Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
QUOTE(adina_apostu @ Jun 18 2009, 01:20 PM) *
Sare stiu ca de la un an, dar 2-3 picaturi de lamaie sa ii dea gust poti sa ii pui lejer. Eu asa ii dadeam celei mare ca la fel nu mi-o manca daca era doar supa. Eu si branzica mai tarziu cu lamaie o faceam.

referitor la sare...spre marea mea dezamagire am citit retete de bebe din carticica aia trimisa.....si la bebe de 6 luni spunea ca se baga un vf de sare....deci nu pot avea incredere in ea si cartea p care am comandat-o nu mai vine...ca cica tb sa retipareasca....uffff
geutzica
QUOTE(anku @ Jun 18 2009, 04:03 PM) *
nici darius nu bea apa...
da ...tot cu anis si chimen si inca ceva am baut si noi...
cazta avut diaree i-am dat de 3 ori ceai de menta....
si cand il vad tare agitat i dau ceai de musetel....dar bineinteles ca nu bea decat 2-3 inghititri...
eu si cerealele tot cu lg...nu pun nimic i n lapte ptr ca si asa nu vrea sa bea apa si imi e frica ca sufera de sete....macar laptele sa fie simplu chiar 30-40 gr de apa in plus...
poop tzuc.gif
in rest sunteti bine???

exceptand faptul ca de vreo doua saptamani este foarte agitat, "mananca" orice ,oricand, oriunde este bine, creste. la vizita de 6 luni, avea 9,5 kg si 73 cm.
Cred ca starea asta provine de la dintisori desi nu mi se parea a fi ceva in neregula cu gingiile. asteptam.
Kris&Robert
Buna ziua dragi mamici si pitici!
Ce ziceti?! Ne votati si pe noi azi?!

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=3448
Rose68
QUOTE(geutzica @ Jun 18 2009, 12:08 PM) *
Buna dimineata!
Fetelor am si eu doua intrebari:
Cum preparati lapte cu cereale, sunt speciale? de la ce firma?
Ce tip de ceai beau puii vostri?
pupam mamicile si bebeii!


Noi am incercat asa: de la Bebelac orez cu mar care se prepara cu apa fiarta si racita la 50 de grade, NESTLE orez cu roscove care se prepara identic, de la Humana un laptic de noapte toate pentru peste 4 luni si fara gluten.Nu prea le papa. Acum papam de la Nestle Burtica sanatoasa tot fara gluten tot pentru bebei peste 4 luni desi am trecut de 6 luni.Si merg foarte bine. Aseara i-am facut grosut cu 170 ml lapte si 10 lingurite cereale si a papat tot.
De cand cu diversificarea face kaki zilnic dar tare. Asa ca ziua bem ceai granulat musetel-MILUPA sau fenicul -MILUPA iar noaptea ceiut de somnic de la Humana SCHLUMMER TEE.
Rose68
am fost si noi la dr azi. Pentru ca Andreea s-a nascut prematur ne vede la maxim 2 saptamini.
Este foarte multumita dr de cum a inceput sa ia in greutate de cand cu diversificarea. Majoritatea bebeilor de la acelasi dr cu ea au inceput sa ia cam 150-200 gr la 2 saptamani. Noi am luat 350 de grame tot in 2 saptamani ceea ce e foarte bine. Cred ca cerealele sunt de vina. Avem 6800 de fapt cred ca 6900. Ne-a cantarit in body cu sosetele si botosei si avea 7000 grame.
geutzica
QUOTE(Rose68 @ Jun 18 2009, 05:31 PM) *
Noi am incercat asa: de la Bebelac orez cu mar care se prepara cu apa fiarta si racita la 50 de grade, NESTLE orez cu roscove care se prepara identic, de la Humana un laptic de noapte toate pentru peste 4 luni si fara gluten.Nu prea le papa. Acum papam de la Nestle Burtica sanatoasa tot fara gluten tot pentru bebei peste 4 luni desi am trecut de 6 luni.Si merg foarte bine. Aseara i-am facut grosut cu 170 ml lapte si 10 lingurite cereale si a papat tot.
De cand cu diversificarea face kaki zilnic dar tare. Asa ca ziua bem ceai granulat musetel-MILUPA sau fenicul -MILUPA iar noaptea ceiut de somnic de la Humana SCHLUMMER TEE.

ceiutul de somnic il dai in completare, pe langa lapte?
Kris&Robert
QUOTE(Rose68 @ Jun 18 2009, 05:31 PM) *
Noi am incercat asa: de la Bebelac orez cu mar care se prepara cu apa fiarta si racita la 50 de grade, NESTLE orez cu roscove care se prepara identic, de la Humana un laptic de noapte toate pentru peste 4 luni si fara gluten.Nu prea le papa. Acum papam de la Nestle Burtica sanatoasa tot fara gluten tot pentru bebei peste 4 luni desi am trecut de 6 luni.Si merg foarte bine. Aseara i-am facut grosut cu 170 ml lapte si 10 lingurite cereale si a papat tot.
De cand cu diversificarea face kaki zilnic dar tare. Asa ca ziua bem ceai granulat musetel-MILUPA sau fenicul -MILUPA iar noaptea ceiut de somnic de la Humana SCHLUMMER TEE.


laptele de la humana de noapte nu e de la 6 luni?
anku
QUOTE(Kris&Robert @ Jun 18 2009, 06:22 PM) *
Buna ziua dragi mamici si pitici!
Ce ziceti?! Ne votati si pe noi azi?!

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=3448

votat...
si la noi lapticul de noapte buna este tot de la 6 luni....acum nu stiu...am luat si eu o sg data adica ieri...dar nici nu stiu de ce am luat....ca darius nu are pofta de mancare oricum,....oricum...noi folosim bebivita lapte nr 1 si am vrut sa ioau laptic de noapte de la milupa ca ala este sg care ar avea sens dupa studiile nemtilor in sensul ca este sg care isi atuínge scopul spre deosebire de celelalte lapticuri de noaptre buna de la bebivita,topfer,hipp,aptamil,humana,alete!
dar am voie sa combin marcile de lapte?????
adica sa-i dau bebivita lapte de zi si milupa lapte de noapte-buna?
oricum mai bine renunt ...la ideea asta....
anku
QUOTE(Rose68 @ Jun 18 2009, 06:41 PM) *
am fost si noi la dr azi. Pentru ca Andreea s-a nascut prematur ne vede la maxim 2 saptamini.
Este foarte multumita dr de cum a inceput sa ia in greutate de cand cu diversificarea. Majoritatea bebeilor de la acelasi dr cu ea au inceput sa ia cam 150-200 gr la 2 saptamani. Noi am luat 350 de grame tot in 2 saptamani ceea ce e foarte bine. Cred ca cerealele sunt de vina. Avem 6800 de fapt cred ca 6900. Ne-a cantarit in body cu sosetele si botosei si avea 7000 grame.

ne ajunge din urma andreiuta....noi avem 8300 gr... tzuc.gif eusa_clap.gif
dr sper sa nu zica nimic....oare suntem prea slabi????
anku
nu are cineva si o alta crte de retete pt bebe pls????care se trimite prin mail...pls
ruby
QUOTE(anku @ Jun 18 2009, 08:41 PM) *
votat...
si la noi lapticul de noapte buna este tot de la 6 luni....acum nu stiu...am luat si eu o sg data adica ieri...dar nici nu stiu de ce am luat....ca darius nu are pofta de mancare oricum,....oricum...noi folosim bebivita lapte nr 1 si am vrut sa ioau laptic de noapte de la milupa ca ala este sg care ar avea sens dupa studiile nemtilor in sensul ca este sg care isi atuínge scopul spre deosebire de celelalte lapticuri de noaptre buna de la bebivita,topfer,hipp,aptamil,humana,alete!
dar am voie sa combin marcile de lapte?????
adica sa-i dau bebivita lapte de zi si milupa lapte de noapte-buna?
oricum mai bine renunt ...la ideea asta....



pai ce bebevita nu are lapte de noapte pe piatza?

nu ii dai cereale seara?
ruby
QUOTE(anku @ Jun 18 2009, 05:22 PM) *
referitor la sare...spre marea mea dezamagire am citit retete de bebe din carticica aia trimisa.....si la bebe de 6 luni spunea ca se baga un vf de sare....deci nu pot avea incredere in ea si cartea p care am comandat-o nu mai vine...ca cica tb sa retipareasca....uffff


Anku,


ii gatesti tu lui darius?
ruby serveste tot la borcanel de la hipp,si doar anumite produse de la nestle ,acelea in noile cutiute de plastic!incerca morcov cu cartof ,e super!

mai nou ca si hipp a luat modelul lor!

lui ruby ii place mincarea asa si mie la fel ca stiu sigur ca e controlata 100%.eu nici nu le am cu bucataritul ,asa ca imi vine usor!
Kris&Robert
QUOTE(anku @ Jun 18 2009, 07:41 PM) *
votat...
si la noi lapticul de noapte buna este tot de la 6 luni....acum nu stiu...am luat si eu o sg data adica ieri...dar nici nu stiu de ce am luat....ca darius nu are pofta de mancare oricum,....oricum...noi folosim bebivita lapte nr 1 si am vrut sa ioau laptic de noapte de la milupa ca ala este sg care ar avea sens dupa studiile nemtilor in sensul ca este sg care isi atuínge scopul spre deosebire de celelalte lapticuri de noaptre buna de la bebivita,topfer,hipp,aptamil,humana,alete!
dar am voie sa combin marcile de lapte?????
adica sa-i dau bebivita lapte de zi si milupa lapte de noapte-buna?
oricum mai bine renunt ...la ideea asta....


multumim de votic!

si eu ma intrebam daca e bine sa combinam tipurile de lapte!
noi papam NAN 1! deocamdata!

eu ma gandeam ca seara inainte de culcare sa incep sa ii dau cereale! poate asa ii tine si lui de foame si nu se mai trezeste noaptea sa pape!
anku
QUOTE(ruby @ Jun 18 2009, 08:49 PM) *
Anku,
ii gatesti tu lui darius?
ruby serveste tot la borcanel de la hipp,si doar anumite produse de la nestle ,acelea in noile cutiute de plastic!incerca morcov cu cartof ,e super!

mai nou ca si hipp a luat modelul lor!

lui ruby ii place mincarea asa si mie la fel ca stiu sigur ca e controlata 100%.eu nici nu le am cu bucataritul ,asa ca imi vine usor!

nu gatesc integral dar cateodata da....
vreau ca sa manance in paralel si ce este facut de mine si din borcane...deocamdata am reusit....fructite numai din borcan mancam si de la alete...de la hipp am luat pastarnac cu cartof ptr ca nu sunt cartofi dulci....si am mai luat morcovi proaspeti sau cum s-o traduce.... laugh.gif
cutiute din plastic????NU am bagat de seama....dar o sa incercam....merci de tipuri...
zi-mi ce iaurt folosesti sau cum procedezi ca am zis sa fac eu dar nu ma lasa sotul....ca zice ca nu e bine sa dau asa ceva lui bebe adica sa pun eu la acrit si apoi sa nu fie luata proba bilogica!!!
pls muuuuuuuuuuuuuult tzuc.gif
pai da...am luat laptic de noapte -buna bebiviota dar in testele de la ÖKO test zivce ca nu e bun decat milupa...ma rog...oricumm nuz-i mai dau ca e o prostie...las sa scoale noaptea ca nu ma deranjreaza ca si asa am insomnii.... tzuc.gif
poop...p toate 3 tzuc.gif
anku
QUOTE(Kris&Robert @ Jun 18 2009, 08:54 PM) *
multumim de votic!

si eu ma intrebam daca e bine sa combinam tipurile de lapte!
noi papam NAN 1! deocamdata!

eu ma gandeam ca seara inainte de culcare sa incep sa ii dau cereale! poate asa ii tine si lui de foame si nu se mai trezeste noaptea sa pape!

si va mai votam de fiecare dat....cum trece ora.... tzuc.gif
Kris&Robert
QUOTE(anku @ Jun 18 2009, 08:07 PM) *
si va mai votam de fiecare dat....cum trece ora.... tzuc.gif


multumim! sunteti 2 draguti!
pupam darius!
ruby
QUOTE(anku @ Jun 18 2009, 09:06 PM) *
nu gatesc integral dar cateodata da....
vreau ca sa manance in paralel si ce este facut de mine si din borcane...deocamdata am reusit....fructite numai din borcan mancam si de la alete...de la hipp am luat pastarnac cu cartof ptr ca nu sunt cartofi dulci....si am mai luat morcovi proaspeti sau cum s-o traduce.... laugh.gif
cutiute din plastic????NU am bagat de seama....dar o sa incercam....merci de tipuri...
zi-mi ce iaurt folosesti sau cum procedezi ca am zis sa fac eu dar nu ma lasa sotul....ca zice ca nu e bine sa dau asa ceva lui bebe adica sa pun eu la acrit si apoi sa nu fie luata proba bilogica!!!
pls muuuuuuuuuuuuuult tzuc.gif
pai da...am luat laptic de noapte -buna bebiviota dar in testele de la ÖKO test zivce ca nu e bun decat milupa...ma rog...oricumm nuz-i mai dau ca e o prostie...las sa scoale noaptea ca nu ma deranjreaza ca si asa am insomnii.... tzuc.gif
poop...p toate 3 tzuc.gif



dute pe la d&m ,sau egal schlekker sau rossman ...le gasesti acolo,cutiutele !pai la iaurt ii dau tot la borcan de la hipp sau bebevita ,cele cu frucht&joghurt...mai gasesti la hipp si quark &frucht(brinzica de vaci cu fructe)incearca asa ,eu stiu ce sa zic de fermentii din iautul facut in casa ...parca nu as risca ,caci au un stomacel sensibil,dar acum faci cum crezi!
ai bonus heft la d&m?de alea de reducere!daca nu sa-mi zici sa te ajut sa iti faci unul!
anku
QUOTE(ruby @ Jun 18 2009, 09:30 PM) *
dute pe la d&m ,sau egal schlekker sau rossman ...le gasesti acolo,cutiutele !pai la iaurt ii dau tot la borcan de la hipp sau bebevita ,cele cu frucht&joghurt...mai gasesti la hipp si quark &frucht(brinzica de vaci cu fructe)incearca asa ,eu stiu ce sa zic de fermentii din iautul facut in casa ...parca nu as risca ,caci au un stomacel sensibil,dar acum faci cum crezi!
ai bonus heft la d&m?de alea de reducere!daca nu sa-mi zici sa te ajut sa iti faci unul!

sio eu tot de la dm imi iau tot.....dar uite ca nu m-am uitat atent in rafturi....
nu nu am bonus-heft....
buuuuuuuun...mi se pare super ok-....asa cum spuneai si tu...tb sa fie controlat tot....initial am spus sa fac eu in casa dar dupa aceea m-am razgandit 3 sapt aproape am chinuit cu o gripa la stomac si diaree nu mai vreau niciodata....daaaaa...tb sa caut quark...aia vreau mai ales....nu e totusi de glumit cu iaurtul facut in casa...
merci.... smile.gif
la dm eszte vb de cartela aia???sau cum???
poop tzuc.gif
Rose68
QUOTE(Kris&Robert @ Jun 18 2009, 06:10 PM) *
laptele de la humana de noapte nu e de la 6 luni?



este vorba de ceai de la HUMANA de noapte si e de la 2 saptamani
Kris&Robert
QUOTE(Rose68 @ Jun 19 2009, 12:32 AM) *
este vorba de ceai de la HUMANA de noapte si e de la 2 saptamani


ceiut de noapte bem si noi! de mult! stiu ca este si lapte de noapte de la humana! daca nu ma insel reclama lui e postata pe prima pagina a forumului!

de el intrebam! o sa verific de la cat se da!
Kris&Robert
am gasit!

http://www.utilecopii.ro/articole/Bebelusu...mananca-178.asp

asta e!

lapte de noapte cu cereale!
Rose68
este si de la 4 luni, am luat noi si Andreei nu ii plac. Se gaseste in hypermarket Carrefour dar probabil si in alte hypermarketuri
anku
QUOTE(Kris&Robert @ Jun 19 2009, 09:59 AM) *
ceiut de noapte bem si noi! de mult! stiu ca este si lapte de noapte de la humana! daca nu ma insel reclama lui e postata pe prima pagina a forumului!

de el intrebam! o sa verific de la cat se da!

nici nu am auzit de asa ceva...
am cautat si eu schlumer tee dar nici urma de el...poate in farmacii!!!
de la 6 luni se dau toate lapticurile de noapte-buna!!!!
sunt cereale de noapte-buna de la 4 luni.... tzuc.gif
Kris&Robert
QUOTE(anku @ Jun 19 2009, 11:31 AM) *
nici nu am auzit de asa ceva...
am cautat si eu schlumer tee dar nici urma de el...poate in farmacii!!!
de la 6 luni se dau toate lapticurile de noapte-buna!!!!
sunt cereale de noapte-buna de la 4 luni.... tzuc.gif


la noi se gaseste si in supermarket, dar si la farmacii!
parca milupa avea si lapte de noapte!

de la 4 luni!

geutzica
Buna dimineata.
Rose, scuza-mi insistenta: ceiutul de seara il dai in completare la laptic?
anku
QUOTE(Kris&Robert @ Jun 19 2009, 12:58 PM) *
la noi se gaseste si in supermarket, dar si la farmacii!
parca milupa avea si lapte de noapte!

de la 4 luni!

deci ne asteptam ca ingerasul tau sa intre in top...din cate m-am uitat si la pozele celelalte stati bine cu voturile.... eusa_clap.gif
d??? noi multumesc lui doamne doamne nu avem nevoie....ne culcam in jurul orei 8 seara....dar ne trezim la 6 dimineata sau la 5 jumate... laugh.gif....dar e bine si asa....macar imi da si mie un start bun dimineata devreme.... laugh.gif
ador sa beau cafeaua dis de dimineata p balcon...p darius il pun sa se uite la desene.... laugh.gif
va poopm....
ne auzim mai tarziu....ma duc sa-mi scot atele de la extractiile dentare....si apoi sa vedem cum facem sa punem inapoi 3 masele...
poopp tzuc.gif
mihaela_v1
Rose...vezi ca-ti dau un site unde poti comanda biscuiti fara gluten...au si o pudra ptr. eruptiile dentare care este ffff.buna
http://bebeshop.---. Daca nu poti comanda, fac eu comanda si cand ajungem in Braila iti iau.
adina_apostu
Buna Mihaela, am incercat si eu sa intru pe sit-ul pt biscutit dar se pare ca nu merge. Cum se numesc mai exact poate asa reusesc
adina_apostu
Fetelor ma sunat azi doctorita si imi spune. Stiti m-am gandit mult ieri la dumneavoastra si luna viitoare cand veniti pt vaccinul de 4 luni noi o sa dam comanda si de vaccinul rotarix ca imi dau seama ca e greseala noastra. Am ramas muta, nu ma asteptam, dar e bine. Ieri de la nervii care i-am avut de dimineata cu vaccinul toata ziua am fost intoarsa pe dos. Pe seara chiar am avut ceva disctii si cu sotul. Nimic nu ma multumea. Greu, foarte greu cu 2 copii.
mihaela_v1
QUOTE(adina_apostu @ Jun 19 2009, 01:55 PM) *
Buna Mihaela, am incercat si eu sa intru pe sit-ul pt biscutit dar se pare ca nu merge. Cum se numesc mai exact poate asa reusesc

bebeshop
geocoto
Buna mamici.
Pe noi ne chinuie temperatura si nu stim exact care este motivul.Un virusel ceva, habar nu am...Aseara am simtit ca ma doare capul asa ca de febra dar m-am gandit ca de la oboseala, dar cand s-a trezit Lucas sa-i dau sa pape ardea tot si avea 39.7 si dimineata 40.3.La 6 dimineata i-am facut baita cum m-a invatat Dr la 38 de grade si il las 10 minute si o data cu racirea apei ii mai scade si lui febra.Nu a vrut sa pape absolut nimic si nci nu a dormit azi noapte.Acum l-am obligat mai mult sa ia 4 lingurite de supa si a adormit.
Mi-am luat si eu temperatura si am 38.3 si totusi nici un simptom.... crybaby.gif .Nu stiu ce sa mai cred dar asa ma enervez cand vine cineva care a fost bolnav la noi...Daca si in seara asta avem problemute maine la Dr.
Si eu care credeam ca este de la gingii...

Pupam bebeii care cresc asa de repede si problemutele o data cu ei...
anku
geooooooo!!!!?????
mai bine du-te tu macar la dr....sa vezi ce este....
exact asa am patit si noi cu sora cand ia dat gripa aia la stmac numai ca eu cr4ed ca so nu s-a spalat p maini....si de aia i-a dat...
vaaaaaiiiiiiiiiii 40.3!!!!!!!!!!!!!!!!!?????????
mie mi-ar fi frica...iarta-ma nu vreau sa te sperii dar eu as nmerge la dr....sau sa aiba legatura cu varsatul de vant????
va poopam ,ne gandim la voi ....sa ne spui ce se intampla.... tzuc.gif
Rose68
QUOTE(geutzica @ Jun 19 2009, 12:06 PM) *
Buna dimineata.
Rose, scuza-mi insistenta: ceiutul de seara il dai in completare la laptic?

papa seara pe la ora 20 si se culca pe la 23 si atunci ii dau ceiut. II mai dau din el in timpul noptii
Rose68
QUOTE(geocoto @ Jun 19 2009, 04:47 PM) *
Buna mamici.
Pe noi ne chinuie temperatura si nu stim exact care este motivul.Un virusel ceva, habar nu am...Aseara am simtit ca ma doare capul asa ca de febra dar m-am gandit ca de la oboseala, dar cand s-a trezit Lucas sa-i dau sa pape ardea tot si avea 39.7 si dimineata 40.3.La 6 dimineata i-am facut baita cum m-a invatat Dr la 38 de grade si il las 10 minute si o data cu racirea apei ii mai scade si lui febra.Nu a vrut sa pape absolut nimic si nci nu a dormit azi noapte.Acum l-am obligat mai mult sa ia 4 lingurite de supa si a adormit.
Mi-am luat si eu temperatura si am 38.3 si totusi nici un simptom.... crybaby.gif .Nu stiu ce sa mai cred dar asa ma enervez cand vine cineva care a fost bolnav la noi...Daca si in seara asta avem problemute maine la Dr.
Si eu care credeam ca este de la gingii...

Pupam bebeii care cresc asa de repede si problemutele o data cu ei...

Cand a facut Andreea 39.5 la vaccinul de 4 luni i-am facut impachetari de la brau in jos cu apa la temperatura camerei. Sa stii ca au avut efect. Cred ca trebuie sa mergeti la dr. Va pupam si aveti grija de voi
Rose68
QUOTE(adina_apostu @ Jun 19 2009, 01:55 PM) *
Buna Mihaela, am incercat si eu sa intru pe sit-ul pt biscutit dar se pare ca nu merge. Cum se numesc mai exact poate asa reusesc

http://bebeshop.---/biberoane-si-hrana/rusks/ mergeeeeeeeeeeeee
Kris&Robert
QUOTE(anku @ Jun 19 2009, 12:17 PM) *
deci ne asteptam ca ingerasul tau sa intre in top...din cate m-am uitat si la pozele celelalte stati bine cu voturile.... eusa_clap.gif
d??? noi multumesc lui doamne doamne nu avem nevoie....ne culcam in jurul orei 8 seara....dar ne trezim la 6 dimineata sau la 5 jumate... laugh.gif....dar e bine si asa....macar imi da si mie un start bun dimineata devreme.... laugh.gif
ador sa beau cafeaua dis de dimineata p balcon...p darius il pun sa se uite la desene.... laugh.gif
va poopm....
ne auzim mai tarziu....ma duc sa-mi scot atele de la extractiile dentare....si apoi sa vedem cum facem sa punem inapoi 3 masele...
poopp tzuc.gif


momentan suntem pe locul 2!
dar, lasa ca ne adunam toate trupele si spada.gif cu bebeul de pe locul 1!
anku
QUOTE(Kris&Robert @ Jun 19 2009, 08:04 PM) *
momentan suntem pe locul 2!
dar, lasa ca ne adunam toate trupele si spada.gif cu bebeul de pe locul 1!

are cu ce sa se mandreasca denisa....
cu un asa prieten... partners.gif
ce or mai face ei???
anku
QUOTE(Rose68 @ Jun 19 2009, 06:54 PM) *
Cand a facut Andreea 39.5 la vaccinul de 4 luni i-am facut impachetari de la brau in jos cu apa la temperatura camerei. Sa stii ca au avut efect. Cred ca trebuie sa mergeti la dr. Va pupam si aveti grija de voi

neaparat mai bine....febra aia vine de la ceva...corpul lupta cu ceva....
mama mai spune ca atunci cand eram eu mica ma infasura la picioare cu apa cu putin otet....dar putin ca sa nu arda pielea si sa nu pui cumva p gat sau p piept...zicea ca p frunte,la picioare...si ca imi scadea si mie de la 40 la 38 innapoi in 20 minute...acumm nu stiu ce sa zic...nu stiu combinatia...poate stie mai bine rose sau mama ta sau soacra....dar am auzit ca scade repede temp....este neplacut ca atunci cand ai febra sa faci baie....stiu din propia exp....
acum e mai bine????
ruby
QUOTE(anku @ Jun 18 2009, 11:17 PM) *
sio eu tot de la dm imi iau tot.....dar uite ca nu m-am uitat atent in rafturi....
nu nu am bonus-heft....
buuuuuuuun...mi se pare super ok-....asa cum spuneai si tu...tb sa fie controlat tot....initial am spus sa fac eu in casa dar dupa aceea m-am razgandit 3 sapt aproape am chinuit cu o gripa la stomac si diaree nu mai vreau niciodata....daaaaa...tb sa caut quark...aia vreau mai ales....nu e totusi de glumit cu iaurtul facut in casa...
merci.... smile.gif
la dm eszte vb de cartela aia???sau cum???
poop tzuc.gif



https://dm-babybonus.de/cgi-bin/n1/zur_anme...p;hp=1245429996

aici gasesti info,sau direct in shop la caserie e un flyer pe care il completezi si cu cert de nastere,doar il arati, il dai la caserie si iti dau un willkomen paket apoi primesti si caietul cu cecuri in val de 200 euro.e interesant!citeste pe net!poop!
geocoto
Multumim ca va ganditi la noi.
Si in seara asta la fel a avut febra 40.3 si i-am facut baita la fel ca dimineata si i-am dat nurofen siropel ca supozitorul il scoate imediat chiar daca il tin.Momentan vad ca a mers.Dimineata la 9 mergem la Dr ca nu ne-a putut primi azi..Bizar este ca am si eu febra si nici un simptom...doar frisoane si transpir.
Va spun mai multe dimineata...

Pupici,
Geo trandafir.gif

Anku la voi a inceput intai cu diaree sau cu febra?
anku
QUOTE(geocoto @ Jun 20 2009, 01:19 AM) *
Multumim ca va ganditi la noi.
Si in seara asta la fel a avut febra 40.3 si i-am facut baita la fel ca dimineata si i-am dat nurofen siropel ca supozitorul il scoate imediat chiar daca il tin.Momentan vad ca a mers.Dimineata la 9 mergem la Dr ca nu ne-a putut primi azi..Bizar este ca am si eu febra si nici un simptom...doar frisoane si transpir.
Va spun mai multe dimineata...

Pupici,
Geo trandafir.gif

Anku la voi a inceput intai cu diaree sau cu febra?

diaree...febra ff putin...am fost la dr si am zis ca avut 38.6 si a zis sa nu-i pun supozitor dc are diaree (eu am uitat ca nu e voiee)si mi-a dat un siropel dar inca il am neinceput....
diaree in prima zi de 7 ori ...am incercat cu apa de la orez ca a doua zi sa faca de 12 ori...apoi m-am duis la dr...si a mai facut de 10 ori,de 11 ori si apoi s-a tot redus....abia azi scaunul lui darius a fost cum tb....
doamne da sa nu fie nimic rau....eu nu cred ca are si lucas....ca darius a luat de la soramea....soramea de p autocar ...sunt o gramada de oameni care au mainile manjjite mai ales ceii care vin in germania la cules de spargel si nu se spala p maini decat poate atunci cand fac baie....pui mana p clanta de la toaleta ,fumezi o tigara si uite microbul in gura si apoi in stomac unde mai punem ca a facut abuz de medivcamente ca a luat 15 antibiotice p zi deci sist imunitar la pamant,in loc de apa bea numai cola deci org nu se curata....ea la randul ei nu s-a spalat p maini cred...si uite ca a pus mana p daris ...si hop...3 sapt de diaree si o alta in care darius a refuzat sa manance...dar uite cate tb sa fie la mijloc ca sa se intample asa ceva....
dar poate lucvas are diaree din cauza ca nua mancat nimc sau putintel azi....
stai lini...ne gandim la voi....sa nu mai faca febra ....aveti grija....va poopam...
astepatm maine vesti....sa dea doamne doamne sa nu fie nimic rau....
poate e de la varsatul de vant....
nu te speria...nu tb sa fie ce a avut darius...
poate a luat cor avreun microb!!!zic si eu...scuze ca ma bag dar ma tot gandesc ce ar putea avea legatura cu amundoi....in afara de aer...
anku
astazi am avut o zi superba....
darius a fost baiat cuminte cuminte....vad ca a mancat....nu la fel de bine cum mananca andreiuta si lucas....dar de la 400 gr de lapte p zi e ceva...
la 6 150 ml lapte
[b]la 12[/b]100 ml lapte...
la 15240 ml lapte...
l[b]a 17[/b]100 gr rosii cu cartof si piept fiert de pui bio(pieptul am fiert eu si am amestecat cu legumite din borcan-dupa ce am pisat ...nu suport ideea sa manace carne din borcane....eu urasc conservele de crane deci asa vom face mereu...)
la 19 .45 inca 250 ml lapte si apoi somn...

maine vreau sa inceracm sa facem si mai bine...au fost zile cand a mancat 400 ml lapte....
abia azi scaunul a revenit la cum era el...de dim la 10 si taricel putin...
a dormit baiatul bine...s-a sculat la 6 dar la de la 10 la 12 a dormit (cat mi-am scos eu atele)apoi ne-am plimbat prin magazine sa cautam branzica de vaci pt bebe dar nu am gasit....m-am gandit sa iau branzica de a noastra de vaci dar cu grasime redusa?????ce ziceti????nu cred ca merge ca dc are sare....?????
dar am gasit iaurt si inca la un pret destul de bunicel...
apoi am facut baita la baitel...si am descoperit ca stie sa se joac e si sa chiuie in apa...isi prinde picioarele si poai le da drumul si poai vantura toata apa si cu mainile si cu piciorele...si dc razi se intoarce catre tine si scoate limba si dc inca mai razi isi da seama ca razi ca scoate lb si o scoate toata atarnand...si rade si el in hohote ca stie ca face ceva nazdravan...o sa incerc sa-l filmez...sa scoata lb l-a inv o italianac la botez dar nu am crezut ca baga asa repedce la cap. ..
apoi ia sters papi urechile clapauge liwlol.gif si ia facut masaj la spate si s-a culcat...geme de placere cand i masezi spatele...sa vedeti cum sta si savureaza momentul.... tongue.gif
anku


anku

mateiut frumos iti trimitem si un tort nu la-m facut eu dar tare mi-as dori sa vina o zi cand sa stiu si eu sa fa asa ceva)ca sa ne ierti ca in datile trecute nu am fost p faza.... doh.gif
Kris&Robert
QUOTE(anku @ Jun 19 2009, 07:34 PM) *
are cu ce sa se mandreasca denisa....
cu un asa prieten... partners.gif
ce or mai face ei???


buna dimineata!

cred ca da!

robertzel e totusi destul de trist! crede ca denisa l-a parasit!
nu stiu ce sa ma fac cu el!

crybaby.gif
anku
QUOTE(Kris&Robert @ Jun 20 2009, 11:07 AM) *
buna dimineata!

cred ca da!

robertzel e totusi destul de trist! crede ca denisa l-a parasit!
nu stiu ce sa ma fac cu el!

crybaby.gif

pai cum asa????
cand o sa se vada din nou vor fi marisori si vor pricepe mai multe.... rolleyes.gif
anku
nu mai intra nimeni azi????
geo cum sunteti???mai bine???
oana petrina
multumim Anku de urari. azi pe la 18 incepe petrecrea guitar.gif .abea asteptam
noi am fost la dr ca a facut conjunctivita si i-a dat picaturi ptr ochi. i-a decalotat pe jumate putulica si mi-a aratat cum sa o decalotez de tot. groaznic dar trebui. in schimb bebe nu a parut f afectat. asa ca sper sa trecem repede peste acest capitol.
Geo dragii de voi da ce-i cu atata temperatura? sa mergeti la dr ca nu e de gluma. of speram sa va reveniti repede.
apropo de baita pe noi Matei ne face fleasca in fiecare seara. si i-am luat suport de stat in fund in cada si cred ca de sapt viitoare il mutam la cada mare ca nu mai tine. mi s-a umflat si parchetul in dormitor de atata aparie.e innebunit sa stea in apa.
cu legumele aceeasi problema. nu stiu cand o sa reusim sa papam si noi.sper ca nu la majorat smile.gif
pupam bebeii frumosi si mamicile mumoase
anku
pune-i cada in in vana cea mare....
noi asa facem de la bun inceput...intre timp ...la 2 sapt dupa ce ama vut cezariana a cumaparat sotul un suport in care se pune vanita lui bebe dar care sta sprijinita ...adica intepenita bine deasupra cazii si cu dop si dau drumul la apa fara sa mai tb sa mai ridic....
da...nu e de joaca dc s-a umflat parchetul inseamna ca face paaraie nu gluma... eusa_clap.gif
cu putulica....dc nu are nimic lasa-l in pace....am citit si eu articole si am tras concluzie ca in romania se face mare propaganda cu asa ceva...
am vazut cuculete dar la carste de 20-30 ani de 3 tipuri...
cuculete normale
cuculete unde mamica sau dr a tras de preput...
cuculete unde au fost taiate preputurile(oribil wacko.gif )

era f mare diferente...
noi am intrebat ce sa facem cu puta si a zis sa pastram locul curat,sa nu dam cu uleiuri si alte creme,deci cu absolut nimic...in apa departat cat se poate si curatat...a zis ca sa nu tragem noi pt ca atunci intervine infectia....a zis ca este ceva cat se poate de normal si ca se face singur...natura nu a lucrat la nimic din corpul nostru aiurea...numai noi stricam...
zic astea pt ca doare....si nu vrea sa-l doara p mateiut frumos.... tzuc.gif
petrecere faina... tzuc.gif bere.gif
geocoto
Multumim Anku, Oana de incurajari. trandafir.gif trandafir.gif
Am fost dimineata la Dr si ne-a zis diagnosticul, stupoare, varicela.Se pare ca prima data a avut febra de la rosu in gat si este exact invers noi am luat de la taticu si nu taticu de la Lucas....
Ne-a dat tot felul de medicamente si sa-l spalam cu o solutie.
Si eu care credeam ca am facut cand eram mica si nu o mai fac...O sa vedem pe parcurs cum se manifesta, in speranta ca eu sunt mai rezistenta si ca o sa trecem amandoi cu bine .La Lucas dureaza numai o saptamana, la mine va fi mai mult.

Matei occasion.gif te pupam dulce si iti dorim petrecere frumoasa si la multe lunite.Pupam si mamica de Matei. tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.