Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
simina_ana
QUOTE(anku @ May 14 2009, 09:50 AM) *
acum ne imbracam si plecam sa facem sonografia...
si nu stiu p unde sa ma duc .... doh.gif
voi ce faceti???mergeti azi din nou la dr??? tzuc.gif



Mergem azi din nou. Dupa 3 are program azi. Daca nici azi nu o gasesc ma duc la un pediatru direct. Ca nu mai suport sa vad ca nu papa si cum se trage de ureche. Mama mi-a spus ca oate e un tic, daca nu plange.....dar nu stiu....Azi noapte s-a foit toata noaptea cu manuta pe la ureche in somn...asa ca nu cred ce un tic.
Bafta la analize azi...sa iasa bine.
tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ May 14 2009, 09:47 AM) *
la suculet si piure fructe mi-a luat cam 3 saptamani
la supita 2 saptamani



Vai de mine doh.gif ....mie azi Iancu mi-a baut tot suculetul...adica 90 ml....sper sa nu pateasca nimic...In 3 zile de la 6 lingurite am ajuns la 90 ml.... Stau cu ochii pe el de-acum....


Alina pupam pe Stefanut si-i uram sa se faca bine cat mai repede...iar pe mami o rugam sa fie tare pt piticut. Stiu ca e mai usor de zis , decat de facut dar suntem alaturi de voi. tzuc.gif
Rose68
QUOTE(simina_ana @ May 14 2009, 10:39 AM) *
Mergem azi din nou. Dupa 3 are program azi. Daca nici azi nu o gasesc ma duc la un pediatru direct. Ca nu mai suport sa vad ca nu papa si cum se trage de ureche. Mama mi-a spus ca oate e un tic, daca nu plange.....dar nu stiu....Azi noapte s-a foit toata noaptea cu manuta pe la ureche in somn...asa ca nu cred ce un tic.
Bafta la analize azi...sa iasa bine.
tzuc.gif



s-ar putea sa aibe dreptate mama ta. AM auzit ca atunci cand au otita(doamne fereste) se trag puternic de ureche dar in acelasi timp plang puternic.
Andreea de ieri se trage mereu de nasuc de a ajuns sa fie rosu ca un ardei, chiar si in somn. E intr-adevar un pic infundata, dar nu e prima oara si pana acum nu s-a tras de nasuc. Alaltaieri a avut mami un bobocel de fata a papat aproape tot ce dat mami , a facut nanita ziua, a fost vesela....dar ieri cel mai a fost cumplit. TOata ziua a plans. S-a trezit la 7 dimineata si a mai adormit abia la 20.30. A papat totusi binisor dar in rest a tot plans indiferent de ce faceam ( ca ii aratam jucariile , ii puneam muzica de bebei, o plimbam, ii aratam oglinda....tot arsenalul.....A dormit la ora 20.30 cu o portie minuscula de fenobarbital ( a 10 parte dintr-o bulinuta) data la recomandarea medicului. Astazi trecem pe la medic sa o vada......e ragusita de vreo 3 zile....sper sa nu fi facut rosu in gat.
alina84
Multumim Simina.Stiu ca trebuie sa fiu tare pt puiutul meu,dar nu prea pot cand vad prin ce trebuie sa treaca.Adevarul ca pt o mama e f greu cand isi vede puiutul plangand,dar mergem mai departe cu bine sper.
simina_ana
Oana.....Acum am vazut pozele cu Mateiut....nu mi-l dai mie cateva zile ca sa-l smotocesc si sa-l pupacesc cot la cot cu Iancu? Pupam un muschetar, vorba lui Rose, tare dragalas si chipes.

Rose....de Andreea ce sa mai zic...nu mai am cuvinte....e o dulceata... tzuc.gif

Mamici....mai vrem poze praospete...ca au inceput sa ne placa pozele...le studiem cu mare atentie....
Ieri i-am arata lui Iancu pozele noastre de la nunta....si se uita asa de interesat, de zici ca stia pe toata lumea. In afara de noi nu cred ca a recunoscut pe
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ May 14 2009, 10:50 AM) *
s-ar putea sa aibe dreptate mama ta. AM auzit ca atunci cand au otita(doamne fereste) se trag puternic de ureche dar in acelasi timp plang puternic.
Andreea de ieri se trage mereu de nasuc de a ajuns sa fie rosu ca un ardei, chiar si in somn. E intr-adevar un pic infundata, dar nu e prima oara si pana acum nu s-a tras de nasuc. Alaltaieri a avut mami un bobocel de fata a papat aproape tot ce dat mami , a facut nanita ziua, a fost vesela....dar ieri cel mai a fost cumplit. TOata ziua a plans. S-a trezit la 7 dimineata si a mai adormit abia la 20.30. A papat totusi binisor dar in rest a tot plans indiferent de ce faceam ( ca ii aratam jucariile , ii puneam muzica de bebei, o plimbam, ii aratam oglinda....tot arsenalul.....A dormit la ora 20.30 cu o portie minuscula de fenobarbital ( a 10 parte dintr-o bulinuta) data la recomandarea medicului. Astazi trecem pe la medic sa o vada......e ragusita de vreo 3 zile....sper sa nu fi facut rosu in gat.



Ca veni vorba de nas rosu....Iancu cand sta pe burta se freaca cu fata de pat. La inceput cand l-am vazut rosu la nas si obrajori am crezut ca l-a prins soarele, dar apoi am vazut ce face el ... SI asta cand e singurel mai ales...si asa m-am prins ce-i cu roseata.
Sper si eu sa fie tic cu urechea....dar prea are ceva cu ea. De cea dreapta nu se trage deloc....doar de stanga....isi pune mana in cap si apoi la ureche si trage de ea....Tot mama mi-a spus ca e posibil sa fie stangaci si de aia are ce are cu urechea stanga. Ma tot uit la el si e adevarat ca isi ridica mai mult piciorusul stang si apuca totul cu stanga ....dar cred ca e prea devreme sa pui verdict ca e stangaci sau dreptaci.
Sa vedem mai tarziu ce ne spune medicul.
Pupam pe pitica ta si speram sa nu fi facut rosu in gat. Poate a ragusit de la plans....daca tot spui ca a plans toata ziua.
simina_ana
QUOTE(alina84 @ May 14 2009, 10:59 AM) *
Multumim Simina.Stiu ca trebuie sa fiu tare pt puiutul meu,dar nu prea pot cand vad prin ce trebuie sa treaca.Adevarul ca pt o mama e f greu cand isi vede puiutul plangand,dar mergem mai departe cu bine sper.



Asa e ....vorba aia...."numai mama sa nu fii"
danieelaa
QUOTE(simina_ana @ May 14 2009, 10:39 AM) *
Mergem azi din nou. Dupa 3 are program azi. Daca nici azi nu o gasesc ma duc la un pediatru direct. Ca nu mai suport sa vad ca nu papa si cum se trage de ureche. Mama mi-a spus ca oate e un tic, daca nu plange.....dar nu stiu....Azi noapte s-a foit toata noaptea cu manuta pe la ureche in somn...asa ca nu cred ce un tic.
Bafta la analize azi...sa iasa bine.
tzuc.gif

eu auzisem de la alte mamici ca otita la baietei este,se face dupa 6 luni,cik baieti ar fi mai predispusi sa o faca incepand din luna 6...si sa simtome cam cum ai zis tu simina
simina_ana
QUOTE(danieelaa @ May 14 2009, 11:12 AM) *
eu auzisem de la alte mamici ca otita la baietei este,se face dupa 6 luni,cik baieti ar fi mai predispusi sa o faca incepand din luna 6...si sa simtome cam cum ai zis tu simina


Cam asa am citit si eu pe net. Dar ca simptome, asa pare.
Sper totusi sa aibe dreptate mama si sa fie ori tic ,ori ca e stangaci.
Oricum ma duc la medic, pt ca daca e otita nu e bine de lasat prea mult, pt ca se poate complica f repede. Chiar daca e usaora si trece de la sine.
danieelaa
QUOTE(simina_ana @ May 14 2009, 11:38 AM) *
Cam asa am citit si eu pe net. Dar ca simptome, asa pare.
Sper totusi sa aibe dreptate mama si sa fie ori tic ,ori ca e stangaci.
Oricum ma duc la medic, pt ca daca e otita nu e bine de lasat prea mult, pt ca se poate complica f repede. Chiar daca e usaora si trece de la sine.

te asteptam cu vesti
geutzica
Buna fetelor! Azi suntem mai bine!
Anku, si tati ii desfacea cuculetu' in fiecare seara, la baita, si eu ii dadeam cu ulei la schimbatul fiecarui pampers, dar mai cu mila ca de........dar ceea ce am facut noi, nu a fost suficient, drept pentru care dna Dr. a hotarat, cu acordul meu, sa-l desfaca pana la capat pentru a preveni o eventuala fimoza..... intr-un fel e mai bine asa pt ca daca ar mai fi trecut timpul l-ar fi durut mult mai tare...
Simina ana, in 3 secunde a fost gata totul, fara a folosi bisturiul..cred eu ca si ceea ce am facut eu si tati a fost de folos...
Cam din ora in ora punem Kanamicina, ia Panadol,de trei ori pe zi si cred ca maine suntem din nou veseli si nebunei ( ii mai scoatem bonei o serie de par alb)
pupacim mamicile si boboceii lor
iullyy
QUOTE(simina_ana @ May 14 2009, 10:39 AM) *
Mergem azi din nou. Dupa 3 are program azi. Daca nici azi nu o gasesc ma duc la un pediatru direct. Ca nu mai suport sa vad ca nu papa si cum se trage de ureche. Mama mi-a spus ca oate e un tic, daca nu plange.....dar nu stiu....Azi noapte s-a foit toata noaptea cu manuta pe la ureche in somn...asa ca nu cred ce un tic.
Bafta la analize azi...sa iasa bine.
tzuc.gif

Buna !
nu am intrat de 2 saptamani,nu am avut net .
Nu stiu daca te ajuta cu ceva dar Ionut s-a tras de ureche pana in 4 luni si mie mi-a fost frica de otita dar Dr mi-a spus ca se descopera si asa a fost,acum se trage de cocosel,sper sa fiti bine.
pupici!
iullyy
QUOTE(Rose68 @ May 14 2009, 10:50 AM) *
s-ar putea sa aibe dreptate mama ta. AM auzit ca atunci cand au otita(doamne fereste) se trag puternic de ureche dar in acelasi timp plang puternic.
Andreea de ieri se trage mereu de nasuc de a ajuns sa fie rosu ca un ardei, chiar si in somn. E intr-adevar un pic infundata, dar nu e prima oara si pana acum nu s-a tras de nasuc. Alaltaieri a avut mami un bobocel de fata a papat aproape tot ce dat mami , a facut nanita ziua, a fost vesela....dar ieri cel mai a fost cumplit. TOata ziua a plans. S-a trezit la 7 dimineata si a mai adormit abia la 20.30. A papat totusi binisor dar in rest a tot plans indiferent de ce faceam ( ca ii aratam jucariile , ii puneam muzica de bebei, o plimbam, ii aratam oglinda....tot arsenalul.....A dormit la ora 20.30 cu o portie minuscula de fenobarbital ( a 10 parte dintr-o bulinuta) data la recomandarea medicului. Astazi trecem pe la medic sa o vada......e ragusita de vreo 3 zile....sper sa nu fi facut rosu in gat.

Sanatate Andreiuta!
Am fost si noi la medic ieri si ne-am cantarit avem 7 kg si 66,5 cm ,am luat cele 500g ,noi avem probleme cu burta,nu putem sa bem suc,mancam cereale si piure de fructe si legume cumparate (Dr mi-a recomandat sa le cumpar din 2 motive :mod preparare si ca sunt bio - eu credeam ca numai mamele comode dau copilului mancare din borcanel ...........acum ii dau si eu,inca mai are dureri de burtica)
Sanatate!
simina_ana
QUOTE(iullyy @ May 14 2009, 12:09 PM) *
Buna !
nu am intrat de 2 saptamani,nu am avut net .
Nu stiu daca te ajuta cu ceva dar Ionut s-a tras de ureche pana in 4 luni si mie mi-a fost frica de otita dar Dr mi-a spus ca se descopera si asa a fost,acum se trage de cocosel,sper sa fiti bine.
pupici!


Inteleg si asta...dar Ionut cand se tragea refuza sa pape? Se tragea si noaptea in somn si se foia?

Povesti cu cocoselul am mai citit si eu. Acum vreo 2 saptamani au venit niste prieteni la noi . Au un baietel de 2 ani. Si stiind ca noi avem probleme cu putzulica (cica avem fimoza) ne-au aratat putulica baietelului lor, ca sa vedem cam cum ar trebui sa fie. Si ieri ne-a sunat tati lui David si ne-a spus ca de atunci au mai arat cucul la cineva si a inceput sa se traga de el intr-una. SI ca e ultima data cand mai arata cuiva cucul lui David...liwlol.gif
Sunt constienta ca va veni si perioada asta si la noi...
simina_ana
QUOTE(geutzica @ May 14 2009, 11:54 AM) *
Buna fetelor! Azi suntem mai bine!
Anku, si tati ii desfacea cuculetu' in fiecare seara, la baita, si eu ii dadeam cu ulei la schimbatul fiecarui pampers, dar mai cu mila ca de........dar ceea ce am facut noi, nu a fost suficient, drept pentru care dna Dr. a hotarat, cu acordul meu, sa-l desfaca pana la capat pentru a preveni o eventuala fimoza..... intr-un fel e mai bine asa pt ca daca ar mai fi trecut timpul l-ar fi durut mult mai tare...
Simina ana, in 3 secunde a fost gata totul, fara a folosi bisturiul..cred eu ca si ceea ce am facut eu si tati a fost de folos...
Cam din ora in ora punem Kanamicina, ia Panadol,de trei ori pe zi si cred ca maine suntem din nou veseli si nebunei ( ii mai scoatem bonei o serie de par alb)
pupacim mamicile si boboceii lor


La noi cica e fimoza deja...o sa mai cer parerea si altui medic pediatru ca nu am incredere in cea la care am fost pana acum. Ea mi-a spus sa nu-i facem nimic lui Iancu la cuc si ultima data cand am fost la control m-a certat ca a facut fimoza....imi venea sa o strang de gat....oricum i-am reprosat ca nu-mi place cum ne trateaza...ca pe niste clienti nu ca pe pacienti. Intre timp am mai auzit si alte mamici care sa se planga de ea....deci ....
Sa speram ca nu o sa ajungem la bisturiu.
Pupam pe pitic si sa se recupereze cat mai repede.
Pentru mami floare2.gif
geutzica
QUOTE(simina_ana @ May 14 2009, 12:50 PM) *
La noi cica e fimoza deja...o sa mai cer parerea si altui medic pediatru ca nu am incredere in cea la care am fost pana acum. Ea mi-a spus sa nu-i facem nimic lui Iancu la cuc si ultima data cand am fost la control m-a certat ca a facut fimoza....imi venea sa o strang de gat....oricum i-am reprosat ca nu-mi place cum ne trateaza...ca pe niste clienti nu ca pe pacienti. Intre timp am mai auzit si alte mamici care sa se planga de ea....deci ....
Sa speram ca nu o sa ajungem la bisturiu.
Pupam pe pitic si sa se recupereze cat mai repede.
Pentru mami floare2.gif

multumim!
Parerea mea este sa faci ceva cat mai repede in sensul asta... de cele mai multa ori se ajunge la bisturiu iar recuperarea e mai greoaie cu cat inainteaza bebelul in varsta......
Am vrut golanei?! smile.gif
salutari de la Edi pt Iancu
anku
din cate bag de seama e treaba serioasa cu acest cuculet al baietasilor nostrii...
dar dc nu pateste nimic tb sa fac ceva in afaraa sa trag putin putin de el???adica de pielita...????
la noi s-a uitat de fiecare data cand am fost la medic (la asta care l-am schimbat sa-i dea dumnezeu sanatate ca am gasit si eu un medic super)si este barbat(de fapt sunt 2 frati gemeni dar eu nu-i pot deosebi ...ca si comportament sunt la fel de dragastosi cu bebeii)dar nu a zis nimic cu putulica nici cu mancarica.....
si otita asta!!!!otita este cand te trage curentul nu???dar nu tb sa faca toti bebeii!!!nu????sau cum???eu stiu ca imi spunea mama ca am facut de n ori otita...
anku
QUOTE(geutzica @ May 14 2009, 12:54 PM) *
Buna fetelor! Azi suntem mai bine!
Anku, si tati ii desfacea cuculetu' in fiecare seara, la baita, si eu ii dadeam cu ulei la schimbatul fiecarui pampers, dar mai cu mila ca de........dar ceea ce am facut noi, nu a fost suficient, drept pentru care dna Dr. a hotarat, cu acordul meu, sa-l desfaca pana la capat pentru a preveni o eventuala fimoza..... intr-un fel e mai bine asa pt ca daca ar mai fi trecut timpul l-ar fi durut mult mai tare...
Simina ana, in 3 secunde a fost gata totul, fara a folosi bisturiul..cred eu ca si ceea ce am facut eu si tati a fost de folos...
Cam din ora in ora punem Kanamicina, ia Panadol,de trei ori pe zi si cred ca maine suntem din nou veseli si nebunei ( ii mai scoatem bonei o serie de par alb)
pupacim mamicile si boboceii lor

dar era rosu inainte sa mergeti la dr???
eu nu-l dau niciodata cu ulei....decat atunci cand am avut cojite intre ochi!!!
da da sigur....ca s-a dezlipit mai usor ca ati mai tras si voi usurel....
doamneeeeee...sa-i treaca puiutului durerea....!!!! tzuc.gif
anku
QUOTE(iullyy @ May 14 2009, 01:17 PM) *
Sanatate Andreiuta!
Am fost si noi la medic ieri si ne-am cantarit avem 7 kg si 66,5 cm ,am luat cele 500g ,noi avem probleme cu burta,nu putem sa bem suc,mancam cereale si piure de fructe si legume cumparate (Dr mi-a recomandat sa le cumpar din 2 motive :mod preparare si ca sunt bio - eu credeam ca numai mamele comode dau copilului mancare din borcanel ...........acum ii dau si eu,inca mai are dureri de burtica)
Sanatate!

yep yes.gif
si noi tot asa ne-am gandit mai ales acum ca nu mananca mult si inca nu are voie sa manace o groaza de fructite si legumite si carnita....
cu taranii ...no coment....s-au inv sa puna si ei tot felul de ingrasaminte si pesticide...deci numai bio nu mai este ce ne vinde taranul de aici sau din romania!!!mai incolo mai facem si noi dar deocamdata ramanem p borcanele...numai banana i-o sfaram cu 2 biscuiti si-i dau...
cartofii si morcovii,portocale,pastarnac nu au imp dc sunt bio sau nu...dar cele mai nashpa din pct asta de vedere sunt rosiile,salata,patrunjel,spanac,capsuni,cirese,banane,mere,ciuperci,pere se vede diferenta...
acuma o sa-i dau asa pana la un an (ma refer cat de cat bio)si dupa aceea il invat si cu astea stropite ca nu am ce sa fac ...tb sa fie inv cu tot raul care ne inconjoara ca de nu il fac bolnavicios ca si mine!!!
deci tot mai aveti colici????
nu au trecut nici acum??? ohmy.gif sad.gif
ce fel de cereale mancati???ca eu nu stiu ce sa-i dau....
biscuiti folosim unii dietetici fara zahar...dar nu scrie nicaieri de gluten!!!inseamna ca au sau nu???
va poopam tzuc.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ May 14 2009, 11:50 AM) *
s-ar putea sa aibe dreptate mama ta. AM auzit ca atunci cand au otita(doamne fereste) se trag puternic de ureche dar in acelasi timp plang puternic.
Andreea de ieri se trage mereu de nasuc de a ajuns sa fie rosu ca un ardei, chiar si in somn. E intr-adevar un pic infundata, dar nu e prima oara si pana acum nu s-a tras de nasuc. Alaltaieri a avut mami un bobocel de fata a papat aproape tot ce dat mami , a facut nanita ziua, a fost vesela....dar ieri cel mai a fost cumplit. TOata ziua a plans. S-a trezit la 7 dimineata si a mai adormit abia la 20.30. A papat totusi binisor dar in rest a tot plans indiferent de ce faceam ( ca ii aratam jucariile , ii puneam muzica de bebei, o plimbam, ii aratam oglinda....tot arsenalul.....A dormit la ora 20.30 cu o portie minuscula de fenobarbital ( a 10 parte dintr-o bulinuta) data la recomandarea medicului. Astazi trecem pe la medic sa o vada......e ragusita de vreo 3 zile....sper sa nu fi facut rosu in gat.

darius cand palange raguseste....
pai ce sa aiba la nasuc???
poopam o andreiuta ptr care speram sa nu aiba nimic grav... tzuc.gif
geutzica
QUOTE(anku @ May 14 2009, 02:43 PM) *
dar era rosu inainte sa mergeti la dr???
eu nu-l dau niciodata cu ulei....decat atunci cand am avut cojite intre ochi!!!
da da sigur....ca s-a dezlipit mai usor ca ati mai tras si voi usurel....
doamneeeeee...sa-i treaca puiutului durerea....!!!! tzuc.gif

Nu era rosu absolut deloc........era ok.
i-am dat cu uleiul lui de corp pe care il folosim in fiecare seara la masaj, dupa baita.
dna dr spune ca daca este in permanenta uns cu ulei la cuc acesta se mai desface un pic si in urma miscarilor de picioare si sold ale copilului ceea ce si mie mi se pare logic........noi i-am urmat instructiunile intocmai si a fost bine. pup
anku
deci e mai bine sa pun sa pun ulei p cuculet???
si eu am ferit atata cuculetul de orice ...pana chiar si de servetele umede....si cand face caca nu stiu cum sa-l curat mai repede sa nu cumva sa intre acolo... doh.gif
Rose68
QUOTE(anku @ May 14 2009, 02:39 PM) *
din cate bag de seama e treaba serioasa cu acest cuculet al baietasilor nostrii...
dar dc nu pateste nimic tb sa fac ceva in afaraa sa trag putin putin de el???adica de pielita...????
la noi s-a uitat de fiecare data cand am fost la medic (la asta care l-am schimbat sa-i dea dumnezeu sanatate ca am gasit si eu un medic super)si este barbat(de fapt sunt 2 frati gemeni dar eu nu-i pot deosebi ...ca si comportament sunt la fel de dragastosi cu bebeii)dar nu a zis nimic cu putulica nici cu mancarica.....
si otita asta!!!!otita este cand te trage curentul nu???dar nu tb sa faca toti bebeii!!!nu????sau cum???eu stiu ca imi spunea mama ca am facut de n ori otita...

cel mai frecvent se face de la apa care intra in urechi la baita. E periculoasa pentru ca in formele severe poate recidiva si afecta auzul. Plus ca e tare dureroasa
SI NU trebuie sa faca nici un bebe, dar forme usoare care trec repede fac destui bebei. De, la baita mai intra apusoara....
Rose68
ne-am intors de la doctor. Nu are nimic ....dar ziua de ieri a fost tare rea. Mi-a zis ca papa prea putin. Pentru varsta ei ar trebui sa pape cam asa:
800-900 ml lapte
180 ml cereale
180 supa cu legume pasate cu lingurita si numai la refuzul bebelinei cu biberonul de pasate
180 piure de fructe cu lingurita si numai la refuzul bebelinei cu biberonul de pasate
iar ea papa asa:
400 ml lapte
100 ml cereale
100 ml ceai
70 ml supa
70 ml suc
Pentru cat de putin papa s-a declarat multumita de cat a luat in greutate. La inaltime stam mai prost, suntem tare mignone. A luat 400 gr in 2 saptamani.
Deci avem 6300 kg si 61 cm.(cam asa avea Matei al Oanei la 2 luni)(de fapt 6200 si 62 cm parca)
Dar in schimb alte probleme nu sunt.
Rose68
mi-a zis ca pentru fetite la 5 luni greutatea trebuie sa fie intre 5780-7550 iar inaltimea intre 60,4-67,4
iar la 6 luni limitele sunt 6450-8157 iar inaltimea intre 62,4-69,2
Rose68
Are 6300 gr nicidecum kg. Soooooory
anku
QUOTE(Rose68 @ May 14 2009, 05:40 PM) *
ne-am intors de la doctor. Nu are nimic ....dar ziua de ieri a fost tare rea. Mi-a zis ca papa prea putin. Pentru varsta ei ar trebui sa pape cam asa:
800-900 ml lapte
180 ml cereale
180 supa cu legume pasate cu lingurita si numai la refuzul bebelinei cu biberonul de pasate
180 piure de fructe cu lingurita si numai la refuzul bebelinei cu biberonul de pasate

iar ea papa asa:
400 ml lapte
100 ml cereale
100 ml ceai
70 ml supa
70 ml suc
Pentru cat de putin papa s-a declarat multumita de cat a luat in greutate. La inaltime stam mai prost, suntem tare mignone. A luat 400 gr in 2 saptamani.
Deci avem 6300 kg si 61 cm.(cam asa avea Matei al Oanei la 2 luni)(de fapt 6200 si 62 cm parca)
Dar in schimb alte probleme nu sunt.

rose darius care este cel mai mancacios p aici nu papa atat....
papam asa
800-1000ml lapte ...
150 ml cu suc si ceai amestecat din care 100-110 este ceai
100 ml piuree sau in unele zile doar un borcan intreg de 190 gr...
dc mai papa zic eu inca 200-300 gr lapte eu zic ca ar fi perfect....
in rest ne bucuram ca nu aveti nimic.... tzuc.gif
dar va incadrati in limite f bine...mai ales ca ea a fost si bolnavioara la inceput un piculet....
lasa ca p parcurs uite ce fain se dezvolta....400 gr in 2 sapt este suuuuper....
darius a stagnat de 2 sapt....nici un gram in plus....
cred ca fiecare bebe are ritmul lui....bine ca i-am dart sa pape cat a vrut el ca uite ca de cand mancam si solid este suuuper ok....
va poopam.... tzuc.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ May 14 2009, 05:32 PM) *
cel mai frecvent se face de la apa care intra in urechi la baita. E periculoasa pentru ca in formele severe poate recidiva si afecta auzul. Plus ca e tare dureroasa
SI NU trebuie sa faca nici un bebe, dar forme usoare care trec repede fac destui bebei. De, la baita mai intra apusoara....

ahaaaa...
noua tot timpul ne intra in urechi si ochi....
ca noi stam cu totul in apa inclusiv capul....sa se invete ...nu ca mine ca am asa o senzatie urata cand ma scufund in apa.....
dar tb sa-l laudam po tati....ca el ne sterge urechile de fiecare data....cu hartiuta igienica pana in canal si cand nu mai absoarbe inseamna ca nu mai este umeda....
oricum tb sa am grija cu geamurile....eu sufar de calduri si mai stzau mai ales dim cu toate deschise....
doamne ajuta sa nu avem de furca cu asa ceva si sa nu aiba nici iancu ....
anku
rose ce fAin v-ati facut pozita ....
suuuuper..........
danielaaa ce faceti voi????'
Sunteti la plimbarita voi cuscrele???? tongue.gif
Randuiti nunta copiilor??? cool.gif yes.gif
Poate nu ne chemati si p noi....
simina_ana
Neata
Vesti bune...
Nu avem otita, doar ne radiaza durerea de la dintisori in urechiusa.....Si din cauza durerii noi ne-am descoperit urechea....liwlol.gif si din cauza asta, mami nu doarme de cateva nopti liwlol.gif.....sa mai spui vreodata Rose ca esti paranoia....ca uite eu te intrec...liwlol.gif
Asadar....nu are nimic...doar gingia putin inflamata....nu dau sa iasa dintii, dar mi-a recomandat sa-i dau de 3 ori pe zi cu Calgel, inainte de masa ca sa manance linistit. Pentru faptul ca are 37,5 - 37,7 mi-a dat sa-i dau 2, 3 zile Nurofen cate 2,5 ml pe de 2 ori pe zi.
Cat despre faptul ca nu vrea sa mai pape prea bine mi-a spus ca e de ordin hormonal la mine. Ca ovarul meu se pregateste de-acum de "musafiri" si o sa observ ca dupa ce imi va veni si CM, in acea perioada a lunii piticul nu va mai manca la fel de bine. Cica nu mai recunoaste gustul lapticului lui.

No....bine ca m-am linistit.

PS. Sa-l vedeti acum pe Iancu ce a inceput sa faca ....da din maini si din piciaore ca un karatist...liwlol.gif e asa haios...
anku
QUOTE(simina_ana @ May 15 2009, 09:26 AM) *
Neata
Vesti bune...
Nu avem otita, doar ne radiaza durerea de la dintisori in urechiusa.....Si din cauza durerii noi ne-am descoperit urechea....liwlol.gif si din cauza asta, mami nu doarme de cateva nopti liwlol.gif.....sa mai spui vreodata Rose ca esti paranoia....ca uite eu te intrec...liwlol.gif
Asadar....nu are nimic...doar gingia putin inflamata....nu dau sa iasa dintii, dar mi-a recomandat sa-i dau de 3 ori pe zi cu Calgel, inainte de masa ca sa manance linistit. Pentru faptul ca are 37,5 - 37,7 mi-a dat sa-i dau 2, 3 zile Nurofen cate 2,5 ml pe de 2 ori pe zi.
Cat despre faptul ca nu vrea sa mai pape prea bine mi-a spus ca e de ordin hormonal la mine. Ca ovarul meu se pregateste de-acum de "musafiri" si o sa observ ca dupa ce imi va veni si CM, in acea perioada a lunii piticul nu va mai manca la fel de bine. Cica nu mai recunoaste gustul lapticului lui.

No....bine ca m-am linistit.

PS. Sa-l vedeti acum pe Iancu ce a inceput sa faca ....da din maini si din piciaore ca un karatist...liwlol.gif e asa haios...

ne bucuram ca nu aveti otita....
durere pana la urechi de la dinti????
aoleo....darius roade la degetul meu si se inerveaza si roade si mai tare si dc indraznesc sa iliau plange....
mno ca figura cu laptele nici nu am auzit....
hi hi iancu isi face gimnastica de dimineata ...e la antrenamente...
Rose68
QUOTE(simina_ana @ May 15 2009, 08:26 AM) *
Neata
Vesti bune...
Nu avem otita, doar ne radiaza durerea de la dintisori in urechiusa.....Si din cauza durerii noi ne-am descoperit urechea....liwlol.gif si din cauza asta, mami nu doarme de cateva nopti liwlol.gif.....sa mai spui vreodata Rose ca esti paranoia....ca uite eu te intrec...liwlol.gif
Asadar....nu are nimic...doar gingia putin inflamata....nu dau sa iasa dintii, dar mi-a recomandat sa-i dau de 3 ori pe zi cu Calgel, inainte de masa ca sa manance linistit. Pentru faptul ca are 37,5 - 37,7 mi-a dat sa-i dau 2, 3 zile Nurofen cate 2,5 ml pe de 2 ori pe zi.
Cat despre faptul ca nu vrea sa mai pape prea bine mi-a spus ca e de ordin hormonal la mine. Ca ovarul meu se pregateste de-acum de "musafiri" si o sa observ ca dupa ce imi va veni si CM, in acea perioada a lunii piticul nu va mai manca la fel de bine. Cica nu mai recunoaste gustul lapticului lui.

No....bine ca m-am linistit.

PS. Sa-l vedeti acum pe Iancu ce a inceput sa faca ....da din maini si din piciaore ca un karatist...liwlol.gif e asa haios...


Neatza!
Imi pare bine ca nu are otita, pentru ca tare e dureroasa.............am vazut bebe cu otita si saracul urla , dadea din picioare si smulgea urechea........
Cat priveste dintisorii ..............tot asa cu Nurofen si Calgel ne descurcam si noi, dar mai avem si Calma Baby ca altfel e jale.
Acum m-am linistit ieri la medic si azi s-a constipat...ziua si problema noua. Cred ca de la cereale orez cu morcov supa cu mult morcov, suc cu morcov....i-o fi ajuns si ei. A scos o cacareaza tare ca la oite si apoi i-am bagat supozitor glicerina si acum e mai binisor. De iesit nu i-a iesit nici un dintisor, nici macar cu are gingia alba, dar salivatia e si mai abundenta (daca sta cu capusorul intr-o parte, chiar curge nu se scurge....)Iar de bagat in gurita.....baga tot ce gaseste...................
Iar ieri a papat si mai putin, dar cica de la dinti sa ma astept la asa ceva...............deja are 2 saptamani trecute de la primele simptome.......
anku
poate are numai asa o perioada....
saracuta...
si noi salivam abundent si bagam tot in gurita ....
desi noua ne-a spus ca nu ne vor iesi dintii curand dar totul este in stadiu de pregatire...
doamne mi-o fi groaza cand ioi ajunge in faza voastra....ca aici nu se da nimic....nici colagel nici nurofen nici baby calm ca maram e normal ... doh.gif
Kris&Robert
QUOTE(anku @ May 14 2009, 07:01 PM) *
rose ce fAin v-ati facut pozita ....
suuuuper..........
danielaaa ce faceti voi????'
Sunteti la plimbarita voi cuscrele???? tongue.gif
Randuiti nunta copiilor??? cool.gif yes.gif
Poate nu ne chemati si p noi....


buna dimineata!

ai fost super tare la faza asta!

pai . . . am putea sa nu va chemam?!
cel putin de frica . . .



apropo!

anku
mammi tb sa-ti cumperi si rochie de socrella de aia mare....
dar daneiellaaa p unde se ascunde???
voi sunteti bine???
Kris&Robert
QUOTE(anku @ May 15 2009, 09:22 AM) *
mammi tb sa-ti cumperi si rochie de socrella de aia mare....
dar daneiellaaa p unde se ascunde???
voi sunteti bine???


iti dai seama!
trebuie sa fiu o soacra frumoasa, nu acra!
cu asa o nora nici nu o sa fie greu!

daniela cred ca e la micul dejun!
intra ea mai tarziu!

pupici lui darius!

danieelaa
QUOTE(anku @ May 15 2009, 09:22 AM) *
mammi tb sa-ti cumperi si rochie de socrella de aia mare....
dar daneiellaaa p unde se ascunde???
voi sunteti bine???


aici suntem si noi.......neata..........simina intradevar vesti bune.........anku pai se poate sa nu va chemam?
QUOTE(mammi @ May 15 2009, 09:26 AM) *
iti dai seama!
trebuie sa fiu o soacra frumoasa, nu acra!
cu asa o nora nici nu o sa fie greu!

daniela cred ca e la micul dejun!
intra ea mai tarziu!

pupici lui darius!

neata mammi
de la denisa pt robert
iar pt cuscra
simina_ana
Rose, am mai intrebat si ieri....a facut kaki cam verzui...e normal? o fi de la mar?
Azi a papat toata pulpa de la mar si a baut si 60 ml de suculetz.....
De luni incep sa-i dau si morcov sa vad ce face.....dar inteles ca morcov sa nu-i dau mai mult de 30 ml pe zi ca altfel se ingalbeneste la piele...e adevarat? wacko.gif

Pupicei la toata lumea. Noi plecam la plimbarica....pana la primarie sa iau banii de trusou si apoi in parc....ca vad ca aici e frumos numai pana pe la pranz...apoi incepe sa bata vantul. Ieri a fost o exceptie....am putut sta afara de la 2 la 8.
L-am lasat pe Iancu pe pat la noi in dormitor ca sa ma imbrac si cand m-am dus la el dormea....pe burta....iar....liwlol.gif
Sper sa se trezeasca in timp util ca sa ajung pana la 12 la primarie.

Vorbim mai tarziu. Pupicei
oana petrina
buna fetele,
multumim ca ne-ati laudat oFloare.gif
Rose ii dau biscuiti PLASMON ptr copii pana in 3 ani. nu stiu daca sunt la noi ca nu m-am uitat. mie imi trimite mama din italia biscuitii si borcanele cu papa. azi am papat doua borcanele mici de piure de mar. m-am ingrozit cand am vazut cat ar trebui sa pape la varsta asta. noi nu papam asa de mult si totusi luam bine in greutata. dr a zis ca e f bine. noi papam asa prima masa 150ml lapte, apoi piure de mar cu biscuiti sau borcanel cam 100gr. iar laptic 150, alta masa cu laptic 150 si la culcare 180 cu cereale . si ii merge tare bine. mai mult de atat cred ca pocneste. eu zic ca fiecare papa dupa cum are nevoie. nu trebuie sa-i indopam dupa carte.
simina ma bucur ca Iancu e bine. of mititelul lasa ca ies si dintisorii si scapam de fazele astea. referitor la saliva Matei a inceput sa saliveze tar si sa-l vedeti cum se uita la mine cand mananc ceva ca mi se face mila si nu mai pap in fata lui. vad ca de cand il spal cu gama trixera de la aven nu mai avem probleme deloc cu pielicica. la cuculet ma joc si eu la fiecare baita dar am si eu un mare stres cu el. sper sa ne rezolve si pe noi dr. ieri si azi mi-a facut cacauta ca un baietel mare adica destul de tare si adunat totul. in schimb mi-am facut ieri de 3 ori si azi de doua ori asa ca nu cred ca e constipat. o sa intreb si dr.
cum dorm bebeii vostrii noaptea? al meu de pe la 5 dim il apuca o foiala in pat da din picioare hatana patul din toate incheieturile. ba se intoarce pe burta ba pe spate , se intoarce cu capul in partea cealalta.e o foiala de n-am vazut. si e mare amator de degetel asa incat tre sa-l pazesc sa-i scot degetelul din gurita non stop.
sper ca nu v-am plictisit ca nu scriu o sapt si apoi va trag un roman laugh.gif
pupam mamicile si bebeii frumosi
anku
astazi am incercat si noi orez piasat cu legume...dovleac si rosii parca...
dar nu ne place....nu am insistat ..mai incercam maine....
p darius l-am lasat in fund in fotoliu si se ridica in fundulet...tine mana contar ca sa nu cada si sta in fundulet si 2 min....
de abia asteapta tacso sa-l dea in leagan.... biggrin.gif
simina ana plimbarita placuta...ce sa faca si iancu dc ia venit somnul?????face iancu cinste ca ia bani.... tzuc.gif bere.gif laugh.gif
oana ne bucursam ca sunteti ok...poopam un mateiut frumos....nici eu nu mananc in fata lui darius ca-i fac pofta si vrea si el saracu.... tzuc.gif
simina_ana
Oana, stai linistita ca si la noi e la fel....Iancu ma trezeste pe la 4 sa-i dau papa, dar cred ca se trezeste cu ceva timp mai devreme....ca arata patutul lui de zici ca au trecut turcii,..toate jucariile imprastiate, el intors....ba ca-i mai ies si piciorusele printre zabrelele de la pat...desi avem peretar...ce mai...e agitatie mare noaptea la el in patut....


Ce cinste Anku doh.gif ...abia daca ajung sa-i iau un bax de pampers si servetele umede....1,5 mil....caca-maca...scuze de expresie....Isi bat astia joc de copii. Ma gandesc cu groaza ca sunt parinti care stau doar din banii pt copil ....
Chiar vb cu sotul aseara...dupa 3 luni m-au sunat sa ma duc sa iau si banii astia amarati.
Iar de indemnizatia pt crestere, nici nu mai vb....cica in iunie sa verific cardul si sa ma astept sa-mi dea banii. Pai la 6 luni cat au sa-mi dea, or sa spuna ca nu mi-i pot da pe toti o data ca sunt prea multi. Sunt atat de nervoasa pe ei wife.gif ...Plus ca am auzit fel de feld e cazuri cu intarzieri de alea...de prost gust.


Am venit acasa....ca era foarte cald....si cum am tot mers pe jos zilele astea mi-am cam fortat degetul si a inceput sa ma doare. Unde mai pui ca ma ard talpile,.,,,Cred ca facem un nani si apoi iesim iar in parc de unde ne va culege tati, ca sa mergem la cumparaturi.

pupicei
anku
nu te supara....am glumit..... rolleyes.gif
la noi nu se da nici un trusou dar sunt multumita cu alocatia ca jumatate imi ramane...
abia in iunie vin banii????din decembrie????
oh my god....
bataie de joc....pacat...dar speram la mai bine....
vb ta...sunt oameni care traiesc din banii astia 50 euro ...si aici se intreaba cum sa traiasca mama si copilul cu 470 de euro!!!! sad.gif
Rose68
QUOTE(simina_ana @ May 15 2009, 10:54 AM) *
Rose, am mai intrebat si ieri....a facut kaki cam verzui...e normal? o fi de la mar?
Azi a papat toata pulpa de la mar si a baut si 60 ml de suculetz.....
De luni incep sa-i dau si morcov sa vad ce face.....dar inteles ca morcov sa nu-i dau mai mult de 30 ml pe zi ca altfel se ingalbeneste la piele...e adevarat? wacko.gif

Pupicei la toata lumea. Noi plecam la plimbarica....pana la primarie sa iau banii de trusou si apoi in parc....ca vad ca aici e frumos numai pana pe la pranz...apoi incepe sa bata vantul. Ieri a fost o exceptie....am putut sta afara de la 2 la 8.
L-am lasat pe Iancu pe pat la noi in dormitor ca sa ma imbrac si cand m-am dus la el dormea....pe burta....iar....liwlol.gif
Sper sa se trezeasca in timp util ca sa ajung pana la 12 la primarie.

Vorbim mai tarziu. Pupicei

dr ne-a spus ca odata cu diversificarea va mai face verzui.............primul motiv ar fi ca la inceputul diversificarii ei nu se satura........si e adevarat de la morcov se poate ingalbeni
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ May 15 2009, 05:23 PM) *
dr ne-a spus ca odata cu diversificarea va mai face verzui.............primul motiv ar fi ca la inceputul diversificarii ei nu se satura........si e adevarat de la morcov se poate ingalbeni



tzuc.gif
Multumesc d-na doctor oFloare.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ May 15 2009, 04:10 PM) *
nu te supara....am glumit..... rolleyes.gif
la noi nu se da nici un trusou dar sunt multumita cu alocatia ca jumatate imi ramane...
abia in iunie vin banii????din decembrie????
oh my god....
bataie de joc....pacat...dar speram la mai bine....
vb ta...sunt oameni care traiesc din banii astia 50 euro ...si aici se intreaba cum sa traiasca mama si copilul cu 470 de euro!!!! sad.gif



Crezi ca ma pot supara pe tine? Am zis doar asa....Stii bine ca facem cinste....cu o halba de laptic...
Dar ca si chestie ....1,5 mil la ce-ti ajung....
Rose68
QUOTE(simina_ana @ May 15 2009, 07:45 PM) *
tzuc.gif
Multumesc d-na doctor oFloare.gif


e adevarat cu ingalbenirea: au venit 2 bebei la dr si eu eram acolo. Aveau boticul si urechile portocalii. trece dar parca erau extraterestri.Cica morcovul din import face asta. Dar culmea bebelinei nu ii place cel de la tarani, asa ca ii dau mai putin si in amestec cu mar mult
anku

ce faceti fetele???
noi ne-am trezit...
alina84
Buna ziua mamelor,ce mai faceti?Simina,nici tie nu ti-au venit inca banii pe indemnizatie?Ati auzit ca cica mamele care iau 85% din salar nu mai primesc alocatiile pt copii de 2 mil?ca cica nu avem ce face cu ei.Bataie de joc,ca la noi la nimeni.Si pe langa faptul ca nu mai da alocatia mai asteptam si 6 luni ca sa ne vina banii,si intre timp tu sa te descurci cum poti,sa platesti rate,intretinere,curent si sa ii cumperi si copilului pampersi,lapte,servetele,haine etc.
Dar in fine,sa fie copilasii nostri sanatosi,ca ne descurcam noi cumva ca sa le fie lor bine.Stefanut al meu inca ia tratament pana marti si sa vedem daca e mai bine poate mergem si noi miercuri sa facem vaccinul.M-am saturat de atatea medicamente,cred ca imi deschid farmacie la cate am.
Fetelor,bebicii vostri mananca legumele pasate de la supica?al meu nu vrea decat zeama,daca ii dau legume se stramba si nici nu deschide gura.Ce le mai dati inafara de supica si piure de fructe?le dati cereale?de care?
Va pupam si sa aveti o zi frumoasa. tzuc.gif
anku
zici ca am cobit....
67 ron ia luat de la aeroport pana la gara de n.....ia dat 70!!!
ca 780 scrie ca circula dar de fapt NU CIRCULA mad.gif nervi.gif nervi.gif nervi.gif mad.gif mad.gif mad.gif
no comment...
este metoda absouta si cea mai buna de a obliga omul sa se urce in taxi....
si eu care sunt complet anti taxi...
ma apuca nervii...
a schimbat bani in aeroport si in loc sa-i schimbe cu 4.1 ia schimbat cu 3.65 mad.gif mad.gif nervi.gif
este ceva de necrezut...
e greu si aici dar parca mult mai greu acasa si nu din punct de vedere financiar ci din cauza incorectitudinii,oameni parsivi si mandri pana dupa...hai ma opresc aici ca imi iasa p gura si altele...
sunt prea suparata...nu-mi vine parca sa cred ca se poate intampla asa ceva... mad.gif
anku
QUOTE(alina84 @ May 16 2009, 03:09 PM) *
Buna ziua mamelor,ce mai faceti?Simina,nici tie nu ti-au venit inca banii pe indemnizatie?Ati auzit ca cica mamele care iau 85% din salar nu mai primesc alocatiile pt copii de 2 mil?ca cica nu avem ce face cu ei.Bataie de joc,ca la noi la nimeni.Si pe langa faptul ca nu mai da alocatia mai asteptam si 6 luni ca sa ne vina banii,si intre timp tu sa te descurci cum poti,sa platesti rate,intretinere,curent si sa ii cumperi si copilului pampersi,lapte,servetele,haine etc.
Dar in fine,sa fie copilasii nostri sanatosi,ca ne descurcam noi cumva ca sa le fie lor bine.Stefanut al meu inca ia tratament pana marti si sa vedem daca e mai bine poate mergem si noi miercuri sa facem vaccinul.M-am saturat de atatea medicamente,cred ca imi deschid farmacie la cate am.
Fetelor,bebicii vostri mananca legumele pasate de la supica?al meu nu vrea decat zeama,daca ii dau legume se stramba si nici nu deschide gura.Ce le mai dati inafara de supica si piure de fructe?le dati cereale?de care?
Va pupam si sa aveti o zi frumoasa. tzuc.gif

am inteles ca premierul sau nu stiu ce ministru (in tot cazul cel care a vb la tv)e ata de bine instruit incat a facut aceasta greseala cum ca nu se mai da 200 ron pt copil....eu asa am auzit...
dar si dc e adev .... unsure.gif desi nu cred pt ca i ia astia din uniune la bani marunti....e bataie de joc...
cum adica nu aveti ce face cu ei???? mad.gif
pai ce un copil creste cu aer???
doamne iisuse hristoase.... pray.gif
noi in afara de ceiut amesteca cu suc si piuree de fructe si legume nu manacam inca nimic....as poate sa-i dau cereale si eu dar nu stiu ce sa-i dau ca toate sunt cu fel si fel de arome si sunt contra.... wacko.gif
poopam p tine si p stefanut si va dorim sanatate.... tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.