Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
vino aici ...sa-ti arat cine e seful....
in loc sa-l muste cainele p el
il punea el p caine jos,se aseza p curu p fata lui si voia sa-l muste de burta



la baita de alaltaieri...cand mi s-a cacat in bazin

Rose68
wow............multumim Ankule..........super pozele.....caci de Darius ce sa mai zic.............sa mai zica cineva ca blonzii sunt mai putin fotogenici. Pupam ochisorii albastri.
petronici
neatza fetelor si de la noi...
intru pe fuga ,la 9 tre sa fiu la servici...
a plecat sotul ieri dimineata,ma sunat pe la 7 era aproape de Tg.Mures,poate pe dupa pranz e acasa....
sapt asta am fost in pregatiri si am si lucrat...astia acum si-ai gasit sa ma cheme cand mai vroiam sa petrcem ceva timp imreuna inainte sa plece,si ieri dimineata el sa dus inspre autostrada si eu inspre servici,am plecat impreuna de acasa....miercuri am fost la mare,poze va pun cand oi aveat ceva timp liber....incepand de sapt asta lucrez incontinuu pana pe 31 august,doar o zi libera la saptamana...pe de o parte imi pare bine asa nu regret ca nu m-am dus si eu in tara,asa eu muncesc si nu stau degeaba pe aici....
Claudia,imi pare rau de ce-ati patit..insanatosire grabnica tuturor si te asteptam cu vesti bune...
Geo,vezi ce greu ies canini astia...si eu ma saturasem de asteptat....
Adriana,vacanta placuta la mama acasa si sper sa nu patesca nimic Iancu si sa petreceti linistiti in familie....
Rose,ce mai face papusica nostra dulce?
uitasem ,Anku sunt superbe pozele....se vede cat de bine sau simtit impreuna pitici si ca amandoi au nevoie de companie....ce ziceti va apucati de treaba,vreun fratior vreo surioara ceva...
va las,poate intru diseara dupa ce ies....
pupicei dulci tuturor copilasilor si multe imbratisari mamicilor...
petronici
astazi am muncit doar pana la 12,deci va bombardez cu poze acum....am apucat sa fac doar cateva cu aparatul si sa stricat,cred ca i-a sarit apa pe senzorul din fata si am puc cardul in camera si am facut cu ea ,dar sunt cam intunecate,atunci nu mi-a trecut prin cap sa-i modific profilul pe soare....





petronici



anku
QUOTE(petronici @ Jul 18 2010, 03:31 PM) *




wowwwwwwwwwwwwwww!!!!!!!!!!!!!!!!!
super!!!si noi vrem la mare.....
fain fain....
il pisca nasacul???
a ajuns sotul???
nici nu te-am intrebat...cum mai este la cresa???
s-a obisnuit???
poopam cu drag!!! tzuc.gif
anku
QUOTE(danieelaa @ Jul 4 2010, 10:40 AM) *
buna fetelor


doamne....
ptii sa nu fie de deochi
printesa mica cum de ai parul asa mare???? tzuc.gif
claudiaena
In sfarsit, parese ca ai mei copii si-au revenit.... yes.gif DE azi Maria a inceput sa mai pape, dupa ce ieri nu a mancat nimic. Azi, un pic de ciorbica si covrigi satrati si apa multa si in seara asta un sandvis cu branza si legume facute la sandvis-maker....Dar Mihai azi a facut greva foamei. Nu a papat decat vreo 300 ml lapte si un covrigel. In rest a refuzat ciorba si orice altceva. Si maraiala cat cuprinde.... Nu stiu poate incep sa ii iasa ultimele masele. In plus si noaptea doarme f prost si se trezeste f des si imi face ca la ultimii molari iesiti si canini adica se trezeste pe la 2-3 dimi si nu mai poate adormi inapoi decat dupa vreo 2-3 ore si binenteles ca nu vrea sa stea la el in patut si il iau langa mine(ca tati facea nani cu fetita ca sa o supravegheze) si se foieste si scanceste si maraie si nu isi gaseste pozitia....Asa ca de cand ne-am intors din concediu am dormit f prost... Plus ca este cald tare si ma trezesc si eu de cateva ori din cauza zapuselii....
Mai Ankule, cuvintele mele spun prea putin fata de ceea ce vad in poze... 2 barbatzei nemaipomeniti si cu fetisoare de strengari... Pup puiutii tai ssi ai Siminei, ca sunt 2 dulcei.
Geo, mersi de sfaturi.... Oricum si-a mai revenit si azi e mult mai vioaie, fata de ieri cand a stat ca leguma numai in pat....
Petronici, Adelin are niste ochi migdalati, superbi....Spor la treaba si las ca e bine ca ai de treaba, ca asta inseamna si banutzi....
Mai fetelor, cand ii vad pe Darius si Adelin cum se balacesc, va intreb cum se fac astfel de copii. Fii-miu nu ii place decat apa din cada....
trandafir.gif
Rose68
din fetele mai vechi pe forum. Daca va mai aduceti aminte cand am avut eu probleme pe sarcina prin saptamana 24 a venit la mine o tipa cu burtica de 36 de saptamani si in timp ce vroia sa urce la mine in maternitate i s-a rupt apa si in loc sa ajunga la mine in salon a ajuns pe masa de operatie.(la prima mea internare fusesem colege de salon)
Tu Ankule mi-ai adus aminte cand te-ai mirat de parul Denisei...........si eu m-am mirat de parul acelei fetite
Este mai mare cu 3 luni decat puii nostri si uitati ce par si ochisori are. Arata exact ca o papusica Aradeanca. Are si picioruse lungi , dar e cam slabuta

claudiaena
Mai fetelor, voi ce stiti de aparitia celui de-al doilea molar?.... Mihai, ca niciodata pana acum, refuza papa si chiar si, laptele. Maraie si de multe ori, din te miri ce, plange si nu se joaca cu nimic....Ce am citit eu pe net scrie ca astia cam ar aparea dupa 2 ani... Dar de la Maria nu mai tin minte....Nu stiu cu ce sa il mai dau si ce sa ii dau papa. Sincer, m-a DISPERAT....Nu il pot multumi cu nimic.... Ma apuca de deget si imi arata usa de la intrare, daca iesim afara, vrea numai in carut si refuza sa mearga pe jos, sta ce sta in carut si apoi se plictiseste si incepe sa maraie si sta cu tot pumnul in gura, sau cu degetul aratator bagat tot si il molfaie. In plus, azi am observat si ca a inceput sa aiba muci, ca si la ceilalti dintisori....Dar nu pare sa fie bolnav, adica sa il doara in gat sau altceva, ci e mai degraba ceva care il supara si il face iritat....Am zis totusi, ca o sa sun medicul de familie si sa vad cand ma programeaza cu asta mic....Deci, ce stiti de aparitia celorlalti molari de lapte?.... oFloare1.gif
Rose68
QUOTE(claudiaena @ Jul 19 2010, 02:19 PM) *
Mai fetelor, voi ce stiti de aparitia celui de-al doilea molar?.... Mihai, ca niciodata pana acum, refuza papa si chiar si, laptele. Maraie si de multe ori, din te miri ce, plange si nu se joaca cu nimic....Ce am citit eu pe net scrie ca astia cam ar aparea dupa 2 ani... Dar de la Maria nu mai tin minte....Nu stiu cu ce sa il mai dau si ce sa ii dau papa. Sincer, m-a DISPERAT....Nu il pot multumi cu nimic.... Ma apuca de deget si imi arata usa de la intrare, daca iesim afara, vrea numai in carut si refuza sa mearga pe jos, sta ce sta in carut si apoi se plictiseste si incepe sa maraie si sta cu tot pumnul in gura, sau cu degetul aratator bagat tot si il molfaie. In plus, azi am observat si ca a inceput sa aiba muci, ca si la ceilalti dintisori....Dar nu pare sa fie bolnav, adica sa il doara in gat sau altceva, ci e mai degraba ceva care il supara si il face iritat....Am zis totusi, ca o sa sun medicul de familie si sa vad cand ma programeaza cu asta mic....Deci, ce stiti de aparitia celorlalti molari de lapte?.... oFloare1.gif



chiar ma sperii. Citisem ca totusi la canini e cel mai rau. Acum cine stie? Nu vezi ca fiecare copil reactioneaza diferit? Noi nu mancam de 3 luni si caninii sunt toti 4 umflati dar nici unul nu a spart. Abia acum a facut si ea 10 kg. Intre 8 si 10 am tot urcat si coborat la fiecare strop de temperatura sau diaree.
petronici
buna fetelor....
Anku,nu l-am mai dus la cresa ca trebuia sa platesc in jur la 250 de euro pe luna si ma crezi ca eu pe luna iunie am luat doar 300....deci nu-mi convenea,eu doar vara si la sarbatori ce lucrez mereu,in rest doar cand au lume multa in hotel si chiar daca il duceam acolo doar cateva zile pe luna ,cand aveam eu nevoie tot trebuia sa platesc suma intreaga....pana in septembrie sta cumnatica cu el,nu pe degeaba,ii dau si ei ceva,si dupa ori il duc din nou la femeia aia ori sper sa-l primeasca la niste maicute....sunt doua institutii unde au grija maicutele de ei,la una doar de la 3 ani in sus ii primesc iar la cealalta de la 2 ani,poate reusesc sa le conving sa-l primeasca de la 2 ani fara cateva luni,si ar trebui sa platesc doar 80 de euro pe luna....in rest la mare a fost f frumos,ar fi vrut sa stea numai in apa,cata a baut si sa scufundat de nustiu cate ori dar nu zicea nimic....pacat ca eu sunt afona rau de tau la pus filmatele ,sa-l fi vazut ce facea la mare....
Claudia,ma bucur sa aud vesti bunicele de la tine...iar de molari nu-mi aminti ca deocamdata nici nu vreau sa ma gandesc la ei,stai mai intai sa-i cresca si canini astia de jos si mai vedem mai incolo ce ne astepta....am un vecin de 2 ani si are toti dintii iesiti si fata cumatrei tot la fel pana in 2 ani iau iesit toti....deci posilbil sa fie molari la Mihai....exact la fel cum face el acum facea si A la canini,cine stie mai incolo ce urmeaza....
Rose,cat de frumossa este fetita prietenei tale,ce par minunat si ochisori superbi are....felicitari mamicutei....pupici Andreei....
Geo,tu te pregatesti de plecare....mai ai o saptamana si la drum cu totii....cred ca abia astepti....
va pupacesc dulce toti copilasi si va imbratisez cu drag hug.gif
Rose68
unde ati fugit toate?
am vorbit aseara la telefon cu Adriana. Se simt bine la parintii Adrianei, dar sunt totusi fara tati
Va pupa si ii este dor de voi
claudiaena
Uite Rose, iti tin eu compqanie, nuami ca sa ma mai racoresc....
Ieri noaptea iar am facut-o alba... M-am culcat cam cu putin inainte de 12 noaptea si m-am trezit pe la 1 cu o senzatie ciudata si parca eram odihnita, dar parca nici nu adormisem.... Oricum, m-am dus la toaleta, m-am uitat pe geam(turna cu galeata) si pe la 1 si un sfert, puiul meu se trezeste si incepe sa scanceasca, apoi se inneaca si repede il iau din patut. Nu am mai apucat decat sa il intorc cu fata in jos si sa il tin de cap si burtica si a vomat.... Asa am tinut-o pana la 2 noaptea, cand mai facea pauza si apoi iar de la capat. Ce e culmea e ca mancase doar 2 merisoare dulci, de vara, pe la 10 dimi, si apoi lapte si covrigi(in rest a refuzat cu indarjire toata mancarea oferita). Pe la 3 mi-a cerut lichide si i le dadeam incetul cu incetul, de teama sa nu o luam de la capat. Asa ca pe la 4 am atipit si eu speriata si imediat cum simteam ca se foieste saream din pat....Asa ca dimineata de ieri, cum i-am dat sa pape nelipsitul biberon cu lapte si putine cereale (doar 4 masuri ca sa nu ii aglomerez stomacul) am plecat la un recunoscut medic enterolog si unde puiul meu era f vesel, mai papase intre timp si un covrig si bause apa si nu avea nimic. Imi venea sa imi trag una. Era asa de bine dispus, dar medicul mi-a dat niste analize la fecale si acelasi tratament pe care i l-am administrat si eu plus o pudra care regleaza tranzitul intestinal, si care costa doar 100 lei. Asa ca m-am dus acasa, unde a refuzat orice fel de mancare gatita si s-a culcat, de la 13 la 17, 30 a dormit cu intermitente si am mai recuperat si eu un pic langa el. Seara ne-am dus un pic in parc unde fetelor m-a disperat. Nu voia decat jucariile celorlalti copii, cum se atingea cineva de ale lui incepea sa urle. A vrut in leagan (de bebe) s-a dat fix 30 sec, apoi a vrut jos, iar leaganul a fost ocupat de alt copil mic si Mihai din nou la leagan. A urlat fetelor cred ca 10 min, nu am putut sa ii distrag atentia cu altceva, l-am luat in brate de acolo si el tot la leaganul ala se ducae asa ca intr-un final parintele exasperat isi ia copil si il pun pe Mihai, care iar s-a dat doar 30 sec. Asa mi-a facut in parc o ora cat am stat, ca imi venea sa il tratesc si sa plec. Cand a venit tati sa ne ia, m-am urcat in masina si am tras un bocet sa ma racoresc, ca nu mai puteam. Seara, nu a vrut decat lapte si a dormit binisor, dar langa mine si cu ligheanul langa pat... Si dimi a papat f bine si azi, in sfarsit a papat vreo 9 lingurite de ciorba de legume si apoi cu suzi a plecat la nani.
NU stiu, mai fetelor, dar niciodata nu a mai fost asa. Nu reusesc nici eu nici Maria si nici tati sa il multumim. Este asa de iritat si plange de la orice fleac. Nu se joaca cu nimic, umblu la mine cu o sacosoaica plina cu jucarii si nu se joaca cu nici una. AStept rezultatul la analize si apoi din nou la medic si sa vedem. Si are niste muci, sanatosi, dar nu are nimic nici la plamani si nici in gat (ca s-a uitat medicul ieri)....Sa vad azi, ce o sa fac, si unde ma duc, dar in parc parca nu mai am curaj...pupici
oFloare1.gif
claudiaena
Rose, transmitei tu Adrianei, toate urarile mele de bine si sa isi incarce bateriile si eu, cel putin ii duc dorul....Si poate reuseste sa isi aranjeze si bronzul de "tractorist"...
Geo, cand pleci? O sa intri pe topic si din tara sper?... Oricum sa aveti drum bun si sa fie asa cum iti imaginezi si cum iti doresti.!...
Petronici, spor la treaba si lui A spor la nazdravanii si pupam pe micul innotator....
Ankule, tu, nimic? Darius ce face? Te-ai angajat?
Rose, printesa ta ce mai face? Cum mai stati cu papa si cu somnul? pup doi ochi rotunzi si frumosi....
Oricum, pup toate fetele si numai bine va doresc...Eu, mamica obosita si exasperata de un mic tiran dulce.... sad.gif
Rose68
Mami Claudia 3 nopti consecutive albe avem si noi la activ. La 10 minute maxim un sfert de ora este exact in picioare urland. Adoarme repede cu suzi apoi dupa 10 minute iar...........si tot asa a facut 3 nopti. Acum scriu dar nu exagerez vad in ceata.
De 2 saptamani tot clipeste des si freaca ochii. Dr de familie ne-a zis sa ne ducem la Oftalmolog caci s-ar putea sa aiba nevoie de ochelari..........mostenire de la mine.(eu am purtat ochelari de la 6 ani)
La televizor se uita cand papa caci altfel e jale mare. Inca nu se putem dispensa de el. Dupa ce vor iesi caninii mai incerc multe Sa o dezvatam de adormitul pe picioare(mami cred ca viseaza frumos) sa o dezvatam de suzi...............dar acum cu caninii nu am cum sa incerc asa ceva.
claudiaena
QUOTE(Rose68 @ Jul 21 2010, 01:24 PM) *
Mami Claudia 3 nopti consecutive albe avem si noi la activ. La 10 minute maxim un sfert de ora este exact in picioare urland. Adoarme repede cu suzi apoi dupa 10 minute iar...........si tot asa a facut 3 nopti. Acum scriu dar nu exagerez vad in ceata.
De 2 saptamani tot clipeste des si freaca ochii. Dr de familie ne-a zis sa ne ducem la Oftalmolog caci s-ar putea sa aiba nevoie de ochelari..........mostenire de la mine.(eu am purtat ochelari de la 6 ani)
La televizor se uita cand papa caci altfel e jale mare. Inca nu se putem dispensa de el. Dupa ce vor iesi caninii mai incerc multe Sa o dezvatam de adormitul pe picioare(mami cred ca viseaza frumos) sa o dezvatam de suzi...............dar acum cu caninii nu am cum sa incerc asa ceva.


Si eu speram sa scapam de suzi... biberon.gif Dar acum sta cu ea si zi si noapte! Oricum, nu mai fac planuri si nici nu ma mai stresez. In Bulg erau copii francezi si chiar nemti cu suzeta si aveau cel putin 2 ani, daca nu chiar 2,6 ani...
Of, si care credeam ca sunt singura zombie pe aici....Stii daca am fi mai aproape, am face cu randul, sta una dintre noi de planton cu amandoi si apoi noaptea urmatoare cealalta.... liwlol.gif Asa macar am sti ce inseamna noapte dormita de la cap la coada....macar sa ne improspatam memoria.... liwlol.gif
hug.gif
Rose68
QUOTE(claudiaena @ Jul 21 2010, 01:30 PM) *
Si eu speram sa scapam de suzi... biberon.gif Dar acum sta cu ea si zi si noapte! Oricum, nu mai fac planuri si nici nu ma mai stresez. In Bulg erau copii francezi si chiar nemti cu suzeta si aveau cel putin 2 ani, daca nu chiar 2,6 ani...
Of, si care credeam ca sunt singura zombie pe aici....Stii daca am fi mai aproape, am face cu randul, sta una dintre noi de planton cu amandoi si apoi noaptea urmatoare cealalta.... liwlol.gif Asa macar am sti ce inseamna noapte dormita de la cap la coada....macar sa ne improspatam memoria.... liwlol.gif
hug.gif



acum sunt de vina caninii. Dar pot sa spun ca mai mult de 4 ore legate nu am mai avut din luna a 6 a de sarcina. M=am cam obisnuit de nevoie. In noptile bune se trezeste cam la 4 ore. In cele rele la 10 minute............
anku
buna fetelor....
claudia...ce o fi cu Mihai???
bine ca te-ai trezit chiar inainte sa inceapa sa verse....
ce med scumpe... wife.gif
Rose...multumim de mesajul de la Adriana
mami drag...ai rezistat eroic si in timpul sarcinii si acum.....
agitati suntem parca si noi...dar zi de zi...
azi noapte mi s-a trezit si mie intr-adevar de 7 ori....
dar in rest imi dormea neintors
bineinteles cu noi in pat....
adio patutul lui.....
dupa ce pleaca sora-mea scot patutul afara si la Crucea Rosie...
pana ne mutam, doarme cu noi....
noua ne place sa-i simtim mirosul .... wub.gif
la bagat sotul in pat cu el cand aveam examene ptr germana initial
asta nu a fost probl fff mare...mai dormea si in patutul lui
in Ro neputund sa car inclusiv patutul lui...a dormit o luna in pat cu mine
si Fertig a fost....
dar...o veste buna....de 3 zile nu mai face caca in pampers
a cerut singur olita....sa faca Kaki....
si acu zice cand il scapa....si face....
cu pipi inca mai dureaza...
petronici...te cred ca este scump....
ohhhhhh....nicaieri nu sunt cainii cu colaci in coada....
p de o parte...e mai bine asa poate...
odata cresc si nu mai avem bebelusi....
macar sa ne bucuram acum de ei....
eu dc lipsesc 4 ore mi se pare ca am lipsit o zi de langa el....

Geo...gata bagajele???
ce mai stiti de Oana si de Matei...


ne-au trecut bubitele de duminica...
am dat cu crema de ai amentolata si alba...
si s-au dus imediat....
ma speriasem..... biggrin.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Jul 21 2010, 03:37 PM) *
buna fetelor....
claudia...ce o fi cu Mihai???
bine ca te-ai trezit chiar inainte sa inceapa sa verse....
ce med scumpe... wife.gif
Rose...multumim de mesajul de la Adriana
mami drag...ai rezistat eroic si in timpul sarcinii si acum.....
agitati suntem parca si noi...dar zi de zi...
azi noapte mi s-a trezit si mie intr-adevar de 7 ori....
dar in rest imi dormea neintors
bineinteles cu noi in pat....
adio patutul lui.....
dupa ce pleaca sora-mea scot patutul afara si la Crucea Rosie...
pana ne mutam, doarme cu noi....
noua ne place sa-i simtim mirosul .... wub.gif
la bagat sotul in pat cu el cand aveam examene ptr germana initial
asta nu a fost probl fff mare...mai dormea si in patutul lui
in Ro neputund sa car inclusiv patutul lui...a dormit o luna in pat cu mine
si Fertig a fost....
dar...o veste buna....de 3 zile nu mai face caca in pampers
a cerut singur olita....sa faca Kaki....
si acu zice cand il scapa....si face....
cu pipi inca mai dureaza...
petronici...te cred ca este scump....
ohhhhhh....nicaieri nu sunt cainii cu colaci in coada....
p de o parte...e mai bine asa poate...
odata cresc si nu mai avem bebelusi....
macar sa ne bucuram acum de ei....
eu dc lipsesc 4 ore mi se pare ca am lipsit o zi de langa el....

Geo...gata bagajele???
ce mai stiti de Oana si de Matei...
ne-au trecut bubitele de duminica...
am dat cu crema de ai amentolata si alba...
si s-au dus imediat....
ma speriasem..... biggrin.gif



mami ANkule felicitari pentru olita. Noi de la 11 luni avem zile cand zice, zile cand nu zice. De vreo 4 zile a facut si ea kaki la olita. Dar a mai facut asta si apoi iar in pampers. Uneori zice cand deja iese............Nu o fortez..........mai ales ca e suparata de la canini. Daca as fi locuit la casa o lasam fara............dar asa nu vreau sa ma trezesc cu kaki d-zeu stie pe unde..........
iar de papat papa putin din 2 motive:
1. caninii cred...........
2.are ambitie sa pape singura numai primeste de la mami si dupa vreo 10 lingurite se plictiseste. SI oricum te buseste rasul sa o vezi cum se chinuie. In schimb nu murdareste prea rau. Un picut pe ea, dar oricum i-am luat o baveta stil rochita cu manecute si prinsa cu scai la gat
In schimb bea laptic mai bine ca niciodata. Seara si dimineata cam 200 ml de laptic si la somnicul de dupa amiaza intre 150 si 200. Deci avem zile cand papa 600. (mai sunt si uneori nopti cand pe la 4 mai papa cam 150 ml.Oricum ea nu a papat niciodata mai mult. Iar intre 7 si 11 luni papa 50 ml in 24 de ore. Noroc cu ajutorul de la Geocoto.
anku
QUOTE(Rose68 @ Jul 21 2010, 02:46 PM) *
mami ANkule felicitari pentru olita. Noi de la 11 luni avem zile cand zice, zile cand nu zice. De vreo 4 zile a facut si ea kaki la olita. Dar a mai facut asta si apoi iar in pampers. Uneori zice cand deja iese............Nu o fortez..........mai ales ca e suparata de la canini. Daca as fi locuit la casa o lasam fara............dar asa nu vreau sa ma trezesc cu kaki d-zeu stie pe unde..........

la mine e rau cand suntem plecati....
zice ca face...si cred ca il si tine....
dar atunci nu am unde sa-l pun....
si acum nu mai are ore cand face caca....
cateodata face o data p zi,altadata de 2 ori,altatdata de 3 ori....

lasa ca se invata ei...
si eu il mai las in curul gol...dar mi-a facut multe surprize....p covor si in balcon... wacko.gif
si in apa.... blush.gif

nu ne mai pui pozite????
poopam p tine si printesa ta... tzuc.gif
geocoto
Pup mamici,
ce sa zicem as fi vrut sa va scriu un mesaj fff optimist dar am pierdut optimismul pe drum.Lucas sta mai bine la papica, cand are chef papa cand nu nu dar la nervozitate m-a intrecut.Am citit ca la varsta asta este perfect nomal apetitul asta asa ca nu mai ma chinui.Pe de o parte testeaza ei insisi gustul si pe de alta parte ne testeaza reactia noastra.Plus ca mai sunt si dintii care ii chinuie.
Claudia deci Mihai are caninii iesiti?Saracii de voi ce o fi si cu vomatul asta?Vezi ca somnolenta prelungita dupa amiaza nu este tocmai un semn bun.Sa nu fie deshidratat daca tot nu papa si vomita.Eu sincer iti spun ii dadeam solutiile de rehidratare cu seringa in coltul gurii atunci cand se plictisise de ele si nu mai vroia.
Anku faci si tu ca mine iti iei punguta la tine si il pui sa faca jos in punguta.Faptul ca cere ar fi pacat sa nu profiti sa-l pui in continuare.L-am invatat pe Lucas sa stea pe vine cand ii vine sa faca plus ca a mai vazut-o si pe Alda ca sa nu se stropeasca sau sa se murdareasca pe el.Mie nu-mi este jena de nimeni atata timp cat este spre binele copilului.
Rose citesc de bine despre voi.Eeee mai este problemuta cu caninii dar trece ea odata si apoi..Sincer iti spun nu o mai lasa deloc la TV daca o vezi ca, clipeste.Matusa sotului care este oftalmolog m-a avertizat ca nu le face bine deloc chiar daca noua ne usureaza munca.
Petronici chiar daca era bine sa fie si in mijlocul copiiilor, invata lucruri noi acasa se va simti muuuult mai bine.Si inca sunt mici are timp sa mearga si la cresa.Daca tot ai o cumnatica asa draguta de ce sa nu profiti.

Nici Lucas nu doarme singur, l-am luat cu mine in pat si credeti ca mai scap asa usor de el...Cand ne intoarcem din tara am de gand sa "uit " suzeta acolo si sa-l mut la el in pat.Vom vedea ce reusim.Cateodata se trezeste tocmai pentru ca si-a pierdut suzeta si asa o pica ce am pe ea....Am sa-i tai siliconul si i-o arat ca nu mai este.Vedem ce reusim.
Poze fac socrii cu aparatul lor si eu nu am mai avut chef, asa ca poate punem din tara.

Pupilici la toata lumea si mult curaj la mamici oFloare1.gif

PS.De Oana nu mai stiu nimic nu a mai raspuns pe mess iar la tel intra faxul.
Rose68
poze caldeeeeeeeee din dimineata asta
Noi dimineata ne ducem la piata si pe drumul spre casa ne oprim intr-un parculet. Astazi ne-a gasit acolo mamaia.

prietena ei Ana ( 2 ani si 9 luni)



printesa mea si socrela
\
claudiaena
Buna fetelor! Azi a fost pana acum relativ buna, ptr noi.... super.gif
Mihai a inceput sa pape si aseara nu se mai oprea. Imi era si frica sa nu isi aglomereze stomacul si sa dea iar pe dinafara. Dar a fost bine.... Treziri de cateva ori pe noapte, ca nici nu mai stiu ca m-am trezit dimi ca era langa mine, dupa ce aseara l-am pus adormit in patut. Si noi incepem operatiunea adormit singur la el in patut. Momentan il pun adormit seara si peste noapte cand nu mai merge smecheria cu suzi sau cu bibe cu apa il iau langa mine. Acum, a papat bine la pranz (ciorbica de legume si cu pulpita) si cu suzi l-am pus treaz in patut si deja doarme.... super.gif Dar sa vedem pana cand, ca de obicei langa mine face nani vreo 2-3 ore....
Si acum niste poze din Bulgaria.... Fetelor, nu va spun Maria ce mandra este ca a fost in alta tara, desi Bulgaria e dezamagitoare, mai putin litoralul amenajat....Cand o intreaba cineva de vacanta spune asa plina de sine ca a fost la mare in B, de parca ar fi fost pe Coasta de Azur.... yes.gif
la plaja, ce nisip fin!!!

In piscina interioara, eu cu fetita, in timp ce baietzucu' sta cu suzi


Maria cu un aranjament din flori naturale

singura data cand "m-am balacit" in piscina exterioara

"indianul" meu special

seara, "pe uscat", faceam si eu spactacol, ca in rest sustineam cam des, "concert"

alt mod destul de ingenios de a cersi sau, ma rog, de a face bani, la vecinii nostri

ma balacesc si eu, mami, dar, doar in apa din balti

seara festiva, cand erau aranjamente, toate comestibile, de am ramas masca, toti
Rose68
Mami Claudia una peste alta cred ca a fost frumos in Bulgaria. Macar se simte ca Maria a fost fericita. Mihaita e prea mic sa stie unde a fost.

Dovada ca nu avem inca canini, desi vedeti ca e destul de umflata gingia si de 2 saptamini se vede si punctul in care vor erupe cei de sus.
petronici
buna fetelor....eu cu serviciul dau mai rar pe aici....in alea cateva ore care le am libere dupa amiaza nu stiu cum sa-mi odihnesc picioarele si sa profit si de Adelin....
de cand a plecat tati doarme cu mine si are asa un stil haios,numai de-a curmezisul patului...se trezeste cam o singura data pe noapte si atunci incerc sa-.l adun de prin pat si-l aduc langa mine si se linisteteste imediat....cand plec eu dimineata vine matusa langa el si dorm amandoi pana pe la 9.30-10....suzeta cateodata tine cand il adorm dupa amiaza,in rest deloc,cand se trezeste o arunca bine de tot ca adoua zi stau bine sa o caut pe sub pat sau dulap....imi zice cumtatica ca papa destul de bine la pranz iar seara ii da socrela sa pape,cu olita deocamdata renuntam,abia se invatase sa zica kaka inainte de aface dar din pacate matusa nu-l pune si nici nu-l lasa fara pampers ziua prin casa sau curte,asa ca reiau cursurile de invatare din septembrie sau daca il vor primi la maicute il invata ele....
Claudia,se vede cat de bine sa simtit printesa ta in vacanta la bulgari si voi cred ca la fel....asemenea minunatii ornamentale fac si la noi la sarbatori sau festivitati importante,prima data cand l-am vazut pe seful bucatar cum scobeste pepenele si ce a iesit la urma nu-mi venea sa cred....ma bucur ca Mihai si-a revenit cu papaica ,sper sa treaca repede si perioada asta mai nervoasa pt el....
Rose,se lasa mult asteptati canini astia si la papusica nostra dulce....intre cei de sus si cei de jos ,noi am asteptat vreo 2 luni aprox,in care doar rodea orice ii cadea in maini si musca pe toata lumea....
Anku,bravoooo voua pt ca a-ti reusit cu olita,de suzeta nu-i nevoie la voi sa scapati ca Darius a lasat-o de mult timp,mai ramane biberonul dar nu-i bai usor usor reusiti si cu ala....
Geo, inca un pic si plecati la drum.....sper sa reuseti ce ti-ai propus in tara....
va imbratisez cu drag si multi pupici copilasilor
geocoto
Buna mamici,

Nici nu imi mai vine sa intru sa scriu la cat de tare ma tzarrrrrraie Lucas la cap.Nu-i convine nimic este super suparat daca nu-i dai ce vrea si are un tzignal mama mia.Azi am fost si noi la cumparaturi sa profitam putin de reduceri dar nu a fost chip.Tzipa in magazin vroia pe jos apoi in brate, apoi la mine ca nu vroia sa stea cu taticul sau cu socrii.La un moment dat am zis de ajuns si am plecat la restaurant sa papam ceva ca si asa nu facusem nimic acasa.A stat relativ cumincior.

Claudia ff faine poze cu voi.Imi fac chef de vacanta.Cum prefera Maria cu bustiera sau fara?Stiu ca-i dificil la varsta ei sa duci munca de lamurire sa stea fara.
Rose cum o convingi sa stea cu palarioara ca la noi este scandal mare pe tema asta.Se vad bine gingiutele inflamate.Mai aveti si voi putin.Noi il tot asteptam pe ultimul canin.Dar m-a speriat Claudia ca poate durea si mai departe.
Petronici nu stiu ce sa-ti zic cu plecarea am emotii. Nu vreau sa ma bucur prea tare ca am multe de facut si cu Lucas .....nu prea poti face mare lucru.Ma bazez mult si pe mama sau sora mea.

Am plecat ca aud o maraiala pe fundal oFloare1.gif
petronici
sper sa vedeti ceva,cum se balaceste Adelin la mare....
http://drop.io/5yf18nx/asset/vts-14-1-vob
geocoto
Ppam noi un Adelin curajos.Super frumos l-ai prins Petronela. oFloare1.gif
Rose68
QUOTE(petronici @ Jul 23 2010, 06:01 PM) *
sper sa vedeti ceva,cum se balaceste Adelin la mare....
http://drop.io/5yf18nx/asset/vts-14-1-vob



ce ratoi dragut! SI Andreei ii place apa dar in cadita ei . In alta parte inca nu am incercat.
Rose68
cred ca in 2-3 zile vine si la noi primul canin. Ieri diaree toata ziua, astazi temperatura 39. Acum doarme , a mai scazut e pe la 38 si un pic. (panadol si sosetele cu apa si otet plus baita prelungita la temp mai mica decat de obicei si am si un supozitor pregatit)
petronici
QUOTE(geocoto @ Jul 23 2010, 06:34 PM) *
Ppam noi un Adelin curajos.Super frumos l-ai prins Petronela. oFloare1.gif



QUOTE(Rose68 @ Jul 24 2010, 09:48 PM) *
ce ratoi dragut! SI Andreei ii place apa dar in cadita ei . In alta parte inca nu am incercat.

multumim floare2.gif
lui A ii place in apa peste tot doh.gif ....
http://drop.io/9vygmfh/asset/vts-13-1-vob
petronici
QUOTE(Rose68 @ Jul 24 2010, 10:39 PM) *
cred ca in 2-3 zile vine si la noi primul canin. Ieri diaree toata ziua, astazi temperatura 39. Acum doarme , a mai scazut e pe la 38 si un pic. (panadol si sosetele cu apa si otet plus baita prelungita la temp mai mica decat de obicei si am si un supozitor pregatit)

pai sa iasa odata ca de cand ii asteptam....si ce greu mai cresc nervi.gif ....A nu a facut nici diaree nici febra,doar ca daca Doamne fereste te musta era vaii si amar de tine,si in plus rodea cu dintii tot ce-i cadea in maini....odata iesiti poate o sa pape mai binisor,la noi parca se cunoste diferenta....
pupicei Andeei tzuc.gif
geocoto
Vaaaaaaai Adelin dragule ce faci acolo???? doh.gif Super filmulet Petronici.
Lucas nu suporta sa fie murdar, opreste masa daca nu-l curatam pe maini dar la balta s-ar cam duce si el.Nu l-am lasat de frica sa nu fac apoplexie....stii tu.Poate Adelin nu urla ca al meu cand este de baita.Nu suporta dusul si eu vreau sa plec la mare cu el ce parere aveti si voi... anima1.gif
Si la Lucas este jale mare de la canini dar saracutul strange din dinti si nu zice nimic altadata se agata de piciorul meu si maraie in continuu.Ce sa facem...
Pup ca azi am mers cativa km pe jos si suntem obo rau.Maine ploua asa ca recuperam. oFloare1.gif
Rose68
e fetelor am avut o noapte de cosmar. Seara i-am facut baita cu apa mai racorita , i-am dat Panadol si sosetele cu apa si otet si la nani. Pe la 11 pun mana pe ea.........cam fierbintica. SI la 12 avea iar 39 cu....numai stiu exact cat. I-am dat de aceasta data Nurofen si sosetele ude......si a trecut ora si ea nik...........nu scadea temp. Asa ca la 2 si ceva eram cu ea la urgenta.
Verdict: rosu in gat............dar rau de tot. Asa ca vreau nu vreau acum e pe antibiotic. A adormit la 5.30 abia si acum doarme cu tati caci sunt amandoi franti. Noi cei mari am dormit cu schimbul.(daca putem zice asa).
Dimineata la 7 plangea iar.........cred ca acum ii era si foame. A baut cam 100 ml.
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Jul 25 2010, 08:30 AM) *
e fetelor am avut o noapte de cosmar. Seara i-am facut baita cu apa mai racorita , i-am dat Panadol si sosetele cu apa si otet si la nani. Pe la 11 pun mana pe ea.........cam fierbintica. SI la 12 avea iar 39 cu....numai stiu exact cat. I-am dat de aceasta data Nurofen si sosetele ude......si a trecut ora si ea nik...........nu scadea temp. Asa ca la 2 si ceva eram cu ea la urgenta.
Verdict: rosu in gat............dar rau de tot. Asa ca vreau nu vreau acum e pe antibiotic. A adormit la 5.30 abia si acum doarme cu tati caci sunt amandoi franti. Noi cei mari am dormit cu schimbul.(daca putem zice asa).
Dimineata la 7 plangea iar.........cred ca acum ii era si foame. A baut cam 100 ml.


Of mai Rose cand aud cat antibiotic si cu cata usurinta prescriu astia mi se zbarleste parul.Eu nu sunt pt el decat in cazuri cum a fost Iancu cand a avut puroi.Am o pediatra in tara cu care comunic si mi-a zis ca daca este neaparat nevoie de antibiotic dupa trebuie sa faci o cura de detoxifiere mai ales cum nu a papat Andreuta mare lucru in ultima perioada.
La picioruse pediatra de aici mi-a zis sa-i pun 2 perechi de ciorapei sa-i tina cald pentru ca extremitatile sunt ff reci in febra si nicidecum otet cum se obisnuia pe vremuri pentru ca este neplacut pt ei.Cel mult o carpa cu apa rece intre pulpite.Stii de ce iti spun prin cate episoade de febra am trecut am intrebat pe toata lumea ce trebuie sa fac sa-i fie copilului bine.
Multa sanatate va dorim si ne auzim curand pe tel in Ro.
Maine pleaca socrii si Lucas parca a simtit ca nu vroia sa-i lase deloc sa plece de langa el in seara asta cand l-am dus la culcare.Noroc ca mergem marti seara noi acolo ca altfel ....iar o perioada de readaptare pentru noi 2.
Se vede si la el un punct alb la ultimul canin si saptamana asta sper sa-l scuteasca de chin mititelul.La cate nopti intrerupte a avut in ultima perioada si mese reduse la jumatate ..

Va las ca pic de somn si maine ma apuc de bagaje. oFloare1.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Jul 22 2010, 12:39 PM) *
poze caldeeeeeeeee din dimineata asta
Noi dimineata ne ducem la piata si pe drumul spre casa ne oprim intr-un parculet. Astazi ne-a gasit acolo mamaia.




poopam Andreeiuta....si insanatosire grabnica va dorim.....
bine ca ati descoperit repede care e cauza febrei....ca prea era insistenta....
imi place ffff mult poza cu limbuta scoasa!!! tzuc.gif
QUOTE(claudiaena @ Jul 22 2010, 12:57 PM) *
Buna fetelor! Azi a fost pana acum relativ buna, ptr noi.... super.gif
Mihai a inceput sa pape si aseara nu se mai oprea. Imi era si frica sa nu isi aglomereze stomacul si sa dea iar pe
Maria cu un aranjament din flori naturale

singura data cand "m-am balacit" in piscina exterioara

"indianul" meu special

seara, "pe uscat", faceam si eu spactacol, ca in rest sustineam cam des, "concert"

alt mod destul de ingenios de a cersi sau, ma rog, de a face bani, la vecinii nostri

ma balacesc si eu, mami, dar, doar in apa din balti

Claudia tu ce mai spui???
superbe poze....
pai uite ca pare sa se simta bine Mihai in barcuta...
poate cateodata doar ca nu are dispozitie.....de apa liwlol.gif
mie imi place ce vad din poze...parca nici nu-mi vine sa cred ca este Bulgaria
Maria este o pers activa.... tzuc.gif

QUOTE(petronici @ Jul 23 2010, 05:01 PM) *
sper sa vedeti ceva,cum se balaceste Adelin la mare....
http://drop.io/5yf18nx/asset/vts-14-1-vob

uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!! tzuc.gif
si inca cum i place apa liwlol.gif
Adelin....asa ....sa te faci inotator...!!!! tzuc.gif
anku
noi????
pffffffffffff...la noi ploua...deci nu prea mai am chef de nimic
a plecat si sora-mea.... crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
am zis ca sa nu ma grabesc totusi sa scot patutul afara
si sa mai incerc sa-l pun ....poate se rezolva...barem sa nu ma simt vinovata ca nu am incercat sa-l pun iar in patut!!!
mna....si in rest.....nu am chef de nimic....
ma preocup si eu acum cu un pilaf de orez si sa pun noiste plante in ghiveci....
ca la spalat lenjeria de pat nu am chef wacko.gif
nu vreau sa aud nimic....... : liwlol.gif
petronici
buna seara fetelor....
Rose,si eu care ma bucuram ca ies canini,uite saracuta de la ce a facut febra si nici nu vroia sa pape.....cum spunea si Geo de sosetele cu otel,cand l-am dus pe A ultima data la urgenta tot cu puroi in gat ii pusesem si eu acasa sosete cu otet ca nu reuseam sa-i scad febra,nu-ti zic ce scandal mi-au facut asistentele si doctorita de acolo....mi-a zis ca in tara la voi faceti cum stiti si cum vreti ,aici nu-i mai puneti cu otet,doar apa simpla.....de fapt in prima noapte nu-i scadea febra deloc si mi-au dat niste pansament sa-i pun comprese umede pe capusor si sa-l ud pe corp .....l-am tinut doar intr-un body si nu era f cald in spital,mi-era frica sa nu-mi raceasca,de fapt ceva mucisori facuse pana sa iesim,dar cum era bombardat cu antibiotic injectabil i-au trecut....sper sa-si revina cat mai curand si sa-i iasa si canini...multi pupicei dulci bolnavioarei....
Geo,ti-am spus deja pe mes,sa aveti o vacanta cat mai placuta si fara probleme....te asteptam cu multe poze si povesti la intoarcere.....
Anku,ai trimis nori de ploaie pe la mine?....multumim, chiar aveam nevoie de putina ploaie ca de 2-3 sapt numai temp de 40° ne tinea....sa racit binisor afara si astazi a plouat prima data dupa vreo luna aprox....maine sunt libera,si eu as vrea sa dorm cel putin pana pe la 10,ca am de recuperat,acum sper sa ma lasa Adelin si sa doarma si el....mai ales ca timpul afara nu-i chiar de plimbare ,stau acasa si fac curatenie ca-i jaleeeee mare.....
Claudia,tu unde ai disparut? cand plecati pe la Tecuci sau prin tara hai hui?
de Adriana ,ce stiti,sunt bine amandoi? am sa-i trimit si ei vreun mesaj sa vad ce face?
va pup copilasi si va imbratisez cu drag
anku


ce faceti????
Rose68
Neatza! Incepe pitica sa isi revina. Ieri pana la ora 17 nu a papat nimic, decat 80 ml de lapte la 7 dimineata. Asa ca am plecat in parc si la 18.oo a vazut la un copil o gogoasa. Desi sunt impotriva dulciurilor cumparate i-am cumparat si ei. A papat jumatate. Imi venea sa o pup. AM venit acasa si a papat si 130 gr iaurtel............super..........apoi la- vazut pe tati ca papa ardei umpluti cu orez si a papat si ea cam jumatate dintr-un ardei. A baut si 200 ml de ceai........ Asa ca .......e clar incepe sa isi revina. Temperatura nu a mai facut si a dormit mult mai bine cu doar 2 treziri pentru cate o gurita de ceai, iar acum e 9.30 si inca doarme. Aseara m-am dus sa o culc si sotul meu ma tot astepta in cealalta camera. A vazut el ca nu mai vin s-a uitat. Si mami adormise si ea........dupa 4 nopti de nesomn. Iar pitica a adormit cu capusorul langa mine fara a mai puneo pe picioare.
anku
QUOTE(Rose68 @ Jul 28 2010, 08:29 AM) *
Neatza! Incepe pitica sa isi revina. Ieri pana la ora 17 nu a papat nimic, decat 80 ml de lapte la 7 dimineata. Asa ca am plecat in parc si la 18.oo a vazut la un copil o gogoasa. Desi sunt impotriva dulciurilor cumparate i-am cumparat si ei. A papat jumatate. Imi venea sa o pup. AM venit acasa si a papat si 130 gr iaurtel............super..........apoi la- vazut pe tati ca papa ardei umpluti cu orez si a papat si ea cam jumatate dintr-un ardei. A baut si 200 ml de ceai........ Asa ca .......e clar incepe sa isi revina. Temperatura nu a mai facut si a dormit mult mai bine cu doar 2 treziri pentru cate o gurita de ceai, iar acum e 9.30 si inca doarme. Aseara m-am dus sa o culc si sotul meu ma tot astepta in cealalta camera. A vazut el ca nu mai vin s-a uitat. Si mami adormise si ea........dupa 4 nopti de nesomn. Iar pitica a adormit cu capusorul langa mine fara a mai puneo pe picioare.


toate spre bune....
ne bucuram sa auzim de printesa asa tzuc.gif
geocoto
Buna mamici,
Am ajuns si noi cu bine miercuri noapte pe la 1 dimineata fara intarziere a avionului.Lucas a sarit non stop pe mine si s-a amuzat cu cei din spatele nostru.A fost cumintel si pot spune ca i-a placut.Cand am ajuns acasa chiuia de bucurie, facea baloane de sapun cu bunica si cu greu l-am culcat.Este obositor sa nu fii in patul tau dar incercam sa ne descurcam printre vizite.Acum inteleg ce ziceai Claudia ca-l pierzi pe Mihaita din pat.Am pus muuuulte perne in jurul patului ca nu se poate apropia de perete si mereu il gasesc jumate in pat jumate pe perna de langa pat.
Azi mergem la bunicii mei la Giurgiu si sper sa fie ok.Inca nu l-am scos pe pitic din casa deci sper sa-i priasca.
Ma bucur de Andreea ca este bine si sper sa nu mai fie probleme.La noi inca se lasa asteptat ultimul canini deci are starea in functie daca il doare sau nu.Am 2 bunici care se ocupe de pitic asa ca mai pot respira si eu cate putin.
M-am nascut si crescut in Buc dar acum parca ma simt in jungla.De dimimeata se aud tramvaie wacko.gif , caini mad.gif si la 7 fix scot tomberoanele nervi.gif .Cred ca m-am obisnuit prea tare cu linistea de acasa .
Pup si mai intru cand nu am somn ca in rest programul este full.... oFloare1.gif
Rose68
de azi dimineata numai prin doctori am umblat
AM fost la medicul de fam al Andreei si nu e bine deloc. Are rosu in gat si dupa ce am terminat cura de antibiotic. Astazi a facut diaree cu sange. EU i-am Biotics in timpul trat cu antibiotic dar pare ca nu a fost de ajuns. De la 10.200 astazi abia avea 9,3 kg imbacata. Maine mergem iar si daca nu se vede nici o imbunatatire ne asteapta internarea.

Pe de alta parte am fost la dr si pentru mine. AM facut cura cu Moldamin si am repetat analizele. Nu s-au indreptat deloc ba din contra au iesit valorile si mai naspa. Asa ca m-au trimis la spitatul de boli infectioase.

Ne-am dus acolo si tocmai se mutau. Asa ca abia sapt viitoare ne putem duce.

SUnt vraiste si obosita abia scriu.................Andreea a papat doar de 2 ori cate 100 ml de lapte fara lactoza si vreo 40-60 ml ceai de menta.
Acum doarme , o astept sa se trezeasca sa o scot la plimbare.............va pupam
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Jul 29 2010, 01:58 PM) *
de azi dimineata numai prin doctori am umblat
AM fost la medicul de fam al Andreei si nu e bine deloc. Are rosu in gat si dupa ce am terminat cura de antibiotic. Astazi a facut diaree cu sange. EU i-am Biotics in timpul trat cu antibiotic dar pare ca nu a fost de ajuns. De la 10.200 astazi abia avea 9,3 kg imbacata. Maine mergem iar si daca nu se vede nici o imbunatatire ne asteapta internarea.

Pe de alta parte am fost la dr si pentru mine. AM facut cura cu Moldamin si am repetat analizele. Nu s-au indreptat deloc ba din contra au iesit valorile si mai naspa. Asa ca m-au trimis la spitatul de boli infectioase.

Ne-am dus acolo si tocmai se mutau. Asa ca abia sapt viitoare ne putem duce.

SUnt vraiste si obosita abia scriu.................Andreea a papat doar de 2 ori cate 100 ml de lapte fara lactoza si vreo 40-60 ml ceai de menta.
Acum doarme , o astept sa se trezeasca sa o scot la plimbare.............va pupam


Mai da ce citesc eu aici.Cred ca sunteti cu totii obositi, mai ales ca o vedeti pe pitica bolnavioara si ca nu papa cum trebuie.
Mami Rose va doresc sa treceti cu bine peste episodul asta si cat mai curand.Sa ne tii la curent.
Noi am fost la bunici si nu va spun cum s-a bagat Lucas peste tot, s-a murdarit din cap pana in picioare, a alergat puii de gaina, a facut sumo pe motanul parintilor mei si bineinteles a refuzat sa pape.Cand a ajuns acasa era lesinat de foame si a bagat rapid un copanel cu pilaf si 240ml da laptic.Din cauza oboselii si a durerii de dinti ma chinui si cate 2 ore pana adoarme.
Luati aminte, chiar daca urla puneti-i in scaunelul de masina.Azi in drum spre bunici ne-a taiat unul fata si bineinteles ca sotul a franat brusc.Lucas era la mine in brate si ca sa-l protejez am "franat " si eu cu piciorul sprijinindu-ma de scaunul din fata.Am o galma pe picior si o durere de nu va spun.Noroc ca am putut evita sa se loveasca copilul dar nu-i tocmai ideal sa stea in brate la orice viteza oricat de mica.

O seara linistita si multa sanatate Andreutei noastre dragi. oFloare1.gif
Rose68
ne pare bine ca Lucas s-a simtit bine. Aproape de ce spuneai ca s-a intamplat in masina cu tine si Lucas asa a patit si mami ANKU Darius tot cand au fost in tara.( am inteles ca erau la viteza foarte mica) Si mie imi este frica dar asa de tare urla numai cand vede scaunul incat nu m-a lasa inima sa o las acolo. E adevarat nu facem decat sa ne fataim prin oras.
Dupa amiaza mergem iar la dr sa vedem daca e vreo ameliorare.
Desi am terminat antibioticul ea este tot rau............ii dau medicam pe burtica goala caci nu vrea sa pape nik. Pe deasupra mai are si diaree. Toata noaptea i-a colcait burtica precum colcaia la colici. Nu stiu ce sa mai fac sa pape. ieri a papat toata ziua de 3 ori lapte( de 2 ori 100 ml si 1 data doar 60 ml). Sunt speriata ca deja a pierdut mai mult de 1kg..........si inca mai slabeste. E o aschiuta. Asa ziua e destul de bine ..........se joaca, alearga............
Rose68
neatza!
noi cred ca ajungem la spital. Aseara abia a papat 60 ml lapte iar azi e treaza de 3 ore si nu vrea absolut nimic.
Si are diareee ceva de speriat. Toata noaptea s-a agitat.............abia de la 4-6 pot zice a dormit.
anku
QUOTE(Rose68 @ Jul 30 2010, 06:54 AM) *
ne pare bine ca Lucas s-a simtit bine. Aproape de ce spuneai ca s-a intamplat in masina cu tine si Lucas asa a patit si mami ANKU Darius tot cand au fost in tara.( am inteles ca erau la viteza foarte mica) Si mie imi este frica dar asa de tare urla numai cand vede scaunul incat nu m-a lasa inima sa o las acolo. E adevarat nu facem decat sa ne fataim prin oras.
Dupa amiaza mergem iar la dr sa vedem daca e vreo ameliorare.
Desi am terminat antibioticul ea este tot rau............ii dau medicam pe burtica goala caci nu vrea sa pape nik. Pe deasupra mai are si diaree. Toata noaptea i-a colcait burtica precum colcaia la colici. Nu stiu ce sa mai fac sa pape. ieri a papat toata ziua de 3 ori lapte( de 2 ori 100 ml si 1 data doar 60 ml). Sunt speriata ca deja a pierdut mai mult de 1kg..........si inca mai slabeste. E o aschiuta. Asa ziua e destul de bine ..........se joaca, alearga............



QUOTE(Rose68 @ Jul 30 2010, 08:17 AM) *
neatza!
noi cred ca ajungem la spital. Aseara abia a papat 60 ml lapte iar azi e treaza de 3 ore si nu vrea absolut nimic.
Si are diareee ceva de speriat. Toata noaptea s-a agitat.............abia de la 4-6 pot zice a dormit.

sad.gif sad.gif sad.gif
doamne iisuse....
pai chiar nimic nimic???
1 kg in cateva zile..... ohmy.gif
bine ca mergeti si azi la dr....
poate va controleaza inca o data la sange...
macar ne bucuram sa aflam ca ziua e vioaie....pare sa nu o doara rau.... sad.gif
stii ca si Darius nu era prieten cu scaunul la inceput...
dar poate se invata si Andreeiuta...
sa ne ti la curent....
speram sa pape totusi ceva...ca sa nu fie barem nevoie de perfuzii ....
apa bea si ceai??? tzuc.gif
o imbratisare maaaaaaaaaaaare ptr tine Rose hug.gif

sotul ia mai facut-o si intentionat
stie sa se desfaca la scaunul de masina...
mai intai suceste bretele si apoi apasa si se deschide...
eram in semafoare....undeva unde se face centura sibiului....
te tine in 3 semafoare nu mai putin de o jumate de ora va rog sa ma credeti....
astza dc merge masina este cuminte dar dc nu merge il apuca toate alea....
la o viteza de 15 km p ora maxim 20 sa fi fost-asa tb sa mergi in semafoare in afara oraselor...
altfel iti mai rupi si masina avand in vedere ca e piatra ascutita mare imprastiata....si nefixata....
la vazut sotul si ia pus o frana....
direct sub scaune....Darius era in spate singur!!!
asa ca dc la impactul asta cu 15-20 km la ora maxim s-a izbit in scaune....destul de tare
la 40 km la ora are toate sansele sa zboare prin parbriz...
aici...mai merge cum mai merge....
oamenii aici chiar dc nu au scoala multa sunt educati sa respecte ceilallti soferi in trafic
dar in Ro e jale-toata lumea claxoneaza,intra in depasiri fara rost,schimba benzile la fiecare 10 m-doara doara sa li se aduca sentimentul ca sunt ceva mai smecheri decat aia care stau cuminti...ma rog...nu e nevoie sa mai zic eu....
de cate nu ne-a fost taiata calea???

am plecat si eu fara stirea sotului 30 km cu cumnatul...in spate...
dar...nu e relaxant deloc...ne balansam la frane de numa...desi eu mi-am pus centura in spate....
acum cred ca depinde si de masina...franele cumnatului sunt cam tocite si in momentul in care calca pune frana brusc...nu fin
cand s-a trezit barbate-meu....ce s-a mai suparat p mine!!!! liwlol.gif
oricum...e adev ca nu e de plecat fara scaunel....
a fost sora-mea la noi sapt trecuta si si-a luat o masina...am pus alt scaun si in masina ei....
ca nu ma risc...desi aici iti da si amenda dc pleci cu copilul fara scaun sau dc nu e legat in scaun....

Darius a inceput sa vb romaneste....
Germana pauza....asculta numai cand vb in germana dar de vb ,vb in romaneste
abia acum zice si el apa,asa,usa,cap,pat...tot cuvinte simple.....aaaaaaaaaaaa...dar sa vedeti ce clar zice CARNE
Ca tot i place carnea....deci din r-ul asta se pare ca nu suntem raraiti liwlol.gif desi avem strunga[mostenita]
in germana incearca sa zica dar nu pronunta ...zice ceva asemanator...
sau...mai rau...i gaseste fratele sau cu ce seamana in lb romana doh.gif
numai Danke zice corect liwlol.gif
anku






surioara mea si Dari

ieri ploua


salopeta asta am cumparat-o din Ro
desi i este mica...e o amintire....
anku
ce adunatura.........

sibiul meu drag....

eu sunt atrasa de gari si de vreme....asa ca nu puteam rata liwlol.gif

inca una din Sb


smulgerea din taramul -mama

regensburg-scurta noastra oprire si Dunarea wub.gif

Acasa
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.