Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
QUOTE(sinzigm @ Aug 28 2009, 03:15 PM) *
Buna fetelor!Vad ca toata lumea e bine,si ma bucur sa vad copii fericiti!!!!

Geo:sunt curioasa daca o sa ii placa ananasul.Lucas e un scump si arata foarte bine.M-am uitat la cateva filmulete cu el pe u tube si imi venea sa-l pap.Da ce bine arata mami,mai Lucas!!!te poti mandri cu asa o mamica.

Danieelaa:sa creasca mare fata ta,e o dulceata! trandafir.gif

Copilul meu a cazut ieri din carucior.Am fost sa imi programez ultrasound-ul si il tineam in brate ca plangea de numa(dupa cum va spuneam sistemul asta e dus dracu' si am aflat din fericire ca nu mai trebuie sa astept scrisoarea cu programarea acasa si ca trebuia sa ma duc la un spital sa o fac singura),iar cand am vrut sa imi bag programarea in geanta l-am pus in carucior si nu am putut sa-l leg ca-si incorda tot corpul.Nu am apucat sa iau bine mana de pe el,ca Matei s-a aplecat in fata si desi statea in fundulet,a tot cazut.Eram in spital,Matei a inceput un plans,l-am luat in brate imediat bineinteles,am inceput sa plang si eu cu el alaturi,ca nu se mai oprea.Niste doamne dragute mi-au adus putina apa si servetele sa ii tin pe locul in care s-a lovit si bineinteles ca m-am dus cu el la urgenta.A fost doar o fractiune de secunda si uite ca Matei al meu a facut-o iar.Am avut noroc ca nu a picat in moalele capului si ca nu si-a rupt coloana.A dat exact in locul undese termina fruntea si incepe parutul.E o explicatie de toata coma,dar nu stiu cum sa va spun exact,cert e ca am trecut prin niste momente de groaza.Cand a ajuns acasa sotul,mi-a tinut si el o predica si a zis ca daca nu pot avea grija de copil sa-i spun ca isi ia liber cand mai am de mers undeva sa nu ma mai lase singura daca nu ma descurc.Am crezut ca innebunesc,de parca eu as vrea sa i se intample ceva copilasului meu........Oricum a trecut,acum stau stresata 2 zile si sper sa nu aiba nimic.Doctorita care l-a vazut a zis ca nu pare sa fie afectat din cauza cazaturii,dar sa-l tin sub observatie.Sper ca va fi bine.

Va pupam XXX

sinziana si matei

sanzi....nu mai fi suparata...asa sunt barbatii....cred ca pot face tb femeii mult mai bine dar mereu o dau in bara...lasa-l sa stea si el cu matei si sa-l plimbe si sa meraga sa rezolve diverse probl si sa vada cum este...asa facea si al meu...
dc nu are pana acum nimic nu are nimic...si darius ieri era sa-mi cada de 6 ori din carut ,din pacate eu nu am cum sa-l leg in carut...am luat un carut sport...geisslan...si nu avem centuri crybaby.gif iar acum vad ce greu este...imi pare rau sa aud ca sa intamplat asa...dar e bine ca nu a cazut in moalele capului...doamne doamne are grija de bebei nostrii...asa am scapat si noi ca prin urechile acului cu viespea in gura dar nemuscati...
da...asa se intampla...in cateva fractiuni de secunda...
va poopam cu drag si eu zic ca nu are nimic.... tzuc.gif
Rose68
QUOTE(sinzigm @ Aug 28 2009, 04:15 PM) *
Buna fetelor!Vad ca toata lumea e bine,si ma bucur sa vad copii fericiti!!!!

Geo:sunt curioasa daca o sa ii placa ananasul.Lucas e un scump si arata foarte bine.M-am uitat la cateva filmulete cu el pe u tube si imi venea sa-l pap.Da ce bine arata mami,mai Lucas!!!te poti mandri cu asa o mamica.

Danieelaa:sa creasca mare fata ta,e o dulceata! trandafir.gif

Copilul meu a cazut ieri din carucior.Am fost sa imi programez ultrasound-ul si il tineam in brate ca plangea de numa(dupa cum va spuneam sistemul asta e dus dracu' si am aflat din fericire ca nu mai trebuie sa astept scrisoarea cu programarea acasa si ca trebuia sa ma duc la un spital sa o fac singura),iar cand am vrut sa imi bag programarea in geanta l-am pus in carucior si nu am putut sa-l leg ca-si incorda tot corpul.Nu am apucat sa iau bine mana de pe el,ca Matei s-a aplecat in fata si desi statea in fundulet,a tot cazut.Eram in spital,Matei a inceput un plans,l-am luat in brate imediat bineinteles,am inceput sa plang si eu cu el alaturi,ca nu se mai oprea.Niste doamne dragute mi-au adus putina apa si servetele sa ii tin pe locul in care s-a lovit si bineinteles ca m-am dus cu el la urgenta.A fost doar o fractiune de secunda si uite ca Matei al meu a facut-o iar.Am avut noroc ca nu a picat in moalele capului si ca nu si-a rupt coloana.A dat exact in locul undese termina fruntea si incepe parutul.E o explicatie de toata coma,dar nu stiu cum sa va spun exact,cert e ca am trecut prin niste momente de groaza.Cand a ajuns acasa sotul,mi-a tinut si el o predica si a zis ca daca nu pot avea grija de copil sa-i spun ca isi ia liber cand mai am de mers undeva sa nu ma mai lase singura daca nu ma descurc.Am crezut ca innebunesc,de parca eu as vrea sa i se intample ceva copilasului meu........Oricum a trecut,acum stau stresata 2 zile si sper sa nu aiba nimic.Doctorita care l-a vazut a zis ca nu pare sa fie afectat din cauza cazaturii,dar sa-l tin sub observatie.Sper ca va fi bine.

Va pupam XXX

sinziana si matei

acum 1 luna am avut o patanie apraope identica. A cazut din carucior in timp ce ne aflam intr-o policlinica pe mozaic si s-a lovit la cap exact in acelasi loc ca si Matei. AM intrat la un medic si ne-a zis sa o urmarim 48 de ore daca vomita, doarme prea mult sau e prea agitata. I-a trecut un deget putin apasat peste locul lovit ca sa nu ii facem radiografie degeaba. Tot asa o asistenta ne-a adus o compresa si nu s-a umflat doar un pic vanat. 2-3 saptamani m-am tot invinuit dar acum mi-a mai trecut. A sporit grija mea.......Ea a trecut usor peste asta a scancit un pic si in brate s-a linistit neasteptat de repede. La noi chiar nu stiu de ce a cazut: avea centura pusa si ea dormea. Probabil s-a trezit si a speriat-o galagia de pe hol.Pe vremea aceea nu statea in fundulet. Va pupam si ai sa vezi treceti cu bine si de asta.
Rose68
QUOTE(danieelaa @ Aug 28 2009, 03:17 PM) *
buna va mai amintiti de mine?
ce bine e pe masa va vad si eu mai bine



la somn cu my tio


mami ce inalta sunt in scaunel....

cu prietenele mele alecsia si ioana


cum adica daca ne mai amintim de tine? Abia te asteptam sa vii din vacanta si sa vedem poze, ca sa ne arati ce mult ai crescut.
te-ai facut mare si arati tare bine, se vede ca ti-a placut la bunici
Rose68
De ieri avem si noi 2 dintisori.Au iesit simultan, nu are temperatura nici diaree dar e agitata si nu mai papa aproape nimic

I-am vazut pe ai Denisucai si mi-am adus aminte. Deci primii dinti aproape la 9 luni.
danieelaa
QUOTE(anku @ Aug 28 2009, 05:41 PM) *


danielaaaaa ne bucuram ca ati revenit...
si un sincer la multe lunite ptr ieri...ne scuzati...

asa este densuca...
deci aveti si dintisori,mergeti in 4 labe ,stati si voi in picioruse...fain...
deci si denisa este agiatata...vezi cum se schimba bebicii...???a ta dormea fff mult...
dormiti bine noaptea???noi nu prea...azi noapte iar mi s-a trezit de 4 ori...dar adoarme innapoi singur
va poopam cu drag...
asa este si darius...are pofta de mancare dar la cat se agita...bine noi avem cam multicele kg...dar dc ne vezi la burta ce slabi suntem ...piciorele sunt marisoare la noi si suntem inalti...
e dulce...imi place cum doarme cu 3 suzete...darius nu vrea nici cum suzeta deci urla mereu...plange cu lacrimi de la 2 luni cand cerea de mancare din ora in ora iar eu nu voiam sa-i dau....asta pana am fost la dr si mi-a spus sa-i dau cat cere...
e vesela denisuca...si are un par.... oFloare1.gif
am vazut si 2 dintisori....si ce fain sta in premergator... tzuc.gif

multumim fetelor ..anku doarme noaptea nu am treaba la 21 e la somnik se mai trezeste la 4-5 la papa si porma dimineata la 7-8,in premergator imi patruleaza prin toata casa spatiu numai sa aiba pe unde eram si eu si ea prezenta ca nu ii mai place sa stea singurica,ii place la sertarele de la bucatarie si cand nu poate deschide vrio usitza se enerveaza......lasa anku ca nu trebuie sa fie gras sanatatea conteaza si ca e vesel

QUOTE(Rose68 @ Aug 28 2009, 06:15 PM) *
cum adica daca ne mai amintim de tine? Abia te asteptam sa vii din vacanta si sa vedem poze, ca sa ne arati ce mult ai crescut.
te-ai facut mare si arati tare bine, se vede ca ti-a placut la bunici

Rose adevarul e ca chiar ne-a priit la buni atat ei cat si mie,daca nu as incepe serviciul si la iarna m-as fi dus dar asta e

QUOTE(Rose68 @ Aug 28 2009, 06:18 PM) *
De ieri avem si noi 2 dintisori.Au iesit simultan, nu are temperatura nici diaree dar e agitata si nu mai papa aproape nimic

I-am vazut pe ai Denisucai si mi-am adus aminte. Deci primii dinti aproape la 9 luni.

noua dintisorii ne-au iesit la 7 luni si 2 zile tot asa simultan fara temperatura fara diaree si aproape fara dureri foarte putin mi sa marait iar la papa a scazut foarte putin in perioada cand i-au iesit adevarul e ca inainte cu 3 zile de ai iesi mi sa marait doar,......`se zice` (si eu am auzit)ca daca le curg multe balute si mult timp cik nu ii dor asa tare cand le iasa dintisorii,iar daca e adevarat atunci noi avem balutze din plin si limba non stop pe afara fara bavetica nu puteam sa o tin decat 2 minute ca se uda toata
vasi
daniela pozele sunt prelucrate cu programul:DreamLight PhotoEditor
danieelaa
QUOTE(vasi @ Aug 28 2009, 06:52 PM) *
daniela pozele sunt prelucrate cu programul:DreamLight PhotoEditor

multumesc iubita ms mult
Rose68
QUOTE(danieelaa @ Aug 28 2009, 06:55 PM) *
multumesc iubita ms mult



sa stii ca s-ar putea sa ai dreptate, nu prea face balute,............vedeam inca 2 bebei de seama ei balind mult de tot
Saracuta macar vad ca desi nu prea papa in schimb doarme. Ea care de obicei doarme cam jumatate de ora pe zi azi a dormit de la 11-la aproape 3 si acum jumatate de ora a adormit iar. Ce va fi la noapte vom vedea.
pupam toti iepurasii caci in curand vom fi si noi.
sinzigm
Anku&Rose:merci mult pt sustinere.A plans tare pt ca s-a speriat foarte tare,cel putin asa cred.Oricum nici nu vreau sa ma mai gandesc ca imi vine iar sa plang.Putea sa-si rupa gatu sau coloana....dar sa speram ca Doamne Doamne are grija si de bebicul meu si va fi bine.Pana acum vad ca e ok.Lui i s-a umflat putin pe moment si s-a inrosit,dar azi nu mai era nici rosu,nici umflat,defapt de aseara nu se mai vedea nimic.Cred ca o sa ma simt vinovata toata viata pt cazatura asta,dar sincer sunt atat de iuti,ca intr-o clipita fac cine stie ce prostioare.

Va pupam si asteptam poze cu noii iepurasi.Noi avem numai unul,dar cred ca il freaca si pe el ca seara e foarte agitat si se linisteste numai daca ii dau nurofen.Nu vreau sa fac obisnuinta cu nurofenul,nu i-am dar numai in vreo 3 seri cand am vazut eu ca nu mai putea,dar sincer mi se pare ca a fost destul de cuminte la cat de rau doare pana strapung gingiuta.
claudiaena
Noi vrem sa plecam un pic la bunitzu la Tecuci si ne intoarcem maine seara si promitem sa va mai povestim din pataniile noastre. Pana atunci sa va traiasca bebeii, sa fie sanatosi, sa le iasa dintii fara sa se chinuie prea mult, iar lumanarile si tortul il dam saptamana viitoare occasion.gif , ca acum mami face bagajul. Pupici si sa ne auzim cu bine... eating.gif
claudiaena
pana atunci poate ma invatati cum sa imi apara si mie poza copiilor mei si cu varsta lor ca eu habar n-am...
multam....
geocoto
QUOTE(danieelaa @ Aug 28 2009, 02:17 PM) *
buna va mai amintiti de mine?
[b]mami ce inalta sunt in scaunel....



M-am delectat cu pozele printesei tale si s-a facut o dulcica, nu ca inainte nu era.Dar iti vine sa o papi cu zambetul ei pe buzite.
Scaunelul se poate face si masa cu scaunel sau ramane doar asa.

QUOTE(danieelaa @ Aug 28 2009, 02:55 PM) *
cu buni


Parca ar semana ceva cu buni mai bine decat cu mami... anima1.gif

Pupi, Geo
geocoto
QUOTE(sinzigm @ Aug 28 2009, 03:15 PM) *
Buna fetelor!Vad ca toata lumea e bine,si ma bucur sa vad copii fericiti!!!!

Geo:sunt curioasa daca o sa ii placa ananasul.Lucas e un scump si arata foarte bine.M-am uitat la cateva filmulete cu el pe u tube si imi venea sa-l pap.Da ce bine arata mami,mai Lucas!!!te poti mandri cu asa o mamica.

Danieelaa:sa creasca mare fata ta,e o dulceata! trandafir.gif

Copilul meu a cazut ieri din carucior.Am fost sa imi programez ultrasound-ul si il tineam in brate ca plangea de numa(dupa cum va spuneam sistemul asta e dus dracu' si am aflat din fericire ca nu mai trebuie sa astept scrisoarea cu programarea acasa si ca trebuia sa ma duc la un spital sa o fac singura),iar cand am vrut sa imi bag programarea in geanta l-am pus in carucior si nu am putut sa-l leg ca-si incorda tot corpul.Nu am apucat sa iau bine mana de pe el,ca Matei s-a aplecat in fata si desi statea in fundulet,a tot cazut.Eram in spital,Matei a inceput un plans,l-am luat in brate imediat bineinteles,am inceput sa plang si eu cu el alaturi,ca nu se mai oprea.Niste doamne dragute mi-au adus putina apa si servetele sa ii tin pe locul in care s-a lovit si bineinteles ca m-am dus cu el la urgenta.A fost doar o fractiune de secunda si uite ca Matei al meu a facut-o iar.Am avut noroc ca nu a picat in moalele capului si ca nu si-a rupt coloana.A dat exact in locul undese termina fruntea si incepe parutul.E o explicatie de toata coma,dar nu stiu cum sa va spun exact,cert e ca am trecut prin niste momente de groaza.Cand a ajuns acasa sotul,mi-a tinut si el o predica si a zis ca daca nu pot avea grija de copil sa-i spun ca isi ia liber cand mai am de mers undeva sa nu ma mai lase singura daca nu ma descurc.Am crezut ca innebunesc,de parca eu as vrea sa i se intample ceva copilasului meu........Oricum a trecut,acum stau stresata 2 zile si sper sa nu aiba nimic.Doctorita care l-a vazut a zis ca nu pare sa fie afectat din cauza cazaturii,dar sa-l tin sub observatie.Sper ca va fi bine.

Va pupam XXX

sinziana si matei


Sanzi mi s-a facut pielea de gaina cand am citit de Mateiut.Tocmai ce venisem de la cosmetica si mi-am dat seama ca de fapt eu am mers cu copilul neasigurat pe strada, si in scaunelul de masina din care poate sari imediat.
Asa ca atentie sporita si la noi de acum incolo.

Un trandafir.gif pt mamica care a tras sperietura si un pupic pt Matei care a luat cazatura tzuc.gif
danieelaa
QUOTE(geocoto @ Aug 29 2009, 05:16 PM) *
M-am delectat cu pozele printesei tale si s-a facut o dulcica, nu ca inainte nu era.Dar iti vine sa o papi cu zambetul ei pe buzite.
Scaunelul se poate face si masa cu scaunel sau ramane doar asa.
Parca ar semana ceva cu buni mai bine decat cu mami... anima1.gif

Pupi, Geo

da geo se poate face si masuta e ca al tau,parca asa ai si tu.........iar de semanat e toata tataso,eu am cam lispit liwlol.gif
anku
buna fetelor...
ce faceti sunteti bine?????
noi am fost azi la o cresa sa vedem care ar fi conditiile,plata etc si am profitat si l-am pus p darius intr-un premergator...
nu am facut decat sa conving ca nu are rost...merge numai ca racul adica in spate...si in 15 min a ainceput sa urle ca nu mai vrea acolo...deci categosric nu ....
bine am facut ca nu am cumparat scaunel de masuta...chair ieri am mai fost la un magazin de bebici si mi l-a pus vanzatoarea intr-un scaunel fara masuta ,o tampenie ce sa mai ...abia intra copilul ,era nereglabil...230 euro LA OFERTAce oferta o fi fost aia habar nu am ... doh.gif nono.gif
ma rog...a ramas copilul intepenit acolo ca nu am mai putut sa-l scoatem nici eu ,nici vanzatoarea nici sotul...ea a fost de vina ca eu i-am spus ca e prea starmat si ca darius nu intra acolo...a tb sa aduca surubelniat si mai multe chestii ca sa dezmembram de tot spatarul...sa scoatem copilul...deci NO COMMENT:::dar toata lumea este stresata ca p timp de criza sa vanda...
si cand ne intoarcem acasa desi o vecina nici nu stia ca suntem in cautare de aasa ceva...vine si ne spune ca ea are un scaunel ptr masa care este aproape nou ca la cumparat cand a fost nepoata ei p la ea dsi la folosit putin si ca dc avem nevoie ei i-ar face placere sa il daruiasca lui darius... smile.gif
ca sa vezi...e tot asa din lemn...are masuta...e norocos darius!!!!!! super.gif
va poopam ...plec ca are program ... tzuc.gif
danieelaa
QUOTE(anku @ Aug 29 2009, 07:21 PM) *
buna fetelor...
ce faceti sunteti bine?????
noi am fost azi la o cresa sa vedem care ar fi conditiile,plata etc si am profitat si l-am pus p darius intr-un premergator...
nu am facut decat sa conving ca nu are rost...merge numai ca racul adica in spate...si in 15 min a ainceput sa urle ca nu mai vrea acolo...deci categosric nu ....bine am facut ca nu am cumparat scaunel de masuta...chair ieri am mai fost la un magazin de bebici si mi l-a pus vanzatoarea intr-un scaunel fara masuta ,o tampenie ce sa mai ...abia intra copilul ,era nereglabil...230 euro LA OFERTAce oferta o fi fost aia habar nu am ... doh.gif nono.gif
ma rog...a ramas copilul intepenit acolo ca nu am mai putut sa-l scoatem nici eu ,nici vanzatoarea nici sotul...ea a fost de vina ca eu i-am spus ca e prea starmat si ca darius nu intra acolo...a tb sa aduca surubelniat si mai multe chestii ca sa dezmembram de tot spatarul...sa scoatem copilul...deci NO COMMENT:::dar toata lumea este stresata ca p timp de criza sa vanda...
si cand ne intoarcem acasa desi o vecina nici nu stia ca suntem in cautare de aasa ceva...vine si ne spune ca ea are un scaunel ptr masa care este aproape nou ca la cumparat cand a fost nepoata ei p la ea dsi la folosit putin si ca dc avem nevoie ei i-ar face placere sa il daruiasca lui darius... smile.gif
ca sa vezi...e tot asa din lemn...are masuta...e norocos darius!!!!!! super.gif
va poopam ...plec ca are program ... tzuc.gif

anku cum vrei sa stea copilul mai mult de 15 minute cand este pus prima data?iar mersul ca racul toti merg mai intai in spate porma in fata putini sunt care merg direct in fata .............eu am pus-o pe denisa si merge foarte bine cu el
geocoto
Uitati am gasit AICI un articol interesant despre laptele de vaca.
Dupa cum bine stiti eu am oprit alaptatul pentru ca in primul rand am fost dezinformata si in al 2 lea rand inconstienta.Acum regret dar este putin cam tarziu si ma gandesc in continuare daca lapticul care l-am ales este cel mai potrivit pt Lucas.Ii dam Nutrilon de la Nutricia si care contine proteine de vaca iar copilul are in continuare iritatii pe picioruse in timp ce Dr imi zice ca nu-i nimic.
Diseara o sa am o discutie serioasa cu sotul sa vedem ce-i mai bine pentru puiut.Sincer m-as reintoarce la Nan.

O seara buna si un weekend cu soare,
Geo
danieelaa
QUOTE(geocoto @ Aug 29 2009, 10:28 PM) *
Uitati am gasit AICI un articol interesant despre laptele de vaca.
Dupa cum bine stiti eu am oprit alaptatul pentru ca in primul rand am fost dezinformata si in al 2 lea rand inconstienta.Acum regret dar este putin cam tarziu si ma gandesc in continuare daca lapticul care l-am ales este cel mai potrivit pt Lucas.Ii dam Nutrilon de la Nutricia si care contine proteine de vaca iar copilul are in continuare iritatii pe picioruse in timp ce Dr imi zice ca nu-i nimic.
Diseara o sa am o discutie serioasa cu sotul sa vedem ce-i mai bine pentru puiut.Sincer m-as reintoarce la Nan.

O seara buna si un weekend cu soare,
Geo

eu ii dau nan geo si vad ca ii merge bine iritatii pe picioruse am avut si eu dar de la ficatel,iar dr mi-a zis sa nu ii mai dau decat dupa un an ficat...sper sa ii treaca si la puiul tau iritatiile
anku
QUOTE(danieelaa @ Aug 29 2009, 07:34 PM) *
anku cum vrei sa stea copilul mai mult de 15 minute cand este pus prima data?iar mersul ca racul toti merg mai intai in spate porma in fata putini sunt care merg direct in fata .............eu am pus-o pe denisa si merge foarte bine cu el

avand in vedere ca este ceva nou...iar el se catara peste tot deci statul in picioare sau in fund nu ar tb sa il obooseasca...se ridica in pat si dc sta p jos se ridica si p usi si p oglinzi si p orice care practic i poate oferi sprijin...
cat despre mersul cu spatele...stiam ca ortopezii nu rec dar eu totusi imi doream sa-l vad si p el cum merge cu premergatorulk cum face p vitezomanul cum face denisuca...dar cand l-am vazut cum indoaie piciorul,cum calca stramb cu piciorul in pozitia cracanat si numai cu spatele a mers...eu dc il tin de maini face pasi in fata si calca bine cu toata talpa
mna...acum m-am lecuit...macar l-am vazut si eu in premergator... smile.gif
degeaba imi doresc eu sa stea si el in premergator...
cat despre cele 15 minute...tb sa stea dar plictiseala este enorma la noi...
deci eu am spus ce am facut ieri impreuna cu micutul meu...nu ma tb de copii care stau in premergator...repet..mi-as fi dorit si eu sa stea dar se pare ca nu este destul de intersant...deja i scotocea rotitele...deci...
ok..pooopam p denisuca si p tine tzuc.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Aug 29 2009, 09:28 PM) *
Uitati am gasit AICI un articol interesant despre laptele de vaca.
Dupa cum bine stiti eu am oprit alaptatul pentru ca in primul rand am fost dezinformata si in al 2 lea rand inconstienta.Acum regret dar este putin cam tarziu si ma gandesc in continuare daca lapticul care l-am ales este cel mai potrivit pt Lucas.Ii dam Nutrilon de la Nutricia si care contine proteine de vaca iar copilul are in continuare iritatii pe picioruse in timp ce Dr imi zice ca nu-i nimic.
Diseara o sa am o discutie serioasa cu sotul sa vedem ce-i mai bine pentru puiut.Sincer m-as reintoarce la Nan.

O seara buna si un weekend cu soare,
Geo

geo...ma gandsc sa nu fie de la sapunel sau ulei...
noi am avut p cineva si tot asa avea bebe ceva asa micut nu mult dar aspru...si au fost la dermatolog si a zis ca e din cauza sapunului si a uleiului...
ia facut apoi apunel la farmacie si gata...e ok...
cat despre nan...sigur..merita sa mai incerci macar...chiar citisem despre intoleranta la lactoza..poate fi si temporara...
poop tzuc.gif
sinzigm
Buna seara fetelor.Cum a trecut ziua pt voi si bebici?Noi am umblat toata ziua pe horaiti.Am fost in centrul Londrei, la acvariu,care e imens.Matei a fost foarte incantat de rechini dar i-au placut si broscutele testoase si in special pestisorii mici si colorati.Dupa aceea ne-am dat in carusel cu caluti si am ramas uimita cand am vazut ca nu i-a fost frica deloc.L-am dus si cu vaporasul,am facut o gramada de lucruri,caci nu am ajuns decat seara tarziu acasa.Am vrut sa mergem la mare,dar nu a fost vreme calda,asa ca o lasam pe maine sau pe luni,ca aici toata lumea e liber luni,numai sa avem noroc de vreme buna.

Geo:merci mult ca te-ai gandit la noi.A fost o sperietura pe cinste,dar multumesc Domnului vad ca e bine.
Si eu ii dau tot nan,dar ii dau nan h.a,ca el a fost alergic la laptele praf simplu.Aici in Londra nu se gaseste nan,dar ne trimite de acasa.Nan 3 se da de la 3 luni?Am citit pe net niste postari de la diverse mamici care se plangeau ca nan3 le-ar fi facut bebicilor infectie intestinala.Nu mai stiu ce sa cred....Eu deocamdata sunt multumita de nan.

Va pupam si va dorim o duminica placuta

sinzi si matei
geocoto
QUOTE(sinzigm @ Aug 30 2009, 12:08 AM) *
Buna seara fetelor.Cum a trecut ziua pt voi si bebici?Noi am umblat toata ziua pe horaiti.Am fost in centrul Londrei, la acvariu,care e imens.Matei a fost foarte incantat de rechini dar i-au placut si broscutele testoase si in special pestisorii mici si colorati.Dupa aceea ne-am dat in carusel cu caluti si am ramas uimita cand am vazut ca nu i-a fost frica deloc.L-am dus si cu vaporasul,am facut o gramada de lucruri,caci nu am ajuns decat seara tarziu acasa.Am vrut sa mergem la mare,dar nu a fost vreme calda,asa ca o lasam pe maine sau pe luni,ca aici toata lumea e liber luni,numai sa avem noroc de vreme buna.

Geo:merci mult ca te-ai gandit la noi.A fost o sperietura pe cinste,dar multumesc Domnului vad ca e bine.
Si eu ii dau tot nan,dar ii dau nan h.a,ca el a fost alergic la laptele praf simplu.Aici in Londra nu se gaseste nan,dar ne trimite de acasa.Nan 3 se da de la 3 luni?Am citit pe net niste postari de la diverse mamici care se plangeau ca nan3 le-ar fi facut bebicilor infectie intestinala.Nu mai stiu ce sa cred....Eu deocamdata sunt multumita de nan.

Va pupam si va dorim o duminica placuta

sinzi si matei


Cum infectie intestinala de la Nan?Daca copiii respectivi papa deja Nan 3 inseamna ca au inceput diversificarea de multicel si este posibil sa fie de la ceva alterat ce au papat copiii sau pur si simplu le-au dat lapticul dupa mai mult timp.Fina mea le da lapticul copiilor si dupa 4 ore.Adica bea putin la 6 si restul i-l da la 10.Asa ca nu te mai lua dupa ce scriu diverse mamici in necunostinta de cauza...
Il spal pe Lucas cu toata gama de la Mustela, Stelatopia care este speciala pt asa ceva.Saptamana trecuta i-am dat niste cereale din fulgi de orez cu vanile, vinete si zmeura.Este posibil sa fie alergic la una din aceste alimente noi pt stomacelul lui.
Vroiam sa-i dau sparanghel sau asparagus cum se numeste aici, maine dar mai astept sa vad cum reactioneaza in continuare.

Of cata bataie de cap sa cresti un copil si sa fie sanatos si bine educat si informat ...

PS Sanzi ma bucur tare ca v-ati simtit bine.
La noi taticul a lucrat azi deci am cam stat pe acasa.Nici nu sunt in toane excelente sincer sa plec pe undeva.Trebuia sa mergem si noi la mare dar la cat de tare a batut vantul..Trebuie sa-ti povestesc ce valuri erau si ce vant cand am traversat noi cu vaporul Canalul manecii.Am crezut ca ma inverzesc de la cat de rau imi era...

Pupici, Geo
simina_ana
QUOTE(sinzigm @ Aug 30 2009, 01:08 AM) *
Buna seara fetelor.Cum a trecut ziua pt voi si bebici?Noi am umblat toata ziua pe horaiti.Am fost in centrul Londrei, la acvariu,care e imens.Matei a fost foarte incantat de rechini dar i-au placut si broscutele testoase si in special pestisorii mici si colorati.Dupa aceea ne-am dat in carusel cu caluti si am ramas uimita cand am vazut ca nu i-a fost frica deloc.L-am dus si cu vaporasul,am facut o gramada de lucruri,caci nu am ajuns decat seara tarziu acasa.Am vrut sa mergem la mare,dar nu a fost vreme calda,asa ca o lasam pe maine sau pe luni,ca aici toata lumea e liber luni,numai sa avem noroc de vreme buna.

Geo:merci mult ca te-ai gandit la noi.A fost o sperietura pe cinste,dar multumesc Domnului vad ca e bine.
Si eu ii dau tot nan,dar ii dau nan h.a,ca el a fost alergic la laptele praf simplu.Aici in Londra nu se gaseste nan,dar ne trimite de acasa.Nan 3 se da de la 3 luni?Am citit pe net niste postari de la diverse mamici care se plangeau ca nan3 le-ar fi facut bebicilor infectie intestinala.Nu mai stiu ce sa cred....Eu deocamdata sunt multumita de nan.

Va pupam si va dorim o duminica placuta

sinzi si matei



Laptele praf pentru bebei
0-6 luni -> NAN 1
6-12 luni -> NAN 2

De anul trecut a aparut si NAN 3 care se da de la 10 luni

PS. Am raspuns doar asa fugitiv. Ca ma pregatesc sa ajungem in timp util la nunta

Pupam dulce toate mamicile si bebeii ....asa pe fuga.....vorbim mai tarziu cand imi revin dupa pregatiri si petrecere....adica maine....liwlol.gif
petronici
buna la toate mamicutele si bebelusi din decembrie!
ieri dupa amiaza am ajuns si noi din Romania dupa o vacanta de aproape 3 saptamani.
Adelin in tara nu l-am scos din siropuri pt gat si tuse,nu a mancat mai nimic doar laptic cu cereale.a mai facut si o iritatie pe picioruse dar a venit aseara cat de tarziu pediatrul de aici si ne-a mai linistit,am oprit toate medicamentele doar aerosol pt 6 zile si cu iritatia a zis ca nu e alergie sau altceva mai complicat poate e de la transpiratie.de ieri a mancat putin piure de cartofi sa vedem astazi cat mananca.in rest e binisor mai tuseste putin si ii curge nasucul,doarme ca si inainte de la 9 seara pana dimineata la 8 si vreo doua episoade pe zi de vreo 2 ore fiecare.
am citit din urma cat de nazdravani sunt unii bebelusi al meu inca nu merge dea busilea in fata,se impinge in maini si se duce in spate si cu premergatorul tot la fel in spate si inca nu sta singurel in picioruse sa se sprijine el pe manute si nici nu se ridica singurel in picioruse dar nu-i nimic avem timp pentru toate (poate ca a mai slabit in Romania)
ne-a crapat si gingiile de sus asteptam sa ne creasca dintisorii
va salut si va imbratisez si multi pupici la toti bebei si mai revenim si cu pozici mai pe seara sau maine hug.gif tzuc.gif
anku
QUOTE(petronici @ Aug 30 2009, 01:38 PM) *
buna la toate mamicutele si bebelusi din decembrie!
ieri dupa amiaza am ajuns si noi din Romania dupa o vacanta de aproape 3 saptamani.
Adelin in tara nu l-am scos din siropuri pt gat si tuse,nu a mancat mai nimic doar laptic cu cereale.a mai facut si o iritatie pe picioruse dar a venit aseara cat de tarziu pediatrul de aici si ne-a mai linistit,am oprit toate medicamentele doar aerosol pt 6 zile si cu iritatia a zis ca nu e alergie sau altceva mai complicat poate e de la transpiratie.de ieri a mancat putin piure de cartofi sa vedem astazi cat mananca.in rest e binisor mai tuseste putin si ii curge nasucul,doarme ca si inainte de la 9 seara pana dimineata la 8 si vreo doua episoade pe zi de vreo 2 ore fiecare.
am citit din urma cat de nazdravani sunt unii bebelusi al meu inca nu merge dea busilea in fata,se impinge in maini si se duce in spate si cu premergatorul tot la fel in spate si inca nu sta singurel in picioruse sa se sprijine el pe manute si nici nu se ridica singurel in picioruse dar nu-i nimic avem timp pentru toate (poate ca a mai slabit in Romania)
ne-a crapat si gingiile de sus asteptam sa ne creasca dintisorii
va salut si va imbratisez si multi pupici la toti bebei si mai revenim si cu pozici mai pe seara sau maine hug.gif tzuc.gif

hopaaaaaaa.... super.gif inca un iepuras...deci cati iepurasi sunt acum?
serios???vaiiiiiiii ca ma sperii...sper ac la anu sa nu patesc si eu asa...deci a zis sa intrerupeti cu siropurile si alte tablete in favoarea la spray-ul acela????
si noi tot as aprimi mereu...
ce sa zic????cred ca sunt bune dc tota lumea rec astea...intr-adevar de cate ori i-am dat spray amnacat normal ..cu medicamente nu am incercat niciodata desi cred ca la pofta de mancare a lui darius ar fi cam tot asa...
dar de la ce?????
brrrr...sper sa nu patim la anu si noi tot asa...
zi-mi te rosg ce acte ti-au tb sa treci granita cu adelin????este si cetatean roman?????i-ai facut pasaport sau cum ati trecut???
am zis ca merg sa ma interesez dar ...
geo si sanzi voua ce ace v-au tb...din cate stiu tb pasaport!!!
noi vom merge cu maina la anu si am auzit ca la iesirea din tara dc ciopilul nu este cetatean roman nu te lasa sa-l scoti din tara...tampenie adev...de abia astept sa ma cert cu ei la granita dc fac tam-tamuri!!!!
poopam p adelin si dorim sa se faca bine...nicaieri nu e mai bine ca acasa ...
va poopam cu drag tzuc.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Aug 30 2009, 12:26 PM) *
Laptele praf pentru bebei
0-6 luni -> NAN 1
6-12 luni -> NAN 2

De anul trecut a aparut si NAN 3 care se da de la 10 luni

PS. Am raspuns doar asa fugitiv. Ca ma pregatesc sa ajungem in timp util la nunta

Pupam dulce toate mamicile si bebeii ....asa pe fuga.....vorbim mai tarziu cand imi revin dupa pregatiri si petrecere....adica maine....liwlol.gif

va distrarati??????? super.gif
ce face iancu?????
va dorim odihna placuta dupa o distractie p cinste speram...
si al noi nr 3 se da tot de la 10 luni...
ruby
QUOTE(anku @ Aug 30 2009, 06:12 PM) *
hopaaaaaaa.... super.gif inca un iepuras...deci cati iepurasi sunt acum?
serios???vaiiiiiiii ca ma sperii...sper ac la anu sa nu patesc si eu asa...deci a zis sa intrerupeti cu siropurile si alte tablete in favoarea la spray-ul acela????
si noi tot as aprimi mereu...
ce sa zic????cred ca sunt bune dc tota lumea rec astea...intr-adevar de cate ori i-am dat spray amnacat normal ..cu medicamente nu am incercat niciodata desi cred ca la pofta de mancare a lui darius ar fi cam tot asa...
dar de la ce?????
brrrr...sper sa nu patim la anu si noi tot asa...
zi-mi te rosg ce acte ti-au tb sa treci granita cu adelin????este si cetatean roman?????i-ai facut pasaport sau cum ati trecut???
am zis ca merg sa ma interesez dar ...
geo si sanzi voua ce ace v-au tb...din cate stiu tb pasaport!!!
noi vom merge cu maina la anu si am auzit ca la iesirea din tara dc ciopilul nu este cetatean roman nu te lasa sa-l scoti din tara...tampenie adev...de abia astept sa ma cert cu ei la granita dc fac tam-tamuri!!!!
poopam p adelin si dorim sa se faca bine...nicaieri nu e mai bine ca acasa ...
va poopam cu drag tzuc.gif


draga anku,

in priviintza pasaportului lucrurile stau asa:

1.daca tati e neamt 100% sau daca e roman si a locuit in germania un minim de 8 ani ,atunci are si copilul dreptul la cetatenie germana indiferent de ce cetatenie are mama.
pt asta te duci frumusl la primarie cu certificatul de nastere al lui darius si restul de acte alte tale si ale lui inclusiv cert de casatorie(ia toate actele ce le ai sa fii sigura ca nu faci mai multe drumuri sau suna in prealabil si intreaba exact ce ai nevoie)

deci are si darius drept la pas german daca indeplineste cond de mai sus.


2 .daca vrei sa-l faci si cetatean roman (ce nu te sfatuiesc)trebuie in max un an de la nastere sa te prezinti la ambasada romana si sa ceri acest drept ,dupa un an va fi mai greu ...chestii de juristi umblaturi prin tribunal etc.
apoi poti aplica si pt pasaport roamnesc individual dupa ce t-i se va elibera certificatul de nastere romanesc!


daca va lua amindoua cetatenii pina la 23 de ani are timp sa se gindeasca cu care ramine caci dupa virsta asta are dreptul doar la una din ele...asta e gezetz-ul pe aici...


in functie de ce cetatenie are ,urmeaza si conditiile de calatorie.
daca e neamt ,va suporta regimul strainilor in romania ,adik calatorie pe baza de pasaport ,nimik deosebit.

daca e roman se supune legilor tarii noastre deci dureri de cap ,te intreaba de procura chiar daca esti cu domiciliul in strainatate.cu alte cuvinte de cite ori vei merge acasa neinsotita de tati ,va trebui sa treci pe la notar sa dea tati cu subsemnatul,apoi pe la translator....

asa ca alege!

eu lui ruby i-am facut cetatenie olandeza si cind am mers acasa nici nu m-a durut capul la vama ,nu au avut ce intreba cu toate ca tati nu era cu noi!

sper sa te fi ajutat ,daca mai ai nelamuri stii unde ma gasesti!pupici lui darius si tie o duminica placuta ,sper ca si la tine e soare! rolleyes.gif rolleyes.gif


petronici
QUOTE(anku @ Aug 30 2009, 05:12 PM) *
hopaaaaaaa.... super.gif inca un iepuras...deci cati iepurasi sunt acum?
serios???vaiiiiiiii ca ma sperii...sper ac la anu sa nu patesc si eu asa...deci a zis sa intrerupeti cu siropurile si alte tablete in favoarea la spray-ul acela????
si noi tot as aprimi mereu...
ce sa zic????cred ca sunt bune dc tota lumea rec astea...intr-adevar de cate ori i-am dat spray amnacat normal ..cu medicamente nu am incercat niciodata desi cred ca la pofta de mancare a lui darius ar fi cam tot asa...
dar de la ce?????
brrrr...sper sa nu patim la anu si noi tot asa...
zi-mi te rosg ce acte ti-au tb sa treci granita cu adelin????este si cetatean roman?????i-ai facut pasaport sau cum ati trecut???
am zis ca merg sa ma interesez dar ...
geo si sanzi voua ce ace v-au tb...din cate stiu tb pasaport!!!
noi vom merge cu maina la anu si am auzit ca la iesirea din tara dc ciopilul nu este cetatean roman nu te lasa sa-l scoti din tara...tampenie adev...de abia astept sa ma cert cu ei la granita dc fac tam-tamuri!!!!
poopam p adelin si dorim sa se faca bine...nicaieri nu e mai bine ca acasa ...
va poopam cu drag tzuc.gif

da nu mai stiu nici eu de la ce s-au umflat amigdalitele si cred ca raceala a luat de la tacsu ca el a racit primu si la vreo zi si el si inca mai tusesc amandoi.in Romania i-am dat nurofen si alte 2 siropuri pt tuse dar pediatrul de aici mi-a dat aerosol sa vedem cum va reactiona la tratament,nu vreau sa te descurajez sa nu mergi la anu in tara dar ce am tras eu cu Adelin nu imi mai trebuie sa merg cu copil asa mic,majoritatea au spus ca a schimbat aerul si clima si poate pana sa se obisnuiasca am plecat.noptile in tara sunt foarte reci si ce sa mai am venit eu plina de bubite pe tot corpul(poate alergie de la ceva)daramite el le-a luat pe toate...
nu stiu cum se da la voi dar aici iei de la ambasada o foaie drep titlu de calatorie cu poza copilului si cand te intorci tre sa ai pasaport.ala in 2 ore a fost gata la noi dar trebuie sa ii faci certificat de nastere romanesc ca fara el nu poti face pasaportul.si cum am auzit ca dura cam mult cu certificatul am trimis inainte in tara actele necesare si sa dus tatal meu la primarie sa-l faca.poti sa trimiti pe cineva sa se intereseze la primarie de actele necesare si sa-ti faci certificatul de nastere.eu as putea sa-ti spun dar nu stiu daca e la fel si cum ti-am zis la pasaport nu dureaza decat max 3 ore
sper ca ti-am fost de folos cumva si fara pasaport nu te poti intoarce cu el
tzuc.gif
anku
QUOTE(petronici @ Aug 30 2009, 05:43 PM) *
da nu mai stiu nici eu de la ce s-au umflat amigdalitele si cred ca raceala a luat de la tacsu ca el a racit primu si la vreo zi si el si inca mai tusesc amandoi.in Romania i-am dat nurofen si alte 2 siropuri pt tuse dar pediatrul de aici mi-a dat aerosol sa vedem cum va reactiona la tratament,nu vreau sa te descurajez sa nu mergi la anu in tara dar ce am tras eu cu Adelin nu imi mai trebuie sa merg cu copil asa mic,majoritatea au spus ca a schimbat aerul si clima si poate pana sa se obisnuiasca am plecat.noptile in tara sunt foarte reci si ce sa mai am venit eu plina de bubite pe tot corpul(poate alergie de la ceva)daramite el le-a luat pe toate...
nu stiu cum se da la voi dar aici iei de la ambasada o foaie drep titlu de calatorie cu poza copilului si cand te intorci tre sa ai pasaport.ala in 2 ore a fost gata la noi dar trebuie sa ii faci certificat de nastere romanesc ca fara el nu poti face pasaportul.si cum am auzit ca dura cam mult cu certificatul am trimis inainte in tara actele necesare si sa dus tatal meu la primarie sa-l faca.poti sa trimiti pe cineva sa se intereseze la primarie de actele necesare si sa-ti faci certificatul de nastere.eu as putea sa-ti spun dar nu stiu daca e la fel si cum ti-am zis la pasaport nu dureaza decat max 3 ore
sper ca ti-am fost de folos cumva si fara pasaport nu te poti intoarce cu el
tzuc.gif

aaaaa...nu ...darius este cetatean german doar aacum....are dreptul asta ..taticulk este 100%cetatean german locuieste aici de 20 ani...deocamdata nu este si cetatean roman(ma mai gandesc-cand aveam toxoplosmoza imi spuneau medicii ca de aia sunt atat de multi handicapati in romania ca mamacile nu vor sa faca avort in caz de o boala urata ptr fat-si acum ca este sanatos nu vreau sa il inscriu si in registrele romanae)
brrrrrrrrrr...complicata tb...cu umblari i tara si p la ambasada...eventual sa ma duc la ambasada...chiar dc astept 3 luni de aia fac din timp ca sa fie ok...
adelin fiind cetatean roman din cate inteleg din ce ai scris a beneficiat de asigurare p teritoriul romanesc?????
sunt bagata rau in ceata...practic in ciuda furiei mele pot sa iau un drept copilului...sa-i dau sau nu cetatenie romana???
deci tot cu pasaport ati iesit si voi....????
anku
QUOTE(ruby @ Aug 30 2009, 05:34 PM) *
draga anku,

in priviintza pasaportului lucrurile stau asa:

1.daca tati e neamt 100% sau daca e roman si a locuit in germania un minim de 8 ani ,atunci are si copilul dreptul la cetatenie germana indiferent de ce cetatenie are mama.
pt asta te duci frumusl la primarie cu certificatul de nastere al lui darius si restul de acte alte tale si ale lui inclusiv cert de casatorie(ia toate actele ce le ai sa fii sigura ca nu faci mai multe drumuri sau suna in prealabil si intreaba exact ce ai nevoie)

deci are si darius drept la pas german daca indeplineste cond de mai sus.
2 .daca vrei sa-l faci si cetatean roman (ce nu te sfatuiesc)trebuie in max un an de la nastere sa te prezinti la ambasada romana si sa ceri acest drept ,dupa un an va fi mai greu ...chestii de juristi umblaturi prin tribunal etc.
apoi poti aplica si pt pasaport roamnesc individual dupa ce t-i se va elibera certificatul de nastere romanesc!
daca va lua amindoua cetatenii pina la 23 de ani are timp sa se gindeasca cu care ramine caci dupa virsta asta are dreptul doar la una din ele...asta e gezetz-ul pe aici...
in functie de ce cetatenie are ,urmeaza si conditiile de calatorie.
daca e neamt ,va suporta regimul strainilor in romania ,adik calatorie pe baza de pasaport ,nimik deosebit.

daca e roman se supune legilor tarii noastre deci dureri de cap ,te intreaba de procura chiar daca esti cu domiciliul in strainatate.cu alte cuvinte de cite ori vei merge acasa neinsotita de tati ,va trebui sa treci pe la notar sa dea tati cu subsemnatul,apoi pe la translator....

asa ca alege!

eu lui ruby i-am facut cetatenie olandeza si cind am mers acasa nici nu m-a durut capul la vama ,nu au avut ce intreba cu toate ca tati nu era cu noi!

sper sa te fi ajutat ,daca mai ai nelamuri stii unde ma gasesti!pupici lui darius si tie o duminica placuta ,sper ca si la tine e soare! rolleyes.gif rolleyes.gif

oooooooooooooooooooo....si avand in vedre ca e cetaean german deocamdata pot parasi intra in romania cu copilul fara nimic de la tati????? smile.gif
deci nu stiu ce sa fac...
de un an poti pastra amundoua cetaeniile...de cand s-a introdus ex ala tampit ptr dobandirea cetateniei...
inainte nu...in momentul in care luai cetenia germana renuntai la cea romaneasca...doar sasii au avut dreptul sa pastreze 2 cetatenii ...dar acum dc dai testul potio avea si cetatenie romaneasca si germana...imi vine si mie randul...si mai nimic nu ma invatat!!!!!
ok...te mai intreb intre timp...
MULTAM ::VA POOP tzuc.gif
ruby
QUOTE(anku @ Aug 31 2009, 02:10 AM) *
oooooooooooooooooooo....si avand in vedre ca e cetaean german deocamdata pot parasi intra in romania cu copilul fara nimic de la tati????? smile.gif
deci nu stiu ce sa fac...
de un an poti pastra amundoua cetaeniile...de cand s-a introdus ex ala tampit ptr dobandirea cetateniei...
inainte nu...in momentul in care luai cetenia germana renuntai la cea romaneasca...doar sasii au avut dreptul sa pastreze 2 cetatenii ...dar acum dc dai testul potio avea si cetatenie romaneasca si germana...imi vine si mie randul...si mai nimic nu ma invatat!!!!!
ok...te mai intreb intre timp...
MULTAM ::VA POOP tzuc.gif


neatza,

deci eu cu ruby am plecat cu pasaport olandez si nu ne-a intrebat nimeni de sanatate ,nici de tati ,absolut nimic,nici daca e si romanca ...caci era clar ca eu eram romanca da ea nu!

poti lua si pasaport romanesc pt darius ,(nu stiu la ce i-ar folosi ,ca sintem huliti peste tot)dar cind calatoresti in ro ,fa-o pe pasaportul german,pt a evita intrebarile...

eu una nu ii voi da never ever cetatenie romana lui ruby ,1 .pt ca va trai ori in germania ori in olanda ,2.pt ca nu ii aduce nimic bun ,statului roman ii e egal cu zero de catatenii lui!

in curind trec si eu pe cetatenia olandeza rolleyes.gif ..ce usurare!pupici si o zi buna!mai intra si pe la noi!
anku
buna fetelor...
unde sunteti????
la plimabrica in parc?????

cum pregatiti brocoli????
i-am luat sa-i fac si eu...desi i-am dat o data din borcan dar nu s-a inghesuit...
darius doarme de 3 ore......
asta nu s-a intamplat nici macar in maternitate ...
si azi nopate a dormit neintrerupt... super.gif
ce va fac bebicii???
petronici ne-ai promis pozite!!!!! yes.gif tzuc.gif
petronici
QUOTE(anku @ Aug 31 2009, 01:01 AM) *
aaaaa...nu ...darius este cetatean german doar aacum....are dreptul asta ..taticulk este 100%cetatean german locuieste aici de 20 ani...deocamdata nu este si cetatean roman(ma mai gandesc-cand aveam toxoplosmoza imi spuneau medicii ca de aia sunt atat de multi handicapati in romania ca mamacile nu vor sa faca avort in caz de o boala urata ptr fat-si acum ca este sanatos nu vreau sa il inscriu si in registrele romanae)
brrrrrrrrrr...complicata tb...cu umblari i tara si p la ambasada...eventual sa ma duc la ambasada...chiar dc astept 3 luni de aia fac din timp ca sa fie ok...
adelin fiind cetatean roman din cate inteleg din ce ai scris a beneficiat de asigurare p teritoriul romanesc?????
sunt bagata rau in ceata...practic in ciuda furiei mele pot sa iau un drept copilului...sa-i dau sau nu cetatenie romana???
deci tot cu pasaport ati iesit si voi....????

aaa nu te complica cu pasaport romanesc,parerea mea asculta sfatul lui ruby si iesi mult mai bine in toate.
ce asigure!!!la dr cand am fost daca nu am avut medic de familie din tara am platit consultatia 300 de mii deci nu se merita plus toate medicamentele fara reteta ne-au costat vreun milion.....deci nu te complica cu cetatenia romana...
anku
QUOTE(petronici @ Aug 31 2009, 02:44 PM) *
aaa nu te complica cu pasaport romanesc,parerea mea asculta sfatul lui ruby si iesi mult mai bine in toate.
ce asigure!!!la dr cand am fost daca nu am avut medic de familie din tara am platit consultatia 300 de mii deci nu se merita plus toate medicamentele fara reteta ne-au costat vreun milion.....deci nu te complica cu cetatenia romana...

eu am pus dezastrul dezastrului in fata... doh.gif stie dumnezeu de ce aam devenit eu asa...
ptr dr bineinteles ca ma duc la particular ca la stat cred ca e tare aglomerat si timpul e scurt in romania vrem sa profitam la maxim ,vrem sa mergem si la moldova si p valea prahovei,la paltinis ...2 zile am vrea sa ajungem si la constanta ...p plaja nu stiu dc vom ajunge dar poate totusi o jumate de zi macar sa ne udam putintel cu apa marii negre...

ma gandeam la spitalizare doamne fereste...... sad.gif ca platesti cat nu face in caz de ceva...
dar m-am gandit mai bine si este posibil sa-mi deconteze astia costurile...de la casa noastra de asigurare...
efectiv nu stiu ce sa fac...nu vreau sa-i iau un drept lui darius...este dreptul lui de a mosteni si cetatenia mea...
dar dc i fac cetatenie romana tb sa se supuna reguliulor...
dc se intampla ceva statul german se spala p maini spunand ca nu este numai cetatean german si ca sa se desc si mabasada romana...
in caz de razboi mi-l ia la ramata in romania...ceea cec se poate intampla si aici.....nicaieri nu putem fi in siguranta...
brrrrrrrr
oricum pasaportul roman nu il fac...
ma mai interesez acum cum poate renunta la cetatenia romana dc este ceva si ce include asta!!!!
i fac cetzzatenie si in acz de ceva ...renunta...
ce face adelin???cum se simte???papa acum???
va poopam cu drag si multumim tare mult pt inf... tzuc.gif
tu ce parere ai de ce am zis???
petronici
si cum v-am zis va bombardez cu niste poze proaspete
cu prima mea masinuta...fara carnet

iamm ce bun e porumbul...

mi-au pus batic pe capusor

tare vreau sa ma joc cu catelusul asta

cu tati prin Cheile Bicazului

cu telegondola deasupra orasului

tot cu tati prin strand

in leagan cu matusica

gata asta e ultima ca v-am bombardat destul
aici sunt in masina la intoarcere acasa:vedeti ce bucuros sunt?
anku
QUOTE(petronici @ Aug 31 2009, 03:18 PM) *
si cum v-am zis va bombardez cu niste poze proaspete
cu prima mea masinuta...fara carnet

iamm ce bun e porumbul...


gata asta e ultima ca v-am bombardat destul
aici sunt in masina la intoarcere acasa:vedeti ce bucuros sunt?

a doua poza este mortala..... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
ce vesel este....
si cu masinuta si ce musca din porumb.... liwlol.gif
e un dulce.... tzuc.gif
ruby
[quote name='anku' date='Aug 31 2009, 05:09 PM' post='858376']
eu am pus dezastrul dezastrului in fata... doh.gif stie dumnezeu de ce aam devenit eu asa...
ptr dr bineinteles ca ma duc la particular ca la stat cred ca e tare aglomerat si timpul e scurt in romania vrem sa profitam la maxim ,vrem sa mergem si la moldova si p valea prahovei,la paltinis ...2 zile am vrea sa ajungem si la constanta ...p plaja nu stiu dc vom ajunge dar poate totusi o jumate de zi macar sa ne udam putintel cu apa marii negre...


in caz de razboi mi-l ia la ramata in romania...ceea cec se poate intampla si aici.....nicaieri nu putem fi in siguranta...
brrrrrrrr
oricum pasaportul roman nu il fac...


laugh.gif laugh.gif laugh.gif
fata draga pina creste darius al tau sa il ia astia la razboi spada.gif ....apar tehnici noi de lupta ,nu se vor mai lupta oamenii ci numai masinile vor fi dirijate prin telecomenzi de la distantza..ca in star wars liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

nu te inteleg la ce il declari roman daca nu intentionezi sa ii faci pasaport si daca urmeaza sa traiti in germania?

da ma rog tu le stii pe ale tale!
petronici
QUOTE(anku @ Aug 31 2009, 03:09 PM) *
eu am pus dezastrul dezastrului in fata... doh.gif stie dumnezeu de ce aam devenit eu asa...
ptr dr bineinteles ca ma duc la particular ca la stat cred ca e tare aglomerat si timpul e scurt in romania vrem sa profitam la maxim ,vrem sa mergem si la moldova si p valea prahovei,la paltinis ...2 zile am vrea sa ajungem si la constanta ...p plaja nu stiu dc vom ajunge dar poate totusi o jumate de zi macar sa ne udam putintel cu apa marii negre...

ma gandeam la spitalizare doamne fereste...... sad.gif ca platesti cat nu face in caz de ceva...
dar m-am gandit mai bine si este posibil sa-mi deconteze astia costurile...de la casa noastra de asigurare...
efectiv nu stiu ce sa fac...nu vreau sa-i iau un drept lui darius...este dreptul lui de a mosteni si cetatenia mea...
dar dc i fac cetatenie romana tb sa se supuna reguliulor...
dc se intampla ceva statul german se spala p maini spunand ca nu este numai cetatean german si ca sa se desc si mabasada romana...
in caz de razboi mi-l ia la ramata in romania...ceea cec se poate intampla si aici.....nicaieri nu putem fi in siguranta...
brrrrrrrr
oricum pasaportul roman nu il fac...
ma mai interesez acum cum poate renunta la cetatenia romana dc este ceva si ce include asta!!!!
i fac cetzzatenie si in acz de ceva ...renunta...
ce face adelin???cum se simte???papa acum???
va poopam cu drag si multumim tare mult pt inf... tzuc.gif
tu ce parere ai de ce am zis???

vaiii Darius la anul e mai marisor si poate face fata mai bine climei din tara si o sa petreceti vacanta linistiti nu pe la dr si in privinta cetateniei nui stiu ce sa zic fiecare decide ce e mai bine pt copilul sau,oricum nu stiu daca are ceva de castigat daca e cetatean roman...
Adelin a inceput sa pape cate un pic de piure de legume, doar cateva lingurite la pranz in rest ce ramane am un biberon cu gaura mai mare si mai pun putina apa sau ceai si ii dau cu biberonul daca altfel nu vrea si seara bea cam 150g laptic cu biscuiti.in rest e tare nervos roade tot cei cade in maini ,ii ies dintisori de sus toti 4 odata si poate si din cauza asta nu prea are pofta de mancare. ne luptam cu el cand trebuie sa-i facem aerosolul el ar vrea sa manance masca acea de pus pe fata.eeee trecem si de perioada aceasta...
si noi va pooopam tzuc.gif
simina_ana
Salutare mamici si bebici!

Eu sunt iar pe fuga...e Iancu racit si nu-mi arde de nimic. Eu care ma bucurasem ca pana la varsta asta nu a facut nimic niciodata, uite ca a racit si are si o otita externa cum mi-a spus doctorita. Cred ca din cauza caldurii de sambata cand ne-am intors acasa. Am alterat aerul conditionat cu geamul deschis la masina, si probabil ca asta l-a imbolnavit. Tuseste saracutul de el si se trage de ureche intr-una. Iar la nasuc e plin de mucisori. Mi-e asa o mila de el, ca e atat de suparat si se vede pe el ca sufera...desi e foarte vioi si spui ca nu are nimic. Mi-a dat sa-i fac tratament, am inceput acum la pranz si sper sa nu se agraveze. Dr mi-a spus oricum sa o sun peste 2 zile. Dar eu am inima cat un purice. Azi noapte nu am dormit ca am stat sa-l pazesc, ca tot aveam impresia ca se sufoca. Sa vad diseara cum este ...dar am devenit extrem de panicoasa.

Va pupam
anku
QUOTE(petronici @ Aug 31 2009, 04:35 PM) *
vaiii Darius la anul e mai marisor si poate face fata mai bine climei din tara si o sa petreceti vacanta linistiti nu pe la dr si in privinta cetateniei nui stiu ce sa zic fiecare decide ce e mai bine pt copilul sau,oricum nu stiu daca are ceva de castigat daca e cetatean roman...
Adelin a inceput sa pape cate un pic de piure de legume, doar cateva lingurite la pranz in rest ce ramane am un biberon cu gaura mai mare si mai pun putina apa sau ceai si ii dau cu biberonul daca altfel nu vrea si seara bea cam 150g laptic cu biscuiti.in rest e tare nervos roade tot cei cade in maini ,ii ies dintisori de sus toti 4 odata si poate si din cauza asta nu prea are pofta de mancare. ne luptam cu el cand trebuie sa-i facem aerosolul el ar vrea sa manance masca acea de pus pe fata.eeee trecem si de perioada aceasta...
si noi va pooopam tzuc.gif

cunosc situatia...dar sa sti ca merita...dai-o lui in mna sa o studieze...
noi asa ma facut si l-am invatat si cum sa traga in plaman...poate nu crezi dar exact asa face trage tare si tine un pic si apoi i da drumul...
si noi la inceput ne luptam si dupa aceea am zis gata tb sda-l facem cumva sa nu se mai zbata si sa planga...si bietul copil a inteles...
las ca se trece....v apoopam si va dorim sa va faceti bine si sa fiti din nou veseli... tzuc.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Aug 31 2009, 05:15 PM) *
Salutare mamici si bebici!

Eu sunt iar pe fuga...e Iancu racit si nu-mi arde de nimic. Eu care ma bucurasem ca pana la varsta asta nu a facut nimic niciodata, uite ca a racit si are si o otita externa cum mi-a spus doctorita. Cred ca din cauza caldurii de sambata cand ne-am intors acasa. Am alterat aerul conditionat cu geamul deschis la masina, si probabil ca asta l-a imbolnavit. Tuseste saracutul de el si se trage de ureche intr-una. Iar la nasuc e plin de mucisori. Mi-e asa o mila de el, ca e atat de suparat si se vede pe el ca sufera...desi e foarte vioi si spui ca nu are nimic. Mi-a dat sa-i fac tratament, am inceput acum la pranz si sper sa nu se agraveze. Dr mi-a spus oricum sa o sun peste 2 zile. Dar eu am inima cat un purice. Azi noapte nu am dormit ca am stat sa-l pazesc, ca tot aveam impresia ca se sufoca. Sa vad diseara cum este ...dar am devenit extrem de panicoasa.

Va pupam

ne pare rau sa auzim asta...
dc numai i curge nasucul nu este grav...dc tusea sau avea horcaiala in plaman era rau...
eu zic ca pana la sf sapt este ca nou iaancu al nostru....
mai ales dc papa bine...capata putere...
brrrrrrr...mi-ai dat de gandit cu aerul din masina...
oare si cu clima tot acelasi lucru se intampla???
va poopam si speram sa auzim de bine cat mai curand...
ne gandim la voi.... tzuc.gif
anku


fata draga pina creste darius al tau sa il ia astia la razboi spada.gif ....apar tehnici noi de lupta ,nu se vor mai lupta oamenii ci numai masinile vor fi dirijate prin telecomenzi de la distantza..ca in star wars liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

nu te inteleg la ce il declari roman daca nu intentionezi sa ii faci pasaport si daca urmeaza sa traiti in germania?

da ma rog tu le stii pe ale tale!
[/quote]
nu prea stim ce avem noi parintii de gand...
adica dc ramanem impreuna ramanem aici...
dar dc divortam iau copilul cu mine si atunci o sa fie greu cu cetateanul german in romania...
si cum ai spus tu...dc nu iau o decizie in urmatoarele 3 luni am pus-o...
dar poate salvam relatia...sa vedem ....nu as vrea sa ajungem acolo.... sad.gif
cat despre razboi cu arme...nu se stie niciodata... liwlol.gif
eu cred ca in viata anterioara am fost soldat ...de ai am fobie de razboaie .... liwlol.gif
danieelaa
QUOTE(anku @ Aug 31 2009, 07:11 PM) *
nu prea stim ce avem noi parintii de gand...
adica dc ramanem impreuna ramanem aici...
dar dc divortam iau copilul cu mine si atunci o sa fie greu cu cetateanul german in romania...
si cum ai spus tu...dc nu iau o decizie in urmatoarele 3 luni am pus-o...
dar poate salvam relatia...sa vedem ....nu as vrea sa ajungem acolo.... sad.gif
cat despre razboi cu arme...nu se stie niciodata... liwlol.gif
eu cred ca in viata anterioara am fost soldat ...de ai am fobie de razboaie .... liwlol.gif

simina suntem alaturi de tine si ser sa ii treaca la Iancu cat mai repede..........
Anku imi pare rau sa aud ca ai pr. cu sotu nu am stiut,imi pare rau chiar asa e de grava situatia?poate o veti rezolva cumva,oricum sunt alaturi de tine..........
danieelaa
vai fetelor eu maine incep munca pe o parte abia astept asa poate nu o sa mai am gandul numai la denisa,si nu o sa mai plang si nu voi mai fi asa agitata pana o aduc...azi am vb cu mami meu la tel si mi-a zis ca acum zice foarte clar mama,mi sa rupt inima si mi-au dat lacrimile ca nu o aud si nu sunt acolo crybaby.gif doamne fetelor greu e sa nu fie langa mine crybaby.gif
Rose68
QUOTE(danieelaa @ Aug 31 2009, 07:56 PM) *
vai fetelor eu maine incep munca pe o parte abia astept asa poate nu o sa mai am gandul numai la denisa,si nu o sa mai plang si nu voi mai fi asa agitata pana o aduc...azi am vb cu mami meu la tel si mi-a zis ca acum zice foarte clar mama,mi sa rupt inima si mi-au dat lacrimile ca nu o aud si nu sunt acolo crybaby.gif doamne fetelor greu e sa nu fie langa mine crybaby.gif


eu nu prea am mai avut timp sa intru. Andreei ii dau dintisorii si e mai nazuroasa
Ai lasat-o pe Denisa la mamaita? Doamne tare greu cred ca iti este
Rose68
Ieri am fost pe malul Dunarii si cred ca am prins ultima zi frumoasa. Azi deja pare toamna
papam un biscuit

ma jucam in barcuta, dar eram atenta si la altele in jur

sariti! ajutor! tati ma papa


siic. I-am pacalit. Mami a zis ca nu imi da sare pana la 1 an. Dar ghici! In gura am un pufulete.
danieelaa
QUOTE(Rose68 @ Aug 31 2009, 08:57 PM) *
eu nu prea am mai avut timp sa intru. Andreei ii dau dintisorii si e mai nazuroasa
Ai lasat-o pe Denisa la mamaita? Doamne tare greu cred ca iti este

da rose am lasat-o la buni,greu e putin spus sad.gif ...o pupacim pe andreea tare tare sa ii mai aline durerea
danieelaa
QUOTE(Rose68 @ Aug 31 2009, 09:04 PM) *
Ieri am fost pe malul Dunarii si cred ca am prins ultima zi frumoasa. Azi deja pare toamna
papam un biscuit

ma jucam in barcuta, dar eram atenta si la altele in jur

sariti! ajutor! tati ma papa


siic. I-am pacalit. Mami a zis ca nu imi da sare pana la 1 an. Dar ghici! In gura am un pufulete.

doamne dulce e,papa iubita pufulete ca e bun si denisa papa la ei si doamne ce ii mai plac................esti tot mai mumoasa tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(danieelaa @ Aug 31 2009, 07:56 PM) *
vai fetelor eu maine incep munca pe o parte abia astept asa poate nu o sa mai am gandul numai la denisa,si nu o sa mai plang si nu voi mai fi asa agitata pana o aduc...azi am vb cu mami meu la tel si mi-a zis ca acum zice foarte clar mama,mi sa rupt inima si mi-au dat lacrimile ca nu o aud si nu sunt acolo crybaby.gif doamne fetelor greu e sa nu fie langa mine crybaby.gif



Offf......te inteleg. Desi nu se compara....ieri l-am lasat pe Iancu cu niste prieteni cat am fost noi la o nunta....am stat despartiti cateva ore.....si mi s-a parut enorm. A fost prima data cand am stat atat de mult fara el. Ma gandeam mereu la el si imi venea sa sun din minut in minut sa aflu ce face....nu m-am simtit deloc bine....mai ales ca-l stiam si bolnavior.
Noi suntem alaturi de tine....si pupam pe Denisa si pe mamica ei , ca sa nu mai fie trista.
simina_ana
QUOTE(anku @ Aug 31 2009, 07:06 PM) *
ne pare rau sa auzim asta...
dc numai i curge nasucul nu este grav...dc tusea sau avea horcaiala in plaman era rau...
eu zic ca pana la sf sapt este ca nou iaancu al nostru....mai ales dc papa bine...capata putere...
brrrrrrr...mi-ai dat de gandit cu aerul din masina...
oare si cu clima tot acelasi lucru se intampla???
va poopam si speram sa auzim de bine cat mai curand...
ne gandim la voi.... tzuc.gif


Sa te auda Dumnezeu, Ankule.....ca tare sunt speriata. Stiu ca nu e ceva grav.....dar prefer sa fiu eu bolnava decat el....
Multumesc lui Dumnezeu ca la plamani nu are nimic, e bine. Nici gatutzul nu e rosu.....doar canalul urechii e putin rosu...timpanul e ok. Mi-a dat sa-i pun niste picaturi in ureche, dar nu stiu ce sa fac. In prospect scrie ca nu se administreaza la sugari. Cred ca aman sa-i dau azi picaturile alea si o sun maine pe doctorita sa o intreb.
Deocamdata i-am dat doar medicam de raceala ( Panadol si Ospamox) si picaturile in nasuc. Daca l-ati vedea ce cuminte sta la aspirat de mucisori.....stie ca ii face bine. E vioi ,nu e molesit dar cand i se infunda nasucul si nu poate respira bine devine foarte nervos si agitat . Azi nici nu l-am scos afara si era suparat si din cauza asta. Si cum nici pe jos nu l-am mai lasat atat de mult....iti dai seama ca e suparat tare. Dar maine daca nu face febra mergem in parc sa vedem si sa ne jucam cu copii...dar mai ales sa mearga pe jos. Are o viteza.....mai mult alearga. liwlol.gif

Am citit asa pe fuga din urma si am vazut ca Darius atrage viespile....pai e si normal,daca e asa dulce liwlol.gif....glumeam....
Bine ca a trecut si e bine acum. Va pupacim dulce.... tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.