Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
alina84
Buna dimineata mamicilor,ce faceti,v-ati trezit?Stefanut al meu s-a trezit de la ora 6 cand i-am dat tratamentul si nu a vrut sa mai doarma.Ieri am fost la doctorita sa facem vaccinul de 4 luni dar din pacate s-a amanat pt ca Stefanut are un pic de rosu in gat si acu m trebuie sa luam tratamentul.Nu stiu cum va reactiona la vaccin dar ieri a vrut sa-l cantareasca doctorita dar a plans asa de tare ca nu a reusit.Sper ca la vaccin sa fie mai bine.Va pupam pe mamici si bebici si ma duc sa-mi beau cafeaua cat mai sta Stefanut cuminte.
danieelaa
buna dimineata noi am trecut foarte bine peste vaccin nu am facut febra si azi noapte a dormit linistita nu a facut febra si noi ne-am trezit la 6 ca aseara la 8 dormea printesa dar am luat-o la mine in pat si a mai dormit putin,azi mergem la control la picioruse si porma iesim la plimbare ca e foarte frumos afara
sa aveti o zi plina cu surprize si cu mult soare
pupici pentru pitiki,iar la mamici trandafir.gif
simina_ana
Buna dimineata dragele! trandafir.gif

Alina , ii dorim lui Stefanut sa se faca repede bine . tzuc.gif

Dupa cum va spuneam incerc sa-l culc mai devrme pe Iancu...Credti ca merge? ii fac baita la 8 si pe la 9 ii dau sa pape.....dar de adormit adoarme tot la 10....dar nici eu nu ma las batuta asa usor...
Aseara....a papat f bine...adormise, dar cand l-am pus in patut hopaaa.....a deschis imediat ochii si a inceput sa rada la mine....cand il intrebam daca rade de mine...radea si mai tare....e un strengar.....
Eu eram rupta de oboseala.....asa ca l-am rugat pe sotul meu sa incerce sa-l adoarma....ca daca sta cu sotul nu face atatea "nazuri" ca la mine....dar nici asa nu a mers....asa ca pana la urma mi l-a pus in pat langa mine in ideea ca il adorm eu....ei ash...m-a adormit el pe mine.....cert e ca m-am trezit pe la o bucata de noapte si dormea asa frumos....cuibarit langa mine.....cu o manuta pe fata mea....ca-mi venea sa-l pap tot....nu m-a lasat inima sa-l pun in patutul lui.....si am stat asa cam o ora si il priveam si nu ma miscam sa nu-l trezesc....imi placea asa de mult sa-i simt manuta pe fata mea....
S-a trezit la 2.30 si a papat ...si apoi s-a mai trezit la 7.....si de atunci e numai zambet si chiraiala....dar vad ca da semne k ar vrea sa doarma...

Ma duc si eu sa fac fac_curat.gif si sa spalvase.gif

Vb mai incolo
tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(danieelaa @ Apr 30 2009, 10:04 AM) *
buna dimineata noi am trecut foarte bine peste vaccin nu am facut febra si azi noapte a dormit linistita nu a facut febra si noi ne-am trezit la 6 ca aseara la 8 dormea printesa dar am luat-o la mine in pat si a mai dormit putin,azi mergem la control la picioruse si porma iesim la plimbare ca e foarte frumos afara
sa aveti o zi plina cu surprize si cu mult soare
pupici pentru pitiki,iar la mamici trandafir.gif



Pupam o fetita dulce si cuminte....
Plimbarica frumoasa....
anku
buna -dimineata
am fost de dimineata la analize...din nou!!!
darius a dormit pana la 6 jumate...
astra este!!
Alina insanatosire grabnica la stefanut!!!
danielaa ne bucuram ca nu ati facut febra. ..stii ce voiam sa te intreb???denisa temp normala p care oa re de obicei,este 36.7???
ptr ca noi avem cel putinb 37.3?!!!inseamna ca noi mereu avem febra??? laugh.gif
simina ana...darius nu dormea ziua deloc si cand nu a fost tacso acasa se culca la 8...cadea frant!!!!acum vad ca are tendinta sas se duca catre 9....dar..dar il pun in patutul lui dupa ce-i dau de mancare si gata!!stiu ca este schimbat,mancat nu are decat sa planga....bineinteles ca nu plange tare...mai bine spus se plange dar in maxim 10 min tace,accepta situatia si inca in 10 min se culca....tacso vrea sa se duca sa-l ia dar eu interzic....
la 22.30 ma pun si eu la nani...dupa ce curat bucattaria ,baia si dezinfectez biberoane!!si duc gunoiul ....ca altfel nici o sansa sa le duc...
ma duc sa fac ceva de papa cat mai sta tacso cu darius...
poop!!! tzuc.gif
oare ce o fi cu rose???
simina_ana
Dupa tipete si plans ...a adormit si Iancu ...singur....si doarme de o ora....lucru care pana acum nu s-a ma intamplat ...sa doarma singur o ora., fara mine....
Asa am avut timp si eu sa spal vase, sa curat aragaz , sa mananc si sa bag o matura in bucatarie....si samai si citesc pe forum ce s-a mai scris.....

Chiar ce-o fi cu Rose? Sper ca e ok totul....
danieelaa
QUOTE(simina_ana @ Apr 30 2009, 10:20 AM) *
Pupam o fetita dulce si cuminte....
Plimbarica frumoasa....

multumim acum aramas afara cu tati.si noi va pupam dulce dulce

QUOTE(anku @ Apr 30 2009, 10:46 AM) *
danielaa ne bucuram ca nu ati facut febra. ..stii ce voiam sa te intreb???denisa temp normala p care oa re de obicei,este 36.7???
ptr ca noi avem cel putinb 37.3?!!!inseamna ca noi mereu avem febra??? laugh.gif

anku ieri a avut temperatura asta ...37,3 a avut si ea in ziua cand era infundata la nasuc dar de atunci sincer nu i-am mai luat temperatura ca nu mi-a dat motive ,oricum 37,3 eu nu cred ca e febra si mai stiu ca atunci cand se ia temperatura in fundulet se scad 5,adica daca e 37,5 e de faot 37 mie asa mi-au spusn pediatra si asistenta de acoloasa ca nu iti fa probleme mai ales daca darius nu da semne cum ca ar avea febra sau starile de febra
pupici dulci de la denisa
anku
QUOTE(danieelaa @ Apr 30 2009, 03:47 PM) *
multumim acum aramas afara cu tati.si noi va pupam dulce dulce
anku ieri a avut temperatura asta ...37,3 a avut si ea in ziua cand era infundata la nasuc dar de atunci sincer nu i-am mai luat temperatura ca nu mi-a dat motive ,oricum 37,3 eu nu cred ca e febra si mai stiu ca atunci cand se ia temperatura in fundulet se scad 5,adica daca e 37,5 e de faot 37 mie asa mi-au spusn pediatra si asistenta de acoloasa ca nu iti fa probleme mai ales daca darius nu da semne cum ca ar avea febra sau starile de febra
pupici dulci de la denisa

aaaa nuuu dar ma gandeam eu ....de ce darius are mereu 37.3-37.3????
mai putin mi-a avut o sg data....sapt trecuta cand i-am mai bagat un supozitor desi avea 37.6 am zis ca sa-i dau unul sa il tina toata noaptea si ne-am dus sa-l astepatam p tati...era 2 noaptea!!!si cand am ajuns acasa p la 3 far un sfert i-am luat din nou temp in fundulet si avea 36.5 parca!!!
dar probabil si din cauza ca eu nu stiu ce sa mai fac cu caldura din casa....am 24 de grade si stau cu geamul deschis asta din martie...uneori asa se incalzeste noaptea ca se fac 28 de grade dc nu ma scol sa deschid geamul8sotul zice ca eu salt temp camerei cu 3 grade) liwlol.gif poate de aia are si el o temp mai ridicata a corpului si asta nu este bine...dar nu stiu ce sa fac...dc pun clima nenorocesc copilul ...si auzi ca vara se fac 30 de grade in casa si stai cu geamul deschis sad.gif
mnoo oricum e bine ca e bine...se face si stefanut bine si suntem toti vaccinati!! tongue.gif
nu suna nimeni la rose???
anku
DOAMNE FETELOR...
cred ca am praf sist imuniotar...
mancam acum min timp ce va citeam cica iaurt de fructe cu 0,1 grasime...inca mai aveam 2 lg si deja au aparut niste bubite la incheietura mainii acolo unde sunt venele,inainte de palma...ma mananca ca si p caini!!!vegeta nu mai pot pune deloc in mancare ca nu imi primeste stomacul...si i-am spus dr ca eu cred ca am alergie...la ceva...
numai asa sa va spun ca eu mor de ciuda...
tina71
anku temperatura depinde cu ce si unde o masori. eu am termometru cu baterie pt ureche si temp normala la copii, masurata cu ce am eu, este de pana la 37,6. dar difera daca o masori in fundulet, la degetel , in gurita sau cu termometrele clasice pe care le stim.
tu unde ii masori temp?
anku
in fundulet ca acolo se vede cel mai bine...
Rose68
QUOTE(anku @ Apr 30 2009, 03:44 PM) *
in fundulet ca acolo se vede cel mai bine...

are dreptate Tina. Cand am avut temp de la vaccin toata noaptea am stresat copilul cu termometru in fundulet asa ca a doua zi m-am dus si am cumparat termometru care ia temp la ureche, la tampla copilului, temp camerei si temp lichidului din biberon. Si asa cum spunea si TINA diferenta dintre fundulet si ureche e de 4 liniute. Temp la bebei e normala pana la 38 (la fundulet).
Nu am mai putut sa intru pentru ca Andreuta e foarte agitata tipa mereu inclusiv noaptea tipa din somn si nici nu prea mai papa. AM fost azi la medic si surpriza incep sa ii iasa dintisorii
anku
QUOTE(Rose68 @ Apr 30 2009, 07:04 PM) *
are dreptate Tina. Cand am avut temp de la vaccin toata noaptea am stresat copilul cu termometru in fundulet asa ca a doua zi m-am dus si am cumparat termometru care ia temp la ureche, la tampla copilului, temp camerei si temp lichidului din biberon. Si asa cum spunea si TINA diferenta dintre fundulet si ureche e de 4 liniute. Temp la bebei e normala pana la 38 (la fundulet).
Nu am mai putut sa intru pentru ca Andreuta e foarte agitata tipa mereu inclusiv noaptea tipa din somn si nici nu prea mai papa. AM fost azi la medic si surpriza incep sa ii iasa dintisorii

probabil ca parerile sunt impartite...
in spital numai in fundulet i-au luat temp...avea copilul 38.3 si a zis ca dc mai urca pana la 38.5 il baga p medicamente...deci ei au ca reper temp din fundulet!!!
am luat acum cu cel de gfrunte,cel de fundulet si in ureche si arata in fundulet 37.4,la ureche 36.8,p c ap 36 grade...
o sa intreb la dr in 28 mai...sa-mi spuna si el cu ce este indicat sa iau temp unui bebe...pai atunci inseamna ca am dat copilului supozitor degeaba la vaccin ca nu avea febra!!!
DANIELAA tu cu ce ai luat temp???
La ureche se ia greu...ca sa luam corect temp in urecche tb sa patrunda p canal dc nu luam temp urechii!!!asa mi-a zis o asistenta!!!dar intreb si medicul...ca d c sunt asa distante...nu stiu cand are febra si cand nu...
deja va apar dintii???mugurasi sau dinti???
Adica voi aveti 5 luni... doh.gif NE BUCURAM CA NU ATI PATIT NIMIC RAU:::
ce a trecut timpul....deja 5 luni....poopam un viitor iepuras!!! tzuc.gif
danieelaa
QUOTE(anku @ Apr 30 2009, 06:59 PM) *
probabil ca parerile sunt impartite...
in spital numai in fundulet i-au luat temp...avea copilul 38.3 si a zis ca dc mai urca pana la 38.5 il baga p medicamente...deci ei au ca reper temp din fundulet!!!
am luat acum cu cel de gfrunte,cel de fundulet si in ureche si arata in fundulet 37.4,la ureche 36.8,p c ap 36 grade...
o sa intreb la dr in 28 mai...sa-mi spuna si el cu ce este indicat sa iau temp unui bebe...pai atunci inseamna ca am dat copilului supozitor degeaba la vaccin ca nu avea febra!!!
DANIELAA tu cu ce ai luat temp???La ureche se ia greu...ca sa luam corect temp in urecche tb sa patrunda p canal dc nu luam temp urechii!!!asa mi-a zis o asistenta!!!dar intreb si medicul...ca d c sunt asa distante...nu stiu cand are febra si cand nu...
deja va apar dintii???mugurasi sau dinti???
Adica voi aveti 5 luni... doh.gif NE BUCURAM CA NU ATI PATIT NIMIC RAU:::
ce a trecut timpul....deja 5 luni....poopam un viitor iepuras!!! tzuc.gif

in fundulet anca am luat eu temperatura la papadia mea
geocoto
Of ca veni vorba de vaccinuri, trebuie sa mergem si noi marti.Noi am mai facut inca 2 pana acum si Lucas a facut putina febra dar cu supozitor a scazut bine.La noi la 4 luni este acelasi ca si la 2 si la 3 luni mai putin Rotavirus.Deci o singura intepatura.Sa speram ca totul va fi ok.
Acum inventez metode cum sa-l fac pe Lucas sa adoarma singur fara sa-l mai legan in brate.Fac plapuma ca un cort si se joaca cu manutele pe imprimeurile de la plapuma pana il apuca somnul.Pentru noi este un pas inainte ca pana acum nu vroia sa adoarma decat pe mine.
Azi a dormit de la 12 la 6 in gradina.A mancat ff putin la ora 5, 100ml.Abea ce ma bucuram si eu ca dupa botez a inceput sa pape mai bine dar de fapt a durat doar cat a papat cutia cu lapte din Ro acum am luat-o de la capat.
Asa ma uit la el de uimita cand il apuca cate o chiraiala ca nu stiu ce sa cred este de joaca sau....altceva;Bineinteles ca se joaca si se uita la mine sa vada daca sunt prin preajma lui.
Sunt asa de scumpi ca sincer ma bucur ca am ocazia sa stau cu el acasa si nu sunt obligata inca sa plec la lucru desi ar cam trebui.

Tina voi ce le-ati luat nasilor cadou, ca noi am lasat sa cumparam din Ro si nu am avut timp sa cautam si acum cand vom merge la ei trebuie sa le ducem ceva la cat de draguti s-au purtat cu Lucas.
Danielaa cum o faci sa adoarma pe pitica cand o iei dimineata in pat cu tine ca Lucas are niste ochi asa de mari si eu abea^pot sa tin cate unul deschis.

Pupici si pe curand dragi mamici,
Geo
danieelaa
QUOTE(geocoto @ Apr 30 2009, 09:37 PM) *
Of ca veni vorba de vaccinuri, trebuie sa mergem si noi marti.Noi am mai facut inca 2 pana acum si Lucas a facut putina febra dar cu supozitor a scazut bine.La noi la 4 luni este acelasi ca si la 2 si la 3 luni mai putin Rotavirus.Deci o singura intepatura.Sa speram ca totul va fi ok.
Acum inventez metode cum sa-l fac pe Lucas sa adoarma singur fara sa-l mai legan in brate.Fac plapuma ca un cort si se joaca cu manutele pe imprimeurile de la plapuma pana il apuca somnul.Pentru noi este un pas inainte ca pana acum nu vroia sa adoarma decat pe mine.
Azi a dormit de la 12 la 6 in gradina.A mancat ff putin la ora 5, 100ml.Abea ce ma bucuram si eu ca dupa botez a inceput sa pape mai bine dar de fapt a durat doar cat a papat cutia cu lapte din Ro acum am luat-o de la capat.
Asa ma uit la el de uimita cand il apuca cate o chiraiala ca nu stiu ce sa cred este de joaca sau....altceva;Bineinteles ca se joaca si se uita la mine sa vada daca sunt prin preajma lui.
Sunt asa de scumpi ca sincer ma bucur ca am ocazia sa stau cu el acasa si nu sunt obligata inca sa plec la lucru desi ar cam trebui.

Tina voi ce le-ati luat nasilor cadou, ca noi am lasat sa cumparam din Ro si nu am avut timp sa cautam si acum cand vom merge la ei trebuie sa le ducem ceva la cat de draguti s-au purtat cu Lucas.
Danielaa cum o faci sa adoarma pe pitica cand o iei dimineata in pat cu tine ca Lucas are niste ochi asa de mari si eu abea^pot sa tin cate unul deschis.

Pupici si pe curand dragi mamici,
Geo


mereu cand o iau langa mine se uita la mine si incepe sa gangure dar dupa cateva minite vede ca eu sunt cu ochii inchisi si nu o bag in seama inceteaza, de asemenea ii dau mana mea si se tot joaca cu ea (cateodata ma mai trezesc cu cate un deget umed lasa suzeta pt degetul meu) si adoarme daca vede ca nu are cu cine , totul se rezuma cam la 15 minute maxim si doarme.........eu nu am treaba cu ea, niciodata nu am adormit-o in brate sau leganata o pun in patut si adoarme ,seara sau in cursul zilei o pun pe partea ei preferata stanga si stie ca e de somn,iar daca chiar vad ca pe zi nu vrea sa doarma si ca e obosita o pun in pat si ma pun langa ea si isi baga capusorul in fata mea si imediat adoarme dar asta numai pe zi ca seara dupa ce papa o pun in patut si in 5 minute a adormit la 9 fix doarme, niciodata nu am apucat tarziul cu ea cel mai tarziua dormit la 10
trimitem un pupic dulce la luca si mami trandafir.gif
danieelaa
scz nu sa tastat s de la lucas trandafir.gif
danieelaa
noi va spunem noapte buna si cat mai linistita
simina_ana
Eu din cate stiu , temperatura luata in fundulet este cea mai apropiata de realitate. Eu am un termometru de la Hartmann si pe instructiunile de la ei spun si ei ca cea in fundulet e cea mai reprezentativa.

In plus la bebei ce depaseste 37, 5 incepe a se considera febra. Dar nu trebuie sa ne alarmam. Daca trece de 38...atunci putem sa devenim ingrijorate.
simina_ana
Si noi va spunem noapte buna!
Pupici
anku
QUOTE(simina_ana @ Apr 30 2009, 11:25 PM) *
Eu din cate stiu , temperatura luata in fundulet este cea mai apropiata de realitate. Eu am un termometru de la Hartmann si pe instructiunile de la ei spun si ei ca cea in fundulet e cea mai reprezentativa.

In plus la bebei ce depaseste 37, 5 incepe a se considera febra. Dar nu trebuie sa ne alarmam. Daca trece de 38...atunci putem sa devenim ingrijorate.

pai darius are in fundulet 37.3-37.5!!!mereu....
asta era probl...
tb sa intreb la dr...
m-a uimit cand a spus danielaa ca denisa are 36.6 temp si la meu intodeauna 37.3 sau 37.5!!! sad.gif
geo in unele dimineti cvand mi se trezeste inainte de 6 il iau in brate si il pun cu mine in pat...il tin strans in brate ca sa nu se poata misca....pune capul p san si adoarme!!!il dezbrac de sacul de dormit...ramane doar in body...
anku

p maine...
danieelaa
QUOTE(anku @ Apr 30 2009, 10:53 PM) *
pai darius are in fundulet 37.3-37.5!!!mereu....
asta era probl...
tb sa intreb la dr...
m-a uimit cand a spus danielaa ca denisa are 36.6 temp si la meu intodeauna 37.3 sau 37.5!!! sad.gif
geo in unele dimineti cvand mi se trezeste inainte de 6 il iau in brate si il pun cu mine in pat...il tin strans in brate ca sa nu se poata misca....pune capul p san si adoarme!!!il dezbrac de sacul de dormit...ramane doar in body...




Pentru copiii cu varste intre trei luni si patru ani, cea mai buna metoda de masurare a temperaturii, se pare ca este cea rectala sau orala, spun medicii. Pentru aceasta categorie de varsta, chiar si termometrul timpanic, poate fi o solutie la indemana. Cea mai exacta metoda de masurare a temperaturii este cea orala, insa abia dupa varsta de cinci ani, copii pot intelege ce li se spune si pot tine un termometru sub limba pentru cateva minute.

Bazandu-ne pe recomandarile medicilor si pe experienta, am alcatuit un clasament al celor mai bune termometre:

1) Termometrul tip suzeta, se situeaza pe primul loc deoarece prezinta siguranta, nu trezeste un bebelus si masoara temperatura in maxim trei minute.
2) Termometrul digital citeste temperatura corecta in maxim un minut, insa zgomotul sau poate trezi un bebelus adormit.
3) Termometrul instantaneu (axial), masoara temperatura in numai 2-3 secunde, dar este mai greu de folosit in cazul unui copil agitat si costa multi bani.
4) Termometrul cu mercur ofera o citire foarte corecta a temperaturii si nu face zgomot. Ca un contraargument poate fi mentionat faptul ca masurarea temperaturii dureaza 2-3 minute, iar citirea se face destul de greu.
5) Termometrul timpanic masoara temperatura in maxim cinci secunde, insa necesita aplicarea corecta in canalul urechii pentru masurarea corecta. Nu este indicat in cazul bebelusilor si este foarte scump


Temperatura normala a corpului variaza de la 36 de grade Celsius la 37, 8 grade Celsius.

Febra este definita ca temperatura ce trece de limita normala, iar valoarea acesteia depinde de modalitatea de masurare. Temperatura este considerata febra daca este mai mare de de 37,2 grade Celsius axial, 37,5 grade Celsius oral si 38 de grade celsius masurata rectal.




asa ca anku stai linistita e buna temperatura lui darius
ca tonta ce sunt am uitata sa dau neata

si
anku
-buna dimineata si de la noi..
danielaa merci ptr articol....
mnoo i-auzi!!!te term tip suzeta nici nu am auzit!!!oricum noi nu sugem suzeta deci ar insemna sa-l trezesc....hi hi hi la tb asta nu s-au gandit!!!!deci ramane tot cel rectal cel mai indicat...
cand am ajuns in spital m-au intrebat dc a facut febra si eu am spus nu...apoi m-au intrebat cu ce i-am luat temp ptr ca au vazut ca atunci cand mi-au pus termometrul rectal in mana nu eram prea indemanatica cu el...si am zis ca am luat cu cel de frunte doh.gif liwlol.gif si cel de ureche...si aceeasi chestie mi-a explicat cu cel de urechi ca tb sa patrunda p canal pana la timpan dar faza cu timpanul am crezut ca exagereaza tipa sau nu am inteles bine unsure.gif
mi-au spus ca avand in vedere cu ce termometre i-am luat temp tot posibilul sa fi avut febra....ma rog ...copilul nu ardea...eu zic ca nu a vut febra....
daaaa...noi suntem mai fierbinti!! liwlol.gif
eee e bine ca e bine...eu in permanenta sunt stresata de ideea ca poate plamanul lui darius are ceva....mie nu-mi vine sa cred nici acum ca s-a trecut cu inhalari!!!!fara medicamente cand tusea si i curgea nasul de nu mai putea sa manance....nici pofta nu mai avea....cat m-am luptat sa nu scada in greutate...dc scadea in greutate era grav....
si ce faceti voi???
anku
QUOTE(geocoto @ Apr 30 2009, 10:37 PM) *
Of ca veni vorba de vaccinuri, trebuie sa mergem si noi marti.Noi am mai facut inca 2 pana acum si Lucas a facut putina febra dar cu supozitor a scazut bine.La noi la 4 luni este acelasi ca si la 2 si la 3 luni mai putin Rotavirus.Deci o singura intepatura.Sa speram ca totul va fi ok.
Acum inventez metode cum sa-l fac pe Lucas sa adoarma singur fara sa-l mai legan in brate.Fac plapuma ca un cort si se joaca cu manutele pe imprimeurile de la plapuma pana il apuca somnul.Pentru noi este un pas inainte ca pana acum nu vroia sa adoarma decat pe mine.
Azi a dormit de la 12 la 6 in gradina.A mancat ff putin la ora 5, 100ml.Abea ce ma bucuram si eu ca dupa botez a inceput sa pape mai bine dar de fapt a durat doar cat a papat cutia cu lapte din Ro acum am luat-o de la capat.


Pupici si pe curand dragi mamici,
Geo

deci inseamna ca au reteptura propie!!!pacat!!!
deci nan nu mai este ce a fost!!!
nenorocitii...cine stie ce au scutit ca sa faca laptele mai accesibil la pret...si c e povesti de dragoste scriu p cutie...voiam sa zic sotului sa-mi aduca si mie lapte nan dar m-am razgandit la timp...asa ca ramanem p lapticul nostru de 4 euro...
poate are prea mult fier...
parerea mea este sa nu ,lasi copilul sa scada in greutate...dc contiuna asa ....
intreaba p nasii copilului ce sa dai de papa la lucas ca el era pediatru parca....
va poopam... tzuc.gif
anku
eu am uitat sa iau paiine ieri si azi erste 1 mai....nici un mag deschis...
eu nu mananc cu paine niciodata dar ce ma fac cu sotul??
dati-mi idei ce sa gatesc p langa paste ca am avut ieri ....colac peste pupaza nu am nici caretofi in casa... doh.gif
darius a mancat cartof cu pastarnac dar nu mai vrea acum spanac.... doh.gif
dc i dau mar cu banana dau turcii la gura lui...
oricum ma bucur ca mananca si el acum la 3-4 ore...dar mananca cate 200-230 ml....!!! doh.gif
asta este...oricum este muuult mai bine decat inainte...
oana petrina
neazta fetele,
f frumoase pozele de la botez . de la toti puii. sa traiasca si sa fie fericiti . Geo esti o mumoasa iar bebe Lucas e bun de papat.
Matei al meu vrea numai in fund. tre sa-i dau mana ca sa-l ajut putin dar in rest se descurca destul de bine singurel. si cand nu doarme tre sa stam in fund ca asa-i place sa vada lumea acum. roade tot ce prinde jucarii, maini mereu stau sa-l pazesc ca sa nu s invete sa-si suga degetul. e intr-o continua miscare si turuie din gurita toata ziua. imi vin sa-l pap. am facut si vaccinul si nici macar nu a plans era cu toata manuta in gura si nici nu l-a interesat de injectie. mai speriata am fost eu. nu a facut nici febra si nici nu a fost agitat.
va pupam
alina84
Buna ziua si de la noi.Anku,de ce nu e bun laptele praf Nan?ca eu numai de asta ii dau lui Stefanut si nu am avut probleme cu el.Am inceput sa-i dau si supita strecurata si ii place chiar f mult,ii dau si banana si mar.Anku,tu ii dai cereale lui Darius?ce ii mai dai de mancare inafara de cereale?ii dai supita?eu nu i-am pus cartof in supita ca cica nu se da acum cartof si ceapa,ci de la 5 luni,pt gust.Asa mi-a zis mie pediatra,dar acum sunt fel si fel de sfaturi de la pediatri.V a pupam pe toti si sa aveti o zi buna
tina71
QUOTE(geocoto @ Apr 30 2009, 09:37 PM) *
Of ca veni vorba de vaccinuri, trebuie sa mergem si noi marti.Noi am mai facut inca 2 pana acum si Lucas a facut putina febra dar cu supozitor a scazut bine.La noi la 4 luni este acelasi ca si la 2 si la 3 luni mai putin Rotavirus.Deci o singura intepatura.Sa speram ca totul va fi ok.
Acum inventez metode cum sa-l fac pe Lucas sa adoarma singur fara sa-l mai legan in brate.Fac plapuma ca un cort si se joaca cu manutele pe imprimeurile de la plapuma pana il apuca somnul.Pentru noi este un pas inainte ca pana acum nu vroia sa adoarma decat pe mine.
Azi a dormit de la 12 la 6 in gradina.A mancat ff putin la ora 5, 100ml.Abea ce ma bucuram si eu ca dupa botez a inceput sa pape mai bine dar de fapt a durat doar cat a papat cutia cu lapte din Ro acum am luat-o de la capat.
Asa ma uit la el de uimita cand il apuca cate o chiraiala ca nu stiu ce sa cred este de joaca sau....altceva;Bineinteles ca se joaca si se uita la mine sa vada daca sunt prin preajma lui.
Sunt asa de scumpi ca sincer ma bucur ca am ocazia sa stau cu el acasa si nu sunt obligata inca sa plec la lucru desi ar cam trebui.

Tina voi ce le-ati luat nasilor cadou, ca noi am lasat sa cumparam din Ro si nu am avut timp sa cautam si acum cand vom merge la ei trebuie sa le ducem ceva la cat de draguti s-au purtat cu Lucas.
Danielaa cum o faci sa adoarma pe pitica cand o iei dimineata in pat cu tine ca Lucas are niste ochi asa de mari si eu abea^pot sa tin cate unul deschis.

Pupici si pe curand dragi mamici,
Geo



Geo noi le-am luat de la un magazin de suveniruri un album foto , am gasit ceva deosebit, si le-am pus pozele de la botez si niste chestii pentru servit ceaiul, ceva artizanal, pt ca ei aici sunt inebuniti dupa ceai
geocoto
Neata mamici.Sunt la un pas de a ma apuca de cafea.Nu se mai poate sunt cu ochii cat cepele dimineata.Lucas a inceput iar sa se trezeasca peste noapte la 3 si l-am lasat sa se foiasca in patut dar mi s-a facut mila de el si i-am dat biberonul.Nu papa mult doar asa sa-si astampere un soricel in burtica.
Pupam Denisuca,Andreea,Matei, Darius, Iancu, Stefanel, si bineinteles toti bebelushii de decembrie si nu numai ca sunt cumintei si nu fac probleme la mamici.
Oana esti o dulcica ca intotdeauna dar ti-am mai zis am avut noroc cu fardurile ca altfel s-ar fi vazut niste cearcane la ochi....si ce nu am avut timp sa ma ingrijesc...

Lucas are chef de plans azi asta dupa ce l-am admirat ieri cat de mult a dormit.

Am plecat sa ne plimbam poate se mai calmeaza cu aerul de afara.

Papapapa,
Geo floare2.gif
anku
QUOTE(alina84 @ May 1 2009, 12:20 PM) *
Buna ziua si de la noi.Anku,de ce nu e bun laptele praf Nan?ca eu numai de asta ii dau lui Stefanut si nu am avut probleme cu el.Am inceput sa-i dau si supita strecurata si ii place chiar f mult,ii dau si banana si mar.Anku,tu ii dai cereale lui Darius?ce ii mai dai de mancare inafara de cereale?ii dai supita?eu nu i-am pus cartof in supita ca cica nu se da acum cartof si ceapa,ci de la 5 luni,pt gust.Asa mi-a zis mie pediatra,dar acum sunt fel si fel de sfaturi de la pediatri.V a pupam pe toti si sa aveti o zi buna

n-am de unde sa stiu dc e bun sau rau....ideea este ca laptele nan din belgia este dif fata de cel din romania...probabil ca au reteptura proprie...asta face ca produsul sa nu mai fie original!!!stai linistita toate mamicile de dec dau nan deci nu o sa patiti nimic...acum se poate ca cel din belgia sa nu fie original!!!oricum am fost surprinsa sa aflu ca undeva exista diferente cand vb de laptele praf al copiilor nostrii!!!ce fel de diferente ???Habar nu am...nu sunt in cauza..poate are mai mult fier...cand i-am luat lui darius beba...produs nestle...tot asa nu voia sa manance si urla si manca noaptea cate 60-70 ml de lapte la 2 ore si apoi iar trezirea ca el numai isi stapanea foamea!!!
eu i-am dat supita acum vreo luna cred...hai 3 sapt...si nu a mancat!!!mai mult nici nu l-am obligat...am gustat si eu din fiertura aia cu morcov si radacina de patrunjel si nu as putea manca...m-am gandit acum o sapt ca nu am facut eu bine...dar am facut supita cum tb dupa niste retete primite de la voi,numai ca tb sa-i fac numai din morcov...noi am baut suc de morcov asa cu intermitente inainte sa facem 3 luni si ne-am simtit tare bine...deci numai din morcov supita nu mia avea rost...
cat despre cartof nu am auzit ca nu se da de la 4 luni...mai stii cum e si cu pediatrii???fiecare au parerea lor...si dc faci un total al parerilor lor nu mai sti ce sa mai faci!!nici nu stiu dc este probl pediatrilor cu faza cu alimentarea...mie mi-a spus ca de regula se incepe cu fructe si legume nu cu carnita dar dupa ce eu am insistat sa-mi zica ce parere are...am vb cu o mamica de aici care are 3 copii nascuti aici(ea e din maroc)si a zis ca nu pediatrul iti spune cum sa faci cu diversificarea...sunt n carti elaborate de n dr specialisti in alimentatia copiilor si p acelea te poti baza...
crezi ca ar risca sa scrie 4 luni p borcane cu spanac cu cartof,pastarnac cu cartof???ar iesi un scandal de proportii...deocamdata ca sa nu fac risipa mare avand in vedere ca suntem in perioda de inv cu lingura,de perceperea gusturilor ,am facut comanda l ao carte cu retete pt bebe de toate varstele...desi am primit astfel de retete de p forum ,retele acelea p mine ma depasesc...iau borcanele de la o firma fara nume generic ca hipp si alettte,dar cred ca singura care a obtinut f bine la teste...
va poopam si va dorim bafta la diversificare si mai spuneti si noua ce mai papati...ne mai luam si noi dupa voi... tzuc.gif
anku
QUOTE(tina71 @ May 1 2009, 01:05 PM) *
Geo noi le-am luat de la un magazin de suveniruri un album foto , am gasit ceva deosebit, si le-am pus pozele de la botez si niste chestii pentru servit ceaiul, ceva artizanal, pt ca ei aici sunt inebuniti dupa ceai

super idee de cadou...mai laes faza cu albumul!!! tzuc.gif
nici eu nu stiu cum sa fac, ce sa fac...mama spunea lingurite,furculite si cutite din argint...dar mi se apre prea scump...si parca seamana si a tiganie...nu am nici cea mai vaga idee de ce cadou sa iau..... doh.gif efectiv imi este gol capul... doh.gif
sunteti bine???duncan???
anku
nu stiu ce ma apucat...
am visat ca eram din nou gravida...
ma uit la darius si vad ca mereu creste si eu azi maine nu mai am bebe...
p de o parte am atat de multa treaba ...tb sa o iau de la capat cu tot aici..de la 0...
nu am nici po calificare ,nici macar de muncitor...deci si p aia tb sa o obtin...
dar p de o parte imi este frrica sa il las p darius singur...
cand n-om mai fi noi sa aiba si el o sora...
probl cea mare este nasterea...eu am o operaatie si op cezariana...
dr de aici zic ca inca una e cu cantec....
dar ma risc dc iau hotatararea asta...
credeti ca in cazul meu mai pot naste natural???
cele care ati avut cezariana dc ar fi sa mai faceti un bebe cum o sa procedati??? rolleyes.gif
danieelaa
QUOTE(anku @ May 1 2009, 03:47 PM) *
nu stiu ce ma apucat...
am visat ca eram din nou gravida...
ma uit la darius si vad ca mereu creste si eu azi maine nu mai am bebe...
p de o parte am atat de multa treaba ...tb sa o iau de la capat cu tot aici..de la 0...
nu am nici po calificare ,nici macar de muncitor...deci si p aia tb sa o obtin...
dar p de o parte imi este frrica sa il las p darius singur...
cand n-om mai fi noi sa aiba si el o sora...
probl cea mare este nasterea...eu am o operaatie si op cezariana...
dr de aici zic ca inca una e cu cantec....
dar ma risc dc iau hotatararea asta...
credeti ca in cazul meu mai pot naste natural???
cele care ati avut cezariana dc ar fi sa mai faceti un bebe cum o sa procedati??? rolleyes.gif

ankule eu stiu ac la cezariana daca mai faci un bb toc cu cezariana va trebui sa il nasti natural eu stiu ca nu se poate daca ai o cezariana....iar visul poate vine un bb sau darius cere un fratior tongue.gif
danieelaa
buna fetelor
de o saptamana bubulina mea imi doarme foarte mult in multe seri la 7-30 mi-a adormit si nu mi sa mai trezit decat la pap la 4 si inapoi somnik...am incercat intr-o seara sa o tin macar pana la 8-30 ,9 si nimik la 8 imi dormea iar acum imi doarme de la ora 6 si nu imi da semne ca sar trezi mai ales ca daca lasa suzeta doarme bocna....voi ati patit asa cu bb vostri sa doarma asa mult?ea doarme si in curul zilei dar mai multe reprize a cate 20 de minute,iar de o saptamana aproape mai exact 4 zile nu ma mai prinde ora 9 cu ea treaza si papa si de schimbat ii dau dormind(cina )......pupici la pitici
alina84
Danielaa esti o fericita daca iti doarme atat,poti si tu sa te odihnesti sau sa mai faci cate ceva prin casa.Stefanut al meu adoarme la ora 9 sau 10,depinde cat e de obosit si apoi se trezeste la ora 1,si tot asa din ora in ora ca sa manance.Bine ca nu mananca decat cate 10 ml apoi adoarme din nou,dar pt mine e obositor asa.Astept si eu clipa cand va dormi si el macar 5 ore fara sa se mai trezeasca.Va pupam pe toti
tina71
anku aici nu se dau cadouri scumpe la nici o ocazie, nici macar de craciun ei nu cumpara lucruri scumpe( nu ma refer in familie, acolo e alta treaba); ei sunt adeptii cadourilor simbolice si dragalase, sunt inebuniti dupa bibelouri, lumanari, tot feluri de chestii de genul acesta;

cat despre a doua nastere, eu am 2 cezariene, iar parerea celor de aici e ca poti avea pana la 3 fara nici un pericol, dar cu un interval de peste un an; sau poti avea al2lea bebe cu nastere naturala , dar tot asa cu conditia sa lasi mai mult de un an intre ele

noi suntem bine, multumim de intrebare, nu prea am mai intrat pt ca a fost frumos afara si am profitat, aici nu prea ai parte prea des de vreme buna. am inceput diversificare si noi, dupa sfaturile de aici, cu fructe piure sau legume piure si cereale speciale pt 4 luni. de baut ne place sucul de portocale. asa ca asta ii dau; carne sau ou, iaurt, branzica abia de la 6 luni. oricum eu sunt multumita cum mananca si sa stii ca si eu folosesc borcanelele de mancare de la HIPP, pt ca sunt singurele pe care scrie ca folosesc prod organice, iar baiatului meu ii plac cel mai mult. oricum acum suntem in faza de testare si obisnuire cu gustul mancarii, dar am sa incep sa ii fac eu mai tarziu

anku
QUOTE(alina84 @ May 1 2009, 09:28 PM) *
Danielaa esti o fericita daca iti doarme atat,poti si tu sa te odihnesti sau sa mai faci cate ceva prin casa.Stefanut al meu adoarme la ora 9 sau 10,depinde cat e de obosit si apoi se trezeste la ora 1,si tot asa din ora in ora ca sa manance.Bine ca nu mananca decat cate 10 ml apoi adoarme din nou,dar pt mine e obositor asa.Astept si eu clipa cand va dormi si el macar 5 ore fara sa se mai trezeasca.Va pupam pe toti

aoleooo....pai mai rezisti???
eu nu cred ca as fi rezistat...acum 2 sapt darius a avut o perioada de 5 zile in care a mancat de 3 ori p noapte si eram sfarsita...mai ales ca se trezea si dimineata la 6... tzuc.gif
danielaa eu zic ca bebeii au perioade...si cu somnul si cu mancarea...am mai patit si eu acum o sapt sa-mi doarma de la 3 dupa-amiaza pana la 6 dimineata...dar nu a dormit noaptea anterioara de la 1 la 4 dimineata!!
eu cred ca e o perioada...poate e legat si de faptul ca o scoateti mult p afara ceea ce este f sanatos.. tzuc.gif
anku
QUOTE(tina71 @ May 1 2009, 10:28 PM) *
anku aici nu se dau cadouri scumpe la nici o ocazie, nici macar de craciun ei nu cumpara lucruri scumpe( nu ma refer in familie, acolo e alta treaba); ei sunt adeptii cadourilor simbolice si dragalase, sunt inebuniti dupa bibelouri, lumanari, tot feluri de chestii de genul acesta;

cat despre a doua nastere, eu am 2 cezariene, iar parerea celor de aici e ca poti avea pana la 3 fara nici un pericol, dar cu un interval de peste un an; sau poti avea al2lea bebe cu nastere naturala , dar tot asa cu conditia sa lasi mai mult de un an intre ele

noi suntem bine, multumim de intrebare, nu prea am mai intrat pt ca a fost frumos afara si am profitat, aici nu prea ai parte prea des de vreme buna. am inceput diversificare si noi, dupa sfaturile de aici, cu fructe piure sau legume piure si cereale speciale pt 4 luni. de baut ne place sucul de portocale. asa ca asta ii dau; carne sau ou, iaurt, branzica abia de la 6 luni. oricum eu sunt multumita cum mananca si sa stii ca si eu folosesc borcanelele de mancare de la HIPP, pt ca sunt singurele pe care scrie ca folosesc prod organice, iar baiatului meu ii plac cel mai mult. oricum acum suntem in faza de testare si obisnuire cu gustul mancarii, dar am sa incep sa ii fac eu mai tarziu

ce n-as da sa ma mut eu undeva unde ploua in fiecare zi...de multe ori am zis lui sotul hai sa ne mutam in alta tara...dar totusi am decis sa nu ne mutam de aici ptr ca avem nevoie de sist lor sanitar aproape impecabil cu cond sa nu dai peste medici rusi sau unguri!!!
ador ploaia...imi trezeste in mine un sentiment unic....mai rau imi palc tunetele si fulgerele...asta nu mai e prea ok!!! liwlol.gif
si noi am inceput diversificarea tot asa ca si voi...cu piure de legumite si fructe!!!dar nu de la hipp...
mai putin suculet de portocale!!!avem voie sa le dam deja???eu am incercat odta ceva cu banana super bun...tot de la hipp dar darius bea mai bine suc de morcov!!!
ce alt suculet mai dai???
al meu nu bea apa neam... tzuc.gif
danieelaa

va astept cu bunatati,poftiti va rog biggrin.gif
anku
merci de cafea....in dim asta o beau p fuga...
ce somn imi este...
darius a dormit bine...la 4 dimineata cred ca ia fost sete...
la noi vremea este mai innorata bananab.gif asa ca ma duc la plimbare...ma duc sa cumpar cate ceva...
peste 3 sapt vine mama...
asta va insemna si mai mare bataie de cap...dar ma bucur ca vine!!!
danieelaa
QUOTE(anku @ May 2 2009, 10:01 AM) *
merci de cafea....in dim asta o beau p fuga...
ce somn imi este...
darius a dormit bine...la 4 dimineata cred ca ia fost sete...
la noi vremea este mai innorata bananab.gif asa ca ma duc la plimbare...ma duc sa cumpar cate ceva...
peste 3 sapt vine mama...
asta va insemna si mai mare bataie de cap...dar ma bucur ca vine!!!

spor la cumparaturi daca bei cafeaua ia si papa si un pic de tarta liwlol.gif
anku
mananc de la o panificatie ...de cand eram gravida m-am inv sa nu pot trece p langa ea....acum am sacxhimbat meniul de p dulciuri p chestii sarate..
si denisuca inca doarme???
ploua la voi???
danieelaa
QUOTE(anku @ May 2 2009, 10:14 AM) *
mananc de la o panificatie ...de cand eram gravida m-am inv sa nu pot trece p langa ea....acum am sacxhimbat meniul de p dulciuri p chestii sarate..
si denisuca inca doarme???
ploua la voi???

nu sa trezit la 8 e inorat anku inca nu ploua
ionyk_miru
trandafir.gif multi pupici pentru voi! si eu sunt o mamica de decembrie desi... mai veche! pe 17 decembrie 2004 am fost binecuvantata cu o minune de fetia pe nume Miruna Stefania! sunt noua pe forum si sper sa va faca placere prezenta mea! cat de curand o sa va arat si poze cu noi! rolleyes.gif
tina71
QUOTE(anku @ May 1 2009, 10:07 PM) *
ce n-as da sa ma mut eu undeva unde ploua in fiecare zi...de multe ori am zis lui sotul hai sa ne mutam in alta tara...dar totusi am decis sa nu ne mutam de aici ptr ca avem nevoie de sist lor sanitar aproape impecabil cu cond sa nu dai peste medici rusi sau unguri!!!
ador ploaia...imi trezeste in mine un sentiment unic....mai rau imi palc tunetele si fulgerele...asta nu mai e prea ok!!! liwlol.gif
si noi am inceput diversificarea tot asa ca si voi...cu piure de legumite si fructe!!!dar nu de la hipp...
mai putin suculet de portocale!!!avem voie sa le dam deja???eu am incercat odta ceva cu banana super bun...tot de la hipp dar darius bea mai bine suc de morcov!!!
ce alt suculet mai dai???
al meu nu bea apa neam... tzuc.gif



anku crede-ma ca nu ai vrea sa ai parte de toata ploaia care este aici. vara e acceptabil pt ca nu ploua asa des, mai ai si soare, dar din toamna si pana in primavara, cand incepe sa ploua, sa stii ca ploua cu simt de raspundere.nu mai are nimic romantic ploaia de aici

si aici au un sistem sanitar f bun daca ai asig medicala; eu spre ex vreau sa ma duc zilele acestea sa imi pun sterilet la un cabinet particular si nu o sa ma coste nimic pt ca am carte medicala; du-te acasa si fa asa ceva dry.gif daca poti

sa stii ca ai voie daca ii prieste, dar in amestec cu apa fiarta, nici al meu nu bea apa nici sa-l pici cu ceara; eu insist in fiecare zi dupa mesele de cereala si legume sau fructe, dar bea un pic pana isi da seama ce e si apoi nu mai vrea;cred cand o sa simta nevoia o sa bea si gata.i-am mai dat suc de mar cu suc de morcov, subtiate cu apa, si i-a placut

va pupam si plecam si noi un pic la plimbare pt ca e relativ frumos afara



danieelaa
QUOTE(ionyk_miru @ May 2 2009, 06:42 PM) *
trandafir.gif multi pupici pentru voi! si eu sunt o mamica de decembrie desi... mai veche! pe 17 decembrie 2004 am fost binecuvantata cu o minune de fetia pe nume Miruna Stefania! sunt noua pe forum si sper sa va faca placere prezenta mea! cat de curand o sa va arat si poze cu noi! rolleyes.gif

bine ai venit si te asteptam la povesti si poze bineintele trandafir.gif
anku
QUOTE(tina71 @ May 2 2009, 07:45 PM) *
anku crede-ma ca nu ai vrea sa ai parte de toata ploaia care este aici. vara e acceptabil pt ca nu ploua asa des, mai ai si soare, dar din toamna si pana in primavara, cand incepe sa ploua, sa stii ca ploua cu simt de raspundere.nu mai are nimic romantic ploaia de aici

si aici au un sistem sanitar f bun daca ai asig medicala; eu spre ex vreau sa ma duc zilele acestea sa imi pun sterilet la un cabinet particular si nu o sa ma coste nimic pt ca am carte medicala; du-te acasa si fa asa ceva dry.gif daca poti

sa stii ca ai voie daca ii prieste, dar in amestec cu apa fiarta, nici al meu nu bea apa nici sa-l pici cu ceara; eu insist in fiecare zi dupa mesele de cereala si legume sau fructe, dar bea un pic pana isi da seama ce e si apoi nu mai vrea;cred cand o sa simta nevoia o sa bea si gata.i-am mai dat suc de mar cu suc de morcov, subtiate cu apa, si i-a placut

va pupam si plecam si noi un pic la plimbare pt ca e relativ frumos afara

inclusiv steriletul p gratis???
intreb pt ca aici costa 200 euro p 3 ani din cupru si 400 euro p 5 ani...
montatul si consilierea nu costa nimic...dar iti tb trimetere de la medic... tzuc.gif
anku
QUOTE(ionyk_miru @ May 2 2009, 07:42 PM) *
trandafir.gif multi pupici pentru voi! si eu sunt o mamica de decembrie desi... mai veche! pe 17 decembrie 2004 am fost binecuvantata cu o minune de fetia pe nume Miruna Stefania! sunt noua pe forum si sper sa va faca placere prezenta mea! cat de curand o sa va arat si poze cu noi! rolleyes.gif


asta inseamnba ca i o fetita de 4 anisori si ceva.... tzuc.gif
danieelaa
punem si noi 2 poze mai recente
la baitza ...ce imi place

asa fac cand imi da mama papa cu lingurita liwlol.gif


anku vrem poze cu darius trandafir.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.