pentru indemnizatie?
goia daniela
Este posibil ca la 3 luni un copilas sa vrea sa stea numai in fundulet?George de cateva zile vrea sa se ridice in fund si daca nu reuseste incepe sa planga.Azi s-a ridicat singur si a stat vreo 5 sec singur,L-as lasa dar mi-e frica sa nu-si deformrze coloana ,totusi e prea mic inca.Nu?
goia daniela
am depus actele luna trecuta pentru indemnizatie dar cele pt trusou si alocatie le-am depus in 5 ian si nu am primit nimic inca.Apropo de alocatie se ia retroactiv , adica de cand am nascut sau numai de cand primesc decizia?
Rose68
QUOTE(goia daniela @ Mar 25 2009, 06:16 PM) *
am depus actele luna trecuta pentru indemnizatie dar cele pt trusou si alocatie le-am depus in 5 ian si nu am primit nimic inca.Apropo de alocatie se ia retroactiv , adica de cand am nascut sau numai de cand primesc decizia?



am nascut pe 3.12.2008 si am depus actele pentru trusou si alocatie pe 18.12.2008. Am primit in 10.02.2009 banii de trusou iar alocatia in februarie si martie dar fara ianuarie si decembrie. Deci pare se ca decand se primeste decizia. Nu am ajuns inca sa intreb.
si de stat in fundulet si oi avem probleme. Seara nu tace decat daca o tinem ridicata. Pentru ca e prea mica de stat in fundulet o tinem pe plan inclinat. Asa cum fetele stiu bebica mea a fost prematura si nu se poate ridica, dar ii place ridicata
danieelaa
QUOTE(goia daniela @ Mar 25 2009, 04:05 PM) *
Este posibil ca la 3 luni un copilas sa vrea sa stea numai in fundulet?George de cateva zile vrea sa se ridice in fund si daca nu reuseste incepe sa planga.Azi s-a ridicat singur si a stat vreo 5 sec singur,L-as lasa dar mi-e frica sa nu-si deformrze coloana ,totusi e prea mic inca.Nu?

si a mea avea tendinta asta dar mi sa spus ca nu e bine ca e prea fragila asa ca nu am mai pus-o pe perna de unde se poate ridica .........eu am zis ca o mai las sa mai creasca
geocoto
Buna dragelor,
uite ca am gasit si eu 5 minutele sa mai scriu.
Ultimele 2 zile Lucas a avut chef de concert super.gif si nu am putut face nimic.L-am trecut seara la un biberon de Nan1 si vad ca nu-l refuza.In seara asta am aruncat 260ml de la tzitzi ca nu aveam cum sa-i dau si formula si tzitzi iar in congelator am suficient.
A inceput sa faca kakutza o data pe zi si in continuare ii scot cu pompa laptic si ii dau la 4 ore.Simina daca accepti un sfat si ai pompa incearca sa-i scoti cu pompa si ai sa vezi ca nu va mai adormi la san si mesele i se vor regla.Eu cand il tin pe Lucas la san nu am lapte suficient nici peste 4 ore chiar daca doar molfaie acolo cateva minute.Nu stiu exact care este fenomenul dar cum il scot cu pompa am la 4 ore exact 170ml si copilul este multumit.
Momentan mergem asa 5 mese pe zi dintre care seara una cu lapte praf.Vad ca nu mai creste atat de repede cum o facea la inceput cand nu eram eu lamurita daca este satul si-l indopam cu tzitzi ca aveam lapte prea mult.
Eu beau in fiecare zi 1L ceai anason si 2 apa plata.Laptic avem dar cum ma stresez vad cum diminueaza.E bine sa-i dai si un biberon pe zi, cred eu, cu lapte pref ca tu nu mananci in fiecare zi tot ce are el nevoie.
Cat despre putzica ce exact crezi tu ca inseamna fimoza?In mod normal putzica se decaloteaza singura pana la 3 ani dar este bine sa il ajuti si tu la baitza atat cat permite sa nu se stranga mizerie acolo.Deci parerea mea ca te stresezi putin cam mult.Noi am schimbat deja pediatrul o data si o voi face de cate ori va fi nevoie pana ma voi declara satisfacuta.
Lucas adora sa stea in fundulet dar nu singur ci cu companie in jurul lui care sa-i vorbeasca sau sa-i cante.Tot pe burtica doarme noaptea.Mai greu cand vom merge in deplasare si nu voi avea patutul lui cu noi...

Rose multumesc tare mult pentru e-mailuri.Le-am primit. tzuc.gif

Pupacim mamicile si BB-lushii
Geo si Lucas

PS Anku la cat mai multe lunite pentru Darius la care ne-am gandit dar nu am avut timp sa-i uram. hug.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Mar 26 2009, 01:33 AM) *
Buna dragelor,
uite ca am gasit si eu 5 minutele sa mai scriu.
Ultimele 2 zile Lucas a avut chef de concert super.gif si nu am putut face nimic.L-am trecut seara la un biberon de Nan1 si vad ca nu-l refuza.In seara asta am aruncat 260ml de la tzitzi ca nu aveam cum sa-i dau si formula si tzitzi iar in congelator am suficient.
A inceput sa faca kakutza o data pe zi si in continuare ii scot cu pompa laptic si ii dau la 4 ore.Simina daca accepti un sfat si ai pompa incearca sa-i scoti cu pompa si ai sa vezi ca nu va mai adormi la san si mesele i se vor regla.Eu cand il tin pe Lucas la san nu am lapte suficient nici peste 4 ore chiar daca doar molfaie acolo cateva minute.Nu stiu exact care este fenomenul dar cum il scot cu pompa am la 4 ore exact 170ml si copilul este multumit.
Momentan mergem asa 5 mese pe zi dintre care seara una cu lapte praf.Vad ca nu mai creste atat de repede cum o facea la inceput cand nu eram eu lamurita daca este satul si-l indopam cu tzitzi ca aveam lapte prea mult.
Eu beau in fiecare zi 1L ceai anason si 2 apa plata.Laptic avem dar cum ma stresez vad cum diminueaza.E bine sa-i dai si un biberon pe zi, cred eu, cu lapte pref ca tu nu mananci in fiecare zi tot ce are el nevoie.
Cat despre putzica ce exact crezi tu ca inseamna fimoza?In mod normal putzica se decaloteaza singura pana la 3 ani dar este bine sa il ajuti si tu la baitza atat cat permite sa nu se stranga mizerie acolo.Deci parerea mea ca te stresezi putin cam mult.Noi am schimbat deja pediatrul o data si o voi face de cate ori va fi nevoie pana ma voi declara satisfacuta.
Lucas adora sa stea in fundulet dar nu singur ci cu companie in jurul lui care sa-i vorbeasca sau sa-i cante.Tot pe burtica doarme noaptea.Mai greu cand vom merge in deplasare si nu voi avea patutul lui cu noi...

Rose multumesc tare mult pentru e-mailuri.Le-am primit. tzuc.gif

Pupacim mamicile si BB-lushii
Geo si Lucas

PS Anku la cat mai multe lunite pentru Darius la care ne-am gandit dar nu am avut timp sa-i uram. hug.gif



Sa stii ca ii scot laptic cu pompa....uite acum e ora 1 noaptea si eu "pompez"...Pana vinerea trecuta totul a fost ok...seara la culcare ii dadea tati un biberon cu laptic de-al meu. Cat el il hranea eu scoteam iar laptic pt a doua zi seara. In timpul zilei ma descurcam cu el f bine....chiar daca cerea si la o ora. Dar de vineri am inceput sa ma lupt cu el sa pape. Il pun la san si suge doar 3 minute apoi incepe sa urle. Nu mai vrea deloc.....dar dupa o ora il apuca iar nebuniile. AM crezut initial ca e de la dinti....dar s-ar fi trezit si noaptea cred .....nu ar fi tipat doar in timpul zilei.
Eu nu vreau sa-i da inca lapte praf....mananc echilibrat , si cred ca daca laptele meu nu ar fi avut un continut bun, nu lua asa bine in greutate. Dar atunci cand nu am ce face , bineinteles ca apelez la formula. Eu vreau sa cred ca e o "criza" a laptelui in perioada asta ( am gasit pe net ca se poate intampla) sau o fi de la cura de Calciu pe care o ia acum, asa cum au mai spus unele mamici pe aici pe forum.
Lichide beau, slava Domnului si 4 L uneori. Renuntasem la ceaiuri in ultima perioada si luam doar Nutrinatal....dar o sa revin si la ceai....desi vad ca aseara am scos 220 ml, iar in seara asta 200 ml. Si cred ca as mai putea scoate, dar mor de somn...asa ca mai bine ma culc.
Fimoza? Asa ne-a spus pediatra. Prietenul care ne-a aratat cum sa-i facem decalotarea....ne-a spus ca trebuie sa i se vada gaurica, atunci cand facem manevra asta. In seara asta l-a fortat sotul meu putin mai tare....si s-a inrosit....sa vad maine cum e....nu a plans si nu a dat semne ca l-ar jena ceva dar nici nu vreau sa se infecteze. Oricum vreau sa ma informez mai mult deste acest aspect
Cat priveste pediatra....fi sigura ca o schimb....si daca ma infurii si mai rau, o si reclam...ca nu taie chitanta pe "lauda".

ANKU te-am adaugat in lista mea de mess...si vb acolo daca vrei despre pediatra asta....ca nu vreau sa fiu chiar atat de rea si sa o "terfelesc" aici.

Si lui Iancu ii place sa stea in fundulet, sprijinit....desi nu prea mai are nevoie....el isi tine capusorul de la 3 zile. Dar in fundulet il tin pe plan inclinat totusi. Are un cos de masina, in care il tin ziua cand am eu treaba prin casa. Chiar ii place sa ne priveasca. In rest il tin in scoica, sau pe pat pe spate cand ne jucam.

De 2, 3 ori pe zi il pun si eu pe Iancu pe burta . Deja se sprijina pe manute foarte bine, capul il tine sus, iar daca ii pun jucarii in fata se intinde dupa ele. Ii mai cade capusorul cateodata dar nu se sperie....
Azi a avut un chef de vorba de la 6 dimineata.....trage niste chiote/ tipete....si tinem adevarate conversatii....smile.gif

Va pupam....si inca o data multumesc de sfaturi si sprijin tzuc.gif


iullyy
Buna!
Imi cer scuze ca n-am fost in stare sa tin pasul cu voi,crizele de colici care au condus la tinutul in brate , mancatul foarte des,raceala si problemele mele cu burta (ca nu stiu daca trece o saptamana si nu ma deranjez desi mananc numai regim).
Va rog nu ma ignorati chiar daca o merit !
Rose inteleg ca ai niste cantecele daca poti te rog sa mi le trimiti si mie.
Bebe are 3 luni si 10 zile si el s-a nascut prematur ,aveam aproape 37 saptamani si el a avut la nastere 3150g si 50 cm si Dr mi-a spus ca s-a comportat ca un prematur.Isi tine foarte bine capul din primele zile dar inca nu ia jucariile singur ,dorme pe burta(este bine pt colici),urmareste jucaria ,se intorce dupa zgomot,gangureste si zambeste ,nu-i place singur si ii place numai in brate.
Rezultatul nostru de la cord blood center nu este foarte bun, este pt 18 kg dar tinand cont ca am nascut de urgenta si ca atat a putut recolta fara sa ne puna viata in pericol multumim Bunului DD si speram sa nu avem nevoie.
Azi bb a avut iar o criza de colici foarte intensa si a tinut de la 21 la ora 1 ,am reusit in final sa-l adorm si am zis sa mai intru si eu pe net putin. Eu m-am deranja la burta ,am mancat budinca (cu branza ) si cred ca de la ea mi se trage.,am ramas foarte sensibila dupa nastere si nu vreau sa renunt la alaptat (mananca mixt).
Voi ce mai dati de colici ,am incercat Sab simplex,bonnisan,water gripe,ceaiuri (baby drink,baby calm)?

Sanatate si numai bine!

Rose68
QUOTE(iullyy @ Mar 26 2009, 04:07 AM) *
Buna!
Imi cer scuze ca n-am fost in stare sa tin pasul cu voi,crizele de colici care au condus la tinutul in brate , mancatul foarte des,raceala si problemele mele cu burta (ca nu stiu daca trece o saptamana si nu ma deranjez desi mananc numai regim).
Va rog nu ma ignorati chiar daca o merit !
Rose inteleg ca ai niste cantecele daca poti te rog sa mi le trimiti si mie.
Bebe are 3 luni si 10 zile si el s-a nascut prematur ,aveam aproape 37 saptamani si el a avut la nastere 3150g si 50 cm si Dr mi-a spus ca s-a comportat ca un prematur.Isi tine foarte bine capul din primele zile dar inca nu ia jucariile singur ,dorme pe burta(este bine pt colici),urmareste jucaria ,se intorce dupa zgomot,gangureste si zambeste ,nu-i place singur si ii place numai in brate.
Rezultatul nostru de la cord blood center nu este foarte bun, este pt 18 kg dar tinand cont ca am nascut de urgenta si ca atat a putut recolta fara sa ne puna viata in pericol multumim Bunului DD si speram sa nu avem nevoie.
Azi bb a avut iar o criza de colici foarte intensa si a tinut de la 21 la ora 1 ,am reusit in final sa-l adorm si am zis sa mai intru si eu pe net putin. Eu m-am deranja la burta ,am mancat budinca (cu branza ) si cred ca de la ea mi se trage.,am ramas foarte sensibila dupa nastere si nu vreau sa renunt la alaptat (mananca mixt).
Voi ce mai dati de colici ,am incercat Sab simplex,bonnisan,water gripe,ceaiuri (baby drink,baby calm)?

Sanatate si numai bine!



nu te ignora nimeni. Stim toate cum este..........Cantecele au plecat spre voi. Eu zic ca bebelina mea nu prea mai are colici. Dar seara plange sa o luam in brate.Daca e in brate e OK, dar am cam obosit si noi. Spuneai ca mananca mixt...........eu o hranesc doar cu lapte formula si am descoperit ca atunci cand o hranesc cu biberonul marca DR Browns colicii nu prea mai sunt. Initial observasem ca dupa ce folosesc acest biberon nu mai reuseam sa scot aerul decat foarte putin. Dar de fapt cred ca nu prea mai inghite aer cu acest biberon. Nu e singurul bineron dupa piata cu sistem anticolici, dar e singurul care s-a dovedit eficient. Din pacate sunt cam scumpe.Cam 30-40 RON bucata, sau set de 3 bucati, 75-80 RON.
http://www.drbrowns.ro/produse.html - ca sa vezi despre ce e vorba
Rose68
http://www.drbrowns.ro/shop/- catalogul cu preturi
anku
buna dimineata
iuly pune-i carpulita calda p burtica!sau sa-l infasori!faza cu infasatul nu am probat dar am citit ca cica are efect bun!
ce fac fetele in dim asta? tzuc.gif dar bebeii? tzuc.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Mar 26 2009, 12:38 PM) *
buna dimineata
iuly pune-i carpulita calda p burtica!sau sa-l infasori!faza cu infasatul nu am probat dar am citit ca cica are efect bun!
ce fac fetele in dim asta? tzuc.gif dar bebeii? tzuc.gif



astazi nu o pot scapa din ochi. E foarte agitata si daca o las singura tipa. Asa ca nici macar cafeluta decofeneizata nu am servit-o
danieelaa
QUOTE(anku @ Mar 26 2009, 10:38 AM) *
buna dimineata
iuly pune-i carpulita calda p burtica!sau sa-l infasori!faza cu infasatul nu am probat dar am citit ca cica are efect bun!
ce fac fetele in dim asta? tzuc.gif dar bebeii? tzuc.gif

neata noi ne pregatim sa iesim afara avem ceva treaba si porma la plimbare..va dorim o zo frumoasa si linistita trandafir.gif
anku
asa a fost si darius ieri si alaltaieri ....de fapt d o sapt....dar noi ne gandim ca tata la inv asa ....deci eu nu pot face nimic in casa,niuci sa mananc ca tb sa stea el in brate si uneori nici atunci nu tace...
acuma sta la mine in brate si se uita cum tastez...noua ne place sa stam in oglinda si cate o ora... doh.gif
sa speram ca au doar o perioada...
a vazut pozele andreiutei si sa vezi ce se uita....se uita ca se misca acolo cveva...
anku
QUOTE(danieelaa @ Mar 26 2009, 12:54 PM) *
neata noi ne pregatim sa iesim afara avem ceva treaba si porma la plimbare..va dorim o zo frumoasa si linistita trandafir.gif

PLIMBARICA PLACUTA....mai tarziu iesim si noi sa cautam un storcator!
poopam p denisuca si p tine... tzuc.gif
simina_ana
Offff ...am zis eu bine ca da unul tonul si se iau si restul dupa el la nemancat, plans, agitatie, etc....
Noi azi suntem mai bine....am dormit de la 10 seara pana la 7. Si pana acum am mancat de 3 ori...la 7 putin la san, la 9, 80 ml din biberon cu laptic de-al meu si acum la san iar, ( si cred ca a papat 120 - 140 ml dupa cum simt tzitzi). Am dormit f bine de la 11 pana la 1. Doar ca trebuie sa stau sau sa dorm si eu cu el ca sa doarma asa bine in timpul zilei. Altfel doarme doar in reprize de 30 de minute maxim. Dar am dormit si eu cu el acum, oricum eram rupta de oboseala dupa ultimele nopti.
Sa vedem cum va trece ziua....sper sa fie la fel de cuminte ca si pana acum....azi nu a mai plans din senin deloc

Anku sa stii ca si la mine e aceeasi problema...nu apuc sa mananc, sa ma duc la baie.... ca dak dispar din campul lui vizual 2 secunde incepe sa tipe. Asa k de cateva ori am fost nevoita sa-l iau cu mine la baie. Il pun pe masina de spalat si el se uita in oglinda. Uneori nu pot sa-l las singur nici o clipa....nu-i place deloc....


tzuc.gif bebeii si mamicile
iullyy
Buna!
Nici noi nu mancam prea bine.Am fost afara si am mancat mai bine dupa o gura de aer proaspat.acum facem nani si avem geamul deschis . mami mai scrie cate ceva pe net si o sa se odihneasca si ea putin.
Rose multumim pentru cantecele ,sunt foarte dragute.
simina_ana
Dragele mele,

Exact acum un an , pe 26 martie, cam pe la ora asta , tineam in mana un test de sarcina cu 2 liniute..... nanner.gif nanner.gif super.gif super.gif
Doamna barza.gif isi incepea lunga calatorie catre mine....

Si parca Iancu simte cat de incarcata de emotie e aceasta zi pentru mine....a fost atat de cumine azi....nu a plans deloc , din contra, a ras intr-una. Iar eu ma uit la el si nu ma mai satur de zambetele lui. Nici macar vasele nu am avut chef sa le spal azi...numai cu el am stat si ne-am jucat. Si parca tot nu-mi vine sa cred ca anul trecut era un samburel mic, mic, mic de tot si acum...... jucaus.gif

SI ca tot am vb de tigari zilele astea....azi am un an de cand le-am lasat deoparte....

Va pupacesc.....
anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 26 2009, 04:22 PM) *
Offff ...am zis eu bine ca da unul tonul si se iau si restul dupa el la nemancat, plans, agitatie, etc....
Noi azi suntem mai bine....am dormit de la 10 seara pana la 7. Si pana acum am mancat de 3 ori...la 7 putin la san, la 9, 80 ml din biberon cu laptic de-al meu si acum la san iar, ( si cred ca a papat 120 - 140 ml dupa cum simt tzitzi). Am dormit f bine de la 11 pana la 1. Doar ca trebuie sa stau sau sa dorm si eu cu el ca sa doarma asa bine in timpul zilei. Altfel doarme doar in reprize de 30 de minute maxim. Dar am dormit si eu cu el acum, oricum eram rupta de oboseala dupa ultimele nopti.
Sa vedem cum va trece ziua....sper sa fie la fel de cuminte ca si pana acum....azi nu a mai plans din senin deloc

Anku sa stii ca si la mine e aceeasi problema...nu apuc sa mananc, sa ma duc la baie.... ca dak dispar din campul lui vizual 2 secunde incepe sa tipe. Asa k de cateva ori am fost nevoita sa-l iau cu mine la baie. Il pun pe masina de spalat si el se uita in oglinda. Uneori nu pot sa-l las singur nici o clipa....nu-i place deloc....
tzuc.gif bebeii si mamicile

exact ,exact asa fac si eu.... liwlol.gif ohoooo eu numai acum aveam ultima menstruatie...dar iancu a iesit mai greu afara....ia placut tare mult la tine in burtica!
la fel si darius ca sa doarma ziua tb sa ma pun si eu cu el in pat....dc adoarme in patut (asta in cel mai fericit caz pt ca nu vrea acolo nicicum)doarme 20-30 min dar cel putin nu urla ca se uita la jucarii!
in fieacre zi adaug cate o jucarie sa se uite si el isi da seama ca e noua si chuiuie.... nanner.gif
acum e mai bine cu lapticul?i-ai bagat o masa de lapte formula?
poop tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Mar 26 2009, 10:05 PM) *
exact ,exact asa fac si eu.... liwlol.gif ohoooo eu numai acum aveam ultima menstruatie...dar iancu a iesit mai greu afara....ia placut tare mult la tine in burtica!
la fel si darius ca sa doarma ziua tb sa ma pun si eu cu el in pat....dc adoarme in patut (asta in cel mai fericit caz pt ca nu vrea acolo nicicum)doarme 20-30 min dar cel putin nu urla ca se uita la jucarii!
in fieacre zi adaug cate o jucarie sa se uite si el isi da seama ca e noua si chuiuie.... nanner.gif
acum e mai bine cu lapticul?i-ai bagat o masa de lapte formula?
poop tzuc.gif



Nici nu-mi vine sa cred....e chiar f bine....aseara am scos 200 ml, si cand credeam ca nu mai am ce scoate, a venit navala de am mai avut inca 60 ml. azi dimi iar am scos 220 , dupa ce a papat putin la tzitzi. Acum iar am mai scos 150, si sigur o sa mai scot mai tarziu, dupa ce imi pleaca musafirii. smile.gif
Sunt atat de bucuroasa.....si-au facut efectul ceaiurile ..... Nu i-am dat formula, am reusit sa ma descurc ...
Asa e si Iancu cu jucariile ...dar are una preferata , un tigru....mama, mama ce-l mai smotoceste si-l intoarce pe toate partile....
oana petrina
neazta fetele
Rose multumim mult pentru cantecele.esti o draguta. noi plecam la plimbarica da ne auzim mai tarziu
va pupam
iullyy
QUOTE(simina_ana @ Mar 26 2009, 09:55 PM) *
Nici nu-mi vine sa cred....e chiar f bine....aseara am scos 200 ml, si cand credeam ca nu mai am ce scoate, a venit navala de am mai avut inca 60 ml. azi dimi iar am scos 220 , dupa ce a papat putin la tzitzi. Acum iar am mai scos 150, si sigur o sa mai scot mai tarziu, dupa ce imi pleaca musafirii. smile.gif
Sunt atat de bucuroasa.....si-au facut efectul ceaiurile ..... Nu i-am dat formula, am reusit sa ma descurc ...
Asa e si Iancu cu jucariile ...dar are una preferata , un tigru....mama, mama ce-l mai smotoceste si-l intoarce pe toate partile....

Cand a inceput sa se joace cu jucariile, bebe al meu inca nu se intinde dupa ele ,ii mai pun eu cate o zanganitoare in mana.
Rose68
QUOTE(iullyy @ Mar 27 2009, 02:00 PM) *
Cand a inceput sa se joace cu jucariile, bebe al meu inca nu se intinde dupa ele ,ii mai pun eu cate o zanganitoare in mana.


asa si Andreiuta mea. Din ziua cand a implinit 3 luni daca ii dau o jucarioara in manuta o tine si un sfert de ora daca ii place.Unele o sperie. Acum am vazut de ieri ca daca tin o jucarioara chiar langa manuta ei, o apuca, dar fara sa se uite mai bine zis din reflex.I-am atarnat de carusel un balon si il loveste cu picioarele si manutele dar tot asa fara sa se uite in acel moment la ele. Dar daca l-a lovit din greseala il tot loveste mereu cateva minute.
Uite 2 poze din ziua cand a imlinit 3 luni.


Am inconjurat-o de jucarioare, dar nu s-a intins dupa ele. Probabil se cunoaste ca ai nostri sunt la 36 de saptamani.Au de recuperat.
danieelaa
bune dimineata fetelor noi iesim la plimbare ca e foarte frumos afara ....ne vedem deseara azi dam de baut bere.gif nanner.gif nanner.gif
o zi buna sa aveti.pupici la mamici si pitici
anku


la multe lunite denisa!te pupa darius si mamica lui!
Kris&Robert
QUOTE(danieelaa @ Mar 27 2009, 03:09 PM) *
bune dimineata fetelor noi iesim la plimbare ca e foarte frumos afara ....ne vedem deseara azi dam de baut bere.gif nanner.gif nanner.gif
o zi buna sa aveti.pupici la mamici si pitici


LA MAI MARE!
sa va traiasca printesa si sa va aduca numai bucurii!
tzuc.gif de la robert!
danieelaa



multumim fetelor la fel va dorim si voua...va asteptam la bere.gif
din partea lui Denisa mii de
care se intreapta spre doi ingerasi dulci Robert si Darius........iar pt scumpele lor mamici o floare

sandanitu
Buna felelor ,sunt noua am un bebelus nascut in data de 22.03.2008 ma bucur ca pot discuta si cu alte mamici
danieelaa
QUOTE(sandanitu @ Mar 27 2009, 06:43 PM) *
Buna felelor ,sunt noua am un bebelus nascut in data de 22.03.2008 ma bucur ca pot discuta si cu alte mamici

bine ai venit sanda.sa iti traiasca bb..asteptam poze si te asteptam la povesti
Rose68
La cat mai multe lunite, Denisuca draga!

si pentru mami de Denisuca
simina_ana
QUOTE(iullyy @ Mar 27 2009, 02:00 PM) *
Cand a inceput sa se joace cu jucariile, bebe al meu inca nu se intinde dupa ele ,ii mai pun eu cate o zanganitoare in mana.



[quote name='Rose68' date='Mar 27 2009, 02:25 PM' post='576732']
asa si Andreiuta mea. Din ziua cand a implinit 3 luni daca ii dau o jucarioara in manuta o tine si un sfert de ora daca ii place.



Iancu pe 8 martie cand a implinit 3 luni a inceput sa tina jucariile in manuta. La inceput i le dadeam eu si le tinea ...apoi i-am pus jucarioare de plus , mai maricele in poala ( am un cos de masina in care sta ) si am vazut ca incepe sa si le ia singurel. Le prinde de urechi si le duce la gurita. Apoi am inceput cu jucarii tot mai greute si vad ca le tine si pe alea....Intr-o zi i-am dat o sticla de plastic de 2L goala, si tare m-am amuzat cand a dus-o la gurita ca si cum ar bea din ea. liwlol.gif Dar sunt convinsa ca a fost mai mult o pura intamplare.....desi isi tine singur biberonul...dar nu si-l poate ridica prea sus si inghite aer....Ei acum ne imita si uneori le iese chiar f bine...
Tot ce vede aproape de el intinde manutele dupa lucrusoare. Ieri de exemplu l-a atras cana mea de ceai..si a intins mana dupa ea imediat cum a vazut-o. Oricum ii dau tot felul de obiecte ca sa simta textura. I-am dat si un borcan intr-o zi ...dar totusi sticla e prea grea sa o manevreze..Iar azi am lasat o revista langa el si s-a intins dupa ea si tragea de coperta...Inca nu stie sa manevreze degetul mare foarte bine cand apuca lucrurile, dar si cand le apuca nu le mai da drumul....
Ca sa pot sa-i schimb pampersul si sa i-l pun cum trebuie , am o jucarie mereu pe langa el, atunci cand nu il schimb pe masa de infasat. Se intinde dupa ea si sta calm ...oricum am invatat si eu sa schimb scutecul in timp record. Cand suntem acasa si il schimb pe masa de infasat il pun langa gasculita ce atarna deasupra patului. Si se da la ea si o smotoceste...smile.gif
Eu cred ca nu trebuie sa ne facem griji ...unii se dezvolta intr-un ritm alert altii mai putin....sau unii sunt campioni la ceva si raman in urma la altceva....de ex spunea o mamica pe aici ca baietelul ei are tentativa sa stea in fundulet singurel....ei bine...Iancu daca nu-l ridic eu de manute, nu se ridica singurel....FIecare copil are personalitate diferita si cred ca trebuie sa ne ingrijoram doar daca a trecut ceva timp si bebeu' nu face ceva din ce ar fi trebuit sa faca.

Danieelaa , sa-ti traiasca fetita si sa te bucuri de ea. Sa-ti aduca numai bucurii si impliniri. E o dulce. Iancu ii transmite pupici multi si un trandafir.gif

Sandanitu bine ai venit printre noi si te asteptam la povesti. Poate pui si tu cateva poze cu bebelusul tau. tzuc.gif Cum il cheama?

Pupam cei mai frumosi bebei si floare2.gif pentru mamici

geocoto
Va uram si noi asa printre micile crize ale lui Lucas la cat mai multe lunite.Pupam pe trandafir.gif trandafir.gif Denisa trandafir.gif trandafir.gif care este o dulcica.
Fac o paranteza, asa vroia mama sa imi puna al 2 lea prenume, dar de emotie a uitat cum se numea si mi-a spus brandusa , sunt nascuta exact atunci cand apar branduselele.

Mamicilor usor, usor avem BB-lushi mari.
Pupam si ne intoarcem la Lucas care este un marait.Poate pentru ca i-a plecat matusica azi.
danieelaa
QUOTE(Rose68 @ Mar 27 2009, 08:16 PM) *
La cat mai multe lunite, Denisuca draga!

si pentru mami de Denisuca





QUOTE(geocoto @ Mar 27 2009, 09:01 PM) *
Va uram si noi asa printre micile crize ale lui Lucas la cat mai multe lunite.Pupam pe trandafir.gif trandafir.gif Denisa trandafir.gif trandafir.gif care este o dulcica.
Fac o paranteza, asa vroia mama sa imi puna al 2 lea prenume, dar de emotie a uitat cum se numea si mi-a spus brandusa , sunt nascuta exact atunci cand apar branduselele.

Mamicilor usor, usor avem BB-lushi mari.
Pupam si ne intoarcem la Lucas care este un marait.Poate pentru ca i-a plecat matusica azi.





simina




sa va traiasca si voua bebei sanatate si fericire alaturi de ei .azi noi am fost mai emotionate ca niciodata....ma cuprins melancolia.....azi toata ziua am plans(de bucurie)amintandu-mi cand am nascut-o ..........nu pot sa imi explic dc,adik pot cred ac fericirea din sufletul meu si nu trece minut sa nu multumesc lui DD pentru sufletelul meu Denisa

oana petrina
La multe lunite Denisa. esti un pui tare frumos si-ti doresc sa cresti mare si sa ai parte de mult noroc. te pupa Matei si Oana
fetelor va pupam
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.