Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
azi i-am dat un borcan de pastarnac...suntem la ziua fara ou si fara carne...
ei bine de abia mi-a mancat 100 gr...poate e mai bine asa ca avem 8900 gr...
am uitat sa va spun ca spanacul din borcan lui darius nu-i place...dc i fac cu ousor si cartof si 2-3 picaturi de ulei de ricin il manancaa cat de cat ...dar am zis ca nu prea are rost sa-l fortez intr-ucat spanacul nu aduce atata fier p cat se crede...
deci lucas este iepuras..... tzuc.gif dar de ce face rosu in gat??citisem ca , ca si zodie capricornii au probl in copilarie cu rosu in gat...dar lucas este sagetator...offff ce as fi vrut sa fie si darius sagetator...aaaaa nuuuu...scuze si lucas este capricorn...deci uite ca a cam ochit-o....va dorim sa nu fioe caz de natibiotice si sa nu mai faceti febra.... tzuc.gif

asaaaaaaa...cve intrebare aveam???????am fost la un restaurant si mi s-a dat un scaun pt darius....statea f bine in el si-i placea....stiti oare ce calitati tb sa aiba un scaun de masa pt bebe ca sa nu se rastoarne ...????ssau o marca?????ptr ca eu ma tot gandesc ...din pacate nu am gasit nicaieri sa fie testate ....
poop tzuc.gif
oana petrina
ma repet Adina ai doua fetite superbe. sa creasca mari si sa va bucurati de ele. dar mami e blonda sau bruneta?
Matei papa in scaunel de pe la 5 luni. si e f stabil chiar nu am avut probleme sa cada din el. o sa-i fac poza sa vezi ce bine sta el acolo. si e f comod si ptr mine sa-l hranesc la masuta lui si-i reglez inaltimea. eu stiam ca si Lucas e sagetator. parca 21 e ultima zi a zodiei. sambata matei este invitat la o petrecere mai bine zis la iubita lui( asa zice mama fetitei). abea astept sa vad cum reactioneaza la multi copii. am mai fost la o petrecere de genul asta dar avea doar 2 luni. sa-l vedeti ce bucuos este cand vede apa. de multe ori il bag cu talpicile in chiuveta sub jetul de apa si tipa de fericire. inotator il fac. si cel mai tare se bucura cand il vede pe tati ca vine acasa. in fiecare zi mai descoperim ceva nou la bebe. imi vine sa-l pap.
va pupam
Rose68
QUOTE(oana petrina @ Jul 13 2009, 07:14 PM) *
Adina ai doua comori. sunt frumoase foc sa-ti traiasca.
eu nu-i pun perna lu Matei in patutul lui. i-am luat si eu antisufocare dar sta pe ea cand se joaca in patul mare si mai sta intre perne. ce parere aveti de peste si pepene? oare le putem da?



noua ne-a zis pediatra asa: de la 7 luni se poate baga pestele dar cel alb asa cum spunea si ANKU
iar pepenele ar fi bine sa nu ii dam datorita continutului ridicat de zahar si cam la fel si cu strugurii. De prune nu ne-a zis nimic dar si ele au zahar mult.
De la 7 luni jumatate avem voie mamaliguta (un picut) cu iaurtel sau smantana degresata si branzica proaspata nu neaparat calcica dar ambalata
Rose68
QUOTE(geocoto @ Jul 13 2009, 03:27 PM) *
Buna mamici,

Nu am mai intrat pentru ca Lucas are din nou febra...Nu are nici un simptom de raceala deci cu siguranta este din nou rosu in gat.De data asta nu a mai sarit de 39 dar totusi la 4 ore i-am pus ori un supozitor ori Nurofen siropel pe care Lucas a inceput sa-l deteste.Nu vrea sa pape piureut doar lapte , cat de cat.Acum la pranz de exemplu mi-a luat ff putin laptic.
Tocmai cand ma bucuram si eu ca a inceput sa mai ia si el in greutate dupa varicela...

Acum face nani in carut si incerc sa-i fac un piureut simplu din morcov, cartof si mozarella.
Am sa caut si eu reteta de spanac desi se zice ca trebuie sa fie ff proaspat din cauza nitratilor...

Pupici mamici si bebici,
Geo oFloare1.gif

PS Rose exista o lampa cu infrarosu pe care aici la noi o gasesti si la Carefour si care mai amelioreaza cat de cat mialgiile.Dr s-a uitat si la coloana sa vada daca nu cumva este vreun nerv pensat?Sa-l convingi sa poarte centura ca la box chiar si cand face cel mai mic efort.Pentru rinichi incercati si Urinal(din plante) care la mine face minuni dupa mult timp de chin.Multa sanatate!

PS Ne uitam la Darius cu drag si la fel roade si piticul la noi firele de la calculator daca le prinde chiar si pentru o secunda..


ne pare rau tare ca Lucas are iar febra.
Noi avem probleme cu papica acum chiar cred ca o sa ii dea dintisorii. NUmai papa legume doamne fereste doar asa cate putin amestecate cu iaurt.
Nici fructele nu prea mai merg. Lapticul abia papa 100 ml la o masa.

De lampa nu stim nimic..............
Urinex i s-a dat si pare sa aiba efect.
Rose68
QUOTE(adina_apostu @ Jul 14 2009, 01:43 AM) *
Hai ca i-am dat de cap
ea e printesica cea mare de 1 iunie ziua copilului

ei sunt cei pe care ii iubesc nespus de mult, tati cu fetele
scot si eu limbuta ca imi place
ne place mult sa radem
eu sunt cristinica, mezina familiei
Sper sa va placada de noi. In prima poza suntem la botez, nasa lui Cristinica cu ea in brate si mamica.



Ne pare bine de cunostinta si va pupam
AI 2 fetite tare dragalase. Asa cum Tina71 are 2 flacai tare scumpi.
Nu a mai intrat de ceva timp.
anku
QUOTE(Rose68 @ Jul 14 2009, 06:14 PM) *
ne pare rau tare ca Lucas are iar febra.
Noi avem probleme cu papica acum chiar cred ca o sa ii dea dintisorii. NUmai papa legume doamne fereste doar asa cate putin amestecate cu iaurt.
Nici fructele nu prea mai merg. Lapticul abia papa 100 ml la o masa.

De lampa nu stim nimic..............
Urinex i s-a dat si pare sa aiba efect.

stai linistita...creed ca e o faza de a lor...
nici darius nu mai vrea nimic... tzuc.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Jul 14 2009, 06:10 PM) *
noua ne-a zis pediatra asa: de la 7 luni se poate baga pestele dar cel alb asa cum spunea si ANKU
iar pepenele ar fi bine sa nu ii dam datorita continutului ridicat de zahar si cam la fel si cu strugurii. De prune nu ne-a zis nimic dar si ele au zahar mult.
De la 7 luni jumatate avem voie mamaliguta (un picut) cu iaurtel sau smantana degresata si branzica proaspata nu neaparat calcica dar ambalata

am citit undeva ca glutenul nu mai este periculos dupa 8 luni...
stii de ce te intrebasem de carnea de porc????
ptr ca am gasit carne de porc in borcanele de 6 luni.... doh.gif si am crezut ca nu vad buine dar m-am dus sa mai vad odata....si am vazut bine doh.gif doh.gif doh.gif doamneeeeeee
eu nu gasesc branzica proaspata de vaci....decat asa in cutii...am gasit si varianta bio...zice ca nu are e-uri si sare.... ce ziceti??????? sad.gif
iaurt pot sa-i dau si simplu??????mi se par asa de dulci astea speciale ptr bebe.... doh.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Jul 14 2009, 05:36 PM) *
am citit undeva ca glutenul nu mai este periculos dupa 8 luni...
stii de ce te intrebasem de carnea de porc????
ptr ca am gasit carne de porc in borcanele de 6 luni.... doh.gif si am crezut ca nu vad buine dar m-am dus sa mai vad odata....si am vazut bine doh.gif doh.gif doh.gif doamneeeeeee
eu nu gasesc branzica proaspata de vaci....decat asa in cutii...am gasit si varianta bio...zice ca nu are e-uri si sare.... ce ziceti??????? sad.gif
iaurt pot sa-i dau si simplu??????mi se par asa de dulci astea speciale ptr bebe.... doh.gif



si eu am vazut merluciu si curcan la borcanele pentru 6 luni si mi s-a parut cam prea mult
Andreea a papat putin iaurt Humana dar nu prea i-a placut si am intrebat dr si mi-a spus ca ii pot da iaurt simplu fie facut in casa fie de la Campina, Tnuva sau Danone( am citit pe unul si scrie lapte praf ) si a mai zis unul dar am uitat care

Am gasit Tnuva i-am dat si acum asta papa cel mai bine, 1 iaurtel de 150 mg.
Daca e permis de la 8 luni de ce toate cereale de la 6 luni au gluten. Am cautat la toate firmele si abia am gasit la Nestle Orez cu 3 fructe singurele fara gluten si recomandate pentru bebeii de la 6 luni incolo
Am gasit si borcanele de fructe cu cereale recomandata copiilor de 4 luni care contin gluten(tot Nestle)
si branzica mi-a zis ca mai bine proaspata la cutie decat de la tarani dar de la 7 luni juma.
geocoto
Buna mamici,
Acum ne-am intors de la Dr.Mie mi s-a parut aeriana rau de tot.Nu si-a adus aminte de mine sau de copil desi am fost la ea acum juma de luna pentru varicela...Sotul o place ca este considerata ff buna aici.Mi-a vorbit in engleza desi noi vorbim mereu in franceza sau flamanda...cred ca i se trage de la caldura, ca nu sunt obisnuiti belgienii cu asa ceva.

Ma rog ne-a zis ca este din nou rosu in gat si fiind mai sensibil poate sa faca si de 12 ori pe an crybaby.gif .Ne-a mai recomandat asa:
-biberonul sa i-l dam cu apa plata si nu cu fiarta, la fel si apa de baut tot plata sa se obisnuiasca organismul;
-branzica nu este necesara inca atata timp cat ii dam formula pentru ca lapticul Nutricia are deja proteine de vaca iar branza are de 2 ori mai multe iar rinichii nu pot face fata sa le elimine...
-cand are febra sa actionam dupa 38.5 ca mai jos de temperatura asta organismul lupta.
-sa nu-i mai sterilizam biberoanele

De Lucas ca si zodie nu stiu ce sa-ti zic, am gasit zodiace care sagetatorul se termina pe 20 dar altele care se termina pe 21.Este nascut la fel ca si mine intre zodii, acum depinde de el ce-si alege din fiecare zodie...Am un prieten bun nascut in aceeasi zi cu Lucas si considera ca este capricorn iar nasa mea de cununie nascuta in aceeasi zi considera ca este sagetator.Iar cu gaticul ma mosteneste ca si eu am avut probleme non stop de cand ma stiu.Si inca acum mai fac cate o faza severa de infectie in gat cel putin o data pe an. unsure.gif

Pupici,
Geo oFloare1.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Jul 14 2009, 07:16 PM) *
si eu am vazut merluciu si curcan la borcanele pentru 6 luni si mi s-a parut cam prea mult
Andreea a papat putin iaurt Humana dar nu prea i-a placut si am intrebat dr si mi-a spus ca ii pot da iaurt simplu fie facut in casa fie de la Campina, Tnuva sau Danone( am citit pe unul si scrie lapte praf ) si a mai zis unul dar am uitat care

Am gasit Tnuva i-am dat si acum asta papa cel mai bine, 1 iaurtel de 150 mg.
Daca e permis de la 8 luni de ce toate cereale de la 6 luni au gluten. Am cautat la toate firmele si abia am gasit la Nestle Orez cu 3 fructe singurele fara gluten si recomandate pentru bebeii de la 6 luni incolo
Am gasit si borcanele de fructe cu cereale recomandata copiilor de 4 luni care contin gluten(tot Nestle)
si branzica mi-a zis ca mai bine proaspata la cutie decat de la tarani dar de la 7 luni juma.

rose nu stiu....de ce nestle are asa ceva cu gluten...poate ca nu este lege care sa ceara asa ceva...nici la noi toate firmele nu produc fara gluten...asta cu 8 luni citisem undeva...ca bebe nu mai are nimic dc mananca cu gluten...bineinteles ca nu este sanatos nici ptr noi dar ce sa facem????scrie si in carticitile alea trimise p mail...in prima cu diversificarea chiar la inceput.... eu numai ti-am zis... rolleyes.gif
am si eu un iaurt aici...ptr care pot baga mana in foc ca este ok....deci o sa-i mai dau si eu din ala sau cel putin il combin ca e duuuuuuuuuulce rau asta cu fructe...ce am mai gasit????!!!!!!iaurt cu capsuni .culmea nestle...la inceput m-am gandit de ce sunt azta de ieftine-doar 50 centi si apoi am vazut ca este cu capsuni... oFloare1.gif
am gasit branzicxa maram pt bebe ...dar treisfert este fructe si abia apoi un sfert...branzica...eu vreau un sfert fructe si restul branza... unsure.gif dar ma rog...poate stiu ei ce fac...vis-a vis de chestia care a spus-o geo cu eliminarea proteinelor!!!
tnuva....parca am vazut si aici...sa caut si din aia...am auzit ca napolact (campina)este super bun...pt bebe cica e cel mai pur.... tzuc.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Jul 14 2009, 08:19 PM) *
Buna mamici,
Acum ne-am intors de la Dr.Mie mi s-a parut aeriana rau de tot.Nu si-a adus aminte de mine sau de copil desi am fost la ea acum juma de luna pentru varicela...Sotul o place ca este considerata ff buna aici.Mi-a vorbit in engleza desi noi vorbim mereu in franceza sau flamanda...cred ca i se trage de la caldura, ca nu sunt obisnuiti belgienii cu asa ceva.

Ma rog ne-a zis ca este din nou rosu in gat si fiind mai sensibil poate sa faca si de 12 ori pe an crybaby.gif .Ne-a mai recomandat asa:
-biberonul sa i-l dam cu apa plata si nu cu fiarta, la fel si apa de baut tot plata sa se obisnuiasca organismul;
-branzica nu este necesara inca atata timp cat ii dam formula pentru ca lapticul Nutricia are deja proteine de vaca iar branza are de 2 ori mai multe iar rinichii nu pot face fata sa le elimine...
-cand are febra sa actionam dupa 38.5 ca mai jos de temperatura asta organismul lupta.
-sa nu-i mai sterilizam biberoanele

De Lucas ca si zodie nu stiu ce sa-ti zic, am gasit zodiace care sagetatorul se termina pe 20 dar altele care se termina pe 21.Este nascut la fel ca si mine intre zodii, acum depinde de el ce-si alege din fiecare zodie...Am un prieten bun nascut in aceeasi zi cu Lucas si considera ca este capricorn iar nasa mea de cununie nascuta in aceeasi zi considera ca este sagetator.Iar cu gaticul ma mosteneste ca si eu am avut probleme non stop de cand ma stiu.Si inca acum mai fac cate o faza severa de infectie in gat cel putin o data pe an. unsure.gif

Pupici,
Geo oFloare1.gif

geo...da am auzit si eu ca pana la 12 infectii p an sunt normale pt bebe si chiar bune...bune in ghilimele...intelegi ce vreau sa zic...
ai acuzm maia veti febra???
buna obs cu proteinele....
chiar asa...eu sterilizez acum la 2 zile biberoanele....dar nu mai tb deloc????auzeam de la verisoara sotului ca o data p sapt este de ajuns ....dar parca imi este asa ...nu stiu cum...parca mi-a intrat in cap ca tb sa fie cum tb mai ales acum ca este vara si am o frica de salmonele...
va poopam si va dorim sanatate tzuc.gif
anku
Copilul sagetator
Copilul sagetator (22 noiembrie - 21 decembrie)-deci lucas in acest horoscop intra la sagetator.... love1.gif

Considerente generale:

Acesti copii sunt petrecareti si sociabili in concordanta cu perioada anului in care s-au nascut. Asemenea berbecului si leului, sagetatorul este un semn de foc si nu va veti indoi o clipa de acest lucru. Copilul este o mica ming de foc, exuberant, entuziast, intotdeauna sarind pe scari si julindu-si genunchii. Copilul dvs. sagetator este sociabil in toate sensurile. Il veti considera exuberanta amuzanta, sacaitoare si frustranta; insa nu va veti plictisi niciodata.

Spre deosebire de scorpionul detasat, bebelusul sagetator va exprima orice. Va va enerva cu intrebarile sale nesfarsit: Ce-i asta? Unde mergem? De ce porti lucrul acesta? Cine-i barbatul acela?

Insa, in contrast cu scorpionul, veti sti intotdeauna parerea lui.

Copilul sagetator are dorinta de a intelege si explora tot ce-i ofera viata. Asa cum va imaginati, acest lucru il va facesa se friga uneori, insa, cu un zambet sau cateva lacrimi, el va pleca si o va lua de la capat. Copilul sare la starea dinainte ca o minge de cauciuc, avand o capacitate uimitoare de a infrunta toate provocarile vietii. El nu este ca o floare agatatoare delicata si timida, ci este un aventuriercurajos, cu o inima calda, deschisa si cu pofta de viata.

Francezii l-au descris pe copilul dvs. sagetator atunci cand au nascocit expresia joie de vivre.


El are un interes inegalabil pentru viata. Destul de surprinzator, nu si-l va pierde niciodata. Daca, totusi, se intampla acest lucru, luati-l in serios, deoarece inseamna ca si-a pierdut si inima. Asa cum copilul scorpion raspunde lumii nevazute a sentimentelor, sagetatorul raspunde vietii insesi. Lumea este pentru copil un dascal si el se straduieste permanent sa-si invete lectiile. Este asemenea unei mingi de caciuc, avand o capacitate uimitoare de a cadea sau de a face o greseala si de a se ridica aproape instantaneu. Nu incercati sa-l feriti pe acest micaventurier de loviturile vietii. Cu cat va face mai multe greseli, cu atat se va dezvolta mai repede.

In timp ce copilul rac are nevoie sa se simta aproape de casa, nu ingraditi libertatea micutului dvs. sagetator. Incercati sa nu il protejati prea mult sau sa-l tineti prea din scurt daca nu este necesar.

aceasCopilul sagetator este optimist din fire. Oricat de grea ar fi viata, el crede sincer ca lucrurile merg spre bine. Este un copil care poate zambi si poate fi fericit chiar si in perioadele dificile;ta se datoreaza faptului ca este orientat spre viitor si spre aventura in necunoscut. Prima zi de scoala, o vizita la dentist sau o calatorie lunga nu constituie o problema pentru el, asa cum este cazul copiilor mai timizi. Este un calator innascut si se bucura intotdeauna de o iesire, indiferent de destinatie.

A. de la nastere la 1 an

1. alimentatie - copilul sagetator va fi vesel si prietenos, zambind si razand mult.

Nu-i place sa fie fortat sa manance alimente pe care nu le agreeaza, insa intotdeauna este dornic sa incerce lucruri noi si sa obtina o mare satisfactie de pe urma lor. Prima hrana va fi o aventura pentru el - si pentru toti cei implicati!

2. somn - acestui bebelus ii place natura si va dormi mai bine daca are mult aer proaspat.

Incercati sa il scoateti la plimbare cel putin o data pe zi, si il vor incanta cainii, pisicile, oamenii care trec pe langa el, de fapt tot ce misca - la fel cum ei il vor admira pe acest sufletel fericit. Atunci cand i s-a epuizat energia neobosita, nu va avea probleme sa adoarma.

3. functii motorii - spre deosebire de copiii dinalte zodii, acest bebelus va veni pe lume dand din picioruse si arzand de nerabdare sa mearga.

El este neastamparat din fire si veti observa de timpuriu ca isi pierde cumpatul daca il alintati prea mult sau prea indelung. El este impotriva restrictiilor de orice fel.

4. vorbire - probabil va invata primele cuvinte de timpuriu.

Ca si leul, el este un actor pasionat si ii place sa se desfete in aplauze si admiratii. In curand, isi va da seama de faptul urmator: cu cat va comunica mai mult, cu atat va fi mai stralucitor.

5. invatare - micutul invata repede prin abordarea neinfricata a vietii.

Intre noua si douasprezece luni, copilul dvs. va va spune in moduri diferite ca el creste si invata despre lumea din jurul sau.

6. socializare - ii plac oamenii si se ridica ori de cate ori un necunoscut se iveste deasupra carutului si il admira.

Va chicoti si ii va zambi ca si cum ar fi un membru al familiei.

B. de la 1 an la 2 ani

1. alimentatie - asemenea celor nascuti sub un semn de foc, el are pofta de viata si de tot ce aceasta ii ofera ... inclusiv de mancare!

Totusi, el poate devora o farfurie de fursecuri pentru ca apoi sa se simta rau. Ochii lui sunt mult mai mari decat stomacul. Nu va fi o sarcina usoara sa-l invatati cumpatarea in modul de a manca, insa va fi necesara.
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
2. somn - nu adoarme treptat, ci,pur si simplu, se va prabusi dupa ce s-a lovit la genunchi sau s-a impiedicat si a cazut.
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
De obicei, aceasta inseamna ca este epuizat si pregatit sa se odihneasca. El consuma multa energie, este curajos si inclinat spre accidente. Are nevoie de atentia dvs. si nu isi da niciodata seama cand a exagerat.

3. functii motorii - ii place sa traiasca viata intr-un ritm frenetic.

Adora sa fie galagios si nesabuit.(bebe mateiut de oana! love1.gif ) Asteptati-va la cazaturi, tumbe si genunchi juliti; acestea ii vor smulge cateva tipete sonore, apoi se va ridica - va uita loviturile - si va trece la urmatoarele.

4. vorbire - sagetatorii recunosc faptul ca explorarea fizica nu este de ajuns pentru a-si largi cunostintele si chiar de la aceasta varsta vor vorbi fluent.

Ii va placea sa-i cititi carti simple de povesti si, chiar daca nu va intelege intamplarile pe deplin, imaginile ii vor incita imaginatia.

5. invatare - el invata mai mult despre lume din experimente practice.

Spre deosebire de cei din zodiile mai prudente sau introvertite, el va cauta experiente noi si va invata din ele. Ii merge mintea brici.


6. socializare - apropierea lui curajoasa fata de straini va va ingrijora uneori.

Totusi, privind partea pozitiva, nu va trebui sa va temeti sa innoptati intr-o casa straina sau intr-un hotel - va adora aventura si oamenii noi, pregatiti sa-l admire atat pe el, cat si poznele sale.

C. de la 2 ani la 3 ani

1. alimentatie - are un apetit sanatos, insa poate fi atras de lucrurile care nu ii fac bine.

Cumpatarea nu-i sta in fire, asa ca dati-i din belsug alimente proaspete si sanatoase, avand grija sa aiba intotdeauna pe masa mai mult decat suficient. Pofta lui de viata ii arde multe calorii.

2. somn - cu cat invata mai mult sa sejoace, cu atat este mai de dorit sa-i introduceti somnul de dupa-amiaza in programul zilnic.

Cu toate acestea, nu va asteptati sa-l puteti culca seara devreme; va trebui sa asteptati pana cand ajunge la epuizare.

3. functii motorii - pana la aceasta varsta, el poate fi greu de controlat, deoarece este un copil energic si se plictiseste repede.

Cea mai buna sansa este sa-l atrageti in jocuri competitive cu mingea inainte de cina, pentru a-si consuma surplusul de energie, putand astfel sa petreaca o seara cu dvs.

4. vorbire - el nu bate campii.
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif -idem fusei si eu cand eram mica...vb putin dar clar liwlol.gif
Atinge esenta problemei si puteti fi surprinsi de stilul sau direct de a comunica. Aceasta est eo trasatura tipica a sagetatorului si o calitate. Cu toate acestea, incurajati-l sa ia in considerare si sentimente mai subtile.

5. invatare - umorul este o metoda buna de a-l instrui pe sagetatorul incapatanat.

In loc sa il certati, glumiti pe seama purtarii lui si nu se va abtine sa nu chicoteasca. Invata cel mai bine prin intelegere, decat prin restrictie. El se va opune interdictiilor cu orice pret, insa are dorinta de a intelege lumea si locul sau in ea.

6. socializare - copilul dvs. sociabil, de numai trei ani, va putea lega prietenii foarte repede. love1.gif love1.gif love1.gif

El este vesel, avand o capacitate enorma de entuziasm, amuzament si zburdalnicie, atribute care il fac popular printre semenii sai. Stilul direct si absenta timiditatii indica faptul ca poate izbandi in lumea adultilor si ca pare destul de matur pentru varsta lui.

Sfaturi pentru cresterea copilului sagetator

Dragostea lui pentru libertate nu il indeamna sa lege relatii apropiate cu cei care au pretentii prea mari. Va avea multi prieteni care se vor bucura de caldura, voiosia si amabilitatea sa, dar nu va asteptati sa-si petreaca timpul doar cu o persoana.

Oferiti-i toata dragostea si afectiunea de care sunteti in stare, precum si multa distractie si veselie, ajutandu-l in acelasi timp sa-si canalizeze energia pe cai constructive. Invatati-l despre viata, dar nu il fortati, deoarece este un rebel din fire. Nu-i va pasa, daca poarta tricoul cu fata in spate sau intors pe dos. De fapt, daca ii veti atrage atentia asupra acestui lucru, va rade si va fi multumit de sine.






anku
Copilul capricorn (22 decembrie - 19 ianuarie)

Considerente generale:

Copilul capricorn poate constitui o enigma pentru dvs. El va va privi cu ochii sai seriosi si intelepti si va va face pe dvs. sa va simtiti ca un copil.

Spre deosebire de natura dezordonata a celor nascuti in zodia sagetatorului, al doilea nume al copiilor din capricorn este disciplina. Datorita acesteiu intelegeri innascute si a nevoii de disciplina, este important sa introduceti reguli in viata bebelusului. Asemenea nativilor din celelalte doua semne de pamant, taurul si fecioara, aceasta micuta fiinta are nevoie de strcturi complete pe care sa isi bazeze viata.
cam greu cu 2 parinti sagetatori...dar se pare ca seamana cu bunicul...pus p treaba de cand se naste... eusa_clap.gif

Unii spun ca acest copil isi iroseste copilaria si ca este mai matur decat ar trbui sa fie la varsta sa. Cu toate acestea, desi da dovada de maturitate, el ramane un copil adorabil. Nu va va deranja tipand sau agitandu-se, decat daca este ceva pentru care merita cu adevarat sa se agite. Veti observa o mica incruntare si o expresie concentrata a ochilor sai luminosi si inteligenti.
Nu va faceti griji; probabil bebelusul dvs. de sase luni este adancit in ganduri, planificandu-si urmatorii cincizeci de ani din viata! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
Capricornul este un organizator si chiar sub cea mai joviala experienta se ascunde ambitia apriga. De la o varsta frageda, copilul capricorn se va stradui sa reuseasca in tot ce face.

A. de la nastere la 1 an
1. alimentatie - copiii din capricorn se comporta ca niste oameni de afaceri in ceea ce priveste mesele.

Leplace sa se incadreze in program, iar dupa zece sau cincisprezece minute au terminat si sunt gata sa motaie. Acest copil nu va agrea mesele lungi si plictisotoare, doar daca nu are luna in rac sau ceva asemanator.

2. somn - programul sau de somn va fi destul de bun.asta deocamdata nu se potriveste...poate mai tarziu nono.gif

Copilul capricorn va dormi laore fixe. Cu toate acestea, daca ii ies dintii sau sughite, va tipa din toate puterile. De obicei, il veti linisti repede si va adormi din nou.

3. functii motorii - copilul isi va putea focaliza privirea in mai putin de doua saptamani, insa nu ii va placea ce va vedea!

Va fi o provocare pentru dvs. sa il faceti pe acest micut sa zambeasca sau sa chicoteasca, desi, atunci cand isi va descoperi pentru prima data degetele de la picioare, va considera ca sunt chiar caraghioase.

4. vorbire - micutul nu se va grabi sa vorbeasca, deoarece ii place sa cerceteze lucrurile din jurul sau inainte de a invata o noua deprindere.

Veti observa ca priveste si asculta cu atentie si apoi, intr-o buna zi, va vorbi. Acest lucru va fi la fel de palpitant pentru el ca si pentru dvs. Nu va fi un vorbaret din fire, doar daca nu are luna in gemeni sau ceva asemanator.
5. invatare - copilul capricorn poate fi lent in invatare, dar este perseverent si se ocupa de un lucru pana cand il stapaneste bine.

Cand i se va da prima data hrana solida sau o noua jucarie, ii va placea la fel cum ii place sa invete noi deprinderi.

6. socializare - desi este timid cu necunoscutii, e mai probabil sa priveasca atent decat sa tipe de frica.
al meu mai intai se uita lung ,apoi se uita la mine si dc zambesc eu se uita innapoi la omul respectiv si zambeste dar retras...abia dc se vad de mai multe ori darius zambeste fara sa imi ceara acordul cu privirea...nu-mi venea sa cred cand mi-am dat seama!!!! ohmy.gif
B. de la 1 an la 2 ani

1. alimentatie - acestui copil ii place momentul orelor de masa.

Copilul adora mancarea si, deoarece are un apetit sanatos, nu va fi o problema sa il hraniti.

2. somn - si acest aspect este floare la ureche.

Atata timp cat orele sale de somn nu sunt subiectul capriciilor dvs., el se va simti bine.

3. functii motorii - de indata ce va putea sa mearga, ar trebui sa incercati sa-i dati mici responsabilitati, cum ar fi sa va ajute la spalat.
A dora sa se faca util si incuviintarea unui adult inseamna mult pentru el. Ii plac jucariile practice, mai ales acelea care seamana cu ustensilele dvs. din gospodarie. Acest lucru il face sa se simta matur si important.

4. vorbire - muzica il poate ajuta sa invete cuvinte; ii place acest lucru, asa ca ascultati discuri si il veti auzi cantand o data cu ele.tacso...in speranta ca il fqace muzician ...ia luat orga cu butoane care se fac rosii ptr a invata sa vcanti...si toata ziua cand este acasa canta acum cu darius...si darius e numai un zambet liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
Nu ii sta in fire sa fie usor luat de val, insa, daca se simte confortabil si in siguranta, va canta si sporovai la nesfarsit. Incurajati-l sa faca acestea, deoarece il ajuta sa se destinda si sa-si depaseasca inhibitiile, ca o pregatire pentru gradinita.

5. invatare - este istet si poate stapani lucrurile mai repede decat ceilalti, datorita capacitatii sale innascute de a se concentra.
Ii place sa realizeze obiective si este mandru de eforturile sale. Amintiti-va sa il coplesiti cu pretuire.
6. socializare - auziti tot timpul ca acest copil este timid si introvertit si poate nu sunteti de acord cu acest lucru. 68.gif
Ei bine, daca are un semn al lunii extravertit,(NUMAI ASA SE EXPLICA) prababil ca vorbeste intruna. Insa in interior se afla un copil rezervat, care ii prefera pe cunoscuti si se ataseaza greu de oameni.
C. de la 2 ani la 3 ani

1. alimentatie - nu fiti surprinsi daca copilul se fixeaza pe anumite alimente si cere in fiecare zi crochetele preferate din peste cu mazare.
68.gif
Este hotarat asupra preferintelor si nu va fi o problema sa il hraniti. Totusi, aveti grija sa nu se ataseze de produse semipreparate sau de sucuri carbogazoase; incurajati-l sa manance sanatos.
2. somn - luati-va in serios copilul capricorn.

Il puteti obisnui treptat cu ore de culcare mai tarzii, pe masura ce invata valoarea dezvoltarii. Facand acest lucru va simti ca face progrese.
3. functii motorii - ca oricarui copil de doi sau trei ani, acestuia ii place sa se joace.

Oferiti-i jucarii atractive si practice si va fi incantat. Avand o buna concentrare, el se poate juca ore intregi de-a oamenii mari.

4. vorbire - unul dintre neajunsurile vietii copilului capricorn este dorinta de perfectiune.

Cand va fi mai mare, aceasta va fi o calitate minunata, insa pentru un copil poate fi descurajanta.


5. invatare - prababil copilului de trei ani, din zodia capricornului, ii va placea gradinita datorita organizarii implicite. liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif -DECI AM CU CINE SA MA JOC DE-A GRADINITA ;ca soramea nu statea in banca cand ne jucam si cand vedea ca i pun bulina rosie venea maram la catedra si ma batea... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif -doamne ce amintiri.... yes.gif

Poate memora cu usurinta si va fi primul copil care va invata cifrele de la unu la zece. Ii va placea sa fie in frunte si savureaza admiratia celorlalti. Ar putea avea o fascinatie pentru cifre si il puteti convinge sa faca anumite lucruri daca il stimulati jucandu-va cu el.

6. socializare - in timpul primelor zile de gradinita, ar putea fi timid si retras, deoarece se simte strain in prezenta lucrurilor si oamenilor noi.

Nu stie la ce sa se astepte de la sine si poate avea un sentiment de nesiguranta. Cu toate acestea, nu va faceti griji! O data ce se va integra in program si va intelege despre ce este vorba, va fi cu adevarat stralucitor.

Sfaturi pentru cresterea copilului capricorn

Fiti intotdeauna alaturi de el, ca un parinte iubitor si grijuliu ce sunteti!

Oferiti-i pretuirea de care are nevoie si responsabilitatea la care aspira. Creati-i un simt practic al realitatii, insa invatati-l valoarea moralei, a eticii si a spiritualitatii, pentru a-si dezvolta intelepciunea. Daca faceti acest lucru, ii veti oferi copilului dvs. minunat din zodia capricornului un dar pretios.

Veti fi un tovaras iubitor, care il va ajuta sa infrunte suisurile si coborasurile vietii. Veti fi un parinte respectat si un ghid intelept.


cam asa mi-am dorit sa fie bebe al meu...se adauga si partea cu simtul umorului...aia stiu ca de p acum rade strengareste... wife.gif -deci capricorn suntem ...darius,denisa,stefanut,....era sa zic si cristinica dar ea este in 1 martie
din fericire bebeii nostrii sunt nascuti in anul sobolanului de pamant...dupa parerea mea una din cele mai bune si corecte zodii...si norocoase mai ales!!!!!!!!!
oana petrina
multumim anku ptr prezentarea zodiei. il regasesc pe mateiut si ma regasesc si pe mine. chiar ai nimerit-o cu zodiacul asta trandafir.gif .
referitor la apa din biberon eu de la 5 luni nu-i mai fierb apa plata. biberoanele le spal bine bine si le tin putin sub jetul de apa fierbinte. nu le mai sterilizez de multa vreme. branzica ii dau doar de la borcanel special ptr bebei. spre bucuria mea matei se pare ca nu ma mosteneste cu gatul ca si eu ca si tine geo sunt f sensibila. fac cate o infectie in gat de ma tine doua sapt. abea am scapat sapt asta. dar eu le fac cam la doua trei luni. si e cumplit. nu a fost bolnav si nici nu a facut febra niciodata. in schimb ma omoara cu regurgitatul asta. nu stiu ce sa-i mai fac. si eu si el vesnic suntem plini de mancare. vreau sa ajung iar la dr cu el ca a trecut de 6 luni si normal nu ar mai trebui sa regurgiteze toata ziua. sa vedem ce ne zice iar dr.
il pupam pe Lucas si speram sa se faca bine cat mai repede.
va pupam
adina_apostu
[quote name='oana petrina' date='Jul 14 2009, 02:51 PM' post='773545']
ma repet Adina ai doua fetite superbe. sa creasca mari si sa va bucurati de ele. dar mami e blonda sau bruneta?
Mami e bruneta. Ar vrea mami sa fie asa de slaba. Dar reusim noi sa ne revenim. Ne bucuram ca va place de noi.
apropo fetelor pestele alb facut de voi in casa, adica fiert e foarte bun pt copii.
Iar de pepene pot sa va spun ca celei mari ia placut foarte mult si drept dovada si acum mananca foarte mult. Dar nu cred ca trebuie sa ii fortati cu pepene. stiu ca sunt bebelusi carora nu le plac. Si plus de asta nu cred ca are atatea vitamine ca celelalte fructe.
adina_apostu
[quote name='anku' date='Jul 14 2009, 01:16 PM' post='773281']
Buna, da am inceput diversificarea. in momentukl de fata mancam mar cu piersicuta rase si bem si suculet din aceleasi fructe. Si am inceput sa ii pun si cate o masura de cereale de la nestle burtica sanatoasa in lapticul de seara. Nu vreau sa ma grabesc foarte mult pentru ca joi plecam la mare si nu vreau sa imi faca vreo bucurie pe acolo. Dupa ce ne intoarcem introducem si supica.
Cu SS merge bine pana acum, doar ca am facut o pauza de 5 zile maine le reincep din cauza problemelor feminine.
Mai scriu si dincolo.
anku

QUOTE(oana petrina @ Jul 14 2009, 02:51 PM) *
ma repet Adina ai doua fetite superbe. sa creasca mari si sa va bucurati de ele. dar mami e blonda sau bruneta?
Mami e bruneta. Ar vrea mami sa fie asa de slaba. Dar reusim noi sa ne revenim. Ne bucuram ca va place de noi.
apropo fetelor pestele alb facut de voi in casa, adica fiert e foarte bun pt copii.
Iar de pepene pot sa va spun ca celei mari ia placut foarte mult si drept dovada si acum mananca foarte mult. Dar nu cred ca trebuie sa ii fortati cu pepene. stiu ca sunt bebelusi carora nu le plac. Si plus de asta nu cred ca are atatea vitamine ca celelalte fructe.

yes.gif yes.gif yes.gif
asa am citit si eu...ca nu aduce mare lucru...
anku
QUOTE(oana petrina @ Jul 15 2009, 01:19 AM) *
multumim anku ptr prezentarea zodiei. il regasesc pe mateiut si ma regasesc si pe mine. chiar ai nimerit-o cu zodiacul asta trandafir.gif .
referitor la apa din biberon eu de la 5 luni nu-i mai fierb apa plata. biberoanele le spal bine bine si le tin putin sub jetul de apa fierbinte. nu le mai sterilizez de multa vreme. branzica ii dau doar de la borcanel special ptr bebei. spre bucuria mea matei se pare ca nu ma mosteneste cu gatul ca si eu ca si tine geo sunt f sensibila. fac cate o infectie in gat de ma tine doua sapt. abea am scapat sapt asta. dar eu le fac cam la doua trei luni. si e cumplit. nu a fost bolnav si nici nu a facut febra niciodata. in schimb ma omoara cu regurgitatul asta. nu stiu ce sa-i mai fac. si eu si el vesnic suntem plini de mancare. vreau sa ajung iar la dr cu el ca a trecut de 6 luni si normal nu ar mai trebui sa regurgiteze toata ziua. sa vedem ce ne zice iar dr.
il pupam pe Lucas si speram sa se faca bine cat mai repede.
va pupam

daaaaaaaa???????sunt oameni care fac rosu in gat tot la 2 luni....vaaaaaaiiiii...am avut si eu de doua ori cand am fost copil dar de la inghetata si apa rece...doamne ce ma mai durea gatul!si va doare de fiecare data??????? sad.gif ohmy.gif
v-a dat tratament geo??
deci voi nu mai sterilizati never biberoane...hai ca le sterilizez si eu la 5 zile....ca sa nu le fac deloc imi e frica...poate peste vreo luna!!!!!!in leg cu regurcitatul...si darius cate o gurita de lapte asa face...dar am intrebat p verisoara care are tripleti,si a zis ca stomacul lor nu este inchis si dc papa mult si se agita...iasa o gurita...acum nu stiu ce sa zic...ai ei au avut probl mari....acum au un an jumate si ia pus p picioare...dupa ce ca au fost 3 au mai iesit si la 36 sapt jumate... si tot asa regurcitau fff mult ...ma rog...ea a fost nevoita sa le dea laptic special...
anku
darius atata tipa de admiratie-parca ne-am mai potolit de plictiseli ca acum am reusit sa stam in fund si ne jucam...cred ca in curand o rupem in patru labe...ca se tot uita cum ar putea ajunge in dif locuri...
ma rog....atata a tipat in magazin de admiratie de acum este ragusit...si contiuna si acum..... biggrin.gif
hai ca ma duc sa-i dau de papa si plecam...nu stiu unde !la magazine ,la baie ...oriunde.... smile.gif
va poop...
andreiuta sa papati si lucas sa te faci bine....bebe mateiut te poopam si p tine.... tzuc.gif va poopam p toti si p toate tzuc.gif
geocoto
Buna mamici,

Azi Lucas asa mai timid a luat cateva lingurite de mar cu biscuite dar nu mai mult.Il doare gaticul si nu am sa-l oblig cu mai mult.
Din pacate alt tratament in afara de supozitor si Nurofen ca sa-i scada febra nu exista...
Am sa merg la un Dr homeopat sa-i dea ceva sa-i mai intareasca sistemul imunitar ca prea le ia pe toate.Dimineata la 4 iar avea 40 temperatura, i-am pus un supozitor si vad ca pana la pranz este ok.In mod normal azi nu ar trebui sa mai faca dupa spusele Dr-itei.Trei zile si atat.

Serios, Darius sta singurel in fund sau sprijinit?

Si daca nu mai sterilizati biberoanele cu ce le spalati, cu dero de vase normal?Mi-e cam frica sa nu ramana..Adevarul ca vasele in care ii dau piureutul nu le sterilizez, doar linguritele.Of daca nu o sa le mai sterilizez trebuie sa le spal eu personal ca mai ma ajuta taticul cu spalatul dar asa nu prea am incredere.

Noi inca nu iesim azi, a iesit putin soarele dar bate un vaaaant.
Rose lampa de care iti ziceam este la fel ca la solar dar fara sa bronzeze.Daca ajung la magazin iti zic exact.Stiu ca a cumparat vecina mea si o foloseste mereu.

Pupam,
Geo si Lucas
Rose68
Fetelor am aflat de ce nu mai papa. Ieri eram in parc si Andreuta se afla in brate la tati. Cand a deschis gurita surpriza: avea saracuta gurita plina de afte. Si eu natinga de mine ma plangeam de ce nu mai papa bebelica fructe si iaurt ca doar ii placeau. Dar saracuta ii dadeau usturimi si cred si eu ca nu putea manca. Am vb cu dr si mi-a zis sa ii iau glicerina dar nu boraxata ci cu stamicin si sa evit supa, fructe si iaurt. Doar lapte si cereale.
Rose68
sa mai punem si noi niste pozici
a inceput sa ne placa asa mult baita, incat atunci cand mami ma ia din cadita incep sa plang, desi uneori ma lasa si jumatate de ora



asa adorm eu mai nou, pe mami, desi o vreme am adormit leganata pe picioare




a stat tati acasa pentru ca l-a durut coloana, dar daca mie imi place acolo sus

am fost cu mami in parc
sunt tare curioasa si nimic nu imi scapa

dar cand vad copii, raddddddd

si o poza in premergator, desi pana a aadus mami aparatul eu am devenit serioasa


Rose68
QUOTE(geocoto @ Jul 15 2009, 02:47 PM) *
Buna mamici,

Azi Lucas asa mai timid a luat cateva lingurite de mar cu biscuite dar nu mai mult.Il doare gaticul si nu am sa-l oblig cu mai mult.
Din pacate alt tratament in afara de supozitor si Nurofen ca sa-i scada febra nu exista...
Am sa merg la un Dr homeopat sa-i dea ceva sa-i mai intareasca sistemul imunitar ca prea le ia pe toate.Dimineata la 4 iar avea 40 temperatura, i-am pus un supozitor si vad ca pana la pranz este ok.In mod normal azi nu ar trebui sa mai faca dupa spusele Dr-itei.Trei zile si atat.

Serios, Darius sta singurel in fund sau sprijinit?

Si daca nu mai sterilizati biberoanele cu ce le spalati, cu dero de vase normal?Mi-e cam frica sa nu ramana..Adevarul ca vasele in care ii dau piureutul nu le sterilizez, doar linguritele.Of daca nu o sa le mai sterilizez trebuie sa le spal eu personal ca mai ma ajuta taticul cu spalatul dar asa nu prea am incredere.

Noi inca nu iesim azi, a iesit putin soarele dar bate un vaaaant.
Rose lampa de care iti ziceam este la fel ca la solar dar fara sa bronzeze.Daca ajung la magazin iti zic exact.Stiu ca a cumparat vecina mea si o foloseste mereu.

Pupam,
Geo si Lucas



Lampa e pentru mialgii sau si nevralgii? stii cumva?
eu am de vreo 5 ani Nevralgie de trigemen de la care am avut la un moment dat si o semipareza pe partea dreapta.dar mi-am revenit in jumatate de an. In schimb nevralgia scoate coltii cum dau de aer conditionat. Su sunt niste dureri cumplite: jumatate de fata asta incluzand dantura, ochi , 1 ureche toate cu nevralgie si ochiul curge aproape continuu
anku
ce imi plac pozele care le-ai pus...sunt reprezentative ptr aproape fiecare activitate de-a andreiutei...
dar sta tare bine in premargator...
saracu taticu...nu scapa...doar o fata are...
n-as putea sppune ca andreita seamana numai cu unu din voi...cu amundoi....
e scumpica tare...si asa se bucura cand vede copii...
al meu nu prea are reactii zambitoare....de fapt nici nu ne-am vazut cu multi copii...parcul e gol cam mereu la 6 seara cand mergem noi...
uite ca si andreiuta sta in fundulet...ce fain sta ea in paltonasul ei....asteapta sa fie imbracata... smile.gif
chiar ieri am vrut sa-i iau unul lui darius dar am zis las ca mai merge ala marimea 68....de zgarcovana ce sunt... liwlol.gif
cred si eu ca-i place sa doarma p mami...e asa de bine la pieptul mamei... crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif hai sa nu fac o dramaturgie smile.gif dar asa imi este de dor sa stau la pieptul mamei...offf banii....banii o tin departe de mine si de soramea...toate trei in parti diferite...asa ca atunci cand va vedeti mamicile pupatile tare tare tare...ca as pupa-o si eu p a mea...
hai gata...cu dramaturgia...dar asa de frumoasa este pozay cu nadreiuta cand doarme p pieptul tau... yes.gif
va poop p amundoua... tzuc.gif
deci ce i-ai gasit in gurta andreiutei si cum arata te rog sa stiu cand va avea darius????pls... tzuc.gif

anku
QUOTE(geocoto @ Jul 15 2009, 03:47 PM) *
Buna mamici,

Azi Lucas asa mai timid a luat cateva lingurite de mar cu biscuite dar nu mai mult.Il doare gaticul si nu am sa-l oblig cu mai mult.
Din pacate alt tratament in afara de supozitor si Nurofen ca sa-i scada febra nu exista...
Am sa merg la un Dr homeopat sa-i dea ceva sa-i mai intareasca sistemul imunitar ca prea le ia pe toate.Dimineata la 4 iar avea 40 temperatura, i-am pus un supozitor si vad ca pana la pranz este ok.In mod normal azi nu ar trebui sa mai faca dupa spusele Dr-itei.Trei zile si atat.

Serios, [b]Darius sta singurel in fund sau sprijinit?
[/b]
Si daca nu mai sterilizati biberoanele cu ce le spalati, cu dero de vase normal?Mi-e cam frica sa nu ramana..Adevarul ca vasele in care ii dau piureutul nu le sterilizez, doar linguritele.Of daca nu o sa le mai sterilizez trebuie sa le spal eu personal ca mai ma ajuta taticul cu spalatul dar asa nu prea am incredere.

Noi inca nu iesim azi, a iesit putin soarele dar bate un vaaaant.
Rose lampa de care iti ziceam este la fel ca la solar dar fara sa bronzeze.Daca ajung la magazin iti zic exact.Stiu ca a cumparat vecina mea si o foloseste mereu.

Pupam,
Geo si Lucas

da sta....dar toti bebicii au timp sa stea...deci nu va faceti grija...
acum mai am liniste cate un pic ca sta in fund si se joaca...
e tare mandru de el... tongue.gif
dar nu fi ingrijorata...ca o sa stea toti...e timp... tzuc.gif
mai intai il puneam in fotoliu si se tine de picioare ca sa-si tina echilibru sa nu se duca intr-o parte sau in lata...
apoi nu s-a mai tinut si l-am pus ion carut la 90%ca altfel nu mai voia...
si dupa inca o sapt ce sa vezi ca i-am dat o mana , el a apucat-o si statea in fund...
cam astia au fost pasii...
si acum sta bine ca dc ma duc p piuetre sau iau curbe cu carutul el sta in fund neclintit...e asa de ambitios ca nu vrea nici sa se sprijine de spatar...cred ca are niste muschi la burta...ca tot timpul dc il pun jos incearca sa se ridice facand abdomene... laugh.gif
dec i astia au fost pasii...
dar lasa ca imediat stati si voi...
in leg cvu spalatul sticlelor...eu si le fierbeam si le spalam cu detergent de vase...am o spalatoare de aia de sticle dar este special de bibe care numai ptr biberoane o folosesc...o sapunesc apoi apa fierbinte fierbinte apoi rece ...dar mai mult fierbine ca ia fff bine sapunul...nu am patit niciodata sa ramana sapun p biberoane...
va poopam ...si va dorim insanatosire grabnica... tzuc.gif
anku
mergem saa ne balacim ca in sfarsit o zi frumoasa...
si apoi la gradina...sa luam niste tarcan...
sunt 25 vgrade si la noi... nanner.gif
va poopam... tzuc.gif
am uitat sa va spun ca ieri am platit 3 sticle de vin ca darius s.a agatat de cele ...erau in piramida bineinteles...zici ca de aia le-au pus asa ca dc nu se vand barem sa vina unu cu carutul sa le sparga...las ca nu-i bai ca nu erau scumpe... laugh.gif
va poopam si ne vedem deseara... tzuc.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Jul 16 2009, 01:51 PM) *
ce imi plac pozele care le-ai pus...sunt reprezentative ptr aproape fiecare activitate de-a andreiutei...
dar sta tare bine in premargator...
saracu taticu...nu scapa...doar o fata are...
n-as putea sppune ca andreita seamana numai cu unu din voi...cu amundoi....
e scumpica tare...si asa se bucura cand vede copii...
al meu nu prea are reactii zambitoare....de fapt nici nu ne-am vazut cu multi copii...parcul e gol cam mereu la 6 seara cand mergem noi...
uite ca si andreiuta sta in fundulet...ce fain sta ea in paltonasul ei....asteapta sa fie imbracata... smile.gif
chiar ieri am vrut sa-i iau unul lui darius dar am zis las ca mai merge ala marimea 68....de zgarcovana ce sunt... liwlol.gif
cred si eu ca-i place sa doarma p mami...e asa de bine la pieptul mamei... crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif hai sa nu fac o dramaturgie smile.gif dar asa imi este de dor sa stau la pieptul mamei...offf banii....banii o tin departe de mine si de soramea...toate trei in parti diferite...asa ca atunci cand va vedeti mamicile pupatile tare tare tare...ca as pupa-o si eu p a mea...
hai gata...cu dramaturgia...dar asa de frumoasa este pozay cu nadreiuta cand doarme p pieptul tau... yes.gif
va poop p amundoua... tzuc.gif
deci ce i-ai gasit in gurta andreiutei si cum arata te rog sa stiu cand va avea darius????pls... tzuc.gif

sper sa nu faca asa ceva, cel putin nu prea curand. Trei zile refuza orice mancarica in afara de lapte si cereale. Are pe interior pe buze si pe falcute pete albe ca si cum ar fi arsuri si cand papa fructe sau iaurt o ustura, asa ca papam doar cereale si lapte. II preprar 210 ml de lapte ii dau sa pape si ce ramane ( de obicei cam 90-100) il prepar gros cu cereale si un biscuitel. Si e mai botosica si maraita, ea care de altfel rade mereu.

Am fost la medic si ne-a zis asa: de 3 ori pe zi spalaturi cu bicarbonat de natriu( 1 lingurita dizolvata in 250 ml apa fiarta si racita). Adica, mai intai sterg gurita cu pansament steril uscat, apoi cu pansament inmuiat in solutia cu bicarbonat si la urma mai sterg odata cu pansament inmuiat in glicerina cu stamicin. Iar inca de 3 ori doar sters uscat si sters cu glicerina. Iar luni ne ducem la control.


Si Andreuta "fura" din magazine. Acum 2 zile am fost la Selgros si i s-au lipit de maini 2 jucarii nu una. Dar cate fete are tati? Le-am cumparat. Trage de pe rafturi daca nu sunt atenta. De obicei in magazine este in marsupiu cu fata la mine si tot mai "fura".
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Jul 16 2009, 03:11 PM) *
sper sa nu faca asa ceva, cel putin nu prea curand. Trei zile refuza orice mancarica in afara de lapte si cereale. Are pe interior pe buze si pe falcute pete albe ca si cum ar fi arsuri si cand papa fructe sau iaurt o ustura, asa ca papam doar cereale si lapte. II preprar 210 ml de lapte ii dau sa pape si ce ramane ( de obicei cam 90-100) il prepar gros cu cereale si un biscuitel. Si e mai botosica si maraita, ea care de altfel rade mereu.

Am fost la medic si ne-a zis asa: de 3 ori pe zi spalaturi cu bicarbonat de natriu( 1 lingurita dizolvata in 250 ml apa fiarta si racita). Adica, mai intai sterg gurita cu pansament steril uscat, apoi cu pansament inmuiat in solutia cu bicarbonat si la urma mai sterg odata cu pansament inmuiat in glicerina cu stamicin. Iar inca de 3 ori doar sters uscat si sters cu glicerina. Iar luni ne ducem la control.


Lucas refuza si lapticul, cu greu il conving sa pape 100ml in toate pozitiile doar doar inghite si el ceva.In rest are o stare generala buna nu plange de foame...M-am uitat in gurita la el dar s-a uitat si Dr si mi-a zis ca nu-i nimic in afara de rosu in gatic..
Rose tu stii mai bine cand nu papa plange de foame Andreuta sau nu?Totusi papa ff putin?!si nu zice nimic de parca are ceva mancare ascunsa prin buzunare.

Nu stiu cat sa mai il las asa sa pape cat vrea el sau sa o sun din nou pe Dr?Deja mi-au zis 2 persoane ca sunt exagerata unsure.gif

Ne bucuram pentru Darius ca reuseste sa se tina singurel si sa stea in sezut, poate asa o mai lasa pe mamica ceva mai libera..
Rose68
QUOTE(geocoto @ Jul 16 2009, 04:41 PM) *
Lucas refuza si lapticul, cu greu il conving sa pape 100ml in toate pozitiile doar doar inghite si el ceva.In rest are o stare generala buna nu plange de foame...M-am uitat in gurita la el dar s-a uitat si Dr si mi-a zis ca nu-i nimic in afara de rosu in gatic..
Rose tu stii mai bine cand nu papa plange de foame Andreuta sau nu?Totusi papa ff putin?!si nu zice nimic de parca are ceva mancare ascunsa prin buzunare.

Nu stiu cat sa mai il las asa sa pape cat vrea el sau sa o sun din nou pe Dr?Deja mi-au zis 2 persoane ca sunt exagerata unsure.gif

Ne bucuram pentru Darius ca reuseste sa se tina singurel si sa stea in sezut, poate asa o mai lasa pe mamica ceva mai libera..

sa stii ca nu imi plange de fomita. Desi in ultimile 4 zile papa la 4-5 ore 100-110 ml si uneori papa si putine cereale, dar nu plange de foame. Mai degraba plange daca face kaki si nu o observ, nu se lasa pana nu o controlez.Dar cel mai des plange de somn. Nu mai adoarme fara ajutor. Seara adormea singurica, dar ziua cu ajutor. Dar aseara unde o durea si gurita nu a adormit nici singura, nici pe picioare ci pe pieptul lui mami si sa si ii cante mami incetisor ( de fapt mami bolboroseste cuvinte fara inteles, doar sa aibe rima si sa sune lin). Dar plange si cand se trezeste daca nu ma vede langa ea.
Lucas sta bine pe picioruse....dar in fundulet sta sprijinit, nu?
Noi nu vrem sa stam deloc in picioare dar in fundulet sta sprijinita si chiar ii place si cateva secunde sta si singurica asta daca o atrage vreo jucarioara aflata intre picioruse. Adica de la 45 de grade se ridica la 90, face asta si in carucior.Si cand nu mai poate se arunca pe spate iar mai rar cade intr-o parte.

Si eu m-am mai linistit. Cand nu vrea sa pape o las. Imi dau seama ca o doare gurita. Papa cam 400- ml lapte maxim si cereale cam 100-20. Speram sa recuperam cand ne trece.
Am fost ieri la cantarul oficial si in ultimile 2 saptamani a luat 200 gr., asta in conditiile in care in ultimile zile abia papa si doar lapte.
oana petrina
buna mamici.
frumoasa tare Andreiuta ta. o sa pun poze cu matei sa vezi daca se potrivesc. poate iesim la o plimbare intr-o zi. matei sta in fundulet f bine dar cand oboseste mai pica pe o parte si se sprijina in mana. nu are stare 5 sec. e intr-o continua miscare. a inceput sa mearga de-a busilea. si e tare bucuros. roade tot ce prinde. am fost si noi ieri la dr. a zis ca mai avem putin si e decalotata putulica. ca e normal sa regurgiteze si ca atata timp cat el este vioi si ia in greutate nu e o problema. dar pe mine ma dispera ca tre sa-l schimb de o suta de ori pe zi. oricum in aug merg la bucuresti si merg si acolo la pediatru sa vad ce zice. poat e un remediu naturist ceva. nici matei nu mai adoarme fara ajutor. inainte adormea singurel acum tre sa-i cant sa-l leagan el tre sa urle putin. tare obraznicut s-a facut smile.gif dar e puiul me si ma topesc dupa el. speram sa nu mai aveti bebeii bolnaviori ca tare rau este sa-i vezi cum sufera.
va pupam




ps- finutul meu creste si e un scumpel, imi aminteste de Matei mic mic
geocoto
La Muuuuuuulte lunite Duncan occasion.gif .Sa fi sanatos si sa ne arati mai des poze. hug.gif si pentru mamica ta trandafir.gif

Oana, cam seamana bine Mateiut cu taticu asa-i?Frumusel baiat mai are mamica chiar si asa nazdravan. bananab.gif Pe fina ta ai cunoscut-o pe Utile sau va stiti de mult?

Lucas sta sprijinit in fundulet, mai sta si singurel.Aseara incerca sa se ridice de barele de la patut si cam plangea ca nu-i reusea...asta pe la 1 si 3 dimineata cand mamica lui era cheauna de somn.A batut vantul tare azi-noapte si Alda latra cand si cand se ne anunte ca sta de paza..la parter.A trebuit sa ies cu ea afara sa-i arat ca nu-i nimeni.
Dar tot raul spre bine, dimineata a papat 180ml laptic.La pranz n-a vrut sa pape prea bine ca nu-si facuse somnicul.Il astept sa vad daca mai papa cand se trezeste.

Pe curand,
Geo

PS Asa ma bucur cand vad poze!!!! bouncy.gif
Rose68
QUOTE(geocoto @ Jul 17 2009, 03:04 PM) *
La Muuuuuuulte lunite Duncan occasion.gif .Sa fi sanatos si sa ne arati mai des poze. hug.gif si pentru mamica ta trandafir.gif

Oana, cam seamana bine Mateiut cu taticu asa-i?Frumusel baiat mai are mamica chiar si asa nazdravan. bananab.gif Pe fina ta ai cunoscut-o pe Utile sau va stiti de mult?

Lucas sta sprijinit in fundulet, mai sta si singurel.Aseara incerca sa se ridice de barele de la patut si cam plangea ca nu-i reusea...asta pe la 1 si 3 dimineata cand mamica lui era cheauna de somn.A batut vantul tare azi-noapte si Alda latra cand si cand se ne anunte ca sta de paza..la parter.A trebuit sa ies cu ea afara sa-i arat ca nu-i nimeni.
Dar tot raul spre bine, dimineata a papat 180ml laptic.La pranz n-a vrut sa pape prea bine ca nu-si facuse somnicul.Il astept sa vad daca mai papa cand se trezeste.

Pe curand,
Geo

PS Asa ma bucur cand vad poze!!!! bouncy.gif



si eu ma bucur cand vad poze
Rose68
QUOTE(oana petrina @ Jul 17 2009, 10:52 AM) *
buna mamici.
frumoasa tare Andreiuta ta. o sa pun poze cu matei sa vezi daca se potrivesc. poate iesim la o plimbare intr-o zi. matei sta in fundulet f bine dar cand oboseste mai pica pe o parte si se sprijina in mana. nu are stare 5 sec. e intr-o continua miscare. a inceput sa mearga de-a busilea. si e tare bucuros. roade tot ce prinde. am fost si noi ieri la dr. a zis ca mai avem putin si e decalotata putulica. ca e normal sa regurgiteze si ca atata timp cat el este vioi si ia in greutate nu e o problema. dar pe mine ma dispera ca tre sa-l schimb de o suta de ori pe zi. oricum in aug merg la bucuresti si merg si acolo la pediatru sa vad ce zice. poat e un remediu naturist ceva. nici matei nu mai adoarme fara ajutor. inainte adormea singurel acum tre sa-i cant sa-l leagan el tre sa urle putin. tare obraznicut s-a facut smile.gif dar e puiul me si ma topesc dupa el. speram sa nu mai aveti bebeii bolnaviori ca tare rau este sa-i vezi cum sufera.
va pupam




ps- finutul meu creste si e un scumpel, imi aminteste de Matei mic mic

vezi ce inseamna sa atasezi poze mai rar. Asa mi se pare ca Mateiut a crescut tare mult. Ce greutate are?
Si e tare dragut asa tunsulica. Din poze zici ca are 1 an.
Si eu as fi vrut sa o tund pe Andreuta dar dr mi-a zis sa stau linistita cat are fontanela moale.
Iar tu Oana cat si Simi aratati tare bine. Nici nu se cunoaste ca aveti bebei.
anku
QUOTE(Rose68 @ Jul 17 2009, 06:25 PM) *
vezi ce inseamna sa atasezi poze mai rar. Asa mi se pare ca Mateiut a crescut tare mult. Ce greutate are?
Si e tare dragut asa tunsulica. Din poze zici ca are 1 an.
Si eu as fi vrut sa o tund pe Andreuta dar dr mi-a zis sa stau linistita cat are fontanela moale.
Iar tu Oana cat si Simi aratati tare bine. Nici nu se cunoaste ca aveti bebei.

subscriu....
chiar ma uitam la voi... partners.gif
geocoto
Am gasit cateva remarci in legatura cu somnul copilului si daca stiti franceza puteti citi si despre alte subiecte interesante la adresa www.bvksbp.be

Un enfant s’éveille normalement de manière spontanée toutes les 60 à 90 minutes, donc 4 à 6 fois par nuit. Ces éveils sont brefs, ils durent quelques secondes mais parfois ils persistent pendant 4 à 5 minutes.
Un copil se trezeste in mod normal, spontan la fiecare 60- 90 de minute deci de 4 sau 6 ori pe noapte.Trezirea dureaza cateodata cateva secunde sau alteori 4-5 minute.

Votre enfant s’endort normalement ensuite, si toutes les conditions sont réunies. Si l’enfant ressent une douleur ou constate un changement dans son environnement, il peut rester éveillé et se manifester en pleurant ou réclamant votre présence. Si vous intervenez trop tôt, vous risquez de l’empêcher de s’endormir.
Copilul d-voastra adoarme imediat daca toate conditiile sunt in ordine.Daca, copilul resimte o durere sau constata o schimbare in mediul sau el poate ramane treaz sau poate incepe sa planga reclamand prezenta voastra.Daca interveniti imediat riscati sa-l impiedicati sa adoarma.


Lorsqu’un enfant dort mal, dans plus de 80% des cas, le trouble est lié au problème de comportement, sans aucune cause physique. Dans moins de 20% des problèmes nocturnes, l’enfant s’éveille la nuit pour une raison physique.
Daca un copil doarme prost in 80% din cazuri este legata de o problema de comportament fara vreo cauza fizica.In mai putin de 20% din problemele nocturne copilul se trezeste din cauza unei probleme fizice.

geocoto
Continuare

Par exemple, l’enfant est endormi dans les bras, ou dans le lit des parents, ou encore en buvant, puis il est porté endormi dans son lit. Comme tous les enfants; il se réveille naturellement une ou deux heures plus tard; il ne se trouve plus alors dans les conditions qu’il avait connues lors de son endormissement et qui lui paraissent utiles pour s’endormir à nouveau. Il va donc appeler et pleurer pour réclamer le retour de ces conditions.
De exemplu copilul este adormit in brate, in patul parintilor, sau alaptat si apoi este purtat adormit la el in pat.Ca toti copiii care se trezesc natural o ora sau 2 mai tarziu si nu se gasete in conditiile cunoscute la adormire, le doreste din nou pentru a adormi.Va incepe sa planga pentru a cere aceleasi conditii.

C’est pour cette raison que la nuit, l’enfant est repris dans les bras, remis dans le lit des parents, promené en voiture, ou reçoit plus d’un litre à boire. Il peut aussi arriver que les parents inquiets se précipitent dès qu’ils entendent pleurer leur enfant. Celui-ci n’a alors pas le temps nécessaire pour se rendormir seul et est maintenu éveillé à cause de l’intervention des parents.
Din aceasta cauza noaptea copilul este luat in brate, repus in patul parintilor, plimbat in masina, sau primeste mai mult de un litru de lapte sa manance.Se mai intampla si in situatia cand parintii ingrijorati sa precipita sa mearga la copil cum acesta incepe sa planga acesta neavand timpul necesar pentru a readormi singur si este mentinut treaz din cauza intervenirilor parintilor.

Les éveils répétés peuvent aussi résulter d’un volume alimentaire excessif responsable d’un reflux acide, d’une insuffisance d’apports alimentaire accompagnée d’une faim nocturne, ou encore, d’un excès d’apports en sucres ou en protéines qui favorisent le développement d’une fermentation intestinale et des coliques nocturnes
Trezirile repetate pot de asemenea resulta datorita unui volum alimentar excesiv responsabil de un reflux acid,de asemenea
de o insuficienta de aport alimentar insotita de o foame nocturna sau de un exces de aport de zahar sau proteine care favorizeaza dezvoltarea unei fermentatii intestinale si colici nocturni.

V-am postat aceste informatii pentru ca sincer eu nu stiam si chiar ma grabeam sa-i dau laptic noaptea
cand se trezea Lucas.
Pupi,
Geo
anku
multumim ptr inf geo...
sa stiti ca este cat se poate de adev...eu nu ma duc din prima la darius cand maraie noaptea...si cu probl psihice la fel...am obs ca dc il las la tv somnul lui darius nu mai este acelasi...acum 3 luni ne-am certat eu si tacso si darius nu a dormit bine in noaptea respectiva...de atunci inghit si nu mai deschid cearta de dragul copilului...
numai ca in maj cazurilor se intampla sa mi se trezeasca de sete...
nu bea apa si nici ceai...
aasa ca noaptea i diluez lapticul cu mai multa apa..
bea 100 ml si se culca...
rar cand nu se scoala noaptea de sete...
dc i-ar fi foame ar bea 250 ml...
am uitat sa va spun ca darius acum doarme pana la 8 dimineata...inainte dormea doar pana la 5 jumate maxim 6...dar dormim de 8 seara...
in sf mi-a mancat 200 gr piuree de cartof cu morcov si carne de vita +100 gr orez cu piersica din borcan...
se pare ca ne revenim ca 3 zile numai lapte am mancat...
speram ca sunteti cu totii bine si va poopam...luacas cum se mai simte?????? tzuc.gif
geocoto
Buna mamici,

Se pare ca toata lumea isi cam face de treaba in weekend.Cu multa placere Anku pentru informatie, Lucas ce sa faca bine,mananca cam putin dar ce sa-i fac nu pot sa-l fortez cu mai mult.Azi i-am facut un piureut asa de bun din mar, para , cirese si biscuit si nu a vrut sa pape.
Acum seara nu l-am mai lasat sa adoarma la noi in pat, l-am pus la el in patut direct si jumatate de ora mi-a facut concert.L-am mai ridicat sa-l linistesc si apoi l-am pus la loc.Nu i-a convenit deloc dar pana la urma a adormit.Il las sa se trezeasca de foame nu-l mai rog cu biberonul daca nu vrea.

Les apports recommandés en eau pour le nourrisson et l’enfant sont de :*Aportul recomandat de apa pentru nou nascuti si copii este:

entre 0 et 4 mois : 150-130 ml/kg/jour
entre 4 et 8 mois : 130-120 ml/kg/jour
entre 8 et 12 mois : 110-100 ml/kg/jour
entre 1 et 6 ans : 100-75 ml/kg/jour
entre 6 et 11 ans : 80-65 ml/kg/jour
entre 11 et 14 ans : 70-65 ml/kg/jour

Lucas are 8kg x 120ml nu bea cu tot cu lapte si apa 960ml... sad.gif
Deci Darius compenseaza pin lapte faptul ca nu apa.

Bye trandafir.gif ,
Geo
anku
jurnalul unui bebe de 7 luni

Aceasta este o zi adevarata din viata unui bebelus in varsta de 7 luni si un pic. Fiecare zi alaturi de el este unica, pentru ca mereu face noi descoperiri. Cea mai recenta a fost faptul ca s-a ridicat in picioare, sprijinindu-se singur de tati si, alta data, de patut. O alta realizare, in urma cu o luna, a fost primul cuvant, "mama". Acum, asteptam cu emotie primii dintisori, dar si mersul in picioare.

ora 5.45 - Buna dimineata, o noua zi de distractie a inceput! Mami, ce faci? Nu te misti? Ia uite niste fire de par, sa le trag sa vad ce se intampla! Hehe, imi zambeste mami, dar are ochii inchisi. Cred ca s-a trezit singura... Tati trebuie sa plece la serviciu si ma pupa tare dulce de bun ramas. Asadar, sa inceapa o noua sesiune de joaca! Dimineata sunt binedispus, asa ca nu am pretentii la jucarii sofisticate. Ma pot distra cu orice: parul si mainile lui mami sau o pernuta.
ora 8.00 - Dupa atata joaca, m-a luat somnul. Am mai papat un pic de lapte de la mami si am adormit la ea in brate, auzindu-i bataile inimii pe care le stiu pe de rost, de cand locuiam la intuneric, intr-o piscina.
ora 8.30 - Gata, m-am trezit! Ce credeai, mami, ca dorm o vesnicie?! Ei, nici chiar asa. O jumatate de ora imi este de ajuns ca sa fiu in forma. Tocmai au venit si musafiri: e mamaia, care mi-a adus chec tare bun, facut special pentru mine. A zis doamna doctor ca pot papa si eu, din cand in cand, bunatati facute in casa. E tare bun, mai vreau!
ora 10.30 - E timpul pentru micul dejun. Astazi am comandat mar copt, stropit cu un pic de lamaie. La desert, beau lapte de la mami. Astazi e frumos afara, nici prea cald si nici prea rece, asa ca iau masa pe balcon, de unde am o priveliste pe cinste: vad Oltul, cateva vile, sate indepartate si pasarelele, care ma distreaza teribil. Azi am vazut pentru prima data un pescarus. Tot cand iau masa, se aude si trenul. Cand am vazut prima data masinaria aceasta imensa, care scoate fum si face atata zgomot, am facut niste ochi tare mari. Acum, m-am lamurit ce face, sunt destept, ce sa mai! Trenul aduce pasarelele inapoi din tarile calde. De-asta sunt atatea pe aici.
ora 11.00 - Mami ma asaza in carut, inchide usa si ma duce intr-o cutie maro, cu oglinda. Imi place tare mult. De fiecare data cand ma uit, il vad pe unu' care seamana izbitor cu mine. Sincer, e tare frumusel. Ia sa pun mana pe el sa vad din ce e facut. Ma apuca si rasul, zau asa! Cobor din cutie dupa un zgaltait zgomotos, urmeaza scarile si gata, sunt afara, la copaci si aer curat. Alo, mami? Ce faci cu aparatul ala negru de la gat? Se tot apropie de mine, imi aranjeaza palaria si face tac-tac cu un aparat... Si zice ca eu sunt zapacit!
ora 12.00 - Hello?? anybody?! ma-ma, ma-ma! Am vazut ca ultima replica functioneaza! M-am trezit in casa, cred ca am adormit afara. A venit si mami repede langa mine. Stai asa, femeie! Nu mai pleca! Adu-mi la "biroul" meu bavetica, sticla de plastic, elefantelul si zornaitoarea in forma de chitara, ca mi-a venit o idee: ne facem trupa. Eu sunt basist si tobosar, iar tu canti la chitara electrica. Se uita cam mirata la mine si zambeste. Cred ca s-a auzit numai "agu-agu" din ce am zis eu. Dar vad ca a priceput, ca s-a apucat de cantat, iar eu bat in sticla de apa.
ora 14.00 - Garcon, am comandat pranzul acum o jumatate de ora! In sfarsit, a sosit. Iau masa tot pe balcon, la aer curat. Azi mananc supa de legume si piure de cartofi cu dovlecei si pui. Delicios! Ma uit dupa randunele, vrabiute si pescarusi.
ora 15.00 - Sa inceapa distractia! Ma joc cu mami, care imi canta ceva despre puiul de cuc. Crede ca o sa adorm, dar eu am agenda incarcata azi, atatea telefoane si mailuri de dat. Glumesc, trebuie sa ma joc, dar e o activitatea pe care o iau in serios. Mami imi citeste din cartea "Cum sa devii explorator". Sunt mic acum, dar tot pricep eu cate ceva. Un pic de lapte si il si zaresc pe Mos Ene suflandu-mi peste gene.
ora 17.30 - Gata! M-am trezit si mi-e foame un pic. Pap niste chec, ca e tare bun, mai ales cu un pic de lapte. Mami ma pune iar in carut. Alo, ce-ai patit? Stateam foarte bine la tine in brate? M-ai vazut pe mine ca ma plang? Iar ajung in cutia maro, cu oglinda, iar apoi afara! Nu intelege mama de ce scot limba si fac "baloane". Pai cum sa nu fac? Ai vazut-o pe "bebelusa" care a trecut pe langa noi, cum era imbracata? O fi vara, dar nici chiar asa, i se vedea si pampersu'!
ora 20.00 - e vremea de baita. Ratustele sunt pregatite sa inceapa balaceala. Mami imi canta, eu o stropesc in semn de multumire. Am vazut ca rade cand fac asta, asa ca ii fac pe plac. Ia de-aici, ca apa a mai ramas destula, chiar daca am mai varsat eu intre timp. Nu, nu ma scoate, imi placea! Acum sunt gol si ud; o sa plang un pic, poate ma baga la loc. Nu ma baga, hai sa plang mai tare, poate nu aude! Of, ma sterge si imi pune si caciula in cap! Totul pana la caciula!!!
ora 21.00 - Hai, ca mi-a mai trecut supararea pe tine, sa stii ca ai un punct in plus de la mine ca imi dai laptic. Ma suparasem rau la faza cu caciula, dar mi-a trecut. Mai casc un pic, mai pap un pic, si iarasi ma ia somnul. Noapte buna!

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
p mine m-a amuzat groaznic...
anku
QUOTE(geocoto @ Jul 18 2009, 11:38 PM) *
Buna mamici,

Se pare ca toata lumea isi cam face de treaba in weekend.Cu multa placere Anku pentru informatie, Lucas ce sa faca bine,mananca cam putin dar ce sa-i fac nu pot sa-l fortez cu mai mult.Azi i-am facut un piureut asa de bun din mar, para , cirese si biscuit si nu a vrut sa pape.
Acum seara nu l-am mai lasat sa adoarma la noi in pat, l-am pus la el in patut direct si jumatate de ora mi-a facut concert.L-am mai ridicat sa-l linistesc si apoi l-am pus la loc.Nu i-a convenit deloc dar pana la urma a adormit.Il las sa se trezeasca de foame nu-l mai rog cu biberonul daca nu vrea.

Les apports recommandés en eau pour le nourrisson et l’enfant sont de :*Aportul recomandat de apa pentru nou nascuti si copii este:

entre 0 et 4 mois : 150-130 ml/kg/jour
entre 4 et 8 mois : 130-120 ml/kg/jour
entre 8 et 12 mois : 110-100 ml/kg/jour
entre 1 et 6 ans : 100-75 ml/kg/jour
entre 6 et 11 ans : 80-65 ml/kg/jour
entre 11 et 14 ans : 70-65 ml/kg/jour

Lucas are 8kg x 120ml nu bea cu tot cu lapte si apa 960ml... sad.gif
Deci Darius compenseaza pin lapte faptul ca nu apa.

Bye trandafir.gif ,
Geo

darius cam 1200 ml ar tb sa bea...dar nu bea...decat rar...
dar las ca nu-i bai...
de aika voiam eu sa bea si el apa...
dar el nu...
azi l-am bagat in vana mare....ca nu mai incapem in vanita.. ne-am clatit cu dusul...el vrea sa prinda apa de la dus... liwlol.gif
ma bucur ca va trecut rou in gat...si ca dormiti linistiti...
anku
QUOTE(oana petrina @ Jul 17 2009, 11:52 AM) *

ps- finutul meu creste si e un scumpel, imi aminteste de Matei mic mic

oana...
asa mult mi-a placut cum a crescut mateiut...si poza asta nu stiu de ce m-a socat...m-am tot gandit la ea...si in noaptea asta am visat p mateiut al tau...
apoi ca am mai facut eu un bebe care semana exact cu darius... doh.gif -din cauza ca pozele sunt aliniate una langa alta in 2 ipostaze-in una rade si in una este serios-si sa vezi ce se intampla in subconstient...
poopam mateiut frumos...si p tine tzuc.gif
anku
QUOTE(oana petrina @ Jul 17 2009, 11:52 AM) *

ps- finutul meu creste si e un scumpel, imi aminteste de Matei mic mic

asa erau pozele aliniate...
de ia aam visat eu ca am facut inaca un baietel si era exact ca si darius numai ca era mic...
aceeasi ochi ,aceeasi privire...
oana petrina
multumim fetele de laude. noi mamicile de decembrie avem numai bebelusi frumosi. matei a inceput sa mearga in patru labe. e ca un catelus.imi vine sa-l pap. referitor la apa nici mati nu bea asa mult cat ar trebui ptr kg lui.si chiar daca bea apa cam 70ml suc cam 60 ml iar lapte 3 mese a cate 180ml. rar mai bea 210ml seara. hai sa zicem ce mai ia din fructe si legume si tot nu ajun ge la cantitatea enorma care e scrisa acolo. dr a zis ca e ok cat bea. oricum el maraie daca-i este sete si deschide gurita.
anku poate mai faci un bebe daca tot ai visat. noi mai vrem unul dar peste 2 ani. cica daca visezi ca faci baiat o sa ai o fetita. asa ca la anu apuca-te de treaba.ii faci o surioara c ochi albastrii.
noi zilele astea am murit de cald .cuplita vreme. si ne-am plimbat am avut musafiri. cam atat
va pupam
anku
QUOTE(oana petrina @ Jul 20 2009, 01:59 AM) *
multumim fetele de laude. noi mamicile de decembrie avem numai bebelusi frumosi. matei a inceput sa mearga in patru labe. e ca un catelus.imi vine sa-l pap. referitor la apa nici mati nu bea asa mult cat ar trebui ptr kg lui.si chiar daca bea apa cam 70ml suc cam 60 ml iar lapte 3 mese a cate 180ml. rar mai bea 210ml seara. hai sa zicem ce mai ia din fructe si legume si tot nu ajun ge la cantitatea enorma care e scrisa acolo. dr a zis ca e ok cat bea. oricum el maraie daca-i este sete si deschide gurita.
anku poate mai faci un bebe daca tot ai visat. noi mai vrem unul dar peste 2 ani. cica daca visezi ca faci baiat o sa ai o fetita. asa ca la anu apuca-te de treaba.ii faci o surioara c ochi albastrii.
noi zilele astea am murit de cald .cuplita vreme. si ne-am plimbat am avut musafiri. cam atat
va pupam

nuuuuuuuuu...nu mai fac....poate mult mai tarziu...cand ma pun si eu p picioare....am prea prea multe...
tb sa fac curs de germana un an....apoi da testul de cetatenie,apoi da diferente ca sa-mi fie si mie macar liceul recunoscut...si apoi ma indrept catre o noua calificare/facultate....vad eu...in functie de cum ma descurc cu limba...si intre timp dupa ce gat cursul mi se da lucru...asa ca nema timp...eu ma gandesc cu groaza ca tb sa-l duc p darius la cresa....desi posibil sa fie mai bine,in sensul ca va gasi copii sa se joace...si se va vb numai germana ....
poate peste vreo 10-12 ani... tongue.gif
in leg cu spanacul...am vb cu o mamica care un bebe de 8 luni...saracu bebe are 7600 kg si 68 cm...nu vrea sa accepote bucuros mancarica,mamica il alpapteaza desi i s-a spus sa termine intru-cat bebe are nu mai putin de 15 alergii...e plin bietul copil de cojite,galben capul,si p picioarew la fel...si vb de spanac...si mi-a zis ca sa nu fac eu spanac tocmai din cauza nitratilor de care spunea si geo ci dc chiaar vreau sa-i dau sa-i dau din borcan ptr ca nu are nitrati.... unsure.gif
deci dc vrea sa manance spanac din borcan bine ...dc nu pana la un an nu mai primeste....

mateiut la multe lunite... occasion.gif occasion.gif occasion.gif



sa cresti mare ,sanatos si tot ce doresti tu..

bea bine lichid...eu am citit ca in afaar de lapte tb pana la 12 luni sa bea 200 ml...adica asta ar fi ideal...
si noi iei am stat in casa ...dar nu de caldura ci ptr ca au fost 12 grade,cel mai mult toata ziua... crybaby.gif
astea sunt temperaturi?????????????in luna lui cuptor??????
oricum a nuntat ca se raceste si in roamania...vin norii de la noi la voi... floare2.gif
va poopam tzuc.gif si va dorim o zi minunata...sa va petreceti fain...
Kris&Robert
spunem si noi BUNA ZIUA bebeilor de decembrie si mamicilor lor!

ne pare rau ca nu am mai intrat de ceva timp si ne-a fost dor de voi!

noi am fost plecati in vacanta la bunica unde a fost tare frumos!

venim si cu poze noi! poate va era si voua dor de noi! wink.gif

in curte la bunica



va vaad!



asa imi place sa pap!

petronici
Salve,mamicilor din decembrie.Suntem noi pe forum, mamica Petronela si baietelul Adelin Marian nascut pe 19 dec 2008.Inca nu am reusit sa-i dau de cap cum sa punem pozele ca sa ne vedeti(nu-i nimic invatam noi).Avem deja 7 luni stam bine in fundulet, avem 2 dintisori,si mai spunem bababa,tatata, mamamam.Am fost tare cumintel pana acum dar se pare ca am cam inceput sa facem capricii.Speram ca ne primiti si pe noi sa impartasim impreuna fiecare pas nou facut de acum incolo de puisori nostri. oFloare1.gif
anku
QUOTE(petronici @ Jul 20 2009, 06:47 PM) *
Salve,mamicilor din decembrie.Suntem noi pe forum, mamica Petronela si baietelul Adelin Marian nascut pe 19 dec 2008.Inca nu am reusit sa-i dau de cap cum sa punem pozele ca sa ne vedeti(nu-i nimic invatam noi).Avem deja 7 luni stam bine in fundulet, avem 2 dintisori,si mai spunem bababa,tatata, mamamam.Am fost tare cumintel pana acum dar se pare ca am cam inceput sa facem capricii.Speram ca ne primiti si pe noi sa impartasim impreuna fiecare pas nou facut de acum incolo de puisori nostri. oFloare1.gif


bione ai venit printre noi....
ne bucuram...

ptr poze ...tb sa-ti faci cont la photobuchet...si apoi descarci pozele acolo...dai o dimensiune mai micuta...cel mai bine mediu...si apoi ultimul cod ...
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=3750

dc dai click p un ticker de-al nostru poti a faci si tu unul ptr Adelin...
si la multe lunite...sa cresti mare,sanatos si frumos...

anku
QUOTE(Kris&Robert @ Jul 20 2009, 05:12 PM) *
in curte la bunica


poopam 2 frumosi...
ati prins vreme frumoasa la bunica????????
anku
toata lumea e plecata?????? tzuc.gif
geocoto


Dragul nostru






Geo si Lucas
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.