Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
geocoto
QUOTE(geocoto @ Oct 21 2009, 02:42 AM) *
Concursul incepe maine la ora 12 sau ma rog azi ca deja e dimi... super.gif



Un vot pt Deni



Un vot pt Andreea



Un vot pt Lucas

Sper ca nu am uitat pe nimeni


Mai mamici mai continuam ca m-am trezit sa-i fac bibi lui Lucas si sa acord voturile dragilor nostri si cand colo ce vad au deschis inca un topic de "cerut voturi" si au deja 800????
Daca mai continuam creasem pagina asta ca sa va fie mai usor , o adaugati la Favorites si nu mai stati sa-i cautati...

Un vot pt Deni

Un vot pt Andreea

Un vot pt Lucas
Rose68
QUOTE(geocoto @ Oct 26 2009, 06:33 AM) *
Mai mamici mai continuam ca m-am trezit sa-i fac bibi lui Lucas si sa acord voturile dragilor nostri si cand colo ce vad au deschis inca un topic de "cerut voturi" si au deja 800????
Daca mai continuam creasem pagina asta ca sa va fie mai usor , o adaugati la Favorites si nu mai stati sa-i cautati...

Un vot pt Deni

Un vot pt Andreea

Un vot pt Lucas


am vazut si eu asta,................ si mie imi era rusine ca am cerut asta prin ticker
cum vreti voi, daca decidem sa ne toate ne oprim.............ne oprim si gata.......si Geo asa a fost si data trecuta...........
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Oct 26 2009, 06:33 AM) *
Mai mamici mai continuam ca m-am trezit sa-i fac bibi lui Lucas si sa acord voturile dragilor nostri si cand colo ce vad au deschis inca un topic de "cerut voturi" si au deja 800????
Daca mai continuam creasem pagina asta ca sa va fie mai usor , o adaugati la Favorites si nu mai stati sa-i cautati...

Un vot pt Deni

Un vot pt Andreea

Un vot pt Lucas



QUOTE(Rose68 @ Oct 26 2009, 10:55 AM) *
am vazut si eu asta,................ si mie imi era rusine ca am cerut asta prin ticker
cum vreti voi, daca decidem sa ne toate ne oprim.............ne oprim si gata.......si Geo asa a fost si data trecuta...........



Neata'

Nu am spus si eu ieri ca AU INCEPUT SA SE CERTE daca se voteaza reciproc sau nu?
Asa ma distreaza.... biggrin.gif mai trist e ca nu a trecut nici o saptamana de cand a inceput votarea... doh.gif

danieelaa
QUOTE(simina_ana @ Oct 25 2009, 05:32 PM) *
Or inceput deja sa se certe ....care cum voteaza si cum isi returneaza voturile.... liwlol.gif biggrin.gif



QUOTE(geocoto @ Oct 26 2009, 06:33 AM) *
Mai mamici mai continuam ca m-am trezit sa-i fac bibi lui Lucas si sa acord voturile dragilor nostri si cand colo ce vad au deschis inca un topic de "cerut voturi" si au deja 800????
Daca mai continuam creasem pagina asta ca sa va fie mai usor , o adaugati la Favorites si nu mai stati sa-i cautati...

Un vot pt Deni

Un vot pt Andreea

Un vot pt Lucas



QUOTE(Rose68 @ Oct 26 2009, 10:55 AM) *
am vazut si eu asta,................ si mie imi era rusine ca am cerut asta prin ticker
cum vreti voi, daca decidem sa ne toate ne oprim.............ne oprim si gata.......si Geo asa a fost si data trecuta...........

buna dimineata ..votat ingerasi ...si multumim de voturi.......................
exact acelasi lucru sa intamplat si la editia a 2 a ca le vedeam cum se certau si saracul andrei era super satul de atatea certuri asa se va intampla si editia asta, ca aia nu a votat corect ca cealalta a facut nu stiu ce ca aia ...etc ......stai sa vedeti mai incolo
anku
deci eu nu pot intelege oricat as dori astfel de femei care stau efectiv toata ziua ca sa cerseasca voturi...
probabil ca au mamici si soacre slugi ca apoi sa le batjocore bine...ca ba nu vrea sa faca aia ba aialalta...
eu il am p darius si darius efectiv sta agatat de mine atunci cand scriu ma trage de pantaloni etc...nu suport poate nici 10 min apoi toata ziua...apoi la barbata tb sa faci de mancare,copilul tb plimbat,in casa tb facut curat...nu stiu sincerc dc as avea timp sa stau toata ziua p forum...

claudiaena
Buna dimineata, mamici si bebici! Noi ne simtim mai bine, am reinceput sa dormim mai bine noaptea si aproape ne-au disparut bubitele... Mai rau e ca a fost asa de frumos weekendul asta si Mihai nu a iesit deloc din casa...Si, taman de miercuri cand se termina interdictia de iesit din casa, se strica vremea si incepe sa se raceasca.
Am citit tot ce ati scris, de cate ori am mai intrat am votat si bebeii de decembrie. Chiar, spuneti-mi si mie ce se castiga la acest concurs, ca eu sunt noua si habar n-am?... unsure.gif
Va dorim sa va savurati cafeaua in liniste, cafea.gif ca si mine, ca Mihai s-a trezit la 6.45, dupa ora noua si acum a cazut lat... somn.gif
Pupicei love1.gif
claudiaena
QUOTE(anku @ Oct 26 2009, 11:33 AM) *
deci eu nu pot intelege oricat as dori astfel de femei care stau efectiv toata ziua ca sa cerseasca voturi...
probabil ca au mamici si soacre slugi ca apoi sa le batjocore bine...ca ba nu vrea sa faca aia ba aialalta...
eu il am p darius si darius efectiv sta agatat de mine atunci cand scriu ma trage de pantaloni etc...nu suport poate nici 10 min apoi toata ziua...apoi la barbata tb sa faci de mancare,copilul tb plimbat,in casa tb facut curat...nu stiu sincerc dc as avea timp sa stau toata ziua p forum...


Chiar ai dreptate, mai Ankule, eu am iesit cu Maria cu rolele, un pic si cand m-am intors Mihai a inceput sa ma stranga in brate, sa ma miroasa, si isi baga nasucul in pielea si hainele mele, ca aveam impresia ca o sa se sufoce....
Chiar, frumos pui ai si are niste ochisori mama-mama....O sa innebuneasca si romancele si nemtroaicele, si nu numai.... anima1.gif Sa iti traiasca, sa-l vezi mare si sanatos.... trandafir.gif
danieelaa
QUOTE(anku @ Oct 26 2009, 12:33 PM) *
deci eu nu pot intelege oricat as dori astfel de femei care stau efectiv toata ziua ca sa cerseasca voturi...
probabil ca au mamici si soacre slugi ca apoi sa le batjocore bine...ca ba nu vrea sa faca aia ba aialalta...
eu il am p darius si darius efectiv sta agatat de mine atunci cand scriu ma trage de pantaloni etc...nu suport poate nici 10 min apoi toata ziua...apoi la barbata tb sa faci de mancare,copilul tb plimbat,in casa tb facut curat...nu stiu sincerc dc as avea timp sa stau toata ziua p forum...

anku nu neaparat ca voteaza doar ele pot avea prieteni care sa voteze iar daca e una cu multi prieteni si toti sa voteze din ora in ora aduna puncte....cu toate ca eu ma intreb si cu prieteni ce naiba voteaza aia toti si din ora in ora?...intrebari ar fi multe dar sunt sigura ca Andrei e pe faza iar daca se fac mismasuri va sanctiona,cu toate ca nu vad ce mismasuri....in fine
oana petrina
dragele mele nu va mai stresati cu concursul. oricum avem niste pui superbi.noi votam cat putem si cat ne permite timpul. nu suntem maniace sa stam non stop pe net si nici sa punem toate neamurile la vot. mai bine s-ar mobiliza asa ca sa trimita ceva ptr Andu.dar asta e ............
Claudia ma bucur sa aud ca Mihaita e mai bine. lasa ca mai vine vreme frumoasa.
va pupam
anku
QUOTE(danieelaa @ Oct 26 2009, 09:53 AM) *
anku nu neaparat ca voteaza doar ele pot avea prieteni care sa voteze iar daca e una cu multi prieteni si toti sa voteze din ora in ora aduna puncte....cu toate ca eu ma intreb si cu prieteni ce naiba voteaza aia toti si din ora in ora?...intrebari ar fi multe dar sunt sigura ca Andrei e pe faza iar daca se fac mismasuri va sanctiona,cu toate ca nu vad ce mismasuri....in fine

pai au acolo si pazesc p topicul ala care cum a avotat si cum intoarce votul....de acolo se strang sutele de voturi......
ma rog...de mic copil nu mi-au placut bisericuteledeci clar....
ca sa raspunda prietenii si neamurile tb sa aiba cel putin 5 postari p forum si bineinteles sa fie inregistrati...eu una ..am mai primit mail cu maram sa votez...dar nu ma apuc sa dau datele personale la diferite forumuri[utile copii nu cere date personle cum ar fi adresa etc...deci e ok]dar in alte parti un chestionar intreg cu tel ,adresa...no way...deci eu una nu fac cont p forumuri ca sa votez p x si y si deci ma indoiesc ca cel putin jumate isi face cont doar pt a vota...
maine faceti 10 lunite.......... super.gif
danieelaa
QUOTE(anku @ Oct 26 2009, 01:24 PM) *
pai au acolo si pazesc p topicul ala care cum a avotat si cum intoarce votul....de acolo se strang sutele de voturi......
ma rog...de mic copil nu mi-au placut bisericuteledeci clar....
ca sa raspunda prietenii si neamurile tb sa aiba cel putin 5 postari p forum si bineinteles sa fie inregistrati...eu una ..am mai primit mail cu maram sa votez...dar nu ma apuc sa dau datele personale la diferite forumuri[utile copii nu cere date personle cum ar fi adresa etc...deci e ok]dar in alte parti un chestionar intreg cu tel ,adresa...no way...deci eu una nu fac cont p forumuri ca sa votez p x si y si deci ma indoiesc ca cel putin jumate isi face cont doar pt a vota...
maine faceti 10 lunite.......... super.gif

jolin daaaaaaaaaa nici nu mi-am dat seama ca azi e 26 biggrin.gif
claudiaena
Ia uitati ce am gasit pe net... Si eu ii dau fier lui Mihai cate 4 pic pe zi+9 pic de vit C ca sa se absoarba fierul.... Voi le dati fier sau altceva?( Mihai doarme de mai bine de 2 ore iar eu, ca e sarbatoare, bantui pe net...) bananab.gif

IMPORTANTA FE IN CRESTEREA SI DEZV COPILULUI;La sugarul si la copilul mic ,pana la 24 luni,cauzele deficitului de FE sunt:nevoile crescute de fier,datorita cresteriiaccentuatea organismului in aceasta perioada,care nu sunt acoperite printr-un aport adecvat de fier.Rwzervele de fier constituite in timpul vietii intrauterine se epuizeaza in jurulvarstei de 6 luni la sugarul nascut la termen,iar alim complementara,chiar intodusa corect si la termen nu poate face fata singura nevoilor.introducera precoce a ceaiului,care contine polifemoli,substanta ce limiteaza absorptia de fier di alimente.[list=1]Diaree cronica,infectiile.Deficitul de fier det:tulburari de crestere si dezvoltare,performante fizice si intelectuale scazute,risc de infectii,UN EFECT NEGATIV ASUPRA CRESTERII SI DEZV PSIHO-MOTORII,SUGARII CU DEFICIT DE FIER SUNT MAI EZITANTI SI INTERACTIONEAZA MAI PUTIN CU MEDIUL INCONJURATOR.DE RETINUT:IN PERIOADA DE SUGAR,ALIMENTATIA COMPLEMENTARA NU POATE SUPLINI NECESARUL DE FIER,FAPT CE NECESITA ADM DE SUPLIMENTE CU FIER DUPA VARSTA DE 6 LUNI SI/SAU FOLOSIREA DE ALIMENTE FORTIFIATE.[lisALIMENTATIA SUGARULUI:DIVERSIFICAREA SE VA FACE INCEPAND CU VARSTA DE 6 LUNI CHIAR SI PENTRU COPII ALIMENTATI CU LAPTE ARTIFICIAL.SE COMBATE ADAOSUL DE ZAHAR PT MODIFICAREA GUSTULUI SI NICI ADAUGAREA DE SARE IN ALIMENTE NU ESTE RECOMANDATA .FAINURILE CARE CONTIN GLUTEN SE INTRODUC IN ALIM DUPA VARSTA DE7-8 lunialimentul nou va fi propus nu IMPUS,EVITINDUSE ANOREXIA PSIHOGENA.IN MAREA MAJORITATE A CAZURILOR SE VA INCEPE CU INTRODUCERA PROGRESIVA PIUREULUI DE LEGUME ,INLOCUINDUSE MASA DE LA 12-14,PIUREUL DE LEGUME VA CONTINE MORCOVI ,CARTOFI ,DOVLECEI ,TELINA,PASTARNAC,PATRUNJEL,ARDEI,ROSIE,FRUNZA DE SALATA,SPANAC,STEVIE,CARE VOR FI PASATE.LA 3-4 ZILE DUPA INTRODUCEREA PIUREULUI DE LEGUME SE VA INTR PIUREUL DE FRUCTE MAR CRUD SAU COPT ,PARA ,PORTOCALA ,PEPENE GALBEN,PIERSICA,CAISA,MANGO,BANANA,IN INTERVALUL 9-10LUNI.DUPA 6 LUNI JUM SE POATE INTRODUCE GALBENUSUL DE OU ,CE VA FI FIERT FOARTE TARE 8-10 MIN,SI VA FI FRECAT IN PIUREUL DE LEGUME,SI SE ALTERNEAZA CU , CARNEA DE PUI SAU VITADUPA 7 LUNI SE VA INTR IAURTUL,DE PREFERAT FACUT IN CASA.LA 10-11 LUNI SE POATE DA PESTE ALB FIERT,MAMALIGUTA CU SMANTANA BUDINCI DIN LEGUME ,PASTE FAINOASE.STRUCTURA MESELOR PT UN SUGAR DE 7-8 LUNI;DIMINEATA :SAN SAU FORMULA DE LAPTE,ORA 10 FRUCTE (mar ,caise ,piersici)ora13:supa sau ciorba ,piure de legume(cartof ,morcov ,dovlecel)cu,carne de pasare,sau galbenus de ou 2-3 zile pe sapt ,suc de fructe,chisel de fructe.ora 17 :iaurt cu cereale ,fructe proaspete pasate,cereale cu lapte adaptate sugarului,suc de fructe.seara la 21:san ?formula de lapte ,iar la copii mai mari de 8 luni mamaliguta cu unt,smantana ,budinci.
geocoto
I-am dat lui Lucas acum putin piureut din avocado, mar, branzica si biscuite si bineinteles ca avem probleme si noi cine sa tina lingurita.O tinea el si eu ii dadeam cu degetul meu sa pape.Mai mult de juma de piureut a ajuns oriunde in alta parte decat in gurita lui... wacko.gif
Cat despre premergator gata oficial de azi renuntam si noi la el desi asta inseamna sa dau zilnic cu aspiratorul din cauza Aldei... yes.gif
Ma duc sa fac pui la cuptor pe cartofi si gutui.
Rose nu mi-ai raspuns de limba de vita...?Ai citit pe undeva crezi ca as putea sa-i dau?Iti trimisesem pe mess dar cred ca nu l-ai vazut mesajul. Am facut pt ieri ca am avut musafiri limba cu masline si placinta de mere.Nu m-am gandit sa nu pun zahar sa-i pot da si lui Lucas placinta...

Mamici inca o intrebare si plec la gatit.La voi cum adorm bebeii?Noi avem ca un ritual de ma scoate din minti cateodata.Eu il pun in pat el se ridica si tot asa de vreo 30 de ori pana plange putin ca a obosit si nu se mai poate ridica si adoarme.Ieri a adormit la mine in brate si bineinteles ca s-a trezit in pat si nu i-a convenit.

Claudia ai idee daca pojarelul este mai rau decat varicela?Lui Lucas i-au ramas semne de la varicela.Ca de altfel si mie si lui tati dar de, noi ne-am cam scarpinat.Ma bucur ca este mai bine Mihaita.Desi Dr-ii zic ca este mai bine sa-l faca acum mi-e tare mila de ei sa-i vad cum se chinuie.

Pupici,
Geo

PS Votat puiutii
geocoto
QUOTE(claudiaena @ Oct 26 2009, 12:40 PM) *
Ia uitati ce am gasit pe net... Si eu ii dau fier lui Mihai cate 4 pic pe zi+9 pic de vit C ca sa se absoarba fierul.... Voi le dati fier sau altceva?( Mihai doarme de mai bine de 2 ore iar eu, ca e sarbatoare, bantui pe net...) bananab.gif

IMPORTANTA FE IN CRESTEREA SI DEZV COPILULUI;La sugarul si la copilul mic ,pana la 24 luni,cauzele deficitului de FE sunt:nevoile crescute de fier,datorita cresteriiaccentuatea organismului in aceasta perioada,care nu sunt acoperite printr-un aport adecvat de fier.Rwzervele de fier constituite in timpul vietii intrauterine se epuizeaza in jurulvarstei de 6 luni la sugarul nascut la termen,iar alim complementara,chiar intodusa corect si la termen nu poate face fata singura nevoilor.introducera precoce a ceaiului,care contine polifemoli,substanta ce limiteaza absorptia de fier di alimente.[list=1]Diaree cronica,infectiile.Deficitul de fier det:tulburari de crestere si dezvoltare,performante fizice si intelectuale scazute,risc de infectii,UN EFECT NEGATIV ASUPRA CRESTERII SI DEZV PSIHO-MOTORII,SUGARII CU DEFICIT DE FIER SUNT MAI EZITANTI SI INTERACTIONEAZA MAI PUTIN CU MEDIUL INCONJURATOR.DE RETINUT:IN PERIOADA DE SUGAR,ALIMENTATIA COMPLEMENTARA NU POATE SUPLINI NECESARUL DE FIER,FAPT CE NECESITA ADM DE SUPLIMENTE CU FIER DUPA VARSTA DE 6 LUNI SI/SAU FOLOSIREA DE ALIMENTE FORTIFIATE.[lisALIMENTATIA SUGARULUI:DIVERSIFICAREA SE VA FACE INCEPAND CU VARSTA DE 6 LUNI CHIAR SI PENTRU COPII ALIMENTATI CU LAPTE ARTIFICIAL.SE COMBATE ADAOSUL DE ZAHAR PT MODIFICAREA GUSTULUI SI NICI ADAUGAREA DE SARE IN ALIMENTE NU ESTE RECOMANDATA .FAINURILE CARE CONTIN GLUTEN SE INTRODUC IN ALIM DUPA VARSTA DE7-8 lunialimentul nou va fi propus nu IMPUS,EVITINDUSE ANOREXIA PSIHOGENA.IN MAREA MAJORITATE A CAZURILOR SE VA INCEPE CU INTRODUCERA PROGRESIVA PIUREULUI DE LEGUME ,INLOCUINDUSE MASA DE LA 12-14,PIUREUL DE LEGUME VA CONTINE MORCOVI ,CARTOFI ,DOVLECEI ,TELINA,PASTARNAC,PATRUNJEL,ARDEI,ROSIE,FRUNZA DE SALATA,SPANAC,STEVIE,CARE VOR FI PASATE.LA 3-4 ZILE DUPA INTRODUCEREA PIUREULUI DE LEGUME SE VA INTR PIUREUL DE FRUCTE MAR CRUD SAU COPT ,PARA ,PORTOCALA ,PEPENE GALBEN,PIERSICA,CAISA,MANGO,BANANA,IN INTERVALUL 9-10LUNI.DUPA 6 LUNI JUM SE POATE INTRODUCE GALBENUSUL DE OU ,CE VA FI FIERT FOARTE TARE 8-10 MIN,SI VA FI FRECAT IN PIUREUL DE LEGUME,SI SE ALTERNEAZA CU , CARNEA DE PUI SAU VITADUPA 7 LUNI SE VA INTR IAURTUL,DE PREFERAT FACUT IN CASA.LA 10-11 LUNI SE POATE DA PESTE ALB FIERT,MAMALIGUTA CU SMANTANA BUDINCI DIN LEGUME ,PASTE FAINOASE.STRUCTURA MESELOR PT UN SUGAR DE 7-8 LUNI;DIMINEATA :SAN SAU FORMULA DE LAPTE,ORA 10 FRUCTE (mar ,caise ,piersici)ora13:supa sau ciorba ,piure de legume(cartof ,morcov ,dovlecel)cu,carne de pasare,sau galbenus de ou 2-3 zile pe sapt ,suc de fructe,chisel de fructe.ora 17 :iaurt cu cereale ,fructe proaspete pasate,cereale cu lapte adaptate sugarului,suc de fructe.seara la 21:san ?formula de lapte ,iar la copii mai mari de 8 luni mamaliguta cu unt,smantana ,budinci.


ohmy.gif sad.gif ohmy.gif sad.gif
claudiaena
QUOTE(geocoto @ Oct 26 2009, 02:51 PM) *
I-am dat lui Lucas acum putin piureut din avocado, mar, branzica si biscuite si bineinteles ca avem probleme si noi cine sa tina lingurita.O tinea el si eu ii dadeam cu degetul meu sa pape.Mai mult de juma de piureut a ajuns oriunde in alta parte decat in gurita lui... wacko.gif
Cat despre premergator gata oficial de azi renuntam si noi la el desi asta inseamna sa dau zilnic cu aspiratorul din cauza Aldei... yes.gif
Ma duc sa fac pui la cuptor pe cartofi si gutui.
Rose nu mi-ai raspuns de limba de vita...?Ai citit pe undeva crezi ca as putea sa-i dau?Iti trimisesem pe mess dar cred ca nu l-ai vazut mesajul. Am facut pt ieri ca am avut musafiri limba cu masline si placinta de mere.Nu m-am gandit sa nu pun zahar sa-i pot da si lui Lucas placinta...

Mamici inca o intrebare si plec la gatit.La voi cum adorm bebeii?Noi avem ca un ritual de ma scoate din minti cateodata.Eu il pun in pat el se ridica si tot asa de vreo 30 de ori pana plange putin ca a obosit si nu se mai poate ridica si adoarme.Ieri a adormit la mine in brate si bineinteles ca s-a trezit in pat si nu i-a convenit.

Claudia ai idee daca pojarelul este mai rau decat varicela?Lui Lucas i-au ramas semne de la varicela.Ca de altfel si mie si lui tati dar de, noi ne-am cam scarpinat.Ma bucur ca este mai bine Mihaita.Desi Dr-ii zic ca este mai bine sa-l faca acum mi-e tare mila de ei sa-i vad cum se chinuie.

Pupici,
Geo

PS Votat puiutii

Draga Geo, nu cred . Adica clar varicela e mai "grava " decat rubeola... La mine, in afara de febra mica, si vreo 3 nopti albe, nu a fost prea greu. Mai rau e cum am spus ca e f frumos afara si soare si cald si nu poit sa il scot.Nu a ramas cu semne. La varicela, insa semnele raman, din pacate, dar din fericire la baieti nu cred sa fie o problema estetica grava. Oricum exista vaccin si e f eficace. Eu i l-am facut Mariei si ea a fost printre copiii f putini care nu au facut boala. La rubeola, insa se acopera corpul cu pete rosii, de marimea unui bob de orez, si se simte pielea aspre si solzoasa la pipait. Astea dispar in ordinea in care au aparut( Dinspre fata spre trup si apoi membre) in 1-3 zile. La Mihai au aparut joi dim (Initial am crezut ca a facut alergie la ceva) si azi, adica luni nu mai are deloc. Ieri mai avea vag pe picioare. Dar ptr rubeola, rujeola si otita, exista vaccin gratuit si obligatoriu in Rou., dar se face abia la 1 an. F grava e rujeola-vezi net...Oricum la Mihai a aparut ca ma duc sa o iau pe Maria de la gradi, si intru cu el inauntru si "sar" copiii pe el sa il mangaie, sa il pupe... si m-am mai intalnit cu fetita unei cunostinte cu care am vorbit 5 min, timp in care l-a pupat intr-una pe manute si pe fata( iar rubeola se ia prin contact direct cu saliva infectata) si in care i-am atras atentia de mai multe ori sa nu il atinga iar maica-sa m-a apostofat ca fetitei ei ii plac f mult bebeii.... wife.gif Asa ca de acum nimeni nu mai are voie sa il atinga pe manute si fata, desi de multe ori sotul zice ca sunt paranoica nervi.gif si ca e urat sa tot spun amicilor si prietenilor chestia asta... Dar poate acum a vazut ca e mai bine sa fiu paranoica si prevazatoare, decat Mihai bolnavior... wub.gif
Si Mihai adoarme f greu, si desi ma laudam ca adoarme singur, de saptamana trecuta, numai langa mine in pat si apoi adormit il duc in patut. Stau cu el pe intuneric si cu tv data imaginea pe f intunecat de abia vad ceva, si cate o ora pana adoarme. nervi.gif Dar sper sa se rezolve si treaba asta... tzuc.gif
anku
eu nu-i dau nimic si slava cerului ca are de toate...am facut analizele de ne-am saturat de atatea analize...dar surplusul de FE nu dauneaza[cred unsure.gif ]CA in surplus este oribil...deci decat sa nu aiba cred ca mai bine dai...cred...oricum stiu ca surplusul nu e grav


al meu numai 2 mese de mancare mananca...pasata inca ptr ca nu avem dinti smile.gif
ma gandesc acum o data cu implirea varstei de 10 lunite sa-i dau si supa...
cum adoarme??
i dau sa pape si apoi il managai ,il pun in patut ,mai vb putin cu el si apoi plec si inchid usa...dc plange a plictiseala nu ma duc la el si se potoleste in 2 min dar cateodata plange grav si atunci ma duc la el si mai stau cu el putin dupa care iar plec..
imi mai face figuri cateodata si plange dar adoarme cam in 2 min...probl este ca mi se trezeste la o jumate de ora dupa ce s-a culcat...imi fac impresia ca viseaza urat ptr ca ibn momentul in care am intrat in camera deja adoarme
sa vad de o sapt vad ca nu s-a mai trezit...
ai vostrii viseaza urat??
am noroc ca este si fff obosit din cauza ca el nu doarme niciodata aproape ziua...dar dc nu e obosit e fff greu sa-l adorm la 20-20.30

acum vb cu sotul!!!
sa incercam sa facem program la copil...cu mancarea am facut dar cu somnul nu pot...asta nu vrea sa doarma..
singura ora care coincide este ora de culcare la 20 maxim 20.30
in rest nimic...
cum faceti voi cu ai vostri???
va poopam
claudiana ne bucuram ca se simte Mihaita mai bine...multumim ptr aprecieri,stii ca si tu ai 2 copii absolut supebi,sa-ti traiasca...
va poopam!!! tzuc.gif
gata ne ducem afara sa profitam de temp ca sunt 14 grade super.gif
petronici
buna mamicute...am revenit si noi
ieri am lucrat pana seara si am intrat putin doar de am votat piticii nostri...
Adelin e tot racit...cu mucusorii stam mai binisor,nu mai curg ca apa la robinet...dar in schimb tuseste si cam multisor,am inceput aerosolul de aseara si ii mai dau un siropel...mai avem rabdare pana trece si tusea....
am vazut ca vb cum ii adormim??!!
la noi ,cateodata daca este f obosit ii dau biberonul si nu apuca sa-l termine ca a si cazut...dar alteori ii dau biberonul si papa un pic dupa care incepe joaca...se ridica pe marginea patutului,se lasa in jos se tranteste de perna,se rostogoleste pe toate partile ...asta cam o jumatate de ora si o ora cateodata...il vad ca e rupt de somn dar nu vrea sa adorma...pana la urma il iau in pat langa mine , ii dau suzeta si adorme ...dupa care il mut in patut....a si toate astea cu lumina stinsa si televizorul dat volumul la minim de abia inteleg si eu ceva...
voi,ce faceti?
l-am vazut pe Darius jucanduse cu frunzele...Mihaita e mai binisor,ii trec bubitele...Iancu a fost la sfintirea bisericii ....Andreea a fost la zoo...Lucas cred ca a papat bunatatile facute de mami(placintele)...un Matei care se joaca cu tati si fac galagie, si celalalt care il astepta cu nerabdare sa vina de la servici sa se joace...Denisa a iesit si ea la plimbarica cu mami...
gata va las ca deja Adelin mi-a intors casa pe dos...ma apuc de strans de pe jos
pupicei dulci la bebelusi nostri de decembrie
geocoto
QUOTE(petronici @ Oct 26 2009, 06:03 PM) *
buna mamicute...am revenit si noi
ieri am lucrat pana seara si am intrat putin doar de am votat piticii nostri...
Adelin e tot racit...cu mucusorii stam mai binisor,nu mai curg ca apa la robinet...dar in schimb tuseste si cam multisor,am inceput aerosolul de aseara si ii mai dau un siropel...mai avem rabdare pana trece si tusea....
am vazut ca vb cum ii adormim??!!
la noi ,cateodata daca este f obosit ii dau biberonul si nu apuca sa-l termine ca a si cazut...dar alteori ii dau biberonul si papa un pic dupa care incepe joaca...se ridica pe marginea patutului,se lasa in jos se tranteste de perna,se rostogoleste pe toate partile ...asta cam o jumatate de ora si o ora cateodata...il vad ca e rupt de somn dar nu vrea sa adorma...pana la urma il iau in pat langa mine , ii dau suzeta si adorme ...dupa care il mut in patut....a si toate astea cu lumina stinsa si televizorul dat volumul la minim de abia inteleg si eu ceva...voi,ce faceti?
l-am vazut pe Darius jucanduse cu frunzele...Mihaita e mai binisor,ii trec bubitele...Iancu a fost la sfintirea bisericii ....Andreea a fost la zoo...Lucas cred ca a papat bunatatile facute de mami(placintele)...un Matei care se joaca cu tati si fac galagie, si celalalt care il astepta cu nerabdare sa vina de la servici sa se joace...Denisa a iesit si ea la plimbarica cu mami...
gata va las ca deja Adelin mi-a intors casa pe dos...ma apuc de strans de pe jos
pupicei dulci la bebelusi nostri de decembrie


Nu-mi este simplu sa stau langa el o ora dar nu-l iau din patut.Acum de exemplu nu a dormit prea mult azi si de la 6.30 se freca la ochisori iar dupa baita a picat imediat.Nu mi-a fost simplu sa-l dezvat dupa ce primele 4 luni l-am invatat sa doarma leganat in brate.
Azi nu l-am mai pus decat jumatate de ora in premergator cat am mancat si eu cu tati in rest....a stat pe langa mine maraind.Se vede ca nu este obisnuit sa stea pe jos ca merge putin oboseste si incepe sa planga.
Cred ca vom intra mai rarut ca non stop trebuie sa stau dupa el.
Pupici la bebici,
Geo oFloare1.gif
simina_ana
Am intrat sa va spun doar noapte buna....Am o durere de cap ce-mi da o stare proasta si nu am chef de nimic. Ma duc si eu pa nani langa Iancu.....
Pupici... oFloare1.gif
anku




oana petrina
LA MULTE LUNITE PRINTESA MICA. te pupam pe nasuc
oana petrina
vai fetelor am dat si eu peste topicul cu voturi.n-am crezut ca poate exista asa ceva. e de-a dreptul penibil. m-am distrat singura liwlol.gif degeaba vrea omul sa faca ceva frumos ptr copilasi ca .................sa te certi ca nu te voteaza x si y. distractie maxima.da cum isi dau seama care cum au votat? stau si asteapta cu pagina deschisa votul? liwlol.gif
va pup
anku
QUOTE(oana petrina @ Oct 26 2009, 10:51 PM) *
vai fetelor am dat si eu peste topicul cu voturi.n-am crezut ca poate exista asa ceva. e de-a dreptul penibil. m-am distrat singura liwlol.gif degeaba vrea omul sa faca ceva frumos ptr copilasi ca .................sa te certi ca nu te voteaza x si y. distractie maxima.da cum isi dau seama care cum au votat? stau si asteapta cu pagina deschisa votul? liwlol.gif
va pup

pai asa cred... liwlol.gif
simina_ana


Sa cresti mare Denisa, sa ai parte de mult noroc iar drumul tau in viata sa fie lin si presarat cu bucurii!!
Te pupam dulce pe nasuc si falcute!!


Pentru tine, mami cu tot dragul
danieelaa
QUOTE(oana petrina @ Oct 27 2009, 01:24 AM) *
LA MULTE LUNITE PRINTESA MICA. te pupam pe nasuc



QUOTE(simina_ana @ Oct 27 2009, 11:30 AM) *


Sa cresti mare Denisa, sa ai parte de mult noroc iar drumul tau in viata sa fie lin si presarat cu bucurii!!
Te pupam dulce pe nasuc si falcute!!


Pentru tine, mami cu tot dragul

multumim

danieelaa
QUOTE(petronici @ Oct 26 2009, 08:03 PM) *
buna mamicute...am revenit si noi
ieri am lucrat pana seara si am intrat putin doar de am votat piticii nostri...
Adelin e tot racit...cu mucusorii stam mai binisor,nu mai curg ca apa la robinet...dar in schimb tuseste si cam multisor,am inceput aerosolul de aseara si ii mai dau un siropel...mai avem rabdare pana trece si tusea....
am vazut ca vb cum ii adormim??!!
la noi ,cateodata daca este f obosit ii dau biberonul si nu apuca sa-l termine ca a si cazut...dar alteori ii dau biberonul si papa un pic dupa care incepe joaca...se ridica pe marginea patutului,se lasa in jos se tranteste de perna,se rostogoleste pe toate partile ...asta cam o jumatate de ora si o ora cateodata...il vad ca e rupt de somn dar nu vrea sa adorma...pana la urma il iau in pat langa mine , ii dau suzeta si adorme ...dupa care il mut in patut....a si toate astea cu lumina stinsa si televizorul dat volumul la minim de abia inteleg si eu ceva...
voi,ce faceti?
l-am vazut pe Darius jucanduse cu frunzele...Mihaita e mai binisor,ii trec bubitele...Iancu a fost la sfintirea bisericii ....Andreea a fost la zoo...Lucas cred ca a papat bunatatile facute de mami(placintele)...un Matei care se joaca cu tati si fac galagie, si celalalt care il astepta cu nerabdare sa vina de la servici sa se joace...Denisa a iesit si ea la plimbarica cu mami...gata va las ca deja Adelin mi-a intors casa pe dos...ma apuc de strans de pe jos
pupicei dulci la bebelusi nostri de decembrie


mi-ar placea dar eu sunt la munca de la 13.00 asa ca Denisa iese la plimbare doar cu buni,mami e cam absenta .....
QUOTE(anku @ Oct 27 2009, 12:56 AM) *



multumesc anku
danieelaa
votat ingerasii trandafir.gif
Rose68
si eu am votat boboceii!
in sfarsit am fost aseara la control specializat si in aceasta dimineata la analize cu foaie de internare.....
aseara la medic mi-au dat trimitere pentru multe analize,....cica e cam galbena desi eu nu observ.........si ca nu e in regula ca papa 100 ml de lapte in 24 ore...asa ca vor verifica hemoglobina, calcemia, sideremia si alte cele.....transaminaze, proteinemie, vsh..........si inca vreo cateva
nu se vedea nici o vena si le-am spus ca daca nu se reuseste din prima renunt la analize..........
au venit vreo 3 cadre medicale si pana la urma una a reusit din prima................

maine la ora 13 asteptam rezultatele la analize si programarea la eco pentru rinichi............nu stiu daca va mai aduceti aminte, la 3 saptamani mi-au spus ca are o malformatie la rinichiul stang dar ca se poate retrage sau oricum se va vedea mai bine dupa 7-8 luni.........
Rose68
Denisuca draga te pupam pe nasuc si iti dorim tot ce e mai bun si mai frumos pentru tine si a ta mami


iar pentru mami de printesa
petronici
LA MULTE LUNITE DENISA! SA CRESTI MARE SI FRUMOASA SI NOROCUL SA NU TE PARASEASCA NICIODATA.

si pt tine mami

anku
QUOTE(Rose68 @ Oct 27 2009, 09:54 AM) *
si eu am votat boboceii!
in sfarsit am fost aseara la control specializat si in aceasta dimineata la analize cu foaie de internare.....
aseara la medic mi-au dat trimitere pentru multe analize,....cica e cam galbena desi eu nu observ.........si ca nu e in regula ca papa 100 ml de lapte in 24 ore...asa ca vor verifica hemoglobina, calcemia, sideremia si alte cele.....transaminaze, proteinemie, vsh..........si inca vreo cateva
nu se vedea nici o vena si le-am spus ca daca nu se reuseste din prima renunt la analize..........
au venit vreo 3 cadre medicale si pana la urma una a reusit din prima................

maine la ora 13 asteptam rezultatele la analize si programarea la eco pentru rinichi............nu stiu daca va mai aduceti aminte, la 3 saptamani mi-au spus ca are o malformatie la rinichiul stang dar ca se poate retrage sau oricum se va vedea mai bine dupa 7-8 luni.........

doamne rose...
multa sanatate....numai 100 ml laptic papa saraca!!!
deci ati reusit cu analizele??
saracuta de ea....
noua ne ia din deget...strange de vreo 10 ori pana umple asa o eprubetica mica...din cap si din vena ia luat numai la 2 luni dar am crezut ca o sa cad in depresie ...si la 4 sapt din vena de la mana ptr analize de toxolplosmoza sa vedem dc a afost infectat si el
si deci acum tb sa va internati??
multa sananatate va dorim...si fii optimista o sa fie bine mamico!!
va poopam!! tzuc.gif
danieelaa
multumim fetelor
rose multa sanatate la pitica
claudiaena
occasion.gif occasion.gif DENISA, SA CRESTI MARE SI FRUMOASA, SA FII SANATOASA SI "devreme acasa" .

Rose, iti tinem pumnii si sa ne dai vesti, speram dintre cele mai bune....
Pupiceii partners.gif
Rose68
nu Ankule nu ne internam, ne-a facut foaie de internare de zi (regim ambulator) ca sa nu platim analizele
Maine avem rezultatele
multumim de sustinere si va pupam! Bebici cu tot cu mamici
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Oct 27 2009, 03:31 PM) *
nu Ankule nu ne internam, ne-a facut foaie de internare de zi (regim ambulator) ca sa nu platim analizele
Maine avem rezultatele
multumim de sustinere si va pupam! Bebici cu tot cu mamici



Suntem alaturi de tine, dar mai ales de Andreutza.
Va pupam dulce si astept vesti de la voi....VESTI BUNE!!!!
hug.gif tzuc.gif
sinzigm
Buna mamicute si bebici!

In primul rand spunem si noi cu umpic de intarziere LA MULTE,MULTE LUNITE DENISUCAI!!!SA CRESTI MARE DENI SA FII LUMINA OCHILOR LUI MAMI SI LUI TATI!

MAMI FELICITARI PT SUPERBA TA MINUNE


Daca asa sta treaba cu concursul....ce sa facem,oricum dupa cum am mai spus puii de decembrie sunt minunile noastre si vor fi mereu mai mult decat niste invingatori,vor fi darurile noastre fara de pret de la DD!!!Oricum noi votam in continuare si vom vedea ce va fi.

Fetele,puii vostri ce papa acum si cam cat?Matei de ieri cam refuza si lapticul si mancarica,azi dimineata a refuzat si fructele,dar am zis ca poate s-a scarbit,poate vrea sa ia si el o pauza...il las 2,3 zile si daca nu isi revina intru in panica!!!
Ai vostri ce gramaj papa si cam cate mese in afara de laptic,ca iar o iau razna!!!

va pupam pe toti si va dorim o zi insorita cum e la noi
petronici
QUOTE(Rose68 @ Oct 27 2009, 01:31 PM) *
nu Ankule nu ne internam, ne-a facut foaie de internare de zi (regim ambulator) ca sa nu platim analizele
Maine avem rezultatele
multumim de sustinere si va pupam! Bebici cu tot cu mamici

vai rose cate analize...saracuta Andreutza...eu nu i-am facut niciodata pana acum lui Adelin....sincer nici nu i-am cerut parerea doctorului daca ar fi cazul sa-mi dea sa-i fac asa de rutina....
bine ca nu va internati(si eu intelesesem la fel)...
maine dupa 13 vii cu vesti bune la noi...
poopacim pe Andreutza
petronici
QUOTE(sinzigm @ Oct 27 2009, 02:55 PM) *
Buna mamicute si bebici!

In primul rand spunem si noi cu umpic de intarziere LA MULTE,MULTE LUNITE DENISUCAI!!!SA CRESTI MARE DENI SA FII LUMINA OCHILOR LUI MAMI SI LUI TATI!

MAMI FELICITARI PT SUPERBA TA MINUNE


Daca asa sta treaba cu concursul....ce sa facem,oricum dupa cum am mai spus puii de decembrie sunt minunile noastre si vor fi mereu mai mult decat niste invingatori,vor fi darurile noastre fara de pret de la DD!!!Oricum noi votam in continuare si vom vedea ce va fi.

Fetele,puii vostri ce papa acum si cam cat?Matei de ieri cam refuza si lapticul si mancarica,azi dimineata a refuzat si fructele,dar am zis ca poate s-a scarbit,poate vrea sa ia si el o pauza...il las 2,3 zile si daca nu isi revina intru in panica!!!
Ai vostri ce gramaj papa si cam cate mese in afara de laptic,ca iar o iau razna!!!

va pupam pe toti si va dorim o zi insorita cum e la noi

sinzi eu ce sa mai spun trebuia "sa o iau razna" de vreo 3-4 sapt de cand Adelin nu vrea decat laptic(si asta il bea destul de multisor cam 1 litru in 24 de ore) dar mancare nu vrea nimic...
i-am zic dr si a zis ca de vina e orarul...practic el se trezeste pe la 8.30 si bea cam 150-200g laptic...pe la 11.30-12 e rupt de somn si adoarme cu biberonul....dar eu inainte de al culca incerc sa-i dau sa pape si ia 2-3 varfuri de lingurita de papica,nimic mai mult,incerc sa-i dau iaurtel dar nici de ala mai mult de jumatate de borcanas(din 50 de g total) nu-l papa...ii este prea somn si nu vrea nimic...
bun,nu vrea nimic inainte de 12 si ii dau lapte ca altfel nu adoarme...cand se trezeste dupa vreo 2 ore nu vrea nimic...pe la 5-6 incerc sa-i dau (pranzul) si iti zic nu fac in cantitati industriale,poate vreo 100 de g de ceva,si din ala mananca numai jumatate si ii mai dau jumatatea cealalta de iaurt sau fructa(depinde ce ii dau inainte de 12)...seara pe la 8-8.30 cade la somn si atunci bineinteles tot cu laptic(vreo 300 g) si noaptea mai papa vreo 300-400 g laptic...laptele il fac mai mereu cu biscuiti vazand ca nu vrea sa pape nimic...ii mai tine un pic de foame...
doctorul in schimb imi zice sa-i dau la 8 laptic si la 12 pranzul(i-am zis ca nu vrea sa pape de somn ce are) si pe la 4 iaut sau fructa si seara la 8 cina(tot papica preparata)...i-am zis ca el la 8 deja cade de somn...si sa-i dau laptic doar dimineata la micul dejun si seara la culcare si eventual daca mai vrea si in timpul noptii...
de cand am venit de la el la pranz il adorm cu ceai si dupa-amiaza tot cu ceai...nu ii mai dau laptic in timpul zilei cu speranta ca va papa ceva...si daca dupa o saptamana tot asa face mi-a dat niste picaturi de vitamine sa-i dai inainte de masa cu jumatate de ora,pt pofta de mancare...
acum deja e bombardat de sirop ,picaturi de pus in nas si aerosol,ii racit si nu vrea nici laptic...
il mai las cateva zile si incep cu vitaminele poate,poate a incepe sa manance si el ca copilasii de varsta lui... mi-a zis dr ca nu poate trai numai cu lapte...
poate la Matei e doar asa trecator si isi revine repede ca al meu o tine asa de aproare o luna...
pupici si speram sa pape cat mai repejor
anku
noi papam 4-5 mese a cate 260 ml lapte...
2 ori papa borcan legume 220-250 gr...
fructe doar de 2 ori p sapt....ousor i pun eu intr-un borcan cu legume de 2 ori p sapt...
si cate 50 gr apa in fiecare zi...


am intrebat si ieri;PLS
a reusit cineva sa faca un program la bebe vis-a vis de activitati/somn???

Ne ducem afara...desi este innorat rolleyes.gif
Rose68
papa mult mai bine in ultima perioada desi problema cu laptele a ramas
dimineata la 4 maxim 4.30 dimineata 100 maxim 150 ml lapte
9-10 in functie de cum se trezeste - 200-220 gr fructe cu un biscuite si 2-3 lingurite branzica calcica( 2 fructe diferite si intotdeauna unul e para)
13-14 supa 220 grame sau legume cu ou, carnita.....diferit de la o zi la alta
17 iaurt 200 grame cu painica graham si branzica proaspata
20-21 150-200 grame branza proaspata cu fructe sau mamaliga cu branza sau piure fara carne din diverse legume

in functie de rezultatul analizelor voi mai schimba meniul

acum o luna avea 3 mese: 150 grame fructe, 150 grame supa si 150 gr iaurt..........asa ca acum suntem boieri.........sa vedem cat o tine................nu papa ziua lapte nici simplu nici cu cereale sau paste fainoase

cei care papa lapte peste 500 ml nu mai au nevoie de iaurt.............
geocoto





Si cadou din partea noastra cate un vot la fiecare ora cand am fost acasa si cand i-am acordat si lui Lucas.Pentru noi esti castigatoare de cand te-am vazut bebe mic.Pupici dulci si pentru mami Danielaa:

danieelaa
QUOTE(geocoto @ Oct 27 2009, 11:25 PM) *



Si cadou din partea noastra cate un vot la fiecare ora cand am fost acasa si cand i-am acordat si lui Lucas.Pentru noi esti castigatoare de cand te-am vazut bebe mic.Pupici dulci si pentru mami Danielaa:



buna dimineata fetelor azi sunt matinala ca am treaba pana plec la munca .......votat pitici ...........
multumesc geo si voi sunteti castigatorii nostri si va votam de fiecare data cand sunt la calculator.pupici de la Denisa pt Lucas tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
danieelaa
multumim de urari fetelor sa aveti o zi superba si plina se soare...........
Rose68
Fetelor cred ca voi lua o pauza
Daca atunci cand eram pe sarcina aveam 2 laptopuri si un calculator desktop, acum situatia sta altfel
Cand eram pe sarcina si am venit la Bucuresti am vandut desktopul
In primavara a cedat laptopul meu, sotul zice ca din cauza mea deoarece cand eram burticoasa il tineam doar pe burta si nu se mai aierisea cum trebuie. Chestia este ca faceam asta cu care imi cadea in mana si acum da semne de cedare si laptopul lui.........astazi m-am chinuit 2 ore sa il deschid.............asa ca daca dispar sa stiti motivul.............Ambele sunt de la serviciul meu........unul l-am primit cadou in urma unui contract si al doilea este pe firma....atat cat lucrez la ei........nu am acte la ele.....ar trebui sa ma duc in Bucuresti sa le repar la reprezentanta................caci aici e jale.............offfffffff.........de asta urasc provincia...........pentru multe lucruri trebuie sa apelez la Bucuresti.................
claudiaena
Buna Dimineata mamici si bebici!
Mihai a fost matinal, adica s-a trezit cu o ora mai devreme fata de ora obisnuita, la 6.30. Asta noapte si de fapt de cand a fost bolnavior se trezeste de cateva ori pe noapte, si ba ii dau apa, ba suzi, sau daca nu se mai poate, ii fac lapte si ii dau...
Ankule, la ce anume te referi la program? Mihai are aprox. orarul asta:
-la 7-7.30 trezirea+lapte 150-180 ml
-9.30-10 fructe(nu prea se omoara, oricare fruct i-as da)
-10.30-11 somn de 1/2-1h
-13 pireu de legume cu carne( nu i-am mai dat ou ptr ca nu am mai avut de tara, si de la supermarket parca nu i-as da)
-14-15 somn de vreo 2 ore
-16-17.30 lapte cel mai adesea, ptr ca iaurt nu prea ii place si nici altceva nu vrea
-la 19.30-20 ciorba
-21 lapte cu cereale( cam 2 masuri, ca nici cerealele nu prea ii plac)-180 ml
-22 somn, iaR peste nopte ii mai dau inca o data lapte dar putin, vreo 60 ml
Lapte mai bea de obicei si inainte de fiecare portie de somn si variaza intre 30 si 120 ml...La 16-16.30 plecam sa o luam pe Maria de la gradi si plimbarea dureaza 1-2h.Al meu nu vrea mai nimic in afara de ciorba acrita cu bors de casa. Iaur sau branzica de vaci mananca cel mult 10-14 lingurite si alea greu si cu multa rabdare, Fruct, ii dau mar cu zeama de portocala, para cu mar, fructe compot, sau struguri cu mar, si nici asta nu prea mananca, decat daca ii distrag atentia cu o jucarie sau ceva nou, sau la reclame. In schimb ciorba o mananca, fara sa clipeasca, si in 5-10 min papa un castronel plin de cioba... Am mai incercat seara sa ii dau si mamaliga cu branza si smantana, sau cu unt si branza, sau piure, sau cartofi copti, etc si papa 4-6 lingurite si apoi se stramba....
Cam asta e programul lui Mihai si sunt oarecum multumita. partners.gif
petronici
da vad ca toti bebei papa destul de binisor....numai al meu si sa speram ca doar pt moment si Matei fac capricii
petronici
anku la ce te referi????
daca reusim sa-i facem un program fix pe zi in care in anumite ore sa ne dedicam jocului si plimbari,invatatului si sa-i punem la somn intr-un anumit interval de ore???
daca e asta eu cu al meu nu mai am cu cine ma intelege cand e vorba de somn....nu mai are stare nicaieri,nu mai vrea nimic si nu il mai intereseaza nimic...trebuie sa-l pun sa doarma si gata,ca de altfel e jale mare...plange de numa...
anku
QUOTE(petronici @ Oct 28 2009, 11:24 AM) *
anku la ce te referi????
daca reusim sa-i facem un program fix pe zi in care in anumite ore sa ne dedicam jocului si plimbari,invatatului si sa-i punem la somn intr-un anumit interval de ore???
daca e asta eu cu al meu nu mai am cu cine ma intelege cand e vorba de somn....nu mai are stare nicaieri,nu mai vrea nimic si nu il mai intereseaza nimic...trebuie sa-l pun sa doarma si gata,ca de altfel e jale mare...plange de numa...

da...mai putin faza cu inv...
pai cam aceeasi probl o am si eu...ca nu vrea sa doarma ziua...si ma gandesc cu groaza ca o sa-l duc la cresa si o sa ma intrebe ce program are...si eu o sa zic ac nici unul doh.gif of of...
isi revine cu mancatul...a mai avut si darius perioade de cate 2 zile cand nu a vrut decat lapte...dar ai grija cu laptele uht ca am auzit numai tb urate cu el...poate dupa un an este cat de cat ok...sa nu faca anemie ...din ce am auzit si eu p forum unsure.gif
si se culca la amiaza??? liwlol.gif
al meu ieri s-a culcat p leagan liwlol.gif si cand am vrut sa-l pun in carut nu a mai dormit si a tinut-o numai in plansete asa ca via acasa liwlol.gif
ok...va poopam si insanotaosire grabnica va dorim tzuc.gif
petronici
nu stiu de ce nu mai merge nici un quote???
oricum el doarme la amiaza pe la 11.30-12 vreo ora jumatate sau doua si mai face vreo jumatate de ora sau una pe la 5...
la amiaza adoarme imediat...daca suntem acasa ma pun langa el si cu biberonul si il las pe patul nostru...daca il mut in patut se trezeste imediat....dar daca sunt in masina ,adorme fara bibe,fara suzeta si daca ma intorc acasa si el inca doarme il las acolo,(l-as masina in curte) ca de vreau sa-l duc in casa se trezeste si nu mai adorme si e foarte mofturos....
dupa-amiaza doarme de la 5 la 6 si deja pe la 7-7.30 incepe a casca si a-si freca ochisorii....
acum ma apucasem sa-ti scriu si am ajuns aici si el pe langa mine tot mama,mama,mama....l-am luat l-am pus in pat,i-am dat biberonul cu ceai a baut un pic si nu i-a mai trebuit,nici suzeta nu a luat-o,am stat langa el ,eu cu ochii inchisi si in 5 minute a adormit....
te inteleg ca iti faci griji pt mai tarziu...la camin au orar de somn,de masa,de joaca....stiu ce am patit si eu cu Adelin ...l-am dus o luna la cand avea vreo 3 luni si el atunci dormea si mai mult decat acum si papa laptic cand ii era foame...il duceam dimineata si alea ma intrebau cand ii dam laptele,pe la ce ora...da eu de unde sa stiu cand i se facea foame...le ziceam cand incepe a maraii ori ie somn ori foame....atunci era prea mic si nu avea un program la laptic si nici la somn...cand ii era somn sau foame dadea de inteles....
aaaa,si cu laptele ii dau intero(se cheama aici)..cred ca o fi cel normal,nu pasteorizat...si m-i la dat doctorul acum la ultima vizita...
ii dau alternat si de asta si praf....de obicei ziua ii fac praf si seara fierb de celalalt ca tine mai bine pe timpul noptii....
cu raceala parca stam pe loc...mucisorii mai sunt(mai putini fata de zilele trecute) si de tusit tot asa o tine...ii fac aerosol de duminica seara si pana incepe asta sa-si faca efectul mai dureaza....poate trece si asta...oricum el e vioi si nu sta locului o clipa...
pupici la ochisori albastri....
anku
aha..da da...acum inteleg...

mda...nasol...de masa are program acum...dar de somn nu ptr ac nu doarme wacko.gif of of...
vedem..poate se mai schimba p parcurs...desi dc imi aduc aminte si eu cand eram mica aveam oroare de dormit la amiaza [eram la gradi cu program de 8 ore]si ce bataie mai luam eu ca nu puteam sa dorm si ma tot miscam eu in patut...cu matura sad.gif
bineinteles ca acum nu mai este asa...dar...nici bine nu e ca nu doarme...nici nu stiu dc o sa mi-l primeasca asa wub.gif
va poopam tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.