Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
simina_ana
ciao....pe fuga cu Iancu in brate.....nu am mai intrat ca sunt racita bine de tot si eu si abia imi mai pot tine ochii deschisi.. SI atunci cand doarme Iancu profit si pun si eu geana pe geana....in plus sunt si singura de 2 zile ca tati e plecat....

Clau o sa pun diseara pe topic schema de la homeopat.....mi-a dat la graunte de alea.....dimineata si seara ii dau 5 feluri de ajung sa i le dau si la 15 minute....asa ca sunt cu ochii tot pe ceas....nu mai am timp de altele biggrin.gif

ANku....vad ca esti iar racita.....de la gradi ai luat iar.....trebuie neaparata sa-ti faci vaccin ca asa nu mai pleaca raceala d ela ine veci.....si mai dai si acasa la ai tai.....

Geo....cu mare drag asteptam telefonul tau....ma duc acum sa verific sa fie totul ok cu el....

Petro....si la voi vreme urata.....si la noi....bate vantul...nu prea tare, dar nu ma risc sa-l scot pe pitic....

Va pup pe toate si toti bebeii.....fug ca Iancu vrea sa e jucam cu chit-chit smile.gif...intru dupa ce adoarme....
anku
QUOTE(petronici @ Sep 30 2010, 04:12 PM) *
Anku,asta e dezavantajul muncii tale,ca iei toate bolile de la copilasi....acum trebuie sa mai astepti sa-ti treaca ca sa poti face vaccin...important este ca nu se prinde nimic de Darius....

nici mancare nu-i dau eu...
cred ca ma spal p maini la fiecare 20 minute....
geamul deschis mereu...
cand sunt eu acasa se duce tati cu el afara
si cand raman ei in casa plec eu....
afar il mai duc si eu ca nu e chiar asa periculos...
azi l-am luat de ex cu mine la dr...noroc ca nu erau decat 3 persoane care pareau sa aiba alte probl ...nu sa fie raciti....
si apoi in parc....ne-am cocotat amundoi in topogan liwlol.gif
si azi m-am dat si eu p topogan ca tot nu era nimeni in parc ...sa nu ma fac de rusine...dar de mult voiam si eu in topogan liwlol.gif

deci tot nu s-a intors sotul???

imp e ca mananca ceva...
uite...alk meu nu le are nici el cu supele desi noi suntem innebuniti dupa supe....
si scuipa ffffffff mult
nu-i pot da nimnic in casa ca arunca tot tot...tb sa fii numai cu carpa si matura in urma lui
la masa...dezastru nu asa...
eu vad la cresa cum mananca copii...12 copii nu fac mizerie cat afce el...
asa ca bine ca papa Mihaita cu furculitra singur si ordonat...
esti sigura ca are nevoie de schema aia de imunizare completa???
stiu ca la fier aveti voi buna...dar in rest...e ok as putea spune....

anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 30 2010, 06:24 PM) *
ciao....pe fuga cu Iancu in brate.....nu am mai intrat ca sunt racita bine de tot si eu si abia imi mai pot tine ochii deschisi.. SI

ANku....vad ca esti iar racita.....de la gradi ai luat iar.....trebuie neaparata sa-ti faci vaccin ca asa nu mai pleaca raceala d ela ine veci.....si mai dai si acasa la ai tai.....

am fost azi la dr....
ca am fost dezastru azi la lucru
chiar si degetele de la picioare m-au durut
si ...m-am dus bou si m-am intors vaca
ca nu mi-a dat mai nimic...ca maram nu e cine stie ce....
mi-a dat ceva de dureri ,un balsam care tb sa-l inhalez fie in oala cu apa fierbinte fie in aparatul de aerosoli p care nu il am...
si picaturi de nas

l-am intrebat dc in situatia mea m-ar ajuta vaccinul antigripal...
iar el a spus ca acel vaccin ajuta exact numai la gripa
nu si la raceli pur si simplu sau alte tipuri de virusi si bacterii ca de ex rosu in gat ,raceala la plamani etc....
ptr ac asta este raza vacinului de actiune...numai gripa...
chiar mi-am adus aminte de tine4 ac spuneai ca in anii in care ai facut vaccin ai racit chiar si de 3 ori...
acesta ar fi probabil motivul....
deci ca nu m-ar fi ajutat nici acel vaccin in momentul asta
dar ca dc totusi ma hotarasc sa-l fac sa vin 3 sapt dupa ce ma insanatosesc....
ma duc sa-l fac ptr orice eventualitate

am intrebat la gradinita p colege
de ce eu racesc si ele nu....???ca e ciudat ....
adica din 11 colege numai 2 sunt racite si scutite
si eu...
si au spus ca pana se invata organismul...marul si 2 portocale p zi...
ca e ca si la copii...la cresa si la grupa mica numai raciti ca apoi sist imunitar sa se intareasca si sa nu mai racaesca asa usor...
mda....

hai ca sunt curioasa ce a dat hemeopatul
cum il cheama???
poate il trimit si eu p tata....
ca la dr nu are ce face...se uita ca tampitii la el...
poate reuseste hemeopatul....ceva
cum este Iancu??
si tu estzi racita....
am vazut la SB:::1 grad doh.gif

si la Galati si Constanta cutremur ...
cica s-a simtit bine...
mna...ca au avut dreptate Ungurii...au zis ei ca in perioada 27-30 sept sa ne asteptam la cutremur....
anku


ptr ca majoritatea suntem racite...
va invit la un ceai...
in lioc de cafeaua de dimneata

Buna-dimineata....
miroase deja a WEEKEND:::: bananab.gif
Rose68
neatza si de la mine!
suntem 3 zombie in casa. Cred ca da sa iasa ultimul canin. A plans aproape toata noaptea. Dormea 10-15 minute apoi iar plangea.........
anku
QUOTE(Rose68 @ Oct 1 2010, 06:42 AM) *
neatza si de la mine!
suntem 3 zombie in casa. Cred ca da sa iasa ultimul canin. A plans aproape toata noaptea. Dormea 10-15 minute apoi iar plangea.........

aoleo...ce nopate ati avut.... sad.gif
anku
rOSE...super....
exact asa am si eu un sablon ptr camasi...
faza cu tricoul ....chiar super...tb sa incerc

ce faceti???
si Darius este marait groaznic....
simina_ana
Neata.....

Desi am promis ca intru joi seara nu am reusit....am adormit langa pitic. Iar ieri....ieri am dormit toata ziua. A trebuit sa stea Bebe acasa ca nu am putut sa ma ridic din pat. M-am ales cu o gripa urata de tot. Ma doare toata carnea pe mine....e o adevarata tortura si sa indoi degetele de la maini, asa rau ma dor toate....Azi sunt putin mai bine, in sensul ca m-am trezit de la 6 si inca nu dorm liwlol.gif
Iancu da semne de mai bine. De cand ia tratamentul homeoptat vad ca doarme mai bine noaptea. Nu s-a trezit azi noapte deloc. Nici nu l-am mai auzit fornaind, sau sa aiba nasucul infundat.De tusit inca mai tuseste si am impresia ca e tot mai rar. Cel putin cand alearga nu il mai apuca imediat tusea. Azi am terminat o tura din granule, incepem cu altele si modificam orele la altele..

Claudia pun mai jos schema de tratament....nu stiu daca se potiveste cat de cat cu a MAriei....ca am vazut ca e personalizata ....Mie mi-a pus intrebari despre Iancu, despre sarcina, despre nastere. Despre Iancu m-a intrebat inclusiv cum ii place sa doarma ...pe burta sau spate.....etc....dar cine stie ....

1 mercurius solubilis 2 granule *2/zi in 29, 30 sept, 1 oct
2 Senega 2 granule * 3 /zi 29, 30 sept, 1,2,3,4 oct
3 Pulsatilla 2 granule la 2 ore 29, 30 sept, 1 oct si apoi la 3 ore 2, 3 ,4 5 oct
4 Kalium bichromicum 2 granule la 2 ore 29, 30 sept, 1 oct si apoi la 3 ore 2, 3 ,4 5 oct
5 Nux vomica 2 granule *2 / zi
6 Natrium muriaticum 2 granule * 3/zi in 6, 7, 8 oct

Schema pentru imunizare
Incep din fiecare data de 10 ale lunii din oct pana in martie 2011
10-16: Echinaceea 2* 2 granule/zi
17-23: extract din muguri de macese 2* 13-15 picaturi in apa
24-30: extract din muguri de carpen 2* 13-15 picaturi in putina apa
31: Influ...nu stiu cum....ca inca nu am luat sa vad exact denumire si nu inteleg din reteta 2*2 granule/zi
11-20 : Corpus Amyggaloideum 2* 2 granule /zi
21-30: Agraphis 2*2 granule/zi


No....putin cam complicat ca trebuie respectate orele si nu are voie sa pape sau sa bea 15 minute inainte si dupa granule. Plus granulele nu am voie sa le amestec, trebuie sa las 15 minute intre ele.....deci sunt cu ochii pe ceas....Macar Iancu le papa cu placere....Sunt bobo = bomboane pentru el.....si cere singur. Cel mai fericit e dimineata si seara cand ia din 15 in 15 minute smile.gif. Incerc sa-l conving sa nu le mai sparga in dintisori, dar nu reusim....Dar insistam in continuare...!

Fug si eu sa incerc sa pap ceva inainte de a de trezi piticul si sa fac si putina curatenie in bucatarie ca dupa o zi de absentat am o gamada de vase de spalat
Pupici si weekend placut va doresc
simina_ana
QUOTE(anku @ Oct 1 2010, 05:19 AM) *


ptr ca majoritatea suntem racite...
va invit la un ceai...
in lioc de cafeaua de dimneata

Buna-dimineata....
miroase deja a WEEKEND:::: bananab.gif



Mie te rog sa-mi dai o cisterna de ceai biggrin.gif
Tie ti-a mai trecut????

simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Oct 1 2010, 07:42 AM) *
neatza si de la mine!
suntem 3 zombie in casa. Cred ca da sa iasa ultimul canin. A plans aproape toata noaptea. Dormea 10-15 minute apoi iar plangea.........



In curand scapati si de utlimul caninn.....bravo....desi e nebunie mare pana atunci, va dorim putere si rabdare ...
Pupici
Rose68
Hai sa va mai dau o idee de papa

Eu am facut astazi : varza de Bruxelles cu sos alb

A fost papata foarte bine atat de sot(caruia i cam plac mancaricile cu carne) cat si de printesa (are mama la usa o mofturoasa)

Era bine sa o prepar in vas de Jena dar am ramas fara el

a iesit cam asa:

Ma cam feresc sa fac varza de Bruxelles. Pentru cine nu stie este pe locul I in ceea ce priveste provocarea de flatulenta (si mai pututroasa decat oualele).
Cine vrea retea sa zica caci am facut poze la fiecare etapa de preparare
anku
QUOTE(Rose68 @ Oct 2 2010, 04:29 PM) *
Hai sa va mai dau o idee de papa

Eu am facut astazi : varza de Bruxelles cu sos alb

A fost papata foarte bine atat de sot(caruia i cam plac mancaricile cu carne) cat si de printesa (are mama la usa o mofturoasa)

Era bine sa o prepar in vas de Jena dar am ramas fara el

a iesit cam asa:

Ma cam feresc sa fac varza de Bruxelles. Pentru cine nu stie este pe locul I in ceea ce priveste provocarea de flatulenta (si mai pututroasa decat oualele).
Cine vrea retea sa zica caci am facut poze la fiecare etapa de preparare

p mine ma intereseaza reteta ta...
f bine arata....
cateodata mai merge....si varza.... yami.gif


ahhhhhhhh...eu am obs ca Darius primeste balonare puternica de la conopida....
as vrea sa vad dc acelasi lucru este si cu varza
desi cam 90% tot cam aceeasi tb va fi ptr ca fac parte din aceeasi familie
cu conopida am incercat in Ro..
dar ce ma mir...ac si eu am o probl mare de tot cu conopida...am umflu si am doare burta...
desi al varza nu am nimic....

ce faceti???
cum mai este cu ultimul canin???
aseara am luat-o noi p urmele voastre...pana la 12 noaptea a plans
ba am avut si surprize de la sora-mea...s-a certat cu prietenul
ori au fost dureri...ori a fost stressul p care i l-am transmis wife.gif
simina_ana
De cand cu Iancu bolnavior si mofturos ma confrunt cu crizele lui, din ce in ce mai dese si mai puternice....

Acum stau si citesc pe net si in carti ce as putea face in asfel de situatii.....unele sfaturi care mi se par interesante o sa le pun aici pe topic....ca sa ne mai ajute sa ne "descurcam".....Eu una azi am crezut ca ii pun leucoplast la gura ....poate si fiind gripata mi s-a parut ca ceea ce face e exagerat....dar mai aveam putin si urlam la el sau ii sterpeleam o palma.....Dar m-am abtinut si l-am lasat pe tati sa se descurce...sa vada si el cu ce ma "delectez" eu zilnic.....rezultatul? Se enerva la fiecare 5 minute.....Iancu urla simai tare.....tati se enerva si mai rau.....si era un adevarat razboi.....pana la urma Iancu si-a dereglat somnul bine de tot, nu a vrut sa pape mai nimic si pe mine m-a luat durerea de cap cu vaicarelile lor.....au sfarsit prin a se perinda la mine la pat sa se parasca unul pe celalalt....Iancu in legea lui.....si tati nedumerit tare de faptul cum ma descurc eu cu piticul pana vine el....ca el de obicei il gaseste foarte plin de iata si nu e nervos.....normal dupa ce-si varsa nervii pe mine liwlol.gif...

In fine...deci ce mi se pare interesant....o sa postez aici....inc az ca vreti putina lectura
Sfaturi de crestere la 2 anisori:

* Folositi cartile cu ilustratii pentru a imbogati vocabularul copilului. Cititi-i copilului carti pentru a-l ajuta sa-si dezvolte limbajul.
* Alocati-va timp pentru a-i permite sa alerge in siguranta si sa exploreze imprejurimile.
* Tovarasii de joaca sunt importanti, deci permiteti-i copilului sa capete experienta jocului cu alti copii de varsta lui. Acest lucru este posibil la gradinita sau in grupul dumneavoastra de prieteni de familie care au copii. Nu va asteptati ca la aceasta varsta sa accepte sa cedeze jucariile altor copii.
* Limitati programul petrecut la televizor. Nu folositi televizorul ca bona sau ca inlocuitor al interactiunii dintre dumneavoastra si copil. Urmariti impreuna cu copilul programele lui preferate ori de cate ori este posibil. Inchideti televizorul in timpul mesei.
* Nu va faceti griji daca micutul devine curios in legatura cu partile corpului sau. Este un lucru normal varsta asta. Si este mai bine sa folositi denumirile corecte cand vorbiti despre organele genitale.
* Petreceti timp cu copilul invatandu-l cum sa se joace. Incurajati jocul imaginativ si impartirea jucariilor (dar sa nu va mirati daca micutul de 2 ani nu vrea sa dea si altor copii jucariile).
* Copilul de 2 ani adopta adesea un obiect care il ajuta sa se simta in siguranta (o patura, jucaria de plus preferata etc.), pe care il lua cu el in cea mai mare parte a timpului. Si acest lucru este normal, iar micutul va renunta la acel obiect atunci cand se va simti pregatit sa o faca.
simina_ana
Va pun articolul asta pentru ca vine dupa vizita la homeopata ...care mi-a spus ca Iancu nu prea vorbeste multe din cauza bolii....ca are amigdalele si polipii mariti....cica la varsta asta ar trebui sa aiba in jur de 300 de cuvinte in vocabular....Mie una mi se par multe....in schimb m observat ca Iancu spunea niste cuvinte pe care acum nu le mai foloseste deloc.....si asta ma ingrijoreaza putin.....Mi-a spus ca imi va da ceva dupa care va incepe sa vorbeasca de nu o sa mai pot sa-i astup gura....sa vad si asta....Cel putin acum sunt putin ingrijorata desi stiu ca fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare....
AI vostri cum satu cu vorbitul?



dezvoltarea copiii probleme limbajului cuvinte
Dezvoltarea limbajului la copiii de 1-3 ani - probleme?

Pe masura ce copiii incep sa articuleze primele cuvinte, apar diferite probleme de pronuntie de la inversarea totala a unor silabe in cuvant si pana la schimbarea unor litere cu altele (de exemplu, "i" este schimbat in unele cuvinte cu "u").

Initial, aceste "stalciri" sunt luate ca fiind foarte amuzante si uneori chiar incurajate de parinti. Pe masura ce timpul trece, insa, parintii devin ingrijorati de progresele copiilor lor: "Oare se dezvolta normal? Oare va vorbi in curand corect? Ce ar trebui sa fac?", fiind doar cateva din intrebarile pe care si le pun acestia.

Probleme de vorbire sau probleme de auz?
La nastere, copiilor le este testat auzul, insa chiar daca acestia trec cu bine acest test, in timp, pot suferi de pierderi progresive ale auzului. Aceasta poate fi una din problemele cauzatoare ale dezvoltarii deficitare si intarziate a vorbirii.

Pentru a oferi copilului ajutorul de care are nevoie este in primul rand, necesar ca parintii sa cunoasca toate problemele ce pot cauza aceasta intarziere in dezvoltare. De asemenea, trebuie facuta disctinctie intre vocabular ca si vorbire si vorbire-limbaj, primul include termeni gramaticali si de corectitudine gramaticala, in timp ce i cazul copiilor mici, vorbirea este cea care ne intereseaza. Puterea muschilor limbii, buzelor, obrajilor si mandibulei este foarte importanta in pronuntarea corecta a cuvintelor si in dezvoltarea propice a vorbirii.

Problemele vorbirii
Simptomele care ii pun de obicei pe parinti pe ganduri sunt in general cele evidente cum ar fi:

* Copilul nu vobeste desi alti copii de varsta lui vorbesc deja
* Copilul nu articuleaza cuvintele desi alti copii de varsta lui fac acest lucru deja
* Copilul se balbaie - aceasta problema nu este una reala pentru majoritatea copiilor si se remediaza in timp
* Copilul acumuleaza la un moment dat un vocabular bogat, dar in timp il pierde in loc sa progreseze

Cauze frecvente ale dezvoltarii intarziate a vorbirii
Principala cauza a intarzierii vorbirii o reprezinta problemele muschilor faciali. Acestea s-ar traduce prin uzul deficitar si incorect al muschilor buzelor, limbii, fetei in general. Acesta poate fi cauzat de:

* anomalii
* obiceiuri proaste (suptul degetului, scrasnirea dintilor, roaderea unghiilor)
* amigdale marite sau alergii care restrictioneaza fosele nazale

De asemenea, o problema cunoscuta este cea a frenului lingual care poate fi ori prea scurt ori prea lung ceea ce face ca ridicarea limbii pentru articularea unor sunete sa fie ingreunata.

Pe langa aceste cauze se mai numara si cele legate de dezvoltarea fizica si psihica a copilului. Astfel ca mai pot fi enumerate si cauze precum:

* probleme de auz: pentru a le depista din timp trebuie facute teste periodice pentru auz
* balbaitul: s-a constat ca in cazul copiilor care se balbaie, exista deja in familie cineva care are aceeasi problema sugerand o legatura genetica. Pe de alta parte, foarte muti copii trec peste aceasta perioada
* fratii mai mari: atunci cand au un frate mai mare care vorbeste de obicei in numele lor, acestia nu mai considera necesar sa incerce sa isi imbunatateasca vorbirea. La fel se intampla si daca parintii sunt aceia care nu lasa copilul sa vorbeasca sau il incurajeaza sa vorbeasca gresit si nu il corecteaza repetand cuvintele corect astfel incat, copilul sa poata intelege pe deplin cum trebuie pronuntat corect.
* amigdale marite: imping limba inspre exterior si astfel ingreuneaza articularea corecta a unor sunete.
* alergiile: unele alergii ingreuneaza procesul vorbirii, iar periodicitatea si durata lor pot cauza intarzieri in dezvoltarea normala a vorbirii
* raniri/leziuni: acestea, in functie de natura lor si de organele afectate pot avea un rol major in intarzierea dezvoltarii normale a vorbirii

Pentru a preveni si depista din timp orice problema de sanatate a copilului care ar putea impiedica sau intarzia dezvoltarea normala a vorbirii, este bine sa nu neglijati controalele periodice de specialitate.
simina_ana
Etape in dezvoltarea vorbirii la copii mici
In dezvoltarea unui copil, se diferentiaza cateva etape importante dupa care se poate urmari in linii mari dezvoltarea normala a vorbirii.

7 luni - 1 an: in aceasta etapa copilul intoarce capul in directia zgomotelor fara nicioi problema, recunoaste cuvinte simple ce desemneaza obiecte des folosite ("biberon", "jucarie"); gangureste si incearca sa silabiseasca; pronunta unul sau doua cuvinte chiar daca neclar.

1 - 2 ani: in aceasta perioada copilul stie deja cateva parti ale corpului si le poate numi la cerere; urmeaza comenzi simple si raspunde la intrebari simple; arata pozele unei carti in functie de cuvintele ce le desemneaza; spune din ce in ce mai multe cuvinte progresul putand fi observat lunar; foloseste intrebari cu unul sau doua cuvinte.

2 - 3 ani: pana la 3 ani copiii pot distinge semnificatiile cuvintelor; pot primi comenzi duble ("ia cartea si pune-o pe masa"); stiu cate un cuvant pentru aproape orice lucru; compun propozitii de maxim 3 cuvinte pentru a pune intrebari si pentru a discuta despre ceva; denumeste frecvent obiectele.

Articol preluat din BabyZone
anku
QUOTE(simina_ana @ Oct 3 2010, 12:35 AM) *
De cand cu Iancu bolnavior si mofturos ma confrunt cu crizele lui, din ce in ce mai dese si mai puternice....

Acum stau si citesc pe net si in carti ce as putea face in asfel de situatii.....unele sfaturi care mi se par interesante o sa le pun aici pe topic....ca sa ne mai ajute sa ne "descurcam".....Eu una azi am crezut ca ii pun leucoplast la gura ....poate si fiind gripata mi s-a parut ca ceea ce face e exagerat....dar mai aveam putin si urlam la el sau ii sterpeleam o palma.....Dar m-am abtinut si l-am lasat pe tati sa se descurce...sa vada si el cu ce ma "delectez" eu zilnic.....rezultatul? Se enerva la fiecare 5 minute.....Iancu urla simai tare.....tati se enerva si mai rau.....si era un adevarat razboi.....pana la urma Iancu si-a dereglat somnul bine de tot, nu a vrut sa pape mai nimic si pe mine m-a luat durerea de cap cu vaicarelile lor.....au sfarsit prin a se perinda la mine la pat sa se parasca unul pe celalalt....Iancu in legea lui.....si tati nedumerit tare de faptul cum ma descurc eu cu piticul pana vine el....ca el de obicei il gaseste foarte plin de iata si nu e nervos.....normal dupa ce-si varsa nervii pe mine liwlol.gif...

In fine...deci ce mi se pare interesant....o sa postez aici....inc az ca vreti putina lectura
Sfaturi de crestere la 2 anisori:

* Folositi cartile cu ilustratii pentru a imbogati vocabularul copilului. Cititi-i copilului carti pentru a-l ajuta sa-si dezvolte limbajul.
* Alocati-va timp pentru a-i permite sa alerge in siguranta si sa exploreze imprejurimile.
* Tovarasii de joaca sunt importanti, deci permiteti-i copilului sa capete experienta jocului cu alti copii de varsta lui. Acest lucru este posibil la gradinita sau in grupul dumneavoastra de prieteni de familie care au copii. Nu va asteptati ca la aceasta varsta sa accepte sa cedeze jucariile altor copii.
* Limitati programul petrecut la televizor. Nu folositi televizorul ca bona sau ca inlocuitor al interactiunii dintre dumneavoastra si copil. Urmariti impreuna cu copilul programele lui preferate ori de cate ori este posibil. Inchideti televizorul in timpul mesei.
* Nu va faceti griji daca micutul devine curios in legatura cu partile corpului sau. Este un lucru normal varsta asta. Si este mai bine sa folositi denumirile corecte cand vorbiti despre organele genitale.
* Petreceti timp cu copilul invatandu-l cum sa se joace. Incurajati jocul imaginativ si impartirea jucariilor (dar sa nu va mirati daca micutul de 2 ani nu vrea sa dea si altor copii jucariile).
* Copilul de 2 ani adopta adesea un obiect care il ajuta sa se simta in siguranta (o patura, jucaria de plus preferata etc.), pe care il lua cu el in cea mai mare parte a timpului. Si acest lucru este normal, iar micutul va renunta la acel obiect atunci cand se va simti pregatit sa o faca.

aoleo...
zi grea ati avut....
cam asa mi-a tinut-o si mie azi Darius
dar la noi este cam la ordinea zilei....inchipuie-ti ca Darius cand vrea sa urle sau sa vaicareasca o face non-stop in lipsa suzetei ...inca de cand era mic mic ...in maternitate

exact asa facem noi cum scrie acolo
carti avem o gramada p care i le explica tati toata ziua
asta se vede ptr ac toata ziua imi aduce si mie carti si ma roaga sa-i cant sau sa-i citesc
i-am facut chiar si raft de carti ca sa invete sa le ordoneze....
in parc mergem chiar si tunci cand e ploaie si avem grija sa ne zbantuim bine de tot ...poate ,poate se mai duce din atata energie...si il duc la copii...vam zis ca caram multe jucarii dupa noi...si asta inseamna invitatie la joaca...
acum vad ca chiar a inceput sa se joace frumos...azi s-a jucat 4 ore cu copii ...iar eu mi-am facut teme in parc. p poale...cam frig....dar merge...bineinteles ca ma uitam la el din 30 in 30 sec
avantajul cand se joaca cu copii este ca nu fuge de capul lui ci ramane langa ei....cu conditia sa fie prins in joc
mai venea...ma pupa si bea o gura de apa...si pleca iar la copii
ahhhhhhhh...si da bucuros acum jucarii si el....
cu tv-ul definitiv nu-l folosim decat ptr distractia lui dimineata....are cam 30-40 min la dispozitie in care se uita la desenele alea ce le-am postat eu aici p topic...imi fac si eu cafeaua...sorb si ma aranjez de obicei ptr serviciu...
pana am bagat la cap ca nu e voie ca sa las copilul la tv...a tb sa-mi explice multi ce si cum...printre altele am inteles ca intra in joc si atentia anterioara a copiilor...intr-ucat imaginile se schimba mult prea repede si creierul lor nu ajunge sa procesese informatia sau macare sa-si fixeze o reprezentare...ci devine doar o aglomeratie de nimic,un haos care il fac p copil si mai nervos ia gitat...iar apoi la scoala nu mai pot sta atenti nici macar alea 30 min socotite normale intr-o ora de activitate
si seara urmareste stirile cu tati...noroc ca la noi nu prea merge tv-ul de fel... liwlol.gif
de jucat se joaca cu tati cu masinile si cu surubelnitele....
iar al dormit are o papusa....ZUZI liwlol.gif SI masinile lui cu care ar vrea sa doarma dar nu-l lasam ca se raneste in pat...

facem toate astea...si tot nu tace... liwlol.gif
am ajuns la concluzia ca dc are chef sa planga sau se vaite...e omenesc...si eu ma vait liwlol.gif
sau dc are dureri....ohhhhhhhhh saracutii de ei.... sad.gif
il cred p Bebe ac s-a intrebat tu cum te descurci zi de zi cu el???
bine ca si-a pus intrebarea...al Mis nu-si pune intrebarea cu toate ac uneori masian spala,oala p foc fierbe si printre picaturi fac curat impreuna cu Darius...stergem podele,peretii,geamuri,scaune,usi...murdarite TOT DE EL LA masa..poate de aia le muradareste.... liwlol.gif
P.s::::azi dim freca de mama focului cu o perie de WC luata din raft in Real... liwlol.gif

VEZI POATE MAI GASESTI CEVA:::poate ai tu timp sa cauti...
poate mai tac si ei putin...
poate Iancu are dureri....poate burtica sau cine stie ce!!!
merci de tel si nr hemeopatei....o sa vb cu tata ...sa mearga si el sa vada....
dar oare numnai granule de astea asa complicate se dau???
ca tata ...cred ac vreo 60-70 granule de alea la 3 ore cu apa ...si Gata liwlol.gif
chiar ai de lucru cu atatea granulite....
rabdare va doresc...
deci tu gripa ai???
aoleooooooo...aia e rea de tot....
io cica nu am gripa...dar imi merge rau inca....
acum vad ca ma doare si pieptul cu clavicula...
dar poate e si de la sperietura de aseara...

poopici....mai asteptam inf... tzuc.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Oct 3 2010, 12:56 AM) *
Etape in dezvoltarea vorbirii la copii mici
In dezvoltarea unui copil, se diferentiaza cateva etape importante dupa care se poate urmari in linii mari dezvoltarea normala a vorbirii.

7 luni - 1 an: in aceasta etapa copilul intoarce capul in directia zgomotelor fara nicioi problema, recunoaste cuvinte simple ce desemneaza obiecte des folosite ("biberon", "jucarie"); gangureste si incearca sa silabiseasca; pronunta unul sau doua cuvinte chiar daca neclar.

1 - 2 ani: in aceasta perioada copilul stie deja cateva parti ale corpului si le poate numi la cerere; urmeaza comenzi simple si raspunde la intrebari simple; arata pozele unei carti in functie de cuvintele ce le desemneaza; spune din ce in ce mai multe cuvinte progresul putand fi observat lunar; foloseste intrebari cu unul sau doua cuvinte.

2 - 3 ani: pana la 3 ani copiii pot distinge semnificatiile cuvintelor; pot primi comenzi duble ("ia cartea si pune-o pe masa"); stiu cate un cuvant pentru aproape orice lucru; compun propozitii de maxim 3 cuvinte pentru a pune intrebari si pentru a discuta despre ceva; denumeste frecvent obiectele.

Articol preluat din BabyZone

suntem in limita normalului...eu care mi-am facut atatea griji ptr lb.... rolleyes.gif
l-am intrebat dc intelege si romaneste...si a zis ca da... liwlol.gif
anku
dar tu ce ai patit de nu dormi???
ai insomnii???
eu maram invat.... doh.gif
anku
Rose68
SUFLEU DE VARZA DE BRUXELLES
400- 500 g varzutza de Bruxelles - 2 oua
- 200 g de cascaval ras
- 100-200 g smantana
- o lingura de unt
- 2 linguri de faina
- 100-140 ml de lapte
- pesmet
- condimente: vegeta, piper, sare, oregano sau ce vreti voi

Se curata varzutzele de codita si primul invelis
Se fierb varzutzele in apa ( cu vegeta sau sare) si se aseaza intr-un vas rezistent la cuptor - poza 1
Se sparg ouale si se bat impreuna cu jumatate din cascavalul ras si se pun peste varza - poza 2 si poza 3
Intr-un vas se topeste untul si se adauga cele 2 linguri de faina. Se ia de pe foc si se stinge cu lapte si smantana. Se condimenteaza cu oregano, piper si vegeta (sau sare)(sos Bechamel pentru cunoscatori)
Se toarne sosul peste varza, se presara restul de cascaval si pesmetul - poza 4
Se lasa la cuptor 20 de min si veti obtine cam ce vedeti in poza 5!
poza 1

poza 2





Din nefericire am rams fara vasul de Jena dar e cel mai indicat pentru sufleuri
Plus ca sufleul ar fi trebuit asezat intr-o tava mai micuta.

Sfaturile casei:
nu fierbeti prea mult varzutzele si nu utilizati apa de la fiert (se reduce din urmari)( ea isi continua prepararea la cuptor)
simina_ana
QUOTE(anku @ Oct 3 2010, 02:34 AM) *
dar tu ce ai patit de nu dormi???
ai insomnii???
eu maram invat.... doh.gif



QUOTE(anku @ Oct 3 2010, 10:48 AM) *



Neata ...mai spre seara si de la noi.....liwlol.gif

AM fost si noi la biserica azi si l-am impartasit pe pitic ca nu mia fusesem de ceva vreme...Apoi am fost la o cafea la cafeneaua unor amici si am venit acasa si de 2 ore incercam sa-l punem la nani pe Iancu si nu vrea chip liwlol.gif....E dat complet peste cap cu somnul dar isi revine el.....

Pai Anku....cum sa nu am insomnii cand in 72 de ore am dormit vreo 60 liwlol.gif...m-am odihnit nu? Aseara am stat de-am citit cateva articole si apoi am zis sa merg la nani....dar m-a prins un film si uite asa m-am culcat la 4 dimineata. Dar la 10 cand m-am trezit sma simteam fresh...si acum la fel....Dar diseara la 10 vreau sa fiu si eu in pat ca vad ca dau alt randament daca ma culc mai devreme si ma trezesc la 6...O sa incerc sa-mi fac programul asta....

Acum am pus si eu sa fac niste cartofi frantuzesti...si intre timp ma joc si cu vinetele pentru Iman Baldi de la Rose....sper sa iasa bune.....iar m-a apucat azi gatitul liwlol.gif...

SPer sa rezolve tatal tau la homeoptata.....macar sa incerce....Schma ce ne-a dat-o noua pare complicata ca trebuie respectate niste ore....poate pentru tatal e va fi mai simplu sau mai complicat....ti-am spus e in functie de multe lucruri....O sa-i puna o groaza de intrebari si pe baza lor va stabili tratamentul. Important e sa se faca bine.

Iancu deja tuseste tot mai rar. Inca are secretii in nasuc dar nu mai sunt asa o problema. Adica vad niste imbunatatiri de cand am luat tratamentul asta fata de 2 saptamani de antibiotic si el tot c tuse si muci si febra....Mai trebuie sa scapam si de bubitele de la putulica....Cred ca sunt spre trecute....desi arata ca o arsura locul.....Insist cu crema de galbenele si cu bepanthen....le alternez si vad ca e mai bine....Altele vad ca nu au mai aparut....si sper nici sa nu mai apara....

Fug s afac papa pana se trezsc baietii....a venit tati si mi-a spus ca Iancu a adormit in sfarsit....
Pupici....


simina_ana
Mi-a iesit un papa bun de s-a lins tati pe degete....tati nu prea e cu legumele dar a papat Iman Bayildi yami.gif
Am schimbat putin reteta de la Rose si am pus si morcovi la calit, iar in loc de rosii am folosit suc de rosii facut in casa ...ca nu am avut rosii biggrin.gif...dar a iesit delicios.....Iar cartofii.....nu mai spun.....a mai ramas mai putin de jumatate din ei....
Din pacate Iancu nu vrea sa pape mai nimic.....maine ma uit in gurita lui sa vad daca nu cumva ne iese o masea ceva.......

Fug si eu la nani....ca vad ca nu e nimeni pe aici...

O saptamana frumoasa va doresc!!!

simina_ana
Bineinteles ca iar am insomnii...

"m-am prins" de unde sunt bubitele lui Iancu...de la Augmentin. AM citit in seara asta prospectul din nou si am dat de informatiile de mai jos

- candidoză (infecție fungică). La sugari poate să semene cu un eritem de scutec. La copii mai mari se poate manifesta prin mâncărime și arsuri în jurul ariei genitale, cu prezența unei secreții albe. De asemenea, la sugari și copii poate să apară candidoză la nivel bucal. Aceasta apare sub formă de zone albe, dureroase în cavitatea bucală și pe limbă
Maine il controlez si in gurita sa nu am vreo surpriza de genul asta....ca si asa ca nu prea mananca....macar de-ar fi maselele si nu prostii de astea....

SI daca tot am citit prospectul am gasit si de ce i s-au inaglbenit dintisorii lui Iancu....tot de la AUgmentin

Foarte rar, dinții copiilor își pot modifica culoarea în timp ce utilizează Augmentin ES. Aceasta este mai puțin probabil să se întâmple dacă își spală bine dinții. Aceste pete dispar de obicei imediat după întreruperea tratamentului dacă dinții sunt periați regulat. Dacă modificarea de culoare nu dispare, întrebați medicul dumneavoastră sau dentistul.

Noua inca nu ne-au disparut petele......am zis ca mai astept cateva zile sa vad daca se intampla asta. AM hotarat de maine sa-l spal de 4 ori pe zi, in loc de 2, ca sa vad daca se intampla ceva.....Daca nu...mergem iar la medic....asa m-am saturat.....ca sa nu mai spun si de cati bani am cheltuit in ultimele luni la medic si pe tratamente......mai bine ii luam jucarii sau hainute de banii aia doh.gif

Asa ca mare grija la antibiotice.....
PLec la nani....de data asta chiar plec biggrin.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Oct 4 2010, 12:22 AM) *
Bineinteles ca iar am insomnii...

"m-am prins" de unde sunt bubitele lui Iancu...de la Augmentin. AM citit in seara asta prospectul din nou si am dat de informatiile de mai jos

- candidoză (infecție fungică). La sugari poate să semene cu un eritem de scutec. La copii mai mari se poate manifesta prin mâncărime și arsuri în jurul ariei genitale, cu prezența unei secreții albe. De asemenea, la sugari și copii poate să apară candidoză la nivel bucal. Aceasta apare sub formă de zone albe, dureroase în cavitatea bucală și pe limbă
Maine il controlez si in gurita sa nu am vreo surpriza de genul asta....ca si asa ca nu prea mananca....macar de-ar fi maselele si nu prostii de astea....

SI daca tot am citit prospectul am gasit si de ce i s-au inaglbenit dintisorii lui Iancu....tot de la AUgmentin

Foarte rar, dinții copiilor își pot modifica culoarea în timp ce utilizează Augmentin ES. Aceasta este mai puțin probabil să se întâmple dacă își spală bine dinții. Aceste pete dispar de obicei imediat după întreruperea tratamentului dacă dinții sunt periați regulat. Dacă modificarea de culoare nu dispare, întrebați medicul dumneavoastră sau dentistul.

Noua inca nu ne-au disparut petele......am zis ca mai astept cateva zile sa vad daca se intampla asta. AM hotarat de maine sa-l spal de 4 ori pe zi, in loc de 2, ca sa vad daca se intampla ceva.....Daca nu...mergem iar la medic....asa m-am saturat.....ca sa nu mai spun si de cati bani am cheltuit in ultimele luni la medic si pe tratamente......mai bine ii luam jucarii sau hainute de banii aia doh.gif

Asa ca mare grija la antibiotice.....
PLec la nani....de data asta chiar plec biggrin.gif

ce chestie....
deci e adev ce am citit eu ca Augmentinul are un regim mai special al copii ffind foarte puternice....
de dinti ingalbeniti nu am citit...
petro poate si la voi e acelasi lucru!!!

lui Darius i curge nasul....
era si cazul sa ia de la mine....
am stat eu acasa astea 2 zile si uite...
mai rau este ca ieri a dat cattre trecut...si azi mi se pare ac am luat iar ceva....
ca ma zgandare nasul ca la inceputul unei raceli
ar fi a 3-a in serie....ce dumnezeu????
nu am patit de cand sunt asa ceva.... wife.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Oct 3 2010, 11:10 AM) *
SUFLEU DE VARZA DE BRUXELLES
400- 500 g varzutza de Bruxelles - 2 oua
- 200 g de cascaval ras
- 100-200 g smantana
- o lingura de unt
- 2 linguri de faina
- 100-140 ml de lapte
- pesmet
- condimente: vegeta, piper, sare, oregano sau ce vreti voi

Se curata varzutzele de codita si primul invelis
Se fierb varzutzele in apa ( cu vegeta sau sare) si se aseaza intr-un vas rezistent la cuptor - poza 1
Se sparg ouale si se bat impreuna cu jumatate din cascavalul ras si se pun peste varza - poza 2 si poza 3
Intr-un vas se topeste untul si se adauga cele 2 linguri de faina. Se ia de pe foc si se stinge cu lapte si smantana. Se condimenteaza cu oregano, piper si vegeta (sau sare)(sos Bechamel pentru cunoscatori)
Se toarne sosul peste varza, se presara restul de cascaval si pesmetul - poza 4
Se lasa la cuptor 20 de min si veti obtine cam ce vedeti in poza 5!
poza 1

poza 2





Din nefericire am rams fara vasul de Jena dar e cel mai indicat pentru sufleuri
Plus ca sufleul ar fi trebuit asezat intr-o tava mai micuta.

Sfaturile casei:
nu fierbeti prea mult varzutzele si nu utilizati apa de la fiert (se reduce din urmari)( ea isi continua prepararea la cuptor)

multumim de reteta...cu siguranta o voi incerca....
arata absolt minunat...
poopam cu drag Rose...esti minunata!!! tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Oct 4 2010, 08:44 AM) *
ce chestie....
deci e adev ce am citit eu ca Augmentinul are un regim mai special al copii ffind foarte puternice....
de dinti ingalbeniti nu am citit...
petro poate si la voi e acelasi lucru!!!

lui Darius i curge nasul....
era si cazul sa ia de la mine....
am stat eu acasa astea 2 zile si uite...
mai rau este ca ieri a dat cattre trecut...si azi mi se pare ac am luat iar ceva....
ca ma zgandare nasul ca la inceputul unei raceli
ar fi a 3-a in serie....ce dumnezeu????
nu am patit de cand sunt asa ceva.... wife.gif



cine stie ce virusi ai luat de la gradi si acum se activeaza pe rand.....sau cum va dati unii la altii raceala in casa......Eram in liceu cand am racit rau de tot si apoi am dat la ai mei.....si ne-a tinut 2 luni asa......o plimbam de la unu la altul...Cand ziceam ca ne simtim mai bine doua zi eram mai rau ca la inceputul racelii.....asa ca Grija mare!!!!

Eu sper ca Darius sa fie puternic si sa nu se prinda de el ......sa scape doar cu muci.....
Nu poti sa stai si tu acasa cateva zile pana -ti revii definitiv ca sa nu intretii boala? Ca e cam aiurea .... in plus aici daca copilul e bolnav nu-l duci la gradi....acolo nu e tot asa? Ca daca se imbolnaveste unul....da la toti.....incusiv la personal....Pai ce faceti asa Petrecere cu virusi?????

Eu iar m-am culcat la 4 ca nu am avut somn....Da am zis sa ma trezesc devreme ca sa fac putina ordine sa pun niste rufe la spalat, sa ma spal pe cap si sa ma usuc repede si sa ies putin cu piticul ca vad ca e soare....desi cred ca cu dinti....Dar macar asa la o mica plimbarica.....ca nici eu nu am mai iesit zilele astea si mi-e dor. Iancu inca doarme...asa ca ma duc sa profit sa fac ceva....

O zi minunatata va doresc!!!
anku
noi ieri am fost plecati la Regensburg...la sora-mea
doamne ca mi- afost hrana sufleteasca sa-mi vad surioara crybaby.gif
pana la urma am lamurit totul....
ar mai fi cate ceva...dar cu timpul....
apoi de la cumnatul....ptr ac si eu am fost draguta si am facut cadou o bicicleta cumnatei de 600 euro p care am primit-o eu nou -nouta cu bon de casa si garantie
a primit Darius o super tricicleta...mortala
asa nu am vazut de noi si nicaieri...beton...
are o geanta in spate sa tot cari....si ajunge la pedale...am si sa-l imping
rotile sunt cu cauciuc adevarat....super....
deci esre intr-adevar ceva de care am ramas uimita si placut surprinsa...
ptr ca la noi...rar se fac astfel de cadouri....si la copii...se merge cu o ciocolata si atat
sau la ziua de nastere...Darius a primit o suma de bani mica si un tort de la nasi ca si la botez de altfel....
ca asa este aici....desi oamenii au,nu fac cadouri scumpe
este si rusine sa faci un bon de consum cum ar fi la o zi de nastere mai mare de 40 euro ptr 2 persoane
asa tb sa facem si noi cand suntem invitati...ca nu se cade mai mult...
ca zice ac te-a invitat de placere si tu tb doar o mica atentie sa dai...
dar acum am fost uimita....
avea Darius una de plastic primita din Italia dar nu-i placea...
ma plimb eu acum cu o bita primita cde la o prietena din kOsovo....nu pre e performanta
dar am fost bucuroasa sa dau ce am mai bun ptr ca a ajutat p sora-mea


mna...si ui asa
chiar voiam sa iau alta bicicleta si barbate-meu stramba din nas ca sa iau nu tricicleta
ci de aia de tb sa-si tina echilibru si fara pedale

simina_ana
QUOTE(anku @ Oct 4 2010, 09:16 AM) *
noi ieri am fost plecati la Regensburg...la sora-mea
doamne ca mi- afost hrana sufleteasca sa-mi vad surioara crybaby.gif
pana la urma am lamurit totul....
ar mai fi cate ceva...dar cu timpul....
apoi de la cumnatul....ptr ac si eu am fost draguta si am facut cadou o bicicleta cumnatei de 600 euro p care am primit-o eu nou -nouta cu bon de casa si garantie
a primit Darius o super tricicleta...mortala
asa nu am vazut de noi si nicaieri...beton...
are o geanta in spate sa tot cari....si ajunge la pedale...am si sa-l imping
rotile sunt cu cauciuc adevarat....super....
deci esre intr-adevar ceva de care am ramas uimita si placut surprinsa...
ptr ca la noi...rar se fac astfel de cadouri....si la copii...se merge cu o ciocolata si atat
sau la ziua de nastere...Darius a primit o suma de bani mica si un tort de la nasi ca si la botez de altfel....
ca asa este aici....desi oamenii au,nu fac cadouri scumpe
este si rusine sa faci un bon de consum cum ar fi la o zi de nastere mai mare de 40 euro ptr 2 persoane
asa tb sa facem si noi cand suntem invitati...ca nu se cade mai mult...
ca zice ac te-a invitat de placere si tu tb doar o mica atentie sa dai...
dar acum am fost uimita....
avea Darius una de plastic primita din Italia dar nu-i placea...
ma plimb eu acum cu o bita primita cde la o prietena din kOsovo....nu pre e performanta
dar am fost bucuroasa sa dau ce am mai bun ptr ca a ajutat p sora-mea
mna...si ui asa
chiar voiam sa iau alta bicicleta si barbate-meu stramba din nas ca sa iau nu tricicleta
ci de aia de tb sa-si tina echilibru si fara pedale



Pai e prea mic Darius pentru o bicla normala.....chiar daca are roti care sa-l sustina......e numai buna tricicleta pt acum....Sa-i faci poze sa-l vedem cat de mandru e...Bravo pt cumnatul tau.....poate se imbunatatesc lucrurile si cu el....
fug ca s-a trezit piticul
anku
QUOTE(simina_ana @ Oct 4 2010, 07:59 AM) *
cine stie ce virusi ai luat de la gradi si acum se activeaza pe rand.....sau cum va dati unii la altii raceala in casa......Eram in liceu cand am racit rau de tot si apoi am dat la ai mei.....si ne-a tinut 2 luni asa......o plimbam de la unu la altul...Cand ziceam ca ne simtim mai bine doua zi eram mai rau ca la inceputul racelii.....asa ca Grija mare!!!!

Eu sper ca Darius sa fie puternic si sa nu se prinda de el ......sa scape doar cu muci.....
Nu poti sa stai si tu acasa cateva zile pana -ti revii definitiv ca sa nu intretii boala? Ca e cam aiurea .... in plus aici daca copilul e bolnav nu-l duci la gradi....acolo nu e tot asa? Ca daca se imbolnaveste unul....da la toti.....incusiv la personal....Pai ce faceti asa Petrecere cu virusi?????

Eu iar m-am culcat la 4 ca nu am avut somn....Da am zis sa ma trezesc devreme ca sa fac putina ordine sa pun niste rufe la spalat, sa ma spal pe cap si sa ma usuc repede si sa ies putin cu piticul ca vad ca e soare....desi cred ca cu dinti....Dar macar asa la o mica plimbarica.....ca nici eu nu am mai iesit zilele astea si mi-e dor. Iancu inca doarme...asa ca ma duc sa profit sa fac ceva....

O zi minunatata va doresc!!!

2 luni....???pai sper sa nu mai chinui....ca am deja 3 sapt numai cu dureri....
asa rau cred ca nici cu tensiune 5 nu m-am simtit....
cezaraiana a fost floare la ureche....
am numai secretie nazala si dureri....
de aia ma duce cu gandul catre gripa...
asa ceva nu am ptit cred ca niciodata...
adev cred ac organismul meu ewste si slabit de atat stress....ca asta slabeste cel mai mult organismul...
si sit nervos....chesti ca am insomnii si nu dorm...dar organismul e obosit.l..

la noi nu e asa....
adica dc are ceva bacteriologic...ramane acasa copilul....
dc este numai virus are voie sa vina la gradi....
ptr ca aici ei cosnsidera visusii absolut normali si necesari in dezvoltarea copiilor....
dar numai virusi nu si bacterii...aiurea nu????
asa am zis si eu la inceput.... liwlol.gif
toti in linie la cresa au muci...in linie....de o luna!!!cu intrerzupewri de cate o sapt si apoi o iau de la capat!!!si la grupa mica
aia de la grupele mai mari vad ca deja nu mai au probl....
ei zic ac dc copii nu fac toamna cunostinta cu astfel de probl atunci iarna va fi si mai grea
si cam cred ca asa este....toamna toti is bonavi...iarna e liniste...cel putin la pediatru nostru care cred ca are jumate din copii din oras liwlol.gif
mai incepe dupa aceea un val in primavara dar nu asa sever ca toamna
cine nu vrea...nu tb sa duca la cresa....dar se face instructaj inainte si se explica
dc inteleg negrii si chinezii sigur inteleg si altii...
ti-am zis...numai eu am probl asa severe acolo
celelelalte colege nu...zici ac nici nu traiesc in mijlocul virusilor.... liwlol.gif
ptr ca org cunoaste asa ceva si nu se mai prinde....
exact acelasi sist de intarire a imunitatii este si aici...
numai ca mie imi ca da de furca ca sist meu imuniatr cred ac e la pamant....

Mishu...chiar a zis ca e bine ca are Darius muci....
dc nu e febra e ok...
dar mie mi se scoala parul p mine...ca nu vrea sa ma lase sa-i scot sau picaturi...
si tb facut....asa ca-l tin cu forta
ca am mai citit cum ai zis tu ca mucisorii tb scosi ca de nu fac complicatii la ureche.... doh.gif
si sqa nu ajungem la asa ceva....
si eu sper sa ramanem numai la mucisori....si in 5 zile sa-i treaca...

am zis sa nu ma scutesc ca sa fiu plecata de acasa.... liwlol.gif


bv voua ca ati ajuns la biserica yes.gif
sta Iancu cuminte???
chiar ieri m-am uitat la poze cu voi....sasoaica!!!
poop obrajorii lui Iancu!!!! tzuc.gif
asa mi-as dori si eu....
cand te mai duci aprinde o lumanare si ptr noi....eu nu am unde!!!
dar am zis ca poate de sarbatori il duc si eu p Darius ...chit ca face scandal...acolo la ei la evanghelici
ca tare boine imi face cand ma duc la biserica....
sa ma ierte dumnezeu....dar eu nu-mi pot schimba nicicum religia....
claudiaena
Buna fetelor!

Noi duminica am fost invitati de cumetrii nostri, carora le-am botezat fetita acum aproape 8 ani de zile si am trecut o fuga si pe la zoo, unde saracele animale, se foiau in cerc si Maria ma intreba de ce fac asa....Oricum dezolant dar piticul incantat....
La tara, a fost reletiv bine, ca piticul era marait, a facut greva foamei, in schimb pe Maria cu greu am urnit-o de acolo... Si eu, racita, aveam frisoane si eram infofolita, de parca era gerul bobotezei... Oricum, momentan vad ca Mihai e bine si nu i-am dat si lui, Maria, imi spune ca ii curge nasul....

Pupici si cat mai putine raceli, "pe capul" mamicilor de decembrie si puiutilor lor.... trandafir.gif
semnul facut intr-o poarta metalica




anku
QUOTE(simina_ana @ Oct 4 2010, 08:24 AM) *
Pai e prea mic Darius pentru o bicla normala.....chiar daca are roti care sa-l sustina......e numai buna tricicleta pt acum....Sa-i faci poze sa-l vedem cat de mandru e...Bravo pt cumnatul tau.....poate se imbunatatesc lucrurile si cu el....
fug ca s-a trezit piticul

o tricicleta avea de la bunica din Italia...dar plastic chinezesc....inconfortabil....
iar Mishu s-a gandit ca la anu in primvara sa-i cumpere asa ceva...
http://www.finebuy.de/images/produkte/i27/2747-10177.jpg
atunci va fi 2 ani si 4-5 luni deja....se recomanda numai incepand cu 2 ani jumate
bicicleta nu are pedale si este p doua roti...iar copii sad p ea si imping cu picioarele...
astfel avand controlul in picioare dar si invatand mult mai repede sa-si tina echilibrul p bicicleta
deja la varsta de 3 ani jumate aici copii merg cu bicletute normale...p 2 roti...
asa vin la gradi.... liwlol.gif
http://sportthieme.scene7.com/is/image/spo...#036;P450$
asta e varianta mica pana la 3 ani....
http://www.bike-fitline.com/images/laufrad-kind.jpg

si ac tot suntem la capitolul asta...
ui asta am vrut sa cumparam
dar ne-am tot foit ca e aproape 800 euro...iar acum e prea tarziu sa mai cumparam....
http://www.fahrradbibliothek.de/img/fotos/...eranhaenger.jpg

cat despre cumnat...se compenseaza...
am dat si eu o bita de 600 euro cu chitanta cadou...
oricum io dau bita innpoi cand nu o mai folosesc...
el tb sa inteleaga ca nu poate face planuri p timpul si p banii mei.... liwlol.gif
ca mi-a stricatz aproape tot concediul....
dar la anu....fac sa am si mai mult concediu....si plec si eu sa ma plimb
ca de la anu e Darius mai maricel si merge....


voi ce faceti??? hug.gif
anku
QUOTE(claudiaena @ Oct 4 2010, 02:31 PM) *
Buna fetelor!

Noi duminica am fost invitati de cumetrii nostri, carora le-am botezat fetita acum aproape 8 ani de zile si am trecut o fuga si pe la zoo, unde saracele animale, se foiau in cerc si Maria ma intreba de ce fac asa....Oricum dezolant dar piticul incantat....
La tara, a fost reletiv bine, ca piticul era marait, a facut greva foamei, in schimb pe Maria cu greu am urnit-o de acolo... Si eu, racita, aveam frisoane si eram infofolita, de parca era gerul bobotezei... Oricum, momentan vad ca Mihai e bine si nu i-am dat si lui, Maria, imi spune ca ii curge nasul....

Pupici si cat mai putine raceli, "pe capul" mamicilor de decembrie si puiutilor lor.... trandafir.gif
semnul facut intr-o poarta metalica





vesnic ne surprinzi cu poze frumoase....
si pline de viata...plimbaretilor
ehhhhhh...e bine si asa...uite ce in forma e Mihai chiar si cu greva foamei!!! tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Oct 4 2010, 04:15 PM) *
o tricicleta avea de la bunica din Italia...dar plastic chinezesc....inconfortabil....
iar Mishu s-a gandit ca la anu in primvara sa-i cumpere asa ceva...
http://www.finebuy.de/images/produkte/i27/2747-10177.jpg
atunci va fi 2 ani si 4-5 luni deja....se recomanda numai incepand cu 2 ani jumate
bicicleta nu are pedale si este p doua roti...iar copii sad p ea si imping cu picioarele...
astfel avand controlul in picioare dar si invatand mult mai repede sa-si tina echilibrul p bicicleta
deja la varsta de 3 ani jumate aici copii merg cu bicletute normale...p 2 roti...
asa vin la gradi.... liwlol.gif
http://sportthieme.scene7.com/is/image/spo...#036;P450$
asta e varianta mica pana la 3 ani....
http://www.bike-fitline.com/images/laufrad-kind.jpg

si ac tot suntem la capitolul asta...
ui asta am vrut sa cumparam
dar ne-am tot foit ca e aproape 800 euro...iar acum e prea tarziu sa mai cumparam....
http://www.fahrradbibliothek.de/img/fotos/...eranhaenger.jpg

cat despre cumnat...se compenseaza...
am dat si eu o bita de 600 euro cu chitanta cadou...
oricum io dau bita innpoi cand nu o mai folosesc...
el tb sa inteleaga ca nu poate face planuri p timpul si p banii mei.... liwlol.gif
ca mi-a stricatz aproape tot concediul....
dar la anu....fac sa am si mai mult concediu....si plec si eu sa ma plimb
ca de la anu e Darius mai maricel si merge....
voi ce faceti??? hug.gif




Acum am ajuns si eu la pc....cand il aduce tati acasa profit si eu.....ca al meu e inca la reparat...adica e reparat, dar nu am avut cand sa ma duc dupa el ...cu Iancu bolnav si marait nu-mi arde de nimic....dar sper saptamana asta sa ajung.....ca e departe taaaaare .....e vecin cu mine aici liwlol.gif....

Azi eu am avut o stare asa de agitatie....am vrut sa fac multe dar pana la urma nu am reusit sa fac nimic....in afara de pus 3 masini la spalat si spalat vase intr-una....Nu stiu ce am facut ca m-am cacait si nu am facut nimic si a trecut ziua....Dar trebuie sa termin toate pana vineri cand vine tata....ca de saptamana viitoare intru in focuri si nu o sa mai am timp de nimic. Chiar daca o sa vina socru-miu sa stea cu piticul va trebui sa-i las toate aranjate ca sa ii fie usor... Sper doar sa fie totul bine pana la urma....

Imi plac bicicletele ce le-ai aratat.....Una de aia mica am vazut si eu la nepotelul unei amice , a carei sora e maritata in Germania. Iar asta vara am avazut si una de aia cu atasamentul in spate .....plimbau copii....ce fain se simteau aia micii in ea.....Dar crezi ca ar sta Darius in ea???

Revin....ma duc sa strang jucariile si sa fac ordine in baie....
geocoto
Hello mamici,

am citit si am si vazut poze faine, mai putin cea cu vanataia lui Mihai unde i-am cam plans de mila mititelu ce a dat cu capu' unsure.gif .Claudia tu ii dai cu crema ceva cand se loveste?Noi ii dam cu unt si cu o crema homeopata dupa care nu se mai vede nimic.Ieri urmarea un avion prin sufragerie si a intrat cu capul direct in masa.Azi nu s-a vazut nici o urma.
Mami Rose ma lasi cu gura cascata ce de retete faci... eating.gif Sper ca Andreuta la degusta pe toate.
Wow deja voi va ganditi la biciclete pt baietei mari.Dar Darius este si mai inalt ce-i drept.Anku nu gasesti si tu un suport din ala de dupa bicla mai ieftin, la vreo brocanta ceva?Eu am vazut de 2 ori pana acum una super cu 20 de euro si una mai naspa cu 10 euro.800 de euro mi se pare cam piperat.

Lucas este din ce in ce mai rasfatat.Si cand il apuca cate o criza o trimit pe mama in alta camera ca sa pot sa il las sa planga si apoi sa ii explic ca nu este bine ce a facut sau nu-i frumos sa se poarte asa .Of of cu varsta asta a lor...

Pentru mamicile care sunt racite:
o lamaie taiata cubulete mici cu tot cu coaja se pune intr-un borcan si peste se pun 2 linguri de miere de la tarani.Se lasa peste noapte si apoi se pune in ceai sau se mananca cu lingurita.Este ff bun la raceli, dureri de gat sau preventiv.

O noapte linistita va doresc si fara insomnii mamici,
oFloare1.gif
simina_ana
QUOTE(claudiaena @ Oct 4 2010, 03:31 PM) *
Buna fetelor!

Noi duminica am fost invitati de cumetrii nostri, carora le-am botezat fetita acum aproape 8 ani de zile si am trecut o fuga si pe la zoo, unde saracele animale, se foiau in cerc si Maria ma intreba de ce fac asa....Oricum dezolant dar piticul incantat....
La tara, a fost reletiv bine, ca piticul era marait, a facut greva foamei, in schimb pe Maria cu greu am urnit-o de acolo... Si eu, racita, aveam frisoane si eram infofolita, de parca era gerul bobotezei... Oricum, momentan vad ca Mihai e bine si nu i-am dat si lui, Maria, imi spune ca ii curge nasul....

Pupici si cat mai putine raceli, "pe capul" mamicilor de decembrie si puiutilor lor.... trandafir.gif
semnul facut intr-o poarta metalica







Voi sunteti de coma......am zis eu bine ca Mihai are lipici la semne .....Dragul de el.....sper sa ii treaca repede....si sa stii ca ce-a scris Geo functioneaza si la noi foarte bine.....adica untul....ca nu avem si crema homeopata ...am intrebat in farmacii si nu exista la noi unguente pentru lovituri.....dar o sa intreb si la astea homeopate, ca acolo nu am intrebat.....Dra cand se loveste il dau cu unt si nu se invineteste....In prima faza ii pun gheata si apoi putin unt....
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Oct 4 2010, 09:26 PM) *
Acum am ajuns si eu la pc....cand il aduce tati acasa profit si eu.....ca al meu e inca la reparat...adica e reparat, dar nu am avut cand sa ma duc dupa el ...cu Iancu bolnav si marait nu-mi arde de nimic....dar sper saptamana asta sa ajung.....ca e departe taaaaare .....e vecin cu mine aici liwlol.gif....

Azi eu am avut o stare asa de agitatie....am vrut sa fac multe dar pana la urma nu am reusit sa fac nimic....in afara de pus 3 masini la spalat si spalat vase intr-una....Nu stiu ce am facut ca m-am cacait si nu am facut nimic si a trecut ziua....Dar trebuie sa termin toate pana vineri cand vine tata....ca de saptamana viitoare intru in focuri si nu o sa mai am timp de nimic. Chiar daca o sa vina socru-miu sa stea cu piticul va trebui sa-i las toate aranjate ca sa ii fie usor... Sper doar sa fie totul bine pana la urma....

Imi plac bicicletele ce le-ai aratat.....Una de aia mica am vazut si eu la nepotelul unei amice , a carei sora e maritata in Germania. Iar asta vara am avazut si una de aia cu atasamentul in spate .....plimbau copii....ce fain se simteau aia micii in ea.....Dar crezi ca ar sta Darius in ea???

Revin....ma duc sa strang jucariile si sa fac ordine in baie....


Of tot raciti?Ma ia groaza cand ma gandesc ca vine iarna..
Au fost finii ieri pe la noi si erau toti fornaiti.Cea mica aduce numai virusei acasa de la scoala.Si parca facuse o pasiune sa-i dea pupici lui Lucas.
Am incercat sa sun la voi dar poate nu ati fost pe acasa..

Multi pupicei si insanatosire grabnica.Ce v-a dat homeopata pt logorie verbala?
geocoto

Uitati si poze de ieri



simina_ana
Neata!

ce faceti? EU iar m-am culcat la 4 ca m-am uitat la un film ......mi-am dat si eu programul peste cap de cand cu Iancu....O sa incerc azi lapranz sa nu dorm ca sa-m revin cu somnul ca asa nu se mai poate....noaptea sunt activa, iar ziua abia imi tarai oasele....
Am pus si eu sa fac acum o supica pentru baieti si un pilaf cu de toate daca tot nu am stare liwlol.gif

Geo, doar eu racita ....Iancu mai tuseste cand si cand....Dar nici afara nu prea am mai iesit...vantul a pus stapanire pe regat liwlol.gif....si acusica vin si ploile.....asa ca ma bucur cand reusesc sa-l scot jumatate de ora in fata blocului pe Iancu.....au apus zilele de glorie cand ieseam toata ziua afara si ne pierdeam in peisaj sad.gif . La Iancu doar cu bubitele mai am de furca si cu dintisorii ingalbeniti. Ma uitam chiar acum pe net daca exista pasta de dinti pt copilasi pt astfel de situatii....o sa intreb oricum si medicul.

Faine pozele cu Lucas.....e la voi in gradina nebunia aia??? Ca e tare faina......si sa stii ca daca e la voi venim si noi.....si nu mai plecam.....Pupam carliontatul de Lucas....si mai vrem poze cu el.... hug.gif
claudiaena
Azi Maria nu invata. Bine-inteles ca s-a trezit dimi, a papat, am pieptanat-o si cu ghiozdanul in spate la scoala, si 10 min mai tarziu ma "trezesc" cu ea acasa....Culmea e ca ieri vorbeam cu ea si imi spunea ca saptamana asta e randul ei sa stea in prima banca si acum "aude si vede mult mai bine". liwlol.gif Ciudat e ca mai sunt inca 2 copii in bkloc care merg la aceeasi doamna si nici unul nu a auzit cand a spus inv. ca azi nu fac ore.... Asa ca acum am "bona".

Eu sufar de o lene cronica azi.... Trag cainii de mine si parca nu ma pot urni din pat... Si tre' sa fac mancare. Asa ca la ce lene am si multe prin casa nu am si nici chef sa ies nu am, probabil am sa fac niste cus-cus cu carne si va spun deseara-maine cum a mers la trupa mea....

Eu nu stiam ca la lovituri se pune unt, dar acum am bagat la cap.... Dar atunci i-am pus cu forta si intr-o poluare fonica greu de suportat, gheata. Cu greu am reusit sa ii tin gheata la tampla vreo 10 min. Oricum a dat inapoi si apoi l-am dat cu o crema de plante care se numeste cicatrizin, dar apoi am uitat. Acum mai are un mic semn, si sper sa se estompeze si asta....

Pupici la toti bebeii si multumim Geo ca ne incanti privirea cu cretzulinul tau si eu ori de cate ori vad poze cu voi, ma indragostesc de Belgia-Tarile de Jos si tare as vrea sa merg si eu pe acolo....Oricum, una peste alta, tati a promis ca intr-un viitor nu prea indepartat o sa ne duca la expozitia de lalele din Olanda(imi scapa denumirea acum) si poate ne dam "intalnire"....
tzuc.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Oct 4 2010, 09:26 PM) *
Acum am ajuns si eu la pc....cand il aduce tati acasa profit si eu.....ca al meu e inca la reparat...adica e reparat, dar nu am avut cand sa ma duc dupa el ...cu Iancu bolnav si marait nu-mi arde de nimic....dar sper saptamana asta sa ajung.....ca e departe taaaaare .....e vecin cu mine aici liwlol.gif....

Azi eu am avut o stare asa de agitatie....am vrut sa fac multe dar pana la urma nu am reusit sa fac nimic....in afara de pus 3 masini la spalat si spalat vase intr-una....Nu stiu ce am facut ca m-am cacait si nu am facut nimic si a trecut ziua....Dar trebuie sa termin toate pana vineri cand vine tata....ca de saptamana viitoare intru in focuri si nu o sa mai am timp de nimic. Chiar daca o sa vina socru-miu sa stea cu piticul va trebui sa-i las toate aranjate ca sa ii fie usor... Sper doar sa fie totul bine pana la urma....

Imi plac bicicletele ce le-ai aratat.....Una de aia mica am vazut si eu la nepotelul unei amice , a carei sora e maritata in Germania. Iar asta vara am avazut si una de aia cu atasamentul in spate .....plimbau copii....ce fain se simteau aia micii in ea.....Dar crezi ca ar sta Darius in ea???

Revin....ma duc sa strang jucariile si sa fac ordine in baie....

cateodata asa mi se intampla si mie....
eu vreau sa fac de toate si dupa aceea ma cacai....
nu ai reusit sa repari pc-ul???
pai acolo i buba...ca nu ar sta...asta ar fi inca un motiv ptr care nu am cumparat....
dau atatia bani degeaba...
ne este frica si in scaunel la bita sa-l punem....
p tricicleta care a primit-o nu vrea sa stea ci vrea sa o impinga...exact cum facea si cu cea primita din Itlaia...dar eu m-am gandit ca nu io placut bicicleta dar uite ca asa face si cu asta....


QUOTE(geocoto @ Oct 4 2010, 09:55 PM) *
Hello mamici,


Lucas este din ce in ce mai rasfatat.Si cand il apuca cate o criza o trimit pe mama in alta camera ca sa pot sa il las sa planga si apoi sa ii explic ca nu este bine ce a facut sau nu-i frumos sa se poarte asa .Of of cu varsta asta a lor...

Pentru mamicile care sunt racite:
o lamaie taiata cubulete mici cu tot cu coaja se pune intr-un borcan si peste se pun 2 linguri de miere de la tarani.Se lasa peste noapte si apoi se pune in ceai sau se mananca cu lingurita.Este ff bun la raceli, dureri de gat sau preventiv.

O noapte linistita va doresc si fara insomnii mamici,
oFloare1.gif

eeeeeeeeee groaznic....cam asa face si Darius...
tavso i face instructajul....si apoi se apuca si plange zicand Mami mami...
si nu am voie sa ma bag....
am baut la caei cu miere de toate felurile....si lapte cald....
deci coaja de lamaie
asa spurcate is si lamaile astea din comert....de coaja nici o pot folosi ca zici ca nu e coaja de lamaie...
dar caut eu ...de altele...
nasul nu imi trece dar nicicum....
ieria fost si sotul la dr...a zis ca poate dura chiar si 2 sapt....
dar eu voiam neaparat la mijlocul lui oct sa ma vaccinez.... crybaby.gif

pai aia-i ca m-am uitat sa vad poate in ziar sau la targ..
niciodat nu am gasit....ptr ac sunt fff cautate
gasisem la lidl cand era Darius de cateva luni cdu 220 euro....
dar nu erau sigure...sistemul ala de prindere lasa de dorit in curbe...
tot Adac le testeaza si p astea....
mna...deci si problematice la sisit de prindere....
sotul se pricepe la toate ...dar a zis ca in stfel de chestii nu prea e ok sa umbli tu la ele
de se desprinde din bicicleta p strada sa zic....iti dai seama!!!ptr astea au nevoie sa fie garnatate...
si centurile dina-untru ptr copii erau de mai multe feluri....
dar ptr copii mai linistiti...e super asa ceva...duminica la plimbare toata familia....cu bicicleta...
copilul ferit de ploaie si de vant...super love1.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Oct 4 2010, 10:15 PM) *
Uitati si poze de ieri




e la voi in curte...
WOWWWWWWWWWWWWWW...ce frumos...
ce se distreaza Lucas!!!
poopici din partea noastra...asta inseaman ca v-a trecut febra... tzuc.gif
anku
QUOTE(claudiaena @ Oct 5 2010, 08:21 AM) *
Azi Maria nu invata. Bine-inteles ca s-a trezit dimi, a papat, am pieptanat-o si cu ghiozdanul in spate la scoala, si 10 min mai tarziu ma "trezesc" cu ea acasa....Culmea e ca ieri vorbeam cu ea si imi spunea ca saptamana asta e randul ei sa stea in prima banca si acum "aude si vede mult mai bine". liwlol.gif Ciudat e ca mai sunt inca 2 copii in bkloc care merg la aceeasi doamna si nici unul nu a auzit cand a spus inv. ca azi nu fac ore.... Asa ca acum am "bona".

Eu sufar de o lene cronica azi.... Trag cainii de mine si parca nu ma pot urni din pat... Si tre' sa fac mancare. Asa ca la ce lene am si multe prin casa nu am si nici chef sa ies nu am, probabil am sa fac niste cus-cus cu carne si va spun deseara-maine cum a mers la trupa mea....
dam "intalnire"....
tzuc.gif

lasa ca e bine si asa...i-auzi....
s-a intors scolarita acasa....acum sigur te ajuta cU mIhai....
tzuc.gif
anku


o sterg la lucru!!!

noi mai avem mucisori....
dar il tin si-i pun poicaturi...si iau cu pompita
vad ca a inceput si el sa mai sufle....
deja nu mai este apa...de ai apun picaturi...
acum cand s-a trezit asa frumos si curat are nasul de zici ca nua re nimic....
hai ca poate avem noroc de el scapa mai ok....
ce ma bucur ca nu ne streseaza cu mucisorii!!! doh.gif

azi ma pun sa fac gem de prune!!!
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Oct 5 2010, 07:18 AM) *
Neata!

ce faceti? EU iar m-am culcat la 4 ca m-am uitat la un film ......mi-am dat si eu programul peste cap de cand cu Iancu....O sa incerc azi lapranz sa nu dorm ca sa-m revin cu somnul ca asa nu se mai poate....noaptea sunt activa, iar ziua abia imi tarai oasele....
Am pus si eu sa fac acum o supica pentru baieti si un pilaf cu de toate daca tot nu am stare liwlol.gif

Geo, doar eu racita ....Iancu mai tuseste cand si cand....Dar nici afara nu prea am mai iesit...vantul a pus stapanire pe regat liwlol.gif....si acusica vin si ploile.....asa ca ma bucur cand reusesc sa-l scot jumatate de ora in fata blocului pe Iancu.....au apus zilele de glorie cand ieseam toata ziua afara si ne pierdeam in peisaj sad.gif . La Iancu doar cu bubitele mai am de furca si cu dintisorii ingalbeniti. Ma uitam chiar acum pe net daca exista pasta de dinti pt copilasi pt astfel de situatii....o sa intreb oricum si medicul.

Faine pozele cu Lucas.....e la voi in gradina nebunia aia??? Ca e tare faina......si sa stii ca daca e la voi venim si noi.....si nu mai plecam.....Pupam carliontatul de Lucas....si mai vrem poze cu el.... hug.gif


Da draga mea este la noi in curte castelul gonflabil.Finii au un atelier si produc asa ceva.Ne-au adus si noua unul sa se joace copiii in el dar lui Lucas nu-i placea mai deloc.Eu sunt dusa cu capul si as fi sarit intr-una in el dar de era pt pici bouncy.gif ...Facusem si filmulet dar l-a sters taticul din greseala. wife.gif
Claudia cand veniti prin apropriere neaparat sa dati un semn.Este curat in tarile astea nu se fura chiar asa pe fata dar crede-ma ca esti singur cuc.Avem vecini super, au venit la noi, ne-au invitat la ei acasa, am fost la vreo 4 dintre ei si tot singur esti.Distantele sunt ff mari si nu ai timp sa te vizitezi decat ff rar cu prietenii.Eu va prezint partea frumoasa ca sa va ridic moralul dar sincer de trait aici...poate daca te gandesti la binele copiiilor si faci tu un sacrificiu altfel...

Azi am facut supica acrita cu corcodusi, am rugat-o pe mama sa-mi puna cateva sticle si zarzavat de ciorba tot de la sticla facut de mama.Parca am si eu impresia ca ii dau ceva sanatos copilului.Legumele de aici vorba lui Anku nu-i cine stie ce de capul lor.Daca se strica putin le arunc fara nici o parere de rau.
Am cules nuci si castane si ieri cred ca am bagat jumatate de kg de nuci.Lucas ne vedea pe toti cum mancam si venea si cerea pe la toti cate un miez.Eu sunt inebunita dupa nucile noi fara pielita.Azi facem castane in semineu.Va fac un fimulet sa vedeti cum le facem.

Va las ca vreau sa mai profit si eu putin cat este piticul pe afara.. oFloare1.gif
geocoto
QUOTE(anku @ Oct 5 2010, 08:45 AM) *
e la voi in curte...
WOWWWWWWWWWWWWWW...ce frumos...
ce se distreaza Lucas!!!
poopici din partea noastra...asta inseaman ca v-a trecut febra... tzuc.gif


V-am zis, cum este cu febra acum este fff marait inainte sa apara si cand are semne de febra ii dau pastiluta de cortizon si in cateva ore dispare de tot.Sunt nelinistita ca m-au speriat in Ro ca de la cortizon se pot face tot felul de complicatii si sa nu-i mai dau.Asa ca va dati seama ca am inima cat un purice de fiecare data cand ii dau.
Copilul chiar sufera in perioada asta ca-mi tot arata ca-l doare burtica si genunchii.
Nu stiu sincer ce sa mai cred.
trandafir.gif
claudiaena
Da Geo, si iti dai seama ca o sa sun.... Dar nu am nr tau de telefon si cine stie, poate cu putin noroc in primavara asta venim in parcul Keukenhof (na ca mi-am amintit pana la urma). Asa ca te rog din suflet sa mi-l dai si poate ne auzim si noi odata in "direct", ca sa imi cunosc cuscra... liwlol.gif Acum serios, lasa-mi adresa ta de email si facem schimb de telefon....

Mihai, cu 3 bone (ca am invitat inca 2 fetite surori ca sa aiba Maria parteneri de joaca si cu asta, de obicei, il tineam ocupat si pe pici), m-a capiat de cap. De cate ori nu ii convenea ceva( si azi nu i-a convenit mai nimic) a "invatat" sa bata din picior si sa tipe, ca am zis ca odata ii masor decibelii pe care ii emite in timpul pretentiilor....Asa, ca "m-am inervat" si l-am luat din camera copiilor si l-am inchis in dormitorul matrimonial si i-am spus ca nu are voie sa iasa decat cand nu mai tipa... Si a urlat singur vreo 2-3 min si cand a vazut ca nu are cine sa-l bage in seama a iesit "racorit" si a plecat la joaca. Si CHIAR A FUNCTIONAT! Pacat ca nu am facut treaba asta mai devreme...

pa ca tre sa fug....
anku
QUOTE(geocoto @ Oct 5 2010, 12:49 PM) *
V-am zis, cum este cu febra acum este fff marait inainte sa apara si cand are semne de febra ii dau pastiluta de cortizon si in cateva ore dispare de tot.Sunt nelinistita ca m-au speriat in Ro ca de la cortizon se pot face tot felul de complicatii si sa nu-i mai dau.Asa ca va dati seama ca am inima cat un purice de fiecare data cand ii dau.
Copilul chiar sufera in perioada asta ca-mi tot arata ca-l doare burtica si genunchii.
Nu stiu sincer ce sa mai cred.
trandafir.gif

eu prea multe de cortizon nu stiu...
dpoar ac la niste analize la dermatolog au cautat cortizon in sange si urina spunand ca dc ar fi prea mult de aceea as avea probl cu caderea parului si...infectarea firelor de par la radacina....
din pacate sau din fericire la mine nu au gasit...dar spuneau ca acesta ar fi unul din motive
si in spital cu Darius cand avea 2 luni imi era toata lumea din personalul medical fericit ca nu a fost nevoie de cortizon...ptr ca asta se da atunci cand esti bolnav rau...si alte tablete nu mai ajuta....asa mi-a explicat o asistenta
iar apoi am auzit la tine....
p net ce ai gasit???
si eu m-am intrebat de mult timp dc o fi bun cortizonul ptr Lucas...dar...am zis ac nestiind cum functioneaza tb mai bine tac...
de febra lunara ce ati mai aflat???
am obs ca nu mai este febra in fiecare luna la voi.... tzuc.gif
woooowwwwww...chiar misto castelul....
anku
QUOTE(geocoto @ Oct 5 2010, 12:44 PM) *
Da draga mea este la noi in curte castelul gonflabil.Finii au un atelier si produc asa ceva.Ne-au adus si noua unul sa se joace copiii in el dar lui Lucas nu-i placea mai deloc.Eu sunt dusa cu capul si as fi sarit intr-una in el dar de era pt pici bouncy.gif ...Facusem si filmulet dar l-a sters taticul din greseala. wife.gif
Claudia cand veniti prin apropriere neaparat sa dati un semn.Este curat in tarile astea nu se fura chiar asa pe fata dar crede-ma ca esti singur cuc.Avem vecini super, au venit la noi, ne-au invitat la ei acasa, am fost la vreo 4 dintre ei si tot singur esti.Distantele sunt ff mari si nu ai timp sa te vizitezi decat ff rar cu prietenii.Eu va prezint partea frumoasa ca sa va ridic moralul dar sincer de trait aici...poate daca te gandesti la binele copiiilor si faci tu un sacrificiu altfel...

Azi am facut supica acrita cu corcodusi, am rugat-o pe mama sa-mi puna cateva sticle si zarzavat de ciorba tot de la sticla facut de mama.Parca am si eu impresia ca ii dau ceva sanatos copilului.Legumele de aici vorba lui Anku nu-i cine stie ce de capul lor.Daca se strica putin le arunc fara nici o parere de rau.
Am cules nuci si castane si ieri cred ca am bagat jumatate de kg de nuci.Lucas ne vedea pe toti cum mancam si venea si cerea pe la toti cate un miez.Eu sunt inebunita dupa nucile noi fara pielita.Azi facem castane in semineu.Va fac un fimulet sa vedeti cum le facem.

Va las ca vreau sa mai profit si eu putin cat este piticul pe afara.. oFloare1.gif

subscriu...
nu e tb din Ro...ca sa mearga prieteni cu copii in parc...nu ...toti singuri cuc....
p strada nu vezi decat oameni grabiti...niciodata 2 ....
si vecinii nostri sunt cumsecade....cumsecade dar atat...fiecare cu tb lui...
hai ca ...sunt curioasa cum faceti castenele....
deci se pot manca castane de astae din copac...
am unul chiar langa geam.... liwlol.gif
anku
QUOTE(claudiaena @ Oct 5 2010, 01:39 PM) *
Da Geo, si iti dai seama ca o sa sun.... Dar nu am nr tau de telefon si cine stie, poate cu putin noroc in primavara asta venim in parcul Keukenhof (na ca mi-am amintit pana la urma). Asa ca te rog din suflet sa mi-l dai si poate ne auzim si noi odata in "direct", ca sa imi cunosc cuscra... liwlol.gif Acum serios, lasa-mi adresa ta de email si facem schimb de telefon....

Mihai, cu 3 bone (ca am invitat inca 2 fetite surori ca sa aiba Maria parteneri de joaca si cu asta, de obicei, il tineam ocupat si pe pici), m-a capiat de cap. De cate ori nu ii convenea ceva( si azi nu i-a convenit mai nimic) a "invatat" sa bata din picior si sa tipe, ca am zis ca odata ii masor decibelii pe care ii emite in timpul pretentiilor....Asa, ca "m-am inervat" si l-am luat din camera copiilor si l-am inchis in dormitorul matrimonial si i-am spus ca nu are voie sa iasa decat cand nu mai tipa... Si a urlat singur vreo 2-3 min si cand a vazut ca nu are cine sa-l bage in seama a iesit "racorit" si a plecat la joaca. Si CHIAR A FUNCTIONAT! Pacat ca nu am facut treaba asta mai devreme...

pa ca tre sa fug....

eu l-am mai lasat p Darius in camera sa urle....cred ac de vreo jumate de an...
dar...la noi a fost oribil....primele dati....
a plans cu suspine inca o jumate de ora...singur...eu stateam la usa....
si apoi a inceput sa dea cu capul de perete....
cand a vazut ca doare s-a potolit....
acum vad ca nu mai prea urla aiurea...fara sa fie ceva....sa-l doara sau alte chestii....
si nu-l mai trimit in camera...dar am avut o perioada cand urla din senin si din rasfat toata ziua
de fapt v-am povestit cu AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
imi spunea cineva ca ar fi o etapa absolut normala cand se apropie varsta de 2 ani....

deci te duci la Holllanda..... super.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.