Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
petronici
si sa nu uitam si de sarbatorita noastra de astazi ANDREEA occasion.gif sa fii fericita toata viata si sanatate...un pupic de la Adelin tzuc.gif
Rose68
Bravos..............ma uitam la Collage..............sa vad daca sa punem si noi o pozica......si ce mult mi-a placut cand am dat de puiutii nostri
claudiaena
Multumim de urari!
Noi am fost plecati putin pana la Tecuci la bunici. A fost bine, am mancat bine, cred ca ne-am intors mai grasi, dar asta e... Dam noi pana la sarbatori, si apoi punem la loc...
Mihai s-a comportat bine, a papat bine, si afara a dormit cred ca vreo 2 ore in curte. A fost placuta si vremea....
E in continuare mucos, dar ii mai dau medicamentul cred ca toata saptamana.
Apropo, la medic, cand am fost, l-am cantarit si avea 11 kg.A mai dat jos vreo 200 de grame, cred ca din cauzab laptelui, pe care nu l-a tolerat, dar ce m-a frapat, e ca medicul mi-a spus ca e cam grasunel. Eu, contracarez, si ii spun ca stiu ca bebele ar trebui sa isi tripleze greutatea de la nastere la un an, iar el imi spune ca Mihai oricum s-a nascut mai gras, decat media, si ca are sanse sa devina obez si sa faca diabet.... Nu va pot spune ce nervi ma apucasera... Cu ce sunt eu vinovata ca Mihai s-a nascut cu aproape 4 kg, ca eu in sarcina nu am luat decat vreo 16 kg, si sunt si inalta...Si m-am chinuit sa il alaptez pana la 10 luni jumate si el imi spune ca e supraponderal???? wife.gif
occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif ANDREIUTZA! SA TRAIESTI CU NUMELE SI SA-I FERICESTI PE MAMI SI TATI....ROSE, MULTA SANATATE ITI DORIM SI SA NE PUI POZICI CU PRINTESA, SI ACUM SI LA ANUL SI CAND S-O MARITA, SI TOT ASA...
simina_ana
LA MULTI ANI ANDREEA!!! MUSCULITZA NOSTRA DRAGA!!!!

Iti dorim sa fii sanatoasa, vesela , fericita, norocoasa.....toate gandurile bune le trasnmitem catre tine.....Iar pe mami sa o bucuri in fiecare zi cu nazdravanii si ghidusii!!!

De la Iancu multi pupici pe obrajori tzuc.gif si trandafir.gif
simina_ana
QUOTE(claudiaena @ Nov 30 2009, 02:01 PM) *
Multumim de urari!
Noi am fost plecati putin pana la Tecuci la bunici. A fost bine, am mancat bine, cred ca ne-am intors mai grasi, dar asta e... Dam noi pana la sarbatori, si apoi punem la loc...
Mihai s-a comportat bine, a papat bine, si afara a dormit cred ca vreo 2 ore in curte. A fost placuta si vremea....
E in continuare mucos, dar ii mai dau medicamentul cred ca toata saptamana.
Apropo, la medic, cand am fost, l-am cantarit si avea 11 kg.A mai dat jos vreo 200 de grame, cred ca din cauzab laptelui, pe care nu l-a tolerat, dar ce m-a frapat, e ca medicul mi-a spus ca e cam grasunel. Eu, contracarez, si ii spun ca stiu ca bebele ar trebui sa isi tripleze greutatea de la nastere la un an, iar el imi spune ca Mihai oricum s-a nascut mai gras, decat media, si ca are sanse sa devina obez si sa faca diabet.... Nu va pot spune ce nervi ma apucasera... Cu ce sunt eu vinovata ca Mihai s-a nascut cu aproape 4 kg, ca eu in sarcina nu am luat decat vreo 16 kg, si sunt si inalta...Si m-am chinuit sa il alaptez pana la 10 luni jumate si el imi spune ca e supraponderal???? wife.gif
occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif ANDREIUTZA! SA TRAIESTI CU NUMELE SI SA-I FERICESTI PE MAMI SI TATI....ROSE, MULTA SANATATE ITI DORIM SI SA NE PUI POZICI CU PRINTESA, SI ACUM SI LA ANUL SI CAND S-O MARITA, SI TOT ASA...


Claudia ...dar ce inaltime are Mihaitza?
Ca si Iancu s-a nascut cu 3,870 si 57 cm......sa indrazneasca cineva sa-mi spuna ca e grasunel la 90 de cm si 12,5 kg.....ca ma supar tare......Mie doctorita lui mi-a spus ca e ok ca si greutate raportat la inaltime....asa ca nu mai plec urechea la nimeni....Ce Doamne iarta-ma la 57 de cm ar fi trebuit sa-l nasc cu 2,5 kg?....si acum la 90 de cm sa aiba doar 10 kg...???E nasol ca tie ti-a spus chiar medicul ca e grasunel.....dar eu sunt sigura ca in momentul in care vor incepe sa mearga vor slabi
simina_ana
Vad ca s-a terminat perioada de votare......nu trebuia in decembrie?
claudiaena
QUOTE(simina_ana @ Nov 30 2009, 02:56 PM) *
Claudia ...dar ce inaltime are Mihaitza?
Ca si Iancu s-a nascut cu 3,870 si 57 cm......sa indrazneasca cineva sa-mi spuna ca e grasunel la 90 de cm si 12,5 kg.....ca ma supar tare......Mie doctorita lui mi-a spus ca e ok ca si greutate raportat la inaltime....asa ca nu mai plec urechea la nimeni....Ce Doamne iarta-ma la 57 de cm ar fi trebuit sa-l nasc cu 2,5 kg?....si acum la 90 de cm sa aiba doar 10 kg...???E nasol ca tie ti-a spus chiar medicul ca e grasunel.....dar eu sunt sigura ca in momentul in care vor incepe sa mearga vor slabi


Ma crezi ca nici acum nu stiu sigur daca l-au masurat sau au trecut din "burta" lungimea lui. Cert e ca avea 52 cm si 3,9kg... Acum are 11 kg si la medic l-am masurat si are tot undeva in jur de 90 cm, ca avea minune din aia lipita pe perete si Mihai incaltat avea 90 cm. deci are undeva 87-89 cm....De ce spun ca nu stiu lungimea lui la nastere e ca pe foaia lui de pe patut nu scria si de cate ori intrebam doctoritele neonatologi, imi spuneau ca nu scrie in fisa lui dar ca e normal si are undeva in jur de 50 cm. Apoi, pe fisa ceruta ptr eliberarea certificatului de nastere a aparut 52 cm....
Nici eu nu imi fac griji. Deocamdata Mihai e f activ. Merge in 4 labe se ridica acolo unde vrea sa ajunga, iar se asaza in fundulet si pleaca din nou in 4 labe. Mai nou, se tine de mobila sau pat si isi da drumul la manute si incepe sa chiuie de bucurie cand vede ca isi poate tine echilibrul singurel. De vineri, a mai descoperit o chestie:sa urce scarile, punand genunchiul sau piciorusul, dar sa fie incaltat cu sosete aderente...Asa ca vineri si sambata l-am pazit ca imi era o frica teribila sa nu cada sau sa alunece pe scari....(am in casa cam 10 trepte...)Iar duminica, i-a facut tata o portita ca sa o montam la baza scarilor...Am filmat evenimentul(dar nu stiu sa il postez), dar o sa fac si poze sa le pun...
anku
clöaudia lasa-i in pace...astia sunt genul de oameni fixati p tabele,grafice...ce iasa din grafic la ei e musai rau...astia in loc sa priceapa ceva din medicina aia amarata care au studiat-o au mancat cartile probabil in contra timp p de rost...
al meu are 1340 gr...atat avea inainte de masa intr-o dimineata acum vreo 3 sapt...
Dar...nici nu imi doresc sa slabeasca ptr ca al meu arata ca un slabanog acum...nici obraji nu are,nu falcute,nu burta picioarele eact numai bine...pai...11 kg e exact numai bine....la 11 luni ar tb sa aiba dupa tabelele care le-am gasit in pagini romanesti intre 8900gr si 10700 gr...dc era si mancat copilul...deci are exact numai bine...dar astia sunt dr de astia care au mancat cartea p de rost si nici acum nu prea gandesc,lipsiti de empatie-ce vb ????????????????EMPATIE???nu am prea intalnit eu asa ceva in ro mai ales la dr...DAR:::
lasa nu fi suparata tu ptr nesimtirea si prostia unora si altora...e numai bine...
uite
scrie si in text ca sunt admise diferente de pana la 300 grame...deci la voi fiind 300 gr in plus nu stiu care e problema...
problema este a lor nicidecum a voastra....
simina_ana
Cred ca "intram" si noi in clubul "mucisorilor"....Iancu cred ca vrea sa-mi faca asa un "cadou" de Mos Nicolae.....o raceala mica...sper....Abia mi-a adormit azi , si de la 10 pana acum (ora 1 noaptea) mi s-a trezit din 10 in 10 minute.....deja ma ia cu spume.....Cand am azut ca are numai mucisori "zeama"....l-am aspirat si de jumatate de ora doarme.....dar se foieste de zici ca-i la concurs....Mai rau e ca sunt si singura acasa, tati fiind plecat la Bucuresti si nici masina nu am daca e nevoie sa fug la spital....si doar l-am rugat sa nu plece cu masina lui....offff.....dar sper ca nu va fi nevoie. Pana acum nu a facut febra....doar e nasul infundat si mis e tot ridica in funduletz , dar de cand l-am aspirat e mai bine....Asa ca noaptea asta fac de paza.....ca mi-e frica si sa reactionez cat mai repede in caz de nevoie....

Eu am reusit performanta de a nu manca nimic azi, deoarece dragutul meu cumnat a uitat sa-mi aduca plasa cu mere ca sa-mi fac compot....sunt inca la dieta.....O sa va intrebati de ce nu am fost la magazin sa-mi iau....ei bine....in jurul nostru sunt 4 magazine.....nici unul nu avea mere (doar eu am "norocul" asta).....asa ca am nu m-am mai dus mai departe deoarece mi se promisese ca ajunge in timp util.....si uite ca a juns....la 9.30 seara.....de-mi venea sa-l strang de gat si sa-i indes toate merele pe gat....
Colac peste pupaza ma doare si capul, deoarece azi am cam stat in ciocaneala ( s-au mutat si ultimii vecini)......ma gandeam la tine Geo cum suporti tu zi de zi....

Asa ca am avut o zi "excelenta".....sa vedem cum le mai indur si pe celelalte doua pana vine tati.....Ufff.....rau e sa nu ai cu cine sa te ajuti....

Sper ca voi ati avut o zi mai buna.....

PS. Ma duc sa ma pun langa Iancu in pat si sa citesc ceva ca sa treaca noaptea mai repede.....
anku
QUOTE(simina_ana @ Dec 1 2009, 12:15 AM) *
Cred ca "intram" si noi in clubul "mucisorilor"....Iancu cred ca vrea sa-mi faca asa un "cadou" de Mos Nicolae.....o raceala mica...sper....Abia mi-a adormit azi , si de la 10 pana acum (ora 1 noaptea) mi s-a trezit din 10 in 10 minute.....deja ma ia cu spume.....Cand am azut ca are numai mucisori "zeama"....l-am aspirat si de jumatate de ora doarme.....dar se foieste de zici ca-i la concurs....Mai rau e ca sunt si singura acasa, tati fiind plecat la Bucuresti si nici masina nu am daca e nevoie sa fug la spital....si doar l-am rugat sa nu plece cu masina lui....offff.....dar sper ca nu va fi nevoie. Pana acum nu a facut febra....doar e nasul infundat si mis e tot ridica in funduletz , dar de cand l-am aspirat e mai bine....Asa ca noaptea asta fac de paza.....ca mi-e frica si sa reactionez cat mai repede in caz de nevoie....

Eu am reusit performanta de a nu manca nimic azi, deoarece dragutul meu cumnat a uitat sa-mi aduca plasa cu mere ca sa-mi fac compot....sunt inca la dieta.....O sa va intrebati de ce nu am fost la magazin sa-mi iau....ei bine....in jurul nostru sunt 4 magazine.....nici unul nu avea mere (doar eu am "norocul" asta).....asa ca am nu m-am mai dus mai departe deoarece mi se promisese ca ajunge in timp util.....si uite ca a juns....la 9.30 seara.....de-mi venea sa-l strang de gat si sa-i indes toate merele pe gat....
Colac peste pupaza ma doare si capul, deoarece azi am cam stat in ciocaneala ( s-au mutat si ultimii vecini)......ma gandeam la tine Geo cum suporti tu zi de zi....

Asa ca am avut o zi "excelenta".....sa vedem cum le mai indur si pe celelalte doua pana vine tati.....Ufff.....rau e sa nu ai cu cine sa te ajuti....

Sper ca voi ati avut o zi mai buna.....

PS. Ma duc sa ma pun langa Iancu in pat si sa citesc ceva ca sa treaca noaptea mai repede.....

oooooooooooo...
nu fi suparata...las ca o sa fie bine...poate maine deja nu mai are nimic...
stai ca si Darius are pana acum 6 treziri la activ!!!!!!!!
noroc cu tacso intr-adevar...numai in urlete o tine nu asa...
ce sa faca azi???
a bagat mana in fire dar intr-o fractiune de secunda nu asa...l-am vazut ca-i jos si a intrat in sufragerie si m-am dus repede repede sa-l iau...dar pana atunci deja am ramas fara lumina...si m-am speriat groaznic...sufrageria e inca in lucru din cauza bransamentului ca vrea mis sa-si mute prizele si asta mic ma pandeste...cum intru in sufragerie cum vine si el
pai ce noroc p tine!!!!!!!!!!!
in 4 magazine nici un mar..dar eu nu am citit ca tii vreo dieta....ai grija cu ele...
am obtinut si eu o programare....pt marti...pana mai am ceva par in cap... sad.gif smile.gif
va poopam p toti si va dorim sanatate...
tzuc.gif
oana...bafta la facut bagaje...poopam p mateiut frumos
uuuuuuuuu...ce fain...va< distrati toata luna lui Decembrie....... wub.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Dec 1 2009, 03:32 AM) *
oooooooooooo...
nu fi suparata...las ca o sa fie bine...poate maine deja nu mai are nimic...
stai ca si Darius are pana acum 6 treziri la activ!!!!!!!!
noroc cu tacso intr-adevar...numai in urlete o tine nu asa...
ce sa faca azi???
a bagat mana in fire dar intr-o fractiune de secunda nu asa...l-am vazut ca-i jos si a intrat in sufragerie si m-am dus repede repede sa-l iau...dar pana atunci deja am ramas fara lumina...si m-am speriat groaznic...sufrageria e inca in lucru din cauza bransamentului ca vrea mis sa-si mute prizele si asta mic ma pandeste...cum intru in sufragerie cum vine si el
pai ce noroc p tine!!!!!!!!!!!
in 4 magazine nici un mar..dar eu nu am citit ca tii vreo dieta....ai grija cu ele...
am obtinut si eu o programare....pt marti...pana mai am ceva par in cap... sad.gif smile.gif
va poopam p toti si va dorim sanatate...
tzuc.gif
oana...bafta la facut bagaje...poopam p mateiut frumos
uuuuuuuuu...ce fain...va< distrati toata luna lui Decembrie....... wub.gif


Anku e bine ca mergi la medic pt problema ta.....si vezi cet-i spune si apoi sa faci tratam....sa incersi si cu produse naturiste si naturale.....un tratam bun pe care ti-l pot recomanda e cel de la Hemel....ulei de par+sampon+lotiune tonica....m-am dat eu in sarcina si nu mi-a cazut fir de par.....

PS.....acum am un moment in care am o ciuda pe al meu sot....ca e plecat si ca Iancu e bolnavior.....Iar i-am aspirat nasucul....L-am pus pe o perna mai sus acum.....sa vedem....Maine voi fi zombi.....asta-i sigur....
geocoto
Si eu care intrasem sa citesc mesaje incurajatoare de la voi.... sad.gif
Aseara au plecat muncitoriii la 21.30, de nu mai puteam de nervi, ca Lucas daca nu doarme toata ziua si nici nu il pun in pat la 8 va dati seama ce maraiala.Nici eu nu am apucat sa pap nimic decat dupa ce au plecat muncitorii.Si sincer nici nu vroiam sa ma duc sa dorm in pat ca parca aveam impresia ca am praf si in gura si mi se umfla glanda...Noroc cu piticul ca a dormit pana dimineata la 8.30 cu 2 treziri pt bibi.
Azi ceva mai putina ciocaneala dar tot baricadati in living suntem.Afara n-am chef sa ies ca Lucas nu a papat bine si decat sa-l car in brate mai bine stam acasa.


Vroiam sa va multumesc mult de tot pentru voturile voastra hug.gif chiar daca nu ne incadram intre cei 25 care vor face parte din concurentii pt extragere...Oricand se va decide cineva de-al nostru sa concureze noi il vom vota.


Pupici ca Lucas nu mai are rabdare,
Geo

PS Sanzi ce ti-au zis de la spital ca m-ai pus pe ganduri.Sper din tot sufletul sa nu ai ceva serios si sa rezisti sa-ti faci analizele in tara. oFloare1.gif
oana petrina
buna fetele
Simina speram ca Iancu sa se faca bine repede. pupam falcutele lui.
Geo poate reusiti sa terminati lucrarile ca sa va odihniti.pup

mi-a crescut parul si vad ca il am si putin ondulat

zi de sarbatoare sunt un mic romanas
claudiaena
QUOTE(oana petrina @ Dec 2 2009, 12:33 AM) *
buna fetele
Simina speram ca Iancu sa se faca bine repede. pupam falcutele lui.
Geo poate reusiti sa terminati lucrarile ca sa va odihniti.pup

mi-a crescut parul si vad ca il am si putin ondulat

zi de sarbatoare sunt un mic romanas

Ce bine ca aveti oleaca de carlionti... Eu tot mai sper ca si al meu o avea un pic de carlionti, desi daca o semana cu taica-su, slabe sanse sa isi ingrijeasca carliontii.... liwlol.gif Ei dar poate pana atunci s-o descoperi vreun remediu impotriva chelirii.... liwlol.gif
Ce bine ca plecati de sarbatori in alte tari... tongue.gif Noi, cu serviciul sotului si cu criza asta (seful nici nu vrea sa auda de concediu), nu avem nici o sansa sa plecam undeva in alta parte... Ca la munte nu m-as duce, ca sa nu imi fac sange rau cand vad ca nu putem schia si tre' sa tinem cont de mesele si somnicul lui Mihai....
Geo, inseamna ca sunteti pe ultima suta de metri cu curatenia... Si noi ne apucam in primavara, sa amenajam camera Mariei, ca la anul intra la scoala si poate ca il pot obisnui pe Mihai sa faca nani la inceput doar la pranz si apoi speram si noaptea.....
Ankule, si voua, va spunem rabdare, ca si lui Geo, ca mai aveti putin...Apoi asteptam pozici cu pomi impodobiti si cu mese imbelsugate....Ce ti-au spus la doctor? Ti-a dat vreun tratament?
Rose, voi cu ce va mai laudati? Printesa ce mai face? Ce nazbatii a mai facut? jucaus.gif
Simina cev iti face puiutul? I-au trecut mucisorii?
pupicei tzuc.gif
geocoto
QUOTE(oana petrina @ Dec 1 2009, 10:33 PM) *
buna fetele
Simina speram ca Iancu sa se faca bine repede. pupam falcutele lui.
Geo poate reusiti sa terminati lucrarile ca sa va odihniti.pup

mi-a crescut parul si vad ca il am si putin ondulat

zi de sarbatoare sunt un mic romanas


tzuc.gif tzuc.gif hug.gif hug.gif tzuc.gif tzuc.gif hug.gif hug.gif

Uuuuuu ma uit la poza si-mi vine sa-l pup intr-una.Dulce foc nu alta.Nici nu mai seamana deloc cu Mohicanul.S-a schimbat culoarea parului, s-a ondulat...frumusel ce sa mai wub.gif

Pupici

PS si pt mami wife.gif nu reusesc sa telefonez ce parere ai?
simina_ana
Mamicile care ati pus poze la collage....aveti aici filmuletzul....
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...p;#entry1093552
simina_ana
Fetele...azi primul bebelus de decembrie 2008 implineste un anisor.....
Andreutza noastra s-a facut domnisorica.....


LA MULTI ANI PRINTESA NOASTRA DRAGA!!!

Am deschis un topic nou...special dedicat Andreutzei....

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=10694
simina_ana
QUOTE(oana petrina @ Dec 2 2009, 12:33 AM) *
buna fetele
Simina speram ca Iancu sa se faca bine repede. pupam falcutele lui.
Geo poate reusiti sa terminati lucrarile ca sa va odihniti.pup

mi-a crescut parul si vad ca il am si putin ondulat

zi de sarbatoare sunt un mic romanas



Ce falcutze areeeeee........si ce dulce eeeeeeeeeeeee.......Oana cand vii in SIbiu nu ti-l mai dau vreo 2 zile......ti-l smotocesc de o sa fie Iancu gelos.....

PS. Ramane valabil sa treceti prin Sibiu?
simina_ana
Fetelor....eu sunt tare suparata.....azi mi s-au innecat toate corabiile......
Azi cand eram si eu fericita ca vine tati acasa dupa 2 zile de treburi prin Bucuresti.....ca ma bucur si eu de o dupa amiaza mai linistita dar mai ales de o noapte dormita......am primit o bomba...Sotul meu a facut varsat de vant....
Vineri seara i-au aparut niste bubite, dar am crezut ca a facut o toxiinfectie alimentara.....Dar de ieri bubitele alea au facut apa....asa ca azi m-a sunat de pe drum si mi-a spus ca prima oprire e la medicul de familie ca lui i se par suspecte bubele.....si i-a confirmat are varsat de vant....si i-a recomandat sa stea departe de noi....
Iancu mi-e tot mai marait din cauza racelii, de 2 zile nu mananca decat lapte, nu doarme bine deloc din cauza nasucului si se trezeste din ora in ora....azi am fugit cu el la medic si nu ne-a primit....avea atatia pacienti si mai aveam o ora pana la sfarsitul programului..ca nu a mai vrut sa ia pe nimeni.....de fapt era un nene la usa si nu mai lasa pe nimeni.....asa ca m-am enervat si am facut cale intoarsa si ma duc maine.....degeaba m-as fi certat cu nenea ala....puteam sa urlu cat ma tineau plamanii ca oricum nu ma auzea dr ca sa iasa si sa vada ce se intampla....
Am ramas azi fara Panadol si cum Iancu avea febra destul de mare nu am vrut sa mai ies din casa sa ma duc sa-i cumpar si l-am rugat pe al meu cumnat.....a venit mi-a pus ala pe geam si a fugit repede acasa.....de frica sa nu fim si noi infestati si sa nu-i dam lui si sa duca la nepot.....m-am simtit ca ultimul c****.....parca eram leproasa....il inteleg, totusi.....dar mi-a lasat un gust amar ziua de azi ( ca nu fost doar faza asta cu el)...asa ca nu mai apelez la "dragutul" meu cumnat niciodata.....
......Asa ca eu sunt izolata la domiciliu cu Iancu. L-a vazut pe tati azi la geam si plangea ca vrea la el.....masina nu am ca e la el si a zis ca oricum nu o aduce pana nu o dezinfecteaza....sunt nedormita de 2 nopti ( am reusit sa fur o ora de somn azi de la 4 la 5 cand a dormit si Iancu in sfarsit) , noaptea asta va fi a treia....pentru ca mi-e frica sa dorm cand il stiu pe Iancu racit si mai ales ca sunt singura acasa si mi-e frica sa nu-l aud....
Colac peste pupaza am luat si eu raceala de la Iancu....asa ca eu mi-am facut "culcus" langa pat ....ca sa nu-l agravez mai tare....
Deja simt ca o iau razna.....Saptamana viitoare e ziua lui Iancu si e posibil ca tati sa nu poate fi cu noi acasa....dr noastra de familie a zis ca daca pana luni nu-i apar bubite si lui Iancu e posibil sa nu fi luat.....acum astept....Fain e ca eu nu am facut varsat de vant pana acum....nu am facut nici o boala a copilariei...asa ca ar fi fain de tot sa fac si eu...
Inca o data.....o iau razna.....mai ales ca sunt nedormita.....sper ca macar maine la pranz sa doarma si Iancu si sa dorm si eu langa el....
Am plans azi 2 ore de ciuda ca tocmai acum au venit toate.....Iancu saracu' se uita la mine nedumerit si incerca sa zambeasca si el printre 2 reprize de tuse , un stranut si valuri de mucisori....
Imi cer scuze ca "m-am plans" atata....dar sper sa nu va suparati....Mi-am descarcat si eu oful....mi-am incarcat putin bateriile....si acum ma pun langa Iancu sa-l pazesc.....
O noapte linistita va doresc!
oana petrina
LA MULTI ANI DRAGA NOASTRA ANDREUTA! occasion.gif
in urma cu un an stateam cu sufletul la gura( si burta) asteptand sosirea bebelusilor. si am primit mesaj de la mami tau ca ai venit pe lume. si mami tau era asa de fericita si de vesela......erai tot ce-si dorea.apoi am vazut primele poze cu tine( erai asa micuta si frumoasa),apoi te-am vazut cu prima jucarica in mana, pe burtica, in fundulet, pe olita, cu dintisori , in picioare etc...ai crescut mare si frumoasa iar noi ti-am urmarit evolutia de-a lungul acestui an cu mare drag. speram sa te putem vedea pana te mariti si dupa smile.gif iti uram sa ai o viata frumoasa si sa ai parte de mult noroc. felicitari ptr mami si tati sa va traiasca comoara. va pupam cu drag


ps- nu am reusit sa scriu tot ce vroiam ca m-a apucat bocitul de emotie.si se uita M la mine......nu stie ce fac.sunt asa de fericita ca avem puisori mari ca o sa plang toata ziua. cred ca se manifesta hormonii de anul trecut laugh.gif
oana petrina
Simina draga mea ce rau imi pare ca sotul tau e bolnav. lasa ca trece. te inteleg ca esti suparata si singura. cunosc saentimentul. nici eu nu ma pot baza prea tare pe cumnat si socrii. noroc ca am prieteni ca altfel............incerca sa gandesti pozitiv. esti cu puiul tau si o sa treaca repede timpul ca are el grija sa te oboseasca smile.gif. ai sa vezi ca ii trece si lu Iancu repede raceala , o sa vina si sotul tau si o sa dispara toate problemele. noi o sa venim cu siguranta in Sibiu. in Belgia nu stiu daca ajung sigur ca e in functie de M daca sta cu mama mai multe zile. il testam prima data. dar prin orasul tau tre sa trecem ca vrem sa ajungem in brasov la fini. asa ca o sa te sun cu o zi inainte sa te anunt iar in ziua respectiva cand sunt in apropiere de voi va sun iar. nu tre sa ratez ocazia ca tare imi doresc sa va cunosc.in ce priveste smotocitul facem schim juma de ora de pustiulici wink.gif o sa fie si mai ondulati dupa ce terminam cu ei. te pup si fruntea sus mamico
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Dec 3 2009, 01:16 AM) *
Fetelor....eu sunt tare suparata.....azi mi s-au innecat toate corabiile......
Azi cand eram si eu fericita ca vine tati acasa dupa 2 zile de treburi prin Bucuresti.....ca ma bucur si eu de o dupa amiaza mai linistita dar mai ales de o noapte dormita......am primit o bomba...Sotul meu a facut varsat de vant....
Vineri seara i-au aparut niste bubite, dar am crezut ca a facut o toxiinfectie alimentara.....Dar de ieri bubitele alea au facut apa....asa ca azi m-a sunat de pe drum si mi-a spus ca prima oprire e la medicul de familie ca lui i se par suspecte bubele.....si i-a confirmat are varsat de vant....si i-a recomandat sa stea departe de noi....
Iancu mi-e tot mai marait din cauza racelii, de 2 zile nu mananca decat lapte, nu doarme bine deloc din cauza nasucului si se trezeste din ora in ora....azi am fugit cu el la medic si nu ne-a primit....avea atatia pacienti si mai aveam o ora pana la sfarsitul programului..ca nu a mai vrut sa ia pe nimeni.....de fapt era un nene la usa si nu mai lasa pe nimeni.....asa ca m-am enervat si am facut cale intoarsa si ma duc maine.....degeaba m-as fi certat cu nenea ala....puteam sa urlu cat ma tineau plamanii ca oricum nu ma auzea dr ca sa iasa si sa vada ce se intampla....
Am ramas azi fara Panadol si cum Iancu avea febra destul de mare nu am vrut sa mai ies din casa sa ma duc sa-i cumpar si l-am rugat pe al meu cumnat.....a venit mi-a pus ala pe geam si a fugit repede acasa.....de frica sa nu fim si noi infestati si sa nu-i dam lui si sa duca la nepot.....m-am simtit ca ultimul c****.....parca eram leproasa....il inteleg, totusi.....dar mi-a lasat un gust amar ziua de azi ( ca nu fost doar faza asta cu el)...asa ca nu mai apelez la "dragutul" meu cumnat niciodata.....
......Asa ca eu sunt izolata la domiciliu cu Iancu. L-a vazut pe tati azi la geam si plangea ca vrea la el.....masina nu am ca e la el si a zis ca oricum nu o aduce pana nu o dezinfecteaza....sunt nedormita de 2 nopti ( am reusit sa fur o ora de somn azi de la 4 la 5 cand a dormit si Iancu in sfarsit) , noaptea asta va fi a treia....pentru ca mi-e frica sa dorm cand il stiu pe Iancu racit si mai ales ca sunt singura acasa si mi-e frica sa nu-l aud....
Colac peste pupaza am luat si eu raceala de la Iancu....asa ca eu mi-am facut "culcus" langa pat ....ca sa nu-l agravez mai tare....
Deja simt ca o iau razna.....Saptamana viitoare e ziua lui Iancu si e posibil ca tati sa nu poate fi cu noi acasa....dr noastra de familie a zis ca daca pana luni nu-i apar bubite si lui Iancu e posibil sa nu fi luat.....acum astept....Fain e ca eu nu am facut varsat de vant pana acum....nu am facut nici o boala a copilariei...asa ca ar fi fain de tot sa fac si eu...
Inca o data.....o iau razna.....mai ales ca sunt nedormita.....sper ca macar maine la pranz sa doarma si Iancu si sa dorm si eu langa el....
Am plans azi 2 ore de ciuda ca tocmai acum au venit toate.....Iancu saracu' se uita la mine nedumerit si incerca sa zambeasca si el printre 2 reprize de tuse , un stranut si valuri de mucisori....
Imi cer scuze ca "m-am plans" atata....dar sper sa nu va suparati....Mi-am descarcat si eu oful....mi-am incarcat putin bateriile....si acum ma pun langa Iancu sa-l pazesc.....
O noapte linistita va doresc!



crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif

Tocmai ce mi-ai adus aminte prin ce am trecut noi.Daca vrei sa citesti ce am scris atunci gasesti in jur de 18 iunie...pe topic.
Neaparat sa luati ACICLOVIR si Iancu ZOVIRAX altfel face forma mult mai grea.
Lui Lucas i-au aparut dupa 3 saptamani de cand i-au aparut lui Vlad.Eu am crezut ca l-am facut cand eram mica pentru ca am stat cu sora mea in camera cand avea si nimic dar se pare ca l-am facut a 2a oara.Datorita pastilelor care ce-i drept sunt scumpicele (30 euro aici) a fost destul de usor la noi dar Vlad s-a chinuit ca un caine pentru ca Dr de familie i-a zis ca n-are rost sa ia pastilele desi i-ar fi prins ff bine.

Nu te supara pe cumnatul tau, oricum mai bine decat ce mi-a facut al meu.Iti povestesc la tel...Te sun dupa 5 sa te incurajez...

Pupici dulci de tot,
Geo
geocoto




Pt mami Rose



La multi ani Andreea!Sa cresti mare si sanatoasa.In aceasta zi frumoasa natura sa-tzi zambeasca, cei dragi sa te iubeasca iar relele sa te ocoleasca.

Pupici dulci si asteptam in continuare poze de la mami cu evolutia ta si vorba Oanei sa speram ca putem pastra topicul macar pana la nunta ta, ca baietii se casatoresc mai tarziu si cine stie ....cat asteptam.

Pup dulce de tot,
Geo
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
petronici
vai Simina ,ce rau imi pare crybaby.gif ....deci cu Iancu nu-i o simpla raceala,a facut si febra si tuseste...poate astazi reusiti sa va duceti la medic si sa va dea ceva pt amandoi...si daca sotul nu poate fi la ziua lui Iancu,puteti s-o amanati cu vreo saptamana sa fiti toti prezenti si sanatosi...va doresc insanatosire cat mai grabnica tuturor si tie mami multa rabdare si forta ,mai ales ca esti singurica acasa...noi suntem alaturi de voi cu gandul si va dam o imbratisare hug.gif
o sa vezi ca o sa fie totul bine tzuc.gif trandafir.gif
petronici
Rose asteptam poze "caldute" cu sarbatorita noastra draga si va uram si aici la topicul nostru
LA MULTI ANI,ANDREEA!!!


Fie ca aceasta zi sa-ti deschida poarta unui viitor plin de succese,Dumnezeu sa-ti dea un curcubeu la fiecare furtuna,un zambet la fiecare lacrima,sanatate,impliniri si multa iubire.Multi pupicei de la Adelin
claudiaena
DRAGA ANDREEA, PRINTESA DE DECEMBRIE, MAMI SI EU, MIHAI ITI SPUNEM:



IAR LUI MAMI II DARUIM:
claudiaena
QUOTE(simina_ana @ Dec 3 2009, 03:16 AM) *
Fetelor....eu sunt tare suparata.....azi mi s-au innecat toate corabiile......
Azi cand eram si eu fericita ca vine tati acasa dupa 2 zile de treburi prin Bucuresti.....ca ma bucur si eu de o dupa amiaza mai linistita dar mai ales de o noapte dormita......am primit o bomba...Sotul meu a facut varsat de vant....
Vineri seara i-au aparut niste bubite, dar am crezut ca a facut o toxiinfectie alimentara.....Dar de ieri bubitele alea au facut apa....asa ca azi m-a sunat de pe drum si mi-a spus ca prima oprire e la medicul de familie ca lui i se par suspecte bubele.....si i-a confirmat are varsat de vant....si i-a recomandat sa stea departe de noi....
Iancu mi-e tot mai marait din cauza racelii, de 2 zile nu mananca decat lapte, nu doarme bine deloc din cauza nasucului si se trezeste din ora in ora....azi am fugit cu el la medic si nu ne-a primit....avea atatia pacienti si mai aveam o ora pana la sfarsitul programului..ca nu a mai vrut sa ia pe nimeni.....de fapt era un nene la usa si nu mai lasa pe nimeni.....asa ca m-am enervat si am facut cale intoarsa si ma duc maine.....degeaba m-as fi certat cu nenea ala....puteam sa urlu cat ma tineau plamanii ca oricum nu ma auzea dr ca sa iasa si sa vada ce se intampla....
Am ramas azi fara Panadol si cum Iancu avea febra destul de mare nu am vrut sa mai ies din casa sa ma duc sa-i cumpar si l-am rugat pe al meu cumnat.....a venit mi-a pus ala pe geam si a fugit repede acasa.....de frica sa nu fim si noi infestati si sa nu-i dam lui si sa duca la nepot.....m-am simtit ca ultimul c****.....parca eram leproasa....il inteleg, totusi.....dar mi-a lasat un gust amar ziua de azi ( ca nu fost doar faza asta cu el)...asa ca nu mai apelez la "dragutul" meu cumnat niciodata.....
......Asa ca eu sunt izolata la domiciliu cu Iancu. L-a vazut pe tati azi la geam si plangea ca vrea la el.....masina nu am ca e la el si a zis ca oricum nu o aduce pana nu o dezinfecteaza....sunt nedormita de 2 nopti ( am reusit sa fur o ora de somn azi de la 4 la 5 cand a dormit si Iancu in sfarsit) , noaptea asta va fi a treia....pentru ca mi-e frica sa dorm cand il stiu pe Iancu racit si mai ales ca sunt singura acasa si mi-e frica sa nu-l aud....
Colac peste pupaza am luat si eu raceala de la Iancu....asa ca eu mi-am facut "culcus" langa pat ....ca sa nu-l agravez mai tare....
Deja simt ca o iau razna.....Saptamana viitoare e ziua lui Iancu si e posibil ca tati sa nu poate fi cu noi acasa....dr noastra de familie a zis ca daca pana luni nu-i apar bubite si lui Iancu e posibil sa nu fi luat.....acum astept....Fain e ca eu nu am facut varsat de vant pana acum....nu am facut nici o boala a copilariei...asa ca ar fi fain de tot sa fac si eu...
Inca o data.....o iau razna.....mai ales ca sunt nedormita.....sper ca macar maine la pranz sa doarma si Iancu si sa dorm si eu langa el....
Am plans azi 2 ore de ciuda ca tocmai acum au venit toate.....Iancu saracu' se uita la mine nedumerit si incerca sa zambeasca si el printre 2 reprize de tuse , un stranut si valuri de mucisori....
Imi cer scuze ca "m-am plans" atata....dar sper sa nu va suparati....Mi-am descarcat si eu oful....mi-am incarcat putin bateriile....si acum ma pun langa Iancu sa-l pazesc.....
O noapte linistita va doresc!

Doamne, Simina, ce ghinion....
Nici nu stiu ce sa iti spun sa te consolez... Bine e sa fie doar atat si bine ca nu v-a prins de sarbatori, ca sa mai petreceti si astea separati, e tare rau... asteptam vesti! Pana la urma ce tratament i-a dat lui Iancu....
simina_ana
Dragele mele......mi-au dat lacrimile, pur si simplu citind gandurile voastre.....Va multumesc din suflet ca sunteti alaturi de noi....de mine.....
M-au coplesit atatea ganduri negre, incat acum sunt foarte emotiva....oboseala isi spune si ea cuvantul....
Acum ne-a sunat si tati si plangeam amandoi la telefon....lui ca ii este foarte dor de noi, eu ca sunt singura...a venit tot asa la geam sa ne vada....noi plangeam si Iancu batea cu manutele in geam....ufff...sper sa treaca repede perioada asta...eu deja nu mai am notiunea timpului...nicodata nu mi s-au parut atat de lungi zilele si noptile....
Iancu pare mai vioi azi...e mai vesel...desi e fornait.....oricum dupa amiza ma duc la medic....sa vedem ce-mi spune.....Acum a adormit intr-un sfarsit....sper ca mai mult de jumatate de ora sa doarma...

E atat de aiurea sa nu ai cu cine sa te ajuti....abia astept sa vina saptamana viitoare mama ca sa ma mai eliberez si eu ca simt cum imi fuge pamantul de sub picioare....

Dar gata cu plansul....am mai varsat si azi putina apa la soricei...dar acum ma simt mai bine...uneori chiar e bina sa plangi ca parca te mai eliberezi de tensiune si stres....

Va pupam.....si va tin la curent cu starea lui Iancu....Am incredere ca va fi bine totul pana la urma si cu el si cu tati....
claudiaena
DACA AVETI TIMP SI RABDARE.....
Iata si aniversarea primului an de viata! O zi plina de emotii, mai ales pentru parinti, dar si de satisfactii, in fata unui copil sanatos si bine dezvoltat. Felicitari! Ati facut treaba buna. A fost greu, mai ales in primele luni, dar rezultatele sunt pe masura eforturilor depuse.

Aveti la 12 luni, o mandrete de copil de aproape 10 kg sau peste, ce atinge sau depaseste 73 de centimetri.

Nivelul de dezvoltare vi se datoreaza in totalitate. Acum, in a 12-a luna, merge destul de bine, tinut de mana si in unele cazuri, chiar singur. Se ridica in picioare, sprijinindu-se pe o singura mana. Sta singur in picioare si isi mentine echilibrul. Se poate aseza direct din picioare.

La varsta de 12 luni, bebelusul merge cu o viteza foarte mare si sigur pe el, de-a busilea, fiind chiar modalitatea de deplasare pe care o adopta, atunci cand se grabeste.

Pentru mai multa siguranta, se deplaseaza de asemenea, in jurul mobilelor, pasind lateral.

Arata obiectele pe care le vrea, manifestand de multe ori nerabdare.

Tine lingura in mana, dar de obicei nu o poate folosi inca singur.

Bea numai din cana. Cere olita, cand are nevoie, daca v-ati ocupat de el in acest sens si nu mai uda chiloteii decat accidental.

La 12 luni, bebelusul gangureste tare si mult, dovedeste prin manifestare ca intelege clar cuvintele familiare si raspunde la comenzile asociate cu gesturi, precum batutul din palme. Se supune anumitor dispozitii pe care i le dati. Repeta gesturi si atitudini, cand i se cere acest lucru. Face din mana “pa-pa”.

In a 12-a luna, bebelusul isi recunoaste numele si reactioneaza cand este strigat. La randul sau, striga pe nume pe membrii familiei si pe cei din jur, pe care ii agreeaza. Este afectuos cu cei cunoscuti. Poate pronunta in jur de 20 de cuvinte si pricepe aproape tot ce-i spuneti.

Incearca sa ajute la imbracat. Arunca in mod voit jucariile pe jos si le urmareste caderea. Scoate cuburile din cutie si le pune la loc.

Nu uitati, toate aceste date sunt orientative, dezvoltarea bebelusului, atat din punct de vedere fizic cat si psihic, fiind in functie de ritmul propriu, de atentia pe care i-o acordati si de exercitiile zilnice, la care il supuneti.
La 12 luni, poate fi capabil sa faca mult mai multe decat cele descrise sau mult mai putine. Depinde intr-o mare masura si de voi, parintii!

In aceasta perioada, bebelusii invata sa asculte. Copilul trebuie sa invete sa faca tot ce i se spune. Dar atentie la dispozitiile pe care i le dati! Acestea trebuie sa aiba cu adevarat un rol educativ, sa fie scurte, clare, date pe un ton calm, dar ferm, evitand tendinta de a-i supune vointa sau infrange incapatanarea.

La un an, copilul nu retine mai mult de 6 cuvinte. “Da-mi canita de pe masa!”, “ia cubul de jos!”, “adu mingea din cos”, iata un exemplu de ordine corecte.

Nu tipati la copil si nu folositi multe negative in dispozitiile pe care i le dati, precum “nu pune mana, nu te catara, nu face asta, nu trage etc ”! Orice atitudine de-a voastra rastita, va naste in copil revolta, incapatanare si in cele din urma un comportament similar!

In jurul varstei de 12 luni, perioada de somn a bebelusului se scurteaza. Acesta doarme numai 14 ore, dintre care 10-11 in timpul noptii si aproximativ doua ore, in cursul zilei. Orele de somn trebuie strict respectate, pentru recuperarea fortelor copilului, care consuma din ce in ce mai multa energie.

Alimentatia bebelusilor de 12 luni. Sfaturi utile

La 12 luni, bebelusul poate si trebuie sa mestece zdravan, caci are cu ce. Dupa cei 4 incisivi mediani superiori si 4 inferiori, mai apar, in aceasta perioada, 2 premolari inferiori si doi superiori. Va avea deci in total, 12 dinti. De acestia este reprezentata dentitia intre 12 si 15 luni. Pentru o dentitie completa, care presupune 20 de dinti, mai lipsesc 8 dinti. Acestia vor aparea toti la varsta de 2 ani, 2 ani si jumatate.

Este deci momentul ca alimentatia solida sa ocupe un loc din ce in ce mai important. Totusi cu carnea vom mai avea ceva probleme, deocamdata. Aceasta trebuie taiata sau tocata marunt, deoarece bebelusul nu are inca suficienti dinti pentru a o mesteca indeajuns.

Reamintim ca este admisa doar carnea de vaca, slaba sau cea de pasare, fiarta. Aceasta se recomanda de 3-4 ori pe saptamana, doar la masa de pranz.

Nu veti da bebelusilor carne de porc, creier, mezeluri afumate sau carne din conserve. Sunt absolut interzise! Nu o veti prepara in niciun caz, in sosuri cu rantas sau ceapa prajita.

Painea insoteste si ea din ce in ce mai mult, mesele copilului de 12 luni. Nici o cojita de paine, nu strica. Trebuie sa dati bebelusului ocazia sa muste pentru a-si forma bolta gurii, pentru a-si intarii muschii folositi la mestecat si pentru a-si exersa dintii.

Daca ii veti da prea mult timp bebelusului, numai o alimentatie lichida sau moale, sub forma de fierturi, paste si piureuri, acesta va refuza mai tarziu sa mestece. Nu va fie teama ca se ineaca, pana reuseste sa muste, coaja va fi in mare parte inmuiata de saliva.

Iarasi foarte important! Ceea ce trebuie sa caracterizeze mesele copilului de un an, este variatia! Bebelusului trebuie sa i se ofere zilnic altceva, monotonia in alimentatie generand inapetenta. Copilul isi pierde deci, pofta de mancare. Ca si adultul, acesta se plictiseste de aceeasi mancare primita zilnic. El trebuie sa se obisnuiasca cu gusturi diferite.

Pofta de mancare este un instinct primordial, cu care copilul se naste. Acesta isi pierde pofta de mancare numai daca organismul sau sufera modificari, generate de anumite afectiuni.

In cazul in care copilul este sanatos si totusi refuza mancarea, cauzele cele mai frecvente sunt urmatoarele:

- a fost obligat sa manance cand nu avea pofta, adica nu ii mai era foame;
- mancarea nu a fost bine preparata;
- nu tolereaza anumite gusturi, din diverse motive;
- a primit gustari, eventual dulciuri, intre mesele principale etc.

Daca se persista in aceste greseli, lipsa poftei de mancare poate deveni o obisnuinta, degenerand chiar in afectiuni precum anorexia nervoasa.



oana petrina
sincer nu ne regasim in multe chestii din articol. oricum mi se pare exagerat parca vrb de un copil de doi ani. inca mai bem lapticul la biberon si doar apa si sucurile in canita. avem abea 6 dinti dintre care doar 4 crescuti ceilalti doi abea acum ies. 20 de cuvinte pronunta ohmy.gif al meu pronunta mama tata nana cucu si vrb in legea lui. intelege multe dar nu chiar tot hai sa fim seriosi. se cere la olita iar sf-uri. eu il pun pe olita in fiecare zi de vre-o doua luni si face cate un pipi dar ca sa se ceara? in nici-un caz. striga pe nume persoanele apropiate? n-am auzit. si nu cred ca am copilul cu retard de nu face toate astea. ci pur si simplu asta care a scris cred ca nu are copii sau o fi dat peste un copil genial..... sa mestece carnea, pai ii dau furculita si cutit eventual sa si-o taie singur biggrin.gif . Claudia nu te supara pe mine ca am scris asa dar ma amuza tare articolul. adica am urmarit evolutia la atatia bebei si nu v-am auzit pe nici-una care sa zica ca bebele ei face toate astea.
va pup
PS -Claudia nu te supi pe mine trandafir.gif
Rose68
Buna dimineata mamici si bebici

multumim de urari si va trimitem multi pupici

Noi ne-am petrecut putin aseara
Va punem cateva pozici, la ruperea turtei promitem sa punem mai multe





oana petrina
o adevarata printesa. printesa lu mami si tati. ce tort frumos si ce ma bucur sa vad ca ati petrecut. f bine ii sta cu rochita alba.
va pupam
claudiaena
QUOTE(oana petrina @ Dec 3 2009, 04:18 PM) *
sincer nu ne regasim in multe chestii din articol. oricum mi se pare exagerat parca vrb de un copil de doi ani. inca mai bem lapticul la biberon si doar apa si sucurile in canita. avem abea 6 dinti dintre care doar 4 crescuti ceilalti doi abea acum ies. 20 de cuvinte pronunta ohmy.gif al meu pronunta mama tata nana cucu si vrb in legea lui. intelege multe dar nu chiar tot hai sa fim seriosi. se cere la olita iar sf-uri. eu il pun pe olita in fiecare zi de vre-o doua luni si face cate un pipi dar ca sa se ceara? in nici-un caz. striga pe nume persoanele apropiate? n-am auzit. si nu cred ca am copilul cu retard de nu face toate astea. ci pur si simplu asta care a scris cred ca nu are copii sau o fi dat peste un copil genial..... sa mestece carnea, pai ii dau furculita si cutit eventual sa si-o taie singur biggrin.gif . Claudia nu te supara pe mine ca am scris asa dar ma amuza tare articolul. adica am urmarit evolutia la atatia bebei si nu v-am auzit pe nici-una care sa zica ca bebele ei face toate astea.
va pup
PS -Claudia nu te supi pe mine trandafir.gif

Niuci o problema.... Eu l-am spicuit si am sarit taman partea in care scrie ca cere la olita, etc... Intr-adevar, daca stai sa citesti ce scrie pe net ca trebuie sa faca bebe la nu stiu ce varstan te apuca nervii si daca mai pui si "botul" ajungi fie tu la nebuni sau il tratezi pe copilul tau ca pe unul cu retard mintal(Doamne ferestea)
Asa ca stai linistita.... Ca nu e prima tampenie care s-a scris.... oFloare1.gif
Asa a va mai stresez unpic cu o pioveste adevarata a unei prietene....
Ea e cadru didactic iar el director la o corporatie renumita.... Au un baietel, care s-a nascut la termen si ea, ca la primul copil si probabil defect al cadrelor didactice, nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor ei citite pe net sau prin carti... Totul a culminat cu o problema de sanatate a copilului minora, ce-i drept, dar la care mama a cerut parerea unui medic. Copilul avea pe atunci un an jumate spre 2ani... La medic PEDIATRU l-a consultat si nu avea nimic grav, dar MEDICUL s-a gandit sa bata din palme, pe la spatele copilului, care nu a schitat nici ungest ca s-ar fi speriat sau a;ltceva....Si a pus diagnosticul ca are autism si trebuie consult urgent... de a bagat-o in boale pe mama. Asa ca ea nu a vut de facut decat in scurt timp sa mearga la Bucuresti la un spital unde sunt internati copii cu dizabilitati.... Ajunsa aici, medicul a facut haz de ea si i-a replicat ca probabil, are probleme psihice mama, ca, copilul e cat se poate de normal si ca nu are nimic....Cand a intrebat-o cine i-a dat diagnosticul, nu va pot spune cum a reactionat cu privire la un coleg de breasla, care pune diagnostic asa de usor si pun parintii pe drumuri si la cheltuieli inutile.... Bine-inteles ca, copilul a vorbit f tarziu-pe la 3,5 ani a inceput, progresele cu olita cam tot atunci si etc., dar acum e un copil perfect normal, cu rezultate bune si f bune la scoala,...asa ca de aici se intelege ca sunt si MEDICI care nu ar trebui sa poarte halatul alb si ca tu ca mama, iti faci griji si apleci urechea la multe sfaturi neavizatre.... Cam asa am fost si eu la Maria cand o bona la 1,5 luni, mi-a spus ca are hidrocefalie(ii spusesem ca nu i-a mers cu vigantol si am trecut pe schema clasica cu injectii de vit D si cu Ca lactic=ca i s-a inchis f greu fontanela) si ca are retard mintal... iti imaginezi ca m-am dus la un cunoscut medic pediatru care mi-a spus ca ce ar fi vrut bona sa stie copilul la varsta aia-sa stie tabla inmultirii?Si ca cea care are retard mintal e bona- pe care am si concediat-o... Si Maria s-a dezvoltat in ritmul ei si destul de tarziu, dar acum ma laud peste tot cu fetita mea care e printre cei mai buni la gradi, si sa stii ca nu imi dau silinta acasa...O cam las sa se joace si nu prea am stresat-o sa invete sau sa stau cu ea si sa fac lectii....
Gata, v-am stresat mult si inchei....pupicei
petronici
oauuu,ce scumpica e papusica noastra.....ce frumos a fost gatita(ce sa mai, o adevarata domnisorica) si ce cat ar fi vrut ea sa devoreze tortul ....pupacim o fetita frumusica foc tzuc.gif
claudiaena
Rose sa iti traiasca printesa, notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif ca la cati baietei de decembrie suntem pe aici, are de unde alege.... O pupam si va spunem ca noi ne-am indragostit de ea.... trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

Prilej sa ne laudam si noi: dupa multe nopti in care am trezit-o pe mami de am zapacit-o va spunem ca NE-A MAI IESIT UN DINTISOR SI AL DOILEA DE SUS O SA SPARGA SI EL IN CURAND.... super.gif


TOT NOI anima1.gif
Rose68
poze proaspete de azi.......cu jucariile noi si cu cea mai iubita jucarie telecomanda


Kris&Robert
QUOTE(Rose68 @ Dec 4 2009, 10:45 AM) *
Buna dimineata mamici si bebici

multumim de urari si va trimitem multi pupici

Noi ne-am petrecut putin aseara
Va punem cateva pozici, la ruperea turtei promitem sa punem mai multe


LA MULTI ANI, ANDREIUTZA!
sa cresti mare si sa aduci multe bucurii parintilor tai!

Rose, sa iti traiasca minunea ta dulce!

geocoto
Mamici pe unde umblati...?Eu am creierii ciocaniti si nu prea pot scrie mare lucru.
Promit sa revin de luni in forta...

Pup dulce si un weekend plin de soare va dorim,
Geo trandafir.gif
oana petrina
La multi ani Anku! occasion.gif iti doresc sanatate si sa te bucuri alaturi de familia ta si mai ales de nazdravanul tau. te pupam
geocoto
Imi propusesem sa fac un calendar dragut cu sarbatoritii de Decembrie, dar cu nebunia din ultima vreme nici sa gandesc nu mai pot...

Anku draga noastra iti uram sa fii sanatoasa, o mamica buna si blanda si o sotie sexi (ca poate mai vine vreun fratior ceva o surioara)




Pupici,
trandafir.gif trandafir.gif Geo si Lucas trandafir.gif trandafir.gif
claudiaena


LA MULTI ANI! DARIUS

Sa cresti mare, sanatos si voios....sa ii bucuri pe mami si tati!
Ankule sa iti traiasca puiul (doamne, are un an si eu acum realizez ca o sa urmeze si al meu in curand), sa fiti fericiti si cu sarbatori pline de sanatate si bucate.... floare2.gif
anku
QUOTE(oana petrina @ Dec 5 2009, 07:41 AM) *
La multi ani Anku! occasion.gif iti doresc sanatate si sa te bucuri alaturi de familia ta si mai ales de nazdravanul tau. te pupam

merci....
va poopam... tzuc.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Dec 5 2009, 10:12 AM) *
Imi propusesem sa fac un calendar dragut cu sarbatoritii de Decembrie, dar cu nebunia din ultima vreme nici sa gandesc nu mai pot...

Anku draga noastra iti uram sa fii sanatoasa, o mamica buna si blanda si o sotie sexi (ca poate mai vine vreun fratior ceva o surioara)


Pupici,
trandafir.gif trandafir.gif Geo si Lucas trandafir.gif trandafir.gif

ce sa inteleg ca nu as fi o mamica buna???????????????????
blanda???uneori cu prea multa blandete nu ai decat de pierdut....
sotie sexi????????????
o nevasta dedicata gospodariei si copilului nu are timp sa mai fie si sexi....dar ramane cu frumusetea inzestrata de mama natura...care au ,care nu-asta este....rimel si ruj ajunge,fara haine decheate ca nu e frumos liwlol.gif mai vad eu specimene si p aici care tin mortis sa arate bine si sa fie sexi-decat scarba imi provoaca...apoi cand ma uit la copii doh.gif doh.gif doh.gif doh.gif doh.gif cred ca ultima data a spalat biberonul cu o luna inainte ohmy.gif dar ele dezlipite din revista...deci asa nu imi doresc-mai bine sa nu fiu sexi liwlol.gif
cat despre un alt copil...nici gand.... sad.gif DARIUS FACE CAT 3-4 copii...
ca sa pot invata si eu ceva a tb sa ma duc in sala de lectura a bibliotecii din oras....
asa ca....poate peste 10 ani...DACA si atunci....

multam de urari va poopam...
deci in 10 aveti programare la noul pediatru?????????
poop tzuc.gif

anku
QUOTE(claudiaena @ Dec 5 2009, 10:29 AM) *


LA MULTI ANI! DARIUS

Sa cresti mare, sanatos si voios....sa ii bucuri pe mami si tati!
Ankule sa iti traiasca puiul (doamne, are un an si eu acum realizez ca o sa urmeze si al meu in curand), sa fiti fericiti si cu sarbatori pline de sanatate si bucate.... floare2.gif

inca nu e ziua lui Darius liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
dar primesc eu urarile lui ca sa fie cu noroc..
tocmai acum am spart cana cu cafea...abia acum reusesc si eu sa beau......cioburile aduc noroc...dar la cat se sparge la mine ar tb sa am noroc cu carul liwlol.gif
p cuvant dc nu mi-ar tb 4 maini...de azi de dim robotesc si imi mai arunc cate un ochi p aici......parca nici nu e ziua mea sad.gif
azi sunt toate magazinel deschise pana la 24.00...poate reusesc sa dau o tura si sa cumpar ceva sotului ca maine e ziua lui...
in rest voi ce faceti???
va poopam...si multumim ptr atentie...gestul conteaza...multumim tzuc.gif
anku


reusesc si eu sa urez toate cele une printesei care a aimplinit alaltaieri 1 anisor...
am vazut pozitele...sunteti niste frumoase...tare frumos ai gatit printesa rose
claudiaena
QUOTE(anku @ Dec 5 2009, 02:37 PM) *
inca nu e ziua lui Darius liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
dar primesc eu urarile lui ca sa fie cu noroc..
tocmai acum am spart cana cu cafea...abia acum reusesc si eu sa beau......cioburile aduc noroc...dar la cat se sparge la mine ar tb sa am noroc cu carul liwlol.gif
p cuvant dc nu mi-ar tb 4 maini...de azi de dim robotesc si imi mai arunc cate un ochi p aici......parca nici nu e ziua mea sad.gif
azi sunt toate magazinel deschise pana la 24.00...poate reusesc sa dau o tura si sa cumpar ceva sotului ca maine e ziua lui...
in rest voi ce faceti???
va poopam...si multumim ptr atentie...gestul conteaza...multumim tzuc.gif


Doamne ce ametita sunt! Azi e ziua ta, si eu la repezeala, sa scriu repede, ca mihai ma trage si ma musca si ma miroase(numai calare pe mine sta-la propriu), am vazut ca au scris fetele ceva cu lA MULTI ANI si....Gata, nici nu stiu ce sa mai fac... Asta e, de ziua lui Darius iti urez tie tote cele....

asa ca ne cerem scuze si va daruim trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
si te pupam pe obraji si inca o data SCUZE

PUPICEI SI DIN PARTEA NOASTRA SI DIN PARTEA CELOR DRAGI TIE
simina_ana
Draga Anku, iti spun si aici....
LA MULTI ANI!!!!!
...mai tarziu dar sper sa ma ierti!!!

In primul rand iti doresc sanatate.....ca e cea mai buna decat toate.....iti doresc fericire din belsug.....sa fi iubita si tot ce iti propui sa reusesti sa duci pana la capat!!!
Darius sa-ti umple inima de bucurii, iar sotul tau e deja norocos ca te are...I uram si lui LA MULTI ANI cu ocazia aceasta.....sa va iubiti si sa va impliniti toate dorintele!!!





De la mine si de la Iancu multi pupici, imbratisari calde, ganduri bune si
petronici
draga Anku iti uram si noi
LA MULTI ANI occasion.gif !!!....multa sanatate,fericire alaturi de familia ta minunata,rabdare cu micul poznas si sa va ajute Bunul Dumnezeu sa realizati tot ce v-ati propus pt viitor...
si daca tot ai amintit ca si maine sarbatoriti pe sotul tau ii uram si lui toate cele bune si multa sanatate occasion.gif ...
multi pupici de la noi tzuc.gif . floare2.gif ..Petronela si Adelin
simina_ana
Salutare mamici.....
Cu greu am reusit sa-l adorm pe Iancu.....tare suparat a fost azi. A plans de numa cand a vazut ca tati nu vine la el....Stateam la geam si el batea cu manutele la tati si a inceput sa strige...dar cand l-a vazut ca pleaca a incepput sa tipe de imi era asa o mila de el.....L-am sunat apoi pe tati si am vb cu el 2 ore la telefon ...l-am pus pe speaker sa-i auda vocea.....era foarte incantat si radea...macar asa am simtit ca e tati mai aproape de noi. Mai avem de asteptat 2 zile si apoi sa speram ca intra totul in normal.
Iancu nu da semne ca ar avea varsat de vant....si nici eu tongue.gif . De cand am inceput tratamentul i s-a mai potolit si tusea si de 2 nopti doarme mai bine...asa am reusit sa-mi mai revin si eu cu oboseala. Sper sa nu faca nici un fel de complicatie in timpul tratamentului si sa apelam la antibiotice. ( dr ne-a avertizat ca e posibil acest lucru, de asta mi-a si dat antibiotic preventiv in caz ca e nevoie).
Cam cu asta ne distram noi....
In noaptea asta vine Mos Nicolae...si cum nu am putut sa ajung sa-i cumpar nimic lui Iancu, i-am construit din cuburi un castel .... sa ca sa nu zic ca nu a primit nimic....dar am promis ca ne luam revansa de ziua lui (daca e totul ok) sau de Craciun.....Eu si tati....cizmulitzele goale liwlol.gif...chiar radeam la telefon ca la noi nu vine Mosu...la mine ca a plecat mosul in exil...la el ca nu l-a gasit acasa....liwlol.gif Am inceput sa facem haz de necaz...

Voi ce mai faceti? Ce daruri v-a adus Mos Nicolae?

Va pupam cu drag si va dorim sanatate si o zi plina de voiosie....
Iar daca avem vreo Nicoleta sau Nicolae.....LA MULTI ANI!!! occasion.gif


Rose68
Desi cu intarziere, ANkule va doresc va suflet numai bine, sanatate si traditionalul la multi ani!(spuneai sa e si ziua sotului.....ce fain, una dupa alta.............)







pupicei multi de la Rose si Andreea
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.