Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
QUOTE(simina_ana @ Jan 26 2011, 09:29 AM) *
Mai Petro....sa stii ca o sa o intreb si eu pe homeopata mea daca da consultatii prin telefon si cum ar putea rezolva treaba.....ca prea e piperat pretul la voi...O fi vreun dr roman care crede ca l-a prins pe Dumnezeu de picior....nici chiara sa...e prea exagerat....Macar de-ar functiona tratamentul.....

Anku...te rog inca o data sa nu-l tunzi ep Darius....Acum m-am uitat iar la poze si e un dulce asa cu freza asta....

Eu ca si ieri cu greaturile mele....parca e mai rau...am citit ca ar fi normal pt ca nivelul de hgc atinge acum nivel maxim pana placenta preia funtiile si apoi va scadea....m-am obisnuit deja....cand imi vine fug la baie si ma eliberezpt cateva ore smile.gif
Mai am azi de facut treaba ...si sper sa ma linistesc apoi ...

Va doresc o zi minunata!

astea inseamna ca in 2 sapt te poti astepta sa ai liniste cu greturile??? unsure.gif
drum bun lui Bebe i dorim... yes.gif
ramaneti singurei....
nu-l tundem mami drag...gata...ptr tine...sa fie compensare la greturi hug.gif
mai da harnica esti...nu te lasi nicicum....

nu cred ca dr roman... liwlol.gif dc nu ar plati casa de asigurari si am avea probl de sanatate mai deosebite si p noi ne-ar scutura de bani...numai ca intri p usa iti ia 20euro...apoi sa-l consulte si sa vada unde e probl ajungi la 50 ca ochiul...dc iti mai face si anlize ajungi fara doar si poate la 80 dar iti iasa analizele in 10 min...cam astea am aflat de la cineva care are asigurare privata si mai intai plateste ea si apoi deconteaza...
multumim lui Dumnezezu ca macar ptr copii aici plateste casa de asigurari aproape tot, mai putin vaccinurile care nu se afla in schema obligatorie[in Italia nu acopera chiar nici macar 50% asigurarea ptr copii Petronici???n Italia e rau ca-mi povesteste mama ca se plateste aproape tot ca si in Ro...ca p noi ne-a aranjat...acum de fiecare data cand mergem la dr de fam platim 10 euro..indiferent ca e numai o trimitere sau o tb banala..si dc vezi cum te vantura in 2 min de nici nu zici ca ai fost in cabinet wife.gif tb noua incepand cu 1 ianuarie 2011
mna...macar speram sa se faca bine Petronici...ce sa faci???asa as face si eu...numai sa nu mai bolnavior puiutul...
dc nu...vb fetelor...incearca prin telefon...poate merge...idee rea nu e...si probabil iti va spune ce sa iei...as incerca si asa...dc Simina e asa draguta wub.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Jan 26 2011, 01:20 PM) *
astea inseamna ca in 2 sapt te poti astepta sa ai liniste cu greturile??? unsure.gif
drum bun lui Bebe i dorim... yes.gif
ramaneti singurei....
nu-l tundem mami drag...gata...ptr tine...sa fie compensare la greturi hug.gif
mai da harnica esti...nu te lasi nicicum....

nu cred ca dr roman... liwlol.gif dc nu ar plati casa de asigurari si am avea probl de sanatate mai deosebite si p noi ne-ar scutura de bani...numai ca intri p usa iti ia 20euro...apoi sa-l consulte si sa vada unde e probl ajungi la 50 ca ochiul...dc iti mai face si anlize ajungi fara doar si poate la 80 dar iti iasa analizele in 10 min...cam astea am aflat de la cineva care are asigurare privata si mai intai plateste ea si apoi deconteaza...
multumim lui Dumnezezu ca macar ptr copii aici plateste casa de asigurari aproape tot, mai putin vaccinurile care nu se afla in schema obligatorie[in Italia nu acopera chiar nici macar 50% asigurarea ptr copii Petronici???n Italia e rau ca-mi povesteste mama ca se plateste aproape tot ca si in Ro...ca p noi ne-a aranjat...acum de fiecare data cand mergem la dr de fam platim 10 euro..indiferent ca e numai o trimitere sau o tb banala..si dc vezi cum te vantura in 2 min de nici nu zici ca ai fost in cabinet wife.gif tb noua incepand cu 1 ianuarie 2011
mna...macar speram sa se faca bine Petronici...ce sa faci???asa as face si eu...numai sa nu mai bolnavior puiutul...
dc nu...vb fetelor...incearca prin telefon...poate merge...idee rea nu e...si probabil iti va spune ce sa iei...as incerca si asa...dc Simina e asa draguta wub.gif



Eu in 3 ma duc la homeopatta pt mine si o sa o intreb...singurul inconvenient ar fi ca va trebui sa stea cca jumatate de ora pe telefon cu ea ca sa-i faca fisa( asta e doar la prima consultatie) si ca nu-l vede....dar daca Petro poate sa-i descrie totul cred ca ar fi ok...Oricum o intreb si iti zic Petro

Asa Anku....multumesc ca nu-l tunzi...esti o dulce cum vrei tu sa-mi faci pe plac biggrin.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Jan 24 2011, 09:40 PM) *
Anku...tu esti in poza de la avatar ?liwlol.gif liwlol.gif..ce mica te-ai facut intre timp liwlol.gif liwlol.gif ....


Pupici si noapte buna va doresc!

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
am zis ca e timpul de invatat pipi p olita...si mi s-a parut comic groaznic.... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
atunci cand sta p olita maram citeste si el...si tine ziarul invers!!! doh.gif liwlol.gif
bineinteles ca in 2 min se ridica ca se plictiseste...
deci mie pipi inca nu mi-a facut niciodata la olita...si cred ca usor nu va fi deloc...tb mare cateodata da...dar pipi nu...
anku
QUOTE(simina_ana @ Jan 26 2011, 10:33 AM) *
Eu in 3 ma duc la homeopatta pt mine si o sa o intreb...singurul inconvenient ar fi ca va trebui sa stea cca jumatate de ora pe telefon cu ea ca sa-i faca fisa( asta e doar la prima consultatie) si ca nu-l vede....dar daca Petro poate sa-i descrie totul cred ca ar fi ok...Oricum o intreb si iti zic Petro

Asa Anku....multumesc ca nu-l tunzi...esti o dulce cum vrei tu sa-mi faci pe plac biggrin.gif

vreau si eu la hemeopat...dar nu stiu ptr ce sa ma duc liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif sunt curioasa...
poate ptr piele....sau ptr insomnii
anku
fetelor...cum va spuneam..luni am fost la locul de joaca...
si...LOVESTE...
nu am crezut ca poate fi asa violent...adev ca luni parca mi s-a parut agresiv si cu noi...
intr-o ora a batut 8 copii...dar la sf si-a incasat-o si el de la un copil de varsta lui...il prinsese de par si nu mai zicea nimic...asa de uimit era ca si-a gasit si el nanasu``
ptiiiiiii...cand vedeam alti copii ca se bat...ma minunam...tb sa nu ma mai mir si sa ma minunez...ca de tot ce m-am minunat indiferent ca a fost bine sau rau cand am fost gravida exact asa este copilul meu...asa ca Adriana sa nu te miri de nimic...jucariile ölui le imparte,asta nu e probl ptr ca nu sunt noi si cred ca face asa ptr ca asa vreau eu...dsar jucariile noi i capteaza atentia si dc il deranjeaza cineva...se dezlantuie
dc vedeti ce strategie are...nu loveste de prima data...decat dupa ce incearca sa dea ceva la schimb sau sa ia cu forta jucaria...dar dupa aceea loveste si-i spune...du-te de aici
am intrebat p conducatoarea cursului...si a spus ca a se apara este normal...si am zis ca de unde loveste asa rau..ptr ca da cu picioarele..iar ea a zis ca tot de la copii invata!!!
i-am explicat de n ori sa nu mai dea...si eu si tacso...dar cand se prinde la joaca tot legea pumnului domneste!!!
nu a fost o probl asa mare pana lunea asta!!!speram sa nu se mai repete!!!
simina_ana
QUOTE(anku @ Jan 26 2011, 01:55 PM) *
fetelor...cum va spuneam..luni am fost la locul de joaca...
si...LOVESTE...
nu am crezut ca poate fi asa violent...adev ca luni parca mi s-a parut agresiv si cu noi...
intr-o ora a batut 8 copii...dar la sf si-a incasat-o si el de la un copil de varsta lui...il prinsese de par si nu mai zicea nimic...asa de uimit era ca si-a gasit si el nanasu``
ptiiiiiii...cand vedeam alti copii ca se bat...ma minunam...tb sa nu ma mai mir si sa ma minunez...ca de tot ce m-am minunat indiferent ca a fost bine sau rau cand am fost gravida exact asa este copilul meu...asa ca Adriana sa nu te miri de nimic...jucariile ölui le imparte,asta nu e probl ptr ca nu sunt noi si cred ca face asa ptr ca asa vreau eu...dsar jucariile noi i capteaza atentia si dc il deranjeaza cineva...se dezlantuie
dc vedeti ce strategie are...nu loveste de prima data...decat dupa ce incearca sa dea ceva la schimb sau sa ia cu forta jucaria...dar dupa aceea loveste si-i spune...du-te de aici
am intrebat p conducatoarea cursului...si a spus ca a se apara este normal...si am zis ca de unde loveste asa rau..ptr ca da cu picioarele..iar ea a zis ca tot de la copii invata!!!
i-am explicat de n ori sa nu mai dea...si eu si tacso...dar cand se prinde la joaca tot legea pumnului domneste!!!
nu a fost o probl asa mare pana lunea asta!!!speram sa nu se mai repete!!!



O sa incerci sa nu ma mir...daca spui ca se ia liwlol.gif liwlol.gif ...
Eu cred ca Darius trece printr-o perioada normala acum....dar depinde si de voi cat de multa rabdare aveti cu el...
Daca iti aduci aminte in vara cand ai fost la noi nu l-am lasat pe Iancu sa-l impinga pe Darius....vazuse chestia sta la o fetita ( cea care l-a impins si pe el de a cazut cu capul de ciment in Real) si i s-a parut distractiv....dar mie nu...ca din joca poate nenoroci un copil....Ce- i rau imediat se prinde de ei....liwlol.gif liwlol.gif
Iancu de ex l-a vazut pe Iustin, verisorul lui cum a cazut o data....ei bine asa se arunca el acum pe jos....pe o parte ...si ridica si piciorul...liwlol.gif liwlol.gif Ei imita pentru ca li se pare funny....
claudiaena
Salutare!

Eu, pareca am nisip in ochi... Pur si simplu, inca nu mi-am intrat in mana si seara sunt pe rosu cu bateriile... Azi am fost f emotionata, ca am devenit iar matusa si sora mea(sange din sange ptr mine, ca pana acum a fost numai din partea sotului) a nascut o bebelina de 2,700 kg....

Suntem sanatosi, abia astept sa vina vacanta si sa stau cu copiii sa ne jucam, sa mai facem si niscai lectii, puzzle(lui Mihai ii place la nebunie)si pe miercuri dupa-amiaza sau joi dimi decolam la Busteni...
Am vazut pozici frumoase, copii draguti si am citit despre voi si problemele voastre...

Deci, eu ptr imunitate lui Mihai ii dau in fiecare dimineata granule homeopate cu echinaceea, calendula si phitolaca(dupa schema Mariei, pe care am si postat-o) si pare sa fie in ordine. Nu tuseste, nu ii curge nasul si e ok. Am rugat bona sa mi-l scoata in fiecare zi afara, inclusiv azi cand a fost un ger teribil...In rest ii mai dau, dupa ce papa vit C obligatoriu si cam atat. Nu facem progrese si nici nu am mai incercat vreo ceva cu olita...

Anku si la mine mai pocnea Mihai, dar mereu cand are companie(si chem copii la noi sau fie ei sunt chemati in bloc cel putin o data pe saptamana) ii reamintesc lui Mihai ca nu are voie sa loveasca alti copii si ii spun de cateva ori. Daca loveste fie il cert, fie il pedepsesc(il iau de la copii ptr vreo 2 min) si incerc sa nu il lovesc ptr ca as inrautati treaba...Acum, incerc sa fiu vigilenta, mai ales cand are musafiri mai micuti decat el...

Adriana, la mine sarcinile au fost diferite. La Maria nu am avut greturi mai deloc si am mancat ca sparta, ca la sfarsitul sarcinii luasem vreo 27-30 kg in greutate... Fata de cat eram de slaba inainte, cred ca aratam ingrozitor... La Mihai in schimb am avut o stare permanenta de rau si nu suportam dulce sa pap si mancam f putin si des ca aveam aproape imediat senzatia de satietate... Starea de rau s-a ameliorat de pe la 11 saptamani si la 13-14 era deja de domeniul trecutului, dar au inceput arsurile....Am luat doar 15-16 kg in greutate... Imi facea bine laptele dulce, asa ca am baut in primele luni cantitati industriale de lapte. Daca la tine e diferita sarcina, cine stie poate o fi fetita, dar oricum, bucuria de a mai avea un copil, nu are nici o legatura cu sexul copilului...Una peste alta un bebita sanatos iti doresc si starea de rau iti confirma ca sarcina decurge ok...

Georgiana, vacanta placuta si vreme ok... Pupici voua si sa va distrati pe cinste...

Rose, sanatate multa si poate ne dai vesti bune...Cand am citi lista parca as fi scris-o eu. Cu cateva modificari si Mihai la fel pronunta....Maria=Maiia, vaca=baca, cateleul=ham-ham, pisica=pica, etc...

Petronici, cam piperat la voi... Dar, sa stii ca, consultatia la homeopat consta din intrebari despre copil si nici nu pune mana pe el, asa macar sa se uite in gat, de ex. si ai putea sa soliciti consultatia prin telef si iti trimite reteta cu remedii prin net, fax sau altfel...Eu am fost f multumita la Maria si acum ii dau lui Mihai remediile de care iti spuneam si cred ca are efect, ptr ca expus la racel a mai fost... In plus si eu si Maria(ca noi frecventam colectivitatea) am putea sa ii"aducem" destule...si totusi este sanatos si sper sa fie asa, ca sa putem pleca linistiti la munte saptamana vitoare...

Nu sunt innebunita sa merg la munte, dar tati vrea asta si o sa mergem noi cu niste prieteni... Imi doresc sa merg si sa pot schia, poate, sa ii platim si Mariei un instructor, dar stau cu grija, ca Mihai nu sta pe sanie, nu ii place deloc, iar partie de schi ptr noi adica asa ptr incepatori este la Poiana Brasov si parca nu imi vine sa fac slalom intre Busteni si Poiana plus ca tre' sa tinem cont si de pranz si apoi nani ptr pitic, asa ca sa vedem... Poate plimbari si un pic pe saniuta si atat anul asta.. Si la anu' poate mai sarim nani de la pranz, si o sta pe saniuta si poate o sa inchiriem si noi schiuri cu randul si o sa fie mai bine...

Gata va las, si mai vorbim... In seara asta se pare ca mergem "la baut" la cumnat si cum ii un ger de crapa pietrele tragem o fuga cu masina si repede acasa....pupici si numai bine...
simina_ana
QUOTE(claudiaena @ Jan 26 2011, 09:44 PM) *
Salutare!

Eu, pareca am nisip in ochi... Pur si simplu, inca nu mi-am intrat in mana si seara sunt pe rosu cu bateriile... Azi am fost f emotionata, ca am devenit iar matusa si sora mea(sange din sange ptr mine, ca pana acum a fost numai din partea sotului) a nascut o bebelina de 2,700 kg....

Suntem sanatosi, abia astept sa vina vacanta si sa stau cu copiii sa ne jucam, sa mai facem si niscai lectii, puzzle(lui Mihai ii place la nebunie)si pe miercuri dupa-amiaza sau joi dimi decolam la Busteni...
Am vazut pozici frumoase, copii draguti si am citit despre voi si problemele voastre...

Deci, eu ptr imunitate lui Mihai ii dau in fiecare dimineata granule homeopate cu echinaceea, calendula si phitolaca(dupa schema Mariei, pe care am si postat-o) si pare sa fie in ordine. Nu tuseste, nu ii curge nasul si e ok. Am rugat bona sa mi-l scoata in fiecare zi afara, inclusiv azi cand a fost un ger teribil...In rest ii mai dau, dupa ce papa vit C obligatoriu si cam atat. Nu facem progrese si nici nu am mai incercat vreo ceva cu olita...

Anku si la mine mai pocnea Mihai, dar mereu cand are companie(si chem copii la noi sau fie ei sunt chemati in bloc cel putin o data pe saptamana) ii reamintesc lui Mihai ca nu are voie sa loveasca alti copii si ii spun de cateva ori. Daca loveste fie il cert, fie il pedepsesc(il iau de la copii ptr vreo 2 min) si incerc sa nu il lovesc ptr ca as inrautati treaba...Acum, incerc sa fiu vigilenta, mai ales cand are musafiri mai micuti decat el...

Adriana, la mine sarcinile au fost diferite. La Maria nu am avut greturi mai deloc si am mancat ca sparta, ca la sfarsitul sarcinii luasem vreo 27-30 kg in greutate... Fata de cat eram de slaba inainte, cred ca aratam ingrozitor... La Mihai in schimb am avut o stare permanenta de rau si nu suportam dulce sa pap si mancam f putin si des ca aveam aproape imediat senzatia de satietate... Starea de rau s-a ameliorat de pe la 11 saptamani si la 13-14 era deja de domeniul trecutului, dar au inceput arsurile....Am luat doar 15-16 kg in greutate... Imi facea bine laptele dulce, asa ca am baut in primele luni cantitati industriale de lapte. Daca la tine e diferita sarcina, cine stie poate o fi fetita, dar oricum, bucuria de a mai avea un copil, nu are nici o legatura cu sexul copilului...Una peste alta un bebita sanatos iti doresc si starea de rau iti confirma ca sarcina decurge ok...

Georgiana, vacanta placuta si vreme ok... Pupici voua si sa va distrati pe cinste...

Rose, sanatate multa si poate ne dai vesti bune...Cand am citi lista parca as fi scris-o eu. Cu cateva modificari si Mihai la fel pronunta....Maria=Maiia, vaca=baca, cateleul=ham-ham, pisica=pica, etc...

Petronici, cam piperat la voi... Dar, sa stii ca, consultatia la homeopat consta din intrebari despre copil si nici nu pune mana pe el, asa macar sa se uite in gat, de ex. si ai putea sa soliciti consultatia prin telef si iti trimite reteta cu remedii prin net, fax sau altfel...Eu am fost f multumita la Maria si acum ii dau lui Mihai remediile de care iti spuneam si cred ca are efect, ptr ca expus la racel a mai fost... In plus si eu si Maria(ca noi frecventam colectivitatea) am putea sa ii"aducem" destule...si totusi este sanatos si sper sa fie asa, ca sa putem pleca linistiti la munte saptamana vitoare...

Nu sunt innebunita sa merg la munte, dar tati vrea asta si o sa mergem noi cu niste prieteni... Imi doresc sa merg si sa pot schia, poate, sa ii platim si Mariei un instructor, dar stau cu grija, ca Mihai nu sta pe sanie, nu ii place deloc, iar partie de schi ptr noi adica asa ptr incepatori este la Poiana Brasov si parca nu imi vine sa fac slalom intre Busteni si Poiana plus ca tre' sa tinem cont si de pranz si apoi nani ptr pitic, asa ca sa vedem... Poate plimbari si un pic pe saniuta si atat anul asta.. Si la anu' poate mai sarim nani de la pranz, si o sta pe saniuta si poate o sa inchiriem si noi schiuri cu randul si o sa fie mai bine...

Gata va las, si mai vorbim... In seara asta se pare ca mergem "la baut" la cumnat si cum ii un ger de crapa pietrele tragem o fuga cu masina si repede acasa....pupici si numai bine...



FELICITARI pentru nepotica....sa fie sanatoasa si plina de noroc....Esti o matusica mandra tare vad!
SI petrecere frumoasa la munte.....
SCiu pe fuga ca Iancu trage de mine intr-o veselie doh.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Jan 26 2011, 11:57 AM) *
O sa incerci sa nu ma mir...daca spui ca se ia liwlol.gif liwlol.gif ...
Eu cred ca Darius trece printr-o perioada normala acum....dar depinde si de voi cat de multa rabdare aveti cu el...
Daca iti aduci aminte in vara cand ai fost la noi nu l-am lasat pe Iancu sa-l impinga pe Darius....vazuse chestia sta la o fetita ( cea care l-a impins si pe el de a cazut cu capul de ciment in Real) si i s-a parut distractiv....dar mie nu...ca din joca poate nenoroci un copil....Ce- i rau imediat se prinde de ei....liwlol.gif liwlol.gif
Iancu de ex l-a vazut pe Iustin, verisorul lui cum a cazut o data....ei bine asa se arunca el acum pe jos....pe o parte ...si ridica si piciorul...liwlol.gif liwlol.gif Ei imita pentru ca li se pare funny....


vineri imi iau liber si mergem iar intr-un loc...sa vedem ce face acolo...chiar asa nu a fost niciodata...8 copii...sa vedem dc a avut baiatul meu luni o zi proasta..se mai inatmpla si la oameni mari numai ca noi ranim folosind cuvinte...
am ami vb azi cu cateva mamici...si au zis ca inceteaza de la sine...hmmmmmmmm..oare asa sa fie????a fost comic ca am aflat ca au fost si fetite care bateau...de ex fratii baieti erau linistiti dar fetele artagoase
Iancu are stofa de cascador... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
ce curioasa as fi sa-l vad!!!
se intelege bine cu verisorul???
anku
Claudia ....felicitari!!!
sa fie sanatoasa,norocoasa si fericita!!!
concediu fain si voua...toata lumea pleaca la Sky!!!
am noroc ca in copi mici mici nu da din fericire...dar in astia de varsta lui!!!



Adriana...s-au luat greturile???
ma ia p mine acum....
anku
iata ce am gasit.... ohmy.gif
stiam cam care ar fi situatia...cu cremwursti mi se intampla sa nu-i digerez....hmmmmmmm

Iată cele mai periculoase mezeluri din magazine!

Prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi, președintele Institutului de Cercetări Alimentare, a enumerat pentru reclama cele mai nocive mezeluri din comerț și motivele pentru care acestea trebuie mâncate cât mai rar. Consumate în exces, ele pot duce la apariția unor afecțiuni grave.
* Cremvurștii. Conțin multă tocătură de oase, tendoane, pielițe și grăsime și nu oferă organismului substanțe de calitate. Ei pot provoca toxiinfecții alimentare cu Salmonella sau, în cazuri extreme, cancer de stomac, pentru că pielițele păsărilor conțin germenul campilobacter, care favorizează această boală.

* Salamurile. Acestea conțin 60% slănină și șorici și doar 17% carne de calitate inferioară. Printre ingrediente se numără aditivi care imită gusturile condimentelor, făină de soia 20% sau carmin, colorant ce poate declanșa alergii, rinite sau erupții pe piele.

* Șuncă țărănească. Este produsă din carne procesată mecanic – 70%, în mare parte alcătuită din slănină, urme de oase, șorici. Carnea se injectează cu o soluție de saramură, apoi trece prin malaxoare de trei ori.
* Parizerul. Are circa 80% slănină și șorici de porc și 10% carne de pasăre dezosată mecanic (în care intră oase măcinate). Pentru că are mult amidon și fibre din soia, mezelul conferă starea de sațietate, dar e greu de digerat.

* Pastrama de porc. Conține carne dezosată de la pulpă, spată și mușchiul de pe spate. Produsul e apoi injectat cu soluție de saramură și este afumat cu fum lichid. Acesta conține hidrocarburi cancerigene.

* Kaizerul. E injectat frecvent cu soluții cu sare, cu gelifinați pentru reținerea apei și cu conservanți care mențin aspectul proaspăt al produsului.
* Lebărwurst. Are carne de cap de porc în proporție de 62%, slănină (7%), organe - inimă, rinichi, splină (15%), ficat (16%). Atunci când sunt puse în malaxor, se adaugă aditivi: colorantul alimentar carmin, antioxidanți și amidon de cartofi.

* Cârnații. Au 60% carne de porc, cu slănină și șorici. Aceștia sunt colorați artificial cu carmin și conțin conservanți: nitrit de sodiu și nitrat de potasiu, care dau și o aromă specifică.

Afumăturile sunt cancerigene

Fumul la care sunt expuse cele mai multe mezeluri și cărnuri favorizează apariția cancerului, spune dr. Mencinicopschi. El susține că 14 porții de mezeluri pe lună cresc cu 78% riscul bolilor pulmonare cronice. În țările vestice, aceste afecțiuni se numără printre primele cinci cazuri de deces.



salam nu papam...dar Kaiser si afumaturi...nu gasesc afumuturi aici decat la Kaufland si in rest sa dau comanda la macelarie...dar afumatura o ador!!!
MIOSA
ola fetele,

am citit art cu mezeluriile si nu pricep de ce fumul nu-i bun....................???
ca doar la noi la romani in toate regiuniile se afuma iarna slana, carnatii etc
despre mezeluri am citit si eu in nenumarate randuri ca nu sunt bune .........noi mancam doar sunca si asta rar
despre kaiser ce sa zic preferam sa cumparam slanina de la sibienii din piata decat kaiser chiar daca are carnita mai putina


offffff o sa ajungem sa nu mai mancam nimic ca vad ca in ultima vreme toate au " defecte"
legumele si fructele sunt stropite cu prostii, carnea este umflata cu pompa, mezeluri ciuciu si tot asa

mai fetelor ce-or vrea astia cu mancarea?? oare asa multi suntem de nu mai putem sa mancam sanatos? doar chimic si artificial?

eu anul acesta imi cumpar pui iar
nu stiu daca v-am zis dar eu stau la curte iar anul trecut am cumparat pui de carne de proba....primele 3 saptamani i-am tinut pe concentrate speciale de crestere dupa care i-am bagat pe grau, iarba etc lucruri naturale
la 3 luni i-am taiat si fiecare avea circa 1,5 kg ...am gatit diun ei si sincera sa fiu supele ies mai gustoase doar ca nu sunt la fel de fragezi ca cei din comert
asa ca anul asta cred ca repet figura si mai cumpar
umplu congelatorul si macar juma de an sa pap pui naturali

am de gand anul acesta sa merg pe la tara si sa-mi caut niste furnizori seriosi pt diverse legume, miere, fructe etc .........macar o parte din mancare sa fie naturala

claudia felicitari pt nepotica.......sa fie sanatoasa si baftoasa despre greutate este ok ........baiatul meu a avut 2700 si fata 2500 si sunt bine mersi amandoi

hai ca va las

rose ce face pitica? cum este cu rinichii? si cum te-ai prins ca are o problema fata?

simina_ana
QUOTE(anku @ Jan 27 2011, 01:45 AM) *
vineri imi iau liber si mergem iar intr-un loc...sa vedem ce face acolo...chiar asa nu a fost niciodata...8 copii...sa vedem dc a avut baiatul meu luni o zi proasta..se mai inatmpla si la oameni mari numai ca noi ranim folosind cuvinte...
am ami vb azi cu cateva mamici...si au zis ca inceteaza de la sine...hmmmmmmmm..oare asa sa fie????a fost comic ca am aflat ca au fost si fetite care bateau...de ex fratii baieti erau linistiti dar fetele artagoase
Iancu are stofa de cascador... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
ce curioasa as fi sa-l vad!!!
se intelege bine cu verisorul???


SI eu cred ca asa cum apar apucaturile astea....la fel dispar//e diferenta doar de timp....
Hai sa-ti zic una buna azi...ce facea Iancu? FUMA liwlol.gif liwlol.gif ...adica avea un cutit ( dela setul lui de jucarii) in manuta intre degete si "fufa fum"....AM inlemnitt cand l-am vazut....L-am intrebat ce are in mana si razand imi spunea "gaia"= tigara....NOOOOO....Ui cum a ajuns sa ne imite....Eu am lasat tigarile inainte de a ramane insarcinata dar sambata l-a avzut pe Bebe la botez fumand si....ce-a zis copilu'..sa faca si el...mai ales ca acum imita tot ce facem...Numai cu olita nu se prinde de el imitarea doh.gif liwlol.gif liwlol.gif
L-am intrebat daca eu fumez..a zis nu...daca tati fumeaza a zis da....Copii fumeaza...nuuuuu...nu voie...nu voie...liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif ...radeam si in acelasi timp am hotarat ca va trebui sa fim fff atenti de azi inainte cu ce facem si vorbim...ca repeta tot ce aude...si vad ca imita tot ce vede....


QUOTE(anku @ Jan 27 2011, 01:50 AM) *
Claudia ....felicitari!!!
sa fie sanatoasa,norocoasa si fericita!!!
concediu fain si voua...toata lumea pleaca la Sky!!!
am noroc ca in copi mici mici nu da din fericire...dar in astia de varsta lui!!!
Adriana...s-au luat greturile???
ma ia p mine acum....


Mai sigur de la mine nu au plecat.....liwlol.gif liwlol.gif

QUOTE(MIOSA @ Jan 27 2011, 11:40 AM) *
ola fetele,

am citit art cu mezeluriile si nu pricep de ce fumul nu-i bun....................???
ca doar la noi la romani in toate regiuniile se afuma iarna slana, carnatii etc
despre mezeluri am citit si eu in nenumarate randuri ca nu sunt bune .........noi mancam doar sunca si asta rar
despre kaiser ce sa zic preferam sa cumparam slanina de la sibienii din piata decat kaiser chiar daca are carnita mai putina
offffff o sa ajungem sa nu mai mancam nimic ca vad ca in ultima vreme toate au " defecte"
legumele si fructele sunt stropite cu prostii, carnea este umflata cu pompa, mezeluri ciuciu si tot asa

mai fetelor ce-or vrea astia cu mancarea?? oare asa multi suntem de nu mai putem sa mancam sanatos? doar chimic si artificial?

eu anul acesta imi cumpar pui iar
nu stiu daca v-am zis dar eu stau la curte iar anul trecut am cumparat pui de carne de proba....primele 3 saptamani i-am tinut pe concentrate speciale de crestere dupa care i-am bagat pe grau, iarba etc lucruri naturale
la 3 luni i-am taiat si fiecare avea circa 1,5 kg ...am gatit diun ei si sincera sa fiu supele ies mai gustoase doar ca nu sunt la fel de fragezi ca cei din comert
asa ca anul asta cred ca repet figura si mai cumpar
umplu congelatorul si macar juma de an sa pap pui naturali

am de gand anul acesta sa merg pe la tara si sa-mi caut niste furnizori seriosi pt diverse legume, miere, fructe etc .........macar o parte din mancare sa fie naturala

claudia felicitari pt nepotica.......sa fie sanatoasa si baftoasa despre greutate este ok ........baiatul meu a avut 2700 si fata 2500 si sunt bine mersi amandoi

hai ca va las

rose ce face pitica? cum este cu rinichii? si cum te-ai prins ca are o problema fata?



Eu am noroc cu socrul ca pe perioada verii sta la tara si are grija de gradina...asa ca legumele si cateva fructe le avem asigurate ...dar cu animalele e greu sa-l convingem ca nu sta mereu acolo si spune cine le hraneste....dar poate in timp...
Dar esti o norocoasa daca gaesti pe cineva.....conteaza f mult....

Noi nu mai mancam mezeluri de un an de zile....zilele trecute am luat ca imi era mie pofta sa mananc niste ceafa pe paine cu unt....si a mancat si Iancu 2 feliute...dar in rest nu ...sunca din cand in cand si aia ff slaba....

Va pupacim...ma pun si eu sa imi termin treburile....
anku
buna dragelor....

bai am niste nervi...sunt si eu singura acasa...si voiam sa ma uit la o Telenoveaua liwlol.gif asa...in liniste....siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii...nu mai am sonor in casti...a disparut sonorul....a disparut si de unde pot da sonor...l-am sunat p Mishu...nici el maram nu stie ce s-a intamplat doh.gif
ehhhhhhhhhh-....
asa ca am pus ceva la cuptor[nu spun ce ...Adriana) liwlol.gif
Adriana....Iancu este de poveste....toti copii nu au voie sa fumeze...cu exceptia Lui liwlol.gif
imi inchipui....se arunca cu tigara lui asa...p un picior ca Iustin liwlol.gif
vai...deci mi-l imaginez cum ar fi facut maram cand tragea din tigara...
v-am vazut azi p Facebook...frumosul de el!!!
poti sa stii...numai la faza cu olita nu vor ei sa imite....stai ca vine ea primavara...si inceppem intensiv operatiunea...chiar ieri citisem...intre 18 luni si 32 luni ar tb sa invete sa ceara macar la olita...ca se mai scapa...asta este...si ac tb sa fim inarmati cu muuuuuuuuuuuulti pantaloni.... liwlol.gif
mda...si eu sper sa treaca de la sine...maine vom vedea dc are acelasi comportament...sper sa nu....sa pot bea si eu linistita acolo un ceai...cred ac iar visez la cai verzi p pereti liwlol.gif
e bine ca nu mai vrei tigara...la mine a aflat Mishu ca m-am apucat iar de tigari...si acum...cum nu tb sa ma mai feresc... aproape ziua si tigara liwlol.gif ...macar bine ac nu pip mai mult...am un pachet de 3 sapt...dar ma intreb...posibil sa fie mai grav dc fumez doar asa...ocazional???
anku
QUOTE(simina_ana @ Jan 27 2011, 06:17 PM) *
Mai sigur de la mine nu au plecat.....liwlol.gif liwlol.gif

Va pupacim...ma pun si eu sa imi termin treburile....

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
anku
QUOTE(MIOSA @ Jan 27 2011, 08:40 AM) *
ola fetele,

am citit art cu mezeluriile si nu pricep de ce fumul nu-i bun....................???
ca doar la noi la romani in toate regiuniile se afuma iarna slana, carnatii etc
despre mezeluri am citit si eu in nenumarate randuri ca nu sunt bune .........noi mancam doar sunca si asta rar
despre kaiser ce sa zic preferam sa cumparam slanina de la sibienii din piata decat kaiser chiar daca are carnita mai putina
offffff o sa ajungem sa nu mai mancam nimic ca vad ca in ultima vreme toate au " defecte"
legumele si fructele sunt stropite cu prostii, carnea este umflata cu pompa, mezeluri ciuciu si tot asa

mai fetelor ce-or vrea astia cu mancarea?? oare asa multi suntem de nu mai putem sa mancam sanatos? doar chimic si artificial?

eu anul acesta imi cumpar pui iar
nu stiu daca v-am zis dar eu stau la curte iar anul trecut am cumparat pui de carne de proba....primele 3 saptamani i-am tinut pe concentrate speciale de crestere dupa care i-am bagat pe grau, iarba etc lucruri naturale
la 3 luni i-am taiat si fiecare avea circa 1,5 kg ...am gatit diun ei si sincera sa fiu supele ies mai gustoase doar ca nu sunt la fel de fragezi ca cei din comert
asa ca anul asta cred ca repet figura si mai cumpar
umplu congelatorul si macar juma de an sa pap pui naturali

am de gand anul acesta sa merg pe la tara si sa-mi caut niste furnizori seriosi pt diverse legume, miere, fructe etc .........macar o parte din mancare sa fie naturala

claudia felicitari pt nepotica.......sa fie sanatoasa si baftoasa despre greutate este ok ........baiatul meu a avut 2700 si fata 2500 si sunt bine mersi amandoi

hai ca va las

rose ce face pitica? cum este cu rinichii? si cum te-ai prins ca are o problema fata?

stiu de vreo 3v ani ca zice ca afumaturile nu ar fi bune...dinainte sa plec de acasa...dar exact exact p etape si ce se produce nu stiu....
mno bine....asa este...nu se compara supa facuta din pui hranit acasa fara concentrate cu puiul din comert pana-i ....lumea
liwlol.gif
acum 6 ani am tinut si noi gaini si pui...ptiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii...greu....adica nu e greu sa le dai de mancare ...dar e greu sa-i jumulesti!!!sora-mea le taia gatul sad.gif si p mine ma punea la jumulit....[eram numai noi 2 acasa ca mama era la munca in Itlaia...iti dai seama so de 13 ani si eu de 19 ce ne gospadaream] liwlol.gif
ce sa zic...nu stiu cum....dar eu fierbeam si cate 3 ore la ele cu lingura in oala maram ca a fierbe mai repede...si dupa aceea nu mai puteam manca ca imi era mila....eu nu am putut manca din animalele ce cresteau la noi.... liwlol.gif
pana cand am chemat o vecina si am zis sa le ia p toate ca nu-mi tb nimic liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
si ui asa...de atunci am ramas asa...sceptica cu orice carne de pui....parca mi-i frica liwlol.gif
legume si de astea...cred ca mai sunt bune in pietele din Ro
doamneeeeeeeeeeeeeeeeee...de mi-ar ajuta Dumnezeu sa vin acasa sa mananc vreo 10 kg de rosii...va spun....ROSII CA IN RO NU EXISTA CRED MAI BUNE IN TOATA LUMEA...aoleoooooo...Adriana sper ca nu ti-am facut pofta hi.gif

simina_ana
QUOTE(anku @ Jan 27 2011, 10:34 PM) *
stiu de vreo 3v ani ca zice ca afumaturile nu ar fi bune...dinainte sa plec de acasa...dar exact exact p etape si ce se produce nu stiu....
mno bine....asa este...nu se compara supa facuta din pui hranit acasa fara concentrate cu puiul din comert pana-i ....lumea
liwlol.gif
acum 6 ani am tinut si noi gaini si pui...ptiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii...greu....adica nu e greu sa le dai de mancare ...dar e greu sa-i jumulesti!!!sora-mea le taia gatul sad.gif si p mine ma punea la jumulit....[eram numai noi 2 acasa ca mama era la munca in Itlaia...iti dai seama so de 13 ani si eu de 19 ce ne gospadaream] liwlol.gif
ce sa zic...nu stiu cum....dar eu fierbeam si cate 3 ore la ele cu lingura in oala maram ca a fierbe mai repede...si dupa aceea nu mai puteam manca ca imi era mila....eu nu am putut manca din animalele ce cresteau la noi.... liwlol.gif
pana cand am chemat o vecina si am zis sa le ia p toate ca nu-mi tb nimic liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
si ui asa...de atunci am ramas asa...sceptica cu orice carne de pui....parca mi-i frica liwlol.gif
legume si de astea...cred ca mai sunt bune in pietele din Ro
doamneeeeeeeeeeeeeeeeee...de mi-ar ajuta Dumnezeu sa vin acasa sa mananc vreo 10 kg de rosii...va spun....ROSII CA IN RO NU EXISTA CRED MAI BUNE IN TOATA LUMEA...aoleoooooo...Adriana sper ca nu ti-am facut pofta hi.gif



no no no...stai lini....ca tocmai infulec una liwlol.gif liwlol.gif...ce-i drept e d'aia gumata..dar pun sare si uit...si eu abia astept sa se faca rosiile la Amnas.....yammii....din primavara dau iama in grdina lui socru-miu....incep cu agrisele verzi si corcodusele....liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
geocoto
Na ca mi=a venit acru in gura cand am citit de corcoduse.
Ce ti=e si cu Iancu dragul de el.Auzi tu si tati sa pipeze langa el...
Mama ar mai trage si ea cate o ghiulea dar are interdictie cand sta la noi.Femeile peste 50 de ani nu mai au voie la tzigari asa ca i=am interzis. Lucas nu mai are pe cine sa vada cu tzigara in familie dar nici nu pot sa=l feresc.In schimb ne inebuneste cu Uuuuuf Uuuuf adica fluierul.Noroc ca nu ne aud vecinii ce tambalau face.
Maine seara o pornim spre Elvetia si maine trebuie sa termin bagajele doh.gif .

Cand ne intoarcem ne pregatim de nasit.Se casatoresc doi prieteni buni in martie sau februarie si ne=au rugat pe noi sa=i nasim.Cred ca au si un pui mic pe drum barza.gif Lucas va ramane cu mama acasa si mergem numai noi in Romania.Si in octombrie iar avem nunta sorei mele.Imi vajaie capul cu atatea evenimente...

Claudia mult curaj sorei tale iar nepotelului sa aiba parte de ce=i mai bun in viata. hug.gif

Pup si va scriem de la munte sa va spunem cum este pe acolo... oFloare1.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Jan 27 2011, 11:19 PM) *
Maine seara o pornim spre Elvetia si maine trebuie sa termin bagajele doh.gif .



Pup si va scriem de la munte sa va spunem cum este pe acolo... oFloare1.gif

plin de evenimente p la voi.... biggrin.gif
drum bun si distractie faina!!! smile.gif yes.gif
anku
am dormit de la 22 pana la 1.37...
si m-am trezit si iar nu pot dormi.... wife.gif


Rose...cum este??? ce ati aflat la eco???
anku
Pate de gâscă, cu xantan

Xantanul și guarul, E-415 și, respectiv, E-412, sunt substanțe de gelifiere care rețin foarte multă apă și, astfel, produsul cântărește mai mult. Sunt periculoase pentru că scad absorbția în organism a vitaminelor A, D, E, K și a mineralelor precum calciu și magneziu, potasiu și fier.
Crenvurști din gelatină

Foarte des folosit la majoritatea mezelurilor, Colagenul este o gelatină din zgârci care nu are proprietăți nutritive. Pe de altă parte, persoanele cu hiperuricemie ar trebui să se ferească de alimentele cu această gelatină, altfel riscând să se aleagă cu atacuri de gută (inflamația agresivă a articulațiilor).
Șuncă de Praga, cu dextroză

Dextroza este o substanță cu un index glicemic foarte ridicat, cu zaharuri cu absorbție extrem de rapidă. Este interzisă în dieta bolnavilor de diabet, dar este bine să evităm consumul produselor care conțin această substanță pentru că riscăm să ne îmbolnăvim de diabet.
Șunculița țărănească, interzisă gravidelor

Majoritatea mezelurilor conțin glutamat de sodiu, chiar și șunculița denumită “țărănească”. Substanța dă un gust mai bun produsului, dar creează dependență. Este interzisă copiilor și femeilor gravide. Riscăm maladii precum Alzheimer, Parkinson, astm și modificări de ritm cardiac.
Tobă cu «tone» de sare

Unul dintre produsele așa-zise tradiționale, toba, este plină, printre altele, de sodiu (Na). Asta înseamnă că, așa cum ne explică doctorul Mencinicopschi, produsele sunt pline, de fapt, de sare. Din cauza ei ne putem alege cu foarte multe boli cerebrale, cardiace, hepatice grave, dar și cu un cancer la stomac sau la colon!
Parizerul, interzis copiilor ohmy.gif

Parizerul este de departe unul dintre cele mai nocive produse, mai ales pentru copii. De altfel, este interzis pentru micuți. Colorantul pe care îl conține, carminul, e cancerigen. Procedeul extragerii carminului dintr-o insectă este ultranociv. E folosit pentru a da o culoare roșie produselor.
Cârnați cu nitriți

Nitritul de sodiu, sau E 250, e utilizat pentru a da mezelurilor o culoare roz, apetisantă. Unul dintre cele mai periculoase efecte este dezvoltarea celulelor cancerigene. Poate declanșa și afecțiuni ale glandei tiroide. Totodată, este interzis femeilor gravide, copiilor și bolnavilor în general.
Pastramă cu caragenan

Caragenanul, sau E-407, conține factori co-cancerigeni. Adică, descompus în colon, se poate transforma în alte substanțe care pot duce la cancer de colon. Caragenanul este folosit frecvent în toate mezelurile, fiind un agent de întărire și îngroșare a alimentelor.
Coloranți periculoși în salam

La fel ca la parizer, la salamuri cel mai periculos aditiv este colorantul carmin sau roșu coșenilă. Este extrem de periculos din cauza extracției pe bază de aluminiu. Pe de altă parte, aceste produse mai sunt și pline de sare, din cauza cărora ne putem îmbolnăvi de inimă, ficat, rinichi, sau chiar de cancer.
anku
si am auzit ca aici tb sa declare numai ce este scris in lege ca tb sa declare...de ce mijloace se mai folosesc ei...dumnezeu cu mila....

Atenție! Magazinele sunt pline de «falsuri tradiționale»

Din nefericire, și multe din produsele tradiționale românești nu mai sunt sigure. “În prezent, magazinele sunt pline de așa-zise produse tradiționale, care practic sunt falsuri grosolane, păcălind și încălcând drepturile consumatorilor. Putem găsi cozonac, produse din carne tradiționale, care, la simpla citire a etichetei, ne dezvăluie minciuna, deoarece conțin o serie întreagă de aditivi alimentari, E-uri, grăsimi artificiale, iar tehnologiile de producție și rețetele nu au nimic în comun cu cele specifice adevăratelor alimente tradiționale”, se precizează pe www.doctormenci.ro.


mi-a adus Mishu cand nu am fost eu acasa cozonac...inainte imi placea la nebunie...acum mi se pare ca avea parfum in el...aici mananc...dar nu simt nimic altceva decat ca este f dulce!!!se doreste a acoperi ceva probabil!!! sad.gif
apai sa mai gatesc doamne fereste din plicuri liwlol.gif [sosuri si mai stiu eu ce]sau sa iau mancare gata semi-pregatita!!!mai iau cam de 2 ori p luna cand nu ajung eu sa gatesc..dar ce bune sunt...va dati seama...dar si ce-or fi in ele wife.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Jan 28 2011, 05:37 AM) *
am dormit de la 22 pana la 1.37...
si m-am trezit si iar nu pot dormi.... wife.gif
Rose...cum este??? ce ati aflat la eco???



Buna dimineata!
Fetita mea seamana cu tati dar din nefericire la rinichi seamana cu mami.
Prognostic ecografic: dilatatii pielocaliceale bilaterale cu vezica urinara cu pereti dedublati
Diagnostic hidronefroza
Asa ca vom merge la Bucuresti mai spre primavara pentru investigatii complete
Va pupam!
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Jan 28 2011, 11:33 AM) *
Buna dimineata!
Fetita mea seamana cu tati dar din nefericire la rinichi seamana cu mami.
Prognostic ecografic: dilatatii pielocaliceale bilaterale cu vezica urinara cu pereti dedublati
Diagnostic hidronefroza
Asa ca vom merge la Bucuresti mai spre primavara pentru investigatii complete
Va pupam!



Imi pare atat de rau sa aud asta...si imi doresc din tot sufletul ca la Bucuresti sa va spuna ca de fapt e bine...AI spus de atatea ori ca medicii de la voi dau uneori diagnostic aiurea.....Si iti mai spun o data ce ti-am spus la telefon...te rog din tot sufletul sa nu te lasi doborata de toate astea....Fii puternica si ai incredere ca va fi bine...Va pup!
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Jan 28 2011, 02:19 AM) *
Na ca mi=a venit acru in gura cand am citit de corcoduse.
Ce ti=e si cu Iancu dragul de el.Auzi tu si tati sa pipeze langa el...
Mama ar mai trage si ea cate o ghiulea dar are interdictie cand sta la noi.Femeile peste 50 de ani nu mai au voie la tzigari asa ca i=am interzis. Lucas nu mai are pe cine sa vada cu tzigara in familie dar nici nu pot sa=l feresc.In schimb ne inebuneste cu Uuuuuf Uuuuf adica fluierul.Noroc ca nu ne aud vecinii ce tambalau face.
Maine seara o pornim spre Elvetia si maine trebuie sa termin bagajele doh.gif .

Cand ne intoarcem ne pregatim de nasit.Se casatoresc doi prieteni buni in martie sau februarie si ne=au rugat pe noi sa=i nasim.Cred ca au si un pui mic pe drum barza.gif Lucas va ramane cu mama acasa si mergem numai noi in Romania.Si in octombrie iar avem nunta sorei mele.Imi vajaie capul cu atatea evenimente...

Claudia mult curaj sorei tale iar nepotelului sa aiba parte de ce=i mai bun in viata. hug.gif

Pup si va scriem de la munte sa va spunem cum este pe acolo... oFloare1.gif


Drum bun si distractie cat mai frumoasa.....sa aveti zapada buna de skiat...
Se pare ca ramane sa vb la telefon cnd va intoarceti....problema nu e doar la fir ci si la aparat..asa ca luni ii astept pe oameni sa vina sa vada ce si cum...
Va pupic dulce si asteptam poze cat mai multe...

QUOTE(anku @ Jan 28 2011, 05:37 AM) *
am dormit de la 22 pana la 1.37...
si m-am trezit si iar nu pot dormi.... wife.gif
Rose...cum este??? ce ati aflat la eco???


Nici eu nu am dormit azi noapte. M-am culcat la 22 si la 1 m-am trezit si nu am mai dormit pana la 5.30....si sunt zombie acum....si mai am si musafiri mai tarziu doh.gif ..asa ca azi voi fi varza si unde mai pui ca iar m-a luat durerea de burta ....cred ca o sa-mi fac totusi programare pt marti la gineco...ca deja ma streseaza starea asta...
MIOSA
ola fetelor,

anku multam ca ne ti la curent cu diverse " probleme de alimentatie"...........mama lor ne baga fel si fel de lucruri in mancaruri
de jumulit este tare nasol si intradevar cand ii mancam ma gandeam ca sunt crescuti de mine dar iti zic sincer cand le dadeam sa manace sau le faceam curat nu ma uitam in ochii puilor ca stiam ca le-am pus gand rau liwlol.gif
asa ca mi-a fost mai usor sa pap din ei
rose imi pare rau pt diagnosticul piticei dar cum medicina este extrem de evoluata eu vreau ca tu sa fi optimista
mai nene dar ce se intampla cu somnul acesta? vad ca nici voi nu puteti dormi........nici eu ........ma scol de 2 sau 3 ori pe noapte si stau ca fraiera in pat treaza..........ciudat........
Rose68
Buna dimineata!
Un weekend frumos sa aveti!
Astazi vad ca ma simt sufleteste un pic mai bine. Vom trece cu bine peste toate.
Dr de familie aseara mi-a spus ca datorita problemelor cu rinichii pitica are nevoie de mai multa protectie sa ii zic asa. Va fi mai susceptibila la infectii urinare, dar va fi monitorizata la 3 luni cu eco si analize de urina si speram ca totul va fi bine. Daca va mai creste va putea spune daca are dureri. Deocamdata noaptea doarme foarte agitat si cu minim 3-4 treziri pe noapte. Credeam ca e de la maselutele care se lasa asteptate, (la cele de jos e cam demult alb) dar medicul mi-a spus ca poate avea dureri lombare si la burtica la nivelul vezicii urinare.
Sa se incalzeasca afara, cam peste 2-3 luni o iau cu mine la Bucuresti cam 1 luna...caci am ceva treburi la serviciu....si in acest timp vom face investigatii suplimentare caci niciodata nu e bine sa te lasi mana unui singur medic.
Pupicei
anku
QUOTE(Rose68 @ Jan 28 2011, 08:33 AM) *
Buna dimineata!
Fetita mea seamana cu tati dar din nefericire la rinichi seamana cu mami.
Prognostic ecografic: dilatatii pielocaliceale bilaterale cu vezica urinara cu pereti dedublati
Diagnostic hidronefroza
Asa ca vom merge la Bucuresti mai spre primavara pentru investigatii complete
Va pupam!


doamne...imi pare rau.... sad.gif
nici nu stiu ce sa spun...imi imaginez cum te simti!!! sad.gif
am citit catze ceva in Internet despre diagnostic...
nu se poate face nimic???
QUOTE(Rose68 @ Jan 29 2011, 08:20 AM) *
Buna dimineata!
Un weekend frumos sa aveti!
Astazi vad ca ma simt sufleteste un pic mai bine. Vom trece cu bine peste toate.
Dr de familie aseara mi-a spus ca datorita problemelor cu rinichii pitica are nevoie de mai multa protectie sa ii zic asa. Va fi mai susceptibila la infectii urinare, dar va fi monitorizata la 3 luni cu eco si analize de urina si speram ca totul va fi bine. Daca va mai creste va putea spune daca are dureri. Deocamdata noaptea doarme foarte agitat si cu minim 3-4 treziri pe noapte. Credeam ca e de la maselutele care se lasa asteptate, (la cele de jos e cam demult alb) dar medicul mi-a spus ca poate avea dureri lombare si la burtica la nivelul vezicii urinare.
Sa se incalzeasca afara, cam peste 2-3 luni o iau cu mine la Bucuresti cam 1 luna...caci am ceva treburi la serviciu....si in acest timp vom face investigatii suplimentare caci niciodata nu e bine sa te lasi mana unui singur medic.
Pupicei

ohhhhhhh....
proababil ca are dureri....saracutii de voi!!! tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
anku
QUOTE(MIOSA @ Jan 28 2011, 10:39 AM) *
ola fetelor,


rose imi pare rau pt diagnosticul piticei dar cum medicina este extrem de evoluata eu vreau ca tu sa fi optimista
mai nene dar ce se intampla cu somnul acesta? vad ca nici voi nu puteti dormi........nici eu ........ma scol de 2 sau 3 ori pe noapte si stau ca fraiera in pat treaza..........ciudat........

grijile..... sad.gif
azi noapte am dormit...dayr am visat hoteluri parasite si cutremure...si geamuri fara perdele!!!asta mi-a atras atentia.... wink.gif
anku
ieri am fost de la 7 la 12 la lucru...am zis ca nu are rost sa pierd o zi de munca dc ma pot invoi la 12...apoi la un targ de asta la gradinita de lucruri la mana a doua...si apoi la la locul de joaca....
a batut numai o fetita de vreo 5 ani ptr ca a fost de-a dreptul egoista si s-a urcat p alea ce te invarti dar nu a asteptat sa ne urcam si noi...ca sa nu mai zic ca Darius voia p maimuta si ea cand a auzit hop repede p maimuta...si pana sa-i zic eu ca este egoista ia dat una peste cap Darius in timp ce se invartea p maimuta...eu il tineam in brate p Darius si cautam butoane sa opresc masinaraia aia sa ne urcam si noi!!!mna...ce era sa-i fac....s-a tot uitat la ea cum se invarte si nu a mai rezistat!!!i-am spus ca tb sa astepte sa opreasca masinaria si ne urcam si noi ca nici p el nu l-a batut nimeni...cu toate ca nu este asa!!! liwlol.gif
in schimb mi l-a impins un baietel de 3 -4 ani....i-a bagat mana in piept si l-a impins de a sarit vreo jumate de metru...a cazut in fund dar nu a zis nimic!!!am obs ca el cauta compania baietilor de 5-6 ani...numai ca astia sunt mai violenti,mai altfel...astia de ieri se jucau de-a balaurul. p scena ...bineinteles ca acum stie sa faca si el ca balaurul!!! liwlol.gif
l-am urcat prin noiste tuneluri...de fapt s-a urcat singur,eu numai i-am propus...eu credeam ca nu-i este frica...dar de unde....desi era plin de copii acolo...el in loc sa alunce p topogam la sf voia sa se intoarca innapoi prin tunele ...asa ca facea scandal cu totin copii care nu-i faceau loc lui sa se intoarca prin tunele inguste...s_a pus plans...a tb sa ma urc eu cu 80 kg p acolo...sa-l dau jos...fricosul...si acum o jumate de an nu avea probl cu nimic!!! biggrin.gif
am fost si la kaufland la cumparaturi...am papat ceva...[nu zic ce Adriana] unsure.gif
si ui asa...asa ca ieri m-am culcat la 21 cu el ca ma dureau ochii in cap...i-am dat liber lui tati...si ma trezisem innapoi iar la 1...dar am baut lapte cu miere...si innapoi la nani...

iesim si noi p afar ca vad ca este soare...
mai p seara ma duc la un inventar.... biggrin.gif
MIOSA
QUOTE(anku @ Jan 28 2011, 04:10 AM) *
si am auzit ca aici tb sa declare numai ce este scris in lege ca tb sa declare...de ce mijloace se mai folosesc ei...dumnezeu cu mila....

Atenție! Magazinele sunt pline de «falsuri tradiționale»

Din nefericire, și multe din produsele tradiționale românești nu mai sunt sigure. “În prezent, magazinele sunt pline de așa-zise produse tradiționale, care practic sunt falsuri grosolane, păcălind și încălcând drepturile consumatorilor. Putem găsi cozonac, produse din carne tradiționale, care, la simpla citire a etichetei, ne dezvăluie minciuna, deoarece conțin o serie întreagă de aditivi alimentari, E-uri, grăsimi artificiale, iar tehnologiile de producție și rețetele nu au nimic în comun cu cele specifice adevăratelor alimente tradiționale”, se precizează pe www.doctormenci.ro.


mi-a adus Mishu cand nu am fost eu acasa cozonac...inainte imi placea la nebunie...acum mi se pare ca avea parfum in el...aici mananc...dar nu simt nimic altceva decat ca este f dulce!!!se doreste a acoperi ceva probabil!!! sad.gif
apai sa mai gatesc doamne fereste din plicuri liwlol.gif [sosuri si mai stiu eu ce]sau sa iau mancare gata semi-pregatita!!!mai iau cam de 2 ori p luna cand nu ajung eu sa gatesc..dar ce bune sunt...va dati seama...dar si ce-or fi in ele wife.gif


am auzit si eu o varianta despre falsuriile acestea

se cumpara cea mai ieftina si proasta branza din comert , se tine in zer de branza de vaca cateva zile si se vine la oameni ca si cand ar fi branza de vaca naturala bineinteles super scump

am ramas socata cand am auzit ................sa le fie rusine taraniilor care fac asa ceva........ne prostesc pe fata ......
MIOSA
QUOTE(Rose68 @ Jan 29 2011, 09:20 AM) *
Buna dimineata!
Un weekend frumos sa aveti!
Astazi vad ca ma simt sufleteste un pic mai bine. Vom trece cu bine peste toate.
Dr de familie aseara mi-a spus ca datorita problemelor cu rinichii pitica are nevoie de mai multa protectie sa ii zic asa. Va fi mai susceptibila la infectii urinare, dar va fi monitorizata la 3 luni cu eco si analize de urina si speram ca totul va fi bine. Daca va mai creste va putea spune daca are dureri. Deocamdata noaptea doarme foarte agitat si cu minim 3-4 treziri pe noapte. Credeam ca e de la maselutele care se lasa asteptate, (la cele de jos e cam demult alb) dar medicul mi-a spus ca poate avea dureri lombare si la burtica la nivelul vezicii urinare.
Sa se incalzeasca afara, cam peste 2-3 luni o iau cu mine la Bucuresti cam 1 luna...caci am ceva treburi la serviciu....si in acest timp vom face investigatii suplimentare caci niciodata nu e bine sa te lasi mana unui singur medic.
Pupicei



bravo mami rose..........imi place cum gandesti.........multi medici se inseala ..........mergi cu fata si fa-i investigatii suplimentare..........si multa bafta si optimism!!!!

claudiaena
Salutare!

Dus copilul mare la handbal, frecat la icre copilul cel mic... Asta e wuichendul... Plus, mers si facut cumparaturi si piata... Mai fetelor, pe fii-miu il inspira un supermarket... De fiecare data cand mergem acolo(si cam mergem o data la o saptamana sau maxim 2) il apuca nevoia mare. Cum intram o ia la fuga la sttandul cu jucarii si nu peste mult timp il vezi ca se concentreaza si se screme, de parca zici ca face vraji jucariilor, si tranteste fetelor o pleasca mare si pute de iti muta nasul din loc... yes.gif Chiar vorbeam cu tati ca daca se intampla si tura asta, deja ne ducem la cumparaturi in alta parte, ca nu se mai poate... In schimb tura asta am reusit sa il pacalesc pe tati sa mearga el sa il aranjeze si deja e a treia oara cand imi reproseaza ca nu s-a asteptat sa il las singur la "greu".... liwlol.gif liwlol.gif Si eu i-am replicat ca, baiatul e suficient de mare sa nu mai mearga la toaleta damelor, ci musai la cea a barbatilor, si apoi ii duce numele mai departe, etc etc... bananab.gif Deci aventuri nu asa...
Iar am cumparat un alt bax de scutece si m-am reprofilat pe ceva mai ieftin ca nu se mai poate.... De vreo 2 luni incoace mereu imi repet mie ca baxul asta e ultimul... Dar slabe sanse, nu cere, tace malc si face, de obicei acasa, iar daca suntem la Selgros, face a doua oara sau in ziua aia isi muta ora de facut kk dupa-amiaza.... liwlol.gif

In rest imi amintesc de vremurile bune, cand aveam mai mult timp cu copiii. pacat ca e ger, dimineata la ora 10 cand am plecat de acasa era 10 grade cu minus... frig tare...

Voi ce mai faceti? aventuri cu piticii , ceva?

pupici....
Rose68
Salutare mamici si pitici

Spuneti-mi si mie cam cate lichide si cam ce...beau piticii vostri in 24 de ore
Zic eu ca Andreea bea putin, asa zice si pediatra.....sa vedem cat beau ai vostri...la papa de mult numai compar cu nimeni...cere ce vrea ea......spune papa si eu le insir....si ea aproba sau uneori zice chiar ea daca poate
Azi noapte la ora 1 era treaza si fata mami zbiera sa ii dau peste sau pui!
Siiic....s-a crucit barbatul meu si credea ca nu aude bine....
simina_ana
Neata fete dragi.....revin si eu dupa 3 zile de abstineta ...de forum ...ca ratele s-au bucurat din greu de mine doh.gif .
AM zis ca mor zilele astea ...90% din timp mi l-am petrecut in baie cu fundul pe wc si capul in chiuveta....In viata mea nu mi-a fost atat de rau. Nu am mancat nimic de 3 zile, abia am baut un litru de apa...vomitam la fiecare gura de aer pe care o luam, de fiecare data cand clipeam doh.gif ...chiar nu inteleg ce s-a intamplat...am reusit de am dormit 4 ore azi noapte si acum vad ca sunt mai bine....am dat la rate de 3 ori dar am stomacul in gat.
La 4.30 am programare la medic ca nu se mai putea...Mi-a dat tratament prin telefon dar tot degeaba si m-a chemat azi sa facem si o echo sa vedem ce se intampla, avand in vedere ca ma doare inca burta si se intareste....SPer sa fie totul ok si sper sa nu-mi spuna ca ar fi bine sa ma internez ca nu as vrea asta. crybaby.gif
O sa incerc sa mananc si eu ceva acum si ma pun in pat dupa ce vine socru sa stea cu Iancu si astept sa treaca ziua sa meg la medic...


QUOTE(Rose68 @ Jan 31 2011, 08:14 PM) *
Salutare mamici si pitici

Spuneti-mi si mie cam cate lichide si cam ce...beau piticii vostri in 24 de ore
Zic eu ca Andreea bea putin, asa zice si pediatra.....sa vedem cat beau ai vostri...la papa de mult numai compar cu nimeni...cere ce vrea ea......spune papa si eu le insir....si ea aproba sau uneori zice chiar ea daca poate
Azi noapte la ora 1 era treaza si fata mami zbiera sa ii dau peste sau pui!
Siiic....s-a crucit barbatul meu si credea ca nu aude bine....


Rose, Iancu bea cam asa...
250 ml lapte la pranz
330 ml lapte seara la culcare
300 de ml de suc de fructe ( portocale, combinatii cu portocale, mar, morcov, para, cirese, rodii, etc)
apa cca 200 - 400 ml pe zi...dar are si zile cand nu bea decat 100 - 150 ml....
si mai ia lichide din supica, ciorbica, fructe ce a papa separat, dacamai papa dimineata lapte cu cereale....dar primele 3 de sus sunt obligatorii,

EU stiu ca ar trebui sa bea 100 ml de apa per kg...Iancu are 14, 3 kg dar ca o medie se incadreaza undeva la 1L - 1,2L Pediatrul mi-a zis ca e ok....Nici eu nu sunt o bautoare de apa....Mi-am impus si ma chinui sa beau 2L pe zi....
MIOSA
ola fetele

simina ai grija de tine si bafta la medic...........si sora mea a patit la fel si ia dat tratament ( vomita de circa 5-6 ori oe zi si nu manca nimic si apa o vomita) dupa cateva zile de tratament si-a revenit la 3 maxim ori dat la boboci iar acum a intrat in 5 luni si adio dat la boboci de mult

rose eu o sa-ti zic cam ce bea Ancuta cu toate ca ea este mai mica 1 an si 1 luna
circa 400 ml lapte
apa circa 100 ml
si fructe pasate zilnic ( circa 2 fructe combinate in care pun 50 ml zeama de portocala ca altfel nu vrea)
plus zeama din supica sau mancarica
deci eu zic ca adunate toate mai mult de 700 ml pe zi nu sunt in conditiile in care are 8 kg si 71 cm ( este cam micuta pt varsta ei dar bine dezvoltata tinand cont de greutatea de la nastere 2500 gr si 46 cm)

sincera sa fiu Calin baiatul meu mai balota fata de Ancuta si un biberon cu ceai de circa 150 ml pe zi si mai multa apa la aceeasi varsta

o zi buna fetele
anku


buna fetelor...
iaca si noi p aici....ieri am avut ultima zi de lucru la gradi...si ne-am cam intristat...au fost atat de dragute ca mi-au facut si cadou crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
directoarea ma tot sfatuieste sa ma duc sa-mi fac calificare ca ingrijitoare de copii ca imi pune si ea vb buna...si practica o fac la ea...dar dc nu-mi gasesc de lucru dupa aceea decat 4 ore p zi??? wife.gif
pur si simplu nici nu stiu ce sa fac si de ce sa ma apuc....
in rst...vad ca au venit la noi niste zile mai reci...nu chiar ca in Ro ca am auzit ca au fosz -20 dar cam -15 au fost si la noi...
ieri nu am iesit afara ca nu am avut dispozitie...dar azi ...am chef,....
duminica am inghetat ca betonul la plimbare...am zis sa facem o plimbare in curtea unui castel...si numai bine ca nu am luat caruciorul...si va inchipuiti....eu nu stiu de ce nu-mi bag in cap ca nu tb sa mai plec nicaieri fara carucior....a tb sa-l caram in brate ca dupa 2 ore de alegat a aoboosit baiatul....si la 15 kg jumate p zapada cu gheata si cu tocuri...va dati seama ce placere sa-l car...si vrea numai mama sa-l care,nu tata!!!! doh.gif
mna...cam atat de noi...
simina...doamne fereste...eu ma gandeam ca ati plecat p undeva...ca va distrati....3 zile de rau nebun!!!si sa versi chiar si de la apa...nu e bine!!!
asteptam sa ne spui ce a zis d-l dr...ce tratament ai primit???
Iancu ce face??? tzuc.gif
Geo....cum este la munte???zapada,soare.... tzuc.gif
Petronici...ieri ma gandeam la voi....ati fost la raze la control nu???
cum este???
Oana poopici!!!
anku
QUOTE(Rose68 @ Jan 31 2011, 05:14 PM) *
Salutare mamici si pitici

Spuneti-mi si mie cam cate lichide si cam ce...beau piticii vostri in 24 de ore
Zic eu ca Andreea bea putin, asa zice si pediatra.....sa vedem cat beau ai vostri...la papa de mult numai compar cu nimeni...cere ce vrea ea......spune papa si eu le insir....si ea aproba sau uneori zice chiar ea daca poate
Azi noapte la ora 1 era treaza si fata mami zbiera sa ii dau peste sau pui!
Siiic....s-a crucit barbatul meu si credea ca nu aude bine....

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif bine ca a avut pofta.... hi.gif
al meu bea dim 200 ml lapte sio mai tarziu p la 11 bea iaurt lichid cam 100 ml si 200 ml lapte seara,cateodata imi cere si in mijlocul ziklei lapte si atunci mai bea 150
iar p zi cam 2 biberoane de alae mici de la Advent de apa deci 300 ml
depinde si de ce mananca...ca dc mananca carne bea dintr-o bucata 100 ml mai mult....sau pufuleti...
si ce mai trage...din mar sau portocala...
cum mai esti???? tzuc.gif
anku
QUOTE(claudiaena @ Jan 30 2011, 12:29 PM) *
Salutare!

Dus copilul mare la handbal, frecat la icre copilul cel mic... Asta e wuichendul... Plus, mers si facut cumparaturi si piata... Mai fetelor, pe fii-miu il inspira un supermarket... De fiecare data cand mergem acolo(si cam mergem o data la o saptamana sau maxim 2) il apuca nevoia mare. Cum intram o ia la fuga la sttandul cu jucarii si nu peste mult timp il vezi ca se concentreaza si se screme, de parca zici ca face vraji jucariilor, si tranteste fetelor o pleasca mare si pute de iti muta nasul din loc... yes.gif Chiar vorbeam cu tati ca daca se intampla si tura asta, deja ne ducem la cumparaturi in alta parte, ca nu se mai poate... In schimb tura asta am reusit sa il pacalesc pe tati sa mearga el sa il aranjeze si deja e a treia oara cand imi reproseaza ca nu s-a asteptat sa il las singur la "greu".... liwlol.gif liwlol.gif Si eu i-am replicat ca, baiatul e suficient de mare sa nu mai mearga la toaleta damelor, ci musai la cea a barbatilor, si apoi ii duce numele mai departe, etc etc... bananab.gif Deci aventuri nu asa...
Iar am cumparat un alt bax de scutece si m-am reprofilat pe ceva mai ieftin ca nu se mai poate.... De vreo 2 luni incoace mereu imi repet mie ca baxul asta e ultimul... Dar slabe sanse, nu cere, tace malc si face, de obicei acasa, iar daca suntem la Selgros, face a doua oara sau in ziua aia isi muta ora de facut kk dupa-amiaza.... liwlol.gif

In rest imi amintesc de vremurile bune, cand aveam mai mult timp cu copiii. pacat ca e ger, dimineata la ora 10 cand am plecat de acasa era 10 grade cu minus... frig tare...

Voi ce mai faceti? aventuri cu piticii , ceva?

pupici....

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
deci asta e tare.....are inspiratie Mihai...in magazin.... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
parca te si vad explicandu-i la barabatu-tau sa-l duca la toaleta cu barbatii liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif dar nu stiu cum e barbatu-tau....
accepta si alt tip de scutece???
al meu dc nu-i pun pampers chilotel vine in fieacre ora si-mi zice ca a a facut kaka ca sa-l schimb liwlol.gif luasem acum 2 luni ca earm in Mall si mi s-a cacacit de la O Drogherie ca mi-a fost lene sa merg pana la Dm...si am luat de la marca lor scutece...dar nu pampers...ca am zis hai sa vad cum sunt astea...si azi mai am mai bine de jumate de pachet in dulap ....ca nu-i place.... liwlol.gif
si eu i propun Wc-ul sau olita...si vocifereaza...
ce sa facem???asteptam asteptam..... liwlol.gif
ce mi-ar placea mie sa ma duc la cumparaturi duminica....aici e inchis peste tot duminica...iar in celelalte zile e pana la 20....sau pana la 19 la macelarii si brutarii....dar nu sa faca tb m,are de fiecare data.... liwlol.gif
va poopam cu drag....
esti multumita de bona??ßsi-a revenit Mihaita cu somnul???
anku
QUOTE(MIOSA @ Jan 30 2011, 11:29 AM) *
am auzit si eu o varianta despre falsuriile acestea

se cumpara cea mai ieftina si proasta branza din comert , se tine in zer de branza de vaca cateva zile si se vine la oameni ca si cand ar fi branza de vaca naturala bineinteles super scump

am ramas socata cand am auzit ................sa le fie rusine taraniilor care fac asa ceva........ne prostesc pe fata ......

doamne...nici nu am stiut ca asa se face mai nou....
voi ce faceti???
nu mai spui nimic de voi.... tzuc.gif
anku
ce numeratoare tampita am la Tiker....il schimb..... sad.gif
claudiaena
Mai fetelor, maine urmeaza sa plecam la munte... Dar am ptr voi..."tema"... Adica, Ankule, sau Petronici, ajutati-ma si pe mine cu niste informatii suplimentare... Adica, va spuneam eu ca ma plang lunar de menstruatii f abundente si lungi, care ma epuizeaza fizic... Ma simt lipsita de vlaga si imi vine sa urlu cand se apropie perioada cu pricina, asa ca m-am uitat pe net si am gasit STERILET MIRENA... Problema e ca sunt multe pareri pro dar si f multe pareri contra... Am vorbit si cu un medic gineco si imi spune ca este f bun acest sterilet ptr mine... Dar ma sperie mult parerile contra, mai ales ca pretul nu e unul mic, ci costa 515 lei steriletul si montarea lui cu eco si alte analize, ma duce cam la 1000 de ron...asa ca va rog muuuult de tot sa imi spuneti ce se spune despre el prin strainatate....ca la noi ce pagini sunt in romaneste, deja le-am citit....

pupici muuulti la toate fetele si sarcina cat mai usoara viitoarei noi mamici....
petronici
buna dragutelor....
ieri am fost pt probele alergice pe piele,toate au iesit negative dar cum la sange a iesit alergic la peste trebuie sa repetam figura pe 30 mai si cu pestele fiert dupa noi....oricum mi-au zis cam toti ca acum la varsta lui ies negative si degeaba ne ducem si la Roma pt alea la medicamente ca tot la fel ies,tre sa mai cresca sa vedem ce si cum....pana atunci oricum nu mai primeste deloc peste si nici augmentin ca ne-am invatat lectia de 2 ori internat pana acum cu urticarie de la el....in rest raza a iesit bine dar facuse rino-faringita si iar cu tuse si febra,nu ne-au mai internat ci ne-a dat alt antibiotic pt acasa si mult aerosol....momentan e mai binisor ....
Adriana,sper ca ti-a dat ceva pt greturile astea si ca totul este in regula cu sarcina....daca ai mai fost pe la homeopata si ar accepta sa fac prin telefon consultatie te rog da-mi nr. iar pt pastilute o sa vad mai intai aici daca sunt accelasi ,de nu ii spun lui tata sa m-i le trimita din tara....
Rose,mult curaj si ma rog pt voi ca la Bucuresti sa rezolvati ceva....cate lichide bea pe zi al meu e cam asa;seara la culcare in jur de 450 lapte,dimineata pe la 4-5 prin somn alte 150-200 lapte ,la pranz in jur de 100 lapte si apa ,suc in jur de 200 pe zi....
Geo,cred ca va simtiti minunat la munte si te asteptam cu cat mai multe pozici la intoarcere....
Claudia,sincer nu cunosc nici o fata care are sterilet,dar am sa citesc despre el pe vreun site deaici sa vad ce spun....distractie placuta la munte si voua si la fel cat mai multe pozici la intoarcere....
Anku,multumim tare mult ca ne-ai aratat si noua toate "minunile" care le pun prin carnurile astea....aici toate preparatele astea romanesti nu se gasesc decat la magazinele romanilor si cum avem unul la vreo 30 de km dau mai rar pe la ei,kaiser si salamuri luam mai mult ca sa le punem sotului si socrului la pachet pt servici,in rest noi nu prea ne omoram dupa ele....dar carnea afumata,cam jumatate din porc l-am afumat wacko.gif ....
de Sanziana mai stiti vreo una ceva?
va imbratisez cu drag si multi pupicei copilasilor
simina_ana
SEara buna va spun si eu pe fuga....si nu ca nu as avea timp ci pt ca nu mai am voie sa stau pe scaun prea mult...recomandabil deloc....
Se pare ca la mine e una calda una rece.....durerile mele de burta, care se pare ca sunt contractii, au o cauza de fapt ele sunt cauza si efectul e un hematom de 3/1 cm pe sacul uterin. S-a mirat medicul ca nu am sangerat pana acum...mi-a zis sa ma astept. In orice caz mi-a spus repaos total, nu am voie decat la baie si atat. Mi-a marit doza de duphaston la 4 pe zi, no-spa la discretie pana la 6 pe zi. Va fi extrem de greu mai ales sa nu am voie sa mai ridic mai mult de un pahar de apa, daca nu vreau sa ajung sa mis e dezlipeasca placenta sad.gif. Iancu saracutul va suferi cel mai mult ca nu ma voi mai putea ocupa de el ...si sper sa ma ierte ca in perioada asta eu sunt rablagita. Mi-e atat de ciuda pe mine de nu stiu cum sa va spun...
Macar bebe e bine. Dormea cand l-am deranjat cu echo...apoi a inceput sa topaie...ori in semn de salut, ori in semn de protest....era asa comic...semana cu un astronaut in nava in spatiu....doar ca se misca putin mai repede. Dadea din manute si picioruse ca un gandacel. Mi-a spus din nou ca sarcina e mai mica cu 2 saptamani.
No...cam atat...sunt speriata, dar totodata linistita ca mi-a spus ca daca stau cuminte nu risc nimic....asa ca asta voi face macar pana data viitoare la control...
Mi-a zis ca e posibil ca hematomul sa fi aparut si in zilele astea cand mi-a fost f rau. Efortul de a varsa s-a depus si in burtica. Pt greturi mi-a dat metroclopramid iainte de masa cu jumatate de ora....mi-a zis sa mamanc ce simt nevoia pentru a nu mai varsa ca sa nu mai fac efort ...dar ce naiba sa mananc..ca inainte ce-mi placea si-mi facea bine acum ma intoarce pe dos....dar vad eu....macara azi mi-a fost mai bine...am dat de multe ori la rate dar nu ca ieri sau alaltaieri....
Cam atat....am zis eu odata la gluma ca la a doua sarcina o sa sufar teribil....ei ui ca asa e....si sper din tot sufletul sa nu afecteze pe bebe....Oricum joi cand merg la homeopata o sa-i spun despre asta si sper sa-mi poata da ceva ca sa nu risc...

Anku.....maine seara crezi ca poti intra pe mess? Ca as vrea sa-ti trimit pozele cu Darius din vara mai ales ca acum vrea Bebe sa curete calculatorul si sa copiem toate info pe dvd-uri....si sa it trimi pe mess ca sunt destul de mari....macar sa incercam, daca nu le pun pe dvd si vad eu sum ajungi tu in posesia lor....

QUOTE(petronici @ Feb 1 2011, 07:38 PM) *
buna dragutelor....
ieri am fost pt probele alergice pe piele,toate au iesit negative dar cum la sange a iesit alergic la peste trebuie sa repetam figura pe 30 mai si cu pestele fiert dupa noi....oricum mi-au zis cam toti ca acum la varsta lui ies negative si degeaba ne ducem si la Roma pt alea la medicamente ca tot la fel ies,tre sa mai cresca sa vedem ce si cum....pana atunci oricum nu mai primeste deloc peste si nici augmentin ca ne-am invatat lectia de 2 ori internat pana acum cu urticarie de la el....in rest raza a iesit bine dar facuse rino-faringita si iar cu tuse si febra,nu ne-au mai internat ci ne-a dat alt antibiotic pt acasa si mult aerosol....momentan e mai binisor ....
Adriana,sper ca ti-a dat ceva pt greturile astea si ca totul este in regula cu sarcina....daca ai mai fost pe la homeopata si ar accepta sa fac prin telefon consultatie te rog da-mi nr. iar pt pastilute o sa vad mai intai aici daca sunt accelasi ,de nu ii spun lui tata sa m-i le trimita din tara....
Rose,mult curaj si ma rog pt voi ca la Bucuresti sa rezolvati ceva....cate lichide bea pe zi al meu e cam asa;seara la culcare in jur de 450 lapte,dimineata pe la 4-5 prin somn alte 150-200 lapte ,la pranz in jur de 100 lapte si apa ,suc in jur de 200 pe zi....
Geo,cred ca va simtiti minunat la munte si te asteptam cu cat mai multe pozici la intoarcere....
Claudia,sincer nu cunosc nici o fata care are sterilet,dar am sa citesc despre el pe vreun site deaici sa vad ce spun....distractie placuta la munte si voua si la fel cat mai multe pozici la intoarcere....
Anku,multumim tare mult ca ne-ai aratat si noua toate "minunile" care le pun prin carnurile astea....aici toate preparatele astea romanesti nu se gasesc decat la magazinele romanilor si cum avem unul la vreo 30 de km dau mai rar pe la ei,kaiser si salamuri luam mai mult ca sa le punem sotului si socrului la pachet pt servici,in rest noi nu prea ne omoram dupa ele....dar carnea afumata,cam jumatate din porc l-am afumat wacko.gif ....
de Sanziana mai stiti vreo una ceva?
va imbratisez cu drag si multi pupicei copilasilor



in 3 feb merg la homeopata si o intreb si itit spun imediat cum aflu. Cat despre denumiri....daca sunt aceleasi e ok...dar daca nu sunt sa-mi spui. Ca nu se gasesc peste tot si nu pt ca ar fi scumpe( pretul e intre 6 si 11 lei pe tubul cu 90 de granule sau nu se fac, ci pentru ca ori nu exista homeopat in orasul respectiv ( am patit-o eu la Bt cadn mi s-a terminat tutbul si nu am gasit nicaieri si mi-a trimis Bebe prin autocar de la SB) sau se lucreaza pe comanda ca nu prea sunt folosite....Daca nu gaseste imi spui mie si iti iau eu si le trimit la tine sau la tatal tau....Dar inainte de toate sa speram ca face consultatie si prin telefon si va fi ok....
Sanatate la pitic si joi sper sa am vesti bune pt tine.


Va pupic pe toate.....Clau...distractie maxima la munte, Geo.de asemeni....Rose...cum mai sunteti?
Rose68
Buna dimineata mamici si pitici
Multumim de raspunsuri. Vroiam sa compar cat bea Andreea cu cat beau piticii vostri
anku
QUOTE(claudiaena @ Feb 1 2011, 04:01 PM) *
Mai fetelor, maine urmeaza sa plecam la munte... Dar am ptr voi..."tema"... Adica, Ankule, sau Petronici, ajutati-ma si pe mine cu niste informatii suplimentare... Adica, va spuneam eu ca ma plang lunar de menstruatii f abundente si lungi, care ma epuizeaza fizic... Ma simt lipsita de vlaga si imi vine sa urlu cand se apropie perioada cu pricina, asa ca m-am uitat pe net si am gasit STERILET MIRENA... Problema e ca sunt multe pareri pro dar si f multe pareri contra... Am vorbit si cu un medic gineco si imi spune ca este f bun acest sterilet ptr mine... Dar ma sperie mult parerile contra, mai ales ca pretul nu e unul mic, ci costa 515 lei steriletul si montarea lui cu eco si alte analize, ma duce cam la 1000 de ron...asa ca va rog muuuult de tot sa imi spuneti ce se spune despre el prin strainatate....ca la noi ce pagini sunt in romaneste, deja le-am citit....

pupici muuulti la toate fetele si sarcina cat mai usoara viitoarei noi mamici....

distractie faina va dorim dragilor.....
m-am uitat p net...este un sterilet cu hormoni p 5 ani
din cate am citit de la femei depinde de org fiecareia cum reactioneaza la hormoni...unele au luat in greutatae,altele nu....dar cele mai multe au fost multumite....
unele au avut depresiuni...altele au luat in greutatea...altele greeata...altele dureri de cap....si altele nimic....
depinde cum reactioneaza organismul....cert este ca e vb de hormoni...
pretul este bun....aici ar fi 400 euro fara montat liwlol.gif ....am vrut acum 2 ani jumate sa incerc cu o spirala ...dar nu mai stiu cum i spune...dar nu cu homoni...era mult mai sxcumpa vreo 600 euro...si p 3 ani numai...dar fara hormoni si alte ....eu reactionez urat tare la hormoni...ptr ac nici nu e reglata tb la mine cum tb...dar la tine vad ca arati ca o domnisoara...poate ca nu ai probl cu hormonii....
am luat numai un tratament hormonal p 3 luni si am crezut ca mor dec rau...greturi de gandeai ca eu sunt gravida si dureri de cap si slabiciune...si am luat 3 kg in greutate desoi o luna am tinut regim la sange...dar....rasplata este ca m-am scapat de chisturile din sani si de p ovar...de zici ca nici nu a fost nimic...ca nici nu-mi venea sa cred sapt trecuta cand mi-a facut eco si mi-a aratat ac e perfect curat totul acum...nu-mi venea sa cred....
acum mi-a zis ca dc vreau iau pile dc nu...nu...ca din punct de vedre medical nu mai este nevoie...
mna...sunt impartite parwerile...dar cele mai multe au fost multumit si fara complicatii
eu am, o cunostinta care tot asa ...are fff mult...si acum are 43 ani...si este cum spui tu...fara vlaga...tensiune mica...si acum are ceva cu Ca...lipsa mare...si ia supliment...si nu mai asimileaza organismul....a facut de vreo 2 ori de s-a inclestat toata....si de vreo 10 ani tot umbla p la Dr:::..sa-i zic si ei de sterilet...poate ac va gasi cheia dc tie ti-a zis asa...
eu mai caut si mai citesc deseara...dc mai gasesc ceva...scriu....
pot sa-ti dau si paginile dc ai p cineva care stie germana
inca o data distractie faina va dorim.... tzuc.gif
QUOTE(petronici @ Feb 1 2011, 04:38 PM) *
buna dragutelor....
ieri am fost pt probele alergice pe piele,toate au iesit negative dar cum la sange a iesit alergic la peste trebuie sa repetam figura pe 30 mai si cu pestele fiert dupa noi....oricum mi-au zis cam toti ca acum la varsta lui ies negative si degeaba ne ducem si la Roma pt alea la medicamente ca tot la fel ies,tre sa mai cresca sa vedem ce si cum....pana atunci oricum nu mai primeste deloc peste si nici augmentin ca ne-am invatat lectia de 2 ori internat pana acum cu urticarie de la el....in rest raza a iesit bine dar facuse rino-faringita si iar cu tuse si febra,nu ne-au mai internat ci ne-a dat alt antibiotic pt acasa si mult aerosol....momentan e mai binisor ....
Adriana,sper ca ti-a dat ceva pt greturile astea si ca totul este in regula cu sarcina....daca ai mai fost pe la homeopata si ar accepta sa fac prin telefon consultatie te rog da-mi nr. iar pt pastilute o sa vad mai intai aici daca sunt accelasi ,de nu ii spun lui tata sa m-i le trimita din tara....
Rose,mult curaj si ma rog pt voi ca la Bucuresti sa rezolvati ceva....cate lichide bea pe zi al meu e cam asa;seara la culcare in jur de 450 lapte,dimineata pe la 4-5 prin somn alte 150-200 lapte ,la pranz in jur de 100 lapte si apa ,suc in jur de 200 pe zi....
Geo,cred ca va simtiti minunat la munte si te asteptam cu cat mai multe pozici la intoarcere....
Claudia,sincer nu cunosc nici o fata care are sterilet,dar am sa citesc despre el pe vreun site deaici sa vad ce spun....distractie placuta la munte si voua si la fel cat mai multe pozici la intoarcere....
Anku,multumim tare mult ca ne-ai aratat si noua toate "minunile" care le pun prin carnurile astea....aici toate preparatele astea romanesti nu se gasesc decat la magazinele romanilor si cum avem unul la vreo 30 de km dau mai rar pe la ei,kaiser si salamuri luam mai mult ca sa le punem sotului si socrului la pachet pt servici,in rest noi nu prea ne omoram dupa ele....dar carnea afumata,cam jumatate din porc l-am afumat wacko.gif ....
de Sanziana mai stiti vreo una ceva?
va imbratisez cu drag si multi pupicei copilasilor


ce tb complicate....
cred ac denumirile la hemeopatie ar tb sa fie cam asemanatoare....adica cel putin aasa am vazut aici la noi...
bine ca nu are si alte alergii...la peste fff rara am auzit....poate se trece cu timpul....sunt o gramada de alergii temporare...sotul mai nou are alergie la polen si morcovi cruzi...dar nu intodeauna..asta e culmea doh.gif
si a primit tablete...si cand e primvara l ia si nu prea are probl...
ati primit si voi ceva tratament???
de augmentin am auzit o gramada de tampenii la copii...poate el a fost probl princcipala ....personal nu l-am probat multumim lui Dumnezeu si doamne fereste p toti copilasii...
ce ma bucur ca razele au iesit bine...asta insseaman aca in curand va fi perfect sanatos din nou....
si mie imi plac afumaturile de nu mai pot...de aia mi-a si atras atentia....sotul de frica nu prea mananca....dar eu sunt innebunita....cred ac depinde si de modalitatea in care afumi....din cate imi aduc aminte ce am mai citit de-a lungul anilor....
la noi e scandal ca au facut niste anlize la mancarea de gaini si a iesit dioxina multa...si acm hooooooooop...nu mai mananca mai nimeni oua de crescatarie si gaini.... liwlol.gif in schimb vanzarile la produsele bio care cu adev au niste preturi absolut exagerate au crescut cu 40%...ca sa vezi ce politica...numai de interese...ce au zis ei...hai ca si asa nu se cumpara prea mult bio...hai sa facem analize la concentrate[ca si a mai facut cineva pana acum analize la asa ceva ...ce sa zic\\)si comoditatiile astea de aici deja s-au impacientat ca n-or sa apuce 90 ani liwlol.gif ca dc moare cu 75 ani a fost tanar.... doh.gif
si eu ma cert cu barbate-meu sa nu-mi faca pensii private...mi-au facut astia calcul ca ies l apensie in 2052...dar eu i-am zis la barbate-meu...dc oi prinde 50 ani o fi bine.... liwlol.gif
asa ca..dumnezeu mai stie ce sa mai papam....NIMIC...e bine liwlol.gif liwlol.gif
citisem zilele trecute de sucuri...de cxolorantii care imita portocala si lamaia perfect si care sunt absolut interzisi ptr gravide...
QUOTE(Rose68 @ Feb 2 2011, 07:48 AM) *
Buna dimineata mamici si pitici
Multumim de raspunsuri. Vroiam sa compar cat bea Andreea cu cat beau piticii vostri

tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 1 2011, 09:57 PM) *
poata da ceva ca sa nu risc...

Anku.....maine seara crezi ca poti intra pe mess? Ca as vrea sa-ti trimit pozele cu Darius din vara mai ales ca acum vrea Bebe sa curete calculatorul si sa copiem toate info pe dvd-uri....si sa it trimi pe mess ca sunt destul de mari....macar sa incercam, daca nu le pun pe dvd si vad eu sum ajungi tu in posesia lor....
in 3 feb merg la homeopata si o intreb si itit spun imediat cum aflu. Cat despre denumiri....daca sunt aceleasi e ok...dar daca nu sunt sa-mi spui. Ca nu se gasesc peste tot si nu pt ca ar fi scumpe( pretul e intre 6 si 11 lei pe tubul cu 90 de granule sau nu se fac, ci pentru ca ori nu exista homeopat in orasul respectiv ( am patit-o eu la Bt cadn mi s-a terminat tutbul si nu am gasit nicaieri si mi-a trimis Bebe prin autocar de la SB) sau se lucreaza pe comanda ca nu prea sunt folosite....Daca nu gaseste imi spui mie si iti iau eu si le trimit la tine sau la tatal tau....Dar inainte de toate sa speram ca face consultatie si prin telefon si va fi ok....
Sanatate la pitic si joi sper sa am vesti bune pt tine.
Va pupic pe toate.....Clau...distractie maxima la munte, Geo.de asemeni....Rose...cum mai sunteti?

ce tb complicate si la voi....
pfffff...greu tare mai ales ca Iancu are nevoie de atentie...eu vad ce face Darius...ca nu te-ar lasa sa respiri 5 secunde fara el....
si va tb sa stai toata sarcian afara nici un efort=????
sau numai o perioada???
am auzit p multe femei ca la a doua sarcina le-a fost mai rau....nu stiu de ce
mami drag...fii optimista...in sept iti tii inca o comoara in brate...hai ca poate ajuta dumnezeu de va pot vedea si eu...
dc ai avea p cineva sa te mai ajute....
nu cred ca p mess merge...dar nu tb sa le incarci p toate...ma interseaza in mod special aia cu sotul...ca nu avem prea multe impreuna....adica decat la cunuie avem...si duminica ce am facut....sau dc nu este deranj prea mare poti sa salvezi p un cd sau ceva..dar incercam la tot cazul....
iti multumesc tare mult.,..cu siguranta ma bucur deja
va poop cu drag...ce face Iancu ca nu ne--ai zis.... tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 2 2011, 02:31 PM) *
ce tb complicate si la voi....
pfffff...greu tare mai ales ca Iancu are nevoie de atentie...eu vad ce face Darius...ca nu te-ar lasa sa respiri 5 secunde fara el....
si va tb sa stai toata sarcian afara nici un efort=????
sau numai o perioada???
am auzit p multe femei ca la a doua sarcina le-a fost mai rau....nu stiu de ce
mami drag...fii optimista...in sept iti tii inca o comoara in brate...hai ca poate ajuta dumnezeu de va pot vedea si eu...
dc ai avea p cineva sa te mai ajute....
nu cred ca p mess merge...dar nu tb sa le incarci p toate...ma interseaza in mod special aia cu sotul...ca nu avem prea multe impreuna....adica decat la cunuie avem...si duminica ce am facut....sau dc nu este deranj prea mare poti sa salvezi p un cd sau ceva..dar incercam la tot cazul....
iti multumesc tare mult.,..cu siguranta ma bucur deja
va poop cu drag...ce face Iancu ca nu ne--ai zis.... tzuc.gif



Deocamdata doar o luna pana data viitoare la control....atunci vedem...daca s-a retras poate nu mai am interdictie....si sper sa fie asa...ca nu stiu cum rezist atatea luni tintuita la pat...fara ajutor. Mama zicea ca daca la control imi zice ca tot la pat trebie sa stau se pensioneaza si vien ea sa ma ajute....
Iancu e pe langamine....saracutul sufera ca nu pot sa ma ocup de el cum trebuie....dar intlege si vine si ma mangae pe burtica si ma pupa....si ma iubeste.....i-am adus jucariile langa mine si ne jucam , mai pleaca, mai alearga prin casa, dar sta mai mult in dormitor la noi ...asa ca sunt cu ochii pe el....
DIseara la 9 ora Ro poti? macar sa icnercam....eu stiu ca pe mess ar trebui sa mearga ....
anku
putem sa facem 21 .30???
deci 20.30 la noi...
ca ma duc p afara czu Dari si cu siguranta voi sta mult...si poate la 20.30 il trimit la culcare cu tacso....
da...ar fi bine in cazul in care doamne fereste tb sa stai mult in pat...doamne ad sa nu fie asa....sa vina mamica ta....numai mna...i dificil si ptr ea cu serviciul....mai ales ca este dedicata serviciului ei....
si acum mai ai greturi???
poopam p Iancu....care este cuminte...si intelege deja ca mama tb sa stea in pat ptr fratior sau surioara....
incercam si p mess...dar nu stiu iasa...ptr ca au mai incercat si nu s-a putut...imi spuses cineva odata de ce....parca si Rose a incercat si nu a mers...dar incercam...dc nu...vedem cum facem....
va poopam cu drag...si....nici nu stiu ce sa-ti spun...ca-mi imaginez cum este sa stai numai in pat.... tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 2 2011, 02:57 PM) *
putem sa facem 21 .30???
deci 20.30 la noi...
ca ma duc p afara czu Dari si cu siguranta voi sta mult...si poate la 20.30 il trimit la culcare cu tacso....
da...ar fi bine in cazul in care doamne fereste tb sa stai mult in pat...doamne ad sa nu fie asa....sa vina mamica ta....numai mna...i dificil si ptr ea cu serviciul....mai ales ca este dedicata serviciului ei....
si acum mai ai greturi???
poopam p Iancu....care este cuminte...si intelege deja ca mama tb sa stea in pat ptr fratior sau surioara....
incercam si p mess...dar nu stiu iasa...ptr ca au mai incercat si nu s-a putut...imi spuses cineva odata de ce....parca si Rose a incercat si nu a mers...dar incercam...dc nu...vedem cum facem....
va poopam cu drag...si....nici nu stiu ce sa-ti spun...ca-mi imaginez cum este sa stai numai in pat.... tzuc.gif



E ok si ora asta.....sa speram ca va merge...
Greturi am inca, la fel de puternice...dar macar azi am scapat de dat la rate....poate si ca am stat linistita ...sper sa scap in curand si de ele ca ar cam fi timpul....
ne vedem diseara pe mess....
Va pup
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.