Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
QUOTE(Rose68 @ Sep 24 2009, 05:47 PM) *
am fost si noi la dr azi
inca ne mai cheama la 2 saptamani pentru ca a fost nastere prematura
are 8000 grame si 71 cm
a luat 250 grame in 3 saptamani.....multumitor...............la cat ne chinuim cu papatul

lasa ca este bine...
da...a fost perfect ca ati inchiriat o viluta ...asa sa tot mergi in concediu cu bebe...
ati avut tot ce va tb...
va poopam... tzuc.gif
anku
geocoto
QUOTE(anku @ Sep 25 2009, 01:29 AM) *
deci...tu nu ai spus ca fina ta nu l-a dat diluat ci ca pur si simpplu nu ia dat suc de gref-asta am inteles eu ptr ca asta este scris....
si m-am gandit stai frate ce stii ce o fi...ia sa vad ,sa stiu...cred ca nu am suparat p nimeni ca dc am intrebat dc nu-i dau suc de gref va avea dureri de burta\\\\\\\??????
si DA:::toate sucurile sunt recomandate numai cu apa...
si DA la cursuriöle alea ale mele spune sa nu ne complicam cu sucuri ptr ca au acid ...de unde iritatii pana la carne la bebici si cate si mai cate...
ma rog...nu asta conteaza...intrebarea mea era alta...
tzuc.gif


Nu-i nici o suparare Anku, ca ai intrebat.Eu scrisesem in asa fel incat sa se subinteleaga din context.Am adaugat si intrebarea ta pentru ca eu nu inteleg cum scrii tu dar tot timpul ies niste fraze greu descifrabile(poate le scrii rapid cu Darius in brate cum se mai intampla si la mine) si multe litere inversate in cuvinte.Da un Preview Post inainte si apoi iti raspundem si noi pe masura

PS Na ca iar zici ca am ceva cu tine si chiar nu este asa.Ma simt responsabila sa-ti spun ceva cand ma deranjeaza decat sa o fac pe la spate.... oFloare1.gif
ruby
QUOTE(anku @ Sep 25 2009, 11:00 AM) *


buna cafeaua ta
am incercat id tau de messenger....nush daca e valabil cel de la profilul tau...ast raspuns.
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Sep 25 2009, 12:19 AM) *
un filmulet cu Lucas

Hai tu Simina nu lua totul "ad literam".Daca stiam ca te sperii asa usor...Si eu i-am dat de cateva ori suculetul nediluat pana sa-mi spuna Dr.Iar cat despre fina mea....este mai bine sa previi decat sa astepti sa vezi ce se intampla.Momentan nu stiu ce are la stomacel ca si Dr de aici pana dau un diagnostic mai dureaza.
Nu ne pui si noua nici un filmulet cu Iancu? crybaby.gif

Pupici,
Geo



Nu m-am speriat, Geo. Dar intamplarea (sa nu) face ca aseara cand l-am dezbracat pe Iancu pt baita , am descoperit un funduletz rosu, ca la maimutele ( de miercuri pana ieri s-a inrosit mai tare)...smile.gif Acum nu stiu daca e din cauza sucului ( ca am tot citit ca e posibil sa se intample asta de la sucul de citrice)...... sau e de la dintisori......sau de la faptul ca a stat ceva vreme cu kaki la funduletz pana am ajuns acasa....mai nou uita sa mai planga la kaki...atat de atras e de tot ce se intampla in parc.
De ieri de cand mi-ai spus de diluare asa am facut...si la fel si azi....nu i l-am mai dat simplu ci combinat cu morcov...sa vedem cum ne prezentam diseara....smile.gif
Apropo....cum diluezi sucul? 50 - 50 sau...???

Tare mi-ar placea sa pun si eu un filmulet cu Micu'Piticu' meu...sa o invitam pe Oana cu Ronaldo de Galati sa joace fotbal cu Zinedine Zidane de Sibiu...sa vedeti cum "ma cearta" uneori...ce viteza prinde cand "fuge" de noi.liwlol.gif...dar uite am deja 11 dvd-uri pline si inca nu mi-am prins urechile cum sa le descarc...dar promit ca weekendul asta ma ocupde asta si pun si eu un filmulet cu Iancu...pe photobuck....daca nu merge asa cum "te prind" pe mess "te oblig" sa ma inveti cum se pun pe youtube

Pupicei
simina_ana
Nimeni????
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Sep 25 2009, 07:43 PM) *
Nimeni????


Eu.
Abea astept sa-l vedem "pe Zidane de Sibiu".Cu cea mai mare placere te invat sa le pui pe youtube.

Azi am fost toata familia sa ne tundem.Lucas a facut niste ochisori asa mari cand a vazut ce-mi face coafeza in cap ca pe drum inapoi se tot uita la mine daca sunt ok si imi zambea.Este sociabil dar totusi ii place sa se pastreze o oarecare distanta, ca si mie de altfel, nu este bufonul nimanui.
Vom avea duminica brocanta, voi incerca sa filmez sa va arat si voua.Toata lumea vinde ce nu mai are nevoie prin casa si de obicei mai gaseti si lucruri aproape noi.

Pupici si va dorim un weekend insorit,
Geo trandafir.gif trandafir.gif

PS Acum depinde si de tine cum vrei sa-l diluezi, eu il mai diluam si 60 ml suculet si 40ml apa.Noi ii spuneam lui Lucas makak(un tip de maimutica)... anima1.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Sep 25 2009, 10:35 PM) *
Eu.
Abea astept sa-l vedem "pe Zidane de Sibiu".Cu cea mai mare placere te invat sa le pui pe youtube.

Azi am fost toata familia sa ne tundem.Lucas a facut niste ochisori asa mari cand a vazut ce-mi face coafeza in cap ca pe drum inapoi se tot uita la mine daca sunt ok si imi zambea.Este sociabil dar totusi ii place sa se pastreze o oarecare distanta, ca si mie de altfel, nu este bufonul nimanui.
Vom avea duminica brocanta, voi incerca sa filmez sa va arat si voua.Toata lumea vinde ce nu mai are nevoie prin casa si de obicei mai gaseti si lucruri aproape noi.

Pupici si va dorim un weekend insorit,
Geo trandafir.gif trandafir.gif

PS Acum depinde si de tine cum vrei sa-l diluezi, eu il mai diluam si 60 ml suculet si 40ml apa.Noi ii spuneam lui Lucas makak(un tip de maimutica)... anima1.gif


Atunci ramane stabilit....zilele astea ma ocup de treaba asta cu filmulete... oFloare.gif
Si la noi una din poreclele lui Iancu e "maimutzica"...asta pentru ca atunci cand se plictiseste e agatat de picioarele mele si se trage in sus pana se ridica in picioruse.....e exact ca o maimutzica....
Azi ma duc la nani o data cu gainile....sunt rupta de oboseala...si nu mai sunt in stare de nimic...

Weekend placut si insorit va dorim si noi si spor la cumparaturi tzuc.gif
anku
QUOTE(ruby @ Sep 25 2009, 09:39 AM) *
buna cafeaua ta
am incercat id tau de messenger....nush daca e valabil cel de la profilul tau...ast raspuns.

DA::::
asta este...
am dat accept tzuc.gif
petronici
buna ziua la toate mamicutele si bebelusi de decembrie!
astazi sunt libera si am intrat putin sa vad ce a-ti mai facut...
mi-au placut f la Slanic Moldova (chiar daca am fost doar prin pozele minunate de la Rose,si multumin frumos)si ca totdeauna am vazut o Andreuza fermecatoare si o familie implinita si fericita(asa se vede din poze)
l-am vazut si pe Lucas in actiune cu farfuria,tare buna maati era....
si un Iancu curios la tot ce se intampla in jur si in orice moment sa ii arate lui mami nazbatiile lui....
si pe Anku un pic suparata ,speram ca i-a trecut....
noi nu prea avem cu ce sa ne laudam,mari progrese nu am mai facut(cred ca stiati deja ca merge dea busilea de putin timp)si a incercat de cateva ori sa se ridice in patut dar mi-e cam frica sa nu cada si sa se loveasca de marginile la patut,in rest am inceput sa facem mofturele cand e vorba de nani...
va pooop
simina_ana
Neata' si de la noi
Noi ne-am inceput ziua f bine. Iancu i-a facut un cadou f frumos lui tati , azi de ziua lui. A dormit de la 9 pana la 8.30. S_a trezit doar o data, pe la 2 cand i-am dat ceiuc si s-a culcat la loc....bine...dupa ce s-a foit o gramada ... tongue.gif .Apoi a papat f bine...si acum e la nani cu tati...se odihnesc pentru diseara cand ne petrecem... bere.gif guitar.gif bananab.gif

Va dorim un weekend placut!!
petronici
QUOTE(simina_ana @ Sep 26 2009, 11:38 AM) *
Neata' si de la noi
Noi ne-am inceput ziua f bine. Iancu i-a facut un cadou f frumos lui tati , azi de ziua lui. A dormit de la 9 pana la 8.30. S_a trezit doar o data, pe la 2 cand i-am dat ceiuc si s-a culcat la loc....bine...dupa ce s-a foit o gramada ... tongue.gif .Apoi a papat f bine...si acum e la nani cu tati...se odihnesc pentru diseara cand ne petrecem... bere.gif guitar.gif bananab.gif

Va dorim un weekend placut!!

ii uram la multi ani lui tati de Iancu si din partea noastra occasion.gif ...si cum v-ati petrecut aseara.?. bere.gif nanner.gif nanner.gif nanner.gif ..
eu azi am fost la lucru dimineata iar tati cu bunicul sau dus cu Adelin la biserica la impartasit ca nu am mai fost de vreo 2 luni. pray.gif ..
si noi va pooopam tzuc.gif si poate cine stie petrecere placuta si pt diseara guitar.gif bere.gif nanner.gif nanner.gif nanner.gif
byby2
salutare mamici si pitici!!! notworthy.gif
am intrat sa va cer un sfat....
pitica mea a facut o iritatie la fundulet-a stat prea mult cu pampersul, cred.
i-am dat cu bepanten, crema de galbenele, violet de gentiana si nu i-a trecut.
s-a ameliorat dar nu de tot.
voi ce folositi in cazuri asemanatoare?
Rose68
QUOTE(byby2 @ Sep 27 2009, 06:02 PM) *
salutare mamici si pitici!!! notworthy.gif
am intrat sa va cer un sfat....
pitica mea a facut o iritatie la fundulet-a stat prea mult cu pampersul, cred.
i-am dat cu bepanten, crema de galbenele, violet de gentiana si nu i-a trecut.
s-a ameliorat dar nu de tot.
voi ce folositi in cazuri asemanatoare?

Neatza!
Noi folosim Spray reparator Eryteal de la Klorane. In cazul nostru a fost foarte eficient. Am avut probleme dupa o cura cu antibiotice
Rose68
Sunt suparata
Ieri am fost la ziua sotiei unui var. La un moment dat observ ca ANdreutza devine mai agitata ca de obicei. Credeam ca ii mai dau dintisori. Pun manuta pe ea, parea cam fierbinte. Pune si gazda si imi zice ca doar mi se pare. Ajungem acasa iar o verific si surpriza avea temperatura 38 cu 2. II pun un supozitor cu paracetamol si peste 2 ore avea 38 cu 6. Incepe si o criza de plans in continuu plus vomita iaurtelul pe care il papase cu juma de ora inainte.(din cauza agitatiei cred). I-am pus si sosetele cu otet.
Am imbracat-o si fuguta la urgenta. Are rinofaringita(rosu in gat). Cred ca otetul a dat ceva rezultate cand am ajunsla urgenta scazuse temperatura la 38.
Intre timp i s-a infundat si nasucul si are si ochii rosii de la atata plans.
Am inceput sa ii dam OSpamox si Nurofen.
Acum astept sa se trezeasca sa vedem cum mai e temperatura. A adormit abia la ora 6
Sunt franta de oboseala.
Va pupam si va dorim o saptamana frumoasa.
Rose68
QUOTE(byby2 @ Sep 27 2009, 06:02 PM) *
salutare mamici si pitici!!! notworthy.gif
am intrat sa va cer un sfat....
pitica mea a facut o iritatie la fundulet-a stat prea mult cu pampersul, cred.
i-am dat cu bepanten, crema de galbenele, violet de gentiana si nu i-a trecut.
s-a ameliorat dar nu de tot.
voi ce folositi in cazuri asemanatoare?

Pupici lui Irinuca. Cam rar intri
petronici
si eu sunt f obosita,Adelin e racit cobza,ii curge nasucul intruna si tuseste...azi noapte nu a putut dormi deloc din cauza nasucului si plangea de obosit...nu vrea nici spay ,nici picaturi de ser fiziologic si nici sa-i trag mucusori afara cum incerc sa-i fac ceva tipa cat il tine gura...nu stiu ce alta metoda sa mai incerc sa-l fac sa respire....voi mai stiti si altceva??
ii curg pana la gurita si nici asa nu ma lasa sa-l curat trebuie sa-l tin fortat de maini si de capusor sa-l pot sterge....
o fi de schimbul de anotimp ca am vazut ca si Andreuza a facut rosu in gat...speram sa le treaca repede...
pooop
anku
dorim insanotosire grabnica bebeicilor bolnavi...si rezistenta mamicilor la oboseala
brrrrrrrrr...imi e groaza de o eventuala raceala ...
simina cred ca v-ati distrat super ...la multi ani sotului tau!!! occasion.gif

noi am inceput sa dormim mai bine...doarme toata noaptea si somnul de dimineata este acum de 40 min...de la 10 min si cateodata il si sarea ...
poop tzuc.gif

la multe lunite ptr denisuca,sa cresti mare,sanatoasa si toate gandurile bune din partea noastra...
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Sep 28 2009, 09:15 AM) *
Sunt suparata
Ieri am fost la ziua sotiei unui var. La un moment dat observ ca ANdreutza devine mai agitata ca de obicei. Credeam ca ii mai dau dintisori. Pun manuta pe ea, parea cam fierbinte. Pune si gazda si imi zice ca doar mi se pare. Ajungem acasa iar o verific si surpriza avea temperatura 38 cu 2. II pun un supozitor cu paracetamol si peste 2 ore avea 38 cu 6. Incepe si o criza de plans in continuu plus vomita iaurtelul pe care il papase cu juma de ora inainte.(din cauza agitatiei cred). I-am pus si sosetele cu otet.
Am imbracat-o si fuguta la urgenta. Are rinofaringita(rosu in gat). Cred ca otetul a dat ceva rezultate cand am ajunsla urgenta scazuse temperatura la 38.
Intre timp i s-a infundat si nasucul si are si ochii rosii de la atata plans.
Am inceput sa ii dam OSpamox si Nurofen.
Acum astept sa se trezeasca sa vedem cum mai e temperatura. A adormit abia la ora 6
Sunt franta de oboseala.
Va pupam si va dorim o saptamana frumoasa.



QUOTE(petronici @ Sep 28 2009, 10:43 AM) *
si eu sunt f obosita,Adelin e racit cobza,ii curge nasucul intruna si tuseste...azi noapte nu a putut dormi deloc din cauza nasucului si plangea de obosit...nu vrea nici spay ,nici picaturi de ser fiziologic si nici sa-i trag mucusori afara cum incerc sa-i fac ceva tipa cat il tine gura...nu stiu ce alta metoda sa mai incerc sa-l fac sa respire....voi mai stiti si altceva??
ii curg pana la gurita si nici asa nu ma lasa sa-l curat trebuie sa-l tin fortat de maini si de capusor sa-l pot sterge....
o fi de schimbul de anotimp ca am vazut ca si Andreuza a facut rosu in gat...speram sa le treaca repede...
pooop


Mamici va rog nu-mi vorbiti de raceala ca sunt inca socata de la ultimele dati cand a facut Lucas febra.
Petronici ca sa-i scot mucisorii il tin in brate si ii frec putin nasucul intre 2 degete si apoi mai scot cu betigasul de urechi daca ma lasa.E posibil sa nu accepte pentru ca in in perioada asta ii irita orice...

Multa sanatate va dorim,
Geo
alina84
Buna ziua mamicilor.Si Stefanut e f racit,nici el nu mi-a dormit dou nopti din cauza ca avea nasucul infundat si respira greu.Am fost cu el la doctor si nu are decat o simpla viroza luata de la mine se pare pt ca si eu am fost racita.Sper ca la noapte sa doarma putin mai bine,daca nu bine ca sa ne odihnimm un pic amandoi,pt ca suntem obositi.Va pupam si dorim insanatosire grabnica tuturor bebicilor raciti.
anku
QUOTE(alina84 @ Sep 28 2009, 03:51 PM) *
Buna ziua mamicilor.Si Stefanut e f racit,nici el nu mi-a dormit dou nopti din cauza ca avea nasucul infundat si respira greu.Am fost cu el la doctor si nu are decat o simpla viroza luata de la mine se pare pt ca si eu am fost racita.Sper ca la noapte sa doarma putin mai bine,daca nu bine ca sa ne odihnimm un pic amandoi,pt ca suntem obositi.Va pupam si dorim insanatosire grabnica tuturor bebicilor raciti.

la multe lunite stefanut!!!!! occasion.gif occasion.gif occasion.gif
insanotosire grabnica va dorim si voua si sa puteti dormi... tzuc.gif

claudiaena
Buna seara, mamici! In sfarsit am reusit sa intru pe net, dupa ce am avut laptopul in garantie mai bine de 2 saptamani. Promit sa intru mai des si sa scriu; dar mai am de citit doar vreo 4 pagini... Asa ca imi cer scuze ca nu mi-am facut lectiile si nu am citit chiar tot ce ati postat.
Noi suntem bine ,cu totii si nu avem probleme, deocamdata (Doamne Ajuta!) cu nimic. Lui Mihai, in sfarsit i-a iesit un dintisor si sper sa nu iasa asa de greu si altii. Deocamdata mi-am propus sa il intarc pe baiat si nu stiu cum sa fac. Mi se pare greu si ptr ca eu stau cu el toata ziua si s-a invatat numai cu mine. Sambata am fost la o aniversare si Mihai mai trage un pui de somn si seara de vreo 1/2 h. Asa ca soara mea mi l-a luat la o plimbare cu carutul si cat i-am dat instructiunile ce sa ii dea si ce sa ii faca si si sa ii dreaga... Mihai a si adormit. Eu impreuna cu sotul ne-am intors si savuram momentul , cand dupa 10 min ma suna sora mea si baiatul urla din toti rarunchii, de nu reuseam sa ma inteleg cu ea la telefon...Asa ca sunt ingrozita ca nimeni nu mai reuseste sa il calmeze decat eu. Si una peste alta peste 3 sapt am botez la cumnatul meu si nu stiu ce o sa fac cu micul terorist.
Gata, va mai scriu maine, ca acum tre sa ii dau calc si sotului, care a fost mai mult decat rabdator....
Somnic duuuulce!
danieelaa
QUOTE(anku @ Sep 28 2009, 12:44 PM) *
la multe lunite ptr denisuca,sa cresti mare,sanatoasa si toate gandurile bune din partea noastra...

merci
alina84
QUOTE(anku @ Sep 28 2009, 08:40 PM) *
la multe lunite stefanut!!!!! occasion.gif occasion.gif occasion.gif
insanotosire grabnica va dorim si voua si sa puteti dormi... tzuc.gif



Multumim de urari Anku,foarte bun tortul.
Noi inca mai avem probleme cu somnul,azi-noapte a plans Stefanut si se tragea de urechea dreapta.Merg azi cu el la doctor sa vad daca are ceva,dar eu sper sa nu fie nimic rau,ci doar un obicei de-al lui.
Va pupam pe toti si va dorim o zi minunata.
claudiaena
Buna dimineata!
Tocmai am patit-o si noi. Mihai a cazut cu premergatorul ( la trecerea dinspre sufragerie spre bucatarie am o treapta, unde, de obicei, ii pun masuta ca sa nu poata trece). Tocmai azi am uitat sa trag masuta si... m-am trezit cu el cazand in cap... Initial, nu m-am speriat, ca eu sunt mama cu experianta, dar apoi si acum sunt un pic speriata, ptr ca a urlat cred ca o ora si acum a adormit.... Astept sa vad cum se comporta cand se trezeste, si daca este somnolent sau mi se pare ca se comporta anormal, ma duc la urgente... Nu stiu ce sa cred, oare s-a lovit chiar asa de tare, sau mai mult s-a speriat ( e prima noastra cazatura mai serioasa).
Oricum va tin la curent mai tarziu....
anku


la multe lunite mihai... occasion.gif occasion.gif occasion.gif
speram sa nu aiba nimic...copii cad...si al meu cade mereu dar nu are nimic,nici nu mai plange....l-am invatat sa rada cand cade...
cred ca este sperietura... tzuc.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Sep 29 2009, 11:03 AM) *


la multe lunite mihai... occasion.gif occasion.gif occasion.gif
speram sa nu aiba nimic...copii cad...si al meu cade mereu dar nu are nimic,nici nu mai plange....l-am invatat sa rada cand cade...
cred ca este sperietura... tzuc.gif

Bravo lui Darius
Nici Andreea nu prea plange cand se loveste
Si atunci cand a cazut din carut dupa ce am luat-o in brate a tacut destul de repede.
Si seara cand ne jucam imi mai da cate un cap in gura ( de 2 ori chiar mi-a spart putin buza) dar ea tot cam ca Darius face : rade.Tati zice: cam tare de cap Andreutza.
petronici
buna mamicute...
noi am dormit mai bine azi-noapte(l-am sunat ieri pe dr si mi-a dat niste picaturi de pus in nasuc si a putut respira mai bine)dar a inceput sa tuseasca din ce in ce mai mult si cateodata ii vine sa vomite odata cu flegma care o are in gat...ieri mi-a dat si un siropel sa vedem poate ii calmeaza un pic si tusea...
va pooop
petronici

la multe lunite MIHAI,sa cresti mare si voinic!!
anku


danielaaaa occasion.gif occasion.gif occasion.gif
La multi ani si mult noroc in aceasta zi speciala. Iti dorim sa ti se indeplineasca toate dorintele. Sanatate si numai bucurii.



petronici
QUOTE(claudiaena @ Sep 29 2009, 09:47 AM) *
Buna dimineata!
Tocmai am patit-o si noi. Mihai a cazut cu premergatorul ( la trecerea dinspre sufragerie spre bucatarie am o treapta, unde, de obicei, ii pun masuta ca sa nu poata trece). Tocmai azi am uitat sa trag masuta si... m-am trezit cu el cazand in cap... Initial, nu m-am speriat, ca eu sunt mama cu experianta, dar apoi si acum sunt un pic speriata, ptr ca a urlat cred ca o ora si acum a adormit.... Astept sa vad cum se comporta cand se trezeste, si daca este somnolent sau mi se pare ca se comporta anormal, ma duc la urgente... Nu stiu ce sa cred, oare s-a lovit chiar asa de tare, sau mai mult s-a speriat ( e prima noastra cazatura mai serioasa).
Oricum va tin la curent mai tarziu....

si Adelin mai cade si plange un pic pe moment,dupa aia daca ii distrag atentia cu altceva uita si rade....speram ca nu a patit nimic...
anku
QUOTE(Rose68 @ Sep 29 2009, 10:28 AM) *
Bravo lui Darius
Nici Andreea nu prea plange cand se loveste
Si atunci cand a cazut din carut dupa ce am luat-o in brate a tacut destul de repede.
Si seara cand ne jucam imi mai da cate un cap in gura ( de 2 ori chiar mi-a spart putin buza) dar ea tot cam ca Darius face : rade.Tati zice: cam tare de cap Andreutza.


da...asa este bine...
ca de nu...la cate cazaturi o sa mai aiba iti dai seama ca am ajunge toate carunte...
cum se mai simte printesa ta?

QUOTE(petronici @ Sep 29 2009, 10:29 AM) *
buna mamicute...
noi am dormit mai bine azi-noapte(l-am sunat ieri pe dr si mi-a dat niste picaturi de pus in nasuc si a putut respira mai bine)dar a inceput sa tuseasca din ce in ce mai mult si cateodata ii vine sa vomite odata cu flegma care o are in gat...ieri mi-a dat si un siropel sa vedem poate ii calmeaza un pic si tusea...
va pooop

ne bucuram ca ati gasit o solutie ca sa stergeti nasucul...
ai grija ca unele picaturi pot crea dependenta...si mie imi spunea dr nu mai mult de 5 ori p zi...
nasol...parca il vad si p darius la airna cand va raci ce scandal o sa faca ca nu vrea sa-i stergem nasul...brrrrrr...nu-mi ramane decat sa-l tin cu forta...
oare p la un an vor pricepe ca tb sa stea sa le stergem nasucul?
insanotosire grabnica... tzuc.gif
claudiaena
Multumim de urari! Cred ca o sa tinem minte, o perioada, ziua asta, cand am implinit 9 luni. A dormit putin si parea tot morocanos, dar acum pare ca e bine. A papat si putine fructe si m-am mai linistit.
Nici Mihai nu e prea plangacios, dar dupa cwe m-am ce m-am chinuit o ora sa ii distrag atentia cu ceva si nu am reusit, am inceput sa intru la idei, daca s-a fi lovit mai tare decat am crezut, daca are o fractura, numai la prostii. Bineinteles ca l-am putut potoli doar la san (si eu am vrut sa incep sa il intarc)...
Mai vedem...
Apropo, la voi cum e vremea, ca la noi s-a lasat un frig si m-am trezit si am dat drumul la caldura, desi imi era numai bine, dar Mihai doarme dezvelit...
Mai vorbim pana deseara...pana atunci ma duc la treaba spalvase.gif
simina_ana
Salutare la mamici si bebei.....
Am intrat doar sa va salut...vorbim mai pe seara...ca vad ca de 3 zile net-ul asta imi face figuri....ii astept pe cei dela cablu sa vadem ce putem rezolva....
Vad ca am pierdut o multiem de "evenimente" ....uram occasion.gif la toti sarbatoritii...si insanatosire rapida la bebeii bolnaviori...
Va pupam si speram sa vb diseara
sinzigm
Buna mamici si pitici!La noi a avut o problema netul de sambata dupa-amiaza si abea aseara s-a rezolvat,dar ce sa ma mai pun la scris ca Matei imi scotea peri albi...Nu stiu ce e cu el,ca febra nu mi-a facut,diaree nu a avut,constipat nu e,la urechi l-am palpat si plange,deci nu cred ca e nici de la urechi,in gurita nu se mai arata nici un dintisor...nu mai stiu ce sa cred.Ieri nu a mancat decat dimineata 2 mere coapte cu biscuite si o banana mai dupa-masa,in rest nimic.A refuzat orice.Nici laptic nu a prea baut,decat foarte putin,iar aseara a fost atat de agitat incat nu am mai invins cu el.De-abea l-am imbracat dupa baita..nu am reusit sa-i distrag atentia cu nimic,bineinteles ca nici lapticul de seara nu l-a papat tot si cand l-am pus in patut a inceput un plans de toata frumusetea.L-am luat in brate si m-am tot plimbat prin camera pana a adormit.Cand l-am pus in patut a oftat de 2 ori,atunci am crezut ca mi se rupe inima,pt ca stiam ca e ceva cu el si mi-era ciuda ca nu puteam sa-l ajut.M-am dus si i-am descantat de deochi,ca foarte multa lume se tot mira pe el si se deochea rapid si cand era mai micut.

Azi dimineata s-a trezit la 8.30,si a papat cerealele,iar apoi l-am lasat putin pe jos,la joaca.Ii place tare mult,dar mi-e frica sa-l las foarte mult ca e rece si covorul e doar asa pe mijlocul camerei si el isi gaseste mereu de lucru pe parchet,nu pe covor.Ma gandesc sa nu fi facut infectie urinara,cum se tot joaca pe jos,dar nu mi-a facut febra,deci nu stiu ce sa spun...Adevarul e ca de vreo saptamana plange mai des,nu a mai prea dormit dupa-masa,am crezut ca e din cauza asta,apoi am crezut ca e vreun dintisor,dar vad ca acum s-a inrautatit situatia si nu mai pot face nimic de el-tipa,face niste crize de nervi si il apuca un plans de toata frumusetea daca nu e cum vrea el,sau daca il las singur in camera si nu il iau in brate.Si cum nici nu mai prea papa,ma stresez de numa.Nu as si sari sa ma duc la doctor,ca astia de aici si asa nu iti prea dau nimic la copil,chiar de e bolnavior.Spun ca organismul copilului trebuie sa lupte singur cu boala si sa nu se invete cu medicamente.Le dau dreptate pe de-oparte,dar cand e mai grav...dar marog asta e!Sa speram ca e doar o perioada mai urata si ca nu e nimic serios!

Claudiaena:La multe lunite uram si noi micului Mihai occasion.gif !Sa creasca mare si voinic sa aiba grija si el de voi la randul lui!pupici dulci de la Matei tzuc.gif .Speram sa fie bine cu cazatura si sa treceti si peste asta cu bine.

va pupam pe toti cu drag

sinziana si matei
geocoto

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sa-ti traiasca printesuca occasion.gif si sa va vedem cat mai repede impreuna.La multe lunitze si pupici dulci pentru amandoua de la mine si de la Lucas. tzuc.gif
geocoto
La multe lunitze Mihai puiut de Claudia. occasion.gif Sa fii sanatos si sa-ti asculti parintii care nu-ti vor decat binele.

La multe lunitze Stefanut puiut de Alina 84. occasion.gif Sa te faci cat mai repede bine si sa recuperezi timpul pierdut la joaca.

geocoto
Si Lucas este destul de agitat si se scarpina ff tare la ochisori.Are niste bubitze mici rosii dar cum mergem azi la Dr am zis ca astept sa vad ce-mi zice.De obicei merge si taticul cu mine si cat timp eu ma ocup de Lucas sa fie cumintel taticul inregistreaza ce zice D-na Dr.Azi mergem singurei, sper sa ne descurcam mai ales ca vrea sa-i ia si sange.

Pupici si vorbim dupa-amiaza,
Geo trandafir.gif
Rose68
cu bebica bolnavioara intru mai greu
Daniela occasion.gif in primul rand tie caci stiu ca e ziua ta de nastere si nu in ultimul rand Denisei occasion.gif desi ziua ei a fost ieri
Va pupam
Rose68
QUOTE(geocoto @ Sep 29 2009, 01:57 PM) *
Si Lucas este destul de agitat si se scarpina ff tare la ochisori.Are niste bubitze mici rosii dar cum mergem azi la Dr am zis ca astept sa vad ce-mi zice.De obicei merge si taticul cu mine si cat timp eu ma ocup de Lucas sa fie cumintel taticul inregistreaza ce zice D-na Dr.Azi mergem singurei, sper sa ne descurcam mai ales ca vrea sa-i ia si sange.

Pupici si vorbim dupa-amiaza,
Geo trandafir.gif

si noi cand am fost la urgenta, Andreutza tipa ca din gura de sarpe si dupa consult a iesit tati cu ea pe hol si eu am ramas sa vb cu medicul
Si noi trebuia saptamana aceasta sa repetam hemograma dar datorita rinofaringitei mai trebuie sa asteptam.
sinzigm


LA MULTI ANI DANIELA! occasion.gif SA AI PARTE NUMAI SI NUMAI DE LUCRURI BUNE ALATURI DE FETITA TA,CAREIA II DORIM SA CREASCA MARE SI SANATOASA CA FRUMOASA E DE NUMAI! :floare

VA PUPAM PE AMANDOUA
alina84

LA MULTI ANI DANIELA SI DENISA!
LA MULTE LUNITE SI PENTRU MIHAI! occasion.gif
Va pupam
simina_ana
deci....sa incepem cu urarile...

Draga mea Daniela, in primul rand iti doresc sa fii sanatoasa, sa ai putere sa-ti cresti fetita, sa faci din ea un om mare si respectat si cine stie....cat mai repede o "fratioara" liwlol.gif
Pentru tine mami

Pentru printesa ta....o iubim mult si abia asteptam sa fiti din nou impreuna....LA MULTE LUNITE , sa creasca mare si cuminte sa asclte de parinti si sa va umple in fiecare zi inimile de bucurie. Iancu ii transmite pupicei si..

PS. Va smotocim cu drag hug.gif
simina_ana
Desi cu intarziere...mai avem de facut urari penru 2 puiuti minunati






Sa cresteti mari, sanatosi, voiosi, sa ascultati de mami si de tati si sa faci nazdravanii multe!!!!

Claudiaena, Alina84, sa va traiasca puiutii si sa va bucurati de ei!!!
simina_ana
Petronici, Rose....ne pare rau sa auzim ca sunt copilasii bolnaviori....speram sa se refaca repede, repede ca mamicile sa nu mai fie speriate.....
Cum se mai simt bebii? Sunt pe drumul cel bun?

Iancu le transmite urari de bine si multi pupicei!!!
simina_ana
Alina ....Ai fost a medic ? Ce ti-a spus? E ok STefanut cu urechiusa?...speram, ca da....

Geo....cum e Lucas? V-a zis de la ce sunt bubitele???V-a dat tratament??

Anku? Ce nazdravanii a mai facut Darius?

Claudia, il pupacim pe Mihai unde s-a lovit ca sa nu-l mai doara capusorul.... tzuc.gif trandafir.gif

Pupacim copilasii ghidusi


Si la noi a dat ieri Iancu cu capu' de tocu usii de si-a facut ditamai cucuiul...i-am pus repede un cutit si pana azi dimineata s-a retras, dar a ramas vanataia...dar pana se insoara trece...liwlol.gif ....no...acum am si eu pe cine pacali cu vorba asta...liwlol.gif
E un nazdravan de numa' numa'...nu mai sta nici o clipa locului....tot ce vede vrea si el si nu se da batut pana nu ajunge la acel lucru....cand ii fac mancarea e circ mare....ori il pun in scanel si urla de ma stie tot cartierul, ori il las pe jos si atunci e numai in picioarele mele....ieri s-a catarat pe mine si s-a apucat de pantalonii mei ca mi i-a dat jos si m-a lasat in fundul gol..liwlol.gif...
To de ieri a inceput sa pape singurel...daca ii dau eu...refuza sa manance...dar daca ii las castronul isi ia singur lingurita si o duce la gurita...mai greu e sa ia din castron iar, dar il ajut punandu-i in lingura putina papa....sa vezi circ ieri...pana m-am prins ca vrea sa pape singur....nu si nu si nu...asa ca i-am pus castronul in fata si m-am pus sa manc si eu ceva...si cand ma uit mai bine ....el ia lingura si hop in gura...bineinteles ca un sfert din mancare a ajuns pe jos, un sfert pe el si un sfert in stomacelul lui....ultimul sfert in stomacelul meu liwlol.gif liwlol.gif ...si toata distratia asta m-a "costat" o ora jumate....dar l-am lasat sa vad ce face pana la sfarsit....rezultatul...un pitic murdar din cap pana in picioare...dar fericit ca a reusit sa mai faca ceva nou....
simina_ana
Multumim de urarile facute lui tati de ziua lui... trandafir.gif
Ne-am petrecut sambata ....urmarile se simt si azi wacko.gif ....dar a meritat....mai ales ca a schimbat tati prefixul .....si trebuia sarbatorit cum se cuvine evenimentul....Oricum cei mai incantati au fost copiii....ca nu s-au culcat prea devreme si au devastat casa....au fost niste mici "terminatori" dar asa de dragalasi .....

Na ..ca v-am "bombardat" cu povesti....mai bantui si eu putin pe aici....si apoi cred ca ma duc si eu la nani....
....somic pufos va doresc..... trandafir.gif

PS. Geo, nu am uitat de promisiune....dar nu am avut timp ... iar cu un Iancu mic si plin de energie, e cam greu sa-mi mai tin promisiunile....stii tu....socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ....Voi ati cumparat ceva sambata? tzuc.gif
simina_ana
...cine da cafeaua azi?
Desi la starea pe care o am mi-as incepe ziua cu cate una din fiecare ca aperitiv

Ce va mai fac bebeii? Cum se mai simt ?
Va dorim o zi placuta cu mult soare ..numai buna de plimbare

claudiaena
Multumim de urari! A fost o zi urata ptr noi, ptr ca,dupa cazatura, ne-am dat tot programul peste cap. Mihai a dormit haotic, a mancat putin si cu greu si bineinteles ca mai mult a supt (si eu imi propusesem sa-l intarc). Dar asta noapte, dupa ce l-am culcat langa mine si s-a trezit urland, din ora in ora, am descoperit si motivul plansului dupa cazatura= s-a lovit la o manuta, ptr ca de cate ori il apuc de ea sau incerc sa i-o misc, urla instantaneu. Dar dimineata, dupa ce i-am spus lui tati, i-a luat manuta si i-a intors-o pe toate partile, nu e umflata, nu pare sa fie nimic in neregula, doar ca plange, semn ca s-o fi lovit serios la ea si inca il mai doare....
Asteptam sa vedem cum o trece si ziua de azi, cert e ca s-a trezit de dimineata si a fost marait intr-una. Cred ca o sa ne apara si al doilea dintisor...
A, si apropo de haotic, ieri Mihai nu a avut scaun, iar azi dimineata, a facut, de a trebuit sa il spal din cap pana in picioare, ca i-a dat afara si din scutec, si prin body...
Gata, s-a trezit, cum credeti, bineinteles mad.gif iar pe mami iar o apuca nervi.gif , ca nu ii convine nimic puiului.
Dorim bebeilor bolnaviori, sa se faca bine cat mai repede.
Si apropo de nervi, am niste cunostinte, care si-au facut concediul peste hotare, cu bebe de 7-9 luni, si foarte stresati ca nu ii mai ies dintii. In saptamana de concediu, puiului i-au iesit 6 dinti, a facut diaree si a urlat aproape intr-una.Asa ca se poate si mai rau....pupici floare2.gif
danieelaa
QUOTE(anku @ Sep 29 2009, 11:35 AM) *


danielaaaa occasion.gif occasion.gif occasion.gif
La multi ani si mult noroc in aceasta zi speciala. Iti dorim sa ti se indeplineasca toate dorintele. Sanatate si numai bucurii.



QUOTE(geocoto @ Sep 29 2009, 01:47 PM) *

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sa-ti traiasca printesuca occasion.gif si sa va vedem cat mai repede impreuna.La multe lunitze si pupici dulci pentru amandoua de la mine si de la Lucas. tzuc.gif



QUOTE(Rose68 @ Sep 29 2009, 05:41 PM) *
cu bebica bolnavioara intru mai greu
Daniela occasion.gif in primul rand tie caci stiu ca e ziua ta de nastere si nu in ultimul rand Denisei occasion.gif desi ziua ei a fost ieri
Va pupam



QUOTE(sinzigm @ Sep 29 2009, 06:08 PM) *
LA MULTI ANI DANIELA! occasion.gif SA AI PARTE NUMAI SI NUMAI DE LUCRURI BUNE ALATURI DE FETITA TA,CAREIA II DORIM SA CREASCA MARE SI SANATOASA CA FRUMOASA E DE NUMAI! :floare

VA PUPAM PE AMANDOUA



QUOTE(alina84 @ Sep 29 2009, 06:35 PM) *

LA MULTI ANI DANIELA SI DENISA!
LA MULTE LUNITE SI PENTRU MIHAI! occasion.gif
Va pupam




multumesc fetelor trandafir.gif trandafir.gif
cu intarziere vreau sa urez si eu la multe lunitze MIHAI SI STEFAN occasion.gif occasion.gif occasion.gif
scuzati intarzierea dar nu am avut timp ca am fost la munca
multumesc inca odata hug.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.