Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
geocoto
Noi am avut musafiri si ieri si azi.Noroc de vreme ca am putut sta afara si nu a trebuit sa intram in casa.
Ieri au fost finii pe la noi si baietelul la 5 luni jumatate are deja 10kg ohmy.gif .Lucas la 8 kg era atat de micut pe langa el.Ma pusese pe ganduri diferenta dar atata timp cat este suuuuper energic si sanatos doar asta conteaza.
Azi a papat ceva mai bine dar tot cu cantec si descantec.Ii place sa aiba companie la masa si papa mai binisor.
Azi a zis mama pentru prima oara si pur si simplu mi-au dat lacrimile.Se juca si apoi s-a uitat la mine si mi-a zambit strengareste.Este dulcic foc si rade ca un chinez super.gif

Pupici si pe curand,
Geo

PS Yuppiiii am baietel mare de 7 luni.Ii asteptam pe bunici vineri si sa vezi ce chef tragem bere.gif
oana petrina
LA MULTE LUNITE LUCAS! SA CRESTI MARE SI SANATOS. ESTI O SCUMPETE DE BAIETEL SI AI ZIS SI MAMA. BRAVO L. eusa_clap.gif occasion.gif
Bine ati venit petronici.
multumim fetele de urari
Geo stai linistita ca L sta f ine cu 8 kg.e mult prea mare la 5 luni cu 10 kg. nu te mai stresa ca ai un beb super.
anku pupam pe bebe Darius care mai are putin si face 7 lunite.
of si cu spanacul asta cand am facut si eu rost de el si i-am dat de vre-o 2 ori sa pape acum imi spune-ti ca nu-i bun crybaby.gif of abea astept sa fac 1 an sa fie mai mare si sa-i pot da sa pape cum trebe ca ma dispera papicile astea.
Rose ce mai faci? ce mai face printesa?
va pupammm
anku
oana nu am zis eu ca nu e bun...deci tipa respectiva imi spunea de nitrati...de aia spanacul ar fi mai bun din borcan intr-ucat il are scazut sau deloc... tzuc.gif
anku


la multe lunite lucas-7 lunite...sa cresteti mari,sanatosi si frumosi....
ooooooooo...ce de musafiri aveti.... tongue.gif ne bucuram ca va vin bunicii...
si ca ati inceput sa papati bine...
dc nu aveam atunci diaree si noi cred ca aveam 10 kg.... poate chiar peste..laa modul in care pune darius p el...si acum mancam numai bine deci nu mult...ba chiar mai putin decat spunea rose ca i-ar fi spus dr ca tb sa pape bebe...dar sunt unii care pun p ei mult ...cum suntem si noi oamenii...unii pot manca ce vor ,cand vor si cat vor si nu se pune un gram p ei....altii au grija ce mananca si ptr asta si un pahar de lapte 1.5%se pune desi il b ea la 6 seara... doh.gif
va poop si distractie faina p ziua de azi...si sa prindeti vreme frumoaasa ...nici prea calad nici pea rece tzuc.gif
Rose68
buna dimineata mamici si bebici
Bine ai venit printre noi Petronici
Va asteptam cu poze si povesti mai multe

Kris &Robert ai flacau mare, se apropie cu pasi repezi si el de 6 lunite. Pupam pe obrajori baietel frumos(asta daca ne da voie Denisa)

Ieri a fost nasa mea la noi. Bebele ei are 4 luni si jumatate si are 8 kg si ceva. E mai mare ca Andreuta mea. Este intr-o continua miscare si nu inteleg cum de pune atat pe el, plus ca regurgiteaza foarte mult. (papa tzitzi)

Noi suntem acum iarasi la cura de slabire. Duminica ne revenisem cu stomatita. SI ieri dimineata mi-a papat 200 gr fructe cu 2 biscuitei, la 12 legume pasate 200gr si chiar imi parea bine. Pe la ora 17 hai sa ii dau iaurtel (care de obicei ii place mult) si se stramba si a inceput sa planga. Asa ca nu a ami mancat pana azi la ora 10. Cand ma uit in gurita ei, i-a reaparut bubicele. Asa ca am trecut iar doar pe lapte si cereale ca altceva nu poate papa.
Ce e culmea? Cand eu aveam stomatita dr imi spunea sa ma feresc de orice fel de lactat. Dar ea nu poate papa altceva.
Rose68
o bebelusha din februarie a cazut ieri din pat, dintr-o clipa de neatentie a parintilor.
S-a speriat foarte rau deoarece a cazut in cap..........si a vomitat saracuta toata seara. Si-au petrecut seara din spital in spital ca sa ii faca radiografii si eco sa vada daca e OK. SI este bine dar au ramas toti 3 cu sperietura.Trebuie sa fim foarte atente ca nu e de joaca
Kris&Robert
QUOTE(geocoto @ Jul 21 2009, 12:20 AM) *
Noi am avut musafiri si ieri si azi.Noroc de vreme ca am putut sta afara si nu a trebuit sa intram in casa.
Ieri au fost finii pe la noi si baietelul la 5 luni jumatate are deja 10kg ohmy.gif .Lucas la 8 kg era atat de micut pe langa el.Ma pusese pe ganduri diferenta dar atata timp cat este suuuuper energic si sanatos doar asta conteaza.
Azi a papat ceva mai bine dar tot cu cantec si descantec.Ii place sa aiba companie la masa si papa mai binisor.
Azi a zis mama pentru prima oara si pur si simplu mi-au dat lacrimile.Se juca si apoi s-a uitat la mine si mi-a zambit strengareste.Este dulcic foc si rade ca un chinez super.gif
Pupici si pe curand,
Geo
PS Yuppiiii am baietel mare de 7 luni.Ii asteptam pe bunici vineri si sa vezi ce chef tragem bere.gif


uram si noi la multe lunite pentru dragul de Lucas!
Geo, cred ca esti o mamica tare fericita! eu astept cu nerabdare momentul in care Robert va spune MAMA!
mai balmajeste el ceva si uneori ii si iese, dar de cele mai multe ori spune MEME!

QUOTE(anku @ Jul 21 2009, 11:02 AM) *
la multe lunite lucas-7 lunite...sa cresteti mari,sanatosi si frumosi....
ooooooooo...ce de musafiri aveti.... tongue.gif ne bucuram ca va vin bunicii...
si ca ati inceput sa papati bine...
dc nu aveam atunci diaree si noi cred ca aveam 10 kg.... poate chiar peste..laa modul in care pune darius p el...si acum mancam numai bine deci nu mult...ba chiar mai putin decat spunea rose ca i-ar fi spus dr ca tb sa pape bebe...dar sunt unii care pun p ei mult ...cum suntem si noi oamenii...unii pot manca ce vor ,cand vor si cat vor si nu se pune un gram p ei....altii au grija ce mananca si ptr asta si un pahar de lapte 1.5%se pune desi il b ea la 6 seara... doh.gif
va poop si distractie faina p ziua de azi...si sa prindeti vreme frumoaasa ...nici prea calad nici pea rece tzuc.gif


Robert are 8700 g! ma gandesc daca nu e un pic cam grasunel! voi ce ziceti?

QUOTE(Rose68 @ Jul 21 2009, 11:43 AM) *
buna dimineata mamici si bebici
Bine ai venit printre noi Petronici
Va asteptam cu poze si povesti mai multe
[b]Kris &Robert ai flacau mare, se apropie cu pasi repezi si el de 6 lunite. Pupam pe obrajori baietel frumos(asta daca ne da voie Denisa)[/b]
Ieri a fost nasa mea la noi. Bebele ei are 4 luni si jumatate si are 8 kg si ceva. E mai mare ca Andreuta mea. Este intr-o continua miscare si nu inteleg cum de pune atat pe el, plus ca regurgiteaza foarte mult. (papa tzitzi)
Noi suntem acum iarasi la cura de slabire. Duminica ne revenisem cu stomatita. SI ieri dimineata mi-a papat 200 gr fructe cu 2 biscuitei, la 12 legume pasate 200gr si chiar imi parea bine. Pe la ora 17 hai sa ii dau iaurtel (care de obicei ii place mult) si se stramba si a inceput sa planga. Asa ca nu a ami mancat pana azi la ora 10. Cand ma uit in gurita ei, i-a reaparut bubicele. Asa ca am trecut iar doar pe lapte si cereale ca altceva nu poate papa.
Ce e culmea? Cand eu aveam stomatita dr imi spunea sa ma feresc de orice fel de lactat. Dar ea nu poate papa altceva.


cred ca Denisa nu se supara!
imi pare rau sa aud ca aveti problemute! sper sa treca cat mai repede!
pupam si noi o dulceata de fetita!
petronici
[url=http://www.caption.it/][/url Buna fetelor,cred ca am reusit ceva
Rose68
Petronici inca un baietel mumos
am fost la ORL astazi: diagnostic rinofaringita acuta care e dus la otita medie plus margaritel
anku
QUOTE(Rose68 @ Jul 21 2009, 04:12 PM) *
o bebelusha din februarie a cazut ieri din pat, dintr-o clipa de neatentie a parintilor.
S-a speriat foarte rau deoarece a cazut in cap..........si a vomitat saracuta toata seara. Si-au petrecut seara din spital in spital ca sa ii faca radiografii si eco sa vada daca e OK. SI este bine dar au ramas toti 3 cu sperietura.Trebuie sa fim foarte atente ca nu e de joaca

mai degraba este sperietura...
depinde si ce aveau p jos ,covor sau parchet...si cat de inalt era patul...
darius mi-a aczut la 4 sapt....de fapt ia cazut lu tacso...cum il las la el cum cade...am covor jos si nu e nimic...
dar dc un bebe cade si vomita nu e in regula...
cade cade...asta este...si noi am cazut...dar depinde de unde cade...si unde doh.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Jul 22 2009, 12:57 AM) *
Petronici inca un baietel mumos
am fost la ORL astazi: diagnostic rinofaringita acuta care e dus la otita medie plus margaritel

ooooo sad.gif
ai citit p net despre ele?????
ptr rinofaringita zice ca nu tb tratament dar ptr otita tb amoxacilina...
ce este margaritel??????? unsure.gif
cam in 7 zile ar trece...si este noramal...
un bebe sanatos face acasa de 4-6 ori p an si mai frecvent atunci cand parintii sunt fumatori,sunt dusi la cresa sau gradinite,spunea undeva si de folosirea suzetei... unsure.gif
sa stiu si eu .::::
ca astia imi zic tot in doi peri si ma ia cu anlizele...cum este darius bolnav cum hop toate analizele...si dc iasa prost chiar dc darius mananaca si nu are febra....ma trimite in spital... wacko.gif wacko.gif wacko.gif
dc iasa bine analizele imi spune ca trece....si nu-mi da taratament...
e bine ca nu-mi da antibiotice ptr bebe-deocamdata nu am luat antibiotice-dar cateodata ma apuca disperarile-noua o diareee ne trece in 24 de zile ca nu ne da nimic,si o raceala si cate o luna ca ne chinuim cu spray care curata direct plamanul maram sa nu ia medicamente ca se pierde in sange si afecteaza organele si sparay-ul actioneaza direct...de nas nu mai zic...doamneeeeeeeeee imi vine sa stau toata iarna in casa cu bebe ....numai sa nu mai raceasca ...ca iar urmeaza nopti nedormite si plnasete ....
sa va simtiti mai bine....
si stomatita a trecut????? tzuc.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Jul 22 2009, 12:23 AM) *
ooooo sad.gif
ai citit p net despre ele?????
ptr rinofaringita zice ca nu tb tratament dar ptr otita tb amoxacilina...
ce este margaritel??????? unsure.gif
cam in 7 zile ar trece...si este noramal...
un bebe sanatos face acasa de 4-6 ori p an si mai frecvent atunci cand parintii sunt fumatori,sunt dusi la cresa sau gradinite,spunea undeva si de folosirea suzetei... unsure.gif
sa stiu si eu .::::
ca astia imi zic tot in doi peri si ma ia cu anlizele...cum este darius bolnav cum hop toate analizele...si dc iasa prost chiar dc darius mananaca si nu are febra....ma trimite in spital... wacko.gif wacko.gif wacko.gif
dc iasa bine analizele imi spune ca trece....si nu-mi da taratament...
e bine ca nu-mi da antibiotice ptr bebe-deocamdata nu am luat antibiotice-dar cateodata ma apuca disperarile-noua o diareee ne trece in 24 de zile ca nu ne da nimic,si o raceala si cate o luna ca ne chinuim cu spray care curata direct plamanul maram sa nu ia medicamente ca se pierde in sange si afecteaza organele si sparay-ul actioneaza direct...de nas nu mai zic...doamneeeeeeeeee imi vine sa stau toata iarna in casa cu bebe ....numai sa nu mai raceasca ...ca iar urmeaza nopti nedormite si plnasete ....
sa va simtiti mai bine....
si stomatita a trecut????? tzuc.gif


margaritel= popular AFTA,
geocoto
QUOTE(oana petrina @ Jul 21 2009, 09:01 AM) *
LA MULTE LUNITE LUCAS! SA CRESTI MARE SI SANATOS. ESTI O SCUMPETE DE BAIETEL SI AI ZIS SI MAMA. BRAVO L. eusa_clap.gif occasion.gif

Geo stai linistita ca L sta f ine cu 8 kg.e mult prea mare la 5 luni cu 10 kg. nu te mai stresa ca ai un beb super.



QUOTE(Rose68 @ Jul 21 2009, 10:57 PM) *
Petronici inca un baietel mumos
am fost la ORL astazi: diagnostic rinofaringita acuta care e dus la otita medie plus margaritel


Multumim la toata lumea pentru urari.

Oana nu ai de ce sa-ti faci griji pentru spanac pentru ca este ff bun pt Mateiut daca este pregatit corespunzator.In nici un caz sa nu-i pregatesti spanac congelat ci numai proaspat si nu se pastreaza ci se serveste imediat dupa preparare.I-am facut si eu ieri lui Lucas in combinatie cu cartof si branzica si nu l-a bucurat deloc.A papat 50gr dar destul de greu.Iar de spanacul la borcanel nu stiu ce sa-ti zic, asta este decizia ta daca-i dai sau nu.Este periculos prin schimbarea nitratilor in nitriti, dar nu-i cazul daca spanacul este proaspat.

Rose imi pare tare rau sa aud de Andreuta cum se mai chinuie mititica.Poate incerci sa-i dai ceva homeopat cu aloe pentru intarirea sistemului imunitar.O pupam dulce si va uram insanatosire grabnica.

Azi Lucas a dormit ceva mai multicel si a fost mai linistit deci prin urmare si eu.Sta sa ploua dar nu ma indur sa-l iau din gradina, doarme asa frumos.
Da ne bucuram Anku, ca ne vin bunicii, sa vedem cum reactioneaza piticul ca a devenit timid cu strainii.

Bye,
Geo
Rose68
QUOTE(geocoto @ Jul 22 2009, 07:43 PM) *
Multumim la toata lumea pentru urari.

Oana nu ai de ce sa-ti faci griji pentru spanac pentru ca este ff bun pt Mateiut daca este pregatit corespunzator.In nici un caz sa nu-i pregatesti spanac congelat ci numai proaspat si nu se pastreaza ci se serveste imediat dupa preparare.I-am facut si eu ieri lui Lucas in combinatie cu cartof si branzica si nu l-a bucurat deloc.A papat 50gr dar destul de greu.Iar de spanacul la borcanel nu stiu ce sa-ti zic, asta este decizia ta daca-i dai sau nu.Este periculos prin schimbarea nitratilor in nitriti, dar nu-i cazul daca spanacul este proaspat.

Rose imi pare tare rau sa aud de Andreuta cum se mai chinuie mititica.Poate incerci sa-i dai ceva homeopat cu aloe pentru intarirea sistemului imunitar.O pupam dulce si va uram insanatosire grabnica.

Azi Lucas a dormit ceva mai multicel si a fost mai linistit deci prin urmare si eu.Sta sa ploua dar nu ma indur sa-l iau din gradina, doarme asa frumos.
Da ne bucuram Anku, ca ne vin bunicii, sa vedem cum reactioneaza piticul ca a devenit timid cu strainii.

Bye,
Geo

nu prea credeam in diagnosticele date ieri deoarece in rinofaringita se face febra peste 38, in otita exista dureri la nivelul urechii, deasupra lobului asa ca am fost la un alt medic ORL si aici ni s-a infirmat diagnosticul de otita si intr-adevar are rosu in gat iar pentru bubite ne-a dat un preparat facut dupa reteta dr respectiv. Asa ca intrerupem antibioticul pentru ca nu stiu inca ce sa cred: are sau nu otita. Am vorbit cu dr pediatru si a zis ca e in Galati un foarte bun dr ORL si ca mai bine o ducem si acolo.

Si-a revenit Lucas cu papica?
ANdreuta nu mai papa mai deloc ( si de rosu in gat si de la afte). Ieri a papat in 24 de ore 100 ml lapte si 120 gr spanac cu cartofi.
Astazi 200gr legume si 100 gr fructe. Atat.
Si sa stii ca si Andreuca se dovedeste timida cu strainii. Am fost cu ea in facultatea pe care am absolvit-o eu si o doamna mi-a purtat-o prin toate cabinetele. Nu a plans, dar nici nu a zambit nimanui, a avut tot timpul botic serios.
Tot asa a reactionat si la o inmormantare.
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Jul 22 2009, 07:05 PM) *
nu prea credeam in diagnosticele date ieri deoarece in rinofaringita se face febra peste 38, in otita exista dureri la nivelul urechii, deasupra lobului asa ca am fost la un alt medic ORL si aici ni s-a infirmat diagnosticul de otita si intr-adevar are rosu in gat iar pentru bubite ne-a dat un preparat facut dupa reteta dr respectiv. Asa ca intrerupem antibioticul pentru ca nu stiu inca ce sa cred: are sau nu otita. Am vorbit cu dr pediatru si a zis ca e in Galati un foarte bun dr ORL si ca mai bine o ducem si acolo.

Si-a revenit Lucas cu papica?
ANdreuta nu mai papa mai deloc ( si de rosu in gat si de la afte). Ieri a papat in 24 de ore 100 ml lapte si 120 gr spanac cu cartofi.
Astazi 200gr legume si 100 gr fructe. Atat.
Si sa stii ca si Andreuca se dovedeste timida cu strainii. Am fost cu ea in facultatea pe care am absolvit-o eu si o doamna mi-a purtat-o prin toate cabinetele. Nu a plans, dar nici nu a zambit nimanui, a avut tot timpul botic serios.
Tot asa a reactionat si la o inmormantare.


Aveti noroc ca nu a facut febra ca si Lucas, iar cu papica te cred ca nu papa saracuta ca o doare tare.
Noua ne-a zis pediatra sa nu-i dam decat laptic pentru ca se simt rau de la rosu in gat.Dar ulterior mi-a fost greu sa-l conving sa reia piureutul.
Acum este bine dar papa putintel.
Azi a baut ceva mai mult ceai vreo 200ml ca am cumparat unul de fructe si i-a placut, dar laptic cam 500ml, 50g piureut legume, 50g iaurt.Mai mult nu se poate daca nu vrea.

Multa sanate va dorim si cam in 3, 4 zile trece.
danieelaa
buna fetelor...pupici dulci de la noi pt toate mamele si bb de decembrie si nu numai
imi pare rau sa aud ca sunt ingerasi cu probleme rose sanatate multa la bubulina,geo si eu am avut probleme cu mancarea o saptamana mi-a papat ca un bb de 2-3 zile,dar acum si-a revenit,cu intarziere la multe lunitze lucas,sa cresti mare si cuminte,lucas parca daca am inteles bine a zis mama,felicitari(sper ca nu am gresit)si Denisa zice tata nervi.gif ata ete va zice si mama,am vazut ca uni stau in fund alti (andreea)se ridica in picioruse felicitari tuturor.............LA MULTE LUNITZE TUTUROR,
noi suntem bine crestem, stam in fund mai ales in carucior, acasa nu prea sta mult dar avem timp,suntem tot asa de cuminti inca nu avem lacrimioare nici acum nervi.gif..... papam si radem non stop,radem din orice si la oricine suntem mereu vesele
oana ai un ingeras foarte frumos,kriss de robert nu mai zic love1.gif love1.gif love1.gif ce l-as lua in brate un pic sa il smotacesc si vad ca ne-a intrecut in kg bv lui love1.gif sigur a fost un rasfatat cat a fost la buni floare2.gif ...................de fapt scumpe mama aveti toate niste pitici superbi trandafir.gif a fost darnic mosul
anku pupci si pt voi de la noi floare2.gif
de la denisa mii de pupici pt Robert, Lucas, Andreea, Matei,Darius ce mai pt toti ingerasii.........bun venit noilor mamici sa va traiasca ingerasii
aveti grija de voi si voi ingerasi sa le aduce-ti cat mai multe bucurii mamelor
danieelaa
LA MULTE LUNITZE DARIUS occasion.gif occasion.gif occasion.gif
geocoto


DARIUS

La multe lunite si de la noi, sa cresti mare si sanatos.

Pup,
Geo
geocoto

Asa bine ma simt eu dupa ce fac nani si am papat.Se vede si un dintisor dar il vom arata mai bine peste vreo 2 saptamani.
Rose68
La multi ani Mateiut occasion.gif oFloare1.gif
La multi ani Lucas occasion.gif oFloare1.gif
La multi ani Darius occasion.gif oFloare1.gif
La multi ani Robert occasion.gif oFloare1.gif
Flacai, sa cresteti mari si sa va bucurati parintii
Iertati-ma pentru intarziere dar cu bebica bolnava imi e tare greu.
Rose68
QUOTE(danieelaa @ Jul 23 2009, 03:46 PM) *
LA MULTE LUNITZE DARIUS occasion.gif occasion.gif occasion.gif

pupam fetita frumoasa si va uram concediu placut in continuare
Nasa ta e insarcinata? sau am inteles eu gresit?
Daca este, sarcina usoara si un bebe sanatos
Rose68
QUOTE(geocoto @ Jul 23 2009, 06:46 PM) *

Asa bine ma simt eu dupa ce fac nani si am papat.Se vede si un dintisor dar il vom arata mai bine peste vreo 2 saptamani.

esti un dulcic, cand zambesti , imi vine sa te pap, dar trebuie sa te las pentru mami si tati
Nici nu se vede ca ai fost bolnavior tongue.gif
oana petrina
La multe lunite Darius. sa cresti mare si sanatos. te pupam pe nasuc
Denisuca draga ce bine ti-o fi in vacanta. te pupam si te asteptam cu pozici de la bunici. sa fi cuminte.
Lucas puiule sa ne arati dintisorii. tare scump mai esti.
mi-as dori tare mult sa ne intalnim intr-o zi cu bebeii. parca va cunosc de-o viata.
va pupam
lllyane
QUOTE(Rose68 @ Jul 24 2009, 11:17 AM) *
pupam fetita frumoasa si va uram concediu placut in continuare
Nasa ta e insarcinata? sau am inteles eu gresit?
Daca este, sarcina usoara si un bebe sanatos

[color="#FF0000"][/color]
da draga rose sunt insarcinata in 11 saptamani aproape 12.
multumesc mult pt urarii.ai o minunatie de fetita,imi pare rau ca este bolnavioara ,dar las ca treceti peste tot.
va doresc sa cresteti marii si sanatoase ca frumose sunteti oricum.
pupici din alba iulia hug.gif
Rose68
Medicul pediatru imi tot spune sa ii introduc oul si ficatelul de pui si mi-a dat 2 retete. Le voi incerca cand se face bine pentru ca deocamdata nu prea papam. Atentie pentru reteta de ou, intai introduceti oul asa cum trebuie abia apoi faceti reteta(adica prima data un sfert de galbenus fiert minim 10 minute) apoi peste cateva zileo jumatate si peste alte cateva zile un galbenus intreg.
FICAT DE PASARE

o bucata ficat de pasare (un lob), 2 morcovi, 2 rondele de dovlecel, verdeturi (patrunjel), putin lapte.
Cum se procedeaza:
Se fierbe ficatul (dupa ce s-a aruncat prima apa). Se fierb si legumele foarte bine. Se paseaza cu furculita si se adauga putin lapte.

Este de preferat sa nu se mixeze, caci poate fi un bun exemplu pentru masticatie (ca o ciorbita).

RETETA CU OU
Ingrediente: doi cartofi, 40 gr branza de vaci, 1 galbenus de ou fiert tare, o bucatica de unt cat o aluna si lapte cat sa aiba piureul o consistenta moale sa nu fie inecacios.

Cum se procedeaza:
Cartofii se spala, se curata, se taie bucatele, se spala iarasi si se pun la fiert. Cand au fiert suficient se adauga restul igredientelor si se mixeaza. Pofta buna!
Rose68
Pasta de carne cu cartofi
carne de pui(pulpa sau piept), 2 cartofi de marime medie, verdeata, un iaurt natural(100 ml)
Mod de preparare:
Se fierbe bine carnea, pana cand devine frageda. Se raceste. Intre timp, cartofii, curatati de coaja si spalati, se fierb in apa nesarata, impreuna cu verdeata. Se da apoi carne prin masina de tocat sau se toaca marunt cu un cutit.

Cartofii se scot din apa, se curg, apoi se zdrobesc bine si se amesteca cu carnea maruntita sau tocata. Se adauga iaurtulsi se amesteca pana se obtine o crema groasa.
Rose68
TARTA CU SPANAC
Ingrediente: 50 g spanac , 1 galbenus fiert , 40 ml lapte, 1 lingurita smantana proaspata, un cartof.

Cum se procedeaza:
Cartoful se curata, se taie in bucati si se pune la fiert intr-o cratita cu apa clocotinda. Cu 2 minute inainte de a termina de fiert cartoful, se adauga in cratita la fiert si spanacul. Din lapte caldut si smantana sa face un sos. Dupa ce au fiert,spanacul si cartofii se amesteca bine, pana se obtine un piure care se amesteca cu galbenusul.

Combinatia obtinuta se pune intr-un vas termorezistent uns cu unt si se fierbe in bain-marie circa de 15 minute. Se serveste pe un platou, turnand deasupra amestecul caldut de lapte si smantana.
petronici
Multumim Rose pt retete.De acum incercam si noi sa intoducem outul si ficatelul de pasare.Insanatosire grabnica Andreei.Si al meu a facut rosu in gat si tuseste uneori.Am fost astazi cu el la pediatru si mi-a dat supozitoare(cate 2 timp de 4 zile)si aerosol(tot 4 zile).Nu mananca mai nimic doar un pic de laptic si fructa.Sa speram ca o sa traca repede.
anku
QUOTE(petronici @ Jul 24 2009, 05:33 PM) *
Multumim Rose pt retete.De acum incercam si noi sa intoducem outul si ficatelul de pasare.Insanatosire grabnica Andreei.Si al meu a facut rosu in gat si tuseste uneori.Am fost astazi cu el la pediatru si mi-a dat supozitoare(cate 2 timp de 4 zile)si aerosol(tot 4 zile).Nu mananca mai nimic doar un pic de laptic si fructa.Sa speram ca o sa traca repede.

si voua tot spray v-a dat?????? doh.gif
si noua de fiecare data cand avem o probl ne da spray....
eu nu sunt prea multumita... sad.gif
anku
multumim fetelor ...ptr urari...
darius azi noapte a plans din 5 minute in 5 minute....chiar nu stiu ce are...ca nu e de la gingii...
probabil perioada dezvoltarii...ca in rest nu a intervenit nici o schimbare-nu s-a uitat la tv,nu a vb nimeni tare,l-am plimbat ieri...nu am ascultat muzica ca sa zic ca l-a deranjat...
ma rog...speram ca in noaptea sat o sa fie bine...

geocoto
Buna mamici,

Din cate am inteles in perioada eruptiei, scade sistemul imunitar si unii bebei fac rosu in gatic.Important este sa-i hidratati si in vreo 4-5 zile trece de la sine.Nu se da nimic in caz de rosu in gat doar ca sa scazi febra alternam supozitoare cu nurofen siropel la 4 ore.
Lucas nu a vrut nici azi sa pape piureutul.Nu-i place sa-i adaug nimic nou.Vom incerca si cu borcanel sa vedem.

Un weekend placut va dorim,
Geo
anku
QUOTE(geocoto @ Jul 23 2009, 05:46 PM) *

Asa bine ma simt eu dupa ce fac nani si am papat.Se vede si un dintisor dar il vom arata mai bine peste vreo 2 saptamani.

da...arata f bine...
si ce vivace este...ce iute...ca o pisicuta manevreaza jucaariile ..
cam cat doarme cand se culca???
anku
QUOTE(geocoto @ Jul 24 2009, 05:58 PM) *
Buna mamici,

Din cate am inteles in perioada eruptiei, scade sistemul imunitar si unii bebei fac rosu in gatic.Important este sa-i hidratati si in vreo 4-5 zile trece de la sine.Nu se da nimic in caz de rosu in gat doar ca sa scazi febra alternam supozitoare cu nurofen siropel la 4 ore.
Lucas nu a vrut nici azi sa pape piureutul.Nu-i place sa-i adaug nimic nou.Vom incerca si cu borcanel sa vedem.

Un weekend placut va dorim,
Geo

din cate am obs...cati medici atatea medicatii sau trataamente...
din ce am citit si eu asa este...nu tb nimic pt rosu in gat...
eu ma gandesc...asa ...ca eu cred ac si temp fff ridicate duc la rosu in gat... unsure.gif
geocoto
Si uite ca tot am vazut un filmulet cu Andreuta care vorbea si mi-am dorit sa-l vad si pe Lucas la fel, mi-a oferit un spectacol



Cat doarme?Cam multicel dar asta este, de la 19 la 8 dimineata de la 10 la 13 de la 15 la 16 si de la 17 la 18.Am sa o intreb pe Dr daca e normal.Prefera sa doarma decat sa pape daca e ceva care nu-i place.Si tot timpul doarme cu muzica la cap altfel il trezeste Alda care se misca non stop sau taticul care mereu face zgomot involuntar... mad.gif
Dar cat e treaz trebuie sa-l leg de mine ca altfel il pierd la cata energie are.
Kris&Robert
QUOTE(Rose68 @ Jul 24 2009, 11:15 AM) *
La multi ani Mateiut occasion.gif oFloare1.gif
La multi ani Lucas occasion.gif oFloare1.gif
La multi ani Darius occasion.gif oFloare1.gif
La multi ani Robert occasion.gif oFloare1.gif
Flacai, sa cresteti mari si sa va bucurati parintii
Iertati-ma pentru intarziere dar cu bebica bolnava imi e tare greu.


multumim de urari Rose!
multa sanatate Andreei! si un pupic dulce de la Obi!

cu intarziere, spunem si noi LA MULTI ANI pentru Darius si speram sa ne ierte!

tzuc.gif

pentru toti bebii de decembrie o felie de tort de la Obi, cu mult drag!



oana petrina
calduraaaaaaaaaaaaaaaa mareeeeeeeeeeeeeeeeee. daca o mai tine asa crapam de atata caldura. aseara la 1o erau 32 de grade afara.e criminal. abea astept toamna. nu putem iesi afara mai devreme de 7 seara.si tin copilul in casa toata ziua.
vad ca inca mananca bine desi i-au iesit dintisorii si se vad destul de bine. facem baie in fiecare seara ptr ca e f cald si transpira. in restul zilei ne balacim la chiuveta cu manutele si talpicile. tare ne mai place apa.
am gasit o gradinita particulara care ii primeste sub 3 ani. au grupe speciale de bebei si chiar vrb cu sotul meu sa-l dam de la anu din toamna. o sa aiba aproape 2 ani. si e super acolo. ca si asa nu am cu cine sa-l las de la 2 ani si nici bona nu vreau. prefer sa socializeze cu copiii si sa stea intr-un mediu in care are ce invata. asa acasa se salbaticeste si se alinta la maxim numai cu noi astia mari.
Geo bebe Lucas e un scump. iti vine sa-i papi gurita .
va pupam
Rose68
http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=3580
bb-ul lui Petronici participa la concurs
anku
QUOTE(Rose68 @ Jul 25 2009, 05:44 PM) *
http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=3580
bb-ul lui Petronici participa la concurs

votat,,,
andreiuta ce face?????? tzuc.gif
anku
QUOTE(oana petrina @ Jul 25 2009, 01:58 PM) *
calduraaaaaaaaaaaaaaaa mareeeeeeeeeeeeeeeeee. daca o mai tine asa crapam de atata caldura. aseara la 1o erau 32 de grade afara.e criminal. abea astept toamna. nu putem iesi afara mai devreme de 7 seara.si tin copilul in casa toata ziua.
vad ca inca mananca bine desi i-au iesit dintisorii si se vad destul de bine. facem baie in fiecare seara ptr ca e f cald si transpira. in restul zilei ne balacim la chiuveta cu manutele si talpicile. tare ne mai place apa.
am gasit o gradinita particulara care ii primeste sub 3 ani. au grupe speciale de bebei si chiar vrb cu sotul meu sa-l dam de la anu din toamna. o sa aiba aproape 2 ani. si e super acolo. ca si asa nu am cu cine sa-l las de la 2 ani si nici bona nu vreau. prefer sa socializeze cu copiii si sa stea intr-un mediu in care are ce invata. asa acasa se salbaticeste si se alinta la maxim numai cu noi astia mari.
Geo bebe Lucas e un scump. iti vine sa-i papi gurita .
va pupam

dupa parerea mea o super -alegere...
si noi tb sa ne ducem sa cautam loc la cresa...
cica sunt fff solicitate....si tb sa te anunti cu un an inainte....sunt mamici care din a -3 a luna de sdarcina cauta deja loc ptr cresa...
da ...asa vrem si noi...sa se socializeze...
trimite-ti si la noi din caldura va rooooooooooooooog....noi azi am vrut sa mergem la strand dar nu am putut efectiv ptr ca afara au fost maxim 18 grade azi...de dim erau 14 grade...dar este soare si sufla un vant rece.... crybaby.gif
e biune ca nu e cald...dar asa am p๖atit si anu trecut...efectiv nu ai cum sa te duci la baie ...rar dar rar sunt 25 grade si la noi...
si noi tot o data p zi facem baita....citeam p un alt forum ca tb sa facem baita la bebici de 4-5 ori p zi vara... anima1.gif doh.gif wacko.gif ceea ce mie nu mi se pare ok deloc....
va cred ca-l alintati de numa...#
poopam iun mateiut frumos si p tine... tzuc.gif
anku
QUOTE(Kris&Robert @ Jul 24 2009, 10:37 PM) *
multumim de urari Rose!
multa sanatate Andreei! si un pupic dulce de la Obi!

cu intarziere, spunem si noi LA MULTI ANI pentru Darius si speram sa ne ierte!

tzuc.gif

pentru toti bebii de decembrie o felie de tort de la Obi, cu mult drag!


ne iertati voi p noi ca nu v-am facut urari
de 6 lunite....
un sincer la multe lunite cu toate cele bune....
ce tort super..... tzuc.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Jul 24 2009, 10:11 PM) *
Si uite ca tot am vazut un filmulet cu Andreuta care vorbea si mi-am dorit sa-l vad si pe Lucas la fel, mi-a oferit un spectacol



Cat doarme?Cam multicel dar asta este, de la 19 la 8 dimineata de la 10 la 13 de la 15 la 16 si de la 17 la 18.Am sa o intreb pe Dr daca e normal.Prefera sa doarma decat sa pape daca e ceva care nu-i place.Si tot timpul doarme cu muzica la cap altfel il trezeste Alda care se misca non stop sau taticul care mereu face zgomot involuntar... mad.gif
Dar cat e treaz trebuie sa-l leg de mine ca altfel il pierd la cata energie are.

vaaaaaaiiiii...trimite lucas si la darius somn...nu cred caeste rau ca doarme...dar nu stiu sigur....
oricum geo arata ff bine...parerea mea este ca nu ai de ce sa te necajesti...papa si el cat are nevoie si ce-i place.... tzuc.gif
anku


la multe lunite denisa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!sa cresti mare,sanatoasa si frumoasa.....
tina71
buna mamici, am revenit si noi , dupa atata timp, dar am avut calculatorul virusat si dupa ce am rezolvat problema am avut mari probl cu internetul
multumim ca nu ne-ati uitat si ne-ati pus si pe noi in lista cu bebei si mamici;Geo multumim pt urarile de ziua noastra
uram si noi La multe lunite tuturor bebeilor si sa ne scuzati de intarziere floare2.gif
Roseam vazut reteta ta cu spanac si vreau sa te intreb ce fel de lapte folosesti la ea, lapte formula sau de vaca, iar smantana poate fi de orice fel sau e ceva mai special pt bebei, pt ca aici se gaseste o smantana asa de grasa parca ar fi unt
astazi mami m-a lasat un pic nesupravegheat si am cazut din pat. am un cucui mic la frunte care spre seara aproape nu se mai observa , dar alte reactii nu am avut, doar ca am plans. oricum maine ma duc la dr sa-l vada si sa vedem ce parere are, poate treb o radiografie la capusor
va pupam dulce si sper sa revenim si cu poze
Rose68
QUOTE(tina71 @ Jul 27 2009, 05:15 AM) *
buna mamici, am revenit si noi , dupa atata timp, dar am avut calculatorul virusat si dupa ce am rezolvat problema am avut mari probl cu internetul
multumim ca nu ne-ati uitat si ne-ati pus si pe noi in lista cu bebei si mamici;Geo multumim pt urarile de ziua noastra
uram si noi La multe lunite tuturor bebeilor si sa ne scuzati de intarziere floare2.gif
Roseam vazut reteta ta cu spanac si vreau sa te intreb ce fel de lapte folosesti la ea, lapte formula sau de vaca, iar smantana poate fi de orice fel sau e ceva mai special pt bebei, pt ca aici se gaseste o smantana asa de grasa parca ar fi unt
astazi mami m-a lasat un pic nesupravegheat si am cazut din pat. am un cucui mic la frunte care spre seara aproape nu se mai observa , dar alte reactii nu am avut, doar ca am plans. oricum maine ma duc la dr sa-l vada si sa vedem ce parere are, poate treb o radiografie la capusor
va pupam dulce si sper sa revenim si cu poze

Tina, mamica de baieti frumosi bine ai revenit, asteptam poze sa vedem cat de frumos a-ti crescut
In loc de smantana folosesc Cremoso iaurt cu 4% grasime (smantana are minim 12 maxim 20% grasime) iar lapte folosesc UHT cu 3% grasime (acelasi lapte il utilizez la fabricarea branzicei calcice)
Rose68
QUOTE(tina71 @ Jul 27 2009, 05:15 AM) *
buna mamici, am revenit si noi , dupa atata timp, dar am avut calculatorul virusat si dupa ce am rezolvat problema am avut mari probl cu internetul
multumim ca nu ne-ati uitat si ne-ati pus si pe noi in lista cu bebei si mamici;Geo multumim pt urarile de ziua noastra
uram si noi La multe lunite tuturor bebeilor si sa ne scuzati de intarziere floare2.gif
Roseam vazut reteta ta cu spanac si vreau sa te intreb ce fel de lapte folosesti la ea, lapte formula sau de vaca, iar smantana poate fi de orice fel sau e ceva mai special pt bebei, pt ca aici se gaseste o smantana asa de grasa parca ar fi unt
astazi mami m-a lasat un pic nesupravegheat si am cazut din pat. am un cucui mic la frunte care spre seara aproape nu se mai observa , dar alte reactii nu am avut, doar ca am plans. oricum maine ma duc la dr sa-l vada si sa vedem ce parere are, poate treb o radiografie la capusor
va pupam dulce si sper sa revenim si cu poze

Andreea a cazut saptamana trecuta din carut pe mozaic in policlinica, era legata si cu carutul la orizontala si eu vorbeam cu asistenta si m-am trezit cu ea pe jos pe burta cu capul pe manuta apoi a zburat pe mozaic. Medicul mi-a zis sa nu ma grabesc cu radiografia pebtru ca e iradiere si a ami facut una la piciorus acu 1 luna si inca una acum 2 luni tot la picior, basca in ianuarie 2 la plamani. Mi-a zis sa o supraveghez 72 de ore daca palnge, doarme prea mult sau da semn de ameteala ori vomita.
Kris&Robert
QUOTE(anku @ Jul 25 2009, 09:21 PM) *
ne iertati voi p noi ca nu v-am facut urari
de 6 lunite....
un sincer la multe lunite cu toate cele bune....
ce tort super..... tzuc.gif


multumim!

uram si noi, cu intarziere!

pentru denisa:

Kris&Robert
QUOTE(Rose68 @ Jul 27 2009, 03:20 PM) *
Andreea a cazut saptamana trecuta din carut pe mozaic in policlinica, era legata si cu carutul la orizontala si eu vorbeam cu asistenta si m-am trezit cu ea pe jos pe burta cu capul pe manuta apoi a zburat pe mozaic. Medicul mi-a zis sa nu ma grabesc cu radiografia pebtru ca e iradiere si a ami facut una la piciorus acu 1 luna si inca una acum 2 luni tot la picior, basca in ianuarie 2 la plamani. Mi-a zis sa o supraveghez 72 de ore daca palnge, doarme prea mult sau da semn de ameteala ori vomita.


offff! saracutza de ea! de la Obi pentru Andreea!

floare2.gif

ca sa uite de cazatura!
anku


la multe lunite stefanut!!!!!! occasion.gif occasion.gif occasion.gif
ce mai faceti?????
speram ca sunteti bine ca nu prea mai stim de voi....
va poopam si va dorim o zi frumoasa...... tzuc.gif
anku
ce mai faceti mamicui si bebici???????
andreiuta speram sa nu fie niumic grav ptr faptul ca ai cazut.....
noi am fost aseara la gradina sa udam si ne-au muscat tantarii...5 ...de cap... wacko.gif dar nu-i bai las ca trece. ...
in rest...am trecut si noi p iaurt simplu fara fructite....si papa si ma bucur tare ca nu vreau sa mai manace dulce si iaurtul ala de bebe e groaznic de duuuuuuuuuulce........ wacko.gif
geo voi aveti musafiri...sa va simtiti bine va dorim...
geutica ce mai faceti????
de simina ana mai stie cineva ceva????
va poopam tzuc.gif
era sa uit....rose zi-mi si mie cum ingheti papa ptr andreiuta????
gata amestecat tot ???carnea gata fiarta?????sau????ati incercat peste???3 zile se tine inghetata mancarica????
ce parere aveti de amidon????citisem undeva ca se poate ingheta orice mai putin cartofii... unsure.gif cica din cauza amidonului...la fel si cu supa cica nu e binme sa o tii la fridgider dc ai fiert si cartofi....
cum faci????
nu ca as ingheta eu nu stiu cat ...dar dc iau un pui iau pieptul si ptr o portie mai ca inghet ptr darius....
tzuc.gif
alina84
Salutare mamicilor,am revenit si noi.Am fost plecati prin tara intr-o mica vacanta.Uram si noi bebicilor de decembrie La multi ani,desi cu intarziere.
Stefanut e bine,a inceput sa-i placa in premergator,inca nu i-au aparut dintisorii.
Va pupam si va dorim o zi buna.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.