Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
geocoto
Buna mamici,

Bine ca ati intrat macar asa cate putin sa mai citim despre voi.Si multumim de dedicatii.Si eu fredonez melodia lui Alifantis ca sunt printre putinele versuri pe care le tin minte..
Of suzi biberon.gif , suzi biberon.gif , nu-mi mai spuneti ca asa ma oftica...am ras Claudia cum zici ca o cauti adormita pe intuneric, cam asa fac si eu dar de cand nu vreau sa o mai vad , daca si-o gaseste singur bine daca nu sa urle, ce sa-i fac.La culcare este mai greu ca ma ia la bataie efectiv.V-am zis ca m-as duce sa-i fac un control neuro ca parca nu-i normal sa dea cu capu' daca-i supi.Ce-i berbec?Suficient unu in familie.. wacko.gif
Azi l-am dus la copii si cum se uita unul la el gata se arunca in bratele mele.M-am hotarat sa-i caut cresa din nou.E musai sa mearga cateva luni inainte de scoala- gradi ca ne facem de ras.Parca vine din jungla.L-ati vazut in filmulet ce sociabil era cand era mai mic si acum parca vine din jungla..
Va las, ma duc sa fac ceva de papa oFloare1.gif

PS Am inceput sa numar zilele pana vine mama.Pe 26 septembrie si sta pana la Craciun. bananab.gif
anku
iaca-ta am venit....
mai...atunci de ce am fost eu sigura sigura ca Iancu e in 6....???
pai si la ai mei am zis ca al tau e nascut in 6 dec Adriana


pfffffffffff...tb sa mergem afara
Darius inca nu a dormit de amiaza....
umblu sa ma mai inscriu la niste cursuri....tb eu personal sa platesc.... rolleyes.gif
dar macar sunt cursuri seara si am pot duce....
Geo...si eu vreau mamica care sa ma ajute nitel...
te invidiez...glumeam...nu mi-o lua in nume de rau!!!
f bine ca te ajuta....
Claudia...ce va mai plimbariti!!!! rolleyes.gif
geocoto
QUOTE(anku @ Sep 6 2010, 03:44 PM) *
iaca-ta am venit....
mai...atunci de ce am fost eu sigura sigura ca Iancu e in 6....???
pai si la ai mei am zis ca al tau e nascut in 6 dec Adriana
pfffffffffff...tb sa mergem afara
Darius inca nu a dormit de amiaza....
umblu sa ma mai inscriu la niste cursuri....tb eu personal sa platesc.... rolleyes.gif
dar macar sunt cursuri seara si am pot duce....
Geo...si eu vreau mamica care sa ma ajute nitel...
te invidiez...glumeam...nu mi-o lua in nume de rau!!!
f bine ca te ajuta....
Claudia...ce va mai plimbariti!!!! rolleyes.gif


La ce cursuri te inscrii?Eu l-am facut pe cel de pedichiura medicala, singura problema nu este recunoscut daca vreau sa lucrez singura acasa.Cica sa mai alegi cel mai scump.Nu-i neaparat si cel mai bun..Am platit 1700 de euro si sunt altele si recunoscute cu 500 de euro..doar ca sunt intr-o zona rau famata a Bruxelului si eu l-am facut numai in spitale unu si unu.No coment!!
Lucas a dormit 3 ore la pranz si am mai putut si eu face cate ceva.De maine iar incep ploile si ar trebui sa mai ies putin acum sa mai profitam de uscat chiar daca bate vantul dar m-a luat asa o lenica...si un somn..
anku
QUOTE(geocoto @ Sep 6 2010, 06:20 PM) *
La ce cursuri te inscrii?Eu l-am facut pe cel de pedichiura medicala, singura problema nu este recunoscut daca vreau sa lucrez singura acasa.Cica sa mai alegi cel mai scump.Nu-i neaparat si cel mai bun..Am platit 1700 de euro si sunt altele si recunoscute cu 500 de euro..doar ca sunt intr-o zona rau famata a Bruxelului si eu l-am facut numai in spitale unu si unu.No coment!!
Lucas a dormit 3 ore la pranz si am mai putut si eu face cate ceva.De maine iar incep ploile si ar trebui sa mai ies putin acum sa mai profitam de uscat chiar daca bate vantul dar m-a luat asa o lenica...si un somn..

nu nu...eu inca ma duc la cursuri de lb germana
ptr ca atunci cand m-am prezentat ca sa-mi dea si mie o calificare p care sa o plateasca ei...adica Agentia de Lucru
am stat vreo 6 ore4 cu tot felul de teste...si a iesit ca ptr ca vreau eu,sau ptr punctele mele tari...inca nu detin cunostintele necesare de lb germana...adica...nu o sa pot sa fiu educatoare sau ingrijitoare la copii calificata pana nu voi avea in vocabular 500000 cuvinte...iar ptr asta vocabularul meu este inca mic....vorbesc dar nu pot da spre ex 2 sinonime la un cuvant...cam asa te ia...oricum 500000 cuvinte mi se pare multicel...dar mna...
si acum fac germana nivel C1...sa vedem ce iasa...
stiu ac cheia este sa citesc mult....dar...vreau ceva organizat....
ca la anu as vrea sa fac o calificare ca tare rau este fara calificare la ei....sau macar peste 2 ani....
ramane sa ma hotarasc ce vreau....dar deocamdata sunt cam conditionata de lb ptr meseria ce vreau eu...
ptr azil,bucatar,ajutor de bucatar,florist....ar ajunge lb....
dar am zis ca incercarea moarte n-are....oricum nu vreau sa raman la nivelul asta cu lb...iar in 2 ani tinand cont ca am avut si copilul toata lumea zice ca e f bine cum am invatat lb...dar nu deajuns ptr educatoare sau invatatoare...

pffffffff....1700 euro sunt bani....
nu am auzit niciodata asa ceva....sa nu te lase sa te privatizezi sau sa iti deschizi tu cabinet desi ai calificare....
probabil ac sunt interese....
asa se intampla...de multe ori ce este scump....nu este neaparat bun....
ai incercat sa vb cu ei???
de ce???
aici de ex....avem o cunostinta...a facut scoala de asistent in diete....si practica in diverse cabinete...si apoi si-a deschis ea ceva....sunt mirata cum de3-i merge asa bine afacerea...mai ales la ce preturi are....
...poate asteapta sa te iei putin de ei.... wacko.gif
nu-i corect la tot cazul.....
unsure.gif

Darius nu mi-a dormit la amiaza....dar la 19.30....a adormit p scaun in timp ce manca.... unsure.gif
sper sa doarma pana dimineata...sper..... wub.gif
l-am dus in parca vreo 3 ore....
am descoperit cum sa chemam copii la noi...
caram dupa noi multe jucarii...si bineinteöles ca vin la noi cu mic cu mare....
si Darius le da jucarii...si asta inseamna invitatie la joaca
si ui asa se joaca toti frumos...si ma pot aseza si eu p banca sa citesc putin...nu mult...ac se catara....
azi m-am rugat de copii sa mi-l dea jos de undeva...la vreo 5 m inaltime...
mi s-a uscat gatul cand l-am vazut...si nu ma puteam urca....
Ahhhhhhh...ziceai de gradi...nu stoiu cum este Belgia...dar aici obligatoriu la 3 ani sau 3 ani jumate cel tarziu le da loc la gradinita
poate asa este si la voi....
a avut si Darius faze de astea ...de intimidare...cum i zicea cineva ceva se rusina si venea la mine.....
dar cred ac sunt etape....

ne-a crapat si noua a 4-a maseluta....in sf... liwlol.gif
anku
de unde atat fericire???
deja mi s-a trezit....
dar am fost si l-am culcat innapoi...
avem un prag...cand trece de 20 -25 min ...se scoala....
sper acum sa nu se mai scoale!!!-...pana maine.... liwlol.gif
simina_ana
Saluti a tuti......

hop si noi.....piticul face nani.....IN CAMERA LUI!!!! guitar.gif nanner.gif nanner.gif .....s-a cerut singur la el in camera....avem deja o saptamana de cand doarme in dormitorul lui la amiaza si vad ca in seara asta s-a cerut tot acolo. Sa-l vad cat il tine, ca am mai avut tentative de astea .... Inca nu i-a trecut tusea si mi-e frica doar ca se va trezi din cauza ei....dar....vedem....
Am copil mare vad si intelegator....o fi zis ca astia nu-l mai muta in camera lui si a dat singur semnale in acest sens liwlol.gif
Am iesit si noi pe centru azi cu atv-ul ce l-am primit ieri. Era stricat, dar i-a schimbat tati o siguranta si e ca nou. I-am incarcat acumulatorul si cine era mandru azi???? ZIceai ca-i mare crai calare pe cal alb.....asa statea de teapan pe masinuta:)). Si taman ce-am ajuns in Piata Mica....am dat nas in nas cu Nicolae Guta....era nu stiu ce festival al rromilor.....plin era de ei pe-acolo....Asa ca am plecat liwlol.gif

Azi nu stiu ce l-a apucat pe Iancu...dar avut asa un moment de tandrete cu mine ca m-a lasat masca....el e foarte iubaret de obicei dar azi a exagerat liwlol.gif...a venit si m-a pupat la greu....dar vroia sa ma pupe numai pe gura....Daca ii dadeam obrazul se enerva si incerca sa ajunga la gura....cred ca l-a vazut pe taica-su si a vrut sa-l imite liwlol.gif liwlol.gif...
Aaaaaa si v-am zis ca a inceput sa-i spuna lui taica-su pe nume? Adica Bebe?? liwlol.gif liwlol.gif Mor de ras.....il striga Bebe prin casa....dar afara daca il intreb unde-i bebe....imi arata copii liwlol.gif. Ii zice si tati, dar cand se alinta...ii zice Bebe:)) liwlol.gif

ANku....bafta la noile cursuri.....
Geo...asa si noi.....profitam cat mai putem de vremea buna , de soarele cu dinti...
Claudia....asa deci....v-ati incarcat bateriile la munte putin.....foarte bine....Mai aveti putin si Maria incepe scoala.....Ce-o sa se faca Mihai fara ea????Dar tu???
Restul fetelor....vad ca trageti chiulul...

FUg si eu la spalat de niste vase si un dus
Pupicei la nasuc
anku


mai mai...deci voi va dati cu atv-ul si va intalniti cu Guta liwlol.gif bananab.gif
eu L-am inmvatat p Darius sa-i zica ...Misi...si mai sta 20 sec...si zice pisi...dar asta ultima nu e de la mine p bune
iar dupa mine striga in parc Angatb lui....probabil vrea sa se simta baiat mare
poate iti spune si tie....Dinaaaaaa...sau mai stii cum... liwlol.gif
anku
ahhhhhhh...am uitat sa va spun ca ieri pana la 22.30 avea 6 treziri la activ....
si numai cu mine vrea de 3- 4 nopti sa doarma....
cred ca e din cauza ca ziua nu sunt cu el si ma vrea langa el macar noaptea
oricum...tresarea...stia ca vreau sa -l culc si sa ma scol de langa el....
si am zis...hai ca ma culc si eu langa el...desi mai aveam cate ceva de facut!!! wife.gif
sper azi sa-l culce de amiaza!!!!
si sa se culce la 21...de fapt sa-l culc...si la 22sa revin...o ora dureaza pana il culc!!!! wife.gif
anku
7 grade la 8 dimineata
...s-a dilit vremea de cap.... ohmy.gif
Geo sa ti ploaia la tine in Belgica!!! liwlol.gif
ba mai scultam la radio ca nu stiu unde era pojghita de asta de gheata azi dim...da nu munte ac nu m-ar fi mirat asa
simina_ana
Neata si de la noi.....eu rupta in 15 de oboseala si suparare.....
Puteam sa jur ca dupa cate treziri a avut azi noapte pana la 3 si faptul ca la 6 a venit la noi in pat azi dimineata va fi in pioneze Iancu. Pe langa faptul ca nu i-a trecut tusea asta pacatoasa....care la inceput era seaca, apoi eruptiva iar seaca, acum iar eruptiva ....ii curg mucii ca apa la robinet si stranuta ca un soricel....A harait toata noaptea de ziceai ca are un motor in gat, abia respira ca avea nasucul infundat....Deci eu nu mai stiu ce sa cred.....Incerc sa-i fac azi programare la pediatru ca nu se mai poate....AM intrat in a 4a saptamana de tuse....si 3 tratamente fara succes de vindecare, doar ameliorare usoara
De mancat nici nu s-a pus problema.....I-am facut out moale...a refuzat....crenvursti ..nu...., pateu nu, fructe,nu ...a papat doar niste iaurtel....In schimb a baut in 5 minute 200 de ml de suc de portocale.....Cred ca de azi incep sa bag in el lichide cu forta....ma uitam si ma ingrozeam....are pielea uscata pe picioruse....Nu vrea sa bea lichide. Bea foarte putin .....dar de azi il bag la respect....AI vostri cate lichide beau pe zi? Ati observat sa aiba pielea uscata?
Cam in juma de ora plecam si noi pe-afara.....o sa ne plimbam singurei, ca sa nu dam raceala si la alti copilasi....Sper racoarea de afara sa ma trezeasca si pe mine ca adorm in picioare

o zi buna va dorim
ninina
QUOTE(simina_ana @ Sep 7 2010, 10:20 AM) *
Neata si de la noi.....eu rupta in 15 de oboseala si suparare.....
Puteam sa jur ca dupa cate treziri a avut azi noapte pana la 3 si faptul ca la 6 a venit la noi in pat azi dimineata va fi in pioneze Iancu. Pe langa faptul ca nu i-a trecut tusea asta pacatoasa....care la inceput era seaca, apoi eruptiva iar seaca, acum iar eruptiva ....ii curg mucii ca apa la robinet si stranuta ca un soricel....A harait toata noaptea de ziceai ca are un motor in gat, abia respira ca avea nasucul infundat....Deci eu nu mai stiu ce sa cred.....Incerc sa-i fac azi programare la pediatru ca nu se mai poate....AM intrat in a 4a saptamana de tuse....si 3 tratamente fara succes de vindecare, doar ameliorare usoara
De mancat nici nu s-a pus problema.....I-am facut out moale...a refuzat....crenvursti ..nu...., pateu nu, fructe,nu ...a papat doar niste iaurtel....In schimb a baut in 5 minute 200 de ml de suc de portocale.....Cred ca de azi incep sa bag in el lichide cu forta....ma uitam si ma ingrozeam....are pielea uscata pe picioruse....Nu vrea sa bea lichide. Bea foarte putin .....dar de azi il bag la respect....AI vostri cate lichide beau pe zi? Ati observat sa aiba pielea uscata?
Cam in juma de ora plecam si noi pe-afara.....o sa ne plimbam singurei, ca sa nu dam raceala si la alti copilasi....Sper racoarea de afara sa ma trezeasca si pe mine ca adorm in picioare

o zi buna va dorim

..sanatate la puisor.....sa se faca bine ..sa ii treaca tusea...si puiul meu e cam ragusit...de abia am scapat de alergie....
...lasa ca bea FAby lichide si in locul lui IAncu...e un dezastru si cate 800 de ml de lichide pe noapte ...sa nu va zic cum arata pampersul pe la 5 dimineata.....
...pupiki multi si sanatate va dorim trandafir.gif trandafir.gif
simina_ana
QUOTE(ninina @ Sep 7 2010, 10:28 AM) *
..sanatate la puisor.....sa se faca bine ..sa ii treaca tusea...si puiul meu e cam ragusit...de abia am scapat de alergie....
...lasa ca bea FAby lichide si in locul lui IAncu...e un dezastru si cate 800 de ml de lichide pe noapte ...sa nu va zic cum arata pampersul pe la 5 dimineata.....
...pupiki multi si sanatate va dorim trandafir.gif trandafir.gif



Tu scumpa.....ma bucur sa vad cateva randuri de la tine.....multumim de urari , asemenea.....sa fie puii sanatosi ca restul le rezolvam noi....
Nu mai stiu ai fost la Sibiu pana la urma la nunta aia???? Ca nci nu am mai apucat sa vorbim.....
Pupa pe Fabi cel dulcic......ce alergie???
ninina
QUOTE(simina_ana @ Sep 7 2010, 10:34 AM) *
Tu scumpa.....ma bucur sa vad cateva randuri de la tine.....multumim de urari , asemenea.....sa fie puii sanatosi ca restul le rezolvam noi....
Nu mai stiu ai fost la Sibiu pana la urma la nunta aia???? Ca nci nu am mai apucat sa vorbim.....
Pupa pe Fabi cel dulcic......ce alergie???

..Dragutza mea...nu am fsot...of criza asta... e si pe la noi prin buzunare.... oFloare1.gif ...daca veneam fi sigura ca te anuntam eu cumva....
..FAby e cam alergic...de la pepene i-au iesit bubite....acum am scapat de ele...a mai facut si de la capsuni....sper sa nu mai facem si de alte fructe.....defapt nu sunt inca nici suta la suta sigura de la ce...tot banuiesc ....
partners.gif partners.gif
simina_ana
QUOTE(ninina @ Sep 7 2010, 10:51 AM) *
..Dragutza mea...nu am fsot...of criza asta... e si pe la noi prin buzunare.... oFloare1.gif ...daca veneam fi sigura ca te anuntam eu cumva....
..FAby e cam alergic...de la pepene i-au iesit bubite....acum am scapat de ele...a mai facut si de la capsuni....sper sa nu mai facem si de alte fructe.....defapt nu sunt inca nici suta la suta sigura de la ce...tot banuiesc ....
partners.gif partners.gif


Mie mi-a facut Iancu alergie de la o crema de soare ....i-am dat Zyrtech SI imediat au trecut bubitele.....Avea doar pe trunchi.....chiar daca il dadeam cu ea si pe manute si picioruse.....
Dar a trebuit sa faca de 2 ori ca sa ma prind ca e de la crema.....cum am schimbat crema cum gata.....
Mi-ar fi placut sa vii la SIbiu.....si sper sa reusesti sa ajungi vreodata......poate daca mergi la intalnirea de la Brasov cu USA treceti prin SIbiu putin.....ce zici?
Eu nu cred ca ajung prea devreme in zona ta....desi mi-ar placea foarte mult sa o vad.....Maica-mea tot "ameninta" ca vrea sa-si vada locurile natale....e nascuta langa Satu Mare ....si cine stie.....poate Iancu si Fabi se vor juca impreuna intr-o zi ...
AI putea sa-i faci lui Fabi un test sa vezi la ce-i alergic....nu stiu daca se poate face asa devreme dar poti intreba medicul....
Maine face si el 11 lunite......Mai are putin si face primul anisor....ce-a trecut vremea....
simina_ana
Anku, picaturile alea Olynth....cum se pun? De cate ori pe zi ????
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 7 2010, 01:57 PM) *
Anku, picaturile alea Olynth....cum se pun? De cate ori pe zi ????

cate o picatura..maxim 2 in fiecare nara ...indicat ar fi de 3 ori p zi...dar nu mai mult de 6 zile....
de fapt cred ca toate astea de nas sunt asa ...fara tratament indelungat
numai acum am intrat...pana la 15 am fost la job-bul minune liwlol.gif
astea sunt bune ca nu dau dependenta....
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 7 2010, 06:39 PM) *
cate o picatura..maxim 2 in fiecare nara ...indicat ar fi de 3 ori p zi...dar nu mai mult de 6 zile....
de fapt cred ca toate astea de nas sunt asa ...fara tratament indelungat
numai acum am intrat...pana la 15 am fost la job-bul minune liwlol.gif
astea sunt bune ca nu dau dependenta....



Sar'na.....am fost si la medic...a zis sa nu-mi fac griji ca nu e nimic serios....ca baietii pana la 5- 6 ani sunt mai mucosi...liwlol.gif
Mai continuam cateva zile cu Bonchinum pentru tuse si atat. Dar la plamani nu are nimic nici secretiile alea ce le-a gasit data trecuta nu mai sunt, deci sunt curati ....Ne-a recomandat sa-i luam aparat de facut aerosoli....ma pun pe cautat acum....
Rose poate imi dai si mie site-ul de unde ai luat aparatul vostru....Deci luna asta ma duc la faliment...pe langa "sarbatorile" ce le avem, ma mai distrez suplimentar cu aparatul si papuceii lui Iancu doh.gif ...si cum Iancu e pe primul loc, cred ca tati ramane fara petrecere si cadou liwlol.gif ....

Cum e la job????te-ai acomodat?
ninina
QUOTE(simina_ana @ Sep 7 2010, 10:59 AM) *
Mie mi-a facut Iancu alergie de la o crema de soare ....i-am dat Zyrtech SI imediat au trecut bubitele.....Avea doar pe trunchi.....chiar daca il dadeam cu ea si pe manute si picioruse.....
Dar a trebuit sa faca de 2 ori ca sa ma prind ca e de la crema.....cum am schimbat crema cum gata.....
Mi-ar fi placut sa vii la SIbiu.....si sper sa reusesti sa ajungi vreodata......poate daca mergi la intalnirea de la Brasov cu USA treceti prin SIbiu putin.....ce zici?
Eu nu cred ca ajung prea devreme in zona ta....desi mi-ar placea foarte mult sa o vad.....Maica-mea tot "ameninta" ca vrea sa-si vada locurile natale....e nascuta langa Satu Mare ....si cine stie.....poate Iancu si Fabi se vor juca impreuna intr-o zi ...
AI putea sa-i faci lui Fabi un test sa vezi la ce-i alergic....nu stiu daca se poate face asa devreme dar poti intreba medicul....
Maine face si el 11 lunite......Mai are putin si face primul anisor....ce-a trecut vremea....

,,,mi-ar place tare mult sa ne vedem...cine stie intr-o buna zi se va implini si dorinta mea.... trandafir.gif
...am o prietena tare buna in Sibiu...si vreau sa o vizitez...dar nustiu cand....tatal meu lucreaza in Sibiu...si acum e acolo....asa ca am sanse de a ajunge pe acolo candva....
...o sa intreb medicul sa vad daca pot s aii fac test...as sti ce pot sa ii dau si ce nu.....
...da maine puiul meu dulce face 11 lunite...si pe urma un an.....vai ce repede a trecut timpul...ma uit acum la el cu alearga pe aici si nu imi vine sa cred....
...va imbratisam sscumpa mea.... partners.gif partners.gif partners.gif

..va spun noapte buna la toate fetele... trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
simina_ana
QUOTE(ninina @ Sep 7 2010, 10:13 PM) *
,,,mi-ar place tare mult sa ne vedem...cine stie intr-o buna zi se va implini si dorinta mea.... trandafir.gif
...am o prietena tare buna in Sibiu...si vreau sa o vizitez...dar nustiu cand....tatal meu lucreaza in Sibiu...si acum e acolo....asa ca am sanse de a ajunge pe acolo candva....
...o sa intreb medicul sa vad daca pot s aii fac test...as sti ce pot sa ii dau si ce nu.....
...da maine puiul meu dulce face 11 lunite...si pe urma un an.....vai ce repede a trecut timpul...ma uit acum la el cu alearga pe aici si nu imi vine sa cred....
...va imbratisam sscumpa mea.... partners.gif partners.gif partners.gif

..va spun noapte buna la toate fetele... trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif



Maine "trec" pe la tine....sa pap o felie de tort ceva....sigur faci tu o bunatate.....Daca dorm in noaptea asta mai bine ii fac si eu ceva lui Iancu.....ca si noi maine ne serbam de 1an si 9 luni....
Va astept cu drag la SIbiu cand vei dori si vei reusi sa ajungi..... hug.gif
Noapte buna dragilor....si vise placute....si pupa pe Fabi nazdravanul....
simina_ana
ANku...nu ma mai pot conecta la mess....la net vad.....ma tot da afara.....
nu stiu ce are....abia am reustsis a scriu mesajul asa.....sper sa se posteze
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 7 2010, 09:37 PM) *
ANku...nu ma mai pot conecta la mess....la net vad.....ma tot da afara.....
nu stiu ce are....abia am reustsis a scriu mesajul asa.....sper sa se posteze

am crezut ca de la mine e buba...

ma duc sa-l culc oricum p asta...cu forta....dc altfel nu vrea...
acum i-am dat niste ceai de tei...
dc ai ceva...ma scol dupa o ora ..sau poti scrie un mesaj...
va poopam!!! tzuc.gif
Rose68
Iancule voinicule!
La multi ani!
Sa fii sanatos si iubit toata viata iar norocelul sa dea mereu peste tine. Te pupam cu drag
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Sep 8 2010, 07:37 AM) *
Iancule voinicule!
La multi ani!
Sa fii sanatos si iubit toata viata iar norocelul sa dea mereu peste tine. Te pupam cu drag





Multumim frumos de urari...sa dea Domnul la toti bebeii sanatate si noroc.....

Eu fac cinste cu o limo, ca ma doare gatul

Dar Iancu.....va invita la petrecere....de la 6 e in picioare de zici ca simte ca azi e o zi mai deosebita........si ceva mai sanatos

Noi azi noapte am dormit mai bine....nu s-a mai trezit din cauza tusei ...ori nu am auzit eu nimic (am dormit dusa dupa 2 nopti nedormite) si tati a fost la el. ..dar nu mi-a spus nimic dimineata....Acum a cerut sa pape "eaia"= cereale...si are o energie in el de zici ca are baterii....dar azi am promis ca fac doar ce vrea el...e si sarbatoare si nu misc un deget, papa avem facuta, numai vreme buna sa fie ca sa putem iesi si afara putin sa descarcam atv-ul liwlol.gif

Pupicei si o zi frumoasa
simina_ana
Avem si o Mariuca printre noi.....nu se poate sa nui facem urari si eu nu



Maria, pui de Claudia....iti dorim sanatate, mult noroc, sa fii iubita de toata lumea si tu la randul tau sa oferi bucurii celor din jurul tau. SI avand in vedere ca in curand esti bobocel de clasa I , iti uram multa bafta in anul scolar si numai note de 10.

claudiaena
Adriana.... occasion.gif lui Iancu, sa creasca mare, sanatos si sa fie norocos, ca frumos, oricum este! tzuc.gif

Intru pe fuga, ca azi a venit asa intr-o scurta vizita tata (a venit cu treaba, ca ziua nepoatei preferate o sarbatorim luni, ca vor sa o vada scolaritza) si acum o astept pe soacra mea, care se pare ca va sta azi si poate si maine....

Noi vineri o sarbatorim pe Maria la un loc de joaca si abia asteapta....E asa de incantata, dar nu va spun ce incantata sunt eu ca am scapat de stres si pregatit halivrejuri, doar ptr vreo 25 de persoane, ca deh, familie numeroasa....Nu stiu cat de incantat o sa fie tati, cand o sa contabilizeze totul(glumesc, ca ar face orice ptr printesa lui) liwlol.gif

pup la toti si toate ca deja vine socrela.....
anku

iancu..
..acum de chiar la multi ani!!!

MaRIa TOATE GANDURILE FRUMOASE DE LA NOI:::
La multi ani!!!

fug ca tb sa-l duc p asta mic afara...
am avut scoala pana l 15.30...si acum am venit
va poopam cu drag,...ne auzim de seara!!!
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 8 2010, 09:05 AM) *


Multumim frumos de urari...sa dea Domnul la toti bebeii sanatate si noroc.....

Eu fac cinste cu o limo, ca ma doare gatul

Dar Iancu.....va invita la petrecere....de la 6 e in picioare de zici ca simte ca azi e o zi mai deosebita........si ceva mai sanatos

Noi azi noapte am dormit mai bine....nu s-a mai trezit din cauza tusei ...ori nu am auzit eu nimic (am dormit dusa dupa 2 nopti nedormite) si tati a fost la el. ..dar nu mi-a spus nimic dimineata....Acum a cerut sa pape "eaia"= cereale...si are o energie in el de zici ca are baterii....dar azi am promis ca fac doar ce vrea el...e si sarbatoare si nu misc un deget, papa avem facuta, numai vreme buna sa fie ca sa putem iesi si afara putin sa descarcam atv-ul liwlol.gif

Pupicei si o zi frumoasa

si eu vreau limonada oFloare1.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 8 2010, 04:58 PM) *
si eu vreau limonada oFloare1.gif



Hai ca acum am facut una proaspata....si noi asteptam pe tati sa ne duca in parc la ponei....daca or mai fi....ca dimineata nu sunt....pana atunci fac o budinca rapida....
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 8 2010, 04:28 PM) *
Hai ca acum am facut una proaspata....si noi asteptam pe tati sa ne duca in parc la ponei....daca or mai fi....ca dimineata nu sunt....pana atunci fac o budinca rapida....

si mai vreau sa va si vad oFloare1.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 8 2010, 07:10 PM) *
si mai vreau sa va si vad oFloare1.gif



Pai ti-am spus.....hai la noi biggrin.gif

Incerc sa pun maine niste poze.....imi merge netul foarte greu de aseara.....nu ma lasa mai mult de 2, 3 minute si ma da afara....nush ce are....
geocoto
La Multi Ani occasion.gif draga noastra Maria sa ne traiesti cu numele, sa fi sanatoasa si sa vezi numai aspectele pozitive ala perioadei de scolarita.Deja vad o poza frumoasa cu tine premianta.Uf mami Claudia, ce emotii trebuie sa ai.
Iancu dragul meu te pup dulce de tot si iti urez sa fii sanatos ca pe urma vin restul de la sine.Mami am incercat sa sun dar...Si telefonul are legatura cu netu'?

Lucas s-a trezit mucios si cu fundu' in sus toata ziua.Nu am facut mare lucru, decat am mai dat telefoane la niste crese si tot nimic.Sa vezi ce scandal va iesi daca mai sta Lucas tot langa mine pana la scoala anul viitor ca abea de ma pierde din ochi..Atunci se va lasa cu urlete cand ii voi spune ca trebuie sa ramana singur la scoala.O am exemplu pe Emma, fina noastra.
Am fost azi si i-am cumparat pat de o persoana de 90 cm latime si 2m lungime ca nu mai puteam sa stau langa el ca nu ma lasa sa dorm la cat ma loveste cu picioarele in spate..plus ca vine si doarme cu capul pe capul meu deci va dati seama ce dormeam eu.Nu ne-am ales moment extraordinar sa-l mutam asa mucios dar ce sa-i fac..

Va zic maine cat de umflati am ochii, oFloare1.gif

PS Scrisesem un mesaj mai mumos cu urari dar nu l-a luat si s-a sters cred si nu am mai avut rabdare sa-l fac din nou.Scuze oFloare1.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 2 2010, 10:22 PM) *
La ciorba asta fara burta liwlol.gif....ii zice radauteana.....

EU fac asa.
Pun la fiert puiul ( pieptul si 2 pulpe). Se poate pune si numai piept 2 buc. Se ia spuma si se lasa sa fiarba cat mai bine. In acelasi timp in alta oala pun la fiert si legumele ( patrunjel, pastarnac, telina. morcov, ceapa). Cand sunt gata legumele le las sa se raceasca si le pasez. Carnea o scot si o tai bucatele sau fasii. Zeama de la legume si de la carne o strecor sa fie limpede. Legumele le calesc in oala in care fac ciorba finala in 2, 3 linguri de ulei. Cand s-au calit putin torn zeama de la legume si carne si las sa dea in clocot. Bat 3-4 galbenusuri cu o cana mai mare de smantana si torn apoi in oala. Adaug usturoi pisat, sare (poti pune si un cub , 2 de vegeta ) si otet dupa gust. Si-i gata..... eating.gif

in Wekeend asta se serveste....
bag tot puiul numai sa iasa...
inainte imi iesea tot ce faceam cu pui...
acum...absolut nici o mancare cu pui parca nu imi iasa...
de la altul e buna ...de la mine nu....
ori se poate ca am asa o...retinere sa mananc pui crybaby.gif
dar...poate acum dc tai totul...o sa fie buna....
cateodata ma apuca si cu carnea de porc...
in curand poate ma apuca cu pestele-eiiiii sper sa nu!!!
Stiai ca la kontiki este cea mai buna ciorba de burta....???
Doamne ca am mancat ca spartii la ciorba de burta...caram si acasa in cutie liwlol.gif

mna...sunt curioasa...sa vad dc imi iasa.... yes.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Sep 8 2010, 10:03 PM) *
La Multi Ani occasion.gif draga noastra Maria sa ne traiesti cu numele, sa fi sanatoasa si sa vezi numai aspectele pozitive ala perioadei de scolarita.Deja vad o poza frumoasa cu tine premianta.Uf mami Claudia, ce emotii trebuie sa ai.
Iancu dragul meu te pup dulce de tot si iti urez sa fii sanatos ca pe urma vin restul de la sine.Mami am incercat sa sun dar...Si telefonul are legatura cu netu'?

Lucas s-a trezit mucios si cu fundu' in sus toata ziua.Nu am facut mare lucru, decat am mai dat telefoane la niste crese si tot nimic.Sa vezi ce scandal va iesi daca mai sta Lucas tot langa mine pana la scoala anul viitor ca abea de ma pierde din ochi..Atunci se va lasa cu urlete cand ii voi spune ca trebuie sa ramana singur la scoala.O am exemplu pe Emma, fina noastra.
Am fost azi si i-am cumparat pat de o persoana de 90 cm latime si 2m lungime ca nu mai puteam sa stau langa el ca nu ma lasa sa dorm la cat ma loveste cu picioarele in spate..plus ca vine si doarme cu capul pe capul meu deci va dati seama ce dormeam eu.Nu ne-am ales moment extraordinar sa-l mutam asa mucios dar ce sa-i fac..

Va zic maine cat de umflati am ochii, oFloare1.gif

PS Scrisesem un mesaj mai mumos cu urari dar nu l-a luat si s-a sters cred si nu am mai avut rabdare sa-l fac din nou.Scuze oFloare1.gif

Deci iubitul nostru Lucas in curand va dormi singur tzuc.gif
anku
QUOTE(claudiaena @ Sep 8 2010, 01:11 PM) *
Adriana.... occasion.gif lui Iancu, sa creasca mare, sanatos si sa fie norocos, ca frumos, oricum este! tzuc.gif

Intru pe fuga, ca azi a venit asa intr-o scurta vizita tata (a venit cu treaba, ca ziua nepoatei preferate o sarbatorim luni, ca vor sa o vada scolaritza) si acum o astept pe soacra mea, care se pare ca va sta azi si poate si maine....

Noi vineri o sarbatorim pe Maria la un loc de joaca si abia asteapta....E asa de incantata, dar nu va spun ce incantata sunt eu ca am scapat de stres si pregatit halivrejuri, doar ptr vreo 25 de persoane, ca deh, familie numeroasa....Nu stiu cat de incantat o sa fie tati, cand o sa contabilizeze totul(glumesc, ca ar face orice ptr printesa lui) liwlol.gif

pup la toti si toate ca deja vine socrela.....

Poze vrem....
si noi vrem sa-ti vedem scolarita tzuc.gif
simina_ana
Neata.....la noi ploua marunt, e urat si frig.....nu iesim acum dimineata.....poate dupa somnul de pranz....
SUntem mai binisor....inca luam tratament, dar azi noapte am dormit fara sa ma intorc.....nu a zis nici pas....doar spre dimineata i-am tras un picior lui tati ca incepuse sa sforaie liwlol.gif

Va pupam dulce....
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Sep 8 2010, 11:03 PM) *
La Multi Ani occasion.gif draga noastra Maria sa ne traiesti cu numele, sa fi sanatoasa si sa vezi numai aspectele pozitive ala perioadei de scolarita.Deja vad o poza frumoasa cu tine premianta.Uf mami Claudia, ce emotii trebuie sa ai.
Iancu dragul meu te pup dulce de tot si iti urez sa fii sanatos ca pe urma vin restul de la sine.Mami am incercat sa sun dar...Si telefonul are legatura cu netu'?

Lucas s-a trezit mucios si cu fundu' in sus toata ziua.Nu am facut mare lucru, decat am mai dat telefoane la niste crese si tot nimic.Sa vezi ce scandal va iesi daca mai sta Lucas tot langa mine pana la scoala anul viitor ca abea de ma pierde din ochi..Atunci se va lasa cu urlete cand ii voi spune ca trebuie sa ramana singur la scoala.O am exemplu pe Emma, fina noastra.
Am fost azi si i-am cumparat pat de o persoana de 90 cm latime si 2m lungime ca nu mai puteam sa stau langa el ca nu ma lasa sa dorm la cat ma loveste cu picioarele in spate..plus ca vine si doarme cu capul pe capul meu deci va dati seama ce dormeam eu.Nu ne-am ales moment extraordinar sa-l mutam asa mucios dar ce sa-i fac..

Va zic maine cat de umflati am ochii, oFloare1.gif

PS Scrisesem un mesaj mai mumos cu urari dar nu l-a luat si s-a sters cred si nu am mai avut rabdare sa-l fac din nou.Scuze oFloare1.gif



Telefonul si netul sunt de la aceeasi firma.....dar totusi nu au legatura....
Iancu mai trage de firele de la telefon...si cum noi nu folosim telefonul fix prea des....nu mi se pare curios sa nu-l aud sunand cu zilele....dar o sa ma uit la el ...cred ca iar e dereglat pe undeva.....
Cu netul cred ca am rezolvat.....azi dimineata am intrat e mail si mi-a spus ca daca nu-mi fac nu stiu ce setari nu mai pot intrat pe mess....chestia asta am refuzat sa o fac acum 2 zile ( cand au inceput problemele) ...am facut setarile azi...acum sa vad cum e....

Asa e si la noi....cum dispar cateva secunde cum incepe scandalul ca unde sunt....mi-e groza cand va trebui sa-l duc si eu la gradi.....
Deci i-ati luat patut.....la noi merge faza cu patutul inca.....dar nu pt mult timp cred.....ca deja e mare si cand se intoarce da cu capul de toate cele....dar important e ca de 2 saptamani apropae doarme in camera lui singurel.....cel putin la pranz numai acolo doarme....seara mai face mofturi, dar adoarme la noi si-l mutam.....Daca il culc eu mergem direct in camera lui, Dar Bebe nu are rabdare sa stea cu el in camera lui...SI cum Bebe il adorme ca eu sa spal vase, sa fac curat, etc doh.gif

Pupam pe Lucas.....si sa ii treaca repede mucisorii.....
Mami, pentru tine... trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 9 2010, 01:46 AM) *
in Wekeend asta se serveste....
bag tot puiul numai sa iasa...
inainte imi iesea tot ce faceam cu pui...
acum...absolut nici o mancare cu pui parca nu imi iasa...
de la altul e buna ...de la mine nu....
ori se poate ca am asa o...retinere sa mananc pui crybaby.gif
dar...poate acum dc tai totul...o sa fie buna....
cateodata ma apuca si cu carnea de porc...
in curand poate ma apuca cu pestele-eiiiii sper sa nu!!!
Stiai ca la kontiki este cea mai buna ciorba de burta....???
Doamne ca am mancat ca spartii la ciorba de burta...caram si acasa in cutie liwlol.gif

mna...sunt curioasa...sa vad dc imi iasa.... yes.gif



Eu sper sa-ti placa.....si sunt sigura ca o sa-ti iasa.....La pui eu doar pieptul si pulpele le pun....nu am incercat cu tot puiul...dar banuiesc ca nu are ce gust sa-i schimbe....
Patesc si eu ca tine uneori....cand mananc ca nebuna de pofta, dar nu e gustul pe care il astept si atunci mai bag in mine inca o portie liwlol.gif....sau cand mi-e sila sa mai manac ceva desi mi-e pofta de acea mancare

STiu de Kontiki....dar cica acum nu mai e asa de buna, ca a plecat bucatareasa.....Cand eram insarcinata am mers acolo o data cu Bebe si cu niste prieteni....Ei au mancat cioba de burta si eu m-am uitat la ei liwlol.gif liwlol.gif ....mie nu-mi place....

anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 9 2010, 09:21 AM) *
Eu sper sa-ti placa.....si sunt sigura ca o sa-ti iasa.....La pui eu doar pieptul si pulpele le pun....nu am incercat cu tot puiul...dar banuiesc ca nu are ce gust sa-i schimbe....
Patesc si eu ca tine uneori....cand mananc ca nebuna de pofta, dar nu e gustul pe care il astept si atunci mai bag in mine inca o portie liwlol.gif....sau cand mi-e sila sa mai manac ceva desi mi-e pofta de acea mancare

STiu de Kontiki....dar cica acum nu mai e asa de buna, ca a plecat bucatareasa.....Cand eram insarcinata am mers acolo o data cu Bebe si cu niste prieteni....Ei au mancat cioba de burta si eu m-am uitat la ei liwlol.gif liwlol.gif ....mie nu-mi place....

serios??? ohmy.gif
noi am mancat...dar parca a fost la buna... ohmy.gif
Rose68
Buna fetele
Astazi am fost bucatareasa sefa. Am preparat ciorba de burta si iman baldi. Pentru cine nu stie......iman baldi e un preparat specific turcesc...................un fel de tocanita cu legume in care rolul principal in joaca vanata.
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Sep 9 2010, 03:47 PM) *
Buna fetele
Astazi am fost bucatareasa sefa. Am preparat ciorba de burta si iman baldi. Pentru cine nu stie......iman baldi e un preparat specific turcesc...................un fel de tocanita cu legume in care rolul principal in joaca vanata.



Vreau si io......am mai auzit a cineva....si cica e bestiala.....
Da-mi si mie reteta ...pleeeeeaseeeeee!!!!! pray.gif

Dar asa cum stii tu sa explici ....pentru blonda din mine....liwlol.gif....
Rose68
IMAN BALDI

Se ia vanata si se taie coaja de la cotor pana jos, o suvita de 2 cm, una nu, apoi faci o sectiune - tai vanata tot de la cotor pana jos, cu grija sa nu tai pana in partea cealalta si presari sare. Lasi asa jumatate de ora dupa care o speli bine si o lasi la scurs. Dupa ce s-a scurs, o prajesti putin in ulei, pe toate partile, pana se inmoaie putin. Apoi o scoti, o scurgi de ulei si o asezi intr-o tava cu partea taiata in sus (si la fel faci cu toate vinetele, daca sunt mari, le poti taia felii). Acum prepari un sos din: felii de ardei gras, ceapa, usturoi, rosii, cateva felii de lamaie, patrunjel verde, sare, piper dupa gust. Eu calesc intai ceapa,usturoiul trecut prin presa sau taiat finut apoi pun ardeiul, rosiile si la urma lamaia(sau nu) si patrunjelul si mirodeniile dupa gustul fiecaruia.Cand sosul a scazut suficient, se toarna peste vinete, mai adaugi putina apa daca nu acopera vinetele si se mai da la cuptor pt. jumatate de ora.

Pentru inceput si pentru a vedea daca iti place gustul poti proceda cu vinetele mai simplu. Speli vanata o tai felii sau jumatati de felii , le sarezi, le lasi juma de ora la scurs si apoi le calesti. Si dupa ce sosul cu toate cele e gata pui si vinetele si dai la cuptor jumatate de ora. Daca iti place apoi poti sa le faci mai dichisite cum e in prima varianta. E o tocanita cu gust deosebit.
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Sep 9 2010, 08:25 PM) *
IMAN BALDI

Se ia vanata si se taie coaja de la cotor pana jos, o suvita de 2 cm, una nu, apoi faci o sectiune - tai vanata tot de la cotor pana jos, cu grija sa nu tai pana in partea cealalta si presari sare. Lasi asa jumatate de ora dupa care o speli bine si o lasi la scurs. Dupa ce s-a scurs, o prajesti putin in ulei, pe toate partile, pana se inmoaie putin. Apoi o scoti, o scurgi de ulei si o asezi intr-o tava cu partea taiata in sus (si la fel faci cu toate vinetele, daca sunt mari, le poti taia felii). Acum prepari un sos din: felii de ardei gras, ceapa, usturoi, rosii, cateva felii de lamaie, patrunjel verde, sare, piper dupa gust. Eu calesc intai ceapa,usturoiul trecut prin presa sau taiat finut apoi pun ardeiul, rosiile si la urma lamaia(sau nu) si patrunjelul si mirodeniile dupa gustul fiecaruia.Cand sosul a scazut suficient, se toarna peste vinete, mai adaugi putina apa daca nu acopera vinetele si se mai da la cuptor pt. jumatate de ora.

Pentru inceput si pentru a vedea daca iti place gustul poti proceda cu vinetele mai simplu. Speli vanata o tai felii sau jumatati de felii , le sarezi, le lasi juma de ora la scurs si apoi le calesti. Si dupa ce sosul cu toate cele e gata pui si vinetele si dai la cuptor jumatate de ora. Daca iti place apoi poti sa le faci mai dichisite cum e in prima varianta. E o tocanita cu gust deosebit.



Sambata merg la Amnas si o sa iau vreo 4 vinete din gradina.....ca ale mele sunt deja in congelator pentru iarna si am papat deja 2 pungi.....Nu stiu de ce am avut impresia ca e cu vinete coapte.....cred ca am confundat reteta....Dar oricum suna tare bine si mi-ai facut pofta....Asa ca iau sambata tot ce-mi trebuie de la socru si fac pe seara sau duminica.....Imi ploua in gura numai gand vizualizez ce ai scris tu acolo si imi imaginez cat de buna-i tocanita..... yami.gif
Daca stateai la o aruncatura de bat de mine venea si io la o farfurie de tocana.....

Ce face Andreea?...I-ai dat si ei tocana de asta?
Rose68
eu am pus cantitatile cam asa: 1 vanata mare, 4 rosii, 3 cepe mijlocii, 4-5 catei de usturoi, 3 ardei kapia (ar merge mai bine 2 kapia si unul gras), 1 legatura zdravana de parunjel, 2 felii de lamaie. AM folosit ulei extravirgin de masline
Andreei i-am dat astazi ciorba de burta. Maine ii voi da iman baldi.
Somnic pufos.
Apropo se poate face si cu carnita. Carne tocata sau carne fiarta in prealabil (merge bine vita) si cu putina zeama din care a fiert.
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Sep 9 2010, 10:22 PM) *
eu am pus cantitatile cam asa: 1 vanata mare, 4 rosii, 3 cepe mijlocii, 4-5 catei de usturoi, 3 ardei kapia (ar merge mai bine 2 kapia si unul gras), 1 legatura zdravana de parunjel, 2 felii de lamaie. AM folosit ulei extravirgin de masline
Andreei i-am dat astazi ciorba de burta. Maine ii voi da iman baldi.
Somnic pufos.
Apropo se poate face si cu carnita. Carne tocata sau carne fiarta in prealabil (merge bine vita) si cu putina zeama din care a fiert.



SI ce-a zis de ciorba de burta?
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Sep 9 2010, 10:22 PM) *
eu am pus cantitatile cam asa: 1 vanata mare, 4 rosii, 3 cepe mijlocii, 4-5 catei de usturoi, 3 ardei kapia (ar merge mai bine 2 kapia si unul gras), 1 legatura zdravana de parunjel, 2 felii de lamaie. AM folosit ulei extravirgin de masline
Andreei i-am dat astazi ciorba de burta. Maine ii voi da iman baldi.
Somnic pufos.
Apropo se poate face si cu carnita. Carne tocata sau carne fiarta in prealabil (merge bine vita) si cu putina zeama din care a fiert.



Parca-i mai bun doar cu legume.....dar o sa-l intreb pe al meu sot....cred ca ii fac separat lui cu carne ....ca daca sunt doar legume nu cred ca inghite liwlol.gif Doar ca noi nu prea suntem cu vita ....doar pui si peste.....si uneori porc....Merg cu pui? Ai incercat?

Somnic pufos si voua...
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Sep 9 2010, 10:25 PM) *
Parca-i mai bun doar cu legume.....dar o sa-l intreb pe al meu sot....cred ca ii fac separat lui cu carne ....ca daca sunt doar legume nu cred ca inghite liwlol.gif Doar ca noi nu prea suntem cu vita ....doar pui si peste.....si uneori porc....Merg cu pui? Ai incercat?

Somnic pufos si voua...



sigur merge cu pui.................il inabusi in apa cu ulei de masline si ceva mirodenii si in loc de apa trantesti puiul inabusit cu tot cu zeama.

Da..........i-a placut ciorba de burta. Dar nu i-am pus usturoi si otet. A papat singurica pe la ora 16 si la 18 cand l-a vazut pe tati a mai papat putintel. Am stors un picut de lamaie. Si am fiert si oase de vita cu carnita si abia apoi am scos oasele si am pus burtica taiata fideluta.........iar carnita am lasat-o in ciorbica pe langa suvitele de burta. Iar Andreei i-am ales bucatele de vita si 3-4 fire de burta.
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Sep 9 2010, 10:36 PM) *
sigur merge cu pui.................il inabusi in apa cu ulei de masline si ceva mirodenii si in loc de apa trantesti puiul inabusit cu tot cu zeama.

Da..........i-a placut ciorba de burta. Dar nu i-am pus usturoi si otet. A papat singurica pe la ora 16 si la 18 cand l-a vazut pe tati a mai papat putintel. Am stors un picut de lamaie. Si am fiert si oase de vita cu carnita si abia apoi am scos oasele si am pus burtica taiata fideluta.........iar carnita am lasat-o in ciorbica pe langa suvitele de burta. Iar Andreei i-am ales bucatele de vita si 3-4 fire de burta.



He he he draga de ea......i-a placut....
Mie daca nu-mi place mi se pare ca nu place nici la altii liwlol.gif de aceea nici nu ma incumet sa fac in casa.....Bebe cand are chef de ciorba de burta merge cu baietii in oras....Mai fac nasii si atunci e obligatorie prezenta noastra ca stiu ca i place lui Bebe...Dar cine stie...poate pe viitor....

Cu siguranta incerc reteta ta cat de curand....ca salivez de atunci intr-una...Cred ca trebuie sa merg la nani ca sa uit liwlol.gif

Azi am reusit si eu de-am facut curat in 2 ore. Iancu a fost plecat cu socru-miu la plimbare. Cand a venit era atat de bucuros si imi spunea intr-una go go go....adica a jucat gol cu varu-su ca s-au intalnit in parculet....Era asa de dulce ca-mi venea sa-l pap tot....cum imi povestea el mie pe limba lui si printre- picaturi si cateva cuvinte ce a facut....cred ca va fi tare faina perioada cand va veni de la gradi si-mi va povesti ce a facut....Acum cand scriu ii vad boticul ala dulce dupa care suntem topiti wub.gif
SI daca tot am totul aranjat, maine cum papam vreau sa mergem la cimitir ca maine sunt 3 ani de cand a murit soacra mea. Sper doar sa fie vreme buna sa nu ploua ca e ceva de mers....cam facem 3 ore dus-intors. SI daca ne incadram in timp poate ne oprim apoi si prin parc....si daca ne oprim poate facem si niste poze....daca nu, sper sa-i fac sambata cand mergem la Amnas...
Fug si eu rapid la dus si ma duc sa ma uit la un film
Noapte buna dragilor!
simina_ana



Rose68
astazi pana la ora 14 nu papase decat 140 ml lapte la trezire.Dar acum a halit 250 gr de IMAN BALDI. Tot intrebai Adriana daca ii place. Da ii place............Dupa o saptamana de lactate ieri a papat ciorba de burta si azi IMAN BALDI. Asa ca e binisor. DUpa sapt cu lactate iar a ajuns la 9700. Cred ca nici la 2 ani nu vom avea 10 kg.
Pupicei
anku
QUOTE(Rose68 @ Sep 9 2010, 07:25 PM) *
IMAN BALDI

Se ia vanata si se taie coaja de la cotor pana jos, o suvita de 2 cm, una nu, apoi faci o sectiune - tai vanata tot de la cotor pana jos, cu grija sa nu tai pana in partea cealalta si presari sare. Lasi asa jumatate de ora dupa care o speli bine si o lasi la scurs. Dupa ce s-a scurs, o prajesti putin in ulei, pe toate partile, pana se inmoaie putin. Apoi o scoti, o scurgi de ulei si o asezi intr-o tava cu partea taiata in sus (si la fel faci cu toate vinetele, daca sunt mari, le poti taia felii). Acum prepari un sos din: felii de ardei gras, ceapa, usturoi, rosii, cateva felii de lamaie, patrunjel verde, sare, piper dupa gust. Eu calesc intai ceapa,usturoiul trecut prin presa sau taiat finut apoi pun ardeiul, rosiile si la urma lamaia(sau nu) si patrunjelul si mirodeniile dupa gustul fiecaruia.Cand sosul a scazut suficient, se toarna peste vinete, mai adaugi putina apa daca nu acopera vinetele si se mai da la cuptor pt. jumatate de ora.

Pentru inceput si pentru a vedea daca iti place gustul poti proceda cu vinetele mai simplu. Speli vanata o tai felii sau jumatati de felii , le sarezi, le lasi juma de ora la scurs si apoi le calesti. Si dupa ce sosul cu toate cele e gata pui si vinetele si dai la cuptor jumatate de ora. Daca iti place apoi poti sa le faci mai dichisite cum e in prima varianta. E o tocanita cu gust deosebit.

hmmmmmmmmm...
ce bine suna pray.gif yami.gif
si ce har ai in a explica retete.... tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.