Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
simina_ana
BUna dimineata si de la noi....la ora 3 jumate liwlol.gif.....dar se pare ca ne-am dat putin peste cap cu somnul ....si recuperam...

AM dormit mai bine azi noapte...nu s-a mai foit si nici nu mai horcaia atat de tare. Am stat langa patutul lui pana la 4 cand m-am intins pe jos si am adormit in cele din urma...Bineinteles ca m-am trezit la 7 cu o durere de oase... doh.gif Dar macar am vazut ca incepe sa respire spre normal....A si papat de dimineata. Banana cu para si suc de la o portocala, bineinteles in bibi cu tetina de pasate....dar a mancat...apoape 200 ml in vreo 2 ore...si si-a luat si medicamentele din seringa...cu exceptia antibioticului. Mi-a ascultat Dumnezeu rugaciunea si da semne de bine...O schimbare la 180 de grade de ieri si pana azi dimineata....practic peste noapte...Nici nu va pot spune cat sunt de fericita....il laud la toata lumea....acuma plang...dar plang de bucurie....
E adevarat ca de dimineata nu a mai papat nimic....dar ma bucur si cu atat pt inceput....

V apupam si va dorim o zi cat mai placuta.....si poate diseara ne strangem toate la o poveste....
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


Rose68
QUOTE(anku @ Mar 11 2010, 03:40 PM) *
aoleoooooo
pai eu am baut tot odata
dar mi-a luat toata tusea in 6 ore
daaaaaaa....e f buna...
asta da medicament naturist bananab.gif



fain ca ti-a luat tusea asa repede, dar stomacul tau nu a protestat?
petronici
ciao fetele....
multumesc pt incurajari si sfaturi pt cura...aseara am facut supa si compotul si astazi i-am dat startul,si ce credeti? m-au chemat la lucru,si acolo este cea mai mare ispita doh.gif ....nu stiu daca v-am spus eu lucrez la un hotel(de 4 stele) ca chelnerita,ospatarita....si inchipuiti-va voi ce delicatese pun eu in farfuriile clientilor,unele care ne inspira le si gustam...dar de acum gata,nu mai pot sa gust nimic,sa beau nimic(a fost un congres de la Santal si au scos niste sucuri noi,bineinteles ca sau gandit si la personal si ne-au lasat vreo 3 lazi cu sucuri,noroc ca le-am gustat pe cele noi dinainte)....trec repede 2-3 saptamani bouncy.gif ....
Geo,am pe aproape sala de fitness si piscina,dar cu cine las copilul? si cred ca sunt singura dintre voi care nu se prea pricepe la innot biggrin.gif asa ca incerc cu dieta vreo 2-3 saptamani....
ce zicea-ti de primavara,imi pare rau am tot incercat sa incarc pe photobucket,sa va arat cum ninge. super.gif ...aici nu va spun cum se mira toti,ei nu prea au parte de asa ceva in martie...
uram lui Iancu,insanatosire cat mai grabnica,lui Mihai si Andreei somn cat mai linistit,si celorlalti sa pape cat mai bine....pupici dulci tuturor tzuc.gif
sinzigm
Buna fetelor!!!Am lipsit vreo 2 zile pt ca la noi in casa e un talmes balmes,si cum au zugravit si au schimbat mocheta au spart o teava de apa si va dati seama cum am petrecut...Pe langa toate astea Matei tuseste de rupe,imi vine sa plang langa el de mila,dar sper ca ii va trece dupa antibiotic.Am fost marti cu el la medic si atunci nu tusea atat de urat,dar spre seara s-a inrautatit situatia si a vomitat ce a papat,pe urma a vomitat si lapticul de la antibiotic,dimineata la fel...Facuse si febra-38.5.Am sunat acasa la doctorita de familie,ca tampitii astia de aici is incompetenti cateodata,si mi-a zis sa-i dau in continuare Klacid de 2x2,5 ml,Fluimucil de 3x1 pliculet si nurofen si panadol pt febra.Ii mai dau si Stodal ca il mai calmeaza cand tuseste,acum intr-adevar nu o mai face asa des,dar tuseste rau,cateodata ii vine sa vomite de la secretiile din gat.Am noroc ca papa,chiar daca mai putin umpic,dar papa!!!Sper sa ma ajute Dumnezeu sa trec si peste asta.Nu conteaza ca nu dorm noptile,ca nu am timp si pofta sa mananc,doar sa-l vad pe el sanatos.Oricum daca tuseste tot asa,maine ma duc cu el la medic sa-l vada din nou.Asa ca Simina,te inteleg mai bine decat iti inchipui,stiu prin ce treci,dar sa speram ca si Iancu o sa isi revina cat mai curand.E un strengar de baiat,frumos si scump si iti spun sincer ca pare un adevarat actor.Va pupam si va dorim insanatosire grabnica.

Danieelaa:e o scumpete mica ta printesa.Intr-adevar e o frumoasa foc!!!Sa-ti dea Dumnezeu multe fericiri din partea ei!Si cum zicea si Simina:vrei sa ne faci in ciuda?Eu nu stiu cum sa mai slabesc,iar tu poti manca orice si nu se pune nimic.Stiu cum e,ca asa eram si eu inainte de sarcina...E FOARTE BINEEEEEEEEEE SA POTI FACE ASTA!Dupa Simina,ma gasesti pe mine pe lista,desi ea a slabit tare si sunt convinsa e super sexi acum.

Geo:eu sincer am incredere in homeopate,eu doar asa am putut sa tratez acu cativa ani o gastrita foarte urata si alte cateva care se instalasera(stress,depresie...),dar depinde si cat esti de deschisa sper chestiile astea.Mie mi s-a spus ca daca privesc cu neincredere,s-ar putea ca tratamentul sa nu aiba efect,tocmai pt ca al nostru creier e marele sef,care "taie si spanzura".Il sarut pe scumpul de Lucas si va doresc multa sanatate.


va las,ma duc sa fac papa,ca Matei doarme si nu stiu pt cat timp
anku
QUOTE(Rose68 @ Mar 11 2010, 03:25 PM) *
fain ca ti-a luat tusea asa repede, dar stomacul tau nu a protestat?

am facut acum 3 ani sau chiar 4...
nu-mi aduc aminte sa fi avut probl...
eram la bunicii prietenei mele cele mai bune...la tara
sa facem sarbotorile...
si aveam o tuse de berbec
nu puteam dormi noaptea...
si a venit bunica...a taiat in 2 si a scobit si a pus zahar
si in 4-5 ore mi-a dat sa beau dintr-o jumate
mna<...probabil ca nu se stransese mult intr-o jumate de ora...
ca nu era mult...hmmmmm
dar buna tare a fost...
de leac cum se zice in ardeal... liwlol.gif
anku
QUOTE(sinzigm @ Mar 11 2010, 05:04 PM) *
Buna fetelor!!!Am lipsit vreo 2 zile pt ca la noi in casa e un talmes balmes,si cum au zugravit si au schimbat mocheta au spart o teava de apa si va dati seama cum am petrecut...Pe langa toate astea Matei tuseste de rupe,imi vine sa plang langa el de mila,dar sper ca ii va trece dupa antibiotic.Am fost marti cu el la medic si atunci nu tusea atat de urat,dar spre seara s-a inrautatit situatia si a vomitat ce a papat,pe urma a vomitat si lapticul de la antibiotic,dimineata la fel...Facuse si febra-38.5.Am sunat acasa la doctorita de familie,ca tampitii astia de aici is incompetenti cateodata,si mi-a zis sa-i dau in continuare Klacid de 2x2,5 ml,Fluimucil de 3x1 pliculet si nurofen si panadol pt febra.Ii mai dau si Stodal ca il mai calmeaza cand tuseste,acum intr-adevar nu o mai face asa des,dar tuseste rau,cateodata ii vine sa vomite de la secretiile din gat.Am noroc ca papa,chiar daca mai putin umpic,dar papa!!!Sper sa ma ajute Dumnezeu sa trec si peste asta.Nu conteaza ca nu dorm noptile,ca nu am timp si pofta sa mananc,doar sa-l vad pe el sanatos.Oricum daca tuseste tot asa,maine ma duc cu el la medic sa-l vada din nou.Asa ca Simina,te inteleg mai bine decat iti inchipui,stiu prin ce treci,dar sa speram ca si Iancu o sa isi revina cat mai curand.E un strengar de baiat,frumos si scump si iti spun sincer ca pare un adevarat actor.Va pupam si va dorim insanatosire grabnica.

Danieelaa:e o scumpete mica ta printesa.Intr-adevar e o frumoasa foc!!!Sa-ti dea Dumnezeu multe fericiri din partea ei!Si cum zicea si Simina:vrei sa ne faci in ciuda?Eu nu stiu cum sa mai slabesc,iar tu poti manca orice si nu se pune nimic.Stiu cum e,ca asa eram si eu inainte de sarcina...E FOARTE BINEEEEEEEEEE SA POTI FACE ASTA!Dupa Simina,ma gasesti pe mine pe lista,desi ea a slabit tare si sunt convinsa e super sexi acum.

Geo:eu sincer am incredere in homeopate,eu doar asa am putut sa tratez acu cativa ani o gastrita foarte urata si alte cateva care se instalasera(stress,depresie...),dar depinde si cat esti de deschisa sper chestiile astea.Mie mi s-a spus ca daca privesc cu neincredere,s-ar putea ca tratamentul sa nu aiba efect,tocmai pt ca al nostru creier e marele sef,care "taie si spanzura".Il sarut pe scumpul de Lucas si va doresc multa sanatate.
va las,ma duc sa fac papa,ca Matei doarme si nu stiu pt cat timp

exact asta incercam sa spun si eu
iar copii cum sa stie tb de astea???
un om mare stie...dar un copil...stress-ul si oboseala il tratez si eu cu sunatoare
am incredere in ea si f bine ma simt...
dar dc nu as crede??? liwlol.gif
insanatosire grabnica va dorim...
ce va pasa...aveti casa renovata bananab.gif
geocoto
QUOTE(claudiaena @ Mar 11 2010, 11:00 AM) *
Geo, uite m-am mai gandit si am cotrobait si am gasit si prima schema a Mariei din episodul cu febra. Stiu ca am cautat pe net si Belladona este ptr febra, de aia nu se da decat la asa ceva....Ti le pun pe amandoua si daca are cine sa ti le cumpere din tara si sa le trimita, dsau poate or fi si pe acolo... Urmatoarea schema e ptr intarirea sistemului imunitar.... Copilul nu are voie sa manance nimic cu minim un sfert de ora inainte si dupa ce se dau granulele si nu are voie deloc otet, ciocolata sau la adulti tutun si cafea(de aia probabil nu a mers la mine)
Deci iata prima schema care se da la episod de febra...

si se da preventiv cate 10 granule saptamanal. Eventual iti pui telef sa sune si ii dai dimineata, de exemplu in fiecare luni....ATENTIE granulele nu se ating cu mana si daca copilul se inneaca cu ele se dizolva in putina apa. Eu i-am pus lui Mihai in biberon cu o lingura de apa ca sa fiu sigura ca le ia pe toate odata, ptr ca pe el il gadila pe gat si incepe sa tuseasca si chiar vomita....
Acum, inca o data iti spun ca pare mai greu la inceput sa respecti schema dar orele le stabilesti tu in functie de programul lui Lucas si sa treaca intre un remediu si urmatorul o ora.....
Observi ca multe se repeta, adica primele 3 care se dau la toatab lumea si Echinaceea e stabilit ca e ptr intarirea imunitatii la raceala, iar Sambucus si cuprum sunt ptr tuse, mai ales si deci actioneaza la nivelul sistemului respirator....ptr alte detalii ne mai auzim pe forum... Daca te mai pot ajuta cu ceva imi spui....
Poti incerca schema Mariei si vezi daca inregistrezi la Lucas vreun efect benefic... Eu nu spun ca sa faci asta, dar inca o data iti spun ca la Maria a avut efect...Si ce-i drept in 6 ani de gradi i-am dat antibiotic de vreo 2-3 ori/6 ani si antitermice de maximum 3 ori intr-un an....


hug.gif tzuc.gif hug.gif tzuc.gif
Multumesc frumos ca ti-ai facut timp pentru asta, stiu ca nu este usor sa faci ceva fara "companie" din partea piticului.
Deci schema asta a recomandat-o homeopatul pentru sistemul imunitar de dupa varicela? sau doar pentru Maria care racea usor?Cat de des facea febra?
Intreb pentru ca ma gandeam ca ar trebui tratata cauza si nu efectul.Febra se face din cauza ca sistemul lui imunitar reactioneaza la ceva.
Oscilococcinum am si eu in casa si propolis cu vit C dar stiam ca primul se da doar pentru raceala nu?Ma duc sa citesc prospectul mai bine.O sa radeti dar acelasi medicament Oscilococcinum in Ro si in Belgia au prospecte diferite.Unul se recomanda sub un an (Ro) si altul dupa un an jumatate(Be) yes.gif Of Of Of

Petronici am uitat sa-ti spun ca am intrebat la club si mi-au zis sub nici o forma sa nu-i dai de papa alergand dupa el ci la masuta lui.O sa urle o zi doua dupa care se va obisnui si va merge singurel.Lucas papa la masuta lui dar trebuie sa aiba "ceva" in mana cu care sa se joace... eating.gif

Matei si Iancu va dorim sa va faceti cat mai repede bine si sa scapati o data de tuse si mucisori si secretii.Fetelor voi de cate ori ii curatati in nas ca si asta mai produce bronsiolita din cate stiu dar si otita...Lucas are parte in fiecare zi de chinuiala la nasuc.Il frec intre degete si apoi ii scot cu betigas de urechi.Cateodata ma minunez ce scot.

Pup am fugit la nani,
Geo
simina_ana
Ne-am intors de la cumparaturi acum jumatate de ora si sunt nervoasa la culme.....L-a impins o fetita in Real de a cazut in fundulet si apoi direct cu capul de gresie. De a inceput sa urle ca l-a auzit taica-su din partea cealalta a magazinului. Si asta dupa ce cu o jumatate de ora in urma imi cazuse in parcare tot asa pe spate....cu capul de ciment. Dar macar in parcare a avut caciulita groasa in capusor si gluga de la geaca. Dar in magazin era fara nimic in cap....Imi venea sa o iau la bataie pe fetita...dar si pe tatal ei.....Si pe mine a nu am reactionat mai repede
Acuma sper ca nu a patit nimic.... nervi.gif
Fetita vecinei mele cu care ne vizitam il musca sau il pisca de incepe sa planga si a prins frica de ea...asa ca de 2 saptamani nu am mai fost la ea...oricum au fost bolnaviori amandoi...
In vara si-a luat tot asa vreo 3 palme peste fata de la o fetita in parc. Cand i-a dat a 3 palma i-am reprosat lui maica-sa ca de ce nu-i spune nimic si mi-a spus ca a invatat asta la gradinita.....asa ca m-am luat de ea si i-am spus sa-si tina copilul in lesa daca nu-i in stare sa o educe....
Scuzati-mi iesirea...

Am luat ridiche neagra si o sa-i fac sucul. Maine dimineata o sa-i dau sa bea. Acuma seara a baut tot lapticul si a luat si toate medicamentele fara sa spuna nimic....sa vedem cum e noaptea....

Sinzi....cand imi povestesti prin ce treci cu Matei ma apuca groaza, ca il si vad ...va doresc sa va faceti cat mai repede bine si sa nu mai sufere piticul...bine macar ca papa. floare2.gif

Ma pun la teaba ....ca maine am musafiri....

Pupici...si o noapte linistita

simina_ana
QUOTE(geocoto @ Mar 11 2010, 11:45 PM) *
hug.gif tzuc.gif hug.gif tzuc.gif
Multumesc frumos ca ti-ai facut timp pentru asta, stiu ca nu este usor sa faci ceva fara "companie" din partea piticului.
Deci schema asta a recomandat-o homeopatul pentru sistemul imunitar de dupa varicela? sau doar pentru Maria care racea usor?Cat de des facea febra?
Intreb pentru ca ma gandeam ca ar trebui tratata cauza si nu efectul.Febra se face din cauza ca sistemul lui imunitar reactioneaza la ceva.
Oscilococcinum am si eu in casa si propolis cu vit C dar stiam ca primul se da doar pentru raceala nu?Ma duc sa citesc prospectul mai bine.O sa radeti dar acelasi medicament Oscilococcinum in Ro si in Belgia au prospecte diferite.Unul se recomanda sub un an (Ro) si altul dupa un an jumatate(Be) yes.gif Of Of Of

Petronici am uitat sa-ti spun ca am intrebat la club si mi-au zis sub nici o forma sa nu-i dai de papa alergand dupa el ci la masuta lui.O sa urle o zi doua dupa care se va obisnui si va merge singurel.Lucas papa la masuta lui dar trebuie sa aiba "ceva" in mana cu care sa se joace... eating.gif

[b]Matei si Iancu va dorim sa va faceti cat mai repede bine si sa scapati o data de tuse si mucisori si secretii.Fetelor voi de cate ori ii curatati in nas ca si asta mai produce bronsiolita din cate stiu dar si otita...Lucas are parte in fiecare zi de chinuiala la nasuc.Il frec intre degete si apoi ii scot cu betigas de urechi.Cateodata ma minunez ce scot.[/b]Pup am fugit la nani,
Geo


Cand e sanatos il curat zilnic sau o data la 2 zile. Tot asa ii frec nasucul intre degete. De obicei fac asta la baie ca de la aburi se inmoaie mai bine si nu il chinui prea tare. O fac sa para o joaca.
Zilele astea ( cand mi-a fost cel mai rau ) l-am aspirat si la 20 de minute. Nu ii bagam mereu varful de la batista bebelusului in nasuc ca sa nu-l irit. Puneam doar la baza ca sa nu-si traga el mucii in gatut.

Somn usor, dragilor!
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Mar 11 2010, 11:45 PM) *
Matei si Iancu va dorim sa va faceti cat mai repede bine si sa scapati o data de tuse si mucisori si secretii.Fetelor voi de cate ori ii curatati in nas ca si asta mai produce bronsiolita din cate stiu dar si otita...Lucas are parte in fiecare zi de chinuiala la nasuc.Il frec intre degete si apoi ii scot cu betigas de urechi.Cateodata ma minunez ce scot.

Pup am fugit la nani,
Geo


Cand e sanatos il curat pe Iancu zilnic sau o data la 2 zile.....Tot asa ii frec nascul intre degete. SI apoi cu tampon de ureche. Eventual fac chestia sta la baie. De la aburi i se inmoaie mai bie si iese mai usor si nici nu-l chinui prea tare ca pare o joaca. Cand e bolnavior (zilele) astea a trebuit sa-l curat si la 20 de minute. Sa nu-i ajunga mucii in gatut. SI cum era foarte apos, puneam batista bebelusului la baza nasucului. u trebuia sa bag varful in nasuc...ca sa nu-l irit.
sinzigm
Multumesc fetelor de incurajari.Conteaza foarte mult sa stii ca cineva e cu gandul de bine catre tine si cel mai important ca te intelege,ca barbatii astia...cel putin sotul meu...el nu e constient ce inseamna sa ai un copil bolnavior...ar face de toate,dar le face pe dos,numai o mama stie ce e in sufletul ei cand isi vede puiu suferind!Astazi seara a papat orez cu legume si pe urma fructe.Initial i-am dat si putin ficatel,dar nici nu a vrut sa vada...
Si eu il curat in nasuc o data la 2 zile,cand ii fac baita,dar daca vad ca i se aduna praf,si secretii o fac si pe moment.Matei al meu a luat de la copilul unor prieteni de-ai nostri boala,cand au venit la noi in vizita.

Va sarut fetelor si va doresc somn usor
simina_ana
QUOTE(sinzigm @ Mar 12 2010, 12:32 AM) *
Multumesc fetelor de incurajari.Conteaza foarte mult sa stii ca cineva e cu gandul de bine catre tine si cel mai important ca te intelege,ca barbatii astia...cel putin sotul meu...el nu e constient ce inseamna sa ai un copil bolnavior...ar face de toate,dar le face pe dos,numai o mama stie ce e in sufletul ei cand isi vede puiu suferind!Astazi seara a papat orez cu legume si pe urma fructe.Initial i-am dat si putin ficatel,dar nici nu a vrut sa vada...
Si eu il curat in nasuc o data la 2 zile,cand ii fac baita,dar daca vad ca i se aduna praf,si secretii o fac si pe moment.Matei al meu a luat de la copilul unor prieteni de-ai nostri boala,cand au venit la noi in vizita.

Va sarut fetelor si va doresc somn usor



Somn usor si voua dragilor.....si o noapte cat mai linistita va doresc....si multi, multi , multi pupici lui Matei ca sa se faca bine...Oricand un gand bun ,....un umar pe care sa "plangi" vei gasi aici....cu sfaturi si incurajari una de la alta ....trecem parca mai usor peste toate ....
Daca nu erau mamicile de aici zilele astea cred ca inebuneam....asa mi-am plans oful...iar voi mi-ati dat putere sa trec mai usor peste noptile nedormite, peste spaimele pe care le-am trait....De aceea VA MULTUMESC CA EXISTATI, DRAGELE MELE!!!
Iancu da semne de mai bine....a papat acum seara 270 ml de laptic....nu ne-a venit sa credem....a cerut de 2 ori lapte ..... Nu-mi vine sa cred ce schimbare radicala de ieri si pana azi....O sa vezi ,Sinzi, ca si la voi va fi bine....Zilele astea am fost si eu disperata si nu stiam de nimic...dar uite ca incepe sa iasa soarele si pe strada mea....Acuma mai sper doar sa nu ia iar de la tati raceala....dar ii las pe amandoi cat mai putin timp impreuna...
anku
QUOTE(geocoto @ Mar 11 2010, 08:45 PM) *
hug.gif tzuc.gif hug.gif tzuc.gif
Multumesc frumos ca ti-ai facut timp pentru asta, stiu ca nu este usor sa faci ceva fara "companie" din partea piticului.
Deci schema asta a recomandat-o homeopatul pentru sistemul imunitar de dupa varicela? sau doar pentru Maria care racea usor?Cat de des facea febra?
Intreb pentru ca ma gandeam ca ar trebui tratata cauza si nu efectul.Febra se face din cauza ca sistemul lui imunitar reactioneaza la ceva.
Oscilococcinum am si eu in casa si propolis cu vit C dar stiam ca primul se da doar pentru raceala nu?Ma duc sa citesc prospectul mai bine.O sa radeti dar acelasi medicament Oscilococcinum in Ro si in Belgia au prospecte diferite.Unul se recomanda sub un an (Ro) si altul dupa un an jumatate(Be) yes.gif Of Of Of

Petronici am uitat sa-ti spun ca am intrebat la club si mi-au zis sub nici o forma sa nu-i dai de papa alergand dupa el ci la masuta lui.O sa urle o zi doua dupa care se va obisnui si va merge singurel.Lucas papa la masuta lui dar trebuie sa aiba "ceva" in mana cu care sa se joace... eating.gif

Matei si Iancu va dorim sa va faceti cat mai repede bine si sa scapati o data de tuse si mucisori si secretii.Fetelor voi de cate ori ii curatati in nas ca si asta mai produce bronsiolita din cate stiu dar si otita...Lucas are parte in fiecare zi de chinuiala la nasuc.Il frec intre degete si apoi ii scot cu betigas de urechi.Cateodata ma minunez ce scot.

Pup am fugit la nani,
Geo

ptr ca sunt si produse absolut diferite...
uita-te atent...
acelasi lucru se intampla si cu Rama si sute de alte produse din RO
Nu-l curat in nas...
anku
Cine sa traiasca ,cine sa triasca ???!!!!!!!!
laaaaaaaaaaaaaaaaa muuuuuuuuuulzi aaaani!!!





ptr Simina...urari..
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...ic=6786&hl=
sau...
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...p;#entry1259182
Fie ca ziua de azi sa fie cea mai fericita zi din viata ta. Si fie ca ziua de maine sa fie si mai fericita decat cea de azi!

La multi ani, la multa fericire, la multa iubire, la mult noroc si la multe dorinte implinite.



siiiiiiiiiiii....vrem de baut!!!!!!!!! bere.gif
sinzigm



LA MULTI ANI DRAGA NOASTRA SIMINA!!!!!
ITI DORIM DIN TOT SUFLETUL MULTA SANATATE,FERICIRE SI DRAGOSTE!!!


cu mult drag,Sinziana si Matei
claudiaena
Imi pare rau ca nu stiu sa iti pun un cantec de pe utube, dar n-ai sa crezi ca azi toata ziua am fredonat cantecul "ASTAZI E ZIUA TA"...nu stiu cina canta, dar daca o cauti, poate o asculti cu dedicatie de la Galati....
occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif

Simina, sa traiesti, sa infloresti, sa imprimavaresti si sa ii faci un partener de joaca lui Iancu... Sa fii iubita, respectata, incurajata..., atunci cand ai nevoie si nu numai, si sa ii ai alaturi de tine, for ever, pe iubitii tai de acasa(tati si Iancu si cine stie liwlol.gif ...).
pupicei si multa sanatate piticului....
claudiaena
QUOTE(geocoto @ Mar 11 2010, 11:45 PM) *
hug.gif tzuc.gif hug.gif tzuc.gif
Multumesc frumos ca ti-ai facut timp pentru asta, stiu ca nu este usor sa faci ceva fara "companie" din partea piticului.
Deci schema asta a recomandat-o homeopatul pentru sistemul imunitar de dupa varicela? sau doar pentru Maria care racea usor?Cat de des facea febra?
Intreb pentru ca ma gandeam ca ar trebui tratata cauza si nu efectul.Febra se face din cauza ca sistemul lui imunitar reactioneaza la ceva.
Oscilococcinum am si eu in casa si propolis cu vit C dar stiam ca primul se da doar pentru raceala nu?Ma duc sa citesc prospectul mai bine.O sa radeti dar acelasi medicament Oscilococcinum in Ro si in Belgia au prospecte diferite.Unul se recomanda sub un an (Ro) si altul dupa un an jumatate(Be) yes.gif Of Of Of

Petronici am uitat sa-ti spun ca am intrebat la club si mi-au zis sub nici o forma sa nu-i dai de papa alergand dupa el ci la masuta lui.O sa urle o zi doua dupa care se va obisnui si va merge singurel.Lucas papa la masuta lui dar trebuie sa aiba "ceva" in mana cu care sa se joace... eating.gif

Matei si Iancu va dorim sa va faceti cat mai repede bine si sa scapati o data de tuse si mucisori si secretii.Fetelor voi de cate ori ii curatati in nas ca si asta mai produce bronsiolita din cate stiu dar si otita...Lucas are parte in fiecare zi de chinuiala la nasuc.Il frec intre degete si apoi ii scot cu betigas de urechi.Cateodata ma minunez ce scot.

Pup am fugit la nani,
Geo


Este schema Mariei...DE colega mea dau mai greu... Si cum o cunosc pe ea mai mult ca sigur ca a aruncat schema, mmai ales ca povestea asta e de cand avea Maria 2-3 ani... Oricum incerc weekendul asta sa dau de ea....
Maria racea cam de 4-5 ori in anotimpul rece, dar o punea la pat... Nu reuseam sa ii scad febra decat la spital unde ii conbinau antitermice injectabile cu cearsafuri ude....dupa care veneam acasa cu antibiotic...
In schimb am mai vazut scheme la inca vreo 3 copii si toate includeau primele 3 remedii, de la trezire+ CUPRUM, SAMBUCUS, GIARDIA, TIPURI DE CALCAREEA SI OSCCILOCCOCINUM.....
Referitor la osccilo, cred ca poti sa ii dai si preventiv, mai ales ca chestiile astea nu au contraindicatii si efecte adverse....Daca sunt granule mici se dau 9-10 granule, iar daca sunt mari se dau 3 granule Apropo, piticul nu are voie nici menta sau produse mentolate....Daca te mai pot ajuta cu ceva, iti stau la dispozitie....sanatate si sa auzim de bine....
claudiaena
Si uite ce mai am , de pe net... Dar nu scrie si cum se administreaza, dar ca sa iti faci idee:
Belladonna

  • febra inalta, uneori oscilanta
  • cu transpiratie
  • cap fierbinte, maini si picioare reci
  • fata foarte rosie, devine palida cand pacientul se ridica in picioare
  • ochi stralucitori, cu pupilele dilatate
  • agravare la lumina si zgomot
  • uscaciune a mucoasei nazale
  • nu are sete
  • tuse uscata
Gelsemium

  • secretie intepatoare, ce produce escoriatii
  • febra
  • frisoane de-a lungul coloanei vertebrale
  • dureri de cap ca o banda in jurul capului
  • dureri musculare GRIPA: Este o stare acuta de cauza virala, caracterizata prin febra, frisoane, dureri de cap, dureri musculare, uneori asociate cu iritatie traheo-bronsica si dureri oculare. Uneori poate exista o participare digestiva: greata, diaree. In caz de gripa, medicamentul la care se apeleaza cat mai urgent este un complexism de genul Gripstop, Paragrip etc. Acesta se ia fie sub forma de granule, fie dizolvat in apa. Exista mai mult modalitati de administrare a acestui remediu, dar din proprie experienta schema pe care v-o prezentam s-a dovedit cea mai eficienta. Remediul se ia la intervale scurte de timp la inceput, apoi mai rar: in primele doua-trei ore se ia cate o doza (5 granule sau o lingurita de solutie) din sfert in sfert de ora, apoi la interval de o jumatate de ora, apoi la o ora, ajungandu-se la ritmul de administrare de 3 doze pe zi incepand cu a doua zi si pana la vindecare. Un alt remediu care poate fi folosit cu succes este Anas barbariae (hepatis et cordis), care are efecte asemanatoare si care poate fi folosit in acelasi mod. In functie de simptomele care predomina mai puteti lua:
    Gelsemium

    • febra
    • oboseala intensa
    • apatie
    • frisoane, tremuraturi
    • dureri de cap
    • absenta setei
    Rhus toxicodendron

    • febra
    • apatie
    • dureri musculare ameliorate la miscare
    • sete vie de apa rece
    Eupatorium perfoliatum

    • dureri osoase
    • senzatie de ruptura
    • dureri oculare
    Bryonia

    • tuse seaca, iritanta
    • dureri in piept
    • uscaciunea mucoaselor
    • sete vie de apa rece
    ameliorare la repaus
geocoto
QUOTE(claudiaena @ Mar 12 2010, 07:40 PM) *
Si uite ce mai am , de pe net... Dar nu scrie si cum se administreaza, dar ca sa iti faci idee:
Belladonna

  • febra inalta, uneori oscilanta
  • cu transpiratie
  • cap fierbinte, maini si picioare reci
  • fata foarte rosie, devine palida cand pacientul se ridica in picioare
  • ochi stralucitori, cu pupilele dilatate
  • agravare la lumina si zgomot
  • uscaciune a mucoasei nazale
  • nu are sete
  • tuse uscata
Gelsemium

  • secretie intepatoare, ce produce escoriatii
  • febra
  • frisoane de-a lungul coloanei vertebrale
  • dureri de cap ca o banda in jurul capului
  • dureri musculare GRIPA: Este o stare acuta de cauza virala, caracterizata prin febra, frisoane, dureri de cap, dureri musculare, uneori asociate cu iritatie traheo-bronsica si dureri oculare. Uneori poate exista o participare digestiva: greata, diaree. In caz de gripa, medicamentul la care se apeleaza cat mai urgent este un complexism de genul Gripstop, Paragrip etc. Acesta se ia fie sub forma de granule, fie dizolvat in apa. Exista mai mult modalitati de administrare a acestui remediu, dar din proprie experienta schema pe care v-o prezentam s-a dovedit cea mai eficienta. Remediul se ia la intervale scurte de timp la inceput, apoi mai rar: in primele doua-trei ore se ia cate o doza (5 granule sau o lingurita de solutie) din sfert in sfert de ora, apoi la interval de o jumatate de ora, apoi la o ora, ajungandu-se la ritmul de administrare de 3 doze pe zi incepand cu a doua zi si pana la vindecare. Un alt remediu care poate fi folosit cu succes este Anas barbariae (hepatis et cordis), care are efecte asemanatoare si care poate fi folosit in acelasi mod. In functie de simptomele care predomina mai puteti lua:
    Gelsemium

    • febra
    • oboseala intensa
    • apatie
    • frisoane, tremuraturi
    • dureri de cap
    • absenta setei
    Rhus toxicodendron

    • febra
    • apatie
    • dureri musculare ameliorate la miscare
    • sete vie de apa rece
    Eupatorium perfoliatum

    • dureri osoase
    • senzatie de ruptura
    • dureri oculare
    Bryonia

    • tuse seaca, iritanta
    • dureri in piept
    • uscaciunea mucoaselor
    • sete vie de apa rece
    ameliorare la repaus


trandafir.gif hug.gif trandafir.gif tzuc.gif

Multumesc mult.M-ai mai luminat putin.
Sunt supi rau de tot ca am primit azi o factura de 120euro plus alta de 35euro amandoua din decembrie si totusi nu-mi dau nici un raspuns doctorii wife.gif
Sa vezi cand or veni pe ianuarie cand a facut mult mai multe teste.
Cred, vorba nasului piticului, ca astia de aici il controleaza pe copil de ceva ff rar intalnit cand ar putea fi un simplu streptococ...
Claudia daca tot vorbesti cu doamna respectiva te rog pray.gif daca nu mai are schema macar poate iti spune ce simptome avea piticul.Daca mai intalnesc inca un copil care face febra luna de luna dupa varicela ii dau acelasi tratament fara sa intreb nici un Dr.Scuze ca insist dar nu mai am nici o idee ce sa mai fac acum luna viitoare cand face febra.Ce teste sau la cine sa ma duc..Ma leg si eu de ideea asta care mi-ai dat-o, poate merge.

Multumesc mult,
Geo oFloare1.gif
geocoto


Draga Simina-ana,Ariana,Adriana Petrovici din adancul sufletului iti doresc ca anii ce se scurg sa treaca, precum razele soarelui mangaie o trestie umeda si batuta de vant, precum iubirea alina sufletele suferinde. Sa fii fericita si mereu insotita de cei care merita sa te iubeasca. LA MULTI ANI !!!

Pupici multi si dulci pentru tine si Iancu tzuc.gif bouncy.gif tzuc.gif bouncy.gif tzuc.gif bouncy.gif
Georgiana si Lucas(mac-mac)
anku
http://www.astrotm.home.ro/Cele%20noua%20planete/earth.htm


cafeluta ptr toate!!!
cum v-au dormit puiutii.????
noi rau..cu vreo 6 treziri...
dar numai plansete si nu m-am dus la el si s-a culcat iarasi singur
simina cum ati petrecut???
anku



bai stai ca va pun astromii p aici... liwlol.gif
iaca-ta cafeaua rolleyes.gif
anku
nimeni p aici????
simina_ana
QUOTE(anku @ Mar 13 2010, 01:07 PM) *
nimeni p aici????



beau eu cafeaua cu mare placere.....am nevoie ....
Ma recuperez putin acum cu niste saleuri ce astept sa iasa din cuptor.....
revin cu detalii....
simina_ana
In sfarsit reusesc si eu sa intru...

trandafir.gif In primul rand vreau sa va multumesc din suflet pentru gandurile voastre frumoase, pentru urarile voastre calde.....Mi-ati umplut inima de bucurie cand v-am citit randurile sau v-am auzit glasul la telefon....Va indragesc pe toate in aceeasi masura.....pentru ca stiti atat de bine sa supliniti mama de care imi este foarte dor si imi lipseste atat de mult, desi vorbim la telefon in fiecare zi, pentru ca sunteti sora pe care nu am avut-o niciodata dar care mi-ar fi placut sa existe in viata mea, pentru ca sunteti prietenele cu care pot sa impart si bune si rele din viata mea ..... trandafir.gif

Ieri a fost ok. Cel mai fericit a fost Iancu. Au venit fetitele nasilor si verisorul lui si a fost in culmea fericirii....de la 5 pana la 11 a alergat prin toata casa, a ras, a tipat, a facut show...
Azi bineinteles ca am fost extrem de obosita.....simt din plin noptile nedormite...Dimineata cand am vazut cum imi arata casa imi doream sa dispar...dar pana la urma dupa o cafea tare m-am mobilizat si am facut curatenie...am facut si saleuri din aluatul care mi-a ramas aseara de la placinta liwlol.gif

Cat priveste recuperarea lui Iancu....merge spre bine....dar vad ca inca face febra si nu inteleg de ce. Oricum luni o sun pe dr sa mergem la ea sa-l asculte din nou la plamani. Funduletzul lui e la fel de rosu ....parca are un efect apa termala....dar uneori mi se pare ca da, da ezultate, uneori mi se pare ca degeaba dau ca nu se vede nici o schimbare....

Va dorec o duminica frumoasa si ....poate maine e mai multa activitate pe aici:D
anku
simina ce bine ca v-ati simtzit bine ieri
de ce face inca febra???
neaparat la dr...
pffff...cred ca esti deosebit de obosita...de o sapt cu febra sad.gif
si ai primit cadouri???? biggrin.gif
nu am intrat ieri p mess ptr ca la 21 am fost in pat...ma scuzi
nu mai puteam sta in ppicioare si ma luase frisoane
asa patesc cand sunt prea obosita
acum am dormit 12 ore-pffffff...ma uit in oglinda...nu am nevoie de fond de ten
nici un por,fata alba alba si intinsa-o piele odinhnita
simina...inceraca de schimba pampersul numai ptr 10 zile..
si vezi dc e ceva...
noi asa am facut...am trecut p 5 si alternam 2 tipuri de pampers:pampes symply dry cu pampers activ
observasem ca pampers activ i facea probl
acum le folosim numai noaptea sau cand plecam undeva
ptr ca absorb..nu gluma
dar dc ar fi sa-i pun toata ziua cred ca iar ar face
il mananca???
p Dariius il manca...
dr ce zice???
anku
Simina sa-l controleze bine la urechiuse!!!
ai vazut ca nici la noi nu se vede cu chestia aia simpla in ureche ca are ceva
simina_ana
Neatza....

Maine sun la medic sa mergem marti. Pana atunci ii mai dau Ventolin si sirop de ridiche neagra. ANtibiotic nu mai am si deja avea 7 zile si nici Panadol nu-i mai dau. Oricum are pan ain 38. Poate sunt si dintii....dar nu am mai simtit nimic in gurita lui.
Nu inteleg ce-i cu funduletzul lui.....am incercat sa ii schimb pampersul. Am avut cateva mostre de Happy in casa si i le-am pus pe alea.....2 zile....si parca i-au mai aparut...La inceput erau ca niste bubute mici si apoi s-au unit si au format o pata mare....daca atunci cand am pus poza aici ava doar o pata pe bucuta stanga....acum are si pe dreapta....Il dau in continuare cu apa termala si il las in fundul gol cate o ora, doua de 2 ori pe zi.....parca dupa ce i-am dat cu Clotrimazol e mai rau....Nu-mi dau seama daca il supara....sa semne ca nu...banuiesc ca ar fi plans/tipat/ s-ar fi scarpinat cand are pampers pe el.
Cred ca maine ii iau si eu Crema aia de la Avene...Trixera....ca cu apa termala cred ca as lungi-o prea mult....desi vad ca ii face bine...petele de la cutele de pe picioruse...unde ajunge pampersul parca nu mai sunt atat de mari. Rosii nu mai sunt ..sunt rozalii....si nici aspre cum erau ...deci ma gandesc ca se vindeca...
Intrebarea mea e ce naiba e asta???? SI de ce? Si daca il scap de asta risc sa apara din nou, se intinde ??? doh.gif

Oricum marti la dr o sa o rog sa-i facem analize, si sa mi-l controleze din cap pana in picioare.....O sa o pun sa-l examineze pe toate partile

Cu oboseala ....deja m-am obisnuit....cred ca va deveni o stre permanenta..liwlol.gif liwlol.gif

Nu-i bai ca nu am reusit ieri sa vorbim....stai lini.....bine ca te-ai odihnit....e mai important sa fii odihnita....ca ai atatea si tu pe cap....asa ca stai lini...

Pupicei multi de la noi pentru 2 ochisori albastri.....

Si bineinteles...pupicei multi pentru toti bebeii si mamicile de decembrie.

O duminica frumoasa va dorim......poate macar la voi e vreme buna de scos bebeii afara....ca la noi vantul ne darama
floare2.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 14 2010, 12:06 PM) *
Neatza....

Maine sun la medic sa mergem marti. Pana atunci ii mai dau Ventolin si sirop de ridiche neagra. ANtibiotic nu mai am si deja avea 7 zile si nici Panadol nu-i mai dau. Oricum are pan ain 38. Poate sunt si dintii....dar nu am mai simtit nimic in gurita lui.
Nu inteleg ce-i cu funduletzul lui.....am incercat sa ii schimb pampersul. Am avut cateva mostre de Happy in casa si i le-am pus pe alea.....2 zile....si parca i-au mai aparut...La inceput erau ca niste bubute mici si apoi s-au unit si au format o pata mare....daca atunci cand am pus poza aici ava doar o pata pe bucuta stanga....acum are si pe dreapta....Il dau in continuare cu apa termala si il las in fundul gol cate o ora, doua de 2 ori pe zi.....parca dupa ce i-am dat cu Clotrimazol e mai rau....Nu-mi dau seama daca il supara....sa semne ca nu...banuiesc ca ar fi plans/tipat/ s-ar fi scarpinat cand are pampers pe el.
Cred ca maine ii iau si eu Crema aia de la Avene...Trixera....ca cu apa termala cred ca as lungi-o prea mult....desi vad ca ii face bine...petele de la cutele de pe picioruse...unde ajunge pampersul parca nu mai sunt atat de mari. Rosii nu mai sunt ..sunt rozalii....si nici aspre cum erau ...deci ma gandesc ca se vindeca...
Intrebarea mea e ce naiba e asta???? SI de ce? Si daca il scap de asta risc sa apara din nou, se intinde ??? doh.gif

Oricum marti la dr o sa o rog sa-i facem analize, si sa mi-l controleze din cap pana in picioare.....O sa o pun sa-l examineze pe toate partile

Cu oboseala ....deja m-am obisnuit....cred ca va deveni o stre permanenta..liwlol.gif liwlol.gif

Nu-i bai ca nu am reusit ieri sa vorbim....stai lini.....bine ca te-ai odihnit....e mai important sa fii odihnita....ca ai atatea si tu pe cap....asa ca stai lini...

Pupicei multi de la noi pentru 2 ochisori albastri.....

Si bineinteles...pupicei multi pentru toti bebeii si mamicile de decembrie.

O duminica frumoasa va dorim......poate macar la voi e vreme buna de scos bebeii afara....ca la noi vantul ne darama
floare2.gif

pai dc sunt roz poate se trec
Clotrimazol stiu ca arde
aaaaaaa...pai sub 38 e ok...
noi pana la 39 nu facem nimic...
cand a fost in spital asa ne-a zis...
si la noi e vremea nashpa

ai vazut ca a ars la Obor????
simina_ana
QUOTE(anku @ Mar 14 2010, 03:14 PM) *
pai dc sunt roz poate se trec
Clotrimazol stiu ca arde
aaaaaaa...pai sub 38 e ok...
noi pana la 39 nu facem nimic...
cand a fost in spital asa ne-a zis...
si la noi e vremea nashpa

ai vazut ca a ars la Obor????


daaa...am vazut....
si tot acum la tv am vazut ca ieri la zoo un tigru a atacat un barbat...dar vina a fost a lui....ca a sarit bara de protectie si a enervat tigrul.....unii chiar se cred smecheri....si sfarsesc prost

Azi cand am zis ca lenevim si noi...a sunat cumnata-miu sa ceara iar dvd-ul....credeam ca a inteles de data trecuta....dar se pare ca nu...Tati i-a propus sa mergem la ei sa vedem si noi avatarul la plasma lor (imensaaa)...asta a si fost conditia sa scot dvd-ul din casa...si a spus ca nu....ca e nepotelul bolnav.....ca a luat raceala de la noi vineri cand au fost aici... doh.gif Nepotu-miu care intra in casa fara sa salute, trece pe langa noi ca si cum nu am exista si nu ne baga in seama absolut deloc....Cu Iancu nici macar nu a stat....Ca nu suporta copii si cumnata-mea e disperata ca nu vrea sa se joace cu nici un copil....asa ca.... cum a luat raceala?....Imi venea sa-i spun vreo doua de dulce......orice boala are o perioada de incubatie.....asa ca nu are cum sa fi luat de la noi....
Dupa ce ca vineri cand au venit au gasit la fiecare 5 minute sa comenteze cate ceva....si sa rada de Iancu ca se murdarise cu iaurt....in timp de manca in scaunelul lui.....azi imi venea sa-i bat cand mi-a spus sotul de vorbele lui. A sunat dupa jumatate de ora sa spuna sa trecem totusi pe la ei....no....las ca mergem si o sa vada ei....nu mai tac pt nimic in lume....acuma chiar m-am enervat....
anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 14 2010, 01:52 PM) *
daaa...am vazut....
si tot acum la tv am vazut ca ieri la zoo un tigru a atacat un barbat...dar vina a fost a lui....ca a sarit bara de protectie si a enervat tigrul.....unii chiar se cred smecheri....si sfarsesc prost

Azi cand am zis ca lenevim si noi...a sunat cumnata-miu sa ceara iar dvd-ul....credeam ca a inteles de data trecuta....dar se pare ca nu...Tati i-a propus sa mergem la ei sa vedem si noi avatarul la plasma lor (imensaaa)...asta a si fost conditia sa scot dvd-ul din casa...si a spus ca nu....ca e nepotelul bolnav.....ca a luat raceala de la noi vineri cand au fost aici... doh.gif Nepotu-miu care intra in casa fara sa salute, trece pe langa noi ca si cum nu am exista si nu ne baga in seama absolut deloc....Cu Iancu nici macar nu a stat....Ca nu suporta copii si cumnata-mea e disperata ca nu vrea sa se joace cu nici un copil....asa ca.... cum a luat raceala?....Imi venea sa-i spun vreo doua de dulce......orice boala are o perioada de incubatie.....asa ca nu are cum sa fi luat de la noi....
Dupa ce ca vineri cand au venit au gasit la fiecare 5 minute sa comenteze cate ceva....si sa rada de Iancu ca se murdarise cu iaurt....in timp de manca in scaunelul lui.....azi imi venea sa-i bat cand mi-a spus sotul de vorbele lui. A sunat dupa jumatate de ora sa spuna sa trecem totusi pe la ei....no....las ca mergem si o sa vada ei....nu mai tac pt nimic in lume....acuma chiar m-am enervat....

vaiiii
nashpa
am si eu p cumnatu-meu
el da directivele si prostul de barbate-meu plateste
asa ducem in spate 2 procese cu expertize si toate minunile
a venit cand a avea Darius 11 luni ptr prima data sa-l vada
nashpa
cand am vazut-o p cumnata-mea ce intolita este...si aranjata
si nu a lucrat o zi in viata ei...bv ei...
pai da...ei se plang de bani...si cheltuie banii p prostii
iar noi avem un venit de 3 ori mai mic ca si ei...
stii cum este
la ala care se plange sa-i iei
si la ala care tace sa-i dai...
liwlol.gif
numai...gata ...am zis...
eu ma gandedesc dc sa-mi mai platesc sau nu inca un curs de lb...m-ar duce poate catre 2000 euro
dar platim avocati in Romania aiurea
ai vazut ce scumpi sunt avocatii???
Doamne iisuse ca m-am speriat de cati bani ne-a pieptanat+expertie+cate si mai cate

stii cum e mai bine???
nu te caut...nu ma cauti...

vai dar uracaiosi rau ai tai...
si dc ia de undeva raceala...nu ma duc sa zic ca ui ca de la tine a luat
a luat ...asta este...

ce sa zic??
vizionare placuta va doresc...
si fara prea multe probl... tzuc.gif
aaaaaaa...am vazut si eu p iditul ala care s-a bagat la tigru langa gard
lasa ...sa-i omoare...
ca asa merita...nu stii sa citesti???esti analfabet???
cum ziceai tu...smecherasi...
las ca asa le tb... wife.gif
geocoto
Buna mamici,
am zis ca intru putin si pe urma ma duc sa fac o baie buna.
Of mai Adriana da ce rude si pe la voi...

Mamici vroiam sa va intreb ce parere aveti de suzeta, cat le-o mai dam.Am ajuns chiar sa-mi doresc sa si-o scape in wc ca sa am motiv sa nu i-o mai dau.Asa se aoleste 2 3 zile si gata dar mai ma gandesc si la faptul ca ii ies dintisorii si are nevoie de ea..

Restul mamicilor va asteptam cu povesti dupa weekend.Noi am iesit putin pe afara dar azi noapte Lucas nu a avut somn linistit si am stat toti de planton...

Pupici si un somn linistit va dorim,
Geo oFloare1.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Mar 14 2010, 09:13 PM) *
Buna mamici,
am zis ca intru putin si pe urma ma duc sa fac o baie buna.
Of mai Adriana da ce rude si pe la voi...

Mamici vroiam sa va intreb ce parere aveti de suzeta, cat le-o mai dam.Am ajuns chiar sa-mi doresc sa si-o scape in wc ca sa am motiv sa nu i-o mai dau.Asa se aoleste 2 3 zile si gata dar mai ma gandesc si la faptul ca ii ies dintisorii si are nevoie de ea..

Restul mamicilor va asteptam cu povesti dupa weekend.Noi am iesit putin pe afara dar azi noapte Lucas nu a avut somn linistit si am stat toti de planton...

Pupici si un somn linistit va dorim,
Geo oFloare1.gif

Lui Darius nu i-am dat niciodata suzeta sa o suga
si se descurca fff bine si in perioada asta a dintilor
eu nu am o parere deloc buna de suzeta sad.gif
eu ma gandesc ca dc nu o scoateti acum
cu timpul va fi si mai greu...cel putin din cate am auzit aici p forum
tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Mar 15 2010, 12:13 AM) *
Buna mamici,
am zis ca intru putin si pe urma ma duc sa fac o baie buna.
Of mai Adriana da ce rude si pe la voi...

Mamici vroiam sa va intreb ce parere aveti de suzeta, cat le-o mai dam.Am ajuns chiar sa-mi doresc sa si-o scape in wc ca sa am motiv sa nu i-o mai dau.Asa se aoleste 2 3 zile si gata dar mai ma gandesc si la faptul ca ii ies dintisorii si are nevoie de ea..

Restul mamicilor va asteptam cu povesti dupa weekend.Noi am iesit putin pe afara dar azi noapte Lucas nu a avut somn linistit si am stat toti de planton...

Pupici si un somn linistit va dorim,
Geo oFloare1.gif



Suzetele ce le am eu de la Avent sunt pana la 18 luni. Oricum mai mult de atat nu as fi vrut sa i-o dau. Peste tot unde am citit sfatuieste ca la 1 an ajumate sa fie scoase. Eu am inceput de acum. In timpul zilei nu o prea mai primeste . Doar cand e vorba de nani atunci i-o dau. SI cand e foarte marait, prefer sa-l duc cu zaharelul cat mai mult si cand nu ma mai pot intelege cu el sa i-o dau. Sunt zile cand reusesc sa-l pacalesc foarte bine si zile cand cedez. Dar am decis sa ii scot suzeta treptat....ca sa nu fie socul prea mare. Sper sa si reusim. Oricum nu vreau sa ma prinda 2 ani si el sa stea tot cu zuza in guritza.

Am fost la vizionare. Am vazut Avatar.....interesant film, faina ideea, fain mesajul....Atat cat am vazut printre picaturi ca a trebuit sa stau dupa Iancu....Dar mi l-au dat si acasa sa ma uit la el. biggrin.gif
A fost ok...bineinteles ca am primti si cateva comentarii. Ca de ce tin copilul doar intr-un body.....cand era destul de cald in casa. Pai nici nu ma mira ca nepotu-miu e racit, cand avea 4 bluze pe el....nu exagerez....4.....le-am numarat ca am crezut ca nu vad bine....I-am spus ca l-am obisnuit asa....ca altfel ii este prea cald si transpira de la alergat si apoi chiar ca raceste....Apoi ...si cu asta a pus capac....ca de ii dau lapte praf si nu-i dau lapte de vaca....I-am spus ca ii dau lapte praf pana la 3 ani...ca laptele de vaca nu are nici o vitamina....si nu sunt de acord.....si a sarit cumnata-miu ca ei ii dau lui Iusti de la 1 an si ca uite ce bine arata.....I-am raspuns ca fiecare isi creste copilul cum vrea....dar daca vrea sa ramanem in relatii bune.....sa nu mai comenteze niciodata ca noi nu stim sa ne crestem copilul....nici macar sa nu bata un apropos....daca vrea sa-mi dea un sfat....il accept dar criticile....sa le dea altora...la mine nu sunt binevenite....I-am spus ca eu nu m-am luat niciodata de copilul lui si nici nu m-am bagat in educatia lui asa ca sa-si vada de ale lui ( desi copilul lor are mare nevoie de educatie.....dar aici nu e vina copilului ci a lor ca parinti). Azi cumnata-mea a primit o bulina alba....ca a sarit si ea si s-a luat de el, ca de ce se baga....In timp ce i-am spus toate astea....Bebe imi tot baga degetele in spate....Stateam pe jos langa fotoliul lui....Dupa ce am terminat de spus ce-am avut...pe un ton fooooarte calm ( m-am uimit pana si pe mine) .....s-a asternut o clipa de liniste....si cumnata-miu a zis.....biiiinneeee. A fost destul de diplomat si el ca sa nu izbucneasca un conflict....asa ca imediat dupa asta am fost cei mai buni prieteni.....probabil pana data viitoare cand o sa aiba iar ceva de comentat.....dar cum azi l-am pus la punct....o voi face mereu pana va intelege mesajul....
Pe drum .....tati mi-a spus ca a avut emotii....ca ma iau la cearta cu frate-su....ca el nu ar fi avut tupeul sa-i spuna de frica sa nu se enerveze mai tare .....dar ca se bucura ca am luat eu taurul de coarne ....si spera ca a inteles mesajul....L-am asigurat ca am castigat doar o batalie smile.gif
Cam asta a fost aventura mea de azi...smile.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 14 2010, 10:23 PM) *
Suzetele ce le am eu de la Avent sunt pana la 18 luni. Oricum mai mult de atat nu as fi vrut sa i-o dau. Peste tot unde am citit sfatuieste ca la 1 an ajumate sa fie scoase. Eu am inceput de acum. In timpul zilei nu o prea mai primeste . Doar cand e vorba de nani atunci i-o dau. SI cand e foarte marait, prefer sa-l duc cu zaharelul cat mai mult si cand nu ma mai pot intelege cu el sa i-o dau. Sunt zile cand reusesc sa-l pacalesc foarte bine si zile cand cedez. Dar am decis sa ii scot suzeta treptat....ca sa nu fie socul prea mare. Sper sa si reusim. Oricum nu vreau sa ma prinda 2 ani si el sa stea tot cu zuza in guritza.

Am fost la vizionare. Am vazut Avatar.....interesant film, faina ideea, fain mesajul....Atat cat am vazut printre picaturi ca a trebuit sa stau dupa Iancu....Dar mi l-au dat si acasa sa ma uit la el. biggrin.gif
A fost ok...bineinteles ca am primti si cateva comentarii. Ca de ce tin copilul doar intr-un body.....cand era destul de cald in casa. Pai nici nu ma mira ca nepotu-miu e racit, cand avea 4 bluze pe el....nu exagerez....4.....le-am numarat ca am crezut ca nu vad bine....I-am spus ca l-am obisnuit asa....ca altfel ii este prea cald si transpira de la alergat si apoi chiar ca raceste....Apoi ...si cu asta a pus capac....ca de ii dau lapte praf si nu-i dau lapte de vaca....I-am spus ca ii dau lapte praf pana la 3 ani...ca laptele de vaca nu are nici o vitamina....si nu sunt de acord.....si a sarit cumnata-miu ca ei ii dau lui Iusti de la 1 an si ca uite ce bine arata.....I-am raspuns ca fiecare isi creste copilul cum vrea....dar daca vrea sa ramanem in relatii bune.....sa nu mai comenteze niciodata ca noi nu stim sa ne crestem copilul....nici macar sa nu bata un apropos....daca vrea sa-mi dea un sfat....il accept dar criticile....sa le dea altora...la mine nu sunt binevenite....I-am spus ca eu nu m-am luat niciodata de copilul lui si nici nu m-am bagat in educatia lui asa ca sa-si vada de ale lui ( desi copilul lor are mare nevoie de educatie.....dar aici nu e vina copilului ci a lor ca parinti). Azi cumnata-mea a primit o bulina alba....ca a sarit si ea si s-a luat de el, ca de ce se baga....In timp ce i-am spus toate astea....Bebe imi tot baga degetele in spate....Stateam pe jos langa fotoliul lui....Dupa ce am terminat de spus ce-am avut...pe un ton fooooarte calm ( m-am uimit pana si pe mine) .....s-a asternut o clipa de liniste....si cumnata-miu a zis.....biiiinneeee. A fost destul de diplomat si el ca sa nu izbucneasca un conflict....asa ca imediat dupa asta am fost cei mai buni prieteni.....probabil pana data viitoare cand o sa aiba iar ceva de comentat.....dar cum azi l-am pus la punct....o voi face mereu pana va intelege mesajul....
Pe drum .....tati mi-a spus ca a avut emotii....ca ma iau la cearta cu frate-su....ca el nu ar fi avut tupeul sa-i spuna de frica sa nu se enerveze mai tare .....dar ca se bucura ca am luat eu taurul de coarne ....si spera ca a inteles mesajul....L-am asigurat ca am castigat doar o batalie smile.gif
Cam asta a fost aventura mea de azi...smile.gif

vai de capul meu!!! doh.gif
si eu asa fac...nu multe haine
cu cat i dai mai multe p el cu cat il sensibilizezi
ce sa zic???
cateodata Darius sta si in picioarele goale
lasa sa se caleasca
p mine inca m-au cocolosit...si uite ce au facut din mine...
acum m-am mai inzdrevenit dar pana la 16 ani am fost belea
numai in spitale
si la dr...si hormoni...si uite ce am patit

pffff...dar ei nu-si dau seama ca au gresit dc copilul este mai mereu bolnav???
of of of
unde locuiesc tu mami???
catre Ocna???
bine ca ia zis cumnata-ta...
el cu gura mare...i-auite draga

asa am p cineva
fata asta care a fost in sept la mine
ea mi-a povestit ce a facut
deci nu din auzite
ca la 6 luni nu a mai alptat si la bagat p laptic de vaca
copilul nu a vrut lapte de vaca
dar nu ia dat lapte praf...
ca e scump ...vezi doamne
copilul e anemic rau acum
slabut...
are aproape 3 anisori si 14 kg...
se mira de al meu ca are 9 luni si are 12 kg...
si al ei avea 2 ani jumate si avea 13 kg...
nu mananca neam lapte sau iaurturi sau unt
cred ca ia facut scarba laptele de vaca
si uite ce a patit
vai vai
aici e caz ca iti ia copilul dc nu faci tot posibilul sa-l hranesti cu ceva
dar sunt destule idioate care dau lapte de vaca proaspat inca la copil
ti-am zis...una dadea maioneza la copil in parc doh.gif
ca am trait sa o vad si p asta... doh.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Mar 15 2010, 02:27 AM) *
vai de capul meu!!! doh.gif
si eu asa fac...nu multe haine
cu cat i dai mai multe p el cu cat il sensibilizezi
ce sa zic???
cateodata Darius sta si in picioarele goale
lasa sa se caleasca
p mine inca m-au cocolosit...si uite ce au facut din mine...
acum m-am mai inzdrevenit dar pana la 16 ani am fost belea
numai in spitale
si la dr...si hormoni...si uite ce am patit

pffff...dar ei nu-si dau seama ca au gresit dc copilul este mai mereu bolnav???
of of of
unde locuiesc tu mami???
catre Ocna???
bine ca ia zis cumnata-ta...
el cu gura mare...i-auite draga

asa am p cineva
fata asta care a fost in sept la mine
ea mi-a povestit ce a facut
deci nu din auzite
ca la 6 luni nu a mai alptat si la bagat p laptic de vaca
copilul nu a vrut lapte de vaca
dar nu ia dat lapte praf...
ca e scump ...vezi doamne
copilul e anemic rau acum
slabut...
are aproape 3 anisori si 14 kg...
se mira de al meu ca are 9 luni si are 12 kg...
si al ei avea 2 ani jumate si avea 13 kg...
nu mananca neam lapte sau iaurturi sau unt
cred ca ia facut scarba laptele de vaca
si uite ce a patit
vai vai
aici e caz ca iti ia copilul dc nu faci tot posibilul sa-l hranesti cu ceva
dar sunt destule idioate care dau lapte de vaca proaspat inca la copil
ti-am zis...una dadea maioneza la copil in parc doh.gif
ca am trait sa o vad si p asta... doh.gif

simina_ana
QUOTE(anku @ Mar 15 2010, 02:27 AM) *
vai de capul meu!!! doh.gif
si eu asa fac...nu multe haine
cu cat i dai mai multe p el cu cat il sensibilizezi
ce sa zic???
cateodata Darius sta si in picioarele goale
lasa sa se caleasca
p mine inca m-au cocolosit...si uite ce au facut din mine...
acum m-am mai inzdrevenit dar pana la 16 ani am fost belea
numai in spitale
si la dr...si hormoni...si uite ce am patit

pffff...dar ei nu-si dau seama ca au gresit dc copilul este mai mereu bolnav???
of of of
unde locuiesc tu mami???
catre Ocna???
bine ca ia zis cumnata-ta...
el cu gura mare...i-auite draga

asa am p cineva
fata asta care a fost in sept la mine
ea mi-a povestit ce a facut
deci nu din auzite
ca la 6 luni nu a mai alptat si la bagat p laptic de vaca
copilul nu a vrut lapte de vaca
dar nu ia dat lapte praf...
ca e scump ...vezi doamne
copilul e anemic rau acum
slabut...
are aproape 3 anisori si 14 kg...
se mira de al meu ca are 9 luni si are 12 kg...
si al ei avea 2 ani jumate si avea 13 kg...
nu mananca neam lapte sau iaurturi sau unt
cred ca ia facut scarba laptele de vaca
si uite ce a patit
vai vai
aici e caz ca iti ia copilul dc nu faci tot posibilul sa-l hranesti cu ceva
dar sunt destule idioate care dau lapte de vaca proaspat inca la copil
ti-am zis...una dadea maioneza la copil in parc doh.gif
ca am trait sa o vad si p asta... doh.gif



Eu pe Iancu incerc sa nu-l infofolesc.....ma ghidez dupa 2 carti care mie mi se par foarte bune. Dr SPock si Mama si Copilul....si in ambele carti scrie sa nu-l infofolesti...ca asa cum il cresti asa il ai....Daca e frig ii mai pun un pulovaras sau o vestuta fara maneci....dar cum la ei era chiar cald.....in maneca scurta mie imi era foarte bine ( iar eu sunt o friguroasa)....Iar copii alergau....In plus eu una stiu ca daca copilul are ceafa calda inseamna ca nu-i este frig...
Si eu il mai las in picioarele goale cand i pregatesc de baie....inainte de a intra in cada mai alearga vreo 5 minute prin casa.....Dar in general la picioare am grija sa aiba mereu ciorapei mai grosuti...stand la parter podeaua e putin mai rece la noi ca la etajele superioare....Dar in ciorapei si cu body il las si eu de cateva zile acum ca sa-i treaca petele de pe funduletz....
Cumnata-miu sta si el la bloc....la et 4....in Strand langa Alcomsib....Dar ei intotdeauna au impresia ca sunt cei mai destepti, ca stiu totul, ca au familia perfecta, ca ei sunt perfecti...ce mai ...cand vine vorba de ei totul e la superlativ....de asta si avem divergente cu ei.....si de asta nici nu ne vedem f des cu ei.....trist e ca nu vad ca fac rau copilului....peste ani se vor vedea urmarile foarte bine....

Cat priveste datul de alimente la copii mult mai devreme decat e cazul.....eu una am o parere ...ca are toata viata la dispozitie sa manance din toate....asa ca nu il grabesc. Imi aduc aminte acum de o pietena de-a nasei mele cu care ne-am intalnit in parc cand am fost la Botosani in vara. Era in august ....deci Iancu avea 8 luni iar nepotelul ei la fel, fiind cu o saptamana mai mare decat al meu....SI la 8 luni se lauda ca papa Tudorel sarmale, piftele, pana si piftie......am ramas crucita.....al meu abia manca cateva legume.....Si ma condamna pe mine ca de ce nu ii dau sa pape nush ce biscuite pe care i l-a dat ea.....era cu crema ....M-am luat si de ea atunci , ca am rugat-o frumos sa nu-i mai dea lui Iancu prostii....
Eu ma feresc sa-i dau lui Iancu ciocolata din comert sau dulciuri....la cate E-uri baga astia.....Stiu ca nu o sa-l pot feri toata viata si nu ii pot oferi mancare 100% sanatoasa.....dar totusi....pana la 3, 4 ani mi se pare necesar sa il feresc de prostii.....prefer sa-i fac eu in casa o budinca....biscuiti, sau chiar ciocolata mai incolo.....dar macar acasa pot controla cantitatea de zahar....Acum...de pofta ....ii mai dau putin si din prostiile pe care le mancam noi.....dar foarte rar se intampla asta....Uite am exemplu chiar nepotul meu.....I-au dat parintii bomboane f devreme.....cred ca nici nu stia sa spuna bine mama....dar bobo...zicea perfect....Eu una nu am fost de acord....la nici 2 ani sa manance bomboane....si din alea cu cacao peste ele ....Rezultatul...acum la aproape 4 ani are dintii cariati.....nu-i asta tragedia....ca se schimba dintii....dar durearea si disconfortul? Nici nu am de gand sa-mi tin copilul intr-un bol de sticla....dar nici sa-l las de capul lui nu o voi face....va trebui sa ne respectam reciproc....

Laptele de vaca.....am citit foarte multe pareri....si pro si contra....dar in cazul meu balanta a inclinat in favoare unui NU....cel putin pana la 3 ani pana cand ii pot da lapte praf ce contine de toate.... nu am posibilitatea sa iau lapte de la cineva care stiu ca se ocupa bine de animale, care nu grabeste lucurile, etc....asa ca eu mai astept....si ma mai documentez....

Na ca am scris romane....ma duc la nani...ca maine am o zi grea....smotru biggrin.gif
Noapte Buna pui mici....noapte buna dragi mamici!!!
anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 15 2010, 12:04 AM) *
Eu pe Iancu incerc sa nu-l infofolesc.....ma ghidez dupa 2 carti care mie mi se par foarte bune. Dr SPock si Mama si Copilul....si in ambele carti scrie sa nu-l infofolesti...ca asa cum il cresti asa il ai....Daca e frig ii mai pun un pulovaras sau o vestuta fara maneci....dar cum la ei era chiar cald.....in maneca scurta mie imi era foarte bine ( iar eu sunt o friguroasa)....Iar copii alergau....In plus eu una stiu ca daca copilul are ceafa calda inseamna ca nu-i este frig...
Si eu il mai las in picioarele goale cand i pregatesc de baie....inainte de a intra in cada mai alearga vreo 5 minute prin casa.....Dar in general la picioare am grija sa aiba mereu ciorapei mai grosuti...stand la parter podeaua e putin mai rece la noi ca la etajele superioare....Dar in ciorapei si cu body il las si eu de cateva zile acum ca sa-i treaca petele de pe funduletz....
Cumnata-miu sta si el la bloc....la et 4....in Strand langa Alcomsib....Dar ei intotdeauna au impresia ca sunt cei mai destepti, ca stiu totul, ca au familia perfecta, ca ei sunt perfecti...ce mai ...cand vine vorba de ei totul e la superlativ....de asta si avem divergente cu ei.....si de asta nici nu ne vedem f des cu ei.....trist e ca nu vad ca fac rau copilului....peste ani se vor vedea urmarile foarte bine....

Cat priveste datul de alimente la copii mult mai devreme decat e cazul.....eu una am o parere ...ca are toata viata la dispozitie sa manance din toate....asa ca nu il grabesc. Imi aduc aminte acum de o pietena de-a nasei mele cu care ne-am intalnit in parc cand am fost la Botosani in vara. Era in august ....deci Iancu avea 8 luni iar nepotelul ei la fel, fiind cu o saptamana mai mare decat al meu....SI la 8 luni se lauda ca papa Tudorel sarmale, piftele, pana si piftie......am ramas crucita.....al meu abia manca cateva legume.....Si ma condamna pe mine ca de ce nu ii dau sa pape nush ce biscuite pe care i l-a dat ea.....era cu crema ....M-am luat si de ea atunci , ca am rugat-o frumos sa nu-i mai dea lui Iancu prostii....
Eu ma feresc sa-i dau lui Iancu ciocolata din comert sau dulciuri....la cate E-uri baga astia.....Stiu ca nu o sa-l pot feri toata viata si nu ii pot oferi mancare 100% sanatoasa.....dar totusi....pana la 3, 4 ani mi se pare necesar sa il feresc de prostii.....prefer sa-i fac eu in casa o budinca....biscuiti, sau chiar ciocolata mai incolo.....dar macar acasa pot controla cantitatea de zahar....Acum...de pofta ....ii mai dau putin si din prostiile pe care le mancam noi.....dar foarte rar se intampla asta....Uite am exemplu chiar nepotul meu.....I-au dat parintii bomboane f devreme.....cred ca nici nu stia sa spuna bine mama....dar bobo...zicea perfect....Eu una nu am fost de acord....la nici 2 ani sa manance bomboane....si din alea cu cacao peste ele ....Rezultatul...acum la aproape 4 ani are dintii cariati.....nu-i asta tragedia....ca se schimba dintii....dar durearea si disconfortul? Nici nu am de gand sa-mi tin copilul intr-un bol de sticla....dar nici sa-l las de capul lui nu o voi face....va trebui sa ne respectam reciproc....

Laptele de vaca.....am citit foarte multe pareri....si pro si contra....dar in cazul meu balanta a inclinat in favoare unui NU....cel putin pana la 3 ani pana cand ii pot da lapte praf ce contine de toate.... nu am posibilitatea sa iau lapte de la cineva care stiu ca se ocupa bine de animale, care nu grabeste lucurile, etc....asa ca eu mai astept....si ma mai documentez....

Na ca am scris romane....ma duc la nani...ca maine am o zi grea....smotru biggrin.gif
Noapte Buna pui mici....noapte buna dragi mamici!!!

deci...asta este inca mentalitatea generala
baga in copil de toate...nici eu nu pot intelege ce cauta cartea tocata in masa unui copil
hai aia de vitel mai zici...dar amestecata???
oricum fff bine faci...
eu acum d as mai avea un copil nu as incepe diversificare decat la 6 luni
si nu m-as lua niciodata dupa nimeni
lui Darius i-am dat suc de morcov de la 2 luni jumate-GRESEALA
dar de...este singurul sfat primit de la mama in viata mea referitor la copi
eu nu mai ascult de mama cand vine vb de coilul meu
zilele trecute m-a suparat rau de tot
ca i-a iesit p gura ca darius are ceva de tipa atata de mult
ca nu e normal asa...ca sa-i dau niste tablete de somn
Da sigur stai ca-i dau niste SOMNIFERE
Atunci a fost singura data cand am ascultat ce zice mama
mna...nu a fost chiar asa de rau...ca a fost doar suculet
in Ro se mai obisnuieste
dar...Stau eu si ma gndesc...Doamne cum am putut eu sa-i dau altceva la copil in afarade lapte???
dar manca mult...stii ca tot din 50 min in 50 min....
si toata lumea zicea ca eu infometez copilul doh.gif
bine ac nu i-am facut galsuti pisate si grisuri ...sa-l umplu de gluten de la 4 luni hi.gif
aici am gandit cu mintea mea ohmy.gif
tu ai inceput exact optim cu diversificarea ...parca cu 5 luni si ceva...
bv voua...
asa sa faceti si la cei alti 10 copii p care vi-i doresc tzuc.gif
anku


buna dimineata dragi mamici si baietei si fetite frumoase
ati cam tras chiulul in WEEkend-ul asta wink.gif
nu-i bai
noroc ca am avut-o p simina ca nu ne-am plictisit biggrin.gif
va asteptam cum spunea geo,cu povesti..

eu trag un pic de chiul azi
nu mai vraeu rutina
vreau sa liwlol.gif intarzii azi...

Denisaaaaaaaaa...ce faci???
Rose68
Neatza mamici si pitici
Eu intru mai greu in weerkend caci mie greu cu Andreea dar cind e si tati acasa e si mai greu......trebuie sa ma ocup de 2.
DAr sa stiti ca am citit tot ce a fost scris mai nou. Anku si Simina au vorbit ca pe mess.....ma bucura si le-am citit......

Anku si eu am inceput diversificarea la 4 luni si 3 saptamini si asta pentru ca Andreea isi reduse prea mult portia de laptic..........nevoia m-a facut......normal , vroiam sa incep mai tarziu.......
danieelaa
buna dimineata fetelor si neatza ingerasi....noi wekeendul asta am stat in casa ca a fost frig la noi si un vant urat....eu la munca iar denisa cu buni acasa....sper ca ati avut un wekeend placut .....

QUOTE(geocoto @ Mar 15 2010, 12:13 AM) *
Buna mamici,
am zis ca intru putin si pe urma ma duc sa fac o baie buna.
Of mai Adriana da ce rude si pe la voi...

Mamici vroiam sa va intreb ce parere aveti de suzeta, cat le-o mai dam.Am ajuns chiar sa-mi doresc sa si-o scape in wc ca sa am motiv sa nu i-o mai dau.Asa se aoleste 2 3 zile si gata dar mai ma gandesc si la faptul ca ii ies dintisorii si are nevoie de ea..

Restul mamicilor va asteptam cu povesti dupa weekend.Noi am iesit putin pe afara dar azi noapte Lucas nu a avut somn linistit si am stat toti de planton...

Pupici si un somn linistit va dorim,
Geo oFloare1.gif


noi suzete o mai folosom doar cand se pune la somn,in restul zilei nu mai tinem suzeta,pe zi le pun sa nu le vada iar cand doarme sa invatat cu una in gura si 2 in maini....

QUOTE(simina_ana @ Mar 15 2010, 01:23 AM) *
Suzetele ce le am eu de la Avent sunt pana la 18 luni. Oricum mai mult de atat nu as fi vrut sa i-o dau. Peste tot unde am citit sfatuieste ca la 1 an ajumate sa fie scoase. Eu am inceput de acum. In timpul zilei nu o prea mai primeste . Doar cand e vorba de nani atunci i-o dau. SI cand e foarte marait, prefer sa-l duc cu zaharelul cat mai mult si cand nu ma mai pot intelege cu el sa i-o dau. Sunt zile cand reusesc sa-l pacalesc foarte bine si zile cand cedez. Dar am decis sa ii scot suzeta treptat....ca sa nu fie socul prea mare. Sper sa si reusim. Oricum nu vreau sa ma prinda 2 ani si el sa stea tot cu zuza in guritza.

Am fost la vizionare. Am vazut Avatar.....interesant film, faina ideea, fain mesajul....Atat cat am vazut printre picaturi ca a trebuit sa stau dupa Iancu....Dar mi l-au dat si acasa sa ma uit la el. biggrin.gif
A fost ok...bineinteles ca am primti si cateva comentarii. Ca de ce tin copilul doar intr-un body.....cand era destul de cald in casa. Pai nici nu ma mira ca nepotu-miu e racit, cand avea 4 bluze pe el....nu exagerez....4.....le-am numarat ca am crezut ca nu vad bine....I-am spus ca l-am obisnuit asa....ca altfel ii este prea cald si transpira de la alergat si apoi chiar ca raceste....Apoi ...si cu asta a pus capac....ca de ii dau lapte praf si nu-i dau lapte de vaca....I-am spus ca ii dau lapte praf pana la 3 ani...ca laptele de vaca nu are nici o vitamina....si nu sunt de acord.....si a sarit cumnata-miu ca ei ii dau lui Iusti de la 1 an si ca uite ce bine arata.....I-am raspuns ca fiecare isi creste copilul cum vrea....dar daca vrea sa ramanem in relatii bune.....sa nu mai comenteze niciodata ca noi nu stim sa ne crestem copilul....nici macar sa nu bata un apropos....daca vrea sa-mi dea un sfat....il accept dar criticile....sa le dea altora...la mine nu sunt binevenite....I-am spus ca eu nu m-am luat niciodata de copilul lui si nici nu m-am bagat in educatia lui asa ca sa-si vada de ale lui ( desi copilul lor are mare nevoie de educatie.....dar aici nu e vina copilului ci a lor ca parinti). Azi cumnata-mea a primit o bulina alba....ca a sarit si ea si s-a luat de el, ca de ce se baga....In timp ce i-am spus toate astea....Bebe imi tot baga degetele in spate....Stateam pe jos langa fotoliul lui....Dupa ce am terminat de spus ce-am avut...pe un ton fooooarte calm ( m-am uimit pana si pe mine) .....s-a asternut o clipa de liniste....si cumnata-miu a zis.....biiiinneeee. A fost destul de diplomat si el ca sa nu izbucneasca un conflict....asa ca imediat dupa asta am fost cei mai buni prieteni.....probabil pana data viitoare cand o sa aiba iar ceva de comentat.....dar cum azi l-am pus la punct....o voi face mereu pana va intelege mesajul....
Pe drum .....tati mi-a spus ca a avut emotii....ca ma iau la cearta cu frate-su....ca el nu ar fi avut tupeul sa-i spuna de frica sa nu se enerveze mai tare .....dar ca se bucura ca am luat eu taurul de coarne ....si spera ca a inteles mesajul....L-am asigurat ca am castigat doar o batalie smile.gif
Cam asta a fost aventura mea de azi...smile.gif


eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif
QUOTE(anku @ Mar 15 2010, 10:05 AM) *


buna dimineata dragi mamici si baietei si fetite frumoase
ati cam tras chiulul in WEEkend-ul asta wink.gif
nu-i bai
noroc ca am avut-o p simina ca nu ne-am plictisit biggrin.gif
va asteptam cum spunea geo,cu povesti..

eu trag un pic de chiul azi
nu mai vraeu rutina
vreau sa liwlol.gif intarzii azi...

Denisaaaaaaaaa...ce faci???

denisa acum sa trezit,ne pregatim de papa si o batem pe mami la cap sa ne ia in brate ca vrea sa tst si ea..... voi ce faceti? pooopici la darius
simina_ana
Neata si de la noi.....

Pentru ca Iancu a dormit toata noaptea fara probleme.....m-au luat pe mine insomniile....asa ca la 6 m-am trezit si m-a apucat curatenia biggrin.gif....stu sunt nebuna de legat.....dar pentru mine nu cred ca mai exista leac....liwlol.gif. Dar cred ca vine primavara ca de obicei ma trezesc asa de dimineata numai cand e frumos afara biggrin.gif

Anku , diversificarea noi am inceput-o la 6 luni fix....daca era sa ma iau dupa pediatra aia care m-a suparat trebuia sa incep si eu de la 3 luni cu sucul de portocale.....dar cum l-am alaptat am preferat sa incep ca la carte....Daca ar fi avut aceleasi proprietati laptele....cred ca l-as fi alaptat si acum ....a fost atat de simplu si comod din punctul asta de vedere....dar cum legea firii e altfel decat ne dorim uneori, ne conformam...liwlol.gif. Acum depinde si de nevoile fiecarui copil....

Noi ne pregatim acum sa mergem la medic. Sa vedem daca mai continuam cu tratament sau suntem pe drumul cel bun. Va pupam si povestim mai tarziu....

PS. Asa Ankule...Mai trage si tu cate un chiul...ca sa simti si tu ca esti la scoala.....Ce dor imi e de perioada liceului si facultatii....cand mai trageams i noi cate un chiul ca sa ne simtim bine liwlol.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Mar 15 2010, 07:44 AM) *
Neatza mamici si pitici
Eu intru mai greu in weerkend caci mie greu cu Andreea dar cind e si tati acasa e si mai greu......trebuie sa ma ocup de 2.
DAr sa stiti ca am citit tot ce a fost scris mai nou. Anku si Simina au vorbit ca pe mess.....ma bucura si le-am citit......

Anku si eu am inceput diversificarea la 4 luni si 3 saptamini si asta pentru ca Andreea isi reduse prea mult portia de laptic..........nevoia m-a facut......normal , vroiam sa incep mai tarziu.......

eu i-am dat la 2 luni si 3 sapt si cateva zile parca cate 50 ml suc de morcov
nu a fost nimic neinordine,scaune acelasi,nici o alergie,nimic nimic
apoi vazand ca tot aceeasi pofta are...am renuntat
eram nebuna
aveam 14 biberoane ptr dezinfectat si folsinta...
ca sa ma pot descurca din in 50 min in 50 minute
acum am 16 biberoane... biggrin.gif
apoi am revenit la 4 luni si o sapt cu suc tot de morcovi pana la 5 luni jumate...
dar tot asa cate putin
deeeeeeeee...dc te iei dupa toata lumea
inclusiv aici p forum am fost asa sfatuita...deci p forum nu p topic...
dc as avea un al doilea copil numai la 6 luni as incepe diversificarea indiferent ca asa alpata sau nu...
poate dc as alapta chiar la 7 luni...
aici se vb...ca maram femeile care alpteaza sa inceapa la 8 luni
mi se pare...nu stiu...desi...
si sa alapteze pana la 9 luni...cica este suficient...bineinteles fiecare cat vrea
dc as avea un al doilea copil acum as stii cum sa-mi pastrez lapticul...
si nu as mai asculta de femei care au avut copii de mult...
ptr ca am obsd ca fff multe mamici gresc tocmai din cauza mamelor
mna...asta este...
bine ca nu are urmari wink.gif
claudiaena
Mai, dar ce harnice au fost Simina si anku.... Noi, cu tot vantul de afara am stat la aer mult.... Ne-am saturat de stat in casa... Numai ca Mihai are muuuci si a inceput sa tuseasca dar asa finut si nu prea mult... La Maria deja am trecut prin muci si acum doar tuse. Asa ca azi dimi, am fost la medic si ne-a dat nimc... Maria e spre bine, iar la Mihai sa ii curat bine nasul....Vedem...sper sa treaca si sa nu fie nevoie de antibiotic....
Si eu la Mihai am inceput diversificarea pe la 5,5 luni, ca fii-miu ma manca si pe mine.... Eu am fost Milka, desi nu sunt prea dotata, dar puii mei alaptati pana pe la 10-11 luni, au luat in greutate bine... Mihai imi lua cate un kil aproape pe luna, dar si ma manca toata ziua....
Eu mi-am facut o gramada de nervi.... Vine ziua Mariei si am vrut sa ii luam bicicleta, numai ca supermarket a vazut trotineta, si asta a vrut....Noi, relativ incantati ca am scapat mai ieftin, dar copilul nu stie sa mearga pe ea....Adica tot timpul da din picioare dar nu isi poate mentine echilibrul, si fireste ca in scurt timp i-a obosit picioarele, desi le alterna... Degeaba i-am aratat eu cum sa meraga, sau tati, ca ea nu poate, ca nu e buna trotineta, ca e greu, ca o dor picioarele, ca ea ce face, ca nu mai vrea sa o care.....Asa ca imi venea sa o ingramadesc intr-un colt si s-o pocnesc ca sa ma racoresc....Greu cu berbecii astia, si INCAPATANATI RAU DE TOT.....Asa ca acasa am stat botoasa pe ea si nu am bagat-o in seama pana seara, cand am avut musafiri....
Si eu sunt oleaca paranoia cu E-urile.... Maria ma intreaba ca noi de ce nu cumparam suc ca alte familii sau de ce nu gatesc cartofi prajiti si cu mancarea.... Bine, eu nici nu mai pot sa beau un suc, pur si simplu nu mai imi place... Iar cu carnea tocata i-am dat lui Mihai cred ca dupa un an sarmale din carne de pui, fara prajeli, dar in care am pus si legume, si chiftele, la fel, si cu mrcov si cu pastarnac si turnate cu lingura....Si eu ma mir cand vad multi parinti cum le permit copiilor lor sa manance f cdes bonboane gumate sau alte prostii si cand le atrag atentia imi spun cu nonsalanta ca si painea are E-uri si ca oricum nu mai e nimic fara E-uri....Eu si acum ma lupt cu Maria, ca daca vrea dulce o pun sa mance un fruct....
Si cu infofolitul e discutabil.... Ai mei par sa fie caldurosi desi eu sunt friguroasa rau de tot... Dar am cunoscut si familii cu 2 copii, care au 3 si 5 ani si care nu au mancat niciodata inghetata si racesc imediat. Am ramas socata cand imi povestea o prietena de acesti copii carora le-a dat sa manance sandvis cu branza si mama lor innbunita ca daca branza era de la frigider... Dupa chestia asta, copiii au facut pneumonie, in conditiile in care afara era vara.... Am rams socata si eu si prietena mea....Asa ca nu stiu daca asa sunt unii copiii sau e un defect de crestere....
gata iar am facut comentariu pe text.... pupicei si vorbim.....
anku
QUOTE(claudiaena @ Mar 15 2010, 01:16 PM) *
Mai, dar ce harnice au fost Simina si anku.... Noi, cu tot vantul de afara am stat la aer mult.... Ne-am saturat de stat in casa... Numai ca Mihai are muuuci si a inceput sa tuseasca dar asa finut si nu prea mult... La Maria deja am trecut prin muci si acum doar tuse. Asa ca azi dimi, am fost la medic si ne-a dat nimc... Maria e spre bine, iar la Mihai sa ii curat bine nasul....Vedem...sper sa treaca si sa nu fie nevoie de antibiotic....
Si eu la Mihai am inceput diversificarea pe la 5,5 luni, ca fii-miu ma manca si pe mine.... Eu am fost Milka, desi nu sunt prea dotata, dar puii mei alaptati pana pe la 10-11 luni, au luat in greutate bine... Mihai imi lua cate un kil aproape pe luna, dar si ma manca toata ziua....
Eu mi-am facut o gramada de nervi.... Vine ziua Mariei si am vrut sa ii luam bicicleta, numai ca supermarket a vazut trotineta, si asta a vrut....Noi, relativ incantati ca am scapat mai ieftin, dar copilul nu stie sa mearga pe ea....Adica tot timpul da din picioare dar nu isi poate mentine echilibrul, si fireste ca in scurt timp i-a obosit picioarele, desi le alterna... Degeaba i-am aratat eu cum sa meraga, sau tati, ca ea nu poate, ca nu e buna trotineta, ca e greu, ca o dor picioarele, ca ea ce face, ca nu mai vrea sa o care.....Asa ca imi venea sa o ingramadesc intr-un colt si s-o pocnesc ca sa ma racoresc....Greu cu berbecii astia, si INCAPATANATI RAU DE TOT.....Asa ca acasa am stat botoasa pe ea si nu am bagat-o in seama pana seara, cand am avut musafiri....
Si eu sunt oleaca paranoia cu E-urile.... Maria ma intreaba ca noi de ce nu cumparam suc ca alte familii sau de ce nu gatesc cartofi prajiti si cu mancarea.... Bine, eu nici nu mai pot sa beau un suc, pur si simplu nu mai imi place... Iar cu carnea tocata i-am dat lui Mihai cred ca dupa un an sarmale din carne de pui, fara prajeli, dar in care am pus si legume, si chiftele, la fel, si cu mrcov si cu pastarnac si turnate cu lingura....Si eu ma mir cand vad multi parinti cum le permit copiilor lor sa manance f cdes bonboane gumate sau alte prostii si cand le atrag atentia imi spun cu nonsalanta ca si painea are E-uri si ca oricum nu mai e nimic fara E-uri....Eu si acum ma lupt cu Maria, ca daca vrea dulce o pun sa mance un fruct....
Si cu infofolitul e discutabil.... Ai mei par sa fie caldurosi desi eu sunt friguroasa rau de tot... Dar am cunoscut si familii cu 2 copii, care au 3 si 5 ani si care nu au mancat niciodata inghetata si racesc imediat. Am ramas socata cand imi povestea o prietena de acesti copii carora le-a dat sa manance sandvis cu branza si mama lor innbunita ca daca branza era de la frigider... Dupa chestia asta, copiii au facut pneumonie, in conditiile in care afara era vara.... Am rams socata si eu si prietena mea....Asa ca nu stiu daca asa sunt unii copiii sau e un defect de crestere....
gata iar am facut comentariu pe text.... pupicei si vorbim.....

chiar asa!!!
cand dam inghtata la copii???
depinde care...
hmmmmmm...
cred ca nu anul asta...
cred ca la 2 ani juma i daqu...
pai...stiu ca unii au amigdalitele sensibile...
stiu ca am mai intalnit de astea...vaiiiiii...dar de ce pneumonie???
nu o fi tratat la timp...
suntem p aceeasi unda...nici noi nu bem suc...desi eu mai ravnesc la care un paharut de pepsi odata p luna...
dar un paharut mic mic...
in rest...sa ma lase in pce cu sucurile lor naturale-adica concentrate cu arome
liwlol.gif
chiar si Hohes C...poate este si la noi-are preturi ridicate
chiar si aia cu preturile lor de 2 euro la litru fac sucul din prafuri doh.gif


fff bine faci Claudia...Maria cand va fi marisoara va incerca sa gateasca sanatos si ea..
cum e mama asa e si fata... love1.gif
offffff...e inca copil...bine ca are personalitate...
si eu cateodata zic ca o iau razna cu Darius
dar dupa aceea tot eu zic ca imi place de el ca are personalitate puternica
si incredere in el...
sper asa sa ramana toata viata lui...si Maria la fel...
siiiiii....cum te mai simti??? mai bine???
iti recomand cu caldura sunatoare-ceai sau tabletele...
eu iau de 2 luni aproape...si tare bine ma simt...
va dorim sanatate...
ehhhhh...las ca trece...si raceala asta...si vine primavara....
dc nu v-a dat nimic este bine ...poate ca nu e bacterie...
va poopam tzuc.gif
simina_ana
Helloooo...
Am fost la medic...suntem mai bine ca miercuri dar continuam cu tratamentul. Adica cu Mucosolvan, Panadol si Ventolin. In rest nu are nimic...prin alte parti ma refer biggrin.gif....Doar fundul rosu ca la maimutici....dar care si el da semne ca s-ar vindeca....

A dat acum un viscol la noi......in viata mea nu am vazut asa ceva.....10 minute a tinut si apoi a iesit soarele. Acum iar e innourat si bate in vant urat de tot.....

Bineinteles ca cu vizita la medic i-am dat peste cap programul de somn al lui Iancu si acum nu vrea sa mai doarma. Am zis ca daca pana la 5 nu doarme....nu-l mai las sa se culce deloc.....ca altfel la noapte.....vai de capul meu....mai ales ca suntem si singurei azi.....

Pe la voi cum mai e vremea?

Apropos de sucuri....recunosc, mai beau cate un pahar de cola pe saptamana, de obicei cand avem musafiri si vin ei cu cola. De cand cu Iancu ne-am obisnuit sa bem si noi sucuri naturale....cel mai des de citrice....Sau fac piure de fructe dimineata pentru toti....

Am fugit ....sa incerc sa adorm maimutica....
Pupi
simina_ana
Claudia.....sper sa scapati de antibitic....poate are nasucul infundat de la vant, daca spui ca ai iesit totusi zilele astea putin dinc asa.....
Speram sa fie totul bine.....
Cand e ziua Mariei?....cred ca ai mai zis...dar eu sunt blonda.....si am uitat... oFloare1.gif
petronici
offff,ce rau imi pare ca nu am avut calculator....Adriana,cu scuzele de rigoare,iti spun abia astazi LA MULTI ANI!!! sa fii iubita si fericita toata viata si toate visele sa-ti devina realitate....si cat mai curand un fratior sau surioara lui Iancu la fel de reusit si frumos....multi pupici dulci de la noi
vorbeati de suseza,chiar acum suntem in faza de luat de tot....are una dar cum tot musca din ea a reusit si a rupto si mai avem una de rezerva dar nu-i place ca e tare si micuta....si sa vedeti azi-noapte cat plans si astazi cand am incercat sa-l adorm....de obicei tine suzeta doar cand il adorm ziua si peste noapte daca se trezeste...dar cum asta noua nu-i place deloc o sa o lase singurel,sigur cu plansete,dar o sa se obisnuiasca fara ea....
Sanzi,imi pare rau prin ce treci cu Matei mai ales acum cu tot tamtamul din casa....insanatosire cat mai grabnica va dorim....
noi avem zile si zile cu mancatul,ieri de exemplu la pranz nu a vrut nimic si seara sa multumit cu un pic de peste la cuptor....nu ma mai stresez,il las sa pape cat vrea,si asa daca nu vrea nu pot sa-l fortez...
ieri dupa amiaza am fost intru-un parc cu jocuri si l-am dat in barcute,in masinute ....dar nu avea chef deloc de joaca,a stat mereu suparat....avem poze dar inca nu scriu de la calc meu si nu pot sa vi-l arat cat de serios a fost....sper ca miercuri sa mi-l aduca si sa pot incarca poze....
va salut pe toate si va pupacesc dulce copilasi si sper sa ne revedem miercuri sau joi
Rose68
sa nu rideti de noi

a venit rindul nostru: mersul betivului

m-am prins flacai, de acu vin dupa voi super.gif

http://www.youtube.com/watch?v=0IKQ413R3x0
anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 15 2010, 02:14 PM) *
Helloooo...
Am fost la medic...suntem mai bine ca miercuri dar continuam cu tratamentul. Adica cu Mucosolvan, Panadol si Ventolin. In rest nu are nimic...prin alte parti ma refer biggrin.gif....Doar fundul rosu ca la maimutici....dar care si el da semne ca s-ar vindeca....

A dat acum un viscol la noi......in viata mea nu am vazut asa ceva.....10 minute a tinut si apoi a iesit soarele. Acum iar e innourat si bate in vant urat de tot.....

Bineinteles ca cu vizita la medic i-am dat peste cap programul de somn al lui Iancu si acum nu vrea sa mai doarma. Am zis ca daca pana la 5 nu doarme....nu-l mai las sa se culce deloc.....ca altfel la noapte.....vai de capul meu....mai ales ca suntem si singurei azi.....

Pe la voi cum mai e vremea?

Apropos de sucuri....recunosc, mai beau cate un pahar de cola pe saptamana, de obicei cand avem musafiri si vin ei cu cola. De cand cu Iancu ne-am obisnuit sa bem si noi sucuri naturale....cel mai des de citrice....Sau fac piure de fructe dimineata pentru toti....

Am fugit ....sa incerc sa adorm maimutica....
Pupi

poate cu inca 3 zile ajunge...
noi am gatat sambata
sper sa se fi trecut...
il agita antibioticul???
eu la Darius asa am vazut...turba 3 ore dupa ce lua
acum vad ca nu ami are stari de astea...
cred ca era de la antibioticum
ai obs asta???
ohoooooooooooo...pai draga mea...cel mai bine ne otravim putin...
cu o cola,o cafea si o tigara
cand vin la sb... hi.gif ca sa fie tacamul perfect biggrin.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.