Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
sinzigm
Buna fetele...eu nici nu mai stiu exact in ce data s-a imbolnavit,ca le am toate notate intr-un caiet pe care l-am uitat acasa,dar inafara de enterocolita asta urata pe care a facut-o in decembrie si inafara de helicobacter pe care urmeaza sa il repetam,nu am prea avut probleme cu el,decat ca a mai racit si de cele mai multe ori i-a trecut cu Panadol.Ah,sa nu uit ca a facut in iunie laringita aia care m-a dat pe spate.
Acum ce sa va mai spun..tuseste ca un magarus si doctorul de aici mi-a zis sa-l las in pace sa ii treaca de la sine,dar a inceput sa imi faca febra si sa tuseasca foarte des si mi-e atat de mila de el cand il vad cum se ineaca cu secretiile din gat pe care incearca sa le rupa.Nu-i convine nimic.Ba se cere in brate si pe urma urla,ba se cere la jucarii si pe urma urla ca vrea in brate,nimic nu e bine,am noroc ca papa destul de bine,macar atat...Am sunat la doctorita in tara,i-am zis ca la plamani nu i-a auzit ieri nimic,dar ca nu s-a uitat la el in gat si l-a auzit cum tuseste si mi-a zis sa-i dau Klacid si Fluimucil si daca face febra Nurofen.
Sunt atat de obosita ca azinoapte nu am dormit deloc,iar azi dimineata m-am dus sa ii recolteze sange si acolo unde m-au trimis astia de la clinica nu recoltau la copii sub 4 ani.Trebuie sa ma duc inapoi la med. de fam. sa il trimita la o asistenta pediatra care sa ii recolteze sange.Pe urma am venit acasa si am stat 45 de min cu cutiuta pt urina langa el,ca sa ii pot face si analiza de urina si pe urma ca niciodata cand sa ii iau kk,nu mai facea...in fiecare dimineata la ora 9 si ceva face kk,dar se pare ca azi,tocmai cand trebuia sa ii iau pt analize n-a fost asa.Oricum analizele nu se pot lasa la clinica decat pana la ora 10,asa ca nu am avut nici o sansa.Am intrebat-o pe aia de acolo si ce fac daca copilu nu face decat dupa 10?Mi-a zis ca n-am decat sa astept pana cand o sa faca inainte si pe urma sa le duc la ei.Asta e sistemul...acasa intr-un fel,aici intr-un fel...
Si colac peste pupaza a inceput sa ma doara iar in partea stanga(abdomen),nu stiu ce sa mai zic..astia de acasa au zis ca s-ar putea sa se fii format aderente de la operatie care sa traga de intestin,altii au zis ca am colon iritabil,cert e ca am o durere continua si chiar daca nu e asa mare acum, e foarte suparatoare.

Simina:oare nu s-a iritat de la urina care ar putea fi mai acida din cauza antibioticului?Sau si kk poate sa fie la fel de acid cand iau antibiotic,de aceea se recomanda ca atunci cand le dam antibiotic sa ia Biotics,Erce-flora,sau marog,depinde ce o mai fi pt asta.Eu am avut cu Matei un episod cu bubite,ti-am zis ca el are ten atopic si mie mi-a recomandat Elocom.E foarte bun,dar trebuie sa ai grija,sa il dai exact in locul unde are bubitele si sa pui strat subtire,pt ca contine hidrocortizon.Oricum daca bine retin mi-a zis ca nu am voie sa il dau mai mult de 4,5 zile.

va doresc la toate multa tarie si rabdare
simina_ana
QUOTE(sinzigm @ Mar 9 2010, 06:54 PM) *
Simina:oare nu s-a iritat de la urina care ar putea fi mai acida din cauza antibioticului?Sau si kk poate sa fie la fel de acid cand iau antibiotic,de aceea se recomanda ca atunci cand le dam antibiotic sa ia Biotics,Erce-flora,sau marog,depinde ce o mai fi pt asta.Eu am avut cu Matei un episod cu bubite,ti-am zis ca el are ten atopic si mie mi-a recomandat Elocom.E foarte bun,dar trebuie sa ai grija,sa il dai exact in locul unde are bubitele si sa pui strat subtire,pt ca contine hidrocortizon.Oricum daca bine retin mi-a zis ca nu am voie sa il dau mai mult de 4,5 zile.

va doresc la toate multa tarie si rabdare



Nuuuuu....ca are petele de o luna.....si antibiotic ia de vineri.....
Mi-a adus aminte Oana de Avene....si am un spray cu apa termala. Asa ca azi si maine pana ajung la medic il dau cu apa termala. Daca e sa funtioneze isi face efectul imediat si vad o schimbare pana maine.....
danieelaa
buna fetelor
in sf am net........si foarte mult de recuperat ...am citit ca avem bebei bolnaviori si vad ca majoritatea au febra in fiecare luna,imi pare rau si sper sa se insanatoseasca cat mai repede si sa nu mai fie deloc bolnaviori iar voi sa aveti nopti odihnitoare...noi o singura data am avut febra si asta cand ne-a iesit prima masaluta in rest nu am avut nimik nici racite nu am fost si sper sa nu fim
In mare ce sa va zic de noi avem 4 maselute si 8 dintisori,suntem tot o agitatie nu ne ajunge casa si parcul sa umblam,papam foarte bine doar ultimile 3 zile le mai fentam din cauza maselutelor,preferam mai mult mancarea decat lapticul,avem cateva cuvinte care le spunem mama (mami cand vrem sa obtinem ceva)tati,papi, caca, hai, Ale mai mult Ae,un fel de asta....... suntem tot asa de cuminti dar si foarte mamoasa,si dormim la fel de bine ca si inainte la ora 9 seara somnik de voie..............am sa pun si cateva poze unele recente altele de la implinirea unui anisor............
Mi-a fost dor de voisi mai ales de ingerasi pe care abia astept sa ii vad cat de mari au crescut
............incerc sa incarc pozele si le pun.............
danieelaa

danieelaa
ne place foarte mult oglinda


asa facem pipi cu prietena noasta

iubesc aparatul foto
anku
QUOTE(danieelaa @ Mar 9 2010, 05:57 PM) *
ne place foarte mult oglinda


asa facem pipi cu prietena noasta

iubesc aparatul foto

bine ati revenit....
mai mai ce domnisoara frumoasa...
poate se face fotomodel dc tot i place sa pozeze ca frumoasa e tare....
ce par are...
ea tace si face dupa cum vad eu...
va pooopam... tzuc.gif
anku
ne-am intors si noi acum de afara
zice ca numai -5 grade
dar e gerul de p lume...
se simte ca -15 cred
toata iarna nu mi-a fost frig dar acum mi-a fost frig
bine ca se iumbunatateste la voi...
ca la noi vine frigul...
e zapada asezata...s-au terminat proviziile cu sare
se arunca numai idiotele alea de pietricele care strica asfaltul si papucii...
danieelaa
o seara de dans


aniversarea unui anisor


la o zi onomastica

cu buni


danieelaa
QUOTE(anku @ Mar 9 2010, 09:00 PM) *
bine ati revenit....
mai mai ce domnisoara frumoasa...
poate se face fotomodel dc tot i place sa pozeze ca frumoasa e tare....
ce par are...
ea tace si face dupa cum vad eu...
va pooopam... tzuc.gif

bine v-am gasit trandafir.gif trandafir.gif ...........cred ca v-am plictisit cu atatea poze ultimile sunt facute inainte de un anisor
danieelaa
Va pun si o poza cu mine........in sf.dupa mult timp am reusit sa imi fac si eu o poza ca in rest numai Denisa
anku
QUOTE(danieelaa @ Mar 9 2010, 06:38 PM) *
Va pun si o poza cu mine........in sf.dupa mult timp am reusit sa imi fac si eu o poza ca in rest numai Denisa

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
ce tare ai fost!!!
ce silueta esti...bv tie... yes.gif
dari e calare p calc
cand a vazut atatea fete frumose... biggrin.gif
danieelaa
QUOTE(anku @ Mar 9 2010, 10:01 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
ce tare ai fost!!!
ce silueta esti...bv tie... yes.gif
dari e calare p calc
cand a vazut atatea fete frumose
... biggrin.gif

liwlol.gif liwlol.gif
pooop mare de la noi
anku


vai de capul meu...
ca si copilul danseaza


Denisa vii la un dans???
danieelaa
QUOTE(anku @ Mar 9 2010, 10:20 PM) *


vai de capul meu...
ca si copilul danseaza


Denisa vii la un dans???

venim venim....ea danseaza deja in fata televizorului
danieelaa
anku pe muzica asta vin eu un dat din buric ca sunt experta nanner.gif
simina_ana
QUOTE(danieelaa @ Mar 9 2010, 09:38 PM) *
Va pun si o poza cu mine........in sf.dupa mult timp am reusit sa imi fac si eu o poza ca in rest numai Denisa


In primul rand bine ati revenit......sa nu mai dispareti niciodata asa de mult!!!

De Denisa.....nu mai am cuvinte....s-a facut o frumoasa si o scumpa.....Ce sa mai....M-a fascinat total.....mai ales in rochita gri...O adevarata domnisoara....
Avem 2 printese de decembrie frumoase foc...

Dar tu mami.....tu ai pus poza asta ca sa ne faci in ciuda??? biggrin.gif...ca pe aici se poarta balenuta...si vii tu si strici "imaginea"...Pai e frumos? wife.gif liwlol.gif liwlol.gif

Sunteti amandoua doua frumoase!. Pupam doua fete care ne-au lipsit si de care ne era tare dor....
danieelaa
QUOTE(simina_ana @ Mar 9 2010, 10:46 PM) *
In primul rand bine ati revenit......sa nu mai dispareti niciodata asa de mult!!!

De Denisa.....nu mai am cuvinte....s-a facut o frumoasa si o scumpa.....Ce sa mai....M-a fascinat total.....mai ales in rochita gri...O adevarata domnisoara....
Avem 2 printese de decembrie frumoase foc...

Dar tu mami.....tu ai pus poza asta ca sa ne faci in ciuda??? biggrin.gif...ca pe aici se poarta balenuta...si vii tu si strici "imaginea"...Pai e frumos? wife.gif liwlol.gif liwlol.gif

Sunteti amandoua doua frumoase!. Pupam doua fete care ne-au lipsit si de care ne era tare dor....

liwlol.gif liwlol.gif deloc simina uite eu promit ca iau de la toate ca eu vreau sa ma mai ingras asa ca nu refuz nici un kg ca oricum le dau jos ......da-ti la mine tot ec e plus ca le dau eu jos si asa tin si pt minecateva ca eu nu stiu ec sa mai fac sa mai pun macar 3-4 kg dar nu am nici o sansa............
eu ma retrag vb maine .....o noapte linistita
simina_ana
QUOTE(danieelaa @ Mar 9 2010, 10:57 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif deloc simina uite eu promit ca iau de la toate ca eu vreau sa ma mai ingras asa ca nu refuz nici un kg ca oricum le dau jos ......da-ti la mine tot ec e plus ca le dau eu jos si asa tin si pt minecateva ca eu nu stiu ec sa mai fac sa mai pun macar 3-4 kg dar nu am nici o sansa............
eu ma retrag vb maine .....o noapte linistita



Atunci sunt prima care ma trec pe lista....ca mai am de dat jos cateva kg....

Cu chiu si vai a adormit si Iancu....in patut la el....Dar nu-l puteam lasa cu noi (desi a plans o ora ) ca a venit tati gripat acasa doh.gif ....asa ca eu fac pe doctorita cu baietii mei....Maine la 12 ii duc pe amandoi la medic...
simina_ana
Si cum ieri am facut si noi 1an si 3 luni...am zis sa va punem cateva pozici....

Asa pap eu singurel....mai dau pe alaturi....dar incet incet ma descurc tot mai bien


Verific sa vad daca nasucul, ochisorii si urechiusele sunt la locul lor....ca mami ma pupa cam des pe acolo si mi-e frica....




dau un telefon si apoi plecam?



proaspat trezit din somn




simina_ana
sunt bucuros ca mami a descoperit ca am facut un "A"....nu stiu ce inseamna deocamdata....dar eu ma bucur


aici pozez.....am zis sa incerc si meseria de manechin....nu doar sa o terorizez pe mami..


Am incercat o portie mai mare de budinca..


SI niste carlionti carliontati....ca sa nu ma uitati

simina_ana
primul meu "A" mai de aproape ca sa vedeti ca ma pricep.....


sunt un mic mafiot



eram putin suparat ca m-au scos prea repede din baie....


putin supi....ca imi era foame si papa era fierbinte ....


maselutele astea....imi dau batai de cap.....


ma stramb si eu putin....ce spui mami.... ca nu te aud....am mainile in urechi....


Pregatit de plecare....


cand prind telefonul inrosesc liniile...



Cam astea au fost......v-am intoxicat cu Iancu....
simina_ana
SI mai avem cateva nuduri....bune de Luvru....dar pe alea nu le expunem....biggrin.gif
petronici
QUOTE(simina_ana @ Mar 10 2010, 01:01 AM) *
primul meu "A" mai de aproape ca sa vedeti ca ma pricep....


maselutele astea....imi dau batai de cap.....


ma stramb si eu putin....ce spui mami.... ca nu te aud....am mainile in urechi....


Pregatit de plecare....


cand prind telefonul inrosesc liniile...

Cam astea au fost......v-am intoxicat cu Iancu....

Doamne,cat e de fermecator,scump,frumos,imi vine sa-l musc de falcute,de bucute....nu m-am saturat sa-l privesc,chiar daca le-am vazut de 2 ori si pe cele din urma....felicitari mamico,ai o mandrete de flacau....si mai ales cu parisorul atat de lung si carliontat,chiar ca ar fi pacat de tuns....ce sa mai ,ii o minune de copil....sa-l pupacesti bine de tot din partea mea peste tot tzuc.gif
petronici
QUOTE(danieelaa @ Mar 9 2010, 08:18 PM) *
o seara de dans


aniversarea unui anisor


la o zi onomastica

cu buni



oooooo,bine a-ti revenit!!!
cat de frumoasa si cocheta este Denisa,o adevarata domnisorica.....iar de tine ,mami,ce sa mai zic iti dau cu mare placere cateva kg de la mine,arati f bine....va imbratisez cu drag si multi pupici pt doua flori superbe tzuc.gif
petronici
QUOTE(danieelaa @ Mar 9 2010, 08:18 PM) *
o seara de dans


aniversarea unui anisor


la o zi onomastica

cu buni



oooooo,bine a-ti revenit!!!
cat de frumoasa si cocheta este Denisa,o adevarata domnisorica.....iar de tine ,mami,ce sa mai zic iti dau cu mare placere cateva kg de la mine,arati f bine....va imbratisez cu drag si multi pupici pt doua flori superbe tzuc.gif
petronici
Geo,ziceai de raceli...si noi stam cam asa:
-la 2 saptamani,febra,muci si tuse.....prima bronsita....antibiotic , picaturi pt nasuc si supozitoare;
-la o luna si jumatate,cam aceeasi poveste si acelasi tratament;
-la 5 luni din nou racit,tuse....siropel cu paracetamol,si pt prima data aerosol,vreo saptamana;fara febra si prima rinofaringita
-la 7 luni ,numai tuse si muci....aerosol vreo 4 zile si supozitoare pt iritatia din gat;
-la 8 luni,in tara,vreo 5-6 zile de diaree...ne-au schimbat lapticul si hidrasec,ceaiuri....apoi tuse,muci,febra usoara....sirop eurespal,nurofen si antibiotic....la intoarcere din Romania,am continuat cu inca vreo saptamana de aerosol;
-la 9,10,11 luni aceeasi rinofaringita,tuse,muci dar fara febra...doar vreo 5-6 zile de aerosol si siropel cu paracetamol;
-nu imi amintesc ,dar e prin decembrie,internati in spital cu urticarie....ca trat. picaturi pt iritatia de pe corp;
-in decembrie,de 2 ori sa repetat episodul de rinofaringita la fel fara febra....tratament tot aerosol....si am inceput septilinul;
-vreo 2 luni si jumatate,septilin,am intrerupt pt ca am trecut pe vitamine si fier(am facut analize si avem anemie);
-la un an si 2 luni,rinofaringita lejera,doar 5 zile aerosol;
-acum ,iarasi urticarie....picaturi vreo 4 zile si daca nu trece trecem pe cortizon;
cam asta imi aduc aminte ....stam destul de bine cu rinofaringitele(aprox in fiecare luna) crybaby.gif
oana petrina
frumos copil ai Simina. Iancu e pur si simplu delicios. e atat de pufos cred ca toata ziua il jumulesti. sa va bucurati de el si sa va dea DD un al doilea bebe la fel de reusit ca I.
Daniela bine ai revenit. ce mare si frumoasa e Denisa. are niste ochisori superbi. sper sa nu mai plecati atat de mult de pe forum
vai Ptronici mititelul tau cea mai tras cu atatea raceli. poate de acum inainte nu o sa mai raceasca asa des.
mandrelor pe unde umblati? intreb la 7 dim? smile.gif poate dormiti ca asa fac oamenii normali nu ca noi care ne trezim cu gainile.
va pupam
Rose68
Oana mami si eu sunt pe aici.

Andreei cred ca abia acum sparge ii un premolar caci a plins toata noaptea. La 23.30 plingea in hohote , am reusit sa o adorm si i-am dat si 5 ml Panadol , apoi am adus-o la noi in pat unde prin somn a gemut toata noaptea , iar la 5 iar urlete pina la 6. I-am dat si Nurofen 2,5 caci nu se mai putea.

Acum sunt cheauna dar fara somn iar ea doarme mititica dar tot se foieste des. Poate reusesc totusi sa bag mina in gurit ei sa verific.
Va pupam
geocoto
Mamici v-am intrebat mai mult pt ca stiam din ce ati scris voi ca nici ai vostri nu au fost sanatosi tun pana acum.Vad ca rinofaringita au cam facut toti bebicii si uneori chiar cu tuse si mucisori ceea ce la Lucas nu s-a manifestat...
Trebuie sa-i dau prednison si am citit de efectele secundare si nu stiu ce decizie sa iau dar m-au inebunit de acasa tot timpul aceleasi intrebari de parca eu nu vreau sa fac nimic...Am primit reteta prin posta dar nu-mi vine sa ma duc sa o iau.
Este un hormon sintetic(steroid) si suprima raspunsul sistemului imunitar al corpului si poate creste riscul de infectii.Poate creste nivelul insulinei in sange si da diabet. sad.gif Voi ati da medicamentul daca ati citi asa?

Claudia daca poti te rog intreab-o pe colega ta de schema respectiva pentru ca si eu m-am gandit ca poate fi de la varicela dar am fost la un Dr homeopat aici si pe langa faptul ca ne-a luat o caruta de bani nu am facut nimic...O pun pe mama sa-mi ia din tara cand vine tot ce scrie in schema respectiva.

Ca si Sanzi si eu i-am dat cu Elocom pt piele atopica dar cand si cand revin bubitele si daca nu sunt prea rele nu-i dau dar intr-adevar Adriana crema de la Avene, Trixera a facut minuni si la noi.Cea de la Mustela este nerecomandata de Dr lui Lucas.

Lucas a fost fffffff agitat toata noaptea si nu mai stiu ce coltisor ii da dar l-am intors pe toate partile ca nu s-a linistit de la gelul respectiv care este destul de eficient de obicei.Nu m-am gandit sa-i pun supozitor ca si asa ii umflu funduletul luna de luna...

Va multumesc ca mi-ati raspuns toate la intrebare,
Geo trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
simina_ana
Sa inteleg ca toti au dat trezirea la 6 azi? Ca si Iancu a inceput sa patruleze la 6.30.....Dar a mai adormit la 9 si s-a trezit acum la 10.30. Ne pegatim sa mergem la medic...

Aaaaa.....am uitat ...Buna Dimineata! si o zi cat mai frumoasa!
Povestim cand ne intoarcem
geocoto
QUOTE(danieelaa @ Mar 9 2010, 06:18 PM) *


QUOTE(danieelaa @ Mar 9 2010, 06:38 PM) *
Va pun si o poza cu mine........in sf.dupa mult timp am reusit sa imi fac si eu o poza ca in rest numai Denisa


QUOTE(simina_ana @ Mar 9 2010, 11:01 PM) *
eram putin suparat ca m-au scos prea repede din baie....


Vaaaai ce de poze am vazut.Vorba lui Petronici le-am reluat ca nu mai ma saturam de ele.

Mami Daniela m-am bucurat sa vad 2 fete frumoase si sanatoase.Denisa este o dulceata de fetita si sper sa ne scrii mai mult de perioada cat ati fost plecate.

Iancuuuuuu, iubirea lui mami, m-au dat gata pozicile.Mami ne tine in suspans dar si cand ne puuuune poze ne uimeste cu baietelul ei.Dulce, Dulce, Dulce si expresiv ca un baietel mare ce este. anima1.gif

Pupici si iesim pe afara ca a iesit un soare timid,
Geo
anku
mai mai ce de activitate p aici....
Iancu esti un frumos...
cand il vad cum sta inca in cadita lui ma minunez...al meu ce-mi face!!! mad.gif
Geo...nu mai avea incredere in medicamente hemeopatice...si noi am avut...
dar acum am gatat cu ele...nu ajuta deloc si sunt f scumpe
anku
QUOTE(claudiaena @ Mar 8 2010, 12:18 PM) *
Buna fetelor!
Of, Simina, dar cu ce raceala s-a procopsit IANCU, si nu-l slabesc deloc....Daca face febra si nu primeste nimic, poti sa i-o scazi punandu-i comprese ude la incheieturi(ca circula sangele si sa il raceasca) adica asa cum spunea Rose la manute si picioruse=sosete. Dar acum depinde daca le primeste. Chestia asta e valabila si ptr Anku, mai ales ca sotul tau nu te lasa sa ii dai supozitoare....Si referiotor la somnul lui Mihai, stai linistita mai Ankule, ca eu ma gandeam ca il deochi, desi nu prea cred in asta.... Ei in Weekend s-a mai reglat cu somnul... Dar a dormit langa tati si sambata cel putin i-am pus mana la nas ca dormea de 3 ore si fara suzi si ziceai ca nici nu respira....
Greu cu piticii de 8 martie. Asa ca eu am cheltuit niste bani si m-am innoit cu niste haine de gala ca ne asteapta niste petreceri obligatorii. Cum toaleta o am astept petrecerile, ca de vreun niscai "bon" nici o sansa. Sotul are sedinta si probabil ca daca ajunge la 8.30 e bine, desi ma indoiesc... Una peste alta, bine ca sunt sanatosi copiii.
Tocmai am aflat ca s-a deschis la Braila un bazin nou cu jacuzi si sauna si sa vad daca il convingem pe tati sa ne duca duminica...Sunt curioasa cum ar fi ptr Mihai... Dar vedem....
Geo bine ca ati terminat cu episodul de febra....pana la urma care ar fi cauza?
Referitoir la peste eu i-am mai dat in afara de crap si pastrav si somon si Mihai e innebunit.... Dar toate sunt mai Ankule din acvacultura si e destul de scump pestele pe aici. Iar crap pescuit nici ala nu stiu cat e de sanatos ca Dunarea e imputita tare....Desi si eu is oleaca obsedata de E-uri si de animale hranite cu fainuri cu stimulenti. Dar diferenta dintre pestele pescuit si cel de acvacultura e destul de mare... Incerc sa gatesc cat mai sanatos, sa fac eu zarzavaturi ptr ciorba, bulion, compoturi, dulceturi si mai nou fac si paine in casa si uneori si dulciuri, dar nu putem sa mancam ecologic complet niciodata. Dar cu pangasius cred ca nu mai cumpar niciodata, ca ultima data cand am facut nu a mers si pana la urma cred ca o bucata l-am aruncat....
Petronici, succes cu dieta. Eu recunosc ca nu am vointa, dar ma consolez cu ideea ca la anu' cand incep serviciu, si cu Maria la scoala si cu bona si cu serviciul sotului de 12-14 ore, o sa dau jos la greu...
Oana la mine Mihai pe pasareasca lui o trage mereu, dar pricepe multe. Uneori ma uimeste ca stie f multe.Mai nou, daca pana acum zicea tata si mama, acum nu mai zice nic... Doar pasareasca si atat. Inainte mai zicea kk si ma tragea de mana la baie sa il schimb, sau imi aducea scutec curat si astfel ma avertiza. Acum, doar mirosul il tradeaza. Cu olita nu il pun, nici ca nu prea am timp si nici nu prea vrea. Se joaca cu ea si atat. Dar avand experienta cu Maria, pe care am pus-o pe olita de la 8-9 luni si tot am dezvatat-o de pampers abia la 2,5 ani, acum sunt mai putin preocupata....Astept sa faca progrese cu vorbirea si cu constiinta propriilor actiuni si astept sa se maturizeze.
gata, va pup si le dorim lui iancu si Darius sa se faca bine...

dc tu crezi ca subst ac si arsenic sunt ok in alimentatia noastra ...
este o datorie absolut civica sa raspandesc zvonul ca pangacius crescut in vitnam este o bomba chimica
si ar mai fi faptul ca acest peste a suferit modificari genetice...
cum spunea si in unul din articole...dumnezeu sa-i ierte p cei care fac asta...
cat despre pestele din Ro...no comment
nu stiu de ce nu ar fi ok...sunt norme europene care spun clar ca apa tb tinuta curata
dar dc tanti Maria si Coana Lenuta nu vor sa puna uleiul din cratita intr-o punguta si sa nu-l arunce la chiuveta
iar plasticul aruncat in Dunare... ohmy.gif
vazusem odata un articol ma speriasem ...un munte de plastic in Dunare...
si eu dau p un peste viu de 500 gr cam 12-15 euro...asta este...
dar ...cel putin ma pot baza p pestele lor atunci cand cumpar viu...

asta este...
dar nu putem compara Pangacius cu alte soiuri de peste..parerea mea...
acum...dc tu crezi ac e ok... tzuc.gif
petronici
atunci noi am fost cei mai puturosi....aseara ca de obicei sa culcat in jur de 22 si sa trezit pe la 7.30...l-am luat repejor la mine in pat si am mai dormit pana pe la 9.30,el ar mai fi dormit daca nu faceam galagie si daca mai stateam langa el in pat....
sper sa nu-l deochi ieri atat la pranz cat si la cina a papat cat de cat,sunt multumita fata de alte zile cand lua in gura numai 4-5 lingurite ....iau iesit toate colturile si acum tre sa creasca si cele de sus,cele de jos se vad binisor....si poate pana la canini o sa accepte papica....
duceti-va la plimbare cele care aveti timp frumos,aici ieri pana pe la 14 a nins si dupa aia a inceput ploaia,si ii destul de frig....copilul nu mai are stare in casa,sta numai pe la usa,si de fiecare data cand iese vreunul fuga si el si cand il bag in casa se pune pe plans....
Adriana,sa nu te superi pe mine ca te intreb atatea,aici in supa ei pun si cateva boabe de mazare,fasole,un pic de fasole verde,au un fel de verdura ca frunzele de sfecla la noi si pun si de aia,vreo rosie,ceapa o fac mai consistenta in verdeturi....ce zici fasolea si mazarea sunt bune? ma duc astazi sa-mi iau mai multe kg de mere(sper sa gasesc mai mici),ca am numai cateva si de maine cred ca ii dau startul....
va salut si somn cat mai linistit tuturor , in special Andreutzei si lui mami trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
anku
QUOTE(petronici @ Mar 10 2010, 02:11 PM) *
atunci noi am fost cei mai puturosi....aseara ca de obicei sa culcat in jur de 22 si sa trezit pe la 7.30...l-am luat repejor la mine in pat si am mai dormit pana pe la 9.30,el ar mai fi dormit daca nu faceam galagie si daca mai stateam langa el in pat....
sper sa nu-l deochi ieri atat la pranz cat si la cina a papat cat de cat,sunt multumita fata de alte zile cand lua in gura numai 4-5 lingurite ....iau iesit toate colturile si acum tre sa creasca si cele de sus,cele de jos se vad binisor....si poate pana la canini o sa accepte papica....
duceti-va la plimbare cele care aveti timp frumos,aici ieri pana pe la 14 a nins si dupa aia a inceput ploaia,si ii destul de frig....copilul nu mai are stare in casa,sta numai pe la usa,si de fiecare data cand iese vreunul fuga si el si cand il bag in casa se pune pe plans....
Adriana,sa nu te superi pe mine ca te intreb atatea,aici in supa ei pun si cateva boabe de mazare,fasole,un pic de fasole verde,au un fel de verdura ca frunzele de sfecla la noi si pun si de aia,vreo rosie,ceapa o fac mai consistenta in verdeturi....ce zici fasolea si mazarea sunt bune? ma duc astazi sa-mi iau mai multe kg de mere(sper sa gasesc mai mici),ca am numai cateva si de maine cred ca ii dau startul....
va salut si somn cat mai linistit tuturor , in special Andreutzei si lui mami trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

liwlol.gif
da da...ca si mami imi zice de verdura...
dar cica sunt sanatoase frunzele alea.... biggrin.gif
si aici in borcanase este mazare cateodata!!!
eu cred ac merge...
nu i dau nici eu mult ca se baloneaza de la mazare... liwlol.gif
bafta la dieta... tzuc.gif
claudiaena
QUOTE(anku @ Mar 10 2010, 05:05 PM) *
dc tu crezi ca subst ac si arsenic sunt ok in alimentatia noastra ...
este o datorie absolut civica sa raspandesc zvonul ca pangacius crescut in vitnam este o bomba chimica
si ar mai fi faptul ca acest peste a suferit modificari genetice...
cum spunea si in unul din articole...dumnezeu sa-i ierte p cei care fac asta...
cat despre pestele din Ro...no comment
nu stiu de ce nu ar fi ok...sunt norme europene care spun clar ca apa tb tinuta curata
dar dc tanti Maria si Coana Lenuta nu vor sa puna uleiul din cratita intr-o punguta si sa nu-l arunce la chiuveta
iar plasticul aruncat in Dunare... ohmy.gif
vazusem odata un articol ma speriasem ...un munte de plastic in Dunare...
si eu dau p un peste viu de 500 gr cam 12-15 euro...asta este...
dar ...cel putin ma pot baza p pestele lor atunci cand cumpar viu...

asta este...
dar nu putem compara Pangacius cu alte soiuri de peste..parerea mea...
acum...dc tu crezi ac e ok... tzuc.gif

Cred ca nu ma fac inteleasa, dar pangasius mersi de informatii, dar cum nu ne innebuneam dupa el nici nu imi pare rau ca nu mai consum. Oricum, nu stiam si de acum nu mai consum deloc. Pastravul pe aici nu e decat de acvacultura, deci nici o sansa sa consum eco, iar crap asa cum ai zis si tu ori acvacultura ori peswcuit, nu e mare diferenta. Iar somon nu prea m-am uitat de care e... doh.gif Iar alte tipuri de peste nu prea a mers, adica sardele am luat o singura data si nu prea ne-a placut, cod si alte tipuri nu am luat si nici nu stiu cum sa-l fac, salaul, nu prea ne place(i-am dat o singura data lui Mihai si abia l-a papat). Stii ce ne mai place sprot, Asta e bun sau ba? E mereu congelat sau afumat, pe aici, dar il mancam nesanatois, si anume prajit in ulei.... Accept cu placere sfaturile tale si nu ma supar deloc... Nu stiu sa gatesc fructe de mare si am mancat o data la cineva si sotul si cu Maria au fost f reticenti, si creveti de vreo cateva ori si mi s-au parut bestiali....
Mai zi-ne si noua cum gatesti tu peste, ca eu sunt innebunita dupa el... Si i-am molipsit si pe ai mei....
Oricum multam de informatii si pupicei....
claudiaena
Geo, schema de care spuneai tu nu este identica la toti copiii. Este f diferita si la noi a contat data nasterii, ora si apoi am completat o fisa kilometrica despre copil, adica ora la care se trezeste, la care se culca, cum mananca, ce mancaruri ii plac, cum doarme, cum e ziua, etc... Pe baza la fisa asta ne-a dat schema si am sa o fotografiez pe a Mariei si am sa o pun.... Granulele sunt destul de ieftine, un tub ajunge in medie intre 2 sapt si o luna si costa cam 4 lei-5 lei....Consultatia la medic a durat vreo ora jumate si Maria facea ca trenu'...
uite schema mariei... in partea de sus scrie cele 7 zile ale saptamanii, iar remediile sunt colorate de mine ca sa le observ mai rapid. Daca cauti pe net o sa vezi ca marea majoritate sunt ptr raceala, pofta de mancare, somn agitat etc....
claudiaena
A si uitasem, primele 3 remedii se dau la toti copiii si adultii, la trezire, nu neaparat la 8 dimineata...eu ii mai dau lui Mihai cand mi se pare ceva in neregula. Ca si osccilo, care nu imi lipseste din casa....
claudiaena
A si uitasem.... Pupam o mamica si o fetita frumoase foc(Denisa si Daniela).... Bine ati revenit, ca m-am alaturat si eu inca o mamica de baietzuc, si ne ingramadeam toti pana acum sa o fermecam pe Andreutza.... DE acum gata, mai avem o fetita careia sa incepem sa-i facem curte....
Iancu ca intotdeauna e o dulceatza de baietzel si eu sunt invidioasa pe tine Simina ca i-ai dat carlionti.... Vreau si eu macar ptr Mihai un carliont.....
Ce ati facut la medic....? V-a schimbat tratamentul....? Pupici si multa sanatate si sa vii cu vesti bune....
Rose si Miahai e mai marait ca niciodayta... Iar l-am evacuat pe tati din dormitor si Mihai se foieste si scanceste si ofteaza si iarasi l-am pierdut din pat.... Se plimba toata noaptea ca nu isi gaseste pozitia si cu ochii inchisi se tranteste pe unde apuca, si stau eu de planton toata noaptea dar uneori ma mai fura somnul si gata iar l-am cules de pe jos.... doh.gif Iar gingiile stau sa pocneasca, si abia astept... Si iar face kk de cateva ori si moale....of,of,of....
anku
QUOTE(claudiaena @ Mar 10 2010, 03:51 PM) *
Cred ca nu ma fac inteleasa, dar pangasius mersi de informatii, dar cum nu ne innebuneam dupa el nici nu imi pare rau ca nu mai consum. Oricum, nu stiam si de acum nu mai consum deloc. Pastravul pe aici nu e decat de acvacultura, deci nici o sansa sa consum eco, iar crap asa cum ai zis si tu ori acvacultura ori peswcuit, nu e mare diferenta. Iar somon nu prea m-am uitat de care e... doh.gif Iar alte tipuri de peste nu prea a mers, adica sardele am luat o singura data si nu prea ne-a placut, cod si alte tipuri nu am luat si nici nu stiu cum sa-l fac, salaul, nu prea ne place(i-am dat o singura data lui Mihai si abia l-a papat). Stii ce ne mai place sprot, Asta e bun sau ba? E mereu congelat sau afumat, pe aici, dar il mancam nesanatois, si anume prajit in ulei.... Accept cu placere sfaturile tale si nu ma supar deloc... Nu stiu sa gatesc fructe de mare si am mancat o data la cineva si sotul si cu Maria au fost f reticenti, si creveti de vreo cateva ori si mi s-au parut bestiali....
Mai zi-ne si noua cum gatesti tu peste, ca eu sunt innebunita dupa el... Si i-am molipsit si pe ai mei....
Oricum multam de informatii si pupicei....

habar nu am...
noi in cuptor in folie facem mult...
nu stiu mare lucru de peste...dar pangacius am vrut si eu sa iau
si mamicile de oct m-au informat...
apoi am mai citit eu..a fost si la tv...
la cam toti pestii le baga medicamente ca sa nu inebuneasca sa zicem asa..
din cauza ca locurile crescatoriei sunt prea mici
exact numai ppestele pescuit
dar si atunci sunt probl din cauza plasticului
oricum e mai bine ca pangacius
am crezut ca te-a deranjat ca am insistat asupra lui pangacius biggrin.gif
ce sa facem???
din tot raul alegem ce este mai bun!!!° sad.gif
simina_ana
Salutari si de la noi.....cam tarziu dar am tras un pui de somn mai lung.....biggrin.gif

Petronici poti sa pui si mazare si fasole si pastai....dar din cate stiu eu mazarea si fasolea baloneaza.....Dar poti sa le fierbi separat , schimband apa de cateva ori si apoi sa le adaugi in supa. Acolo scrie ca poti sa pui cat mai multe legume ....Eu am zis ca o sa incerc sa pun si zarzavaturi, cand o sa reiau cura, dupa Paste. Parerea mea, fa-ti supa cu ce iti place si cu ce gusturi preferi. SIgur va fi delicioasa. Eu cred ca te-ai speriat ca nu va avea nici un gust ca nu pui sare oFloare.gif ....dar iti garantez ca o sa ramai uimita. Plus ca e buna la gust si rece si calda.

Noi am fost la medic si ne-am mai intors cu o reteta pentru Ventolin. Mai continuam 3 zile cu Klacid, Panadol , Mucosolvan dar mai luam si Ventolin. Diagnostic azi: bronseolita acuta. Eram sigura ca e ceva ca horcaia inca si mai facea si febra. SA vedem acum pana vineri. A zis ca daca e tot asa ,sa o sun si vedem ce facem. S-a ingrijorat ca nu vrea sa pape si sa bea si ca e chin mare cu tratamentul. Mi-a spus ca risca sa intre pe perfuzii in ritmul asta. Asa ca am zis ca trebuie sa facem cumva sa ia medicamantele. Cand i-am dat azi Ventolinul i l-am dat din seringa....in jumatate de ora 2,5 ml ce-i drept....dar macar l-a luat. Nu va spun de cate ori am aplaudat si l-am laudat....dar daca a mers....smile.gif Tot asa l-am convins sa stea la aspirat si acum intinde singur nasucul....O sa ne facem bine noi..!!

pupi
geocoto
QUOTE(claudiaena @ Mar 10 2010, 04:01 PM) *
Geo, schema de care spuneai tu nu este identica la toti copiii. Este f diferita si la noi a contat data nasterii, ora si apoi am completat o fisa kilometrica despre copil, adica ora la care se trezeste, la care se culca, cum mananca, ce mancaruri ii plac, cum doarme, cum e ziua, etc... Pe baza la fisa asta ne-a dat schema si am sa o fotografiez pe a Mariei si am sa o pun.... Granulele sunt destul de ieftine, un tub ajunge in medie intre 2 sapt si o luna si costa cam 4 lei-5 lei....Consultatia la medic a durat vreo ora jumate si Maria facea ca trenu'...
uite schema mariei... in partea de sus scrie cele 7 zile ale saptamanii, iar remediile sunt colorate de mine ca sa le observ mai rapid. Daca cauti pe net o sa vezi ca marea majoritate sunt ptr raceala, pofta de mancare, somn agitat etc....


Multumesc Claudia de schema.Insistasem mai mult sa o intrebi pe colega ta pentru ca vreau sa o trimit pe mama in tara la un Dr homeopat si sa stie in principiu ce sa intrebe ca uneori daca nu pui tu intrebari ei "uita sa-ti spuna"...Vreau sa incerc si asa ca sincer cand ma intalnesc cu cate vreo mamica si ii povestesc prin ce am trecut cu piticul parca mi se face pielea de gaina.Si daca tot i-a dat baietelului respectiv cat de cat pentru acelasi lucru tratament sa stiu ce sa intreb, nu?Ti-am zis daca se poate, daca nu asta e incercam pana gasim o solutie ce sa facem..

Azi l-am dus la un grup de copii si nu pricepea de ce nu poate intra in casuta de copii.Cand incerca sa intre dadea cu capul wacko.gif si se aolea si iar vroia sa intre si iar dadea cu capul wacko.gif iar se aolea...tot asa pana s-a prins el cum sta treaba biberon.gif si apoi nu mai putea de bucurie.
Era si un tatic acolo mai stangaci care ne-a impresionat pe toate, avea un baietel de 2 ani juma si tocmai isi pierduse sotia in accident de masina sad.gif Asta m-a facut sa ma gandesc ca trebuie sa pun niste hartii in ordine daca se intampla ceva D-ne fereste cu noi sa nu ii ia statul de aici totul si sa lase copilul pe drumuri.
Nu intelegeam eu de ce niste prieteni romani de aici de cate ori plecau undeva si copila ramanea acasa zburau separat...
Ma duc si eu la nani ca parca m-am jucat eu la club si nu Lucas...

Adriana astept sa-mi spui ca sunteti mai bine.Da uite ca nu m-am gandit ca poate ajunge la perfuzii daca refuza sa se alimenteze.Aveti grija deci!!!

Claudia tot nu ai lipit patul de perete sau nu ai cum de il pierzi pe bietul copil din pat?

Anku cand simti ca ceva nu este in ordine cu puiul dau orice numai sa-l vad bine, de-asta am si intrebat de schema respectiva.Daca un Dr homeopat nu-i bun asta nu inseamna ca toti sunt la fel.Ma bucur ca voi nu ati avut nevoie, sa-l tina D-l sanatos pe puiul tau chiar daca este mai zvapaiat este cel mai bine decat bolnavior.

Rose ce mai ziceti ca nu ne mai nimerim pe aceeasi "frecventa".. floare2.gif

Petronici succes la cura.Sunt alaturi de tine si te sprijin virtual.La voi se poate face miscare in jurul vostru?bicicleta, role, piscina?As opta si pentru asta mai degraba decat ceva drastic.

Pup,
Geo
anku
QUOTE(claudiaena @ Mar 10 2010, 04:01 PM) *
Geo, schema de care spuneai tu nu este identica la toti copiii. Este f diferita si la noi a contat data nasterii, ora si apoi am completat o fisa kilometrica despre copil, adica ora la care se trezeste, la care se culca, cum mananca, ce mancaruri ii plac, cum doarme, cum e ziua, etc... Pe baza la fisa asta ne-a dat schema si am sa o fotografiez pe a Mariei si am sa o pun.... Granulele sunt destul de ieftine, un tub ajunge in medie intre 2 sapt si o luna si costa cam 4 lei-5 lei....Consultatia la medic a durat vreo ora jumate si Maria facea ca trenu'...
uite schema mariei... in partea de sus scrie cele 7 zile ale saptamanii, iar remediile sunt colorate de mine ca sa le observ mai rapid. Daca cauti pe net o sa vezi ca marea majoritate sunt ptr raceala, pofta de mancare, somn agitat etc....

Parca nu sunt sarurile Schüssler???
anku
QUOTE(geocoto @ Mar 10 2010, 10:30 PM) *
Multumesc Claudia de schema.Insistasem mai mult sa o intrebi pe colega ta pentru ca vreau sa o trimit pe mama in tara la un Dr homeopat si sa stie in principiu ce sa intrebe ca uneori daca nu pui tu intrebari ei "uita sa-ti spuna"...Vreau sa incerc si asa ca sincer cand ma intalnesc cu cate vreo mamica si ii povestesc prin ce am trecut cu piticul parca mi se face pielea de gaina.Si daca tot i-a dat baietelului respectiv cat de cat pentru acelasi lucru tratament sa stiu ce sa intreb, nu?Ti-am zis daca se poate, daca nu asta e incercam pana gasim o solutie ce sa facem..

Azi l-am dus la un grup de copii si nu pricepea de ce nu poate intra in casuta de copii.Cand incerca sa intre dadea cu capul wacko.gif si se aolea si iar vroia sa intre si iar dadea cu capul wacko.gif iar se aolea...tot asa pana s-a prins el cum sta treaba biberon.gif si apoi nu mai putea de bucurie.
Era si un tatic acolo mai stangaci care ne-a impresionat pe toate, avea un baietel de 2 ani juma si tocmai isi pierduse sotia in accident de masina sad.gif Asta m-a facut sa ma gandesc ca trebuie sa pun niste hartii in ordine daca se intampla ceva D-ne fereste cu noi sa nu ii ia statul de aici totul si sa lase copilul pe drumuri.
Nu intelegeam eu de ce niste prieteni romani de aici de cate ori plecau undeva si copila ramanea acasa zburau separat...
Ma duc si eu la nani ca parca m-am jucat eu la club si nu Lucas...

Adriana astept sa-mi spui ca sunteti mai bine.Da uite ca nu m-am gandit ca poate ajunge la perfuzii daca refuza sa se alimenteze.Aveti grija deci!!!

Claudia tot nu ai lipit patul de perete sau nu ai cum de il pierzi pe bietul copil din pat?

[b]Anku cand simti ca ceva nu este in ordine cu puiul dau orice numai sa-l vad bine, de-asta am si intrebat de schema respectiva.Daca un Dr homeopat nu-i bun asta nu inseamna ca toti sunt la fel.Ma bucur ca voi nu ati avut nevoie, sa-l tina D-l sanatos pe puiul tau chiar daca este mai zvapaiat este cel mai bine decat bolnavior.
[/b]
Rose ce mai ziceti ca nu ne mai nimerim pe aceeasi "frecventa".. floare2.gif

Petronici succes la cura.Sunt alaturi de tine si te sprijin virtual.La voi se poate face miscare in jurul vostru?bicicleta, role, piscina?As opta si pentru asta mai degraba decat ceva drastic.

Pup,
Geo

a fost si cumnate-meu cu copii si ptr el
la vreo 2 renumiti vezi doamne...
la vreo 300-400 km
s-a dus bou si s-a intors vaca
am citit mult de minunile astea
raman la parerea ca este autosugestie iar la copii nu actioneaza
era doar un sfat gratis...
si eu ma bucur ca nu am avut probleme prea mari...
probabil borcanelele ne-au ajutat smile.gif ca in rest nici o vit nu am luat...
va dorim si noi sanatate..
si chiar era doar un sfat..e pacat de bani...
dsar cum zici tu...dc crezi ca va fi ok...de ce nu??? tzuc.gif
anku
alte minuni...
mi s-a parut ca sunt sarurile astea la Claudia dar nu este...
poate ptr somn iau si eu...ma mai gandesc... liwlol.gif
e interesant..
si-au facut bine de tot prezentarea
am acasa cartea...
http://www.leacuri.net/index-Dateien/saruri_tisulare.htm
simina_ana
Fetele....cum se prepara siropul din ridiche neagra?....Ca auzisem undeva si nu mai stiu....poate e mai eficient pt tuse la Iancu, ca ma ingrozesc cand il aud cum haraie....
L-am si cantarit....are 13.125.....a slabit de duminca de la 13.4 kg....dar macar acum seara l-am pacalit si a luat Ventolin si Panadol din seringa...Lapticul cu antibiotic doar pe jumate....cred ca maine dimineata incerc sa-i dau antibioticul in seringa....acum cautam sa vad cum as putea sa-l conving sa bea lichide....citesc tot felul de nebunii pe net....

Geo...pana la urma la tratament "homo" te opresti? Sa dea Doamne Doamne sa fie bien si sa-l puna pe picioare pe Lucas....

Pupam toati bebeii si mamicile...
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Mar 11 2010, 02:53 AM) *
Fetele....cum se prepara siropul din ridiche neagra?....Ca auzisem undeva si nu mai stiu....poate e mai eficient pt tuse la Iancu, ca ma ingrozesc cand il aud cum haraie....
L-am si cantarit....are 13.125.....a slabit de duminca de la 13.4 kg....dar macar acum seara l-am pacalit si a luat Ventolin si Panadol din seringa...Lapticul cu antibiotic doar pe jumate....cred ca maine dimineata incerc sa-i dau antibioticul in seringa....acum cautam sa vad cum as putea sa-l conving sa bea lichide....citesc tot felul de nebunii pe net....

Geo...pana la urma la tratament "homo" te opresti? Sa dea Doamne Doamne sa fie bien si sa-l puna pe picioare pe Lucas....

Pupam toati bebeii si mamicile...

Neatza!
Siropul de ridiche neagră amestecat cu miere calmează tusea și,
în același timp, ne ajută să scăpăm mai repede de virozele respiratorii.
Pentru pregătirea siropului, în ridiche se face o scobitură în care se pune miere,
apoi se lasă minim 12 de ore, ideal 24 de ore, într-un loc călduros. Din acest sirop, copiii pot lua două-trei lingurițe,
iar adulții – trei-patru linguri pe zi.
În viroze sau bronșite poate fi folosită și salata de ridichi(ridichea data pe razatoare),
asezonată cu oțet de mere și ulei de măsline.
Da balonari si gura urit mirositoare.

Stiu pe cineva care facea asa: punea intr-un castronel un rand de felii de ridiche unul de miere sau zahar....si punea vreo 3-4 straturi..........si lasa de seara pina dimineata apoi colecta siropelul intr-un recipient. Altcineva mi-a zis ca radea ridichea, si tot asa turna miere peste ea.

eu am folosit de citeva ori dar e groaznic sa o razi.........eu mai rad si din degete.......e foarte tare
claudiaena
Buna fetelor....Noi iar am dormit rau.... Piticul tot cu mami si tati iar singur in sufragerie....
Geo, treaba asta e de acum cativa ani, dar o sa incerc sa iau legatura cu colega mea si sa vad daca ea a mai pastrat schema sau a aruncat-o....Eu ti-am prezentat schema de la Maria, dar mai am una, aia a fost atunci cand facuse febra si era un pic racita. Dupa aia ne-a dat-o pe asta si am continuat cca un an si nu a mai fost racita deloc....In ceea ce priveste patul, nu il pot lipi ca sunt niste dulapuri la margine care tin patul sa nu se dezmembreze, mai als ca deasupra am si niste etajere si dulapuri....
Ankule, nici eu nu am crezut si in general sunt f reticenta mai ales ca daca te-ai uitat pe ea ai vazut ca ai un stres toata ziua sa ii dai din 2 in 2 ore aproximativ granulele si sa ai grija ca piticul sa nu consume mancare cu juma de ora inainte sau dupa....Dar am ramas uimita cand am vazut ca incepand dintr-o primavara si am facut pauza peste vara ca nu era la gradi si am reinceput din toamna si am continuat pana primavara urmatoare copilul nu a facut nici un episod de febra usoara, dormea bine si papa bine....Dar am cunoscut si mamici la cre nu a functionat, ori nu au respectat schema, ptr ca rezultatele incep sa se vada dupa cel putin o luna. Nu stiu, ori ptr ca oamenii sunt asa de diferiti, dar nu cred ca are treaba cu autosugestia, ptr ca am facut si eu tratament dupa Maria tot cu schema personalizata si marturisesc ca la mine nu a avut nici o treaba, adica l-am luat degeaba....Acum fiecare face ce crede, dar la Mihai cred ca o sa merg tot pe mana homeopatului....
Oana si Rose, ce ziceti de vremea asta. Afara e urgie iarasi.... nervi.gif daca ati uitat iar viscol si ninge asa de tare ca sigur Petronici ar fi un pic invidioasa, dar daca am putea sa i-o trimitem ei....una peste alta incep sa ii invidiez pe aia din Sahara... yes.gif
Sanzi, voi ce mai ziceti....Simina, ce sa va spunem decat ca trebuie sa va faceti bine si sa recuperati cu mancarea....Daniela, tu cand ne scrii asa un roman cu nazdravaniile Denisei....
A si am uitat sa ne laudam ca eu cautam de zor in gura lui Mihai un colt de masea prin partea de jos unde e umflat tare si cand incolo e unul sus iesit....Mai avem de indurat pana ii ies toate....pupicei inca o data
claudiaena
Geo, uite m-am mai gandit si am cotrobait si am gasit si prima schema a Mariei din episodul cu febra. Stiu ca am cautat pe net si Belladona este ptr febra, de aia nu se da decat la asa ceva....Ti le pun pe amandoua si daca are cine sa ti le cumpere din tara si sa le trimita, dsau poate or fi si pe acolo... Urmatoarea schema e ptr intarirea sistemului imunitar.... Copilul nu are voie sa manance nimic cu minim un sfert de ora inainte si dupa ce se dau granulele si nu are voie deloc otet, ciocolata sau la adulti tutun si cafea(de aia probabil nu a mers la mine)
Deci iata prima schema care se da la episod de febra...

Si ptr intarirea sistemului imunitar si cu care am mers cam un an la fetita....



Daca nu gasesti nimic pe acolo, poti cauta OSCILOCCOCCINUM de la firma BOIRON si se da preventiv cate 10 granule saptamanal. Eventual iti pui telef sa sune si ii dai dimineata, de exemplu in fiecare luni....ATENTIE granulele nu se ating cu mana si daca copilul se inneaca cu ele se dizolva in putina apa. Eu i-am pus lui Mihai in biberon cu o lingura de apa ca sa fiu sigura ca le ia pe toate odata, ptr ca pe el il gadila pe gat si incepe sa tuseasca si chiar vomita....
Acum, inca o data iti spun ca pare mai greu la inceput sa respecti schema dar orele le stabilesti tu in functie de programul lui Lucas si sa treaca intre un remediu si urmatorul o ora.....
Observi ca multe se repeta, adica primele 3 care se dau la toatab lumea si Echinaceea e stabilit ca e ptr intarirea imunitatii la raceala, iar Sambucus si cuprum sunt ptr tuse, mai ales si deci actioneaza la nivelul sistemului respirator....ptr alte detalii ne mai auzim pe forum... Daca te mai pot ajuta cu ceva imi spui....
Poti incerca schema Mariei si vezi daca inregistrezi la Lucas vreun efect benefic... Eu nu spun ca sa faci asta, dar inca o data iti spun ca la Maria a avut efect...Si ce-i drept in 6 ani de gradi i-am dat antibiotic de vreo 2-3 ori/6 ani si antitermice de maximum 3 ori intr-un an....
anku
QUOTE(Rose68 @ Mar 11 2010, 07:57 AM) *
Neatza!
Siropul de ridiche neagră amestecat cu miere calmează tusea și,
în același timp, ne ajută să scăpăm mai repede de virozele respiratorii.
Pentru pregătirea siropului, în ridiche se face o scobitură în care se pune miere,
apoi se lasă minim 12 de ore, ideal 24 de ore, într-un loc călduros. Din acest sirop, copiii pot lua două-trei lingurițe,
iar adulții – trei-patru linguri pe zi.
În viroze sau bronșite poate fi folosită și salata de ridichi(ridichea data pe razatoare),
asezonată cu oțet de mere și ulei de măsline.
Da balonari si gura urit mirositoare.

Stiu pe cineva care facea asa: punea intr-un castronel un rand de felii de ridiche unul de miere sau zahar....si punea vreo 3-4 straturi..........si lasa de seara pina dimineata apoi colecta siropelul intr-un recipient. Altcineva mi-a zis ca radea ridichea, si tot asa turna miere peste ea.

eu am folosit de citeva ori dar e groaznic sa o razi.........eu mai rad si din degete.......e foarte tare

aoleoooooo
pai eu am baut tot odata
dar mi-a luat toata tusea in 6 ore
daaaaaaa....e f buna...
asta da medicament naturist bananab.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.