Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
petronici
[quote name='Rose68' post='1013679' date='Nov 6 2009, 05:35 PM']nu stiu de ce nu e in farmacii caci netul e plin


da,asa e...
incearca sa intrebi la magazinele cu specific pt copii....si daca nici acolo nu se gaseste singura solutie ar fi sa o poti comanda de pe net...
am sa intreb si aici in farmacie ce pasta de dinti pt copilasi se gaseste....
pupicei dulci andreutzei
sinzigm
Buna fetelor!Am citit si mai dimineata ce ati mai scris voi pe forum,dar am avut o durere de cap,de mi-a venit sa....sa nici nu stiu ce mi-a mai venit,ca nu mai puteam.

Simi:tie doctorul ti-a recomandat sa-i dai cate 7 zile pe luna osteocare?Nu e cam mult sa-i dai atata calciu in fiecare luna?Nu mai retin daca il alaptezi sau bea formula,dar oricum sunt curioasa care e faza cu calciul,asa ca poate daca ai chef imi explici si mie.Si eu i-am dat calciu lactic 10 zile cate o tableta inainte de vaccinul de la 4 si 6 luni si i-am mai dat la 9 luni,ca asa mi-a zis doctorita.Dar nu mi-ar fi spus ca ar trebui sa ii dau mai des,mai ales ca bea si lapte praf care e imbunatatit cu o gramada de vitamine printre care si calciu.Insa sunt curioasa si daca asa e bine pt bebei,as face si eu aceasta cura pt Matei.Piticii vostrii cum stau cu fontanela?La al meu inca nu i s-a inchis de tot,mai are se pare.

Petronici:speram sa nu fie gripa porcina,dar si daca e,am inteles ca trebuie tratata ca orice gripa si ca e periculoasa doar daca organismul bolnavului e slabit,sau daca are boli de inima si nu mai stiu ce...dar eu zic sa stai linistita,bea medicamente pt gripa,ceai cald,picaturi in nas si stai la caldurica.

Rose:eu inca nu i-am luat periuta de dinti lui Matei,insa la clinica unde il cantaresc mi-a zis asistenta ca trebuie sa ii cumpar si sa-l spal pe dintisori neaparat,macar asa o sa se obisnuiasca si el.Aici sunt cateva paste de dinti fara fluor,dar sincer nu le retin numele,pt ca mi s-a parut ca Matei era prea mic la 8 luni jumate cand mi-a zis mie sa-i iau asa ceva.Oricum am sa-i cumpar si eu sa vedem ce o sa faca.O pupam pe Andreuta!!!

LA MULTE LUNITE EDUARD!!!SA CRESTI MARE SI SA FII SANATOS. occasion.gif occasion.gif occasion.gif



IAR PENTRU MAMI
Rose68
QUOTE(sinzigm @ Nov 6 2009, 08:43 PM) *
Buna fetelor!Am citit si mai dimineata ce ati mai scris voi pe forum,dar am avut o durere de cap,de mi-a venit sa....sa nici nu stiu ce mi-a mai venit,ca nu mai puteam.

Simi:tie doctorul ti-a recomandat sa-i dai cate 7 zile pe luna osteocare?Nu e cam mult sa-i dai atata calciu in fiecare luna?Nu mai retin daca il alaptezi sau bea formula,dar oricum sunt curioasa care e faza cu calciul,asa ca poate daca ai chef imi explici si mie.Si eu i-am dat calciu lactic 10 zile cate o tableta inainte de vaccinul de la 4 si 6 luni si i-am mai dat la 9 luni,ca asa mi-a zis doctorita.Dar nu mi-ar fi spus ca ar trebui sa ii dau mai des,mai ales ca bea si lapte praf care e imbunatatit cu o gramada de vitamine printre care si calciu.Insa sunt curioasa si daca asa e bine pt bebei,as face si eu aceasta cura pt Matei.Piticii vostrii cum stau cu fontanela?La al meu inca nu i s-a inchis de tot,mai are se pare.

Petronici:speram sa nu fie gripa porcina,dar si daca e,am inteles ca trebuie tratata ca orice gripa si ca e periculoasa doar daca organismul bolnavului e slabit,sau daca are boli de inima si nu mai stiu ce...dar eu zic sa stai linistita,bea medicamente pt gripa,ceai cald,picaturi in nas si stai la caldurica.

Rose:eu inca nu i-am luat periuta de dinti lui Matei,insa la clinica unde il cantaresc mi-a zis asistenta ca trebuie sa ii cumpar si sa-l spal pe dintisori neaparat,macar asa o sa se obisnuiasca si el.Aici sunt cateva paste de dinti fara fluor,dar sincer nu le retin numele,pt ca mi s-a parut ca Matei era prea mic la 8 luni jumate cand mi-a zis mie sa-i iau asa ceva.Oricum am sa-i cumpar si eu sa vedem ce o sa faca.O pupam pe Andreuta!!!

LA MULTE LUNITE EDUARD!!!SA CRESTI MARE SI SA FII SANATOS. occasion.gif occasion.gif occasion.gif

IAR PENTRU MAMI



Sanzi si noua tot asa ne-a spus pediatrul sa nu ii dam calciu suplimentar decat daca la analize iese nivelul sub limita

si a iesit la jumatatea intervalului asa ca......nu ne trebuie calciu......ajunge cel din alimentatie
irma
buna ziua!ma bag si eu in discutie referitor la periuta de dinti.eu locuiesc in iasi si aici se gaseste in reteaua de farmacii dona.daca aveti in oras puteti incerca la aceste farmacii. jucaus.gif
Rose68
QUOTE(irma @ Nov 6 2009, 10:58 PM) *
buna ziua!ma bag si eu in discutie referitor la periuta de dinti.eu locuiesc in iasi si aici se gaseste in reteaua de farmacii dona.daca aveti in oras puteti incerca la aceste farmacii. jucaus.gif


multumim de informatie......
am vazut si eu ca exista in reteaua Dona dar doar in cateva orase
simina_ana
Noua ne-a dat luna trecuta Osteocare. Vom mai lua si luna aceasta , iar luna viitoare cand mergem la vacccin o sa intreb cat sa-i mai dau.Pe Iancu il mai alaptez...dar f putin. Papa si 2 sau 3 biberoane de lapte praf. Cam 500ml pe zi.
Am observat la Iancu totusi ca-i pocnesc oasele...probabil de asta ne-a dat. S-au il pregatim pe ntru vaccin asa cum v-a spus voua Sanzi.
anku
noi am avut tablete la zimaflour si acum la vigantoletten tot tablete...
pai cu zimaflorul era problema flourului...initial si eu am cosiderat ca este bine...dar citind postari si argumente de p forumul nostru am zis sa caut si p un forum de aici si aceeasi probl si contra argumente...apoi am schimbat pediatru si mi-a dat vigantoleteen tablete...si cand am intrebat stomatologul ce dau [eu eram sigura ca va spune sa-i dau zimaflour]ca mna..ptr dinti acesta mi-a raspuns foarte grav ce se intampla...cand dau flour la bebe...de aceea nici pasta cu flour nu se foloseste ptr ei...asa am inteles...
pffffffffff...ce preturi...auzi 22 ron...si aici...era neo ala ...pasta asta de dinti care a aratat-o rose 1.25 euro...
rose m-ai intrebat de pasta de dinti de la dm...da este...de la 1 la 7 anisori cu gust de capsuni ,este 65 de centi si este testata la öko test fiind f.buna...dc gasesc si o poza sa iti arat,sa fie aceeasi sa nu cumva sa fie alta...
signal mai are toata gama si odol med...dar nu stiu dc este...am zis ca sa stiti ce puteti intreba...ah...si de la colgate mai era ceva,nu mai stiu pretul...dentagard se numea
poate gasiti ceva ,poate farmacistele nu stiu ce au exact in farmacie...
eu am o pasta de dinti banala ptr dimineata ieftina...si am intors acum p spate si am vazut ca scria ptr copii pana la 6 ani...deci nu-mi vine sa cred ca folosesc de un an o pasta de dinti ptr bebe liwlol.gif
http://images.google.de/imgres?imgurl=http...DN%26start%3D20
uite am gasit asta de la dm...in sfarsit smile.gif
http://images.google.de/imgres?imgurl=http...ficial%26sa%3DG
si asta de la odol med care este de la 0 la 6 anisori si imi aduc aminte totusi ca vazusem in ro si odol med...
http://www.mybeautycase.de/prev/186x120/im...n-Zahnpasta.jpg
eu inca nu stiu ce periuta sa iau sad.gif
sunt asa de multe...ca nu stiu ce sa iau...
dc este müller sau rossman sau schlecker in orase la voi se mai gasesc si acolo...dar de calitate habar nu am...sunt produsele lor fabricate de ei...

tb grea cu spalatul p dinti... sad.gif
eu ma tot gandesc ca nu va sta sa se spele ..si poate nu numai al meu ci majoritatea bebicilor...
in tot cazul dc ar avea dinti eu inca nu mi-as face probl...i-as da cum a facut rose sa se invete cu periuta si incep dupa un an cu spalatul...

azi am ajuns si p la dm sa ne uitam de pasta de dinti si sa luam pampers de noapte ca eu de 3 zile nu stiu cum face dar se pisa p toate hainele si in sac...de dimineata...nu stiu de ce ...acum i-am luat de se poate pisa 3 l ca maram ei zic ac nu se uda liwlol.gif
si ce voiam sa zic!!! a facut baiatul meu un cucui in cap...a alunecat p pluta la magazin ca nu-si da pace, a luat olitele din rafturi,avea cu fularele...are boala sa rupa etichete...si a alunecat... sad.gif
ce sa planga???
s-a ridicat si direct la alte rafturi a aterizat...noroc ca nu in sucuri...
azi a avut boala p sacul de la carucior...nu-l mai vrea nici p ala...
revin...
sinzigm
Fetele,dar oare pastele de dinti nu sunt mai sanatoase pentru bebici?Nu de mult am ajuns acasa de la cumparaturi si m-am uitat in magazin-erau vreo 5 feluri de pasta de dinti pe etape,dar pe toate scria ca contine fluor.Ceea ce m-a intrigat a fost ca pe una din ele scria ca fluorul si calciul pe care il contine ii vor pastra dintisorii albi.Dar oare la celelalte efecte ale fluorului se gandesc.Am gasit si de la Colgate,dar numai de la 2 ani in sus,si de la aquafresh si mai erau cateva feluri,dupa cum v-am spus,dar nu le-am retinut numele.Nici periutele pe care le-am vazut nu m-au incantat,am sa ma duc maine la mothercare sa vad ce au ei pe acolo,ca am vazut mai demulte niste periute super tari.Eau vreo 3 si una din ele si-o poate pune mamica pe deget si sa il spele pe copilas,ca avea ca un fel de cap din silicon.

fetelor va doresc un weekend placut si ii pup pe toti bebeii.
anku
QUOTE(sinzigm @ Nov 6 2009, 11:41 PM) *
Fetele,dar oare pastele de dinti nu sunt mai sanatoase pentru bebici?Nu de mult am ajuns acasa de la cumparaturi si m-am uitat in magazin-erau vreo 5 feluri de pasta de dinti pe etape,dar pe toate scria ca contine fluor.Ceea ce m-a intrigat a fost ca pe una din ele scria ca fluorul si calciul pe care il contine ii vor pastra dintisorii albi.Dar oare la celelalte efecte ale fluorului se gandesc.Am gasit si de la Colgate,dar numai de la 2 ani in sus,si de la aquafresh si mai erau cateva feluri,dupa cum v-am spus,dar nu le-am retinut numele.Nici periutele pe care le-am vazut nu m-au incantat,am sa ma duc maine la mothercare sa vad ce au ei pe acolo,ca am vazut mai demulte niste periute super tari.Eau vreo 3 si una din ele si-o poate pune mamica pe deget si sa il spele pe copilas,ca avea ca un fel de cap din silicon.

fetelor va doresc un weekend placut si ii pup pe toti bebeii.

si mie mi-a zis stomatologul tot cu flour sa iau ptr mine dar numai pasta care sa o folosesc seara...dimineata si in restul zilei nu
habar nu am...am vazut si eu cateva cu flour parca colgate ptr copii...nici nu stii cum sa faci sa fie mai bine...intrebi acolo zice intr-un fel,intrebi dincolo zice altfel... unsure.gif
nu ne putem lua lua dupa nimeni...ei lasa eu de la un anisor as face
deci si aqua fresh face...ptr copii
wekend placut va dorim si noi voua... tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Nov 7 2009, 02:48 AM) *
si mie mi-a zis stomatologul tot cu flour sa iau ptr mine dar numai pasta care sa o folosesc seara...dimineata si in restul zilei nu
habar nu am...am vazut si eu cateva cu flour parca colgate ptr copii...nici nu stii cum sa faci sa fie mai bine...intrebi acolo zice intr-un fel,intrebi dincolo zice altfel... unsure.gif
nu ne putem lua lua dupa nimeni...ei lasa eu de la un anisor as face
deci si aqua fresh face...ptr copii
wekend placut va dorim si noi voua... tzuc.gif


Te-am prins......de ce nu dormi????? anima1.gif

Cum mai esti? Ti-a trecut tremuriciul???? bouncy.gif
anku
QUOTE(sinzigm @ Nov 6 2009, 05:43 PM) *
Buna fetelor!Am citit si mai dimineata ce ati mai scris voi pe forum,dar am avut o durere de cap,de mi-a venit sa....sa nici nu stiu ce mi-a mai venit,ca nu mai puteam.

Simi:tie doctorul ti-a recomandat sa-i dai cate 7 zile pe luna osteocare?Nu e cam mult sa-i dai atata calciu in fiecare luna?Nu mai retin daca il alaptezi sau bea formula,dar oricum sunt curioasa care e faza cu calciul,asa ca poate daca ai chef imi explici si mie.Si eu i-am dat calciu lactic 10 zile cate o tableta inainte de vaccinul de la 4 si 6 luni si i-am mai dat la 9 luni,ca asa mi-a zis doctorita.Dar nu mi-ar fi spus ca ar trebui sa ii dau mai des,mai ales ca bea si lapte praf care e imbunatatit cu o gramada de vitamine printre care si calciu.Insa sunt curioasa si daca asa e bine pt bebei,as face si eu aceasta cura pt Matei.Piticii vostrii cum stau cu fontanela?La al meu inca nu i s-a inchis de tot,mai are se pare.

Petronici:speram sa nu fie gripa porcina,dar si daca e,am inteles ca trebuie tratata ca orice gripa si ca e periculoasa doar daca organismul bolnavului e slabit,sau daca are boli de inima si nu mai stiu ce...dar eu zic sa stai linistita,bea medicamente pt gripa,ceai cald,picaturi in nas si stai la caldurica.

Rose:eu inca nu i-am luat periuta de dinti lui Matei,insa la clinica unde il cantaresc mi-a zis asistenta ca trebuie sa ii cumpar si sa-l spal pe dintisori neaparat,macar asa o sa se obisnuiasca si el.Aici sunt cateva paste de dinti fara fluor,dar sincer nu le retin numele,pt ca mi s-a parut ca Matei era prea mic la 8 luni jumate cand mi-a zis mie sa-i iau asa ceva.Oricum am sa-i cumpar si eu sa vedem ce o sa faca.O pupam pe Andreuta!!!

faza cu calciul este ca dc este prea mult se depune p articulatii,am auzit si de cresterea inca a unui degetel...domane fereste,asta ultima nu o prea cred ...dar...
stiu ca nasa lui darius are depunere de calciu...p maini...ingrozitor de dureros...se plimba p la multi medici si de 30 ani a incercat n metode..are cam cate 3 perioade p an a cate 2-3 luni de durere la brate de nu poate face nimic...
doamne fereste...si cum ai zis tu...lapticul are absolut tot ce-i tb ...si redus ce nu-i tb la bebe...
petronici...ne e grav dar tb tratat...asteptam maine sa ne dai de veste ca deja esti mai bine wink.gif
tzuc.gif
simina ma bucur sa aud ca este asa bine la sb la noi...auzi sa faca p gratis...super
aici e cam 30 euro...nu stiu dc il deconteaza casa de asigurari...
gata ne ducem la nanic...
tzuc.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Nov 7 2009, 12:00 AM) *
Te-am prins......de ce nu dormi????? anima1.gif

Cum mai esti? Ti-a trecut tremuriciul???? bouncy.gif

pai nu stiu ca azi nu m-am dus...
dar sunt tot asa obosita parca...is satula de tot oFloare1.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Nov 7 2009, 03:04 AM) *
pai nu stiu ca azi nu m-am dus...
dar sunt tot asa obosita parca...is satula de tot oFloare1.gif



Pai ti -am mai zis.....stai linistita cateva zile si mai vezi....ca nu mi se pare normal....
Pupicei va trimit si NB
simina_ana
byby2
salutare mamici si pitici.
si noi avem periuta pt bebei de la nuby.e un set de 3-de la 8, 10 luni si una normala.
irinuca se joaca cu ele, le roade si nu sta sa o perii eu.
Ca i-a si irinuca 10 zile pe luna, Fe a luat 6 sapt iar acum ii dau SanaSol pt imunitate. Imi e cam frica de SanaSol pt ca ea e cam plinuta, are 10,5 Kg si imi e frica sa nu se ingrase mai mult.
au facut bebeii primii pasi?
irinuca e cam puturoasa si se aseaza jos cand o pun sa mearga.in schimb in patutul ei se ridica de la 8 luni si merge tinandu-se de bare.
danieelaa
QUOTE(byby2 @ Nov 7 2009, 12:36 PM) *
salutare mamici si pitici.
si noi avem periuta pt bebei de la nuby.e un set de 3-de la 8, 10 luni si una normala.
irinuca se joaca cu ele, le roade si nu sta sa o perii eu.
Ca i-a si irinuca 10 zile pe luna, Fe a luat 6 sapt iar acum ii dau SanaSol pt imunitate. Imi e cam frica de SanaSol pt ca ea e cam plinuta, are 10,5 Kg si imi e frica sa nu se ingrase mai mult.
au facut bebeii primii pasi?
irinuca e cam puturoasa si se aseaza jos cand o pun sa mearga.in schimb in patutul ei se ridica de la 8 luni si merge tinandu-se de bare.

buna dimineata de unde ai luat periuta?te in treb ca eu cum muncesc nu am timp nici de cumparaturi si asa vreau sa merg la sigur cel putin daca se poate,eu unde muncesc nu au si mi-ar trebui si mie
anku
QUOTE(byby2 @ Nov 7 2009, 09:36 AM) *
salutare mamici si pitici.
si noi avem periuta pt bebei de la nuby.e un set de 3-de la 8, 10 luni si una normala.
irinuca se joaca cu ele, le roade si nu sta sa o perii eu.
Ca i-a si irinuca 10 zile pe luna, Fe a luat 6 sapt iar acum ii dau SanaSol pt imunitate. Imi e cam frica de SanaSol pt ca ea e cam plinuta, are 10,5 Kg si imi e frica sa nu se ingrase mai mult.
au facut bebeii primii pasi?
irinuca e cam puturoasa si se aseaza jos cand o pun sa mearga.in schimb in patutul ei se ridica de la 8 luni si merge tinandu-se de bare.

eu zic ca nu e plinuta...e ok ca si kg...
al meu are 1320 dar pot zice ca arata a slabanog...eeeeee nu chiar dar nu e deloc plinut
inca un bebe caruia i place periuta de dinti...super super.gif
poop tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Nov 7 2009, 05:10 PM) *
eu zic ca nu e plinuta...e ok ca si kg...
al meu are 1320 dar pot zice ca arata a slabanog...eeeeee nu chiar dar nu e deloc plinut
inca un bebe caruia i place periuta de dinti...super super.gif
poop tzuc.gif



Ankule...darius a ramas babanu de decembrie....Iancu nu a mai luat decat 100 de g in ultimele 2 luni. Are 12,2 kg....
Il pupam pe el de dragalas cu ochii albastri ca cerul senin....
Ce faceti? Cum va petreceti weekendul?
petronici
va aducem vesti bunute doar pe jumatate....eu ma simt un pic mai binisor,dar in schimb lui Adelin i-au iesit niste bubite pe picioruse si imediat si pe manute....febra nu a facut si nu stiam de la ce sa mai fie si astea....l-am sunat pe dr si m-a intrebat ce a mancat....si aseara intadevar i-am dat sa guste un pic din kinder prajiturica si ne-a spus ca poate fi un fel de urticarie...ne-a dat niste picaturi si o crema sa-l ung....
abia am trecut de raceala ca nu se putea sa stea macar vreo saptamana bine fara nici un medicament....acum i-au mai iesit si astea...
sper sa nu-i mai iasa deoarece maine as fi mers cu el pana la biserica sa-l impartasesc....am sa vad astazi cum se manifesta,si daca ii ies si pe fata nu-l mai scot din casa....
va dorim un week-end cat mai placut alaturi de cei dragi...
pupicei la piticoti
adymih_2008
QUOTE(Rose68 @ Nov 6 2009, 09:11 PM) *
multumim de informatie......
am vazut si eu ca exista in reteaua Dona dar doar in cateva orase

pt schimb voturi poti sa ni te alaturi
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...072&st=2670
byby2
setul de periute l-am primit asa ca nu stiu de unde sa iti zic sa il cumperi.
noi nu folosim periutele pe post de periuta de dinti ci pe post de jucarica de ros.
oricum ii prefera coada de ros si nu periuta in sine.
gama nuby am vazut la farmaciile donna.
oana petrina
buna mamicilor
Sanzi puiul tau e scumpic foc. ce falute are si cum sta el pe scaunel.. tzuc.gif
Rose dulcica ta isi spala dintisorii........bravo. poate vrea sa devina dr stomatolog laugh.gif
Simina ce poza frumoasa ai pus cu Iancu. frumos flacau. sper sa-ti iasa bine rezultatele si sa nu ai probleme.
Petronici sanatate multa tie si piticului. of si cu gripele astea....
Anku mai esti obosita? trandafir.gif
noi am avut catva zile de foc . am facut vaccinul si seara mi-a facut febra si nu prea a dormit iar doua zil nu ne-am inteles cu el tot miorlait. acum si-a revenit. papa iar laptic cam 500ml asa ca ma bucur. noua dr ne-a zis dupa ce l-a controlat sa-i dau doar o picatura de vigantol pe zi. atat. in rest tre sa incep sa-i dau ceva ptr imunitate. nici Matei nu suporta caciula pe cap si nici pe capul altcuiva. daca te vede ca ai ceva pe cap ti-o ia si o arunca. nici noi nu am inceput inca sa ne spalam pe dinti dar chiar in seara asta a primit de la nana lui pasta de dinti chicco. scrie ca e de la 12 luni. dar parca as lua si nenedent pana la 1 an. sa vedem zilele astea. in rest s-a mai incalzit asa ca bantuim pe afara.
pupici
oana petrina
sa va punem pozici noi
eu cu finutul meu Stefanut

ma duc sa-mi scot prietena la plimbare cu masina

sunt un mare baltaret

ce mai imi place sa sar

cu tati

iar ma pupa cainele asta

il plimb pe tati de manuta ca sa nu cada
anku
oana ce flacau mare ai...si frumosssssss...
iar stefanut tot creste...doi copii frumosi...
va poopam cu drag... tzuc.gif
la prima doza de synflorix si infrarix la 4 lunite si mie mi-a facut putina febra...parca 38.8 dar apoi la urmatoarele 2 doze nu au mai fost probl...deci raul a trecut,la urmatoarea doza nu cred ca mai face febra...
oricum ne bucuram ca ati reusit sa faceti vaccinelul...
ce fain sta in masinuta???
l-am pus si eu p darius p o masinuta asa dar nu vrea sa stea sad.gif
anku
referitor la calciu....

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...c=10345&hl=
la 10 luni mi se pare de groaza...aiurea rau de tot sad.gif
Rose68
Mateiut , vino si ia-o pe Andreutza la o plimbare

pupam boticul tau, cresti tare frumos
Rose68
Iancule , voinicule, la multe lunite, sa cresti mare si sa iti bucuri parintii
occasion.gif


si pentru mami

geocoto
Buna mamici,
am citit aseara din urma dar nu am apucat sa raspund iar acum mi-e putin mai greu sa scriu pentru ca Lucas a facut iar 40 azi-noapte.Este perioada lunii cand asteptam sa vedem daca trecem cu bine sau facem al 5 lea puseu de faringita...S-a intamplat deci trebuie sa vedem ce vom face de data asta.
Va pupacim si va tinem la curent,
Geo si Lucas
anku


la multe lunite Iancu!!!

geo ne pare bine ca ati revenit si dorim insanotosire grabnica lui LUCAS
Rose ce faceti voi???

noi mai stam nitel p acasa si apoi iesim p afara ca e duminica portilor deschise la magazine




petronici

LA MULTE LUNITE,IANCU!!! SA FII SANATOS SI NOROCUL SI FERICIREA SA ITI FIE MEREU ALATURI IN VIATA...
petronici
felicitari Oana pt frumuselul de baietel...
geo noi avem copii bolnaviori....de mici au fost mereu asa....acum al meu a facut o urticarie de toata frumusetea,e patat pe tot corpul,sper sa nu ne tina mult....
va doresc tuturor o duminica cat mai placuta in continuare si pupacim dulce toti bebelusi...
oana petrina
La multe lunite Iancu. sa cresti mare si sa ai o copilarie frumoasa cu multi fratiori. te pupam cu drag occasion.gif
multumim fetele ptr complimente. Rose o sa-l trimit si la voi sa o plimbe pe Andreuta.sa iasa la un suc partners.gif
Anku vreau sa-ti spun ca e disperat dupa locurile de joaca. in tot ce-l pun sta si e tare fericit. ai rabdare ca o sa stea si Darius. lui poate ii place altceva. pupam ochisorii lui frumosi
vai draga mea Geo iar e bolnavior puiul. lasa ca trece si sa vezi ce mare o sa creasca. va pupam
Petronici multa sanatate lu Adelin. sa se faca bine repede
simina_ana
MULTUMIM FRUMOS DE URARI, DRAGII NOSTRI MICI SI MARI!

Ne-am petrecut azi.....desi Iancu a fost cam marait....dar l-am inteles...i-a iesit si al treilea dintisor sus. Iar azi de ziua lui ne-a facut si un cadou....2 pasi singurel...apoi buff in funduletz....S-a speriat si a plans putin, dar i-a trecut cand l-a luat tati in brate si l-a alintat. De 2 zile isi tot da drumul la manute cand se ridica in picioare si statea in echilibru...azi a stat chiar 20 de secunde ( l-a cronometrat tati liwlol.gif )...dar vad ca a avut tupeu acum mai pe seara sa si mearga....sa vedem....multa lume imi spune ca pana la ziua lui va merge singurel....acum cum o vrea si el....

Oana, nu am mai apucat sa-ti spun ieri....dar ai un baiat foate frumos....si tare dragalas....ce mi-a placut in poza aia, cum are el grija de tati....e f iubaretz....si cu Stefanut .... Ai doi copii minunati, al tau si cel spiritual...Sa fie sanatosi si sa va fericeasca in fiecare zi....

Anku, ce ai cumparat frumos?....Ce ma bucur ca voi aveti vreme frumoasa....La noi azi a fost f cald, dar din pacate a batut vantul destul de tare....asa ca Iancu nu a iesit decat la geam si pe la 7 cand ne-au plecat musafirii, l-am scos 20 de minute in fata blocului...ca sa nu spun ca nu l-am scos deloc....

Petronici....sper sa va faceti repede sanatosi...Ii trimitem pupici multi lui Adelin ca sa-i grabeasca vindecarea....

Rose...unde ati disparut? Sau ati iesit la plimbare cu masina lui Matei?

Geo.....m-ai ingrijorat....stii tu de ce..Fi puternica pentru Lucas....Ma gandesc la voi si pray.gif sa va faceti repede bine.....SI ca si lui Adelin, ii trimitem si lui Lucas multi , multi pupici ca sa se faca bine....

Ce fac celelalte mamici de decembrie si puiutzii lor dragalasi?

Ma pun si eu la o baita fierbinte....ca ieri si azi am trebaluit toata ziua...si asa frumos arata casa mea...si azi....zici ca eu trecut turcii ( a se citi Iancu)...ne auzim mai incolo. trandafir.gif
anku
QUOTE(oana petrina @ Nov 8 2009, 07:37 PM) *
La multe lunite Iancu. sa cresti mare si sa ai o copilarie frumoasa cu multi fratiori. te pupam cu drag occasion.gif
multumim fetele ptr complimente. Rose o sa-l trimit si la voi sa o plimbe pe Andreuta.sa iasa la un suc partners.gif
Anku vreau sa-ti spun ca e disperat dupa locurile de joaca. in tot ce-l pun sta si e tare fericit. ai rabdare ca o sa stea si Darius. lui poate ii place altceva. pupam ochisorii lui frumosi
vai draga mea Geo iar e bolnavior puiul. lasa ca trece si sa vezi ce mare o sa creasca. va pupam
Petronici multa sanatate lu Adelin. sa se faca bine repede

da..si lui i plac locurile de joaca cu conditia sa-l las p el sa cotrabaiasca peste tot...
ma indoiesc ca prea curand va putea sta intr-un loc mai mult de 2 minute...cred ca este felul lui sa fie asa...al meu e,eu l-am facut ,bine ca barem nu-mi face probl cu sanatatea deocamdata ac ar fi vai si amar de mine la scos mucisori in momentele astea wacko.gif wacko.gif wacko.gif
deci voi ati plecat azi la Braila sa o luati p Andreiuta la o plimbarica si la un biberon de laptic wink.gif

QUOTE(simina_ana @ Nov 8 2009, 08:30 PM) *
MULTUMIM FRUMOS DE URARI, DRAGII NOSTRI MICI SI MARI!

Ne-am petrecut azi.....desi Iancu a fost cam marait....dar l-am inteles...i-a iesit si al treilea dintisor sus. Iar azi de ziua lui ne-a facut si un cadou....2 pasi singurel...apoi buff in funduletz....S-a speriat si a plans putin, dar i-a trecut cand l-a luat

Anku, ce ai cumparat frumos?....Ce ma bucur ca voi aveti vreme frumoasa....La noi azi a fost f cald, dar din pacate a batut vantul destul de tare....asa ca Iancu nu a iesit decat la geam si pe la 7 cand ne-au plecat musafirii, l-am scos 20 de minute in fata blocului...ca sa nu spun ca nu l-am scos deloc....

felicitari ptr cei 2 pasi facuti singur super.gif
au fost si la noi cand am plecat al 12 8 grade iar apoi a coborat la 5 grade ...cand am ajuns acasa erau 3 grade numai.. Darius s-a obosit si in seara asta s-a culcat in sf si el la 20 ca inainte far probleme
mi-am cumparat ondulator de par dar am ajuns acasa si nu-mi place si cred ca il duc innapoi,am luat un bilet de bunuri ptr nasi la un complex de magazine.. sa-si ia ce vrea,
am luat si eu de ala intreg ptr Darius[la insistentele sotului ca mie nu-mi plac de fel astfel de haine chair dc sunt practice] liwlol.gif ,mi-am gasit in sf parfum little black dress cu numai 5 euro si femeia este reprezentant la avon si mi-a dat cartea ei de vizita...deci de acum pot sa-mi fac din nou comenzi avon super.gif super.gif super.gif de abia am gasit...dupa ce am sunat si la centrala din germania si mi-au dat ei un nr de tel care nu raspundea...online nu comand ca nu am incredere,p aici au fost n conturi golite prin chestii de astea
in rest am cautat camera foto,la magazinul cu mobila cu reducere 20% nu am mai ajuns...poate maine dar nu mai este reducere liwlol.gif oricum imi tb neaparat...

si cam atat...
sa te bucuri de baita...am stat si eu ieri o ora jumate de la 8 la la 9 jumate seara....phooooaaaaaaaa un adev deliciu...am citit povestea mea ca altceva nu mai am decitit...super
va poopam
claudiaena
claudia...cu a fost mini-concediu???te asteptam la o poveste...

Salutare!
Ne-am intors de la munte sambata seara si a fost biiiiineeee super.gif . Nu prea ne-am odihnit, dar a fost altceva iar Mihai a fost cumintel, unh pic mai marait la nani, dar in rest ok. Am fost la Busteni...
Am prins o vreme bestiala, cu soare si caldut, mai mare placerea sa stai afara la aer curat, ceea ce am si facut... super.gif Joi ne-am plimbat prin statiune dupa-amiaza, iar vineri cand era asa de frumos am urcat la babele cu telecabina, unde s-a comportat f bine. Numai ca sus era ceata si zapada si carutul l-am carat degeaba, iar acolo, l-am carat in brate si era si imbracat bine, ne-a rupt spatele....( are 11 kg, dezbracat). wife.gif Sambata am fost la Predeal la Cabana TREI BRAZI, unde peisajul era bestial, tot asa cu vreme calda si cu mult soare, l-am lasat pe iarba si ce i-a mai placut, tipa, chiuia, smulgea iarba sau lua frunze uscate de pe jos cu gand sa le pape... bananab.gif Apoi am fost in Sinaia unde am papat de pranz si acolo aveau scaun ptr bebe si a facut un "agatament" o fetita de un anisor si mama-mama ce chiote si gangureli si vorbe pe limba lor.... super.gif .Sambata noptea am stat la tata la Tecuci, si la fel mai mult afara am stat --cald si soare de ziceai ca vine primavara... Peisajul la munte, nemaipomenit cu o multitudine de culori si cu petice de zapada--frumos--e prima data cand merg la munte toamna...
gata, va mai spun mai tarziu altele, pana atunci Mihai isi vrea fructele....
A, si ninenteles ca am uitat aparatul foto acasa nervi.gif si am faci=ut poze cu unul clasic cu film, asa ca nu va pot pune poze, decat daca fac rost de un scaner...
Rose68
QUOTE(claudiaena @ Nov 9 2009, 11:47 AM) *
claudia...cu a fost mini-concediu???te asteptam la o poveste...

Salutare!
Ne-am intors de la munte sambata seara si a fost biiiiineeee super.gif . Nu prea ne-am odihnit, dar a fost altceva iar Mihai a fost cumintel, unh pic mai marait la nani, dar in rest ok. Am fost la Busteni...
Am prins o vreme bestiala, cu soare si caldut, mai mare placerea sa stai afara la aer curat, ceea ce am si facut... super.gif Joi ne-am plimbat prin statiune dupa-amiaza, iar vineri cand era asa de frumos am urcat la babele cu telecabina, unde s-a comportat f bine. Numai ca sus era ceata si zapada si carutul l-am carat degeaba, iar acolo, l-am carat in brate si era si imbracat bine, ne-a rupt spatele....( are 11 kg, dezbracat). wife.gif Sambata am fost la Predeal la Cabana TREI BRAZI, unde peisajul era bestial, tot asa cu vreme calda si cu mult soare, l-am lasat pe iarba si ce i-a mai placut, tipa, chiuia, smulgea iarba sau lua frunze uscate de pe jos cu gand sa le pape... bananab.gif Apoi am fost in Sinaia unde am papat de pranz si acolo aveau scaun ptr bebe si a facut un "agatament" o fetita de un anisor si mama-mama ce chiote si gangureli si vorbe pe limba lor.... super.gif .Sambata noptea am stat la tata la Tecuci, si la fel mai mult afara am stat --cald si soare de ziceai ca vine primavara... Peisajul la munte, nemaipomenit cu o multitudine de culori si cu petice de zapada--frumos--e prima data cand merg la munte toamna...
gata, va mai spun mai tarziu altele, pana atunci Mihai isi vrea fructele....
A, si ninenteles ca am uitat aparatul foto acasa nervi.gif si am faci=ut poze cu unul clasic cu film, asa ca nu va pot pune poze, decat daca fac rost de un scaner...


imi pare bine ca ati avut parte de zile frumoase si v-ati petrecut bine

pupam amandoi copii si bine v-ati intors...............
anku
ce de locuri frumoase ati vizitat claudia
ne bucuram ca ati avut vreme faina...mi-l imaginez p Mihai in iarba...hi hi biggrin.gif ...asa face si Darius cand i dau drumul...si a avazut si zapada asezata...ce fain...si cu telecabina...si nu ti-a racit sau sa iti faca probleme...

si eu as vrea sa plecam undeva...dar sincer nu ma incumet du Darius...am ajuns sa-mi fie teama sa ma duc si la biserica liwlol.gif
sta in masina Mihai sau plange??
Darius cateodata plange...de aia mi groaza si de drumul p care il vom face la anu in Romania...dar vad cum se mai dezvolta si dc tot asa plange nu vin...numai sa pot sad.gif
te cred ca ti-a rupt spatele...pffffff...am si eu una bucata de 1320 gr...imbracat cred ca se duce la 1400...si vrea numai in carga si in brate .pfffffff...azi nopate nu am prea putut dormi de dureri de spate ....
oooooooooooo...ce pacat ac ati uitat aparatul foto sad.gif

poop tzuc.gif
geocoto
Buna mamici,
a fost o noapte grea, la fel cu febra mare.Azi am vorbit cu Dr si ne asteapta maine la spital.A ramas sa imi dea trimitere la un specialist pentru episoade repetate de febra.Macar bine ca s-a gandit la asta.
Lucas acum este putintel mai bine ca i-am dat siropelul Nurofen si i-a mai scazut febra dar vine seara si va creste din nou.. sad.gif
Petronici macar voua va da tratament ca este bolnavior de raceala, dar noua in afara de supozitoare si Nurofen ca sa-i scada febra altceva nu ne da.

Multumim mamici:Oana, Rose, Simina, Anku, Petronici ca ne incurajati si sunteti alaturi de noi. oFloare1.gif

Anku cu ce vreti sa va duceti in Ro?Eu nu concep sa ma duc cu masina ca ar trebui sa mearga si Alda cu noi si este prea batrana sa mai faca drumul asta plus ca unii peste altii pana la Bucuresti ... wacko.gif

Draga Adriana (simina) multumesc de mesaje.Te sun maine dupa ce merg la Dr tzuc.gif .Scuze ca te-am speriat, promit ca sunt ok.
anku
eu nu concep sa nu am masina in ro ptr ca nu vom sta la sb ci la vreo 10 km de sb intr-un sat...cand eram singura faceam 4 km cu bicicleta sau p jos pana la o fabrica unde vine un trolebuz care traverseaza tot orasul...
dar cu copilul...no way...cu taxiul...sunt absolut contra taxi ...p langa ca sunt mizerabile mai percep si tarife si-mi mai pune si muzica dupa placul soferului...asa ca sa nu uit de unde am plecat liwlol.gif ...cand am plecat eu era aproape 2 lei p km...interior apoi 2.6 ron exterior de sb...apoi tarif de nopate ptiiiiii 4 ron km...plus pana fixez scaunelul lui Darius ,apoi ajung unde am treaba ce fac cu scunelul ...il car dupa mine????????
sa merg cu avionul...nu ma urc ...hai sa zicem ca imi infrang teama si vine el cu masina...dar nu pot sa-l las p el singur ptr ac acum 2 ani intorcandu-se singur din Romania a facut masina praf ptr ca a adormit la volan...numai Dumnezeu stie cum a scapat cu viata si ce planuri are cu el de l-a mai lasat in viata ...in tot cazul dc mai era cineva cu el nu ca murea,era si decapitat...
mna...deci fara masina nu am ce cauta in ro...plus ca zilele nu stiu cate vor fi si vrem sa mergem si la Ploiesti,Moldova si sotul are treaba multa si de umblat mai mult cred cat i-ar ajunge timpul...
dc stie cineva un oras,sat in apropiere de austria nu prea departe de autostrada unde sa tragem noaptea...la hotel...pls...poate fi si Ungaria...mai greu cu lb liwlol.gif
mna ...deocamdata planuri... liwlol.gif
deci mai bine stau claie peste gramada decat sa nu am masina in Romania si sa dau banii aiurea p taxi liwlol.gif
plus ca am de carat borcane, lapte ,patut,carut ,haine, cadouri...nu cred ac imi ajunge masina...dar mai trimit prin autocar liwlol.gif pana la urma suntem 3 insi ca si voi...nu e tragica situatia..ar fi tragica dc eram 4...si urmeaza sa luam o masina mare,sigura , family...deci vom avea loc destul... smile.gif
Sa speram ca se cuminteste Darius dc nu...nu ajung nici la anu in ro cool.gif

cred ac este virus nu microb, si atunci din cate imi explica mie dr cand nu-mi dadea nimic tratament la Darius nu tb medicamente ptr ca maram p virus nu actioneaza decat medicamentele f puternice...ptr microbi se dau medicamente...
toate racelile sunt diferite ...

poop si insanotosire grabnica... tzuc.gif
geocoto
QUOTE(anku @ Nov 9 2009, 04:37 PM) *
eu nu concep sa nu am masina in ro ptr ca nu vom sta la sb ci la vreo 10 km de sb intr-un sat...cand eram singura faceam 4 km cu bicicleta sau p jos pana la o fabrica unde vine un trolebuz care traverseaza tot orasul...
dar cu copilul...no way...cu taxiul...sunt absolut contra taxi ...p langa ca sunt mizerabile mai percep si tarife si-mi mai pune si muzica dupa placul soferului...asa ca sa nu uit de unde am plecat liwlol.gif ...cand am plecat eu era aproape 2 lei p km...interior apoi 2.6 ron exterior de sb...apoi tarif de nopate ptiiiiii 4 ron km...
sa merg cu avionul...nu ma urc ...hai sa zicem ca imi infrang teama si vine el cu masina...dar nu pot sa-l las p el singur ptr ac acum 2 ani intorcandu-se singur din Romania a facut masina praf ptr ca a adormit la volan...numai Dumnezeu stie cum a scapat cu viata si ce planuri are cu el de l-a mai lasat in viata ...in tot cazul dc mai era cineva cu el nu ca murea,era si decapitat...mna...deci fara masina nu am ce cauta in ro...plus ca zilele nu stiu cate vor fi si vrem sa mergem si la Ploiesti,Moldova si sotul are treaba multa si de umblat mai mult cred cat i-ar ajunge timpul...
dc stie cineva un oras,sat in apropiere de austria nu prea departe de autostrada unde sa tragem noaptea...la hotel...pls...poate fi si Ungaria...mai greu cu lb liwlol.gif
mna ...deocamdata planuri... liwlol.gif
deci mai bine stau claie peste gramada decat sa nu am masina in Romania si sa dau banii aiurea p taxi liwlol.gif
plus ca am de carat borcane, lapte ,patut,carut ,haine, cadouri...nu cred ac imi ajunge masina...dar mai trimit prin autocar liwlol.gif

cred ac este virus nu microb, si atunci din cate imi explica mie dr cand nu-mi dadea nimic tratament la Darius nu tb medicamente ptr ca maram p virus nu actioneaza decat medicamentele f puternice...ptr microbi se dau medicamente...
toate racelile sunt diferite ...

poop si insanotosire grabnica... tzuc.gif



ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
Am fost si eu singura cu catelul si masina si am condus non stop pana la Predeal.Dar cu copilul nu fac drumul asta ca eu nu suport sa stau in spate si de cand s-a nascut Lucas numai in spate stau dar pt el ce nu fac...
Dar e nasol sa nu ai masina in Ro.Noi luam de la parinti caci fara...n-ar fi simplu.
Este un hotel la granita cu Ungaria.Iti spun dupa ce il intreb pe sot cum se numeste.

Vedem maine ce idei imi mai da Dr..

Pup si mersi de incurajari trandafir.gif
anku
la voi e buba Alda...da ..e nashpa sa mergi vreo 2000 km cu ea chiar dc e super ingrijita si o iubiti fff mult...chiar 2000 km sunt de la voi sau cat???
de la noi sunt 1380 km pana la sb...dar acasa...

mna ce fain ca au si parintii...tata nu are si nu vreau sa depind de cumnate-meu
dar asa e bine...sa ai de la cine imprumuta ca sa inchiriezi o masina iar te scoate la pepeni sad.gif
simina_ana
QUOTE(claudiaena @ Nov 9 2009, 11:47 AM) *
claudia...cu a fost mini-concediu???te asteptam la o poveste...

Salutare!
Ne-am intors de la munte sambata seara si a fost biiiiineeee super.gif . Nu prea ne-am odihnit, dar a fost altceva iar Mihai a fost cumintel, unh pic mai marait la nani, dar in rest ok. Am fost la Busteni...
Am prins o vreme bestiala, cu soare si caldut, mai mare placerea sa stai afara la aer curat, ceea ce am si facut... super.gif Joi ne-am plimbat prin statiune dupa-amiaza, iar vineri cand era asa de frumos am urcat la babele cu telecabina, unde s-a comportat f bine. Numai ca sus era ceata si zapada si carutul l-am carat degeaba, iar acolo, l-am carat in brate si era si imbracat bine, ne-a rupt spatele....( are 11 kg, dezbracat). wife.gif Sambata am fost la Predeal la Cabana TREI BRAZI, unde peisajul era bestial, tot asa cu vreme calda si cu mult soare, l-am lasat pe iarba si ce i-a mai placut, tipa, chiuia, smulgea iarba sau lua frunze uscate de pe jos cu gand sa le pape... bananab.gif Apoi am fost in Sinaia unde am papat de pranz si acolo aveau scaun ptr bebe si a facut un "agatament" o fetita de un anisor si mama-mama ce chiote si gangureli si vorbe pe limba lor.... super.gif .Sambata noptea am stat la tata la Tecuci, si la fel mai mult afara am stat --cald si soare de ziceai ca vine primavara... Peisajul la munte, nemaipomenit cu o multitudine de culori si cu petice de zapada--frumos--e prima data cand merg la munte toamna...
gata, va mai spun mai tarziu altele, pana atunci Mihai isi vrea fructele....
A, si ninenteles ca am uitat aparatul foto acasa nervi.gif si am faci=ut poze cu unul clasic cu film, asa ca nu va pot pune poze, decat daca fac rost de un scaner...


Inseamna ca ai venit cu fortze proaspete dupa asa zile frumoase petrecute la munte....F bine ca ati iesit....e necesar din cand in cand sa faceti asa o escapada.
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Nov 9 2009, 06:00 PM) *
Buna mamici,
a fost o noapte grea, la fel cu febra mare.Azi am vorbit cu Dr si ne asteapta maine la spital.A ramas sa imi dea trimitere la un specialist pentru episoade repetate de febra.Macar bine ca s-a gandit la asta.
Lucas acum este putintel mai bine ca i-am dat siropelul Nurofen si i-a mai scazut febra dar vine seara si va creste din nou.. sad.gif
Petronici macar voua va da tratament ca este bolnavior de raceala, dar noua in afara de supozitoare si Nurofen ca sa-i scada febra altceva nu ne da.

Multumim mamici:Oana, Rose, Simina, Anku, Petronici ca ne incurajati si sunteti alaturi de noi. oFloare1.gif

Anku cu ce vreti sa va duceti in Ro?Eu nu concep sa ma duc cu masina ca ar trebui sa mearga si Alda cu noi si este prea batrana sa mai faca drumul asta plus ca unii peste altii pana la Bucuresti ... wacko.gif

Draga Adriana (simina) multumesc de mesaje.Te sun maine dupa ce merg la Dr tzuc.gif .Scuze ca te-am speriat, promit ca sunt ok.



Of....bine ca s-a gandit pana la urma sa va trimita la un specialist....poate asa dati de capat cu episoadele astea febrile ale lui Lucas.....Astept maine vesti... telefon, pe mess, porumbel smile.gif ...numai sa fie vesti bune....
V-am visat azi noapte...ca mergeam la Anku sa ne intalnim cu ea si apoi vroiam sa mergem prin parc...ca Rose vroia sa ne spuna ceva important...liwlol.gif liwlol.gif
Asa ca ...Anku...ne primesti la tine?...Rose ce vroiai sa-mi spui azi noapte? Ca m-am trezit si nu am mai aflat liwlol.gif liwlol.gif

Petronici...cum mai sunteti? AU disparut bubitzele? Tu cum esti?

Sinzi ce mai faci? Unde ai disparut?

Rose68
ma tot gandesc..........am vorbit cu niste prieteni stabiliti in Malta....ea are o burtica de 36 de saptamani si 43 de ani........
eu care credeam ca doar romanii sunt neseriosi.........
s-au mutat in casa noua (pentru bebe) si au comandat acum 3 luni mobila.........mobila care nu a venit nici acum........si dorm pe saltea direct pe jos........asta in conditiile in care in maxim 2 saptamani vine bebe...caci i se va face cezariana........
tare rau imi pare ca nu am cum sa ii ajut...........
claudiaena
QUOTE(anku @ Nov 9 2009, 03:15 PM) *
ce de locuri frumoase ati vizitat claudia
ne bucuram ca ati avut vreme faina...mi-l imaginez p Mihai in iarba...hi hi biggrin.gif ...asa face si Darius cand i dau drumul...si a avazut si zapada asezata...ce fain...si cu telecabina...si nu ti-a racit sau sa iti faca probleme...

si eu as vrea sa plecam undeva...dar sincer nu ma incumet du Darius...am ajuns sa-mi fie teama sa ma duc si la biserica liwlol.gif
sta in masina Mihai sau plange??
Darius cateodata plange...de aia mi groaza si de drumul p care il vom face la anu in Romania...dar vad cum se mai dezvolta si dc tot asa plange nu vin...numai sa pot sad.gif
te cred ca ti-a rupt spatele...pffffff...am si eu una bucata de 1320 gr...imbracat cred ca se duce la 1400...si vrea numai in carga si in brate .pfffffff...azi nopate nu am prea putut dormi de dureri de spate ....
oooooooooooo...ce pacat ac ati uitat aparatul foto sad.gif

poop tzuc.gif

Eu nu am avut scaunel de masina, ptr ca eram multi si am incaput la limita cu atata bagaje... Au mai mers tatal meu si cu sotia lui si eu(in cea mai mare parte din drum) l-am tinut in brate pe Mihai... Mi-a fost greu, mai ales la dus, ca al meu sot a vrut sa ne arate barajul de la Siriu si au fost multe serpentine... dar am luat la plecare un emetiral si mi-a fost bine ( eu fac f urat la drum la munte si in fata) dar nu stiu o fi fost si dorinta mea de a evada, de a mai schimba asa un pic si de ma simti bine...
Mihai s-a comportat bine, s-a mai jucat cu Maria, a dormit, a papat, s-a uitat pe geam. Mai ciudat a fost la intoarcere, cand, era nopte si pe la vreo 100 km de casa a inceput sa faca figuri si sa scanceasca si imi era teama ca o sa o dea intr-un urlet teribil... Dar i-am cantat cantecele de copii si pana la urma a fost bine... ( chestia asta a functionat de fiecare data cand era agitat, de cand l-am nascut)...
Asa ca Ankule si Geo, "puneti mana" si invatati cantecele: "in padurea cu alune", "Elefantul", etc liwlol.gif
Petronici si Geo, ca va fac puiii. Asteptam vesti bune...
Si Mihai si ieri si azi a dormit haotic si a fost marait si nu l-am putut calma, decat adormindu-l pe picioare si il legan si stau cu el vreo 15 min dupa ce a adormit ca sa fiu sigura ca nu se mai trezeste dupa ce-l mut si imi amortesc picioarele....Dar sper ca in urmatoarele zile sa il dezvat si metoda asta sa nu fie decat o alternativa rara si rAPIDA de a-l adormi... spada.gif
Cum au dormit bebeiii? Dar cum au mai papat si ce bunatati le-ati mai gatit mamicutelor? Pupiceiii love1.gif
Apropo, si Lui Mihai i-am schimbat laptele si am trecut pe Nan 3 si nu stiu, dar face un kk moale...si de dimineata il trazneste de ma scola din pat cu mirosul si il spal numaidecat, desi il asez si in sac de dormit (deci va imaginati ce miros...) nervi.gif Asa ca azi s-a trezit la 6 dimineta dupa ce aseara s-a culcat, sau mai degraba l-am adormit pe la 11 noaptea si tare greu s-a linistit. Acum dorme de la 8.30... somn.gif
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Nov 9 2009, 10:30 PM) *
Of....bine ca s-a gandit pana la urma sa va trimita la un specialist....poate asa dati de capat cu episoadele astea febrile ale lui Lucas.....Astept maine vesti... telefon, pe mess, porumbel smile.gif ...numai sa fie vesti bune....V-am visat azi noapte...ca mergeam la Anku sa ne intalnim cu ea si apoi vroiam sa mergem prin parc...ca Rose vroia sa ne spuna ceva important...liwlol.gif liwlol.gif
Asa ca ...Anku...ne primesti la tine?...Rose ce vroiai sa-mi spui azi noapte? Ca m-am trezit si nu am mai aflat liwlol.gif liwlol.gif

Petronici...cum mai sunteti? AU disparut bubitzele? Tu cum esti?

Sinzi ce mai faci? Unde ai disparut?



QUOTE(claudiaena @ Nov 10 2009, 09:11 AM) *
Eu nu am avut scaunel de masina, ptr ca eram multi si am incaput la limita cu atata bagaje... Au mai mers tatal meu si cu sotia lui si eu(in cea mai mare parte din drum) l-am tinut in brate pe Mihai... Mi-a fost greu, mai ales la dus, ca al meu sot a vrut sa ne arate barajul de la Siriu si au fost multe serpentine... dar am luat la plecare un emetiral si mi-a fost bine ( eu fac f urat la drum la munte si in fata) dar nu stiu o fi fost si dorinta mea de a evada, de a mai schimba asa un pic si de ma simti bine...
Mihai s-a comportat bine, s-a mai jucat cu Maria, a dormit, a papat, s-a uitat pe geam. Mai ciudat a fost la intoarcere, cand, era nopte si pe la vreo 100 km de casa a inceput sa faca figuri si sa scanceasca si imi era teama ca o sa o dea intr-un urlet teribil... Dar i-am cantat cantecele de copii si pana la urma a fost bine... ( chestia asta a functionat de fiecare data cand era agitat, de cand l-am nascut)...
Asa ca Ankule si Geo, "puneti mana" si invatati cantecele: "in padurea cu alune", "Elefantul", etc liwlol.gif
Petronici si Geo, ca va fac puiii. Asteptam vesti bune...
Si Mihai si ieri si azi a dormit haotic si a fost marait si nu l-am putut calma, decat adormindu-l pe picioare si il legan si stau cu el vreo 15 min dupa ce a adormit ca sa fiu sigura ca nu se mai trezeste dupa ce-l mut si imi amortesc picioarele....Dar sper ca in urmatoarele zile sa il dezvat si metoda asta sa nu fie decat o alternativa rara si rAPIDA de a-l adormi... spada.gif
Cum au dormit bebeiii? Dar cum au mai papat si ce bunatati le-ati mai gatit mamicutelor? Pupiceiii love1.gif
Apropo, si Lui Mihai i-am schimbat laptele si am trecut pe Nan 3 si nu stiu, dar face un kk moale...si de dimineata il trazneste de ma scola din pat cu mirosul si il spal numaidecat, desi il asez si in sac de dormit (deci va imaginati ce miros...) nervi.gif Asa ca azi s-a trezit la 6 dimineta dupa ce aseara s-a culcat, sau mai degraba l-am adormit pe la 11 noaptea si tare greu s-a linistit. Acum dorme de la 8.30... somn.gif


Azi ma duc la Dr la 10.45 si sa vedem, va spun ce idei mi-a dat.
I-am dat la 12 noaptea siropel Nurofen care ii mai scade febra cat de cat dar dupa aia este fff agitat, transpira muuuult.Acum dimineata are iar dar il mai las putin sa-i dau inainte sa plecam la Dr sa nu ma duc cu copilul arzand in masina si singura..

Claudia eu nu accept sub nici o forma serpentine in spate, de Pasti am facut Bucuresti-Pitesti, Campulung-Predeal pe la Bran in spate si am crezut ca mor.Iar despre cantecele, cantam si noi de mama focului mai ales cand sunt numai eu cu el.

Adriana, draga de tine eu ajung mai repede la Anku, dar pe vremea asta te-ai gasit si tu sa neplimbam... sad.gif Vine porumbelul cu siguranta, acum sa vedem ce mesaj ii dam.

Rose nu este asa nasol sa dormi pe saltea, mai nasol daca nu au mobila pt bebe cand vine...desi cu un cosulet il rezolva pt cateva luni.Ce face Andreutza?

Oana ce faceti pe unde umblati?Matei este bine?

Sanzi ce faceti, cum mai papa Matei?
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Nov 10 2009, 11:30 AM) *
Azi ma duc la Dr la 10.45 si sa vedem, va spun ce idei mi-a dat.
Vine porumbelul cu siguranta, acum sa vedem ce mesaj ii dam.


Va tin pumnii si sa dea DD sa auzim numai vesti bune....sa-i dai multi pupici lui mac-mac de la mine....si Iancu ii transmite numai ganduri bune..
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif hug.gif

....dar pe vremea asta te-ai gasit si tu sa neplimbam....

Draga Geo, eu sunt o ulitarnica de mica....as pleca mereu de-acasa.....daca imi spui "hai"...eu nu ma gandesc de 2 ori...mie imi place la nebunie sa calatoresc, sa ma plimb, sa vad cat mai multe locuri, sa cunosc oameni....nu conteaza ca e vant, ploaie sau soare.....dar acum...na ...am o jena care ma tine.....nu mai pot sa plec la orice ora din zi sau noapte....dar las ca se fac mari copii....si atunci sa vezi.... biggrin.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Nov 9 2009, 09:30 PM) *
Of....bine ca s-a gandit pana la urma sa va trimita la un specialist....poate asa dati de capat cu episoadele astea febrile ale lui Lucas.....Astept maine vesti... telefon, pe mess, porumbel smile.gif ...numai sa fie vesti bune....
V-am visat azi noapte...ca mergeam la Anku sa ne intalnim cu ea si apoi vroiam sa mergem prin parc...ca Rose vroia sa ne spuna ceva important...liwlol.gif liwlol.gif
Asa ca ...Anku...ne primesti la tine?...Rose ce vroiai sa-mi spui azi noapte? Ca m-am trezit si nu am mai aflat liwlol.gif liwlol.gif

Petronici...cum mai sunteti? AU disparut bubitzele? Tu cum esti?

Sinzi ce mai faci? Unde ai disparut?

desigur ca da... liwlol.gif
numai stai sa rezolv cu sufrageria...am luat cu unii contact cu o firma sa vina sa puna ei parchetul cu totul si acum sa vedem de mobila,perdele,lampadare...as vrea sa pun si flori de alea stil arbori dar mi le manaca Darius si cica unele din ele ar fi criminale...
rose...am ramas si eu uimita sa vad ca nu ti se asigura transportul desi cumperi de si 3000-4000 euro....si locuim in oras deci nu imprejurul orasului ca sa ma dea la intors ca in Romania ca vezi doamne e in afara sibiului...
asa ca nici eu nu stiu cu ce imi aduc mobila... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
pai sa dea telefoane...banuiesc ca exista o protectie a consumatorului...sa-i ameninte...nu-si poate batea joc de ei asa mai ales ca ea este gravida...
pffffffff...groaznic
claudia...eu desi am facut un Pedagogic nu-mi place sa cant cu vocea...sa-i cante tacso... liwlol.gif ceea ce si face ptr ca el crede ca Darius este un talent muzical...probabil Mozart reincarnat liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif oricum cand il apuca nu-l mai opreste nimeni si nimic...cred ca stau acasa si la anu decat sa-mi fac nervi aiurea... liwlol.gif mai ales ac atunci cand s-a impartit rabdarea eu am fost absenta...sau cel putin asa cred tongue.gif
oricum super v-ati descurcat am mai zis...si nu ti-a racit...te-ai putut si tu relaxa nitel... smile.gif
geo...mamica rabdatoare...asteptam vesti...sa reusiti sa vedeti ce este...
petronici,danielaa ce faceti voi???

Darius mi-a dat si azi nopate 4 treziri...a vrut sa se culce abia la 22 dupa ce a stat tacso cu el in camera de la 20.05 pana la 21.25...ce sa doarma???
si ieri a dormit p zi 20 minute toata ziua...
vreau sa ma ducv la dr ca eu nu mai pot...nici la telefon nu pot vb...ce sa mai l-a stricat si p ala...sparge tot din bucatarie...asa ca tb sa cumpar termos intr-ucat 3 a spart si telefon nou ca l-a nenorocit nu asa...
se suie in raftul meu de la bucatarie improvizat dupa usa si sparge tot...
il iau jos urla de ne stie toata lumea...
eu si vecina de sus suntem innebunite...a zis femeia ca ea nu are copii ptr ca nu a fost in stare sa creasca dar nu s-a gandit ca un copil plange asa si se enerveaza dc nu-l lasi in pace...xsa vedeti cum pune capul in palme si se intoacrce cu fundul la tine in sus cand se supara ohmy.gif
p cuvant dc stiu de unde stie...
deci nu cred ca are dr ce sa-mi faca ca asa o firea lui ... ohmy.gif dar macar sa-i faca un control general sa fiu sigura ca nu plange de dureri....

aaaaaaaa...ce am vrut sa zic...si Darius de vreo luna jumate dar inainte sa trec la nr 3 a inceput sa faca de 2-3 ori p zi desi el facae o singura data de dimineata...
acum face de 2 ori...voiama sa merg la dr dar nu m-am dus si bine am facut ca nu e nimic si ma mai si intorceam cu o gramada de virusi de la copii de la nenea dr...
poate e o perioada a lor...miros nu are acid ci asa cum tb sa miroasa si nu se irita...
dar si Darius deci are scaunul modificat...

poop tzuc.gif
nu da nimeni o cafea.???..ca mie mi s-a spart cana de la filtru!!!!!!!!!! crybaby.gif

Rose68
QUOTE(anku @ Nov 10 2009, 01:09 PM) *
desigur ca da... liwlol.gif
numai stai sa rezolv cu sufrageria...am luat cu unii contact cu o firma sa vina sa puna ei parchetul cu totul si acum sa vedem de mobila,perdele,lampadare...as vrea sa pun si flori de alea stil arbori dar mi le manaca Darius si cica unele din ele ar fi criminale...
rose...am ramas si eu uimita sa vad ca nu ti se asigura transportul desi cumperi de si 3000-4000 euro....si locuim in oras deci nu imprejurul orasului ca sa ma dea la intors ca in Romania ca vezi doamne e in afara sibiului...
asa ca nici eu nu stiu cu ce imi aduc mobila... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
pai sa dea telefoane...banuiesc ca exista o protectie a consumatorului...sa-i ameninte...nu-si poate batea joc de ei asa mai ales ca ea este gravida...
pffffffff...groaznic
claudia...eu desi am facut un Pedagogic nu-mi place sa cant cu vocea...sa-i cante tacso... liwlol.gif ceea ce si face ptr ca el crede ca Darius este un talent muzical...probabil Mozart reincarnat liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif oricum cand il apuca nu-l mai opreste nimeni si nimic...cred ca stau acasa si la anu decat sa-mi fac nervi aiurea... liwlol.gif mai ales ac atunci cand s-a impartit rabdarea eu am fost absenta...sau cel putin asa cred tongue.gif
oricum super v-ati descurcat am mai zis...si nu ti-a racit...te-ai putut si tu relaxa nitel... smile.gif
geo...mamica rabdatoare...asteptam vesti...sa reusiti sa vedeti ce este...
petronici,danielaa ce faceti voi???

Darius mi-a dat si azi nopate 4 treziri...a vrut sa se culce abia la 22 dupa ce a stat tacso cu el in camera de la 20.05 pana la 21.25...ce sa doarma???
si ieri a dormit p zi 20 minute toata ziua...
vreau sa ma ducv la dr ca eu nu mai pot...nici la telefon nu pot vb...ce sa mai l-a stricat si p ala...sparge tot din bucatarie...asa ca tb sa cumpar termos intr-ucat 3 a spart si telefon nou ca l-a nenorocit nu asa...
se suie in raftul meu de la bucatarie improvizat dupa usa si sparge tot...
il iau jos urla de ne stie toata lumea...
eu si vecina de sus suntem innebunite...a zis femeia ca ea nu are copii ptr ca nu a fost in stare sa creasca dar nu s-a gandit ca un copil plange asa si se enerveaza dc nu-l lasi in pace...xsa vedeti cum pune capul in palme si se intoacrce cu fundul la tine in sus cand se supara ohmy.gif
p cuvant dc stiu de unde stie...
deci nu cred ca are dr ce sa-mi faca ca asa o firea lui ... ohmy.gif dar macar sa-i faca un control general sa fiu sigura ca nu plange de dureri....

aaaaaaaa...ce am vrut sa zic...si Darius de vreo luna jumate dar inainte sa trec la nr 3 a inceput sa faca de 2-3 ori p zi desi el facae o singura data de dimineata...
acum face de 2 ori...voiama sa merg la dr dar nu m-am dus si bine am facut ca nu e nimic si ma mai si intorceam cu o gramada de virusi de la copii de la nenea dr...
poate e o perioada a lor...miros nu are acid ci asa cum tb sa miroasa si nu se irita...
dar si Darius deci are scaunul modificat...

poop tzuc.gif
nu da nimeni o cafea.???..ca mie mi s-a spart cana de la filtru!!!!!!!!!! crybaby.gif



daca Darius ti-a spart cana de la filtru, atunci vino la mine sa bem impreuna cafeluta........daca ai spart-o singura, atunci fii mai atenta biggrin.gif
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Nov 10 2009, 02:13 PM) *
daca Darius ti-a spart cana de la filtru, atunci vino la mine sa bem impreuna cafeluta........daca ai spart-o singura, atunci fii mai atenta biggrin.gif



Pot sa vin si eu la tine? Ca tare mi-i pofta de o cafea...si cum eu nu am mai baut cafea de 2 ani.....crd ca aia pe care o am are viermisori liwlol.gif Noroc ca e in borcan si nu au cum sa iasa.....liwlol.gif liwlol.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.