Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
sanzi stiu ca e greu ...cam asa e si la mine...bine mi-ar fi picat si mie 2 ore libere p zi dar ...nu se poate...
casa la mine se poate darama ca sotul nu ridica nimic...asta este...si eu cred ca mai am putin si ma imbolnavesc de nervi.....
mai sta cu darius dar aproape de fiecare data cand sta cu el cade...
sa va spun ce am patit ieri...
am plecat la bucatarie dar 2-3 min cat sa-mi fac o cafea...cand ma intorc in camera darius avea un pacht de servetele in mana..i l-am luat si am uitat de incident...
la vreo 2 ore vrea de papa...i aduc pireut de legume cu carne...si nu rea a papae inceand sa planga tare tare dar de data asta ptr ca avea ceva...nu de plictiseala...aduc biberon...la fel plangea..ma uit in gura ca am crezut ca au dat si peste noi aftele...nimic...ma mai uit o data in gura ptr ca el continua sa planga...si vad langa omisor ceva galben....m-am ingalbenit si eu si l-am chemat p sotul ca eu nici nr de salvare paca nu mai stiam ce fri9ca...ia scos cu o penseta clebarul dar si cu putin plastic de la pachewtul de servetele...bine ca nu l-a inghitit..poate se punea p plaman...apoi a manact...
apoi am mers la strand...facem cu randul in apa...darius nu are voiein apa aia ca e cu clor desi dr mi-a zis ca nu are nimic acum...si a venit randul lui tati...stau e ce stau cu el in brate si il las jos langa jucarile lui ca sa-mi fac un capucino...dar nu m-am intors numai cat mi-am mutat privirea in cutia cu capcino...si il vad ca dadea sa verse dar u putea si-i curgeau lacrimile...l-am pus p orizontala...si am scos o ditamai floare de tei cu samanta si tulpinita si frunza cam de 4 cm...
asa ca este...chiar greu...ma pandeste cand ma intorc...apuca tot...bani,acte,ziare,flori...
el aracu nu e rau ..e doar curios si asta e bine dar e cam greu...
deci care aveti posibilitatea finaciara si aveti p cineva de incredere sunteti niste fericite..... tzuc.gif
anku



la multe lunite eduard andrei....sa cresti mare si frumos..si nu in ultimul rand sanatos....
ce fcaeti voi?????
sunteti bine??
va poopam cu drag tzuc.gif
simina_ana


LA MULTE LUNITE EDUARD!!
Numai ganduri bune pentru un baietel deosebit!


Neatza si de la noi!!!
Noi ne-am trezit azi la 4.30 ca a plecat tati la Bucuresti si "am vrut" sa-l conducem...!!!Dar a adormit iar pe la 6 cand a plecat...doar cu mine in pat. Iar la 9 a facut tot posibilul sa ma trezeasca si pe mine!! liwlol.gif era asa haios..m-a fugarit prin tot patul liwlol.gif

simina_ana
QUOTE(anku @ Aug 6 2009, 10:22 AM) *
sanzi stiu ca e greu ...cam asa e si la mine...bine mi-ar fi picat si mie 2 ore libere p zi dar ...nu se poate...
casa la mine se poate darama ca sotul nu ridica nimic...asta este...si eu cred ca mai am putin si ma imbolnavesc de nervi.....
mai sta cu darius dar aproape de fiecare data cand sta cu el cade...
sa va spun ce am patit ieri...
am plecat la bucatarie dar 2-3 min cat sa-mi fac o cafea...cand ma intorc in camera darius avea un pacht de servetele in mana..i l-am luat si am uitat de incident...
la vreo 2 ore vrea de papa...i aduc pireut de legume cu carne...si nu rea a papae inceand sa planga tare tare dar de data asta ptr ca avea ceva...nu de plictiseala...aduc biberon...la fel plangea..ma uit in gura ca am crezut ca au dat si peste noi aftele...nimic...ma mai uit o data in gura ptr ca el continua sa planga...si vad langa omisor ceva galben....m-am ingalbenit si eu si l-am chemat p sotul ca eu nici nr de salvare paca nu mai stiam ce fri9ca...ia scos cu o penseta clebarul dar si cu putin plastic de la pachewtul de servetele...bine ca nu l-a inghitit..poate se punea p plaman...apoi a manact...
apoi am mers la strand...facem cu randul in apa...darius nu are voiein apa aia ca e cu clor desi dr mi-a zis ca nu are nimic acum...si a venit randul lui tati...stau e ce stau cu el in brate si il las jos langa jucarile lui ca sa-mi fac un capucino...dar nu m-am intors numai cat mi-am mutat privirea in cutia cu capcino...si il vad ca dadea sa verse dar u putea si-i curgeau lacrimile...l-am pus p orizontala...si am scos o ditamai floare de tei cu samanta si tulpinita si frunza cam de 4 cm...
asa ca este...chiar greu...ma pandeste cand ma intorc...apuca tot...bani,acte,ziare,flori...
el aracu nu e rau ..e doar curios si asta e bine dar e cam greu...
deci care aveti posibilitatea finaciara si aveti p cineva de incredere sunteti niste fericite..... tzuc.gif



SI eu am patit ca Iancu sa pape servetzele. Acum ii rup plasticul ala cu care inchizi pachetul de servetzele , pt ca stiu ca punga de la servetzle e jucarie pentru el. Si una chiar f apreciata...Intr-o zi m-am oprit sa-mi iau o gogoasa si cat timp am platit eu Iancu a agatat o muscata si a inceput sa o rontaie cu mare placere.
Eu nu-i las nimic la indemana , din ce ar putea baga in gurita. SI cand ii iau jucarii ma uit foarte atent la ele si incerc sa-mi imaginez ce ar putea face cu ele...In plus stiu manevrele de prim ajutor in caz ca inghite ceva si l-am pus si pe sotul meu sa citeasca , in caz ca e nevoie....
Oricum e important sa nu te pierzi cu firea ca sa poti actiona imediat.

Oricum, mare grija, mare....
sinzigm



LA MULTE LUNITE EDUARD!!!!SA CRESTI MARE,MARE SI SANATOS!!! occasion.gif

Eu nu stiu sa pun "desenele"alea frumos colorate,poate imi explica si mie cineva cum se face,.ca sa ii pot serba pe puiuti cum se cuvine.

Geo:merci fain de mesaj.Sa stii ca al meu nu s-a ingrasat deloc de la cereale,dar am sa iau foarte in serios ceea ce am citit.Eu nu ii dadeam zilnic,dar eu stateam stresata ca ma gandeam ca ii va accelera tranzitul si m-am gandit ca poate si de la ele face el asa des.Dar cum ii dau legume ,sau fructe cum face cacut.Sincer eu cred ca e de la dintisori cum am mai spus,de aceea va intreb si pe voi daca ati avut vreuna aceasta problema cand le-au dat dintii puilor.

Asa e Anku,si eu stau cu acelasi stres ca tine,sa nu bage in gura,sa nu puna mana pe ceva,mai ales ca aici la noi e nasol rau cu gripa asta porcina.Mereu ii sterg manutele.Intr-o zi i-am lasat o punga sa se joace cu ea si m-am dus in bucatarie sa-i fac laptic.Pe cand m-am intors el era cu punga in cap,culcat pe burta si se sufoca ca nu a mai reusit sa o scoata.Am crezut ca mor cand l-am vazut nu am stiut cum sa sar mai repede la el.De atunci nu-i mai las pungile sa se joace ca mi-e o frica,desi lui ii plac de numa.
Cu barbatii..........."toti is facuti dintr-o mama"au acelasi aluat si sincera sa fiu ma bucur ca am baietel ca ii va fi mult mai usor in viata.Nu avem ce face cu ei,decat sa-i acceptam asa cum sunt ca na.........astia sunt ei!!!!!!

VA PUP FETELOR SI PE BEBICI LA FEL SI SA AVETI O ZI FRUMOASA
geocoto
La Multe Lunite Eduard Andrei, baiat de Geutzica!!!! occasion.gif Sa cresti mare si sa aduci numai bucurii parintilor. tzuc.gif

Cu multa placere sanzigm.Lucas, cand i-au dat dintisorii nu a avut diaree.Dar este greu sa-ti spun cum s-a comportat pentru ca era in perioada cu varicela si rosu in gatic.

anku
QUOTE(sinzigm @ Aug 6 2009, 11:44 AM) *
LA MULTE LUNITE EDUARD!!!!SA CRESTI MARE,MARE SI SANATOS!!! occasion.gif

Eu nu stiu sa pun "desenele"alea frumos colorate,poate imi explica si mie cineva cum se face,.ca sa ii pot serba pe puiuti cum se cuvine.

Geo:merci fain de mesaj.Sa stii ca al meu nu s-a ingrasat deloc de la cereale,dar am sa iau foarte in serios ceea ce am citit.Eu nu ii dadeam zilnic,dar eu stateam stresata ca ma gandeam ca ii va accelera tranzitul si m-am gandit ca poate si de la ele face el asa des.Dar cum ii dau legume ,sau fructe cum face cacut.Sincer eu cred ca e de la dintisori cum am mai spus,de aceea va intreb si pe voi daca ati avut vreuna aceasta problema cand le-au dat dintii puilor.

Asa e Anku,si eu stau cu acelasi stres ca tine,sa nu bage in gura,sa nu puna mana pe ceva,mai ales ca aici la noi e nasol rau cu gripa asta porcina.Mereu ii sterg manutele.Intr-o zi i-am lasat o punga sa se joace cu ea si m-am dus in bucatarie sa-i fac laptic.Pe cand m-am intors el era cu punga in cap,culcat pe burta si se sufoca ca nu a mai reusit sa o scoata.Am crezut ca mor cand l-am vazut nu am stiut cum sa sar mai repede la el.De atunci nu-i mai las pungile sa se joace ca mi-e o frica,desi lui ii plac de numa.
Cu barbatii..........."toti is facuti dintr-o mama"au acelasi aluat si sincera sa fiu ma bucur ca am baietel ca ii va fi mult mai usor in viata.Nu avem ce face cu ei,decat sa-i acceptam asa cum sunt ca na.........astia sunt ei!!!!!!

VA PUP FETELOR SI PE BEBICI LA FEL SI SA AVETI O ZI FRUMOASA

dai click p un desen de ala.... laugh.gif
si ti se deschide ceva iar in casuta pui ce cauti dar in engl...acolo la search
de ex happy birthday si iti apar vreo 1000 nu stiu cat de pag si tu alegfi ce vrei de acolo...adica dai click p desenul dorit...te duci apoi in jos,selectezi si copiezi codul al doilea...cel cu url ptr forumuri ,scrie asa deasupora lui To post on Glitter-Graphics.com and forums, use this BB code:
apoi i dai paste la codul acela in pagina unde raspunzi...si gata....
dc vrei sa vezi mai intai cum iasa fara sa postezi dai preview post ....

da ..si lui darius i plac pungile...
si plangea cand i le luam...dar i-am taiat-o ca sa nu bage capul in ea.... laugh.gif
deocamdata nu avem dinti ca sa o putem rupe bucatele..... laugh.gif
va poopam cu drag... tzuc.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Aug 6 2009, 11:42 AM) *
SI eu am patit ca Iancu sa pape servetzele. Acum ii rup plasticul ala cu care inchizi pachetul de servetzele , pt ca stiu ca punga de la servetzle e jucarie pentru el. Si una chiar f apreciata...Intr-o zi m-am oprit sa-mi iau o gogoasa si cat timp am platit eu Iancu a agatat o muscata si a inceput sa o rontaie cu mare placere.
Eu nu-i las nimic la indemana , din ce ar putea baga in gurita. SI cand ii iau jucarii ma uit foarte atent la ele si incerc sa-mi imaginez ce ar putea face cu ele...In plus stiu manevrele de prim ajutor in caz ca inghite ceva si l-am pus si pe sotul meu sa citeasca , in caz ca e nevoie....
Oricum e important sa nu te pierzi cu firea ca sa poti actiona imediat.

Oricum, mare grija, mare....

ce pozite faine ai pus cu iancu la semnatura!!!!!!
eu nu-i mai dau in vecii veciilor servetele....ca mi-a ajuns...
am facut si eu curs de prim ajutor ...am fost si la olimpiada am avut rez f bune...dar,cand am vazut la copilul meu asa ceva si fiind langa omisor si perfect lipit cu limba...,jumate era p gat,doar capatul ala galben i se vedea...m-am speriat...mai ales ca tipatul lui darius era acelasi ca si atunci cand voia sa-i bage ace in cap in spital...poate ca mi-a ramas amintirea aia urata...cand mi-a plans pana la epuizare si eu nu am putut sa fac nimic!!! sad.gif
bine ca a trecut...
p masuta am avut...nu mai las nici reviste nici flori in casa nimic nimic...si telecomnanda tb sa o urc p mobila sus...are boala mare p fire...si nu sunt bune ca au cupru...tb sa cumpar un covor mare si sa bag firele sub covor...
cu jucareiiole si noi ne uitam la ele...nu luam absolut nimic care sa fie facut in china si doar p grupe de varsta ca scrie p eticheta intre ce luni este voie.....i-am dat si lui o susezeta...si sa vezi ...mesteca mesteca..apoi o scoate si se uita la ea...si apoi iar mesteca ..iar o scoate..... liwlol.gif
cu toate ca dc nu a asupt suzeta pana cum nu mi-ar placea sa o ia acum...
mna acum cum vrea el.... tongue.gif
si va apucati iar de facut bagaje!!!!ce fain!!!! super.gif
se plimba iancu...nu gluma!!!!! eusa_clap.gif
o sa ne fie dor de voi pana la sf lunii! sad.gif
va poopam tzuc.gif am auzit ca azi e frigulet la sb....
anku
QUOTE(simina_ana @ Aug 6 2009, 11:23 AM) *


LA MULTE LUNITE EDUARD!!
Numai ganduri bune pentru un baietel deosebit!


Neatza si de la noi!!!
Noi ne-am trezit azi la 4.30 ca a plecat tati la Bucuresti si "am vrut" sa-l conducem...!!!Dar a adormit iar pe la 6 cand a plecat...doar cu mine in pat. Iar la 9 a facut tot posibilul sa ma trezeasca si pe mine!! liwlol.gif era asa haios..m-a fugarit prin tot patul liwlol.gif

imediat te trage de mana si spune ...joaca mama?!!!!!!
jucaus rau iancu... tongue.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Aug 6 2009, 02:12 PM) *
imediat te trage de mana si spune ...joaca mama?!!!!!!
jucaus rau iancu... tongue.gif



Aoleu.....e jucaus, nu gluma....daca stai linga el si te joci cu el e si mai mare veselia. Sa-l vezi cum se plange cand plec de langa el....Azi am murit de ras...ii era foame si m-am dus sa-i fac supica. SI a inceput o jale mare la el....apoi si-a pus singurel suzeta in gurita , s-a mai smiorcait putin si a tacut...2 minute...ca iar a inceput sa planga. liwlol.gif

Da...ne facem bagajele. Abia asteptam sa mergem iar la bunici. De data asta stam putin mai mult. Si sper cand ma intorc sa nu fie iar probleme cu netu'..Dar si cand ma gandesc ca iar car jumate de casa....ma apuca groaza.
Din cate vad lui Iancu ii place sa fie plimbat. Normal la cat l-am plimbat si anul trecut cand era in burtica....ar fi si culmea sa nu-i placa.. liwlol.gif Sa vedem cand va fi mai maricel....ca deocamdata sta cuminte in scaunul lui.

Nu e frig la noi, dar e innourat si sta a ploaie. Cu vremea asta nici nu stiu ce sa fac daca sa ies sau nu. Ca nici nu e tati sa vina sa ne ia repde din oras daca incepe ploaia. Poate mai pe seara, daca se intoarce sotul in timp util, dam o fuga pana in parc.
Voi ce faceti? Ce face Darius?

PS. Multumim de complimente
alina84

LA MULTI ANI EDUARD,sa cresti mare si frumos,sa asculti de parinti,iar voi sa va bucurati de minunea voastra.
byby2
[quote name='Rose68' date='Aug 5 2009, 04:56 PM' post='817003']
lume noua. Nu ai mai intrat demultisor. Mai tin minte doar ca ai o fetita. Dar nu ii mai stiu data de nastere si nici numele, decat ca trebuia sa faci cezariana pe 25 decembrie.
[/quote
notworthy.gif ne cheama irinuca, avem 9,500 si
pe 18 facem 8 luni, suntem sanatoase, avem 2 dintisori si nu vrem sa zicem mami sau tati.
simina_ana

notworthy.gif ne cheama irinuca, avem 9,500 si
pe 18 facem 8 luni, suntem sanatoase, avem 2 dintisori si nu vrem sa zicem mami sau tati.
[/quote]


Bine ati revenit. Si va asteptam mai des la povesti.
Pupam pe Irinuca.....si cine stie, poate ne pui si cateva poze cu voi.
Rose68
QUOTE(Rose68 @ Aug 2 2009, 10:27 PM) *
3.12.2008- Andreea- mamica Rose68

6.12.2008-Eduard Andrei- mamica Geutzica

8.12.2008 - Selena Iasmina- mamica Andreea. Andymar

8.12.2008- Iancu Stefan- mamica Simina Ana

12.12.2008 - Cosmin Mihai - mamica Ellena Elly

15.12.2008 - Bogdan - mamica Iullyy

17.12.2008 Duncan, mamica Tina71
nu avem inca pozica
18.12.2008 - Irinuca-mamica Byby2
nu avem inca pozica
20.12.2008- Matei- mamica Oana

21.12.2008- Lucas Dave- mamica Georgiana, Geocoto

22.12.2008- Matei-mamica Sinziana- Sinzigm

23.12.2008 -Darius-mamica Anku

27.12.2008 - Denisa Maria, mamica Danielaa,

28.12.2008 - Stefanut-mamica Alina84
Adelin- mamica Petronici

Cristina , mamica Adina Apostu

simina_ana
Nimeni pe aici?

Rose68
sunt si eu pe aici
Rose68
am fost azi la pediatru la controlul de 8 luni. Avem deocamdata gatul curat si gurita fara afte. In aceste ultimile saptamani a evoluat cam asa: )
la 7 luni avea 7250 gr, apoi nu a papat aproape nimic 10 zile(cate 200-250 ml pe zi laptic sau laptic cu cereale) si a scazut la 7000 gr, apoi acum 10 zile avea 7100gr ultima cantarite pana astazi(la 7 luni si jumatate) Azi la cantar surpriza:7450 grame(am crezut ca i s-a stricat cantarul). Intr-adevar in ultimile 10 zile a inceput sa pape iarasi fructe si cateva legumite sau macar piure de cartofi cu branza proaspata
Maine ne ducem la analize. DAtorita variatiei de greutate vrea sa ne dea supliment de calciu si fier dar inainte de asta sa vedem daca e nevoie(facem o calcemie si o sideremie, hemograma)
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Aug 6 2009, 10:05 PM) *
am fost azi la pediatru la controlul de 8 luni. Avem deocamdata gatul curat si gurita fara afte. In aceste ultimile saptamani a evoluat cam asa: )
la 7 luni avea 7250 gr, apoi nu a papat aproape nimic 10 zile(cate 200-250 ml pe zi laptic sau laptic cu cereale) si a scazut la 7000 gr, apoi acum 10 zile avea 7100gr ultima cantarite pana astazi(la 7 luni si jumatate) Azi la cantar surpriza:7450 grame(am crezut ca i s-a stricat cantarul). Intr-adevar in ultimile 10 zile a inceput sa pape iarasi fructe si cateva legumite sau macar piure de cartofi cu branza proaspata
Maine ne ducem la analize. DAtorita variatiei de greutate vrea sa ne dea supliment de calciu si fier dar inainte de asta sa vedem daca e nevoie(facem o calcemie si o sideremie, hemograma)



Bafta maine ! Sa dea DD sa iasa totul bine,
Pupam falcutele dragalase!
Kris&Robert
QUOTE(anku @ Aug 6 2009, 02:09 PM) *
ce pozite faine ai pus cu iancu la semnatura!!!!!!
eu nu-i mai dau in vecii veciilor servetele....ca mi-a ajuns...
am facut si eu curs de prim ajutor ...am fost si la olimpiada am avut rez f bune...dar,cand am vazut la copilul meu asa ceva si fiind langa omisor si perfect lipit cu limba...,jumate era p gat,doar capatul ala galben i se vedea...m-am speriat...mai ales ca tipatul lui darius era acelasi ca si atunci cand voia sa-i bage ace in cap in spital...poate ca mi-a ramas amintirea aia urata...cand mi-a plans pana la epuizare si eu nu am putut sa fac nimic!!! sad.gif
bine ca a trecut...
p masuta am avut...nu mai las nici reviste nici flori in casa nimic nimic...si telecomnanda tb sa o urc p mobila sus...are boala mare p fire...si nu sunt bune ca au cupru...tb sa cumpar un covor mare si sa bag firele sub covor...
cu jucareiiole si noi ne uitam la ele...nu luam absolut nimic care sa fie facut in china si doar p grupe de varsta ca scrie p eticheta intre ce luni este voie.....i-am dat si lui o susezeta...si sa vezi ...mesteca mesteca..apoi o scoate si se uita la ea...si apoi iar mesteca ..iar o scoate..... liwlol.gif
cu toate ca dc nu a asupt suzeta pana cum nu mi-ar placea sa o ia acum...
mna acum cum vrea el.... tongue.gif
si va apucati iar de facut bagaje!!!!ce fain!!!! super.gif
se plimba iancu...nu gluma!!!!! eusa_clap.gif
o sa ne fie dor de voi pana la sf lunii! sad.gif
va poopam tzuc.gif am auzit ca azi e frigulet la sb....


si noi i-am dat lui Robert pachetul de servetele sa se joace cu el! ii placea la nebunie pentru ca fosnea!
dar, de acum gata! il inlocium cu o alta jucarie mai putin "comestibila"!
el nu are inca dinti, dar are o forta in gingii incat a reusit intr-o zi sa muste o bucatica de pepene rosu!
m-am panicat toata cand l-am vazut si am zis ca nu mai vede el curand pepene sau alta fructa! le pasam si apoi nu are decat sa pape pe saturate!
geocoto
Buna mamici,
si eu plec la nani dar inainte m-am gandit sa va scriu.
Am fost mai devreme sa vizitam o manastire fff frumoasa dar era inchis.Pe drum inapoi la masina am dat peste un spectacol cu baloane din acelea care se inalta.Am asistat la tot procedeul de umflare si inaltare si bb Lucas a urmarit ff curios tot ce se intampla.Daca nu trebuia sa se gandeasca de 2 ori mamica ar fi zburat si ea dar asa am ramas langa puiut.
Am fost azi si i-am luat un scaunel din lemn de la mana a2a si la 30 de euro arata super.Nou costa 150 asa ca am facut afacere.Am mai luat si masuta pentru TV sa-l instalez in garaj si sa fac ceva gimnastica... eating.gif ca prea am infulecat cioco in ultima perioada.

Am incercat azi sa-i dau grapefruit.... aveti idee cu ce sa-l combin sa-l bea, ca asa s-a strambat desi il combinasem cu mar si diluat cu apa.

Noapte buna si vorba lui Rose somnic pufos,
Geo
anku
QUOTE(Rose68 @ Aug 6 2009, 09:05 PM) *
am fost azi la pediatru la controlul de 8 luni. Avem deocamdata gatul curat si gurita fara afte. In aceste ultimile saptamani a evoluat cam asa: )
la 7 luni avea 7250 gr, apoi nu a papat aproape nimic 10 zile(cate 200-250 ml pe zi laptic sau laptic cu cereale) si a scazut la 7000 gr, apoi acum 10 zile avea 7100gr ultima cantarite pana astazi(la 7 luni si jumatate) Azi la cantar surpriza:7450 grame(am crezut ca i s-a stricat cantarul). Intr-adevar in ultimile 10 zile a inceput sa pape iarasi fructe si cateva legumite sau macar piure de cartofi cu branza proaspata
Maine ne ducem la analize. DAtorita variatiei de greutate vrea sa ne dea supliment de calciu si fier dar inainte de asta sa vedem daca e nevoie(facem o calcemie si o sideremie, hemograma)

oooooooooooooooooooooooooooo
analize!!!!!!!!!!!mie mi groaza ..desi acum este destul de simplu de luat...
dar e f bine ca inainte face analize.....fe nu are nimic dc e multicel dar ca poate fi rau dc e mult...
dar eu cred asa dupa cum o vad eu p andreiuta ca are de toate in corp.....mie mi se pare f vioaie....sa vezi ca o sa iasa bine anlizele desi nu a prea papat...
va tinem maine pumnii tzuc.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Aug 6 2009, 11:44 PM) *
Buna mamici,
si eu plec la nani dar inainte m-am gandit sa va scriu.
Am fost mai devreme sa vizitam o manastire fff frumoasa dar era inchis.Pe drum inapoi la masina am dat peste un spectacol cu baloane din acelea care se inalta.Am asistat la tot procedeul de umflare si inaltare si bb Lucas a urmarit ff curios tot ce se intampla.Daca nu trebuia sa se gandeasca de 2 ori mamica ar fi zburat si ea dar asa am ramas langa puiut.
Am fost azi si i-am luat un scaunel din lemn de la mana a2a si la 30 de euro arata super.Nou costa 150 asa ca am facut afacere.Am mai luat si masuta pentru TV sa-l instalez in garaj si sa fac ceva gimnastica... eating.gif ca prea am infulecat cioco in ultima perioada.

Am incercat azi sa-i dau grapefruit.... aveti idee cu ce sa-l combin sa-l bea, ca asa s-a strambat desi il combinasem cu mar si diluat cu apa.

Noapte buna si vorba lui Rose somnic pufos,
Geo

ne bucuram ca v-ati simtit bine azi..
super pret la scaun....
noi inca nu ne-am hotarat...ce sa facem!!!!m-am dus sa cumparam...dar sincer...am gasit cu tot felul de posibilitati..printe care cea mai anapoda mi se pare ca se poate intinde ca sa doarma copilul in scaunul in care tb sa manance..... doh.gif
sa-l folositi voiosi si sanatosi si papati bine in el!!
va poopam cu drag.... tzuc.gif
anku
cancerul de piele creste cu 75% in fiecare an...
am ramas uimita cand am vazut ca practic faci cancer de piele chiar si cu haine p tine...
la umbra inca mai sunt 40% ultraviolete c si b ...deci chiar dc stam la umbra nu suntem feriti,nici noi nici copii nostrii
cel mai periculos este atunci cand afara este soare puternic dar p cer sunt nori ptr ca norii reflecta innapoi ultravioletele...
marea si nisipul marii reflecta de asemenea ultravioletele...
sunt 6 tipuri de piele...din pacate darius si cred ca multi bebici de altfel au tipul nr 1..cel care dc il expui 15 min la soare fara protectie este de ajuns ptr un vitor si foarte probabil cancer de piele...bineinteles intre orele 11-17(spun astia)

nu stiu unde vom ajunge in viitor... crybaby.gif dar parac e tot mai rau.....
Rose68
Ne-am intors de la analize. De ce mi-a fost frica nu am scapat. Are din nefericire anemie. Asa ca azi a papat ficat si spanac
geutzica
Multumim din suflet pentru urari!!!!!!!!
ne cerem scuze ca nu am mai putut intra, dar mi-am schimbat serviciul si nu mai am timp nici sa respir. (p.s. nu am internet acasa) . In schimb am citit postarile voastre si tare ma bucur ca puiutii vostrii au mai crescut si sunt sanatosi si frumosi.
Vom reveni si noi cu poze si noutati.
Pupici multi!
byby2
sa ne traiasca bebelusii si sa ne bucuram de ei!!!!
rose, ai noroc dc ii place spanacul pt ca lui byby nu ii place deloc.
sunt multi copii ii parcul unde ma duc care au in jur de 7 kg la 7-8 luni, si chiar sunt mancaciosi fata de byby a mea.
voi ce le mai dat sa manance?
noi mancam piure de legume(morcov, dovlecel, patrunjel, telina, ardei, brocoli, cartof) cu carnita, ficatel sau ou, suc de fructe, piure de fructe: banana, mar, piersica, nectarina-alt fruct nu am incercat, branzica si cam atat..
mai imi recomandati si altceva?
simina_ana
O zi buna si de la noi...care suntem pe ultima suta de metri cu pregatirile de vacanta.
Am cateva intrebari la voi:
1. cum ati introdus ardeiul in piureul de legume? L-ati fiert cu celelalte legume ...sau l-ati pasat asa crud ?
2. I-am luat un borcanel maine pe drum, dar contin si 2 legume de care nu i-am dat eu inca. Pot sa-i dau sa pape borcanelul ca o masa normala, sau mai bine ma limitez la cateva lingurite ca atunci cand ii introduc un aliment nou?

Rose speram ca Andreea sa se recupereze rapid. O pupam pe nasuc.
Pupam mamicile si bebeii

PS. Multumesc pentru raspunsurile cu sterilizarea. Incepand de azi dimineata , in mod oficial am renuntat si eu la sterilizare zilnica, Dar voi face aceasta operatiune la 2 zile pentru inceput.
simina_ana
Nimeni pe aici?
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Aug 7 2009, 06:45 PM) *
O zi buna si de la noi...care suntem pe ultima suta de metri cu pregatirile de vacanta.
Am cateva intrebari la voi:
1. cum ati introdus ardeiul in piureul de legume? L-ati fiert cu celelalte legume ...sau l-ati pasat asa crud ?
2. I-am luat un borcanel maine pe drum, dar contin si 2 legume de care nu i-am dat eu inca. Pot sa-i dau sa pape borcanelul ca o masa normala, sau mai bine ma limitez la cateva lingurite ca atunci cand ii introduc un aliment nou?

Rose speram ca Andreea sa se recupereze rapid. O pupam pe nasuc.
Pupam mamicile si bebeii

PS. Multumesc pentru raspunsurile cu sterilizarea. Incepand de azi dimineata , in mod oficial am renuntat si eu la sterilizare zilnica, Dar voi face aceasta operatiune la 2 zile pentru inceput.


1.Ardeiul l-am fiert cu celelalte dar de pasat am pasatdoar o bucate din el. Atentie- gusta-l, unii sunt amari

2. noua ne-a zis pediatra ca in general borcanenele sunt din produse bio si oricum aproape toti bebeii le papa cu placere. Parerea mea este ca ii poti da o masa normala. Noi de cate ori am plecat asa am facut. De exemplu i-am luat legume cu curcan. Nu papase inca curcan(deci, aliment nou) si i-am dat sa pape tot borcanelul. Asa am facut si cu un borcanel de legume cu vita sau cu cel cu spanac cu cartofi. Cred ca nu va fi nici o problema, pentru ca in general legumele au potential alergen scazut (doar telina e un picut alergena). Eu ti-am dat exemple cu borcanele care aveau carnita de care eu nu ii dadusem inca si tot nu au foat probleme.Sunt asa de testate borcanelele. Dar atentie cumpara doar de la firme renumite.......sunt si firme dubioase.........nu pot face reclama
NU stiu ce baga in ele dar sunt gustoase.
Va uram vacanta placuta!si pupam falcutele

simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Aug 7 2009, 10:31 PM) *
1.Ardeiul l-am fiert cu celelalte dar de pasat am pasatdoar o bucate din el. Atentie- gusta-l, unii sunt amari

2. noua ne-a zis pediatra ca in general borcanenele sunt din produse bio si oricum aproape toti bebeii le papa cu placere. Parerea mea este ca ii poti da o masa normala. Noi de cate ori am plecat asa am facut. De exemplu i-am luat legume cu curcan. Nu papase inca curcan(deci, aliment nou) si i-am dat sa pape tot borcanelul. Asa am facut si cu un borcanel de legume cu vita sau cu cel cu spanac cu cartofi. Cred ca nu va fi nici o problema, pentru ca in general legumele au potential alergen scazut (doar telina e un picut alergena). Eu ti-am dat exemple cu borcanele care aveau carnita de care eu nu ii dadusem inca si tot nu au foat probleme.Sunt asa de testate borcanelele. Dar atentie cumpara doar de la firme renumite.......sunt si firme dubioase.........nu pot face reclama
NU stiu ce baga in ele dar sunt gustoase.
Va uram vacanta placuta!si pupam falcutele



Multumim frumos de raspuns, Rose.
Acum am vazut ca borcanelul pe care i l-am luat e pentru 12 luni. liwlol.gif In febra cumparaturilor, am uitat sa ma mai uit si pe borcanel. Dar nu-i nimic, maine se duce tati sa ia altul in loc, si pe asta il tinem pana facem 12 luni. Cred ca o sa-i spun lui tati sa ia doua variante , in caz ca nu-i place ceva....si bineinteles de la firma cu renume...adica, eu o sa iau de la Nestle. ( s-a mai spus numele firmei, cat si al altora, deci nu stiu cum e cu reclama)...

Stiti ca vorbeam zilele trecute de alergie....ei bine nu stiu ce sa mai zic...I-au iesit lui Iancu niste bubite, micute, rosii, si sunt destul de multe. Cand il spal se simt la mana, ca si cum as da pe foaia de smirghel. Dar numai sub barbie, si in zona gatului si putin pe piept si pe spate, in zona in care nu-i acoperita de body. Pe fata nu are deloc. Daca de obicei dispareau pana dimineata, acum nu-ii mai trec de 3 zile. Ba chiar mi se pare ca se inmultesc.
Initial am crezut ca-i de la detergentul cu care-i spal hainutele sau de la balsam, dar trebuia sa faca peste tot....apoi am zis ca-i de la papa. Asa ca azi nu a papat decat nectarina cu banana si cereale Noapte buna de la Nestle si laptic, tzitzi si formula. Nici ceai nu i-am mai dat. De la caldura ....nu cred...azi nu a fost cald la noi sa spun ca e transpirat....
Il mai urmaresc si maine....dar nu stiu ce sa spun....AM vrut sa merg azi la dr lui , dar nu era.
Voi ati patit asa ceva? Aveti ideea de la ce poate fi?

Somnic pufos si pupacim bebeii frumosi de decembrie.
tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Aug 7 2009, 12:44 AM) *
Buna mamici,
si eu plec la nani dar inainte m-am gandit sa va scriu.
Am fost mai devreme sa vizitam o manastire fff frumoasa dar era inchis.Pe drum inapoi la masina am dat peste un spectacol cu baloane din acelea care se inalta.Am asistat la tot procedeul de umflare si inaltare si bb Lucas a urmarit ff curios tot ce se intampla.Daca nu trebuia sa se gandeasca de 2 ori mamica ar fi zburat si ea dar asa am ramas langa puiut.
Am fost azi si i-am luat un scaunel din lemn de la mana a2a si la 30 de euro arata super.Nou costa 150 asa ca am facut afacere.Am mai luat si masuta pentru TV sa-l instalez in garaj si sa fac ceva gimnastica... eating.gif ca prea am infulecat cioco in ultima perioada.

Am incercat azi sa-i dau grapefruit.... aveti idee cu ce sa-l combin sa-l bea, ca asa s-a strambat desi il combinasem cu mar si diluat cu apa.
Noapte buna si vorba lui Rose somnic pufos,
Geo



Poate ar trebui sa-i pui mai multa apa....sau eventual sa incerci cu morcov ca ala e mai dulce si i-ar mai taia din acreala. Uite ca la partea asta eu nu am treaba cu Iancu....seamana cu mine....azi a papat o felie de mar, care era foarte acru. S-a strambat la inceput si am crezut ca nu-l mai vrea, dar asa s-a repezit in el dupa aia....

Ce gimnastica vrei sa faci? AI niste exercitii bune si pentru balenutze? biggrin.gif Eu la sfarsitul lunii trebuie sa merg la o nunta si vreau sa mai dau jos....Am inceput sa zic asa un regim ( nu mai manac paine de o saptamana), dar pt ca alaptez inca, nu prea pot face mare lucru. SI poate exercitiile m-ar ajuta...mai ales ca acum mergem si la ai mei, assa ca are cine sta cu Iancu o ora pe zi...

Pupicei lui Luca cel voinic
simina_ana
Hmmm....cam pustiu azi pe-aici.....si eu care aveam chef de vorba inainte de plecare.....poate maine dimineata va mai prind pe aici....

Ma duc sa mai strang din bagaje....iar pentru mamicile si bebeii aflati in lumea viselor....somnic pufos si linistit!!!
anku
simina ana
drum bun va dorim si distractie frumoasa la nunta si sa va simtiti bine acasa la parinti...

iancu sa cresti mare si frumos si sanatos...



o sa ne fie dor de voi!! tzuc.gif
anku


selena la multe lunite sa crsesti mare,sanatoasa si frumoasa...
va poopam tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Aug 8 2009, 11:10 AM) *
simina ana
drum bun va dorim si distractie frumoasa la nunta si sa va simtiti bine acasa la parinti...

iancu sa cresti mare si frumos si sanatos...

o sa ne fie dor de voi!! tzuc.gif



Multumim frumos de urari. Sa ne vedem cu bine la sfarsitul lunii.
Si noua o sa ne fie dor de voi. Dar sa speram ca o sa mai putem vorbi, macar asa sa va salut.

Dorim la toti bebeii sa fie sanatosi, cuminti, sa ia bine in greutate, sa pape bine si sa le iasa dintisorii.
La mamici le uram multa rabdare si nervi de otel ....

Va pupam cu drag! Si spunem de pe acum LA MULTE LUNITE sarbatoritilor care urmeaza!

PS. occasion.gif Selena. Te tzuc.gif si te hug.gif cu drag.
fly34
QUOTE(byby2 @ Aug 7 2009, 05:34 PM) *
sa ne traiasca bebelusii si sa ne bucuram de ei!!!!
rose, ai noroc dc ii place spanacul pt ca lui byby nu ii place deloc.
sunt multi copii ii parcul unde ma duc care au in jur de 7 kg la 7-8 luni, si chiar sunt mancaciosi fata de byby a mea.
voi ce le mai dat sa manance?
noi mancam piure de legume(morcov, dovlecel, patrunjel, telina, ardei, brocoli, cartof) cu carnita, ficatel sau ou, suc de fructe, piure de fructe: banana, mar, piersica, nectarina-alt fruct nu am incercat, branzica si cam atat..
mai imi recomandati si altceva?



buna!
si a mea mananca la fel..acum de ceva timp nu mai vrea nici supa.si avem 8 kg.in piure pui sare? sau o acresti? cum faci supica?
Rose68
QUOTE(fly34 @ Aug 9 2009, 08:23 PM) *
buna!
si a mea mananca la fel..acum de ceva timp nu mai vrea nici supa.si avem 8 kg.in piure pui sare? sau o acresti? cum faci supica?

cate luni are bebelusul tau?
are 8 kg.................... fetita si tot cam prin decembrie sau noiembrie nascuta?
acum depinde si de cu cat s-a nascut
noi am avut 2860 si 47 cm nascute prematur la 36 saptamani si acum avem 7450 si 68 cm la 8 luni si 2 zile
nu am papat san aproape deloc
in piure nu pun sare deloc. Supa de bebei nu mai papa. Dar 1 zi pe saptamana sau chiar 2 papa supa cu galusti sau zdrente (facute doar din galbenus) si mai papa ciorba de zarzavat acrita cu bors tot asa 1 sau 2 zile(fara paste, sare sau delikat). De fapt nu supa propriu zisa ci legumele din ea cu putina zeama si putin ulei de masline sau unt si 60-70 grame carnita de pui tocata fin. Si borsul la fel, legumele subtiate cu putina zeama. Borsul pus de la inceput sa fiarba nu ca la ciorba noastra
Dar mai papam dovleac(din acela de placinta) 140 grame copt amestecat cu un galbenus de ou fiert tare si o lingurita de branza proaspata dietetica. Sau spanac fiert amestecat cu cartof copt, unt si 2-3 linguri iaurt
Sau ficatel amestecat tot cu cartof copt.
Dimineata fructe cu branza calcica 2 lingurite si 1 biscuite. Difera de la 1 zi la alte. Cand mar, cand para cu piersica(asa a papat azi). Ieri mar cu pruna. Alaltaieri pruna cu para. Nu dau 2 zile la fel ca e mofturici
Si acum ne-a gasit cu anemie.
Prost stam cu laptele.............200-300 ml in 24 de ore.
byby2
noi suntem f mofturoase.
azi mananca cu placere ceva, peste cateva zile nu mai suporta.
de ex azi i-am facut ficatel cu piure de legume pt ca stiam ca ii place f mult-nici nu a vrut sa guste, apoi i-aqm desfacut un borcan de mazare cu curcan- nici de data asta nu a vrut, iar altadata il manca cu pofta.
prin urmare i-am dat lapte pt ca tb sa plecam.
nu stiu cum sa o fac sa invete sa mestece si sa manance si ea ca alti copii...
geocoto
Buna seara mamici,

nici noi nu stam mai prejos, azi am fost la o pestera fff frumoasa la 120km de noi si seara cand ne-am intors l-am gasit cu febra 39.1.
I-am dat un borcanel cu vita si spanac ca asta aveam in casa.A baut multe lichide suc de mar cu morcov, ceai de fructe, apa cam 300ml si 460ml laptic.Fructe nu i-am mai dat azi ca in deplasare papa mai greu.
Ramane sa vedem la noapte cum se comporta.

Pupici si multa sanatate la bebici,
Geo
Andymar
Multumim de urari.
La multe lunite si pentru Iancu de la Andreea si Selena.
occasion.gif floare2.gif
anku
buna fetelor...

ce faceti???
geo speram ca bebe lucas nu are nimic!!!!!
rose poopam frumoasa ta
byby imi pare rau ca nu papa de fiecare data orice...e bine ca papa chiora dc e mai mofturoasa...

noi papam bine...avem o masa iaurt,o masa legume si poate de 2 ori p sapt fructite cu niste cereale care nu sunt indulcite din orez...tragem tare p lapte sa aiba lichid in corp...a tb sa-i schimb lapticul ca nu mai voia bebivita...si am luat-o p hipp desi nu-mi prea plac mie dar decat milupa...asta este...
in rest toata ziua am vrea numai in apa... laugh.gif
va poopam p toate cu drag...
rose am vazut ca ti-ai facut blog...felicitari... tzuc.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Aug 10 2009, 11:41 AM) *
buna fetelor...

ce faceti???
geo speram ca bebe lucas nu are nimic!!!!!
rose poopam frumoasa ta
byby imi pare rau ca nu papa de fiecare data orice...e bine ca papa chiora dc e mai mofturoasa...

noi papam bine...avem o masa iaurt,o masa legume si poate de 2 ori p sapt fructite cu niste cereale care nu sunt indulcite din orez...tragem tare p lapte sa aiba lichid in corp...a tb sa-i schimb lapticul ca nu mai voia bebivita...si am luat-o p hipp desi nu-mi prea plac mie dar decat milupa...asta este...
in rest toata ziua am vrea numai in apa... laugh.gif
va poopam p toate cu drag...
rose am vazut ca ti-ai facut blog...felicitari... tzuc.gif


cam tarziu, dar mi-am facut
Acolo as fi vrut sa povestesc peripetiile sarcinii dar din pacate am mai uitat din ele. Asa ca periodic voi posta poze cu evolutia piticei si o sa mai povestesc din sarcina ce imi mai amintesc
fly34
QUOTE(Rose68 @ Aug 9 2009, 11:22 PM) *
cate luni are bebelusul tau?
are 8 kg.................... fetita si tot cam prin decembrie sau noiembrie nascuta?
acum depinde si de cu cat s-a nascut
noi am avut 2860 si 47 cm nascute prematur la 36 saptamani si acum avem 7450 si 68 cm la 8 luni si 2 zile
nu am papat san aproape deloc
in piure nu pun sare deloc. Supa de bebei nu mai papa. Dar 1 zi pe saptamana sau chiar 2 papa supa cu galusti sau zdrente (facute doar din galbenus) si mai papa ciorba de zarzavat acrita cu bors tot asa 1 sau 2 zile(fara paste, sare sau delikat). De fapt nu supa propriu zisa ci legumele din ea cu putina zeama si putin ulei de masline sau unt si 60-70 grame carnita de pui tocata fin. Si borsul la fel, legumele subtiate cu putina zeama. Borsul pus de la inceput sa fiarba nu ca la ciorba noastra
Dar mai papam dovleac(din acela de placinta) 140 grame copt amestecat cu un galbenus de ou fiert tare si o lingurita de branza proaspata dietetica. Sau spanac fiert amestecat cu cartof copt, unt si 2-3 linguri iaurt
Sau ficatel amestecat tot cu cartof copt.
Dimineata fructe cu branza calcica 2 lingurite si 1 biscuite. Difera de la 1 zi la alte. Cand mar, cand para cu piersica(asa a papat azi). Ieri mar cu pruna. Alaltaieri pruna cu para. Nu dau 2 zile la fel ca e mofturici
Si acum ne-a gasit cu anemie.
Prost stam cu laptele.............200-300 ml in 24 de ore.



Buna!Anemie?
fier nu-i dai?
mie mi-a recomandat medicul de familie fier de la 4 luni ( 5 picat.timp de 3 luni) fara analize.Ea da la toti bebelusi fier pt.combaterea anemiei.
Poate si din cauza ca nu mananca lapte.A mea mananca 550-600 ml lapte pe zi plus cereale unde exista fier .Cu supa stam prost. Am sa incerc si eu ciorbita cu bors.Cum o faci mai exact?
Fetita mea s-a nascut CU 2.850 SI 48 CM pe 13.11.2008.Nici noi nu am fost prea mari.acum la aproape 9 luni avem cam 8 kg. si cam 74 cm.
anku
Bebe are 8 luni?
Nelinistea lunii a 8-a” reprezinta unul din momentele esentiale ale diferentierii dintre copil si mama sa. Copilul incepe sa planga atunci cand este in prezenta unui strain si mama sa se indeparteaza.
Mai inainte zambea tuturor, ramane serios de acum inainte, chiar foarte intimidat. Ii este frica de cel sau cei pe care nu ii cunoaste. Nu puteti sa il incredintati altcuiva in brate fara sa tipe si sa planga. Are cosmaruri si se trezeste plangand. Ii este frica sa se desparta de dumneavoastra, sa nu va piarda si nu suporta absenta dumneavoastra nici pentru cateva secunde.
De fapt, dumneavoastra sunteti reperul sau pentru o stare de bine (fie ca sunteti mama sau tatal). Dumneavoastra ii aduceti securitatea, blandetea, mancarea, mangaierile si consolarea. Cum ii este imposibil sa isi imagineze intoarcerea dumneavoastra atunci cand lipsiti, nu ii este cu putinta sa isi aminteasca, pentru ca deja sunteti mereu inapoi.
Singurele sale modalitati de comunicare sunt intotdeauna lacrimile si tipetele, dar linistiti-va, nu va plange decat cateva minute atunci cand il veti incredinta bonei sau ingrijitoarei de la cresa, chiar la timp pentru a se adapta schimbarilor de loc, de persoane… Acest lucru va reincepe in fiecare dimineata atunci cand plecati de langa el, dar aceasta adaptare ii este necesara pentru a-i fi pe plac, ca si atunci cand are nevoie de o perioada de adaptare cand va regasiti seara…
Pentru majoritatea psihanalistilor, aceasta reactie nu poate fi datorata doar fricii de straini, ci si de nelinistea separarii dublata de teama ca nu isi va mai revedea mama (recunoscuta de copil ca fiind singurul lucru privilegiat).
Teama lunii a 8-a este una dintre perioadele cheie in dezvoltarea bebelusului. Prima fiind perioada primului zambet si a treia fiind perioada lui “nu”, ce apare in preajma varstei de 18 luni.
Intensitatea acestei nelinisti nu este aceeasi de la un copil la altul. Ea variaza in functie de modul sau de viata, daca este obisnuit sa traiasca in colectivitate, de a vedea regulat figuri noi, in functie de caracterul sau, daca este sociabil sau nu, si in functie de propriile dumneavoastra nelinisti. Aceasta perioada dureaza intre 3 saptamani si cateva luni.

La unii copii, aceasta perioada poate fi practic neperceputa.

deci...darius de cateva sapt nu mai doarme bine...se trezeste plangand...
am banuit ca este ceva de ordin psihologic si totusi ma tot gandeam unde gresesc:la tv nu se uita,nu este galagie in casa,are cat de cat program fix,il plimbam in fiecare zi,mananca bine,are parte de dragostea noastra poate si prea mult ca deja este rasfatat ...si in plus cineva imi spunea ca e de la dinti dar nu se vede nimic in gura...
ASTA ESTE.....criza de 8 luni cu care si noi ne cofruntam cam de 3 sapt...
anku
QUOTE(fly34 @ Aug 10 2009, 10:31 PM) *
Buna!Anemie?
fier nu-i dai?
mie mi-a recomandat medicul de familie fier de la 4 luni ( 5 picat.timp de 3 luni) fara analize.Ea da la toti bebelusi fier pt.combaterea anemiei.
Poate si din cauza ca nu mananca lapte.A mea mananca 550-600 ml lapte pe zi plus cereale unde exista fier .Cu supa stam prost. Am sa incerc si eu ciorbita cu bors.Cum o faci mai exact?
Fetita mea s-a nascut CU 2.850 SI 48 CM pe 13.11.2008.Nici noi nu am fost prea mari.acum la aproape 9 luni avem cam 8 kg. si cam 74 cm.

cand face 8 luni ma duc si eu sa ne faca un set de anlize ca m-ati pus p ganduri...desi papam bine...
nici noi nu luam absolut nimic...
vedem acum la anlize ce si cum.... rolleyes.gif
Rose68
QUOTE(fly34 @ Aug 10 2009, 11:31 PM) *
Buna!Anemie?
fier nu-i dai?
mie mi-a recomandat medicul de familie fier de la 4 luni ( 5 picat.timp de 3 luni) fara analize.Ea da la toti bebelusi fier pt.combaterea anemiei.
Poate si din cauza ca nu mananca lapte.A mea mananca 550-600 ml lapte pe zi plus cereale unde exista fier .Cu supa stam prost. Am sa incerc si eu ciorbita cu bors.Cum o faci mai exact?
Fetita mea s-a nascut CU 2.850 SI 48 CM pe 13.11.2008.Nici noi nu am fost prea mari.acum la aproape 9 luni avem cam 8 kg. si cam 74 cm.

noua ne-a recomandat de la 5 luni cate 3 picaturi pe zi 10 zile pe luna
I-am dat dar mai putin de 10 zile, deoarece se constipa tare rau de la fier (asa patea si mami in timpul sarcinii)
Cand incepea sa faca cacareze (scuzati expresia) ma opream
Acum ii dau 5 picaturi dar saracuta abia mai face. Si dimineata ii dau ca frcute para cu prune si tot nu eliminam problema
Ea nu papa supa sub nicio o forma , ar mai ajuta-o.Papa legumele pasirate.

Ciorbita? Pun legumele, se fierb doar putin si apoi pun borsuletul fiert separat.(Dr mi-a zis sa il pun de la inceput, dar fierb tare greu legumele in acreala)
Iar supa de galusti la fel ca pentru noi dar galustile cu galbenus fara albus.

Iar cu laptele e tare jale. Ieri abia a papat 200 ml. A avut si zile cand papa 400-500 ml.
fly34
QUOTE(Rose68 @ Aug 11 2009, 09:59 AM) *
noua ne-a recomandat de la 5 luni cate 3 picaturi pe zi 10 zile pe luna
I-am dat dar mai putin de 10 zile, deoarece se constipa tare rau de la fier (asa patea si mami in timpul sarcinii)
Cand incepea sa faca cacareze (scuzati expresia) ma opream
Acum ii dau 5 picaturi dar saracuta abia mai face. Si dimineata ii dau ca frcute para cu prune si tot nu eliminam problema
Ea nu papa supa sub nicio o forma , ar mai ajuta-o.Papa legumele pasirate.

Ciorbita? Pun legumele, se fierb doar putin si apoi pun borsuletul fiert separat.(Dr mi-a zis sa il pun de la inceput, dar fierb tare greu legumele in acreala)
Iar supa de galusti la fel ca pentru noi dar galustile cu galbenus fara albus.

Iar cu laptele e tare jale. Ieri abia a papat 200 ml. A avut si zile cand papa 400-500 ml.



O sa incerc sa pun borsul la urma in ultimele 10 min.Dar trebuie sa ma gandesc de unde-l cumpar sa fie proaspat...sa-l iau din comert? Tu de unde -l cumperi?
Rose68
QUOTE(fly34 @ Aug 11 2009, 03:17 PM) *
O sa incerc sa pun borsul la urma in ultimele 10 min.Dar trebuie sa ma gandesc de unde-l cumpar sa fie proaspat...sa-l iau din comert? Tu de unde -l cumperi?

cauta sa fie de casa. Din comert nu am incredere, desi pentru noi cumparam( de obicei, de TECUCI). Eu primesc de la soacra si mai si o vecina ca solutie de back-up.
fly34
QUOTE(Rose68 @ Aug 11 2009, 07:40 PM) *
cauta sa fie de casa. Din comert nu am incredere, desi pentru noi cumparam( de obicei, de TECUCI). Eu primesc de la soacra si mai si o vecina ca solutie de back-up.



De casa nu am de unde sa iau. Nu stiu o sa vad de unde iau. Azi iar am incercat supica .Am pus si brocoli si tot ce exista pe piata si nimic. Nu stiu ce sa ma mai fac cu ea.A mancat in schimb iaurt de la Humana cu capsuni.Asta i-a placut. Tot ce-i dulce mananca sau putin acrisor.
anku
QUOTE(fly34 @ Aug 11 2009, 10:04 PM) *
De casa nu am de unde sa iau. Nu stiu o sa vad de unde iau. Azi iar am incercat supica .Am pus si brocoli si tot ce exista pe piata si nimic. Nu stiu ce sa ma mai fac cu ea.A mancat in schimb iaurt de la Humana cu capsuni.Asta i-a placut. Tot ce-i dulce mananca sau putin acrisor.

eu ma gasit cateva retete de bors de casa p net...
nu am facut ca nu am tarata....dar mama facea(e moldoveanca)
uite ce am gasit eu...

http://www.reclama/forum/discuti...pt_ciorbe-1489/

http://www.reclama.ro/articole/267/bors_facut_in_casa.html

poate nu papa supa din cauza cepei...sunt multi bebici care nu papa din cauza cepei....sau poate prea multe legume...
poop tzuc.gif

Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.