Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
geocoto
Adriaaaaaaana ce bine ca ai reusit sa intri.Eu nu am reusit sa mi incarc cartela pe mobil iar pe fix...nu merge din nou.Tot ala cu fir este telefonul?
Of Doamne dar cum a facut iar otita?Ai vreo explicatie?A fost racit in ultima perioada?
Eu de frica la otita sunt pe el cu ser si pompita cand are muci dar si sufla dragul de el mai ceva ca un om mare.
Sa fie intr un ceas bun Botezul si sa i priasca piticului. hug.gif tzuc.gif baby1.gif hug.gif tzuc.gif

Andreea vroiam sa ti zic nu stiu cum este cu colicile la voi dar eu cu cat ii dadeam mai mult si mai des il terminau durerile.Cand am inceput sa i dau la 3 apoi 4 ore si cate 120ml nu a mai avut nimic.Poate nu i cazul la Mihaita dar mare lucru nu imi mai aduc aminte.Poti sa mai citesti si ce am scris noi atunci pe topic.Cat despre constipatie eu mananc cate 5 prune uscate seara inainte de culcare.

Da Rose asta este repediul de care ziceam.Poate ii gasesti o schema, mancare si remedii care sa i priasca.

Noi am fost aseara la finuta la spital ca are un chist pe canalul coledoc intre ficat si duoden si nu se elimina toxinele.Pana la 18 ani nu au ce sa ii faca decat sa spere ca nu se mai infunda canalul respectiv.Cand se intampla are niste crize mititica de nu papa nimic si vomita.Initial i au zis ca are pancreatita de au ramas parintii muti...

Pup oFloare1.gif
anku
eu intre timp am mai facut o prcatica la un restaurant-hotel...si a fost mai bine acolo....asa ca am si primit un raspun...ca dc vreau sa ma duc sa semnez contractul cu ei...asa ca azi la 11 ma duc sa semnez...usor nu va fi...dar ce sa fac???oricum...nu m-am asteptat sa fiu admisa la restaurantul asta...ptr ca este munca la milimetru cand pregatim salile congres ...iar eu stiam ca nu am rabdare sa lucrez la milimetru...culmea este ac nu numai ca-mi place,dar ma si relaxeaza!!!!
probl cu concediul inca este problematica...adica imi pot da 2 sapt jum-3 sapt cu conditia sa anunt cu 7-8 luni inainte!!hi hi!!!ma rog...2 ani nu oi muri!!!ma bucur cel putin ca desi este f mult de lucru ,acolo 400 persoane la masa si alte 300 in hotel este ceva obisnuit in fiecare zi...atmosfera nu este stresanta!!!!si asta este f imp ptr mine!!!
august si sept sunt total scoase de la concediu!!!la noi sunt festivitati in oras cu concerte de Wagner...in luna lui august si jumatatea lui sept...asa ac vin incoace toti politicienii si vip-urile!!!Merkel de 3 ani la restaurantul unde fac eu scoala mananca cand vine incoace!!hi hi!!!

de la ceilalti care mi-au platit practica inca nu am primit nici un raspuns..dar chiar dc as fi primit probabil i-as fi refuzat!!!

revin..ca are toane Darius!!!
anku


haideti al zbantuiala...Adriana ma gandesc la voi!!!!

Geo multumim tare mult ptr felicitarea de Haloween!!!tu l-ai costumat???
poopam personajul pricipal din felicitare!!!

Andymar...nasol!!!ce a zis dr???cu colicii eu nu prea am exp...dar am auzit ac sunt tot felul de picaturi...cat de bune or fi nu stiu !!!am foloit si noi un tip de picaturi...la Darius...dar nici un rezultat asa ca nu i-am mai dat si am incercat metode traditionale!!!in rest...tu cum te simti!!???

Rose...pffff...nici nu am stiut ca si la copii mici se poate colon iritabil!!!

,PetroniciClaudia ce mai spuneti???
geocoto
Happy Halloween cu Lucas si grupul nostru de la scoala de muzica..



Panoul cu reclama este facut de mama lui Lucas aseara la 12 noaptea biggrin.gif
A fost super haios mai ales ca ne am dus sa ne amuzam si nu neaparat sa facem vanzare prea mare mai ales ca aveam piticii dupa noi..
In final am vandut de 65 de euro si eu am ramas fara gaufre ca sa iau acasa deci am vandut toooooot.

Va dorim un weekend placut si poze de la botez oFloare1.gif oFloare1.gif
anku
in noaptea asta dam ceasul innapoi!!!

România va trece, în noaptea de sâmbătă spre duminică, la ora de iarnă. Ceasurile vor fi date cu o ora înapoi, ora 4:00 urmând să devina ora 3:00. Cu alte cuvinte, vom dormi mai mult, iar ziua de 30 octombrie va avea 25 de ore și va fi cea mai lungă din an.

anku
QUOTE(geocoto @ Oct 29 2011, 06:44 PM) *
Happy Halloween cu Lucas si grupul nostru de la scoala de muzica..



Panoul cu reclama este facut de mama lui Lucas aseara la 12 noaptea biggrin.gif
A fost super haios mai ales ca ne am dus sa ne amuzam si nu neaparat sa facem vanzare prea mare mai ales ca aveam piticii dupa noi..
In final am vandut de 65 de euro si eu am ramas fara gaufre ca sa iau acasa deci am vandut toooooot.

Va dorim un weekend placut si poze de la botez oFloare1.gif oFloare1.gif

ce sunt alea gaufre???
deci la voi chiar se serbeaza Haloweenul???
f fain v-ati organizat... costumele sunt f frumoase!!!
si eu vreauuuuuuu....
de luni la gradi??? unsure.gif
dyana
QUOTE(geocoto @ Oct 29 2011, 07:44 PM) *
Happy Halloween cu Lucas si grupul nostru de la scoala de muzica..


Ce dulci sunt! oFloare.gif Niste mormolocisori tongue.gif


Anku, ce sunt gaufrele?! eating.gif

geocoto
QUOTE(dyana @ Oct 30 2011, 10:02 AM) *
Ce dulci sunt! oFloare.gif Niste mormolocisori tongue.gif
Anku, ce sunt gaufrele?! eating.gif



Multumesc Dyana tzuc.gif .Ma gandeam sa pun si poze dar cine stie ce nu au iesit si cum eu tin la calitate..nici nu mi trecea prin gand ca ne faci o vizita si ai putea vedea pozele.. blush.gif asa imi dadeai si mie un sfat.
Belgia este tara gaufrelor, cea mai buna bere, a ciocolatei, a cartofilor prajiti, personajul de benzi desenate Tintin dupa care au scos un film...si iti mai zic cand imi aduc aminte.
Anku va invitam in Be la o gaufra cand aveti timp eating.gif eating.gif cu ocazia asta ne si cunoastem.

Lucas are dureri de urechi si dupa amiaza mergem la Dr.Saptamana asta era in vacanta...
geocoto








geocoto
Va eram datoare cu cateva poze de la nunta..



Poze in parc dupa primarie

Poze la biserica




dyana
QUOTE(geocoto @ Oct 31 2011, 04:51 PM) *
Multumesc Dyana tzuc.gif .Ma gandeam sa pun si poze dar cine stie ce nu au iesit si cum eu tin la calitate..nici nu mi trecea prin gand ca ne faci o vizita si ai putea vedea pozele.. blush.gif asa imi dadeai si mie un sfat.
Belgia este tara gaufrelor, cea mai buna bere, a ciocolatei, a cartofilor prajiti, personajul de benzi desenate Tintin dupa care au scos un film...si iti mai zic cand imi aduc aminte.
Anku va invitam in Be la o gaufra cand aveti timp eating.gif eating.gif cu ocazia asta ne si cunoastem.

Lucas are dureri de urechi si dupa amiaza mergem la Dr.Saptamana asta era in vacanta...

Pai ce sfat as fi putut sa iti dau, ca eu le cumpar din Mega Image. liwlol.gif)
Pupic lui Lucas si urechiuselor lui. tzuc.gif Noi tocmai am terminat vacanta, de maine incepe iar distractia; doar e inca gradi. tongue.gif
geocoto
QUOTE(dyana @ Oct 31 2011, 11:13 PM) *
Pai ce sfat as fi putut sa iti dau, ca eu le cumpar din Mega Image. liwlol.gif)
Pupic lui Lucas si urechiuselor lui. tzuc.gif Noi tocmai am terminat vacanta, de maine incepe iar distractia; doar e inca gradi. tongue.gif


Ce tare esti.. notworthy.gif notworthy.gif hug.gif
Mega image este lant belgian(Delhaize) asa ca sunt aceleasi ca aici dar triplu la pret.. blush.gif Capata savoare in timpul transportului.. liwlol.gif
Acum pe bune o sa ajunga Lara sa devina profesionista si eu nu mai invat sa fac poze..Noroc ca mi am luat notite ce am citit si ce mi ai mai spus ca altfel s a sters totul din memorie biggrin.gif eu si cu bunicutzele..


oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif

PS De acum incolo o sa te vedem mai des pray.gif ca subiectul principal in compozitia Larei este nimeni alta decat mamica ei iubita. wub.gif
geocoto
Cat despre urechiuse nasoala treaba, toti sunt in vacanta ca este mare sarbatoare catolica(toti sfantii) si singurul care lucra este un Dr roman(prieten de altfel) care m a trimis acasa asa cum m am dus la el dupa ce am stat prin sala de asteptare vreo 2 ore la unul si apoi a plecat la o urgenta si apoi inca o ora la roman. sad.gif
Mi a zis ca vede o mica fisura in timpan dar ca nu trebuie sa i dam nimic doar Nurofen...Eu mai cu tupeu i am luat spatula si m am uitat in gat unde bineinteles ca este rosu, rosu...Il mai las maine si daca nu vad nici o ameliorare inapoi la un Dr mai normal.
Copilul si a gasit atat de bine de joaca ca tzipa intr una ca vrea la "doto" adica Dr.

Sper sa doarma in seara asta ca mititelul s a cam chinuit azi noapte si azi...
oFloare1.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Oct 31 2011, 05:51 PM) *
Multumesc Dyana tzuc.gif .Ma gandeam sa pun si poze dar cine stie ce nu au iesit si cum eu tin la calitate..nici nu mi trecea prin gand ca ne faci o vizita si ai putea vedea pozele.. blush.gif asa imi dadeai si mie un sfat.
Belgia este tara gaufrelor, cea mai buna bere, a ciocolatei, a cartofilor prajiti, personajul de benzi desenate Tintin dupa care au scos un film...si iti mai zic cand imi aduc aminte.
Anku va invitam in Be la o gaufra cand aveti timp eating.gif eating.gif cu ocazia asta ne si cunoastem.

Lucas are dureri de urechi si dupa amiaza mergem la Dr.Saptamana asta era in vacanta...



Pot sa vin si eu la o duzina de gaufre???? yami.gif

SI Iancu e iar in pioneze....are deja o luna de boala....de data asta are puroi in gat. Daca joi l-a gasit cu otita...ieri i-a gasit puroi in gat. Amigdalele erau albe ...O urechiusa mai este inflamata.....asa ca ia antibiotic....ma dispera treaba asta...dar nu mai pot....trebuie sa-l fac sanatos...Nici la gradi nu-l duc saptamana asta...de fapt nu-l duc pana nu se face bine...ca vreau sa-i fac si un vaccin suplimentar.....
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Nov 1 2011, 12:55 AM) *
Va eram datoare cu cateva poze de la nunta..

Poze in parc dupa primarie

Poze la biserica





Mai sa fie....ce frumusete de baiat am vazut eu aici....cefain e costumasul lui.....un adevarat cavaler,, nu gluma.....iar papionul....papionul e mortal...Iar tu mami arati extraordinar d ebine....Casa de piatra Adrianei si sa-si implineasca toaate dorintele noua familie....
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Nov 1 2011, 01:43 AM) *
Cat despre urechiuse nasoala treaba, toti sunt in vacanta ca este mare sarbatoare catolica(toti sfantii) si singurul care lucra este un Dr roman(prieten de altfel) care m a trimis acasa asa cum m am dus la el dupa ce am stat prin sala de asteptare vreo 2 ore la unul si apoi a plecat la o urgenta si apoi inca o ora la roman. sad.gif
Mi a zis ca vede o mica fisura in timpan dar ca nu trebuie sa i dam nimic doar Nurofen...Eu mai cu tupeu i am luat spatula si m am uitat in gat unde bineinteles ca este rosu, rosu...Il mai las maine si daca nu vad nici o ameliorare inapoi la un Dr mai normal.
Copilul si a gasit atat de bine de joaca ca tzipa intr una ca vrea la "doto" adica Dr.

Sper sa doarma in seara asta ca mititelul s a cam chinuit azi noapte si azi...
oFloare1.gif



Da...nasoala treaba cu urechile....Iancu in 3 saptamani a facut de 2 ori otita....acum alta belea cu puroiul in gat.....de fapt cred ca e acelasi lucru de prima data doar ca s-a complicat prin alte parti....doar ORL e la el totul....
Saptamana asta sunt si singura ca Bebe e plecat la Bucuresti cu treburi....iar socru-miu ca de obicei are treaba la tara si nu vine....asa ca va fi distractie mare pe capul meu...dar cu toata distractia nu-l duc la gradi pana nu-l fac bine....il "sacrific" si pe Serban tinadu-l pe Iancu acasa.....ca nu-i scot afara si trebuie sa-l pazesc intr-una pe pitic de frate-su...dar asta e..vom trece noi si de asta.....primele zile sunt mai grele ca Iancu e cu putina febra si e marait.....sa speram ca atunci cand vine tati nu ne gaseste lesinati de plans pe toti biggrin.gif
anku
QUOTE(dyana @ Oct 30 2011, 10:02 AM) *
Ce dulci sunt! oFloare.gif Niste mormolocisori tongue.gif
Anku, ce sunt gaufrele?! eating.gif


ahaaaa.....

QUOTE(geocoto @ Oct 31 2011, 03:51 PM) *
Anku va invitam in Be la o gaufra cand aveti timp eating.gif eating.gif cu ocazia asta ne si cunoastem.

Lucas are dureri de urechi si dupa amiaza mergem la Dr.Saptamana asta era in vacanta...


vin bucuroasa...
nu exista dr de urgenta la voi???
la noi fac cu schimbul ...fiecare dr...lucra in wekend sau de sarbatori dar program redus...de la 9 la 12 abia..!!bineinteles ca banii i incaseaza dublu de la casa de asigurari!!!!
vai saracau de el...l-o durea dc vrea el singur la dr!!!!

QUOTE(geocoto @ Oct 31 2011, 04:22 PM) *

poopam piratul frumos!!!
la noi se impart bomoboane!!!
tzuc.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Oct 31 2011, 11:43 PM) *
Cat despre urechiuse nasoala treaba, toti sunt in vacanta ca este mare sarbatoare catolica(toti sfantii) s
Copilul si a gasit atat de bine de joaca ca tzipa intr una ca vrea la "doto" adica Dr.

Sper sa doarma in seara asta ca mititelul s a cam chinuit azi noapte si azi...
oFloare1.gif

ati dormit cat de cat???
mai doare???
la noi azi ar fi liber....
vacanta frumnoasa va dorim!!! tzuc.gif si sa va faceti bine!!!!
anku
QUOTE(geocoto @ Oct 31 2011, 10:55 PM) *
Va eram datoare cu cateva poze de la nunta..

Poze in parc dupa primarie

Poze la biserica

uuuuuuuuuuuu...ce frumosi sunteti!!!
rochia ta imi place f mult!!!! partners.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Nov 1 2011, 07:39 AM) *
SI Iancu e iar in pioneze....are deja o luna de boala....de data asta are puroi in gat. Daca joi l-a gasit cu otita...ieri i-a gasit puroi in gat. Amigdalele erau albe ...O urechiusa mai este inflamata.....asa ca ia antibiotic....ma dispera treaba asta...dar nu mai pot....trebuie sa-l fac sanatos...Nici la gradi nu-l duc saptamana asta...de fapt nu-l duc pana nu se face bine...ca vreau sa-i fac si un vaccin suplimentar.....

ce afceti draglor???
adica vad ce faceti...imi pare rau!!!sa va insanatositi repede va doresc!!!
cum a fost al botez???
sa fie intr-un ceas bun!!!! tzuc.gif
anku
ne-am pomenit cu mucisori.....si noi..a luat de al 2 fetite cu acre se tot joaca!!!ele sunt racite de 2 luni ...asa ac am luat si noi
deocamdata avem muciosri...curatam nasucul si atat!!!vedem mai tarziu dc vine si tuse....
este mohorat p aici....



ma inebuneste de cateva zile!!!!

de maine...la program cu mine!!!!am emotii,....nu stiu de ce!!!ca doar stiu la ce sa ma astept...

mna...in rest...p afara,ieri am fost al un loc de joaca ca am crezut ca-mi pot face si eu temele...dar de unde???ca copii erau la Haloween...asa ca batea vantul p acolo!!! doh.gif
geocoto
Draga Adriana cred ca a fost destul de greu la botez cu Iancu bolnavior.Speram sa ne dai mai multe detalii cum a fost cand ai timp.
Sa nu pici mami ca vin si iti fac soclu de beton auzi tzuc.gif hug.gif tzuc.gif

Durerea a disparut complet aseara la Lucas dar cu o seara in urma ii pusesem vata cu bitter suedez in urechi.Si am cumparat de la farmacie un remediu homeopat Oteel ( http://w.colispharma.be/heel-oteel.htm am sters ww la link sa nu fie reclama) si i am pus totusi azi ca nu vreau sa l ia din nou.Scrie ca se pun chiar si la timpan perforat.Sa vedem.
M a lasat azi sa ma uit in gatul lui si este rosu si parca si cateva bobitze albe de puroi sau mucozitati...nu stiu ca au un gat asa micut wacko.gif de cu greu vezi ceva.Azi i am dat de 3 ori nurofen la 4 ore si diseara pisez usturoi si il pun in lapte pana dimineata (un graunte pisat in 30 ml lapte).Tu ai putea sa incerci sa i dai lapte de san si poti sa i explici ca este doar o data ca sa se faca bine.
Azi de frica sa nu ma ia si pe mine am bagat un borcanel de miere cu lamaie pus impreuna de cateva zile si o lingurita de catina cu miere facuta de mine in ceai.

Revin ca s a trezit muciosul oFloare1.gif
claudiaena
Buna fetele!

Spunem insanatosire grabnica la toti copiii! Noin suntem relativ bine... Dupa o luna si jumatate de gradinita, din care ultimele 2-3 saptamana au fost intr-un frig de nedescris, ne "laudam" ca suntem relativ bine. Doar avem mucisori, dar chestia asta dureaza de ceva timp, ca deja ne-am obisnuit cu prezenta lor....

Eu fac de luni program redus, adica orele de curs dureaza 25 min si pauza doar 5 min... Cand s-a luat temperatura in una din cele "mai calduroase" clase, erau doar 11 grade. In rest in cancelarie si pe holuri, cred caerau sub 10 grade. Copiii saracii stateau incotosmanati si noi la fel. linistea e tulburata de accese de tuse si altii care isi sufla nasul.

Si la Mihai era frig. Luni dupa vacanta erau doar 6 copii lasati in frig, printre care si al meu, probabil toti sase nu au cu cine sa stea acasa... L-am lasat imbracat , ca abia se putea misca. La pranz, cand l-am luat, deja aveau "dezmortit" aerul din clasa, dar mirosea a incins si au oprit radiatoarele ca pica instalatia electrica. CE MAI, ASTIA VOR SCOALA DE SECOLUL 21 SI CONDITII SI MATERIALA DE EVUL MEDIU....

Acum sa vedem, ca azi erau caldute caloriferele in gradinita lui Mihai pray.gif . Poate gata, s-au certat astia de sus, s-au paruit si pana la urma au ajuns la o intelegere....

Adriana, ce mai, esti o mama-eroina.... RABDARE SI NERVI DE OTEL
GEO, SUNTETI 3 FRUMOSI FOC....iar tu parca pe masura ce trece timpul infloresti....
Ankule, succes in noul job.... O sa ai "timp" sa respiri si fara Darius si o altfel de pauza, cred ca ti-ar face bine....Oricum eu iti tin pumnii....
Andreea, sa treaca cat mai repede perioada asta a colicilor... Remedii exista, dar costa si depinde de bebelus. La unii a mers cu banalul ceai, la altii cu medicamente scumpe, la altii cu siropele naturiste...
gata, Maria are nevoie de mine, ca azi a avut o zi mai aglomerata, si Mihai ma cauta sa ne jucam....pupici...si la restul mamicilor:Rose, Petronici, Oana....
simina_ana
QUOTE(claudiaena @ Nov 2 2011, 08:58 PM) *
Buna fetele!

Spunem insanatosire grabnica la toti copiii! Noin suntem relativ bine... Dupa o luna si jumatate de gradinita, din care ultimele 2-3 saptamana au fost intr-un frig de nedescris, ne "laudam" ca suntem relativ bine. Doar avem mucisori, dar chestia asta dureaza de ceva timp, ca deja ne-am obisnuit cu prezenta lor....

Eu fac de luni program redus, adica orele de curs dureaza 25 min si pauza doar 5 min... Cand s-a luat temperatura in una din cele "mai calduroase" clase, erau doar 11 grade. In rest in cancelarie si pe holuri, cred caerau sub 10 grade. Copiii saracii stateau incotosmanati si noi la fel. linistea e tulburata de accese de tuse si altii care isi sufla nasul.

Si la Mihai era frig. Luni dupa vacanta erau doar 6 copii lasati in frig, printre care si al meu, probabil toti sase nu au cu cine sa stea acasa... L-am lasat imbracat , ca abia se putea misca. La pranz, cand l-am luat, deja aveau "dezmortit" aerul din clasa, dar mirosea a incins si au oprit radiatoarele ca pica instalatia electrica. CE MAI, ASTIA VOR SCOALA DE SECOLUL 21 SI CONDITII SI MATERIALA DE EVUL MEDIU....

Acum sa vedem, ca azi erau caldute caloriferele in gradinita lui Mihai pray.gif . Poate gata, s-au certat astia de sus, s-au paruit si pana la urma au ajuns la o intelegere....

Adriana, ce mai, esti o mama-eroina.... RABDARE SI NERVI DE OTEL
GEO, SUNTETI 3 FRUMOSI FOC....iar tu parca pe masura ce trece timpul infloresti....
Ankule, succes in noul job.... O sa ai "timp" sa respiri si fara Darius si o altfel de pauza, cred ca ti-ar face bine....Oricum eu iti tin pumnii....
Andreea, sa treaca cat mai repede perioada asta a colicilor... Remedii exista, dar costa si depinde de bebelus. La unii a mers cu banalul ceai, la altii cu medicamente scumpe, la altii cu siropele naturiste...
gata, Maria are nevoie de mine, ca azi a avut o zi mai aglomerata, si Mihai ma cauta sa ne jucam....pupici...si la restul mamicilor:Rose, Petronici, Oana....



buna seara si de la noi....
.....eu abia imi trag sufletul.....cu Iancu acasa dimineata nu mai pot face nimic ca vrea toata atentia spre el...am noroc ca Serban e cuminte si il intelege pe fra'su....daca il iau dupa mine prin casa pe unde ma taraie Iancu nu are nici o treaba....singur sa nu-l las ca face scandal mare.....azi de exemplu l-am lasat dormind in masina cat ne-am plimbat noi pe la reprezentantele auto.....am folosit telefoanele noastre pe post de baby phone biggrin.gif...dar si cand s-a trezit a facut o gura ca l-au auzit toti din showroom...imediat am fugit la el sa-l linistim biggrin.gif...
am o gramada de calcat....si nu am nici un chef...mai bantui pe aici si poate imi vine si mie cheful...sau poate se calca singure rufele biggrin.gif

Claudia.....de ce era mama frig la voi????La Iancu la radi e o caldura de-mi vine sa ma debrac pana la chiloti...e chin mare pentru mine cand il duc si-l iau de la gradi...insanatosire grabnica va doresc....
simina_ana
Geo.....ce trebuie sa le fac castanelor in afara de a le cresta i baga in cuptor? Si cat trebuie sa le las si la ce temperatura? biggrin.gif

ANku...v-au trecut mucisorii?

Va pup...zbor afara cat e soare....
ssimmona
Salutare, fetelor! oFloare.gif

Geo, am revazut filmuletul cu Halloweenul, imi place ce mai! biggrin.gif Si panoul ti-a iesit foarte bine! eusa_clap.gif Mai cunosc eu pe una care a stat pana noaptea tarziu sa termine de cusut traistuta pentru bombonici doh.gif ... Costumul piratului este demential, cred ca ti-am mai spus, de unde l-ati cumparat? rolleyes.gif
Pozele de la nunta m-au lasat fara grai, ati fost frumosi cu totii si foarte eleganti! yes.gif Dar cel mai si cel mai tare a fost Lucas, evident! Costulul este superb, culorile fac mult! smile.gif Si ce-l mai iubeste matusica lui! Adriana, o mireasa perfecta - frumoasa si blanda! wub.gif Sanatate lui Lucas! partners.gif

Simina, recuperare rapida si lui Iancu, ooof, lasa ca trece, desi imi imaginez cat de greu iti este! Va pup si urmaresc si eu reteta pentru castane! wink.gif

Anku, sper sa le dati de cap rapid mucozitatilor si sa nu se agraveze! hug.gif
geocoto
Vai dragelor ce succes ideea cu castanele.Si cand ma gandesc ca noi nu am papat anul asta ca nu a mai fost mama sa ne culeaga... blush.gif
Trebuie crestate in X pe burta si vezi cu timpul cum este ca noi le facem la semineu si nu dureaza asa mult.In mod normal acolo unde ai crestat infloreste putin adica se desface coaja spre exterior mai mult.Si pana la urma poti gusta.Neaparat sa le mai amesteci cate putin din cand in cand.Yum yum si pofta buna

Simona multumim frumos de aprecieri.Costumul l am imprumutat de la "vrajitoarea" din poza adica prietenul lui Joshua.

Noi ce sa va zic...am fost ieri la Dr si ne a dat de rezerva antibiotic in cazul in care se agraveaza.Nu l am cumparat ieri sperand sa nu fie nevoie daaaaar cine a sarit de 39 si cu dureri urate de gat.De azi am inceput antibioticul si sper sa l lase durerile curand ca tare se mai plange de gatic.Am uitat sa precizez otita si conjunctivita care le a facut si pe alea.. doh.gif
Ieri i am dat si albastru de metil si ceaiuri si nurofen la 4 ore si nimic.Chaude oul l a dat afara dupa ce si a facut singur greata.
Acum a facut iar febra peste 39 si i am dat nurofen si l am pus in pat.Doamne cum mai transpira ca trebuie sa schimb tot si copil si pat si pe mine...

Adriana cum ati facut baby phone din telefoane???ca nu mi pica fisa acum doh.gif
Claudia ce groaznic sa fiti fara caldura acum la un pas de iarna..Noroc ca sunteti bine.O data sau de 2 ori am facut si eu cursuri in frig si baietii radeau de noi ca ne face bine la ten dar nu i o placere ..

Ma duc sa vad ce apuc sa fac si eu prin casa... oFloare1.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Nov 3 2011, 03:58 PM) *
Vai dragelor ce succes ideea cu castanele.Si cand ma gandesc ca noi nu am papat anul asta ca nu a mai fost mama sa ne culeaga... blush.gif
Trebuie crestate in X pe burta si vezi cu timpul cum este ca noi le facem la semineu si nu dureaza asa mult.In mod normal acolo unde ai crestat infloreste putin adica se desface coaja spre exterior mai mult.Si pana la urma poti gusta.Neaparat sa le mai amesteci cate putin din cand in cand.Yum yum si pofta buna

Simona multumim frumos de aprecieri.Costumul l am imprumutat de la "vrajitoarea" din poza adica prietenul lui Joshua.

Noi ce sa va zic...am fost ieri la Dr si ne a dat de rezerva antibiotic in cazul in care se agraveaza.Nu l am cumparat ieri sperand sa nu fie nevoie daaaaar cine a sarit de 39 si cu dureri urate de gat.De azi am inceput antibioticul si sper sa l lase durerile curand ca tare se mai plange de gatic.Am uitat sa precizez otita si conjunctivita care le a facut si pe alea.. doh.gif
Ieri i am dat si albastru de metil si ceaiuri si nurofen la 4 ore si nimic.Chaude oul l a dat afara dupa ce si a facut singur greata.
Acum a facut iar febra peste 39 si i am dat nurofen si l am pus in pat.Doamne cum mai transpira ca trebuie sa schimb tot si copil si pat si pe mine...

Adriana cum ati facut baby phone din telefoane???ca nu mi pica fisa acum doh.gif
Claudia ce groaznic sa fiti fara caldura acum la un pas de iarna..Noroc ca sunteti bine.O data sau de 2 ori am facut si eu cursuri in frig si baietii radeau de noi ca ne face bine la ten dar nu i o placere ..

Ma duc sa vad ce apuc sa fac si eu prin casa... oFloare1.gif



Ufff....a stricat o tura....adica se pot manca daca vrei sa ramai fara dinti liwlol.gif liwlol.gif.....dar si asa le-am scobit cu cutitul si a ciugulit din ele....maine incerc o alta reteta gasita pe net....sa vedem ce iese:D

Baby phone ??? >>>am procedat asa....Bebe m-a sunat pe mine, eu am raspuns, el si-a lasat telefonul in masina...iar pe al meu il tineam pe difuzor liwlol.gif liwlol.gif

Eu sunt disperata, parca nu se mai termina odata cu boala in casa noastra....le-a trecut la pitici raceala...bine Iancu mai e putin dar deja se vad progrese...normal...de la antibiotic....daaaaaaaaarrrrr....am luat eu de la el...ma doare gatul ingrozitor, la inghitit nu va spun ce dureri a si am ramas si fara glas....Bebe e cel mai fericit biggrin.gif.....maine o sun pe dr homeopata ....
AM fugit...ma asteapta "everestul" de calcat
anku
QUOTE(geocoto @ Nov 1 2011, 04:57 PM) *
Draga Adriana cred ca a fost destul de greu la botez cu Iancu bolnavior.Speram sa ne dai mai multe detalii cum a fost cand ai timp.
Sa nu pici mami ca vin si iti fac soclu de beton auzi tzuc.gif hug.gif tzuc.gif

Durerea a disparut complet aseara la Lucas dar cu o seara in urma ii pusesem vata cu bitter suedez in urechi.Si am cumparat de la farmacie un remediu homeopat Oteel ( http://w.colispharma.be/heel-oteel.htm am sters ww la link sa nu fie reclama) si i am pus totusi azi ca nu vreau sa l ia din nou.Scrie ca se pun chiar si la timpan perforat.Sa vedem.
M a lasat azi sa ma uit in gatul lui si este rosu si parca si cateva bobitze albe de puroi sau mucozitati...nu stiu ca au un gat asa micut wacko.gif de cu greu vezi ceva.Azi i am dat de 3 ori nurofen la 4 ore si diseara pisez usturoi si il pun in lapte pana dimineata (un graunte pisat in 30 ml lapte).Tu ai putea sa incerci sa i dai lapte de san si poti sa i explici ca este doar o data ca sa se faca bine.
Azi de frica sa nu ma ia si pe mine am bagat un borcanel de miere cu lamaie pus impreuna de cateva zile si o lingurita de catina cu miere facuta de mine in ceai.

Revin ca s a trezit muciosul oFloare1.gif

sa nu-mi spui ca ti-ai luat albine???!!!wowwwww...zi-mi si mie cum faci mierea cu lamaie!!!ajuta???si eu sunt inebunita dupa miere desi ma feresc de ea...
Sara1
QUOTE(simina_ana @ Nov 3 2011, 02:04 AM) *
Geo.....ce trebuie sa le fac castanelor in afara de a le cresta i baga in cuptor? Si cat trebuie sa le las si la ce temperatura? biggrin.gif

ANku...v-au trecut mucisorii?

Va pup...zbor afara cat e soare....

Adriana, le stropesti cu apa dupa ce le crestezi
si le gusti cind incep sa miroasa frumos
in felul asta nu se usuca ca la balamuc
pupici!
anku
QUOTE(claudiaena @ Nov 2 2011, 05:58 PM) *
Buna fetele!

Spunem insanatosire grabnica la toti copiii!
Ankule, succes in noul job.... O sa ai "timp" sa respiri si fara Darius si o altfel de pauza, cred ca ti-ar face bine....Oricum eu iti tin pumnii....

a dat drumul al incalzire???era frig rau???saracutii de ei...

nu e job...e loc de calificare ...numai ac aici 80% este practica...pauza???glumesti???9 ore cat stau acolo...cum nu vb cu clientii cum imi sare mintea la Darius... liwlol.gif
QUOTE(simina_ana @ Nov 3 2011, 10:04 AM) *
ANku...v-au trecut mucisorii?

Va pup...zbor afara cat e soare....

nu iubita nu ne-au trecut...adica este mai bine dar muciosrii inca sunt acolo!!!

QUOTE(ssimmona @ Nov 3 2011, 12:17 PM) *
Salutare, fetelor! oFloare.gif



Anku, sper sa le dati de cap rapid mucozitatilor si sa nu se agraveze! hug.gif


ne pare bine sa te vdem p la noi!!!
multumim...esti o draguta...nu s-a agravat...deoc sunt numai mucisori...inca nu am fost al dr...nu luam nimic...speram sa treaca de al sine....
QUOTE(simina_ana @ Nov 3 2011, 10:23 PM) *
Baby phone ??? >>>am procedat asa....Bebe m-a sunat pe mine, eu am raspuns, el si-a lasat telefonul in masina...iar pe al meu il tineam pe difuzor liwlol.gif liwlol.gif


AM fugit...ma asteapta "everestul" de calcat

liwlol.gif hi.gif liwlol.gif ce comica esti!!!
insanotosire grabnica..sa mergi maine al hemeopata!!!
ce face lapticul???
nu ne pui si noua niste poze sa vedem dulceata aia mica???
poopam si p dulceata mare!!! tzuc.gif
anku
au construit deja oraselul...azi am fost in masinute...am papat ceva unguresc...ca si clatitele dar cu branza si usturoi...de cand am zis ca ma apuc sa fac acasa!!!
de abia astept sa faca bradul....perioada asta cred ca o iubesc cel mai mult!!!ma bucur ac un copil...deja ma tot gandesc ce sa-i iau de Craciun lui Darius...deja am cumparat cu ce vreau sa trimit acasa de sarbatori..hi hi... liwlol.gif
Darius isi cere si mai multa atentie...de cand sunt plecata mai mult de acasa...pai atunci cand sunt acasa nu pot sa plec 2 min din camera ca ma striga!!!cateodata nici nu stie ce sa mai zica si incepe....vreauuuuu...si se uita prin casa ca nu stie ce sa vrea!!! liwlol.gif

Duminica am liber...nu stiu dc numai o zi sau 2 ca planul il schimba in fiecare sapt!!!
oricum am obs ca deja ceilalti colegi primesc cate 3 libere p sapt ca sa se compenseze cu progr de sarbatori...unde vom avea timp numai de dormit si ala mai putin... smile.gif

in rest...va spuneam ca s-a mutat o romanca in blocul vecin...mai bem o cafea ,mai pipam o tigara...doamneeeee...dulce-i lb romana!!!copii se joaca impreuna...de la fetitele ei cred ac aluat Darius mucisorii ...dar nu-i bai...isi intareste sist imunitar!!!am ras cu lacrimi ieri la cumparaturi cu ea...voia sa cumpere tot raftul din Kaufland de lumanari!!! liwlol.gif
ssimmona
oFloare.gif
QUOTE(Sara1 @ Nov 4 2011, 12:40 AM) *
Adriana, le stropesti cu apa dupa ce le crestezi
si le gusti cind incep sa miroasa frumos
in felul asta nu se usuca ca la balamuc
pupici!

notworthy.gif Ce simpatica esti, Sara liwlol.gif ...

QUOTE(anku @ Nov 4 2011, 12:46 AM) *
multumim...esti o draguta...nu s-a agravat...deoc sunt numai mucisori...inca nu am fost al dr...nu luam nimic...speram sa treaca de al sine....

liwlol.gif hi.gif liwlol.gif ce comica esti!!!
insanotosire grabnica..sa mergi maine al hemeopata!!!
ce face lapticul???
nu ne pui si noua niste poze sa vedem dulceata aia mica???
poopam si p dulceata mare!!! tzuc.gif

Ma bucur ca-i tineti din scurt, Anku! de moment poate doar ser fiziologic nu e nevoie de mai mult! Ce simpatic e Darius cu "vreaaauuu" liwlol.gif un dulce, chiar daca nu stie prea bine ce vrea sigur doreste sa fie mereu cu tine! yes.gif
Si mie imi place ca se simte deja iz de sarbatoare yes.gif ... eu am cumparat jucariile pentru toate ocaziile din perioada ce va urma ... am gasit oferte bune si stiu din experienta anului trecut ca atunci in preajma nu vor mai fi, asa ca mi-am facut deja stocul doh.gif ....
Numai bine! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
Sara1
QUOTE(ssimmona @ Nov 3 2011, 04:44 PM) *
oFloare.gif

notworthy.gif Ce simpatica esti, Sara liwlol.gif ...
Ma bucur ca-i tineti din scurt, Anku! de moment poate doar ser fiziologic nu e nevoie de mai mult! Ce simpatic e Darius cu "vreaaauuu" liwlol.gif un dulce, chiar daca nu stie prea bine ce vrea sigur doreste sa fie mereu cu tine! yes.gif
Si mie imi place ca se simte deja iz de sarbatoare yes.gif ... eu am cumparat jucariile pentru toate ocaziile din perioada ce va urma ... am gasit oferte bune si stiu din experienta anului trecut ca atunci in preajma nu vor mai fi, asa ca mi-am facut deja stocul doh.gif ....
Numai bine! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

Pai mai vin sa va mai zic, daca va place! yes.gif Pupici tuturor! tzuc.gif
anku


o zi frumoasa va dorim!!!
anku
QUOTE(ssimmona @ Nov 4 2011, 12:44 AM) *
oFloare.gif

notworthy.gif Ce simpatica esti, Sara liwlol.gif ...
Ma bucur ca-i tineti din scurt, Anku! de moment poate doar ser fiziologic nu e nevoie de mai mult! Ce simpatic e Darius cu "vreaaauuu" liwlol.gif un dulce, chiar daca nu stie prea bine ce vrea sigur doreste sa fie mereu cu tine! yes.gif
Si mie imi place ca se simte deja iz de sarbatoare yes.gif ... eu am cumparat jucariile pentru toate ocaziile din perioada ce va urma ... am gasit oferte bune si stiu din experienta anului trecut ca atunci in preajma nu vor mai fi, asa ca mi-am facut deja stocul doh.gif ....
Numai bine! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


hug.gif
ai dreptate...anul trecut inainte de Craciun ba chiar facuse un trenulet thomas dar mic de 5 cm +locomotivuta!!!costa 25 euro desi initial la Müler costa 14 euro!!!
sa te umpli de nervi...ca astia sunt grosolani!!!
eu inca nu stiu ce sa-i iau!!!dar nu mai iau masinute ac e casa plina...si ce mai conteaza una???
vad eu!!!am vazut niste carti cu sunete...poate iau!!!cu cars ,cu bob ...
altfel ...voua cum va mai merge??? hug.gif
QUOTE(Sara1 @ Nov 4 2011, 02:15 AM) *
Pai mai vin sa va mai zic, daca va place! yes.gif Pupici tuturor! tzuc.gif

mi-a scapat ca ai postat...
ce faceti voi ??? hug.gif
simina_ana
QUOTE(Sara1 @ Nov 4 2011, 02:40 AM) *
Adriana, le stropesti cu apa dupa ce le crestezi
si le gusti cind incep sa miroasa frumos
in felul asta nu se usuca ca la balamuc
pupici!



unde-i fost tu Sara cand am crestat micile bestii? liwlol.gif liwlol.gif...mi-au si zburat vreo 2 prin bucatarie ca "fugeau" de cutit...
deci de asta s-au uscat mandrele??? nu spun ca nu au fost bune....ca am ciugulit ceva din ele....dar...era mai fain daca le ancam intregi nu ?liwlol.gif liwlol.gif
Aseara am cautat pe net si am gasit si alte retete..asa ca azi am avant biggrin.gif
Nu stiu cat o sa mearga cuc-cucs-ul cu castane ca desert...dar......va spun dupa biggrin.gif
simina_ana
pun poze Anku....pun..numai sa-mi vina azi Bebe acasa ....m-am tampit saptamana asta.....pana miercuri a fost plecat la Bucuresti apoi ieri dimineata a plecat la Timisoara si vine maine...il astept ca pe painea calda nu -ti spun....ii pun copii in brate ma bag in cada si fac o baie fierbinte si apoi ma pun sa dorm cat de mult pot ....ca sa nu spun ca fug biggrin.gif


simina_ana
QUOTE(anku @ Nov 4 2011, 02:58 AM) *
au construit deja oraselul...azi am fost in masinute...am papat ceva unguresc...ca si clatitele dar cu branza si usturoi...de cand am zis ca ma apuc sa fac acasa!!!
de abia astept sa faca bradul....perioada asta cred ca o iubesc cel mai mult!!!ma bucur ac un copil...deja ma tot gandesc ce sa-i iau de Craciun lui Darius...deja am cumparat cu ce vreau sa trimit acasa de sarbatori..hi hi... liwlol.gif
Darius isi cere si mai multa atentie...de cand sunt plecata mai mult de acasa...pai atunci cand sunt acasa nu pot sa plec 2 min din camera ca ma striga!!!cateodata nici nu stie ce sa mai zica si incepe....vreauuuuu...si se uita prin casa ca nu stie ce sa vrea!!! liwlol.gif

Duminica am liber...nu stiu dc numai o zi sau 2 ca planul il schimba in fiecare sapt!!!
oricum am obs ca deja ceilalti colegi primesc cate 3 libere p sapt ca sa se compenseze cu progr de sarbatori...unde vom avea timp numai de dormit si ala mai putin... smile.gif

in rest...va spuneam ca s-a mutat o romanca in blocul vecin...mai bem o cafea ,mai pipam o tigara...doamneeeee...dulce-i lb romana!!!copii se joaca impreuna...de la fetitele ei cred ac aluat Darius mucisorii ...dar nu-i bai...isi intareste sist imunitar!!!am ras cu lacrimi ieri la cumparaturi cu ea...voia sa cumpere tot raftul din Kaufland de lumanari!!! liwlol.gif



Mi-ai facut o pofta de Craciun.....cred ca fac bradul la 1 decembrie biggrin.gif
geocoto
Of Adriana ti am zis ca nu am facut la cuptor.Imi pare tare rau ca te ai muncit degeaba doh.gif sa le crestezi si apoi nu ati putut sa va bucurati de ele..Poate azi cu reteta ta si sfaturile Sarei iti iese ce trebuie yami.gif .

Anku parca nu mai imi vine sa dau sfaturi ca eu nu respect masurile din pacate si fac mai mult dupa cum imi place mie.Ti am mai zis si anul trecut de miere cu lamaie dar ai zis ca nu indraznesti ca nu stii lamaile ce i cu ele.Ideea este sa tai o lamaie in cubulete sa o pui intr un borcan si sa pui miere peste, cat sa acopere.Lasi macar de seara pana dimineata si apoi poti pune in ceai sau poti sa iei o lingurita asa cu lamaie cu tot.Ideal sa tii borcanul la frigider dupa vreo 2 zile ca altfel se otzetzeste.
Nu am albine nuuuu dar de cate ori am ocazia cer in tara de la un apicultor si imi trimite soacra.Nasol daca la tine nu accepta corpul.Daca te stii sensibila mai bine ai grija la consum.

La Lucas am reusit sa ma uit in gat si are punctulete albe.A avut inca o noapte grea cu febra.I am dat si homeopate pt febra si nu a mai ajuns la 40 dar il doare rau cand inghite.Se pare ca ma mosteneste ca si eu faceam des amigdalita cu tot felul de complicatii..As fi vrut sa fac o antibiograma dar fiind prima oara cand ia antibiotic Dr i a dat dupa simptome...
Am doi copii unul mai mare si altul mai mic.Cand pica cu siguranta pica amandoi.Sotul se refera la mine ca stalpul societatii.Daca ma ia macar sa ma ia dupa ce termin cu Lucas.

Va las ca imi cere atentia non stop..
dyana
QUOTE(geocoto @ Nov 1 2011, 12:36 AM) *
PS De acum incolo o sa te vedem mai des pray.gif ca subiectul principal in compozitia Larei este nimeni alta decat mamica ei iubita. wub.gif

Haha, subiectul ei preferat sunt propriile labute. liwlol.gif Deci daca vrei sa ne vedem mai des, ramane tot prin parc. wink.gif tongue.gif

QUOTE(geocoto @ Nov 3 2011, 01:58 PM) *
Vai dragelor ce succes ideea cu castanele.Si cand ma gandesc ca noi nu am papat anul asta ca nu a mai fost mama sa ne culeaga... blush.gif

Sa le culeaga? Aveti cultura proprie sa inteleg? oFloare1.gif Ca cica alea din parc sunt salbatice, ma gandisem si eu la ele . liwlol.gif doh.gif
geocoto
QUOTE(dyana @ Nov 4 2011, 11:03 AM) *
Haha, subiectul ei preferat sunt propriile labute. liwlol.gif Deci daca vrei sa ne vedem mai des, ramane tot prin parc. wink.gif tongue.gif
Sa le culeaga? Aveti cultura proprie sa inteleg? oFloare1.gif Ca cica alea din parc sunt salbatice, ma gandisem si eu la ele . liwlol.gif doh.gif


Haha se descopera fata.
Pai daca nu picam pe aceeasi lungime de unda cand venim noi in tara...ca tare as mai veni sa va vad hug.gif


Depinde cine a pus castanii si unde...
Noi gasim comestibili pe strazile din jurul casei.Si mama cum facea km intregi cu Lucas in carut aduna tot timpul.Mai avem si un vecin aici langa noi care ne da saci intregi daca nu suntem comozi sa mergem sa le adunam..
Noi adunam multe fructe de pe stradute ca avem cateva ferme in jur.
Nuci, struguri, mure, zmeura, castane, afine, macese...chef de ^plimbare sa ai ca sigur ne intoarcem cu cate ceva acasa.
Belgienii nu mananca decat daca sunt cumparate asa ca 1=0 pt noi biggrin.gif



anku
QUOTE(geocoto @ Nov 4 2011, 02:19 PM) *
Haha se descopera fata.
Pai daca nu picam pe aceeasi lungime de unda cand venim noi in tara...ca tare as mai veni sa va vad hug.gif
Depinde cine a pus castanii si unde...
Noi gasim comestibili pe strazile din jurul casei.Si mama cum facea km intregi cu Lucas in carut aduna tot timpul.Mai avem si un vecin aici langa noi care ne da saci intregi daca nu suntem comozi sa mergem sa le adunam..
Noi adunam multe fructe de pe stradute ca avem cateva ferme in jur.
Nuci, struguri, mure, zmeura, castane, afine, macese...chef de ^plimbare sa ai ca sigur ne intoarcem cu cate ceva acasa.
Belgienii nu mananca decat daca sunt cumparate asa ca 1=0 pt noi biggrin.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
ce fain!!pai vazusem de cumparat...erau scumpe neica!!!!ce vecin cumsecade aveti...
asa face si Darius cu tacso..mere,prune,cirese,nuci...noi nu cumparam...ca sunt copaci destui...cel putin merele saracele cadeau p jos ...era plin trotuarul de mere cazute!!!asa ca le-am luat si am facut gem..si am facut si de prune!!!f bune...nici zahar nu am bagat ca asa de dulci erau!!!
ma faceti curioasa cu castanele...dar acm ce gust au???ha ha...
cum va mai simtiti azi Geo??? hug.gif
anku
buna dragelor...
ce credeti???ne-am umplu de bube fetelor...si copilul meu nu a avut niciodat o zgrabunta pe el in afra de muscaturi de tantar!!!nimic niciodata nici o alergie!!!pffffff...p fund,p maini,p fata si p picioare adr numai jos!!!ca si negii fetelor!!!asa ceva nu ai vazut!!!p fund sunt asa de dese ca mi frica si sa-l sterg!!!aaaaaaaaaa...ieri s-a pus singur p wc...asa de la el...ca i-am dat pampersul jos sa-l ung cu crema care am primit-o de la dr...tot ungandu-l mi-am dat seama ca am uita uleiul ca voiam sa gatesc p foc...un fum fetelor in toata casa...m-am speriat...un fum fetelor.....m-am speriat ca am zis sa nu ia foc oala cu ulei si am tras-o cu grija si de la distnata cumva sa ma pot proteja dc izbucneste foc!!!dar am tras-o in drepata ca sa nu intru prea mult in bucatarie p un carpator de asta fain de sticla..la vreo 15 sec aud ceva ca se sparge...eu am crezut ca s-a spart oala !!!ha ah..s-a part carpatorul...ca si cristalul fetelor asa erau cioburi in toata bucataria!!!dar mici mici exact asa...de parac erau diamante!!!am dechis tot...la-m pus p Darius sa ma astepte in baie,a zangalit si el tot cu rujul meu intre timp...plin de bube saracu ami ales p fund ...doamne fetelor...!boal stiu acre este dar tb sa acut in net sa vad ce motive sunt...la tot cazul stiu ca de la ele a luat[ei au fost marti deja la dr si le-a dat aceeasi crema]...fetele ei merg la gradinita!!!nu-i bai doamne fereste ac asa se imunizeaza...este normal sa ia unii de la altii...dar eu m-am ingrozit acnd am vazut cum arata!!!ieri l-am rugat p sotul sa mearga cu Darius la dr!!!
p fond de oboseala am uitat sa trag oala de p foc si uitandu-ma atent sa-l ung p Darius peste tot ...ca altfel eu nu am facut niciodata asa ceva...chiar sunt grijulie din cale afar cu chestii de astea!!!dar cum sa mai poti???am iesit al 16 de la servici[ce nashpa...7 ore toti de al serviciu neavand clienti si conferinte , numai geamuri am frecat-si acum asa mi-s de iritate mainile ac nu mai pot si doara numai cu apa simpla dar din cauza ca am facut afara si apa cu vant...a tot cazul.,rani am p maini]nu stiu de ce Dumnezeu am devenit asa de sensibila cu minile!!!o tura repede la magazin dupa o rochie,am venit acasa da-i cu paturlle...de al 18 am fost babysitter cu 3 copii pana la 21!!!am mai facut asa printre cate ceva ca dc stau numai de ei...cine mi le face in casa???am bagat repede o masina la spalat cu hainele de lucru apoi inca una cu lenjeria de pat!!!vasele spalate....
si ui de astea...muciosrii au incetat parca...dar av zic...acnd il vad plin de bube...mai ales p fundulet!!!si dr a zis ac se ia si la adulti dar ca nu este ceav grav ca ar fi ceva frecvent in gradinite!!!iar fetele cu care se joaca...merg la gradinita!!!dar oricum...arata ca si negii!!!man...s vad acum...cum se prezinta ca ieri i-am dat cu crema!!!

pana una alta...va rog frumos la o cafeluta !!!acum ca nu tb sa am dc la lucru m-am sculat singura...la 4 jumate!!!

altfel ce ami fac ceilalti copilasi bolnaviori???

aaaaaaaaa...eu am visat o roata negara de moara care se invartea...traditia romanesac zice ac nu e bine!!!ba mai mult...ma prinsese de un dinte si am tragea...ha ha...ce tampenie!!sa ma prinda de dinte!!!iesise din apa lipmede!!!
in rest...vremea este relativ frumoasa...soare!!!
la voi cum este???

Adriana...ai pauza acum in sf si tu???
Geo...nu am probl cu mierea...decat ca incerc sa nu o mananc ca sunt prea kcal!!!sa stii ca mi.a fost si-mi este de un mare ajutor ce mi-ai trimis p mail despre miere!!!ieri mi-am luat fier...ca este la limita!!!cum??nu stiu...nu tin nici o dieta..si uite ac nu e fier!!!am fost sa donez sange,mi-a luat sange...dar mi-a zis sa iau leg cu dr de casa ca sunt al granita ...!!!12.3 in ureche...dar mi-a zis ca dc ar lua din vena ar fi avia 11...nu stiu ce sunt alea!!!ha ha...oricum am inteles ca tb sa fiu atenta cum iau fierul...
Rose ce mai spuneti???cum este printesuca???
Claudia...au dat drumul al caldura???
Oana...v-am admirat p Fb!!!minunatilor!!!
Petronici asemenea salutari!!!ati scapat de biberon???

va poop...si mai scrieti si voi!!! tzuc.gif
geocoto
QUOTE(anku @ Nov 6 2011, 06:52 AM) *
buna dragelor...
ce credeti???ne-am umplu de bube fetelor...si copilul meu nu a avut niciodat o zgrabunta pe el in afra de muscaturi de tantar!!!nimic niciodata nici o alergie!!!pffffff...p fund,p maini,p fata si p picioare adr numai jos!!!ca si negii fetelor!!!asa ceva nu ai vazut!!!p fund sunt asa de dese ca mi frica si sa-l sterg!!!aaaaaaaaaa...ieri s-a pus singur p wc...asa de la el...ca i-am dat pampersul jos sa-l ung cu crema care am primit-o de la dr...tot ungandu-l mi-am dat seama ca am uita uleiul ca voiam sa gatesc p foc...un fum fetelor in toata casa...m-am speriat...un fum fetelor.....m-am speriat ca am zis sa nu ia foc oala cu ulei si am tras-o cu grija si de la distnata cumva sa ma pot proteja dc izbucneste foc!!!dar am tras-o in drepata ca sa nu intru prea mult in bucatarie p un carpator de asta fain de sticla..la vreo 15 sec aud ceva ca se sparge...eu am crezut ca s-a spart oala !!!ha ah..s-a part carpatorul...ca si cristalul fetelor asa erau cioburi in toata bucataria!!!dar mici mici exact asa...de parac erau diamante!!!am dechis tot...la-m pus p Darius sa ma astepte in baie,a zangalit si el tot cu rujul meu intre timp...plin de bube saracu ami ales p fund ...doamne fetelor...!boal stiu acre este dar tb sa acut in net sa vad ce motive sunt...la tot cazul stiu ca de la ele a luat[ei au fost marti deja la dr si le-a dat aceeasi crema]...fetele ei merg la gradinita!!!nu-i bai doamne fereste ac asa se imunizeaza...este normal sa ia unii de la altii...dar eu m-am ingrozit acnd am vazut cum arata!!!ieri l-am rugat p sotul sa mearga cu Darius la dr!!!
p fond de oboseala am uitat sa trag oala de p foc si uitandu-ma atent sa-l ung p Darius peste tot ...ca altfel eu nu am facut niciodata asa ceva...chiar sunt grijulie din cale afar cu chestii de astea!!!dar cum sa mai poti???am iesit al 16 de la servici[ce nashpa...7 ore toti de al serviciu neavand clienti si conferinte , numai geamuri am frecat-si acum asa mi-s de iritate mainile ac nu mai pot si doara numai cu apa simpla dar din cauza ca am facut afara si apa cu vant...a tot cazul.,rani am p maini]nu stiu de ce Dumnezeu am devenit asa de sensibila cu minile!!!o tura repede la magazin dupa o rochie,am venit acasa da-i cu paturlle...de al 18 am fost babysitter cu 3 copii pana la 21!!!am mai facut asa printre cate ceva ca dc stau numai de ei...cine mi le face in casa???am bagat repede o masina la spalat cu hainele de lucru apoi inca una cu lenjeria de pat!!!vasele spalate....
si ui de astea...muciosrii au incetat parca...dar av zic...acnd il vad plin de bube...mai ales p fundulet!!!si dr a zis ac se ia si la adulti dar ca nu este ceav grav ca ar fi ceva frecvent in gradinite!!!iar fetele cu care se joaca...merg la gradinita!!!dar oricum...arata ca si negii!!!man...s vad acum...cum se prezinta ca ieri i-am dat cu crema!!!

pana una alta...va rog frumos la o cafeluta !!!acum ca nu tb sa am dc la lucru m-am sculat singura...la 4 jumate!!!

altfel ce ami fac ceilalti copilasi bolnaviori???

aaaaaaaaa...eu am visat o roata negara de moara care se invartea...traditia romanesac zice ac nu e bine!!!ba mai mult...ma prinsese de un dinte si am tragea...ha ha...ce tampenie!!sa ma prinda de dinte!!!iesise din apa lipmede!!!
in rest...vremea este relativ frumoasa...soare!!!
la voi cum este???

Adriana...ai pauza acum in sf si tu???
Geo...nu am probl cu mierea...decat ca incerc sa nu o mananc ca sunt prea kcal!!!sa stii ca mi.a fost si-mi este de un mare ajutor ce mi-ai trimis p mail despre miere!!!ieri mi-am luat fier...ca este la limita!!!cum??nu stiu...nu tin nici o dieta..si uite ac nu e fier!!!am fost sa donez sange,mi-a luat sange...dar mi-a zis sa iau leg cu dr de casa ca sunt al granita ...!!!12.3 in ureche...dar mi-a zis ca dc ar lua din vena ar fi avia 11...nu stiu ce sunt alea!!!ha ha...oricum am inteles ca tb sa fiu atenta cum iau fierul...
Rose ce mai spuneti???cum este printesuca???
Claudia...au dat drumul al caldura???
Oana...v-am admirat p Fb!!!minunatilor!!!
Petronici asemenea salutari!!!ati scapat de biberon???

va poop...si mai scrieti si voi!!! tzuc.gif


Aiurita esti mai Anku draga de tine...cam imi imaginez prin ce stari treci acum si munca si copilul si problemele care mai apar..Greu am inteles ce ai scris ca ai trecut de la una la alta dar te cred ca nu i usor sa te imparti in atatea si sa le rezolvi pe toate.
Pt maini cumpara ti niste manusi de cauciuc mai bune.Eu nu ating vasele fara manusi ca imediat imi crapa pielea si ustura rau de tot.Si cumpara o crema cu glicerina ca asta ajuta cel mai bine.Cea mai ieftina dar glicerina sa aiba..
Pt Darius nasoala treaba.Cum se numeste crema care v a dat o ?Sa nu fie scabie ca asta arata asa cum zici si se ia.Am luat si eu o data de la antrenamente impreuna cu prietena mea si am crezut ca se termina pamantul dar trece de la crema doar ca trebuie sa fierbi bine hainele dupa purtare si calcate inainte sa i le dai.

Lucas este binisor dar parca nu l as lasa maine la gradi ca daca i se intoarce raceala data viitoare o face nasoala.Cel putin asa m a speriat o matusa a sotului care o stiu dintotdeauna ca este super grijulie...
Tot i se mai vad punctuletele albe in gat dar inghite cum trebuie si nu mai face febra.
Azi trebuia sa mergem la biserica si la teatru dar nu prea indraznesc.

Am fugit ca am un bazait pe langa mine... oFloare1.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Nov 6 2011, 09:30 AM) *
Aiurita esti mai Anku draga de tine...cam imi imaginez prin ce stari treci acum si munca si copilul si problemele care mai apar..Greu am inteles ce ai scris ca ai trecut de la una la alta dar te cred ca nu i usor sa te imparti in atatea si sa le rezolvi pe toate.
Pt maini cumpara ti niste manusi de cauciuc mai bune.Eu nu ating vasele fara manusi ca imediat imi crapa pielea si ustura rau de tot.Si cumpara o crema cu glicerina ca asta ajuta cel mai bine.Cea mai ieftina dar glicerina sa aiba..
Pt Darius nasoala treaba.Cum se numeste crema care v a dat o ?Sa nu fie scabie ca asta arata asa cum zici si se ia.Am luat si eu o data de la antrenamente impreuna cu prietena mea si am crezut ca se termina pamantul dar trece de la crema doar ca trebuie sa fierbi bine hainele dupa purtare si calcate inainte sa i le dai.

Lucas este binisor dar parca nu l as lasa maine la gradi ca daca i se intoarce raceala data viitoare o face nasoala.Cel putin asa m a speriat o matusa a sotului care o stiu dintotdeauna ca este super grijulie...
Tot i se mai vad punctuletele albe in gat dar inghite cum trebuie si nu mai face febra.
Azi trebuia sa mergem la biserica si la teatru dar nu prea indraznesc.

Am fugit ca am un bazait pe langa mine... oFloare1.gif


unde mergeti draga la teatru???
ma bucur ca va simtiti mai bine...
eeeeeeee...nu e ca sunt aiurita...sunt chiar f atenta cu focul...si cu uleiul...mie nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva...dar trezita in fieacre zi al 5...si eu la ora 21 inca mai taiam ceapa ptr mancare[probabil ca la oboseala scap ]..am zis ca las uleiul sa se incalzeasca la plita incinsa p minim ac ceapa mi-o taiasem si am duc sa ung copilul...numai ac atunci cand am deschis pampersul si am vazut ce-i acolo sa-mi pun mana in cap...si cu ocazia asta am uitat de ulei..mi-am adus aminte dupüa 5 min..dar fumul era acolo...a fost aiurea ca am avut si 3 copii pana la 21 la mine...oricum...de acum o sa incerc sa refuz sa mai am grija de copii altora...ptr ca nu merge...am tot zis da...dar...la o adica..ptr mine face cineva ceva???hi hi
nu am cum folosi manusi,nici nu am voie la curatat de geamuri cu manusi,nimeni nu a avut maunsi...a fost doar apa simpla,maram nu avem voie sa folosim altceva ptr ca dc clientii au alergii a anumite subst...

am cautat acum al scabie...m-am si speriat..in popular raie...dar nu este...
este vb de boala mana-picior-gura!!! wacko.gif si circula in epidemii...mai ales la gradinita...asa ca noi ne pricopsim chiar dc nu avem loc la gradi!!! nervi.gif wife.gif wife.gif sau dc dormi langa un om ce are,sau sarut!!!
Darius a dormit cu fetita cea mica in acelasi in pat...si a si pupat-o!!!hmmmmmm...fetita merge la gradi...si a avut si ea dar nu asa de tare!!!a zis mamsa ca miercuria vazut ac are fetita.,...dar deja a transmis chiar dc nu a avut bubite...ptr ac perioada de incubatie este 3-6 zile!!!
fetele au avut...dar nu asa de rau ca si al meu...au avut ami mult p picioare si maini si acteva p fund...al meu...plin!!!! doh.gif
anku
Boala mana-picior -gura!!!


Această boală infecțioasă este cauzată de virusul Coxsackievirus A16 și apare mai ales la copii. Ea poate evolua cu sau fără febră, dar întotdeauna există o roșeață a palmelor și a tălpilor: apare ca o zonă albicioasă delimitată de roșeață. Apar mai multe astfel de zone pe palme și pe tălpi. Leziuni similare pot apărea pe în gură, pe limbă. De asemenea pot apărea puncte roșii pe tot corpul, mai ales pe fese și pe fața posterioară a coapselor. Acestea persistă timp de 2 săptămâni, perioada de incubație fiind de 3-6 zile.
Mulți copii infectați cu Coxackie A16 nu prezintă toate simptomele bolii. Unii nu prezintă roșeață, alții nu au leziuni în cavitatea bucală alții nu au febră. O varietate alte de enterovirusuri pot cauza boala “mână-picior-gură” (virusurile Coxackie sunt enterovirusuri).
Boala este mai frecventă la copii mici dar poate fi prezentă și la pubertate. Adulții pot face forme ușoare ale bolii, aceasta fiind rar întâlnită la aceștia. Odată contactată infecția cu virusul Coxackie, persoana respectivă devine imună pentru acest virus dar poate contacta o formă de boală produsă de un virus înrudit. Majoritatea infecțiilor apar vara și toamna, din august până în octombrie în emisfera nordică.
Manifestări clinice
Copiii cu boala “mână-picior-gură” încep să se simtă rău după 3-7 zile de la expunere. De cele mai multe ori părinții observă la copil scăderea poftei de mâncare pentru alimente solide. Copii pot avea de asemenea febră și leziuni în gât. După una-două zile aceștia dezvoltă leziuni în gură. Ele încep ca pete mici roșii pe limbă, gingii sau mucoase. După un timp pot ulcera.
După 1-2 zile apar pete roșii pe tot corpul. Spre deosebire de alte pete roșii, acestea se localizează pe palme și tălpi. De asemenea apar foarte frecvent pe fese și pe fața posterioară a coapselor. Aceste pete au tendința de a se transforma în vezicule (nu și cele de pe fese). Spre deosebire de varicelă (vărsat de vânt) acestea nu sunt pruriginoase (nu produc mâncărimi). De obicei petele dispar și copilul se simte mai bine după aproximativ o săptămână.
Metode de diagnostic
De obicei diagnosticul se bazează pe istoric și pe examenul fizic. Există examinări de laborator pentru identificarea virusului Coxackie și alte enterovirusuri dar în general acestea nu sunt necesare.
Diagnosticul diferențial se face cu faringita care și ea evoluează cu febră și leziuni în gât, cu varicela, exanteme, otite (în boala “mână-picior-gură” canalele auditive apar roșii).
Tratament
Tratamentul este simptomatic. Antibioticele nu au efect în această boală. Sunt importante calmarea durerii și consumul unei cantități mari de lichide.
Profilaxie
Virusurile care rpoduc boala “mână-picior-gură” sunt prezente atât în scaun cât și în secrețiile tractului respirator. Calea de transmisie este fecal-orală, prin salivă, sau prin contact direct. Spălatul mâinilor mai ales după schimbarea scutecelor/toaletă și înainte de mâncare ajută la prevenirea răspândirii bolii. Copii nu sunt lăsați să meargă la școală în primele zile de boală dar nu este sigur că acest lucru previne infectarea altor copii. Alți copii din clasă pot fi infectați chiar și este posibil ca aceștia să nu dezvolte niciodată simptome
.


Ptr alte amanunte mai cautati p net...nici nua m crezut ac o gasesc si p pagini romanesti..initial citisem p pagini germane...dar pana sa am pun sa traduc...am zis hai sa dau o cautare si in romaneste...hi hi!!!
geocoto
Cum se vede TOAMNA de la noi din casa si din curte...poze de saptamana asta cat a fost Lucas in pioneze..









De la Lucas din camera se vede..
anku
QUOTE(geocoto @ Nov 6 2011, 02:34 PM) *
Cum se vede TOAMNA de la noi din casa si din curte...poze de saptamana asta cat a fost Lucas in pioneze..





De la Lucas din camera se vede..

Doamne intodeauna mi-a placut gradina voastra....
Lucas am vazut ac ne cheama la joaca!!!
imi place mai ales din camera lui LUCAS ...super!!!
azi am fost si noi in parc devreme ca sa nu fie copiii ,sa le dam si lor..s.i am facut acteva poze asa de toamna...
anku



oFloare.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.