Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
Rose68
QUOTE(alina84 @ May 16 2009, 02:09 PM) *
Buna ziua mamelor,ce mai faceti?Simina,nici tie nu ti-au venit inca banii pe indemnizatie?Ati auzit ca cica mamele care iau 85% din salar nu mai primesc alocatiile pt copii de 2 mil?ca cica nu avem ce face cu ei.Bataie de joc,ca la noi la nimeni.Si pe langa faptul ca nu mai da alocatia mai asteptam si 6 luni ca sa ne vina banii,si intre timp tu sa te descurci cum poti,sa platesti rate,intretinere,curent si sa ii cumperi si copilului pampersi,lapte,servetele,haine etc.
Dar in fine,sa fie copilasii nostri sanatosi,ca ne descurcam noi cumva ca sa le fie lor bine.Stefanut al meu inca ia tratament pana marti si sa vedem daca e mai bine poate mergem si noi miercuri sa facem vaccinul.M-am saturat de atatea medicamente,cred ca imi deschid farmacie la cate am.
Fetelor,bebicii vostri mananca legumele pasate de la supica?al meu nu vrea decat zeama,daca ii dau legume se stramba si nici nu deschide gura.Ce le mai dati inafara de supica si piure de fructe?le dati cereale?de care?
Va pupam si sa aveti o zi frumoasa. tzuc.gif

are dreptate ANKU. Chestia cu alocatia a fost spusa la TV intr-un talk show de un imbecil de subsecretar de stat. Dar este el imbecil, nu e adevarat(deocamdata). A doua zi i-a sarit toata lumea in cap ca vorbeste prostii

Bebelina mea e nascuta pe 3 decembrie adica are deja 5 luni si jumatate si nu ne-a venit nici noua indemnizatia.
Supica nici la noi nu mai merge. La inceput i-a placut acum i-a 5-6 lingurite si gata..........asta e tot. Inclin sa cred ca nu iimai place supica pentru ca desi reteta e aceeasi morcovul de hypermarket l-am schimbat cu morcov proaspat de la tarani(asta nu mai e dulce)
Dr mi-a zis ca ii bag un pic de lapte in supica si treptat sa il scot, poate o pot pacali dar deocamdata nu am incercat.
Ce cereale folosim?
1.Cereale Burtica sanatoasa de la Nestle morcov cu orez pe care le papa foarte bine si care se prepara cu laptele pe care il foloseste bebe de obicei (fie si de la mami)
2.Am mai incercat de la Bebelac cereale cu orez si mar (care mie mi se par bune) dar pe care nu prea le papa.
Ambele sunt pentru ETAPA 1 de alimentatie, adica de la 4 luni
3.Mai am in casa tot de la Nestle Orez cu roscove dar inca nu le-am incercat. Acestea se prepara cu apa fiarta 5 minute si racita la 50 de grade.

Pentru ca ieri ne-am chinuit mult cu supa azi am incercat de la borcanele HIPP....spanac cu cartof parca....i-am dat 2 lingurite si s-a lins pe bot.
Cand nu vrea ceva, nu deschide gura s-au uneori deschide dar tine in gurita putin apoi scuipa. De fapt asa face si cand se satura.
Dar borcanelele as vrea sa le folosesc doar ca solutie de rezerva cand nu suntem acasa.
Rose68
Astazi este ziua Valeriei Oana
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=1451 aici este topicul deschis pentru ea
tina71
QUOTE(alina84 @ May 14 2009, 09:16 AM) *
Buna dimineata mamicilor si bebicilor,am revenit si noi.Am avut cate va zile de cosmar cu Stefanut si deaia nu am mai intrat pe forum,dar am citit postarile voastre.Stefanut a inceput sa tuseasca f urat sambata si am sunat pediatra,iar luni am fost la control.Nu are nimic la plamani asa cum ma speriasem eu,i se infunda nasucul si cum el nu stie sa-l sufle,mucisorii se duc pe caile respiratorii si ii provoaca tusea.Dar avem tratament si maine mergem iar la control.Iar ieri a fost o zi de cosmar pt mine,am fost cu el la oftalmolog ca sa-i desfunde canalul lacrimal,pt ca ochiul drept ii curgea de aproape 2 luni si am tot incercat cu picaturi dar au fost in zadar.Si aceasta operatiune se face fara anestezie,se umbla la pleoapa cu vreo 3 feluri de ace si bineinteles ca eu a trebuit sa stau cu el inauntru ,sa-l tin de manute si sa asist la tot chinul lui.Plangea Stefanut,iar eu ca o mare viteaza cica sa ma abtin sa nu plang,dar nu am mai rezistat si am izbucnit si eu la sfarsit.Va dati seama prin ce chinuri a trecut baietelul meu ieri.Acum sper sa fie bine si sa nu mai treaca prin asa ceva.De asta nu am mai intrat eu pe forum.Oricum va pupam si va dorim o zi buna in continuare.



Alina pana la urma ati ajuns tot la ace.De mult tot vroiam sa te intreb cum ai rezolvat problema.Si eu am trecut cu baiatul cel mare prin asa ceva, si inca a trebuit sa merg de 2 ori cu el ca sa-i rezolve definitiv problema. Dintre toate lucrurile, chestia asta mi se pare cea mai inumana.Nu inteleg chiar nu au putut gasi ceva ca sa nu oblige un bebelus sa treaca prin asa durere.Fratele meu a rebuit sa-si desfunde canalul la 20 de ani si va spun ca a lesinat de durere.Nci nu vreau sa ma gandesc prin ce au putut trece mititeii nostri.
Ma bucur ca ati scapat de probleme floare2.gif
anku
da????
asa doare de tare????
noroc ca am fost prea mica ca sa mai tin minte.... rolleyes.gif
Rose68
ce faceti fetelor? Sunteti la plimbare......ca nu vad pe nimeni. La mine buburuza si tati dorm. Eu i-am facut supica si ma uit la ea.......ca buburuza a adormit in timp ce o preparam. Ieri nu a dormit deloc, toata ziua.

Am incercat sa ii dau piure de piersici, doar 2 lingurite sa ii incerc toleranta la noul produs si s-a lins pe botic inca 2-3 minute dupa ce i-am dat. Ieri am facut la fel cu spanacel la borcanel (HIPP) si tot asa s-a lins pe botic. Probleme avem doar la supica care uneori merge alteori nu.............Daca nici azi nu vrea supica am sa ii bag putin laptic in ea, asa cum mi-a zis dr. Desi papa cam ce i-am dat, totusi papa cate putin. Dr a zis ca 400 de gr in 2 saptamani mai ales la inceputul diversificarii e super, desi nu putea crede cand i-am spus cam cat mananca.

Plimbarica frumoasa si va mai astept deseara la taclale.

Ieri am bagat-o un picut la dus (cred ca am luat-o razna) si ce incantata era de apa...........avea in manuta o ratusca gonflabila si imi venea sa o pap...........am vrut mai mult sa vad daca se sperie, dar chiar ii place si nu mai avem nici probleme cu ochisorii (intr-o perioada cand simtea apa la ochi incepea sa planga). Am bagat-o pentru ca papase cereale cu lingurita si a stranutat de 2 ori de ajunsese sa aiba cereale sub barbita, lipite de par plus peste tot in jur. Am incercat sa o spal doar unde era murdarica dar mai mult m-am complicat..........asa ca viiiiiiiiiiiiiiiiiir la dush cu ea............
Nu vreau sa imi fac un obicei......dar cred ca uneori merge. Avem centrala, apa este cat de cat filtrata..........( am 2 feluri de filtre)..........sper sa fie OK.
anku
pai ce are apa de la dus???
eu e la 12 zile numai in paa care vine calduta de la baie fac ...fara ceaiuri si tarata si altele...
cu dusul facem si noi baita de la 2 luni ...sa vezi cum face cand o duci la dusuri din alea mari de la bazin... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
darius chiuia....si era atata de entuziasmat....
n-are nimic apa de la dus....parerea mea......stiu ca nu mi-ai cerut-o... laugh.gif
anku
azi i-am facut o bananuta pisata dar cu o masina care toaca...bineinteles ca jum s-a dus...cu furculita nu se face piuree fin...
am gasit biscuiti fara gluten...produs milupa si alete p categ de varste...eu am luat de 6 luni ca altul nu am gasit...
ieri l-am pus putintel in leagan...de abia astept sa creasca ...place!!!
toata lumea a plecat la iarba verde...
plecam si noi imediat ca la noi sunt portile deschise la muzeee
ma duc la muzeul de bere,ca ala nu l-am vazut.... laugh.gif
va poopam si aperam ca sunteti bine toate... tzuc.gif
Rose68
QUOTE(anku @ May 17 2009, 02:14 PM) *
azi i-am facut o bananuta pisata dar cu o masina care toaca...bineinteles ca jum s-a dus...cu furculita nu se face piuree fin...
am gasit biscuiti fara gluten...produs milupa si alete p categ de varste...eu am luat de 6 luni ca altul nu am gasit...
ieri l-am pus putintel in leagan...de abia astept sa creasca ...place!!!
toata lumea a plecat la iarba verde...
plecam si noi imediat ca la noi sunt portile deschise la muzeee
ma duc la muzeul de bere,ca ala nu l-am vazut.... laugh.gif
va poopam si aperam ca sunteti bine toate... tzuc.gif

la noi noaptea trecuta a fost noaptea portilor deschise la muzee
Rose68
QUOTE(anku @ May 17 2009, 02:14 PM) *
azi i-am facut o bananuta pisata dar cu o masina care toaca...bineinteles ca jum s-a dus...cu furculita nu se face piuree fin...
am gasit biscuiti fara gluten...produs milupa si alete p categ de varste...eu am luat de 6 luni ca altul nu am gasit...
ieri l-am pus putintel in leagan...de abia astept sa creasca ...place!!!
toata lumea a plecat la iarba verde...
plecam si noi imediat ca la noi sunt portile deschise la muzeee
ma duc la muzeul de bere,ca ala nu l-am vazut.... laugh.gif
va poopam si aperam ca sunteti bine toate... tzuc.gif


noi nu am gasit biscuiti fara gluten
am vazut dar doar de la 8 luni...............
iar bananuta mi-a zis sa nu ii dau decat de la 9 luni, asa ca mai asteptam
Rose68
QUOTE(anku @ May 17 2009, 02:08 PM) *
pai ce are apa de la dus???
eu e la 12 zile numai in paa care vine calduta de la baie fac ...fara ceaiuri si tarata si altele...
cu dusul facem si noi baita de la 2 luni ...sa vezi cum face cand o duci la dusuri din alea mari de la bazin... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
darius chiuia....si era atata de entuziasmat....
n-are nimic apa de la dus....parerea mea......stiu ca nu mi-ai cerut-o... laugh.gif

ce daca nu ti-am cerut parerea? imi pare bine ca ti-ai spus parerea...........vroiam sa vad si eu care a mai procedat asa.......m-am gandit sa nu se sperie dar din contra ii place
anku
QUOTE(Rose68 @ May 17 2009, 03:47 PM) *
ce daca nu ti-am cerut parerea? imi pare bine ca ti-ai spus parerea...........vroiam sa vad si eu care a mai procedat asa.......m-am gandit sa nu se sperie dar din contra ii place

cu dusul am inceput de frica sa nu-mi faca cojite in cap ca vreo 2 sapt am avut cojite intre ochi...am zis ca de-mi face si in cap mor...dar si dusul se pare ca a ajutat...si uleiul de bebe...
acum folosesc un balsam de corp si par...ideea sotului...si nu-l pot clati p cap(p corp nu dam)decat cu dusul...
mai are beneficiu ca face masaj...pune parca sangele in miscare...asa citisem!!!
cred ca la toti bebeii le place cu dusul....
cand eram mica eu nu stateam sa-mi faca baie p cap nicicum in vanuta...aveam 3 ani...si mergem la tusica la bucuresti ...mama cum sa ma spele???ma baga sub dus si surprizaaaa!!!!am stat fara sa plang sa ma spele...ba chiar mi-a placut... biggrin.gif
da????de bananuta nu am auzit nimic.... unsure.gif nici ca se da nici ca nu...
o sa ma documentez... unsure.gif
milupa are si de 6 luni...baga-te la dm si vei gasi multe...e magazinul meu preferat...acolo gasesc tot ce imi tb intodeauna la toate preturile si toate marcile...si pt bebe si pt casa si pt mine farduri,parfumuri etc....
acum vreau sa iau niste carpute de uni8ca folosinta ca atunci cand ma duc undeva sau cu masina sa le pun...si sunt bune si ca musama...stie cineva dc sunt bune???sau arunc banii p geam??? laugh.gif
lasa rose ca uite ca papa si o sa fie bine..darius a stagnat...a ta ia in greutate... tzuc.gif
se pare ca nimai noi 2 am fost si p acasica...restul in miniconcediu.... super.gif
Rose68
QUOTE(anku @ May 17 2009, 09:55 PM) *
cu dusul am inceput de frica sa nu-mi faca cojite in cap ca vreo 2 sapt am avut cojite intre ochi...am zis ca de-mi face si in cap mor...dar si dusul se pare ca a ajutat...si uleiul de bebe...
acum folosesc un balsam de corp si par...ideea sotului...si nu-l pot clati p cap(p corp nu dam)decat cu dusul...
mai are beneficiu ca face masaj...pune parca sangele in miscare...asa citisem!!!
cred ca la toti bebeii le place cu dusul....
cand eram mica eu nu stateam sa-mi faca baie p cap nicicum in vanuta...aveam 3 ani...si mergem la tusica la bucuresti ...mama cum sa ma spele???ma baga sub dus si surprizaaaa!!!!am stat fara sa plang sa ma spele...ba chiar mi-a placut... biggrin.gif
da????de bananuta nu am auzit nimic.... unsure.gif nici ca se da nici ca nu...
o sa ma documentez... unsure.gif
milupa are si de 6 luni...baga-te la dm si vei gasi multe...e magazinul meu preferat...acolo gasesc tot ce imi tb intodeauna la toate preturile si toate marcile...si pt bebe si pt casa si pt mine farduri,parfumuri etc....
acum vreau sa iau niste carpute de uni8ca folosinta ca atunci cand ma duc undeva sau cu masina sa le pun...si sunt bune si ca musama...stie cineva dc sunt bune???sau arunc banii p geam??? laugh.gif
lasa rose ca uite ca papa si o sa fie bine..darius a stagnat...a ta ia in greutate... tzuc.gif
se pare ca nimai noi 2 am fost si p acasica...restul in miniconcediu.... super.gif



si noi cumparam de la DM si chiar ne place..........pampersii luam Babylove si chiar ne plac...............nr 3 PAMPERS sunt mici iar 4 mult prea mari..............pentru ca suntem fetita....nu suntem mari dar cu picior de fetita sus mai grosut,.......asa ca Babylove ni se potrivesc mai bine......
DM de Romania parese ca e mai saracut....la categoria papa de bebe nu am gasit prea multe.......
ce carpute? cred ca vorbesti de paturici absorbante.......noi folosim inca din maternitate...noi avem salteluta de infasat aproape noua. Cand am venit de la maternitate ma durea operatia sa stau sa ridic mereu salteaua de infasat, asa ca o schimbam pe pat iar dedesupt puneam paturica absorbanta, foarte iefina si buna. Daca despre asta vorbesti atunci afla ca nu arunci banii(oricum sunt foarte ieftine)......cel putin eu asa cred..............eu folosesc si cand ii fac baita............sau cand mergem la drum si o schimb in masina. Am folosit si in maternitate ca sa nu stau pe musamaua lor rece si oribila............
Am vazut in spital la pediatrie mamici care le foloseau invers cu fata tip musama in sus ca sa le foloseasca mai mult. Apropo cele mai bune mi se par cele de la Happy....preturile sunt cam acelasi si la alte tipuri dar la calitate par mai bune acestea.
OOOooof,...........poate ca sunt si in Romania biscuitei fara gluten dar nu in ofertele hypermarketurilor din orasele ca Braila poate in cele mai mari........cred ca stii hypermarketurile au alte oferte si alte preturi in provincie. Cand vom merge la control la Bucuresti (cam peste 2 saptamani) vom cauta daca vom avea timp.
si de banane intreaba....sunt curioasa ce spun pediatrii la voi...aici spun 9 sau si mai bine 12 luni deoarece cica si ele au inceput sa fie chimizate......si daca dai la 9 luni sa dai coaja jos si inca putin din partea exterioara a bananutei (adica sa ii dai o bananuta mai subtirica)
Rose68
Neatza!
danieelaa

> Click Me <



> Click Me <
buna fetelor ce fac pitici vostri?.....o zi buna sa aveti
danieelaa
de la denisa pt robert
> Click Me <
> Click Me <
iar pt cuscra
> Click Me <
danieelaa
pt voi mamici
> Click Me <
Rose68
QUOTE(danieelaa @ May 18 2009, 09:15 AM) *
de la denisa pt robert
> Click Me <
> Click Me <
iar pt cuscra
> Click Me <


mai fetelor dar e iubire mare la bebeii vostri.....Denisuca de mica e iubareata eusa_clap.gif
Kris&Robert
buna dimineata!

anku
aaaaaaaaa nuuu....
nu am luat banane obisnuite....am luat bio!!!sunt banane simple cu 1.09 euro si langa invelite si scris mareeee banane bio 1.99!!!si ptr noi tot asa luam pt ca bananele sunt nenorocire....la capitolul asta!!!pediatrii laa noi nu se prea baga sa zica cum sa dai de mancare copilului...sa intreb mamici sau sa caut carti in librarie!!!caut o carte de 2 luni cu retete pt bebe de toate varstele dar simple (cea care am primit p mail unele mi se par complicate...faza cu branzica calcica nu pricep nicicum) laugh.gif laugh.gif laugh.gif dar dau eu de cap...merci pt avertizare deocamdata nu mai dau...
rose deci exact exact asa fac si eu cu pampersii...la noi nr 4 sunt mari babylove si nr 4 pampers ne sunt buni dar inca folosim babylove nr 3 !!!sunt fff bune si nr 4 a fost testat si a obtinut sehr gut!singurii pampersi care au obtinut calificativul asta...dar numai nr 4!!!acum noi folosim amestecat pampers cu babylove...babylove 3 cu pampers 4...
pt carpute tb sa ma duc si la dm sa caut....am vazut in real dar erau 6.30 15 buc -pampers!!!
cu biscuiti su eu am luat dare de la 6 lluni(andreeiuta are aproape 6 luni)....nu am stiut ca marfa din buc difera de cea din provincie... unsure.gif poate sunt in farmacii ...zic si eu...eu nan nu gaseam numai asa de curiozitate ca oricum nu cred ca i-ar tine de foame... laugh.gif ,nu gaseam in magazine dar se gaseste in farmacii dar dublu la pret fata de ro -nu mnai stiu exact cat...!!!
noi n u avem masuta de infasat avem numai buretele cu masama dar ff fain facut cu aparatori sa nu cada bebe ...si de la cat am tot dezinfectat nu numai ca s-a sters s-a si ingalbenit...am cumparat acum una noua ca vine mama dar ma gandeam sa protejez si o sa iau ca sunt tare bune dc zici tu...
si???ce mancati azi????Ma refer la andreiuta... smile.gif noi tb sa ne gatam orezul pisat cu legume...aici nu gasesc cereale simple...doar cu arome..cu ciocolata si vanielie..cu straciatella doh.gif
poopam o andreiuta...sa pape muuult sa ne ajunga din urma!!!las ca-i bine... tzuc.gif
anku
QUOTE(danieelaa @ May 18 2009, 10:10 AM) *

> Click Me <

> Click Me <
buna fetelor ce fac pitici vostri?.....o zi buna sa aveti

multumim de cafeaua si de flori...tare bune si frumoase sunt...
n-ar strica si niste biscuiti...
noi suntem bine..va ca suntem linistiti ca doara 2 luni ne-am facut de cap cu concerte...sau pooate am acceptat eu ca darius vrea numai cu mine sau cu tati...dar parca nu mai e asa de greu...stam toata ziua cu el in brate si asta este...
denisuca in afara ca vedem ca este super indragostita ...ce face????
anku
QUOTE(Kris&Robert @ May 18 2009, 10:18 AM) *
buna dimineata!


NU te mai cheama mammi???
BUNA DIMINEATA
si noi va dorim o zi frumoasa... tzuc.gif
Kris&Robert
QUOTE(danieelaa @ May 18 2009, 09:15 AM) *
de la denisa pt robert
> Click Me <
> Click Me <
iar pt cuscra
> Click Me <


si lui robert e dor de denisa! si ii trimite un tzuc.gif



si pentru mami, ceva in culoarea ei preferata:

Kris&Robert
QUOTE(anku @ May 18 2009, 09:28 AM) *
NU te mai cheama mammi???
BUNA DIMINEATA
si noi va dorim o zi frumoasa... tzuc.gif


nu! m-am hotarat sa imi schimb numele! la urma urmei, toate suntem mami! cu unul sau 2 de m!

sper sa ma acceptati si asa! hug.gif
danieelaa
QUOTE(anku @ May 18 2009, 09:26 AM) *
multumim de cafeaua si de flori...tare bune si frumoase sunt...
n-ar strica si niste biscuiti...
noi suntem bine..va ca suntem linistiti ca doara 2 luni ne-am facut de cap cu concerte...sau pooate am acceptat eu ca darius vrea numai cu mine sau cu tati...dar parca nu mai e asa de greu...stam toata ziua cu el in brate si asta este...
denisuca in afara ca vedem ca este super indragostita ...ce face????

concerteaza asta stie ea cel mai bine...........rose asa e se iubareata de mica wink.gif)

QUOTE(Kris&Robert @ May 18 2009, 09:29 AM) *
si lui robert e dor de denisa! si ii trimite un tzuc.gif



si pentru mami, ceva in culoarea ei preferata:


oooo sar`na ...............e superba
> Click Me <
Kris&Robert
QUOTE(danieelaa @ May 18 2009, 09:46 AM) *
concerteaza asta stie ea cel mai bine...........rose asa e se iubareata de mica wink.gif)
oooo sar`na ...............e superba
> Click Me <


ma bucur ca iti place!
rolleyes.gif
danieelaa
QUOTE(Kris&Robert @ May 18 2009, 09:50 AM) *
ma bucur ca iti place!
rolleyes.gif

tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
anku
m-am interesat de preputul la baietei....
majoritatea sunt de parere ca nu tb facut nimic ci doar curatat...dar curata cu pa fara sapun...se aplica crema cu un tip de antibiotice doar in cazul in care preputul este rosu si da senzatie de manacrime...dar nu tb facut nimic..aceasta infectie arata ca preputul isi joaca rolul fff bine..acela de a proteja...
Tratamentul fimozei

Tratamentul actual medical si chirurgical
Stiinta medicala a dezvoltat trei clase de tratament in locul circumciziei, care este o solutie radicala, pentru cazurile de preput stramt. Primul tratament este medicamentos, prin aplicarea unui unguent pe preput; al doilea este gradual prin intinderea (dilatarea) deschiderii preputului pentru a-l largi si al treilea este redefinirea chirurgicala a deschiderii preputului. Cele trei tratamente sint descrise mai jos.

Tratamentul medicamentos
Anii '90 au insemnat avantul utilizarii medicamentelor pe baz de steroizi si nonsteroidale, in tratamentul preputului stramt. Unguentul cu steroid este acum tratamentul de baza pentru fimoza, datorita inexistentei riscului de mortalitate, de durere, traume, si a costului redus.

Rapoarte din literatura medicala din Suedia, Norvegia, Danemarca, Italia, Franta, Australia, Serbia si SUA demonstreaza eficienta unguentului cu steroizi in tratarea stenozei preputiale la baieti. Aplicarea unguentului are efectul accelerarii procesului de crestere a preputului si conduce in final la retractabilitate spontana. Oricum, preputul stramt de obicei de largeste pana la urma fara a fi nevoie de tratament.

Acest tratament este non-chirurgical. Nu este traumatizant si nu exista risc chirugical. Este ieftin. Preputul si functiile sale protective, erogene, senzoriale si sexuale raman intacte. Rata de succese este de 85.95%. Acest tratament este recomandat de catre Academia Americana de Pediatrie in Declaratia despre Circumcizie din 1999.
anku
si acum celelalte tratamente...

Dilatarea si intinderea
Tesutul sub tensiune mecanica se intinde prin cresterea de celule aditionale de piele. O crestere permanenta apare cand se aplica o intindere usoara intr-un interval de timp mai indelungat. Tratamentul nu este traumatic si nici distructiv. Intinderea manuala poate fi efectuata fara ajutorul medicului. Tratamentul nu este costisitor. Eliminarea fimozei prin acesta tehnica are avantajul pastrarii intacte a tesutului preputial si a nervilor receptori care contribuie la placerea sexuala. Metoda Beaug si-a dovedit succesul in multe cauzuri.


Alternativa chirurgicala conservatoare
Preputioplastia este termenul medical pentru chirurgia plastica a preputului. Este o alternativa mai conservatoare decat circumcizia sau slitul dorsal in tratamentul stenozei preputiale. Multi medici au propus acesta alternativa chirurgicala in locul circumciziei din cauza multor probleme, riscuri, complicatii si dezavantaje ale operatiei de circumcizie.

Avantajele preputioplastiei sint: rapiditate mai mare, recuperare mai putin dureroasa, risc semificativ mai mic de mortalitate si pastrarea preputului si a functiilor sale protective, erogene si sexuale, intacte.
anku
Care sint functiile preputului?
Preputul are numeroase functii protective, senzoriale si sexuale.
Protectia: asa cum pleoapele protejeaza ochii, preputul protejeaza glandul si il pastreaza moale, umed si senzitiv. Mentine de asemenea caldura optima, echilibrul PH si curatenia. Glandul nu contine glande sebacee acesta nu produce sebum sau uleiuri pentru hidratarea pielii sale. . Cel care produce sebum este preputul, cu rol de mentinere a sanatatii suprafetei glandului.
Apararea imunologica: membranele mucus care se afla la toate orificiile corpului constituie prima linie de aparare imunologica. Glandele prezente in preput produc proteine antibacteriale si antivirale cum sint lisozomele. . Lisozomele sint prezente si in lacrimi sau laptele de mama. Celulele specializate Langerhans, componenete ale sistemului imunitar, se sint produse din abundenta de preput. . Celulele plasma din mucoasa preputului secreta imunoglobine, niste anticorpi cu rol de protectie importiva infectiilor.
Senzitivitatea erogena: preputul este la fel de sensibil ca varfurile degetelor sau buzele. Contine o varietate mai mare si o concentratie mai multa de nervi specializati receptori decat oricare alta parte a penisului. ). Aceste terminatii nervoase specializate pot detecta miscarea, variatiile termice si gradatiile fine de textura. .
Acoperirea in timpul erectiei: in timpul erectiei, trunchiul penisului devine mai gros si mai lung. Preputul, care este un organ in doua straturi, furnizeaza pielea necesara pentru acomodarea la acesta stare si permite tesutului penil sa gliseze liber, usor si placut peste trunchi si gland.
Functia sexuala de autostimulare: constructia in doua straturi a preputului permite pielii trunchiului sa gliseze inainte si inapoi peste trunchi. Preputul in mod normal poate fi retras complet inapoi, pana la baza penisului, si de asemenea inainte, dincolo de gland. Acesta gama larga de miscare este mecanismul prin care se stimuleaza penisul si determina
declansarea orgasmului, prin stimularea preputului, frenulului si glandului, impreuna.
Ingrijirea preputului
Un penis natural nu necesita nici o ingrijire speciala. Preputul unui copil, ca si pleoapele, este autocuratator. Pentru acelasi motiv pentru care nu este recomandabil a se ridica pleapele pentru a spala globul ocular, nu este recomandat a se retrage preputul unui copil si spala glandul. Imersia in apa simpla, in timpul baii, este suficienta pentru a mentine un penis intact curat. .
Emolientul alb ce apare sub preputul copiilor se numeste smegma. Smegma este cea mai neinteleasa substanta naturala. Smegma este curata, nu murdara, si este necesara. Hidrateaza glandul si il mentine moale si umed. Proprietatile sale antibacteriene si antivirale ajuta la mentinerea penisului curat si sanatos. Toate mamiferele produc smegma. Thomas J. Ritter, MD, a subliniat importanta ei cand a comentat ca regnul animal ar fi incetat probabil sa existe fara smegma.
Studiile arata ca este cel mai bine a nu se utiliza sapun pe glandul penisului sau in interiorul preputului. Retragerea fortata si spalarea preputului unui copil distruge flora bacteriana care protejeaza penisul de germenii din mediu, care pot cauza iritatie sau infectie. Cea mai buna metoda de ingrijire a unui penis intact, la copii, este sa il lasam in pace. Dupa pubertate, barbatul poate usor sa limpezeasca glandul si preputul cu apa calduta, dupa cum doreste.
anku
ar mai fi muuulte...
chiar si poze dar nu-mi permit sa le pun....e vb de santurile sau podurile care se formeaza la o putulica unde -a tras de preput fortat cand era bebe...despre circumcizie...de stilul dr de a convionge mamele sa decaloteze preputul sau chiar sa faca circumcizie....ex era ..un baietel este operat de amigdalita si cedva de genul dc tot este o anestezie facem si circumcizia si se atragea atentia parintilor sa fie atenti ...chiar sa scrie ca nu sunt de acord cu asa ceva,...la circumcizie ma refer....
sper ca nu -v-am plictisit ...cine nu vrea nu citeste...dar ptr minbe a fost interesant si chiar ma framanta ideea sata...
deci nu se punbe nimic p putulica...decalotarea frecventa duce la infectii...chiar si in cazul unei fimoze nu tb intervenit chirurgical...
mie motivele si obs mi se pare cat se poate de realiste si bine intemeiate...
banuiesc ca si schimbatul pampersului are legatura....
deci il voi schimba p darius la 2 ore ...nu la 3-4 ore...
va poop... tzuc.gif
Rose68
QUOTE(Kris&Robert @ May 18 2009, 09:18 AM) *
buna dimineata!


ce frumoasa e broscuta ta. Imi vine sa il pap. Stie ea Denisuca de ce a pus ochii pe el................
Kris&Robert
QUOTE(Rose68 @ May 18 2009, 03:28 PM) *
ce frumoasa e broscuta ta. Imi vine sa il pap. Stie ea Denisuca de ce a pus ochii pe el................


multumim mult!
si Andreea e o dulce!

geocoto
Ne-am intors acum de la Dr.Alta pediatra decat cea de pana acum.
Am sunat la fundatia la care mergeam pana acum sa spun ca face kakutza moale si nu stiu daca sa incep cu fructe sau nu si mi-au zis ca nu e de competenta lor sa ma duc la pediatru.Unde am fost azi mi-a zis ca lapticul de Nutramigen se da doar la copiii cu eczema reala.Lucas nu are nimic pe corp si ne-a dat de la Nutricia, Nutrillon.Ii voi da de maine.
L-a apucat asa un plans de m-am si speriat.Cred ca nu i-a placut cabinetul Dr-itei.Cum l-am pus jos sa-l schimb mama mia ce urlete, chiar am pus mana sub el am crezut ca e vreun ac ceva.A bombanit pana acasa si a adormit asa profund pe urma.
Nu imi mai aduc aminte daca ati scris vreuna din mamici ca ati dat acest gen de formula la BB-lushi?

Pupici si mai scriem.
Geo
Kris&Robert
Noapte buna tuturor si

anku
buna -dimineata
nimeni p aici????
Kris&Robert
'netaza!

si noi suntem prezenti la cafeaua de dimineatza!

anku
ce incantat de soare....
anku

hai fata...mi-ai facut odata poza???
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
tocmai am mancat si el s-a zomolit tot...si-a bagat body prin gura... liwlol.gif
anku

aseara ....darius si barbie a mea...
ce mi-as dori sa am si eu parul ca ea... wub.gif wub.gif love1.gif love1.gif
alina84
Neata!Am venit si eu la cafeluta cu voi!Stefanut doarme asa ca pot sa servesc si eu linistita cafeluta.
Kris&Robert
ce bebelus dragut, anku!

sa iti traiasca!

anku
alina ce faceti???
cum mai sunteti????
sunteti mai bine???
ati terminat tratamentul???
poopam un stefanut si p tine tzuc.gif
anku
QUOTE(Kris&Robert @ May 19 2009, 10:46 AM) *
ce bebelus dragut, anku!

sa iti traiasca!


multumim kris....
asemenea si voua... tzuc.gif
danieelaa
neata si de la noi.pupam grasunul de darius
anku

un filmulet de acum o luna...
darius se agita tot...si tacso zicea ca il face dansator... wacko.gif
alina84
Nu am terminat inca tratamentul,mai avem si azi de luat siropel.Inca ne mai curge ochisorul,mai punem picaturi la el,dar am citit pe internet ca dureaza ceva pana trece de tot si ca trebuie sa fac masaj la ochisor inainte de a pune picatura in el,lucru pe care eu nu il stiam pt ca doctorita oftalmolog care i-a desfundat canalul lacrimal lui Stefanut nu mi- a spus.Eu sper sa-i treaca de la sine si sa nu mai fie nevoie de inca o interventie la ochisor pt ca nu as mai suporta sa vad chinul prin care trece ingerasul meu.In rest suntem bine,cred ca sapt asta mergem sa facem si vaccinul de 4 luni pe care l-am amanat din cauza rosului in gat.
anku

acum o luna...
convorbiri cu tati...
anku
QUOTE(alina84 @ May 19 2009, 11:14 AM) *
Nu am terminat inca tratamentul,mai avem si azi de luat siropel.Inca ne mai curge ochisorul,mai punem picaturi la el,dar am citit pe internet ca dureaza ceva pana trece de tot si ca trebuie sa fac masaj la ochisor inainte de a pune picatura in el,lucru pe care eu nu il stiam pt ca doctorita oftalmolog care i-a desfundat canalul lacrimal lui Stefanut nu mi- a spus.Eu sper sa-i treaca de la sine si sa nu mai fie nevoie de inca o interventie la ochisor pt ca nu as mai suporta sa vad chinul prin care trece ingerasul meu.In rest suntem bine,cred ca sapt asta mergem sa facem si vaccinul de 4 luni pe care l-am amanat din cauza rosului in gat.

vaaai sa dea domnul sa treaca sa nu mai mergeti inca o data...
nici nu vreau sa ma gandesc ce incomod este sa pui picaturi in ochi...
cu vaccinurile recuperati...
va poopoam si va dorim sanatate... tzuc.gif
danieelaa
super video ankule am eu impresia sau tati nu vb romaneste cu darius?
anku
tati vb numai germana cu el si eu romaneste...
dar eu mai vb si germ cu el...
ideea este ca fara sa exagerez dc vb in ro cu el nu reactioneaza...dc vb in germ se agita tot...
acum cum va dori si el...
am zis sa stie si ro ca sa poata vb cu bunicii...
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.