Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Oct 16 2009, 10:29 PM) *
Eram in facultate in sesiune si nu am dat importanta faptului ca sangeram de 2 sapatamni. AM crezut ca ma tine ciclul mai mult din cauza stresului cu examenele. Dar la ultimul examen am cazut din picioare. Am ajuns la urgente la Giulesti, iar doctorita care m-a vazut mi-i spus ca daca mai stateam asa, in 2 saptamani ajungeam la ea cu picioarele inainte. Mi-a dat tratament. Era o raceala la ovare combinata cu un chist urat. De aici si sangerarea. Dupa 10 zile de tratament mi-am revenit. Dar slabisem ingrozitor si aratam ca o fantoma.
Tot atunci mi-a dat anticonceptionale. Cu ele, dupa 5 ani mi-au trecut problemele. In decembrie 2007 am facut o gastrita urata de tot, care m-a tinut pana in februarie iar in acea perioada am facut zeci de ecografii....atunci mai aveam un chist pe ovarul stang dar era deja f mic....cand mi-am facut prima ecografie in sarcina, in 8 aprilie, inca il mai aveam dar mi s-a spus ca e si mai mic. La controlul de 6 sapt dupa ce-am nascut nu mai aveam nimic....


asa a avut o vara de a mea: dupa ce a nascut s-a resorbit de tot

Noapte buna bebici si mamici
anku
QUOTE(Rose68 @ Oct 16 2009, 10:49 PM) *
asa a avut o vara de a mea: dupa ce a nascut s-a resorbit de tot

Noapte buna bebici si mamici

noapte buna dragutele mele...
vaiiiiiiiiiii...rose...nu am auzit de asa ceva...e prima data cand aud...
doamne ajuta...
tzuc.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Oct 16 2009, 04:55 PM) *

Anku
pune si tu una, 2 pastilute albastre cu V pe ele in flaconul de vitaminei si da-i seara dupa ce adoarme puiutul si sa vezi ce roz devine situatia...Daca merge imi spui si aplic si eu. super.gif

De la chisturi din cate stiu eu se manifesta diferit de la femeie la femeie...Mie imi venea si de 2 ori pe luna si dureroooos si cu multe cheaguri.S-au rezolvat cu anticonceptionale si apoi au reaparut si nu le-am mai bagat in seama daca nu doare.

Pup,
Geo trandafir.gif trandafir.gif

ei naaaaaaaaa
al meu are 42..dar eu cred ca mai poate[poate ma sactioneza andreí] wub.gif
mna...la noi e alta probl...dezinteres total...sau faptul ca -i este frica de un alt nazdravan intr-adevar...
o sa-l filmez p darius...intr-o zi sa vedeti si sa nu credeti cum se comporta...
mai da....sa stii ca ma amuza ce mi-ai spus liwlol.gif
oare ce ar fi??? liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
hi hi hi... liwlol.gif
poopic la voi...si nopate buna...sa va odihniti... tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Oct 16 2009, 11:48 PM) *
eu nu am avut chist la ovare in schimb am pe glanda tiroida ( tot cu lichid)(cand ma supar am probleme de respiratie- se umfla chistul) si am avut o rana urata pe colul uterin in 2003 de a iesit papanicolau gradul 3 si biopsia: tesut infectios dar benign......... si care s-a rezolvat prin operatie.....

Nu-i asa ca trebuia sa ma laud si eu?



Of Rose......daca e sa ne cautam ...cred ca fiecare dintre noi are un monstruletz mic cu acre sa se laude.....eu pe langa chist recunosc....mai am un monstruletz.....pe creier... liwlol.gif la cat de maniaca sunt cu anumite chestii ....uneori si eu ma intreb cum de ma mai suport.... wub.gif
simina_ana
Pastiluta albastra cu V.....unde ....? cine....???? Mai bine imi dati mie una....ca io ......libi....ala... liwlol.gif e in vacanta....s-a mutat la vecinu...nu stiu.... l-am pierdut.... liwlol.gif liwlol.gif ...cert e ca nu il mai gasesc deloc... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif ....
Apoi fetelor...daca eu am patit asta dupa un copil.....va dati seama ca dupa al 3 lea bebe....pot sa ma duc la manastire linistita? liwlol.gif liwlol.gif asa ca....nu vorbiti de lucruri sfinte.... wub.gif
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Oct 16 2009, 11:49 PM) *
asa a avut o vara de a mea: dupa ce a nascut s-a resorbit de tot

Noapte buna bebici si mamici



Noapte buna mamico!
Noapte buna Andreea!!!

sinzigm
Fetelor mai spre seara m-a apucat o durere brusca pe sub burta si m-am dus la toaleta sa vad daca nu vine si A VENIT!!!oRICUM ASA CEVA NU AM MAI PATIT NICIODATA,NU MI-A INTARZIAT NICI MACAR INTR-O LUNA...as vrea eu sa fie asa usor ca acasa sa te duci numai la spital si sa-ti si faca teste si altele.aici daca nu considera doctorul de familie ca ar trebui sa te duci,atunci n-ai nici o sansa decat daca ai bani pt particular,apoi credeti-ma fetelor imi vine tare greu sa dau 120 de lire pt un ecograf.Astept sa merg acasa in decembrie,ca asa am zis ca mergem acasa de Craciun si daca nu ma doare nimic pana atunci,am sa merg sa fac niste investigatii sa vad care e treaba.Chestia e ca si eu am avut luna trecuta un CM destul de dureros,cu multe cheaguri,dar cred ca eram racita si de aceea.Oricum la mine era mereu destul de dureros,si ma tinea 6,7 zile deci era cam nasol,dar am facut o gramada de ecografe si inainte sa raman insarcinata si niciodata nu mi-au spus ca as avea chist.Adevaru e ca luna trecuta dupa cateva zile de la CM m-au apucat si pe mine niste ameteli si niste transpiratii de toata frumusetea si apoi brusc o durere de cap,care a trecut cu flamexin,eu am zis ca oi fi fost slabita cum am pierdut atata sange.Acum iara am fost ametita,dar nu chiar asa tare incat sa trebuiasca sa ma intind in pat neaparat,am transpirat foarte tare si m-a tot dudrut capul,dar dupa vreo 3 ore dupa ce a venit a fost o.k.Oricum se intampla ceva ciudat cu mine si nu stiu ce,pt ca m-am si ingrasat tare si nu mai reusesc sa slabesc chiar daca nu mananc asa mult.Se pune orice pe mine,iar iainte de sarcian aveam 48 de kg-aceasta era greutatea mea constanta48-50kg,nu mai mult nici mai putin,iar acum am 66.M-am ingrasat 4 kg in 4 luni decand am venit in Londra....Testele de tiroida au iesit ok,deci nu stiu la ce dereglari hormonale sa ma gandesc...Nu stiu,sunt tare curioasa ce se intampla cu mine,dar sper sa nu fie nimic grav si sa ii dau de capat.

Rose:sa stii ca si eu cand ma supar tare mai nou,nu prea pot respira bine si am avut o perioada acum cateva luni cand simteam mereu ca am un nod in gat.A durat vreo luna si ceva senzatia si simteam ca innebunesc asa era de neplacut!!!

Geo:daca a facut temperatura 40 eu zic ca nu e de la dintisori.Si lui Matei ii ies 2 odata,dar nu a facut mai mare de 38.El face peste 38 doar cand prinde ceva virusi si atunci stiu ca e ceva cu el si nu e de stat!

Simina:il pupam pe Iancu si dau mana cu tine,uneori cred ca am si eu ceva gargauni pe creier!!!!

Pupam si pe Darius de noapte buna si Adelin tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(sinzigm @ Oct 17 2009, 01:33 AM) *
Fetelor mai spre seara m-a apucat o durere brusca pe sub burta si m-am dus la toaleta sa vad daca nu vine si A VENIT!!!oRICUM ASA CEVA NU AM MAI PATIT NICIODATA,NU MI-A INTARZIAT NICI MACAR INTR-O LUNA...as vrea eu sa fie asa usor ca acasa sa te duci numai la spital si sa-ti si faca teste si altele.aici daca nu considera doctorul de familie ca ar trebui sa te duci,atunci n-ai nici o sansa decat daca ai bani pt particular,apoi credeti-ma fetelor imi vine tare greu sa dau 120 de lire pt un ecograf.Astept sa merg acasa in decembrie,ca asa am zis ca mergem acasa de Craciun si daca nu ma doare nimic pana atunci,am sa merg sa fac niste investigatii sa vad care e treaba.Chestia e ca si eu am avut luna trecuta un CM destul de dureros,cu multe cheaguri,dar cred ca eram racita si de aceea.Oricum la mine era mereu destul de dureros,si ma tinea 6,7 zile deci era cam nasol,dar am facut o gramada de ecografe si inainte sa raman insarcinata si niciodata nu mi-au spus ca as avea chist.Adevaru e ca luna trecuta dupa cateva zile de la CM m-au apucat si pe mine niste ameteli si niste transpiratii de toata frumusetea si apoi brusc o durere de cap,care a trecut cu flamexin,eu am zis ca oi fi fost slabita cum am pierdut atata sange.Acum iara am fost ametita,dar nu chiar asa tare incat sa trebuiasca sa ma intind in pat neaparat,am transpirat foarte tare si m-a tot dudrut capul,dar dupa vreo 3 ore dupa ce a venit a fost o.k.Oricum se intampla ceva ciudat cu mine si nu stiu ce,pt ca m-am si ingrasat tare si nu mai reusesc sa slabesc chiar daca nu mananc asa mult.Se pune orice pe mine,iar iainte de sarcian aveam 48 de kg-aceasta era greutatea mea constanta48-50kg,nu mai mult nici mai putin,iar acum am 66.M-am ingrasat 4 kg in 4 luni decand am venit in Londra....Testele de tiroida au iesit ok,deci nu stiu la ce dereglari hormonale sa ma gandesc...Nu stiu,sunt tare curioasa ce se intampla cu mine,dar sper sa nu fie nimic grav si sa ii dau de capat.

Rose:sa stii ca si eu cand ma supar tare mai nou,nu prea pot respira bine si am avut o perioada acum cateva luni cand simteam mereu ca am un nod in gat.A durat vreo luna si ceva senzatia si simteam ca innebunesc asa era de neplacut!!!

Geo:daca a facut temperatura 40 eu zic ca nu e de la dintisori.Si lui Matei ii ies 2 odata,dar nu a facut mai mare de 38.El face peste 38 doar cand prinde ceva virusi si atunci stiu ca e ceva cu el si nu e de stat!

Simina:il pupam pe Iancu si dau mana cu tine,uneori cred ca am si eu ceva gargauni pe creier!!!!

Pupam si pe Darius de noapte buna si Adelin tzuc.gif



Ufff....fetita rea....vezi? daca ti-a trebuit:bananab: bananab.gif bananab.gif ...te-ai speriat ...si ne-ai tinut si pe noi in suspans...liwlol.gif liwlol.gif

Acuma serios....bine ca au venit.....dar oricum cand vii acasa e bine sa te duci sa faci niste investigatii...ca nu-i normal....
Cat priveste ingrasatul....eu zic ca-i din cauza hormonilor....corpul nostru a trecut prin niste schimbari fantastice....si inca dureaza pana trece efectul....


Iar de gargauni.....am destui...vand ...daca vrea cineva sa cumpere liwlol.gif .......ai mei "e unici"....

Va pup fetelor....ca vad ca am luat-o razna....cred ca e bine sa nu mai stau asa tarziu pe net....ca-mi stric si mai rau gargaunii....

Noapte Buna!!!
simina_ana
Ia uitati ce am gasit pe alt topic.....sper sa nu va suparati ca l-am copiat si "l-am adus" aici....mie mi s-a parut interesant

DEZVOLTAREA NEUROPSIHICA
Aprecierea regimului de activitate si odihna
a copiilor cu vârste 0-3 ani


Aprecierea dezvoltarii neuropsihice pentru varstele 0-3 ani se face inregistrand raspunsurile organismului intr-un inventar de reactii comportamentale considerate ca normale pentru fiecare varsta.

1. IN CADRUL COMPORTAMENTULUI MOTOR, se urmaresc:
- motricitatea in decubit dorsal (cap, trunchi, membre)
- motricitatea in decubit ventral (cap, trunchi, membre)
- pozitia sezand, posturi de echilibru
- ortostatismul, mersul, alergarea
- controlul vertical, deplasarea pe verticala (urcat, coborat scara).

PRINCIPALELE REPERE:
a) In DECUBIT DORSAL: - la 15 zile – tine capul flectat lateral;
- la 3 luni – mentine capul in plan median;
- la 4 luni – sustinut de antebraț ridica capul si umerii;
- la 6 luni – se intoarce din pozitia dorsala in pozitia ventrala.
In DECUBIT VENTRAL:
- la 1 luna – isi desprinde barbia, cateva momente, de planul patului
- la 2 luni – ridica pentru cateva momente capul si umerii
- la 3 luni – ia sprijin pe antebrate si tine capul si umerii ridicati
- la 8 luni – se intoarce din pozitie de decubit ventral in pozitie de decubit dorsal
c) DEZVOLTAREA POSTURILOR (pozitia așezat, ortostatismul, mersul):
- la 3 luni – ajutat isi mentine capul cu dificultate
- la 5 luni – șade cu sprijin
- la 7 luni – șade fara sprijin, scurt timp
- la 8 luni – șade fara sprijin, timp indelungat
- la 9 luni – se ridica din pozitie culcat in pozitie asezat
- la 8-10 luni – se târește, se ridica in picioare cu ajutor
- la 9-11 luni – merge cu sprijin
- la 12 luni – merge fara ajutor (se considera patologica intarzierea peste 18 luni)
- la 15 luni – se ridica si se aseaza singur; merge mai bine; se apleaca pentru a lua jucaria
- la 16 1/2 luni – merge lateral
- la 18 luni – se poate ridica pe varful picioarelor
- la 21 luni – fuge, insa cu genunchii in extensie; merge inapoi cu spatele, urca cateva trepte de scara fara ajutor
- la 24 luni – loveste o minge cu piciorul, fara sprijin; se cațără pe un scaun
- la 30-33 luni – poate merge pe vârfuri; merge pe o linie dreapta; poate sta intr-un picior;
- la 36 luni – pedaleaza pe bicicleta, urca si coboara scara alternand picioarele pe fiecare treapta.
d) COORDONAREA MOTORIE
- la 2-3 luni – e prezent reflexul tonic al mâinii
- la 4 luni – apuca cu toata mâna
- la 6 luni – apuca cu degetele flectate
- la 8-9 luni – apuca cu degetul mare opozabil
- la 11-12 luni – apuca cu pensa police-index
- la 5-6 luni – intinde mana dupa obiecte
- la 6-7 luni – isi trage cearceaful de pe cap
- la 8 luni – poate tine in fiecare mana o jucarie
- la 9 luni – trece un obiect dintr-o mana in alta
- la 15 luni – suprapune 2 cuburi; introduce bile intr-un flacon, bea singur din cana, foloseste lingurita neîndemânatec
- la 18 luni – suprapune 3 cuburi
- la 2 ani – suprapune 4 cuburi, răsfoiește o carte fila cu fila; deseneaza ghemul; duce lingurita fara sa verse mâncarea; își scoate ciorapul
- la 21/2 ani – suprapune 6 cuburi; insira inele si bile de lemn pe o tijă; înșurubează un capac; îsi pune singur caciula
- la 3 ani – suprapune 9-10 cuburi; insira margele pe ata; se joaca cu papusa (jocuri cu tema); deseneaza cercul; linii orizontale si verticale; manâncă singur fară sa se murdărească; își pune pantofii; se spala pe mâini.

2. IN CADRUL COMPORTAMENTULUI COGNITIV, se urmaresc:
- receptivitatea generala la stimuli;
- activitatea de perceptie si reprezentare;
- memoria verbala (recunoasterea, descrierea in imagini);
- cunoasterea si operarea cu forme geometrice, orientarea in spatiu;
- activitatea de constructie;
- activitatea de reproducere grafica;
- caracteristici calitative de varsta.

Funcțiile cognitive de baza sunt: atentia, memoria, gandirea. Acestea se dezvolta prin invatare.
ATENTIA – la nou-nascut este captata numai de stimuli puternici si pentru scurte momente;
- la 2 luni- captata de sunete;
- la 12 luni – devine interesat de detalii;
- între 1 si 3 ani – atentia rămâne labila, difuza, involuntara, durata mentinerii atentiei active nedepășind 5-7 minute.
PERCEPTIA – este prezenta inca de la nastere;
- in primele 6 luni de viata percepțiile au loc in domeniul senzoriului de aproape (gust, miros, tactilkinestezice, sensibilitate termica)
- perceptia vizuala permite copilului sa coordoneze activitatea de manipulare, comparare, raportare in spatiu, la propria schema corporala; sa recunoasca forma rotunda la 15-18 luni; forma patrata la 21 luni; forma triunghiulara la 24 luni.
- La 1 an arata la cerere ochii, gura, nasul
- La 21 luni arata 4-5 parti ale corpului propriu
- La 12 luni percepe si reproduce imitand gesturi, acte, actiuni simple, indeplineste ordine simple
- La 18 luni identifica obiecte cunoscute, confrunta perceptiile actuale cu reprezentari
- La 30 luni percepe drumul pentru plimbare, imprejurimile locuintei.
REPREZENTAREA
– la 8 luni arata obiectele ascunse dupa ecran
– la 2 ani copilul cunoaste si recunoaste obiectele ca purtatoare ale semnificatiilor de intrebuintare
MEMORIA – este activa, involuntara, cu mare capacitate de pastrare
- memoria verbala este foarte activa


3. IN CADRUL COMPORTAMENTULUI VERBAL, se urmaresc:
- ganguritul, vocale, consoane;
- pronuntia de silabe;
- limbajul pasiv;
- limbajul activ;
- structura gramaticala a limbajului vorbit.
Pentru dezvoltarea vorbirii este necesara integritatea functionala a organelor fonatiei, auzului si a centrilor corticali corespunzatori.
- la 1 luna – trece de la tipatul monoton la tipatul modulat ca rudiment de semnalizareal unor nevoi si afecte pozitive sau negative
- de la 6 luni – articuleaza imitand grupe de sunete din cuvintele pronuntate de cei din jur
- dupa 7-9 luni – se realizeaza intelegerea cuvintelor
- la 10-12 luni – imita cuvintele pronuntate de cei din jur
- la 12-15 luni – exprima dorinte sau afecte
- la 13-14 luni – cuvintele sunt aplicate la obiecte sau persoane; pune intrebari cu privire la denumirea obiectelor si persoanelor
- la 20 luni – exprima verbal judecati elementare, se denumeste pe sine la persoana a III-a
- la 18-21 luni – construieste propozitii cu verbe
- la 24 luni – intelege 200-400 cuvinte dintre care 200 reprezinta fondul activ; propozitiile sunt corecte sintactic
- in al 3-lea an foloseste corect pronumele personal “eu”. La sfarsitul anului al 3-lea incepe sa se exprime in fraze.
Daca nu se ating aceste trepte => intarziere in dezvoltarea neuropsihica.


4. IN CADRUL COMPORTAMENTULUI SOCIAL-AFECTIV, se urmaresc:
- diferentierea reactiilor afective;
- imitatia si comunicarea afectiva;
- activitatea de joc cu adultul si copiii;
- manifestarea de independenta si autoservirea.
Repere:
- la 3 luni – isi manifesta bucuria la auzul vocilor cunoscute sau la vederea persoanelor care il ingrijesc
- la 4 luni – reactioneaza la modificarile mimicii si ale dispozitiei cand este mangaiat sau certat
- la 5 luni – plange cand persoanele apropiate se indeparteaza
- la 8 luni – se bucura cand i se vorbeste mângâietor, arată teama in contact cu unele obiecte sau persoane, plânge când este certat
- la 12 luni – doreste sa actioneze independent pentru autoservire (sa manance, sa se imbrace)
- la sfârșitul anului al 2-lea capata controlul verbal al activitatii psihoafective
- dupa 2 ani se apropie de alti copiii dar nu ii trateaza ca parteneri, ci ca jucarii
- de la 2 1/2 ani – apar momentele de opozitie fata de adulti (prima faza de incapatanare)
- catre 3 ani simte nevoia unei apropieri active de alti copii.



REGIMUL DE ACTIVITATE SI ODIHNA
PERIOADA 0-3 ANI

REGIMUL EDUCATIV in perioada 0-3 ani se realizeaza in cadrul timpului de veghe. Prin TIMP DE VEGHE se intelege perioada cand se poate actiona pentru dezvoltarea capacitatii copilului de a receptiona stimuli din mediul ambiant, de a se deplasa, de a-si dezvolta limbajul, functiile de cunoastere, comprtamentul adecvat mediului inconjurator. Timpul de veghe se utilizeaza pentru: alimentatie,
igiena individuala,
exercitii fizice,
activitate propriu-zisa = joc
Timpul de veghe cuprinde 4 perioade bine delimitate. =>
1. PERIOADA INLATURARII INHIBITIEI din timpul somnului; in aceasta perioada sistemul nervos al copilului trebuie putin solicitat; aceasta perioada este folosita pentru igiena individuala (spalare, imbracare, etc).
2. PERIOADA CAPACITATII OPTIME de munca a sistemului nervos. Aceasta perioada variaza ca durata in functie de varsta copilului astfel: sugar – 7-10 min.
2 ani - 10-12 min.
3 ani - 10-15 min.
3. PERIOADA SCADERII TREPTATE a capacitatii de munca a sistemului nervos. Aceasta perioada se utilizeaza pentru intarirea legaturilor nervoase formate anterior (reluarea exercitiilor, cunostintele noi predate).
4. PERIOADA SCADERII RAPIDE a capacitatii de munca a sistemului nervos; in aceasta perioada se iau masuri privind pregatirea pentru somn a copilului.

Dezvoltarea psihologica a copilului se realizeaza prin actiunea directa a mamei (sau persoanei care il ingrijeste), prin actiunea mediului ambiant, dar si prin actiunile instinctive ale copilului manifestete prin joc si imitatie.
Pentru copil, jocul este o necesitate, o manifestare instinctiva, o forta de dezvoltare a deprinderilor motorii, o modalitate de insusire a notiunilor noi, de dezvoltare a limbajului, a functiilor de cunoastere in general, a spiritului de disciplina, a comportamentului, a intregii sale personalitati. Toate acestea ar reprezenta functiile principale ale jocului.
Dar jocul are si functii secundare: inlatura plictiseala cauzata de inactivitate, contribuie la instalarea odihnei, este un element de transmitere a ideilor, un element de manifestare sociala.
La sugar jocul are un caracter pasiv, primitiv, fara nici un scop constient, dar la sfarsitul primului an de viata el devine activ.
DIVERSE CATEGORII DE JOC
A) Jocuri senzoriale – care se bazeaza pe dezvoltarea senzatiilor: - gust
- acustice
- tactile
Jocuri motrice – care dezvolta coordonarea miscarilor, jocuri de indemanare, forta fizica (gimnastica, alergari, sarituri, aruncari).
C) Jocuri psihice urmaresc: dezvoltarea functiilor de cunoastere si afectivitate.
Sunt jocuri bazate pe comparatie si recunoastere (loto, domino), de imaginatie (nascocirea povestilor, desenelor), gandire sau inventivitate (enigme, ghicitori), reprezentare (povestiri), rationament (sah), curiozitate (jocuri noi).
Pentru dezvoltarea afectivitatii recurgem la jocuri de desen, pictura, modelaj, muzica.
Exercitarea vointei se realizeaza prin jocuri de imitatie, de inhibitie (de reprimare a miscarilor prin oprire voluntara) care contribuie la dezvoltarea capacitatii de stapanire de sine.

In primul an de viata, jocurile au un caracter de manipulare, de deplasare a jucariilor – ele sunt menite sa contribuie la dezvoltarea gandirii, coordonarea musculaturii motorii a ochiului, la formarea unor reprezentari despre obiecte.

La grupa mijlocie jocurile au caracter de imitatie.

La grupa mare se recurge la jocuri cu pronuntat caracter de creatie cu ajutorul carora la copil apar primele forme de analiza si sinteza.

Prin organizarea jocurilor la copii se urmărește:
1) dezvoltarea posibilitatii de a manipula diferite obiecte
2) dezvoltarea capacitatii de imbinare a diferitelor obiecte
3) imbogatirea cunostintelor privind proprietatile caracteristice ale unor obiecte
4) dezvoltarea posibilitatii de a trece de la o activitate fara nici un scop, la interesul de a urmari un anumit rezultat
5) urmareste formarea obisnuintei de a-si concentra atentia
6) de a imbogati preocuparile si interesul spre activitati variate
7) dezvoltarea functiilor de cunoastere, a caracterului, a intereselor, a personalitatii
8) dezvoltarea coordonarii miscarilor, a fortei fizice.


CONTINUTUL REGIMULUI EDUCATIV IN CRESE
- are ca obiectiv stimularea dezvoltarii fizice si neuropsihice a copiilor, dezvoltarea sociala in sensul educarii comportamentului, urmarindu-se dezvoltarea independentei acestora.
- In a doua jumatate a primului an de viata, se favorizeaza deplasarea prin târâre a copiilor, pe covor sau in țarcuri mari cu ajutorul jucăriilor colorate in miscare.
- In al 2-lea an de viata trebuie exersat mersul prin exercitii de deplasare in picioare sau prin exercitii ritmice, 20 de minute pe zi.
- In al 3-lea an trebuie sa se exerseze alegarea, saritura si miscarile in echilibru.

ORGANIZAREA TIMPULUI DE VEGHE LA COPIII 0-1 AN
Trebuie asigurat: - un somn suficient
- jucarii corespunzatoare
- participarea adultilor la jocul copiilor.
Până la varsta de 3 luni programul de activitate are un caracter individual, având ca scop înviorarea copilului si stimularea analizatorilor optic si vizual. Exercitiile constau din vorbirea cu glas scazut si cald, ridicarea copilului in pozitie verticala pentru câteva clipe si asezarea apoi pe abdomen. Aceste exercitii vor avea o durata de 3-4 minute.
Dupa vârsta de 3 luni programul de activitate poate fi executat in colectiv. El consta in exercitii de inviorare (se vorbeste cu copilul, este strigat pe nume, i se zâmbeste).
Urmeaza apoi exercitii de urmărire a obiectelor si a chipului mamei (persoanei de ingrijire), exercitii de intoarcere, de apucare, de asezare, culcare, de sustinere sub axile. In timpul acestor exercitii sugarului de 3-6 luni i se vorbeste tot timpul si i se stimuleaza gangurelile.
Pentru sugarii de 6-12 luni exercitiile trebuie executate individual. Se practica jocuri de înveselire, exercitii motorii (culcare, asezare, ridicare, pășire, mers).
Dupa odihna se practica exercitii pentru dezvoltarea limbajului (gângurit, silabisire, imitarea sunetelor, formarea ințelegerii cuvintelor).
Copilul nu trebuie tinut in pozitie sezânda inainte de a putea face aceasta in mod spontan, pentru evitarea deformarilor de coloana.

ORGANIZAREA TIMPULUI DE VEGHE LA COPIII 1-3 ANI
Principiile sunt: - asigurarea odihnei copiilor
- asigurarea timpului suficient destinat jocului si a jucariilor corespunzatoare
- asigurarea conditiilor de mediu fizic: spatiu, mobilier, microclimat
- adoptarea de catre personalul de ingrijire a unei atitudini individuale fata de copil ( sa se joace, sa le vorbeasca, sa se plimbe cu ei)
- activitatea sa contribuie la formarea comportamentului deprinderilor igienice, deprinderilor elementare de viata, la intarirea sanatatii copilului.

Intre 1 si 2 ani se urmareste:
1. dezvoltarea, perfectionarea si coordonarea motorie
2. dezvoltarea vorbirii
3. dezvoltarea functiilor de cunoastere (observatie, atentie, memorie, imaginatie)
4. dezvoltarea simtului ritmului
5. formarea deprinderilor generale si igienice
6. formarea relatiilor pozitive copii-copii, copii-adulti.
Exercitii: de urcare si coborare a treptelor, mersul pe scandura, trecerea peste un obstacol, jocuri cu mingea, inchiderea si deschiderea unor cutii cu capace, incheierea si descheierea unor nasturi, insirarea de inele, margele, puzzle.

Intre 2 si 3 ani se urmareste:
1. perfectionarea motricitatii
2. dezvoltarea limbajului
3. dezvoltarea functiilor de cunoastere si a simtului muzical
4. dezvoltarea trasaturilor de caracter
5. insusirea deprinderilor generale si igienice.
Dezvoltarea limbajului poate fi stimulata prin imagini desenate, povesti ilustrate.
Jocul cu papusile – poate stimula cunostintele despre haine, mobilier, vesela, alte obiecte din ambianta si in cadrul acestui joc, copilul poate schita jocuri cu roluri.
In educatia pentru curatenie, asezarea pe olita poate fi inceputa pe la varsta de 6-7 luni, de 3-4 ori/zi, nu mai mult de 5 minute.
La sfârsitul anului al 2-lea copiii sunt curati in timpul somnului de zi. Dupa 2 ani poate fi folosita așezarea pe scaunul toaletei.
De la 13 luni copilul trebuie sa cunoasca sapunul si prosopul.
La 16 luni se va antrena pentru spalarea mainilor.
De la 18 luni se va antrena pentru spalarea fetei.
Dupa 2 ani se va antrena pentru deprinderea de spalare a dintilor.
Pana la 18 luni trebuie sa stie sa foloseasca lingurita si cana.


MODEL DE PROGRAM DE VIATA
PENTRU COPIII DIN CRESA

ORA PROGRAM
730 - 800 Sculare, spalare, imbracare
800 - 830 Micul dejun
830 - 930 Jocuri si exercitii organizate
930 - 1130 Plimbare
1200 - 1230 Masa
1230 – 1300 Pregatirea pentru somn
1300 - 1530 Somnul de zi
1530 - 1600 Imbracarea
1600 - 1630 Gustarea
1630 - 1830 Plimbare
1830 - 1900 Dezbracare
1900 - 1930 Pregatirea pentru masa
1930 - 2000 Masa
2000 - 2015 Jocuri usoare
2015 - 2040 Pregatirea pentru somn
2040 Somn






ORGANIZAREA SOMNULUI
Durata somnului variaza in raport cu varsta.
In prima luna dupa nastere copilul doarme 4/5 din timp, restul de timp fiind folosit pentru hrana.
Alternanta perioadelor de somn cu cele de veghe capata un caracter de sistematizare incepand din luna a 2-a de viata.
Pentru realizarea unui somn profund sunt necesare indeplinirea urmatoarelor conditii:
1. activitatea copilului inainte de somn sa aiba un caracter linistit
2. se vor inlatura excitantii puternici din mediul extern (zgomot, lumina, caldura, etc)
3. se vor utiliza excitanti neconditionati care duc la instalarea somnului (aer liber, aer curat, microclimat, ilumitat) si excitanti conditionati (ora fixa de somn, dormitul in acelasi loc)
4. se vor organiza conditii corespunzatoare referitoare la imbracaminte, pat, spatiu rezervat pentru somn.

DURATA SOMNULUI
Pe masura inaintarii in varsta creste durata starii de veghe si scade durata somnului.
La 3 luni doarme 17 ore din 24.
La 3 ani doarme 13 ore din 24.

DURATA PERIOADEI DE VEGHE
La nou nascut – 20-30 min.
La 2-3 luni – 60 min.
La 6-8 luni – 2-21/2 ore
La 15 luni – 3-31/2 ore
La 3 ani – 6-7 ore
simina_ana
Feteeeleeeeeeeee.....am paticipat la concursul Nesquick aici pe forum si am castigat super.gif super.gif ....nu-mi vine sa cred....nu am castigat nicodata nimic in viata mea....doar asa la loz...maruntis...liwlol.gif

De data asta chiar va spun Noapte buna!!!!
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Oct 17 2009, 02:24 AM) *
Feteeeleeeeeeeee.....am paticipat la concursul Nesquick aici pe forum si am castigat super.gif super.gif ....nu-mi vine sa cred....nu am castigat nicodata nimic in viata mea....doar asa la loz...maruntis...liwlol.gif

De data asta chiar va spun Noapte buna!!!!



Felicitari! si sa va bucurati de premiu! da-ne si noua link-ul sa vedem...............

hai ca am gasit link-ul:

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...=9956&st=30
anku
QUOTE(sinzigm @ Oct 17 2009, 12:33 AM) *
Fetelor mai spre seara m-a apucat o durere brusca pe sub burta si m-am dus la toaleta sa vad daca nu vine si A VENIT!!!oRICUM ASA CEVA NU AM MAI PATIT NICIODATA,NU MI-A INTARZIAT NICI MACAR INTR-O LUNA...as vrea eu sa fie asa usor ca acasa sa te duci numai la spital si sa-ti si faca teste si altele.aici daca nu considera doctorul de familie ca ar trebui sa te duci,atunci n-ai nici o sansa decat daca ai bani pt particular,apoi credeti-ma fetelor imi vine tare greu sa dau 120 de lire pt un ecograf.Astept sa merg acasa in decembrie,ca asa am zis ca mergem acasa de Craciun si daca nu ma doare nimic pana atunci,am sa merg sa fac niste investigatii sa vad care e treaba.Chestia e ca si eu am avut luna trecuta un CM destul de dureros,cu multe cheaguri,dar cred ca eram racita si de aceea.Oricum la mine era mereu destul de dureros,si ma tinea 6,7 zile deci era cam nasol,dar am facut o gramada de ecografe si inainte sa raman insarcinata si niciodata nu mi-au spus ca as avea chist.Adevaru e ca luna trecuta dupa cateva zile de la CM m-au apucat si pe mine niste ameteli si niste transpiratii de toata frumusetea si apoi brusc o durere de cap,care a trecut cu flamexin,eu am zis ca oi fi fost slabita cum am pierdut atata sange.Acum iara am fost ametita,dar nu chiar asa tare incat sa trebuiasca sa ma intind in pat neaparat,am transpirat foarte tare si m-a tot dudrut capul,dar dupa vreo 3 ore dupa ce a venit a fost o.k.Oricum se intampla ceva ciudat cu mine si nu stiu ce,pt ca m-am si ingrasat tare si nu mai reusesc sa slabesc chiar daca nu mananc asa mult.Se pune orice pe mine,iar iainte de sarcian aveam 48 de kg-aceasta era greutatea mea constanta48-50kg,nu mai mult nici mai putin,iar acum am 66.M-am ingrasat 4 kg in 4 luni decand am venit in Londra....Testele de tiroida au iesit ok,deci nu stiu la ce dereglari hormonale sa ma gandesc...Nu stiu,sunt tare curioasa ce se intampla cu mine,dar sper sa nu fie nimic grav si sa ii dau de capat.

Rose:sa stii ca si eu cand ma supar tare mai nou,nu prea pot respira bine si am avut o perioada acum cateva luni cand simteam mereu ca am un nod in gat.A durat vreo luna si ceva senzatia si simteam ca innebunesc asa era de neplacut!!!

Geo:daca a facut temperatura 40 eu zic ca nu e de la dintisori.Si lui Matei ii ies 2 odata,dar nu a facut mai mare de 38.El face peste 38 doar cand prinde ceva virusi si atunci stiu ca e ceva cu el si nu e de stat!

Simina:il pupam pe Iancu si dau mana cu tine,uneori cred ca am si eu ceva gargauni pe creier!!!!

Pupam si pe Darius de noapte buna si Adelin tzuc.gif

deci nu ai bebe??? sad.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Oct 17 2009, 01:14 AM) *
Ia uitati ce am gasit pe alt topic.....sper sa nu va suparati ca l-am copiat si "l-am adus" aici....mie mi s-a parut interesant

DEZVOLTAREA NEUROPSIHICA
Aprecierea regimului de activitate si odihna
a copiilor cu vârste 0-3 ani
Aprecierea dezvoltarii neuropsihice pentru varstele 0-3 ani se face inregistrand raspunsurile organismului intr-un inventar de reactii comportamentale considerate ca normale pentru fiecare varsta.

1. IN CADRUL COMPORTAMENTULUI MOTOR, se urmaresc:
- motricitatea in decubit dorsal (cap, trunchi, membre)
- motricitatea in decubit ventral (cap, trunchi, membre)
- pozitia sezand, posturi de echilibru
- ortostatismul, mersul, alergarea
- controlul vertical, deplasarea pe verticala (urcat, coborat scara).

PRINCIPALELE REPERE:
a) In DECUBIT DORSAL: - la 15 zile – tine capul flectat lateral;
- la 3 luni – mentine capul in plan median;
- la 4 luni – sustinut de antebraț ridica capul si umerii;
- la 6 luni – se intoarce din pozitia dorsala in pozitia ventrala.
In DECUBIT VENTRAL:
- la 1 luna – isi desprinde barbia, cateva momente, de planul patului
- la 2 luni – ridica pentru cateva momente capul si umerii
- la 3 luni – ia sprijin pe antebrate si tine capul si umerii ridicati
- la 8 luni – se intoarce din pozitie de decubit ventral in pozitie de decubit dorsal
c) DEZVOLTAREA POSTURILOR (pozitia așezat, ortostatismul, mersul):
- la 3 luni – ajutat isi mentine capul cu dificultate
- la 5 luni – șade cu sprijin
- la 7 luni – șade fara sprijin, scurt timp
- la 8 luni – șade fara sprijin, timp indelungat
- la 9 luni – se ridica din pozitie culcat in pozitie asezat
- la 8-10 luni – se târește, se ridica in picioare cu ajutor
- la 9-11 luni – merge cu sprijin
- la 12 luni – merge fara ajutor (se considera patologica intarzierea peste 18 luni)
- la 15 luni – se ridica si se aseaza singur; merge mai bine; se apleaca pentru a lua jucaria
- la 16 1/2 luni – merge lateral
- la 18 luni – se poate ridica pe varful picioarelor
- la 21 luni – fuge, insa cu genunchii in extensie; merge inapoi cu spatele, urca cateva trepte de scara fara ajutor
- la 24 luni – loveste o minge cu piciorul, fara sprijin; se cațără pe un scaun
- la 30-33 luni – poate merge pe vârfuri; merge pe o linie dreapta; poate sta intr-un picior;
- la 36 luni – pedaleaza pe bicicleta, urca si coboara scara alternand picioarele pe fiecare treapta.
d) COORDONAREA MOTORIE
- la 2-3 luni – e prezent reflexul tonic al mâinii
- la 4 luni – apuca cu toata mâna
- la 6 luni – apuca cu degetele flectate
- la 8-9 luni – apuca cu degetul mare opozabil
- la 11-12 luni – apuca cu pensa police-index
- la 5-6 luni – intinde mana dupa obiecte
- la 6-7 luni – isi trage cearceaful de pe cap
- la 8 luni – poate tine in fiecare mana o jucarie
- la 9 luni – trece un obiect dintr-o mana in alta
- la 15 luni – suprapune 2 cuburi; introduce bile intr-un flacon, bea singur din cana, foloseste lingurita neîndemânatec
- la 18 luni – suprapune 3 cuburi
- la 2 ani – suprapune 4 cuburi, răsfoiește o carte fila cu fila; deseneaza ghemul; duce lingurita fara sa verse mâncarea; își scoate ciorapul
- la 21/2 ani – suprapune 6 cuburi; insira inele si bile de lemn pe o tijă; înșurubează un capac; îsi pune singur caciula
- la 3 ani – suprapune 9-10 cuburi; insira margele pe ata; se joaca cu papusa (jocuri cu tema); deseneaza cercul; linii orizontale si verticale; manâncă singur fară sa se murdărească; își pune pantofii; se spala pe mâini.

2. IN CADRUL COMPORTAMENTULUI COGNITIV, se urmaresc:
- receptivitatea generala la stimuli;
- activitatea de perceptie si reprezentare;
- memoria verbala (recunoasterea, descrierea in imagini);
- cunoasterea si operarea cu forme geometrice, orientarea in spatiu;
- activitatea de constructie;
- activitatea de reproducere grafica;
- caracteristici calitative de varsta.

Funcțiile cognitive de baza sunt: atentia, memoria, gandirea. Acestea se dezvolta prin invatare.
ATENTIA – la nou-nascut este captata numai de stimuli puternici si pentru scurte momente;
- la 2 luni- captata de sunete;
- la 12 luni – devine interesat de detalii;
- între 1 si 3 ani – atentia rămâne labila, difuza, involuntara, durata mentinerii atentiei active nedepășind 5-7 minute.
PERCEPTIA – este prezenta inca de la nastere;
- in primele 6 luni de viata percepțiile au loc in domeniul senzoriului de aproape (gust, miros, tactilkinestezice, sensibilitate termica)
- perceptia vizuala permite copilului sa coordoneze activitatea de manipulare, comparare, raportare in spatiu, la propria schema corporala; sa recunoasca forma rotunda la 15-18 luni; forma patrata la 21 luni; forma triunghiulara la 24 luni.
- La 1 an arata la cerere ochii, gura, nasul
- La 21 luni arata 4-5 parti ale corpului propriu
- La 12 luni percepe si reproduce imitand gesturi, acte, actiuni simple, indeplineste ordine simple
- La 18 luni identifica obiecte cunoscute, confrunta perceptiile actuale cu reprezentari
- La 30 luni percepe drumul pentru plimbare, imprejurimile locuintei.
REPREZENTAREA
– la 8 luni arata obiectele ascunse dupa ecran
– la 2 ani copilul cunoaste si recunoaste obiectele ca purtatoare ale semnificatiilor de intrebuintare
MEMORIA – este activa, involuntara, cu mare capacitate de pastrare
- memoria verbala este foarte activa
3. IN CADRUL COMPORTAMENTULUI VERBAL, se urmaresc:
- ganguritul, vocale, consoane;
- pronuntia de silabe;
- limbajul pasiv;
- limbajul activ;
- structura gramaticala a limbajului vorbit.
Pentru dezvoltarea vorbirii este necesara integritatea functionala a organelor fonatiei, auzului si a centrilor corticali corespunzatori.
- la 1 luna – trece de la tipatul monoton la tipatul modulat ca rudiment de semnalizareal unor nevoi si afecte pozitive sau negative
- de la 6 luni – articuleaza imitand grupe de sunete din cuvintele pronuntate de cei din jur
- dupa 7-9 luni – se realizeaza intelegerea cuvintelor
- la 10-12 luni – imita cuvintele pronuntate de cei din jur

- la 12-15 luni – exprima dorinte sau afecte
- la 13-14 luni – cuvintele sunt aplicate la obiecte sau persoane; pune intrebari cu privire la denumirea obiectelor si persoanelor
- la 20 luni – exprima verbal judecati elementare, se denumeste pe sine la persoana a III-a
- la 18-21 luni – construieste propozitii cu verbe
- la 24 luni – intelege 200-400 cuvinte dintre care 200 reprezinta fondul activ; propozitiile sunt corecte sintactic
- in al 3-lea an foloseste corect pronumele personal “eu”. La sfarsitul anului al 3-lea incepe sa se exprime in fraze.
Daca nu se ating aceste trepte => intarziere in dezvoltarea neuropsihica.
4. IN CADRUL COMPORTAMENTULUI SOCIAL-AFECTIV, se urmaresc:
- diferentierea reactiilor afective;
- imitatia si comunicarea afectiva;
- activitatea de joc cu adultul si copiii;
- manifestarea de independenta si autoservirea.
Repere:
- la 3 luni – isi manifesta bucuria la auzul vocilor cunoscute sau la vederea persoanelor care il ingrijesc
- la 4 luni – reactioneaza la modificarile mimicii si ale dispozitiei cand este mangaiat sau certat
- la 5 luni – plange cand persoanele apropiate se indeparteaza
- la 8 luni – se bucura cand i se vorbeste mângâietor, arată teama in contact cu unele obiecte sau persoane, plânge când este certat
- la 12 luni – doreste sa actioneze independent pentru autoservire (sa manance, sa se imbrace)
- la sfârșitul anului al 2-lea capata controlul verbal al activitatii psihoafective
- dupa 2 ani se apropie de alti copiii dar nu ii trateaza ca parteneri, ci ca jucarii
- de la 2 1/2 ani – apar momentele de opozitie fata de adulti (prima faza de incapatanare)
- catre 3 ani simte nevoia unei apropieri active de alti copii.
REGIMUL DE ACTIVITATE SI ODIHNA
PERIOADA 0-3 ANI

REGIMUL EDUCATIV in perioada 0-3 ani se realizeaza in cadrul timpului de veghe. Prin TIMP DE VEGHE se intelege perioada cand se poate actiona pentru dezvoltarea capacitatii copilului de a receptiona stimuli din mediul ambiant, de a se deplasa, de a-si dezvolta limbajul, functiile de cunoastere, comprtamentul adecvat mediului inconjurator. Timpul de veghe se utilizeaza pentru: alimentatie,
igiena individuala,
exercitii fizice,
activitate propriu-zisa = joc
Timpul de veghe cuprinde 4 perioade bine delimitate. =>
1. PERIOADA INLATURARII INHIBITIEI din timpul somnului; in aceasta perioada sistemul nervos al copilului trebuie putin solicitat; aceasta perioada este folosita pentru igiena individuala (spalare, imbracare, etc).
2. PERIOADA CAPACITATII OPTIME de munca a sistemului nervos. Aceasta perioada variaza ca durata in functie de varsta copilului astfel: sugar – 7-10 min.
2 ani - 10-12 min.
3 ani - 10-15 min.
3. PERIOADA SCADERII TREPTATE a capacitatii de munca a sistemului nervos. Aceasta perioada se utilizeaza pentru intarirea legaturilor nervoase formate anterior (reluarea exercitiilor, cunostintele noi predate).
4. PERIOADA SCADERII RAPIDE a capacitatii de munca a sistemului nervos; in aceasta perioada se iau masuri privind pregatirea pentru somn a copilului.

Dezvoltarea psihologica a copilului se realizeaza prin actiunea directa a mamei (sau persoanei care il ingrijeste), prin actiunea mediului ambiant, dar si prin actiunile instinctive ale copilului manifestete prin joc si imitatie.
Pentru copil, jocul este o necesitate, o manifestare instinctiva, o forta de dezvoltare a deprinderilor motorii, o modalitate de insusire a notiunilor noi, de dezvoltare a limbajului, a functiilor de cunoastere in general, a spiritului de disciplina, a comportamentului, a intregii sale personalitati. Toate acestea ar reprezenta functiile principale ale jocului.
Dar jocul are si functii secundare: inlatura plictiseala cauzata de inactivitate, contribuie la instalarea odihnei, este un element de transmitere a ideilor, un element de manifestare sociala.
La sugar jocul are un caracter pasiv, primitiv, fara nici un scop constient, dar la sfarsitul primului an de viata el devine activ.
DIVERSE CATEGORII DE JOC
A) Jocuri senzoriale – care se bazeaza pe dezvoltarea senzatiilor: - gust
- acustice
- tactile
Jocuri motrice – care dezvolta coordonarea miscarilor, jocuri de indemanare, forta fizica (gimnastica, alergari, sarituri, aruncari).
C) Jocuri psihice urmaresc: dezvoltarea functiilor de cunoastere si afectivitate.
Sunt jocuri bazate pe comparatie si recunoastere (loto, domino), de imaginatie (nascocirea povestilor, desenelor), gandire sau inventivitate (enigme, ghicitori), reprezentare (povestiri), rationament (sah), curiozitate (jocuri noi).
Pentru dezvoltarea afectivitatii recurgem la jocuri de desen, pictura, modelaj, muzica.
Exercitarea vointei se realizeaza prin jocuri de imitatie, de inhibitie (de reprimare a miscarilor prin oprire voluntara) care contribuie la dezvoltarea capacitatii de stapanire de sine.

In primul an de viata, jocurile au un caracter de manipulare, de deplasare a jucariilor – ele sunt menite sa contribuie la dezvoltarea gandirii, coordonarea musculaturii motorii a ochiului, la formarea unor reprezentari despre obiecte.

La grupa mijlocie jocurile au caracter de imitatie.

La grupa mare se recurge la jocuri cu pronuntat caracter de creatie cu ajutorul carora la copil apar primele forme de analiza si sinteza.

Prin organizarea jocurilor la copii se urmărește:
1) dezvoltarea posibilitatii de a manipula diferite obiecte
2) dezvoltarea capacitatii de imbinare a diferitelor obiecte
3) imbogatirea cunostintelor privind proprietatile caracteristice ale unor obiecte
4) dezvoltarea posibilitatii de a trece de la o activitate fara nici un scop, la interesul de a urmari un anumit rezultat
5) urmareste formarea obisnuintei de a-si concentra atentia
6) de a imbogati preocuparile si interesul spre activitati variate
7) dezvoltarea functiilor de cunoastere, a caracterului, a intereselor, a personalitatii
8) dezvoltarea coordonarii miscarilor, a fortei fizice.
CONTINUTUL REGIMULUI EDUCATIV IN CRESE
- are ca obiectiv stimularea dezvoltarii fizice si neuropsihice a copiilor, dezvoltarea sociala in sensul educarii comportamentului, urmarindu-se dezvoltarea independentei acestora.
- In a doua jumatate a primului an de viata, se favorizeaza deplasarea prin târâre a copiilor, pe covor sau in țarcuri mari cu ajutorul jucăriilor colorate in miscare.
- In al 2-lea an de viata trebuie exersat mersul prin exercitii de deplasare in picioare sau prin exercitii ritmice, 20 de minute pe zi.
- In al 3-lea an trebuie sa se exerseze alegarea, saritura si miscarile in echilibru.

ORGANIZAREA TIMPULUI DE VEGHE LA COPIII 0-1 AN
Trebuie asigurat: - un somn suficient
- jucarii corespunzatoare
- participarea adultilor la jocul copiilor.
Până la varsta de 3 luni programul de activitate are un caracter individual, având ca scop înviorarea copilului si stimularea analizatorilor optic si vizual. Exercitiile constau din vorbirea cu glas scazut si cald, ridicarea copilului in pozitie verticala pentru câteva clipe si asezarea apoi pe abdomen. Aceste exercitii vor avea o durata de 3-4 minute.
Dupa vârsta de 3 luni programul de activitate poate fi executat in colectiv. El consta in exercitii de inviorare (se vorbeste cu copilul, este strigat pe nume, i se zâmbeste).
Urmeaza apoi exercitii de urmărire a obiectelor si a chipului mamei (persoanei de ingrijire), exercitii de intoarcere, de apucare, de asezare, culcare, de sustinere sub axile. In timpul acestor exercitii sugarului de 3-6 luni i se vorbeste tot timpul si i se stimuleaza gangurelile.
Pentru sugarii de 6-12 luni exercitiile trebuie executate individual. Se practica jocuri de înveselire, exercitii motorii (culcare, asezare, ridicare, pășire, mers).
Dupa odihna se practica exercitii pentru dezvoltarea limbajului (gângurit, silabisire, imitarea sunetelor, formarea ințelegerii cuvintelor).
Copilul nu trebuie tinut in pozitie sezânda inainte de a putea face aceasta in mod spontan, pentru evitarea deformarilor de coloana.

ORGANIZAREA TIMPULUI DE VEGHE LA COPIII 1-3 ANI
Principiile sunt: - asigurarea odihnei copiilor
- asigurarea timpului suficient destinat jocului si a jucariilor corespunzatoare
- asigurarea conditiilor de mediu fizic: spatiu, mobilier, microclimat
- adoptarea de catre personalul de ingrijire a unei atitudini individuale fata de copil ( sa se joace, sa le vorbeasca, sa se plimbe cu ei)
- activitatea sa contribuie la formarea comportamentului deprinderilor igienice, deprinderilor elementare de viata, la intarirea sanatatii copilului.

Intre 1 si 2 ani se urmareste:
1. dezvoltarea, perfectionarea si coordonarea motorie
2. dezvoltarea vorbirii
3. dezvoltarea functiilor de cunoastere (observatie, atentie, memorie, imaginatie)
4. dezvoltarea simtului ritmului
5. formarea deprinderilor generale si igienice
6. formarea relatiilor pozitive copii-copii, copii-adulti.
Exercitii: de urcare si coborare a treptelor, mersul pe scandura, trecerea peste un obstacol, jocuri cu mingea, inchiderea si deschiderea unor cutii cu capace, incheierea si descheierea unor nasturi, insirarea de inele, margele, puzzle.

Intre 2 si 3 ani se urmareste:
1. perfectionarea motricitatii
2. dezvoltarea limbajului
3. dezvoltarea functiilor de cunoastere si a simtului muzical
4. dezvoltarea trasaturilor de caracter
5. insusirea deprinderilor generale si igienice.
Dezvoltarea limbajului poate fi stimulata prin imagini desenate, povesti ilustrate.
Jocul cu papusile – poate stimula cunostintele despre haine, mobilier, vesela, alte obiecte din ambianta si in cadrul acestui joc, copilul poate schita jocuri cu roluri.
In educatia pentru curatenie, asezarea pe olita poate fi inceputa pe la varsta de 6-7 luni, de 3-4 ori/zi, nu mai mult de 5 minute.
La sfârsitul anului al 2-lea copiii sunt curati in timpul somnului de zi. Dupa 2 ani poate fi folosita așezarea pe scaunul toaletei.
De la 13 luni copilul trebuie sa cunoasca sapunul si prosopul.
La 16 luni se va antrena pentru spalarea mainilor.
De la 18 luni se va antrena pentru spalarea fetei.
Dupa 2 ani se va antrena pentru deprinderea de spalare a dintilor.
Pana la 18 luni trebuie sa stie sa foloseasca lingurita si cana.
MODEL DE PROGRAM DE VIATA
PENTRU COPIII DIN CRESA

ORA PROGRAM
730 - 800 Sculare, spalare, imbracare
800 - 830 Micul dejun
830 - 930 Jocuri si exercitii organizate
930 - 1130 Plimbare
1200 - 1230 Masa
1230 – 1300 Pregatirea pentru somn
1300 - 1530 Somnul de zi
1530 - 1600 Imbracarea
1600 - 1630 Gustarea
1630 - 1830 Plimbare
1830 - 1900 Dezbracare
1900 - 1930 Pregatirea pentru masa
1930 - 2000 Masa
2000 - 2015 Jocuri usoare
2015 - 2040 Pregatirea pentru somn
2040 Somn
ORGANIZAREA SOMNULUI
Durata somnului variaza in raport cu varsta.
In prima luna dupa nastere copilul doarme 4/5 din timp, restul de timp fiind folosit pentru hrana.
Alternanta perioadelor de somn cu cele de veghe capata un caracter de sistematizare incepand din luna a 2-a de viata.
Pentru realizarea unui somn profund sunt necesare indeplinirea urmatoarelor conditii:
1. activitatea copilului inainte de somn sa aiba un caracter linistit
2. se vor inlatura excitantii puternici din mediul extern (zgomot, lumina, caldura, etc)
3. se vor utiliza excitanti neconditionati care duc la instalarea somnului (aer liber, aer curat, microclimat, ilumitat) si excitanti conditionati (ora fixa de somn, dormitul in acelasi loc)
4. se vor organiza conditii corespunzatoare referitoare la imbracaminte, pat, spatiu rezervat pentru somn.

DURATA SOMNULUI
Pe masura inaintarii in varsta creste durata starii de veghe si scade durata somnului.
La 3 luni doarme 17 ore din 24.
La 3 ani doarme 13 ore din 24.

DURATA PERIOADEI DE VEGHE
La nou nascut – 20-30 min.
La 2-3 luni – 60 min.
La 6-8 luni – 2-21/2 ore
La 15 luni – 3-31/2 ore
La 3 ani – 6-7 ore


interesant...
deci ei inteleg tot...
felicitari ptr castigarea concursului
anku


occasion.gif occasion.gif occasion.gif


de muuuuuuuuuuult nu v-am vazut
ce faceti voi??
sunteti bine??? tzuc.gif
sinzigm
Buna dimineata fetelor!

Nu Anku,nu am bebe...asta e daca DD va tine cu noi si ne va da o mana de ajutor am vrea sa incercam pe cand o avea Matei 2 anisori,acum daca e pus de-oparte mai repede,nu-i nimic,numa sanatosi sa fim!

NU M-AM JUCAT CU BANANA! tongue.gif NOI NE PROTEJAM,DE ACEEA STATEAM IN CUMPANA,DAR VEZI TU SE MAI INTAMPLA,MAI ALES CU SOTII NOSTRI NERABDATORI SI DORNICI DE SENZATII TARI,DAR NU-I VOIE 68.gif TREBUIE SA AIBA GRIJA INZECITA DE ACUM INCOLO!Oricum sotul meu cand a ajuns aseara si i-am zis ca au venit rusii a zis:tocmai acum cand a venit weekendul si creadeam ca imi fac si eu de cap.Dimineata cand ne-am trezit iar avaea chef,dar saracu n-are ce face decat sa isi tina sarpele in cusca! tongue.gif Va dati seama ce ingrijorat era el,daca se gandea de pe la servici ce o sa faca cand ajunge acasa.He-he-he-dar i-am stricat eu planul!!!

Asa am sa fac,sper sa nu ma doara pana ajung acasa si dupa sarbatori dau fuguta la doctor.Oricum luni ma duc iar la medicul de familie si am sa-l intreb daca nu considera ca are trebui o programare la un ginecolog,dade zice un "o.k".

Va pup fetelor si va doresc un weekend placut alaturi de soti si bebici
sinzigm


LA MULTE LUNITE DUNCAN!!!


occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif occasion.gif


SA CRESTI MARE SI SANATOS SI SA FI CUMINTE!!!MAMI SI TATI SUNT MANDRI SA AIBA UN BAIETEL CA TINE!!!UN PUPIC DULCE DE LA MATEIUT tzuc.gif
petronici
QUOTE(sinzigm @ Oct 17 2009, 12:40 PM) *
Buna dimineata fetelor!

Nu Anku,nu am bebe...asta e daca DD va tine cu noi si ne va da o mana de ajutor am vrea sa incercam pe cand o avea Matei 2 anisori,acum daca e pus de-oparte mai repede,nu-i nimic,numa sanatosi sa fim!

NU M-AM JUCAT CU BANANA! tongue.gif NOI NE PROTEJAM,DE ACEEA STATEAM IN CUMPANA,DAR VEZI TU SE MAI INTAMPLA,MAI ALES CU SOTII NOSTRI NERABDATORI SI DORNICI DE SENZATII TARI,DAR NU-I VOIE 68.gif TREBUIE SA AIBA GRIJA INZECITA DE ACUM INCOLO!Oricum sotul meu cand a ajuns aseara si i-am zis ca au venit rusii a zis:tocmai acum cand a venit weekendul si creadeam ca imi fac si eu de cap.Dimineata cand ne-am trezit iar avaea chef,dar saracu n-are ce face decat sa isi tina sarpele in cusca! tongue.gif Va dati seama ce ingrijorat era el,daca se gandea de pe la servici ce o sa faca cand ajunge acasa.He-he-he-dar i-am stricat eu planul!!!

Asa am sa fac,sper sa nu ma doara pana ajung acasa si dupa sarbatori dau fuguta la doctor.Oricum luni ma duc iar la medicul de familie si am sa-l intreb daca nu considera ca are trebui o programare la un ginecolog,dade zice un "o.k".

Va pup fetelor si va doresc un weekend placut alaturi de soti si bebici

eu cred sa sotiorii nostri dragi se pot lua de mana notworthy.gif yes.gif ...vor cat mai mult si cat mai des love1.gif ...dar nu se poate mereu... nono.gif .
ii bun ca nu e bebe acum daca vreti sa mai asteptati...
poop pe mateiut tzuc.gif
anku
QUOTE(sinzigm @ Oct 17 2009, 12:40 PM) *
Buna dimineata fetelor!

Nu Anku,nu am bebe...asta e daca DD va tine cu noi si ne va da o mana de ajutor am vrea sa incercam pe cand o avea Matei 2 anisori,acum daca e pus de-oparte mai repede,nu-i nimic,numa sanatosi sa fim!

NU M-AM JUCAT CU BANANA! tongue.gif NOI NE PROTEJAM,DE ACEEA STATEAM IN CUMPANA,DAR VEZI TU SE MAI INTAMPLA,MAI ALES CU SOTII NOSTRI NERABDATORI SI DORNICI DE SENZATII TARI,DAR NU-I VOIE 68.gif TREBUIE SA AIBA GRIJA INZECITA DE ACUM INCOLO!Oricum sotul meu cand a ajuns aseara si i-am zis ca au venit rusii a zis:tocmai acum cand a venit weekendul si creadeam ca imi fac si eu de cap.Dimineata cand ne-am trezit iar avaea chef,dar saracu n-are ce face decat sa isi tina sarpele in cusca! tongue.gif Va dati seama ce ingrijorat era el,daca se gandea de pe la servici ce o sa faca cand ajunge acasa.He-he-he-dar i-am stricat eu planul!!!

Asa am sa fac,sper sa nu ma doara pana ajung acasa si dupa sarbatori dau fuguta la doctor.Oricum luni ma duc iar la medicul de familie si am sa-l intreb daca nu considera ca are trebui o programare la un ginecolog,dade zice un "o.k".

Va pup fetelor si va doresc un weekend placut alaturi de soti si bebici

ei nici chiar asa...
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
pai cand am chef eu nu cand are el chef... tongue.gif ca faptul ca e barbat nu-i da nici un privelgiu
mna...cu bebe cand o vrea dumnezeu...e fain si bine ca mai vreti un bebe..eu una nu mai vreau dar nici cum
sunteti niste curajosi... smile.gif
simina_ana
Salutari calde mamici si bebei!!!
Ce faceti? Cum se mai simt bebeii?
Toata lumea sanatoasa???

Noi azi am fost la biserica si l-am impartasit pe Iancu. I-a placut asa de mult. A stat cuminte o ora si a analizat tot din jurul lui. Vrem sa mergem si saptamana viitoare ca sfintesc biserica.

Anku in legatura cu articolul pe care l-am pus aic zilele astea....e f adevarat cu ce scrie acolo....am patit-o eu si sotul meu azi:)) liwlol.gif liwlol.gif Iancu era in picioare in pat si vroia sa-si arunce suzeta dupa pat. Si am sarit amandoi si i-am spus sa nu faca asta....la care ne-a aruncat un "TACI!" liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif am ramas masca amandoi.....Asa ii spune sotul meu in gluma lui Iancu cand tipa f tare...ca "taci..ma ca nu vorbeste nimenic u tine..." liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif asa ca azi l-a pus bine la punct liwlol.gif


Acum ne delectam cu "povestile" lui....."vorbeste" de o ora intr-una si e atat de energic....avem un mic bufon in casa.....e plina casa de veselie..

Va pupacim dulce si va dorim o duminica placuta in continuare!
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
simina_ana
Nimeni pe aici?
Rose68
ba da sunt aici, i-am facut baita si tati o adoarme
simina_ana
ma pun si eu acum la baita.....ies in juma de ora....poate aveti chef de vorba....
Cum mai e pitica?
Pupici
anku
si eu sunt...
azi in ciuda frigului am fost plecati vreo 5 ore...ne-am dus la o adunatura de copii si mici si mari si bebelusi intr-o incapere maaaaaaaaaaare si se jucau toti si erau si clovni...ia placut lui darius fff mult...nu a mai vrut nici sa pape...imi pare asa de rau ca nu am luat aparatul de fotografiat... sad.gif

ce fac bebicii???
dar mamicile??
simina perfect adev...si propun ca atunci cand mai gasim articole care merita citite tb postate...stiu ca se ocupa ff mult geo de asta
deci asa...TACI liwlol.gif
Pai da...ce tot bazaiti baiatul atat...nu stiu...poate mi se pare mie sau generatia asta este tare naravasa??
poate o sa reusesc sa filmez p darius cand il imbrac si il pun in scaun sau carut sau facem baie...sa vedeti...azi avea gura plina cu mancare si a stranutat si nici sa fi vrut ca nu-i iesea dar mi-a imprastiat p toata fata,apoi l-am spalat bineinteles numai in picioare in cada ca asa vrea el ,scandal si fuga ca sa nu-l imbrac...si cand sa pun pampers s-a pisat si p mine si in patul meu ...asa ca am schimbat patul dar pana am schimbat eu patul el a scos vreo 50 de cd-uri din raftul cu cd-uri aruncandu-le p jos...pana ma pus eu cd-urile frumos la loc el a golit un sertar de langa patul meu cu diverse de ale mele liwlol.gif
acum l-am golit si l-am umplut cu jucarii sertarul liwlol.gif
dc nu-l culcam...parca zici ca in loc de lapte bea red-bull
astazi se juca cu inca niste bebelusi cam tot de-o varsta cu el...si lua jucarii dintr-o cutie mare..era singurul care plangea una-intr-una si lua jucariile din mana bebelusilor alarlalti...nu avea voie sa puna unu mana p ceva din cutie ca el plangea si sa vezi ce se impingea si lua jucaria la bebelusii aialaltii...tot ce lua altii el voia doh.gif

va poopam de noapte buna tzuc.gif
geocoto
Hei mamici si eu sunt pe aici astept sa se termine musacaua si ma duc la nani..Aseara am stat pana la 12 cu Simina de vorba la tel si ..3 dimi sa ma epilez, dar m-am simtit mult mai usoara dupa. inger.gif Azi am fost si noi la biserica dar Lucas abea trezit din somn s-a pus pe plans in fata preotului, dar nici taticul nu l-a pregatit pe bietul copil sa nu se sperie .Parintele mi-a dat un sfat sa-i mai dau vin acasa ca sa se obisnuiasca mad.gif numai ca bietul copil nu de asta plangea...Se vede ca nu are copii si de nu intotdeauna da sfaturile potrivite.
2 poze cu Lucas dupa perioada asta nesuferita de rosu in gatic.

Sunt bucuros cand nu ma pune in tzarc..... super.gif


Asta cred ca este o bucatica din telefonul mamei..Il pun la loc cand ne intoarcem de afara(am dat 3 euro pe combinezonul rosu...)


PS Anku sincer mi-ar face placere sa am timp sa mai pun articole interesante dar nu mai am timp de nimic, jur.Abea astept sa recuperez cat de cat somnul ca stau fffff prost la capitolul asta.

Pupici si pe curand,
Geo

PS Oana chiar am intrat in panica unde sunteti?
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Oct 19 2009, 12:45 AM) *
Hei mamici si eu sunt pe aici astept sa se termine musacaua si ma duc la nani..Aseara am stat pana la 12 cu Simina de vorba la tel si ..3 dimi sa ma epilez, dar m-am simtit mult mai usoara dupa. inger.gif Azi am fost si noi la biserica dar Lucas abea trezit din somn s-a pus pe plans in fata preotului, dar nici taticul nu l-a pregatit pe bietul copil sa nu se sperie .Parintele mi-a dat un sfat sa-i mai dau vin acasa ca sa se obisnuiasca mad.gif numai ca bietul copil nu de asta plangea...Se vede ca nu are copii si de nu intotdeauna da sfaturile potrivite.
2 poze cu Lucas dupa perioada asta nesuferita de rosu in gatic.

Sunt bucuros cand nu ma pune in tzarc..... super.gif


Asta cred ca este o bucatica din telefonul mamei..Il pun la loc cand ne intoarcem de afara(am dat 3 euro pe combinezonul rosu...)


PS Anku sincer mi-ar face placere sa am timp sa mai pun articole interesante dar nu mai am timp de nimic, jur.Abea astept sa recuperez cat de cat somnul ca stau fffff prost la capitolul asta.

Pupici si pe curand,
Geo

PS Oana chiar am intrat in panica unde sunteti?



Mai usoara dupa telefonul cu mine...ca ti-am facut capul calendar....sau dupa epilat??? liwlol.gif liwlol.gif Glumesc....pupicei tzuc.gif

Sa stii ca ii sta f bine lui Lucas, imbracat in rosu...il prinde f bine culoarea. SI nu cred ca e nevoie sa-ti mai aduc aminte inca o data de faptul ca seamana ffff bine cu tati.....desi gurita e a ta. tzuc.gif Va pupam dulce
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Oct 19 2009, 12:45 AM) *
PS Oana chiar am intrat in panica unde sunteti?


Oana, fac front comun cu Geo si intreb si eu acelasi lucru .....unde sunteti unsure.gif ...speram ca sunteti bine pray.gif ....
Matei ce face?

Asteptam vesti ....
simina_ana
QUOTE(anku @ Oct 18 2009, 11:54 PM) *
simina perfect adev...si propun ca atunci cand mai gasim articole care merita citite tb postate...stiu ca se ocupa ff mult geo de asta


Anku....promit ca atunci cand mai gasesc articole de astea sa le postez....chit ca le "fur" de pe alte topicuri wub.gif ...
Iar cand o sa am timp o sa postez si cateva pagini dintr-o carte pe care o am si care e f educativa pt parinti....


Pupicim pe Darius nazdravanul...si asteptam sa mai vedem poze cu el....
oana petrina
buna fetele
pai nu am plecat in nici-o vacanta din pacate dar am stat si am bolit asa in familie.mai facem si niste modificari prin casa si ma agit ca un pepsi. Matei a avut o tona de mucisori pe care ne-am luptat cu stoicism sa-i scoatem in fiecare zi. ce mai urla cand ma vede ca ma joc cu aspiratorul. apoi ce sa va zic ca am intrat in clubul lu Sanzi si astept poate totusi imi vin si mie "musafiri" ca de nu.............greu. si noi mai vrem un pui dar inca nu cred ca e momentul.dar daca e nu se supara nimeni. oricum la cate trebuie sa indur iar pe perioada sarcinii cu injectiile mele sper totusi ca bebe mai asteapta macar juma de an. rolleyes.gif vremea e oribila si abea daca-l scot 5 min prin curte. a plouat de ne-a saturat. ieri am avut musafiri pana seara...asa ca sunt super obosita. Matei nu prea mai vrea sa bea lapte bea cam 300ml pe zi. daca-i papica cu lingura e perfect papa de rupe dar laptic nu. cred ca seamana cu mine ca nici mie nu-mi place laptele smile.gif .
Simina felicitari ptr premiu. bravo Iancu pune-i la punct pe parinti daca te supara tzuc.gif apropo dar o poza???????????????
Geo e scump tare L nostru. si ce salopeta are....e un smecherel va pupam
Anku ma bucur sa aud ca si al tau e neastamparat. credeam ca e ceva stricat la Matei laugh.gif de cum se trezeste zici ca e conectat la curent.
noi am vrea sa facem saptamana asta synflorixul ca trebuia sapt trecuta dar a fost racit. speram sa il facem . azi vad ca iar e intunecat si sta sa ploua. m-am saturat parca traim intr-un peisaj bacovian.
ne auzim mai tarziu
va pupam

Rose68
QUOTE(geocoto @ Oct 19 2009, 12:45 AM) *
Hei mamici si eu sunt pe aici astept sa se termine musacaua si ma duc la nani..Aseara am stat pana la 12 cu Simina de vorba la tel si ..3 dimi sa ma epilez, dar m-am simtit mult mai usoara dupa. inger.gif Azi am fost si noi la biserica dar Lucas abea trezit din somn s-a pus pe plans in fata preotului, dar nici taticul nu l-a pregatit pe bietul copil sa nu se sperie .Parintele mi-a dat un sfat sa-i mai dau vin acasa ca sa se obisnuiasca mad.gif numai ca bietul copil nu de asta plangea...Se vede ca nu are copii si de nu intotdeauna da sfaturile potrivite.
2 poze cu Lucas dupa perioada asta nesuferita de rosu in gatic.

Sunt bucuros cand nu ma pune in tzarc..... super.gif


Asta cred ca este o bucatica din telefonul mamei..Il pun la loc cand ne intoarcem de afara(am dat 3 euro pe combinezonul rosu...)


PS Anku sincer mi-ar face placere sa am timp sa mai pun articole interesante dar nu mai am timp de nimic, jur.Abea astept sa recuperez cat de cat somnul ca stau fffff prost la capitolul asta.

Pupici si pe curand,
Geo

PS Oana chiar am intrat in panica unde sunteti?



pupam pe Lucas, ca de obicei un dulcel..........
azi noapte a dormit pitica mai bine insa tati nu a rezistat si pe la 4 a adus-o la noi in pat, dar nu a mai vrut lapticul de dimineata......
nici la analize nu mai mergem pentru ca a uitat pediatrul nostru sa sune

mai Geo, ne-am vorbit ? si eu am facut musaca astazi...si a papat si pitica caci am facut-o cu carnita de vita

si nu cred ca e de la vin, greseste preotul, mai degraba din cauza mediului..........

sa stii ca si Andreea s-a schimbat: de ex de cand am adus-o acasa ii placea zgomotul aspiratorului iar vineri cand am aspirat s-a pus pe un plans..............initial nu mi-am dat seama de ce plange.........pentru ca dau la 3-4 zile si pana acum chiar ii placea...............( a mea nu merge inca si nu contribuie la mizerie).............si a trebuit sa dau doar jumatate ca sa o pot impaca......iar sambata a bagat tati alceva in priza...parca un epilator si tot asa a inceput sa planga..dar rau de tot.............apoi inainte putea sa o ia oricine in brate............acum intai examineaza persoana.............si nu prea mai vrea la oricine.....cu copii la fel.......pe unii vrea sa ii pupe (ii apuca de urechi si ii aduce la gurita ei, pe altii parca nici nu ii vede iar a treia categorie ii respinge impingandu-i cu mana)

ieri era cu noi in pat.....a facut kaki fara sa o observam si a iesit din pampers si a murdarit patul( desi avea si pantalonas) , am spalat-o, am schimbat-o si am pus-o in patut sa schimb lenjeria si intre timp a bagat mana in gurita si a si varsat ce mancase..........de data asta i-am facut baie si iar am schimbat-o............a fost ceva de vis: patul cu kaki, patutul cu varsatura..............s-a ingrozit si tati......asta asa ca sa nu i se mai para usor de stat cu bebica

in ultimul timp m-a ingrozit cu varsatul.......face asta cand mananca produse cu lapte sau daca baga mana in gura dupa ce papa........

ieri si astazi Rose e nevasta perfecta: muta
nu stiu cum am reusit dar am reusit sa imi musc limba foarte rau: jumatate e neagra............si nu varful ........ma doare din gat..........e si putin taiata.......abia vorbesc si abia pap
vroiam sa pap ceva si am auzit-o plangand brusc si m-am ridicat cu papa in gura.............nu credeam ca se poate asa ceva...............
asa ca o sa ma razbun pe scris.........daca tot nu pot vorbi................

gata am "vorbit" cam mult

ce imi place cand va vad active......
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Oct 19 2009, 08:50 AM) *
pupam pe Lucas, ca de obicei un dulcel..........
azi noapte a dormit pitica mai bine insa tati nu a rezistat si pe la 4 a adus-o la noi in pat, dar nu a mai vrut lapticul de dimineata......
nici la analize nu mai mergem pentru ca a uitat pediatrul nostru sa sune

mai Geo, ne-am vorbit ? si eu am facut musaca astazi...si a papat si pitica caci am facut-o cu carnita de vita

si nu cred ca e de la vin, greseste preotul, mai degraba din cauza mediului..........

sa stii ca si Andreea s-a schimbat: de ex de cand am adus-o acasa ii placea zgomotul aspiratorului iar vineri cand am aspirat s-a pus pe un plans..............initial nu mi-am dat seama de ce plange.........pentru ca dau la 3-4 zile si pana acum chiar ii placea...............( a mea nu merge inca si nu contribuie la mizerie).............si a trebuit sa dau doar jumatate ca sa o pot impaca......iar sambata a bagat tati alceva in priza...parca un epilator si tot asa a inceput sa planga..dar rau de tot.............apoi inainte putea sa o ia oricine in brate............acum intai examineaza persoana.............si nu prea mai vrea la oricine.....cu copii la fel.......pe unii vrea sa ii pupe (ii apuca de urechi si ii aduce la gurita ei, pe altii parca nici nu ii vede iar a treia categorie ii respinge impingandu-i cu mana)

ieri era cu noi in pat.....a facut kaki fara sa o observam si a iesit din pampers si a murdarit patul( desi avea si pantalonas) , am spalat-o, am schimbat-o si am pus-o in patut sa schimb lenjeria si intre timp a bagat mana in gurita si a si varsat ce mancase..........de data asta i-am facut baie si iar am schimbat-o............a fost ceva de vis: patul cu kaki, patutul cu varsatura..............s-a ingrozit si tati......asta asa ca sa nu i se mai para usor de stat cu bebica

in ultimul timp m-a ingrozit cu varsatul.......face asta cand mananca produse cu lapte sau daca baga mana in gura dupa ce papa........

ieri si astazi Rose e nevasta perfecta: muta
nu stiu cum am reusit dar am reusit sa imi musc limba foarte rau: jumatate e neagra............si nu varful ........ma doare din gat..........e si putin taiata.......abia vorbesc si abia pap
vroiam sa pap ceva si am auzit-o plangand brusc si m-am ridicat cu papa in gura.............nu credeam ca se poate asa ceva...............
asa ca o sa ma razbun pe scris.........daca tot nu pot vorbi................

gata am "vorbit" cam mult

ce imi place cand va vad active......


Mi-am muscat si eu asa limba in liceu si spuneam la toata lumea ca mi-am pus cercel, asta dupa ce stiau ca mi-am pus singura in nas si ureche... anima1.gif

Musaca nu i-am dat dar am facut supa de galusti si nu mi-a placut de nici o culoare...El a papat dar galustile noastre puteai sa crapi peretele cu ele.Ce-i drept Vlad le-a facut dar eu eram la tel cu mama si intrebam de consistenta...Ale lui le-am facut bune si piureutul, ca Lucas nu papa inca decat pasat totul altfel risc sa vomite ca Andreuta.Mai astept si dintii de sus si mai incerc apoi.

Simina imi place sa stau de vorba cu tine ca esti calma si ma inspiri.Apropo azi te sun din nou ca ieri s-au terminat resursele.. floare2.gif

Oana nu stii ce rau imi pare ca va chinuiti cu mucisorii astia si banuiesc ca Matei dragul de el nu suporta aspiratorul ca nu-i nici o bucurie...Pupam dulce si abea astept sa ai timp de taclale ca mi-e dor de tine. love1.gif

petronici
QUOTE(geocoto @ Oct 18 2009, 11:45 PM) *
Hei mamici si eu sunt pe aici astept sa se termine musacaua si ma duc la nani..Aseara am stat pana la 12 cu Simina de vorba la tel si ..3 dimi sa ma epilez, dar m-am simtit mult mai usoara dupa. inger.gif Azi am fost si noi la biserica dar Lucas abea trezit din somn s-a pus pe plans in fata preotului, dar nici taticul nu l-a pregatit pe bietul copil sa nu se sperie .Parintele mi-a dat un sfat sa-i mai dau vin acasa ca sa se obisnuiasca mad.gif numai ca bietul copil nu de asta plangea...Se vede ca nu are copii si de nu intotdeauna da sfaturile potrivite.
2 poze cu Lucas dupa perioada asta nesuferita de rosu in gatic.

Sunt bucuros cand nu ma pune in tzarc..... super.gif


Asta cred ca este o bucatica din telefonul mamei..Il pun la loc cand ne intoarcem de afara(am dat 3 euro pe combinezonul rosu...)


PS Anku sincer mi-ar face placere sa am timp sa mai pun articole interesante dar nu mai am timp de nimic, jur.Abea astept sa recuperez cat de cat somnul ca stau fffff prost la capitolul asta.

Pupici si pe curand,
Geo

PS Oana chiar am intrat in panica unde sunteti?

ce dulcel ca de obicei tongue.gif ....
ne bucuram ca v-ati insanatosit si v-ati impartasit.... eusa_clap.gif
ce frumos e cosmonautul rosu si numai 3 euro(ai fost f norocoasa)
pooop pe Lucas tzuc.gif si pt mami oFloare.gif
petronici
QUOTE(anku @ Oct 18 2009, 10:54 PM) *
si eu sunt...
azi in ciuda frigului am fost plecati vreo 5 ore...ne-am dus la o adunatura de copii si mici si mari si bebelusi intr-o incapere maaaaaaaaaaare si se jucau toti si erau si clovni...ia placut lui darius fff mult...nu a mai vrut nici sa pape...imi pare asa de rau ca nu am luat aparatul de fotografiat... sad.gif

ce fac bebicii???
dar mamicile??
simina perfect adev...si propun ca atunci cand mai gasim articole care merita citite tb postate...stiu ca se ocupa ff mult geo de asta
deci asa...TACI liwlol.gif
Pai da...ce tot bazaiti baiatul atat...nu stiu...poate mi se pare mie sau generatia asta este tare naravasa??
poate o sa reusesc sa filmez p darius cand il imbrac si il pun in scaun sau carut sau facem baie...sa vedeti...azi avea gura plina cu mancare si a stranutat si nici sa fi vrut ca nu-i iesea dar mi-a imprastiat p toata fata,apoi l-am spalat bineinteles numai in picioare in cada ca asa vrea el ,scandal si fuga ca sa nu-l imbrac...si cand sa pun pampers s-a pisat si p mine si in patul meu ...asa ca am schimbat patul dar pana am schimbat eu patul el a scos vreo 50 de cd-uri din raftul cu cd-uri aruncandu-le p jos...pana ma pus eu cd-urile frumos la loc el a golit un sertar de langa patul meu cu diverse de ale mele liwlol.gif
acum l-am golit si l-am umplut cu jucarii sertarul liwlol.gif
dc nu-l culcam...parca zici ca in loc de lapte bea red-bull
astazi se juca cu inca niste bebelusi cam tot de-o varsta cu el...si lua jucarii dintr-o cutie mare..era singurul care plangea una-intr-una si lua jucariile din mana bebelusilor alarlalti...nu avea voie sa puna unu mana p ceva din cutie ca el plangea si sa vezi ce se impingea si lua jucaria la bebelusii aialaltii...tot ce lua altii el voia doh.gif

va poopam de noapte buna tzuc.gif

tzuc.gif poopacim un mare nazdravan si asteptam cu nerabdare filmuletele


















































Rose68
QUOTE(petronici @ Oct 19 2009, 12:51 PM) *
tzuc.gif poopacim un mare nazdravan si asteptam cu nerabdare filmuletele

e ziua voastra si nu ziceti nimic...noroc ca am observat in ticker...caci uitasem
sa cresti mare si voinic si sa ii bucuri pe mami si tati cat de des
pupicei pentru tine de la puiuta mea

o pupam si pe mami
claudiaena
Buna mamici si bebici!
Noi am intrat destul de des, am citit tot ce ati postat, dar nu prea am avut inspiratie si chef de scris.
Pupam pe Andreiuta, care e o dulcica, pe Lucas care e f sexi in combinezon (mami ii mai trebuie schiurile si zapada), Pe nazdravanii de Darius, Mateiut si Iancu ( sper sa nu fi uitat pe nimeni).
Am avut-o pe Maria un pic racita, dar cu antibiotic si vit C aproape am scapat- azi deja am dus-o la gradi. Sunt incantata ca Mihai nu a luat si el raceala. Nu vreau sa ma laud dar deocamdata Mihai nu a racit deloc si nu stiu cum ar reactiona. Singura masura preventiva e ca ii dau vit C si lui in fiecare zi- i-o pun in fructe( sunt picaturi) si pana acum n-a avut nimic.
Mihai de cateva nopti doarme toata noaptea bananab.gif si nu va pot spune cat de incantata sunt. Aproape l-am intarcat si a acceptat destul de bine laptele p[raf ( daca stiam ca se trezeste de foame, cred ca ii dadeam mai devreme lapte praf).
Noi am avut un sfarsit de saptamana aglomerat, am fost la botezul nepotelului meu, vineri la biserica, sambata la restaurant, iar joi parintii lui au scos actele( nu erau casatoriti). Asa ca Mihai a stat cu o vecina si cu sora mea si a fost nesperat de bine, joi, cand am fost la starea civila a ramas cu o vecina si cu Maria, iar prezenta surioarei lui i-a conferit siguranta...Asa ca sambata, nici nu ne-a simtit lipsa, dar sora mea a stat acasa la noi cu el. super.gif
I-a trecut si nasucul, mai are un semn mic pe el, dar o sa ii treaca.
Si eu sunt oarecum norocoasa, ptr ca Mihai inca nu se deplaseaza in 4 labe, pur si simplu nu ii iese, asa ca se asaza pe burta, dar azi s-a ridicat singur din culcat in picioare, in patut, unde s-a agatat de gratii.
Inca nu am descarcat pozele cu nasucul belit, dar cand o sa le avem vi le aratam....
pupicei multi bouncy.gif
claudiaena
QUOTE(petronici @ Oct 19 2009, 12:47 PM) *
ce dulcel ca de obicei tongue.gif ....
ne bucuram ca v-ati insanatosit si v-ati impartasit.... eusa_clap.gif
ce frumos e cosmonautul rosu si numai 3 euro(ai fost f norocoasa)
pooop pe Lucas tzuc.gif si pt mami oFloare.gif



simina_ana
QUOTE(geocoto @ Oct 19 2009, 12:15 PM) *
Mi-am muscat si eu asa limba in liceu si spuneam la toata lumea ca mi-am pus cercel, asta dupa ce stiau ca mi-am pus singura in nas si ureche... anima1.gif

Musaca nu i-am dat dar am facut supa de galusti si nu mi-a placut de nici o culoare...El a papat dar galustile noastre puteai sa crapi peretele cu ele.Ce-i drept Vlad le-a facut dar eu eram la tel cu mama si intrebam de consistenta...Ale lui le-am facut bune si piureutul, ca Lucas nu papa inca decat pasat totul altfel risc sa vomite ca Andreuta.Mai astept si dintii de sus si mai incerc apoi.

Simina imi place sa stau de vorba cu tine ca esti calma si ma inspiri.Apropo azi te sun din nou ca ieri s-au terminat resursele.. floare2.gif

Oana nu stii ce rau imi pare ca va chinuiti cu mucisorii astia si banuiesc ca Matei dragul de el nu suporta aspiratorul ca nu-i nici o bucurie...Pupam dulce si abea astept sa ai timp de taclale ca mi-e dor de tine. love1.gif



Draga Geo.....poti sa ma suni ori de cate ori simti nevoia....si mie imi place sa stau de vorba cu tine...daca suna ocupat sa stii ca se joaca Iancu cu telefonul si eu probabil nu sunt pe faza...liwlol.gif Tocmai ce-a descoperit si telefonul fix...dupe ce 3 mobile mi le-a umplut de balutze si nu mai aud nimic in casca...liwlol.gif

Oana, speram sa va fi trecut raceala si ca Matei a redevenit mohicanul vesel si plin de energie..va poopam dulce pe nasuc. O sa pun poze....in curand sper.....la mine e mai greu cu descarcatul lor....ca astept sa umplu cardul si apoi il descarc....

Anku...ce faci? Ai inceput cursul? Ce mai face Darius? pupici


SI vad mamici azi de care imi era dor tare.....va poopam cu drag.....

Eu iar nu prea pot sa scriu multe ca vad ca din cauza ploii iar nu merge netu' ....cred ca o sa ma infurii wife.gif
simina_ana
Cine are 10 luni...cine are 10 luni...????
Adelin....Adelin....dragul nostru piciulin!!!

LA MULTE LUNITE!!!! Sa cresti mare si cuminte....ca frumos esti tare....si sa iubesti pe mami si pe tati!!!!
oana petrina
LA MULTE LUNITE ADELIN. SA CRESTI MARE SI FERICIT
TE PUPAM DULCE PE NASUC
danieelaa
QUOTE(geocoto @ Oct 19 2009, 12:45 AM) *
Hei mamici si eu sunt pe aici astept sa se termine musacaua si ma duc la nani..Aseara am stat pana la 12 cu Simina de vorba la tel si ..3 dimi sa ma epilez, dar m-am simtit mult mai usoara dupa. inger.gif Azi am fost si noi la biserica dar Lucas abea trezit din somn s-a pus pe plans in fata preotului, dar nici taticul nu l-a pregatit pe bietul copil sa nu se sperie .Parintele mi-a dat un sfat sa-i mai dau vin acasa ca sa se obisnuiasca mad.gif numai ca bietul copil nu de asta plangea...Se vede ca nu are copii si de nu intotdeauna da sfaturile potrivite.
2 poze cu Lucas dupa perioada asta nesuferita de rosu in gatic.

Sunt bucuros cand nu ma pune in tzarc..... super.gif


Asta cred ca este o bucatica din telefonul mamei..Il pun la loc cand ne intoarcem de afara(am dat 3 euro pe combinezonul rosu...)


PS Anku sincer mi-ar face placere sa am timp sa mai pun articole interesante dar nu mai am timp de nimic, jur.Abea astept sa recuperez cat de cat somnul ca stau fffff prost la capitolul asta.

Pupici si pe curand,
Geo

PS Oana chiar am intrat in panica unde sunteti?

dulce si scump ca de obicei ....a crescut foarte mult Geo......pupici dulci de la noi
simina felicitari pt concurs trandafir.gif
oana cati mai putini mucisori tzuc.gif
anku pupici la nazdravanul tau hug.gif
rose insanatosire grabnica si mii de pupci printesei Andreea floare2.gif floare2.gif
noi zilele astea am fost maraite ca ne-au iesit cei 2 dintisori de sus,ne mandrim ca avem 4 dintisori,sunt si eu in sf mai mult timp libera ca sa stau cu ea sa recuperez timpul cand sunt tot la munca ....dar pana joi voi profita din plin...............
am intrat mai mult sa vad ce faceti si sa va pupacim atat pe voi cat si pe ingerasii de decembrie
LA MULTE LUNITZE ADELIN occasion.gif occasion.gif occasion.gif
petronici

MULTUMIM FRUMOS PT URARI SI PT VOI


petronici
SI VA PUNEM SI CATEVA POZICI PROASPETE
astazi am vrut sa iesim putin(nu ne-a permis timpul...vedeti norii din spatele nostru)

la o parte...sunt f nervos

iar m-ai pus aici...

m-am inveselit putin

claudiaena
QUOTE(petronici @ Oct 19 2009, 06:19 PM) *
SI VA PUNEM SI CATEVA POZICI PROASPETE


iar m-ai pus aici...

m-am inveselit putin


tzuc.gif de la Mihai....
Frumos se expresiv tare e puiul tau.... Si la voi sunt nori si e urat, ca noi ne-am saturat....
Ankule pe la voi cum mai e vremea si ce mai vine dinspre voi, ploaie, nori sau soare?....
danieelaa
va invit la somnik...asa dormim mai nou



vai mami ce poza indecenta ai pusssss doh.gif



si niste poze recente de azi
a golit mami tot de pe pat nu mi-a mai lasat nimik sa trag jos

am gasit una din cutiile cu jucariiii nanner.gif nanner.gif


scz calitatea pozei

haideti fetelor un pic de activitate ....mai e cineva pe aici? trandafir.gif

am ce lua de pe aici super.gif super.gif
simina_ana
QUOTE(petronici @ Oct 19 2009, 06:19 PM) *
SI VA PUNEM SI CATEVA POZICI PROASPETE
astazi am vrut sa iesim putin(nu ne-a permis timpul...vedeti norii din spatele nostru)

la o parte...sunt f nervos

iar m-ai pus aici...

m-am inveselit putin



II dulce fooooocccc!!!!!
A doua poza e mortala.....de ce nu il inscrii la concursul Copilul Anului!!! Sau e inscris si nu am vazut eu?
Il pupam dulce ...dulce...dulce.....
petronici
QUOTE(simina_ana @ Oct 19 2009, 07:01 PM) *
II dulce fooooocccc!!!!!
A doua poza e mortala.....de ce nu il inscrii la concursul Copilul Anului!!! Sau e inscris si nu am vazut eu?
Il pupam dulce ...dulce...dulce.....

multumim inca o data...
nu,nu l-am inscris...ne mai gandim
poopam si noi dulce pe Iancu
simina_ana
QUOTE(danieelaa @ Oct 19 2009, 06:46 PM) *
vai mami ce poza indecenta ai pusssss doh.gif



La poza asta nu ne uitam acuma wub.gif wub.gif wub.gif ....dupa 12 noaptea.....
Draga Daniela.....Denisa e o adevarata printesa....E atat de frumoasa....Sa-ti traiasca si va sa bucure in fiecare zi cu sotiile ei
Va pupacim pe falcute...pe bucute...pe manute...smile.gif
Rose68
QUOTE(petronici @ Oct 19 2009, 08:10 PM) *
multumim inca o data...
nu,nu l-am inscris...ne mai gandim
poopam si noi dulce pe Iancu

maine de ultima zi
Kris&Robert
QUOTE(danieelaa @ Oct 19 2009, 06:46 PM) *
va invit la somnik...asa dormim mai nou



vai mami ce poza indecenta ai pusssss doh.gif



si niste poze recente de azi
a golit mami tot de pe pat nu mi-a mai lasat nimik sa trag jos

am gasit una din cutiile cu jucariiii nanner.gif nanner.gif


scz calitatea pozei

haideti fetelor un pic de activitate ....mai e cineva pe aici? trandafir.gif

am ce lua de pe aici super.gif super.gif


dulce dulce foc!
daniela, eu tot ma minunez de ea!
nu imi vine sa cred ca e aceeasi fetita care a plecat la Alba acum cateva luni!
pe zi ce trece se face tot mai frumoasa!
trebuie sa avem grija de ea sa nu ne-o fure cineva!

de la Robert:

simina_ana
Oana.....si tu ne pacalesti ca Sanzi??? smile.gif Glumesc....

Sa ne tii la curent....noi iti uram sa fie asa cum va doriti.

Mie mi-au venit rusii prima data luna trecuta....a fost totul ok...dar luna asta e jale....Sunt in a 3 a zi deja ..si in loc sa fie mai putin e din ce in ce mai mult....asa a fost si la voi? Ufff...ce bine era fara....


simina_ana
LA MULTE LUNITE MATEI, PUI DE OANA!!!

Sa cresti mare , sanatos, voios, sa o alergi pe mami prin toata casa si sa le umpli inima parintilor de bucurii!!

Te pupam dulce ...dulce..dulce....


Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.