Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Sep 14 2011, 07:48 AM) *
Prima zi la gradi a fost foarte buna....Iancu abia astepta....era incantat peste masura, a mers de manuta fara nici o problema.....cand am plecat i-am spus ca plecam si ca venim la 10 la el sa-i ducem de papa ( in prima zi nu au putut sa le asigure masa)....am zis Pa, el a zis Pa si asta a fost tot. La 10 cand ne-am dus la el....era totul ok...nu a plans, s-a jucat frumos, a stat la povesti cu educatoarele....l-am luat la 12 acasa ca ramasesera doar 2 copii , restul au plecat....
Va pun cateva poze....

In curtea gradinitei la deschidere....


In clasa....



AM venit acasa....nu a vrut sa-si lase ghiozdanelul la gradi sub nici o forma....


Seara a vrut in parc ca a fost cuminte la gradi...


Si in seara aia am zis ca va fi simplu cu el la gradi.....ei bine...ne-am inselat.
Ieri dimineata totul bine si frumos pana a intrat in clasa.....a inceput sa strige dupa mine....l-a luat repede educatoarea si a inchis usa...nu a plans pe moment....dar dupa amiaza cand l-am "ridicat" de acolo mi-a spus educatoarea tanara ca
a plans toata ziua....nici nu era nevoie sa-mi spuna....se vedea dupa ochisori. A fost atata de fericit cand m-a vazut, direct in bratele mele a sarit si statea ca maimutica agatata de mine. In toata clasa doar pijamalele lui stateau atarnate de patut....pentru ca nu a vrut sa le lase pe aducatoare sa i le puna sub perna in patut doh.gif ....a trebuit sa i le iau acsa ...ca el nu lasa nimic acolo.....cand am plecat si-a luat la revedere frumos...pa pa ...pe maine....biggrin.gif
Azi dimineata insa..... cum ne-am dat jos din masina a inceput ca el nu vrea la gradi, ca s-a inchis la gradi, ca nu-i place etc....A inceput sa planga cand am ajuns sus la clasa si am inceput sa-l schimbam. A tinut-o asa pana jos la sala de mese , l-am luat in brate in ideea ca il linistesc ( pana azi nu l-am mai luat in brate sus cum zice el, de cand am aflat ca sunt insarcinata..asa ca era eveniment si astepta clipa asta de multa vreme...)....la sala de mese mi l-a luat educatoarea cu frta din brate ca nu vroia sub nici o forma sa ramana.....as aca dupa amiaza ma astept sa imi spuna iar ca a plans toata ziua....asa ca piticul meu car e foarte sociabil...nu vrea sa stea la gradi....sper sa se acomodeze repede totusi....

Si o poza cu Babibi cand am fost sa-i facem galerie la gradi....

Va pupam....trebuie sa fug acum in oras...revin....


Ma bucur tare mult Adriana ca ne ai pus poze.
Noi i am taiat cretii lui Lucas asa ca m a apucat melancolia cand l am vazut pe cretulinul de Iancu.
Cat de tare seamana Serban cu Iancu cand era mic.Wow partners.gif
Ce bine ca o mai ai inca pe mama ta la voi.Macar prima a 2a saptamana pana se obisnuieste piciul.
Cunoastem dimineata 100 de motive ca sa nu l lasam la gradi.Pune capul pe tati si desi se bazaie ne arata ca sforaie si ca ii este somn, sau ca vrea sa mearga sa se tunda sau il dor picioarele, sau neaparat ne cara de 3,4 ori la wc....sunt mortali ce sa mai.
Am experimentat si sa l duca tati si atunci nu plange decat ff putin.Daca ma duc eu in schimb il apuca plansul din masina.Am putea sa l ducem pe jos dar dimineata credeti ca reusesc sa l pregatesc in timp util... doh.gif bere.gif eating.gif
pana mancam, pana ne imbracam...dureaza mult si bine si daca seara nu s a pus la cel tarziu 9 in pat este si mai greu.
Dar ce este important e ca a inceput sa inteleaga si flamanda si ii raspunde lui juf la comenzi.

Pup
anku

doi cavaleri....


hai la stampilat.....

facem si trenuletul....

hai inca o data....
Rose68
buna dimineata
Andreea s-a acomodat deja la noua gradinita. Doamna educatorea mi-a zis ca e deja ajutorul ei, adica daca vede vreun copil plangand se duce la el si zice: nu pinge ca vine mami mai tiliu si se scalambaie la cei care plang............a fost singura care nu a plans deloc.....in afara de prima zi acum si doarme la pranz....doar papa de la pranz e cu ceva probleme .....in sensul ca accepta ciorba sau supa dar refuza felul II. Asta e si din cauza mea caci eu acasa ii dadeam ciorba, desert fructe si un pic de lapte si la nani cu ea iar felul II il vedea dupa nani.....ce sa va spun ? a fost idee buna cu gradi particulara.....a avut aici o acomodare lina. Pupicei.....
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Sep 15 2011, 10:51 AM) *
buna dimineata
Andreea s-a acomodat deja la noua gradinita. Doamna educatorea mi-a zis ca e deja ajutorul ei, adica daca vede vreun copil plangand se duce la el si zice: nu pinge ca vine mami mai tiliu si se scalambaie la cei care plang............a fost singura care nu a plans deloc.....in afara de prima zi acum si doarme la pranz....doar papa de la pranz e cu ceva probleme .....in sensul ca accepta ciorba sau supa dar refuza felul II. Asta e si din cauza mea caci eu acasa ii dadeam ciorba, desert fructe si un pic de lapte si la nani cu ea iar felul II il vedea dupa nani.....ce sa va spun ? a fost idee buna cu gradi particulara.....a avut aici o acomodare lina. Pupicei.....



Calde salutari si de la noi....

Rose...impumuta-mi-o pe Andreea cateva zile.....poate il calmeaza pe Iancu. Daca ieri l-a apucat plansul cand am ajuns la gradi, azi a inceput concertul de acasa. doh.gif Cu crize ca el nu merge la gradi, ca nu-i place, ca s-a inchis gradinita....Ioi....ne-a facut capul calendar....dadea din picioare ca un calut biggrin.gif....
Mergem acum la 4 sa-l luam....sa vedem in ce stare il gasesc.....
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 14 2011, 10:42 PM) *

doi cavaleri....


hai la stampilat.....

facem si trenuletul....

hai inca o data....



Hei.....m-ai facut sa plang putin....mi-ai adus aminte de voi, de ce frumos se jucau piticii.....imi pare asa rau ca nu am apucat sa ne vedem si sa stam mai mult impreuna tura asta.....Mi-ai facut dor de burtica.....m-ai pleostit cu amintiri liwlol.gif liwlol.gif
Sa-l pupi pe Darius mic de la noi ( asa ii spune lui Dari Iancu....Darius mare e vecinul liwlol.gif )
anku
buna fetelor....
ce sa va spun...ca tinem pumnii ca sa se acomodeze flcaii cat mai repede...eiiiiiiiiiiiii...Andreea este domnisoara mare!!!!
p de o parte....cateodata flacaii poate ca sufera mai mult ...finnd apropiati de mame!!!


noi???
p afara...in sf are si el prieteni..acum dupa ce a trecut vara....p Alex si pe Danik...amundoi rusi...dar mamicile sunt f de treaba....e prima data cand am stat si eu de povesti 3ore in parcul de langa bloc de cand am venit aici....prima data...ca in rest...nici macar 5 min...exacat numai ce este esential...si Tschüss!!!
Alex...cred ca si el are un temp mai puternic...si copii se simt f bine!!!!asa ac se iau la bataie parte in parte...sa nu vedeti trante p jos!!!!si apoi se mai joaca...dar si stilul de joc este mai baietsc...hai impinge-ma tu cu masina ca te imping si eu...intreceri de fuga....p cand Danik este f bland,atent la tot...iar Darius il prefera...stilul de joaca este altul cu Danik...fugim de colo pana coace si ne jucam la nisip
!!!!oricum...de intrebat ma intreaba de amundoi cand ne sculam!!! smile.gif si ce ma bucur....mai are o prietena Eva,cu un an mai mare, din Slovacia...dar ne intalnim cam la o sapt cu ea!!!
in rest...azi 19 grade cica a u fost...dar fff Fresh!!!!macar un cer senin asa cum rar vezi!!!!


o idee de sezon...ciorbita crema de bostan!!!!
a papat Darius f bine!!!
anku
minutul de gimnastica!!!!
anku
cadou....azi implinec 3 ani de forum...sau ami bine spus...3 ani de cand sunt printre voi!!!!



sa-mi pun sau sa nu-mi pun si nasucul???

se vede bine de aici de sus


sa pompez putina apa...

la hei-rup...munca in grup

o poza f draga mie...acasa la bunica in Ro..poza de grup cu prietenii
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 16 2011, 01:55 AM) *
cadou....azi implinec 3 ani de forum...sau ami bine spus...3 ani de cand sunt printre voi!!!!

sa-mi pun sau sa nu-mi pun si nasucul???

se vede bine de aici de sus


sa pompez putina apa...

la hei-rup...munca in grup

o poza f draga mie...acasa la bunica in Ro..poza de grup cu prietenii



Ce frumos e la voi acolo.....parca ati fi in alta lume....dar ce tot zic....sunteti in alta lume...In Sub Arini au vopsit topoganele si leaganele si cred ca e ok totul astia de la primarie doh.gif ....in loc sa mai aduca "unelte" de joaca pentru copii sau sa mai creeze spatii de joaca....arata asa sinistru elefantul - topogan doh.gif ....Si saracii copilasi se inghesuie acolo.....
Imi place ce vad la voi in poze....si pun pariu ca si copii se simt bine acolo....
Darius a crescut ...mi se pare....se face flacau frumos si cuminte din cate inteleg...adica cuminte asa cum iti doresti tu...ca eu l-am vazut cuminte mereu....e mai dezghetat decat alti copii...si asta e un lucru bun....
Sa-l pupi pe pitic de la mine, auzi?...de multe ori pana ma satur biggrin.gif

PS> Ai primit mail-ul meu? ca eu am gasit azi un mesaj de eroare....si nu stiu ce sa cred....
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Sep 14 2011, 08:18 PM) *
Ma bucur tare mult Adriana ca ne ai pus poze.
Noi i am taiat cretii lui Lucas asa ca m a apucat melancolia cand l am vazut pe cretulinul de Iancu.
Cat de tare seamana Serban cu Iancu cand era mic.Wow partners.gif
Ce bine ca o mai ai inca pe mama ta la voi.Macar prima a 2a saptamana pana se obisnuieste piciul.
Cunoastem dimineata 100 de motive ca sa nu l lasam la gradi.Pune capul pe tati si desi se bazaie ne arata ca sforaie si ca ii este somn, sau ca vrea sa mearga sa se tunda sau il dor picioarele, sau neaparat ne cara de 3,4 ori la wc....sunt mortali ce sa mai.
Am experimentat si sa l duca tati si atunci nu plange decat ff putin.Daca ma duc eu in schimb il apuca plansul din masina.Am putea sa l ducem pe jos dar dimineata credeti ca reusesc sa l pregatesc in timp util... doh.gif bere.gif eating.gif
pana mancam, pana ne imbracam...dureaza mult si bine si daca seara nu s a pus la cel tarziu 9 in pat este si mai greu.
Dar ce este important e ca a inceput sa inteleaga si flamanda si ii raspunde lui juf la comenzi.

Pup


Cum adica l-ati tuns pe Lucas???? de tot? anima1.gif ...eu am jurat ultima data cand l-am tuns ca eu una nu-l mai duc acolo...daca vrea sa mearga singur....asa ca ii tund numai bretonul putin sa nu-i vina in ochi....in rest carlionti cat incape...
Azi a fost mai bine la noi....am intrat cu el in clasa l-am luat cu vorba si cu joaca si s-a linistit....apoi educatoarea mi-a facut semn sa plec....s-a dat mai langa el si eu am iesit.....vad dupa amiaza cum a fost. Ieri l-am dus urland de acasa...dar acolo s-a potolit si nu a mai plans deloc.
De luni il duce doar tati....ca mama pleaca maine si n-o sa mai pot merge si eu dimi la gradi. Asa ca sper sa nu mai faca atat de urat.
Sa inteleg ca incet incet si Lucas se adapteaza vietii acolo....cu mers la gradi...invata limba....bravo. Ma bucur pentru voi...iar tu cred ca esti foarte mandra de el.....POate ii faci poze...sa-l vedem si noi tuns...
Va pupam
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 16 2011, 07:49 AM) *
Ce frumos e la voi acolo.....parca ati fi in alta lume....dar ce tot zic....sunteti in alta lume...In Sub Arini au vopsit topoganele si leaganele si cred ca e ok totul astia de la primarie doh.gif ....in loc sa mai aduca "unelte" de joaca pentru copii sau sa mai creeze spatii de joaca....arata asa sinistru elefantul - topogan doh.gif ....Si saracii copilasi se inghesuie acolo.....
Imi place ce vad la voi in poze....si pun pariu ca si copii se simt bine acolo....
Darius a crescut ...mi se pare....se face flacau frumos si cuminte din cate inteleg...adica cuminte asa cum iti doresti tu...ca eu l-am vazut cuminte mereu....e mai dezghetat decat alti copii...si asta e un lucru bun....
Sa-l pupi pe pitic de la mine, auzi?...de multe ori pana ma satur biggrin.gif

PS> Ai primit mail-ul meu? ca eu am gasit azi un mesaj de eroare....si nu stiu ce sa cred....

chiar m-am tot uitat dupa rsapunsul tau....
nu am primit nimic.....
il mai poti trimite odata????
multumim multumim de complimente....ehhhhhhhhhhh...ai vazut ca sare la bataie!!!!asa...este cumincior...cateodata ne intelegem de minune....pana vine tb cu olita si cu bataia cu copii!!!
da,....din pacate chiar m-am gandit odata...ce s-ar intampla dc ar fi asa in Ro???cat timp ar trece fara sa le verifice cineva ptr siguranta sau sa faca ceva nou???!!!
asa este...unui parc asa mare si superb ca si parcul sub arini....definitiv i-ar tb un loc mai mare de joaca...dar ...ce sa facem????am mai fost acolo langa gara in Sb....este frumos si mare..
la Predeal am fost intr-un parc f frumos....
de cand au construit chesti aia de apa...si au mai facut cate ceva....e plin mereu acolo in parc...peste 100 copii in zi normala si este f obositor si ptr mine sa-l urmaresc printre atatia copii...asa ca nu ma duc mereu acolo....mai schimb...chit ca uneori merg si cate 4-5 km pana in cartierul vecin in parc!!!
il poop...il poop...mi-as dori sa venim acasa de Craciun...dar nu stiu ce sanse avem!!!!dar mi-as dori!!!!
cum mai este Iancu???
s-a mai obisnuit???
saracutiii de ei.....stai ca-mi vad si eu show poate din 2012...si inca ce show!!!cand ma gandesc...mi se face pielea gaina....
iti mai trimit un mail in seara asta bine????
sau hai p mess 10-15 min!!!dupa 22....
poopa si tu flacaii...o tai... hug.gif
ai grija de laptic...sa pape Serbanel bine!!!ce bine ca ai .... smile.gif
anku
salutari tuturor....
ce mai faceti????
Claudia???andreea???



ne auzim p seara....
anku
QUOTE(anku @ Sep 16 2011, 12:45 AM) *
minutul de gimnastica!!!!

am uitat sa spun sa ne scuzati ca la sf inregistrarii va aratam p poppy liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Sep 14 2011, 07:18 PM) *
pana mancam, pana ne imbracam...dureaza mult si bine si daca seara nu s a pus la cel tarziu 9 in pat este si mai greu.
Dar ce este important e ca a inceput sa inteleaga si flamanda si ii raspunde lui juf la comenzi.

Pup

voi ce mai faceti dragilor???
tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 16 2011, 12:21 PM) *
chiar m-am tot uitat dupa rsapunsul tau....
nu am primit nimic.....
il mai poti trimite odata????
multumim multumim de complimente....ehhhhhhhhhhh...ai vazut ca sare la bataie!!!!asa...este cumincior...cateodata ne intelegem de minune....pana vine tb cu olita si cu bataia cu copii!!!
da,....din pacate chiar m-am gandit odata...ce s-ar intampla dc ar fi asa in Ro???cat timp ar trece fara sa le verifice cineva ptr siguranta sau sa faca ceva nou???!!!
asa este...unui parc asa mare si superb ca si parcul sub arini....definitiv i-ar tb un loc mai mare de joaca...dar ...ce sa facem????am mai fost acolo langa gara in Sb....este frumos si mare..
la Predeal am fost intr-un parc f frumos....
de cand au construit chesti aia de apa...si au mai facut cate ceva....e plin mereu acolo in parc...peste 100 copii in zi normala si este f obositor si ptr mine sa-l urmaresc printre atatia copii...asa ca nu ma duc mereu acolo....mai schimb...chit ca uneori merg si cate 4-5 km pana in cartierul vecin in parc!!!
il poop...il poop...mi-as dori sa venim acasa de Craciun...dar nu stiu ce sanse avem!!!!dar mi-as dori!!!!
cum mai este Iancu???
s-a mai obisnuit???
saracutiii de ei.....stai ca-mi vad si eu show poate din 2012...si inca ce show!!!cand ma gandesc...mi se face pielea gaina....
iti mai trimit un mail in seara asta bine????
sau hai p mess 10-15 min!!!dupa 22....
poopa si tu flacaii...o tai... hug.gif
ai grija de laptic...sa pape Serbanel bine!!!ce bine ca ai .... smile.gif


Incerc sa intru pe mess mai tarziu....
claudiaena
Buna fetele!

Noi, gata am inceput toti serviciul, adica al Mariei este scoala, iar a lui Mihai e gradinitza.
Suntem bine, dar timp liber=kanci... Tati e incantat ca ne trezim toti dimineata si nu numai el...

Deci Mihai e la gradi de luni. L-am dus pe la 9 dimineata si a spus sa venim sa il luam la 12 30. Am lasat piticul (fara sa fac poze ca nu am avut aparatul) doh.gif si am fugit la Maria, unde am stat cateva minute in clasa si apoi am plecat acasa, ca de acum e la avansati si nu mai era necesara prezenta noastra. La 12 30 am luat piticul si apoi am fugit la deschidere la mine la scoala, unde sunt diriginta la o clasa de a 5 a si ma uitam cat de mici si ametiti sunt astia, asa ca nu ma mai enervez cand Maria uita ceva.Iar de marti am inceput sa fugim care incotro. Pe Mihai l-am lasat si la pranz si il iau pe la 15 30-16. De fiecare data doamnele au spus ca a papat dar nu tot, ca a dormit, ca a scancit putin ( ca el e printre cei cumintei care nu prea plang) si e bine. Dar am observat acasa ca e mai certaret cu Maria, ca a inceput sa loveasca mai des, pe Maria, sau pe mine cand e furios, si azi in par se masura cu un alt baietel, ca si el, din priviri, de parca erau 2 cocosei si apoi piticul meu l-a imbrancit. Discutia dintre mine si pitic, dupa ce il iau de la gradi, suna cam asa: Ai papat? Da., Te-ai jucat la gradi? Da. Ti-a placut la gradi? Da. Te mai duci maine la gradi? Nu ( f convins si f sigur imi spune nu-ul)

Maria deja a inceput de marti sa aiba teme. Asa ca deja am inceput sa ne reintram in paine. Ea sa se obisnuiasca cu rigorile scolii, iar eu cu programul nou( 3 zile am ore de la 8 dimineata si 2 zile de la 12 ziua). Asa ca Maria de 2 ori pe saptamana descuie singura, papa singura ce ii las pe masa si isi face lectiile singurica, sau daca nu stie vorbim la telefon in pauza mea si o ghidez daca pot asa, ca su ne ramana seara, decat sa verific si sa o mai ajut asa la un ex care nu l-am putut rezolva prin telefon....Bineinteles ca uita sa incuie usa cand vine de la scoala, sau a uitat sa o incuie cand a plecat la antrenament la handbal. In rest incerc sa am incredere in ea si rabdare cat cuprinde.

Cred ca am scris mult si fara noima, dar pana incep sa ma obisnuiesc mai dureaza o saptamana la mine... Asa ca scuzati scrisul alandala....Pupici la toate....
anku
wowwwwwwwwwwww!!!!ce cumintel s-a facut Mihai!!!!sa fie el printre cei mai cuminti copii!!!bv...
sa inteleg ca s-a acomodat deja....
cat despre Maria....wowwwwwwwwwwww!!!!singurica.....se descurca!!!!
ohhhhh cheia....zi-i sa incuie neaparat usa.....
si-si face temele singura????wowwwwwwwww oFloare1.gif
ne lasau si ai mei singure in casa ....dar eu rec ca-mi tot pun intrebarea ce o sa facem cand nu va fi nimeni acasa cand va fi Darius la scoala....

poopici!!!! tzuc.gif
anku
drgailor...nu v-am felicitat!!!
Serban a facut o luna!!!!
Adriana....ai eliminat lohiile????



la noi ploua.....si nu stiu ce am putea face azi!!!!decat sa mergem la un loc de joaca!!!! sad.gif
anku
nu stiu ce sa mai zic!!!
ieri mi-a stat toata ziua in pat si a plans de durere...deci ce plansete....stiu ca au fost plansete de durere...pana noaptea tarziu....
duminica dim am crezut ca a dormit rau si si-a sucit gatul...aveam sa-mi schimb parerea cand a facut febra 40...i-am dat 5 ml din niste siropel de paracetamol p care abia l-a luat,si inbtr-o jumate de ora a scazut....acum...nu stiu cat de bine i-am luat-o febra...ca i-am luat cu un termometru de frunte si apoi cu unul de ureche...si nu prea eram eu multumita si cum nici nu avusesem nevoie de ele pana acum ca febra nu mi-a facut de un an si pana atunci am folosit cel rectal,m-am lasat in grija lui barbate-meu cum ca avem atatea termometre care functioneaza...si uite ca nu functioneaza nervi.gif ...asa ac urmatorul lucru care il cumpar este sa iau termometru testat nou de ureche...cel rectal nu-l mai pot folosi ca nu ma lasa Darius....
apoi de cat m-a tot uitat in partea aia, cat m-a lasat el sa vad ca nu voia sa se ridice nicicum...am avut impresia ca se umfla partea aia...
si m-a dus cu gandul la oreion....
fel convinsa ca este oreion...am zis ca facem cu tura in noaptea asta sa-l pazim de febra ca sa nu bag aiurea in el antitermice..mare mi-a fost mirarea sa vad ca in noaptea asta nu a facut deloc febra...deci nu a mai fost nevoie de paracetamol...si azi dim eu ma asteptam sa se scoale umflat bine p partea aia...cand dcolo...parca nu mai este deloc deloc umflat....ba nici nu mai are dureri!!!!
acum se joaca cu masinutele...l-as scoate afara...dar dc este oreion totusi????
va dati seama cat de ingandurata sunt...ca nu stiu ce sa zic!!!!ce sa fi fost???ca urla de durre ieri,a avut febra...hai poate nu 40 cat imi arata termometru dar 39 tot a fost....a stat toata ziua numai in pat p o parte...la somnul de amiaza numai p o parte a dormit de durere...mancare i-am dat in pat...ca nu l-am putut scula...a papat abia de 2 ori...stiu ca a vut febra ptr ac gura era uscata si a baut 3 biberoane jumate de apa-deci 900 ml apa...i-am dat sticla cu cioc sa poata bea din pat ...l-a spalat tati p dinti ieri si cand a dat p masalute cu peria electrica s-a sculat in picioare dse durere....nici nu a mai vrut sa-si clateasca gura de pasta
nu stiu ce sa zic...acum sta...si se joca...de parca nu ar fi fost nimic....
p langa ziua de ieri....
ma duc la dr...sa vad ce a fost!!!!
acum a mancat,se joaca,nu tu febra,nu tu dureri....ce sa fie asta????

ma gandesc cum mi-ai spus tu Geo ca unde am avut eu impresia ca se umfla...de la ureche in jos....este sist limfatic care doare si se umfla si la alte infectii...sa nu fie o alta infectie....si nu oreion!!!
ca asa gasisem si p pagini germane...ca dupa ce a afcaut odata oreion...copilul este imunizat definitiv..si totusi existau parinti care spuneau ca copii lor au facut de 2 ori...la care rasp a fost ca uneori oreionul se confunda f usor...tocami din cauza sist limfatic care este afectat si al alte infectii....si de aceea parintii cred ca copii lor au avut oreion dar in realitate nu au avut...mai ales ca sunt copii care la oreion nu fac febra....

pfffffffff...ma duc la dr sa vad ce a fost....sper sa nu-i pun alerta degeaba...
mi se pare ceva incredibil...ieri urla de durere si era la pamant...si azi...nu mai nimikc!!!!

am vb acum cu asistenta...si ea zice ca poate a fost o infectie virala care din cauza febrei s-a trecut!!!!
ea mni-a zis la 15 sa ma duc la cabinet...dar eu i-am spus ca dc are ooreion sa intru p partea cealalta???ca sa nu dam si la altii...la care ea m-a intrebat cum am ajuns la oreion???!!!!
pffffffffff...ieri puteam jura ca este oreion...durere p o parte,apatic,lipsa pofta de mancare,febra...ba chiar am avut impresia ac se umfla...
barbate-meu spune ca din cauza febrei ia trecut dc a fost infectie la ureche sau te miri ce....
anku
[i]Oreionul face parte dintre bolile infectioase ale copilariei. Spre deosebire de celelalte acestea are o manifestare specifica destul de naplacuta si inconfortabila pentru cel infectat cu virusul urlian care provoaca boala. Oreionul apare in general la copii cu varste cuprinse intre 5-14 ani si prezinta unele riscuri care se pot manifesta mai tarziu la maturitate.

Ce este oreionul?

Oreionul este o boala contagioasa, de etiologie virala care afecteaza parotidele (glandele salivare), pancreasul exocrin, gonadele (ovarele si testiculele) si meningele (foita care inveleste creierul).

Agentul etiologic (care provoaca boala), este virusul urlian (paramixovirus), care este transmis, la fel ca si celelalte bolii infectioase ale copilariei in principal pe cale respiratorie.

Cele mai frecvente moduri de transmitere

Oreionul este o boala extrem de contagioasa si este transmisa pe cale respiratorie, dar si prin:

atingerea unor picaturi de secretie de la o persoana infestata;

contactul cu obiecte contaminate cu saliva sau cu alte secretii respiratorii ale celui bolnav.

Transmiterea acestei afectiuni necesita un contact prelungit cu persoana infestata.


Perioada de incubatie

Boala are o perioada de incubatie de 14-18 zile si apare mai frecvent in epidemii (iarna tarzie-primavara). Oreionul este contagios cu aproximativ 6 zile inainte de aparitia primelor manifestari si 4 zile dupa debutul lui.

Varsta comuna la care apare oreionul este copilaria, undeva intre 5-14 ani.



Ce simtpome apar in oreion?
febra, cu valori de pana la 40 de grade celsius, acompaniata de stare generala alterata

apare la majoritatea copiiilor inca de la debutul afectiuni;

durere de gat sau urechi;
lipsa poftei de mancare;
oboseala;
dureri de cap
frisoane;
varsaturi;
limba incarcata si cu miros respingator;
dureri musculare
dureri la masticatie;
secretie salivara redusa.


Cum evolueaza oreionul?

Oreionul dureaza cam 2 saptamani de la debut si are mai multe etape succesive de manifestare ale simptomelor.

Ziua 1

Prima zi debuteaza cu febra brusca destul de mare (38-39 de grade Celsius), plus dureri la masticatie sau de gat.

Zilele 2 si 3

Oreionul poate aparea doar pe o parte a fetei sau chiar in ambele. Temperatura se pastreaza durerile de gat devin din ce in ce in mai puternice, ingerarea alimentelor se face din ce in ce mai greu, iar gura devine uscata (saliva diminuandu-se considerabil).
In aceste 2 zile de evolutie vei observa si cum partea afectata (sau ambele parti) incep sa se umfle si sa devina sensibile la atingere.

Zilele 4-6

Boala incepe sa intre in regresie, primul simptom care incepe sa dispara treptat fiindumflarea. Incet, incet si celelalte semne incep sa se amelioreze considerabil.

Ziua 13

Incepand cu ziua a 13-a de la debutul bolii, bolnavul nu mai este contagios, iar starea generala se imbunatateste considerabil.



Complicatii ale oreionului
parotidita (inflamatia glandelor salivare parotide), apare de obicei la 24-48 de ore de la debutul initial al bolii si este de obicei bilaterala; regiunea submandibulara este dureroasa la palpare si poate determina tulburari de masticatie si deglutitie;
orhita (inflamatia glandelor testiculelor), este destul de frecventa; testiculele sunt crescute de volum si dureroase la palpare, putand determina in cazuri mai rare sterilitate secundara;
ooforita (inflamatia ovarelor), este mai rara si nu conduce de obicei la sterilitate;

meningita urliana, este o manifestare obisnuita a oreionului si se manifesta prin cefalee (la copiii mari), greata , varsaturi, convulsii si in cazuri rare, coma;

pancreatita urliana, este destul de greu de diagnosticat, unele studii medicale asociaza infectia urliana a pancreasului cu diabetul zaharat juvenil (diabetul care apare la copil).
Nu exista tratament specific pentru oreion, singurele masuri care se pot lua sunt cele care vizeaza simtomele.
Acetaminofenul (paracetamolul) este folosit pentru scaderea febrei, aspirina fiind contraindicata la copii, deoarece a fost asociata cu sindromul Reye.
Compresele reci sau calde aplicate la nivelul parotidelor si respectiv a testiculelor, diminueaza simptomatologia dureroasa de la acest nivel.


Exista vreun vaccin impotriva oreionului?


Singura metoda eficienta de a preveni oreionul este administrara vaccinului, care contine o tulpina vie, atenuata si care induce formarea de anticorpi protectori impotriva afectiunii.

Vaccinul ROR (rubeola-oreion-rujeola), este administat la toti copii afebrili cu varste cuprinse intre 12-15 luni
anku
cred ca a avut si dureri cand mesteca...de aia la durut cand la spalat tacso p dinti in spate....
febra....


ma mai gandesc...poate fost ceva la ureche....ca stiu ca atunci cand avea 1 an a avut o astfel de infectie care a luat-o cica de la copii...cel putin asa spunea dr...el era sigur ca merge la gradi sau cresa ...ptr ac astfel de infectii sunt raspandite in colective....apoi mi-am adus aminte ca am fost la o gradi cu el si s-a jucat acolo cand l-am anuntat la gradi si am depus cerere....

sau sa fie tocmai durere de la masalutele din spate care abia acum ies ...incet incet???
habar nu am....


va tin al curent....

sanatate flacailor....insanatosire grabnica tuturor....
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 19 2011, 01:14 PM) *
cred ca a avut si dureri cand mesteca...de aia la durut cand la spalat tacso p dinti in spate....
febra....
ma mai gandesc...poate fost ceva la ureche....ca stiu ca atunci cand avea 1 an a avut o astfel de infectie care a luat-o cica de la copii...cel putin asa spunea dr...el era sigur ca merge la gradi sau cresa ...ptr ac astfel de infectii sunt raspandite in colective....apoi mi-am adus aminte ca am fost la o gradi cu el si s-a jucat acolo cand l-am anuntat la gradi si am depus cerere....

sau sa fie tocmai durere de la masalutele din spate care abia acum ies ...incet incet???
habar nu am....
va tin al curent....

sanatate flacailor....insanatosire grabnica tuturor....



Cand ies masele/dinti nu faci febra asa de mare....maxim 38,5.....eu cred ca a fost de la altceva....mai bien mergi la pediatru...

Am fost si noi azi la pediatru cu amandoi piticii. Sambata dimineata IAncu s-a trezit mucos, cu tuse si stranut. I-am dat niste homeopate si azi dimi era mai bine ca l-am putut duce la gradi. Azi noapte Serban se sufoca dinc auza mucilor...asa ca nu l-am putut lasa asa. Am primit aerosoli la amandoi, pe Serban doar cu ser , pt Iancu si cu Gentamicina, Stodal pt Iancu, si aspirat nasucul la amandoi fff bine. Asa ca asteptam sa ne facem bine.
Maine merg si eu la medic sa aflu care-i soarta mea biggrin.gif....
Va pupic ...ma duc la nani ca azi naopte am facut noapte alba.....
simina_ana
QUOTE(claudiaena @ Sep 17 2011, 12:07 AM) *
Buna fetele!

Noi, gata am inceput toti serviciul, adica al Mariei este scoala, iar a lui Mihai e gradinitza.
Suntem bine, dar timp liber=kanci... Tati e incantat ca ne trezim toti dimineata si nu numai el...

Deci Mihai e la gradi de luni. L-am dus pe la 9 dimineata si a spus sa venim sa il luam la 12 30. Am lasat piticul (fara sa fac poze ca nu am avut aparatul) doh.gif si am fugit la Maria, unde am stat cateva minute in clasa si apoi am plecat acasa, ca de acum e la avansati si nu mai era necesara prezenta noastra. La 12 30 am luat piticul si apoi am fugit la deschidere la mine la scoala, unde sunt diriginta la o clasa de a 5 a si ma uitam cat de mici si ametiti sunt astia, asa ca nu ma mai enervez cand Maria uita ceva.Iar de marti am inceput sa fugim care incotro. Pe Mihai l-am lasat si la pranz si il iau pe la 15 30-16. De fiecare data doamnele au spus ca a papat dar nu tot, ca a dormit, ca a scancit putin ( ca el e printre cei cumintei care nu prea plang) si e bine. Dar am observat acasa ca e mai certaret cu Maria, ca a inceput sa loveasca mai des, pe Maria, sau pe mine cand e furios, si azi in par se masura cu un alt baietel, ca si el, din priviri, de parca erau 2 cocosei si apoi piticul meu l-a imbrancit. Discutia dintre mine si pitic, dupa ce il iau de la gradi, suna cam asa: Ai papat? Da., Te-ai jucat la gradi? Da. Ti-a placut la gradi? Da. Te mai duci maine la gradi? Nu ( f convins si f sigur imi spune nu-ul)

Maria deja a inceput de marti sa aiba teme. Asa ca deja am inceput sa ne reintram in paine. Ea sa se obisnuiasca cu rigorile scolii, iar eu cu programul nou( 3 zile am ore de la 8 dimineata si 2 zile de la 12 ziua). Asa ca Maria de 2 ori pe saptamana descuie singura, papa singura ce ii las pe masa si isi face lectiile singurica, sau daca nu stie vorbim la telefon in pauza mea si o ghidez daca pot asa, ca su ne ramana seara, decat sa verific si sa o mai ajut asa la un ex care nu l-am putut rezolva prin telefon....Bineinteles ca uita sa incuie usa cand vine de la scoala, sau a uitat sa o incuie cand a plecat la antrenament la handbal. In rest incerc sa am incredere in ea si rabdare cat cuprinde.

Cred ca am scris mult si fara noima, dar pana incep sa ma obisnuiesc mai dureaza o saptamana la mine... Asa ca scuzati scrisul alandala....Pupici la toate....



Va dores un an scolar plin de note mari!!! ...un an de gradi cat mai frumos si lipsit de neplaceri ( incet incet lasam si noi smiorcaiala si devine Iancu mai cooperant:D ).....iar tie mami....multa putere, rabdare si intelegere fata de piticii tai....atat cei de -acasa cat si cei de la scoala.....
Mama a iesit la pensie anul acesta ...dar e posibil sa mai ia niste ore in locul unei tipe in concediu maternal...dar zicea ca daca face asta o sa aiba mult de munca la dosarele ce se cer de la inspectorat.....asa ca se mai gadeste cica liwlol.gif
simina_ana
Restul fetelor...sper ca sunteti bine ....si puii la fel....
geocoto
Neata mamici,

Adriana mamix2 vad ca acum avem mucosi de gradi...hmmm.Daca nu era si Serban implicat as fi zis mai bine acum decat daca incepeau de la cateva lunitze cresa.Multa sanatate la toti va doresc.Maine pleaca mami tau?

Si Lucas este racit si acum desi opune mai multa rezistenta decat in trecut totusi coopereaza.Ii place asa de mult batista bebelusului sa se joace cu ea daaaaaaar sa nu o simta in nas.Asa ca trag cu cea manuala.Azi noapte mirosea in casa la noi asa:
=santal si coji de portocale la parter ca am facut mancare cu ceapa si puuuuute wacko.gif .Apropo copilul mi a curatat ceapa si ii curgeau lacrimile siroiae crybaby.gif dar nu a cedat.Il fac bucatar. bananab.gif
=eucalipt in lampita de aromoterapie
=bitter ca i am pus piticului pe frunte sa respire mai bine.

I am facut si eu aerosoli dar cu Bisolvon.Doctorii aici nu prea prescriu aerosoli asa ca folosesc din totdeauna ce mi a recomandat farmacista.

Anku sa stii ca Lucas a facut destul de urat cand i au iesit maselele.Mai ales ca le scade sistemul imunitar si pot contacta orice in perioada asta.

Claudia ma bucur ca mai intri pe aici si ne mai spui despre voi.Trebuie sa te felicit ca te descurci atat bine cu programe atat de diferite ale tale si ale copiiilor.M a luat capul cand am citit de Maria cu cheia de gat.Stiu ca este maricica si trebuie sa i acorzi credibilitate dar parca totusi...nu i mica?

Rose cum a fost la sedinta cu parintii?

V am pupacit oFloare1.gif

simina_ana
SEara buna si de la noi.....

Suntem mai bine....respiram mai bine....iar Serban ma surprinde tot mai mult....ca si Iancu sta la aspirat de muci de zici ca stie ca ii este mai bine....ma surprinde ca la o luna si 3 zile el sta asa linsitit si nu protesteaza....SI tot vorbeam de surprins azi s-a rasturnat de pe burtica pe spate....l-am pus si a doua oara sa ma conving si l-am si filmat in caz ca nu ma crede cineva ...sunt nebuna nu? liwlol.gif

Am fost si eu la medic si m-am dus bou si m-am intors vaca....nu a putut sa-mi faca eco ...a uitat sa-mi spuna sa beau muuuulta apa...asa ca am amant pe vineri....
Maine avem sedinta cu parintii si noi....abia astept sa vad ce ne spune....

Geo, mama pleaca vineri....ca sa nu-i dam programul de seara peste cap lui Iancu. Autocarul pleaca exact cand incepem ritualul de seara....asa vineri nu-i problema dacas e culca piticul putin mai tarziu...Voi cand veniti in tara?

Pupici....fug sa dau papa la Junior
anku
Fetelor...dupa cum vb si cu Simina azi de dim la tel...alarma falsa!!! wacko.gif
am fost luni la dr cu el la 15...am stat afara..a venit cineva sa vada afara dc are oreion...nimic!!!
ne-a bagat in cabinet...eu sunt mereu no comennt de cat de repede ne ia chiar si fara programare desi poate sunt altii 10 care asteapta....si nu e prima data...poc...i-am zis ce si cum!!!!s-a uitat urechi,nas ,gura,ochi si putulica!!!NIMIC
i-am zis sa se uite la ganglionii limfatici ca aia mi s-au parut mie ac se umfla....s-a uitat,ia pipait...absolut normal!!!
i-am zis ac atunci de ce a facut temp???
ia luat temp...36.7
apoi ca sa ma convinga ca nu este nimic ia luat si sange sa vada dc nu este vreo infectie...dupa 10 min ne-a spus ca nu este nici urma de o infectie!!!!
cred ca aveam o privire de ....sa nu mai zic ce!!!
la intrebat p Darius unde il doare???si cand la masat p spate a spus ca spatele este incordat...si ca poate o fi facut vreo intindere de muschi...etc...si ca este de ajuns dc il doare clavicula ca el va spune ac il doare toata partea si va urla ca din gura de sarpe....nu este exclus ce mi-a spus el...poate din cauza ca s-a luat la bataie cu tavaleli cu Alex....sau s-a dat peste cap gresit!!!!
ce saa va zic???mi-a fost si rusine ca am facut asa o exagerare...dar puteam sa jur cca Darius are ceva...ca el nu mi-a fost apatic niciodata...nu mi-a stat niciodata toata ziua in pat...nu mi-a urlat cu lacrimi decat rar rar....ala a fost strigat de durere!!!!
si uite asa...de luni dimineata nu mai are nimic...zici ca e alt copil fata de duminica!!!!
nu stiu ce sa mai zic!!!!de inselat nu s-a inselat dr niciodata....dar am ramas....PAF
o intindere de muschi....si eu ajung la oreion....desi puteam sa jur ca are ceva...!!!!cum statea numai p o parte...si toate simptomele de la oreion....
mna...vb mamei....SA MULTUMESC LUI DUMNEZEU CA M-AM INSELAT SI CA ESTE TOTUL BINE
desi am ramas cu gura cascata ...ca nu mi-as fi putut inchipui ca nu are nimic!!!!
azi am fost afara...s-a mai ciondanit cu Alex...i-am dat si lui masinuta boby car...nu de alta dar aveam niste papuci care in curand o sa-i fie mici...si sa nu-mi fie ciuda ca nu ia uzat!!!! liwlol.gif modelul nu este fain...dar sunt papuci buni in care nu intra apa ,nu transpira...asa ca-i dau p aia la joaca acum toamna!!!
si azi am vazut ...SERPI!!!! wacko.gif galbeni....sa mor de frica....brrrrrrrrrrrrrrrrrr
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 20 2011, 07:13 PM) *
SEara buna si de la noi.....

Suntem mai bine....respiram mai bine....iar Serban ma surprinde tot mai mult....ca si Iancu sta la aspirat de muci de zici ca stie ca ii este mai bine....ma surprinde ca la o luna si 3 zile el sta asa linsitit si nu protesteaza....SI tot vorbeam de surprins azi s-a rasturnat de pe burtica pe spate....l-am pus si a doua oara sa ma conving si l-am si filmat in caz ca nu ma crede cineva ...sunt nebuna nu? liwlol.gif

Am fost si eu la medic si m-am dus bou si m-am intors vaca....nu a putut sa-mi faca eco ...a uitat sa-mi spuna sa beau muuuulta apa...asa ca am amant pe vineri....
Maine avem sedinta cu parintii si noi....abia astept sa vad ce ne spune....

Geo, mama pleaca vineri....ca sa nu-i dam programul de seara peste cap lui Iancu. Autocarul pleaca exact cand incepem ritualul de seara....asa vineri nu-i problema dacas e culca piticul putin mai tarziu...Voi cand veniti in tara?

Pupici....fug sa dau papa la Junior

bravo Serban....eeeeeeeeeee...ai 2 baieti hotarati!!!!!
oooooooooo...maine sedinta cu parintii...ce fain...si eu vreauuuuuuuuuuu!!!!
sa speram ca iasa bine vineri ecografia!!!
poop tzuc.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Sep 20 2011, 08:45 AM) *
Neata mamici,

Adriana mamix2 vad ca acum avem mucosi de gradi...hmmm.Daca nu era si Serban implicat as fi zis mai bine acum decat daca incepeau de la cateva lunitze cresa.Multa sanatate la toti va doresc.Maine pleaca mami tau?

Si Lucas este racit si acum desi opune mai multa rezistenta decat in trecut totusi coopereaza.Ii place asa de mult batista bebelusului sa se joace cu ea daaaaaaar sa nu o simta in nas.Asa ca trag cu cea manuala.Azi noapte mirosea in casa la noi asa:
=santal si coji de portocale la parter ca am facut mancare cu ceapa si puuuuute wacko.gif .Apropo copilul mi a curatat ceapa si ii curgeau lacrimile siroiae crybaby.gif dar nu a cedat.Il fac bucatar. bananab.gif
=eucalipt in lampita de aromoterapie
=bitter ca i am pus piticului pe frunte sa respire mai bine.




Claudia ma bucur ca mai intri pe aici si ne mai spui despre voi.Trebuie sa te felicit ca te descurci atat bine cu programe atat de diferite ale tale si ale copiiilor.

Rose cum a fost la sedinta cu parintii?

V am pupacit oFloare1.gif

mai ce frumos miroase la voi in casa...aaaaaaaahhhhhhhh!!!!imi aduce aminte de lumanarile alea care mi le aprind eu iarna cu scortisoara si mar!!!
ce dulce o fi fost Lucas la curatat ceapa!!!cu ochii-n lacrimi!!!de la ceapa...ca plans de la altceva..nu e bine!!!!bv lui....eu una urasc ceapa...o curat ca nu am ce face....dar e f greu asta ptr mine!!!!de asta nici nu vreau sa ma duc ajutor in bucatarie ...ca ma pune la curatat cate 4-5 kg de ceapa!!!cred ca dau in bolanzeli.... wacko.gif
insanatosire grabnica dragilor!!!
vreau sa probez prajitura greceasca!!!ms....

Claudia...chiar asa...felicitari si de la noi...ca te descurci cu atatea activitati!!!felicitari!!!

Rose..dragelor!!!ce mai spuneti????
anku



pozici caldute de azi...caldute???15 grade fetelor..... oFloare1.gif macar soare!!!!
claudiaena
Buna fetelor!

Mersi de incurajari.... Pana acum cu Maria e bine. A impuscat cateva note f. bune si sunt f mandra de ea. Se descurca, asa cum poate. Papa singurica si eu ii ingras pe astia de la telefonie, ca o sun in fiecare pauza si o intreb cate in luna si in stele. Dar, sa speram ca va fi asa tot anul scolar....

Cu Mihai am inceput sa avem mari probleme. Daca saptamana trecuta ma laudam ca e cumintel, saptamana asta, facem concurs de tipete si urlete. Il las urland isteric si il tine de mana educatoarea sau ingrijitoarea, ca altfel, o ia la fuga si nu se mai opreste. Iar ieri, mi-a pus capac. M-a urlat pe strada pana acasa, isteric, tot drumul. Degeaba am aplicat orice metoda pe care o stiam. Copilul meu nici nu ma asculta, doar urla. Asa ca ieri am plans pe strada, ca nu puteam sa ii distrag atentia cu nimic. Doar urla. Nici cu copiii nu a fost mai bine. La bloc o prietena de a Mariei a adus jucarii si au inceput sa se joace, numai ca Mihai voia toate jucariile. Degeaba i-am explicat ca nu sunt ale lui, ca sa faca schimb, nu m-am putut intelege cu el. Iar a inceput sa urle, si iar sa tremure de nervi, si iar ma uitam neputincioasa la el. Asa ca, cu chiu cu vai am plecat cu bicicleta lui, iar fetele cu trotinete la plimbare. la scurt timp i s-a pus pata pe trotineta altui copil. M-am chinuit mult si bine sa ii explic ca este a altui copil, si sa o ia pe a Mariei, DEGEABA, asa ca iar am luat-o de la capat cu o criza. Aseara, ma disperat. Nici nu stiu ce sa mai fac. E prima oara cand imi face asa si nu pot sa ii fac nimic. Azi dimi, la gradi, l-a dus doar tati. I-am explicat ca merge la gradi, ca vin si il iau, ca ii iau inghetata, ca mergem in parcul mare, si, iar povestea s-a repetat. Tati a fost nevoit sa il puna ingrijitoarei in brate, ca sa poata pleca, si apoi am vorbit vreo 10 min la telefon, ca daca nu l-a traumatizat cineva, ca daca doamna il bate, ca daca vreun copil l-a batut, si daca, daca, daca.... Si asa ca amandoi suntem speriati si ingrijorati de reactia baiatului....Nici nu stim cum sa reactionam. Ne-am prefacut indiferenti, l-am luat cu incetisorul, i-am spus f ferm sa nu mai tipe, i-am dat o palma la fund, l-am luat de mana, nimic. Doar vrea sa stea pe loc si tipa. ma simt tare neputincioasa. si acum cand scriu si reytraiesc ziua de ieri, iar ma buseste plansul. Nu cred ca e vorba decat de, cel mult, sa il fi pocnit vreun copil, dar in nici un caz, vreo doamna...Sa vedem cum o fi zilele astea. Momentan, fie ca vrea, fie ca nu vrea, mergem la gradi in continuare, ca nu am incotro. Nu mai am bona. Si va tin la curent....

pupici si sa stiti ca doar am vrut sa ma racoresc, si orice sfat e bine-venit....
geocoto
Buna si de la noi mamici,

Anku si eu as fi facut exact la fel daca nu as fi cunoscut cauza pentru care se simte copilul atat de rau.Cred ca iti aduci aminte cat de frustrata eram si eu cand ma duceam cu copilul in brate cu 41 si imi ziceau ca este normal, copiii mai fac temperatura sa ma duc acasa...
Claudia ce pot sa iti zic este ca frustrarea de la gradi si o varsa pe cine apuca acasa.Si la noi trece printr o faza similara dar trece imediat la colt sau in camera la el la etaj.Nimeni nu l atinge sau nu tipa la el cel mai indicat.Uneori ne mai lasa nervii si pe noi dar incercam pe cat posibil sa ne abtinem.Ieri a urlat juma de ora la el in camera pentru ca nu am vrut sa i dau ketchup la masa(il mananca si cu prajitura daca se poate in ultima vreme).Dupa ce s a racorit a coborat si a cerut scuze si s a pus la masa.
Cat despre mersul dimineata la gradi, la inceput am crezut ca va dura o vesnicie pana sa nu mai planga dar de 3 zile ne a lasat masca pe amandoi hi.gif biggrin.gif ohmy.gif .Il ducem la gradi, face pipi cu noi, apoi ne da un pupic tzuc.gif , ne zice un papa hi.gif in flamanda si o zbugheste in clasa.Wooow ziceti si voi copilul lui mama.A contat ff mult ca i am explicat absolut tot ce se intampla, nu l am lasat mai mult de 3 ore(perioada pe care) nu o considera o vesnicie piticii) si il mituim cu skiul.Isi doreste atat de mult sa mearga si acum in Ro si la ski ca imediat executa ce i ceri daca il ameninti cu asta.
Adriana ai doi baieti nemaipomeniti ce sa mai.Sa ma inveti si pe mine faza cu aspiratul ca pe mine ma avertizeaza dinainte "vezi ca stau dar o sa plang ca nu mi place" liwlol.gif
Am fugit sa i pun masa. oFloare1.gif
Andymar
Bună seara, în sfârșit apar și eu prin zona... Sunt tot la țară și aici am net doar pe tel. Sunt pe zi ce trece tot mai obosită, noaptea mă doare spatele de mor și mă trezesc mai rău decât mă culc. Luni merg iar la dr, ne-a spus că mai avem de răbdat maxim 2 săpt și îl vedem pe Mihăiță, abia aștept! Cu Selena avem și noi aceeași problema la grădi. Săpt trecută a fost foarte cuminte, am lăsat-o singură și nu a plâns deloc, mi-a făcut pa. Vineri doar când am luat-o acasă era foarte dezamăgită că ea a vrut să se joace în timp ce erau la lecție și nu a vrut educatoarea să-i dea jucării. I-am explicat că la lecție nu se folosesc jucăriile și că trebuie să asculte de educatoare. Săpt asta am lăsat-o liniștită dar când am luat-o era tot cu ochii roșii și muci la năsuc. Azi mi-a trimis-o acasă mai devreme că a plâns într-una. Nu știu, ceva a speriat-o, am întrebat-o dacă a lovit-o vreun copil sau educatoare și zice că nu. Toată ziua zice că vrea la grădi, că îi place. Mă gândesc că încă nu pricepe că s-a terminat ora de joacă și începe lecția, sau nu are răbdare și începe să plângă. Singurul lucru negativ care mi l-a zis a fost că i-a șters ed. nasul și a strâns-o prea tare de a durut-o. Oare să-i fie frică de doamne că-s mai în vârstă?
claudiaena
Buna fetele!

Ieri a fost mult, mult mai bine.... A sarit la mine in brate, si atata ne-am iubit si ne-am pupat.... Ieri i-am repetat de o suta de ori cred ca eu trebuie sa merg la serviciu, tati la fel si serviciul lui si al Mariei e scoala si gradi... Cand ii pomeneam de gradi, iar incepea sa scanceasca si repeta "nu, nu nu viau la gadinitza mia!"

Azi, iar l-a dus tot tati si i-am umplut buzunarele cu vreo cateva bomboane si cand a vazut ca pleaca incepuse sa scartaie, si repede i-am dat o bomboana, la gradi, la fel a facut si cand a intrat in clasa unde era clubul bocitoarelor, a inceput si el sa planga, dar nu mai urla isteric...Nu am procedat toicmai bine, dar decat sa il lasam urland si sa ni se rupa inima de mila, mai bine il mituim....Vedem noi pana cand, dar sper ca nu prea mult....

pupici la toate mamicile si puii lor....

PS Geo, si eu aplicam aceeasi metoda dar acum 2 zile in urma nu a mers nimic. Drumul pana acasa de la gradi dureaza in mod normal maxim un sfert de ora, daca mergem ca melcii, dar marti a durat o ora....
anku
buna fetelor...
iaca si eu p aici...
v-am citit...hmmmm...va spuneam ca am auzit ca acei copii care nu plang la inceput la gradi...vor plange peste vreo 2 sapt...cum probabil va fi si cazul nostru!!!!
eu sper sa se schimbe si Darius cand se va duce la gradi...si anume sa fie mai linistit!!!
Claudia...nervi de fier!!!!
nu pot decat sa-ti spun ca poate ar fi bine dc ai sta putin cu el la gradi...dar dc nu este voie!!!nu stiu....
este greu si ptr ei....ca este greu dintr-o data noi oamenii sa avem incredere in cineva ...apoi ptr copii nostrii????
dar poate ajutata de tine...ed va dobandi mai usor increderea educatoarei..si banuiesc ca atunci nu va mai plange!!!
mie-mi zici...si eu as muri de mila sa-l aud plangand!!!! tzuc.gif
Andreea...deci mai sunt 2 sapt!!!! super.gif
Geo....pai asa eram si eu...absolut nedumerita...mai mult decat atat dr imi spunea ca el nu crede ca copilul a avut febra....ca maram nu avea de la ce!!!!e adev ca de duminica de atunci de la prima febra nu mi-a mai facut febra deloc....mai mult...si barbate-meu incepuse sa-mi spuna ca copilul nu a avut febra....ci ptr ca a stat chircit in fotoliu s-a incalzit!!!!nu stiu ce sa mai zic....oricum...m-am simtit prost ca am facut alarma falsa blush.gif
cand plecati catre Romania dragilor????
Lucas dragutul....hi hi...vrea la Romanica!!!!
l-am intrebat p Darius ieri cu cine se joaca dc mergem in Ro...si mi-a zis ca se joaca cu Iancu!!!! wub.gif
mergeti si de Craciun acasa???

Adriana...ieri nu stiu ce-mi spunea Darius de tine...din cate bag de seama cred ca stie despre cine e vb...ptr ca stia ca esti mama lui Iancu...ca-mi spunea ca ai venit cu masina cu Iancu!!!si dupa aceea ati plecat....cred ca si-a amintit de atunci din parcul Astra...

Rose...ce mai spuneti???

noi...acum suntem bine...am fost p afara...azi mergem in oras...si uite asa!!!
geocoto
Buna mamici,

Ma bucur ca va gasesc mai des pe aici.
Adriana am gasit mituiala perfecta pentru pompo mergem la circ.A tinut aseara dar azi iar ne am chinuit.
I am luat niste supozitoare cu eucalipt si sa vedeti ce miroase la fundul lui liwlol.gif .Se miroase singur si zice puuuuuuuuu.
Ma speriati fetelor cu plansul ca sigur o luam de la capat cand ne intoarcem din Ro.
Maine plecam Anku spre Ro si ne intoarcem pe 6 octombrie.Sper sa fie totul ok.Ca mai si tuseste dar nu ff des asa cand si cand are muci.Sper sa nu fie nimic la plamani.Il ascult in seara asta si daca este maine dam o fuga pana la pediatra.

Hmm Claudia te cred ca nu i usor.Poate gasesti remediul pana la urma.Stai linistita ca si la noi e la fel daca nu sunt eu prin preajma cand termina cursurile taticul de bucurie ca a fost cuminte ii da cioco si bomboane.Noroc ca ma asculta totusi si stie ca le papa dupa masa..

Andreea iti doresc din tot sufletul cat mai multa rabdare, stiu ca perioada asta ti se pare interminabila si sa l vedeti pe pitic cu bine.

Pupici la toti piticii,
Georgiana oFloare1.gif
Rose68
noi am luat o pauza caci Andreea a facut o indigestie.Acum 2 zile dupa ce am adus-o de la gradi a inceput sa vomite si a tot tinut-o asa toata noaptea si a mai vomitat si ieri. Ne-am dus la dr de familie si am mai gasit acolo inca 3 copii din aceeasi gradinita....au avut la masa de pranz chiftelute marinate ...nu zic ca a avut carnea ceva....nu are temp nu are diaree....probabil ca e totusi mult pentru iei carne tocata....cel putin eu i-am dat foarte rar....cea din perisoare dar care era cu mult orez si verdeata...
Aseara am fost si noi la sedinta....fiecare v-a lua rechizite conform unei liste date de ei.
Fondul clasei 50 RON. Alocatia de hrana 65 RON/zi. Ajutorul de educatoare 15 RON pe luna. Inca 17 RON pe luna salariile unei bucatarese si a unei ingrijitoare....au 2 ingrijitoare la clasa lor caci sunt 33 de copii din care vin 29-30.
Patuturile sunt in nr de 23............am fost rugati ca cei care putem sa ii luam la pranz sa nu ezitam.....
Si am fost rugati sa nu ii aducem bolnavi....desi e teorie....luni cind am dus-o era concert acolo, tuseau cel putin vreo 3-4

Cam asta e nou la noi....acum ezit daca sa o duc...ieri toata ziua a tipat ca vrea la gradi......
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Sep 23 2011, 05:33 AM) *
noi am luat o pauza caci Andreea a facut o indigestie.Acum 2 zile dupa ce am adus-o de la gradi a inceput sa vomite si a tot tinut-o asa toata noaptea si a mai vomitat si ieri. Ne-am dus la dr de familie si am mai gasit acolo inca 3 copii din aceeasi gradinita....au avut la masa de pranz chiftelute marinate ...nu zic ca a avut carnea ceva....nu are temp nu are diaree....probabil ca e totusi mult pentru iei carne tocata....cel putin eu i-am dat foarte rar....cea din perisoare dar care era cu mult orez si verdeata...
Aseara am fost si noi la sedinta....fiecare v-a lua rechizite conform unei liste date de ei.
Fondul clasei 50 RON. Alocatia de hrana 65 RON/zi. Ajutorul de educatoare 15 RON pe luna. Inca 17 RON pe luna salariile unei bucatarese si a unei ingrijitoare....au 2 ingrijitoare la clasa lor caci sunt 33 de copii din care vin 29-30.
Patuturile sunt in nr de 23............am fost rugati ca cei care putem sa ii luam la pranz sa nu ezitam.....
Si am fost rugati sa nu ii aducem bolnavi....desi e teorie....luni cind am dus-o era concert acolo, tuseau cel putin vreo 3-4

Cam asta e nou la noi....acum ezit daca sa o duc...ieri toata ziua a tipat ca vrea la gradi......


Care este ideea cu carnea tocata?V am mai intrebat de fapt o data.Eu o cumpar si o toc acasa cu masina de tocat ca altfel nu o mananca pe cea de vita...Si ii dau cam o data de doua ori pe luna .Fac chiftelute dar in care adaug si dovlecel.
Hmmm mai am cateva ore pana plecam si sa nu credeti ca m am apucat de bagaj.
Pup

PS Lucas dimineata era mai mult decat pregatit sa plece la gradi si il striga intr una pe sot sa mearga o data la "om" adica kleuter school= gradinita.
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Sep 23 2011, 07:33 AM) *
noi am luat o pauza caci Andreea a facut o indigestie.Acum 2 zile dupa ce am adus-o de la gradi a inceput sa vomite si a tot tinut-o asa toata noaptea si a mai vomitat si ieri. Ne-am dus la dr de familie si am mai gasit acolo inca 3 copii din aceeasi gradinita....au avut la masa de pranz chiftelute marinate ...nu zic ca a avut carnea ceva....nu are temp nu are diaree....probabil ca e totusi mult pentru iei carne tocata....cel putin eu i-am dat foarte rar....cea din perisoare dar care era cu mult orez si verdeata...
Aseara am fost si noi la sedinta....fiecare v-a lua rechizite conform unei liste date de ei.
Fondul clasei 50 RON. Alocatia de hrana 65 RON/zi. Ajutorul de educatoare 15 RON pe luna. Inca 17 RON pe luna salariile unei bucatarese si a unei ingrijitoare....au 2 ingrijitoare la clasa lor caci sunt 33 de copii din care vin 29-30.
Patuturile sunt in nr de 23............am fost rugati ca cei care putem sa ii luam la pranz sa nu ezitam.....
Si am fost rugati sa nu ii aducem bolnavi....desi e teorie....luni cind am dus-o era concert acolo, tuseau cel putin vreo 3-4

Cam asta e nou la noi....acum ezit daca sa o duc...ieri toata ziua a tipat ca vrea la gradi......



Wowww.....dar dati o gramada de bani pe luna. La noi e 5 ron pe zi pentru masa. Pt fondul clasei am dat 30 ron. In plus le pune interfon si am mai dat 10 lei, cumparam jaluzele ca bate soarele pe ei toata ziua...la 4 cand ma duc sa-l iau pe pitic toti sunt lac de apa....Iancu mai tare avand parul lungut biggrin.gif. Distractia asta 30 lei. SI am mai dat cate 30 lei de copil pentru a le cumpara jucarii noi acolo....
Dar de luna viitoare ramane doar masa si optionalul. De saptamana viitoare o sa inceapa si optionalul , adica engleza....1,5 lei pe sedinta, 3 sedinte pe saptamana... Plus cheltuielile pentru serbari, carnaval...activitati de genul care se vor organiza....
Rechizite luam si noi dupa o lista data de ele. Maine mergem in recunoastere ...
SI noi am fost rugati cu boala la fel...dar sunt unii care tusesc sau starnuta...aa ca luni l-am dus pe Iancu chiar daca tusea putin.....peste weekend am bagat in el tratamente pt a fi bine luni.
Sanatate pentru Andreea.....si sper sa fie doar un episod trecator....din cate am inteles de la pedistru la noi in SIbiu e epidemie de enterocolita doh.gif

Claudia....deci si la voi e mai bine cu gradi.....si la noi as putea spune....adica plecam de-acasa relaxati, cand ajungem acolo e ok pana il bag in clasa...atunci incepe sa planga ca ma vrea cu el in clasa. Dar il ia educatoarea rpede si se linsiteste pana la urma....apoi toata ziua nu mai plange deloc, cica mananca foarte bine, doarme f bine....deic numai dimineata cand il lasam e baiul...dar de luni il va duce doar Bebe...asa ca sunt curioasa cum va fi....eu sunt convinsa ca va plange de acasa, cand va vedea ca nu mai merg si eu....

Andymar....nastere usoara iti doresc....si asteptam sa ne scrii sa ne spui cum a fost....si sa vedem poze cu piticul....

Geo...Drum bun....si paote ne auzim la un telefon...

Anku...sa-i spui lui Darius ca-l pupacesc raud e tot....ca nu ne-a uitat.....dragul de el.....deja ne stie....si sitie ca si-a facut aici un prieten cel putin....Ti-am spus ca si Iancu ii zice Darius mic.....Acum are 3 Darius....Darius mic ( al tau), Darius mare ( vecinul) si Darius de la "gadi".....SI sa-l vezi cum isi scrie el pe tabla numele la "pieteni"...si trece tot pomelnicul liwlol.gif liwlol.gif ....vorba scrie...ca trage niste linii liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

Oana...la voi cum e cu gradi?
anku
Geo....drum bun va doresc!!!!
sa va ditstrati bine...si sa se insanatoseasaca complet Lucas...din mom in care calcati p taram romanesc!!! wub.gif
sa faci pozite...
am vb azi cu sora-mea ...si-mi zicea ca e frumos acasa...dimineata este frig...dar la amiaza este cald!!!!

revenim spre seara dragelor...voiam sa-i spun lui Geo drum bun!!!!
tb sa plecam repede!!!!
va poop!!! tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 23 2011, 12:52 PM) *
Geo....drum bun va doresc!!!!
sa va ditstrati bine...si sa se insanatoseasaca complet Lucas...din mom in care calcati p taram romanesc!!! wub.gif
sa faci pozite...
am vb azi cu sora-mea ...si-mi zicea ca e frumos acasa...dimineata este frig...dar la amiaza este cald!!!!

revenim spre seara dragelor...voiam sa-i spun lui Geo drum bun!!!!
tb sa plecam repede!!!!
va poop!!! tzuc.gif



Azi chiar a fost frig bine dimineata. Ca o zi de toamna adevarata. Dar daca pana ieri la 7.30 era totusi soare, azi dimineata a fost putina ceata si parea totul trist si mohorat ...abia pe la 8 a iesit soarele si parca s-a mai animat viata...
La pranz intr-adevar e cald...uneori prea cald...iar pe seara iar e frig rau de nu mai poti pleca fara o bluzita ceva..

AM dormit si noi mai bine azi noapte....2 treziri.....in rest nani din plin...La a 2 a trezire a facut kaki pe mine...M-a umplut din cap pana in picioare.....Stateam jos pe patul nostru si-l schimbam pe pitic...si cum statea el pe masa de infasat cand a facut kaki direct pe mine jetul...SI pe fata si pe par eram murdara liwlol.gif liwlol.gif .....bina ca nu aveam gura deschisa, ca ma trezeam cu o bucurie si mai mare doh.gif ...asa ca l-a luat tati in primire 5 minute cat am facut un dus ultra rapid ...cand l-am pus la san zambea la mine....cred ca se distra si el de ce facuse liwlol.gif liwlol.gif
Am descoperit metoda de a-mi dormi 3 ore legate si linistit....il infas...si e cuminte foc.... yes.gif

pupici.....fug la gradi dupa Iancu.,...apoi la 4 la gine sa vedem care-i treaba cu mine
geocoto
Multumim de urari notworthy.gif notworthy.gif ,
Am facut bagajele, asa partial mai am de bagat cate ceva...ca mereu imi vine sa iau tot cu mine nu cumva sa las ceva. blush.gif .
Initial am luat haine de vara dupa care le am dat jos si le am combinat si cu ceva mai grosut doh.gif .
Vedeti ca bine zicea Claudia daca ii laudam si o iau in cap sad.gif .Dimineata dupa ce era super dornic sa mearga la gradi cand a ajuns acolo si a dat seama ca au gimnastica cu alta juf si nu i a convenit si s a pus pe bocit.Dar l a luat in brate educatoarea si sotul mi a zis ca s a linistit.
Cu raceala parca este mai bine dar tot are ceva care se lipeste pe gat si il jeneaza.Am mai scos si cu pompita din nas, doar doar ii trece sa nu ma chinui in tara.
Adriana ti am zis cum sa faci sa nu planga ca ramai acasa si sa l dispere pe BB pe drum pana la gradi.Ii spui ca ramai sa i faci o prajitura sau ceva ce i place lui si pe urma vii si tu la gradi.Noi asa i am zis vreo 3 zile si acum nici nu ma mai intreaba daca merg.Daca sunt tot in pijamale imi zice din oficiu "pa pa".
Gata acum chiar mai am o ora si trebuie sa o tulim catre aeroport.
Pup si intru sa va scriu ce numar am in tara.
oFloare1.gif
anku
Buna fetelor...

ieri a fost echinoptiu de toamna....


Emotie de toamnă
A venit toamna, acopera-mi inima cu ceva,
cu umbra unui copac sau mai bine cu umbra ta.

Mă tem ca n-am să te mai vad, uneori,
ca or să-mi creasca aripi ascutite pana la nori,
ca ai să te ascunzi intr-un ochi strain,
si el o să se-nchida cu o frunza de pelin.

Si-atunci mă apropii de pietre si tac,
iau cuvintele si le-nec în mare.
Suier luna si o rasar si o prefac
intr-o dragoste mare.
geocoto
Buna mamici,
am ajuns si noi cu bine si azi ne am amuzat ff bine, am iesit de 2 ori in parc.Este prea cald momentan de cand am schimbat cu temperatura de la noi dar ne obisnuim noi.
Numarul de telefon este acelasi ca si data trecuta.

V am pupat si sper sa mai pot intra printre toate vizitele care se anunta.... oFloare1.gif
Andymar
Neața, a venit feciorul nostru! Neașteptat de repede, n-a vrut să mai stea la căldurica. Suntem de nota 10, 3600 gr și 53 cm, ora nașterii 04:50. M-au trezit durerile pe la 2 jumate și când am ajuns la clinica eram dilatată maxim și n-au mai apucat să-mi dacă epidurala. Am născut ușor dar m-am ales cu ceva fisuri care n-o să mă lase să stau în fund vreo luna. Revenim cu detalii și poze după ce ne întoarcem acasă. Pupici!
anku

Bine ai venit printisor mic!!!sa fi sanatos ,fericit si sa aduci multe bucurii parintilor tai!!!!
asta da surpriza....
ma bucur ca ai avut o nastere usoara..super...nu ai mai avut nevoie nici de epidurala....!!!
sa-ti revii repede...si asteptam cu nerabdare sa-ti vedem comoara!!!
f repede ai nascut!!!!ma bucur mult....
ce zice Selena???

un buchet virtual de floricele de la noi
multi poopici!!! tzuc.gif
matinal rau ficiorul!!!!
Rose68
QUOTE(Andymar @ Sep 25 2011, 07:12 AM) *
Neața, a venit feciorul nostru! Neașteptat de repede, n-a vrut să mai stea la căldurica. Suntem de nota 10, 3600 gr și 53 cm, ora nașterii 04:50. M-au trezit durerile pe la 2 jumate și când am ajuns la clinica eram dilatată maxim și n-au mai apucat să-mi dacă epidurala. Am născut ușor dar m-am ales cu ceva fisuri care n-o să mă lase să stau în fund vreo luna. Revenim cu detalii și poze după ce ne întoarcem acasă. Pupici!

Bun venit pe lume, Mihaitza!

Felicitari pentru puiul mic!

Voinic flacau ai.....daca statea pina la termen cred ca depasea 4000 gr. Era normal sa te alegi cu ceva fisuri pentru ca in fotografii apari slabutica....iar el e voinicel.
Multa sanatate va dorim, mult laptic pentru puiut, recuperare usoara pentru tine si nu in ultimul rind adaptare usoara Selenei la gradinita.
anku
QUOTE(Rose68 @ Sep 26 2011, 08:07 AM) *
Bun venit pe lume, Mihaitza!

Felicitari pentru puiul mic!

Voinic flacau ai.....daca statea pina la termen cred ca depasea 4000 gr. Era normal sa te alegi cu ceva fisuri pentru ca in fotografii apari slabutica....iar el e voinicel.
Multa sanatate va dorim, mult laptic pentru puiut, recuperare usoara pentru tine si nu in ultimul rind adaptare usoara Selenei la gradinita.

ce mai faceti???cum va mai merge???cum va mai simtiti???acum mergeti al gradi??? tzuc.gif
Rose68
ANdreea si-a revenit. De azi am dus-o iar la gradi. In weekend am fost in mediu rural....sambata la un fost profesor din facultate care si-a construit o casuta la tara si ne-au invitat la ei iar ieri am fost la un fost coleg de facultate care s-a insurat intr-o zona viticola si ne-am intalnit acolo 4 fosti colegi din grupa de la facultate....Andreei i-a placut tare mult la tara....a zburdat vesela in ambele zile....
sa va pun si citeva pozici....







anku
printesa ta, Rose este numai un zambet!!!
inca odata...aveti gradinite superbe acolo la Braila!!!
ne bucuram ca va merge bine acum...si ca nu a fost ceva serios!!! tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.