Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
iullyy
Noi suntem dupa vaccin,nu am facut febra dar am fost maraiti ,nu mancam prea bine si de dormit la fel,nani se face dupa ora 3.
Rose nu am apucat sa intreb daca ar fi bine sa-i pun supozitor cu paracetamol innainte de vaccin dar pe seara avea 37,9 si i-am pus un supozitor ,nu a facut febra si am repetat pe la 2 noaptea. Ieri nu i-am facut baie ca tot marait era si i-am mai pus un supozitor preventiv ca avea 37,8.
Sunt foarte obosita si nu reusesc sa-mi termin treaba dar asta este,peste o saptamana avem botezul,pe 25 aprilie .
Va multumim foarte mult pentru flori si urari .
Nu stiu daca mai reusesc sa intru si nu vreau sa pierd ocazia sa va urez PASTE FERICIT,sa aveti parte de liniste si fericire !

Numai bine!
iullyy
Noi suntem dupa vaccin,nu am facut febra dar am fost maraiti ,nu mancam prea bine si de dormit la fel,nani se face dupa ora 3.
Rose nu am apucat sa intreb daca ar fi bine sa-i pun supozitor cu paracetamol innainte de vaccin dar pe seara avea 37,9 si i-am pus un supozitor ,nu a facut febra si am repetat pe la 2 noaptea. Ieri nu i-am facut baie ca tot marait era si i-am mai pus un supozitor preventiv ca avea 37,8.
Sunt foarte obosita si nu reusesc sa-mi termin treaba dar asta este,peste o saptamana avem botezul,pe 25 aprilie .
Va multumim foarte mult pentru flori si urari .
Nu stiu daca mai reusesc sa intru si nu vreau sa pierd ocazia sa va urez PASTE FERICIT,sa aveti parte de liniste si fericire !

Numai bine!
anku
QUOTE(geocoto @ Apr 17 2009, 06:50 AM) *
Ehe ce de activitate pe aici si inca nici nu am plecat in Ro.Stai sa vezi ce am de recuperat cand ma intorc.Oricum acolo am la dispozitie internet peste tot, daca sunt plicticoase rubedeniile intru si stau de vorba cu voi.
Lucas a inceput sa faca kaki dar este cam verde.Si abea de papa 120 140ml la 4 ore.Acum este 4 dimineata la noi si i-am dat biberonul desi el dormea si tot 140 a vrut...asta asa sa ma incadrez cu plecatul la aeroport altfel nu-l trezesc.Nici eu nu am fost o mare mancacioasa asa ca nu mai insist.Cred ca abea a luat 100g intr-o saptamana si incerc sa nu ma alarmez avand in vedere ca i-am schimbat lapticul.Fac foamea de vreo 2 zile si lichide mai deloc si abea daca se imputineaza lapticul la san.Azi i-am dat si cu ceai de salvie.Noroc ca aveam in casa.
Cat despre mucisori, Lucas stranuta destul de des, la fel si eu cand intru in contact cu diverse mirosuri sau aer inchis.Atunci cand stranuta ii acoper o nara si pe cealalta mai isi elibereaza caile nazale.Si nuuuuuumai pentru BB-lushii cuminti: ii scot mucisorii mai solizi cu un betisor de nas pt BB ca aspirelul pentru nas este bun doar pentru cei lichizi.Umblam la nasuc o data la 2 zile cand vad ca il jeneaza.
Trebuie sa fac bagajele si nu este tocmai activitatea mea preferata.

Pupici si pe curand.

PS Anku si Lucas ar sta numai in brate sa vada tot, cu auzul mai putin ca se sperie la tot felul de zgomote.Asa ca lasa ca nu se intampla nimic grav daca stai si te ocupi exclusiv de Darius cateva luni, ai tot timpul din lume pe urma sa speli jaluzele.

ba se intampla ca tb sa fac si eu botezul ...dc nu fac eu nu face nimeni nimeni....asa cum mi le fac asa le am!!!!ca dc il astept p sotul munceste 3 zile la ele avand in vedere ce meticulos este!!!tb sa fac ca aici este curat luna la toata lumea ....nu pot lasa sa zica vecinii ca sunt romanca imputita!!!de mancat inca nu mai pot sa mananc ca ravneste si el saracu dar macar sa curat ce se vede....ca in rest tot timpul meu i apartine lui....biuneinteles pana ma duc la lucru!!!fiecare stie ce are in casa...sotul a fost ani de zile barbat singur...deci iti dai seama ce boboc a tinut casa asta!!!!si vreau sa facx botezul de indata ce gat cu curatenia ca altfel sa vina x si y si sa vada ca nu e curat luna mai bine nu mai chem...asa ca nu am tot timpul din lume....
tu ai ceva impotriva mea???
simina_ana
Neata fetele, abia acum am reusit sa intru pe net ( e ora 3) ...nu prea am timp zilele astea sa intru pe forum, decat sa va citesc...e mama la mine si profit din plin sa stau cu ea la povesti....in plus am casa plina....
Dar recuperez eu.....
Daca nu mai apuc...vreau sa va urez un Paste fericit alaturi de cei dragi!
Va pupam dulce!





mamigeo
Dragi mamici, pitici si tatici...

Fie ca sfanta sarbatoare a Invierii Domnului sa va aduca sanatate, bucurii si lumina in suflet!

Paste Fericit!
danieelaa
Mireasma Sarbatorilor Pascale sa fie un moment unic de intoarcere spre pietate, armonie, speranta, toleranta, evlavie...iar Lumina din Noaptea Sfanta sa va ridice sufletele spre noi trepte spirituale si sa va insoteasca pasii pe drumul vietii....Paste Fericit!

Daniela_kiss
Buna Eu sunt o mamica de septembrie. Vreau sa va cer ajutorul, asa ca intre mamici: trebuie sa completez niste chestionare privind munca in strainatate pt o lucrare de licenta (studiu de caz). Daca vreuna din voi sau din familia voastra a muncit in strainatate si ar fi dipsusa sa ma ajute sa completeze un chestionar rapid, unde nu se cer date gen nume etc, va rog contactati-ma pe id-ul dani_ella0@yahoo.com sau lasati-mi adresa voastra demail sa va trimit chestionarul.
Multumesc anticipat. KISS
anku
hristos a inviat!!!

Lumina si caldura Pastelui sa va incalzeasca sufletele, sa va lumineze mintile, sa va deschida inimile spre iubire, credinta, iertare.
Sa fim mai buni, sa ne bucuram din plin de frumusetea tuturor lucrurilor care ne inconjoara si sa daruim iubire celor dragi.
PASTE FERICIT!


simina_ana
HRISTOS A INVIAT!

Si bine v-am regasit mamici si pitici.
Sper ca ati avut sarbatori frumoase si pline de bucurii.
Noi am avut casa plina. Au fost parintii mei la mine, a venit si nana mea de botez cu fetele ei si prietenul uneia dintre ele. A fost nebunie mare....Iancu era cel mai fericit ...era trecut din brate in brate si ii placea la nebunie....dar spre seara devenea putin mai agitat....AM tras si putin din cauza constipatiei....eu dau vina pe laptele praf....a trebuit sa-i dau seara o masa, ca iar nu am prea avut laptic. dar pun aceasta lipsa de laptic pe seama radiografiei facute duminica trecuta. Acum am inceput sa-mi mai revin si de 3 zile iar nu a mai primit formula si ne merge tot mai bine.....daca faceam un scaun toata ziua azi am ajuns la 2 deja. Incepe sa-si revina si ma bucur tare mult.
In rest a fost foarte frumos. Sambata dimineata am fost si l-am impartasit pe Iancu, care se uita asa mirat la preot cand citea. Iar cand i-a dat vinul....s-a strambat foarte tare ca a inceput sa rada si preotul. In noaptea de Inviere am fost la biserica cu totii si am stat putin la slujba, care mi-a placut ...dar parca tot mai frumos e in Moldova....desi se spune ca ardelenii sunt mai lenti...la slujba parca s-au grabit. Apoi am venit acasa si am stat la masa. Duminca am fost toti molesiti de treaba, mancare, oboseala.....dar am iesit putin si ne-am plimbat si apoi la somnic. Oricum .... am incercat sa nu ma abat de la programul lui Iancu foarte mult.
Aseara au plecat toti....si am ramas iar singurei....si e asa rau....parca e pustie casa.....Azi dimineata Iancu se uita prin casa dupa maica-mea cand am vorbit cu ea la telefon.

Voi ce faceti ? Cum ati petrecut? Cum a fost primul Paste petrecut alaturi de puiuti?
Rose68
ADEVARAT A INVIAT!
si noi am avut un paste frumos. Astazi lucrurile au reintrat in normal. Tati s-a dus la serviciu si eu am ramas cu puiuta. Nici noi nu am mai plecat prea departe de casa, in schimb am avut musafiri. Mi-am transformat casa in cresa pentru bebelusi......A mai venit o familie de prieteni cu o bebelina de 2 luni( de la mamici de februarie) si nasii cu bebelu' lor de o luna si juma. Seara era un circ..............amandoi bebelushii musafiri inca mai sunt in perioada colicilor. Asa mi-am dat si eu seama ce puiuta cuminte am si ce bine e fara colici.

Zilele astea am stat foarte mult pe afara. Sambata am fost la Galati vroiam sa revedem gradina botanica dar era inchisa.............asa ca ne-a pierdut vremea pe faleza din Galati. Duminica am fost la gradina zoologica, ne-am plimbat in statiunea Lacu Sarat si mai apoi pe faleza din Braila.
Cu atata stat pe afara a papat si Andreuta mult mai bine, desi acum face kaki la 2 zile dar cand face este cantitativ mult si consistenta normala.

Si stau sa ma gandesc ca anul trecut pe vremea asta nici macar nu stiam ca sunt insarcinata. Eu am aflat asta in vinerea mare care a picat pe 26 aprilie parca. La Pasti facusem deja testul dar nu ma vazuse nici un medic si inca nu credeam. Abia dupa 1 Mai mi-a fost confirmata sarcina.

Am facut si poze dar trebuie sa le descarc din aparat si mie cam sila...............dar am sa postez mai tarziu..........
Rose68
plimbare pe faleza din Braila
plimbare pe faleza din Galati
cu tati la o pizza tot pe faleza din Galati, dar imi era fomita
simina_ana
Ce familie frumoasa sunteti! Si ce expresiva e Andreiutza!...E o dulce.....asa pufoasa....

Rose tu ai aflat la o luna dupa mine de sarcina....eu pe 26 Martie dupa Buna Vestire , tu pe 26 Aprilie in Vinerea Mare...smile.gif

tzuc.gif
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Apr 21 2009, 07:27 PM) *
Ce familie frumoasa sunteti! Si ce expresiva e Andreiutza!...E o dulce.....asa pufoasa....

Rose tu ai aflat la o luna dupa mine de sarcina....eu pe 26 Martie dupa Buna Vestire , tu pe 26 Aprilie in Vinerea Mare...smile.gif

tzuc.gif


eu pe 23 martie am avut ultimul CM. Am nascut la 8 luni si 2 zile cu numai 5 zile inaintea ta. Apropo de expresiva..........cand am nascut-o asistentele de acolo ii spuneau "piticu' expresiv'. Acolo nu exista sectie prematuri si era cea mai mititica......noroc ca intrasem in saptamana 36 asltfel nu ma mai primeau in acel spital. Si a mai fost si faptul ca desi era la 8 luni a avut aproape 3000 gr. Erau bebei la 9 luni la 3100-3200 gr. Dr estimase ca daca ajungeam la termen ar fi ajuns pe la 3800-3900 gr minim. Cica ei iau cam 1ooo gr in ultima luna de sarcina.
anku



rose pupam p andreiuta!!!chiar este expresiva!!!se vede ca ia priit plimbarica!!!
ce fain sta in marsupiu!!!al meu sta invers cu fata catre mine...si nu vede mare lucru!!!dar cum e andreiuta super...
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Apr 21 2009, 09:21 PM) *
eu pe 23 martie am avut ultimul CM. Am nascut la 8 luni si 2 zile cu numai 5 zile inaintea ta. Apropo de expresiva..........cand am nascut-o asistentele de acolo ii spuneau "piticu' expresiv'. Acolo nu exista sectie prematuri si era cea mai mititica......noroc ca intrasem in saptamana 36 asltfel nu ma mai primeau in acel spital. Si a mai fost si faptul ca desi era la 8 luni a avut aproape 3000 gr. Erau bebei la 9 luni la 3100-3200 gr. Dr estimase ca daca ajungeam la termen ar fi ajuns pe la 3800-3900 gr minim. Cica ei iau cam 1ooo gr in ultima luna de sarcina.



Corect.....si mie in ziua in care m-au internat mi-au spus ca Iancu va avea peste 4,200 ...si chiar si asa mi-au spus ca pot naste pe cale naturala. Dar s-a schimbat situatia in ultimele 2 zile.....desi aveam perfuzii si dureri groaznice Iancu nu vroia sa "predea" " casuta" lui. Plus tensiunea si toate complicatiile la pachet....Uneori ma intreb daca nu mi s-ar fi indus nasterea, cand ar fi iesit la lumina singurel.....smile.gif si cat ar fi avut atunci liwlol.gif
Saptamana trecuta am facut curatenie in dulapiorul lui si am scos hainutele care nu-i mai vin.....si nu-mi vine sa cred ca a fost atat de micut la nastere....desi avea 57 de cm lungime. Iar acum la 74 mi se pare urias, in comparatie cu acele hainute. Ma uitam la caciulite...acum ii vin pe un piciorus...liwlol.gif Doamne ce repede au trecut 4 luni jumate.....parca mai ieri umblam chiauna de somn prin casa si acum....ma trezesc doar o data noaptea.....si o fac cu atata placere ca stiu ca in curand o sa renunte la masa asta.....De multe ori dupa ce papa, il pun in patut si mai stau si ma uit la el cum doarme atat de linistit....si ma topesc toata.....
Acum nu prea mai chiuie...in schimb scoate sunete articulate....vorbeste cu noi in legea lui....in decurs de o zi spune aproape tot alfabetul liwlol.gif
Iar uneori le potriveste asa de bine ca tinem o conversatie cu sens....Offf ne cresc puiutii......si chiar daca o sa mai avem unul, 2 3....sau cine stie cati....parca prima oara emotiile sunt foarte intense....o singura data e prima oara nu?
Ufff...ma cuprinde nostalgia....ma duc sa ma joc cu el...ca maine poimaine nu o sa mai vrea sa stea in brate ca acum....
anku
QUOTE(simina_ana @ Apr 22 2009, 11:03 AM) *
Corect.....si mie in ziua in care m-au internat mi-au spus ca Iancu va avea peste 4,200 ...si chiar si asa mi-au spus ca pot naste pe cale naturala. Dar s-a schimbat situatia in ultimele 2 zile.....desi aveam perfuzii si dureri groaznice Iancu nu vroia sa "predea" " casuta" lui. Plus tensiunea si toate complicatiile la pachet....Uneori ma intreb daca nu mi s-ar fi indus nasterea, cand ar fi iesit la lumina singurel.....smile.gif si cat ar fi avut atunci liwlol.gif
Saptamana trecuta am facut curatenie in dulapiorul lui si am scos hainutele care nu-i mai vin.....si nu-mi vine sa cred ca a fost atat de micut la nastere....desi avea 57 de cm lungime. Iar acum la 74 mi se pare urias, in comparatie cu acele hainute. Ma uitam la caciulite...acum ii vin pe un piciorus...liwlol.gif Doamne ce repede au trecut 4 luni jumate.....parca mai ieri umblam chiauna de somn prin casa si acum....ma trezesc doar o data noaptea.....si o fac cu atata placere ca stiu ca in curand o sa renunte la masa asta.....De multe ori dupa ce papa, il pun in patut si mai stau si ma uit la el cum doarme atat de linistit....si ma topesc toata.....
Acum nu prea mai chiuie...in schimb scoate sunete articulate....vorbeste cu noi in legea lui....in decurs de o zi spune aproape tot alfabetul liwlol.gif
Iar uneori le potriveste asa de bine ca tinem o conversatie cu sens....Offf ne cresc puiutii......si chiar daca o sa mai avem unul, 2 3....sau cine stie cati....parca prima oara emotiile sunt foarte intense....o singura data e prima oara nu?
Ufff...ma cuprinde nostalgia....ma duc sa ma joc cu el...ca maine poimaine nu o sa mai vrea sa stea in brate ca acum....

hopaaaa...poopam p iancu flacau mare!!!
ne bucuram ca ati avut casa plina de sarbatori!!!
asa este frumos si bine!!!
tu ai sa scoti sg masa a lui iancu p timp de noapte si darius a inceput iar sa manance de 3 ori p noapte...si a vaut o perioada cand dormea la 8 seara si se trezea la 9 dim fara sa manance nimic!!!sa speram ca e doar e perioada..dc nu...doamne ajuta...numai sa nu se ingrase!!!
vineri ne ducem si noi la vaccinul ala de diaree si pneumo........si mor de frica!!!
anku


cu intarziere pt lucas... tzuc.gif
la multe lunite....
ne gandim la tine ...la botezul tau si sederea in romania...
am crezut ca esti nascut in 22.... doh.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Apr 22 2009, 10:34 AM) *


cu intarziere pt lucas... tzuc.gif
la multe lunite....
ne gandim la tine ...la botezul tau si sederea in romania...
am crezut ca esti nascut in 22.... doh.gif



Ai dreptate....dar pe 20 e Matei al Oanei, 21 e Lucas al lui Geo si pe 23 Darius, nu?
goia daniela
QUOTE(Rose68 @ Apr 22 2009, 11:44 AM) *
Ai dreptate....dar pe 20 e Matei al Oanei, 21 e Lucas al lui Geo si pe 23 Darius, nu?

sa-ti traiasca papusica,este o minunatie de fata
anku

si ptr mateiut ....
ne ierti mateiut???
LA MULTE LUNITE
geutzica
Buna fetelor si HRISTOS A INVIAT!
Ma bucur ca m-ati primit in "clubul" vostru si sper sa pot intra mai des pe forum.
inca din perioada sarcinii am urmarit forumul "mamici de decembrie 2008" si tare mult m-au ajutat discutiile voastre asa incat nici nu era nevoie sa ma loghez pt ca problemele voastre erau si ale mele.
La multe lunite pentru sarbatoritii de zilele acestea! Pupici!
anku
GEUTZICA te astepatm p la noi....
alina84
HRISTOS A INVIAT!Ce mai faceti fetelor?Am revenit si noi dupa o perioada mai lunga de timp.Am fost f ocupati cu pregatirile de Pasti.Cum ati petrecut cele 3 zile?Noi in prima zi am fost plecati la cumatrii care ne-au botezat baietelul,iar a doua si a treia zi am fost la tara.Am facut gratare,ne-am plimbat(pt ca a fost o vreme f frumoasasi am profitat din plin de asta)Azi ne-am intors si noi acasa si am profitat de faptul ca il tine mama pe Stefanut in brate ca sa mai intru si eu pe forum si sa va scriu.Mai avem cateva zile si facem si noi 4 lunite(pe 28)si uite asa trece timpul si crestem mari.Si eu mi-am amintit ca anul trecut pe vremea asta inca nu stiam ca oo sa avem un printisor,abia pe 3 mai mi-am facut testul de sarcina si au iesit cele doua liniute.Anul acesta a fost primul Paste petrecut cu puiutul nostru si a fost minunat.Va pupam pe toti,mamici,printisori si printese.
oana petrina
HRISTOS A INVIAT!
fetele mele ce facccccccccccccc? ne-a fot dor de voi. noi ne-am distrat pe cinste. e tare frumos de sarbatori in banat. dar drumul e tare lung. Matei -a comportat minunat la drum. a dormit ,s-a jucat in cosuletul de la carut (care se intinde si statea ca in patut), ne opream ca sa-l schimb sa-i dau laptic si iar la drum. am mancat ca o sparta mai ales prajituri eating.gif .puiul meu s-a simtit tare bine cu toata lumea in jurul lui. am ajuns acasica la noi si pregatim intens botezul ca mai avem doar doua zile. multumim mult ptr urari.
Anku sa-ti traiasca puiul. La multe lunite Darius
Rose e frumoasa tare fetita ta. iti vine sa o papi
Simina pupam grsunul tau frumos
pupam toate mamicile si bebeii
si acu poze






danieelaa
HRISTOS A INVIAT!

Cu intarziere uram si noi la multe lunite lui Matei,Luca si maine Darius parca daca am vazut bine


vad ca ati petrecut toate bine Pastele ne bucuram si noi l-am petrecut acasa cu familia...
am vazut poze cu niste bb mumosi pupci de la denisa pt ei..
alina poate ne incuscrim bananab.gif ca a mea e pe 27 nascuta ,o zi intre ei bananab.gif........ de unde esti alina?
va pupacim dulce si va spunem bine ati revenit
simina_ana
[quote name='oana petrina' date='Apr 22 2009, 09:07 PM' post='620921']






Hopaaaaa......cine-i noua prietena a lui Mateiut? liwlol.gif

Frumos pletosul tau Oana.....La multe lunite! Scuze de intarziere....

Abia asteptam poze de la botez...
tzuc.gif
simina_ana
Anku, Rose am gasit pe mail ca mi-ati trimis mesaj...dar nu am reusit sa vad nimic....sad.gif
Rose68
Neata!
LA cafeluta.........azi chiar vreau sa beau cafea adevarata................m-am saturat de substitut............
OANA crybaby.gif Mateiut are prietena noua, nu o mai vrea pe Andreiuta...........e din Banat? Si noi care am venit de Pasti in Galati sa tatonam terenul............Nu stiu de ce ii curg balutele lui Matei dar noua sigur ne curg balutele dupa el.............yamiiiiiiiiiiii......ce l-as mai pupaci..........Noi deja daca vedem un bebe ca noi am inceput sa tragem de el...........De Pasti a venit cineva la noi cu o bebica de 2 luni si ce a ami examinat-o si tras-o de hainute
Daca vrei sa te iertam sa ne aduci poze de la botez...............
Deja Geo e in tara, cred ca Lucas nu mai e lasat din brate.
Imi pare ca va cunosc de o vesnicie, tare mi-ar place o intalnire mamici si bebei.............dar cum? fiecare in cu totul alta parte: una in Brussels, alta in Beyruth-Germania, altele in tara dar imprastiate care in Alba, Galati, Braila, Sibiu, Slobozia, Bucuresti......mai avem putin si desenam toata harta................
anku


ptr tine rose...
anku
QUOTE(simina_ana @ Apr 23 2009, 12:31 AM) *
Anku, Rose am gasit pe mail ca mi-ati trimis mesaj...dar nu am reusit sa vad nimic....sad.gif

da si eu tot primesc mesaje de la fixier si cand deschid imi pune toata lista de prieteni ca sa le trimita sio lor...de multe ori am tot dezactivat dar de cateva ori am uitat se pare...
ce face iancu??? tzuc.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Apr 23 2009, 09:51 AM) *
Neata!
LA cafeluta.........azi chiar vreau sa beau cafea adevarata................m-am saturat de substitut............
OANA crybaby.gif Mateiut are prietena noua, nu o mai vrea pe Andreiuta...........e din Banat? Si noi care am venit de Pasti in Galati sa tatonam terenul............Nu stiu de ce ii curg balutele lui Matei dar noua sigur ne curg balutele dupa el.............yamiiiiiiiiiiii......ce l-as mai pupaci..........Noi deja daca vedem un bebe ca noi am inceput sa tragem de el...........De Pasti a venit cineva la noi cu o bebica de 2 luni si ce a ami examinat-o si tras-o de hainute
Daca vrei sa te iertam sa ne aduci poze de la botez...............

Deja Geo e in tara, cred ca Lucas nu mai e lasat din brate.
Imi pare ca va cunosc de o vesnicie, tare mi-ar place o intalnire mamici si bebei.............dar cum? fiecare in cu totul alta parte: una in Brussels, alta in Beyruth-Germania, altele in tara dar imprastiate care in Alba, Galati, Braila, Sibiu, Slobozia, Bucuresti......mai avem putin si desenam toata harta................

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
anku
Poopam 2 bebici frumosi si duuulci...
anku
si aveti sarbatoriti de gheo???sau georgi???
dc da...

la multi ani si ptr tati meu...ca nu sunt lg el dar cu gandul il insotesc mereu...

noi ne ducem la cumparaturi ca nu mai avem nimic in casa...
simina_ana



Azi avem sarbatoriti o multime nu?

DARIUS la multe lunite....Sa cresti mare si frumoss si sa asculti de mami!!!! occasion.gif

GEO, La Multi Ani , mamica draga sa ai parte numai de bucurii si flori frumoase astazi de ziua ta. trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif pentru tine.....dar considera ca sunt branduse smile.gif occasion.gif

LUCAS la multe lunite....si sa ne ierti de intarziere. Sa ne povestesti cum a fost in tara si asteptam poze de la botez.... occasion.gif

Noi nu avem pe nimni in familie Gheo sau Georgi.....dar avem multi prieteni cu acest nume sau derivate asa, ca le uram toate cele bune, sa fie voiosi si fericiti, sanatosi si le uram un sincer LA MULTI ANI! II pupam dulce pe toti cei care poarta acest nume... occasion.gif
geutzica
La multi ani pt toti sarbatoritii de astazi!
Georgiana si Edi
Rose68
QUOTE(geutzica @ Apr 23 2009, 11:05 AM) *
La multi ani pt toti sarbatoritii de astazi!
Georgiana si Edi

Spui La multi ani pentru toti sarbatoritii si semnezi Georgiana si Edi?
LA MULTI ANI ! si tie.............ca pe Edi il sabatorim impreuna cu Andreuta mea pe 30 noiembrie
simina_ana
QUOTE(geutzica @ Apr 23 2009, 11:05 AM) *
La multi ani pt toti sarbatoritii de astazi!
Georgiana si Edi



Se mareste lista de sarbatoriti....La multi Ani fericiti si numai bucurii si impliniri iti dorim.
tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Apr 23 2009, 09:25 AM) *
da si eu tot primesc mesaje de la fixier si cand deschid imi pune toata lista de prieteni ca sa le trimita sio lor...de multe ori am tot dezactivat dar de cateva ori am uitat se pare...
ce face iancu??? tzuc.gif



Iancu s-a facut un smecher si jumatate....e spirt...nu sta locului o clipa....se invarte in toate directiile ,e curios nevoie mare, ca daca si-ar putea roti capul la 360 de grade cred ca asta ar face toata ziua, abia il mai pacalesc sa stea drepti ca sa-i pun pampersul....cum il pun pe spate cum se intoarce pe burta si am invatat sa-l imbrac/dezbrac in pozitia asta....
Vorbeste in legea lui toata ziua si tinem conversatii...daca nu-l bag in seama striga la mine...ce mai...el e sefu'....
Maine mergem si noi la vaccin si mi-e frica de mor.....mai ales ca am citit ce a patit Andreiutza....dar sper sa fie totul ok si sa suporte bine

Darius cum se simte azi de ziua lui?
tzuc.gif

Noi somn.gif si mergem la somnic acum
anku
si noi tot maine mergem la vaccin....si si mie imi e frica!!!nici n u stiu unde sunt urgentele in caz csa face febra si nu ma descurc...si mis inca nu a venit acasa!!!
darius a avut o criza de plans acum dar s-a potolit...l-am scos un pic p balcon si s-a uitat la cer si copaci si a uitat sa mai planga!!! laugh.gif
mergem sa-i cumpar laptic ca nu mai avem...
i-am dat piure de cartofi cu morcovi dar nu-i place....el vrea numai banana si celelalte fructe....cred ca a prins gustul la dulce...dar il invat eu sa manance si cartof... tzuc.gif
anku
vaaai fetelor....
nu ne priveste p noi dar sunt profund impresionata...
vad la tv acum o emisiune...e vb de o mamica care are 2 copii...nu are sot!!nici mama ,nici p nimeni... crybaby.gif
si are o boala dar nu am inteles ce boala...care a imobilizat-o in carucior si mai are de trait 2 ani...un copil are 3 ani si fetita 6 ani...sa vedeti cum plimba fetita de 6 ani p mama si p fratele ei...cum scoate bani din cont si mama i spune parola ptr ca nu mai poate nici mana sa o miste...cum merg la cumparaturi si fetita ia portofelul de la mama ,plateste si pune inapoi portofelul...aceasta fetita nu mai vrea dulciuri si jucarii ci vrea ca mama ei sa nu moara...si totusi stie ca va muri...stie atat de multe lucruri despre boala ce o are mama ei si accepta situatia....nu plange ca sa o vada mama ei...plange in baie sau p la colturi...
nu stiu....e atat de rau....
asa ca dumnezeu sa ne tina sanatoase sa ne putem creste copii...

geutzica
Fetelor, am o mare problema! As vrea sa-i mai dau lui Edi si altceva in afara de laptic si suc de fructe. Am primit mai multe pareri dar nici macar doua nu sunt la fel. Chiar sunt in dilema cu atat mai mult cu cat d-na Dr. ne-a spus ca pana la 6 luni este suficient ce mancam acum.Ajutati-ma!
Rose68
QUOTE(geutzica @ Apr 23 2009, 02:35 PM) *
Fetelor, am o mare problema! As vrea sa-i mai dau lui Edi si altceva in afara de laptic si suc de fructe. Am primit mai multe pareri dar nici macar doua nu sunt la fel. Chiar sunt in dilema cu atat mai mult cu cat d-na Dr. ne-a spus ca pana la 6 luni este suficient ce mancam acum.Ajutati-ma!



prima intrebare: Edi papa lapte de la mami sau lapte formula? Si cate kg are Edi.....in functie de greutatea lor alimentele se introduc un pic diferit
Daca papa de la mami intr-adevar ai putea sa mai astepti. Daca papa lapte formula pentru inceput ii mai poti da seara cereale (sunt de la Milupa, Nestle...) la masa de seara si la ora masa de la ora 14 poti incepe cu supica. Prima supica va fi de morcov si strecurata. Apoi tot strecurata dar din mai multe legume. Vreo 3 zile. Apoi poti pasa legumele din supica si poti si la masa de la ora 10 cea de lapte puls suculet sa ii dai piure de fructe. Cam astia sunt pasii spusi de dr nostru. Daca ti se par sfaturile potrivite.....ti le mai scriu pe masura ce ma mai indruma medicul meu.
geutzica
QUOTE(Rose68 @ Apr 23 2009, 03:06 PM) *
prima intrebare: Edi papa lapte de la mami sau lapte formula? Si cate kg are Edi.....in functie de greutatea lor alimentele se introduc un pic diferit
Daca papa de la mami intr-adevar ai putea sa mai astepti. Daca papa lapte formula pentru inceput ii mai poti da seara cereale (sunt de la Milupa, Nestle...) la masa de seara si la ora masa de la ora 14 poti incepe cu supica. Prima supica va fi de morcov si strecurata. Apoi tot strecurata dar din mai multe legume. Vreo 3 zile. Apoi poti pasa legumele din supica si poti si la masa de la ora 10 cea de lapte puls suculet sa ii dai piure de fructe. Cam astia sunt pasii spusi de dr nostru. Daca ti se par sfaturile potrivite.....ti le mai scriu pe masura ce ma mai indruma medicul meu.

Nu am avut prea mult lapte (am nascut prin cezariana), drept pentru care a trebuit sa-i completez cu l. praf (nan1). Pe la 2luni jum. am pierdut laptele si am ramas doar pe l. praf. Edi are acum 9Kg.
Rose68
QUOTE(geutzica @ Apr 23 2009, 03:36 PM) *
Nu am avut prea mult lapte (am nascut prin cezariana), drept pentru care a trebuit sa-i completez cu l. praf (nan1). Pe la 2luni jum. am pierdut laptele si am ramas doar pe l. praf. Edi are acum 9Kg.

Daca are 9 kg sta mai mult decat bine. In cazul lui dr mea recomanda mai intai supica, cerealele mai tarziu si nu seara. Seara ni le-a recomandat noua care avem 5kg si ceva.
SI eu tot cezariana si laptic nu am avut decat tot cam ca tine. Oana si ea a fost cu cezariana si nu a avut laptic. Eu cel putin la 41 de ani chiar nu am nici o pretentie.Sa stii ca sunt si mamici cu cezariana dar care au laptic.
geutzica
QUOTE(Rose68 @ Apr 23 2009, 04:08 PM) *
Daca are 9 kg sta mai mult decat bine. In cazul lui dr mea recomanda mai intai supica, cerealele mai tarziu si nu seara. Seara ni le-a recomandat noua care avem 5kg si ceva.
SI eu tot cezariana si laptic nu am avut decat tot cam ca tine. Oana si ea a fost cu cezariana si nu a avut laptic. Eu cel putin la 41 de ani chiar nu am nici o pretentie.Sa stii ca sunt si mamici cu cezariana dar care au laptic.

sa inlocuiesc sucul cu supica sau sa o adaug?
anku
sa adaugi supa dc vrea sa o manance...
ptr ca al meu nu vrea supa...
vis-a-vis de cum spuneai tu ...o gramada de pareri...pana la urma tb sa ai habar de cum se incepe diversifiocarea dar dupa aceea faci cum simti tu ca mama...ptr ca fiecare bebel e diferit!!!
nici eu nu am mai avut laptic de la 2 luni si vreo 2 sapt!!!ultima data...chiar numai cate 30 ml mai veneau dar i-am dat si p aia ce sa fac... tzuc.gif
anku
vis-a vis de3 lapte de mama...mi-am adus aminte de o prietena de-a sotului...din alea ce stiu de toate...
suna sotul ca ce lapte ar fi mai bine sa-i dam??? laugh.gif
si zice aia....laptele de mama este cel mai bun...perfect de acord cu ea dar dc nu mai am doar nu o sa ma omor...
intr-un final zice...o invat eu cum sa faca sa vina laptele inapoi...sa bea ceaiuri si sa puna pompa de san si sa lase sa traga si cate o jumate de ora dar nu slab ,moderat,chiar dc nu vine nimic...
concluzie:
1 cred ca tipa nu a auzit de cancer la san
2 am crezut ca este vopsita blonda dar se pare ca e de-a dreptul blonda
3 eu nu o sa-i calc poragul niciodata...
4 nu stie ce inseamna sa intorci copilul la san
5 durerea mea cand trag de san cate o jum de ora nu slabut ,moderat nu mai conteaza in viziunea ei de femeie atotstiutoare...

bineinteles ca nu am facut ce a spus ea...dar numai sa vedeti ce minti coapte sunt p aici....
simina_ana
QUOTE(anku @ Apr 23 2009, 05:16 PM) *
vis-a vis de3 lapte de mama...mi-am adus aminte de o prietena de-a sotului...din alea ce stiu de toate...
suna sotul ca ce lapte ar fi mai bine sa-i dam??? laugh.gif
si zice aia....laptele de mama este cel mai bun...perfect de acord cu ea dar dc nu mai am doar nu o sa ma omor...
intr-un final zice...o invat eu cum sa faca sa vina laptele inapoi...sa bea ceaiuri si sa puna pompa de san si sa lase sa traga si cate o jumate de ora dar nu slab ,moderat,chiar dc nu vine nimic...
concluzie:
1 cred ca tipa nu a auzit de cancer la san
2 am crezut ca este vopsita blonda dar se pare ca e de-a dreptul blonda
3 eu nu o sa-i calc poragul niciodata...
4 nu stie ce inseamna sa intorci copilul la san
5 durerea mea cand trag de san cate o jum de ora nu slabut ,moderat nu mai conteaza in viziunea ei de femeie atotstiutoare...

bineinteles ca nu am facut ce a spus ea...dar numai sa vedeti ce minti coapte sunt p aici....



Anku, te-am mai auzit spunand de intorsul la san...dar ce inseamna asta? E prima data cand aud asta
Rose68
QUOTE(geutzica @ Apr 23 2009, 04:15 PM) *
sa inlocuiesc sucul cu supica sau sa o adaug?



adaugi supita, lasi suculetul in jurul orei 10 si supita pe la 14
tina71
Hristos a Inviat! va spunem si noi cu f multa intarziere, dar pt ca duminica am avut botezul am fost ocupata si nu am reusit sa mai intru. Ieri am fost sa facem vaccinurile si am facut febra , abia acum si-a revenit, si pt ca e o zi superba a reusit sa doarma afara cateva ore bune, asa era de obosit mititelul dupa o noapte de febra si agitatie.
Rose ce dor mi-ai facut de Galati! cum mai arata Faleza?eu nu am mai vazut-o de 2 ani. pizza unde ati mancat?noi de obicei mancam la Panoramic( sau cum se mai numeste acum) si ne placea.Daca mai mergi prin Galati sa mai poze, te rog, sa mai vad si eu orasul.
cu diversificarea cum stati? noi mancam la masa de pranz piure de fructe cu biscuiti fara gluten( se gasesc aici si sunt speciali pt 4 luni) inmuiati in suc de portocala, sau cereale cu lapte. abia saptamana viitoare am voie sa-i mai bag o masa( cea de dimineata) la care sa-i dau cereale si lapte.sa bea pot sa-i dau apa fiarta sau suc de fructe.abia cand face 6 luni pot sa-i inlocuiesc si a3a masa(cea de seara) cu cereale sau mancare pt bebelusi. cam asta recomanda pe aici dr pt diversificare.
si vreau sa va intreb cat de bine isi tin bebelusii vostri capusorul drept?noi avem 7kg si il tinem dar mereu stau cu o mana langa el pt ca nu este chiar f sigur pe el, are momente cand il mai scapa.iar de stat in fundulet il mai pun intre perne, insa nu se prea omoare dupa pozitie. si mai avem o problema: dormim numai cu capusorul pe spate si din cauza aceasta este cam turtit la spate.nu vrea sa stea pe o parte deloc. .ma chinui si il pandesc cand doarme ca sa ii pun capul pe o parte dar si-l schimba rpede; cateodata ma simte si il pune imediat la loc pe spate. nu stiu ce sa mai fac.
s-a mai confruntat cineva cu problema aceasta sa imi dea un sfat? oare ramane asa sau isi revine pe masura ce creste( ma refer la forma capusorului?) voi ce stiti?
va pupam si o sa revenim cu niste poze de la botez
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.