Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
sinzigm
Buna fetelor!Ce fac copilasii vostri?Va dorim un weekend placut cu mult soare,ca sa poata iesi bebeii la plimbarica prin parculet.


Va pupam dulce

sinziana si matei floare2.gif
geocoto
QUOTE(sinzigm @ Sep 18 2009, 05:40 PM) *
da pai tot asa incerc si eu de nu stiu cand si numai nu reusesc,desi am facut exact ce a zis Rose.

va pupam si noi




Da reply la mesajul meu si copiaza codul de acolo la semnatura.Si pe primul rand si pe al 2 lea.

Pupici Geo
sinzigm
MERCI MULT GEO!!! : trandafir.gif CHIAR NU STIU UNDE AM GRESIT,DAR AM INCERCAT DE NENUMARATE ORI SI NU MI-A IESIT...SE VEDE CA NU AM INCLINATIE SPRE NIMIC DIN SACOSA REALULUI,RAMAN CONVINSA LA UMAN!
petronici
buna mamicute si bebelusi! tare slaba miscarea pe aici,unde ati fugit fetelor???anku,simina oana,rose si toate celelalte pe unde umblati???
ma bucur mult sinziqm ca te-a ajutat gecoto si ai reusit cu lilypiul...
pooopam pe toti dulce tzuc.gif Adelin si Petro
geocoto
Cu multa placere Sanzi tzuc.gif

Azi am fost la restaurantul japonez si Lucas a fost in culmea bucuriei.Chiuia si zambea la toata lumea...Abea ne-a lasat sa papam, i-am dat si lui orezel pe care l-a molfanit desi acasa nu vrea decat totul fff bine pasat.

La consultul de ieri Dr ne-a zis sa-i dam cu crema cu cortizon si in 10 zile sa ne intoarcem la ea sa decidem ce-i de facut..Intre timp ii pun in baita un ulei Balneum si il dau cu o crema facuta la farmacie.Are 8.350 desi acum 2 saptamani avea 8500.Astia suntem noi 2 pasi inainte 1 inapoi.
A si picat ieri din pat de la noi, nu s-a invinetit dar culmea azi la aceeasi ora la care a picat ieri l-a apucat un plans cu suspine de parca ar fi picat a 2 a oara desi era la el in patut si facea nani.
Cand avem musafiri casca gura la ei si papa bine, cand suntem singuri este dezastru.Azi am fost sa-i cautam o plapumioara si o perna dar ofertele nu mi s-au parut nemaipomenite.Mergem saptamana viitoare la magazinul nostru obisnuit si sigur gasim ceva.

pupici si asteptam sa povestiti cum ati petrecut weekend-ul
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
anku



la multi ani mateiut ,pui de oana!!!!!!
anku


la multe lunite lucas!!!!!!!
geocoto
QUOTE(anku @ Sep 20 2009, 08:30 PM) *


la multe lunite lucas!!!!!!!


Mmmmmm ce ar mai manca mamica din tortuletul ala....Maine poate cumparam si noi unul.Chiar daca nu vom avea invitati macar asa noi sa ne bucuram de micul pui de om ce creste, creste, creste.

Multumim Anku.Voi ce mai faceti?Am gasit azi un premergator cu 5 euro si sa stii ca merita.Asta daca Darius nu fuge deja si nu mai are nevoie.Lucas se duce mereu dupa frunze dar usor, usor s-a obisnuit cu el.

PS Oana neaparat maine poze!!!!!Mai pupam si noi o data pe Mateiut mohicanul(cum imi place mie sa-l alint). occasion.gif
sinzigm
Salutam de seara buna toate mamicile si bebeii!Speram ca ati avut un sfarsit de saptamana linistit si frumos alaturi de familia intregita.Nu pot sa scriu foarte multe acum,ca Matei e cam neastamparat si tot urla,ii este somn si nu vrea sa faca nani.La noi e doar 8:42 pm,asa ca il mai las umpic,dar daca nu se linisteste nu am altceva de facut decat sa il las singurel in patut si sa iesim afara din camera,sa adoarma singur.In weekendul asta nu am facut mare lucru,ca a plouat ieri toata ziua,asa ca am stat mai mult in casa si ne-am mancat energia cu Matei.Azi doar am fost la biserica si pe urma la o plimbare in parculet,dar numai atat.

II TRANSMITEM SI NOI LUI MATEI "LA MULTE LUNITE" SA CREASCA MARE,MARE PANA-N POD SI SA FIE SANATOS SA AIBA MAMA SI TATE DE CINE SE BUCURA. trandafir.gif occasion.gif

va pupam pe toti si va dorim noapte buna si somn usor!!!

SINZIANA SI MATEI
danieelaa
LA MULTE LUNITZE LUCAS occasion.gif occasion.gif occasion.gif

IAR PT MAMI


LA MULTE LUNITZE MATEI occasion.gif occasion.gif occasion.gif

IAR PT MAMI

SA AVETI PARTE NUMAI DE FERICIRE IAR INGERASII SA VA UMPLE CASA DE BUCURII SCUMPE MAMICI

anku
QUOTE(geocoto @ Sep 20 2009, 10:14 PM) *
Mmmmmm ce ar mai manca mamica din tortuletul ala....Maine poate cumparam si noi unul.Chiar daca nu vom avea invitati macar asa noi sa ne bucuram de micul pui de om ce creste, creste, creste.

Multumim Anku.Voi ce mai faceti?Am gasit azi un premergator cu 5 euro si sa stii ca merita.Asta daca Darius nu fuge deja si nu mai are nevoie.Lucas se duce mereu dupa frunze dar usor, usor s-a obisnuit cu el.

PS Oana neaparat maine poze!!!!!Mai pupam si noi o data pe Mateiut mohicanul(cum imi place mie sa-l alint). occasion.gif

poate sa fie si p de gratis ca nu iau..... liwlol.gif
mna...plange toata ziua...ca sa-l tin si p el sa m,earga vb vine adica sa faca niste pasi...in rest se atrana de tot...
asta este...in premergator nu-l mai pun...... sad.gif desi cateodata simt ca pur si simplu nu mai pot...dar am o lumina...peste o luna incep un curs si atunci ramane tati p postul de mamica...si fertig... sa se mai descurce si el... smile.gif
da...e bine ca p aici se mai gasesc lucruri ffff bune si la mana a doua la preturi simbolice...dar CALITATE
acum testam si noi terenul sa luam o bicletuta ptr la primavara sau la vara...din timp ca sa fie buna si nu o caruta de bani ca o foloseste o vara si gata.....
va dorim distractie placuta...maine...si ne bucuram ca s-a obisnuit lucas in premergaqtor... tzuc.gif
oana petrina
multumim fetele de urari . noi am petrecut ieri ca au venit si bunicii lu Matei (ei locuiesc in italia) si i-au adus o groaza de cadouri. mama a plans juma de zi cand l-a vazut pe nepotelul ei ce mare s-a facut si cat a pierdut ea ca nu a mai fost acasa de 4 luni . dar asta e ce poate sa faca. acolo munceste doar nu sta intr-o continua vacanta. si cum va spuneam i-a luat cam tot ce se putea lua. toata garderoba de toamna, jucarii, pampersi , masinuta in care sa-l plimb, etc. asa ca noi nu mai tre sa cheltuim nici-un ban laugh.gif .ma gandesc cu groaza ca peste o luna pleaca si ne trezim iar singuri cu un pusti si mai alintat .dar ne descurcam noi. a inceput sa dea cu piciorul in minge. e innebunit sa se joace cu mingea. o sa-l filmez sa-l vedeti pe micul fotbalist.
LA MULTE LUNITE LUCAS. TE PUPAM DULCEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE occasion.gif



Matei la 9 luni
anku
QUOTE(oana petrina @ Sep 21 2009, 10:20 AM) *
multumim fetele de urari . noi am petrecut ieri ca au venit si bunicii lu Matei (ei locuiesc in italia) si i-au adus o groaza de cadouri. mama a plans juma de zi cand l-a vazut pe nepotelul ei ce mare s-a facut si cat a pierdut ea ca nu a mai fost acasa de 4 luni . dar asta e ce poate sa faca. acolo munceste doar nu sta intr-o continua vacanta. si cum va spuneam i-a luat cam tot ce se putea lua. toata garderoba de toamna, jucarii, pampersi , masinuta in care sa-l plimb, etc. asa ca noi nu mai tre sa cheltuim nici-un ban laugh.gif .ma gandesc cu groaza ca peste o luna pleaca si ne trezim iar singuri cu un pusti si mai alintat .dar ne descurcam noi. a inceput sa dea cu piciorul in minge. e innebunit sa se joace cu mingea. o sa-l filmez sa-l vedeti pe micul fotbalist.



Matei la 9 luni

vaaaiiiiiiii ce bine arata bicicletuta sau masinuta ce o fi....
ma bucur ca ati primi t asa un ajutor de la parinti....super super.gif
cam asa este si mama...tot in italia...nu l-a vazut p darius de la 5 lunite...si o sa-l vada peste inca un an...asta este...
abia asateptam sa-l vedem p mateiut fotbalistul!!!!!!
poop tzuc.gif
geocoto
QUOTE(oana petrina @ Sep 21 2009, 10:20 AM) *
multumim fetele de urari . noi am petrecut ieri ca au venit si bunicii lu Matei (ei locuiesc in italia) si i-au adus o groaza de cadouri. mama a plans juma de zi cand l-a vazut pe nepotelul ei ce mare s-a facut si cat a pierdut ea ca nu a mai fost acasa de 4 luni . dar asta e ce poate sa faca. acolo munceste doar nu sta intr-o continua vacanta. si cum va spuneam i-a luat cam tot ce se putea lua. toata garderoba de toamna, jucarii, pampersi , masinuta in care sa-l plimb, etc. asa ca noi nu mai tre sa cheltuim nici-un ban laugh.gif .ma gandesc cu groaza ca peste o luna pleaca si ne trezim iar singuri cu un pusti si mai alintat .dar ne descurcam noi. a inceput sa dea cu piciorul in minge. e innebunit sa se joace cu mingea. o sa-l filmez sa-l vedeti pe micul fotbalist.
LA MULTE LUNITE LUCAS. TE PUPAM DULCEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE occasion.gif


Matei la 9 luni


In poza asta zici ca este din revista.Il pupam noi pe Mateiu dulce si lui mamica curaj.
simina_ana
Neata' fetele....noi nu am mai intrat de mult, dar ne-am gandit la voi in fiecare zi....
tzuc.gif

In primul rand as vrea sa uram desi cu intarziere, LA MULTE LUNITZE pentru sarbatoritii nostri: BOGDANEL, DUNCAN, MATEI MOHICANUL, LUCAS....Sa cresteti mari, frumosi, destepti, sa faceti multe nazdravanii sa ascultati de mami si de tati si sa aveti noroc in viata

iar pentru mamicile acestor puiuti minunati le daruim

Nu am mai intrat saptamana trecuta pentru ca miercuri am tras o mare spaima. Ne pregateam sa iesim afara, eu ii pregateam hainutele lui Iancu, iar el era pe jos. La un moment dat s-a ridicat in picioare si se tinea de pat si tipa de bucurie. La un moment dat s-a dezechilibrat si a cazut in fundulet si apoi pe spate l-am vazut ca se duce si da cu capusorul de covor. ( noroc ca avem un covor destul de gros si a amortizat cazatura). L-am luat repede in brate sa-l linistesc. Aparent nu avea nimic, doar se lovise. Il tineam cu capusorul lipit de bratul meu si am inceput sa-l pipai sa vad daca e mai grav. Vorbeam cu el mereu si ii spuneam ca nu-i nimic ...ca trece...El tipa ca din gura de sarpe...Cand am ajuns la cap l-am pipait peste tot si apoi am vrut sa-l pupacec si pe obrajori. In momentul ala mi s-au taiat picioarele....era plin de sange pe fata. Am incercat sa nu ma pierd cu firea. Nu stiam de unde ii curge sange fiind rosu tot, inclusiv pe manute. M-am dus repede la baie, l-am spalat ca sa-mi dau seama de unde curge sange...din nasuc sau din guritza...sau se taiase...eram terminata....mi-am sunat sotul si i-am spus sa vina imediat acasa explicandu-i in 2 vorbe ce s-a intamplat....am vrut sa sun la salvare, dar in disperarea care pusese stapanire pe mine nu reuseam sa-mi amintesc numarul 112...A fost fractiune de cateva secunde pana mi-am dat seama de unde ii curgea sange, dar mie mi s-a parut ca au trecut ore si ca Iancu pierdea sange f mult....
Am vazut ca ii curgea din guritza. Nu am fost in stare de nimic decat sa scot 2 cuburi de gheata din congelator, sa le invelesc intr-un tifon si sa il tamponez la guritza usor, usor...
Pana a venit sotul am reusit sa-l linistesc si sa nu-i mai curga sange....dar eu tremuram in continuare de frica sa nu fi patit ceva mai grav....dar repede si-a capatat voiosia, a inceput sa tipe de bucurie, sa vorbeasca cu mine....sa bate din palme, etc....La inceput nu a vrut sa ne lase sa ne uitam in guritza lui , dar cand a adormit i-am ridicat buza de sus si am vazut ca avea o mica rana pe gingie si una pe buzita....L-am lasat pana a doua zi sa vedem cum se comporta ....dar a fost totul ok. A mancat, era vesel se juca....nu dadea nici un semn ca ar fi ceva grav...am sunat la doctorita totusi si ne-a spus sa stam linistiti daca el se simte bine...doar ca 2 zile nu ne-a lasat sa ne uitam in guritza lui....oricum nu ne lasa dar acum , cum incercam ceva incepea sa planga....
Acum nu mai are nimic....dar eu m-am invatat minte...nu-l mai las nici o clipa fara sa-l tin...merg in urma lui peste tot, nu-l mai las la pat, masa, scaune, etc....mi-e o frica de mor acuma....si cum tati joi a plecat la Bucuresti pana sambata dimineata....nu am mai indraznit sa fac nimic....
Sa nu ma intrebati cum s-a lovit , pentru ca nici eu nu-mi explic....el nu a venit cu fata de nimic....a cazut diect in fund si apoi pe spate....probabil a avut manutele in guritza si s-a zgariat...nu stiu....totusi a curs destul de mult sange si i s-a umflat putin buza de sus, dar in 2 ore nu se mai vedea nimic....Multumesc lui DD ca e bine si speram ca nu i-a afectat in nici un fel dintisorii de sus...acum nu mai putem face nimic decat sa asteptam....dar eu am tras o spaima groaznica si m-am invatat minte....asa ca fetelor...MARE>>>MARE GRIJA acum cand incep sa umble si sa cerceteze tot in jurul lor...

Sper ca nu v-am plictisit cu patania noastra si nici sa nu ma considerati o mama denaturata oFloare1.gif

Va pupacim dulce



danieelaa
QUOTE(simina_ana @ Sep 21 2009, 12:26 PM) *
Neata' fetele....noi nu am mai intrat de mult, dar ne-am gandit la voi in fiecare zi....
tzuc.gif

In primul rand as vrea sa uram desi cu intarziere, LA MULTE LUNITZE pentru sarbatoritii nostri: BOGDANEL, DUNCAN, MATEI MOHICANUL, LUCAS....Sa cresteti mari, frumosi, destepti, sa faceti multe nazdravanii sa ascultati de mami si de tati si sa aveti noroc in viata

iar pentru mamicile acestor puiuti minunati le daruim

Nu am mai intrat saptamana trecuta pentru ca miercuri am tras o mare spaima. Ne pregateam sa iesim afara, eu ii pregateam hainutele lui Iancu, iar el era pe jos. La un moment dat s-a ridicat in picioare si se tinea de pat si tipa de bucurie. La un moment dat s-a dezechilibrat si a cazut in fundulet si apoi pe spate l-am vazut ca se duce si da cu capusorul de covor. ( noroc ca avem un covor destul de gros si a amortizat cazatura). L-am luat repede in brate sa-l linistesc. Aparent nu avea nimic, doar se lovise. Il tineam cu capusorul lipit de bratul meu si am inceput sa-l pipai sa vad daca e mai grav. Vorbeam cu el mereu si ii spuneam ca nu-i nimic ...ca trece...El tipa ca din gura de sarpe...Cand am ajuns la cap l-am pipait peste tot si apoi am vrut sa-l pupacec si pe obrajori. In momentul ala mi s-au taiat picioarele....era plin de sange pe fata. Am incercat sa nu ma pierd cu firea. Nu stiam de unde ii curge sange fiind rosu tot, inclusiv pe manute. M-am dus repede la baie, l-am spalat ca sa-mi dau seama de unde curge sange...din nasuc sau din guritza...sau se taiase...eram terminata....mi-am sunat sotul si i-am spus sa vina imediat acasa explicandu-i in 2 vorbe ce s-a intamplat....am vrut sa sun la salvare, dar in disperarea care pusese stapanire pe mine nu reuseam sa-mi amintesc numarul 112...A fost fractiune de cateva secunde pana mi-am dat seama de unde ii curgea sange, dar mie mi s-a parut ca au trecut ore si ca Iancu pierdea sange f mult....
Am vazut ca ii curgea din guritza. Nu am fost in stare de nimic decat sa scot 2 cuburi de gheata din congelator, sa le invelesc intr-un tifon si sa il tamponez la guritza usor, usor...
Pana a venit sotul am reusit sa-l linistesc si sa nu-i mai curga sange....dar eu tremuram in continuare de frica sa nu fi patit ceva mai grav....dar repede si-a capatat voiosia, a inceput sa tipe de bucurie, sa vorbeasca cu mine....sa bate din palme, etc....La inceput nu a vrut sa ne lase sa ne uitam in guritza lui , dar cand a adormit i-am ridicat buza de sus si am vazut ca avea o mica rana pe gingie si una pe buzita....L-am lasat pana a doua zi sa vedem cum se comporta ....dar a fost totul ok. A mancat, era vesel se juca....nu dadea nici un semn ca ar fi ceva grav...am sunat la doctorita totusi si ne-a spus sa stam linistiti daca el se simte bine...doar ca 2 zile nu ne-a lasat sa ne uitam in guritza lui....oricum nu ne lasa dar acum , cum incercam ceva incepea sa planga....
Acum nu mai are nimic....dar eu m-am invatat minte...nu-l mai las nici o clipa fara sa-l tin...merg in urma lui peste tot, nu-l mai las la pat, masa, scaune, etc....mi-e o frica de mor acuma....si cum tati joi a plecat la Bucuresti pana sambata dimineata....nu am mai indraznit sa fac nimic....
Sa nu ma intrebati cum s-a lovit , pentru ca nici eu nu-mi explic....el nu a venit cu fata de nimic....a cazut diect in fund si apoi pe spate....probabil a avut manutele in guritza si s-a zgariat...nu stiu....totusi a curs destul de mult sange si i s-a umflat putin buza de sus, dar in 2 ore nu se mai vedea nimic....Multumesc lui DD ca e bine si speram ca nu i-a afectat in nici un fel dintisorii de sus...acum nu mai putem face nimic decat sa asteptam....dar eu am tras o spaima groaznica si m-am invatat minte....asa ca fetelor...MARE>>>MARE GRIJA acum cand incep sa umble si sa cerceteze tot in jurul lor...

Sper ca nu v-am plictisit cu patania noastra si nici sa nu ma considerati o mama denaturata oFloare1.gif

Va pupacim dulce

Imi pare rau de ce ati patit imi imaginez cum ai fost,cum se spune acesta e numai inceputul cazaturilor....iti trimitem un pupic dulce,iar de plictisit si mama denaturata sa nu mai spui niciodata asta..... de asta suntem aici sa ne `` spovedim `` una la alta,iar mama denaturata nono.gif nono.gif 68.gif
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Sep 21 2009, 11:26 AM) *
Neata' fetele....noi nu am mai intrat de mult, dar ne-am gandit la voi in fiecare zi....
tzuc.gif

In primul rand as vrea sa uram desi cu intarziere, LA MULTE LUNITZE pentru sarbatoritii nostri: BOGDANEL, DUNCAN, MATEI MOHICANUL, LUCAS....Sa cresteti mari, frumosi, destepti, sa faceti multe nazdravanii sa ascultati de mami si de tati si sa aveti noroc in viata

Sa nu ma intrebati cum s-a lovit , pentru ca nici eu nu-mi explic....el nu a venit cu fata de nimic....a cazut diect in fund si apoi pe spate....probabil a avut manutele in guritza si s-a zgariat...nu stiu....totusi a curs destul de mult sange si i s-a umflat putin buza de sus, dar in 2 ore nu se mai vedea nimic....Multumesc lui DD ca e bine si speram ca nu i-a afectat in nici un fel dintisorii de sus...acum nu mai putem face nimic decat sa asteptam....dar eu am tras o spaima groaznica si m-am invatat minte....asa ca fetelor...MARE>>>MARE GRIJA acum cand incep sa umble si sa cerceteze tot in jurul lor...

Sper ca nu v-am plictisit cu patania noastra si nici sa nu ma considerati o mama denaturata oFloare1.gif

Va pupacim dulce


Nu esti o mama denaturata chiar deloc.Eu nu sunt o panicoasa dar la primele 2 faringite imi spunea sotul ce sa fac pentru ca nu puteam gandi cand il vedeam pe bietul copil cum sufera.
Cred ca Iancu s-a lovit in dintisori pt ca sunt netociti si destul de ascutiti.Mie mi-a dat sangele la un deget cand m-a apucat Lucas mai tare.

Multumim frumos si Siminei dar neaparat si Danielei pentru urari. trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif tzuc.gif

Cred ca era mai simpla faza cand se aolea Lucas in tarc decat acum cand merge peste tot cu premergatorul si mai ales pe terasa unde se duce si rupe frunze din gardul viu si le baga in gurita...Nu va mai zic cum o urmareste pe Alda peste tot.Cand plecam de acasa cred ca respira usurat bietul catel.

Pupici si va asteptam la povestiri,
Geo
simina_ana
QUOTE(danieelaa @ Sep 21 2009, 01:12 PM) *
Imi pare rau de ce ati patit imi imaginez cum ai fost,cum se spune acesta e numai inceputul cazaturilor....iti trimitem un pupic dulce,iar de plictisit si mama denaturata sa nu mai spui niciodata asta..... de asta suntem aici sa ne `` spovedim `` una la alta,iar mama denaturata nono.gif nono.gif 68.gif



Oooffff...multumesc Daniela de sustineri....nu doresc la nimeni sa treaca prin asa ceva....de asta am si povestit ca sa fim si mai atente....

Pupicei mari si dulci si tie

PS. Ai adus pitica acasa??

danieelaa
QUOTE(geocoto @ Sep 21 2009, 01:18 PM) *
Nu esti o mama denaturata chiar deloc.Eu nu sunt o panicoasa dar la primele 2 faringite imi spunea sotul ce sa fac pentru ca nu puteam gandi cand il vedeam pe bietul copil cum sufera.
Cred ca Iancu s-a lovit in dintisori pt ca sunt netociti si destul de ascutiti.Mie mi-a dat sangele la un deget cand m-a apucat Lucas mai tare.

Multumim frumos si Siminei dar neaparat si Danielei pentru urari. trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif tzuc.gif

Cred ca era mai simpla faza cand se aolea Lucas in tarc decat acum cand merge peste tot cu premergatorul si mai ales pe terasa unde se duce si rupe frunze din gardul viu si le baga in gurita...Nu va mai zic cum o urmareste pe Alda peste tot.Cand plecam de acasa cred ca respira usurat bietul catel.
Pupici si va asteptam la povestiri,
Geo

mi-o imaginez pe Alda cand plecati singura acasa
danieelaa
QUOTE(simina_ana @ Sep 21 2009, 01:20 PM) *
Oooffff...multumesc Daniela de sustineri....nu doresc la nimeni sa treaca prin asa ceva....de asta am si povestit ca sa fim si mai atente....

Pupicei mari si dulci si tie

PS. Ai adus pitica acasa??

nuuuuuuuuuuuuuu crybaby.gif nervi.gif si nu cred ca reusesc sa o aduc decat pe 7 crybaby.gif vroiam sa fie aici de ziua mea dar ....ata ete
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Sep 21 2009, 01:18 PM) *
Nu esti o mama denaturata chiar deloc.Eu nu sunt o panicoasa dar la primele 2 faringite imi spunea sotul ce sa fac pentru ca nu puteam gandi cand il vedeam pe bietul copil cum sufera.
Cred ca Iancu s-a lovit in dintisori pt ca sunt netociti si destul de ascutiti.Mie mi-a dat sangele la un deget cand m-a apucat Lucas mai tare.
Multumim frumos si Siminei dar neaparat si Danielei pentru urari. trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif tzuc.gif

Cred ca era mai simpla faza cand se aolea Lucas in tarc decat acum cand merge peste tot cu premergatorul si mai ales pe terasa unde se duce si rupe frunze din gardul viu si le baga in gurita...Nu va mai zic cum o urmareste pe Alda peste tot.Cand plecam de acasa cred ca respira usurat bietul catel.

Pupici si va asteptam la povestiri,
Geo



Te cred cu sangele....ca si eu am patit la fel...dar m-a muscat de un deget de la picior....am sarit ca arsa....imagineaza-ti cum e cand il alaptez....uneori ma musca de-mi vine sa urlu....inca nu i-ai iesit dintiisorii de sus, dar tot capseaza f tare...Aseara m-a muscat de 3 ori...si am ridicat tonul la el spunandu-i ca nu-i voie si el credea ca eu ma joc cu el ca a inceput sa rada....si taica-su pe langa el...radea de mine...zicea ca daca noi nu ridicam tonul la el...crede ca e un nou joc...liwlol.gif

Iancu nu s-a lovit la dintisorii de sus...ca nu i-au iesit inca...ci la dingie, la os...deasupra ...nu stiu daca intelegi la ce ma refer...de asta m-am speriat mai rau, pt ca nu stiu daca ii afecteaza dintisorii sau nu....dar speram ca nu....cel putin asa a spus doctorita....ca nu se rup dintii in gingie inainte de a iesi chiar asa usor....ramane de vazut si de asteptat...

Sa stii ca de acum e tot mai greu....ei se deplaseaza peste tot si sunt f curiosi si vor de toate....
Eu nu-l pun pe Iancu in premergator si de aceea stau dupa el toata ziua....mai ales ca nu-i ajunge sa mearga doar de-a busilea... se ridica acum peste tot si vrea sa vada ce-i pe acolo....e asa de comic cand se ridica pe varfuri liwlol.gif

Va pupacim dulce
simina_ana
QUOTE(danieelaa @ Sep 21 2009, 01:25 PM) *
nuuuuuuuuuuuuuu crybaby.gif nervi.gif si nu cred ca reusesc sa o aduc decat pe 7 crybaby.gif vroiam sa fie aici de ziua mea dar ....ata ete



Uffff....draga de tine.....
Dar lasa ca trece repede timpul si in curand o sa ne povestesti ce bucuroasa si fericita esti ca pitica nu-ti mai lasa timp de respiro...
tzuc.gif

simina_ana
QUOTE(oana petrina @ Sep 21 2009, 11:20 AM) *
multumim fetele de urari . noi am petrecut ieri ca au venit si bunicii lu Matei (ei locuiesc in italia) si i-au adus o groaza de cadouri. mama a plans juma de zi cand l-a vazut pe nepotelul ei ce mare s-a facut si cat a pierdut ea ca nu a mai fost acasa de 4 luni . dar asta e ce poate sa faca. acolo munceste doar nu sta intr-o continua vacanta. si cum va spuneam i-a luat cam tot ce se putea lua. toata garderoba de toamna, jucarii, pampersi , masinuta in care sa-l plimb, etc. asa ca noi nu mai tre sa cheltuim nici-un ban laugh.gif .ma gandesc cu groaza ca peste o luna pleaca si ne trezim iar singuri cu un pusti si mai alintat .dar ne descurcam noi. a inceput sa dea cu piciorul in minge. e innebunit sa se joace cu mingea. o sa-l filmez sa-l vedeti pe micul fotbalist.
LA MULTE LUNITE LUCAS. TE PUPAM DULCEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE occasion.gif



Matei la 9 luni



Un barbat in adevaratul sens al cuvantului.....
Azi poze cu MAtei la 9 luni....maine poze cu Matei la nunta...liwlol.gif
Ce repede trece timpul....

Va pupam dulce si va dorim sanatate si numai bucurii, noroc in viata si tot ce va propuneti sa se implineasca!!!!
sinzigm
Buna mamici si pitici!!!Speram ca aveti o zi in sorita,ca aici la noi e atat de frumos si placut afara de numa!!!Ca niciodata!Matei si-a facut deja plimbarica de dimineata,a baut si lapticul de ora 12 si acum e in patut,dar vad ca nu vrea sa faca nani.

LA MULTE,MULTE LUNITE LUCAS!!! occasion.gif UITE CA A MAI TRECUT O LUNA SI AI AJUNS SI LA NUMARUL 9.SA CRESTI MARE SI CUMINTE,IAR CHIAR DACA MAMI SI TATI AU AJUNS IN MOMENTUL IN CARE TREBUIE SA FIE CREATIVI,SA GASEASCA CELE MAI TRAZNITE IDEI PENTRU AL FACE PE BEBE SA RADA PENTRU CA LACRIMILE SA DISPARA,CRED CA SE CONSIDERA CEI MAI FERICITI PARINTI PENTRU CA TE AU!TE PUPAM SI MATEI ITI TRANSMITE"BA-BA-BA TU-TU DA-NU-BRA"CRED CA STII TU MAI BINE CE VROIA SA SPUNA. floare2.gif


SIMINA:sa stii ca si eu am patit cam acelasi lucru cu Matei al meu acu 2 saptamani.Am fost cu el la play-group,iar el mergea in 4 labe si o fetita a venit si l-a impins si a dat cu gurita.Am incremenit cand am vazut cat sange ii curgea din gura...era de la gingiuta si buzita.Am luat repede sticluta in care avea el apica si am imbibat un servetel pe care l-am tinut apasat pana i-am oprit sangerarea.Am avut noroc ca gentuta lui e mereu plina cu una alta si am putut lua tot ce mi-a trebuit,ca desi Matei urla cat il tineau plamanii,nimeni nu a venit sa-mi intinda o mana de ajutor.Am crezut ca mor de nervi.Iti dai seama cand mi-am vazut copilul plin de sange.Nici macar mamica fetitei nu a venit sa-si ceara scuze,sau sa ma intrebe cum e copilul.In orice caz i s-a umflat buzica pe loc...ii era asa mare si apoi i s-a facut scoarta,dar cam intr-o saptamana i-a trecut.Saracul,nici nu vreau sa imi amintesc si gandeste-te ca eu eram in spatele lui,dar de unde sa imi vina mie gandul ca intr-o secunda o sa apara un copil care o sa-mi impinga copilul.Trebuie sa fim foarte atente,dar nu cred ca putem sa-i protejam chiar asa cum am vrea noi,pt ca asta e firea lucrurilor.Vezi tu cum sunt ei.Taica-su ii spune SPIRT.



VA PUPAM PE TOTI
oana petrina
multumim fetele ptr complimente. nu stiu exact cum sa-i spun nici eu Anku la jucarica dar cred totusi ca-i o masinuta. vrem si noi poze cu Darius ca nu l-am mai vazut de ceva vreme.
Simina imi pare rau sa aud ca s-a lovit sufletelul tau. tare greu trecem peste momentele astea. si Matei a cazut la 6 luni si a avut vanataie la frunte si am zis ca mor. urlam impreuna cu el. speram sa nu fie nimic grav. pupam puiul drag
Daniela mai e putin si o sa-ti aduci comoara
pupam puiul de Sanzi
Geo da voi petreceti de nu ati aparut azi. pupam dulceeeeeeeeeeeee doi petrecareti
va pun filmuletul cu ronaldo de galati liwlol.gif
http://www.youtube.com/watch?v=5rI7bfkwB1g
anku
QUOTE(oana petrina @ Sep 21 2009, 10:35 PM) *
multumim fetele ptr complimente. nu stiu exact cum sa-i spun nici eu Anku la jucarica dar cred totusi ca-i o masinuta. vrem si noi poze cu Darius ca nu l-am mai vazut de ceva vreme.
Simina imi pare rau sa aud ca s-a lovit sufletelul tau. tare greu trecem peste momentele astea. si Matei a cazut la 6 luni si a avut vanataie la frunte si am zis ca mor. urlam impreuna cu el. speram sa nu fie nimic grav. pupam puiul drag
Daniela mai e putin si o sa-ti aduci comoara
pupam puiul de Sanzi
Geo da voi petreceti de nu ati aparut azi. pupam dulceeeeeeeeeeeee doi petrecareti
va pun filmuletul cu ronaldo de galati liwlol.gif
http://www.youtube.com/watch?v=5rI7bfkwB1g

DOAMNEEEE dumnezeuleee....deci m-ai dat gata...este absolut ...nicxi nu stiu cum sa zic...deciu as putea spune ca are inclinatie...sunt curioasa dc i pun lui darius minge sa vad ce face si el...
dar este magnific.... tzuc.gif
anku
siminaimi pare rau sa uad asa ceva..am crezut ca ati plecat la munte sau undeva....asa in scurt...
ptiiiiiiiiiiiiiiiiii...ca ma albeam toata si ma luau ametelile d c patea darius asa...
doamneeeeeeee....stii...eu ma mai gandesc la ceva...sa nu fi avut ceva in gurita sau in manuta...si cand a cazut a fortat cu gingia...sau poate chiar dintele a fortat in gingie ei fiind ff ascutiti la inceput nu???
doamneeee..dar ma bucur ca nu a fost capul sau ceva mai rau si ca nu te-ai pierdut cu fierea...eu ionainte eram mai tare dar acum cum se intampla ceva rau ma ia cu ameteli de mai am putin si cad jos ca nu ma mai tine nimic ...dar o senzatie de zici ca-mi iasa ochii din orbite si plutesc...
e normal ca ei cad...darius in fiecare zi ia trante asa....cate 3-4-5-6...dar uite ca nu mi s-a intamplat rau ca eu cred ca as cadea p jos...sau ce stii..poate te intareste dumnezeu sa ramai in picioare pt puiul tau atunci!!!!!
dar ne bucuram ca este bine...nici noi nu suntem in premergator...il tin eu cam o jumate de ora sa paseasca...in resyt in 4 labe si catarat... wife.gif
azi dadea cu o oginda mica in ecranul la tv...dar 2 min am plecat la wc si el chiuia de numa si bubuia in tv... wife.gif
da...asa este ...tot si tot mai greu...
poopam...speram ca te-ai mai linistit... tzuc.gif
anku
QUOTE(sinzigm @ Sep 21 2009, 02:41 PM) *
MATEI ITI TRANSMITE"BA-BA-BA TU-TU DA-NU-BRA"CRED CA STII TU MAI BINE CE VROIA SA SPUNA. floare2.gif
SIMINA:sa stii ca si eu am patit cam acelasi lucru cu Matei al meu acu 2 saptamani.Am fost cu el la play-group,iar el mergea in 4 labe si o fetita a venit si l-a impins si a dat cu gurita.Am incremenit cand am vazut cat sange ii curgea din gura...era de la gingiuta si buzita.Am luat repede sticluta in care avea el apica si am imbibat un servetel pe care l-am tinut apasat pana i-am oprit sangerarea.Am avut noroc ca gentuta lui e mereu plina cu una alta si am putut lua tot ce mi-a trebuit,ca desi Matei urla cat il tineau plamanii,nimeni nu a venit sa-mi intinda o mana de ajutor.Am crezut ca mor de nervi.Iti dai seama cand mi-am vazut copilul plin de sange.Nici macar mamica fetitei nu a venit sa-si ceara scuze,sau sa ma intrebe cum e copilul.In orice caz i s-a umflat buzica pe loc...ii era asa mare si apoi i s-a facut scoarta,dar cam intr-o saptamana i-a trecut.Saracul,nici nu vreau sa imi amintesc si gandeste-te ca eu eram in spatele lui,dar de unde sa imi vina mie gandul ca intr-o secunda o sa apara un copil care o sa-mi impinga copilul.Trebuie sa fim foarte atente,dar nu cred ca putem sa-i protejam chiar asa cum am vrea noi,pt ca asta e firea lucrurilor.Vezi tu cum sunt ei.Taica-su ii spune SPIRT.
VA PUPAM PE TOTI

nesimtitiii pamantului...oaiiiiiiiiii ca-i cantam eu...nesimtita...
buna denumirea de SPIRT:::::: liwlol.gif
POOP tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 22 2009, 12:21 AM) *
siminaimi pare rau sa uad asa ceva..am crezut ca ati plecat la munte sau undeva....asa in scurt...
ptiiiiiiiiiiiiiiiiii...ca ma albeam toata si ma luau ametelile d c patea darius asa...
doamneeeeeeee....stii...eu ma mai gandesc la ceva...sa nu fi avut ceva in gurita sau in manuta...si cand a cazut a fortat cu gingia...sau poate chiar dintele a fortat in gingie ei fiind ff ascutiti la inceput nu???
doamneeee..dar ma bucur ca nu a fost capul sau ceva mai rau si ca nu te-ai pierdut cu fierea...eu ionainte eram mai tare dar acum cum se intampla ceva rau ma ia cu ameteli de mai am putin si cad jos ca nu ma mai tine nimic ...dar o senzatie de zici ca-mi iasa ochii din orbite si plutesc...
e normal ca ei cad...darius in fiecare zi ia trante asa....cate 3-4-5-6...dar uite ca nu mi s-a intamplat rau ca eu cred ca as cadea p jos...sau ce stii..poate te intareste dumnezeu sa ramai in picioare pt puiul tau atunci!!!!!
dar ne bucuram ca este bine...nici noi nu suntem in premergator...il tin eu cam o jumate de ora sa paseasca...in resyt in 4 labe si catarat... wife.gif
azi dadea cu o oginda mica in ecranul la tv...dar 2 min am plecat la wc si el chiuia de numa si bubuia in tv... wife.gif
da...asa este ...tot si tot mai greu...
poopam...speram ca te-ai mai linistit... tzuc.gif



Slava Domnului, am trecut peste sperietura si peste toate problemele....dar asa cum am mai spus mi-am invata tlectia si nu-l mai scap o clipa din ochi.....si cand merge de-a busile il urmaresc....las toate treburil pt seara cand e si sotul acasa. Cand e el plecat nu mai misc un deget in casa....nu au decat sa se adune vasele in chiuveta sau sa fie rufe necalcate....ca nu-mi pasa...Iancu e mai important.....doar cu aspiratorul dau si sterg pe jos ca sa fie curat bine pe jos si sa nu il ispiteasca nimic....
Si eu m-am gandit ca s-o fi zgariat cu dintisorul ...dar nu-mi dau seama. Altceva nu avea cum sa fie ca nu avea nimic in guritza si nici in manutze....deocamdata nu pot decat sa astept sa-i iasa dintisorii de sus si sa vedem daca sunt in regula....o sa mergem atunci la un stomatolog pentru copii sa-l verifice mai bine....

Apropo de mers....azi a mers prin parc o gramada....stii aleea aia mare paralela cu B-dul Victoria...ei bine a facut pe jos jumatate din ea....vrea tot mai mult pe jos....a rupt deja 2 perechi de papucei...( i-am luat din aia cu talpa mai flexibila pana invata sa mearga f bine)...ma rupe de spate....dar ce sa fac....il tin de manutze si da-i tot inainte....

Voi ce mai faceti? Ce face Darius?
Va pupacim dulce...

Am fugit sa fac o baita calda....ca mi-e f frig...nu'sh de ce.....
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 22 2009, 12:12 AM) *
Apropo de mers....azi a mers prin parc o gramada....stii aleea aia mare paralela cu B-dul Victoria...ei bine a facut pe jos jumatate din ea....vrea tot mai mult pe jos....a rupt deja 2 perechi de papucei...( i-am luat din aia cu talpa mai flexibila pana invata sa mearga f bine)...ma rupe de spate....dar ce sa fac....il tin de manutze si da-i tot inainte....

Voi ce mai faceti? Ce face Darius?
Va pupacim dulce...


Am fugit sa fac o baita calda....ca mi-e f frig...nu'sh de ce.....

oauuuuuuuuu eusa_clap.gif
te cred...si p mine ma cam doare...de aia il tin numai o jumate de ora in picioare ac altfel nu pot...
dar peste o luna intra schimbul p post de mamica...ma crezi ca parca imi e groaza sa-l las cu tacso?????
cand il vad cum se chinuie sa-l imbrace...asta nu sta nicicum..pot sa-i dau si sa-i arat si sa-i cant orice si orcicat ca nu vrea sa stea nicicum nici unde ,nici la imbracat ,nici la baie ,nici la schimbat...nici nu e de mirare cate trante ia la cat e de fatait...
tu poti sa-l incalti??????
eu nu...atat se misca si pleaca de zici ca pierde bani in timpul ala..si ...in ciorapi sau m luat asa ceva de casa care sew baga mai usor si mai repede...p vara era mai simplu ca aveam sandalute dar acum... sad.gif
popam...
ma bag si eu la o baie... tzuc.gif
p maine la cafea... tzuc.gif
anku
rose cum a fost in miniconcediu?????
ne este dor de andreiuta...
poop tzuc.gif
anku


la multi ani matei.pui de sanzi!!!!!!!
geocoto
QUOTE(oana petrina @ Sep 21 2009, 10:35 PM) *
multumim fetele ptr complimente. nu stiu exact cum sa-i spun nici eu Anku la jucarica dar cred totusi ca-i o masinuta. vrem si noi poze cu Darius ca nu l-am mai vazut de ceva vreme.
Simina imi pare rau sa aud ca s-a lovit sufletelul tau. tare greu trecem peste momentele astea. si Matei a cazut la 6 luni si a avut vanataie la frunte si am zis ca mor. urlam impreuna cu el. speram sa nu fie nimic grav. pupam puiul drag
Daniela mai e putin si o sa-ti aduci comoara
pupam puiul de Sanzi
Geo da voi petreceti de nu ati aparut azi. pupam dulceeeeeeeeeeeee doi petrecareti
va pun filmuletul cu ronaldo de galati liwlol.gif


Pupici si de la noi.Nu am plecat nicaieri dar stiam ca sunteti ocupati sa desfaceti cadourile de la Buni si am zis sa va mai lasam .Vai Oana ce te asteapta cand o sa o porneasca singurel... nanner.gif

Lucas nu mai vrea sa stea in scaunelul de la masina.Ar vrea sa ma vada, dar stiu ca inainte de 1 an nu este bine sa-l pui cu fata la directia de mers...Am vazut la Sanzi o poza in care Matei statea invers???Noi mergem mai mult pe autostrada cu 120 si de asta intreb.
Am luat un tortulet ca aveam pofta rau dar nu i l-am aratat ca de acum cunoaste si el si nu vreau sa-l obisnuiesc cu dulciuri.Voi le mai dati prajiturele facute in casa?Acum imi aduc aminte ca fina mea la varsta lui Lucas rupea prajiturele, iar la un an i-au dat o felie de tort mai mare decat a mea nono.gif iar acum la un an si 8 luni a pus-o Dr la slabit...
Dar noaptea mai eating.gif cate ceva?Ca eu ma scol sa-i fac bibi la baiat si mai infulec si eu cate ceva... doh.gif

Hai noapte buna ca oricum la ora asta vorbesc singura...
anku
la gratii...

2 poze care mie imi plac mult dar mai vechi -acum o luna...


eu la masuta cu prietenul meu froshi


am prins masca ca am golit sertrele liwlol.gif

stati ca va arat eu...

mna..ce ma stramb eu la voi...si la toata lumea...
nu stiu de ce face dar mereu face asa....


imi curg balutele ..ne scuzati ca suntem aproape uzi...


inca o poza mai veche cam de o luna...

sa beau suc acum cat imi da... biggrin.gif
simina_ana
Neata' fetele....ce faceti? Cum au dormit bebeii?

Iancu, a dormit de la 10 la 7.30 ....nici nu mai stiu de cand nu a mai dormit asa mult neintrerupt....Probabil s-a gandit ca nu are rost sa se mai trezeasca noaptea, daca nu primeste decat ceai...liwlol.gif Dar sa-l vad si la noapte....

Mamici am o intrebare la voi....bebeii vostri sunt gelosi? Am observat la Iancu ca incepe sa devina gelos....Aseara am luat in parc o fetita in brate si imediat a inceput sa caraie....dar cand l-a luat tati in brate si pe el si erau amandoi picii la acelasi nivel s-a potolit. Azi dimineata cand a plecat tati de acasa a venit sa ma pupe mai mult.....imediat a sarit Iancu si-l impingea ...sau se baga la pupacit si el....dar mai mult il impingea liwlol.gif
E foarte haios cand vine si ma "apara"...dar sper sa nu devina prea gelos




simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 22 2009, 10:28 AM) *


Asta-mi place cel mai mult....e atat de expresiv, zici ca-i din revista... ca face reclama....e un dulce. Sa-ti traiasca ANkule si sa va bucurati de el.....si ce daca e nazdravan....asa trebuie sa fie un baietel nu? floare2.gif


anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 22 2009, 09:36 AM) *
Neata' fetele....ce faceti? Cum au dormit bebeii?

Iancu, a dormit de la 10 la 7.30 ....nici nu mai stiu de cand nu a mai dormit asa mult neintrerupt....Probabil s-a gandit ca nu are rost sa se mai trezeasca noaptea, daca nu primeste decat ceai...liwlol.gif Dar sa-l vad si la noapte....

Mamici am o intrebare la voi....bebeii vostri sunt gelosi? Am observat la Iancu ca incepe sa devina gelos....Aseara am luat in parc o fetita in brate si imediat a inceput sa caraie....dar cand l-a luat tati in brate si pe el si erau amandoi picii la acelasi nivel s-a potolit. Azi dimineata cand a plecat tati de acasa a venit sa ma pupe mai mult.....imediat a sarit Iancu si-l impingea ...sau se baga la pupacit si el....dar mai mult il impingea liwlol.gif
E foarte haios cand vine si ma "apara"...dar sper sa nu devina prea gelos

gelozia este normala...e vb de egocentrism...ei cred ca ei sunt centrul si numai lor li se cuvine totul...mai ales ca iancu sta mai mult timp cu tione decaat cu papi...
si darius cand ne vede ca ne pupam rade,priveste fff fericit si apoi vine cu o viteza...si se prinde de picioarele noastre dragalasindu-se!!!!!!
p zi ce trece invata tot mai multe lucruri noi piticutii nostrii...iar noi ramanem masca... liwlol.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 22 2009, 09:41 AM) *
Asta-mi place cel mai mult....e atat de expresiv, zici ca-i din revista... ca face reclama....e un dulce. Sa-ti traiasca ANkule si sa va bucurati de el.....si ce daca e nazdravan....asa trebuie sa fie un baietel nu? floare2.gif

multam...
si...iancu e bine dispus azi????
ca darius are azi lans de dimineata...a dormit bine fara sa se trezeasca decat o data...
cred ca il mananaca si il dor dintii...am luat si eu nistee supozitoare care cica sunt de dureri pt bebe...cred ca am sa pun unul...
da mai bine ca e nazdravan....decat sa-l pacaleasca toata lumea si sa fie naiv ...las...ca asa tb sa fii in ziua de azi... liwlol.gif
e muuuuuuuuult de lucru cu el...sa vezi cand va incepe sa mearga ca-l vad ca se face distrugator in masa... liwlol.gif dar cred ca nu va fi singurul...de abia astept sa vad ceva picaso ca p rolando l-am vazut...
mna zi..cum il incalti????
ce marime aveti voi???pls...eu am luat 26 ...dar eu cred ca sunt mici...asa sa fie????? tzuc.gif
Kris&Robert
QUOTE(anku @ Sep 22 2009, 10:28 AM) *
2 poze care mie imi plac mult dar mai vechi -acum o luna...



buna dimineata, mamici si pitici!
anku, tare simpatic e pustiulica al tau! ma bucur tare mult sa vad cat a crescut!
tzuc.gif dulci pe falcutze!
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 22 2009, 10:48 AM) *
multam...
si...iancu e bine dispus azi????
ca darius are azi lans de dimineata...a dormit bine fara sa se trezeasca decat o data...
cred ca il mananaca si il dor dintii...am luat si eu nistee supozitoare care cica sunt de dureri pt bebe...cred ca am sa pun unul...
da mai bine ca e nazdravan....decat sa-l pacaleasca toata lumea si sa fie naiv ...las...ca asa tb sa fii in ziua de azi... liwlol.gif
e muuuuuuuuult de lucru cu el...sa vezi cand va incepe sa mearga ca-l vad ca se face distrugator in masa... liwlol.gif dar cred ca nu va fi singurul...de abia astept sa vad ceva picaso ca p rolando l-am vazut...
mna zi..cum il incalti????
ce marime aveti voi???pls...eu am luat 26 ...dar eu cred ca sunt mici...asa sa fie????? tzuc.gif



Cand il incalt il tin in brate la mine...si-i tot explic cum sta traba cu papucii....dar pana ies din casa il mai incalt de 3 ori....incerc sa-i distrag atentia totusi si uita ca are papucei in picioruse....acum chiar uita uneori de tot....dar inainte era prapad....I--am luat papucei cu bareta , nu cu scai...ca ala imediat il desface....Avem 3 perechi de papucei...o pereche sunt marimea 13 si celelalte 2 sunt marimea 21....acum cred ca depinde de producator si de model....Saptamana aceasta ma duc sa-i iau iar ca deja i-a facut varza pe toti pt ca inainte cand nu mergea bine isi tara mai mult piciorusele...Acum ca merge corect trebuie sa-i iau altii noi ...liwlol.gif

PS. pe Rolando si pe Enescu... (Darius liwlol.gif )
simina_ana


LA MULTE LUNITZE MATEI!!!

Sanzi, sa -ti traiasca flacaul, sa fie sanatos, ca "mumos ete" sa fie norocos , sa aiba de toate si sa asculte de mami si de tati, care-l iubesc mult!
simina_ana
QUOTE(sinzigm @ Sep 21 2009, 03:41 PM) *
Buna mamici si pitici!!!Speram ca aveti o zi in sorita,ca aici la noi e atat de frumos si placut afara de numa!!!Ca niciodata!Matei si-a facut deja plimbarica de dimineata,a baut si lapticul de ora 12 si acum e in patut,dar vad ca nu vrea sa faca nani.

LA MULTE,MULTE LUNITE LUCAS!!! occasion.gif UITE CA A MAI TRECUT O LUNA SI AI AJUNS SI LA NUMARUL 9.SA CRESTI MARE SI CUMINTE,IAR CHIAR DACA MAMI SI TATI AU AJUNS IN MOMENTUL IN CARE TREBUIE SA FIE CREATIVI,SA GASEASCA CELE MAI TRAZNITE IDEI PENTRU AL FACE PE BEBE SA RADA PENTRU CA LACRIMILE SA DISPARA,CRED CA SE CONSIDERA CEI MAI FERICITI PARINTI PENTRU CA TE AU!TE PUPAM SI MATEI ITI TRANSMITE"BA-BA-BA TU-TU DA-NU-BRA"CRED CA STII TU MAI BINE CE VROIA SA SPUNA. floare2.gif
SIMINA:sa stii ca si eu am patit cam acelasi lucru cu Matei al meu acu 2 saptamani.Am fost cu el la play-group,iar el mergea in 4 labe si o fetita a venit si l-a impins si a dat cu gurita.Am incremenit cand am vazut cat sange ii curgea din gura...era de la gingiuta si buzita.Am luat repede sticluta in care avea el apica si am imbibat un servetel pe care l-am tinut apasat pana i-am oprit sangerarea.Am avut noroc ca gentuta lui e mereu plina cu una alta si am putut lua tot ce mi-a trebuit,ca desi Matei urla cat il tineau plamanii,nimeni nu a venit sa-mi intinda o mana de ajutor.Am crezut ca mor de nervi.Iti dai seama cand mi-am vazut copilul plin de sange.Nici macar mamica fetitei nu a venit sa-si ceara scuze,sau sa ma intrebe cum e copilul.In orice caz i s-a umflat buzica pe loc...ii era asa mare si apoi i s-a facut scoarta,dar cam intr-o saptamana i-a trecut.Saracul,nici nu vreau sa imi amintesc si gandeste-te ca eu eram in spatele lui,dar de unde sa imi vina mie gandul ca intr-o secunda o sa apara un copil care o sa-mi impinga copilul.Trebuie sa fim foarte atente,dar nu cred ca putem sa-i protejam chiar asa cum am vrea noi,pt ca asta e firea lucrurilor.Vezi tu cum sunt ei.Taica-su ii spune SPIRT.
VA PUPAM PE TOTI



Sa stii ca asa simt eu aici in Sibiu....Anku nu te supara pe mine....dar oamenii sunt mult mai reci decat in Botosani de unde vin eu. Aici sunt multe mamicile care nu-si lasa copiii sa se apropie de alti copilasi...sau daca vad ca vine vreun copil la al lor, imediat il trag de mana si pleaca....In schimb in Botosani , pana sa ajung in parc ( si parcul e la 5 minute de ai mei) se juca Iancu cu vreo 5 copii, iar acolo nu mai spun....mereu era inconjurat de copii....si cum el e foarte prietenos ii placea la nebunie...
Pana sa nasca si nasa cumnatei mele 2 luni m-am plimbat singura cuc in parc....nimeni nu adresa vreo vorba si daca incercam sa intru in vorba cu cineva, raspundea de complezenta si apoi imediat pleca...de ziceai ca vreau sa-i iau casa sau cine stie ce....Dupa vreo luna m-am imprietenit cu o mamica....dar din vb in vb si ea se trage din partea Moldovei....smile.gif
Oricum eu nu voi proceda ca aici...o sa-mi las copilul sa mearga si la alti copii...si cand ma trage spre ei eu ma duc....pot sa ma considere nesimtita sau nu...dar eu vreau copilul meu sa socializeze nu sa fie un salbatic....Ne-am intalnit cu asa o fetita....Iancu tragea spre ea...si bunica ei m-a atentionat sa nu ma apropii prea tare ca fata nu sufera copii mici....
Mai degraba oamenii cre nu au copii se opresc si se joaca cu Iancu si ii fac complimente....mai ales ca el rde la toata lumea si intinde bratele spre ei...

Si apropo de cerut scuze....aseara am vazut o faza de asta in parc....cand o mamica nu stiu cu ce a deranjat-o pe alta...dar s-au luat la harta amandoua si facea un circ... doh.gif

Pupacim pe Matei si ne bucuram ca a trecut cu bine peste asta...ca-i cumplit....atat pentru copil cat si pentru mamica.
hug.gif

simina_ana
QUOTE(geocoto @ Sep 22 2009, 03:47 AM) *
Pupici si de la noi.Nu am plecat nicaieri dar stiam ca sunteti ocupati sa desfaceti cadourile de la Buni si am zis sa va mai lasam .Vai Oana ce te asteapta cand o sa o porneasca singurel... nanner.gif

Lucas nu mai vrea sa stea in scaunelul de la masina.Ar vrea sa ma vada, dar stiu ca inainte de 1 an nu este bine sa-l pui cu fata la directia de mers...Am vazut la [b]Sanzi o poza in care Matei statea invers???Noi mergem mai mult pe autostrada cu 120 si de asta intreb[/b].
Am luat un tortulet ca aveam pofta rau dar nu i l-am aratat ca de acum cunoaste si el si nu vreau sa-l obisnuiesc cu dulciuri.Voi le mai dati prajiturele facute in casa?Acum imi aduc aminte ca fina mea la varsta lui Lucas rupea prajiturele, iar la un an i-au dat o felie de tort mai mare decat a mea nono.gif iar acum la un an si 8 luni a pus-o Dr la slabit...
Dar noaptea mai eating.gif cate ceva?Ca eu ma scol sa-i fac bibi la baiat si mai infulec si eu cate ceva... doh.gif

Hai noapte buna ca oricum la ora asta vorbesc singura...



Pe Iancu il tinem in scaun in directia de mers a masinii. L-am tinut invers cat era in scoica, dar cum nu mai incape in ea are scaun de masina.....si spune ca trebuie montat in directia de mers (are si posibilitatea sa se traga in fata si devine aproape ca o scoica...). E prima data cand aud ce spui tu ...ca inainte de 1 an nu are voie asa....SI noi mergem pe autostrada sau pe drumurile nationale cu viteza maxima admisa si nu am avut probleme pana acum...

De papat nu mai pap noaptea....slava Domnului....ca altfel....DIn iunie am inceput a mai dau jos si eu si sunt multumita de rezultate....Sunt pe drumul cel bun, dar mai am pana ajung unde vreau... mananc fara paine...sau doar paine neagra. Miscare la sala nu am apucat sa fac...dar fac destula cu Iancu prin casa si prin parc...liwlol.gif...plus ca refuz sa mai merg cu masina decat atunci cand ploua sau trebuie sa mergem la cumparaturi....Desi nu fac cine stie ce au inceput sa se vada rezultatele si ce mandra ma simt cand ma mai intalnesc cu cineva si-mi spune ca am mai slabit liwlol.gif
sinzigm
Buna fetelor!!!!Ce mai fac bebeii vostri astazi?Felicitam pe Iancu ca nu s-a mai trezit toata noaptea!Sa speram ca vor mai fi si alte nopti la fel de linistite ca asta!Eu ma tot ma chinui cu Matei,pt ca nu vrea sa bea mai mult laptic odata si asa isi ia portiile si noapte.Oricat am incercat sa-i dau mai multe unitati odata,se opreste la 120-150 si nu mai vrea nici in ruptul capului.Asa ca papa laptic la 24,la 4 dimineata la 7.20 dimineata la 12 dupa-amiaza si la 8.30 dupa baita.Nu mai stiu ce sa fac...E adevarat ca noaptea cand se scoala la laptic nu am probleme,in momentul cand ii bag biberonul in gurita,inchide ochii si mananca in somn,dar ...nah ce sa ma fac cu el,ma scol si tac din gura.

Multumim fetelor de felicitari!!!Sunt tare frumoase!!!Imi pare rau ca eu nu stiu cum sa fac sa va trimit la fel de frumoase,imi ramane doar sa va felicit prin cuvinte,dar o facem din toata inima.

Geo:nu l-am pus pe Matei niciodata cu fata in directia de mers a masinii,ca mi-e frica si mie deocamdata.Poza a fost facuta de mine cand stateam langa Matei pe bancheta din spate.Cred ca nici eu nu o sa-i cumpar scaunel mai mare pana la un an si atunci o sa incercam si invers.

Va pupam pe toti tzuc.gif

sinziana si matei
geocoto




Si Lucas are acelasi program ca si Matei, tot la 4 ore da trezirea.Am sa incerc si eu ca Simina cu ceai.Nu am avut nervi pana acum.
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Sep 22 2009, 11:21 AM) *
Pe Iancu il tinem in scaun in directia de mers a masinii. L-am tinut invers cat era in scoica, dar cum nu mai incape in ea are scaun de masina.....si spune ca trebuie montat in directia de mers (are si posibilitatea sa se traga in fata si devine aproape ca o scoica...). E prima data cand aud ce spui tu ...ca inainte de 1 an nu are voie asa....SI noi mergem pe autostrada sau pe drumurile nationale cu viteza maxima admisa si nu am avut probleme pana acum...

De papat nu mai pap noaptea....slava Domnului....ca altfel....DIn iunie am inceput a mai dau jos si eu si sunt multumita de rezultate....Sunt pe drumul cel bun, dar mai am pana ajung unde vreau... mananc fara paine...sau doar paine neagra. Miscare la sala nu am apucat sa fac...dar fac destula cu Iancu prin casa si prin parc...liwlol.gif...plus ca refuz sa mai merg cu masina decat atunci cand ploua sau trebuie sa mergem la cumparaturi....Desi nu fac cine stie ce au inceput sa se vada rezultatele si ce mandra ma simt cand ma mai intalnesc cu cineva si-mi spune ca am mai slabit liwlol.gif


Simina eu am fost la o simulare de accident pt copii organizat de politie si m-am speriat cate se intampla intr-o fractiune de secunda.
Si intr-adevar mi-am dat seama ca te ia prin surprindere si nu ai ce sa previi.Iesind de pe strada de la noi, deci la o viteza ff mica sotul meu a calcat frana in loc de acceleratie, masina mea avand cutie automata si a lui manuala.Copilul la mine in brate, desi il tineam bine a venit cu capul in scaunul lui.M-a luat totul prin surprindere si a fost prea scurt momentul ca sa am timp sa-l protejez.Neavand viteza totul a fost ok, dar intr-un accident cand tu ai o viteza mai mare corpul vine in fata iar gatul copilului nu are suficienti muschi sa sustina capul chiar daca sta intr-un scaun special de copii.Sper ca nu te-am speriat, nu asta era intentia.
Ti-am zis mai mult pentru ca si voi faceti multe drumuri cu Iancu in masina.

Pupici,
Geo
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Sep 22 2009, 02:23 PM) *
Simina eu am fost la o simulare de accident pt copii organizat de politie si m-am speriat cate se intampla intr-o fractiune de secunda.
Si intr-adevar mi-am dat seama ca te ia prin surprindere si nu ai ce sa previi.Iesind de pe strada de la noi, deci la o viteza ff mica sotul meu a calcat frana in loc de acceleratie, masina mea avand cutie automata si a lui manuala.Copilul la mine in brate, desi il tineam bine a venit cu capul in scaunul lui.M-a luat totul prin surprindere si a fost prea scurt momentul ca sa am timp sa-l protejez.Neavand viteza totul a fost ok, dar intr-un accident cand tu ai o viteza mai mare corpul vine in fata iar gatul copilului nu are suficienti muschi sa sustina capul chiar daca sta intr-un scaun special de copii.Sper ca nu te-am speriat, nu asta era intentia.
Ti-am zis mai mult pentru ca si voi faceti multe drumuri cu Iancu in masina.

Pupici,
Geo



Oooo...stai linistita....invatam una de la alta nu? Nu-e eu asa suparacioasa....mai degraba panicoasa de cand cu Iancu....dar nu pe moment...ci dupa liwlol.gif

Uite ce am gasit pe net....noi ne incadram la categoria "nu stim ce sa facem acum cand ne-a spus si Geo aceste informatii" liwlol.gif avem 12 kg...deci peste ...dar nu avem 1 an...deci sub....asa ca ...ma mai documentez....ca deja sunt in ceata...
Montarea scaunelului auto
Majoritatea scaunelor de copii, indiferent de pret, indeplinesc minimul standardelor de siguranta.
Pentru a oferi maximul de siguranta copilului dvs. tot ce trebuie sa faceti este sa montati corect scaunul de masina.
Pozitionati scaunul pe bancheta din spate – acesta este cel mai sigur loc pentru copii pana la 13 ani, in caz de accident previne sufocarea si ranirea copilului datorata airbag-ului. Daca doriti sa asezati scaunul copilului pe pozitia din dreapta soferului, dezactivati intotdeauna dispozitivul airbag care corespunde acestei pozitii.
Pozitioati scaunul copilului in pozitia adecvata varstei si greutatii acestuia. Bebelusii trebuie sa stea cu spatele catre directia de mers pana la implinirea varstei de 1 an sau pana la 9 kg.
Inaltatorul auto trebuie folosit pentru copiii pana in 12 ani sau pana la 150 cm inaltime.
Folositi sistemul Isofix, daca masina este prevazuta cu acest tip de dispozitiv de prindere a scaunelor pentru copii. Verificati manualul masini pentru a vedea daca exista in dotarea acesteia dispozitivul mai sus mentinat, care permite fixarea scaunelului pentru copii fara a mai utiliza centura de siguranta a masinii.
Verificati unghiul de inclinare al scaunului auto. Copilul trebuie sa stea intr-o pozitie confortabila. Capul copilului trebuie sa se rezeme pe spatarul scaunului auto. Daca capul copilului cade in fata ajustati unghiul de inclinare al scaunului ( daca scaunul nu este prevazut cu mai multe pozitii de inclinare, folositi diverse artificii pentru a putea mari unghiul de inclinare – de ex.: o paturica infasurata, o perna, etc.)
Asigurati scaunul copilului folosind centura de siguranta a masinii conform instructiunilor producatorului. Scaunele auto pentru 0-19 kg, cele care pot fi folosite de la nastere pana la aproximativ 4 ani, trebuiesc pozitionate in sens invers directiei de mers pana la 1 an si in sensul directiei de mers dupa varsta de 1 an. Modul de prindere a centurii difera de la o pozitie la alta, asa ca pastrati instructiunile de montare in masina si dupa prima utilizare.
Ajustati centura de siguranta pentru copil (cea cu care este prevazut scaunul copilului). Centura de siguranta trebuie ajustata in asa fel incat sa plece de la nivelul umerilor copilului. Prinderea centurii trebuie sa fie pozitionata pe mijloc. Verificati inaintea fiecarei calatorii ca benzile centurii sa nu fie rasucite.
Nu lasati copilul imbracat foarte gros in scaunelul auto. Pe langa faptul ca acesta poate transpira in timpul calatoriei, exista riscul ca centura de siiguranta sa nu poata fi prinsa corect.
NU cumparati si nu imprumutati scaune auto folosite, nu stiti care este istoria acestora! Scaunele auto care au fost implicate intr-un accident nu mai sunt sigure.
NU folositi scaune auto cu o vechime mai mare de 5-7 ani.
NU lasati manerul cosuletului auto in pozitie ridicata in timpul mersului.
NU asezati copii mai mici de 14 ani pe scaunul din fata cu dispozitivul de airbag pornit.
NU lasati copilul in masina nesupravegheat.

simina_ana
si revin.....scoica am folosit-o corect....dar acum cu scaunelul....ups wacko.gif
simina_ana
Si-am mai gasit si asta....In orice caz...indiferent cat de nervos a fost Iancu in masina si nu puteam sa oprim sa-l calmm, nu l-am scos din scaunel pt nimic in lume....Prima data cand am plecat la drum lung cu el...socrul meu a vrut sa-l scoata din scaunel sa-l ia in brate ( statea cu el in spate) I-am interzis sa faca acest lucru ...si din acest motiv m-am certat 20 de minute cu sotul meu in masina pe tema asta in timp ce urla si copilul....dar nici bine nu i-am terminat de dat explicatiile ca a fost nevoit sa puna o frana....si atunci a tacut malc....de atunci oricat de agitat e Micu'Piticu' nu-l ia de acolo pana nu opreste. Copilul trebuie sa stie ca oricat de multe "talente" ar face nu iese din scaunel pana cand nu se opreste masina....si intotdeauna coborarea din masina se face pe partea dreapta....Regulile astea ar trebui sa le stie orice parinte...dar si bunic "binevoitor"...

Iata si articolul....

Drum bun, baby!
Ne-am gandit sa avem un spatiu dedicat Ei pentru ca nu suntem misogini, nici exclusivisti, nici impotriva soferitelor, nici naivi, nici increzuti, nici ipocriti, nici inventatorii offroad-ului. Si oricat de pentru barbati pare treaba asta cu masinile (si cu atat mai mult cea cu masinile de teren), nu putem sa privim fenomenul offroad cu ochelari de cal. Da, poate si pentru ca noi suntem altfel si scriem altfel. Si pe urma nici nu credem ca trebuie sa ne justificam prea mult: e prima revista de cultura offroad din Romania si nu puteam sa uitam femeile. Simplu. Poate si pentru ca aventura, tinuta, sufa, tractiunea integrala, vacanta, competitia, adrenalina, cultura offroad (sac!), roata, pasiunea, tura, traditia, suspensia, indemanarea, descoperirea, ambitia, incercarea, plimbarea, tehnica, libertatea de miscare, siguranta, harta si nu in ultimul rand masina sunt toate de genul feminin.


Daca vorbeam mai demult de avantajele pe care le prezinta o masina de tip SUV in fata unei limuzine, atunci cand e vorba de “mama si copilul”, a venit vremea sa ne preocupam si de siguranta copilului in interiorul masinii. E bine stiut ca transportul unui copil cu masina presupune utilarea acesteia cu unele echipamente speciale. Scaunul de masina - denumit generic asa - este cel fara de care nu e bine sa plecati la drum, daca aveti de gand sa va luati si copilul care are mai putin de 36 ... kg. Instalarea si folosirea unui astfel de echipament in masina ta sunt vitale pentru copil. Legislatia europeana prevede ca micutii sub 12 ani si cu inaltimea mai mica de 1,50 m trebuie obligatoriu fixati cu un dispozitiv de retinere omologat (conform Directivei Europene din 16 decembrie 1991). Ca sa fii sigura de confortul copilului tau, dar si de siguranta sa, trebuie ca pozitia acestuia sa fie cea corecta. Nu numai atat. Si husa fotoliului trebuie confectionata din materiale omologate, iar fotoliul trebuie sa fie adaptat varstei, greutatii si inaltimii copilului. Daca ar fi sa impartim pe grupe de varsta, ar fi:


1. grupa 0 - de la nastere pana la 10 kg

2. grupa 0+ - de la nastere la 13 kg

3. grupa 0+/1 - de la 0 la 18kg

4. grupa 1 - de la 9 la 18 kg

5. grupa 2 - de la 15 la 25 kg

6. grupa 3 - de la 22 la 36 kgPentru fiecare dintre aceste etape exista diverse optiuni. O sa incerc sa va prezint cateva dintre ele. Inainte de a purcede, tin sa spun ca aceste cateva sfaturi si reguli pe care le trec aici in revista sunt, evident, valabile pentru orice tip de masina.


Asadar landoul. Se recomanda pentru bebelusi. De la nastere si pana la 4-5 luni, pentru calatoriile scurte sau lungi este recomandabila folosirea landoului in locul cosului auto pentru ca la aceasta varsta copilul sta cel mai bine in pozitia orizontala. Puiul tau nu isi poate sustine capul, iar scheletul lui osos este foarte fragil; asa ca este bine sa calatoreasca intr-un landou, fixat pe bancheta din spate a masinii. Atentie, landoul asigura si adapost pentru bebe, asa ca e bine sa nu il tineti pe parcursul calatoriei la fel de infofolit ca si afara. Si in nici un caz nu il inveliti (nici cu patura, nici cu aparatoarea atasata landoului (asta in cazul in care, evident, aveti caldura in masina!!). Landoul se monteaza pe bancheta din spate, perpendicular pe strada, cu centura de siguranta in 3 puncte. Se recomanda asezarea capului copilului catre partea opusa portierei, astfel incat in caz de impact lateral, sa fie cat mai ferit.


Cosul auto este practic pentru calatoriile scurte. Pentru folosirea zilnica, se instaleaza si se demonteaza cu usurinta, este usor de manevrat cu ajutorul manerului de transport. Ceea ce este foarte important si mai putin stiut, insa, este ca acest cos auto trebuie pozitionat pe bancheta din spate, in sens invers directiei de mers a masinii. De asemenea e foarte important sa nu folosim cosul auto mai mult de o ora si jumatate. Daca lasati copilul in aceasta pozitie (semi inclinata) pe o perioada mai lunga de timp, din cauza muschilor care se relaxeaza intr-o pozitie gresita, pot aparea probleme ale aparatului respirator sau ale oaselor. Nu in ultimul rand e foarte important sa cititi cu atentie instructiunile de instalare si folosire, pentru ca in cele mai multe cazuri cosul auto este folosit incorect. Si cosul auto auto se fixeaza cu ajutorul centurii de sigranta in 3 puncte. In cazul in care asezati cosul pe scaunul din fata, el trebuie orientat tot in sens invers directiei de mers. E obligatoriu ca in acest caz sa dezactivati air-bag-ul din dreptul scaunului. Fotoliile pentru grupa 0+/1 sunt indicate copiilor care au peste 6 luni si pana in 9 kg. Si in acest caz fotoliul auto va fi pozitionat in sens invers directiei de mers. De la 9 kg (aproximativ 1 an), copilul poate fi asezat in sensul de mers al masinii, copilul fiind destul de mare sa calatoreasca in pozitia sezand. Fotoliul este prevazut cu centura de siguranta proprie, iar pe bancheta din spate se fixeaza cu ajutorul centurii de siguranta din dotarea masinii, conform instructiunilor fiecarui model. Pe masura ce se mareste, copilul are din ce in ce mai multa siguranta in miscari si un trup din ce in ce mai bine format. Totusi nu poate sta singur direct pe bancheta din spate a autovehiculului pana nu are in jur de 36 de kg ... ceea ce inseamna 8-10 ani..., ceea ce, fie vorba intre noi, cati ati vazut pe strada...?? Si sa nu fim ipocriti, ca de pe la 5-6 ani, nu prea am mai vazut pe nicaieri prin lume copii tinuti in fotolii auto. Chiar daca pentru copiii, respectiv parintii din alte tari dam o nota mai mare la purtare pe motiv ca nu uita niciodata cuplarea centurii de siguranta cat timp merg cu masina, la capitolul fotolii si respectiv inaltator auto, nu prea sunt nici ei chiar ca la carte. Sa revenim. Am trecut in revista tipurile de scaune auto pentru copii, pe grupe de varsta, in functie de cum trebuie ele folosite. Acum o sa incerc sa punctez cateva dintre aspectele deloc de neglijat in aceasta poveste a transportului celor mici:


- inainte de a achizitiona orice tip de scaun auto, verificati daca il puteti monta in masina voastra; cumparati-l inainte de a va interna in spital, pentru nastere, astfel incat atunci cand veti pleca acasa cu prichindelul sa stiti deja ce aveti de facut;


- nu cumparati niciodata astfel de echipamente second hand;


- cumparati intotdeauna echipamente omologate. Numai acestea sunt supuse unor teste riguroase. Pentru a recunoaste un fotoliu omologat, cautati o eticheta care atesta trecerea evaluarilor impuse de Regulamentul 44 (reglementare in vigoare in Europa);


- fixati copilul cu centura de siguranta indiferent de durata calatoriei. De asemenea fixati scaunul auto cu centura ori de cate ori transportati copilul;


- nu lasati niciodata copilul nesupravegheat in masina;


- pentru supravegherea mai atenta in timpul mersului, in cazul in care sunteti doar cu copilul in masina, exista oglinzi retrovizoare speciale care se monteaza astfel incat sa urmariti ce face copilul in timpul calatoriei;


- in caz de accident, inlocuiti fotoliul auto;


- in cazul unei calatorii mai lungi, opriti la fiecare doua ore si ori de cate ori copilul este iritat sau nervos;


- e bine sa aveti la indemana jucarii, mai ales pentru traseele lungi. Este de preferat sa aveti jucarii care sa nu il poata rani in caz de zdruncinaturi, frane bruste, etc.;


- hidratati-va copilul regulat si nu il inveliti decat daca este foarte cald.


Si, ca regula generala, urmati-va instinctul de parinte si nu uitati ca securitatea si confortul puiului vostru sunt mai importante decat orice atunci cand sunteti impreuna in masina.




geocoto
Da sau asa.Iancu depaseste cu capul marginea scaunelului?sau pur si simplu nu mai incape?
Trebuie sa recunosc ca eu il mai tin in brate pentru ca este extraordinar de curios si ii mai si place sa faca " cucu- bau " cu taticul in oglinda retrovizoare.Voi fi si eu mai stricta cu regulile astea.Tare i-as mai cumpara un scaunel pt directia de mers ca asa se chinuie mereu sa ma vada din scaunel cand conduc.Mai este putin pana la un an deci...desi cred ca nici atunci nu va avea 9 kg la cat de putin papa.. crybaby.gif

Pupici pentru o mamica grijulie si un baietel pufos. oFloare1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.