Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
eu si darius am dormit de la 10.30 pana la 12 azideci 13 ore jumatate si am mancat la 4 jumatate si la 9 jumatate.
s-a facut baiat cuminte....si asa m-am odihnit si eu.... wink.gif
voi ce faceti??? tzuc.gif
ellena_elly
Bunaa fitili..ce mai faceti..:X..??..Ce mai fac bebei..:X?..
Ma ajutati si pe mine la un concurs pt ala micu..??..Nu trebuie decat un vot pe linku asta http://www.babyphoto.ro/blog/?p=540. (clic pe orice poza inseamna un vot)..si care vreti sa ma ajutati si cu un coment..(un coment =1 pct)...nu trebuie decat sa va faceti cont...e simplu nu cere decat nume parola mail..si nu trebuie sa asteptati confirmarea prin mail...apoi va loghati..si sus apare o banda neagra...pe care scrie visit baby photo..ceva de genu..apoi dati in josul paginii...si scrie previos entries..si tre'sa apara si galeria lu'ala micu..si dati la coments..:X..VA ROGGGGGGGGGGGG..:x:X..AM NEV DE COMENTURI SI VOTURI..pana duminica e concursull...
simina_ana
QUOTE(ellena_elly @ Mar 16 2009, 10:42 PM) *
Bunaa fitili..ce mai faceti..:X..??..Ce mai fac bebei..:X?..
Ma ajutati si pe mine la un concurs pt ala micu..??..Nu trebuie decat un vot pe linku asta http://www.babyphoto.ro/blog/?p=540. (clic pe orice poza inseamna un vot)..si care vreti sa ma ajutati si cu un coment..(un coment =1 pct)...nu trebuie decat sa va faceti cont...e simplu nu cere decat nume parola mail..si nu trebuie sa asteptati confirmarea prin mail...apoi va loghati..si sus apare o banda neagra...pe care scrie visit baby photo..ceva de genu..apoi dati in josul paginii...si scrie previos entries..si tre'sa apara si galeria lu'ala micu..si dati la coments..:X..VA ROGGGGGGGGGGGG..:x:X..AM NEV DE COMENTURI SI VOTURI..pana duminica e concursull...


Votat!!
Multa bafta la concurs!
Rose68
Neata si noi am votat inca de aseara bebicul lui Elly! Sa fie cu noroc!
Fetelor azi este ziua de nastere a lui Iully, mamica lui Bogdanel.

Aveti aici linkul deschis pentru felicitari!
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...mp;#entry548897
Kris&Robert
QUOTE(simina_ana @ Mar 16 2009, 02:05 AM) *
Buna Rose!

Nu vreau sa fac reclama la lapte praf dar sa stii ca Nan este un lapte foarte bun. Efectele lui se vor vedea in timp...
Asa cum am mai spus am lucrat cu medici si cu spitale si am facut licitatii pe lapte praf....din pct de vedere al compozitiei Nan se apropie cel mai bine de compozitia laptelui matern. Studiile care mi-au trecut prin mana referitor la acest lapte aratau ca bebelusii hraniti cu Nan il tolerau f bine, nu se ingrasau (multe mamici au mpresia ca daca bebelusul e "pufos" e si sanatos), riscul de obezitate era mult scazut.
Bine este ca bebelusul sa pape acelasi tip de formula si sa nu fie schimbat, decat dupa necesitatile varstei. Cei de la Nestle, au o gama variata de Nan ( pe 3 grupe de varsta pana la 1 an), pentru alergii si tot felul de aprobleme care ar putea apare la bebei.
Eu la toate mamicile cu care am intrat in contact si care stiam ca dadeau lapte praf la bebei, le-am recomandat sa le cumpere Nan. Si stiu ca nu regreta.

Ce tip de lapte ii dai acum Andreiutei?


buna dimineata mamici!
si eu i-am dat lui bebe tot lapte praf NAN 1 in completare, dar de cele mai multe ori il vomita! aveti idee de ce?
pupici la bebei!
tzuc.gif
oana petrina
LA MULTI ANI ROSE!
multa sanatate si fericire alaturi de frumoasa ta familie. te pupam dulce occasion.gif floare2.gif
Rose68
QUOTE(oana petrina @ Mar 17 2009, 12:29 PM) *
LA MULTI ANI ROSE!
multa sanatate si fericire alaturi de frumoasa ta familie. te pupam dulce occasion.gif floare2.gif

Saru' mana mamico cu bebe mumos, si pentru ca maine este ziua mea esti prima persoana de la care primesc urare.
Rose68
Azi e ziua lui Iully, maine e ziua mea si peste inca 3 zile e ziua lui Geo oFloare1.gif bere.gif
oana petrina
iubita da tu ai scris 17-03 vai crybaby.gif si eu vroiam sa-ti urez chiar de ziua ta. lasa ca-ti urez si maine.. pupici
Rose68
QUOTE(oana petrina @ Mar 17 2009, 12:47 PM) *
iubita da tu ai scris 17-03 vai crybaby.gif si eu vroiam sa-ti urez chiar de ziua ta. lasa ca-ti urez si maine.. pupici

m-ai pierdut.......unde am scris 17.03? se pare ca am gresit, la profilul meu e bine ca am verificat...........
geocoto
a se viziona cu sunet.

Buna dimineata.
Oricat de mult as vrea sa-l invat sa doarma pe spate nu vrea.Il pun pe spate si dupa o ora plange si-l pun pe burtica.Cred ca i-am stricat somnul de 8 ore cum il avea saptamana trecuta cu insistentele mele.A inceput sa se intoarca si mi-e frica sa nu fac vreo prostie daca nu-l las sa doarma cum vrea el. Sa nu se intoarca cu nasul in protectiile de la pat si sa nu mai respire.

Pupica

PS Oana te astept pe tine sa incepi cu diversificarea.
byby2
mie mi-a recomandat din maternitate NAN 1 HA. in maternitate le dadea NAN 1.
l-a tolerat f bine chiar daca inca ii mai dau san.
fetelor, voi ii treziti noaptea pe bebei sa le dati sa manance?
a mea doarme noaptea doar de 2 sapt si parca nu imi vine sa o trezesc dupa 4 ore de somn sa ii dau sa manance.
cateodata doarme si 8 ore,
eu una prefer sa imi doarma decat sa manance.
voi cum faceti?
Rose68
QUOTE(byby2 @ Mar 17 2009, 02:03 PM) *
mie mi-a recomandat din maternitate NAN 1 HA. in maternitate le dadea NAN 1.
l-a tolerat f bine chiar daca inca ii mai dau san.
fetelor, voi ii treziti noaptea pe bebei sa le dati sa manance?
a mea doarme noaptea doar de 2 sapt si parca nu imi vine sa o trezesc dupa 4 ore de somn sa ii dau sa manance.
cateodata doarme si 8 ore,
eu una prefer sa imi doarma decat sa manance.
voi cum faceti?



nici eu nu trezesc bebelina. Uneori se foieste noaptea si incepe sa scanceasca putintel si atunci schimbam pampersu' si in dam putin sa pape. Alteori doarme 6-7 ore si o lasam in pace.
De ce ti-a recomandat lapte hipoalergenic? avea cea mica vreo problema?
oana petrina
lasa copilul sa doarma. bucura-te ca doarme toata noaptea. al meu daca mai scartaie spre dimineta ii dau o gura de ceai si-l las sa doarma in continuare.
Rose scrie la mamici de dec la pag 84 acolo am vazut eu ziua ta. trandafir.gif
Rose68
QUOTE(oana petrina @ Mar 17 2009, 03:07 PM) *
lasa copilul sa doarma. bucura-te ca doarme toata noaptea. al meu daca mai scartaie spre dimineta ii dau o gura de ceai si-l las sa doarma in continuare.
Rose scrie la mamici de dec la pag 84 acolo am vazut eu ziua ta. trandafir.gif


Asta ai vazut tu:
Primul rand erau datele lui Iully si remarcam asemanarile cu datele mele. Primul rand sunt datele ei si randul urmator ale mele.


Am 40 ani,DN 17.03.1968, inaltime 1.60 m si 56 kg ,in saptamana 32 am 69 kg ,DNP-ul 23.12.2008 ,baietel.-datele tale, ce mult seamana cu ale mele

Am 40 ani,DN 18.03.1968, inaltime 1.57 m si 55 kg ,in saptamana 32 am 58 kg ,DNP-ul 23.12.2008, fetita si am facut si eu o gramada de analize inclusiv amniocenteza.
oana petrina
daca-s chioara tre sa ma crezi smile.gif oricum la multi ani si azi si maine rolleyes.gif bem de doua ori pupici
Rose68
QUOTE(geocoto @ Mar 17 2009, 01:47 PM) *
a se viziona cu sunet.

Buna dimineata.
Oricat de mult as vrea sa-l invat sa doarma pe spate nu vrea.Il pun pe spate si dupa o ora plange si-l pun pe burtica.Cred ca i-am stricat somnul de 8 ore cum il avea saptamana trecuta cu insistentele mele.A inceput sa se intoarca si mi-e frica sa nu fac vreo prostie daca nu-l las sa doarma cum vrea el. Sa nu se intoarca cu nasul in protectiile de la pat si sa nu mai respire.

Pupica

PS Oana te astept pe tine sa incepi cu diversificarea.



ce repede creste Lucas! pupici de la mine si Andreiuta...oricum pe noi ne ai vizitatori fideli pe Youtube
Rose68
astazi am implinit 3 lunite si jumatate. Noua ne-a cazut tot parul si acum a inceput sa creasca

Ca sa stiti ca sunt fetita, uite ca am si o rochita. Acestea sunt de exact acum o saptamana


Rose68
astazi am implinit 3 lunite si jumatate. Noua ne-a cazut tot parul si acum a inceput sa creasca

Ca sa stiti ca sunt fetita, uite ca am si o rochita. Acestea sunt de exact acum o saptamana


danieelaa
buna mamici si pitici punem si noi 2 poze recente

danieelaa
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Mar 17 2009, 01:47 PM) *
a se viziona cu sunet.



QUOTE(Rose68 @ Mar 17 2009, 05:38 PM) *
astazi am implinit 3 lunite si jumatate. Noua ne-a cazut tot parul si acum a inceput sa creasca

Ca sa stiti ca sunt fetita, uite ca am si o rochita. Acestea sunt de exact acum o saptamana



QUOTE(danieelaa @ Mar 17 2009, 06:47 PM) *
buna mamici si pitici punem si noi 2 poze recente




ce frumos au crescut....pe zi ce trece tot mai frumosi sunt...pupam bebicii si mamicile.
lllyane
QUOTE(danieelaa @ Mar 17 2009, 07:06 PM) *

pape nasa o minune mica si dragalasa.ce te imbraca mami numai la asorteu:Ppup dulce pe amandoua
simina_ana
Pentru Rose.....azi e o zi speciala

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=6967

Pupam pe mami si printesa
Kris&Robert
QUOTE(byby2 @ Mar 17 2009, 02:03 PM) *
mie mi-a recomandat din maternitate NAN 1 HA. in maternitate le dadea NAN 1.
l-a tolerat f bine chiar daca inca ii mai dau san.
fetelor, voi ii treziti noaptea pe bebei sa le dati sa manance?
a mea doarme noaptea doar de 2 sapt si parca nu imi vine sa o trezesc dupa 4 ore de somn sa ii dau sa manance.
cateodata doarme si 8 ore,
eu una prefer sa imi doarma decat sa manance.
voi cum faceti?


ce norocoasa esti!
al meu a avut o perioada scurta in care dormea cam 6 ore pe noapte!
acum a inceput iar sa nu mai doarma noapte si mai rau de atat . . . plange non-stop!
ce n-as da sa doarma si el si sa dorm si eu!

somn.gif
goia daniela
sunt mamica unui baietel nascut in 24 decembrie 2008.mi-ar face placere sa discut cu voi,daca se poate
simina_ana
QUOTE(goia daniela @ Mar 18 2009, 11:05 AM) *
sunt mamica unui baietel nascut in 24 decembrie 2008.mi-ar face placere sa discut cu voi,daca se poate


bine ai venit printre noi...
sa-ti traiasaca bebelusul si sa fie sanatos...cum il cheama?

danieelaa
QUOTE(goia daniela @ Mar 18 2009, 09:05 AM) *
sunt mamica unui baietel nascut in 24 decembrie 2008.mi-ar face placere sa discut cu voi,daca se poate

bine ai venit daniela si te asteptam la discutii

Fetelor printesa mea nu se ingrasa in 10 zile a luat 100gr vineri tre sa merg iar la control aseara am cantarit-o eu si nimik in plus crybaby.gif nu stiu nici putere sa fiu optimista nu mai am,sunt toata ziua agitata ma gandesc toata ziua,iar culmea azi sa imi zica si sotu am eu impresia sau a slabit asta mi-a pus capac. crybaby.gif crybaby.gif ...........asa Denisa e vioae, gangura, rade ,blacim toata ziua,da din picioare e exact ca si inainte dar ca papa cu 20 ml mai putin la aproape fiecare masa,avem mese cand papam bine 150 .............am ajuns de numai la asta ma gandesc ca trebuie sa ia in greutate neaparat sunt chiar cred ca obsedata ,nu stiu dc nu ia,pana nu merg vineri sa o cantaresc sunt cu inima cat un purece sunt foarte curioasa de ce va zice pediatra ...pupici la mamici si pitici
Rose La Multi Ani! toata fericirea din lume ti-o doresc si sanatate multa la ingerasul tau ca e frumoasa foc
anku
QUOTE(danieelaa @ Mar 18 2009, 11:28 AM) *
bine ai venit daniela si te asteptam la discutii

Fetelor printesa mea nu se ingrasa in 10 zile a luat 100gr vineri tre sa merg iar la control aseara am cantarit-o eu si nimik in plus crybaby.gif nu stiu nici putere sa fiu optimista nu mai am,sunt toata ziua agitata ma gandesc toata ziua,iar culmea azi sa imi zica si sotu am eu impresia sau a slabit asta mi-a pus capac. crybaby.gif crybaby.gif ...........asa Denisa e vioae, gangura, rade ,blacim toata ziua,da din picioare e exact ca si inainte dar ca papa cu 20 ml mai putin la aproape fiecare masa,avem mese cand papam bine 150 .............am ajuns de numai la asta ma gandesc ca trebuie sa ia in greutate neaparat sunt chiar cred ca obsedata ,nu stiu dc nu ia,pana nu merg vineri sa o cantaresc sunt cu inima cat un purece sunt foarte curioasa de ce va zice pediatra ...pupici la mamici si pitici
Rose La Multi Ani! toata fericirea din lume ti-o doresc si sanatate multa la ingerasul tau ca e frumoasa foc

stai linistita ca si al meu mananca ca tatarii si nu pune p el....nu e gras deloc deloc si ma tot gandesc sieu unde se duce atata mancare...si eu eram obsedata ca va fi obez dar nu e gras ,chiar a slabit...ce mananca nu tb sa se puna neaparat p ei,creierul consuma,energie tb ca ei sunt fff energici....eu zic sa stai linistita! tzuc.gif
anku
au crescut mult si frumpos bebeii vostrii!
pupam bebelusii si bebelusele... tzuc.gif
byby2
QUOTE(Rose68 @ Mar 17 2009, 02:35 PM) *
nici eu nu trezesc bebelina. Uneori se foieste noaptea si incepe sa scanceasca putintel si atunci schimbam pampersu' si in dam putin sa pape. Alteori doarme 6-7 ore si o lasam in pace.
De ce ti-a recomandat lapte hipoalergenic? avea cea mica vreo problema?

nu avea nici o problema,
asa ne-a spus dr.neonatolog cand ne-am externat din maternitate,nu numai mie ci la toate mamicile.
a spus ca este cel mai bine tolerat de bebelusi,
ca nu a avut nici un bebelus reactie urata de la el: intoleranta, varsaturi, diaree sau constipatie
danieelaa
QUOTE(anku @ Mar 18 2009, 11:07 AM) *
stai linistita ca si al meu mananca ca tatarii si nu pune p el....nu e gras deloc deloc si ma tot gandesc sieu unde se duce atata mancare...si eu eram obsedata ca va fi obez dar nu e gras ,chiar a slabit...ce mananca nu tb sa se puna neaparat p ei,creierul consuma,energie tb ca ei sunt fff energici....eu zic sa stai linistita! tzuc.gif

nu stiu anku as vrea sa ma linistesc dar imi e cam greu sunt toata ziua cu gandul asta
anku
pai te cred ....ca esti mama....
eu asa am patit cu darius....tot mananca si nu se ingrasa....dar recunosc ca el sta totusi bine cu greutatea 6500 gr acum 2 zile si eu ma bucur ca ma speriasem de cat mananca si credeam ca o sa fie obez!
sper sa fie numai o perioada ptr denisuca:: tzuc.gif
ca sa nu mai stai sa te stresezi da un tel si fa progr sau muta azi sau maine ca sa nu mai stai stresata...stresul nu e bun nono.gif ....si eu tot timpul ma stresez si ma enervez...eu asa as face in locul tau....poate i da niste vitamine ,dar dc mananca eu zic ca nu ai de ce sa-ti faci totusi griji....dar o mama,e o mama.... tzuc.gif
anku
QUOTE(byby2 @ Mar 18 2009, 01:14 PM) *
nu avea nici o problema,
asa ne-a spus dr.neonatolog cand ne-am externat din maternitate,nu numai mie ci la toate mamicile.
a spus ca este cel mai bine tolerat de bebelusi,
ca nu a avut nici un bebelus reactie urata de la el: intoleranta, varsaturi, diaree sau constipatie

pai da dar din cate stiu eu cel hipo alergic este mai scump....si dc nu are nevoie de el de ce sa dai niste bani aiurea cand poti sa-i aduni si sa-i cumperi ceva...zic si eu dar e parerea fiecaruia! tzuc.gif
danieelaa
QUOTE(anku @ Mar 18 2009, 11:42 AM) *
pai te cred ....ca esti mama....
eu asa am patit cu darius....tot mananca si nu se ingrasa....dar recunosc ca el sta totusi bine cu greutatea 6500 gr acum 2 zile si eu ma bucur ca ma speriasem de cat mananca si credeam ca o sa fie obez!
sper sa fie numai o perioada ptr denisuca:: tzuc.gif
ca sa nu mai stai sa te stresezi da un tel si fa progr sau muta azi sau maine ca sa nu mai stai stresata...stresul nu e bun nono.gif ....si eu tot timpul ma stresez si ma enervez...eu asa as face in locul tau....poate i da niste vitamine ,dar dc mananca eu zic ca nu ai de ce sa-ti faci totusi griji....dar o mama,e o mama.... tzuc.gif

o perioada cam mare zic eu ac sunt aproape 3 saptamani de cand ea sta..........vineri merg cu ea atunci mi-a zis pediatra sa mai merg la control hug.gif hug.gif
danieelaa
QUOTE(danieelaa @ Mar 18 2009, 12:08 PM) *
o perioada cam mare zic eu ca sunt aproape 3 saptamani de cand e asta..........vineri merg cu ea atunci mi-a zis pediatra sa mai merg la control hug.gif hug.gif

Rose68
QUOTE(danieelaa @ Mar 18 2009, 01:32 PM) *
nu stiu anku as vrea sa ma linistesc dar imi e cam greu sunt toata ziua cu gandul asta





Va pup pe toate si multumesc pentru urari
si Bine ai venit printre noi -pentru noua Daniela. Asteptam poze cu voi, bineinteles daca se poate.

v-am mai zis si eu, bebelina mea papa mai putin de vreo 3 saptamani si dr a zis ca daca nu are diaree, temperatura, e la fel de jucausa sa stau linistita ca e o perioada cand papa mai putin dar are energie mai multa si isi va reveni. Papa cam 120-130 de ml apoi o perioada de 3 saptamani 50 ml iar acum pentru ca m-am oprit cu calciul si fierul cam 80-100ml. Cred ca ne revenim. Uita puiuta mea are doar 5 kg la 3 luni si jumatate.Si dr mi-a zis....tu nu ai oglinda acasa?..............vrei sa ai un Goliat? Eu am 1,58 si 50 si ceva de kg. M-am mai linistit acum , dar si eu eram tare stresata de lucrul asta.
Sunt tare curioasa ce iti va zice tie dr..........
byby2
QUOTE(anku @ Mar 18 2009, 01:45 PM) *
pai da dar din cate stiu eu cel hipo alergic este mai scump....si dc nu are nevoie de el de ce sa dai niste bani aiurea cand poti sa-i aduni si sa-i cumperi ceva...zic si eu dar e parerea fiecaruia! tzuc.gif

asa m-am gandit si eu, dar dr ei pediatru mi-a zis sa nu ii schimb laptele pt ca ii merge bine cu asta.
cred ca atunci cand trecem la nr 2 nu o sa il mai dau cu HA.
byby2
QUOTE(Rose68 @ Mar 18 2009, 04:07 PM) *
Va pup pe toate si multumesc pentru urari
si Bine ai venit printre noi -pentru noua Daniela. Asteptam poze cu voi, bineinteles daca se poate.

v-am mai zis si eu, bebelina mea papa mai putin de vreo 3 saptamani si dr a zis ca daca nu are diaree, temperatura, e la fel de jucausa sa stau linistita ca e o perioada cand papa mai putin dar are energie mai multa si isi va reveni. Papa cam 120-130 de ml apoi o perioada de 3 saptamani 50 ml iar acum pentru ca m-am oprit cu calciul si fierul cam 80-100ml. Cred ca ne revenim. Uita puiuta mea are doar 5 kg la 3 luni si jumatate.Si dr mi-a zis....tu nu ai oglinda acasa?..............vrei sa ai un Goliat? Eu am 1,58 si 50 si ceva de kg. M-am mai linistit acum , dar si eu eram tare stresata de lucrul asta.
Sunt tare curioasa ce iti va zice tie dr..........

si fetita mea a inceput sa manance mai putin.
pana la 2 luni a luat cate 1,5 kg, iar intre 2 si 3 luni a luat 800 gr,
dar am fost azi la dr pt consultul de 3 luni si dr a zis ca se dezvolta f bine si ca e un copil sanatos si vioi. jucaus.gif
geocoto
Eram stresata ca nu pot sa-ti urez si eu La Multi Ani!!! Rose ca BB Lucas s-a trezit cu fata la cearsaf si nu avea rabdare de nimic nici sa pape , nici sa doarma nimic.Acum l-am scos in gradina si a atipit, am reusit sa-mi fac si eu ceva de papa si sa scriu si eu cateva randuri.
Eu cred ca sunt o mamica mai denaturata, imi fac mai putin griji decat voi desi si Lucas papa mai putin in ultima vreme.Dar are o masa pe zi de obicei la pranz cand efectiv se invineteste daca nu sunt gata cu laptele la timp.
Vroiam sa va intreb voi ati citit pe cutiile voastre de lapte, daca se deschide cutia este bine sa fie terminata in 3 saptamani?As vrea de saptamana viitoare sa incep si eu sa-i dau si Nan1 ca dupa 4 luni sa opresc alaptatul.

Vreunul din bebelusi are cumva bubite care le simti la mana, adica mai proeminentesi uscate?Lucas are pe picioruse si nu stiu daca sa merg la Dr sau sa astept pana pe 31 cand mergem la vaccin...?

Ma duc sa pap ca nu stiu cat il tine cumintenia pe Lucas...

Bine ai venit Daniela Goia.Te asteptam cu detalii.Cum este BB cum a fost nasterea de pe unde esti, cand bem o cupa de sampanie si pentru tine?

Pupici

PS Inca o data La Multi Ani !!!! Rose
Rose68
QUOTE(geocoto @ Mar 18 2009, 05:09 PM) *
Eram stresata ca nu pot sa-ti urez si eu La Multi Ani!!! Rose ca BB Lucas s-a trezit cu fata la cearsaf si nu avea rabdare de nimic nici sa pape , nici sa doarma nimic.Acum l-am scos in gradina si a atipit, am reusit sa-mi fac si eu ceva de papa si sa scriu si eu cateva randuri.
Eu cred ca sunt o mamica mai denaturata, imi fac mai putin griji decat voi desi si Lucas papa mai putin in ultima vreme.Dar are o masa pe zi de obicei la pranz cand efectiv se invineteste daca nu sunt gata cu laptele la timp.
Vroiam sa va intreb voi ati citit pe cutiile voastre de lapte, daca se deschide cutia este bine sa fie terminata in 3 saptamani?As vrea de saptamana viitoare sa incep si eu sa-i dau si Nan1 ca dupa 4 luni sa opresc alaptatul.

Vreunul din bebelusi are cumva bubite care le simti la mana, adica mai proeminentesi uscate?Lucas are pe picioruse si nu stiu daca sa merg la Dr sau sa astept pana pe 31 cand mergem la vaccin...?

Ma duc sa pap ca nu stiu cat il tine cumintenia pe Lucas...

Bine ai venit Daniela Goia.Te asteptam cu detalii.Cum este BB cum a fost nasterea de pe unde esti, cand bem o cupa de sampanie si pentru tine?

Pupici

PS Inca o data La Multi Ani !!!! Rose



sa stii ca e in functie de laptic. La TOPFER am 2 saptamani de la deschiderea cutiei. Am in casa si o cutie de BEBELAC la care chiar nu scrie absolut nimic.
Iar bubite a facut si bebelina mea si dr ne-a spus ca e de la uleiul de masaj. Acum ii facem masaj cu lapte de corp de la KLORANE cu calendula(lacramioare) si vedem ca bubitele au disparut in mare parte.Multumim de urari. Adu-l pe bebe Lucas la noi ca si Andreiuta azi e tare obraznicuta......
anku
QUOTE(Rose68 @ Mar 18 2009, 05:29 PM) *
sa stii ca e in functie de laptic. La TOPFER am 2 saptamani de la deschiderea cutiei. Am in casa si o cutie de BEBELAC la care chiar nu scrie absolut nimic.
Iar bubite a facut si bebelina mea si dr ne-a spus ca e de la uleiul de masaj. Acum ii facem masaj cu lapte de corp de la KLORANE cu calendula(lacramioare) si vedem ca bubitele au disparut in mare parte.Multumim de urari. Adu-l pe bebe Lucas la noi ca si Andreiuta azi e tare obraznicuta......

ca tot veni vb de obraznicie....noi ieri am fost la munchen (vreo 700 km dus intors)si mi-a facut capul calendar....am crezut ca mor!urla cat il tinea gura,de mancare nu voia ,schimbat era,odihnit era!cand ne-am dus totul a fost bine...se mira de tot si de toate si gangurea,zambea inapoi la oamenii care i zambeau.....dar cand ne-am intors.... doh.gif doh.gif doh.gif
si astazi efectiv icneste ....de sunt efectiv obosita!nu ma pot duce nici sa-i cumpar lapte ca-i scandalul gata !urla in carut ,urla in ham...nu mai stiu ce sa ma mai fac....probl e ca nu se mai potoleste! doh.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Mar 18 2009, 05:09 PM) *
Eram stresata ca nu pot sa-ti urez si eu La Multi Ani!!! Rose ca BB Lucas s-a trezit cu fata la cearsaf si nu avea rabdare de nimic nici sa pape , nici sa doarma nimic.Acum l-am scos in gradina si a atipit, am reusit sa-mi fac si eu ceva de papa si sa scriu si eu cateva randuri.
Eu cred ca sunt o mamica mai denaturata, imi fac mai putin griji decat voi desi si Lucas papa mai putin in ultima vreme.Dar are o masa pe zi de obicei la pranz cand efectiv se invineteste daca nu sunt gata cu laptele la timp.
Vroiam sa va intreb voi ati citit pe cutiile voastre de lapte, daca se deschide cutia este bine sa fie terminata in 3 saptamani?As vrea de saptamana viitoare sa incep si eu sa-i dau si Nan1 ca dupa 4 luni sa opresc alaptatul.

Vreunul din bebelusi are cumva bubite care le simti la mana, adica mai proeminentesi uscate?Lucas are pe picioruse si nu stiu daca sa merg la Dr sau sa astept pana pe 31 cand mergem la vaccin...?

Ma duc sa pap ca nu stiu cat il tine cumintenia pe Lucas...

Bine ai venit Daniela Goia.Te asteptam cu detalii.Cum este BB cum a fost nasterea de pe unde esti, cand bem o cupa de sampanie si pentru tine?

Pupici

PS Inca o data La Multi Ani !!!! Rose

se poate sa fie dermatita seboreica....dar nu e nimic grav!dc sunt galbene...aia este!
tu ai gasit nan la tine?in farmacii sau in magazine?
hipp,milupa,milasan,beba,humana si bebivita toate tb consumate in 3 sapt de la desfacere!dar vezi ca sunt in 2 pungulite desfaci numai o pungulita si eu zica ca in 3-4 sapt o consumi cu o masa p zi!o sapt nu are nimic dc nu ai consumat dar mai mult nu!bineinteles este de preferat sa fie consumata in 3 sapt!
ptr linistea ta dc vezi ca nu dispar du-te la dr!
poopam p tine si p lucas! tzuc.gif
geocoto
QUOTE(anku @ Mar 18 2009, 03:44 PM) *
se poate sa fie dermatita seboreica....dar nu e nimic grav!dc sunt galbene...aia este!
tu ai gasit nan la tine?in farmacii sau in magazine?
hipp,milupa,milasan,beba,humana si bebivita toate tb consumate in 3 sapt de la desfacere!dar vezi ca sunt in 2 pungulite desfaci numai o pungulita si eu zica ca in 3-4 sapt o consumi cu o masa p zi!o sapt nu are nimic dc nu ai consumat dar mai mult nu!bineinteles este de preferat sa fie consumata in 3 sapt!
ptr linistea ta dc vezi ca nu dispar du-te la dr!
poopam p tine si p lucas! tzuc.gif


Aha ok daca este in 2 pungute este bine.Da am gasit la farmacie, si in magazine acest lapte Nan 1.Inca nu l-am incercat.Va spun mai incolo ce si cum.
Si noi cand am fost la Paris tot 700km Lucas a dormit dus 3 ore, dar la intoarcere mi-a facut ceva scandal.Nu le prieste intotdeauna drumul.Este obositor si pentru ei si daca te mai simt si pe tine putin agitata s-a terminat.

Multumim de raspuns,
Pupici
danieelaa
QUOTE(Rose68 @ Mar 18 2009, 02:07 PM) *
Va pup pe toate si multumesc pentru urari
si Bine ai venit printre noi -pentru noua Daniela. Asteptam poze cu voi, bineinteles daca se poate.

v-am mai zis si eu, bebelina mea papa mai putin de vreo 3 saptamani si dr a zis ca daca nu are diaree, temperatura, e la fel de jucausa sa stau linistita ca e o perioada cand papa mai putin dar are energie mai multa si isi va reveni. Papa cam 120-130 de ml apoi o perioada de 3 saptamani 50 ml iar acum pentru ca m-am oprit cu calciul si fierul cam 80-100ml. Cred ca ne revenim. Uita puiuta mea are doar 5 kg la 3 luni si jumatate.Si dr mi-a zis....tu nu ai oglinda acasa?..............vrei sa ai un Goliat? Eu am 1,58 si 50 si ceva de kg. M-am mai linistit acum , dar si eu eram tare stresata de lucrul asta.
Sunt tare curioasa ce iti va zice tie dr..........

multumesc Rose .................si eu sunt curioasa ce spune parca vad e totul bine nu are nimik fata ca arata bine doh.gif vazand ca mai la toate papa bb mai putin o sa incerc sa nu ma mai stresez,azi chiar ma gandeam sa ii fac formula invers ca eu pun prima data laptele in biberon si porma apa pana la gradatia pe care o vreau(asa mi-a zis dr si ii dau nan1),si ma gandeam sa pun apa si porma laptele.....pupci la mamici si pitici
anku
aoleo stai ca ma gandeam la humana....ca ziceai tu odata ca ai luat humana........
nan nu este parca decat in cutie....dar cred ca este numai 400 gr!scuze ...ma gandeam la humana!
dar si 400 gr consumi in 3-4 sapt!poop!
danieelaa
QUOTE(anku @ Mar 18 2009, 04:35 PM) *
aoleo stai ca ma gandeam la humana....ca ziceai tu odata ca ai luat humana........
nan nu este parca decat in cutie....dar cred ca este numai 400 gr!scuze ...ma gandeam la humana!
dar si 400 gr consumi in 3-4 sapt!poop!

nan1 e la 400 gr si e in cutie ..eu una folosesc o cutie pe saptamana (poate 1 sapt si 1-2 zile).....se consuma repede ca e gramaj mik
anku
dc este in cutie sunt 2 pungulite dc este in cutie de tabla nu !
scuze inca o data....ma gandeam la humana ca ai spus tu ca la inceput erai cat p ce sa desfaci lapticul dar ai vazut ca tine numai 3 sapt!te poop !
anku
QUOTE(danieelaa @ Mar 18 2009, 06:38 PM) *
nan1 e la 400 gr si e in cutie ..eu una folosesc o cutie pe saptamana (poate 1 sapt si 1-2 zile).....se consuma repede ca e gramaj mik

oooooo....ce bine!eu consum 600 gr in 4 zile maxim!acum tb sa merg sa cumpar ca de azi dim nu mai am si am apelat la sticlutele cu praf pt drum!acum a ajuns numai 3 zile! wub.gif
te-ai mai linistit???
danieelaa
QUOTE(anku @ Mar 18 2009, 04:43 PM) *
oooooo....ce bine!eu consum 600 gr in 4 zile maxim!acum tb sa merg sa cumpar ca de azi dim nu mai am si am apelat la sticlutele cu praf pt drum!acum a ajuns numai 3 zile! wub.gif
te-ai mai linistit???

incetul cu incetul incerc sa nu ma mai stresez ca simte si un pic m-am si linistit e cazul dupa atatea zile rolleyes.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.