Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
Lusha&Zbenguica
PS Ti-am dat si 295 de bani smile.gif asa sa ai de-o cafea ceva
anku
-buna fetelor...

eu nu mai stiu p ce sa pun mana si al ce sa ma mai gandesc
cu sora-mea nu am reusit sa 8iau legatura
Darius este bine....azi mi-a papat super bine ....si noaptea trecuta a fost doar cu o trezire
sa speram ac si noaptea asta este mai bunicica....
am schimbat si noi lapticul ...am trecut p aptamil ptr ac ei au varianta speciala de al 2 ani si dupa ce am vazut in continut pare sa fie bun....
poate are legatura de are asa apetit liwlol.gif

am avut o zi azi cat 3 zile p cuvant

si samabata am musafiri....

dar mna....

simina...i-auzi...fara febra.... tzuc.gif
Petro...a recomandat medicul Augmentin???
ptr ac am citit ca este un antibiotic ff puternic
tOT posibilul ca asta sa fie motivul dc inainte nu a avut nimic
Lusha..poopici!!! tzuc.gif

ma speriati fetelor....cu atatea antibiotice...
doamne fersete....
sanatate piulor ca sa nu mai aveti nevoie NiCIODATA de antibiotice smile.gif
si medici competenti acre sa nu prescrie imediat toate tampeniile...
azi am fost eu la dr de fam sa ma vaccinez...tb sa astept 2 sapt sa-mi treaca griap si apoi trec la vaccinuri sad.gif
asa ac m-am dus degeaba
am mai intrat si p la primarie...unde m-am umplut de nervi.... sad.gif
anku
cum mai este cu gatul simina???
am uitat ce ai zis duminica...
cum s-ar numi boala aia ca m-am facut cu cear si cand mi-a aprut parul innpoi m-a mancat groaznic???

am cautat dermatolog...nebunie mare....
astia s-au smecherit
mai primesc aproape toti numai dc ai asigurare privata
dar am zis sa incerc in clinica...numai sa nu zica ca tb sa ma interneze liwlol.gif
incet incet se impute branza si aici!!! doh.gif
simina_ana
QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Sep 22 2010, 10:23 PM) *
buna seara mamici
intoarcem pupicii su mult drag smile.gif
ma bucur ca sunteti mai bine si sper treaca cu totul nebunia
e shmecherila smile.gif si a mea de cand a plecat tata-su si-s numai eu cu ea asa profita de mineeee aoleu ..dar tot asa zic si eu ..de la o luni GATA smile.gif numai ca nu am hotarat clar care LUNI



liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif fac ce vor din noi.....
anku
simina_ana
QUOTE(anku @ Sep 23 2010, 09:18 AM) *



Neata!!!!

Foliculita ii spune la chestia aia....vezi pe net ce gasesti despre ea si daca ai simptome asemanatoare.....Oricum trebuie sa te vada un medic....

Gatul mi-a trecut.....nu de tot, dar sunt muuult mai bine.....nu pot face miscarea de rotatie a gatului dar macar mi-l pot tine drept.....Mai iau si azi Nurofen si ma dau cu crema....

Iancu in schimb e fornait rau de tot. Acum nu stiu daca de la medicamente sau ca l-am scos ieri afara doh.gif ....vorbesc eu diseara cu doctorita sa vedem ce fac ca asa nu se mai poate ,,,,dau in damblageala....Azi noapte nu am putut dormi deloc ca il auzeam cum fornaie....

Ma pun si eu acum sa fac ceva treaba...ca am ramas singurei acasa pana maine seara...si Azi facem 4 ani de la nunta si eu petrec singura.....de fapt cu prietena mea.....Bebe e plecat cu sotul ei la Bucuresti liwlol.gif liwlol.gif...I-am propus sa vina la noi diseara ...dupa ce-l culc pe Iancu mai stam la povesti....Sarbatorim cu o ciorba "a la Simina" liwlol.gif ca mi-ati facut pofta cat ati tot vorbit pe-aici liwlol.gif liwlol.gif

Gata am fugit...intru mai tarziu...
Pupici si o zi minunata




simina_ana
QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Sep 22 2010, 10:24 PM) *
PS Ti-am dat si 295 de bani smile.gif asa sa ai de-o cafea ceva


Pai mi-ajunge si de-un corn liwlol.gif liwlol.gif....sau poate o clatita wink.gif biggrin.gif

tzuc.gif hug.gif
claudiaena
Buna fetele!

Si eu o "fuga" pe aici....De fapt, Maria are de colorat, si, dupa, trecem la operatiunea:"liniutze"...Iar piticul face nani, si "respir"si eu oleaca pe net....

Petronici, eu stiam ca Ciorba "a la Simina" se mai numeste si radauteana, iar tu parca ziceai ceva de ardeleneasca, sau m-am damblagit eu de tot si mai am si o lene sa ma uit in urma....Ei, daca tot ii din aia, nu mai conteaza....Pupam pe dulcele de A si mai vrem pozite cu voi....

Simina, ma bucur sa aud ca va reveniti, si tu si piticul.... Eu nu l-am mai cantarit cu un cantar mai bun, am eu unul acasa, pe care ma cantaresc eu de cativa ani, si macar am etalon, ptr mine... La pitic indica undeva in jur dev 13 kg... Oricum, stationeaza aici la 13, de cateva luni....

Lusha, ce sa iti spun, ca "te urmaresc" si eu pe mamici de ian, ca deh, Mihai fiind pe 29 dec, e destul de aproape si de ianuarie, si deci, mai trag cu ochiul si pe acolo.... Pupam si noi pe Ameera, si, tinand cont, ca mai mult ai crescut-o singura, din cauza serviciului lui tati-vostru, ai crescut-o tare frumos, iar filmuletul cand papa mamaliga si spune, e nemaipomenit....

Ankule, dar cu somnul cum mai stai? Sau sa nu te intreb? Si eu vizavi de antibiotic, am zis ca tre' sa ajung musai la homeopat cu Mihai sa imi dea si ptr el scheme ptr intarirea sistemului imunitar, dar la fel ca Lusha, tot zic ca maine sun sa fac programare si "maine" nu mai vine....

Restul fetelor, ce mai fac? Dar puiutii lor?

Apropo, mai fetelor, ce faceti cand incepeti serviciul? Rose, zicea de bunici, Oana, de cresa, dar restul fetelor? Pe mine ma bate un gand, ca sa ma duc sa vorbesc si de la toamna viitoare, cand Mihai ar avea 2,9luni sa il dau la gradinitza cu program prelungit....Pana atunci, insa, o sa avem bona. Deja am 2 cunostinte care mi-au promis ca ma "asteapta". Oricum, musai tre sa am bona, ca Maria nu se poate dezbraca singura de sarafan si cred ca nici nu si-ar face lectiile, ci, m-ar astepta pe mine sa vin de la serviciu....Ca sa nu mai zic, ca nici mancare nu ar manca, ci probabil prostii, de prea multa lene....

pupici
claudiaena
Incearca acest test. E interesant. 5 lucruri care necesita atentia ta se intampla simultan:
1 - suna telefonul
2 - plange copilul
3 - suna cineva la usa
4 - ai lasat rufele la uscat afara si a inceput sa ploua
5 - nu ai inchis robinetul in bucatarie si a inceput sa curga apa pe jos

In ce ordine vei rezolva aceste probleme? Noteaza-ti ordinea pe o hartie si vezi ce decizie ai luat.
Rezultatele sunt foarte interesante deoarece fiecare din cele 5 probleme reprezinta ceva din viata ta. Dupa ce te-ai hotarat mergi in josul paginii sa vezi ce reprezinta.













Ordinea pe care ai ales-o reprezinta prioritatile tale in viata.
1 - telefonul: munca
2 - copilul: familia
3 - usa: prietenii
4 - rufele: banii
5 - robinetul: sexul

De curiozitate, cine s-a repezit prima data la
robinet????

Chestia asta am gasit-o pe mamici de ianuarie 2010, deci nu e de la mine....

Ce e mai culmea e ca si eu m-am repezit la robinet si apoi la celelalte, iar copilul-ultimul,ca, de cand Maria merge la scoala, schelalaie asa de des, ca oricum, nici nu mai bag de seama.... doh.gif
Clar ca de acum tre' musai sa schimb prioritatile, si sa nu ma mai "reped la robinet".... liwlol.gif
geocoto
Buna mamici,
am tot citit dar nu m-am mai apucat sa scriu, ca stiti si voi, te apuci si pana te lasa sa termini ...dureaza.
Acum Lucas face nani si profit si eu putin.
Am vorbit cu Sanziana, va saluta si ea, nu a mai intrat ca se simte rau in continuare desi a facut o gramada de investigatii, tot nu stie de la ce.
Noi am fost dimineata la un nou grup care s-a deschis special pt copii intre 0-3 ani dar in flamanda de data asta.Nu au venit multi si nici jucarii nu sunt multe dar sunt la inceput inca si va fi mai bine pe parcurs.Insotitoarea este olandeza, o scumpa, nu mai ma saturam de vorba.A venit sotul sa ne ia la 12 si a mai stat si el putin la taclale cu noi.Va fac poze data viitoare.

Poze cu rusnacul meu,






Si inca un animalut care ne-a vizitat curtea.


geocoto
Claudia sa stii ca nu am notat dar tocmai stateam si ma gandeam ca intrebarea e cu schepsis si mai bine aleg robinetu' si na ce am ales. anima1.gif ..ca la cat se aoleste si al meu in ultima periaoda am zis virtual sa-l mai las sa planga ce...

Cand ai scris de liniute parca as fi vrut sa fie vremea sa-l invat si eu pe Lucas dar cine stie ce problemute mai apar si atunci...Pupici pt Maria.
petronici
salutare gagicute....
interesant de tot testul Claudia,si nu stiu cum se face ca l-a rubinet m-as fi repezit si eu prima data,nu de alta dar m-am gandit si la munca mea de dupa,sa usuc pe jos liwlol.gif ....nu de alta dar imi intrau si musafiri pe usa si eu cu balta prin bucatarie liwlol.gif .....
ce sa-ti zic eu am inceput munca de multisor,aici maternitate se acorda doar 3 luni si de cand avea A 4 luni m-am dus la munca....la fel fac si eu,pana la toamna cand il vor lua la gradi,cand ma duc eu la serv il duc la o femeie...deja m-au sunat pt zilele urmatoare sa ma duc,deocamdata procedam asa,si sunt destul de multumita de ea(doar e mai bine de un an de cand il duc)....incerc sa le imbin pe amadoua,si munca si copilul,vreo 10-15 zile cu el si tot atatea si la munca si sunt multumita si de banuti....
deci ii place,Mariei la scoala? cred ca si-a facut multe prietene si iti povesteste zi de zi de care mai de care....
Adriana,astazi dupa masa trec pe la medic si ii cer si trimiterea pt probele la medicamente,numai bine cred ca ne programeaza tot pt la anul....pana atunci sigur augmentin nu va mai primi,si medicul spunea ca are ceva persoane care sufera alergie la acel antibiotic....a slabit mult Iancu,doar cu o saptamana de enterocolita,dar cum spuneai si tu sper sa recuperati cat mai repejor....
Anku,pai ne-a dat augmentin,ca avea vreo 2 sapt de cand tusea si numai cu aerosol si siropuri nu ne trecea deloc....
deci esti in priza rau de tot,ai atatea pe cap ....sper ca in noptile urmatoare ca nu se mai trezeasca deloc Darius si sa fii cat mai fresh pt musafiri....
Geo,v-am lasat la urma sa va laud si sa iti zic ca-i sta tare bine lui Lucas cu cizmulite si caciula si cu tricou pe el....e dulce de tot....cum a reactionat Alda ,cand a vazut vizitatorul curios?
va imbratisez cu drag hug.gif si cred ca ne reauzim pe sapt viitoare(zilele urmatoare sunt la serv) si va pupacesc dulce de tot copilasi... tzuc.gif
anku
QUOTE(claudiaena @ Sep 23 2010, 02:08 PM) *
Incearca acest test. E interesant. 5 lucruri care necesita atentia ta se intampla simultan:
1 - suna telefonul
2 - plange copilul
3 - suna cineva la usa
4 - ai lasat rufele la uscat afara si a inceput sa ploua
5 - nu ai inchis robinetul in bucatarie si a inceput sa curga apa pe jos

In ce ordine vei rezolva aceste probleme? Noteaza-ti ordinea pe o hartie si vezi ce decizie ai luat.
Rezultatele sunt foarte interesante deoarece fiecare din cele 5 probleme reprezinta ceva din viata ta. Dupa ce te-ai hotarat mergi in josul paginii sa vezi ce reprezinta.

Ordinea pe care ai ales-o reprezinta prioritatile tale in viata.
1 - telefonul: munca
2 - copilul: familia
3 - usa: prietenii
4 - rufele: banii
5 - robinetul: sexul

De curiozitate, cine s-a repezit prima data la
robinet????

Chestia asta am gasit-o pe mamici de ianuarie 2010, deci nu e de la mine....

Ce e mai culmea e ca si eu m-am repezit la robinet si apoi la celelalte, iar copilul-ultimul,ca, de cand Maria merge la scoala, schelalaie asa de des, ca oricum, nici nu mai bag de seama.... doh.gif
Clar ca de acum tre' musai sa schimb prioritatile, si sa nu ma mai "reped la robinet".... liwlol.gif

beton...
eu m-am repezit al robinet...
am zis opresc apa,apoi iau telefonul in man si raspund ...iau si copilul in brate si fug la usa....
vad cine e la usa si poftesc inauntru...si rufele...da-le naibii se mai usca odata liwlol.gif
dc rufele insemnau banii...ar f ca da-i naibii de bani...banii i faci!!!
anku
QUOTE(geocoto @ Sep 23 2010, 02:15 PM) *
Buna mamici,
am tot citit dar nu m-am mai apucat sa scriu, ca stiti si voi, te apuci si pana te lasa sa termini ...dureaza.
Acum Lucas face nani si profit si eu putin.
Am vorbit cu Sanziana, va saluta si ea, nu a mai intrat ca se simte rau in continuare desi a facut o gramada de investigatii, tot nu stie de la ce.
Noi am fost dimineata la un nou grup care s-a deschis special pt copii intre 0-3 ani dar in flamanda de data asta.Nu au venit multi si nici jucarii nu sunt multe dar sunt la inceput inca si va fi mai bine pe parcurs.Insotitoarea este olandeza, o scumpa, nu mai ma saturam de vorba.A venit sotul sa ne ia la 12 si a mai stat si el putin la taclale cu noi.Va fac poze data viitoare.

Poze cu rusnacul meu,






Si inca un animalut care ne-a vizitat curtea.



liwlol.gif
e un scump Lucas acu caciulita lui!!!
sanatate lui Sanzi!!!
ai rezolvat ceva cu Lili ptr Oana???
exact asta caut si eu ...grupuri de copii ptr Darius...dar din pacate sunt numai dimineata...
chiar vreo 2 sunt dupa -amiaza...si f scumpe 10 intalniri 60 euro....
la voi se platersc astea???
ia sa ma apuc sa sun....
simina_ana
deci sa inteleg ca toate suntem cu sexul in cap? de ne-am repezit imediat la robinet??? liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

simina_ana
QUOTE(geocoto @ Sep 23 2010, 03:15 PM) *
Buna mamici,
am tot citit dar nu m-am mai apucat sa scriu, ca stiti si voi, te apuci si pana te lasa sa termini ...dureaza.
Acum Lucas face nani si profit si eu putin.
Am vorbit cu Sanziana, va saluta si ea, nu a mai intrat ca se simte rau in continuare desi a facut o gramada de investigatii, tot nu stie de la ce.
Noi am fost dimineata la un nou grup care s-a deschis special pt copii intre 0-3 ani dar in flamanda de data asta.Nu au venit multi si nici jucarii nu sunt multe dar sunt la inceput inca si va fi mai bine pe parcurs.Insotitoarea este olandeza, o scumpa, nu mai ma saturam de vorba.A venit sotul sa ne ia la 12 si a mai stat si el putin la taclale cu noi.Va fac poze data viitoare.

Poze cu rusnacul meu,






Si inca un animalut care ne-a vizitat curtea.





ARd in flacari......pentru Lucas....
E sexos rau......
anku
ce faceti fetelor???
unde sunteti???? biggrin.gif
simina_ana
hm....se vede ca e "uichend" si nu prea da nimeni pe aici...
Nici eu ...doar asa putin in trecere....maine e ziua lui tati si am de facut o gramada. Termin in seara asta si maine sa dau doar cu aspiratorul....
Si sa ma plang la voi .......adica sa va intreb daca ati patit vreuna asa ceva...Cred ca Iancu mi-a facut ceva de la antibiotic.....Are niste bubite mici, rosii...arata ca niste cosuri mai exact, in zona inghinala.....Mai are cateva pe putulica...si pe "punguta cu bilute" e destul de rosu....Joi seara i le-am vazut.....L-am dat cu crema de galbenele.....dar...nada...
Luni ma duc din nou cu el la medic, dar poate imi dati idei cu ce sa-l dau pana atunci....Bepanthene, Garmastan si crema de galbenele nu au efect...adica nu am vazut nici imbunatatire, nici agravare....EL se plange putin ca il doare acolo si arata.....dar daca il intrebi ce-l doar il dor toate.....in plus la cat e de marait nici nu mai stiu ce sa cred...
No....numai belele pe capul nostru..

Ma duc si eu la ale mele....

Weekend placut va doresc!
geocoto
Asta asa ca sa va faca sa zambiti putin.Este una din melodiile preferate ale lui Lucas iar baietelul din film parca zici ca-i mult mai mare asa fain danseaza...



Am facut si noi azi supa a la Simina si a iesit o bunatate.Lucas a papat de 2 ori iar taticul a scapat mai mult usturoi decat trebuia si i-au dat lacrimile pana a terminat portia lui..
Am iesit dimineata sa ne plimbam putin si l-am lasat pe Lucas sa calareasca un calut.Desi ii plac la nebunie se vedea ca nu se simte bine si abea de a schitat un zambet.Cand am ajuns acasa avea febra si i-am dat cortizon la 17 stiind ca este perioada episodului de febra.Pe la 19 se simtea mai binisor si a papat supita pe care abea o terminasem.I-am pus si un supozitor si vedem la noapte si maine cum se simte..
Noroc ca nu ne-am dus in Ro ca azi avea nunta verisoara sotului si ce bucurie pe mine nervi.gif .Instinctul matern sau pur si simplu noroc ca am ramas acasa.

Pup si un weekend placut va doresc,
Geo oFloare1.gif

PS Scuze ca nu raspund la ce ati scris dar sunt vraiste.. crybaby.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Sep 25 2010, 10:19 PM) *
Asta asa ca sa va faca sa zambiti putin.Este una din melodiile preferate ale lui Lucas iar baietelul din film parca zici ca-i mult mai mare asa fain danseaza...




PS Scuze ca nu raspund la ce ati scris dar sunt vraiste.. crybaby.gif



crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif ....te inteleg atat de bine.....si nu stiu ce as putea sa fac sa nu mai fii asa....
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Sep 25 2010, 10:19 PM) *
Asta asa ca sa va faca sa zambiti putin.Este una din melodiile preferate ale lui Lucas iar baietelul din film parca zici ca-i mult mai mare asa fain danseaza...




PS Scuze ca nu raspund la ce ati scris dar sunt vraiste.. crybaby.gif



crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif ....te inteleg atat de bine.....si nu stiu ce as putea sa fac sa nu mai fii asa....
simina_ana
Mai fetele ......cu atatea belele am si uitat sa fac urari la pitici de ziua lor.....dar stiti ca va iubim si ca va purtam mereu in gand....Sper sa nu va suparati ca va spun acum.....sa fie sanatosi in primul rand, sa aiba noroc si sa fie iubiti din plin.....
Adelin, Matei, Luca, Darius.......a fost ziua voastra si ......sunt o tuta ca am uitat ....dar sper sa ma iertati....
occasion.gif occasion.gif occasion.gif
Va pupacesc!!!
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Sep 25 2010, 09:27 PM) *
crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif ....te inteleg atat de bine.....si nu stiu ce as putea sa fac sa nu mai fii asa....


Draga mea,
parca toata ziua ma chinui sa zambesc si dupa ce adoarme piticul ma molesesc toata.Daca el este bine restul nu mai conteaza.
Multumim de urari si acum serios ce mai inseamna si asta la Iancu?Nu am mai auzit de o astfel de dermatita.Poate fi una de contact din cauza pampersului?Cand este kk acid mai pot face asa ceva..?Nu stiu imi dau si eu cu parerea.Cu iaurt ai incercat?
Anku ma intrebai de locul acela de joaca.Costa 1 euro la flamanzi si 2 euro la francofoni.Si au si cu 8 euro de la 9 la 12 dar il lasi acolo nu ramai si tu si ii dau sa pape ce ii aduci tu.Sunt faine ca mai socializezi si tu si nu stai in casa sa te baraie la cap.

Maine vine mama si sunt curioasa cum va reactiona Lucas.Ii plac prospaturile ca le freaca cum vrea el.

O noapte linistita si bebici sanatosi.

Iar tie Adriana occasion.gif occasion.gif Muuuuuuuulti ani fericiti alaturi de sotul tau iar lui multa sanatate si nebunici productivi ca sa mai vina un fratior sau o surioara la Iancu.. yes.gif


oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Sep 25 2010, 10:53 PM) *
Draga mea,
parca toata ziua ma chinui sa zambesc si dupa ce adoarme piticul ma molesesc toata.Daca el este bine restul nu mai conteaza.
Multumim de urari si acum serios ce mai inseamna si asta la Iancu?Nu am mai auzit de o astfel de dermatita.Poate fi una de contact din cauza pampersului?Cand este kk acid mai pot face asa ceva..?Nu stiu imi dau si eu cu parerea.Cu iaurt ai incercat?
Anku ma intrebai de locul acela de joaca.Costa 1 euro la flamanzi si 2 euro la francofoni.Si au si cu 8 euro de la 9 la 12 dar il lasi acolo nu ramai si tu si ii dau sa pape ce ii aduci tu.Sunt faine ca mai socializezi si tu si nu stai in casa sa te baraie la cap.

Maine vine mama si sunt curioasa cum va reactiona Lucas.Ii plac prospaturile ca le freaca cum vrea el.

O noapte linistita si bebici sanatosi.

Iar tie Adriana occasion.gif occasion.gif Muuuuuuuulti ani fericiti alaturi de sotul tau iar lui multa sanatate si nebunici productivi ca sa mai vina un fratior sau o surioara la Iancu.. yes.gif
oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif



Multumim de urari!!! hug.gif Sa dea DUmnezeu sa fim toti fericiti si sa avem parte de intelegere si iubire....
Ma bucur sa aud ca maine vine mami tau....asa te mai relaxezi si tu.....cred ca abia asteapta si mama ta sa-l iubareasca pe pitic.....

Cat despre Iancu....nu-mi dau seama....ori e de la scutec...ori d ela tratamentele luate....e prima data cand imi face asa ceva....Perioada asta cu diaree am avut grija sa-l schimb imediat....cum auzeam un pirt cum il verificam si imediat il spalam si-l schimbam....Poate e de la antiobitic.....Vad luni cand mergem la medic....pana atunci o sa incerc maine sa-l dau si cu iaurt acolo ...poate merge.....Asa m-am saturat de probleme.....de zici ca nu se mai termina o data....

Ma pun si eu la treaba ca am ceva de predat ceva pungi pana luni...vreo 400....dar imi pun cateva episoade din Dr House si o s atreaca vremea mai usor.....o sa fiu zombie maine dar sper sa ma odihnesc la pranz putin ca sa fiu o gazda buna dupa amiaza cand vin oamenii...

Pupici la toata lumea...
simina_ana
Geo....si restul fetelor.....daca mai eveti filmulete cu copilasi sau soricei....va rog sa le postati...Iancu e innebunit dupa astea.....Mai nou cand il spal pe dinti ca sa stea linistit si cu gura cascata...ii spun ca spalam soriceii....si sta asa linistit liwlol.gif....
Si a facut pasiune si pt Mr Bean desene animate....liwlol.gif
anku
buna fetelor...
pfffffff...dupa asa un program m-am trezit ca nu mai pot dormi....
vineri numai in curatenii am fost si eu...am avut si p un prieten al sotului,si la job..
la mine e nashpa cu curatenia ca tb sa le fac p faze....ca de nu degeaba
fac si cand vin musafirii tot nu e ok...
adica de ex covorul...inainte cu o ora tb sa fac...baia inainte cu 3 ore...ac de nu vine Darius...tot murdareste...
de gatit am gatit joi noaptea...
si sambata am fost ...pffffff...am cautat ptr sora-mea cred ca in tot orasul cizme si haine de munca in ploaie
sunt astia in criza de cizme de cauciuc....nici Daichmann-ul nu avea ieri
macar am gasit blugi second...ptr munca in sera merg fara doar si poate...am luat vreo 15 perechi...s aiba liwlol.gif
apoi la 13 acasa...hop au venit musafiriii
iar spre seara am avut o invitatie la o zi de anstere....
super a fostz....totul frumos organizat la un restaurant,doamnele in rochii de seara...
a mai fost un copil mic acre s-a jucat cu Darius...
sa vedeti ce bine si ce frumos se joaca 2 copii fara absolut nici o jucarie...atat de inventivi sunt....
incercau sa incalte papucii,apoi se taveleau p podea,apoi bateau diverse ritmuri din icioare...apoi alergau dupa castane-decorul de p mese era cu castane si ciuperci
am facut poze...sper sa reusesc sa pun ....
apoi a manmcat Darius...i-am dat si peste si orez cu un sos de ciuperci-absolut exceptional gatit...vedeai ciupearca intreaga in sos,nu vrajeli de alea din plicuri....iar peste mai bun ,nu am mancat niciodata
tort nu i-am dat ca era seara si dc mi-l scap la dulciuri nu mai doarme neam... liwlol.gif
si cand a vazut ac se danseaza vals si tango...s-a uitat ,a studiat terenul...si pana al aurma....primesc eu invitatie de la baiatul meu drag....a venit la mine si m-a luat de m,ana de p scaun zicand auf,auf...adica aufstehen maram scoala-te de p scaun si m-a luat de amundoua aminile si am incdeoput sa dansam...a fost tare ca incerca sa ma ia p dupa brat ca la dans....va dati seama ce a obs el.... liwlol.gif
la 23.30 am reusit sa-l adormim....l-am pus in masina si a dormit f bine ptr ca afara ploua incet...si am putiut si noi sta pana la 3. dimineata.... hi.gif
anku


buna fetelor......
tot eu sunt...
m-a trezit asta mic la 8 ...sunt p jumate moarta.... liwlol.gif
in rest ...suntem bine...
la noi ploua cu galeata de vineri seara...dar e bine si asa....iesim si asa p afara

Geo....wowwwwwwwwwwwwww!!!p cal ...super
bv voua.... love1.gif
imi pare rau ca aveti febra...sau ca urmeaza sa vina episodul de febra...
este ceva ciudat.....
mai avem o cunostinta in Ro ...mama lui este ingrozita ca in fiecare luna face si al ei febra...
si in fiecare luna internat....
acum vreo 4 luni era in coma....nu stiu ce au facut astia de la spital...in tot cazul temp f mare peste 41 ...si vreo 4 zile a stat la reanimare....
dar ...nici nu s-a prea ingrijit de el....adica il inchide in casa cu cheia si ea pleaca in vecini....
sta bietul copil numai in casa....si nu are nici apetit
al tau este top model p langa bietul copil celallt....
mai...deci nu mi s-a parut mie aiurea scump la noi....
pai cu 2 euro sa te tot duci...super.....
din fericire il mai duc in parc ...unde vad ca a inceput de vreo sapt sa se joace frumos....
si vreau totusi sa ma interesez si de grupuriu de astea....numai ca toate au inceput deja...au 3 sedinte deja consumate...iar pretul il platesc intreg... wink.gif
mami...multa forta iti dorim....si sanantaate lui Lucas tzuc.gif
Simina....ce-or fi alea????
cred ca si tu eti ....suparata si simti ca nu mai poti...
diareea cum mai este???
distractie placuta astazi va dorim dragilor....
Iancu va fi din nou in centrul atentiei...minunat....
macar ptr cateva ore poate mai uiti si tu...
adev e ca....nu stiu dc as fi rezistat aproape 6 sapt asa eroic ca tine....

Claudia????cum e cu teme???
Petrnici....mai zi ceva!!!
Rose cand vedem printesa???
anku


bem si noi un pahar in cinstea lui Bebe...


deci...La multi ani Bebe....iti dorim toate cele bune ,sa fi sanatos ...si fericit langa fam ta minunata
si succes p toate partile
occasion.gif occasion.gif occasion.gif
anku
QUOTE(anku @ Sep 26 2010, 06:09 AM) *
buna fetelor...
pfffffff...dupa asa un program m-am trezit ca nu mai pot dormi....
vineri numai in curatenii am fost si eu...am avut si p un prieten al sotului,si la job..
la mine e nashpa cu curatenia ca tb sa le fac p faze....ca de nu degeaba
fac si cand vin musafirii tot nu e ok...
adica de ex covorul...inainte cu o ora tb sa fac...baia inainte cu 3 ore...ac de nu vine Darius...tot murdareste...
de gatit am gatit joi noaptea...
si sambata am fost ...pffffff...am cautat ptr sora-mea cred ca in tot orasul cizme si haine de munca in ploaie
sunt astia in criza de cizme de cauciuc....nici Daichmann-ul nu avea ieri
macar am gasit blugi second...ptr munca in sera merg fara doar si poate...am luat vreo 15 perechi...s aiba liwlol.gif
apoi la 13 acasa...hop au venit musafiriii
iar spre seara am avut o invitatie la o zi de anstere....
super a fostz....totul frumos organizat la un restaurant,doamnele in rochii de seara...
a mai fost un copil mic acre s-a jucat cu Darius...
sa vedeti ce bine si ce frumos se joaca 2 copii fara absolut nici o jucarie...atat de inventivi sunt....
incercau sa incalte papucii,apoi se taveleau p podea,apoi bateau diverse ritmuri din icioare...apoi alergau dupa castane-decorul de p mese era cu castane si ciuperci
am facut poze...sper sa reusesc sa pun ....
apoi a manmcat Darius...i-am dat si peste si orez cu un sos de ciuperci-absolut exceptional gatit...vedeai ciupearca intreaga in sos,nu vrajeli de alea din plicuri....iar peste mai bun ,nu am mancat niciodata
tort nu i-am dat ca era seara si dc mi-l scap la dulciuri nu mai doarme neam... liwlol.gif
si cand a vazut ac se danseaza vals si tango...s-a uitat ,a studiat terenul...si pana al aurma....primesc eu invitatie de la baiatul meu drag....a venit la mine si m-a luat de m,ana de p scaun zicand auf,auf...adica aufstehen maram scoala-te de p scaun si m-a luat de amundoua aminile si am incdeoput sa dansam...a fost tare ca incerca sa ma ia p dupa brat ca la dans....va dati seama ce a obs el.... liwlol.gif
la 23.30 am reusit sa-l adormim....l-am pus in masina si a dormit f bine ptr ca afara ploua incet...si am putiut si noi sta pana la 3. dimineata.... hi.gif

pofta buna dragelor...
iaca este amiaza.... anima1.gif yami.gif


astazi sunt zilele deschise la pompieri
tati vrea sa-l ducA p Darius acolo.... liwlol.gif
poate merg si eu...ca vad ca stat ploaia

Simina...vezi ac asteptam sa vedem cum v-ati distrat!!!
si ce mai face Iancu????
Rose68
Buna seara
Ne-am dat pierdute caci am reusit sa plecam si noi insotiti de nasi cateva zile la Lepsa. Nu am plecat mai departe pentru ca tot nu am reusit sa o determin pe ANdreea sa stea cumintica in scaunul de masina. Asa pana la Lepsa am facut cam 3 ore. (170 km).
Sa va punem cateva pozici............va povestesc alta data caci acus pic de oboseala.
asta e vila inchiriata de pe net, exterior


interior cu living generos


ANdreea la nisip

Andreea si ANdrei plimband papusoiul


nu veniti in vizita la casuta mea?

sau poate veniti la un tenis de camp, tot nu gasesc eu mingiuta

am fost la cascada

Rose68
o plimbare cu ATV-ul

tot umbla ANdreea sa il pupe pe ANdrei


doamne ce a mai fugit dupa iepurasi


tot la nisip, mai pune si pe langa

hai sa imi vedeti dantura

eram gard in gard cu o pastravarie

AM facut cam 400 de poze............dar cam astea ar fi mai reprezentative
AM ales locul de pe net...........a fost placut.............pe net scria ca o putem inchiria toata............dar nu au specificat ca si proprietari vor sta cu noi.
A fost placut. O curte imensa cu loc de joaca,...nisip, leagan, mini ATV, alte jucari. ANimale in curte: iepurasi, rate mereu fugarite de ANdreea. Pastravarie gard in gard. Gazdele desi nu le-am dorit cu noi.......primitoare............ne-au facut cafele.................gogosi............seara ne conversam..........Livingul imens, bun de joaca seara. Apa calda si caldura non stop.........pret mai mult decat acceptabil.
anku
owwww!!!rose...ce conditii si frumos...
nici nu ma asteptam sa fie in Ro....
curtea amenajata ptr copii super....
copii s.-au jucat impreuna ...super....
P andreeiuta o prinmde asa bine mov-ul....
ca sa-zi mai laud fotomodelul....stii ce frumoasa este
si ce frumos arata ea danturica ei!!!!
te-am vazut si p tinea scunsa p acolo....esti in forma hug.gif
iar andreeiuta vad ca fura poopici....
claudiaena
buna fetelor!

pupam 2 bebei frumosi-foc=o fetita dulce tare si taaare iubareatza si pe cretulinul de Brusseles, care e tare sexi in cizme si cu caciula....

Simina, sa fie sanatos sotul tau, sa fie iubit, sa te iubeasca, sa te inteleaga, sa te aprecieze, sa va sustineti in lunga calatorie prin Viata....
url=http://www.glitter-graphics.com][/url]

Si noi am fost un pic plecati la tara la mamaia(paterna de asta data) si a fost tare bine. Piciul s-a jucat cu masinute pe prispa, sau a fugarit gainile sau le-a hranit... A si papat si a dormit bine. Numai lui tati nu i-a priit ca l-a piscat o viespe de degetul mare de la mana stanga si i s-a umflat tare(aproape s-a dublat) si a inceput sa aiba simptome de raceala. Am presupus ca e reactie alergica la piscatura, dar nu aveam nimic antihistaminic si asa ca aseara fuga la urgente, unde nu era nici un medic de garda si doar i-a pus niste spirt si un pansament si atat. Azi iar la urgente, unde i-a dat si ceva tratament si daca umflatura nu da inapoi maine la bisturiu....
In schimb, iar am uitat sa iau aparatul foto doh.gif si nu am facut nici o poza, ca eu mi-am scapat telefonul in apa wife.gif si a stat la uscat....

In rest, mancare, plimbat copiii, calcat, spalat, etc, ca de obicei si nimic deosebit....

pupici
petronici
buna fetelor...
Rose,deci sunt motivate absentele vostre din ultimele zile....ma bucur ca a-ti fost plecate la relax si putin aer prospat de la munte si am vazut din poze cat de frumos v-ati petrecut....Andreea ca de obicei,o scumpica si curioasa la toate animalutele ce o inconjoara(in cazul de fata iepurasii)....atunci te asteptam cu alte detalii din mini vacanta voastra placuta....
Adriana,spun si eu cu intarziere LA MULTI ANI!!!! sotului tau si sa va iubiti toata viata si cat mai repejor surioara sau fratiorul pt Iancu....te asteptam cu poze de la petrecere si sa ne povestesti cum v-ati distrat....
Anku,si de la tine asteptam pozele de la ziua de nastere la care a-ti fost si din cate ai povestit v-ati simtit tare bine si Darius sa jucat frumos cu celalat copil....si pana la urma,ieri ai mai fost si la ziua pompierilor?
Claudia,si voi a-ti iesit un pic in week-end la aerul curat de la tara ,pacat ca ai uitata aparatul sa-l fi vazut pe Mihai cum dadea de mancare la gainute....oricum important este ca te-ai desprins putin de cotidianul din oras....
Geo,la voi a revenit febra crybaby.gif ....la cate investigatii ai facut si la cati doctori a-ti mers nimeni nu ia dat de cap de la ce ar putea fi febra asta luna de luna? sper sa treceti cu bine si cred ca deja ti-a ajuns si suportul moral(adica indragita mama) alaturi de tine si Lucas se va inviora mai repejor....
eu am muncit zilele astea,aici ploua de vineri incontinuu si ieri dupa masa aveam invitati niste prieteni la un gratar,abia l-au facut printre reprizele de ploaie....in rest,suntem bine....
va pupacesc toti copilasi si va astept cu poze de la petreceri....
Rose68


Mami Petro sa nu te superi dar cred ca incurci borcanele.
Eu am un serviciu datorita caruia am batut tara in lung si lat. (am cam prins si retete loco cam de unde am fost.)
DIn cate stiu eu, ciorba a la Simina e cea radauteana iar ciorba traditional ardeleneasca e cea care contina slaninuta.
Are comun cu cea radauteana usturoiul si otetul dar contine si rosii
Uite una din retete

Ciorba ardeleneasca

1 kg carne de pui, 2 morcovi, 1 telina, 2 cepe, un ardei gras, 3-4 rosii, 5-6 catei de usturoi, o felie subtire de slanina afumata, o legatura patrunjel verde, otet
Preparare: Se pune carnea la fiert. Se ia spuma. Apoi se adauga pe rand morcovul dat pe razatoare, telina taiata cubulete, ceapa si ardeiul gras taiate marunt. Cand ciorba e aproape fiarta (se incearca daca zarzavatul e aproape fiert), se adauga rosiile decojite si tocate marunt. Inainte cu 10 min. de a opri focul se toaca marunt impreuna, slanina, patrunjelul si usturoiul. Se adauga la ciorba. La sfarsit ciorba se acreste dupa gust cu otet. Se serveste fierbinte.


Asta e pararea mea dar poate fi si gresita
Pupicei
Rose68
si apropo de pupat...........Andreea pupa doar pe mami si baieteii de seama ei. Rar il pupa si pe tati care uneori e suparat din cauza asta............asa ca daca vreodata se va intalni cu vreunul din flacaii vostri sa stiti la ce sa va asteptati
Rose68

Imi e gandul la ceva dulce si usor de facut
Am adus din concediu mere de Vrancea dulce acrisoare asa ca m-am gandit sa fac mere caramelizate

MERE CARAMELIZATE

Ingrediente
6-7 mere
3 lingurite margarina
o cana zahar (brun + alb, daca aveti)
2 plicuri zahar vanilat
o cana de nuci, alune, migdale, fistic, arahide, caju - oricare dintre ele sau in combinatii.

Fierbeti apa intr-o oala. Cand clocoteste, introduceti merele intregi (cu coaja cu tot) pentru maximum un minut, pe rand.
Merele se scot si se lasa la uscat pe un servet.
Nucile se curata de coaja (daca e cazul) si se toaca marunt
Intr-un vas cu fundul gros, pe ochi mic, se topeste zaharul impreuna cu zaharul vanilat si cu margarina. Se amesteca incontinuu pana devine o pasta lipicioasa de caramel. Merele se trec pe rand prin caramel si se ung pe toate partile, apoi se tavalesc prin nuci.
Atentie! Pentru manevrarea merelor date prin caramel, folositi o lingura metalica, racita in apa, asa incat sa nu se lipeasca prea mult caramel de ea.
Dupa ce terminati si cu nucile, puneti merele pe o farfurie (de sticla sau portelan), intinsa si umezita cu putina apa rece. Merele se servesc dupa racire - fie intregi, fie feliate.
Pont: unele persoane sar peste introducerea in apa fiarta si le prepara crude, insa sunt mai usor de portionat si mancat daca le pregatiti cum am sugerat mai sus. Puteti incerca ambele variante si ne ziceti cum va plac mai mult!
claudiaena
Mai fetelor, in seara asta, la plimbare, am intrat in farmacie ca sunt ragusita de mai bine de o saptamana si am zis sa iau ceva. Si, am vazut aparat de aerosoli, pe care l-am achizitionat, ca, voi ziceati ca e tare bun... Bun, si acum cu ce sa fac aerosoli. In seara asta i-am facut safteaua, doar cu ser, dar ma interesa sa pun ceva propolis sau uleiuri de plante, gen aromoterapie, dar nu stiu cat si cum. Aveti vreo idee?Voi, cu ce solutie faceti aerosoli, mai ales, parca Geo si Petronici, spuneati de asa ceva. ..

Poate va amintiti si imi dati de stire si mie....Pupici...
simina_ana
Seara buna si de la noi.....sunt pe fuga ca Iancu iar mi-e cu febra crybaby.gif ...de fapt nu febra...dar o tine in 37, 5 - 37,8. In schimb e marait cat pentru toti bebeii din lume....Am reusit de am facut programare la medic homeopat. Abia in 15 ma putea primi, dar am rugat-o atat la telefon si am insistat incat a zis sa merg maine la 6. Tusea nu a trecut, stare subfebrila tot are si nu-i normal, muci cacalau.... doh.gif ..Nu mai poooooootttttt!!!! Cred ca am intrat si in depresie...azi am plans 3 ore din cauza lui ca nu-mi place ca-i asa si se chinuie.....noptile sunt albe, de mancat nu mananca....de baut nici atata.....In loc sa strang dupa balamucul de ieri....azi cat a fost la socru-miu am plans ca o proasta....

Poze ieri nu am facut....nu ne-am mai gandit si la asta...Desi nu a fost cine stie ce fandoseala.....e un balamuc la mine in casa de zici ca s-a tinut razboiul aici.....abia vasele am reusit sa le spal azi cu Iancu asa marait....Nici Bebe nu a fot la birou azi ca Iancu plangea intr-una dupa el si a facut niste crize de s-a intors dupa 2 ore acasa...

Oricum va multumesc fetele de urari , in numele lui Bebe....sa dea DUmnezeu sa mi-l tina sanatos multi ani si sa avem pace si armonie....Cu fratior sau surioara....cred ca aman planul....cand il vad pe Iancu asa nu-mi mai trebuie altul nici cum.....

ROse ma bucur mult ca ati reusit sa plecati pana la urma...ati avutparte de relaxare si meritati asta din plin....Sa o pupi pe mica soferita de la noi.....

Petro...ma bucur sa aud ca sunteti bine....deci Adelin e pe drumul cel bun cu bubitele....

Clau ( sper ca nu te superi ca-ti spun asa) si voi v-ati rasfatat....ce fain.....Pacat ca totusi sotul tau a avut ghinion cu viespea....dar sper sa scape de bisturiu....

Geo....cred ca tu esti la povesti cu mamai tau....I-a trceut febra lui Lucas?

ANku....si voi v-ati petrecut.....foarte bine.....e prima data cand aud ca toate ne-am petrecut o data si ne-am relaxat intr-un fel sau altul.....O meritam....

Fug ca il aud pe pitic cum striga dupa mine....e ceas...jumatate d eora cu unul ...apoi se cere la celalalt....
Puuuuup
anku
stiu ca sunt diferite prafduri si picaturi in farmacii...ptr aerosoli...
in spital lui DArius cand cand a vut 2 luni ia facut simplu...doar cu apa...si in 5 zile a fost ca nou...
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 27 2010, 10:32 PM) *
Seara buna si de la noi.....sunt pe fuga ca Iancu iar mi-e cu febra crybaby.gif ...de fapt nu febra...dar o tine in 37, 5 - 37,8. In schimb e marait cat pentru toti bebeii din lume....Am reusit de am facut programare la medic homeopat. Abia in 15 ma putea primi, dar am rugat-o atat la telefon si am insistat incat a zis sa merg maine la 6. Tusea nu a trecut, stare subfebrila tot are si nu-i normal, muci cacalau.... doh.gif ..Nu mai poooooootttttt!!!! Cred ca am intrat si in depresie...azi am plans 3 ore din cauza lui ca nu-mi place ca-i asa si se chinuie.....noptile sunt albe, de mancat nu mananca....de baut nici atata.....In loc sa strang dupa balamucul de ieri....azi cat a fost la socru-miu am plans ca o proasta....

Poze ieri nu am facut....nu ne-am mai gandit si la asta...Desi nu a fost cine stie ce fandoseala.....e un balamuc la mine in casa de zici ca s-a tinut razboiul aici.....abia vasele am reusit sa le spal azi cu Iancu asa marait....Nici Bebe nu a fot la birou azi ca Iancu plangea intr-una dupa el si a facut niste crize de s-a intors dupa 2 ore acasa...

Oricum va multumesc fetele de urari , in numele lui Bebe....sa dea DUmnezeu sa mi-l tina sanatos multi ani si sa avem pace si armonie....Cu fratior sau surioara....cred ca aman planul....cand il vad pe Iancu asa nu-mi mai trebuie altul nici cum.....

ROse ma bucur mult ca ati reusit sa plecati pana la urma...ati avutparte de relaxare si meritati asta din plin....Sa o pupi pe mica soferita de la noi.....

Petro...ma bucur sa aud ca sunteti bine....deci Adelin e pe drumul cel bun cu bubitele....

Clau ( sper ca nu te superi ca-ti spun asa) si voi v-ati rasfatat....ce fain.....Pacat ca totusi sotul tau a avut ghinion cu viespea....dar sper sa scape de bisturiu....

Geo....cred ca tu esti la povesti cu mamai tau....I-a trceut febra lui Lucas?

ANku....si voi v-ati petrecut.....foarte bine.....e prima data cand aud ca toate ne-am petrecut o data si ne-am relaxat intr-un fel sau altul.....O meritam....

Fug ca il aud pe pitic cum striga dupa mine....e ceas...jumatate d eora cu unul ...apoi se cere la celalalt....
Puuuuup

aoleo....
ce o mai fi si asta tu mami...
febra e ok...dar atatia muci si tuse....
in principiu nici la noi nu se da cine stie ce ptr raceala...dar dc tine mai mult de 10 zile se ingroasa tb bineinteles....
va poopam cu drag.... tzuc.gif
si va doresc ca macar trat hemeopatic sa prinda....
Rose68
fluororinil+fluimucil+ser efedrinat+ser fiziologic

ser fiziologic, ACC, dexametazona, adrenalina, flixotide, ventolin( in caz de astm)............sunt multe dar se recomanda sa faci la sfatul medicului.............el alege substanta si dozarea in functie de sanatatea puiului. Este periculos sa faci asa cum iti spun altii. SIngurul acceptat e serul fiziologic care e suficient pentru tuse si muci.

de exemplu noua ne-a zis asa: tuse si muci- ser fiziologic, o fiola dexametazona(tuse productiva) iar daca tusea e uscata sa adaug si ACC

combinatia dexametazona si adrenalina PENTRU BRONSIOLITA
fluororinil+fluimucil+ser efedrinat+ser fiziologic - pentru otita
Asa ca e in functie de afectiune dar si de greutatea copilului
Mie mi-a zis ca fara prescriptia dr sa nu utilizez decat cu ser. Si are destul efect daca bb nu e prea grav si ei boala din pripa.
Pupicei
claudiaena
QUOTE(Rose68 @ Sep 27 2010, 11:50 PM) *
fluororinil+fluimucil+ser efedrinat+ser fiziologic

ser fiziologic, ACC, dexametazona, adrenalina, flixotide, ventolin( in caz de astm)............sunt multe dar se recomanda sa faci la sfatul medicului.............el alege substanta si dozarea in functie de sanatatea puiului. Este periculos sa faci asa cum iti spun altii. SIngurul acceptat e serul fiziologic care e suficient pentru tuse si muci.

de exemplu noua ne-a zis asa: tuse si muci- ser fiziologic, o fiola dexametazona(tuse productiva) iar daca tusea e uscata sa adaug si ACC

combinatia dexametazona si adrenalina PENTRU BRONSIOLITA
fluororinil+fluimucil+ser efedrinat+ser fiziologic - pentru otita
Asa ca e in functie de afectiune dar si de greutatea copilului
Mie mi-a zis ca fara prescriptia dr sa nu utilizez decat cu ser. Si are destul efect daca bb nu e prea grav si ei boala din pripa.
Pupicei


Rose, pacat ca esti maritata... liwlol.gif Ca daca nu erai, te ceream eu.... liwlol.gif Pai ce tu stii o gramada de mancaruri grozave si o multime de chestii de ma dai pe spate.... liwlol.gif Oricum mersi.... hi.gif

Eu ma gandeam ceva naturist, gen ser fiziologic si extras de propolis, sau catina, etc... Dar e bine si asa. Deocamdata nu fac decat cu ser, ca sunt doar ragusita... Cand o-i incepe serviciul atunci sa vezi, cum ma calaresc toate racelile si virusii....

Of, of, of, mai Simina! Dar cand Iancu iti face cate o boala, apai, nu se lasa pana nu-l doboara....Imi pare asa de rau de el si de tine....Las' ca eu sunt sigura ca tratament. homeopat o sa il puna pe picioare... Poate imi pui si mie schema ca sa fac comparatie cu cea a Mariei....Oricum, multa, multa sanatate lui Iancu si tie rabdare cu tirul....

Si mie Mihai mi-a facut-o azi lata... S-a impiedecat, mai mult dezeechilibrat de o crenguta si a cazut cu fata intr-un toc de metal al unei porti... Si-a facut un cucui imens aproape de tampla si zgarietura si cucui pe obraz. Am incercat cu forta si i-am pus putina gheata, dar urla, de ziceai ca-l tai. Acum sper sa nu i se umfle ochiul....O sa vad cand se trezeste, cum arata... Oricum, poate incerc sa ii fac si poze si sa va arat maine ce benchi mare si-a facut....

Pupici la toate fetele....si la toti baieteii si fetitele....
petronici
cu scuzele mele,Rose,eu le-am incurcat la nume ciorbele.....oricum sunt super bune amandoua si diseara(data tot i-am obisnuit pe barbatii astia din casa cu ceva dulce) am sa incerc si merele cu caramel....cand se trezeste A ma duc sa iau nuci,alataieri cu alea care le aveam a facut socrela cozonac....
Adriana,sper din tot sufletul sa iesit cat mai curand din situatia asta ....dureaza de ceva vreme tusea si mucisorii,si de mai bine de o sapt si febra....rabdare mami ca o sa fiti bine cat mai curand....
Claudia,cred ca abia ii trecuse semnul de la sprnceana si acum sa ales cu altul mititelul....pupam dulce de tot cucuiul si sper sa nu se umfle ochiul....
Anku,cum merge munca?ti-ai intrat in program de acum si iti vine mai usor....ti-a trecut raceala?
Geo,a ajuns cu bine mami tau? Lucas e mai binisor?
aici vremea tot mohorata e si nu-ti vine sa iesi din casa,in rest si A este putin mucos doar cand il scot pe afara....
multe imbratisari si pupicei copilasilor.... tzuc.gif
simina_ana
APoi....mai Claudia.....noi la boli avem lipici.....voi la semne, julituri si cucuie.....Ce ti-e si cu ei.....
Cand Iancu incepuse sa mearga imi faceam griji sa nu cada.....dar cineva mi-a spus ca o sa vad eu ce cazaturi va lua cand va merge foarte bine....ca o ia la sanatoasa si nu se mai opreste...si asta este.....Numai vanatai ar epe picioare.....Pana acum la fata nu am avut decat cu nasucul ( si inca se mai vede de aproape) si pe obraz cand s-a ras de pamant pe un damb in parc si cand l-a impins baietelul ala la Botosani....

Acum la 6 mergem la homeopata.....ca prin minune Ianc nu mai tuseste....s-o fi speriat...dar tot ma duc ca de tot nu i-a trecut chiar. O sa-i cer ceva de imunitate oricum....ca sa nu mai avem probleme peste iarna....
Va pove diseara ce-am rezolvat....pupici

anku
ce faceti fetelor??? tzuc.gif
noi...ne-am ars la manuta...din fericire nue nimic grav
cel putin asa zice dr....
a zis sa nu punem nimic p rana...ca se vindeca
mna...asta este....
multa lume zice ca asta e nimic p langa ce o sa mai fie...
l-am lasat cu tacso ptr cateva momente in care am fugit sa fac curat in dormitor...si ...cum s-a intakplat ...cam banuiesc dar barbate-meu zice ca nu....

in rest
suntem bine sanatosi,multumim lui Dumnezeu

Simina cum a fost la hemeopat??
Geo...voi cum mai sunteti???
petrnici,Rose si Sanzi si Oana...multi poopici!!!
Claudia nici p tine nu te sar de la portia de poopici liwlol.gif
ce mai gatesti???
claudiaena
Buna!

Eu sunt racita si ma tot aerosolesc, dar vad ca degeaba....

Of, mai Ankule, greu cu mancarea asta. Am avut ciorba a la Simina, care place la trupa mea la nebunie, si acum sa vad, ca am terminat-o. Maine cred ca ma apuc de un bors de gaina, ca am si animal mort de tara si bors trimis de tata umplut in casa. Si in rest, am facut pilaf cu carne, fasole prajita si am avut "racitura de cocos de tara, data de socrela, dar, binenteles ca piticul nu a vrut sa manance nik... Ma ucide cu mancarea asta. Asa, ca si racita si am avut si sedinta la Maria la scoala si ploua de rupe, si infrigurata, si cand l-am vazut pe Mihai ca nu papa nik, si refuza tot ce i-am pus pe masa, i-am altoit una. Nu am rezolvat nik, ca tot n-a papat nik... nervi.gif Nu mai stiu cum sa abordez problema, ca nu mananca nimic, cu exceptia ciorbei, oualelor si carnitei de gratar facuta pe jar, si nu in casa, pe aragaz.... Refuza si sa guste si ma iau niste nervi....Ce sa fac, sa ii dau ciorba mereu???? nervi.gif Of!!! Si culmea e ca, facand greva foamei,in seara asta, a papat lapte de vaca cu cereale si 2 biberoane de lapte-formula....
restul fetelor ce mai faceti?
va rog sa mai semnati condica!!!! pupici si asteptam vesti despre voi si pitici.... floare2.gif
anku
vineri fac eu ciorbita a la Simina.... liwlol.gif

si eu sunt racita iara...
vinerea trecuta imi trecuse....azi m-.a luat iara
si cred ac acum e mai severa....
am niste dureri in tot corpul..si capul greu
is de minune cu gradinita mea...
aia mici al cresa sunt non stop raciti....
si eu eram happy ca inca o sapt si in sf ma vaccinez...
deocamdata avd ca Darius nu are nimic...m-am mutat si cu somnul in sufragerie ca sa nu-i dau si lui...
iar ziua...sunt mai mult plecata....


ce-o fi cu Mihaita de nu-i mai place nimic???
scolarita ce face???
geocoto
Buna mamici,

scuze ca nu am mai intrat desi de citit asa rapid printre randuri am facut-o.
Mi-am programat cat mai multe intrevederi pentru cand vine mama si bineinteles ca ajung acasa si Lucas ma ia de fresh.

Adriana chiar nu pot sa cred ca nu-i dati de cap, ma sperii.Sun deseara sa vedem ce mai faceti.
Claudia eu ii fac aerosoli cu Mucosolvan 10 picaturi si 4ml de ser.Dupa cateva sa zicem 4 ori de cure vad o ameliorare mai ales noaptea cand devine un calvar ca nu poate respira.Mi l-a recomandat farmacista ca Dr de aici nu-ti recomanda aerosoli ca asa nu mai ajungi si pe la ei..
Lucas doarme prooost noptile, poate fi de la orice ca sunt in pana de idei.El ar vrea sa-i mai bag un bibe de noapte dar evit ca abea l-am scos pe celalalt..la un an de zile.Asa facem cu randul si ne ducem in camera lui cand eu cand taticul.Pe buni o lasam sa se mai obisnuiasca cu frigul momentan.Adoarme daca esti langa el dar daca te ridici imediat se ridica si el.I-am mai dat un biscuite, banana dar parca tot "apte-apte" vrea.
Petronici cum mai este Adelin?I-au mai trecut mucisorii sau?Eu ii dau de 2 saptamani Septilin cu vitC si sa vedem cum trece peste iarna asta.
Rose am lasat-o pe Andreea la urma ca mi-a placut tare de ea cum se juca ea acolo la curte.Poate va da idei si va mutati la o curticica decat la parter.Mi-ai facut o pofta de mere caramelizate dar la cat arata cantarul cred ca vom manca doar merele..
Oana ai reusit ceva sau tot nu-i dai de cap?????
Anku si Lucas s-a ars la manuta ca a pus mana pe gratar desi el este super precaut a vrut sa arunce ceva in gratar si "AIIIIIIIIII".Acum si-a invatat lectia.

Pupici la toti bebicii oFloare1.gif
petronici
ciao mamicutele mele dragi....
Claudia,cred ca cel mai bine ar fi daca copilasi astia ai nostri ar da jumatate din preferintele culinare celuilalt,asa ar manca cat de cat si al meu ciorbele,supele sau borsurile si al tau ar manca si ceva solid....Adelin nu-mi pune in gura nimic din categoria borsuri,in schimb papa numai ceea ce poate el papa singurel cu "pica"(furculita,asa o cheama)....numai mancare solida vrea:paste,tot felul de preparate din carne cu ceva garnitura langa(dar si aia daca o poate lua cu furcullita)...facusem alaltaieri o mancarica de cartofi cu pui,mi-a iesit asa de buna,(ma laudara si astia din casa) dar lui i-am pus f putina zeama macar cat sa inmoi putina paine,cu chiu cu vai abia am reusit sa-i bag cateva lingurite,in rest si-a ales cartofi si i-am rupt eu carnita si a papat....ieri la fel,i-am facut ou fiert in apa,am pus in el si miez de paine si pastrama de pui,si am stat dupa el la masa vreo ora si cu cat mai multe jucarii ca sa-i distrag atentia si eu ii bagam cu lingurita in gurita "papaia"....la bors,numai daca ii simte gustul acrisor scuipa tot din gurita si nu mai vrea nimic dupa....sper ca poate cand o fi mai maricel sa-mi pape si din astea....seamana perfect cu tacsu,si ala numai borsul cu perisoare si ciorba a la Simina mananca in rest de nici un fel....
Anku,asta e dezavantajul muncii tale,ca iei toate bolile de la copilasi....acum trebuie sa mai astepti sa-ti treaca ca sa poti face vaccin...important este ca nu se prinde nimic de Darius....
Geo,acum e mai bine cu mucisori...cateodata cand e mai innourat si frig pe afara ii ies,dar in casa dispar....si eu i-am zis sotului sa-mi faca provizia de vitamine si med pt imunitate din tara....deocamdata am inceput sa-i dau Pikovit si fier,nu-mi papa mai nimic si iar e tot vanat pe sub ochisori....si stim deja de data trecuta cand avea cercane ca analizele la fier au iesit mult sub limita minima(minim era 20 si el avea 5)....dar am in casa si Septilin si mi-a mai adus sotul si sirop Propolis C kids....asta e cam rau la gust si nu stiu daca il va lua dar septilinul sigur ca a mai luat si iarna trecuta....cred ca incep si eu cu Septilinul cat de curand....
Lucas,deja cred ca se intelege tare bine cu bunica si iti duce dorul cand esti plecata,de aceea sare pe tine cum ajungi acasa.....imi pare rau ca nu doarme prea bine noaptea,sper sa-si revina cat de curand....
Adriana,cum mai e Iancu?a trecut febra?
Rose,voi ce mai ziceti?
Sanziana,Daniela si Oana ne-au abandonat de tot...poate revin ele cat de curand....
va imbratisez cu drag si multi pupicei copilasilor
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.