Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
simina_ana
Rose,

STim cum e cu bebe mic in casa , ca nu mai ai timp de nimic asa ca nu avem de ce sa ne suparam....ar fi si culmea... trandafir.gif
Te pupam pe tine si pe Andreiutza

Am intrat asa pe fuga sa vad ce mai faceti. Ca tare suparti am fost azi din cauza dintisorilor dar si pt ca nu am facut kaki.

De Anku mai stiti ceva? Ca vad ca nu mai spune nimic. Probabil sta la povesti cu mama si sora ei....ce frumos....
anku
buna mamici... trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

noi joi am fost la dr la vaccin...
suntem sanatosi...si ne-a facut 2 vaccinele...de data asta fffffffff bine ne-am comportat..nu a plans nici cand i s-a facut vaccinul,nici dupa aceea si noaptea nu am facut febra desi nu am pus de data aceasta nici un supozitor.....
sunt fffffff obosita...ca a fost mama si soramea..pune masa,aduna masa,fa mancare ,spala vasele...mi-am dat seama ca e fff usor numai cu un barbat si un copil langa tine!!!
sper sa pot dormi...
[b]danielaaaa [/b]si eu stiu ca ,....capsunile (scuzATI CACAOFONIA)nu sunt bune...ca sunt sursa multor alergii...
eu una sunt impotriva cepii si portocalei...as vrea sa bem si noi babanunata cu caise dar nu vrea...
compotel nu...o sa bea ceasi cu putin suc de mar...ma gandeam poate sa schimb ceiutul cu unul de fructe care se poate da de la 4 luni...ce ziceti???dar tb sa ma uit sa vad ce contine exact...
eu as vrea sa bea apa...ca aia tine de sete..dar am intrebat dr si a spus ca le este sete si sufera de sete toti bebe indiferent de lapte formula sau matern...dar nu se pune totusi probl deshidratarii ata timp cat bea 4-5 mese cu lapte...dar leste sete... sad.gif doamne rau este sa-ti fie sete... sad.gif
[b]simina [/b]al meu zice ma-ma dar desparte cand plange si vrea mancare...si mqa vede...!!!sunt duuuulci rau de tot vb ta...
darius a fost purtat numai in brate zilele astea si am descoperit ca nu mai vrea in brate...se opune si se bate cand il iei..el ala care era mamosul laugh.gif ...f bine..bine imi pare...ca nu o sa fie asa un mamos...
poopam toti ingereii mai vb...ma duc la somnel... tzuc.gif
iullyy
Buna!
Ma bucur ca in sfarsit am reusit sa intru ,s-a mai racorit si am reusit sa deschid calculatorul.Noi suntem bine, avem dureri -ne dau dintisorii,cu burtica suntem la fel,mancam din borcanel piure de fructe cu branzica de vaci (facuta cu Calciu lactic)-la ora 10,piure de legume (2 zile) si piure de legume cu carne (2 zile ) la 13-14 ,cereale 16-17 ; de luni introducem si iaurtul.
Voi cum stati cu diversificarea? Noi nu putem introduce sucurile.
La noi este foarte cald in casa iar eu ma simt ffffffffffff obosita si am ameteli ,inca mai alaptez ,am cam renuntat la supliment de cand am introdus mancarea si sper sa ne tina cat mai mult .
adina_apostu
Buna mamici, imi pare rau ca nu am mai scris, sper sa va aduceti aminte si de noi, dar e tare greu cu 2 copii, mai ales ca pe cea mare am invatat-o cu foarte multa atentie din partea noastra. De citi am mai citit ce a-ti mai scris dar mai greu cu scrisul. Am o mare rugaminte la cele care aveti bebelusii pe lapte praf. Am ramas fara lapte la san si am trecut pe lapte formula. La recomandarea d-nei doctor pediatru mancam nan 1. Acum avem 3 luni, nedumerirea mea este cam cat lapte ar trebui sa bea la varsta asta. Nu bea sub nici o forma atata cat scrie pe cutia de lapte. Ne incadram undeva la 550-650 ml pe zi. A-ti avut problema asta?
Ca si greutate suntem bine, 5,900 kg. Cei care manaca lapte formula la ce varsta se incepe diversificarea, pe cea mare am avut-o pe san si acolo e alta treaba am alaptat-o exclusiv san pana la 6 luni apoi diversificare. Am vazut ca sunt dintre voi care a mai schimbat laptele la bebelusi, de ce? Pana la urma care e cel mai bun lapte? D-na doctor insista pe acest nan 1 ca ar avea mai multe decat celelalte, oare asa sa fie sau e vorba doar de reclama?
Va muktumesc mult.
Oana tu esti din galati, nu?
Venim si noi la galati pe 14 iunie.
adina_apostu
Va mai intreb ceva ca am uitat. am tot citit de cereale ca se pot pune in laptele de seara, dar cum? Se face cantitatea de lapte normala si se adauga o masura doua de cereale? Probabil cele fara lapte? Voi cum faceti?
Rose68
QUOTE(adina_apostu @ May 31 2009, 10:21 AM) *
Va mai intreb ceva ca am uitat. am tot citit de cereale ca se pot pune in laptele de seara, dar cum? Se face cantitatea de lapte normala si se adauga o masura doua de cereale? Probabil cele fara lapte? Voi cum faceti?

daca aveti doar 3 lunite mai asteptati cu cerealele. DAr atunci cand veti incepe da asa e se face lapticul normal si apoi se adauga cereale, in functie de cum papa bebica, cu biberonul de pasate sau lingurita. De la 4 luni sunt cereale de la Nestle- burtica sanatoasa careia ii plac foarte mult bebicei mele. Am cumparat si de la Milupa - vise placute cu aroma pere, care se fac fara lapte.........cu apa fiarta si racita la 50 grade dar le papa mai greu.
Rose68
QUOTE(adina_apostu @ May 31 2009, 10:17 AM) *
Buna mamici, imi pare rau ca nu am mai scris, sper sa va aduceti aminte si de noi, dar e tare greu cu 2 copii, mai ales ca pe cea mare am invatat-o cu foarte multa atentie din partea noastra. De citi am mai citit ce a-ti mai scris dar mai greu cu scrisul. Am o mare rugaminte la cele care aveti bebelusii pe lapte praf. Am ramas fara lapte la san si am trecut pe lapte formula. La recomandarea d-nei doctor pediatru mancam nan 1. Acum avem 3 luni, nedumerirea mea este cam cat lapte ar trebui sa bea la varsta asta. Nu bea sub nici o forma atata cat scrie pe cutia de lapte. Ne incadram undeva la 550-650 ml pe zi. A-ti avut problema asta?
Ca si greutate suntem bine, 5,900 kg. Cei care manaca lapte formula la ce varsta se incepe diversificarea, pe cea mare am avut-o pe san si acolo e alta treaba am alaptat-o exclusiv san pana la 6 luni apoi diversificare. Am vazut ca sunt dintre voi care a mai schimbat laptele la bebelusi, de ce? Pana la urma care e cel mai bun lapte? D-na doctor insista pe acest nan 1 ca ar avea mai multe decat celelalte, oare asa sa fie sau e vorba doar de reclama?
Va muktumesc mult.
Oana tu esti din galati, nu?
Venim si noi la galati pe 14 iunie.

cum sa nu ne aducem aminte de voi?
Si noi ne-am ingrijorat la fel, cel putin pitica mea niciodata nu a baut cat scrie pe cutie.Iar dr m-a linistit si mi-a zis atat timp cat ea ia in greutate constant, nu face diaree si face kaki normal sa nu imi fac griji.A mea are 6,300 kg la aproape 6 luni si ar trebui sa urlu. E vesela, gangureste si papa laptic cam 400-500 ml fata de 800-1000 cat ar trebui acum. Iar Nan e cel mai utilizat si bebeii il papa bine.Cel mai bun lapte e cel care il apreciaza bebelina ta. Noi am papat TOPFER pana la 3 luni cand incepuse de la 180 cat trebuia abia papa 50. Am trecut pe APTAMIL si a inceput sa pape cam 100-120 cam atat papa si acum. Si daca iti faci timp sa citesti din urma aproape toate fetele au patit asa : undeva pe la 3-4 luni au inceput brusc sa pape mai putin. Au mai schimbat lapticul cele care au avut probleme: exemplu Geo pentru ca Lucas facuse intoleranta la lactoza
A mai schimbat si Anku.....tot asa din diverse motive.
Dar asa cum ti-am scris la inceput nu schimba lapticul decat daca sunt probleme.Nu e bine sa ii schimbi lapticul des pentru ca poate face intoleranta.
anku
adina noi am schimbat lapticul ptr ca nu il hranea...sau cel putin asa credeam eu...aveam o pofta de mancxare incredibila...mancam si din ora in ora cate 150 ml...dc nu-i dadeam sa vezi tu scandal!!! doh.gif le-am cam incercat p aporoape toate...mai putin nan,alete si topfer dar am incercat
beba e la nestle(nestle este firma care produce laptic nan)si nu l-a hranit deloc deloc ca sa nu mai spun ca edste sg lapte p care darius nici nu il accepta in sensul ca nu-i place ...manca doar 30-40 ml ca sa-si potoleasca foamea si iar scandal...
noi acum folosim bebivita..dar in ro nu cred ca exista...dc nu bebivita-as fi fost cu aptamil...numai ca la noi e prea scumnp..are un pret banal si idiot de scump...15 euro 800 gr!darius imi manca 2 cutii jumate p saptamana...am auzit ca si hipp este fffff bun...[b]dar nu hipp bio.[/b].
milupa nu...a fost testat si a iesit cu rau...
humana nu se amesteca bine ...decat fff greu!!dar in rest este un lapte bun...
dar aptamil ...este suuuuper...
acum cum spunea si rose...depinde si de copil...
poopam si va dorim sanatate...cum a spus si rose ..cereale inca nu dc aveti numai 3 luni...cel mai bine totusi de la 4 luni...eu de la 3 luni i dadeam asa cateodata suc de morcov sau mar...sau catre sf la aproape 4 luni piuree de morcovi...si i-am mai dat gris de la humana dar prebiotic...
Rose68
QUOTE(anku @ May 31 2009, 02:39 PM) *
adina noi am schimbat lapticul ptr ca nu il hranea...sau cel putin asa credeam eu...aveam o pofta de mancxare incredibila...mancam si din ora in ora cate 150 ml...dc nu-i dadeam sa vezi tu scandal!!! doh.gif le-am cam incercat p aporoape toate...mai putin nan,alete si topfer dar am incercat
beba e la nestle(nestle este firma care produce laptic nan)si nu l-a hranit deloc deloc ca sa nu mai spun ca edste sg lapte p care darius nici nu il accepta in sensul ca nu-i place ...manca doar 30-40 ml ca sa-si potoleasca foamea si iar scandal...
noi acum folosim bebivita..dar in ro nu cred ca exista...dc nu bebivita-as fi fost cu aptamil...numai ca la noi e prea scumnp..are un pret banal si idiot de scump...15 euro 800 gr!darius imi manca 2 cutii jumate p saptamana...am auzit ca si hipp este fffff bun...[b]dar nu hipp bio.[/b].
milupa nu...a fost testat si a iesit cu rau...
humana nu se amesteca bine ...decat fff greu!!dar in rest este un lapte bun...
dar aptamil ...este suuuuper...
acum cum spunea si rose...depinde si de copil...
poopam si va dorim sanatate...cum a spus si rose ..cereale inca nu dc aveti numai 3 luni...cel mai bine totusi de la 4 luni...eu de la 3 luni i dadeam asa cateodata suc de morcov sau mar...sau catre sf la aproape 4 luni piuree de morcovi...si i-am mai dat gris de la humana dar prebiotic...



APTAMIL e 55 Ron cutia deci destul de aproape de 15 euro, dar nu avem incotro, altceva nu papa.
Stiu pe cineva care are foarte multi bani si a incercat ce e mai bun pentru baby dar acesta nu a acceptat decat Bebelac care costa doar 10 Ron cutia.....asa ca bebe alege
Bebivita si Beba la noi nu am vazut
geocoto
Dupa ce am avut febra asa mare ne-am incumetat sa iesim ca era prea frumos afara...

Hei bebici ce mai faceti ca mi-era dor de voi biberon.gif

Stati ca ma face mami sa rad super.gif

Ce sunt mami astea ca nu mi-ai aratat pana acum

Alda il invata pe Lucas cum sa stea la poza....
geocoto
Si noi am inceput tot cu Nan1 si apoi l-am schimbat cu HA dupa ce am terminat cu alaptatul pe 3lunite si jumatate.Singura problema ca a facut o dermatita atopica si Dr ne-a schimbat lapticul cu Nan HA pe care nu-l manca asa de bine si regurgita destul de mult.Dupa aceea a schimbat lapticul din nou pentru a nu mai regurgita asa de mult cu Nutramigen care acopera cam toate neplacerile la BB dar este destul de scumpicel si fffff prost la gust iar Lucas nu prea vroia sa-l pape.Acum am schimbat Dr si bineinteles ca ne-a schimbat si lapticul cu Nutrillon anti regurgitation.Il papa ff bine si acum astept sa vad cum reactioneaza la el.Nan1 nu are asa mult lapte de vaca si se pare ca este bunicel.
Cel mai important este sa vezi cum reactioneaza BB la laptic si sa discuti cu Dr tau.

simina_ana
Salutare fetele....

Strumfu meu nu vrea sa pape piureuri de nici o culoare. Marul nu-l mai intereseaza de multa vreme...de fapt mi-a papat de 2 ori si gata. Morcov?...nici sa nu-l vada...nici crud nici fiert ...nimic. Azi i-am facut morcov pasat in blender si am pus laptic de-al meu cam 2 linguri...si bineinteles....ca nu l-a vrut...nu stiu ce sa mai fac....Maine ma duc sa-i iau alte lingurite....ca eu am o banuiala...ii dadeam lamaie cu lingurita pe care o am ( am 3 lingurite de plastic la fel)...si cred ca a prins ciuda pe ea. Dar daca nu e de la lingurita...cum sa fac sa-l conving sa pape piureuri....sa incerc oare la borcanel? Parca nu prea ma lasa inima....o sa ma simt inutila...de papa nu-i fac..., laptic de la mine tot mai putine mese acum cu diversificarea.....Offf...

Cred ca o sa iau si morcov de import , poate il accepta pe ala, fiind putin mai dulce, desi nu vreau sa-i dau de astia. Voi cum faceti piureul de morcov? Sau piureurile in general?

anku
QUOTE(Rose68 @ May 31 2009, 04:44 PM) *
APTAMIL e 55 Ron cutia deci destul de aproape de 15 euro, dar nu avem incotro, altceva nu papa.
Stiu pe cineva care are foarte multi bani si a incercat ce e mai bun pentru baby dar acesta nu a acceptat decat Bebelac care costa doar 10 Ron cutia.....asa ca bebe alege
Bebivita si Beba la noi nu am vazut

yep doh.gif ...destul de scump mai ales ca alocatia bebicilor este miculuta...iti ajunge numai de laptic alocatia desi cred ca mai pui tu ceva..apoi hainute,pampersi si mancarica...offf doamne...
ce sa faci... dc alta eventualitate nu exista...tot ce conteaza este sa fie sanatosi sio multuimiti bebicii nostrii...
noi din fericire acceptam fffffffff bine bebivita care este 600 gr undeva de 5 euro acum...este un lapte fff bun,testat si intra in aceeasi categ cu hipp,beba,humana,aptamil si topfer si alete(deci bun)numai ca nu i se cumpara numele firmei cum se face ex la hipp si borcanase am folosit de la bebivita si sunt suuuuuper...dar cel mai mult si mai bun si mai sanatos si mai pur este de la alete(produs tot nestle)...ca dc cumparam aptamil la modul in care manca darius...cutia de 80 gr ia ajuns 2 zile juma-3 zile doh.gif ...adev este ca si risipeam mult...166 euro si noi numai p laptic dadeam...am vrut vezi doamne sa luam si noi ceva mai bundar dr a zis sa dam copilului asa cum ai sopus si tu ce-i place (indiferent de pret si sa nu ma iau ca dc e ieftin nu e bun ca este posibil sa cumppar numele si prestigiul firmei)si sa-i dau de cate ori vrea...chiar si din ora in ora! ohmy.gif
oricum am avut aptamil si raman p ideea ca aptamil este ceva deosebit...parerea mea!!!si cred ca toti bebeii acepta...cred!!!
rose cum siunt cerealele noapte -buna???am luat si eu biscuiti praf cu lapte...de la alete...cica keks brei...dar de 6 luni...mai astept putin...cica sunt ff hranitorio si copii iau bine in greutate...
stiam ca de la gris iau copii si mai bine in greutate...
noi i dam zor cu pastarnac si porumb acum...ne place tare mult liwlol.gif i-ar placea lui numai fructe dar nu i dau prea mult ...
in rest cu suculetul nu ne necajim prea mult...am ales sa-l cumpar...nu face alergii dar cred ca are zahar si il diluez...cu apa sau ceai...hai ca cel de mar mai fac si eu proaspat cum ai spus tu p razatoare si paoi storc cu mana dar cu cekl de morcov nu ma incurc...buna ideea cu razatoarea!!! tzuc.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ May 31 2009, 05:15 PM) *
Salutare fetele....

Strumfu meu nu vrea sa pape piureuri de nici o culoare. Marul nu-l mai intereseaza de multa vreme...de fapt mi-a papat de 2 ori si gata. Morcov?...nici sa nu-l vada...nici crud nici fiert ...nimic. Azi i-am facut morcov pasat in blender si am pus laptic de-al meu cam 2 linguri...si bineinteles....ca nu l-a vrut...nu stiu ce sa mai fac....Maine ma duc sa-i iau alte lingurite....ca eu am o banuiala...ii dadeam lamaie cu lingurita pe care o am ( am 3 lingurite de plastic la fel)...si cred ca a prins ciuda pe ea. Dar daca nu e de la lingurita...cum sa fac sa-l conving sa pape piureuri....sa incerc oare la borcanel? Parca nu prea ma lasa inima....o sa ma simt inutila...de papa nu-i fac..., laptic de la mine tot mai putine mese acum cu diversificarea.....Offf...

Cred ca o sa iau si morcov de import , poate il accepta pe ala, fiind putin mai dulce, desi nu vreau sa-i dau de astia. Voi cum faceti piureul de morcov? Sau piureurile in general?

am auzit ca exista totusi posibilitatea sa accepte fff greu apoi mancarea facuta de noi dc incepem cu borcanase lucru p cae eu l-am facut la insistentele sotului...
noi folosim lg mica mica mica mica de ceai...
poti incerca poate sa vezi din curiozitate dc papa din borcanel...
de ce sa te simti inutila si rau???dc nu vrea sa manance???dc laptic nu mai prea vine desi bei ceaiuri si vrei din tot sufletul sa-l alaptezi???dar dc nu se poate???
nu insista...si sa nu incepi cu fructe ca dupoa aceea legumite papa greu...am avut si noi de furca dar ne-am dsat pe brazada!!! wife.gif
va poopam !!! tzuc.gif
anku
QUOTE(geocoto @ May 31 2009, 04:51 PM) *
Dupa ce am avut febra asa mare ne-am incumetat sa iesim ca era prea frumos afara...

Hei bebici ce mai faceti ca mi-era dor de voi biberon.gif

geo lucas arata tare bine...si este un copil vesel caruia se pare i place natura si plimbarica ca nu degeaba este el sagetator... partners.gif
ne bucuram ca accepta lapticul asta...si ca papa bine!!! tzuc.gif
adina_apostu
Va multumesc mult de tot fetelor. Dar vad ca a-ti schmbat si voi laptele nu gluma. Mie doctorita mi-a spus ca atata timp cat ea 750 gr peluna in greutae totul e ok, si se pare ca luam cam 800 gr, cel putin pana acum. Si a insistat destul de mult sa raman pe acest nan. Si ca si voi si dansa a spus la fel ca cel mai bun ar fi ala pe care il mananca bebe. As incerca si eu cu acest Aptamil dar imi e frica si de schimbare si daca nu mananca nici macar atat, asa ca ramanem cu nan. De cereale intrebam pt ca tot citeam de ele. De la 4 luni am sa ii dau nu am sa incep mai tarziu. Si cam tot de atunci am sa incep incet incet si cu diversificarea. Of doamne tare mofturosi mai sunt, vad ca va cam chinuiti cu diversificarea. La mine tare norocoasa am fost cu cea mare, san exclusiv pana la 6 luni, apoi diversificare, tot ce ii daderam manca. Iar acum la 4 ani jumatate ne rugam de ea sa manance.
Cred ca si cu cerealele tot nestle am sa incerc daca suntem pe acest nan de la ei si mi-au mai prezentat incredere humana.
Va multumesc mult de tot fetelor, e asa de bine sa mai ai pe cine intreba.
Pupici multi.
Rose68
QUOTE(anku @ May 31 2009, 04:30 PM) *
am auzit ca exista totusi posibilitatea sa accepte fff greu apoi mancarea facuta de noi dc incepem cu borcanase lucru p cae eu l-am facut la insistentele sotului...
noi folosim lg mica mica mica mica de ceai...
poti incerca poate sa vezi din curiozitate dc papa din borcanel...
de ce sa te simti inutila si rau???dc nu vrea sa manance???dc laptic nu mai prea vine desi bei ceaiuri si vrei din tot sufletul sa-l alaptezi???dar dc nu se poate???
nu insista...si sa nu incepi cu fructe ca dupoa aceea legumite papa greu...am avut si noi de furca dar ne-am dsat pe brazada!!! wife.gif
va poopam !!! tzuc.gif

cata dreptate ai
noi am incpeut cu papa facuta de mine dar weekendul trecut am fost plecati la Cernavoda la botezul bebeului nasei mele si am fost nevoiti sa mancam borcanse pe care le-a primit nu bine foarte bine. Papa cate un borcanas de 190-gr de fructe si unul 190- gr de legume. Acasa papa 100-120 gr din cele facute de mine. Acum mai papa fructele facute de mine dar legumele nu prea mai vrea. Asa ca fructele le fac eu iar supa o fac tot eu si incep sa ii dau asa: mai intai supa cu legume pasate facute de mine, daca nu vrea pun si doua masuri de lapte daca nici asa nu vrea sar cu borcanelul. Asta e prefer totusi sa pape ceva dezi mor de ciuda cand ajungem la borcanel.
Iar lingurita am avut si noi mai multe acum avem una de la Primii PAsi cu varf din silicon moale.
Rose68
QUOTE(simina_ana @ May 31 2009, 04:15 PM) *
Salutare fetele....

Strumfu meu nu vrea sa pape piureuri de nici o culoare. Marul nu-l mai intereseaza de multa vreme...de fapt mi-a papat de 2 ori si gata. Morcov?...nici sa nu-l vada...nici crud nici fiert ...nimic. Azi i-am facut morcov pasat in blender si am pus laptic de-al meu cam 2 linguri...si bineinteles....ca nu l-a vrut...nu stiu ce sa mai fac....Maine ma duc sa-i iau alte lingurite....ca eu am o banuiala...ii dadeam lamaie cu lingurita pe care o am ( am 3 lingurite de plastic la fel)...si cred ca a prins ciuda pe ea. Dar daca nu e de la lingurita...cum sa fac sa-l conving sa pape piureuri....sa incerc oare la borcanel? Parca nu prea ma lasa inima....o sa ma simt inutila...de papa nu-i fac..., laptic de la mine tot mai putine mese acum cu diversificarea.....Offf...

Cred ca o sa iau si morcov de import , poate il accepta pe ala, fiind putin mai dulce, desi nu vreau sa-i dau de astia. Voi cum faceti piureul de morcov? Sau piureurile in general?



eu mai rar ii mai dau morcov crud..........mai pun uneori in pireul de fructe suc de morcov si merge. Dau 1 morcov prin robot si iese suc mai grosut pe care il amestec cu piurel de fructe (mar si para in concentratii diferite).Acum robotul il folosesc pentru dau prin el legumele din supa pentru a-mi iesi foarte fin. Dau legumele pe rand si obtin piureuri diferite. Si le amestec tot pe rand incercand mereu sa ii dau si cand vad ca merge ma opresc la forma respectiva. daca nu merge nici asa fac cum v-am scris mai sus.....pun si laptic sau ca ultima solutie fuga la borcanel. Piureul de fructe il fac cum v-am mai scris le dau pe razatoare de sticla. Intr-adevar cand fac supa cu morcov din import o primeste mai bine.....cred ca nu e coincidenta.
Rose68
QUOTE(geocoto @ May 31 2009, 04:06 PM) *
Si noi am inceput tot cu Nan1 si apoi l-am schimbat cu HA dupa ce am terminat cu alaptatul pe 3lunite si jumatate.Singura problema ca a facut o dermatita atopica si Dr ne-a schimbat lapticul cu Nan HA pe care nu-l manca asa de bine si regurgita destul de mult.Dupa aceea a schimbat lapticul din nou pentru a nu mai regurgita asa de mult cu Nutramigen care acopera cam toate neplacerile la BB dar este destul de scumpicel si fffff prost la gust iar Lucas nu prea vroia sa-l pape.Acum am schimbat Dr si bineinteles ca ne-a schimbat si lapticul cu Nutrillon anti regurgitation.Il papa ff bine si acum astept sa vad cum reactioneaza la el.Nan1 nu are asa mult lapte de vaca si se pare ca este bunicel.
Cel mai important este sa vezi cum reactioneaza BB la laptic si sa discuti cu Dr tau.


I-a trecut febra? Creste si ne uimeste.....ai facut baiat mare..........imi dai voie sa ti-l pup?Nici nu se cunoaste ca a fost putintel bolnavior.Tare bine i se potriveste sepcuta rosie. Doamne parca mai ieri am scos pisoii din maternitate. Ma uit la Lucas si parca are un anisor......Bine e sa mai punem poze din cand in cand sa ii vedem cum cresc. Mai avem 3 zile si facem juma de an, promitem poze multe.
Rose68
QUOTE(geocoto @ May 31 2009, 04:06 PM) *
Si noi am inceput tot cu Nan1 si apoi l-am schimbat cu HA dupa ce am terminat cu alaptatul pe 3lunite si jumatate.Singura problema ca a facut o dermatita atopica si Dr ne-a schimbat lapticul cu Nan HA pe care nu-l manca asa de bine si regurgita destul de mult.Dupa aceea a schimbat lapticul din nou pentru a nu mai regurgita asa de mult cu Nutramigen care acopera cam toate neplacerile la BB dar este destul de scumpicel si fffff prost la gust iar Lucas nu prea vroia sa-l pape.Acum am schimbat Dr si bineinteles ca ne-a schimbat si lapticul cu Nutrillon anti regurgitation.Il papa ff bine si acum astept sa vad cum reactioneaza la el.Nan1 nu are asa mult lapte de vaca si se pare ca este bunicel.
Cel mai important este sa vezi cum reactioneaza BB la laptic si sa discuti cu Dr tau.



Asa de frumoase sunt pozele voastre. Mereu pe langa mama natura..........ma faceti geloasa..........imi vine sa vin la voi...........si eu daca as putea m-as muta undeva departe de galagia orasului. Parca ma incarc sufleteste numai cand vad pozele voastre.
iullyy
Buna!
Am mai crescut si noi .....">">">">">">
La ultima poza l-am lasat pana s-a intors pe burta ,este asa simpatic ca toti de altfel ,ne minunam de ei in fiecare zi ,sunt niste minuni care ne fac fffff ..........f fericiti .
Sanatate si numai bine !
iullyy
Am uitat sa dau ENTER dupa fiecare poza ,asa ca le-a aranjat pe orizontala ............ Scuze!
danieelaa
QUOTE(geocoto @ May 31 2009, 03:51 PM) *
Dupa ce am avut febra asa mare ne-am incumetat sa iesim ca era prea frumos afara...

Hei bebici ce mai faceti ca mi-era dor de voi biberon.gif

Stati ca ma face mami sa rad super.gif

Ce sunt mami astea ca nu mi-ai aratat pana acum

Alda il invata pe Lucas cum sa stea la poza....


doamne geo ce print ai si ce sa schimbat ce a crescut,eu il vad schimbat cum nu l-am vazut de mult arata super bine si e frumusel foc..sa iti traiasca
QUOTE(iullyy @ May 31 2009, 08:04 PM) *
Buna!
Am mai crescut si noi .....">">">">">">
La ultima poza l-am lasat pana s-a intors pe burta ,este asa simpatic ca toti de altfel ,ne minunam de ei in fiecare zi ,sunt niste minuni care ne fac fffff ..........f fericiti .
Sanatate si numai bine !

iuly si al tau a crescut nu gluma si ce mumos sta el pe burtica
ce i-as zmotoci un pic pe amandoi ......sa va traiasca si pupici de la denisa
adina_apostu
QUOTE(simina_ana @ May 31 2009, 04:15 PM) *
Salutare fetele....

Strumfu meu nu vrea sa pape piureuri de nici o culoare. Marul nu-l mai intereseaza de multa vreme...de fapt mi-a papat de 2 ori si gata. Morcov?...nici sa nu-l vada...nici crud nici fiert ...nimic. Azi i-am facut morcov pasat in blender si am pus laptic de-al meu cam 2 linguri...si bineinteles....ca nu l-a vrut...nu stiu ce sa mai fac....Maine ma duc sa-i iau alte lingurite....ca eu am o banuiala...ii dadeam lamaie cu lingurita pe care o am ( am 3 lingurite de plastic la fel)...si cred ca a prins ciuda pe ea. Dar daca nu e de la lingurita...cum sa fac sa-l conving sa pape piureuri....sa incerc oare la borcanel? Parca nu prea ma lasa inima....o sa ma simt inutila...de papa nu-i fac..., laptic de la mine tot mai putine mese acum cu diversificarea.....Offf...

Cred ca o sa iau si morcov de import , poate il accepta pe ala, fiind putin mai dulce, desi nu vreau sa-i dau de astia. Voi cum faceti piureul de morcov? Sau piureurile in general?

Incearca la mar sa il fac copt. Cei mai multi il mananca mai bine asa si am inteles de la d-na doctor ca e si mai sanatos. Iar la piureuri pune la fiert mai multe legume si de pasat fa doar din legumele care vrei tu. Nu puneti inca si cartofior ca stiu ca ala le place cel mai mult. Vezi ca sunt niste cartofi nu stiu exact cum se numesc dar sunt cartofi dulci aici chiar asa se numesc, se gasesc la hipermarket aici.
adina_apostu
Cum pun si eu poze? Am mai incercat odata si nu am reusit de ce oare?
geocoto
Multumim Danielaa de aprecieri.Momentan calculatorul meu este destul de incarcat cu poze si filmari si merge fff greu si nu mai da randament de-asta nu am mai pus poze.
Rose am sa-ti mai pun poze pe unde ne plimbam noi ca intr-adevar totul este verde si frumos.Pozele de mai sus sunt la un castel care proprietarul l-a donat statului si avem acces liber si nu-i asa aglomerat.Mai greu pana imbarcam toata echipa de acasa ca altfel avem pe unde merge prin jur la verdeata.
Toti bebicii sunt frumusei mai ales cei de pe topicul acesta love1.gif

Cu febra ce sa va spun a facut 39 si i-am facut baita la 38 de grade si l-am lasat 10 minute.Odata cu racirea apei i-a scazut si lui febra peste noapte si bineinteles cu 4 supozitoare alternand cand Perdolan(paracetamol) cand nurofen siropel la 4 ore.Pediatra ne-a zis ca are rosu in gatic si ca este posibil sa mai faca febra in urmatoarele 3 zile.Azi era ragusit bine dar nu a mai facut febra.Vedem in continuare.

Pupici si noapte buna,
Geo trandafir.gif trandafir.gif

PS : Sunt franta ca de 2 nopti stau paznic la oi.. wacko.gif
simina_ana
Ce faceti?
Eu acum am terminat treaba....am avut musafiri si nu am vrut sa las vraiste prin bucatarie pentru maine...ca parca vad ca iar e marait piticu'.

Cred ca ma las pagubasa si ii voi face supica mai intai si dupa ce-l obisnuiesc cu gustul de fierturi, il bag la piureuri de legume. Cert e ca morcovul nu l-a vrut sub nici o forma....si asa sunt eu afoana cu bucataria.....dar vad ca nici pt el nu-mi iese...asa ca m-am suparat smile.gif.
Adina sa stii ca maine ii fac mar copt. Am vrut si azi dar am fost in contra timp si nu am mai facut, dar maine promit ca fac. Sa vad ...ca daca face ca la morcov ,atunci stiu sigur cu cine seamana....cu tati. Nici tati nu mananca legumele din ciobe, iar cu fructele nu e prea prieten. In schimb maica-sa....baga tot....mai ales acum..liwlol.gif

Rose, tu cum ii cantaresti cantitatea de papa? Ai cantar de bucatarie? Eu citisem nu mai stiu unde, ca ei papa cam cat le intra in causul palmelor. Cam asta ar fi stomacelul lor.

Geo, il smotocim pe Lucas .... si va pupam dulce.

Iuly, pupam doua copanele dragalase

Anku, laptic avem...dar sunt ofticata ca acum incepe diversificarea si el nu vrea sa pape. SI in timp va trebui sa pape numai solid si el face mofturi ....Azi i-am dat 2 mese de formula sa vad cat papa. Ca am zis ca de la mine nu ia prea mult. Si stupoare....bea 60 de ml si se satura....si i-am dat a 2 a masa de formula acuma seara la culcare si nu a luat decat 120ml. Deci nu e ca nu am eu lapte suficiet.... in cele 3 minute cat papa el la san ia tot atat.....cred ca e el mai mofturos acum....ori de la dinti ...ori seamana cu tati.

Acum ma pun la muls vacuta...smile.gif ...ca duduim din punctul asta de vedere si nu de alta dar azi am schimbat asternuturile...liwlol.gif Dar mai stam pe aici ...poate mai e vreo mamica cu chef de vorba la ora asta asa tarzie....

Oricum va uram somnic pufos!
oana petrina
La multi ani puilor de decembrie. sa cresteti mari si sanatosi.
Geo bebe Lucas e un scump numai bun de papat. sa va bucurati de el ca este o minunatie de pui
Iuly ai un bebe tare dragalas. Andreuta asteptam poze de la tine ca esti tare frumusica. mai vrem poze cu voinicelul Iancu yes.gif .
va pupam si va dorim o zi minunata
Rose68
QUOTE(simina_ana @ May 31 2009, 11:52 PM) *
Ce faceti?
Eu acum am terminat treaba....am avut musafiri si nu am vrut sa las vraiste prin bucatarie pentru maine...ca parca vad ca iar e marait piticu'.

Cred ca ma las pagubasa si ii voi face supica mai intai si dupa ce-l obisnuiesc cu gustul de fierturi, il bag la piureuri de legume. Cert e ca morcovul nu l-a vrut sub nici o forma....si asa sunt eu afoana cu bucataria.....dar vad ca nici pt el nu-mi iese...asa ca m-am suparat smile.gif.
Adina sa stii ca maine ii fac mar copt. Am vrut si azi dar am fost in contra timp si nu am mai facut, dar maine promit ca fac. Sa vad ...ca daca face ca la morcov ,atunci stiu sigur cu cine seamana....cu tati. Nici tati nu mananca legumele din ciobe, iar cu fructele nu e prea prieten. In schimb maica-sa....baga tot....mai ales acum..liwlol.gif

Rose, tu cum ii cantaresti cantitatea de papa? Ai cantar de bucatarie? Eu citisem nu mai stiu unde, ca ei papa cam cat le intra in causul palmelor. Cam asta ar fi stomacelul lor.

Geo, il smotocim pe Lucas .... si va pupam dulce.

Iuly, pupam doua copanele dragalase

Anku, laptic avem...dar sunt ofticata ca acum incepe diversificarea si el nu vrea sa pape. SI in timp va trebui sa pape numai solid si el face mofturi ....Azi i-am dat 2 mese de formula sa vad cat papa. Ca am zis ca de la mine nu ia prea mult. Si stupoare....bea 60 de ml si se satura....si i-am dat a 2 a masa de formula acuma seara la culcare si nu a luat decat 120ml. Deci nu e ca nu am eu lapte suficiet.... in cele 3 minute cat papa el la san ia tot atat.....cred ca e el mai mofturos acum....ori de la dinti ...ori seamana cu tati.

Acum ma pun la muls vacuta...smile.gif ...ca duduim din punctul asta de vedere si nu de alta dar azi am schimbat asternuturile...liwlol.gif Dar mai stam pe aici ...poate mai e vreo mamica cu chef de vorba la ora asta asa tarzie....

Oricum va uram somnic pufos!



am cantar electronic de bucatarie cumparat special pentru bebica dar nu prea il folosesc. La piureuri ma ghidez dupa borcanasele ramase goale. Au avut in ele 190gr de fructe sau piure legume si asa din ochi....pun mancarica facuta de mine in borcanase...............Iar la sucuri dupa gradatia de la biberon. Si ideea de la Geo sa faci lapticul formula cu supa in loc de apa mi se pare o chestie buna.
Interesanta chestia cu causul palmelor si ar putea avea un sambure de adevar.
danieelaa
la multi ani ingerasi occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif
simina_ana
[url=http://www.glitter-graphics.com][/url


PENTRU TOTI BEBEII DE PE FORUM!!!

adina_apostu
Buna dimineata mamici si pitici. Se pare ca iar facem grevasi nu mancam. Avem 2 saptamani la dispozitie sa vedem daca luam in greutate si cat si ne hotaram,daca trecem pe Aptamil sau rmanem pe nan.
Eu la ceamare am inceput intai cu supita si apoi pireuri, incearca intai asa.
nu ma las a sa s4criu, va las.
iullyy
occasion.gif guitar.gif nanner.gif LA MULTI ANI ! Muzica,dans si voie buna ....de 1 IUNIE . super.gif
Rose68
Am fost in parc de 1IUNIE



simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Jun 1 2009, 03:05 PM) *
Am fost in parc de 1IUNIE






Ce frumoasa e Andreiutza. SI ce cocheta.....o pupacim pe falcute.
Ce ma bucur ca ati reusit sa mergeti afara....noi avem deja 4 zile in care nu am iesit...doar la geam stam. Si acum au anuntat cod galben pana miercuri....
tzuc.gif doua fete dulci
Rose68
azi m-a suparat Andreiuta. Dimineata nu a vrut sa manance piure de fructe. I-am dat laptic. Cand ne-am intors din parc nu a vrut sa pape nimic...i-am dat supica, nu a vrut, apoi i-am dat piure legume nu a vrut, i-am pus laptic in el tot nu a vrut. Atunci i-am oferit laptic.....a papat 30 ml si apoi a vomitat. E vina mea am incercat prea multe.
Asa ca daca nu vrea sa pape eu o las in pace nu mai fac ca astazi.............eu gresesc si asta mica plateste.............O fi de la dintisori.....nu stim dar oricum de vreo saptamana refuza supica si mie ciuda pentru ca acum o saptamana papa 130-150 ml.Nu mai papa decand am incercat borcanelele.
Kris&Robert
pupam toti bebelushii de decembrie si le uram:

geocoto
Hei Bebici La Multi Ani si de la noi!!!!

Azi am avut liber si am fost intr-un orasel sa vedem o biserica in care sunt moastele unei sfinte si ne-am oprit si la zilele tanarului fermier unde am vazut muuulte animalute si tractoare de epoca. Lucas a fost agitat tare cred ca de la caldura, pana acum nu ne-a prins caldura asa mare pe afara.A papat bine si la pranz si si mai ales acum seara asa adormit cum era a infulecat 235ml si acum doarme neintors.Asa il apuca o agitatie cateodata de ma sperie...

Oana pupicei si voua si sar'mana de aprecieri.Asa rau imi pare ca nu ne-am mai gasit pe mess..Este matusa la noi si trebuie sa stau ca un uliu pe langa Lucas ca altfel nu stiu ce-i face ca mereu plange bietul copil cand ajunge pe mainile ei.Cred ca-l strange prea tare la piept de frica sa nu-l scape crybaby.gif

Rose sa stii ca am continuat si azi si dupa legumele pasate ff fin i-am dat lapticul formula amestecat cu apa de la legume mai diluat, cu o masura mai putin adica si a halit tot.Treptat treptat am sa-i inlocuiesc lapticul asa ca altfel intra in panica daca nu-si vede bibi-ul lui.Sa vezi ce chiuie si da din picioare cand vede bibi.Vezi sa nu aibe ceva in gura , o afta, rosu in gat, sa se fi fript de nu papa... cine stie.Ieri l-a usturat pe Lucas in gatic, era si ragusit si nu l-am obligat sa pape.

Simina pe caldura asta cred si eu ca e dificil orice vrei sa introduci nou pt ei dar trebuie sa incercam sa-i obisnuim.

Cum face matusa supa la noi si Lucas nu o refuza(decat daca nu a dormit inainte si este morocanos o scuipa) cand apa incepe sa fiarba pune legumele in apa dar am observat ca telina nu-i place, si urmareste reteta care am pus-o eu cateva pagini mai in urma , introduce zilnic sau la 2 zile cate o noua leguma.Mai avem rosia si suntem cam gata cu aromele mai ramane de introdus si in pireut.Momentan papa morcovel, pastarnac, dovlecel, patrunjel, cartof si o urma de telina.
Dar serios daca nu reusesc sa-l adorm inainte de masa face asa un scandal...Prefer sa o lungesc cu masa si sa-i dau putin mai tarziu dar sa doarma macar 20 de minute inainte..ca altfel ii da matusii emotii ca nu-i papa supa pireut..

Pupici de la noi si mai scriem,
Geo trandafir.gif trandafir.gif

PS Am fost asa onorati sa avem remarci favorabile de la 2 fete scumpe, Denisuca si Andreea care m-a dat pe spate cat de eleganta apare in parc. oFloare.gif
Rose68
QUOTE(geocoto @ Jun 2 2009, 12:14 AM) *
Hei Bebici La Multi Ani si de la noi!!!!

Azi am avut liber si am fost intr-un orasel sa vedem o biserica in care sunt moastele unei sfinte si ne-am oprit si la zilele tanarului fermier unde am vazut muuulte animalute si tractoare de epoca. Lucas a fost agitat tare cred ca de la caldura, pana acum nu ne-a prins caldura asa mare pe afara.A papat bine si la pranz si si mai ales acum seara asa adormit cum era a infulecat 235ml si acum doarme neintors.Asa il apuca o agitatie cateodata de ma sperie...

Oana pupicei si voua si sar'mana de aprecieri.Asa rau imi pare ca nu ne-am mai gasit pe mess..Este matusa la noi si trebuie sa stau ca un uliu pe langa Lucas ca altfel nu stiu ce-i face ca mereu plange bietul copil cand ajunge pe mainile ei.Cred ca-l strange prea tare la piept de frica sa nu-l scape crybaby.gif

Rose sa stii ca am continuat si azi si dupa legumele pasate ff fin i-am dat lapticul formula amestecat cu apa de la legume mai diluat, cu o masura mai putin adica si a halit tot.Treptat treptat am sa-i inlocuiesc lapticul asa ca altfel intra in panica daca nu-si vede bibi-ul lui.Sa vezi ce chiuie si da din picioare cand vede bibi.Vezi sa nu aibe ceva in gura , o afta, rosu in gat, sa se fi fript de nu papa... cine stie.Ieri l-a usturat pe Lucas in gatic, era si ragusit si nu l-am obligat sa pape.

Simina pe caldura asta cred si eu ca e dificil orice vrei sa introduci nou pt ei dar trebuie sa incercam sa-i obisnuim.

Cum face matusa supa la noi si Lucas nu o refuza(decat daca nu a dormit inainte si este morocanos o scuipa) cand apa incepe sa fiarba pune legumele in apa dar am observat ca telina nu-i place, si urmareste reteta care am pus-o eu cateva pagini mai in urma , introduce zilnic sau la 2 zile cate o noua leguma.Mai avem rosia si suntem cam gata cu aromele mai ramane de introdus si in pireut.Momentan papa morcovel, pastarnac, dovlecel, patrunjel, cartof si o urma de telina.
Dar serios daca nu reusesc sa-l adorm inainte de masa face asa un scandal...Prefer sa o lungesc cu masa si sa-i dau putin mai tarziu dar sa doarma macar 20 de minute inainte..ca altfel ii da matusii emotii ca nu-i papa supa pireut..

Pupici de la noi si mai scriem,
Geo trandafir.gif trandafir.gif

PS Am fost asa onorati sa avem remarci favorabile de la 2 fete scumpe, Denisuca si Andreea care m-a dat pe spate cat de eleganta apare in parc. oFloare.gif



neatza! te rog trimite-o pe matusa ta si la noi poate incepe sa ii placa si micii mele mofturoase supica. Problema e ca dechide gurita dar daca nu ii place mananca plangand ceea ce mi se pare groaznic. Soacra mea imi tot zice sa insist dar nu ma lasa sufletul. II apar asa niste lacramioare mari cand deschide gurita ca imi vine sa o pap. Nu pot sa o fortez.............ieri am tot incercat daca nu vrea supica sa ii dau pa laptic obisnuit ba laptic cu zeama de la legume.....si nu vroia nimic ...ba legumele pasate..........nu am reusit decat sa o fac sa vomite
adina_apostu
Poate sa saturat de supica, incearca si stoarcei 2 picaturi de lamaie in supica, sa o faci mai spre ciorbita. Asa am patit noi cu cea mare nu mai vroia supa si am inceput sa i-o acrim. Ne invatase si pe noi cineva. Of cand va aud cat va chinuiti si cu mancarica mai ca imi e frica sa ma gandesc la ce o sa ma astepte si pe mine. Asa norocoasa am fost la cea mare, am avut san pana la un an si o luna, de mancat manca tot ce ii dadeam. Dar dupa cum o vad eu pe asta mica asa de mofturoasa, ne chinuim de acum cu laptele dar cand o fi cu mancarea sa te tii atunci.
Mi-a promis sotul ca ma ajuta sa pun si eu ceva poze pe aici, acum mai ramane sa isi faca timp. Sa ne vedeti si pe noi.
Rose dar ce seamana cu tine aia mica, cel putin eu asa o vad. Sa iti traiasca si sa va bucurati de ea. Tu ziceai ca sunteti pe APTAMIL< nu? Spune-mi si mie e mai bun decat milumil simplu nu? Ne pregatim si noi de trecerea de la nan la acest aptamil. Sper sa inceapa si ea sa manance mai bine.
Va pupic dulce pe toate si pe bebelusi ii pupic pana ii tocesc, ceau
danieelaa
neatza fetelor.............am vazut o adevarata domnisoara,care pe zi ec trece e tot mai frumoasa ,poop dulce la Andreea
noi deocamdata vad ca papam si marutz si supica.... va vom mai tine companie vrio 2 zile ca porma plecam,azi merg sa imi iau biletul,o sa ne fie dor de voi tzuc.gif
adina_apostu
Invatati-ma si pe mine cumsa fac trecerea de la nan la aptamil.
Multumesc
anku
QUOTE(adina_apostu @ Jun 2 2009, 09:01 PM) *
Invatati-ma si pe mine cumsa fac trecerea de la nan la aptamil.
Multumesc

pur si simplu i dai aptamil si gata...
eu asa am facut si nu a avut bebe nimic...nici diaree,nici dureri ,nici constipatie nici nim ic nimic....
unele femei (nu aici p topic)pun jumate lapte vechi si jumate lapte nou...sa nu faci asa ca nu e bine... nono.gif
darius mananca lapte simplu ,nu ha...trecerile le-am facut asa si nici o alergie...nimic nimic...
ai facut cred o alegere suuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuper....acum depinde cum accepta bebe dar aptamil in general este acceptat de toti bebe fff bine!!! tzuc.gif
simina_ana
Salutari si de la noi mamici si pitici!

Eu m-am hotarat sa ma las pagubasa in ceea ce priveste diversificarea. Adica sa nu-l mai fortez pe Iancu. Am gasit pe un forum ca daca bebeu nu e pregatit sa accepte hrana solida sa nu-l fortez. Mai ales daca exista anumite "indicii" care arata asta....adica: scoate cu limbuta mancarea, intoarce capul, nu e interesat de mancarea noastra, plus altele pe care acum nu mi le amintesc. Asa ca am hotarat sa-i dau doar suc de fructe si sa incep cu supica. In plus am gasit tot mai multe pareri ca e mai bine sa incepi cu legumele care nu sunt atat de dulci ca fructele. Altfel riscam ca bebeu sa nu mai accepte legumele daca ii dau prima data fructe. Asa ca ...de maine incep cu supica, si ii dau si suc de mar dar, doar asa, ca desert. Si nu-i mai dau mult. In fond si la urma urmei tot va ajunge sa pape si legume si fructe...doar ca probabil putin mai tarziu....

Am zis ca ii schimb lingurita...dar cum zilele astea a plouat si tati a fost mai mult plecat, nu am reusit sa ajung sa-i iau altceva. Asa ca deocamdata ma limitez la a cauta pe net sa vad ce-i mai indicat. Apropo de plouat....azi a tunat asa de tare ca am sarit si eu si strumfu 2 metri din fotoliu. Ne-am speriat foarte tare amandoi. Noroc ca am inceput sa ma stramb la el ca deja pusese boticul sa planga.

Rose, Anku....voi cum ati facut supica...adica la un morcov...ce cantitate de apa ati pus? Si ce fel de apa? Eu pana acum cand i-am mai dat formula i-am facut lapticul cu apa plata Dorna. As vrea sa fac la fel si cu supica....sau sunt prea paranoia?

Vad ca azi nu prea a mai intrat nimeni....si la voi sunt bebeii agitati? Ca mi eazi Iancu mi-a facut program de sta numai cu si langa el....Aveam interdictie sa plec de langa el la mai mult de jumate de metru. smile.gif

Pupici la pitici....

PS. Oana o sa venim si noi in curand cu poze "proaspete"

Ma duc acum sa-i fac baita la strumf si sa-l culc si revin...azi am chef sa ma culc cat mai tarziu liwlol.gif
anku
dc apa este fiarta nu are nimic...
sunt bani aruncati ...in ce priveste apa plata dorna...
eu si apa care incerc sa-i dau sa bea o fierb si o racesc...si la fridgider cu ea dar a doua zi fac aalta noua...
dc este de la robinetul de bucatarie nu are nimic...mai ales ca la voi blocul este nou deci si tevi noi...
astazi a mancat si domnia sa supica dar fara ceapa...
cred ca ia dat soramea ceva lui darius...a fost racita si a venit si la-a mozolit ...a avut diaree plus ca in urma cu cateva zile a fost racita ...a facut abuz de antibiotice ca oa ardea efectiv stomacul...
si acum si adrius a vut diaree,febra,pofta de manacre nema si acum incepe sa tuseasca...
mno musafiri.... mad.gif mad.gif mad.gif
poate mai intram si in spital ca sa nu putem si noi sa ne botezam... mad.gif mad.gif mad.gif
offf doamne....de altundeva nu avea de unde sa fie si soramea exact asa a avut...
simina_ana
QUOTE(anku @ Jun 2 2009, 11:56 PM) *
dc apa este fiarta nu are nimic...
sunt bani aruncati ...in ce priveste apa plata dorna...
eu si apa care incerc sa-i dau sa bea o fierb si o racesc...si la fridgider cu ea dar a doua zi fac aalta noua...
dc este de la robinetul de bucatarie nu are nimic...mai ales ca la voi blocul este nou deci si tevi noi...
astazi a mancat si domnia sa supica dar fara ceapa...
cred ca ia dat soramea ceva lui darius...a fost racita si a venit si la-a mozolit ...a avut diaree plus ca in urma cu cateva zile a fost racita ...a facut abuz de antibiotice ca oa ardea efectiv stomacul...
si acum si adrius a vut diaree,febra,pofta de manacre nema si acum incepe sa tuseasca...
mno musafiri.... mad.gif mad.gif mad.gif
poate mai intram si in spital ca sa nu putem si noi sa ne botezam... mad.gif mad.gif mad.gif
offf doamne....de altundeva nu avea de unde sa fie si soramea exact asa a avut...


Ankule, mie mi-e groaza de apa de la robinet. Din octombrie de cand ne-am mutat am pus filtru robinetul din bucatarie...si nu-ti pot spune ce am gasit in el la 6 luni dupa ce l-am schimbat...Sotul meu obisnuia sa bea apa de la robinet ( chiar se lauda ce apa buna si potabila este in Sibiu) cand mai ramaneam fara apa in casa si ne era prea lene sa iesim....eu ma abtineam. Dar cand a vazut si el ce de-a pietricele si cat nisip s-a adunat in filtru, s-a razgandit si are grija sa avem mereu apa in casa. Asa ca prefer sa dau bani pe apa plata...dar eu apa de asta nu-i dau la cpilul meu pana nu mai creste macar.

Eu sper sa nu intrati in spital. Mergi cu Darius sa-l vada un medic....ca nu e de gluma cu racelile astea. Il pupam pe Iancu si ii dorim sa se faca repede bine.
Zi-mi de supa cum o faci....ca deocamdata incep cu un morcov...dar nu stiu cata apa la un morcov...

Sa nu radeti de mine ca pun intrebari asa prostesti...dar sunt afoana rau de tot....si recunosc....dar vreau sa invat...
anku
nu este raceala...ca nu are de unde sa fie!!!
sa vedem..poate trece...
dc ma duc la dr clar i face din nou analize si imi e groaza...dar cred ca acum nu-i mai ia din cap...
mai nu stiu...eu fac asa la ochi...sa zic la un morcov 200 gr apa...acum depinde si cat de mare este dar de astia de gradina cam 200 grame...
dc ai gasit nisip in apa...chiar nu stiu cum se poate asa ceva!!
ca si microbi nu are... unsure.gif
noi cand l-am adus p darius am dat tel la astia cu apa si am intrebat dc o fierbem putem da copilului???
ei au zis ca fara nici o probl...chiar si nefiarta intr-ucdat concentratia de natriu este ok...
acum nu stiu ce sa mai zic... unsure.gif
pune atunci apa plata...desi dc ai filtru poate merge!!!
anku
QUOTE(Rose68 @ Jun 1 2009, 04:05 PM) *
Am fost in parc de 1IUNIE

ce ochi frumosi are si ce fericita este... tzuc.gif
anku
QUOTE(iullyy @ May 31 2009, 09:04 PM) *
Buna!
Am mai crescut si noi ....."
La ultima poza l-am lasat pana s-a intors pe burta ,este asa simpatic ca toti de altfel ,ne minunam de ei in fiecare zi ,sunt niste minuni care ne fac fffff ..........f fericiti .
Sanatate si numai bine !

creste mare si frumos... tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Jun 3 2009, 12:26 AM) *
nu este raceala...ca nu are de unde sa fie!!!
sa vedem..poate trece...
dc ma duc la dr clar i face din nou analize si imi e groaza...dar cred ca acum nu-i mai ia din cap...
mai nu stiu...eu fac asa la ochi...sa zic la un morcov 200 gr apa...acum depinde si cat de mare este dar de astia de gradina cam 200 grame...
dc ai gasit nisip in apa...chiar nu stiu cum se poate asa ceva!!
ca si microbi nu are... unsure.gif
noi cand l-am adus p darius am dat tel la astia cu apa si am intrebat dc o fierbem putem da copilului???
ei au zis ca fara nici o probl...chiar si nefiarta intr-ucdat concentratia de natriu este ok...
acum nu stiu ce sa mai zic... unsure.gif
pune atunci apa plata...desi dc ai filtru poate merge!!!



Nu vreau sa-l fac nici sensibilos...dar parca nu-mi vine sa-i dau apa de la robinet pana pe la 7, 8 luni.....pana acum, multumesc lui DD nu a avut nici o problema....desi m-am panicat eu de cateva ori....prefer sa fiu paranoia decat sa fac rau cu mana mea....Mai incolo o sa-i fac si cu apa de la robinet....sa vad cand schimb al doilea filtru cum va arata...cred ca iti fac o poza sa vezi cum arata ..cat e de alb cand il pun....si cum arata dupa 6 luni....se innegresc cristalele alea....de nu-mi mai vine sa bei aa de le robinet liwlol.gif

Cu Darius ai grija....sotia unui amic de-al nostru nu lasa pe nimeni sa mearga la ea sa-i vada bebeu...dar a venit sora-sa din Germania cu bebeu ei si i-a dat la cel mic o "frumusete" de pneumonie...iar cel mic avea doar 3 saptamani atunci. Si a stat apoi 3 sapt cu el in spital....groznic a fost...
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.