Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
tina71
anku noi cu gradinita am avut noroc.a. gasit loc la o gradinita particulara care este chiar langa casa noastra.au o curte frumos amenajata pt joaca cu nisip, leagane , topogan si o multime de alte chestii. nu stiu inca cat o sa ma coste, dar la anul o sa fie gratuit pt ca e anul dinaintea scolii. am emotii pt la toamna , pt ca Duncan e cam alintat si obisnuit sa fie" ca el nu ca altii".sper ca o sa fie bine si o sa se invete cu regulile. voi cand incepeti gradinita?

mai punem si niste poze de pe vaporul lui tati





si aici cu magarusii din oras


Rose68
si uite asa a trecut la noi primul an de gradi. Ieri a fost serbarea de sfarsit de an. Nu am reusit cu nici un chip sa pun poze aici, in schimb am citeva pe facebook.
La bilant?
Li s-au facut evaluari individuale pe 3 domenii: om si societate, cunoasterea mediului si al treilea...matematica i-am zis eu caci numai stiu exact cum se numeste....a luat 2 cu FB si al treilea intre B si Fb.....ceea ce inseamna ca a facut testele singura...ce e sub calificativul B a necesitat ajutorul educatoarelor...si sunt mai mult de jumatate

La inceput doamnele notasera cit de cit nivelul lor....pina la cit socotesc, daca stiu culorile, daca folosesc formule de politete si daca se descurca singuri la imbacat, dezbracat, mincat si dus la toaleta....iar acum au notat iar pentru a se vedea diferentele....


Si ne-au spus la fiecare parinte unde mai trebuie lucrat cu copilul
Ce nu reuseste Andreea sub nici o forma, e tot ceva motric unde mereu am fost in urma,.....imbracat/dezbracat bluzitele mai ales...................de fapt e singura care nu reuseste..........

Noua ne-au recomandat sa alegem din toamna optionale dans si limba engleza....stie sa numere pina la 12 in engleza si inca citeva cuvinte( eu am invatat-o fiindca ii place)

Suntem multumiti de gradi desi e de stat.......se vede clar evolutia ei.......ii place acolo..............cind nu vrea sa faca ceva, ii zic nu te duc la gradi...........si inca merge:)

Am avut 2 episoade urite de boala....iar restul tratabile fara sa lipseasca...deci in concluzie a fost bine

Va pupam si va dorim vacanta placuta:)


desi se intra mai rar pe aici ma bucur tare cind vad poze cu voi.....imi amintesc ce slabutel era Duncan in primul an si acum vad ca a recuperat excelent....nici parul nu era blond era satenut.............acum seamana cu flacaul cel mare mult mai bine:)

iar Darius pare tare atasat de sorela ta...


aaa si sa nu uit, am vazut un greiere elegant si frumusel foc pe facebook....stie el mamica cine e:))))
geocoto
Saluare mamici,

Noroc ca nu se scrie prea mult asa am recuperat si eu rapid.Glumesc, sper sa nu ne pierdem si cele cateva mamici care mai suntem pe aici.
Rose va felicit sincer la ce salturi uriase ati facut la gradi.Cu imbracatul nu cred ca este asa o tragedie daca macar incearca singurica.Ei se schimba de tot ceea ce mi se pare putin cam mult sa ceara de la varsta asta.
Tina nu cred ca ai mai pus poze cu tine dar tare mult m am bucurat sa vad poze cu voi.Imi place acolo la voi, iar daca mai aveti si vapor ....wow ne ati dat pe spate.Noi suntem la faza cu piratii si acum ne lipseste un vapor maaaaare ca sa fie tacamul complet, desi are 4 de toate dimensiunile si unul din puzzle pe care eu si tati ne chinuim de ceva vreme sa l facem.
Nu ti face griji in privinta lui Duncan pentru ca la gradi sunt cu totul alti copii decat acasa.
Anku scumpii tai arata minunat impreuna, se vede ca sunt rude ca au trasaturi comune.Abia astept sa ne povestesti cum o sa fie la minunata gradinita nemteasca.Asta numai asa cat te au frecat pana l au acceptat pe Darius.
Adriana ce faceti cum va simtiti?
Lucas a ramas acasa azi ca iar mi a facut febra si cred ca are ceva si in gat.Sigur ceva viral de pe la scoala.Daca nu se inrautateste situatia astept sa treaca 3 zile de febra si apoi o sun pe Dr.
Vremea asta ne dispera la propriu, dimineata a turnat cu galeata si acum este o zapuseala de nu va spun.

Va pup si ma bucur ca am vazut poze.

PS Si eu am vazut cel mai simpatic greieras.
anku
QUOTE(tina71 @ Jun 15 2012, 11:03 PM) *
anku noi cu gradinita am avut noroc.a. gasit loc la o gradinita particulara care este chiar langa casa noastra.au o curte frumos amenajata pt joaca cu nisip, leagane , topogan si o multime de alte chestii. nu stiu inca cat o sa ma coste, dar la anul o sa fie gratuit pt ca e anul dinaintea scolii. am emotii pt la toamna , pt ca Duncan e cam alintat si obisnuit sa fie" ca el nu ca altii".sper ca o sa fie bine si o sa se invete cu regulile. voi cand incepeti gradinita?

mai punem si niste poze de pe vaporul lui tati





si aici cu magarusii din oras


felicitari si voua inca o data pt locul de gradi....incepem in sf si noi din sept...dc trece de asa zisa proba de acomodare de 2 zile...10 iulie si 11 iulie!!!sa vedem...
am asa o bucurie interioara cand ma gandesc la el....
heiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii....voi aveti vapor???wowwww!!!!fain fain....draga noastar de mult nu te-am vazut...si ma bucur sa-tzi spun ca esti in forma desi esti mamica fericita de 2x...
ce mai lucrati altceva???a intrat si baiatul mare in vacanta???
anku
QUOTE(Rose68 @ Jun 18 2012, 02:19 PM) *
si uite asa a trecut la noi primul an de gradi. Ieri a fost serbarea de sfarsit de an. Nu am reusit cu nici un chip sa pun poze aici, in schimb am citeva pe facebook.
La bilant?
Li s-au facut evaluari individuale pe 3 domenii: om si societate, cunoasterea mediului si al treilea...matematica i-am zis eu caci numai stiu exact cum se numeste....a luat 2 cu FB si al treilea intre B si Fb.....ceea ce inseamna ca a facut testele singura...ce e sub calificativul B a necesitat ajutorul educatoarelor...si sunt mai mult de jumatate

La inceput doamnele notasera cit de cit nivelul lor....pina la cit socotesc, daca stiu culorile, daca folosesc formule de politete si daca se descurca singuri la imbacat, dezbracat, mincat si dus la toaleta....iar acum au notat iar pentru a se vedea diferentele....
Si ne-au spus la fiecare parinte unde mai trebuie lucrat cu copilul
Ce nu reuseste Andreea sub nici o forma, e tot ceva motric unde mereu am fost in urma,.....imbracat/dezbracat bluzitele mai ales...................de fapt e singura care nu reuseste..........

Noua ne-au recomandat sa alegem din toamna optionale dans si limba engleza....stie sa numere pina la 12 in engleza si inca citeva cuvinte( eu am invatat-o fiindca ii place)

Suntem multumiti de gradi desi e de stat.......se vede clar evolutia ei.......ii place acolo..............cind nu vrea sa faca ceva, ii zic nu te duc la gradi...........si inca merge:)

Am avut 2 episoade urite de boala....iar restul tratabile fara sa lipseasca...deci in concluzie a fost bine

Va pupam si va dorim vacanta placuta:)
desi se intra mai rar pe aici ma bucur tare cind vad poze cu voi.....imi amintesc ce slabutel era Duncan in primul an si acum vad ca a recuperat excelent....nici parul nu era blond era satenut.............acum seamana cu flacaul cel mare mult mai bine:)

iar Darius pare tare atasat de sorela ta...
aaa si sa nu uit, am vazut un greiere elegant si frumusel foc pe facebook....stie el mamica cine e:))))

buna!!!
felicitari pt rezultatele bune de la sf anului...bv!!!
wowwwwwww...dans...ar fi frumos si folositor!!!nici o distractie nu e la fel de buna dc nu stii sa dansezi si dansuri de societate!!!
ati mutat-o p Andreuta de la gradi de la care era la inceput???
ma uitasem p Fb ...dar nu vazusem pozici recente cu voi...sa ma mai uit si azi!!!
poopici celor 2 fete cucuiete!!! tzuc.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Jun 18 2012, 04:41 PM) *
Saluare mamici,

Noroc ca nu se scrie prea mult asa am recuperat si eu rapid.Glumesc, sper sa nu ne pierdem si cele cateva mamici care mai suntem pe aici.
Rose va felicit sincer la ce salturi uriase ati facut la gradi.Cu imbracatul nu cred ca este asa o tragedie daca macar incearca singurica.Ei se schimba de tot ceea ce mi se pare putin cam mult sa ceara de la varsta asta.
Tina nu cred ca ai mai pus poze cu tine dar tare mult m am bucurat sa vad poze cu voi.Imi place acolo la voi, iar daca mai aveti si vapor ....wow ne ati dat pe spate.Noi suntem la faza cu piratii si acum ne lipseste un vapor maaaaare ca sa fie tacamul complet, desi are 4 de toate dimensiunile si unul din puzzle pe care eu si tati ne chinuim de ceva vreme sa l facem.
Nu ti face griji in privinta lui Duncan pentru ca la gradi sunt cu totul alti copii decat acasa.
Anku scumpii tai arata minunat impreuna, se vede ca sunt rude ca au trasaturi comune.Abia astept sa ne povestesti cum o sa fie la minunata gradinita nemteasca.Asta numai asa cat te au frecat pana l au acceptat pe Darius.
Adriana ce faceti cum va simtiti?
Lucas a ramas acasa azi ca iar mi a facut febra si cred ca are ceva si in gat.Sigur ceva viral de pe la scoala.Daca nu se inrautateste situatia astept sa treaca 3 zile de febra si apoi o sun pe Dr.
Vremea asta ne dispera la propriu, dimineata a turnat cu galeata si acum este o zapuseala de nu va spun.

Va pup si ma bucur ca am vazut poze.

PS Si eu am vazut cel mai simpatic greieras.

multumesc iubita pt complimente....
sper ca va trecut febra fara complicatii...ed bine ac nu te ingrijorezi si ac ramai calma!!
acd
acum a venit vreme frumoasa si la voi???la noi e soare adr ma bucur ca se mentine fresh mai mereu...dar am avut si noi cateva zile fara soare dar asa o caldura umeda...maine se fac 16 grade al noi...
altfel...p unde si ce mai vizitati voi???ma vrajiti de fiecare data cu vacantele voastre...
heiiiiiiiiiiiiiiiii...voi in 27 parca plecati in vacanta....in Ro...am auzit ac e f cald dar pt mare e bine!!!
am la receptie o romanca care e din Constanta si acum e plecata si ea acasa...o dulcica"!!!
va poopic si bafta la facut bagajele,...
anku
Buna voua din nou!!!
noi suntem santosi...incercam cat mai mult sa profitam de fiecare ora libera p care o am la dispozitie...savuram mirosul teiului...ma invaluie!!!
momentan sunt al scoala dar ma asteapta perioada de foc in iulie si august!!!in sept am primit si eu concediu...hi hi....
av punem o pozica...
ieri am facut si noi 3 ani jumate...de asemenea LA multi ani copiilor care au facut 3 ani jumate deja occasion.gif



iaca-ta cu ce ma ocup eu...in principiu am zis ca nu am talent in asa ceva...dar imi dau seama incet ca este de fapt o arta...si imi iasa de minune!!!sapt trecuta am facut masa de nunta...din pacate inca nu am dewscarcta pozele...

ceea ce vedeti este Dinner in the Dark...m-am inspirat din tema lui Dracula...ca tot vin din Transilvania!!!

meniul este scris p palci de morminte...totul este de noi pregatit in afara de mormantul de p masa care a fost comandat...iar husele sunt de fapt niste cearceasufuri ...legate frumos la spate !!!p oglinzi sunt lilieci de cupati si cinfectionati de noi iar afat de masa este de fapt o bucata de stofa neagra de 12 m patrati ,incretita ca in sicriu,dupa care am umblat aproape o sapt!!!cel mai mult si mai mult imi plac servetelele..
anku
Adriana voi ce faceti??? hug.gif
anku


nimeni p aici???
Rose68
QUOTE(anku @ Jun 25 2012, 11:06 PM) *


nimeni p aici???


mai trec si eu din cind in cind.

Mereu spun ca sunteti 2 frumosi in poze. Asa realizez ca noi avem putine poze amindoua....eu fiind pozarul de cele mai multe ori

Ma bucur ca iti place ceea ce faci. Desi nu ma omor dupa tematica aleasa, trebuie sa recunosc ca e superb realizata

Andreea la serbare
http://s525.photobucket.com/albums/cc338/icecon2005/
Rose68
anku
QUOTE(Rose68 @ Jun 26 2012, 10:32 AM) *

am mai vazut si cateva video cu voi...
doamne ca nici nu-mi vine sa cred ce frumos danseaza!!!
si voi???
ce faceti in vacanta??? tzuc.gif
anku


ce faceti voi???
nu mai spune nimeni nimic???
anku
nimeni p aici???ati plecat toti in concedii???
ssimmona
Salut, Anku! Eu pe-aici, asteptand ca si tine sa se mai scrie! smile.gif
Ce-ti face micul? :*:*
tina71
si noi o fuga pe aici.tati e in concediu 2 saptamani asa ca ne bucuram de vremea frumoasa.de plecat nu am plecat nicaieri, dar cum noi locuim pe malul oceanului am avut cum ne petrece vremea.

niste poze de la plaja









si aici eram la o minicascada din apropierea orasului in care locuim

Rose68
Dragele mele,
M-am gindit sa vedeti cum mai creste Andreea,

igiena de dimineata

la bazin cu profesor

la stand cu mami




la plecare de la stand, tigancoasa lu' mami

Imi e destul de greu in vacanta, o plimb dupa mine toata ziua, doarme mananca, prin masina sau birouri:) dar a luat 1,7 kg de cind e in vacanta


se alatura celorlalte ratuste, Lucas( nu degeaba ii ziceam mac), cei 2 matei, Darius

Va pupam si tare ne mai e dor de voi toti:)


Cucuietele
tina71
Ce mare a crescut si Andreea si se pare ca se bucura din plin de vacanta
anku
QUOTE(ssimmona @ Jul 21 2012, 07:57 PM) *
Salut, Anku! Eu pe-aici, asteptand ca si tine sa se mai scrie! smile.gif
Ce-ti face micul? :*:*

buna...merci de intrebare...
da noi suntem bine...asteptam sept...hi hi....
am vazut ce activitati frumoase faceti....f frumos...felicitari pt ideile frumoase!!!si practice!!! tzuc.gif
tina71
buna ziua si de la noi.am intrat un pic sa vedem ce mai faceti, dar se pare ca nu mai e nimeni pe aici de ceva vreme. si cand ma gandesc ce plin de activitate era forumul candva.
eu sper sa ne mai auzim si pana atunci va dorim un inceput de gradinita si de scoala frumos
cristina321711
QUOTE(Rose68 @ Jul 31 2012, 04:24 PM) *
Dragele mele,
M-am gindit sa vedeti cum mai creste Andreea,

igiena de dimineata

la bazin cu profesor

la stand cu mami




la plecare de la stand, tigancoasa lu' mami

Imi e destul de greu in vacanta, o plimb dupa mine toata ziua, doarme mananca, prin masina sau birouri:) dar a luat 1,7 kg de cind e in vacanta
se alatura celorlalte ratuste, Lucas( nu degeaba ii ziceam mac), cei 2 matei, Darius

Va pupam si tare ne mai e dor de voi toti:)
Cucuietele

frumos creste Andreea oFloare.gif
cristina321711
QUOTE(tina71 @ Jul 22 2012, 07:41 PM) *
si noi o fuga pe aici.tati e in concediu 2 saptamani asa ca ne bucuram de vremea frumoasa.de plecat nu am plecat nicaieri, dar cum noi locuim pe malul oceanului am avut cum ne petrece vremea.

niste poze de la plaja









si aici eram la o minicascada din apropierea orasului in care locuim


tare frumos pare la voi yes.gif si eu vreau sad.gif ocean ,racoare ,verde tot
tina71
iata-ne ajunsi si la prima zi de gradinita...foarte obositi dar incantati




anku
QUOTE(tina71 @ Sep 1 2012, 12:50 PM) *
buna ziua si de la noi.am intrat un pic sa vedem ce mai faceti, dar se pare ca nu mai e nimeni pe aici de ceva vreme. si cand ma gandesc ce plin de activitate era forumul candva.
eu sper sa ne mai auzim si pana atunci va dorim un inceput de gradinita si de scoala frumos



Buna dragelor!!!
sunt f curioasa ce faceti voi???imi lipsiti...
da Tina...ieri am inceput si noi gradinita...din pacate nu asa frumos ca in Ro!!!deja cu peripetii...i pierdusem ghiozdanul...il pregatisem cu o zi inainte...si apioi in urmatoarea zi am plecat al plimbareala prin Nurnberg si Regensburg...seara ia ghiozdanul de unde nu-i!!!de nu am cautat de m-a luat cu ameteli...da nici nu l-am gasit!!!asa ca l-am trimsi cu saculetul la gradi prima zi...ca ghiozdanul il mancase lupul...ieri am fost am cumparat altul...iara alti papuci...iara alta distractie!!!azi dim l-am gasit..lual-ar circul!!!
a ramas singur ,fara plansete si scandal din prima zi la gradi ...dar e deosebit de morocanos...asta este de vreo 2 luni...sa calci in strachini ca-i vai si amar de tine!!!uffffffffffffffffffffffff...tb sa ne redresam ca acum chiar simt pt prima data de cand l-am nascut ca mai am putin si cedez...
are tot o zdroaba ca dc are voie sa cante la gradi...probabil cai place sa cante la gradi!!!
hi hi...Tina bine zici...candva era plin aici!!!

in rest...au fost tati si Darius 4 zile in Ro ,28 august -2 sept ...asa repede pt niste hartiii...io nu, ca asa e modelul...mai fara concediu!!!dar macara ramasa singura m-am plimbat in timpul liber peste tot si al cafele, si la saune ,si la petreceri ,la cafele ...si m-a chinuit talentul si p loa Zumba...unde bineinteles ca eram p langa!!!
in rest...sanatosi ,multumim lui Dumnezeu....

va poop si sper sa ne auzim...
anku
QUOTE(tina71 @ Sep 4 2012, 02:27 PM) *
iata-ne ajunsi si la prima zi de gradinita...foarte obositi dar incantati


priam zi de gradi...
ce par frumos are Duncan...
putin cam obosit nu?
sa-l fi vazut p al meu...a tb sa-i fac masaj o juma de ora la cap si picioare ca sa se trezeasca!!! unsure.gif
si in rest...a decurs bine prima zi al gradi la voi???

he he-....avem aici ficiori care nu mai sunt incepaturi...ci in grupa mijlocie deja...
cum a fost reintalnirea cu gradi???
anku
cateva pozici cu noi....
prima zi al gradi dar in iunie....zi de proba cum zic ei!!!ca de ieri nu am pozici...


micul aventurier

p malurile dunarii...marti!!!Regensburg


tina71
ce frumos e si la voi anku, iar Darius sta asa cumintel pe scaunul lui
noi am inceput bine , se pare ca ii place.mai am probleme cu el cand trebuie sa il iau acasa ca ar vrea sa mai stea sa se joace, mai ales ca in curtea gradinitei au topogane si leagane , groapa cu nisip, si tot felul de constructii pt copii.dar pana la urma oboseala invinge si merge acasa fara prea multe comentarii. a inteles ca oricum se intoarce a doua zi.
seara e asa de obosit ca la ora 8.30 este mancat, spalat si in pat gata de somn
Darius ce zice, ii place?voi cand trebuie sa incepeti scoala, la anul sau in 2014?noi putem sa o incepem la anul dar eu nu vreau sa il dau asa devreme, parca e prea mic.am vorbit cu directorul scolii si el m-a sfatuit la fel
va pupam si sper sa ne mai auzim
anku
QUOTE(tina71 @ Sep 6 2012, 11:34 AM) *
ce frumos e si la voi anku, iar Darius sta asa cumintel pe scaunul lui
noi am inceput bine , se pare ca ii place.mai am probleme cu el cand trebuie sa il iau acasa ca ar vrea sa mai stea sa se joace, mai ales ca in curtea gradinitei au topogane si leagane , groapa cu nisip, si tot felul de constructii pt copii.dar pana la urma oboseala invinge si merge acasa fara prea multe comentarii. a inteles ca oricum se intoarce a doua zi.
seara e asa de obosit ca la ora 8.30 este mancat, spalat si in pat gata de somn
Darius ce zice, ii place?voi cand trebuie sa incepeti scoala, la anul sau in 2014?noi putem sa o incepem la anul dar eu nu vreau sa il dau asa devreme, parca e prea mic.am vorbit cu directorul scolii si el m-a sfatuit la fel
va pupam si sper sa ne mai auzim

la noi este sistemul asa cum este si in Ro...in mod normal de la 6 ani incepe scoala...dar avand in vedere ca el a inceput gradinita cu 3 ani si 9 luni aproape...va incepe si scoala cu 6 ani si 9 luni aproape!!!cei care nu au impliniti 6 ani nu au voie in scoala sau tb sa fie ceva genii care nu-si mai gasesc locul in gradinite!!!sunt anumite norme...
mie imi convine...sa mearga la gradi cat mai mult pt ac odata cu scoala incep si probl si grijile pt copil...

dar de ce sa-l dai la gradi??asa este la voi sist???
anku
Draga Cristina ce mai faceti voi??? floare2.gif
geocoto
Salutare mamici,

Ma bucur Anku ca mi ai zis ca ai scris aici ca nu am mai intrat de mult.Bravo lui Darius ca nu a plans si sper sa se acomodeze cat mai curand cu copiii si cu regulile.
M am bucurat sa i vad si pe baietii tai Tina care au crescut ff frumos si tare bine le prieste langa ocean.Atat de dulce este Duncan cu pletele lui blondute.
De Andreea nu mai zic, o adevarata domnisoara gratioasa si ma bucur ca ati luat cursuri de innot.Sunt fantastice pt pitici.

Lucas a inceput cu dreptul gradi adica nu a mai plans si chiar ii prieste.Ce i drept si noi suntem incantati de educatoarea de anul asta.Doar ca dupa 4 zile trebuia sa faca si o pauza nu...adica il doare capul si ii curge nasul.Sa vedem in seara asta ce ne asteapta.Eu mi am luat un job part time si incerc sa mi fac un program sa le combin pe toate.
Am sa mai scriu dar momentan am un pitic care se aoleste in continuu.

Va pupam si va dorim un an scolar fara peripetii.
oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
tina71
Da Anku aici asa e , incep scoala devreme. adica pe la 5 ani.si eu as putea sa il dau la scoala la anul, chiar daca are aproape 5 ani , sunt multi parinit care o fac.dar eu vreau sa il mai tin un an la gradinita, mi se pare prea mic.
e adevarat ca, fiind asa mici, in primii 2 ani sunt pregatitori.ei la gradinita nu invata decat cantece, sa numere, poezii si se joaca, probabil de aceea incep scoala asa devreme ca sa ii pregateasca.primii 2 ani se si numesc juniori si seniori infants, apoi urmeaza prima clasa, a 2 a clasa...
Geo ma bucur sa aud ca ati inceput gradinita. ati fost in tara in concediu?cum a fost?noi nu am mai ajuns asta vara, dar am stat 2 luni asta iarna
geocoto
Prima zi de gradi si la noi





Lucas face gradinita in cadrul unei scoli.De fapt ceea ce face el acum sunt ani pregatitori pt scoala.El este in clasa a 2 a maternelle si la anul intr a 3a apoi trece in clasa intai la varsta de 6 ani desi mie mi se pare cam devreme si poate voi discuta cu drectorul sa l mai amane un an ca nu vreau sa fie de caruta mereu ca este cel mai mic din grupa si nimùeni nu are rabdare sa l asculte.
Eu lucrez la primarie si am in grija 2 scoli intre care si scoala lui Lucas asa ca ma cunosc cu profesorii si sper ca nu va fi problema sa mai stea un an pe bara inainte sa faca clasa intai.Am sa le cer sfatul si vedem ce zic si educatoarea lui si psiholoaga.
Pe mine m au dat de la 6 ani si am fost mai timida mult timp pentru ca erau mereu altii mai mari ca mine..

Azi a stat acasa ca a facut putina febra dar poate de la vaccinul Pneumo 23 pe care il l am facut.

Va pup si ma bucur daca mai aveti timp sa intrati. oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
tina71
Si noi ne-am intors ieri fornaiti de la gradinita.Azi noapte Duncan a facut febra si nu prea a dormit din cauza nasului.Azi se pare ca e mai bine.Ne tratam cu vitamina C si sirop cu echinaceea pt intarirea imunitatii.Sper sa fie bine pana luni.Va dorim un sf de saptamana frumos
anku
buna seara dragelor...

da...in sf weekendul...ca ma luase p mine cu oboseala tot de la 6.30 trzezita in concediu!!!
azi plimbareala prin oras...odata cu inceperea gradinitei am reintrodus si dormitul de amiaza ac -l apuca cateodata de urla !!!! mad.gif mad.gif mad.gif chiar dc la 20 e in pat...
am vb vineri cu ed...a zis ac este f cooperant si indemanatic ,face exact ce spune educatoarea,mananca bine,este f interesat de ce se petrece acolo ,respecta p ceilalti, DAR...iasa scantei atunci cand vine in contact cu copiii care au tot asa o personalitate puternica[cu ceilalti copii super,dar mai sunt 2 in grupa tot asa mai ca el ,mai dominanti ,ambitiosi ...si cu aia iasa scantei)...primul pas al ed a fost sa-i convinga totusi sa se joace intr-un colt impreuna(s-au jucat in acelaswi colt ,unul laga altul ...dar fieacre cu piesele lui ) liwlol.gif mie imi aduce aminte de leii intr-o cusca!!!
mna...in rest e ok...!!!
mai stie cineva ceav de Adriana si Rose???

eu sapt viitoare o tai la sora-mea(Rostock) ...sunt 10 ore de mers cu trenul(sau 8 ore cu masina)dar este la mare...l-as fi luat cu mine dar inca nu sunt sigura...10 oe de mers cu trenul ...hmmmmmm
maine o taiem la baita (tot asa cu trenul)ca afcem 4 ani de cand suntem casatoriti...

Geo felicitari pt job-ul tau!!!e super...mai ales dc te simti implinita si ai putut sa-l obtii si fara alte 100 calificari la ei iara!!!este flexibil cat de cat si pt tine???
Pneumo 23 l-ai facut tu suplimentar ???
Tina insanatosire grabnica va dorim...ihhhhhhhhhh...pana la urma este absolut normal sa-ti curga nasul ,copiil fiind ,dar tb sa rec ca numai de asat nu am chef...de nopti nedormite!!!noi inca nu avem nimic dar ne va veni si noua randul!!!

al meu dc i fac eu iaurt cu fructe sau suc de fructe nu mananca si nu bea...dc ma duc in oras are asa ca un aprozar...unde are pahare dae astae inalte cu fructe taiate si iaurt si preseaza suc in fata noastra ...de ala bea ...hi hi!!!asa ac ...ne abonam acolo ( e cam piperat pretul )dar macar sunt happy ca mananca fructe de tot soiul si in loc de Buble Tea bea un suc adevarat...

va poop cu drag...
cristina321711
QUOTE(anku @ Sep 6 2012, 09:27 AM) *
cateva pozici cu noi....
prima zi al gradi dar in iunie....zi de proba cum zic ei!!!ca de ieri nu am pozici...


micul aventurier

p malurile dunarii...marti!!!Regensburg

ce mare e yes.gif frumos baietel ai mami
cristina321711
QUOTE(anku @ Sep 6 2012, 12:22 PM) *
Draga Cristina ce mai faceti voi??? floare2.gif

bine suntem ,ne pregatim de scoala pt luni si pregatiri sa ne mutam in casa noua floare2.gif
anku
QUOTE(cristina321711 @ Sep 8 2012, 06:08 PM) *
ce mare e yes.gif frumos baietel ai mami


merci merci!!!
QUOTE(cristina321711 @ Sep 8 2012, 06:11 PM) *
bine suntem ,ne pregatim de scoala pt luni si pregatiri sa ne mutam in casa noua floare2.gif

ooooooooooo...asta da veste buna!!! rolleyes.gif
anku
naeataaaaaaaaa...

eu m-am uzitat la un film despre viata de apoi,...
am dus copilul la gradi...aspirat si facut cumparaturile...
baaaaaaaaaaaaaai....ma dispera astia...unde am duc...peste tot ma inseala cu 1-2 euro...profita de faptul ca maj nici nu se uita p bon ,ce sa mai calculeze???
au inceput si astia sa fie magari de magari...dar nici eu nu ma las!!!!!!urasc sa fiu inselata!!!
la Kaufland l...ultima data am cumparat de 120 euro...din care 4.30 erau trisati!!!iara m-am apucat sa socotesc tot.-...cu aia m-am si certat!!!pai maram imi scrie numarul caruciorul...si atunci se incaseaza de ex o chifluta...bineinteles ca tu ca si cumparator mai ales ca esti cu copil langa tine...si cumparand mult...nu mai controlezi sa vezi dc ti-a aparut ceva p bon care de fapt nici nu-l ai in cos!!!pffffffffiiiiiiii... azi al fel....la cumparaturi de 13 euro ei ma inselasera de cu un euro...!!!!magarii....

in rest...noua ieri nu ne-a iesit planul cu baia la Therma...dar am fost la Strand eu cu Darius singuri...9 ore!!!tatai a vrut sa mearag in oras sa vada catacombe ca era ceav special duminica...asa ca...s-a dus fiecare unde a vrut!!!
azi l-am dus la gradi...a dormit bine de al 19.30 ieri pana la 7 dim azi...a facut si miscare de dim...cu bicicletuta la gradi!!!
mai...al meu nu vrea sa se spele p fata inainte de plecarea la gradi..dintii este de acord sa.-i spalam...dar fata nu!!!!! mad.gif

noi vrem sa iesim la un picnic undeva la apa cand il iau de la gradi...ca tot sunt in concediu si nu ne-am dus nicaieri!!!
tina71
QUOTE(anku @ Sep 10 2012, 12:38 PM) *
naeataaaaaaaaa...

eu m-am uzitat la un film despre viata de apoi,...
am dus copilul la gradi...aspirat si facut cumparaturile...
baaaaaaaaaaaaaai....ma dispera astia...unde am duc...peste tot ma inseala cu 1-2 euro...profita de faptul ca maj nici nu se uita p bon ,ce sa mai calculeze???
au inceput si astia sa fie magari de magari...dar nici eu nu ma las!!!!!!urasc sa fiu inselata!!!
la Kaufland l...ultima data am cumparat de 120 euro...din care 4.30 erau trisati!!!iara m-am apucat sa socotesc tot.-...cu aia m-am si certat!!!pai maram imi scrie numarul caruciorul...si atunci se incaseaza de ex o chifluta...bineinteles ca tu ca si cumparator mai ales ca esti cu copil langa tine...si cumparand mult...nu mai controlezi sa vezi dc ti-a aparut ceva p bon care de fapt nici nu-l ai in cos!!!pffffffffiiiiiiii... azi al fel....la cumparaturi de 13 euro ei ma inselasera de cu un euro...!!!!magarii....

in rest...noua ieri nu ne-a iesit planul cu baia la Therma...dar am fost la Strand eu cu Darius singuri...9 ore!!!tatai a vrut sa mearag in oras sa vada catacombe ca era ceav special duminica...asa ca...s-a dus fiecare unde a vrut!!!
azi l-am dus la gradi...a dormit bine de al 19.30 ieri pana la 7 dim azi...a facut si miscare de dim...cu bicicletuta la gradi!!!
mai...al meu nu vrea sa se spele p fata inainte de plecarea la gradi..dintii este de acord sa.-i spalam...dar fata nu!!!!! mad.gif

noi vrem sa iesim la un picnic undeva la apa cand il iau de la gradi...ca tot sunt in concediu si nu ne-am dus nicaieri!!!






inseamna ca inca aveti vreme frumoasa , daca te gandesti la piknic
anku
QUOTE(tina71 @ Sep 10 2012, 10:30 PM) *
inseamna ca inca aveti vreme frumoasa , daca te gandesti la piknic

da..a mai fost vreme faina pana marti seara...dupa aceea jale...8 grade p timp de zi!!!
mi-au aparut furnici in casa...cred ca va veni iarna grea!!!
a venit si la voi frigul??? tzuc.gif
anku
tina71
Anku se pare ca noi ce mai dam pe aici.Ne-au cam parasit fetele.Cum mai merge gradinita?
anku
veniti la mare ???
cam frig in sept la noi dar ...frumos,curat,liniste!!!am fost singura al sora-mea cateva zile ..iar marea este la 5 km de ea!!!deci in 2013 stiu unde ne ducem...



da Tina...din pacate cam asa este!!!
la gradi merge bine...a inceput de si mananca f bine ...de abia astept sa-l duc maine ca m-a tocat ieri...atata a plans!!!
acum i-am dus si costumasul de sport si de ploaie,asa ac deocamdata avem liniste!!!
sunt multumita si de gradi.si de ed si tot ce face cu ei,nici instructie dar nici lasa-ma sa te las!!!
cred ca vom mari programuzl pt ca in mod normal ar tb sa-l luam acasa cel tarziu al 13.30-14.00
buba este ac in fiecare zi ramanem acolo pana la 15-16 pt ac nu vine acasa!!!
sinzigm
Buna seara fetelor!!!Ce dor mi-era de foruuum,de perioada cand impartaseam trairi minunate,in care puii nostri erau in burtici:))Mi-e atat de doooor de perioada aceea...Anku,ma bucur ca mi-ai dat de stire ca se scrie iar pe forum!Ne este tare dor de voi toti,ne bucuram pt cei care au inceput gradi si se descurca,si noi incepem de maine grupa mijlocie,am mari emotii,pt ca nu stiu daca de data aceasta se va acomoda,daca se va obisnui cu papatul si dormitul in alta parte.Anul trecut a trebuit sa intrerupem tocmai din aceasta cauza:((Geo,felicitari pt job,ma bucur pt tine,bravo mami!!!Va sarut pe toti si ne mai auziiiiim!!!!!!!!!!
anku
QUOTE(sinzigm @ Sep 16 2012, 06:37 PM) *
Buna seara fetelor!!!Ce dor mi-era de foruuum,de perioada cand impartaseam trairi minunate,in care puii nostri erau in burtici:))Mi-e atat de doooor de perioada aceea...Anku,ma bucur ca mi-ai dat de stire ca se scrie iar pe forum!Ne este tare dor de voi toti,ne bucuram pt cei care au inceput gradi si se descurca,si noi incepem de maine grupa mijlocie,am mari emotii,pt ca nu stiu daca de data aceasta se va acomoda,daca se va obisnui cu papatul si dormitul in alta parte.Anul trecut a trebuit sa intrerupem tocmai din aceasta cauza:((Geo,felicitari pt job,ma bucur pt tine,bravo mami!!!Va sarut pe toti si ne mai auziiiiim!!!!!!!!!!

va doresc o readaptare la gradi cat mai rapida si ami buna!!! partners.gif
anku
o cafeluta???
la noi azi cand l-am dus p Dari la gradi am vazut ac au scris p usa ca au copii acre au avut diaree si raceala...acum sa vedem!!!in mod normal l-am calit ...sa vedem!!!
Rose68
Astazi am reinceput si noi gradi.
Andreea s-a bucurat dar cred ca eu si mai tare decit ea. Am plimbat-o toata vara dupa mine caci nu am avut cu cine sa o las.
Nu am facut nici o poza dimineata dar acum cind a iau si e ceva mai liniste sper sa ii fac citeva.
Am dus-o in sala de clasa si a reactionat neutru.
Fara respingere dar si fara mare entuziasm. Pur si simplu parca a fost si ieri si alaltaieri....ceilalti vociferau , povesteau ce au facut in vacanta.............

Mami Sanzi la noi in gradi daca copilul nu s-a acomodat la grupa mica il retrimite tot la mica......e fain ca l-a lasat cu cei de varsta lui. La noi e o fetita de 5 ani care nu s-a acomodat 2 ani la rand si abia acum incepe:)

mami Anku as trage si eu o fuga pina la tine caci peisajul imi face cu ochiul

Daca mai facea citeva ore de inot cred ca reusea sa invete. Ajunsese la inotul doar cu pluta sau cu colacul fleasca..........in ultimile 2 zile a fost lasata si fara colac dar urlaaaa caci ii este frica....(mami ma duc la fund....)
Rose68
sinzigm
Buna fetelor si puilor!!!Azi a fost o zi buna,am inceput cu dreptul la camin,dar nu vreau sa ma entuziasmez prea tare ca asa a fost si in grupa mica,primele zile nici nu avea rabdare sa il dezbrac,ca el vrea la copii si pe urma...pauza.E drept ca ceea ce l-a marcat pe el f tare a fost muscatura pe care i-a tras-o o fetita si nici nu ma mir la cat de rau l-a muscat,a durat o gramada de timp pana i-a trecut"tatuajul".Din ziua aceea nu a vrut sa mai vada gradinita ca pe el il musca iar fetita... Rose:nu as fi acceptat sa il bage iar in grupa mica,pt ca e prea iute si ii merge mintea struna,prinde f repede si cred ca se plictisea la grupa mica si ori facea numai prostii,ori il opream din ritmul lui.In cel mai rau caz il duceam la gradi cu program normal.Oricum am avut noroc ca nu s-a pus aceasta problema,dar si ca i-au iesit bune analizele pt intoleranta la gluten- a fost suspect-atunci chiar era o problema si cu caminul si cu toate,dar ne-a ajutat Dumnezeu si suntem bine,dar ii dau oricum tratament cu enzime pt digestie.Andreiuta nu mai face inot?Ne e dor tare de voi,de pitici si mamici!!!Acum ca au inceput gradinita,putem respira si noi mai usurate,nu vreau sa ma gandesc ce greu ti-a fost toata vara,dar uite ca ai reusit sa o scoti la capat:)) Anku:multumim,sper ca de data aceasta sa fie bine,a mai crescut si el si oricum e tati acasa acum,nu isi mai permite sa faca toate figurile pe care le facea cu mine:))Va pupam si va dorim toate cele bune!!! Mamici de decembrie 2008,sa aveti o saptamana usoara si muuulta sanatate si voua si puilor! S, X
Rose68
QUOTE(sinzigm @ Sep 17 2012, 07:39 PM) *
Buna fetelor si puilor!!!Azi a fost o zi buna,am inceput cu dreptul la camin,dar nu vreau sa ma entuziasmez prea tare ca asa a fost si in grupa mica,primele zile nici nu avea rabdare sa il dezbrac,ca el vrea la copii si pe urma...pauza.E drept ca ceea ce l-a marcat pe el f tare a fost muscatura pe care i-a tras-o o fetita si nici nu ma mir la cat de rau l-a muscat,a durat o gramada de timp pana i-a trecut"tatuajul".Din ziua aceea nu a vrut sa mai vada gradinita ca pe el il musca iar fetita... Rose:nu as fi acceptat sa il bage iar in grupa mica,pt ca e prea iute si ii merge mintea struna,prinde f repede si cred ca se plictisea la grupa mica si ori facea numai prostii,ori il opream din ritmul lui.In cel mai rau caz il duceam la gradi cu program normal.Oricum am avut noroc ca nu s-a pus aceasta problema,dar si ca i-au iesit bune analizele pt intoleranta la gluten- a fost suspect-atunci chiar era o problema si cu caminul si cu toate,dar ne-a ajutat Dumnezeu si suntem bine,dar ii dau oricum tratament cu enzime pt digestie.Andreiuta nu mai face inot?Ne e dor tare de voi,de pitici si mamici!!!Acum ca au inceput gradinita,putem respira si noi mai usurate,nu vreau sa ma gandesc ce greu ti-a fost toata vara,dar uite ca ai reusit sa o scoti la capat:)) Anku:multumim,sper ca de data aceasta sa fie bine,a mai crescut si el si oricum e tati acasa acum,nu isi mai permite sa faca toate figurile pe care le facea cu mine:))Va pupam si va dorim toate cele bune!!! Mamici de decembrie 2008,sa aveti o saptamana usoara si muuulta sanatate si voua si puilor! S, X



Matei mai face inca inot? La noi e domnul profesor in vacanta caci a fost solicitat toata vara
Ea a facut inot in 2 locuri la unul descoperit pe vreme buna si la altul pe vreme urita si acum spre toamna. La cel descoperit nu se mai poate:) la cel acoperit e vacanta

Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.