Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
Rose68
hai sa va mai dau cateva retete
Chiftelute cu morcovi si mere (de la 1 an)

Ingrediente-
- 1 kg morcovi
- 2 mere mari
- 400 ml lapte
- 100 g smantana
- 2 linguri zahar
- 75 gr gris
- 50 gr unt
Cum prepari?simplu: 1.Cureti si spelii morcovii.Ii razi mare sau ii tai in cubulete si ii fierbi in lapte,avand grija san u se lipeasca de cratita.
2.Intre timp,cureti merele si le dai pe razatoarea mare.Cand morcovii s-au inmuiat,iar laptele a scazut,presari grisul in ploaie,amestecand continuu.Adaugi zaharul si merele rase,omogenizezi si mai lasi cratita pe foc mic,timp de 5 minute.
3.Iei cu lingura din compozitie,o modolezi in forma de sfera si o asezi in tava unsa cu unt.
4.Pui cate un varf de lingurita smantana si dai tava la cuptor pentru 15 minute,la foc mijlociu.Servesti chiftelutele stropite cu putin unt topit,fie simple,fie cu garniture de paste.
Succes si pofta mare

DOVLECEL CU VITA SI SMINTINA (de la 8 luni)

Ingrediente: 1 dovlecel mediu, 50g carnita vita sau manzat, 1 lingura ulei de masline, un sfert de lingurita de smantana (pentru piticii nostri de peste 1 an se poate pune 2-3 lingurite) si putina sare.

Se fierbe dovlecelul cu putina sare si uleiul de masline, carnea de vacuta sa fie fiarta bine. Se paseaza impreuna cu dovlecelul si smantana si se face ca un piure. Va recomand mamici pentru pitici caci are un succes nebun!

Piure de cartofi copti cu rosii si parmezan

(de la 8 luni)

Ingrediente: o rosie, 3-4 cartofi, 2 lingurite de unt, 100ml de lapte, 1 galbenus, putin parmezan ras.

Se spala cartofii bine si se coc in cuptor. Se cojesc si se paseaza fierbinti. Se adauga apoi laptele incalzit si se bate compozitia cu telul. Se amesteca untul cu galbenusul si se adauga in piure. Se pune piureul intr-un vas termorezistent, se aseaza deasupra felii de rosii, lapte si parmezan ras. Se lasa 8-10 minute in cuptorul incins. Este o reteta delicioasa, pe care o adora pana si copiii mofturosi.

geocoto
Buna mamici,

Rose multam pt retete.Par cam migaloase, dar tot am sa le incerc.Ma refer migaloase pentru ca eu cam gatesc pentru toata lumea nu numai pt Lucas.Fiecare isi pune condimente in farfurie, altfel mananca si el de la noi.
Vreau sa fac o mancarica ceva cu dovlecei ca am vreo 3 prin frigider.
Este din ce in ce mai bine cu suzeta, nu o mai cere si chiar imi bolboroseste pe limba lui acolo noaptea cand se scoala si vrea la olita.Este greu daca imi adoarme in masina ca nu mai reusesc sa-l pun la el in pat sa-si continue somnul.Era azi un baietel la cumparaturi cu taticul care dormea in scaunelul de la carut pe fierul ala pana s-a gandit taticul sa-i puna haina sub cap, dar Lucas ti-ai gasit trebuie sa mergem in varfurile picioarelor in continuare.
Sunt bucuroasa ca i-am gasit la brocanta cu 5 euro portita sa nu mai iasa din camera cand se trezeste ca il las singurel la etaj sa doarma si asa stau si eu linistita.
Anku as putea sa merg si eu la brocanta sa vand ce nu mai am nevoie dar vad in jurul meu atatia oameni care au copii si nu se descurca incat nu are rost.Noi nu am primit nimic de la nimeni desi am mai tot avut copii mai mari decat Lucas cu cateva luni dar nu ma supar.Si eu chiar am cerut dar probabil prietenii or fi crezut ca glumesc. doh.gif

Va las ca mai am o gramada de treaba si mai sunt si obosita.. oFloare1.gif
sinzigm
Buna fetele!Am reaparut,dar suntem la zi cu tot ce ati povestit.Sunt tare necajita.De lunea trecuta sotul meu s-a racit foarte tare,bineinteles pt ca bea apa rece de la congelator(nu exagerez,o lasa la congelator pana inainte de a ingheta),dar problema mare e ca de vineri a ainceput si Matei.A inceput sa vomite mancarica de vineri seara,apoi i-a scazut apetitul de tot.Noaptea a facut febra,38.5,i-am dat paracetamol si siropel de tuse cu glicerina ,lamaie si miere,dar degeaba,a inceput de sambata sa tuseasca sec si de-atunci tot asa o tinem.Am sunat azi la med de fam,dar cica nu au locuri sa ne primeasca si pe noi,asa ca sunt cam disperata.Nu ii dau inca antibiotic,desi de azinoapte s-a facut si mai rau,are si mucisori si abea putea sa respire,pt ca ii si inghitea si ii ramaneau in gatut.De aspirat nu am putut la ora 2 noaptea,ca trezeam toata casa.Asta urasc aici,ca e vantul asta rece care sufla mereu si vremea asta mincinoasa,cand cald cand rece ca nici nu mai stii cum sa-l imbraci cand iesi afara.Bineinteles ca pe langa sotul si restul casei e racita,iar el cum se joaca cu fetita prietenilor nostrii(cand are chef de el)a luat si de la ea(ea s-a racit inaintea lui).N-a trecut bine episodul de diaree si febra mare ca uite-ne iar bolnaviori.De vineri noaptea nu mai dorm,decat asa pe sarite,ca mi-e frica sa nu faca febra mare sau sa se sufoce.Doamne,doamne...dade om trece cat mai repede si peste asta.

Geo:felicitari pt rezultatele obtinute la categoria suzeta,tineti-o tot asa si nu dati inapoi.Va pupacim dulcic!!!
Rose:andreuta e o scumpica si acum se vede mai bine ca are trasaturi si de la mamica,nu doar de la taticu-cel putin asa imi pare din poze.
Adriana:salutam un strengar de baietel si-l pupam pe obrajor,iar in ceea ce o priveste pe mami,speram ca totul sa se rezolve cu problemele dentare.
Claudia:va tinem pumnii,dar precis Maria o sa fie o eleva foarte sarguincioasa.In ceea ce-l priveste pe Mihai...sincer i-as da mult,mai mult de varsta pe care o are.A crescut tare si are niste figuri in el de smecher...sa-ti traiasca copii!!!
Petronici:multumim ca nu ne-ati uitat,va pupam si va asteptam mai des pe forum.Cine vorbeste?!
Anku,il pupam si pe ochi albastri si ma bucur ca gandesti sa-i ajuti si pe altii.Asa am sa fac si eu cu hainitele si lucrusoarele lui Matei,dar inca le mai pastram o vreme ca poate ne ajuta DD sa mai facem un bebe,si sunt multe lucruri de foarte buna calitate si pastrate foarte bine.

va sarut pe toate si va doresc o zi insorita si calda
geocoto
Buna mamici,

Sanziana, Matei a renuntat la suzeta sau nu a avut ca nu mai tin minte?Asa eram si eu la un moment dat cu casa plina si eram tare nervoasa ca nu puteam sa-l ingrijesc ca lumea pe copil ca sa nu-i trezesc pe ceilalti.Mai bine ii scoti mucisorii chiar daca chiraie putin ca sa nu faca otita ca pe urma vai de urechiusa lui.
De cand s-a mai linistit cu stomacelul a inceput sa faca pipi in pampers, de lene sa nu-l duc la oala, dar daca este langa ea imi spune.Nu ma deranjeaza atata timp cat termina o data cu diareea sa mai ia si el putin in greutate ca mereu este la limita inferioara.
Azi la pranz eram cat pe ce sa-i dau suzi ca era ff obosit si nervos si asa se tanguia ca mi-era tare mila de el.Ar trebui sa o arunc si pe cea de rezerva ca sa nu mai fiu tentata mai ales ca a trecut o saptamana si asa de dor de ea nu-i este.Chiar ca trebuie sa ai nervii tari daca vrei sa renunti la un obicei sau sa-l inveti ceva nou pe copil.. wacko.gif

Pup oFloare1.gif
anku


buna fetelor???!!!!
ce faceti????
noi am cazut urat ieri....nu a vrut sa doarma amaratele alea de 20 min la 14-15
si a alergat repede in curtea cuiva,....si mi-a cazuz ca un motan in bot inca i s-au mai ridicat si picioarele in sus...
el mereu a stiut sa puna manuta inainte,niciodata nu s-a intamplat...nici cand avea un an si abia umbla nu mi-a cazut asa
l-am ridicat plin de sange,e lovit la ochi si din gura i curgea asa tare sange ca si bluza a murdarit-o cu sange...si-a spart si buzita ca are basica la buzica
mna...trece...el nu plange,nu se vaita dar ...mna...imiaginea lui cu ochisorii si buzita sparta ski cu sange ma face trista....
era ca aia de la box cand se bat....numai ca la aia nu le curge sange din gura!!!
dinti rupti nu are ca m-am uitat
suntem si noi la a-4-a masea ...asta este jos...il cam chinuie....nu vrea sa iasa si cand am vrut sa vad ce este s-a tras in semn ca-l doare...dc zice el ca doare atunci tb sa doara tare....
am scos si noi biberonul...i-am luat de la NUk,si inca 2 canute cu bot tare....si nu l-a deranjat deloc....a primit chiar zambind....eu i-am largit la Adevent gaurile ptr ca nu mai fgaseam in magazine marimea potrivita si Darius nu avea rabdare sa bea lapticul...mna...si s-a facut cam mare...si asa a primit canuta fff usor...
in schimb avem probl cu tb mare la olita sau in wc...cu greu mai vrea sa faca la olita chiar si atunci cand suntem acasa....


am inceput si eu lucrul de azi la gradi....
de la 9 la 15.00
sunt curioasa sa vad cum va fi...ieri cand am fost la interviu au fost toate super dragute...
din pacate e cam prost platit...dar....merge si asa!!! rolleyes.gif
asa ca ne vedem la 15.00
anku
QUOTE(geocoto @ Aug 30 2010, 10:16 PM) *
Buna mamici,

Anku as putea sa merg si eu la brocanta sa vand ce nu mai am nevoie dar vad in jurul meu atatia oameni care au copii si nu se descurca incat nu are rost.Noi nu am primit nimic de la nimeni desi am mai tot avut copii mai mari decat Lucas cu cateva luni dar nu ma supar.Si eu chiar am cerut dar probabil prietenii or fi crezut ca glumesc. doh.gif

Va las ca mai am o gramada de treaba si mai sunt si obosita.. oFloare1.gif

ahhhhhhhhhh...nu tu mami ca nici eu nu le vand ...#
la Crucea Rosie se doneaza ...
vin acolo de toate felurile de oameni...
este unb loc unde se doneaza si un loc de unde poti sa si cumperi ceea ce s-a donat si este in stare buna...
mna...iar banii de p ce se vinde ia drumul celor nevoiasi din Pakistan si alte state calamitate...
astfel ajutam si donand si cumparand....
de Craciun in fiecare an se face cheta de cadouri intr-un mall ptr copii din orfelinate din Romania...
cand am vazut mi-a venit sa plang...probabil ptr ca eram si gravida
iar p sate acum se strang rechizite ptr copii din Ro....cica merg personal cu tirul...
ca le-am zis sa aiba grija sa ajunga onatiile la copii in orfelinate in man alor ca imi e frica ca nu ajunge
si au zis ca fac personal impartania...
avand in vedere sit din Ro iti dai seama ca nu as putea sa le vand.... liwlol.gif
nici noi nu am primit nimic nimic...dar bine ac e sanatos Darius....

pai voi gata...sunteti scapati se suzeta...dc e o sapt...e super!!! tzuc.gif
sinzigm
Buna dragele mele!Ce faceti voi astazi?Noi nu prea bine,pt ca Matei a inceput sa tusesca mai rau,acum are si tuse seaca,dar dimineata pe la 4 incepe cu tusea cu secretii si abea mai poate respira,in nasuc are mucisori,dar cred ca pe sinusuri(daca zic gresit iertati-ma),pt ca in momentul in care il aspir ii ies foarte putin,ba i-a iesit si putin sange,probabil de la o venisoara din nas,desi am foarte mare grija cum il fac.Ieri la 3 am sunat iar la medic,ca imi facuse 38.3 temperatura si ne-a luat si ne-a dat amoxicilina,insa i-a dat 5 ml/3zi iar eu am vazut ca la copiii intre 9 luni si 2 ani se da doar 2.5/3zi si cum n-a mai luat amoxicilina niciodata am preferat sa-i dau zinnat de 125 pt ca la el ii merge de obicei cu asta cand face infectii in gat,desi de tare mult timp n-a mai luat antibiotic.Aseara a mancat o jumatate dintr-un file de cod cu legume si 2 iaurturi,azi dimineata o jumatate de feliuta de paine cu unt si miere si pireuas de fructe cu branzica,biscuiti si iaurt.Tare m-am bucurat,insa la 10 cand i-am dat antibioticul a vomitat(si din mancare si precis si toata doza de antibiotic).Sper sa se faca odata bine,ca mi-e tare mila de el.Dimineata cand se scoala are ochisorii lipiti,parca ar fi urdori,doar ca sunt foarte multe,nu stiu de ce,ca pana acum nu am mai patit asa ceva,dar banuiesc ca de la raceala.
Sunt foarte stresata,iar cele 4 kg pe care le-am dat jos acasa,le pun aici inapoi cat ai clipi.Stau si acum si mananc caramelele lui Matei ca sa ma mai linistesc.
Geo:Matei nu a supt niciodata suzeta,doar degetelul si i-a trecut si asta cand mi-a facut odata o stomatita urata,in iarna.Insa acum,in unele nopti il mai apuca "dorul"si numa' aud cum il suge de zor,dar ii spun sa-l scoata din gura,chiar daca se scoala si gata.
Anku:tu esti tot in Germany,nu?Si cu cine il lasi pe Darius pana te intorci de la servici?Iti doresc multa BAFTA in prima ta zi de de munca.

Va pupacesc pe toate si pe toti si va doresc o zi frumoasa
simina_ana
Saluti a tuti.....

Va pupam cu drag, ne-a fost dor de voi. A aparut ceva neprevazut asa ca luni la 6 am lecta la Bucuresti si am revenit ieri la 5. Dar la cat am fost de rupta cu maratonul asta si dupa weekendul de copt/curatat ardei si gogosari ieri dupa un dus rapid pentru toti 3 ne-am bagat in pat si am lenevit pana la culcare. La 10 dormeam toti dusi liwlol.gif Macar ma bucur ca ne-am vazut cu mama in Bucuresti si ca l-a vazut pe Iancu si el pe ea....si s-au distrat impreuna. Fiecare secunda a fost cu folos din timpul petrecut....

Noua tot nu ne-a trecut raceala. De fapt tusea....Asa ca ieri cand am venit spre casa ne-am oprit ptin pe la dr de familie. Am inceput iar tratament cu Eurespal si Bronchinum Elixir ( seamana cu siropul de patlagina la gust). Ne-a facut si o schema homeopata cu Septilin si Centrum junior sirop ( pe care nu-l gasim deocamdata. Vedem cu cel inlocuim).

Iancu nu a mai facut la olita de cand v-am spus, dar macar in fiecare zi se cere si sta ..si pana la 20 de minute. Bineinteles conditia sa se spele pe dinti sau sa "citesca". Are 3 carti preferate pe care le plimbam peste tot. EU sunt multumita deocamdata....ca macar nu mai da semne de fobie vis-a-vis de olita. SI vad ca spune. Chiar daca nu face si face dupa aia. Banuiesc ca incepe sa constientizeze procesul.

SI nu stiu ce a patit liwlol.gif ca de 2 zile se cere sa doarma in camera lui. Vine la mine, imi spune "nania"= nani si merge la el in camera, se baga in pat se inveleste si asteapta lapticul liwlol.gif.. Ma uimeste. Am zis ca e un moft, dar nu....luni la pranz a dormit la el in camera, aseara la fel ( pana s-a trezit din cauza tusei si l-am luat cu noi sa-l pazim) si acum doarme de pranz la el in patut...Chiar ma uimeste....sa vedem daca ramane asa.

La noi e un frig de crapa pietrele.....si bate un vant de muta muntii....asa ca azi nu cred ca iesim. Daca se mai opreste vantul ma duc totusi pana la farmacie sa luam Vigantol ca de azi incepem iar sa luam. SA NU UITATI NICI VOI, in caz ca nu v-a zis medicul altfel.

Cam asta despre noi....
Pupici
simina_ana
QUOTE(sinzigm @ Sep 1 2010, 02:25 PM) *
Buna dragele mele!Ce faceti voi astazi?Noi nu prea bine,pt ca Matei a inceput sa tusesca mai rau,acum are si tuse seaca,dar dimineata pe la 4 incepe cu tusea cu secretii si abea mai poate respira,in nasuc are mucisori,dar cred ca pe sinusuri(daca zic gresit iertati-ma),pt ca in momentul in care il aspir ii ies foarte putin,ba i-a iesit si putin sange,probabil de la o venisoara din nas,desi am foarte mare grija cum il fac.Ieri la 3 am sunat iar la medic,ca imi facuse 38.3 temperatura si ne-a luat si ne-a dat amoxicilina,insa i-a dat 5 ml/3zi iar eu am vazut ca la copiii intre 9 luni si 2 ani se da doar 2.5/3zi si cum n-a mai luat amoxicilina niciodata am preferat sa-i dau zinnat de 125 pt ca la el ii merge de obicei cu asta cand face infectii in gat,desi de tare mult timp n-a mai luat antibiotic.Aseara a mancat o jumatate dintr-un file de cod cu legume si 2 iaurturi,azi dimineata o jumatate de feliuta de paine cu unt si miere si pireuas de fructe cu branzica,biscuiti si iaurt.Tare m-am bucurat,insa la 10 cand i-am dat antibioticul a vomitat(si din mancare si precis si toata doza de antibiotic).Sper sa se faca odata bine,ca mi-e tare mila de el.Dimineata cand se scoala are ochisorii lipiti,parca ar fi urdori,doar ca sunt foarte multe,nu stiu de ce,ca pana acum nu am mai patit asa ceva,dar banuiesc ca de la raceala.
Sunt foarte stresata,iar cele 4 kg pe care le-am dat jos acasa,le pun aici inapoi cat ai clipi.Stau si acum si mananc caramelele lui Matei ca sa ma mai linistesc.
Geo:Matei nu a supt niciodata suzeta,doar degetelul si i-a trecut si asta cand mi-a facut odata o stomatita urata,in iarna.Insa acum,in unele nopti il mai apuca "dorul"si numa' aud cum il suge de zor,dar ii spun sa-l scoata din gura,chiar daca se scoala si gata.
Anku:tu esti tot in Germany,nu?Si cu cine il lasi pe Darius pana te intorci de la servici?Iti doresc multa BAFTA in prima ta zi de de munca.



Va pupacesc pe toate si pe toti si va doresc o zi frumoasa



Nu stiu ce folosesti tu cand ii scoti mucisorii....dar iti recomand apa salina....Face minuni....Eu ii da lui Iancu in fiecare nara cate un puf, i frec usor nasucul,astept jumatate de minut si apoi aspir. Trage secretia si din gat....La noi e foarte bun...Iar cand e sanatos, o data la 2, 3 zile ii aspir nasucul la fel....pt a nu se aduna acolo praf.

Imi pare rau ca ati ajuns la antibiotic....dar asa o sa-i treaca mai repede.

Va pupic si ma gandesc la voi si va doresc din tot sufletul sa va faceti repede bine.

PS> ca sa nu vomite tot mie dr mi-a spus sa-i dau medicamentele cu jumatetd e ora inainte sau dupa masa. Ca sa fu sigura ca nu scoate tot. DIn fericire noi nu am vomitat decat o singura data in a doua zi de viata. ....dar medicamantele mereu i le dau cum mi-a spus ea.
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 1 2010, 09:34 AM) *


buna fetelor???!!!!
ce faceti????
noi am cazut urat ieri....nu a vrut sa doarma amaratele alea de 20 min la 14-15
si a alergat repede in curtea cuiva,....si mi-a cazuz ca un motan in bot inca i s-au mai ridicat si picioarele in sus...
el mereu a stiut sa puna manuta inainte,niciodata nu s-a intamplat...nici cand avea un an si abia umbla nu mi-a cazut asa
l-am ridicat plin de sange,e lovit la ochi si din gura i curgea asa tare sange ca si bluza a murdarit-o cu sange...si-a spart si buzita ca are basica la buzica
mna...trece...el nu plange,nu se vaita dar ...mna...imiaginea lui cu ochisorii si buzita sparta ski cu sange ma face trista....
era ca aia de la box cand se bat....numai ca la aia nu le curge sange din gura!!!
dinti rupti nu are ca m-am uitat
suntem si noi la a-4-a masea ...asta este jos...il cam chinuie....nu vrea sa iasa si cand am vrut sa vad ce este s-a tras in semn ca-l doare...dc zice el ca doare atunci tb sa doara tare....
am scos si noi biberonul...i-am luat de la NUk,si inca 2 canute cu bot tare....si nu l-a deranjat deloc....a primit chiar zambind....eu i-am largit la Adevent gaurile ptr ca nu mai fgaseam in magazine marimea potrivita si Darius nu avea rabdare sa bea lapticul...mna...si s-a facut cam mare...si asa a primit canuta fff usor...
in schimb avem probl cu tb mare la olita sau in wc...cu greu mai vrea sa faca la olita chiar si atunci cand suntem acasa....
am inceput si eu lucrul de azi la gradi....
de la 9 la 15.00
sunt curioasa sa vad cum va fi...ieri cand am fost la interviu au fost toate super dragute...
din pacate e cam prost platit...dar....merge si asa!!! rolleyes.gif
asa ca ne vedem la 15.00



Wowww.....ce vesti vad eu aici.....ca te-ai angajat...FELICITARI!! oFloare.gif ...ma bucur enorm de mult pentru tine....Sa fie intr-un ceas bun si sa fie primul pas catre ceea ce iti doresti.....Sa ne povestesti cum a decurs prima zi....

Dragul de Darius.....ce plonjon a facut....bine macar ca nu si-a rupt nimic.....E barbat adevarat...daca nu a plans....Iancu a dat azi cu gura de pat dintr-un exces de zel in partida de fotbal si si-a spart gingia. A urlat dar s-a potolit imediat cand a vazut ca l-a busit sangele pe gura....i se parea interesant....Dupa ce-am oprit sangerarea s-a pus iar pe urlat ca il durea....SI mie imi sta inima in loc.....dar Bebe imi tot spune ca trebuie sa ma obisnuiesc ca sa va fi de-acum....O mamica mi-a psus ca de-acum o sa-l vad tot mai mult pe jos ca cica acum incep sa se impiedice mai tare si mai des.....
Sa-i fereasca DUmnezeu ...si sa-i apere.....ca de cazut....ohoho....
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Aug 31 2010, 04:59 PM) *
Buna mamici,

Sanziana, Matei a renuntat la suzeta sau nu a avut ca nu mai tin minte?Asa eram si eu la un moment dat cu casa plina si eram tare nervoasa ca nu puteam sa-l ingrijesc ca lumea pe copil ca sa nu-i trezesc pe ceilalti.Mai bine ii scoti mucisorii chiar daca chiraie putin ca sa nu faca otita ca pe urma vai de urechiusa lui.
De cand s-a mai linistit cu stomacelul a inceput sa faca pipi in pampers, de lene sa nu-l duc la oala, dar daca este langa ea imi spune.Nu ma deranjeaza atata timp cat termina o data cu diareea sa mai ia si el putin in greutate ca mereu este la limita inferioara.
Azi la pranz eram cat pe ce sa-i dau suzi ca era ff obosit si nervos si asa se tanguia ca mi-era tare mila de el.Ar trebui sa o arunc si pe cea de rezerva ca sa nu mai fiu tentata mai ales ca a trecut o saptamana si asa de dor de ea nu-i este.Chiar ca trebuie sa ai nervii tari daca vrei sa renunti la un obicei sau sa-l inveti ceva nou pe copil.. wacko.gif

Pup oFloare1.gif



Wooowwww....aveti deja saptamana fara suzi.....Bravo....Lucas merita toate felicitarile din lume....si tu mami...multe , multe aplauze pentru voita ta de fier....Abia astepam sa trecem si noi la etapa asta....ca ti-am spus eu de ce mi-e mie frica....
A intrat Lucas in contact cu alti bebei cu suzi? Cum a reactionat...ca sunt curioasa.....
Pupici multi pentru doi invingatori!!! tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Aug 30 2010, 04:34 PM) *
hai sa va mai dau cateva retete
Chiftelute cu morcovi si mere (de la 1 an)

Ingrediente-
- 1 kg morcovi
- 2 mere mari
- 400 ml lapte
- 100 g smantana
- 2 linguri zahar
- 75 gr gris
- 50 gr unt
Cum prepari?simplu: 1.Cureti si spelii morcovii.Ii razi mare sau ii tai in cubulete si ii fierbi in lapte,avand grija san u se lipeasca de cratita.
2.Intre timp,cureti merele si le dai pe razatoarea mare.Cand morcovii s-au inmuiat,iar laptele a scazut,presari grisul in ploaie,amestecand continuu.Adaugi zaharul si merele rase,omogenizezi si mai lasi cratita pe foc mic,timp de 5 minute.
3.Iei cu lingura din compozitie,o modolezi in forma de sfera si o asezi in tava unsa cu unt.
4.Pui cate un varf de lingurita smantana si dai tava la cuptor pentru 15 minute,la foc mijlociu.Servesti chiftelutele stropite cu putin unt topit,fie simple,fie cu garniture de paste.
Succes si pofta mare

DOVLECEL CU VITA SI SMINTINA (de la 8 luni)

Ingrediente: 1 dovlecel mediu, 50g carnita vita sau manzat, 1 lingura ulei de masline, un sfert de lingurita de smantana (pentru piticii nostri de peste 1 an se poate pune 2-3 lingurite) si putina sare.

Se fierbe dovlecelul cu putina sare si uleiul de masline, carnea de vacuta sa fie fiarta bine. Se paseaza impreuna cu dovlecelul si smantana si se face ca un piure. Va recomand mamici pentru pitici caci are un succes nebun!

Piure de cartofi copti cu rosii si parmezan

(de la 8 luni)

Ingrediente: o rosie, 3-4 cartofi, 2 lingurite de unt, 100ml de lapte, 1 galbenus, putin parmezan ras.

Se spala cartofii bine si se coc in cuptor. Se cojesc si se paseaza fierbinti. Se adauga apoi laptele incalzit si se bate compozitia cu telul. Se amesteca untul cu galbenusul si se adauga in piure. Se pune piureul intr-un vas termorezistent, se aseaza deasupra felii de rosii, lapte si parmezan ras. Se lasa 8-10 minute in cuptorul incins. Este o reteta delicioasa, pe care o adora pana si copiii mofturosi.



Cap de afis pe pagina retetele tale........ yami.gif .....o sa le incerc si eu ...chiar daca par migaloase....vorba lui Geo....
Desi Iancu sta cam prost la acest capitol in ultimele zile....cred ca de la tuse....ori ii iese o masea ceva ca toata ziua e cu mana in gurita ...iar...Cred ca ii fac maine reteta pt mofturosi....ca nu am nimic din ingrediente in casa...

Nu ai mai raspuns la telefon. E adevarat nici eu nu te-am sunat in 2 minute ca au tabarat telefoanele pe mine....dara i crezut ca nu mai sun si ai fugit de langa telefon.... biggrin.gif

simina_ana
Claudia....ce faci???? Alergi dupa uniforma???? liwlol.gif
Mai da-ne vesti de voi.....Abia astept sa vad poze cu Maria in ziua deschiderii....Desi maica-mea imi spunea ca ministrul le-a interzis sa mai faca festivitati de deschidere.....din 13 septembrie se trece direct la predare doh.gif ...ce tolomac.....sa sperie copiii asa din prima zi de scoala....

Oana.....Voi tot nu reusiti sa intrati la povesti?

Alessia.....si voi??....pe unde ati disparut si voi???

Petronici....banuiesc ca muncesti ...Asa ca ai absent motivat......A venit tati?

Va pupam pe toti de la mic la mare.....
simina_ana
Noo...c-am umplut o pagina cu lalaiala mea.....
Fug si eu sa pap ceva, sa spal vasele si sa incep sa-mi actualizez CV-ul....ca am vazut un job fain ce mi-ar placea.....sa vedem ce-o sa iasa.....

Pumpilici
simina_ana
Pentru voi.....un filmuletz mai vechi cu Iancu.....ca sa vedeti cum a invatat Iancu sa vorbeasca la telefon
http://www.youtube.com/watch?v=v8p79G8i9BA

Geo, Anku....ca sa intelegeti mai bine de ce nu-mi mai functioneaza telefonul si de multe ori se aude aiurea liwlol.gif

....si un filmuletz de la Botosani, unde Iancu si-a luat permisul de conducere liwlol.gif
http://www.youtube.com/watch?v=xGuYegAKJP0

Pupici
anku
iaca am venit si eu....
pffffffffffff...impresii???
enorm de munca....
de la A la Z SE FACE totul acolo...
si numai ele fac totul in afara de sterilizare unde vine cineva autorizat dupa ora 16
imbraca ,dezbraca copii
du-i afara...supravegheaza....
inauntru...desenam ,decupam....
sterge cismulitele
3 randuri de farfrui p masa intinse si adunate ptr ca mananca de 3 ori...
schimba bebe
noroc ca sunt masini de spalat vase
ca la 12 bebe si 62 copii e ceva de munca
scoasa vesela din masina totul aranjat iar in dulapuri si rafturi
desi mancarea vine livrata
taie-le in farfruie,la unii da-le sa pape
masina de spalat merge in continuu impreuna cu uscatorul acolo
fa paturile ,imbraca saltelele
de culcat vine cineva special sa-i culce la ora 12...deci eu nu-i culc multumesc lui Dumnezeu....
schimba prosoapele -fiecare copil are prosopul lui care se schimba ,se spala si se calca la fieacre 2 zile
canutele spalate de 3 ori p zi
fa ceai,pune ...laptic la fel
va spun...6 ore nu ma stat nu am stat un minut
nu am avut pauza de masa ptr ca prin lege nu exista asa ceva la un euro job
deci nu tu mancare,nu tu cafea...nimic
nici apa nu am apucat sa beau....picioarele ma dor

asa ca ...de aia sunt frumoase gradinitele aici ...ptr ca se si munceste enorm.... unsure.gif
din 62 copii abia 5 dorm la amiaza...deci nu-mi mai fac griji cu Darius

mna...asta e!!!
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 1 2010, 02:27 PM) *
Noo...c-am umplut o pagina cu lalaiala mea.....
Fug si eu sa pap ceva, sa spal vasele si sa incep sa-mi actualizez CV-ul....ca am vazut un job fain ce mi-ar placea.....sa vedem ce-o sa iasa.....

Pumpilici



QUOTE(simina_ana @ Sep 1 2010, 04:33 PM) *
Pentru voi.....un filmuletz mai vechi cu Iancu.....ca sa vedeti cum a invatat Iancu sa vorbeasca la telefon
http://www.youtube.com/watch?v=v8p79G8i9BA

Geo, Anku....ca sa intelegeti mai bine de ce nu-mi mai functioneaza telefonul si de multe ori se aude aiurea liwlol.gif

....si un filmuletz de la Botosani, unde Iancu si-a luat permisul de conducere liwlol.gif
http://www.youtube.com/watch?v=xGuYegAKJP0

Pupici

nu are tb in ratusca....sta de numa....
mda...saracul telefon tzuc.gif
pai ce post ???
sper sa ai noroc....
va poopam tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 1 2010, 06:00 PM) *
nu are tb in ratusca....sta de numa....
mda...saracul telefon tzuc.gif
pai ce post ???
sper sa ai noroc....
va poopam tzuc.gif



E in domeniul medical cum vreau eu.....la o clinica privata....prea multe nu stiu.....e mult de munca dar imi place ce spun ei acolo....Nu stiu despre cine e vorba ca e trecut confidential la denumirea clinicii....dar sper sa ma cheme macar la interviu.....asa ca sa-mi fac curaj pentru viitor....liwlol.gif

Deci multa munca la gradi.....Macar vad ca iti place.....si ma bucur ...Ca stiu ca iti doreai la gradi job...Asa cum ti-am spus...sa fie intr-un ceas bun si sa ai cat mai multe realizari.....

Si cat ai fost tu la munca Darius a stat cu tati?
Sara1
QUOTE(simina_ana @ Sep 1 2010, 07:33 AM) *
Pentru voi.....un filmuletz mai vechi cu Iancu.....ca sa vedeti cum a invatat Iancu sa vorbeasca la telefon
http://www.youtube.com/watch?v=v8p79G8i9BA

Geo, Anku....ca sa intelegeti mai bine de ce nu-mi mai functioneaza telefonul si de multe ori se aude aiurea liwlol.gif

....si un filmuletz de la Botosani, unde Iancu si-a luat permisul de conducere liwlol.gif
http://www.youtube.com/watch?v=xGuYegAKJP0

Pupici


Am dat si eu peste postul asta cu linkul si m-am delectat cu bebe Iancu care este DELICIOS!!! wub.gif Am fost impresionata de japoneza pe care o vorbeste perfect (strigat) la telefon, liwlol.gif , cit despre acolo unde Iancu pica de somn love1.gif ...am avut si noi momente din astea in care nu ne mai saturam de privit, dar pe Iancu as fii venit si l-as fi pus la nani eu personal, cu minutele mele! Sunt indragostita de el!!! wub.gif

QUOTE(anku @ Sep 1 2010, 07:55 AM) *
iaca am venit si eu....
pffffffffffff...impresii???
enorm de munca....
de la A la Z SE FACE totul acolo...
si numai ele fac totul in afara de sterilizare unde vine cineva autorizat dupa ora 16
imbraca ,dezbraca copii
du-i afara...supravegheaza....
inauntru...desenam ,decupam....
sterge cismulitele
3 randuri de farfrui p masa intinse si adunate ptr ca mananca de 3 ori...
schimba bebe
noroc ca sunt masini de spalat vase
ca la 12 bebe si 62 copii e ceva de munca
scoasa vesela din masina totul aranjat iar in dulapuri si rafturi
desi mancarea vine livrata
taie-le in farfruie,la unii da-le sa pape
masina de spalat merge in continuu impreuna cu uscatorul acolo
fa paturile ,imbraca saltelele
de culcat vine cineva special sa-i culce la ora 12...deci eu nu-i culc multumesc lui Dumnezeu....
schimba prosoapele -fiecare copil are prosopul lui care se schimba ,se spala si se calca la fieacre 2 zile
canutele spalate de 3 ori p zi
fa ceai,pune ...laptic la fel
va spun...6 ore nu ma stat nu am stat un minut
nu am avut pauza de masa ptr ca prin lege nu exista asa ceva la un euro job
deci nu tu mancare,nu tu cafea...nimic
nici apa nu am apucat sa beau....picioarele ma dor

asa ca ...de aia sunt frumoase gradinitele aici ...ptr ca se si munceste enorm.... unsure.gif
din 62 copii abia 5 dorm la amiaza...deci nu-mi mai fac griji cu Darius

mna...asta e!!!


Anku, sa fie cu noroc si fie ca jobul asta sa iti deschida usi pentru unele si mai si! Nu poti sa-l iei si pe Darius cu tine? Asa ai putea tine ochii pe el, ai imbina utilul cu placutul! Oricum, ma gindesc ca lucrind cu copiii, trebuie ca te unge pe suflet! Eu ador copiii si de cite ori ma duc la scoala sau gradinita sa recuperez pe unul dintre ai mei, copiii vin fuga la mine si plavragim cite-n luna si-n stele! Ei simt cine ii place si sunt tot ce e mai frumos pe lumea asta! Pupici sit tie si frumusetii tale mici!
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 1 2010, 05:15 PM) *
E in domeniul medical cum vreau eu.....la o clinica privata....prea multe nu stiu.....e mult de munca dar imi place ce spun ei acolo....Nu stiu despre cine e vorba ca e trecut confidential la denumirea clinicii....dar sper sa ma cheme macar la interviu.....asa ca sa-mi fac curaj pentru viitor....liwlol.gif

Deci multa munca la gradi.....Macar vad ca iti place.....si ma bucur ...Ca stiu ca iti doreai la gradi job...Asa cum ti-am spus...sa fie intr-un ceas bun si sa ai cat mai multe realizari.....

Si cat ai fost tu la munca Darius a stat cu tati?

255 bani dragalasa
da...a stat cu Mishu...dar se inteleg bine...ai vazut liwlol.gif
nu este tocmai ce imi doresc ptr ca sunt putini bani...
in timp ce ele iau 2000 sau direcvtoarea chiar 3000 euro...eu iau in total cu ajutorul de la stat 480 euro...
ptr moment este o solutie ok...dar nu ptr todeauna liwlol.gif

QUOTE(Sara1 @ Sep 1 2010, 05:19 PM) *
Am dat si eu peste postul asta cu linkul si m-am delectat cu bebe Iancu care este DELICIOS!!! wub.gif Am fost impresionata de japoneza pe care o vorbeste perfect (strigat) la telefon, liwlol.gif , cit despre acolo unde Iancu pica de somn love1.gif ...am avut si noi momente din astea in care nu ne mai saturam de privit, dar pe Iancu as fii venit si l-as fi pus la nani eu personal, cu minutele mele! Sunt indragostita de el!!! wub.gif
Anku, sa fie cu noroc si fie ca jobul asta sa iti deschida usi pentru unele si mai si! Nu poti sa-l iei si pe Darius cu tine? Asa ai putea tine ochii pe el, ai imbina utilul cu placutul! Oricum, ma gindesc ca lucrind cu copiii, trebuie ca te unge pe suflet! Eu ador copiii si de cite ori ma duc la scoala sau gradinita sa recuperez pe unul dintre ai mei, copiii vin fuga la mine si plavragim cite-n luna si-n stele! Ei simt cine ii place si sunt tot ce e mai frumos pe lumea asta! Pupici sit tie si frumusetii tale mici!

mda...multumesc ptr gandurile frumoase... tzuc.gif
nu...din pacate nu am cum sa-l iau si p Darius..
au facut la inceput nazuri ca de ce stau asa aproape de gradinita ca voiau p cineva din alt cartier al orasului...
ptr protectia datelor personale ale copiilor au spus...
mna...ca cica au mai fost necazuri...dar m-au luat si dc stau asa aproape...ca le-ar fi placut de mine...
mna...la o adica p un euro p ora putea da peste o puturoasa de nici copii nu-i supraveghea ce sa mai bage 20-30 masini de vase la spalat
sters,aranjate iar in dulapuri,bucataria luna...
sau sa se mai ocupe de materialul didactic...asta ia ff mult timp...si multa rabdare biggrin.gif
mna...e bine si asa deocamdata... biggrin.gif
Sara1
QUOTE(anku @ Sep 1 2010, 09:47 AM) *
255 bani dragalasa
da...a stat cu Mishu...dar se inteleg bine...ai vazut liwlol.gif
nu este tocmai ce imi doresc ptr ca sunt putini bani...
in timp ce ele iau 2000 sau direcvtoarea chiar 3000 euro...eu iau in total cu ajutorul de la stat 480 euro...
ptr moment este o solutie ok...dar nu ptr todeauna liwlol.gif
mda...multumesc ptr gandurile frumoase... tzuc.gif
nu...din pacate nu am cum sa-l iau si p Darius..
au facut la inceput nazuri ca de ce stau asa aproape de gradinita ca voiau p cineva din alt cartier al orasului...
ptr protectia datelor personale ale copiilor au spus...
mna...ca cica au mai fost necazuri...dar m-au luat si dc stau asa aproape...ca le-ar fi placut de mine...
mna...la o adica p un euro p ora putea da peste o puturoasa de nici copii nu-i supraveghea ce sa mai bage 20-30 masini de vase la spalat
sters,aranjate iar in dulapuri,bucataria luna...
sau sa se mai ocupe de materialul didactic...asta ia ff mult timp...si multa rabdare biggrin.gif
mna...e bine si asa deocamdata... biggrin.gif


Sincer mi se par ciudate cerintele lor! Normal ca orice om vrea sa lucreze aproape de casa, mai ales o mamica. Si apoi aici multe femei se duc sa fie educatoare la gradinita, tocmai ca sa-si ia si copiii cu ele, chiar daca copiii sunt in alta clasa, totusi il vad peste zi, si au si reduceri la plata datorita faptului ca mama face parte dintre angajati. SUnt asa de aiurea relgulile citeodata in tarile astea civilizate, in care te-ai astepta ca totul sa faca sens! Dar nu! Si pe mine m-au scos din minti cu multe, dar in final trebuie sa te supui, ca nu poti tu sa le schimbi regulile. Pacat insa ca in loc ca totul s fie simplu si firesc, e incilcit si iti toaca nervii! Si e chiar 1 euro pe ora, sau doar asa o zicala?
simina_ana
Salutare fetele cochetele...ce faceti voi????

Cred ca sunteti pe la limbarici din moment ce e asa pustiu pe aici....Noi nici azi nu iesim din casa. Bate vantul ingrozitor....E soare cu vant.....
Noi am reusist azi performanta de a face la olita din noi 2 kaki mici si 2 pisulici....Mai nou la kaki Iancu ii zice "miau" ca l-a vazut pe Tofy, motanul lui mama liwlol.gif Asa ca stiu ca atucni cand imi spune miau vrea la olita...liwlol.gif ..Mi-a luat ceva timp pana sa ma prind...eu tolomaca spuneam ca vede vreo pisica la tv sau in carticelele lui liwlol.gif
Ma duc acum si eu sa calc si sa termin ciorba radauteana.....mi-e asa o pofta ca nu mai am rabdare yami.gif

pupici
simina_ana
Anku, ma intrebai de omleta si ochiuri la aburi....

Uite mai jos retetele

OCHIURI IN APA
In apa clocotinda cu o lingurita de otet, se sparg ouale si se lasa pana cand albusul coaguleaza. Se scot cu lingura de spuma, pe o farfurie intinsa calda. Deasupra se pune unt topit proaspat si putina sare.

OMLETA LA ABURI
1 ou, 100 ml lapte, 5g unt, sare
Se bate oul cu laptele si sarea si se pune compozitia intr-un vas Jena uns cu unt. Daca se aduna spuma deasupra se lasa 10 minute pana aceasta dispare. Apoi se aseaza vasul cu omleta intr-un vas cu apa calda, care se acopera cu un capac. Se pune la foc slab, ca sa fiarba incet 15- 20 de minute pana se incheaga compozitia. Se ia de pe foc, se mai lasa 5 minute, apoi se rastoarna pe o farfurie
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Sep 2 2010, 03:13 PM) *
Salutare fetele cochetele...ce faceti voi????

Cred ca sunteti pe la limbarici din moment ce e asa pustiu pe aici....Noi nici azi nu iesim din casa. Bate vantul ingrozitor....E soare cu vant.....
Noi am reusist azi performanta de a face la olita din noi 2 kaki mici si 2 pisulici....Mai nou la kaki Iancu ii zice "miau" ca l-a vazut pe Tofy, motanul lui mama liwlol.gif Asa ca stiu ca atucni cand imi spune miau vrea la olita...liwlol.gif ..Mi-a luat ceva timp pana sa ma prind...eu tolomaca spuneam ca vede vreo pisica la tv sau in carticelele lui liwlol.gif
Ma duc acum si eu sa calc si sa termin ciorba radauteana.....mi-e asa o pofta ca nu mai am rabdare yami.gif

pupici

hai ca venim si noi. Ne place tare mult ciorba radauteana. Eu am vazut pentru prima data intr-o delegatie la Suceava. Sa tot fie vreo 7-8 ani de atunci . Sotul meu e innebunit dupa ea. O numeste ciorba de burta fara burta. liwlol.gif liwlol.gif
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Sep 2 2010, 06:21 PM) *
hai ca venim si noi. Ne place tare mult ciorba radauteana. Eu am vazut pentru prima data intr-o delegatie la Suceava. Sa tot fie vreo 7-8 ani de atunci . Sotul meu e innebunit dupa ea. O numeste ciorba de burta fara burta. liwlol.gif liwlol.gif



No hai....ca va astept cu mare drag.....
Cred ca o sa pape si Andreea cot la cot cu Iancu....nu am pus mult usturoi ....asa ca e numa buna pentru ei.....
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 2 2010, 05:42 PM) *
No hai....ca va astept cu mare drag.....
Cred ca o sa pape si Andreea cot la cot cu Iancu....nu am pus mult usturoi ....asa ca e numa buna pentru ei.....

ciorba de burta fara burta???
cum o faci please???? tzuc.gif
anku
QUOTE(Sara1 @ Sep 1 2010, 07:38 PM) *
Sincer mi se par ciudate cerintele lor! Normal ca orice om vrea sa lucreze aproape de casa, mai ales o mamica. Si apoi aici multe femei se duc sa fie educatoare la gradinita, tocmai ca sa-si ia si copiii cu ele, chiar daca copiii sunt in alta clasa, totusi il vad peste zi, si au si reduceri la plata datorita faptului ca mama face parte dintre angajati. SUnt asa de aiurea relgulile citeodata in tarile astea civilizate, in care te-ai astepta ca totul sa faca sens! Dar nu! Si pe mine m-au scos din minti cu multe, dar in final trebuie sa te supui, ca nu poti tu sa le schimbi regulile. Pacat insa ca in loc ca totul s fie simplu si firesc, e incilcit si iti toaca nervii! Si e chiar 1 euro pe ora, sau doar asa o zicala?

cum ai spus si tu...in final tb sa te supui...
dar e oarecum aiurea...
mai ales ca am vazut mamici care i aduc la cresa la 9 si la 11 i ia innapoi....deci nu lucra...nu au probl....ci e doar asa de kiki cred chestia asta cu dusul la cresa...
eu ac eu...dar sunt aici femei care chiar nu au ce sa faca cu copii si platesc bani ptr o fat la copil...si nu ai incredere...chiar si sora de-ti este
cat despre protectia datelor personale ale copiilor si ca vor ca personalul sa fie din alt cartier....hmmmmm...ce stii ce s-o fi intamplat...
mai astept si intreb...
dar mna..tb sa o luam asa cum vine
oricum sincer nu mi-as mai dori ca Darius sa mearga la gradi acolo....
nici macar o jucarie nu este p ideea ca si asa copii acasa sunt lasati de multew ori in fata tv-ului ori cu jucariile si nu se intreprinde nici o activitate cu ei...macar la gradi sa se faca diferite activitati...
adr ma deranjeaza ca in total se mananca de 4 ori...pana la 16.30...si ....nici meniul parca nu-mi prea convine dar mna...
nu-s directoare.... liwlol.gif
adica...ieri le-a dat un fel galuste specialitate de a lor cu gem de prune...pai ce vitamina e aia???
nu tu supa,nu tu tocana,nu tu fructe......hmmmmmmmmm
oricum este gradinita cataloica ...lam depus si aici in urma cu o juma de an cerere ptr Darius...
dar mai am la evanghelici...Darius oricum este evanghelic...si creed ca acolo imi place mai mult....gatesc ei personal,au bucatar acolo iar activitatile sunt mai super....au o sala mare unde se pot catara p ziduri....asta e numai buna ptr Draius... liwlol.gif
tzuc.gif
a plecat USA???
A AJUNS???

ma duc ca nu ma mai lasa Darius....
anku
Oana ...poate te ajuta.....
va poopam cu drag!!! hug.gif tzuc.gif
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?a...p;f=30&id=5
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 2 2010, 07:46 PM) *
ciorba de burta fara burta???
cum o faci please???? tzuc.gif



La ciorba asta fara burta liwlol.gif....ii zice radauteana.....

EU fac asa.
Pun la fiert puiul ( pieptul si 2 pulpe). Se poate pune si numai piept 2 buc. Se ia spuma si se lasa sa fiarba cat mai bine. In acelasi timp in alta oala pun la fiert si legumele ( patrunjel, pastarnac, telina. morcov, ceapa). Cand sunt gata legumele le las sa se raceasca si le pasez. Carnea o scot si o tai bucatele sau fasii. Zeama de la legume si de la carne o strecor sa fie limpede. Legumele le calesc in oala in care fac ciorba finala in 2, 3 linguri de ulei. Cand s-au calit putin torn zeama de la legume si carne si las sa dea in clocot. Bat 3-4 galbenusuri cu o cana mai mare de smantana si torn apoi in oala. Adaug usturoi pisat, sare (poti pune si un cub , 2 de vegeta ) si otet dupa gust. Si-i gata..... eating.gif
simina_ana
sunt rupta de oboseala ....nu am stat un minut azi.....cred ca ma duc la nani..... mai alesca e si liniste mare pe aici....
Pe unde umblati gagici? de nu mai spuneti nimic....
simina_ana
Neata dragilor.....

Se anunta a fi o zi frumoasa la noi....hm....19 grade maxim, dar macar soare si fara vant ca m-am saturat de el...Sper sa iesim si noi la o plimbarica mai lunga....
Desi am dormit doar 4 ore azi noapte, ma simt odihnita si plina de energie...
Iancu tot tuseste dar macar da semne ca e spre bine, nu ca prima data....dar nu vreau sa cobesc....

Va pupam si va dorim o zi frumoasa!!
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
anku


s afie la toata lumea o zi cu soare si calduta ca sa puteti iesi cu bebeii....de fapt ce bebei...ca nu mai sunt bebei...mai ales Lucas...fara pampers si suzeta!!! tzuc.gif
azi dim nu stiam de ce imi este asa cald...ma uit la termometru...29 grade....
ce Dumnezeu???s-a incalzit afara????
cand am duc catre geam....caloriferul p 5...Darius a dat drumul la calorifer.... liwlol.gif
tb sa fiu atenta mereuz acum....ca noi nu aveam deloc nevoie de caldura oricat de frig ar fi afara si dc da drumul la caldura numai platesc aiurea!!!si ce ieftin este!!!
Oana te asteptam...vezi dc poti rez ceva!!!
Simina merci ptr reteta....bineinteles ca o probez siu eu...si ma bucur sa aud vesti bune ptr Iancu!!!
au fost complicatii atunbci cu maseaua????
mai tb sa ma duc si eu....la dentist mad.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 3 2010, 09:07 AM) *


s afie la toata lumea o zi cu soare si calduta ca sa puteti iesi cu bebeii....de fapt ce bebei...ca nu mai sunt bebei...mai ales Lucas...fara pampers si suzeta!!! tzuc.gif
azi dim nu stiam de ce imi este asa cald...ma uit la termometru...29 grade....
ce Dumnezeu???s-a incalzit afara????
cand am duc catre geam....caloriferul p 5...Darius a dat drumul la calorifer.... liwlol.gif
tb sa fiu atenta mereuz acum....ca noi nu aveam deloc nevoie de caldura oricat de frig ar fi afara si dc da drumul la caldura numai platesc aiurea!!!si ce ieftin este!!!
Oana te asteptam...vezi dc poti rez ceva!!!
Simina merci ptr reteta....bineinteles ca o probez siu eu...si ma bucur sa aud vesti bune ptr Iancu!!!
au fost complicatii atunbci cu maseaua????
mai tb sa ma duc si eu....la dentist mad.gif



Pana sambata seara m-a durut maseaua una-ntr-una....Cand inca eram la Amnas Bebe a zis ca luni suna la prietenul nostru sa merg sa vedem ce se intampla. Duminca dimineata m-am trezit ok....si de atunci nu mai am nici o durere....Nici cand ma spal pe dinti nu ma mai doare asa de tare...simt doar o jena....Pesemne s-a "speriat" liwlol.gif. Gingia deja se retrage si din ce-am putut sa vad se vindeca...deci....sper sa nu ma apuce mai incolo....

TU azi nu mergi la gradi?

PS. Imi place de Darius....e descurcaret baiatul.....poate lui ii era frig....liwlol.gif
Rose68
Astazi am implinit 1 an si 9 luni. Va punem o pozica. Ieri a cazut cu gura de asfalt. Am crezut ca mor cand am vazut. A alergat dupa o pisica. A mai cazut 1 data alergand dupa pisici si si-a facut genunchii praf.



si inca una dimineata la trezire
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 3 2010, 08:13 AM) *
Pana sambata seara m-a durut maseaua una-ntr-una....Cand inca eram la Amnas Bebe a zis ca luni suna la prietenul nostru sa merg sa vedem ce se intampla. Duminca dimineata m-am trezit ok....si de atunci nu mai am nici o durere....Nici cand ma spal pe dinti nu ma mai doare asa de tare...simt doar o jena....Pesemne s-a "speriat" liwlol.gif. Gingia deja se retrage si din ce-am putut sa vad se vindeca...deci....sper sa nu ma apuce mai incolo....

TU azi nu mergi la gradi?

PS. Imi place de Darius....e descurcaret baiatul.....poate lui ii era frig....liwlol.gif

ba da...am avut program de la 8.30 la 14.30
am papat si acum beau o cafea.... tzuc.gif

QUOTE(Rose68 @ Sep 3 2010, 02:44 PM) *
Astazi am implinit 1 an si 9 luni. Va punem o pozica. Ieri a cazut cu gura de asfalt. Am crezut ca mor cand am vazut. A alergat dupa o pisica. A mai cazut 1 data alergand dupa pisici si si-a facut genunchii praf.



si inca una dimineata la trezire

si cat m-am tinut sa va spun la multi ani ee un an si 9 luni si uite ca am uitat totusi...
si voi???
cam asa ne-am lovit si noi....dar e zgariat rau si p la ochi al meu....desi vad ac acum trece
nu v-ati rupt nici un dintisor nimic....
poopic p bubitza!!! tzuc.gif
geocoto
Hello mamici,

V-am zis eu ca daca ne laudati prea mult...ne-o luam in cap.Anku nu i-am scos pampersul de tot ca de cand nu mai are diaree mai da drumul la pisuc.Si daca il intreb de ce a facut rade.Mai ales cand plange sau sta agatat de piciorul meu si se chiraie.Azi a fost o zi din aia, eu cu hormonii razna si el nervos peste poate asa ca la pranz sa nu ma certati i-am dat suzi inapoi.Mi-am dat seama ca nu-i pregatit fara ea, cand nu pica de somn ma ciomagea la propriu.O sa vad pe parcurs cata nevoie mai are de ea avand in vedere ca a stat o saptamana juma fara...
Nu stiu cum este la voi dar eu dupa perioada "aia" din luna sunt cu nervii verzi ca o bomba cu explozie intarziata.Imi aduc aminte de tot ce m-a enervat pana atunci.

Si eu care vroiam sa intru numai sa pup puii si sa ma bucur ca le mai trece din boli..Poate scapa si Matei al lui Sanzi mai repede cu antibiotic.Anku te felicit ca ti-ai facut curaj si te-ai apucat de lucru chiar daca provizoriu la gradi asta.
Andreuta dam pupicei sa se desumfle boticul mai repede.

oFloare1.gif
anku
noi am vrut azi sa plecam la intalnirea sasilor din Sibiu ce are loc in Heilbron...dar nu mai vrea Mishu!!!
dupa ce p jumate am facut pregatelile!!!!
ca e prea agitat copilul si ne face de minune!!!

acum om merge la plimbare.....
dar acum se uita la desene....25 min[atata il lsam]...desenele preferate mai mult cu cantec
http://www.tivi.de/tiviVideos/kanal/997748?view=flash
http://www.tivi.de/fernsehen/jonalu/start/index.html

geo....hmmmm...eu am stare proasta cand imi vine....dar mna...e diferit la fiecare!!!
cunosc situatia cand nu este odihnit.... nervi.gif

anku
pana la 16.00 am fost eu afara cu el
apoi am venit si am papat...
si acum il mai duce tati afara o ora ...asa ca ptr seara ca sa doarma bine noaptea....
desi sunt 14 grade...ce sa facem asata este!!!
si voiam sa va spun ca nu püoate pleca din casa fara sa ma pupe de 2 ori...parca imi tremura inima sau ceva cand il vad ce dragut si afectuos este!!! crybaby.gif
geocoto
QUOTE(anku @ Sep 4 2010, 06:49 PM) *
pana la 16.00 am fost eu afara cu el
apoi am venit si am papat...
si acum il mai duce tati afara o ora ...asa ca ptr seara ca sa doarma bine noaptea....
desi sunt 14 grade...ce sa facem asata este!!!
si voiam sa va spun ca nu püoate pleca din casa fara sa ma pupe de 2 ori...parca imi tremura inima sau ceva cand il vad ce dragut si afectuos este!!! crybaby.gif


Dragul de el sa fie sigur ca nu te superi ca pleaca fara tine.
Vad ca numai noi doua pe aici.Si noi l-am scos pe Lucas de mai multe ori in mai multe reprize.Iese un vecin la plimbare cu catelul si cand se intoarce acasa il conducem noi ca este in varsta si merge in baston.Apoi iesim sa vedem caii, apoi sa mergem pana la ferma, apoi sa vedem cum se aprind luminitele pe strada...si tot asa.
Azi am fost la un targ anual unde erau si cu circul si m-am urcat si eu langa el sa se dea in calut, asa m-a invartit masinaria aia ca am ramas cu capul ametit toata ziua.Dar Lucas era atat de incantat incat nu a mai contat.
Se pare ca au dreptate cei care zic ca daca mamele sunt nervoase nici copiii nu dau randament..Azi m-am calmat ca a trecut efectul hormonilor si s-a culcat copilul in seara asta fara sa ceara suzi care ieri o sauta disperat si ma lovea in continuu ca nu vroiam sa i-o dau crybaby.gif
Am incercat si eu sa-i dau lapticul cu paste melcisori si el stie ca trebuie sa sufle sa nu se friga, deci mai mult de jumatate de lapte din lingura era pe jos, pe masa, pe el si mai prindea ceva si in gurita asa ca mai amanam cu bibicul deocamdata sa-l inlocuim.
Aseara s-a trezit Lucas pe la 1 si il auzeam prin vis dar nu ma puteam trezi si atunci m-a speriat sotul cand a zis cu o voce grava "Lucas este pe scari"Stiam ca are portita la usa si nu poate iesi dar tot mi-a sarit inima din piept si cu greu am mai adormit spre dimineata.

O seara buna daca nu cumva dormiti deja.Ma duc si eu langa puiul meu. oFloare1.gif

PS Nu am mai vorbit cu Oana dar cred ca Matei a inceput sa mearga la gradi-cresa...
anku

astazi m-am gandit ca dorm si eu pana la 9...de unde atata fericire???
s-a sculat öla 6.50...a plans de gandeai ca se rupe pamantul in doua....
de vreo 6 ori a izbucnit in plans puternic de nu-l mai pot potoli...
noroc ca m-am culcat cu el la 21.30...om fi adormit la 22

Geo
...daaaaaaaaaa...si eu am obs ac dc plang vine Darius si ma ia in brate si zice mama mama mama dar parca nu speriat ci altcumva...parca dragoste si disperare sau empatie unsure.gif
oricum....stressul se transmite si la oameni mari cred eu...am fost la cineva sapt trecuta ,o romanca cu 2 fetite...f agitata,speriata incat nu se putea aduna sa poata face ceva....si m-am simtit si eu pierduta in spatiu,parca nu agitata ci altceva,dar Darius in schimb...ce e el in fiecare zi dar acum efectiv nu mai aveai ce discuta cu el...atunci a si cazut...cum am iesit in curte nu la interesat nici biciclete ,nici masini ci direct poarta ca sa plecam...dar asa fugea ca mi-a cazut p ochi si buza...deci si el voia acasa
mna...poate chiar va scapati de suzeta liwlol.gif
dc si-ar face alt cont Oana nu ar putea sa intre???
o fi citit chestiile alea cu probl la logare????

ieri l-am lasat si eu sa manance singur profitand de faptul ca nu e tacso acasa
parca mi se intorcea cev ain stomac....
spatarul de la scaun,masa,pernuta de p scaun,hainele lui,jos sub el....totul facut ca la bau-bau
tb sa iau pernuta sa o spal acum...spatarul curatat,ca p masa si sub am curatat..
isi spala mana in mancare....mie mi rau cand vad!!! ohmy.gif
geocoto
QUOTE(anku @ Sep 5 2010, 07:51 AM) *

astazi m-am gandit ca dorm si eu pana la 9...de unde atata fericire???
s-a sculat öla 6.50...a plans de gandeai ca se rupe pamantul in doua....
de vreo 6 ori a izbucnit in plans puternic de nu-l mai pot potoli...
noroc ca m-am culcat cu el la 21.30...om fi adormit la 22

Geo
...daaaaaaaaaa...si eu am obs ac dc plang vine Darius si ma ia in brate si zice mama mama mama dar parca nu speriat ci altcumva...parca dragoste si disperare sau empatie unsure.gif
oricum....stressul se transmite si la oameni mari cred eu...am fost la cineva sapt trecuta ,o romanca cu 2 fetite...f agitata,speriata incat nu se putea aduna sa poata face ceva....si m-am simtit si eu pierduta in spatiu,parca nu agitata ci altceva,dar Darius in schimb...ce e el in fiecare zi dar acum efectiv nu mai aveai ce discuta cu el...atunci a si cazut...cum am iesit in curte nu la interesat nici biciclete ,nici masini ci direct poarta ca sa plecam...dar asa fugea ca mi-a cazut p ochi si buza...deci si el voia acasa
mna...poate chiar va scapati de suzeta liwlol.gif
dc si-ar face alt cont Oana nu ar putea sa intre???
o fi citit chestiile alea cu probl la logare????

ieri l-am lasat si eu sa manance singur profitand de faptul ca nu e tacso acasa
parca mi se intorcea cev ain stomac....
spatarul de la scaun,masa,pernuta de p scaun,hainele lui,jos sub el....totul facut ca la bau-bau
tb sa iau pernuta sa o spal acum...spatarul curatat,ca p masa si sub am curatat..
isi spala mana in mancare....mie mi rau cand vad!!! ohmy.gif


Cunoastem faza cu mana dar si asa saracutul a dezvoltat fobie din cauza parintilor(adica noi).Acum incerc sa-l mai las sa-si bage mana in supa, dar cum pica ceva pe jos , tatal sau imediat sterge anima1.gif asa ca.Eu il spal destul de des din cauza Aldei, ca mereu ba o dragaleste , ba ii da capace.
In carti scrie ca oricat te ia durerea de stomac sa-l lasi.Il mai las cand si cand dar nu mereu ca si asa e aschilambic rau desi papa destul de binisor.
De aseara nu a cerut suzeta decat dimineata la 8 si s-a alintat cu ea in pat pana la 9 dar in seara asta a inceput sa dea cearceaful la o parte si se schimbase la fata asa ca dupa ce mi-a ars prima palma i-am dat-o sa ma lase in pace si sa adoarma repede.

Este fain site-ul nemtesc cu tv si cantecele.Il pun pe sot sa se uite poate invata cantecele ca eu nu stiu limba.

Nu am deloc ambitie, oricat mi-as dori sa nu mai bag cioco in gura ca nu mi-e bine la stomac dupa nu ma pot abtine.Incerc sa mananc mese regulate, sa pap multe fructe si nimic.Vroiam sa renunt mai mult ca s-a invatat si Lucas si...nu-i bine deloc dar mai ia si el cate o gurita cand si cand.S-a invatat de cand am fost cu el la fabrica de cicolata si a prins gustul.Numai trebuie sa ma miroasa si imi arata ca vrea si el "putin-putin".

Helo restul de mamici pe unde umblati?
Rose68
A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...
anku

iancu azi faci un an si 9 luni!!!! occasion.gif
te poopam dulcic!!! :tzuc

noi???
ieri am fost si noi la insistentele mele
undeva la munte,cu un lac frumos,la vreo 50 km de noi....
Darius a plans in majoritatea timpului...
atata s-a zbantuit ca a dormit 2 reprize de somn ieri....
in rest...la speriat p tata cand a vazut ce poate face...plange si iar plange si iti face in contra
si dc il chemi fuge in directie opusa...etc
cand i-am spus ca mie asa imi face zi dezi oriunde m-as duce
nu ma crede
acum a intrat el cu copilul....si bag de seama ca-i este greu sau cel putin i pune nervii la incercare

geo....ufffffffff...deci al meu baga mana in oala ...ca in farfruie e putin...de fapt nu in oala ci in olicica....si unge tot...spatarul scaunului,masa,pernuta...fata lui...nici nu incearca sa manance
si imi vine nu stiu cum cand il vad cum unge dupa ce ca nu mai sta nici macar in scaunel...
la cresa nu mananca decat cu manuta singuri...
iar la grupa mica mai bine de jumate tb ajutata si invatata sa manance cu lingura
acum o sa facem in fiecare zi si noi...numai ca am cearta cu tacso....
dar i-am zis de 100 or ca nu are rost sa fug eu cu mancarea dupa el prin casa ci s avina si el sa manance cand i este fomita
uite ac tot va scapati de suzeta....
se invata fara ea...ehhhhhhhhhh...lasa ac pana la 2 ani o scoateti fara doar si poate....
cu cioco...am cumparat mai muote sapt trecuta ca vreau sa fac un pachet acasa....si m-a pus cezarul sa desfac si eu sa mananc...ca ce...un cubulet nu o fi jale!!!cafea cu smantana...
si acum tot iau ,tot iau....am mancat deja mai mult de o jumate...si e de aia mare de 200 gr.... liwlol.gif
e bine ca p tine nu se pune asa rau...eu nici nu vreau sa ma pun p cantar ...ca stiu ca am avut stress sapt trecuta si am mancat si ciocolata...si am cam din toate ce sa mai... doh.gif
am citit undeva...ca e dc invatam copii e acum ca se mananca cate un cubulet si cand vor fi mari tot asa vor manca....
dc nu are alergie...da-i si lui putin putin liwlol.gif
noi cand am fost in Ro la facutb toata lumea cu ciocolata...mi-a fost frica ca mi se umple de bube...sora-mea cand era mica asa a patit...a prins si a mancat 4 ciocolati din pomul de craciun si s-a umplut de bube!!! doh.gif
si de atunci cum exagereaza cu ciocolata cum....
dar...la Darius u a fost cazul...
asa ca...mna....nu are nimic sa-i mai dai si lui...
la mine nu prea gaseste dulciuri ca ...m-ar pune si p mine in aceeasi situatie ca si el ar manaca dulciuri.... liwlol.gif
tzuc.gif


fetelor...il intreb p Dari...cu cine semeni ma de esti asa frumos???
papi wub.gif
ca maram el seamana cu tata ....
hmmmmmmmmm...si cred ca asa este....cu tata si cu bunicu dumnezeu sa-l odihneasca!!!!


fetelor...unde sunteti???
Claudia...ati inceput scoala...esti ocupata...dar mai hai tu mami si p la noi!!!!
petronici...ce faci mami???
rose...simina???
adriana azi pui pozite sau un filmulet cat de mic sa vedem p Iancu....ca e o zi speciala....
glumeam...nu-i musai biggrin.gif
alesssia ...nu mi-ai raspuns...ne facem cuscre????

punem si noi pozicui mai tarziu...esi nu a stat in poze....
ca e frumos tare peisajul....
,ma duc repede la magazin...sa cumpaer cate ceva...ca nu mai w nici paine....

Oana va pupacim si p voi!!!
anku
QUOTE(Rose68 @ Sep 6 2010, 07:34 AM) *
A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

uite ma...ca at8i venit la apel!!!
ce ma bucur!!!
ce faceti???
sunteti suparate????
ador versurile astea...imi alesem poezia ca varianta de comentariu la bac...
cat aveam de spus despre ea....

simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 6 2010, 08:46 AM) *

iancu azi faci un an si 9 luni!!!! occasion.gif
te poopam dulcic!!! :tzuc



Multumim frumos de urari , ANkule!!!!
Le primim cu mare drag .....desi noi in 8 suntem nascuti liwlol.gif.....Dar putem incepe sarbatori de pe acum bere.gif

Noi am avut program plin weekendul acesta....musafiri peste musafiri.....deci smotru, curatenie, etc.....Dar tare fain a fost....mai ales pentru pitic ca s-a jucat intr-una cu copilasii musafirilor...

Ieri m-am destins si eu 3 ore la un concurs de dans sportiv. AM fost sa o sustin pe fetita unei vecine de-a mamei mele. AU venit de la Botosani la SIbiu pt concurs. A intrat in finala si l-a sfarsit s-a clasat pe locul 5....O sa va pun si filmuletz diseara sa o vedeti....

Acum cred ca o sa iesim in parc....ca vad ca e soare si au zis ca ar fi 23 de grade....

Va pupam si va dorim o zi placuta....
Vorbim mai tarziu....
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Sep 6 2010, 08:34 AM) *
A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...


Parca Nicu Alifantis canta versurile astea nu????

Mie imi place mult Tudor Gheorghe cand e vorba de toamna....asa ca va dau si eu o dedicatie....
http://www.youtube.com/watch?v=xgN7LchXcaA
si
http://www.youtube.com/watch?v=RO6K_5CZhAI...feature=related

Celputin peisajele sunt mirifice.....

simina_ana
QUOTE(geocoto @ Sep 5 2010, 11:17 PM) *
Cunoastem faza cu mana dar si asa saracutul a dezvoltat fobie din cauza parintilor(adica noi).Acum incerc sa-l mai las sa-si bage mana in supa, dar cum pica ceva pe jos , tatal sau imediat sterge anima1.gif asa ca.Eu il spal destul de des din cauza Aldei, ca mereu ba o dragaleste , ba ii da capace.
In carti scrie ca oricat te ia durerea de stomac sa-l lasi.Il mai las cand si cand dar nu mereu ca si asa e aschilambic rau desi papa destul de binisor.
De aseara nu a cerut suzeta decat dimineata la 8 si s-a alintat cu ea in pat pana la 9 dar in seara asta a inceput sa dea cearceaful la o parte si se schimbase la fata asa ca dupa ce mi-a ars prima palma i-am dat-o sa ma lase in pace si sa adoarma repede.

Este fain site-ul nemtesc cu tv si cantecele.Il pun pe sot sa se uite poate invata cantecele ca eu nu stiu limba.

Nu am deloc ambitie, oricat mi-as dori sa nu mai bag cioco in gura ca nu mi-e bine la stomac dupa nu ma pot abtine.Incerc sa mananc mese regulate, sa pap multe fructe si nimic.Vroiam sa renunt mai mult ca s-a invatat si Lucas si...nu-i bine deloc dar mai ia si el cate o gurita cand si cand.S-a invatat de cand am fost cu el la fabrica de cicolata si a prins gustul.Numai trebuie sa ma miroasa si imi arata ca vrea si el "putin-putin".

Helo restul de mamici pe unde umblati?



"Beeeeiiii"....mai aveti putin si scapati de zuza......Yupiiii!!!! nanner.gif nanner.gif nanner.gif
Astep si eu momentul ala....desi ai spus ca Lucas e cel mai atasat de suzi....intind sa cred ca Iancu il intrece doh.gif ...e atat de disperat dupa ea ca ma gandesc daca o sa reusesc vreodata sa i-o scot...noaptea in somn o cauta si si-o baga in gurita ...Stie exact unde si-o lasa ...cand il intreb se duce glonte spre ea fara nici cea mai mica ezitare.....Uff....
Sper sa am nervii tari.....il mai las cateva zile.....sa-i treaca tusea de tot....
Azi noapte nu stiu ce a avut...dar a inceput sa planga din senin ( prin somn) si a tinut-o asa o juma de ora de nu stiam ce sa-i facem.....s- a potolit apoi dar mie atat mi-a trebuit ca sa nu mai dorm toata noaptea.....

Fug ca de la TUdor Gheorghe i s-a facut somn...
pupici
Rose68
Da Adriana , Alifantis.............e de al meu de aci din Braila, chiar am niste prieteni rude cu el..............numai ca numele real e ALIFANDI..........Alifantis e de scena.............si i-am cunoscut parintii caci au locuit la 2 blocuri distanta de noi...........era si el sa moara acu 4 ani, a facut stop cardio-respirator. Dar versurile sunt al lui Nichita Stanescu
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Sep 6 2010, 12:35 PM) *
Da Adriana , Alifantis.............e de al meu de aci din Braila, chiar am niste prieteni rude cu el..............numai ca numele real e ALIFANDI..........Alifantis e de scena.............si i-am cunoscut parintii caci au locuit la 2 blocuri distanta de noi...........era si el sa moara acu 4 ani, a facut stop cardio-respirator. Dar versurile sunt al lui Nichita Stanescu



Inconfundabile versurile......dar si Alifantis pune suflet cand le canta......
Chiar aseara Bebe a ascultat melodiile astea....si-mi spunea ce mult ii place toamna......de altfel si mie....nu ca vara...dar imi place si toamna....doar sa nu pploua.....de asta ne-am si casatorit toamna.....auleoooo......acusica facem 4 ani de la nunta.....si e si ziua lui Bebe luna asta....asa ca avem ce sarbatori in prima luna de toamna...

Acum juma de ora am venit si noi din parc. Iancu doarme deja ....si cred ca ma pun si eu la nani.....si pana adorm ma gandesc cum sa sarbatorim cei 4 ani si ziua ui Bebe....cei 4 ani stiu.....doar noi 2 partners.gif , dar ziua lui doh.gif .....cred ca-i pun la cale o petrecere surpriza...

I-a trecut buzica Andreutzei? Se mai vede ceva?
claudiaena
Buna fetelor! Intru asa un pic sa va salut, ca tare mi-a mai fost dor de voi....

Noi ne-am "inervat" weekendul asta si am plecat de vineri la Bustenicu niste prieteni... Am avut vreme super, cam frig noaptea, dar am dat drumul la caldura, si a fost relativ relexant... Relativ, ptr ca Mihai desi a dormit bine si s-a comportat excelent la drum, acolo, ne-a cam facut figuri, de ne-a luat pe amandoi cu calduri si cu nervi. Adica s-a trezit destul de dimi si apoi se plictisea si voia la plimbare, unde mergea putin si apoi cum era tati langa el si cum tati nu reziosta sa fie suparat juniorul, il lua in brate si apoi am urcat iar sus pe platou la Babele si Sfinx si la coborare in telecabina a urlat de toti au cobarat cu dureri de cap. Dar asta e cand mergi cu copil mic si oarecum "stiam" ce ne asteapta de la Maria. Oricum, daca mi-a trecut razant prin minte sa merg la iarna cu piticul la schi, cred ca mie personal mi-a trecut, si astept sa mai "creasca" ca sa ma bucur si eu de concediu....
Sunt intr-adevar ocupata, ptr ca inca nu avem uniforma, mai facem si niscai lectii, piticul e f solicitant si se plictiseste repede, asa ca tot timpul tre' sa ii distrag eu sau Maria atentia, plus treburile casnice si imi mananca toata ziua....
Noi suntem cu suzi toata ziua daca s-ar putea. Eu i-o dau doar la nani, ca in rest poate sa urle, ca nu cedez. Oricum La somn doarme cu ea in gurita iar daca si-o pierde si nu o mAI gaseste e jale. Asa ca la primele scanceli ma dau jos din pat si incep pe intuneric si mai mult dormind sa bajbai dupa suzi, si cum i-o dau cum se linisteste. Dar cum nici eu nu am chef de niste nopti albe si nici tati nu ma sustine, cu spune ca oricum o sa fie stresat o viata de parinti si apoi profesori si sefi, nu are sens sa il stresam de pe acum. Si astept sa renunte singur(oare s-o intampla asta?) blink.gif
Am facut destul de multe si am sa va pun si poze cum le descarc, dar traseul a fost: plecare din Galati la 6.30 dimi, vineri, si am mers la vulcanii noroiosi, apoi am mai oprit la barajul de la Siriu de pe raul Buzau, si apoi am ajuns in Busteni pe la 14-15 . Dupa amiaza amfost in parc cu copiii si apoi am venit la vila unde am facut un gratar. Sambata am plecat pe la 9 la telecabina si am urcat pe platoul Bucegilor, apoi papat si eu in camera cu piticul, iar restul trupei la cascada Urlatoarea. Duminica am fost la manastire si apoi am plecat la Brasov unde am vizitat cateva chestii si apoi acasa. Brasovul mi-a placut la nebunie ca si eu si Maria i-am spus lui tati ca vrem sa ne mutam acolo.... rolleyes.gif
Cam asta e ... Pupam piticii de decembrie si salutam mamicutele frumoase si harnice.... tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.