Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
lllyane
poop dulce mamici si pitici tzuc.gif partners.gif va pun nise poze cu finutza denisa maria ca am ramas datoare smile.gifdenisa si daniela va popa dulce si va doresc multa sanatate si bebei cumintei o sa revenim cu poze de la botez si nunta 9704.gif hug.gif partners.gif
anku
pupam si noi p denisa ca se vede ca acrescut si ea mult si e scumpica foc si p daniela si asteptam pozele de la botez si de la nunta! tzuc.gif
ladydi
QUOTE(oana petrina @ Feb 10 2009, 11:55 PM) *
buna mamici
noi suntem bine am inceput sa zambim f des sa fim atenti la anumite lucruri. dormim noaptea f bine. acum ma gandesc la vaccinul care se apropie. ma gandesc sa-i fac INFARIX HEXA am inteles ca e cel mai bun. voi ce parere aveti?
va pupam

buna oana,ce mai faceti?sper ca sunteti bine,sanatosi si fericiti.referitor la intrebarea ta, daca imi permiti si nu este prea tarziu chiar te sfatuiesc sa iei infanrix hexa,este f bun ,nu da nici o reactie adversa,si e f bine tolerat de bebelusi{apropos ,sunt asistenta medicala si cu vaccinatul bebelusilor imi ocup o parte din timp}.simultan cu infanrixul puteti sa-i faceti rotarixul sau prevenarul.va pup.aveti grija de voi. floare2.gif
oana petrina
buna mamici si bebei
ce mai fac puisorii?Geo nu mai stiu nimic de tine. sper ca e totul bine.il pupam pe Lucas.
Ladydi suntem bine multumim. chiar ne umple sufletele de fericire. si eu ma gandeam sa-i fac acest vaccin. bine ca am aflat cu ce te ocupi ca sa te mai stresam cu intrebarile. luni am fost la dr ciobotaru la control mi-a spus ca sunt ok si mi-a dat voie sa fac sport cu moderatie.si tre sa ma duc dupa primul ciclu iar ca sa fac si pap testul. burtica ta ce face? ce face puisorul tau? va pupam
pupam mamicile si gangureii
ladydi
QUOTE(oana petrina @ Feb 13 2009, 12:37 AM) *
buna mamici si bebei
ce mai fac puisorii?Geo nu mai stiu nimic de tine. sper ca e totul bine.il pupam pe Lucas.
Ladydi suntem bine multumim. chiar ne umple sufletele de fericire. si eu ma gandeam sa-i fac acest vaccin. bine ca am aflat cu ce te ocupi ca sa te mai stresam cu intrebarile. luni am fost la dr ciobotaru la control mi-a spus ca sunt ok si mi-a dat voie sa fac sport cu moderatie.si tre sa ma duc dupa primul ciclu iar ca sa fac si pap testul. burtica ta ce face? ce face puisorul tau? va pupam
pupam mamicile si gangureii

draga oana,noi suntem f bine,defapt sincera sa fiu, de cand am aflat ca sunt insarcinata nu m-am simtit asa de bine,doar ca ma foiesc toata noaptea,cu toate ca mi-am luat perna speciala de gravide,bb-ul e fff jucaus.gif ,pana la 26 saptamani ma ingrasasem cu 3 kg,iar acum iau cam 1 kg pe saptamana,dr ciobotaru radea de mine sapt.trecuta ca o sa fac un bb urias si ca eu o sa raman tot slaba,mergem la el saptamana viitoare sa-mi vada colul,am inceput sa cumpar pt bagajul de spital si vroiam sa te rog sa-mi spui ce ti-a fost tie necesar(si eu tot cezariana fac) ,am cumparat carucior pt bb si prima hainuta-o pereche de blugi f haiosi.acum colindam orasul sa vedem de patut,scaun de masina etc.de la 1 martie intru in prenatal si o sa avem mai mult timp sa umblam,poate ne si vedem...daca vrei sa mi-l arati pe matei.va pup,pup toate mamicile de bb decembrie floare2.gif
oana petrina
Ladydi ma bucur sa aud ca bebe e jucaus. lasa-l sa se joace si bucura-te de fiecare miscare a lui ptr ca e magica. stai linistita si eu am fost destul de slaba si bebe a fost maricel. la spital am plecat cu un geamantan plin si nu am folosit mare lucru. camasi au ei si eu chiar am purtat camasi noi. vata , prosop,lucruri ptr igiena ,apa plata sa ai la tine ca o sa mori de sete , telefon si aparat foto:) daca faci cezariana tre sa-ti cumperi tu pansamentul. tre sa ma uit cred ca mai am si eu vre-o doua ca sa ti le dau. ptr bebe pampers si bephanten ptr fundulet. eu am folosit si nu s-a iritat niciodata.a si sa ai bani de 1-5 si 10 lei.o cana si o lingura mi-a adus sotul dupa doua zile ca abea atunci am avut voie sa pap cate ceva. oricum imi mai amintesc eu si iti spun ce si cum. ai vrb cu el de rezerva? e super sa stai acolo si costa 100lei pe zi. poate sta cu tine cineva in permanenta si ai si puiul alaturi de tine. daca o sa ai concediu din martie chiar m-as bucura sa ne intalnim. ti-l arat pe Matei cu mare drag iesim sa ne plimbam cu el pana vine si puiul tau si atunci iesim cu amandoi. te pup
danieelaa
am reusit si noi 2 minute pe net .........ca eru acasa nu am internet si scum sunt la fratelo.....vrem numai sa va pupam dulce pe toate si sa transmitem multa bucuri si ne gandim la voi in fiecare zi.........va pupacim mamici si super bebei
anku
QUOTE(danieelaa @ Feb 15 2009, 06:42 PM) *
am reusit si noi 2 minute pe net .........ca eru acasa nu am internet si scum sunt la fratelo.....vrem numai sa va pupam dulce pe toate si sa transmitem multa bucuri si ne gandim la voi in fiecare zi.........va pupacim mamici si super bebei

si noi te pupam....si p denisa tzuc.gif
oana petrina
fetelor dar nu mai intrati deloc?

va pupam
anku
se pare ca nu...si eu asta pandesc de vreo 5 zile laugh.gif
noi am racit....si de 3 nopti nu dorm ...stau sa-l pazesc...bineinteles ca nici ziua nu dorm ca sotul nu se desc cu el! doh.gif am inceput sa beau cafea si deocamdata nici un efect nasol, de la cafea! hug.gif
tina71
buna mamici , eu nu stiu ce am avut zilele acestea ca nu am reusit sa-mi mai gasesc o clipa libera. parca nu se mai termina treaba prin casa si cu copii, iar cand terminam cadeam franta n pat. acum ca sa pot citi ce mai e pe forum mi-am luat inima in dinti si am renuntat la somn(ca la mine e ora24).
anku imi pare rau sa aud ca bebelul tau e racit, sper sa se faca repede bine, sa nu va chinuiti prea mult. si noi avem probleme cu nasucul ca se cam infunda noaptea.dr mi-a zis ca s-ar putea sa fie de la caldura din casa, aerul fiind uscat. oricum mi-a trimis mama batista bebelusului si am reusit sa-i mai curat nasucul, dar asta o fac ziua ca noaptea nu pot sa-l trezesc cu aspiratorul.
vremea a fost frumoasa si pe aici , asa ca 2 zile am reusit sa stam si noi mai mult afara, dar cica se strica iar
joi am facut 2 vaccinuri, cate unul in fiecare piciorus( nu am mai auzit asa ceva pana acum!) si am fost cam necajiti, nici nu prea am mancat bine. azi ne-am mai revenit.
am vazut ca nici geo si nici rose nu au mai intrat, sper ca sunt bine bebeii, doar mamicile or fi prea ocupate.
pup toate mamicile si sanatate la bebei si poate ne vedem dimineata la un ceai cafea.gif
Rose68
Buna dimineata mamici si bebici!
Saptamana trecuta am fost la Bucuresti la control cu Andreiuta. Asa cum stiti la nastere puiuta mea era asezata pelvian si datorita acestui lucru piciorusele ei au stat cam inghesuite. Acum am facut eco de sold pentru a vedea daca e vreo problema. Intr-adevar la piciorul drept este o problema.........displazie de sold drept. Ne-am speriat dar medicii ne-au linistit spunand ca nu e o malformatie si pentru ca e datorita pozitiei din burtica e recuperabila cu multa rabdare din partea noastra. Bebelina mea acum are cate 2 pampersi odata si de 3 ori de zi mami sau tati daca e acasa ii face un set de exercitii recomandate de medici.
La 3 luni si juma mergem sa ii repetam eco si facem si radiografie. Piciorusele arata bine dar e posibil ca atunci cand va incepe sa mearga labuta piciorului afectat sa fuga in interior.........si sa mearga cu ceva problemute.
Speram sa recuperam cat mai mult si totul sa fie bine.
Si bebica mea e cam racita, am tot chinuit-o pe la Bucuresti imbrac-o, dezbrac-o pe la medici, pe la eco, in masina.............are nasucul infundat si 2 zile mi-a plans ragusit.........nu tuseste , nu are temperatura...........
Va pupam pe toti si va dorim numai bine
oana petrina
of fetelor imi pare tare rau ca aveti puii raciti. noi momentan vad ca suntem bine nu a racit . acum ne pregatim sa facem vaccinul ptr 2 luni. voi v-ati gandit si la vaccinul pneumococic daca sa-l faceti sau nu?eu vineri vreau sa o chem pe dr sa-i faca control si vaccin si parca l-as face si pe asta.
Rose si finuta mea are displazie de sold si a avut probleme cu o labuta .a purtat o vreme o ghetuta(cred ca o luna) dar cand avea 2-3 luni, si ptr sold o chestie ca un pampers dar dintr-un material mai dur. acum are 2 ani juma si dupa ultima radiografie cica e totul ok. ii faceau si ei masaje toata ziua. am inteles ca fetele sunt predispuse la asa ceva in burtica.noi va dorim multa sanatate voua si puiutilor vostri si sa intrati mai des.
va pupam
anku
vai rose ....imi pare asa rau ptr andreeiuta! sad.gif tzuc.gif
dar bine ca este recuperabil....si noua ne-a facut eco la sold dart e bine...
atunci tb sa evit sa il tin in scaunul de masina ca i se stramba piciorusele....
nu stiu cum mai rezist...imi e frica sa nu pierd lapticul de tot din cauza oboselei! tzuc.gif
lauraura
QUOTE(oana petrina @ Feb 16 2009, 10:20 AM) *
of fetelor imi pare tare rau ca aveti puii raciti. noi momentan vad ca suntem bine nu a racit . acum ne pregatim sa facem vaccinul ptr 2 luni. voi v-ati gandit si la vaccinul pneumococic daca sa-l faceti sau nu?eu vineri vreau sa o chem pe dr sa-i faca control si vaccin si parca l-as face si pe asta.
Rose si finuta mea are displazie de sold si a avut probleme cu o labuta .a purtat o vreme o ghetuta(cred ca o luna) dar cand avea 2-3 luni, si ptr sold o chestie ca un pampers dar dintr-un material mai dur. acum are 2 ani juma si dupa ultima radiografie cica e totul ok. ii faceau si ei masaje toata ziua. am inteles ca fetele sunt predispuse la asa ceva in burtica.noi va dorim multa sanatate voua si puiutilor vostri si sa intrati mai des.
va pupam


vaccinul pneumoccocic il facem si noi, darsa stii ca tb sa treaca cel putin 1 luna de la vaccinul de 2 luni , deci daca il faci vei avea asa vaccin de 2 luni, pneumococcic la 3 luni, la 4 luni iar vaccin obligatoriu , apoi la 6 luni iti dai seama mititelul de el in fiecare luna intepat , si am intele ca daca il faci pana la 1 an tb 3 doze, dupa doar 2 ,si dupa 2 ani doar iuna , nu ma intreba de ce ca nu stiu , o doza costa 280 ron , asa ne-a zis pediatra,. rolleyes.gif
anku
280 ron ohmy.gif ?
doamne dumnezeuleeee.... nervi.gif
anku
bebe al meu nu mai mananca unsure.gif de ieri de la 14 pana acum-25 ore-a mancat 220 gr adunate nici noaptea nu se mai scoala sa manance...maine mergem la dr din nou sad.gif
oana petrina
buna fetele
anku vezi sa nu aiba temperatura bebele. of sa ne spui si noua ce faci la dr.
va pup
geocoto
Buna dragelor,
va multumesc pentru grija, suntem bine, ne-am mutat in sfarsit si inca mai avem atatea de facut.Azi ne-am instalat si internet si noroc ca am vazut mesajul off-line de la Oana pe mess ca altfel la cat de obosita sunt nu intram.BB Lucas doarme bine noaptea si chiar singurel in camera, dar din pacate ziua are niste ochi mari cat cepele sau doarme doar la mine in brate.Abea daca reusesc sa-l pacalesc sa-i scot laptic, altfel daca il las la tzitzi le rupe asa nervos este.S-a invatat la biberon si nu are rabdare la tzitzi decat daca sunt goi sanii.
Sunt in tare bucuroasa de casa dar mai dureaza pana ne obisnuim.Ca sa compensez faptul ca nu am papat ciocolata pe perioada sarcinii m-am apucat acum sa mananc la greu.Asa ca nu ma cantaresc eu cu BB in brate il pun pe tatic saptamanal sa am asa cat de cat o cunostinta a greutatii lui.S-a dezvoltat ff bine, am sa va pun si poze.Afara daca il scot doarme jumatate de ora si apoi vrea in brate.
S-a terminat perioada cu colicile, ma bucur din punctul asta de vedere ca nici eu nu am nervii de otel si ma razbun pe bietul tatic care s-a chinuit sa ne asigure tot confortul.
Imi cer scuze ca nu am citit decat in mare in urma, dar sunt franta, in seara asta Lucas a avut niste crize ffff puternice, sper ca nu cauza la ciocolata mea ci doar pentru ca ii era somnic, dar va urez la toate mamicile multa rabdare pentru BB-ii vostri.

Va pupic si o seara cat mai placuta,
Geo
anku

geo cadou de casa noua...ma gandeam eu ca te muti....


si asta tot ptr tine ca ai muncit mult si cu mutatul si cu bebele hug.gif
anku
am fost si noi la dr ...si zice ca nu e virus dar suna rau plamanul!
i-am cerut inca niste picaturi de nas si nu a vrut sa-mi dea...ia-m cerut o solutie ptr colici si a zis ca nu imi mai da ca numai o solutie la 3 luni imi da desi casa de asigurari nu zice nimic!i-am spus ca nu-mi ajunge siropul care mi l-a dat inca 8 zile cand am progr si a spus ca tb sa-mi ajunga ptr 20 de zile ptr ca atat este in stucluta si nu a vrut sa inteleaga ca uneori bebe vomita siropul si tb sa-I Dau alta doza!
imi vine sa-i dau in cap cu ceva! nervi.gif cine io fi dat si la asta diploma? mad.gif
am un noroc la dr...poimaine simulez ca i este rau la bebe si profit de faptul ca ea nu e la lucru si ma duc la altul sa asculte si el plamanii copilului ca tampita din cauza ca nu i-a dat antibiotice ,imi imbolnaveste copilul de plamani...bebe e mult dar mult mai rau decat atunci cand m.am dus la ea!abia mai sufla si are crize de tuse!si ea nu imi da alt tratament...in plus stiti ce mi-a dat?1 supozitor dar unul singur!
cu mancarea a spus ca o sa-si revina...proasta! mad.gif
anku










am pus si noi niste poze ca ne-au trecut cojitele nanner.gif
sunt mari de tot dar nu stiu cum sa fac sa le micsorez...nu va suparati!
Rose68
Buna seara!
Mamicilor care a-ti facut dosarul pentru CIC( indemnizatia de crestere a copilului)?
Ce trebuie sa contina dosarul?

Anku tu atasezi foto cu photobucket? Daca da, atunci iti arat eu cum le micsorezi
Creste bebe al tau chiar daca momentan e bolnavior! Multa sanatate si pupici pentru bebel de la mine si Andreiuta
Rose68
Anku neaparat trebuie sa il faci sa manance, sa nu se deshidrateze...fiind bolnavior.
Rose68
Buna dimineata!
Doar ce am venit de la medic, ne-am facut vaccinul de 2 luni. Avem 4400 gr si 55 cm de la 2600 si 47 de cm. Ne-a spus medicul ca pentru un copil nascut prematur si care a trecut prin 2 spitalizari este bine.
Am o pitica cu botic. Inca mai e suparata pentru intepaturi. Speram sa nu fie alte probleme. Oricum o pazesc ca pe butelie.
Rose68
mai punem si noi o pozica
tina71
QUOTE(Rose68 @ Feb 19 2009, 10:08 AM) *
mai punem si noi o pozica



rose, frumusica foc bebelina ta, are niste ochisori sa-i mananci nu alta. cred ca i-ar sta bine langa baietul meu, ce zici? oFloare.gif




Rose68
QUOTE(tina71 @ Feb 20 2009, 03:17 AM) *
rose, frumusica foc bebelina ta, are niste ochisori sa-i mananci nu alta. cred ca i-ar sta bine langa baietul meu, ce zici? oFloare.gif





ce repede cresc bebelushii nostri!
A crescut si Duncan! Tare mult ne place si el si numele.............imi placea candva Duncan McLeod......de ce nu ne-ar place si alt Duncan
pupam bebelushul frumos si ...cine stie...........desi sunteti cam departe............
Mai aproape este Mateiut al Oanei...ca e la Galati...........asa Darius in Beyruth.......Lucas in Brussels..........Duncan in Irlanda.........Iancu in Sibiu....Matei Adrian din Alba, Bogdan al lui Iully care nu stiu de unde este......avem de unde sa alegem........... super.gif super.gif
geocoto
HE, HE au inceput incuscririle.Greu! sunt mai putine fetite prezente decat baietei.
Anku esti o dulcica, multumesc de cadouri ne prind bine.Imi pare rau de BB ca este asa bolnavior.Nasol ca nu stii limba ca mergeai sa vorbesti la farmacie.Eu ma bazez si pe ce imi spun farmacistele.
In momentul de fata sunt in tratative cu Lucas sa pape la 4 ore, sa doarma si ziua in patutul lui nu numai la mine in brate si sa inceapa sa doarma si pe spate nu numai pe burtica.
Voi cat dati pe pampers?Noi am luat 90 bucati cu 16 euro ceva simplu si vad ca sunt bunicei.Am prins ceva curaj sa-l mai scot afara, aseara am iesit la 8 pentru ca dormise toata ziua si nu dadea semne de somnic.

Pupicei

PS: Rose ai grija la pretendenti ca e tare dulcica Andreiuta. oFloare.gif si de la noi
oana petrina
dragi mamicute poate mai gasim timp sa intram mai des. va pup
pun si eu niste poze de ieri cand puiul meu a facut 2 luni

















oana petrina
vad Rose ca deja ai partener ptr Anreiuta. atunci eu o sa astept sa faca Geo o fetita rolleyes.gif

va pupam bebeii frumosi
oana petrina
da are dreptate Rose ca noi suntem mai aproape . ura asa ca o furam noi pe Andreiuta . uite Andreea puiul meu iti trimite floare2.gif ca sa te cucereasca smile.gif ce raspandite suntem toate. lasa Tina ca peste doi ani facem noi o fata si venim dupa Duncan. si mie imi lacea nenea MCleod.
va pupam si sa ne traiasca bebelusii sa se faca mari ca oricum ne vor da toate planurile peste cap
ladydi
QUOTE(oana petrina @ Feb 21 2009, 12:34 PM) *
dragi mamicute poate mai gasim timp sa intram mai des. va pup
pun si eu niste poze de ieri cand puiul meu a facut 2 luni















floare2.gif ce minune de baietel ai oana,sa fie sanatos si fericit si o mie de pupici occasion.gif
byby2
QUOTE(oana petrina @ Feb 21 2009, 12:34 PM) *
dragi mamicute poate mai gasim timp sa intram mai des. va pup
pun si eu niste poze de ieri cand puiul meu a facut 2 luni















sa iti traiasca bebelul.
e frumos tare.
cate kg are pt ca pare de 4 luni?
fetita mea a facut pe 18febr 2 luni si mi se pare mie ca e grasuta, are 5700g la 57cm, dar pe langa bebeul tau pare mic copil.
apropo...ati facut vaccinul de 2 luni?
ati avut vreo reactie?
pitica mea nu a avut, dar am citit atatea despre reactiile de dupa incat ma gandesc serios sa nu ii mai fac anumite vaccinuri obligatorii.
tina71
QUOTE(Rose68 @ Feb 20 2009, 01:58 PM) *
ce repede cresc bebelushii nostri!
A crescut si Duncan! Tare mult ne place si el si numele.............imi placea candva Duncan McLeod......de ce nu ne-ar place si alt Duncan
pupam bebelushul frumos si ...cine stie...........desi sunteti cam departe............
Mai aproape este Mateiut al Oanei...ca e la Galati...........asa Darius in Beyruth.......Lucas in Brussels..........Duncan in Irlanda.........Iancu in Sibiu....Matei Adrian din Alba, Bogdan al lui Iully care nu stiu de unde este......avem de unde sa alegem........... super.gif super.gif



rose si noi suntem din galati.poate la vara , daca reusim sa ajungem acasa, ne intalnim cu copii oFloare1.gif
oana petrina
multumesc. puiul meu are 6.100 kg si 61cm marti ma duc sa-i fac vaccinul.
Tina eu sunt din galati Rose e din braila asa ca te poti intalni cu amandoua rolleyes.gif
Ladydi tare rar mai apari si nu mai stiam nimic de tine. ce face puiul tau?te pup
pupam mamicile si puiutii
ladydi
QUOTE(oana petrina @ Feb 22 2009, 12:47 AM) *
multumesc. puiul meu are 6.100 kg si 61cm marti ma duc sa-i fac vaccinul.
Tina eu sunt din galati Rose e din braila asa ca te poti intalni cu amandoua rolleyes.gif
Ladydi tare rar mai apari si nu mai stiam nimic de tine. ce face puiul tau?te pup
pupam mamicile si puiutii

draga oana,cu voi sunt zilnic,citesc tot ce se poate,in rest cu munca,cumparaturi pt bebe-care e fff miscaret,face valuri in burtica mea,ma calca in picioare la propriu,dr ciobotaru mi-a zis ca dupa masuratori e mai mare cu 2 saptamani,deja are 1600g la 29 sapt dupa um si 31sapt dupa masuratori.mai am o sapt de munca si gata,abia astept sa-l "mananc"pe printul tau.cum a fost la vaccin?va pupam. floare2.gif
ladydi
QUOTE(oana petrina @ Feb 22 2009, 12:47 AM) *
multumesc. puiul meu are 6.100 kg si 61cm marti ma duc sa-i fac vaccinul.
Tina eu sunt din galati Rose e din braila asa ca te poti intalni cu amandoua rolleyes.gif
Ladydi tare rar mai apari si nu mai stiam nimic de tine. ce face puiul tau?te pup
pupam mamicile si puiutii

scuze ,sunt cam adormita,acum am vazut ca abia marti mergeti la vaccin,ati ramas la infanrix? trandafir.gif
oana petrina
nu merg pe infarix ca dr a zis ca nu are rost. nici nu mai stiu nasa mea a facut astea obligatorii si a zis ca e f multumita. abea astept sa se faca mai cald poate ne intalnim. ma bucur ca bebele e bine. o sa nasti natural?
anku
ce credeti?
a doua zi ne-am dus la alt medic care mne-a facut din nou analizele si ne-a spus ca bebe are pneumonie sad.gif si sa mergem de urgenta la spital sa ne internam!!!ajungem la spital ,il inteapa de 2 ori in cap p bebe nu nimereste.... crybaby.gif si oin cele din urma nimereste in mana!acolo i-a pus branula...dar dumnezeu are grija de toata lumea...au iesit analizele dupa o ora si a reiesit ca nu are nici o pneumonie si situatia nu este grava ,nua re nevoie de antibiotice si de cortizon...doar inhaleaza din 3 in 3 ore 2 spray-uri!se pare ca ar fi totusi un virus rss...care loveste bebelusii mici!
astazi i-au scos si perfuzia ca i s-a spart vena!
al meu baita are 61 cm si 5900 gr-a slabit un pic!
astazi am iesit de la spital ca nu mia pot sa stau si noaptea acolo...nu dorm deloc si am numai 40 ml de lapte de mama! crybaby.gif
speram ca miercuri sa ne dea drumul acasa...
va poopam p toti... tzuc.gif
oana petrina
vai anku prin cate mai treci. imi pare rau ca puiul e bolnavior. va doresc la amandoi multa sanatate si sa ajungeti mai repede acasa
Rose68
pupam puiut de ANKU si sa va vedem mai repede acasa. Cand a avut a mea pitica cateter in capusor am plans de m-am umflat.Nu dorim nici la dusmani daramite la prieteni.
Aveti grija de voi si sa ne scrii cand veniti acasa
Oana nici noi nu am facut INFANRIX desi asa vroiam, am mers pe vaccinurile lor si am trecut cu bine. I-am dat un supozitor cu Efferalgan preventiv si nici macar temperatura nu mi-a facut. A fost doar un pic mai agitata. In schimb a intepat-o la ambele manute.
ladydi
QUOTE(Rose68 @ Feb 22 2009, 01:26 PM) *
pupam puiut de ANKU si sa va vedem mai repede acasa. Cand a avut a mea pitica cateter in capusor am plans de m-am umflat.Nu dorim nici la dusmani daramite la prieteni.
Aveti grija de voi si sa ne scrii cand veniti acasa
Oana nici noi nu am facut INFANRIX desi asa vroiam, am mers pe vaccinurile lor si am trecut cu bine. I-am dat un supozitor cu Efferalgan preventiv si nici macar temperatura nu mi-a facut. A fost doar un pic mai agitata. In schimb a intepat-o la ambele manute.

oFloare1.gif rose,sigur ai vrut sa spui la ambele picioruse,la bb-ii asa mici vaccinurile nu se fac in manuta.va pup,sunteti tare dulci. trandafir.gif
Rose68
QUOTE(ladydi @ Feb 22 2009, 02:45 PM) *
oFloare1.gif rose,sigur ai vrut sa spui la ambele picioruse,la bb-ii asa mici vaccinurile nu se fac in manuta.va pup,sunteti tare dulci. trandafir.gif

nu am gresit , am spus bine
La ambele manute.
Rose68
QUOTE(ladydi @ Feb 22 2009, 02:45 PM) *
oFloare1.gif rose,sigur ai vrut sa spui la ambele picioruse,la bb-ii asa mici vaccinurile nu se fac in manuta.va pup,sunteti tare dulci. trandafir.gif


Abia dupa ce l-am facut am citit ca se face la picioruse. Maine trebuie sa vina dr pediatru la noi si am sa intreb..............
tina71
QUOTE(oana petrina @ Feb 21 2009, 11:47 PM) *
multumesc. puiul meu are 6.100 kg si 61cm marti ma duc sa-i fac vaccinul.
Tina eu sunt din galati Rose e din braila asa ca te poti intalni cu amandoua rolleyes.gif
Ladydi tare rar mai apari si nu mai stiam nimic de tine. ce face puiul tau?te pup
pupam mamicile si puiutii



ce frumos, abia astept bananab.gif , numai sa reusim sa mai ajungem pe acasa
tina71
QUOTE(anku @ Feb 22 2009, 01:35 AM) *
ce credeti?
a doua zi ne-am dus la alt medic care mne-a facut din nou analizele si ne-a spus ca bebe are pneumonie sad.gif si sa mergem de urgenta la spital sa ne internam!!!ajungem la spital ,il inteapa de 2 ori in cap p bebe nu nimereste.... crybaby.gif si oin cele din urma nimereste in mana!acolo i-a pus branula...dar dumnezeu are grija de toata lumea...au iesit analizele dupa o ora si a reiesit ca nu are nici o pneumonie si situatia nu este grava ,nua re nevoie de antibiotice si de cortizon...doar inhaleaza din 3 in 3 ore 2 spray-uri!se pare ca ar fi totusi un virus rss...care loveste bebelusii mici!
astazi i-au scos si perfuzia ca i s-a spart vena!
al meu baita are 61 cm si 5900 gr-a slabit un pic!
astazi am iesit de la spital ca nu mia pot sa stau si noaptea acolo...nu dorm deloc si am numai 40 ml de lapte de mama! crybaby.gif
speram ca miercuri sa ne dea drumul acasa...
va poopam p toti... tzuc.gif



anku ii doresc sanatate bebelului tau, sa se faca bine cat mai repede, si tie multa putere sa treci peste asa incercare oFloare1.gif
byby2
noua ne-a facut in picioruse.
slava domnului ca nu a avut nici o reactie de la ele!
geocoto
QUOTE(oana petrina @ Feb 21 2009, 10:34 AM) *
dragi mamicute poate mai gasim timp sa intram mai des. va pup
pun si eu niste poze de ieri cand puiul meu a facut 2 luni



Super dulcic Mateiut si ma speriasem ca nu vrea sa ne zambeasca si noua ci numai tie.
Hehe as vrea eu si o fetita dar la cat de greu se creste un copil de unul singur ma indoiesc ca voi mai face curand.Acum parca m-am mai dumirit putin cum este dar tot nu-i simplu.
Tin sa-ti multumesc Oana ca m-ai sculat din amorteala in care cazuzem si am luat si noi 2 tortulete pt Lucas, unul ieri si unul azi ca am avut musafiri de 2 ori.Ai dreptate cel mai important este sa gasim orice motiv sa ne bucuram si nu sa ne gandim la neajunsuri. tzuc.gif

Mai Anku dar parca esti la Honolulu asa te joaca astia ca pe mingea de ping pong.Ma gandesc cu emotie prin ce treci si va doresc numai bine.Acum nu-ti mai face griji si de laptic.Asta e daca se opreste nu face o tragedie, el si-a luat totusi ceva.

Citeam intr-o carticica, de copii ca ar fi direct influentati la capitolul sanatate atunci cand parintii au probleme.Fie in relatie, fie de stres...La mine il simt atat de agitat atunci cand pap ciocolata, daca as mai avea si divergente cu taticul saracutul n-ar inchide un ochi.

Pe 3 mergem si noi la vaccin.Noua ne-au trimis in cont bani pentru vaccinuri ca nu cumva sa nu le facem.Am sa va povestesc cum a fost.

Pupici si cat mai putin stres in preajma BB-lushilor
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
oana petrina
buna mamicilor
Geo ma bucur ca ai gasit motive sa te veselesti. meriti ptr ca esti o mamica tare buna.
va pupam
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.