Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
Andymar
La mulți ani tuturor celor ce poartă numele MIHAIL și GAVRIL! Și lui Mihăiță al meu! :-*
anku
QUOTE(Andymar @ Nov 8 2011, 09:23 AM) *
La mulți ani tuturor celor ce poartă numele MIHAIL și GAVRIL! Și lui Mihăiță al meu! :-*

la multi ani lui Mihaita al tau !!! occasion.gif
ce faceti???
geocoto
QUOTE(Andymar @ Nov 8 2011, 09:23 AM) *
La mulți ani tuturor celor ce poartă numele MIHAIL și GAVRIL! Și lui Mihăiță al meu! :-*


La Multi Ani pt Mihaita sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii. occasion.gif occasion.gif occasion.gif

La Multi Ani si pt Mihaita pui de Claudia. occasion.gif occasion.gif occasion.gif
anku


in plina toamna...o melodie sa va incalzeasca sufletele...Trandafirii!!!
Andymar
QUOTE(anku @ Nov 8 2011, 11:25 AM) *
la multi ani lui Mihaita al tau !!! occasion.gif
ce faceti???


Multumim de urari!

Anku draga nu stiu inca daca facem bine ca avem probleme cu ombilicul. S-a vindecat cam in a doua sapt dupa ce am nascut si acuma de cateva zile a inceput sa se umfle... adica a iesit mult inafara, nu e vorba de o infectie ca nu si-a schimbat culoarea. Poate e din cauza ca e foarte vioi si se forteaza mult, vrea sa se ridice, cand il tin sus dupa ce papa isi ridica capul, pe burtica se ridica sus de tot chiar cu spatele. Nu mai zic ca se incordeaza intr-una chiar si cand vb cu el de parca ar vrea sa se ridice si sa plece la plimbare. Am sunat medicul si maine dimineata mergem sa vedem ce e cu el, cu ocazia asta o sa ne si cantarim ca pana acuma a fost dr in concediu. Mi-e frica ca nu cumva sa se desfaca de tot ombilicul si sa avem alte complicatii. Si nici nu ma pricep deloc la treaba asta, cu Selena nu am avut probleme si chiar nu stiu de ce i s-a facut asa si ce sa-i fac sa-si revina.
Daca puteti ajutati-ma cu un sfat...
Va pupam!
anku
QUOTE(Andymar @ Nov 8 2011, 10:23 PM) *
Multumim de urari!

Anku draga nu stiu inca daca facem bine ca avem probleme cu ombilicul. S-a vindecat cam in a doua sapt dupa ce am nascut si acuma de cateva zile a inceput sa se umfle... adica a iesit mult inafara, nu e vorba de o infectie ca nu si-a schimbat culoarea. Poate e din cauza ca e foarte vioi si se forteaza mult, vrea sa se ridice, cand il tin sus dupa ce papa isi ridica capul, pe burtica se ridica sus de tot chiar cu spatele. Nu mai zic ca se incordeaza intr-una chiar si cand vb cu el de parca ar vrea sa se ridice si sa plece la plimbare. Am sunat medicul si maine dimineata mergem sa vedem ce e cu el, cu ocazia asta o sa ne si cantarim ca pana acuma a fost dr in concediu. Mi-e frica ca nu cumva sa se desfaca de tot ombilicul si sa avem alte complicatii. Si nici nu ma pricep deloc la treaba asta, cu Selena nu am avut probleme si chiar nu stiu de ce i s-a facut asa si ce sa-i fac sa-si revina.
Daca puteti ajutati-ma cu un sfat...
Va pupam!

te-as ajuta cu drag...dar nu am idee ce ar putea fi!!!
sper ac intre timp sa fie totul ok...ati reusit la dr sa ajungeti???
sper sa fie totul ok totusi!!! tzuc.gif
Andymar
QUOTE(anku @ Nov 9 2011, 09:13 PM) *
te-as ajuta cu drag...dar nu am idee ce ar putea fi!!!
sper ac intre timp sa fie totul ok...ati reusit la dr sa ajungeti???
sper sa fie totul ok totusi!!! tzuc.gif

Am ajuns la dr dar nu a mai ajuns ea la cabinet că a plecat din oraș după ce am sunat-o eu. Am vb totuși cu asistentele și au zis că e hernie ombilicala, cică dacă nu trece de la sine trebuie făcută operație. Am crezut că pic jos când am auzit cuvântul operație. Zic că nu e ceva grav și operația e ușoară dar pe mine mă îngrozesc lucrurile astea și cu medicii de la noi ajungi mai bolnav decât ai fost. Degeaba mi-au zis că nu e grav și operația e ușoară că tot îmi vine să plâng când mă gândesc. E prea voinic puiul meu și s-a forțat prea mult, dacă la o luna se întoarce de pe burta pe spate... Și a crescut binișor, 5100 g și 59 cm (de la 3500 g și 53 cm). Mă rog să îi treacă și mă chinui să nu-l las să plângă deloc, mai bine il țin în brațe non stop numai să nu i iasă mai mult și să îi treacă. Și de ieri am trecut la lapte praf că am rămas doar cu un san și nu e destul.
anku
QUOTE(Andymar @ Nov 10 2011, 04:28 AM) *
Am ajuns la dr dar nu a mai ajuns ea la cabinet că a plecat din oraș după ce am sunat-o eu. Am vb totuși cu asistentele și au zis că e hernie ombilicala, cică dacă nu trece de la sine trebuie făcută operație. Am crezut că pic jos când am auzit cuvântul operație. Zic că nu e ceva grav și operația e ușoară dar pe mine mă îngrozesc lucrurile astea și cu medicii de la noi ajungi mai bolnav decât ai fost. Degeaba mi-au zis că nu e grav și operația e ușoară că tot îmi vine să plâng când mă gândesc. E prea voinic puiul meu și s-a forțat prea mult, dacă la o luna se întoarce de pe burta pe spate... Și a crescut binișor, 5100 g și 59 cm (de la 3500 g și 53 cm). Mă rog să îi treacă și mă chinui să nu-l las să plângă deloc, mai bine il țin în brațe non stop numai să nu i iasă mai mult și să îi treacă. Și de ieri am trecut la lapte praf că am rămas doar cu un san și nu e destul.

ce mult a crescut!!! rolleyes.gif
imi pare rau sa aud asa ceva... crybaby.gif deci se forteza mult...oare de ce???
va fi o personalitate puternica!!!....
simina_ana
Salutare mamici....am luat si noi cateva zile de pauza....avand in vedere ca Iancu mi-a stat acasa pana ieri....Sunt chiauna de cap dupa doua saptamani singura cu piticii....mai urmeaza una si sper sa ne revenim la normal...
Multumim de urari ca si noi ne-am sarbatorit ziua de nume marti ...si cu intarziere le uram si noi La multi ani celor ce poarta numele de Mihai si Gavril si derivate din acestea....

Noi suntem bine....doar ca de o saptamana avem concert cu Serban de la 7 la 9...ne trece doar cu aspiratorul.....eu in continuare ma chinui cu lapticul...bem un biberon pe zi de lapte praf totusi......nu-l las mai mult de 2 ore fara sa pape, chiar daca pare satul...si de o saptamana de cand fac asta parca vad o imbunatatire.....sper sa reusesc sa-i scot lp de tot...

In sfarsit e si Iancu perfect sanatos ..a.sa ca ieri am fost si i-am facut Prevenar 13...a fost asa de curajos...a plans putin cand l-a intepat...asa ca dr i-a dat diploma de curaj.....In masina l-am laudat ca a fost curajos si cuminte la care el mi-a zis suparat...nu am gura jos.....am gura sus liwlol.gif liwlol.gif

SI pentru ca ieri a fost cuminte la vaccin am facut biscuiti impreuna...

El punea formele eu le finasam....

Bucataria mea arata ca dupa razboi dupa ce se scutura bucatarul...

Dupa munca bucatarului ii era foame liwlol.gif


De sfatul Mihail si Gavri, l-am sarbatorit pe Gabitu nostru cu castane....Serban se uita la noi...iar noi infulecam biggrin.gif...la anul il bagam si pe el in gasca biggrin.gif


Cretulinul meu drag...care cere sa fie pozat mereu....


Si o discutie serioasa ca intre frati biggrin.gif
simina_ana
Si cateva poze cu Serban...ca sa vedeti ce-am crescut....avem 6,7 kg si 63 de cm...

Toata ziua e cu ochii dupa Iancu....


uneori, cand ii este foame mare isi tine singur sticla cu laptic..cred ca ii este frica sa nu i-o iau biggrin.gif


l-a apucata cum un obicei...sa-si suga degetul mare de la manuta dreapta wacko.gif


auchhh...m-ai prins biggrin.gif


dar pana la urma tot asa il prind, desi ii scot manuta de n ori si ii pun suzi


cu prietena mea Irina....


poza de grup...


va pupam...revin ca s-a trezit si isi cere dreptul biggrin.gif
simina_ana
Nu am uitat de pozele de la botez.....doar ca nu am apucat sa le triez...
simina_ana
Am uitat sa intreb....Serban primeste un bibi cu lp pe zi...e cazul sa ii dau ceai de sete? Sau faptul ca sanul primeaza ii tine si de sete? Ca nu stiu ce sa fac....
simina_ana
QUOTE(Andymar @ Nov 9 2011, 01:23 AM) *
Multumim de urari!

Anku draga nu stiu inca daca facem bine ca avem probleme cu ombilicul. S-a vindecat cam in a doua sapt dupa ce am nascut si acuma de cateva zile a inceput sa se umfle... adica a iesit mult inafara, nu e vorba de o infectie ca nu si-a schimbat culoarea. Poate e din cauza ca e foarte vioi si se forteaza mult, vrea sa se ridice, cand il tin sus dupa ce papa isi ridica capul, pe burtica se ridica sus de tot chiar cu spatele. Nu mai zic ca se incordeaza intr-una chiar si cand vb cu el de parca ar vrea sa se ridice si sa plece la plimbare. Am sunat medicul si maine dimineata mergem sa vedem ce e cu el, cu ocazia asta o sa ne si cantarim ca pana acuma a fost dr in concediu. Mi-e frica ca nu cumva sa se desfaca de tot ombilicul si sa avem alte complicatii. Si nici nu ma pricep deloc la treaba asta, cu Selena nu am avut probleme si chiar nu stiu de ce i s-a facut asa si ce sa-i fac sa-si revina.
Daca puteti ajutati-ma cu un sfat...
Va pupam!



Si Serban are aceeasi problema....pentru ca i-au lasat ombilicul prea lung....iar atunci cand plange ii iese si lui in afara....dar fata de cum arata la o luna...acum arata muuult mai bine...s-a retras destul de bine....mie mi-a zis pediatrul sa-i pun o fasa elastica peste buricut, ca sa-l tina strans....i-am pus de 2-3 ori, apoi l-am lasat asa....si e ok....in Mama si Copilul scrie ca pana la 1 an dispare de la sine probabil fara nici un tratament....iar medicul mi-a spus ca abia la varsta de 8 ani se intervine chirurgical...
Umflatura aia nu e durerosa pentru ei....si e vizibila mai tare cand plange, tuseste sa stranuta....

Vad ca bebelusii din ziua de azi sunt precoce tare....si Serban se intoarce de pe burtica pe spate de la o luna....avea l luna si 3 zile si am zis ca e coincidenta....asa ca l-am mai pus o data si l-am filmat....iti dai seama ce nebunie era la noi....totusi nu-l las sa faca prea mult efort in sensul asta....mi se pare prea fragil...dar nici sa-l menajez prea tare....fetita prietenei mele ( cea din poza) la 4 luni jumate nu-si tine singura capul...iar pe burta pusa...nu-si ridica deloc capusorul ....
Mertgi la medic...dar totusi nu te panica prea tare....nu cred ca e cazul sa se ajunga la operatie....pana la 4 luni o sa vezi imbunatatiri....
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Nov 10 2011, 11:17 AM) *
Am uitat sa intreb....Serban primeste un bibi cu lp pe zi...e cazul sa ii dau ceai de sete? Sau faptul ca sanul primeaza ii tine si de sete? Ca nu stiu ce sa fac....


Aici se considera ca este suficient laptele de san.
Finii nostri le au dat ceiut cand erau mici si au amandoi tendinta spre obezitate.Nu au respectat nici mierea inainte de un an...
Eu ii mai dadeam ca sa il pacalesc pana venea ora de masa sa nu manance ff des.Decizia iti apartine..



Am ^pus tabelul asta daca iti mai aduci aminte si daca vrei iti pun si prima parte asa orientativ..

Vroiam sa l tund pe Lucas dar cand l am vazut pe Iancu cat de dulce poate fi m am razgandit, il las sa i revina si lui cretii.

Pupam si un Serbanel dulce. oFloare1.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Nov 10 2011, 02:45 PM) *
Aici se considera ca este suficient laptele de san.
Finii nostri le au dat ceiut cand erau mici si au amandoi tendinta spre obezitate.Nu au respectat nici mierea inainte de un an...
Eu ii mai dadeam ca sa il pacalesc pana venea ora de masa sa nu manance ff des.Decizia iti apartine..



Am ^pus tabelul asta daca iti mai aduci aminte si daca vrei iti pun si prima parte asa orientativ..

Vroiam sa l tund pe Lucas dar cand l am vazut pe Iancu cat de dulce poate fi m am razgandit, il las sa i revina si lui cretii.

Pupam si un Serbanel dulce. oFloare1.gif



Merci Geo de informatii.....sincer nu stiam ce sa fac....stiu ca cei hraniti la san nu au nevoie de alte lichide pt a le fi potolita setea..dar totusi Serban primeste si un bibi cu lp......dara cum m-ai convins....nu o sa-i dau ceai...si o sa insist cu sanul cat mai mult....eu incerc sa-i scot si bibi ala, sper sa reusesc pana la urma...sau cand va incepe diversificarea bibi sa fie inlocuit cu o masa...
Serban e un mancau,,,,o ssa ne manance si urechile...
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Nov 10 2011, 02:45 PM) *
Aici se considera ca este suficient laptele de san.
Finii nostri le au dat ceiut cand erau mici si au amandoi tendinta spre obezitate.Nu au respectat nici mierea inainte de un an...
Eu ii mai dadeam ca sa il pacalesc pana venea ora de masa sa nu manance ff des.Decizia iti apartine..



Am ^pus tabelul asta daca iti mai aduci aminte si daca vrei iti pun si prima parte asa orientativ..

Vroiam sa l tund pe Lucas dar cand l am vazut pe Iancu cat de dulce poate fi m am razgandit, il las sa i revina si lui cretii.

Pupam si un Serbanel dulce. oFloare1.gif



Noi totusi o sa-l tundem pe Iancu dupa ziua lui....e un chin spalatul pe cap....plus la gradi transpira f tare cand alearga....acum....pai la vara va fi cumplit...Nu stiu daca il tudem de tot...dar putin scurtat tot va fi...
Il pupam pe Lucas...cum va mai simtiti?
geocoto
Si dupa cum vezi prima parte nu ti zice nimic de ceai sau apa desi copilul primeste lapte formula.Ai grija sa nu aveti in casa mai mult de 22 de grade ca pe urma si la un adult se usuca gura dar la un BB care sta numai pe spate..



Pupam oFloare1.gif

PS: Sa apesi pe CLICK TO VIEW FULL IMAGE sa vezi si detaliile din poza
anku
QUOTE(simina_ana @ Nov 10 2011, 11:17 AM) *
Am uitat sa intreb....Serban primeste un bibi cu lp pe zi...e cazul sa ii dau ceai de sete? Sau faptul ca sanul primeaza ii tine si de sete? Ca nu stiu ce sa fac....

si noua tot asa ni s-a spus cand alaptam...ca nu are nevoie de lichide in plus!!! hug.gif
la lapte praf...e greu....eu mereu am trait cu frica ca poate-i este sete!!!si Darius ceai nu a baut ca nu ia placut...am inceput abia p la 5 luni cu apa...
anku
QUOTE(geocoto @ Nov 10 2011, 11:45 AM) *
Aici se considera ca este suficient laptele de san.


Vroiam sa l tund pe Lucas dar cand l am vazut pe Iancu cat de dulce poate fi m am razgandit, il las sa i revina si lui cretii.

Pupam si un Serbanel dulce. oFloare1.gif

aveti baieti cretulini!!! wub.gif

QUOTE(simina_ana @ Nov 10 2011, 12:06 PM) *
...nu o sa-i dau ceai...si o sa insist cu sanul cat mai mult....eu incerc sa-i scot si bibi ala, sper sa reusesc pana la urma...sau cand va incepe diversificarea bibi sa fie inlocuit cu o masa...
Serban e un mancau,,,,o ssa ne manance si urechile...

bv tie ca te lupti ptr lapticul la san!!!sa te ajute Dumnezeu!!! hug.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Nov 10 2011, 11:00 AM) *
Salutare mamici....am luat si noi cateva zile de pauza....avand in vedere ca Iancu mi-a stat acasa pana ieri....Sunt chiauna de cap dupa doua saptamani singura cu piticii....mai urmeaza una si sper sa ne revenim la normal...
Multumim de urari ca si noi ne-am sarbatorit ziua de nume marti ...si cu intarziere le uram si noi La multi ani celor ce poarta numele de Mihai si Gavril si derivate din acestea....

SI pentru ca ieri a fost cuminte la vaccin am facut biscuiti impreuna...

El punea formele eu le finasam....

Bucataria mea arata ca dupa razboi dupa ce se scutura bucatarul...



Si o discutie serioasa ca intre frati biggrin.gif

uuuuuuuuuuuu...p cine vedem noi aici!!!
draga sa stii a dupa cum se scutura...araata exact ca si un bucatar!!!i mai tb ceva...aia p cap!!!
Serbanm imi pare f mare!!!
cum adica...se linisteste cand aude aspiratorul???hi hi hug.gif
nu vrea Serban suzeta???
va poopam!!! hug.gif tzuc.gif
Rose68

o incintare pentru ochi flacaii tai!!!

Noi suntem relativ binisor....sub tratament pentru colon irittabil si polipi inflamati. Mergem la gradi aproape zi de zi ...La intoarcere purtam conversatie despre ziua ce a trecut.
Eu: Mami ai papat dimineata la gradi?
A:nu. mami...vemi cu lapte nu e bun....(orez cu lapte)
Eu:Dar la pranz mami?
Ea: ciobica fala tatole....(ciorba de fasole dar fara boabe) si pine....nui bun pasta e ulita (paste cu piept de pui)
Eu si ai papat si ciocolata?
ANdreea: nu , Teo a fulato si a duso la gonoi....
Eu: Si ce ati facut voi azi?
Am dasat cu tanti GAbi si am domit, si Lavan si Elic sunt obanici......(am dansat cu educatoarea Gabi si am dormit, iar Razvan si Eric sunt obraznici.....

Au fost intr-o zi la teatru....pacat ca nu am inregistrat-o cind povestea caci a fost tare comica....
Pupicei de la noi
Andymar
Neața, ce mai ziceți mamici? Noi suntem un pic obosiți că ieri am făcut botezul. O să punem și niște poze după ce le alegem pe cele mai frumoase că toată lumea a făcut poze... Momentan suntem binișor, mâncăm bine, dormim și așteptăm să se retragă buricuțul. Voiam să vă întreb dacă e normal să fie constipat după ce am trecut pe lapte praf?
simina_ana
QUOTE(Andymar @ Nov 14 2011, 10:18 AM) *
Neața, ce mai ziceți mamici? Noi suntem un pic obosiți că ieri am făcut botezul. O să punem și niște poze după ce le alegem pe cele mai frumoase că toată lumea a făcut poze... Momentan suntem binișor, mâncăm bine, dormim și așteptăm să se retragă buricuțul. Voiam să vă întreb dacă e normal să fie constipat după ce am trecut pe lapte praf?



Neata....
Sa va fi de bine botezul si asteptam pozici...

E normal sa se constipe....si noi am patit asta cand i-am dat lapte praf. Desi Iancu a tolerat f bine Nan 1, Serban s-a constipat de la el. Asa ca acum la bibi de lp ii dau TOPFER si nu mai are nici o problema...
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Nov 12 2011, 05:52 PM) *

o incintare pentru ochi flacaii tai!!!

Noi suntem relativ binisor....sub tratament pentru colon irittabil si polipi inflamati. Mergem la gradi aproape zi de zi ...La intoarcere purtam conversatie despre ziua ce a trecut.
Eu: Mami ai papat dimineata la gradi?
A:nu. mami...vemi cu lapte nu e bun....(orez cu lapte)
Eu:Dar la pranz mami?
Ea: ciobica fala tatole....(ciorba de fasole dar fara boabe) si pine....nui bun pasta e ulita (paste cu piept de pui)
Eu si ai papat si ciocolata?
ANdreea: nu , Teo a fulato si a duso la gonoi....
Eu: Si ce ati facut voi azi?
Am dasat cu tanti GAbi si am domit, si Lavan si Elic sunt obanici......(am dansat cu educatoarea Gabi si am dormit, iar Razvan si Eric sunt obraznici.....

Au fost intr-o zi la teatru....pacat ca nu am inregistrat-o cind povestea caci a fost tare comica....
Pupicei de la noi



Sanatate va doresc Rose.....
geocoto
Buna mamici,
Ce faceti pe unde umbla copilasii de decembrie...acum cand mai este putin si incepe luna lor? bananab.gif
Noi am avut weekend prelungit de 3 zile si azi dimineata bineinteles ca a fost greut sa mergem la gradi .S a bocit putin daar dupa ce m a pupacit de 3 ori si l am asigurat ca ma intorc a intrat in clasa spasit.Offf vacantele astea ne ingreuneaza situatia.Si cand ma gandesc la vacanta de iarna ca este de o luna... doh.gif in care este inclus si sejurul la ski...sa vezi atunci greut la intoarcere.
A fost cumnatul pe la noi si cu prietena si Lucas cum ii adora s a jucat non stop cu ei.A primit si cadou in avans de ziua lui....desi "cadoul" este impotriva principiilor mele nu am avut cum sa refuz.Eu eram pe principiul intai sa invete sa mearga ca lumea si sa faca miscare si apoi sa cumparam gadget uri de prostit copiii...



S a trezit piticul revin
Andymar
QUOTE(simina_ana @ Nov 14 2011, 10:52 AM) *
Neata....
Sa va fi de bine botezul si asteptam pozici...

E normal sa se constipe....si noi am patit asta cand i-am dat lapte praf. Desi Iancu a tolerat f bine Nan 1, Serban s-a constipat de la el. Asa ca acum la bibi de lp ii dau TOPFER si nu mai are nici o problema...

Aha... Asta înseamnă că ar trebui să schimbăm laptele? Avem cam o săpt de când bem lapte praf și e tot constipat, azi parcă a făcut puțin mai moale că a băut mult ceai dar parcă tot e tare pt vârsta lui. Și lapte de care îi dai tu eu nu am văzut pe la noi... Oare Aptamil asta ce-i tot face reclamă pe site este bun?
Rose68
si noi am trecut prin asa ceva: am papat Humana si facea betiosare, apoi Topfer de la care intr-adevar nu s-a mai constipat...la 9 luni nua mai vrut sa pape (avea miros puternic) si de la 9 luni a papat Aptamil care mi s-a parut un lapte foarte bun dar de la 1 ani si ceva am trecut pe Milumil caci nu a mai vrut nici Aptamil


vorbeste cu pediatrul , noi am schimbat laptele numai la indicatia lui
anku
QUOTE(Andymar @ Nov 14 2011, 07:18 AM) *
Neața, ce mai ziceți mamici? Noi suntem un pic obosiți că ieri am făcut botezul. O să punem și niște poze după ce le alegem pe cele mai frumoase că toată lumea a făcut poze... Momentan suntem binișor, mâncăm bine, dormim și așteptăm să se retragă buricuțul. Voiam să vă întreb dacă e normal să fie constipat după ce am trecut pe lapte praf?

eu pana la 3 luni i-am dat combinat lapte praf cu lapte mamar...dar am folosit varianta PRE...cu asta am mers pana a 5 luni...cred ca asta ar fi probl....cu 1 cel putin aici se incepe de obicei cam de la 3 luni!!!
Topfer stiu ca au si in Ro varinata PRE...poate intre timp au mai aparut altele....
poop tzuc.gif
anku
QUOTE(Andymar @ Nov 14 2011, 05:43 PM) *
Aha... Asta înseamnă că ar trebui să schimbăm laptele? Avem cam o săpt de când bem lapte praf și e tot constipat, azi parcă a făcut puțin mai moale că a băut mult ceai dar parcă tot e tare pt vârsta lui. Și lapte de care îi dai tu eu nu am văzut pe la noi... Oare Aptamil asta ce-i tot face reclamă pe site este bun?

parerea mea este ca beba de la nestle si aptamil sunt cele mai bune lapticuri....beba i-am dat si eu o perioada...de p la 6 luni...al meu nu se satura nicicum....
dar despre astea 2 numai de bine am auzit...hipp indoielnic...mai ales variantele hipoalergenice!!!
Andymar
QUOTE(Rose68 @ Nov 14 2011, 07:59 PM) *
si noi am trecut prin asa ceva: am papat Humana si facea betiosare, apoi Topfer de la care intr-adevar nu s-a mai constipat...la 9 luni nua mai vrut sa pape (avea miros puternic) si de la 9 luni a papat Aptamil care mi s-a parut un lapte foarte bun dar de la 1 ani si ceva am trecut pe Milumil caci nu a mai vrut nici Aptamil
vorbeste cu pediatrul , noi am schimbat laptele numai la indicatia lui

Selena a păpat numai Nan din a patra luna, după ce nu a mai vrut deloc lapte de la san, probabil nu se sătura sau nu îi mai plăcea gustul. Cu NAN nu am avut probleme deloc, poate și pt că era deja măricică și altfel lucra stomăcelul după aproape 4 luni de la sân. Mai facem o programare săpt asta la medic și o să mă consult și cu el în privința asta. Noi trebuie să avem grijă și cu constipația că nu trebuie să se forțeze din cauza buricului.
Andymar
Am uitat să vă spun BUNĂ DIMINEAȚA! Noi suntem mai matinali... Se mai trezește doar o dată noaptea cam pe la 3-4 sau chiar 5, de asta sunt eu prezenta pe forum, nu că n-aș avea somn... cu o mână păpăm și cu una scriem :-D. Și de azi am intrat în postul Crăciunului, și totodată în pană de idei cu ce gătim de post. Noroc cu forumul...
anku
QUOTE(Andymar @ Nov 15 2011, 03:23 AM) *
Selena a păpat numai Nan din a patra luna, după ce nu a mai vrut deloc lapte de la san, probabil nu se sătura sau nu îi mai plăcea gustul. Cu NAN nu am avut probleme deloc, poate și pt că era deja măricică și altfel lucra stomăcelul după aproape 4 luni de la sân. Mai facem o programare săpt asta la medic și o să mă consult și cu el în privința asta. Noi trebuie să avem grijă și cu constipația că nu trebuie să se forțeze din cauza buricului.

m-am uitat acum p net si au si cei de la Nan formula Pre in Ro...asta ar fi indicata ptr voi!!!
anku
QUOTE(Andymar @ Nov 15 2011, 03:30 AM) *
Am uitat să vă spun BUNĂ DIMINEAȚA! Noi suntem mai matinali... Se mai trezește doar o dată noaptea cam pe la 3-4 sau chiar 5, de asta sunt eu prezenta pe forum, nu că n-aș avea somn... cu o mână păpăm și cu una scriem :-D. Și de azi am intrat în postul Crăciunului, și totodată în pană de idei cu ce gătim de post. Noroc cu forumul...

bine ca ai spus.... hug.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Nov 14 2011, 03:14 PM) *
A fost cumnatul pe la noi si cu prietena si Lucas cum ii adora s a jucat non stop cu ei.A primit si cadou in avans de ziua lui....desi "cadoul" este impotriva principiilor mele nu am avut cum sa refuz.Eu eram pe principiul intai sa invete sa mearga ca lumea si sa faca miscare si apoi sa cumparam gadget uri de prostit copiii...


wowww!!!ce cadou!!!p Lucas il faci sofer de mic copil...ce bine se descurca cu volanul!!!
si ce atent este la cum isi aseaza lucrurile...nu voia caciula sa stea nicaieri!!! liwlol.gif iar cand a pus-o p scaun a vrut sa o 8impatureasca frumos... smile.gif
cand plecati al sky??? hug.gif
anku
eu caut un cablu sa va pun si de la noi niste pozite...dar nu-l gasesc!!!
ne-au trtecut in sf bubitele...acum a ramas pielea uscata ca o scoarta unde am pus crema de aia ptr bube...asa ac am luat ceva de la Eubos...f bun dc vedeti p undeva!!!
in rest...inca nici o inf dc primim loc din sept sau nu la gradi!!!
ieri si azi am avut liber....de maine inclusiv duminica la lucru!!!
de indata ce gasesc cablul va pun niste pozici!!! hug.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Nov 12 2011, 02:52 PM) *
[

Noi suntem relativ binisor....sub tratament pentru colon irittabil si polipi inflamati. Mergem la gradi aproape zi de zi ...La intoarcere purtam conversatie despre ziua ce a trecut.
Eu: Mami ai papat dimineata la gradi?
A:nu. mami...vemi cu lapte nu e bun....(orez cu lapte)
Eu:Dar la pranz mami?
Ea: ciobica fala tatole....(ciorba de fasole dar fara boabe) si pine....nui bun pasta e ulita (paste cu piept de pui)
Eu si ai papat si ciocolata?
ANdreea: nu , Teo a fulato si a duso la gonoi....
Eu: Si ce ati facut voi azi?
Am dasat cu tanti GAbi si am domit, si Lavan si Elic sunt obanici......(am dansat cu educatoarea Gabi si am dormit, iar Razvan si Eric sunt obraznici.....

Au fost intr-o zi la teatru....pacat ca nu am inregistrat-o cind povestea caci a fost tare comica....
Pupicei de la noi

ce soada este....parac o aud cat de scumpa este!!! tzuc.gif
acum va merge bine??? tzuc.gif
geocoto
Astazi in calendarul ortodox este Sfantul Apostol si Evanghelist Matei
asa ca urez si eu 2X La Multi Ani dragilor nostri Matei. occasion.gif occasion.gif oFloare1.gif

Cat despre post ce sa va spun este o perioada mult asteptata de mine mai ales ca aici avem atat de multe produse cu soia ff bune.Ma simt ff bine fizic dar si dpdv spiritual imi prieste.
Ideea este sa nu mancati prea multa paine ca de obicei, pt ca la inceput va fi mai greu sa aveti senzatia de satietate dupa masa...Am observat asta la mama inainte sa incep sa tin si eu posturile...esti tentat sa pui repede o felie de paine cu zacusca sau gem ca simti ca inca iti este foame..Oricum in postul asta sunt multe dezlegari la peste deci nu este greu deloc.
Ati incercat vreodata paste cu spanac si seminte de foarea soarelui?yum,yum Daca puneti condimentele potrivite(sare,piper putin usturoi, busuioc) iese un deliciu.

Eu si Lucas am iesit aseara pe la 7 sa ne plimbam putin (20min mai exact) si desi era noapte si frig ne a facut mare placere.Am tras aer curat in piept si am simtit mirosul iernii.La intoarcere Honey(asa ii spune Lucas tatalui sau) ne astepta cu foc in semineu.Dimineata era totul inghetat si oarecum alb si Lucas m a intrebat daca nu cumva a nins si este cazul sa mergem la ski biggrin.gif .Nu de alta dar ar sari cu mare drag zilele cand trebuie sa mearga la gradi..
La ski plecam in ianuarie 2 saptamani.Sper sa ii placa piticului ca prea ne a zapacit tot anul numai cu asta..

Voi cum va pregatiti pt luna decembrie?I as fi luat cadou un trenulet Thomas care se plimba pe sine dar trebuie sa ma gandesc la vreo 3 cadouri si cum ii organizez ziua de nastere...
Cand aud ca baga reclame la TV pe canalul pt copii ii distrag atentia ca a inceput sa ceara ca vrea de toate si iese scandal in magazin cand ne ducem si le vede pe rafturi...

Andreea la noi Lucas se constipa de la laptele de soia, dar cum de la cel normal il durea burtica ... Ce sfat v a dat doctorul?Cand o sa incepi diversificarea poti sa l mai ajuti cu ulei de masline dar pana atunci trebuie sa gasiti o solutie mai ales ca aveti buricutul mai sensibil.

Pupici oFloare1.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Nov 16 2011, 04:15 PM) *
Astazi in calendarul ortodox este Sfantul Apostol si Evanghelist Matei
asa ca urez si eu 2X La Multi Ani dragilor nostri Matei. occasion.gif occasion.gif oFloare1.gif

Cat despre post ce sa va spun este o perioada mult asteptata de mine mai ales ca aici avem atat de multe produse cu soia ff bune.Ma simt ff bine fizic dar si dpdv spiritual imi prieste.
Ideea este sa nu mancati prea multa paine ca de obicei, pt ca la inceput va fi mai greu sa aveti senzatia de satietate dupa masa...Am observat asta la mama inainte sa incep sa tin si eu posturile...esti tentat sa pui repede o felie de paine cu zacusca sau gem ca simti ca inca iti este foame..Oricum in postul asta sunt multe dezlegari la peste deci nu este greu deloc.
Ati incercat vreodata paste cu spanac si seminte de foarea soarelui?yum,yum Daca puneti condimentele potrivite(sare,piper putin usturoi, busuioc) iese un deliciu.

Eu si Lucas am iesit aseara pe la 7 sa ne plimbam putin (20min mai exact) si desi era noapte si frig ne a facut mare placere.Am tras aer curat in piept si am simtit mirosul iernii.La intoarcere Honey(asa ii spune Lucas tatalui sau) ne astepta cu foc in semineu.Dimineata era totul inghetat si oarecum alb si Lucas m a intrebat daca nu cumva a nins si este cazul sa mergem la ski biggrin.gif .Nu de alta dar ar sari cu mare drag zilele cand trebuie sa mearga la gradi..
La ski plecam in ianuarie 2 saptamani.Sper sa ii placa piticului ca prea ne a zapacit tot anul numai cu asta..

Voi cum va pregatiti pt luna decembrie?I as fi luat cadou un trenulet Thomas care se plimba pe sine dar trebuie sa ma gandesc la vreo 3 cadouri si cum ii organizez ziua de nastere...
Cand aud ca baga reclame la TV pe canalul pt copii ii distrag atentia ca a inceput sa ceara ca vrea de toate si iese scandal in magazin cand ne ducem si le vede pe rafturi...


Pupici oFloare1.gif

hi hi...asa mai ies si eiu cateodata ... dupa 18...pana cand spune el ca-i este frig..sau mergem prin oras si-l mai bag prin magazine sasu in biblioteca!!!hi hi....din 25 noiembrie au spus ca vor da drumul la beculete ...oraselul merge...de abia astept...atunci ne plimbam mai mult in oras!!!
eru mi-am prospus numai vinerea si miercurea sa tin post...
ptr mos niculaie i-am luat deja o masinuta...as vrea sa-i mai cumpar o carte!!!si poate ceva dulce...dar nu mult ca haleste tot!!!hi hi
ptr ziua lui...hmmm...tb sa ma gandesc...
deci in ianuarie plecati la sky!!!
altfel ce mai sopuneti???

noua ne-au trecut in sf de tot bubitele...mi-a tot spus mama ramai acasa...asta m-a durut!!!cand vin acasa nici nu-mi trag sufletul ac direct numai impreuna suntem ca sa pot acoperi cumva lipsa mea de peste zi!!!e prost ca de ex ieri am ramas si suplimentar 2 ore...de la 6.30-17.30...si cred ac tot asa o tinem toata sapt....

Andreea cum mai este buricul??
Simina nu ami spui nimic???ce-ti fac flacaii??
mihaela_1988
[quote name='anku' date='Nov 17 2011, 06:03 AM' post='1722137']

Buna fetele oFloare1.gif
Anku...am si eu o mica problema.Stiu ca stai in zona Bayern,mi.ai spus in urma cu 1 an jumatate cand scriam pe la mamici din Olanda.
Caut un medic ginecolog urgent,de preferinta roman sau macar sa stie engleza pentru ca germana mea e foarte proasta.Am dat search pe google dar mare lucru nu am aflat.Sper sa ma poti ajuta cu cateva informatii. pray.gif

Ma scuzati ca am dat buzna in topicul vostru. oFloare1.gif floare2.gif
Andymar
QUOTE(anku @ Nov 17 2011, 08:03 AM) *
hi hi...asa mai ies si eiu cateodata ... dupa 18...pana cand spune el ca-i este frig..sau mergem prin oras si-l mai bag prin magazine sasu in biblioteca!!!hi hi....din 25 noiembrie au spus ca vor da drumul la beculete ...oraselul merge...de abia astept...atunci ne plimbam mai mult in oras!!!
eru mi-am prospus numai vinerea si miercurea sa tin post...
ptr mos niculaie i-am luat deja o masinuta...as vrea sa-i mai cumpar o carte!!!si poate ceva dulce...dar nu mult ca haleste tot!!!hi hi
ptr ziua lui...hmmm...tb sa ma gandesc...
deci in ianuarie plecati la sky!!!
altfel ce mai sopuneti???

noua ne-au trecut in sf de tot bubitele...mi-a tot spus mama ramai acasa...asta m-a durut!!!cand vin acasa nici nu-mi trag sufletul ac direct numai impreuna suntem ca sa pot acoperi cumva lipsa mea de peste zi!!!e prost ca de ex ieri am ramas si suplimentar 2 ore...de la 6.30-17.30...si cred ac tot asa o tinem toata sapt....

Andreea cum mai este buricul??
Simina nu ami spui nimic???ce-ti fac flacaii??

Anku mă bucur că ați scăpat de bubițe, îmi amintesc cât de agitată erai când i-au apărut, și eu aș fi fost la fel. Că tot urmează luna copiiilor de decembrie, Selena mi-a zis deja ce vrea: un tort cu Tom și Jerry (a văzut că la Mihăiță i-am făcut la botez cu poza lui și și-a exprimat repede dorința). Ce o să mai fie pe lângă încă nu știm că ea vrea cam tot ce vede, jucării și dulciuri sigur o să primească de la invitați. Eu am zis să îi luăm niște hainute frumoase ca să aibă și de sărbători, tati ar vrea o brățară de aur cu buburuze pe care a văzut-o la o bijuterie dar eu încă nu i-aș pune încă aur pe ea că le poate pierde. Nu știu, o să mai vedem până atunci... Mihăiță e mai bine acum, nu mai are dureri de burtica așa mari iar buricul s-a mai retras puțin că i-am pus plasture în fiecare zi. Însă e tot constipat, nu așa tare ca înainte că bea mult ceai dar mâine trebuie să refacem rezerva de lapte și o să îi iau Aptamil că Topfer nu am găsit încă pe aici.
Andymar
QUOTE(anku @ Nov 17 2011, 08:03 AM) *
hi hi...asa mai ies si eiu cateodata ... dupa 18...pana cand spune el ca-i este frig..sau mergem prin oras si-l mai bag prin magazine sasu in biblioteca!!!hi hi....din 25 noiembrie au spus ca vor da drumul la beculete ...oraselul merge...de abia astept...atunci ne plimbam mai mult in oras!!!
eru mi-am prospus numai vinerea si miercurea sa tin post...
ptr mos niculaie i-am luat deja o masinuta...as vrea sa-i mai cumpar o carte!!!si poate ceva dulce...dar nu mult ca haleste tot!!!hi hi
ptr ziua lui...hmmm...tb sa ma gandesc...
deci in ianuarie plecati la sky!!!
altfel ce mai sopuneti???

noua ne-au trecut in sf de tot bubitele...mi-a tot spus mama ramai acasa...asta m-a durut!!!cand vin acasa nici nu-mi trag sufletul ac direct numai impreuna suntem ca sa pot acoperi cumva lipsa mea de peste zi!!!e prost ca de ex ieri am ramas si suplimentar 2 ore...de la 6.30-17.30...si cred ac tot asa o tinem toata sapt....

Andreea cum mai este buricul??
Simina nu ami spui nimic???ce-ti fac flacaii??

Andymar
Off am scris o grămadă și nu mi s-a postat nimic... :-(
simina_ana
QUOTE(anku @ Nov 17 2011, 09:03 AM) *
hi hi...asa mai ies si eiu cateodata ... dupa 18...pana cand spune el ca-i este frig..sau mergem prin oras si-l mai bag prin magazine sasu in biblioteca!!!hi hi....din 25 noiembrie au spus ca vor da drumul la beculete ...oraselul merge...de abia astept...atunci ne plimbam mai mult in oras!!!
eru mi-am prospus numai vinerea si miercurea sa tin post...
ptr mos niculaie i-am luat deja o masinuta...as vrea sa-i mai cumpar o carte!!!si poate ceva dulce...dar nu mult ca haleste tot!!!hi hi
ptr ziua lui...hmmm...tb sa ma gandesc...
deci in ianuarie plecati la sky!!!
altfel ce mai sopuneti???

noua ne-au trecut in sf de tot bubitele...mi-a tot spus mama ramai acasa...asta m-a durut!!!cand vin acasa nici nu-mi trag sufletul ac direct numai impreuna suntem ca sa pot acoperi cumva lipsa mea de peste zi!!!e prost ca de ex ieri am ramas si suplimentar 2 ore...de la 6.30-17.30...si cred ac tot asa o tinem toata sapt....

Andreea cum mai este buricul??
Simina nu ami spui nimic???ce-ti fac flacaii??


Ce sa facem...suntem in pregatiri. Maine la 12 plecam la Botosani la ai mei sa-l vada si tata pe Serban , pt ca nu a putut veni la botez ca facea Tofy atunci citostatice....
Iar eu de 3 zile sunt rupta.....la 8 cel tarziu dorm....m-a ajuns rau de tot oboseala si deja nu mai fac fata...
Acum sunt treaza pt ca sa foit Serban destul de tare si m-a trezit speriata ca nu am facut bagaje i vreau sa las si totul in ordine in casa.....
Si dupa cum stii sunt trista ca a murit Tofy crybaby.gif ...si nu-mi arde de nimic...va citesc, dar nu-mi mai vine sa si scriu....poate faptul ca mergem la ai mei o sa ma invioreze....

anku
QUOTE(simina_ana @ Nov 17 2011, 09:21 PM) *
Ce sa facem...suntem in pregatiri. Maine la 12 plecam la Botosani la ai mei sa-l vada si tata pe Serban , pt ca nu a putut veni la botez ca facea Tofy atunci citostatice....
Iar eu de 3 zile sunt rupta.....la 8 cel tarziu dorm....m-a ajuns rau de tot oboseala si deja nu mai fac fata...
Acum sunt treaza pt ca sa foit Serban destul de tare si m-a trezit speriata ca nu am facut bagaje i vreau sa las si totul in ordine in casa.....
Si dupa cum stii sunt trista ca a murit Tofy crybaby.gif ...si nu-mi arde de nimic...va citesc, dar nu-mi mai vine sa si scriu....poate faptul ca mergem la ai mei o sa ma invioreze....

drum bun va doresc dragilor....
chestia aia s-a rezolvat ,multumesc frumos...
ma bucur ca voi sunteti bine...imi pare rau sa aud de moartea lui Tofi ..poate era batrnel....
cate zile stati la Botasani???ce fain...
sper sa-ti fie mai bine...am mai facut si eu babysiting cu 3 copii...al meu+o fetita de 3 ani+o fetita de un an...pai dc i-as avea in fiecare zi cred ca nu as rezista...te inteleg draga mea!!!dar nu stiu ce sa-ti spun care te-ar putea ajuta....
va poop...si inca odata drum bun...sper ac la intoarcere sa te simti ca noua!!
poopa flacaii!!! tzuc.gif
anku
noi ce credeti ca am patit fetelor???
ieri s-a dus barbate-meu,sau mai bine spus a vrut sa se duca...pana in oras cu masina[ceea ce noi nu folosim ca la noi v-am spus ca intra in functiune bicicleta]si nu io iesit unul dintr-o curte de s-o bagat in el? si masina noastra fiind mai inalta....s-a rostogolit si s-a mai invartit si in centrul axei odata!!!Cu Darius in spate...
copilul nu are nimic...a fost bine asigurat in masina...il strange tata-su in bretele de nu are nici mai mic joc!!!Doamne iti multumesc...imi dau lacrimile cand ma gandesc cum ne apara Dumnezeu...azi se duce tati la dr cu el sa vada creierul sa nu cumva sa se fi zdruncinat prea tare,...dar pana acum nimic!!!sper sa nu fie nimic...Doamne ajuta!!!
barbate-meu s-a taiat la amna de la geam...mana de sus pana jos bandajata!!!
masina mea draga a dus-o intr-un loc...deci mi-i ciuda de mor!!!pai masina era perfecta...nici cea mai mica buba...frane.tot nou....acum sa vad dc o mai poate repara...doamne ajuta sa o repare si p asta....alta nu vreau....numai sa nu-i fi fost afectat motorul sau ami stiu eu ce...azi vine un expert la fata locului sa se uite al masina sa decida dc masina e mai poate repara sau nu...se gandeste barbate-meu sa-si ai un avocat...
imi vine sa urlu....ar ma bucur si-i multumes lui Dumnezeu ca are grija de noi !!!!imi vine sa plang...

o tai iar la lucru...ca la balamunc si acolo...plin plin plin...ghiotura...asa ceav nu ai ami vazut...mii de pers intr-o singura zi!!!tot ore suplimentare bagam!!!cum s-o egala nu stiu....intru dim p intuneric...ies seara tot p intuneric!!!

va poop..new auzim p seara... tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Nov 18 2011, 09:18 AM) *
noi ce credeti ca am patit fetelor???
ieri s-a dus barbate-meu,sau mai bine spus a vrut sa se duca...pana in oras cu masina[ceea ce noi nu folosim ca la noi v-am spus ca intra in functiune bicicleta]si nu io iesit unul dintr-o curte de s-o bagat in el? si masina noastra fiind mai inalta....s-a rostogolit si s-a mai invartit si in centrul axei odata!!!Cu Darius in spate...
copilul nu are nimic...a fost bine asigurat in masina...il strange tata-su in bretele de nu are nici mai mic joc!!!Doamne iti multumesc...imi dau lacrimile cand ma gandesc cum ne apara Dumnezeu...azi se duce tati la dr cu el sa vada creierul sa nu cumva sa se fi zdruncinat prea tare,...dar pana acum nimic!!!sper sa nu fie nimic...Doamne ajuta!!!
barbate-meu s-a taiat la amna de la geam...mana de sus pana jos bandajata!!!
masina mea draga a dus-o intr-un loc...deci mi-i ciuda de mor!!!pai masina era perfecta...nici cea mai mica buba...frane.tot nou....acum sa vad dc o mai poate repara...doamne ajuta sa o repare si p asta....alta nu vreau....numai sa nu-i fi fost afectat motorul sau ami stiu eu ce...azi vine un expert la fata locului sa se uite al masina sa decida dc masina e mai poate repara sau nu...se gandeste barbate-meu sa-si ai un avocat...
imi vine sa urlu....ar ma bucur si-i multumes lui Dumnezeu ca are grija de noi !!!!imi vine sa plang...

o tai iar la lucru...ca la balamunc si acolo...plin plin plin...ghiotura...asa ceav nu ai ami vazut...mii de pers intr-o singura zi!!!tot ore suplimentare bagam!!!cum s-o egala nu stiu....intru dim p intuneric...ies seara tot p intuneric!!!

va poop..new auzim p seara... tzuc.gif



Doamne tu Anku....ce ghinion...ati facut 2 drumuri in Ro cu ea si nu s-a intamplat nimic si iese oul din curte si pac....
Iti inteleg disperarea si supararea....dar bine macar ca baietii tai sunt bine....in special Darius, care cred ca s-a speriat.....SI sunt convinsa ca dr va v-a confirma ca e bine totul....
Sa dea DD sa o puteti repara....ca tare frumoasa e masina...stiii cat am admirat-o si eu....daca nu cereti daune de la ala si sa recuparati banii ca sa luati alta eventual....
Spor la munci azi si sa ne auzim cu bine ...
simina_ana
QUOTE(anku @ Nov 18 2011, 09:02 AM) *
drum bun va doresc dragilor....
chestia aia s-a rezolvat ,multumesc frumos...
ma bucur ca voi sunteti bine...imi pare rau sa aud de moartea lui Tofi ..poate era batrnel....
cate zile stati la Botasani???ce fain...
sper sa-ti fie mai bine...am mai facut si eu babysiting cu 3 copii...al meu+o fetita de 3 ani+o fetita de un an...pai dc i-as avea in fiecare zi cred ca nu as rezista...te inteleg draga mea!!!dar nu stiu ce sa-ti spun care te-ar putea ajuta....
va poop...si inca odata drum bun...sper ac la intoarcere sa te simti ca noua!!
poopa flacaii!!! tzuc.gif


Plecam putin pe fuga....marti n e intoarcem. N u putem lipsi f mult pt ca Iancu are gradi. Acum sunt in pragatiri pentru serbarea de Craciun....si a lipsit desul de mult cu bolile lui.

E adevarat, Tofy avea 10 ani, dar o mai putea duce vreo 4- 5.....din pacate anul trecut in decembrie i-a aparut o umflatura la un picior care in timp s-a marit si s-a dovedit a fi cancer la sistemul limfatic. I-au facut citostatice, a luat niste pastile care au localizat tumora si au delimitat-o astfel incat se putea opera. Luni in 14 era programat. Miercurea trecuta s-a spart punga aia si de atunci nu a mai mancat nimic si nu a mai baut apa. Luni l-au operat, au scos tumora, care cica era cat capul unui bebelus...dar nu s-a mai trezit din anestezie. sad.gif( sad.gif( sad.gif(
Mama zicea ca de miercuri pana luni nu a mieunat deloc cand pleca cu el sa-i faca antibioticul, dar luni cand a plecat cu el la operatie a mieunat de cateva ori ca si cum si-ar fi luat ramas bun de la casa si de la tata. Doctorul a zis ca a presimtit ca nu se mai intoarce asa ca si-a luat ramas bun. Si iar ca un semn....graul pe care i l-a pus tata saptamana trecuta la in coltit nu a mai iesit....
Cand m-a sunat mama luni, am inteles din tacerea ei ca s-a terminat totul.....eram la telefon cu ea cand i-a dat vestea lui tata.....era ravasit total...plangeam toti 3 la telefon impreuna....
Poate spuneti ca sunt nebuna...dar l-am iubit enorm ...iar ai mei nu mai spun...Sigur Iancu o sa-i faca sa planga atunci cand o sa-i intrebe unde-i Tofi....toata saptamana asta am fost trista si avand in vedere ca tata nu l-a vazut pe Serban pana acum am hotarat sa merg la ei acum...intr-un fel sa-mi iau si eu ramas bun de la Tofy...desi l-au dus la crematoriu joi....

Ufff...in fine...mi-e greu si cand scriu acum..O sa lasam sa treaca un timp si apoi vedem daca mai luam sau nu altul....

Gata..va pup....fug sa-i dau papa lui Serban si il asteptam pe tati sa vina cu Iancu de la gradi si sa plecam ca avem drum lung.....
Weekend placut va dorim...
geocoto

Anku imi pare asa de rau prin ce au trebuit sa treaca baietii tai sad.gif .Incredibil sad.gif .Dupa cum banuiesc cred ca aveti o asigurare care ar trebui sa va acopere.Pt o masina lovita e nasol ca oricat de bine este reparata niciodata nu va mai fi la fel dar acum depinde ce verdict va da cel ce inspecteaza cazul de la asigurari.
Draga Adriana iti inteleg perfect tristetea hug.gif .Faptul ca s a dus in timpul anesteziei poate a fost mai bine, nu a mai suferit.
Nici un alt animal nu inlocuieste cel pe care l ai avut dar poate ca parintilor tai le ar face bine sa le faci un mic "cadou" care miauna.

Andreea sper ca Mihaita sa se simta bine si sa nu mai aveti probleme cu el iar Selenei ii trimitem un pupic.

Eu am fost azi la o petrecere la scoala la fina noastra si tare simpatici sunt cand mai cresc putin si incep sa cunoasca cantecele.
Acum ii asteptam pe prietenii lui Lucas pe la noi Isaiah si Joshua.Weekend ul asta se anunta plin sa vedem ce reusim sa facem..

Va dorim un weekend placut oFloare1.gif
Andymar
Bună mamici, se pare că ceea ce am postat alaltăieri apare în pagina 859 și nu unde ar trebui, adică mai târziu... În fine, Mihăiță e bine acum și vă mulțumesc tuturor pt sfaturi, mi-au prins tare bine. Am trecut la Aptamil și suntem mult mai bine cu burtica, cred că nici nu mai are colici că screme doar când face kaki. Buricuțul e din ce în ce mai bine dar mi se pare ceva ciudat cu el, câteodată se aude ceva parcă ar fi apă sau aer înăuntru și face bulbuci... Oare așa e normal?
Anku îmi pare rău pt ce vi s-a întâmplat, sper să reușiți să reparați mașina că și eu mă atașez mult de mașini... prima mea mașina mi-a fost așa de dragă că am plâns și când mi-a lovit-o un neatent și când am vândut-o.
Adriana îți doresc multă putere și sănătate ca să-ți poți crește puiuții că știu și eu cum e, sunt în aceeași situație, singură cu 2 pitici.
Geo, mândră "jucărie" a primit Lucas, cred că e foarte încântat, noi încă nu ne-am hotărât ce-i luăm Selenei de ziua ei.
Rose voi ce mai faceți, cum mai e Andreea? De ieri am început să-ți citesc blogul și mi-au dat lacrimi când am realizat prin ce ați trecut tu și puiul tău. Dar am nădejdea că Dumnezeu o să vă fie alături la fel ca până acuma și vă doresc să vă bucurați din plin alături de minunea voastră.
De Oana și Claudia nu am mai auzit de mult.
anku
QUOTE(simina_ana @ Nov 18 2011, 10:51 AM) *
Plecam putin pe fuga....marti n e intoarcem. N u putem lipsi f mult pt ca Iancu are gradi. Acum sunt in pragatiri pentru serbarea de Craciun....si a lipsit desul de mult cu bolile lui.

E adevarat, Tofy avea 10 ani, dar o mai putea duce vreo 4- 5.....din pacate anul trecut in decembrie i-a aparut o umflatura la un picior care in timp s-a marit si s-a dovedit a fi cancer la sistemul limfatic. I-au facut citostatice, a luat niste pastile care au localizat tumora si au delimitat-o astfel incat se putea opera. Luni in 14 era programat. Miercurea trecuta s-a spart punga aia si de atunci nu a mai mancat nimic si nu a mai baut apa. Luni l-au operat, au scos tumora, care cica era cat capul unui bebelus...dar nu s-a mai trezit din anestezie. sad.gif( sad.gif( sad.gif(
Mama zicea ca de miercuri pana luni nu a mieunat deloc cand pleca cu el sa-i faca antibioticul, dar luni cand a plecat cu el la operatie a mieunat de cateva ori ca si cum si-ar fi luat ramas bun de la casa si de la tata. Doctorul a zis ca a presimtit ca nu se mai intoarce asa ca si-a luat ramas bun. Si iar ca un semn....graul pe care i l-a pus tata saptamana trecuta la in coltit nu a mai iesit....
Cand m-a sunat mama luni, am inteles din tacerea ei ca s-a terminat totul.....eram la telefon cu ea cand i-a dat vestea lui tata.....era ravasit total...plangeam toti 3 la telefon impreuna....
Poate spuneti ca sunt nebuna...dar l-am iubit enorm ...iar ai mei nu mai spun...Sigur Iancu o sa-i faca sa planga atunci cand o sa-i intrebe unde-i Tofi....toata saptamana asta am fost trista si avand in vedere ca tata nu l-a vazut pe Serban pana acum am hotarat sa merg la ei acum...intr-un fel sa-mi iau si eu ramas bun de la Tofy...desi l-au dus la crematoriu joi....


Ufff...in fine...mi-e greu si cand scriu acum..O sa lasam sa treaca un timp si apoi vedem daca mai luam sau nu altul....

Gata..va pup....fug sa-i dau papa lui Serban si il asteptam pe tati sa vina cu Iancu de la gradi si sa plecam ca avem drum lung.....
Weekend placut va dorim...

da---asa se zice...animalele simt mai bine ca omul sfarsitul...imi amintesc ca si eu am avut 1 pisicut...fiind la tara si nestand in casa in noastra ptr ac nu gatasem casa noastra...stateam la cineva in chirie...sau mai bine spus administram o casa....si respectiva propitara ptr ac nu statea in casa de la tara a pus p sub dulap otrava de soareci...eiiiiiii...pisicul meu s-a bagat p sub dulap...fiind mic si prost...a papat otrava...eu mai proasta i-am dat cu siringa lapte ca stiam ca laprtele ajuta...cand colo...va dati seama deja!!!!i tremra stomacul nu asa!!!si imi aduc aminte ca la un moment dat nu se mai putea deplasa...chiar deloc nu mai mergea...slabise in 3 zile rau...si intr-o duminica a pluat...mama si sora-mea nu erau acasa...si cand s-au intors au gasit pisicul in ploaie dar in curte...s-a tarat cand a simit ca-i vine sfarsitul ca sa nu moara in casa!!!!
Adriana...sper sa va reveniti repede...stiu ca un alt pisic nu-i va locul lui Tofy!!!v-am povestit si de cainele meu...Lupul...v-am pus s poze...asa un animal...plagea cand 0plangeam eu,cat ma aparat...p camp la 12 noaptea ma astepta in fiecare noapte...atat de inteligent era!!!!ca tb sa merg p intuneric noaptea 3 km pna in sat...mi la otravit cineva...cand a mjurit avea spume la gura si inca mai lingea mainile lui sora-mea ,asa credincios ne-a fost!!!cand am plecat din Ro a fugit 2 km dupa taxi dupa mine..parca stia ca nu ne mai vedem,parca stia ca plec departe si nu ma mai intorc...ca doar am mai plecat de acasa dar sa fuga asa niciodata!!!mi s-a sfasiat sufletul cand am aflat!!!de aceea stiu ca nici animalele nu pot fi inlocuite ....ptr ac sunt unice!!!

sper sa aveti parte de o minivacanta frumoasa si relaxanta dragilor!!! hug.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.