Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
danieelaa
QUOTE(Rose68 @ Apr 15 2009, 10:04 AM) *
deocamdata ii dau doar suc de mar. Peste cateva zile am sa ii dau si morcovel dar medicul meu pediatru mi-a spus sa nu ii dau. Si in seara aceasta incepem cu cereale de la Nestle. Sunt 3 tipuri de cereale de la Nestle pentru bebeii de 4 luni. Poate asa papa mai rar noaptea Inca mai papa noaptea din 2 in 2 ore. Iar sucul de merisor dimineata intre mese( cam intre 10 si 11). Cand va creste cantitatea mai mult voi inlocui total o masa de dimineata. iar cerealele vor inlocui o masa de seara. Andreea este micuta si de aceea ne-au recomandat cerealele. Are doar 5,600 la 4 luni si o saptamana. Difera diversificarea in functie de greutatea copilului( asa mi-a zis medicul meu pediatru). Adica la cei mai grasuti cerealele se introduc mai tarziu. Saptamana viitoare spre sfarsit introducem supita. Va mai scriu si va zic cum ne indruma pe noi dr pediatru.

mie pediatra mia zis sa incep cu supa de zarzavaturi dar eu am ramas masca ca nici macar suc de morcov sau mar nu i-am dat si mi-a mai zis ca seara sa ii dau cereale cam multe odata de aceea am zis sa incep cu sucul de morcov si abia dupa ce face 4 luni sa incerc si altele,sa o iau cu inceputul nu cu supa direct sau cu cerealele si nu stiam suculetul cand sa il dau,pt ca una eu sincer nu m-as grabi ca vad ca ea se satura cu laptele.......
anku
QUOTE(geocoto @ Apr 15 2009, 01:16 AM) *
Buna dragelor,

Nici noi nu o sa mai intram o perioada cam de 10 zile ca mergem in Ro.Plecam vineri si ar cam trebui sa ma apuc sa strang.
Ei bine dermatita atopica pe care a facut-o Lucas, bubitele de care va povesteam nu trece de la sine desi eu am trecut pe lapte soia.Asa ca dupa lungi dezbateri am decis sa-i suprimam copilului laptele matern si sa-i dam Nan HA.Am inceput de azi si sa vedem cum se comporta.
E asa aiurea, sunt mamici care se chinuie cu tot felul de produse sa-si stimuleze lactatia si eu ma chinui sa o opresc.Nu-i usor nici asa, nici asa.Sper sa se opreasca repede ca nu-i placut.Cum nu stim exact la ce este copilul alergic si eu nu stiu ce sa mai mananc ca sa-i fie bine am decis asa.
Dupa musafiri in ultimele zile si de cate 2 ori pe zi azi a dormit copilul asa profund, dar pe mine bineinteles cea mai buna salteluta.N-a vrut sa stea in carut, sau mai bine zis cum il puneam jos se speria din 5 in 5 minute si se trezea plangand.Acum seara a papat 90ml si a adormit la loc.

Pupam mamicile si bebeii lor
si va uram Sarbatori Fericite! floare2.gif

geo....nu tb sa opresti lactatia ptr dermatita atopica...si dareius a avut p fata intre ochi si urate ,galbene si scortoase...am dat cu ulei ininte de baie cu 20 min ,apoi am facut baie si apoi cand l-am uscat am dat cu prosopul peste bubite dar fara sa insist ca sa lase urme...intr-o sapt am scapat desi eu i fac baie tot a doua zi!!!!
este ceva normal....la unii in cap ,la unii p fata,la unii p picioare,p piept...
si eu alaptam atunci...sunt niste hormono care nu se potrivedsc cu ai tai dc este de la laptele matern...desi multi dr sustin ca bebelusii se cojesc cu sau fara lapte matern...
va poopam
anku
QUOTE(Rose68 @ Apr 15 2009, 10:01 AM) *
Geo, sa stii ca Mammi are dreptate...gama Mustela e cea mai buna. Si noi am avut cica dermatita atopica si ne-a tinut 2 luni. Acum a trecut. Am folosit de la Mustela produsul MUSTELA STELATOPIA- crema emolienta, insusi denumirea spune totul. crema emolienta fara parfum pentru pielea uscata si cu tendinta atopica, reface stratul lipidic calmeaza si reechilibreza, totodta e hopoalergenica.
Tot de la MUSTELA mai este si Mustela Stelatopia- crema curatatoare pentru baita (curatatoare este o baza de spalare ultra delicata, fara sapun, protectoare si calmanta, protejand filmul hidro-lipidic).
Iar acum ii fac masajul cu produs KLORANE-lapte hidratant pentru masaj non gras........si s-a schimbat total pielea bebelinei. Eu am avut putin timp san dar cat e fost era foarte gras..........Cand a aparut inca ii mai dadeam san. Nu stiu insa daca e de la laptele matern.

si aici este o crema fff scumpa dar am auzit ca nu are efecte....
anku

noi doar acum ne-am trezit....
ieri am avut o zi proasta in dsensul ca plangem fff mult....
dar cel putin mancam si noi la 2-4 ore!!!!
gata nu mai schimb lapticul...
rose...eu raman totusi la ideea ca lapticuol nu o satura...desi este aptamuil si ar tb sa ok sature ...darius a mancat aptamil in spoital si se simtea binisor cu el....
anku
QUOTE(danieelaa @ Apr 15 2009, 11:14 AM) *
mie pediatra mia zis sa incep cu supa de zarzavaturi dar eu am ramas masca ca nici macar suc de morcov sau mar nu i-am dat si mi-a mai zis ca seara sa ii dau cereale cam multe odata de aceea am zis sa incep cu sucul de morcov si abia dupa ce face 4 luni sa incerc si altele,sa o iau cu inceputul nu cu supa direct sau cu cerealele si nu stiam suculetul cand sa il dau,pt ca una eu sincer nu m-as grabi ca vad ca ea se satura cu laptele.......

dc se satura cu laptele las-o in pace...
este indicat sa in cepi cu suc de morcovi si mar dar dc nu-i dai nu inseamana ca se intampla ceva...
supa de zarzaavturi????eu am citit cva tb supa de radacinoase....
cereale????nuuuuuu....dupoa ce se ionv cu un fel de mancare si se face un pic de pauza ca sa se vada rfeactia....
p toate scrie incepand cu 4 luni...
eu as fi vrut sa incepp mai devreme pt ca al meu era mancau mare...dar vad ca acum s-a mai potolit deci nu mammai grabesc...
eu i-am dat suc de morcovi dar prima zi 30 ml , adoua zi 50 ml si a treia zi 90 ml...a isesit fff bine afara ,nu a avut dureri!!!acum am inceput cu ceai de fen chel amestecat cu mar....si am dat si un piureee de para care i-a placut fff m ult dar inca nu stim dsa mancam cu lingura!!!!la 4 luni i dau si eu suppica dar supa de radacinpoase ,macar prima...dc o vrea sa o manance...
eu zic sa o mai lasi o luna in pace ca nu are nimic dc ea se satura cu lapticul....
poopam p denisuca si p tine!!!!
danieelaa
asa am zis si eu anku...pupici dulci pt voi tzuc.gif
danieelaa
asa am zis si eu anku...pupici dulci pt voi tzuc.gif
danieelaa
scz am postat de 2 ori mi sa blocat pagina ...scz
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Apr 15 2009, 08:01 AM) *
Geo, sa stii ca Mammi are dreptate...gama Mustela e cea mai buna. Si noi am avut cica dermatita atopica si ne-a tinut 2 luni. Acum a trecut. Am folosit de la Mustela produsul MUSTELA STELATOPIA- crema emolienta, insusi denumirea spune totul. crema emolienta fara parfum pentru pielea uscata si cu tendinta atopica, reface stratul lipidic calmeaza si reechilibreza, totodta e hopoalergenica.
Tot de la MUSTELA mai este si Mustela Stelatopia- crema curatatoare pentru baita (curatatoare este o baza de spalare ultra delicata, fara sapun, protectoare si calmanta, protejand filmul hidro-lipidic).
Iar acum ii fac masajul cu produs KLORANE-lapte hidratant pentru masaj non gras........si s-a schimbat total pielea bebelinei. Eu am avut putin timp san dar cat e fost era foarte gras..........Cand a aparut inca ii mai dadeam san. Nu stiu insa daca e de la laptele matern.


Ne-a cumparat si noua taticul produsele de la Mustela ieri impreuna cu lapticul HA.M-am hotarat silea nu-i mai dau san asa ca ...Vad ca deja bubitele se comporta mult mai bine desi am dat doar de 2 ori cu crema si a papat doar o zi laptic.Oricum nu eram convinsa 100% ca ce mananc e bine si pt el si cam tot ce imi place nu am voie, asa ca...
Cum ziceati ca preparati laptele formula sa fie mai usor?Adica sa-l am gata cand ii este foame?Si cat pot sa-l tin dupa ce l-am preparat?M-am gandit ca ideea sa tin apa in termos nu este rea.Voi cum procedati?

Pupacim mamicile si bebeii oFloare1.gif
iullyy
Buna!

Azi implinim 4 luni si am facut vaccinul,bebe doarme si nu a mancat de la 7,a fost cam plangacios ca nu si-a facut somnul si am uitat sa va spun cel mai important lucru ca azi-noapte ne-am culcat la ora 3 .
Va invitam la o felie de tort occasion.gif si la dans bananab.gif .
Sa aveti o zi frumoasa!

anku
QUOTE(geocoto @ Apr 15 2009, 02:10 PM) *
Ne-a cumparat si noua taticul produsele de la Mustela ieri impreuna cu lapticul HA.M-am hotarat silea nu-i mai dau san asa ca ...Vad ca deja bubitele se comporta mult mai bine desi am dat doar de 2 ori cu crema si a papat doar o zi laptic.Oricum nu eram convinsa 100% ca ce mananc e bine si pt el si cam tot ce imi place nu am voie, asa ca...
Cum ziceati ca preparati laptele formula sa fie mai usor?Adica sa-l am gata cand ii este foame?Si cat pot sa-l tin dupa ce l-am preparat?M-am gandit ca ideea sa tin apa in termos nu este rea.Voi cum procedati?

Pupacim mamicile si bebeii oFloare1.gif

noi ne plimbam toata ziua cu termosul dupa noi....
laptele se tine 4 ore la fridgider si 2 ore la temp camerei dar indicat este sa-l faci proaspat...dc bea odata arunca restul ptr ca saliva are bacterii si iti dai seama cum se inmultesc bacteriile la temp camerei....
va poopam si ne bucuram ca va trec bubitele... tzuc.gif
anku


si ptr tine iuly

geutzica
buna! sunt si eu mamica de decembrie 2008....
geutzica
QUOTE(anku @ Apr 15 2009, 02:20 PM) *


si ptr tine iuly


buna fetelor
geocoto
QUOTE(geutzica @ Apr 15 2009, 02:52 PM) *
buna! sunt si eu mamica de decembrie 2008....


Buna ne bucuram sa te avem printre noi floare2.gif .Te asteptam cu detalii, cand s-a nascut bebe, cum doarme, evolutie si poze daca vrei.

Pupam,
Georgiana si Lucas

PS 1 La Multi Ani iullyy pt BB.

PS Lucas Nu mai vrea sa doarma in gradina si este asa frumos afara.Cum il scot se trezeste cu plans.Pe mine ar dormi si 3 ore dar la 26 de grade este destul de cald sa stea lipit de mine.
simina_ana
Nu intra omul 2 zile si vad ca v-ati facut de cap smile.gif
Ce ma bucur ca am ce citi si eu.

La multi ani Iuly pt BB. La cat mai mult lunite si ani frumosi.

Geutzica, bine ai venit printre noi si te asteptam la povesti despre bebe.

Rose, tare mult ma bucur ca Andreea si-a revenit. Sa dea DD sa o tina tot spre bine si cu piciorusele, si cu papa, si cu somnicul.

Oana, distractie placuta in Banat si asteptam poze...sa ne spui cum a suportat Matei drumul destuld e lung.

Geo, la fel....drum bun si distractie placuta acasa printre ai vostri.

Anku, ......o cafea foarte buna...ca de obicei...de cand bem cafea....vad ca e mai mare activitate pe aici. liwlol.gif

Am uitat pe Daniela si pe Mami....pupam bebeii....si le dorim sa fie cat mai cuminti si sa pape laptic deocamdata....mai incolo cu diversificarea.

Mie Iancu mi-a facut figura ieri....nu a facut deloc kaki si a fost f suparat si marait....iar aseara la 11 noaptea a tinut concert vreo 2 ore incontinuu de nu mai stiam cum sa-l potolim....nimic din ce-am incercat nu si-a facut efectul...a adormit pana la urma de la plans si a suspinat in somn inca vreo 2 ore....am atipit si noi pazindu-l pe el, iar spre dimineata l-am luat in pat cu noi. S-a trezit si iar a inceput sa planga. Saracutul se strangea ca un vierme si se inrosea tot ca nu putea sa faca.....pana la urma i-am dat un supozitor intreg...ca jumatate nu a avut efect si dupa o ora de masaj la burtica, ridicat picioruse....a reusit sa iasa.....nu stiam ce sa mai facem de bucurie...desi a fost "explozie" cand a iesit prima data si se murdarise pana la gat...dupa ce l-am dezbracat si l-am sters i-am pregatit baita si a mai facut o data si in cadita....si s-a speriat atat de tare ca iar a inceput sa planga....a mai facut apoi de 2 ori si vad ca daca la inceput era apos de la supozitor...acum si-a revenit.....Doamne ce m-am mai speriat aseara....eu nu am stiut ca Iancu al meu poate sa urle in halul ala...incercam disperata sa-mi aduc aminte de remediile de care ati vorbit aici, dar la cat eram de speriata nu-mi aduceam aminte nimic.....am incercat sa caut paginile....dar nu am reusit....bine ca pana la urma s-a linistit....a cazut apoi intr-un somn de 3 ore....amandoi.....a papat la 4 ore pana acum....imi e si frica sa-i mai dau sa pape....ca doar eu i-am facut rau....offf ...atre greu e sa-ti vezi puiul cum sufera .....

Am fost si noi ieri la dr. Avem 9 kg , 74 de cm lungime. Am cerut trimitere pt echo la inimioara si vineri cand ma duc eu la spital cu ghipsul o sa ma duc sa-i fac si lui programare....ca cica asa e acum.....Cu putzulica am rezolvat problema....nu in totalitate, dar ne-a spus medicul ca am facut treaba buna pana acum si sa continuam tot asa.
Anku, am uitat sa intreb de ce-am discutat noi pe mess, cu invineteala ...asa ca poate nu uiti tu....dar oricum dupa Paste mergem la vaccin , asa ca o sa intreb atunci...

....Vorba nasei noastre...e saptamana patimilor...Iancu cu constipatia, eu cu fractura.....bine ca s-au mai linistit apele...

Va pupam si va dorim sanatate....si o sa mai intram....dar mai rar zilele astea...ca e mama la mine, si o sa-mi mai vina musafiri....cel putin de vineri am casa plina....

Rose68
QUOTE(geutzica @ Apr 15 2009, 03:52 PM) *
buna! sunt si eu mamica de decembrie 2008....

Bine ati venit! Va asteptam cu povesti.

Geo drum bun si sa aveti un botez asa cum il visati!

Iully cand faceti vaccinul? Speram sa fie bine, noi am facut temperatura mare. Sa intrebati medicul pediatru dar inainte de vaccinare ar trebui sa luati un supozitor antitermic.
Pupam bebicul de ziua lui si pe mamica lui
pentru bebic
pentru mami
danieelaa
QUOTE(iullyy @ Apr 15 2009, 01:16 PM) *
Buna!

Azi implinim 4 luni si am facut vaccinul,bebe doarme si nu a mancat de la 7,a fost cam plangacios ca nu si-a facut somnul si am uitat sa va spun cel mai important lucru ca azi-noapte ne-am culcat la ora 3 .
Va invitam la o felie de tort occasion.gif si la dans bananab.gif .
Sa aveti o zi frumoasa!


la multe lunite

iar pt mami
anku
QUOTE(geocoto @ Apr 15 2009, 05:31 PM) *
Buna ne bucuram sa te avem printre noi floare2.gif .Te asteptam cu detalii, cand s-a nascut bebe, cum doarme, evolutie si poze daca vrei.

Pupam,
Georgiana si Lucas

PS 1 La Multi Ani iullyy pt BB.

PS Lucas Nu mai vrea sa doarma in gradina si este asa frumos afara.Cum il scot se trezeste cu plans.Pe mine ar dormi si 3 ore dar la 26 de grade este destul de cald sa stea lipit de mine.

idem....astazi nu a inchis un ochi si m-a terorizat p mine...
Rose68
Buna dimineata!
Am venit la cafeluta

Scuze Iully citesc cu mintea pe garduri. Tu ai scris ca a facut vaccinul piticutu' tau si eu te intrebam cand il faci........cum a trecut noaptea?Pupici

Vad ca Andreuta a papat si acum doarme..nu prea doarme ea la ora asta..........dar profit

Daniela unde locuiti voi acum tot in Bucuresti s-au v-ati intors in Alba?


Ieri a papat suculetu' de mar la ora 10, si ce s-a mai lins pe botic si la 11 a trecut trenu'................a dat in diareee..........oricum nu putea face chiar la o ora dupa merisor. Cred ca a fost o intamplare. II dau si azi. A facut kaki in dimineata asta destul de bine, asta dupa ce ieri domnisoara a baut ceiut de menta si un biberon de lapte i l-am preparat cu apa de orez.


Am facut rost de cantecele din filmele Maria Mirabela si Veronica. Pe cine interezeaza sa zica..............Noua ne plac guitar.gif
Rose68
Baietei fiti pe faza. V-am mai adus un bobocel de fata

Pentru mamicile mai vechi de pe forum:
In fotografie este ANDYMAR si fetita ei SELENA YASMIN( este cea care a deschis topicul MAMICI DE DECEMBRIE)
Este extrem de ocupata, casa, bebica si isi mai continua si studiile
Va saluta pe toate!


anku

rose ma scuzi de intarziere!!! bananab.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Apr 16 2009, 10:48 AM) *
Baietei fiti pe faza. V-am mai adus un bobocel de fata

Pentru mamicile mai vechi de pe forum:
In fotografie este ANDYMAR si fetita ei SELENA YASMIN( este cea care a deschis topicul MAMICI DE DECEMBRIE)
Este extrem de ocupata, casa, bebica si isi mai continua si studiile
Va saluta pe toate!

sanatate ,fericire si noroc in viata yasminei si parintiilor !!!!

rose si al meu dupa ce-i dau sa bea ceiutul cu suculetul de mar iasa cam la o jumate de orfa...dar nu e diaree,iasa bine!!!
danieelaa
QUOTE(Rose68 @ Apr 16 2009, 09:34 AM) *
Buna dimineata!
Am venit la cafeluta

Scuze Iully citesc cu mintea pe garduri. Tu ai scris ca a facut vaccinul piticutu' tau si eu te intrebam cand il faci........cum a trecut noaptea?Pupici

Vad ca Andreuta a papat si acum doarme..nu prea doarme ea la ora asta..........dar profit

Daniela unde locuiti voi acum tot in Bucuresti s-au v-ati intors in Alba?Ieri a papat suculetu' de mar la ora 10, si ce s-a mai lins pe botic si la 11 a trecut trenu'................a dat in diareee..........oricum nu putea face chiar la o ora dupa merisor. Cred ca a fost o intamplare. II dau si azi. A facut kaki in dimineata asta destul de bine, asta dupa ce ieri domnisoara a baut ceiut de menta si un biberon de lapte i l-am preparat cu apa de orez.
Am facut rost de cantecele din filmele Maria Mirabela si Veronica. Pe cine interezeaza sa zica..............Noua ne plac guitar.gif



tot in bucuresti stau Rose dar m-am mutat o statie de autobuz mai jos...........
buna dimineata scuze am si uitat sunt cu capul in nori sunt nedormita de ieri ,bubulina mea cred ca sa racit crybaby.gif crybaby.gif toata noaptea mi sa foit mi-a plans ca nu putea respira ,i-am tras mucozitatile si dupa o oara de liniste incepea iar ,mai sa se inece saracutza si uite asa am tinut-o toata noaptea dar mai ales dimineata...... de la 5 sunt pe internet cautand citand si pazand bb,sa nu se inece,asa urat horcaie sad.gif ...........dupa ce a papat la 9 am pus-o la ragait si mi-a vomitat cand am pus-o in patut am vazut pe pat ditamai petele de lapte cu secretii sad.gif .........sunt rupta nu neaparata de oboseala cat de neputinta si ciuda ......am vb cu dr si dupa masa mergem la control am sa merg sa cumpar si batista bebelusului ca eu am aspirator nazal (nu stiu daca se numeste asa )de care trag eu secretiile,dar degeaba ca toate nu se pot trage asa .....asa ca voi trece la aspirator...................daca am scris baliverne sau nu am fost coerenta scuze .......pe cat m-am bucurat ac nu a luat raceala de la mine si ca nu se va raci a luat raceala ieri afara sad.gif si azi trebuia sa mergem si la control la picioruse .si uite asa nu mai face mami nimik nici la consultatie nici in casa ca sta cu bubulina,atat de neputincioasa ma simt mai ales ca nu ma pot apropria prea mult de ea sa o linistesc cum o linisteam inainte sa ii pun obrajorul pe obrajorul meu,eu toata ziua stau cu masca si la un pic de distanta pe fata sa nu suflu direct pe ea............sper ca la noapte sa doarma sau macar azi sa se mai linisteasca un pic,ca ea nu mi-a plans pan acum mai deloc nici lacrimioarele nu ne-au data daca nu am plans,si acuma e foarte agitata si stiti si voi cum sunt cand nu le mai convine nimik,sau sunt bolnaviori...........scz greselile atat de ortografie cat si exprimare nu am timp sa vad daca am scris corect
Rose68
QUOTE(danieelaa @ Apr 16 2009, 10:39 AM) *
tot in bucuresti stau Rose dar m-am mutat o statie de autobuz mai jos...........
buna dimineata scuze am si uitat sunt cu capul in nori sunt nedormita de ieri ,bubulina mea cred ca sa racit crybaby.gif crybaby.gif toata noaptea mi sa foit mi-a plans ca nu putea respira ,i-am tras mucozitatile si dupa o oara de liniste incepea iar ,mai sa se inece saracutza si uite asa am tinut-o toata noaptea dar mai ales dimineata...... de la 5 sunt pe internet cautand citand si pazand bb,sa nu se inece,asa urat horcaie sad.gif ...........dupa ce a papat la 9 am pus-o la ragait si mi-a vomitat cand am pus-o in patut am vazut pe pat ditamai petele de lapte cu secretii sad.gif .........sunt rupta nu neaparata de oboseala cat de neputinta si ciuda ......am vb cu dr si dupa masa mergem la control am sa merg sa cumpar si batista bebelusului ca eu am aspirator nazal (nu stiu daca se numeste asa )de care trag eu secretiile,dar degeaba ca toate nu se pot trage asa .....asa ca voi trece la aspirator...................daca am scris baliverne sau nu am fost coerenta scuze .......pe cat m-am bucurat ac nu a luat raceala de la mine si ca nu se va raci a luat raceala ieri afara sad.gif si azi trebuia sa mergem si la control la picioruse .si uite asa nu mai face mami nimik nici la consultatie nici in casa ca sta cu bubulina,atat de neputincioasa ma simt mai ales ca nu ma pot apropria prea mult de ea sa o linistesc cum o linisteam inainte sa ii pun obrajorul pe obrajorul meu,eu toata ziua stau cu masca si la un pic de distanta pe fata sa nu suflu direct pe ea............sper ca la noapte sa doarma sau macar azi sa se mai linisteasca un pic,ca ea nu mi-a plans pan acum mai deloc nici lacrimioarele nu ne-au data daca nu am plans,si acuma e foarte agitata si stiti si voi cum sunt cand nu le mai convine nimik,sau sunt bolnaviori...........scz greselile atat de ortografie cat si exprimare nu am timp sa vad daca am scris corect


parerea mea e ca nu se merita batista bebelusului. Eu am cumparat-o de cand s-a nascut. In primul rand bebe se cam sperie cand aude aspiratorul.....stie ce urmeaza si plange de tie si mila sa ii mai faci ceva. Eu am tot aspirator nazal MOUCHE BEBE se numeste se gadeste la farmaciile Centrofarm si costa 27,7 noua ni s-a parut de departe mai eficienta decat BATISTA BEBELUSULUI. plus ca la BATISTA BEBELUSULUI cand vei vedea ca se umfla fontanela cand tragi te vei lasa pagubasa. Noi am decis sa nu o mai chinuim cu BATISTA BEBELUSULUI ca oricum nu iesea cine stie ce. Nu te astepta la o minune. Asta e parerea mea si a sotului........tu faci cum vrei...............Tot MOUCHE BEBE are si GEO si parea si ea multumita de el.(a lui Geo e cu baterii)
Pupici lui Denisuca tzuc.gif
anku
vaaai danielaaa te inteleg perfect ca si lui darius nu-i trece hoarca aia nicicum...o are deci de la 2 luni cand il aud ma apuca dispoerarea!!!prima data cand ti se imbolnaveste copilul te sperii si nu mai stii ce sa faci!!!
ridica patutul astfel incat capul sa fie mai sus cu 30 grade si asa nu se infunda!!!bine ca va duceti la medic....depinde ce va da...noua nu a vrut sa ne dea antibiotic si am intrat in spital si nici acum nu suntem bine!!!desi inca inhalam....cam intr-o sapt trece...
tu mai esti racita???
eu stii ce fac???dc ma duc mai spre seara sau banuiesc ca poate i-a fost un pic rece nu-i mai fac baie in seara respectiva ptr ca baia i moleseste org si atunci se imbolnaveste...asa am facut prima data cand a racit de acum nu ne mai trece hoarca din gat!!!l-am adus de la minus 2 grade in casa si i-am dat sa manance dupa ce a urlat de foame ca bau-bau!!!apoi ma pune cezarul sa-i fac baie...dc nu-i faceam si baie poate nu era asa de grav!!in 24 vreau sa vb si de vaccinul ala de plamani ca nu mia pot de frica...horcaie in spate ,in piept si in gat dar fara sa fie racit!!!mai bine dc va da ceva antibiotic ca altfel poate nu se trec e si ajungreti ca si noi....
va poop sa ne dai de veste cum este.... tzuc.gif
danieelaa
QUOTE(Rose68 @ Apr 16 2009, 11:56 AM) *
parerea mea e ca nu se merita batista bebelusului. Eu am cumparat-o de cand s-a nascut. In primul rand bebe se cam sperie cand aude aspiratorul.....stie ce urmeaza si plange de tie si mila sa ii mai faci ceva. Eu am tot aspirator nazal MOUCHE BEBE se numeste se gadeste la farmaciile Centrofarm si costa 27,7 noua ni s-a parut de departe mai eficienta decat BATISTA BEBELUSULUI. plus ca la BATISTA BEBELUSULUI cand vei vedea ca se umfla fontanela cand tragi te vei lasa pagubasa. Noi am decis sa nu o mai chinuim cu BATISTA BEBELUSULUI ca oricum nu iesea cine stie ce. Nu te astepta la o minune. Asta e parerea mea si a sotului........tu faci cum vrei...............Tot MOUCHE BEBE are si GEO si parea si ea multumita de el.(a lui Geo e cu baterii)
Pupici lui Denisuca tzuc.gif

eu am narhinel aspirador nasal para el bebe e trimis din sp e bun si acesta dar parca nu trage tot mai ales daca e mult si o chinui de prea multe ori sa ii trag totce are ...am sa vad si de ce ai zis tu ..........acum vad ca are ora de concert,i-am pus cam la jumate de ora cate o picatura de ser in nari,dar nici nu vreau sa abuzez pt ca poate nu e bine atatea picaturi pe zi,cel putin pe moment e linistita sa vedem azi pe parcursul zilei.............ms mult rose.
pupci la Andreea tzuc.gif
danieelaa
QUOTE(anku @ Apr 16 2009, 12:06 PM) *
vaaai danielaaa te inteleg perfect ca si lui darius nu-i trece hoarca aia nicicum...o are deci de la 2 luni cand il aud ma apuca dispoerarea!!!prima data cand ti se imbolnaveste copilul te sperii si nu mai stii ce sa faci!!!
ridica patutul astfel incat capul sa fie mai sus cu 30 grade si asa nu se infunda!!!bine ca va duceti la medic....depinde ce va da...noua nu a vrut sa ne dea antibiotic si am intrat in spital si nici acum nu suntem bine!!!desi inca inhalam....cam intr-o sapt trece...
tu mai esti racita???eu stii ce fac???dc ma duc mai spre seara sau banuiesc ca poate i-a fost un pic rece nu-i mai fac baie in seara respectiva ptr ca baia i moleseste org si atunci se imbolnaveste...asa am facut prima data cand a racit de acum nu ne mai trece hoarca din gat!!!
va poop sa ne dai de veste cum este.... tzuc.gif

buna anku da eu mai sunt racita dar spre final.....aseara nu i-am facut baitza special ca am vazut ca ieri a stranutat toata ziua acum sa vedem ce zice pediatra.si noi va pupam dulce
anku
noi ieri am fost la baita...la baita nu am fostt rai,am stat cuminti 20 min in sezlong si am lasat si p mami sa se balaceasca in bazin!!!dar cand sa ne imbracam am scos niste sunete grotesti
eu am crezut ca ieri o sa plkec in costum de baie p strada...asa urla si nu ma lasa sa ma imbrac!!!am incercat cu o mana in cealalta fiind el sa ma imbrac dar nu reuseam...asa ca l-am lasat p chestia aia unde tb sa fie schimbati bebeioi si a plans 3 min si a adormit...dupa numai 20 min si-a continuat concertul p strada!!!!
nu doarme toata ziua si uite ce face!!!la ora 8 seara e innebunit de oboseala ca nu mai stie ce vrea dar tot nu vrea sa doarnma decta dc il tin eu la piept...in patut adormim sg numai la ora 22!!!la 6-7 dim este in picioare!!! ohmy.gif si eu moarta de oboseala ca nu pot nici dezinfecta biberoane de3 el...si stau dupa ce adoarme el...vb cu tacso la tel ,imi fac baie...si iacata ca este 23!!! doh.gif
mama spunea sa-i dau ceai de musetel!!! ce parerea aveti???
danieelaa
QUOTE(anku @ Apr 16 2009, 12:46 PM) *
noi ieri am fost la baita...la baita nu am fostt rai,am stat cuminti 20 min in sezlong si am lasat si p mami sa se balaceasca in bazin!!!dar cand sa ne imbracam am scos niste sunete grotesti
eu am crezut ca ieri o sa plkec in costum de baie p strada...asa urla si nu ma lasa sa ma imbrac!!!am incercat cu o mana in cealalta fiind el sa ma imbrac dar nu reuseam...asa ca l-am lasat p chestia aia unde tb sa fie schimbati bebeioi si a plans 3 min si a adormit...dupa numai 20 min si-a continuat concertul p strada!!!!
nu doarme toata ziua si uite ce face!!!la ora 8 seara e innebunit de oboseala ca nu mai stie ce vrea dar tot nu vrea sa doarnma decta dc il tin eu la piept...in patut adormim sg numai la ora 22!!!la 6-7 dim este in picioare!!! ohmy.gif si eu moarta de oboseala ca nu pot nici dezinfecta biberoane de3 el...si stau dupa ce adoarme el...vb cu tacso la tel ,imi fac baie...si iacata ca este 23!!! doh.gif
mama spunea sa-i dau ceai de musetel!!! ce parerea aveti???

eu i-am dat ceai de musetel la recomandarea medicului .........ia placut eu il dadeam pestru scaune,ea la baut
geutzica

el este edi
geutzica
s-a nascut pe 06dec2008
4,330kg
54cm
Rose68
QUOTE(geutzica @ Apr 16 2009, 02:30 PM) *
s-a nascut pe 06dec2008
4,330kg
54cm

sa va traiasca voinicul si sa va aduca numai bucurii!
Mama ce de plete avem! Concureaza cu Mateiut al Oanei din Galati
Noi aveam 4400 si 55 de cm la 3 luni.........
Pupam puiul frumos ........si parese ca si lui ii place sa fie pozat
anku
QUOTE(geutzica @ Apr 16 2009, 03:30 PM) *
s-a nascut pe 06dec2008
4,330kg
54cm

ai un bebe frumos....sa-ti traiasca,sa fie sanatos si norocos,sa fie iubit si sa va bucurati de el!!!
vaaaai!!!dar ce mare a fost si al tau!!!a iesit la 41 sapt???
s-a nascut exact de ziua sotului meu... love1.gif
te astepatm p aici si ne bucuram ca ni te-ai alaturat...
Rose68
QUOTE(danieelaa @ Apr 16 2009, 12:07 PM) *
eu am narhinel aspirador nasal para el bebe e trimis din sp e bun si acesta dar parca nu trage tot mai ales daca e mult si o chinui de prea multe ori sa ii trag totce are ...am sa vad si de ce ai zis tu ..........acum vad ca are ora de concert,i-am pus cam la jumate de ora cate o picatura de ser in nari,dar nici nu vreau sa abuzez pt ca poate nu e bine atatea picaturi pe zi,cel putin pe moment e linistita sa vedem azi pe parcursul zilei.............ms mult rose.
pupci la Andreea tzuc.gif



mai intreaba medicul, dar pare ca ii pui cam des ser..........te inteleg ca e nevoie
In spital toti bebeii aveau nasucul infundat si nu ne dadeau voie sa ii desfundam decat o data seara si o data dimineata. mai des creeaza un soi de dependenta.
Ca sa traga tot exista aspiratoare profesionale am vazut in spital dar nu sunt de noi, costa cam 30-40 milioane. Se utilizeaza in spital. Are un tubulet care se introduce in nasuc destul de mult............si apoi trage cam ca aspiratorul, dar bineinteles fara ai face rau lui bebe.
Rose68
QUOTE(anku @ Apr 16 2009, 12:46 PM) *
noi ieri am fost la baita...la baita nu am fostt rai,am stat cuminti 20 min in sezlong si am lasat si p mami sa se balaceasca in bazin!!!dar cand sa ne imbracam am scos niste sunete grotesti
eu am crezut ca ieri o sa plkec in costum de baie p strada...asa urla si nu ma lasa sa ma imbrac!!!am incercat cu o mana in cealalta fiind el sa ma imbrac dar nu reuseam...asa ca l-am lasat p chestia aia unde tb sa fie schimbati bebeioi si a plans 3 min si a adormit...dupa numai 20 min si-a continuat concertul p strada!!!!
nu doarme toata ziua si uite ce face!!!la ora 8 seara e innebunit de oboseala ca nu mai stie ce vrea dar tot nu vrea sa doarnma decta dc il tin eu la piept...in patut adormim sg numai la ora 22!!!la 6-7 dim este in picioare!!! ohmy.gif si eu moarta de oboseala ca nu pot nici dezinfecta biberoane de3 el...si stau dupa ce adoarme el...vb cu tacso la tel ,imi fac baie...si iacata ca este 23!!! doh.gif
mama spunea sa-i dau ceai de musetel!!! ce parerea aveti???



ceai de musetel ne-a spus dr bebelinei sa ii dam si noi cand se constipa. Si la noi are efect.........dar nu prea ii place, daca bea 15 ml e mult.
anku
QUOTE(Rose68 @ Apr 16 2009, 05:31 PM) *
mai intreaba medicul, dar pare ca ii pui cam des ser..........te inteleg ca e nevoie
In spital toti bebeii aveau nasucul infundat si nu ne dadeau voie sa ii desfundam decat o data seara si o data dimineata. mai des creeaza un soi de dependenta.
Ca sa traga tot exista aspiratoare profesionale am vazut in spital dar nu sunt de noi, costa cam 30-40 milioane. Se utilizeaza in spital. Are un tubulet care se introduce in nasuc destul de mult............si apoi trage cam ca aspiratorul, dar bineinteles fara ai face rau lui bebe.

lui darius a zis sa nu-i trag nasul decaat cu pompita si sa pun sare de mare sau asa ceva!!!
sincer nici eu nu cred ca isi are utilitate un aspirator de nas!!!decat ca dai bani...
am vazut in magazin o pompita cu un sistem care se baga adanc in nas ...
andreiuta ce fac e???
anku
QUOTE(Rose68 @ Apr 16 2009, 05:33 PM) *
ceai de musetel ne-a spus dr bebelinei sa ii dam si noi cand se constipa. Si la noi are efect.........dar nu prea ii place, daca bea 15 ml e mult.

mama zice sa-i dau ceiut de musetel ca sa se mai linisteasca si sa doarnma si el un pic ziua crezi c are efect in sensul asta???ceai de teoi parca citisem ca nu e voie la bebelusi...parca citisem!!! tzuc.gif
geutzica
QUOTE(Rose68 @ Apr 16 2009, 04:26 PM) *
sa va traiasca voinicul si sa va aduca numai bucurii!
Mama ce de plete avem! Concureaza cu Mateiut al Oanei din Galati
Noi aveam 4400 si 55 de cm la 3 luni.........
Pupam puiul frumos ........si parese ca si lui ii place sa fie pozat

s-a nascut la 37 saptamani
anku
QUOTE(geutzica @ Apr 16 2009, 05:46 PM) *
s-a nascut la 37 saptamani

ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif
baiat maaaaare...
si acum cat are????
il alaptezi???
ai reusit sa nasti natural un asa mare copi??? tzuc.gif
anku



simina ana?`???
Rose68
QUOTE(anku @ Apr 16 2009, 04:36 PM) *
lui darius a zis sa nu-i trag nasul decaat cu pompita si sa pun sare de mare sau asa ceva!!!
sincer nici eu nu cred ca isi are utilitate un aspirator de nas!!!decat ca dai bani...
am vazut in magazin o pompita cu un sistem care se baga adanc in nas ...
andreiuta ce fac e???



Andreiuta face bine. Am fost plecate si am luat-o in marsupiu........a fost OK. I-a placut enorm pentru ca vedea totul in jur. Acum a papt si domn de voie. Astazi a fost foarte cumintica, va doresc si voua la fel.
Iar sare de mare se foloseste si aici
anku
QUOTE(Rose68 @ Apr 16 2009, 06:00 PM) *
Andreiuta face bine. Am fost plecate si am luat-o in marsupiu........a fost OK. I-a placut enorm pentru ca vedea totul in jur. Acum a papt si domn de voie. Astazi a fost foarte cumintica, va doresc si voua la fel.
Iar sare de mare se foloseste si aici

oooo...in marsupiu!!!!imi dau seama ce incantata a fost...
noi am fost la cumparaturi si i-am luat lui darius suc de morcovi cu suc de mar....si acum face treaba mare pt a doua oara azi!!! doh.gif
pai da...tocmai ca imi spusese o prietena ca sare de mare fol pt bebelul ei...si este mai buna ca nu irita mucoasa nazala!!!
poopam p andreeiuta cumintica!!!si p tine!!! tzuc.gif
danieelaa
QUOTE(Rose68 @ Apr 16 2009, 04:31 PM) *
mai intreaba medicul, dar pare ca ii pui cam des ser..........te inteleg ca e nevoie
In spital toti bebeii aveau nasucul infundat si nu ne dadeau voie sa ii desfundam decat o data seara si o data dimineata. mai des creeaza un soi de dependenta.
Ca sa traga tot exista aspiratoare profesionale am vazut in spital dar nu sunt de noi, costa cam 30-40 milioane. Se utilizeaza in spital. Are un tubulet care se introduce in nasuc destul de mult............si apoi trage cam ca aspiratorul, dar bineinteles fara ai face rau lui bebe.

am intrebat medicu si a zis sa il desfundam inainte de masa...... mi-a dat nurofen si ophtamesone o zi ser fizio si o zi ophtamesone ,a zis ca e doar infundata in nas gatul e curat acum sa vedem daca avem rezultate cu ce ia dat..........nu o sa ii mai desfund nasul asa des numai cand cred ca are nevoie nevoie..multumesc mult si pupici la o fetita cuminte foc ....pupici de la denisa pt andreea
anku
ma da n-ar sta nici un minut cuminte...
am si eu niste jaluzine de afara de p balcon de curatat da ce crezi ca te lasa???
il iau p balcpon urla de iasa vecinii p la geamuri... lucru care aici nu se intampla decat ca sa-ti spuna ca-i deranjezi!!!
mnooo...ce sa mai fac cu asta mic???
ca numai inbrate vrea...sa-si beleasca si el ochii in calculator...
cand vine sotul acasa imi iau liber 2 zile...doamne inca 2 sapt p putin sunt singura cu el!!!
pana atunci cred ca incaruntesc...
in carut nu,in pat nu, in cada nu,in scaunel p balcon nu....
danieelaa
QUOTE(anku @ Apr 16 2009, 06:06 PM) *
ma da n-ar sta nici un minut cuminte...
am si eu niste jaluzine de afara de p balcon de curatat da ce crezi ca te lasa???
il iau p balcpon urla de iasa vecinii p la geamuri... lucru care aici nu se intampla decat ca sa-ti spuna ca-i deranjezi!!!
mnooo...ce sa mai fac cu asta mic???
ca numai inbrate vrea...sa-si beleasca si el ochii in calculator...
cand vine sotul acasa imi iau liber 2 zile...doamne inca 2 sapt p putin sunt singura cu el!!!
pana atunci cred ca incaruntesc...
in carut nu,in pat nu, in cada nu,in scaunel p balcon nu....

eee pai e mai bine la mama in brate..... bananab.gif
anku
QUOTE(danieelaa @ Apr 16 2009, 07:20 PM) *
eee pai e mai bine la mama in brate..... bananab.gif

p de o parte imi e nu stiu cum m de el....vrea si el cu mami!!!
saracutul...cand il poop deschide si el gurita...
vrea sa ma pupe si el nu-i asa??? crybaby.gif bananab.gif
ne bucuram ca nu este grav....in prezent si lui darius i curge nasucul...dar nu rau...si dr a zis ca e chiar n ecesar pt a-si forma si ei anticorpi!!
poopam p denisuca si p tine!!
danieelaa
QUOTE(anku @ Apr 16 2009, 06:29 PM) *
p de o parte imi e nu stiu cum m de el....vrea si el cu mami!!!
saracutul...cand il poop deschide si el gurita...
vrea sa ma pupe si el nu-i asa??? crybaby.gif bananab.gif
ne bucuram ca nu este grav....in prezent si lui darius i curge nasucul...dar nu rau...si dr a zis ca e chiar n ecesar pt a-si forma si ei anticorpi!!
poopam p denisuca si p tine!!

pai pe cine iubeste el cel mai mult ....pe mami...........ma bucur si eu sa speram ca ii trece ca tare bine era fata problema asta,pupam si noi pe darius si pt mami trandafir.gif
geocoto
Ehe ce de activitate pe aici si inca nici nu am plecat in Ro.Stai sa vezi ce am de recuperat cand ma intorc.Oricum acolo am la dispozitie internet peste tot, daca sunt plicticoase rubedeniile intru si stau de vorba cu voi.
Lucas a inceput sa faca kaki dar este cam verde.Si abea de papa 120 140ml la 4 ore.Acum este 4 dimineata la noi si i-am dat biberonul desi el dormea si tot 140 a vrut...asta asa sa ma incadrez cu plecatul la aeroport altfel nu-l trezesc.Nici eu nu am fost o mare mancacioasa asa ca nu mai insist.Cred ca abea a luat 100g intr-o saptamana si incerc sa nu ma alarmez avand in vedere ca i-am schimbat lapticul.Fac foamea de vreo 2 zile si lichide mai deloc si abea daca se imputineaza lapticul la san.Azi i-am dat si cu ceai de salvie.Noroc ca aveam in casa.
Cat despre mucisori, Lucas stranuta destul de des, la fel si eu cand intru in contact cu diverse mirosuri sau aer inchis.Atunci cand stranuta ii acoper o nara si pe cealalta mai isi elibereaza caile nazale.Si nuuuuuumai pentru BB-lushii cuminti: ii scot mucisorii mai solizi cu un betisor de nas pt BB ca aspirelul pentru nas este bun doar pentru cei lichizi.Umblam la nasuc o data la 2 zile cand vad ca il jeneaza.
Trebuie sa fac bagajele si nu este tocmai activitatea mea preferata.

Pupici si pe curand.

PS Anku si Lucas ar sta numai in brate sa vada tot, cu auzul mai putin ca se sperie la tot felul de zgomote.Asa ca lasa ca nu se intampla nimic grav daca stai si te ocupi exclusiv de Darius cateva luni, ai tot timpul din lume pe urma sa speli jaluzele.
iullyy
QUOTE(geutzica @ Apr 16 2009, 02:21 PM) *

el este edi

Buna mamici si bebici!
Dragut bebic,sa va traiasca ,sa fie sanatos si sa bucurati de el!Ce perisor mare are !
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.