Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
Rose68
QUOTE(Rose68 @ Aug 2 2009, 10:27 PM) *
3.12.2008- Andreea- mamica Rose68

6.12.2008-Eduard Andrei- mamica Geutzica

8.12.2008 - Selena Iasmina- mamica Andreea. Andymar

8.12.2008- Iancu Stefan- mamica Simina Ana

12.12.2008 - Cosmin Mihai - mamica Ellena Elly

15.12.2008 - Bogdan - mamica Iullyy

17.12.2008 Duncan, mamica Tina71
nu avem inca pozica
20.12.2008- Matei- mamica Oana

21.12.2008- Lucas Dave- mamica Georgiana, Geocoto

22.12.2008- Matei-mamica Sinziana- Sinzigm

23.12.2008 -Darius-mamica Anku

27.12.2008 - Denisa Maria, mamica Danielaa,

28.12.2008 - Stefanut-mamica Alina84
Adelin- mamica Petronici

Cristina , mamica Adina Apostu

Rose68
Bebici
Rose68
QUOTE(Rose68 @ Aug 3 2009, 06:44 PM) *
cate mese papa bebeii vostri? si cam cat laptic mai papa?

Kris&Robert
QUOTE(Rose68 @ Aug 3 2009, 04:58 PM) *
mamici si bebici va multumim de urari
ESTE MAI BINE, desi nu e vindecata complet
Azi am facut poze daca tot am implinit 8 luni


la multe lunite, printesa mica!
sa cresti mare si sanatoasa!

de la Obi pentru tine:

simina_ana
Noi avem 7, 8 mese pe zi:

Azi de ex am papat asa:
9 - san ( dar nu stiu exact, undeva la 120 ml cred)
11 - nectarina + babana + 1 biscuite
13.30- lapte praf 210 ml
16.30 - supica ( morcov, dovlecel, patrunj, ceapa, cartof, rosie) 200 ml
18 - san 90 ml
20 - cereale (din 60 ml )

Pe langa acestea a mai stat la san cate 5 minute de 2, 3 ori....eu le notez si pe aceasta ca si masa

Dar avem si zile mai bune si zile mai proaste....


Rose68
QUOTE(simina_ana @ Aug 3 2009, 11:30 PM) *
Noi avem 7, 8 mese pe zi:

Azi de ex am papat asa:
9 - san ( dar nu stiu exact, undeva la 120 ml cred)
11 - nectarina + babana + 1 biscuite
13.30- lapte praf 210 ml
16.30 - supica ( morcov, dovlecel, patrunj, ceapa, cartof, rosie) 200 ml
18 - san 90 ml
20 - cereale (din 60 ml )

Pe langa acestea a mai stat la san cate 5 minute de 2, 3 ori....eu le notez si pe aceasta ca si masa

Dar avem si zile mai bune si zile mai proaste....

5- 170 lapte
9.30 o para cu 30 mg branzica calcica+1 biscuite
13 50 ml lapte cu cereale
17 legume din supa in amestec cu branzica proaspata 150 ml+30 mg+30 mg carnita pui
19 130 ml lapte cu cereale
21 75 mg iaurt cu 50 ml lapte cu cereale
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Aug 3 2009, 11:41 PM) *
5- 170 lapte
9.30 o para cu 30 mg branzica calcica+1 biscuite
13 50 ml lapte cu cereale
17 legume din supa in amestec cu branzica proaspata 150 ml+30 mg+30 mg carnita pui
19 130 ml lapte cu cereale
21 75 mg iaurt cu 50 ml lapte cu cereale



Rose , ce iaurt ii dai la pitica? Astea din comert nu au sare in ele?
Rose68
Tnuva iaurtul meu fin cu 4% sau Campina
Asta la recomandarea dr pediatru. Mi-a spus ca cel mai bine este sa ii fac in casa
Am incercat si speciale de bebe de la Humana dar sunt oribil de dulci
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Aug 3 2009, 11:54 PM) *
Tnuva iaurtul meu fin cu 4% sau Campina
Asta la recomandarea dr pediatru. Mi-a spus ca cel mai bine este sa ii fac in casa
Am incercat si speciale de bebe de la Humana dar sunt oribil de dulci


SI ala in casa ti-a spus medicul cum sa-l faci? Ca si eu am intrebat aici si m-a "trimis" pe net....
mercic
petronici
Buna ,mamici! laugh.gif
Nu am mai intrat zilele astea ,am fost la lucru,si de maine pana ma voi intoarce de acasa(din Romania,cred ca plec pe 9 aug) nu ma mai duc. super.gif nanner.gif
Spunem cu intarziere "LA MULTE LUNITE,ANDREEA".
Am mai citit putin din urma si am vazut ca ati facut o lista cu toti puisori nostri si suntem si noi acolo.Data de nastere a lui Adelin e pe 19.
Pt mamicile care cauta scaunel de masa,noi l-am primit de la nanuta,si arata cam asa si are si cureluse de legat bebelul sa nu cada.Noi il folosim pe asta si pana acum nu am avut probleme. rolleyes.gif

Si de premergator am intrebat pediatrul si ne-a zis ca putem sta maxim 30 min pe zi si mai mult nici nu stam ca ne cam plictisim repejor.
Si daca nu va suparati va mai punem niste pozici de cand am fost la mare(am citit din urma si am vazut ca sunt si pentru si pro)
am mai adaugat putintica apa in piscina...




si aici ne plimbam cu barcuta cu o gagicuta...
anku
QUOTE(simina_ana @ Aug 3 2009, 10:50 PM) *
Rose , ce iaurt ii dai la pitica? Astea din comert nu au sare in ele?

in mod normal nu...
m-am uitat si eu la mai multe iaurturi din comert si nu am gasit sare...
initial si eu am vrut sa-i fac in casa...cum spunea si rose astea de bebe sunt tare dulci...dar dupa ce am avut diaree o luna m-am razgandit...
pt iaurt tb proba biologica..acolo sunt tranf uriase...
nu am incercat dar sincer nici nu as incerca.....nici macar p stomacul meu wacko.gif
de campina am auzit ca r fi tare bun ptr bebici cum zicea si rose...
deci 3.5 %grasime este ok ptr bebe?????nu are nimic nu ????

uite o reteta de iaurt dc vrei

Fierbi laptele bine (este bine de pus intr-o oala mare ca sa-l lasi sa fiarba mai mult si sa nu dea pe din afara). Dupa ce s-a racit (la temperatura degetului, deci sa fie caldut), pui o lingura sau mai multe (la 1 litru lapte o lingura)de smantana mai grasa (de calitate). Apoi pui in borcane si le tii la cald. Iarna pe calorifer sau la soare vara, undeva unde nu le mai ating pana a doua zi cand s-a facut iaurtul. Daca nu a fost prea cald il lasi 2 zile, dupa care il pui in frigider.

sau

pui laptele la prins cu o lingura de sana/kefir/iaurt simplu, intr-un vas acoperit, intr-o camera calda si cat mai sus. si ar trebui ca intr0o zi doua sa se prinda. Dupa ce se prinde poti aduna un pic intr-un tifon si ai si branza proaspata de casa!!! Frcutele le poti coace sau i le amesteci crude. sb forma de suc.

am inceput si noi sa papam iaurt simplu...noi pana acum am luat bio 1.5% ca mi-a fost frica sa nu fie gras 3.5%dar se pare ca nu are nimic ...pana acum am papat dulcegariile alea stil humana doh.gif
in tot cazul nu danonino.....am auzit numai lucruri oribile de ei...chiar si acum o sapt cand iar i-au prins aici cu nu stiu ce la actimel
tzuc.gif
anku
QUOTE(petronici @ Aug 4 2009, 12:17 AM) *
si aici ne plimbam cu barcuta cu o gagicuta...

ce bebici.......frumosi si cum se balacesc ei acolo par muuuuuuuult mai mari..... yes.gif
ahaa deci esti in ro??????
va poopam...
deci cum se numeste scunelul dc nu te superi?????? tzuc.gif
geocoto




Pupici dulci de la geo si Lucas. trandafir.gif trandafir.gif
geocoto
Dupa ultimul rosu in gatic eram disperata ca nu papa cum trebuie si Dr mi-a recomandat sa-i dau asa:

8.00 150- 180ml laptic

12.00-14.00 piureut de legume 200gr

15.00- 16.00 fructe 150gr

20.00 210ml laptic fara cereale

1.00-3.00 cand se trezeste 210ml laptic

Inainte de legume si pana la masa de fructe incerc sa-i dau cam 100ml lichid ori ceai de fructe(din acela care se face instant) ori suculet de fructe.Apa n-ar bea pentru nimic atat de multa. nono.gif

Catre 9 luni trebuie sa scadem la 3 mese asa ca vom adapta pe parcurs orarul.
Nici noi nu am luat scaunel de masa, dar tare mi-ar mai place desi atunci cand sta cu noi la masa zboara tot inclusiv fata de masa daca nu sunt atenta...O sa mergem sa cautam posibil acum sau dupa ce vor pleca bunicii..Au fost reduceri dar nu am gasit nimic care sa merite 100euro.Momentan papa in carut si are animatie multa in jur. nanner.gif
Kris&Robert
QUOTE(petronici @ Aug 4 2009, 01:17 AM) *
am mai adaugat putintica apa in piscina...


super tare poza!
anku
QUOTE(geocoto @ Aug 4 2009, 04:54 AM) *
Dupa ultimul rosu in gatic eram disperata ca nu papa cum trebuie si Dr mi-a recomandat sa-i dau asa:

8.00 150- 180ml laptic

12.00-14.00 piureut de legume 200gr

15.00- 16.00 fructe 150gr

20.00 210ml laptic fara cereale

1.00-3.00 cand se trezeste 210ml laptic


:

deci fara cereale.....
numia 3 mese??????
noi nu o sa reusim niciodata asa ceva.... doh.gif
Rose68
Petronici, se vede ca flacaul tau e de Decembrie....e un dulcel
oana petrina
La multi ani Andreuta! sa cresti mare. tare frumusica ai fost de ziua ta.
Petronici ai un pui tare frumos. e asa de scump in piscinica .
Rose tabelul arata super. trandafir.gif
noi papam iaurt de la humana . vad ca-i place. nu stiu daca o sa reusim la 9 luni sa papam doar 3 mese. poate 4 macar.dar nu inteleg de ce ti-a zis doar 3 mese daca ei trebuie sa bea cam 500ml lapte pe zi. si trebuie si fructe si legume doar nu-i dam tot la o masa. tre sa intreb si eu dr. greu tare cu papica asta. si noi papam in scaunel cu masuta si papam in el de pe la 5 luni juma. e f comod ptr amandoi. e de la futura si tot de la nanauta l-a primit cand s-a nascut. ma gandeam ca atunci cand plecam in vacanta avem de carat dupa noi nu gluma.scaunele patut jucarii piscinele etc.
eu il mai pun in premergator cam 10 -15 min. ii place tare si se joaca la draciile alea.
va pupam
Rose68
QUOTE(Rose68 @ Aug 3 2009, 11:41 PM) *
5- 170 lapte
9.30 o para cu 30 mg branzica calcica+1 biscuite
13 50 ml lapte cu cereale
17 legume din supa in amestec cu branzica proaspata 150 ml+30 mg branza+30 mg carnita pui
19 130 ml lapte cu cereale
21 75 mg iaurt cu 50 ml lapte cu cereale

1 130 lapte cu cereale
5 90 ml lapte cu cereale
9 150 grame mar+para +1 biscuite
12 1 cartof copt+jumatate de galbenus fiert 10 minute+2 linguri mari de branza proaspata+60 mg iaurt
ioana12381
va rugam din sufletel sa ne votati si pe noi notworthy.gifSarah Damaris Parnau
anku
noi avem 3-4 mese de laptze a cate 200-250 ml...
si 1-2 mese legume...carnita sau ou...de la 8 lni incepem si cu peste...
cam de 2 ori p sapt i dau fructe...cereale fff rar...
supa cam o data p sapt...cat sa nu uitam gustul....
deci cam 6-7 mese p ti avem...
aaaaaa....si neparat iaurt dimineata.....asa ne-am inv.... rolleyes.gif
oricum...vreau sa tragem totusi mult p lapte mai ales pana la un an....poate chiar pana la un si jumate...
eu cred ca noi vom ramane la 5 mese catre 10 luni din care 3 mese vor fi lapte...,o masa iaurt dimineta si la amiza legumite.......
geocoto


6-8 Maanden = 6-8Luni
Cel putin 0,5 litri pe zi lapte pe zi maximum 750ml pe zi.Cand bebelusul papa 2 biberoane de 240ml pe zi este recomandat ca dupa masa de legume sau fructe sa-i mai dati intr-o cana completare.

Cerealele in laptic este pentru bebelusii care papa prea mult.Cine vrea o explicatie detaliata ii scriu pe mess.

Pup Geo
anku
QUOTE(alina84 @ Aug 3 2009, 01:54 PM) *
Salutare mamicilor,am revenit si noi.O sa pun si eu cateva poze mai recente ca sa vedeti ca am mai crescut si noi



Va pupam

alina....tare frumosi sunteti...
si ce mot are bebicul tau...... partners.gif
petronici
QUOTE(anku @ Aug 4 2009, 01:17 AM) *
ce bebici.......frumosi si cum se balacesc ei acolo par muuuuuuuult mai mari..... yes.gif
ahaa deci esti in ro??????
va poopam...
deci cum se numeste scunelul dc nu te superi?????? tzuc.gif

Imi cer scuze poate m-am exprimat gresit sad.gif ar trebui sa plecam duminica spre Romania si scaunelul unul asemanator l-am cumparat si eu anul trecut pt finutul meu l-am platit 30 de euro(era in oferta)dar cred ca se gasesc asemanatoare si in tara.
Si arata cam asa

Bineinteles ca sunt si altele mult mai bune pe aici, dar daca noi l-am primit e bun si asa,are si cureluse de legat bebelul pt cei care nu stau locului cand mananca cum e Adelin laugh.gif
Si scaunelul de masina trebuie sa-l schimbam,aici au aparut unele care se pot alunga un pic cand doarme copilul si cand e treaz sta aproape drept in fundulet,trebuie sa-l procuram si noi ca pana in Rom ce ne facem,am auzit ca costa cam in jur de 100 de euro.
In pozica cu barcuta fetita are un anisor abia implinit si Adelin,zici ca sunt doi indragostiti iesiti la plimbare tongue.gif
Va poopam si noi tzuc.gif hug.gif
sinzigm




ANDREIUTA LA MULTE LUNITE!!!!!!!!!!!!!!!!!! occasion.gif


Chiar daca scriem umpic mai tarziu iti dorim sa cresti mare si sa ii bucuri pe mami si tati la fel de mult ca pana acum.
Stiu ca e umpic cam tarziu,dar de-abea acum am reusit sa il culc pe Matei,nu stiu ce e cu el saracutu,cred ca il freaca rau gingiile,ca e tare raut,nu pot face mai nimic de el.Noi papam iaurtel de la Nestle si ne place dupa cum vad,dar nu ii dau in fiecare zi.

Geo,te rog sa-mi scrii daca poti si ai timp ce e cu cerealele ca noi le papam cu tare mare drag.Acasa am papat cereale praf,stiti si voi ca cele de la humana sau nestle care se faceau in laptic,iar aici i-am cumparat integrale,dar sunt pt copilasi mici si sunt faramitate si facute asa sub forma unor biscuiti pe care adaugi lapte sau iaurt.Sper ca nu am facut o greseala.

VA PUP PE TOATE SI SPER CA MOS ENE A ADUS BEBICILOR VOSTRI DOAR VISE PLACUTE IN MASURA IN CARE VISEAZA
sinzigm
AM UITAT SA ITI LAS ADRESA DE MESS:sinzigm@yahoo.com
simina_ana
Geo, vreau si eu explicatie please....

Somnic usor la mamici si piticuti!
simina_ana
Fetele am vazut din urma ca ati scris ca voi nu mai sterilizati biberoanele.. De ce? Ce explicatie ati primit?
Mie una mi-e cam frica sa le spal doar....cand stiu ce apa avem aici...

Ieri Iancu a fost foarte mofturos. Nu a papat prea mult si nici nu a prea dormit in timpul zilei...doarme in schimb f bine noaptea.
Azi in schimb mi-a adormit pe jos in camera lui. Era asa de haios....Obosise si s-a pus pe burta si ...gata...somnic de 20 de minute. Acum e mai linistit....dar trebuie sa-i scot cate o jucarie noua la fiecare jumatate de ora. Asa ca acum ne "delectam" cu cablul de la incarcatorul periutei de dinti.
Am papat si f bine azi.
7- tzitzi
9- iar putin de tzitzi
11- o banana mica cu branzica de casa si 90 ml de l.p.

Ai vostri pitici ce mai fac?
Va tzuc.gif si va dorim o zi placuta!
Rose68
cum a fost? ati simtit cutremurul? a avut 5,8 grade pe scara richter
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Aug 5 2009, 12:57 PM) *
Fetele am vazut din urma ca ati scris ca voi nu mai sterilizati biberoanele.. De ce? Ce explicatie ati primit?
Mie una mi-e cam frica sa le spal doar....cand stiu ce apa avem aici...

Ieri Iancu a fost foarte mofturos. Nu a papat prea mult si nici nu a prea dormit in timpul zilei...doarme in schimb f bine noaptea.
Azi in schimb mi-a adormit pe jos in camera lui. Era asa de haios....Obosise si s-a pus pe burta si ...gata...somnic de 20 de minute. Acum e mai linistit....dar trebuie sa-i scot cate o jucarie noua la fiecare jumatate de ora. Asa ca acum ne "delectam" cu cablul de la incarcatorul periutei de dinti.
Am papat si f bine azi.
7- tzitzi
9- iar putin de tzitzi
11- o banana mica cu branzica de casa si 90 ml de l.p.

Ai vostri pitici ce mai fac?
Va tzuc.gif si va dorim o zi placuta!

cand am facut aftele am fost la medic si ne-a pus diferite intrebari pentru a-si da seama de unde provin. Printre altele m-a intrebat daca mai sterilizez biberoanele. I-am raspuns afirmativ si mi-a spus ca de la 4-5 luni trebuie sa le spal cu uin detergent de calitate gen Fairy si apa calda........si clatite indelung cu apa rece si sterilizate la 4-5 zile. Cum vrei sa ii creezi anticorpii daca tu inca mai sterilizezi?(asa m-a intrebat dr)
Eu sterilizez si suzetele de aceea avem vreo 7-8. Cum cade pe undeva fie si patul unde dormim noi cum venim cu alta sterilizata. Plus ca in fiecare seara le sterilizez pe toate. Am sterilizator pentru cuptorul cu microunde si le tin minim 8 minute. Cica trebuia sa reduc timpul de sterilizare si acum sterilizate mult mai rar si maxim 2-3 minute.
Si nici apa pentru laptic sa nu fie fiarta si doar incalzita la temperatura de preparare(apa sa fie plata si de preferinta de la Dorna- Izvorul Alb). Noi folosim Izvorul Minunilor, deoarece folosesc cana - fierbator si cate ape am incercat , toate aveau depuneri foarte mari)
Am zis ca raresc si eu sterilizarea dar dupa ce ii trec aftele definitiv. Ieri au aparut iar......chiar nu mai stiu ce sa fac
Pupicei
ioana12381
pupam toti bebicii si mai cerem ajutor si azi sa votati sarah damaris parnau
alina84
Buna ziua mamicilor.Am citit si eu pe forum ca nu mai trebuie sterilizate biberoanele si am inceput sa le sterilizez mai rar,cam o data pe saptamana,pt ca inainte o faceam de 2 ori pe zi.Apa plata nu o mai fierb nici eu de mult timp.
Mamicilor,am si eu o intrebare,la cati copilasi de decembrie le-au dat dintisorii?ca la al meu inca se lasa asteptati.,desi il mananca f tare gingia si musca tot ce prinde.
Va pupam si va dorim o zi buna.
simina_ana
QUOTE(alina84 @ Aug 5 2009, 02:27 PM) *
Buna ziua mamicilor.Am citit si eu pe forum ca nu mai trebuie sterilizate biberoanele si am inceput sa le sterilizez mai rar,cam o data pe saptamana,pt ca inainte o faceam de 2 ori pe zi.Apa plata nu o mai fierb nici eu de mult timp.
Mamicilor,am si eu o intrebare,la cati copilasi de decembrie le-au dat dintisorii?ca la al meu inca se lasa asteptati.,desi il mananca f tare gingia si musca tot ce prinde.
Va pupam si va dorim o zi buna.


Noi cand am facut 6 luni jumate ne-au spart gingiile dintisorii de jos. Acum ne chinuim cu cei de sus. Desi de aproape 2 saptamni Iancu e mofturos,musca si baga in gurita tot ce ii pica in manute, inca nu se vede nimic. Dar nervos suntem....
Pupici la bebel si multa rabdare si nervi de otel.
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Aug 5 2009, 01:57 PM) *
cand am facut aftele am fost la medic si ne-a pus diferite intrebari pentru a-si da seama de unde provin. Printre altele m-a intrebat daca mai sterilizez biberoanele. I-am raspuns afirmativ si mi-a spus ca de la 4-5 luni trebuie sa le spal cu uin detergent de calitate gen Fairy si apa calda........si clatite indelung cu apa rece si sterilizate la 4-5 zile. Cum vrei sa ii creezi anticorpii daca tu inca mai sterilizezi?(asa m-a intrebat dr)
Eu sterilizez si suzetele de aceea avem vreo 7-8. Cum cade pe undeva fie si patul unde dormim noi cum venim cu alta sterilizata. Plus ca in fiecare seara le sterilizez pe toate. Am sterilizator pentru cuptorul cu microunde si le tin minim 8 minute. Cica trebuia sa reduc timpul de sterilizare si acum sterilizate mult mai rar si maxim 2-3 minute.
Si nici apa pentru laptic sa nu fie fiarta si doar incalzita la temperatura de preparare(apa sa fie plata si de preferinta de la Dorna- Izvorul Alb). Noi folosim Izvorul Minunilor, deoarece folosesc cana - fierbator si cate ape am incercat , toate aveau depuneri foarte mari)
Am zis ca raresc si eu sterilizarea dar dupa ce ii trec aftele definitiv. Ieri au aparut iar......chiar nu mai stiu ce sa fac
Pupicei



Rose...oare nu o fi si de la lapte? Poate daca i-ai schimba lapticul pentru cateva zile....nu stiu...imi dau si eu cu parerea....
uite ce am gasit pe net despre stomatite:
http://www.pentrucopii.ro/childhood/Default.asp?artID=1
http://www.boli-medicina.com/aparatul-dige...E-LE-BM-COM.php
http://www.naturaplant.ro/tratamente.php?idp=35&start=0
http://www.gradina-online.ro/Tratament_nat...tita_A3552.html


anku
QUOTE(Rose68 @ Aug 5 2009, 12:48 PM) *
cum a fost? ati simtit cutremurul? a avut 5,8 grade pe scara richter

afost cutremur????
a fost grav?????
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Aug 5 2009, 01:48 PM) *
cum a fost? ati simtit cutremurul? a avut 5,8 grade pe scara richter



Din cate am citit s-a simtit doar in CT si in zona Dobrogei. Dar si in Bucuresti.

Tu l-ai simtit? Ca esti aproape de Ct...
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Aug 5 2009, 03:34 PM) *
Din cate am citit s-a simtit doar in CT si in zona Dobrogei. Dar si in Bucuresti.

Tu l-ai simtit? Ca esti aproape de Ct...


la mine venisera in vizita simultan cele 2 fericite bunicute si erau cu cea mica in dormitor. Eu eram la atelierul de creatie(printre oale in bucatarie). Nici eu, nici ele nu am simtit nimic. In schimb sotul meu era la serviciu intr-o cladire la etajul 5 si a simtit binisor. Tot bine a simtit si nasa care locuieste la etajul 5 in Constanta
Rose68
nu a avut epicentrul in Vrancea, ci pe o falie care tine din Bulgaria pana la 2 MAI in Constanta(asa a zis un "mare" specialist la tv)
si pe grade se cearta.......uniii zic 5,8 altii 4,8.....adevarul cred ca e undeva la mijloc
Nasa spunea ca a zguduit bine in schimb a tinut foarte putin.
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Aug 5 2009, 02:44 PM) *
Rose...oare nu o fi si de la lapte? Poate daca i-ai schimba lapticul pentru cateva zile....nu stiu...imi dau si eu cu parerea....
uite ce am gasit pe net despre stomatite:
http://www.pentrucopii.ro/childhood/Default.asp?artID=1
http://www.boli-medicina.com/aparatul-dige...E-LE-BM-COM.php
http://www.naturaplant.ro/tratamente.php?idp=35&start=0
http://www.gradina-online.ro/Tratament_nat...tita_A3552.html

saru'mana pentru ajutor
Am citit si eu o groaza........dar dr pediatru mi-a zis sa fac doar ce imi zice dr ORL si am fost deja la 3 diferiti.
I-am epuizat pe cei mai cunoscuti
byby2
QUOTE(alina84 @ Aug 5 2009, 11:27 AM) *
Buna ziua mamicilor.Am citit si eu pe forum ca nu mai trebuie sterilizate biberoanele si am inceput sa le sterilizez mai rar,cam o data pe saptamana,pt ca inainte o faceam de 2 ori pe zi.Apa plata nu o mai fierb nici eu de mult timp.
Mamicilor,am si eu o intrebare,la cati copilasi de decembrie le-au dat dintisorii?ca la al meu inca se lasa asteptati.,desi il mananca f tare gingia si musca tot ce prinde.
Va pupam si va dorim o zi buna.

noi avem 2 dintisori
petronici
QUOTE(alina84 @ Aug 5 2009, 01:27 PM) *
Buna ziua mamicilor.Am citit si eu pe forum ca nu mai trebuie sterilizate biberoanele si am inceput sa le sterilizez mai rar,cam o data pe saptamana,pt ca inainte o faceam de 2 ori pe zi.Apa plata nu o mai fierb nici eu de mult timp.
Mamicilor,am si eu o intrebare,la cati copilasi de decembrie le-au dat dintisorii?ca la al meu inca se lasa asteptati.,desi il mananca f tare gingia si musca tot ce prinde.
Va pupam si va dorim o zi buna.

noua ne-au iesit cei de jos pe la 5luni jumate-6 luni si la al meu da sa ii sparga si sus,mi-a facut si temperatura vreo 2 zile dar inca nimic.dar nu iti face griji la fetita cumatrei mele i-au iesit in perioada 9-10 luni toti 4 odata,asa ca fiecare bebel cu ritmul lui. tzuc.gif
Rose68
QUOTE(byby2 @ Aug 5 2009, 05:03 PM) *
noi avem 2 dintisori

lume noua. Nu ai mai intrat demultisor. Mai tin minte doar ca ai o fetita. Dar nu ii mai stiu data de nastere si nici numele, decat ca trebuia sa faci cezariana pe 25 decembrie.
cristina_l
dar bebelusi din noiembrie 2008? nimeni?
Rose68
QUOTE(cristina_l @ Aug 5 2009, 10:32 PM) *
dar bebelusi din noiembrie 2008? nimeni?

poti ramane cu noi daca vrei. Bebica mea e nascuta pe 3 decembrie 2008. E destul de aproape de bebicul tau
anku
QUOTE(alina84 @ Aug 5 2009, 01:27 PM) *
Buna ziua mamicilor.Am citit si eu pe forum ca nu mai trebuie sterilizate biberoanele si am inceput sa le sterilizez mai rar,cam o data pe saptamana,pt ca inainte o faceam de 2 ori pe zi.Apa plata nu o mai fierb nici eu de mult timp.
Mamicilor,am si eu o intrebare,la cati copilasi de decembrie le-au dat dintisorii?ca la al meu inca se lasa asteptati.,desi il mananca f tare gingia si musca tot ce prinde.
Va pupam si va dorim o zi buna.

nici noi nu avem nimic si din cate vad nici nu se arata dar manacm, tot de la 3 luni...
nu e nici o probl....si mie mi-au iesit primii la 9 luni si la sorta mea abia la 1 an si 2 luni,decvi primii numai....
si eu sterilizez la 2-3 zile...dc sunt plecata si nu am unde sa spal biberonul cu detergent bine cand ma intorc acasa clar il pun la dezinfectat...mai ales ca e vara... doh.gif
dc e apa plata nu cred ca tb fiarta...nu-i vad totusi rostul!!!!
poop tzuc.gif
simina_ana
Sta si Iancu in 4 labute....zici ca e un catelus....dar sta numai cateva secunde....
A fost tare agitat azi....nu mai are deloc stare, de cand cu dintisorii. Daca inainte se calma in brate acum ioc....nu plange...doar se plange. Si cum sunt singura, uneori imi vine sa-mi iau campii. Ma gandesc la gasesc pe cineva, care sa vina sa ma ajute cateva ore pe zi, macar la curatenie.... dar parca mi-e frica cu ce-am vazut zilele astea la tv.
EU sunt maniaca cu curatenia. Pana acum am reusit sa tin casa foarte bine, cat a fost Iancu mic si nu era asa vioi. Dar va trebui sa ma obisnuiesc ca de acum inainte sa strang de 5 ori mai mult decat inainte....peste partea ca atunci cand papam ne facem ca un purcelus, am trecut. Il dezbrac la pampers si asa ii dau sa pape. Si daca se murdareste il curat mai usor, in plus nici nu-l mai chinui cu schimbat de hainute. Si pana nu-i iau scaunel de masa nu il las sa pape singurel, desi are tendinta asta.

aaa...Mamici, vroiam sa va intreb de mult....de cand cu diversificarea , ati observat sa fie bebeii alergici la vreun aliment? Daca da ...cum s-a manifestat?
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Aug 5 2009, 11:21 PM) *
Sta si Iancu in 4 labute....zici ca e un catelus....dar sta numai cateva secunde....
A fost tare agitat azi....nu mai are deloc stare, de cand cu dintisorii. Daca inainte se calma in brate acum ioc....nu plange...doar se plange. Si cum sunt singura, uneori imi vine sa-mi iau campii. Ma gandesc la gasesc pe cineva, care sa vina sa ma ajute cateva ore pe zi, macar la curatenie.... dar parca mi-e frica cu ce-am vazut zilele astea la tv.
EU sunt maniaca cu curatenia. Pana acum am reusit sa tin casa foarte bine, cat a fost Iancu mic si nu era asa vioi. Dar va trebui sa ma obisnuiesc ca de acum inainte sa strang de 5 ori mai mult decat inainte....peste partea ca atunci cand papam ne facem ca un purcelus, am trecut. Il dezbrac la pampers si asa ii dau sa pape. Si daca se murdareste il curat mai usor, in plus nici nu-l mai chinui cu schimbat de hainute. Si pana nu-i iau scaunel de masa nu il las sa pape singurel, desi are tendinta asta.

aaa...Mamici, vroiam sa va intreb de mult....de cand cu diversificarea , ati observat sa fie bebeii alergici la vreun aliment? Daca da ...cum s-a manifestat?

nu am avut problema asta. Dar am vazut un caz la dr pediatru. Era bebe alergic la out si in 2 ore s-a umplut de bubite si a facut diaree si varsaturi groaznice avea.
anku
QUOTE(simina_ana @ Aug 5 2009, 10:21 PM) *
Sta si Iancu in 4 labute....zici ca e un catelus....dar sta numai cateva secunde....
A fost tare agitat azi....nu mai are deloc stare, de cand cu dintisorii. Daca inainte se calma in brate acum ioc....nu plange...doar se plange. Si cum sunt singura, uneori imi vine sa-mi iau campii. Ma gandesc la gasesc pe cineva, care sa vina sa ma ajute cateva ore pe zi, macar la curatenie.... dar parca mi-e frica cu ce-am vazut zilele astea la tv.
EU sunt maniaca cu curatenia. Pana acum am reusit sa tin casa foarte bine, cat a fost Iancu mic si nu era asa vioi. Dar va trebui sa ma obisnuiesc ca de acum inainte sa strang de 5 ori mai mult decat inainte....peste partea ca atunci cand papam ne facem ca un purcelus, am trecut. Il dezbrac la pampers si asa ii dau sa pape. Si daca se murdareste il curat mai usor, in plus nici nu-l mai chinui cu schimbat de hainute. Si pana nu-i iau scaunel de masa nu il las sa pape singurel, desi are tendinta asta.

aaa...Mamici, vroiam sa va intreb de mult....de cand cu diversificarea , ati observat sa fie bebeii alergici la vreun aliment? Daca da ...cum s-a manifestat?

multumesc lui dumnezeu...nici o alergie...nici un moft...spanacel al borcan nu mancam bucurosi dar il mancam...
poopam p iancu care sta si el in 4 labute si asteptam sa mearga...
o sa fie tot mai greu simina...crede...al meu merge in patru labe..la inceput mergea ca racul dar de o sapt a luat-o in patru labe...si e rauuuuu...nu pot nimic nimic nimic sa fac...dar abslut nimic...nici sa pun o masina la spalat....nici sa mananc...
dc ai posibilitati finaciare si ai p cineva de incredere ar fi super ...ptr ca e tare greu..
va poopam cu drag.... tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Aug 5 2009, 11:29 PM) *
nu am avut problema asta. Dar am vazut un caz la dr pediatru. Era bebe alergic la out si in 2 ore s-a umplut de bubite si a facut diaree si varsaturi groaznice avea.



QUOTE(anku @ Aug 5 2009, 11:49 PM) *
multumesc lui dumnezeu...nici o alergie...nici un moft...spanacel al borcan nu mancam bucurosi dar il mancam...
poopam p iancu care sta si el in 4 labute si asteptam sa mearga...
o sa fie tot mai greu simina...crede...al meu merge in patru labe..la inceput mergea ca racul dar de o sapt a luat-o in patru labe...si e rauuuuu...nu pot nimic nimic nimic sa fac...dar abslut nimic...nici sa pun o masina la spalat....nici sa mananc...
dc ai posibilitati finaciare si ai p cineva de incredere ar fi super ...ptr ca e tare greu..
va poopam cu drag.... tzuc.gif



Ufff......cred ca m-am speriat degeaba..ii iesisera lui Iancu niste bubite pe ceafa si pe spate....dar cred ca au fost de la caldura....ca vad ca acum spre seara si mai ales dupa baita i-au mai trecut....m-am speriat ca a facut alergie la iaurt. Dar nu cred....a fost vioi toata ziua. Agitatia cred ca a fost de la dintisori. Inainte de a-l culca l-am mai verificat o data si ii mai disparusera din bubite.
Ufff.....nu stiu ce am avut azi , dar m-am speriat din orice...cu bubitele, s-a inecat la un moment dat si nu stiu unde imi era mintea ca am sarit ca arsa sa-l smulg din bratele lui tati....m-am speriat de 2 ori cand mi-a sunat telefonul....

Anku, sunt convinsa ca va fi din ce in ce mai greu....de asta am si spus ca ma bate gandul sa iau pe cineva...dar mai mult e de incredere, decat de bani....numai grozavii am auzit. Dar sa vad...noi sambata plecam iar la Botosani la bunici si satm pana la sfarsitul lunii, cand ne intoarcem ca trebuie sa mergem la o nunta. Apoi vine toamna si socrul meu se va intoarce in Sibiu...si cred ca o sa apelez mai des la el. Adica de 2 ori pe saptmana ca sa apuc sa-mi fac si eu treburile casnice....Ca asa seara, cand e si tatai acasa mai pot face cateceva, dar am spus...sunt maniaca cu curatenia si ordinea...si atunci cand ma apuc imi place sa nu fiu intrerupta pana termin....ori chiar daca e tati acasa, tot se gaseste ceva la care el nu se pricepe f bine si ma striga....

Si eu sper sa inceapa Iancu sa merga in 4 labe....e prea greut funduletzul si nu poate inca liwlol.gif. deocamdata se taraste pe coate....de zici ca-i cercetas in jungla...liwlol.gif
sinzigm
Buna seara fetelor!Noi suntem in urma cu 2 ore si pe de-asupra suntem si singurei toata ziua,de aceea nu prea am timp sa intru ziua sa vb cu voi.Plus de asta strengarul meu mai nou isi doarme somnul de dupa masa afara la plimbare si pe cand ajungem acasa e in chef si iar nu prea mai pot face nimic de el.Il mai las sa planga ca n-am ce face trebuie sa fac de mancare pt noi,pt el,ca ii pregatesc proaspata in fiecare zi si avem 3 mese pe zi in afara de laptic.Seara cand vine tati de la servici e ora 6 iar la voi e deja 8.Pana ne ocupam de el,sa-i dam papica ca e flamand saracu dupa o zi de lucru,apoi ii fac mancarica de seara celui mic si baita apoi pana adoarme............si uite asa se duce inca o zi si nu pot intra si eu decat tarziu nu prea ajung sa discut cu voi.Nu stiu ce o sa ma fac dupa ce o sa umble,ca e un neastamparat,si sunt doar eu cu el si nu imi vad capu de treaba.Ba calca,ba fa curatenie,ba fa cumparaturi ba aia,ba aia........dar sper ca ne-om descurca noi cumva.
Matei umbla de numa in patru labute si pe langa orice obiect se poate sprijini sa se ridice in picioare vrea sa umble,dar cand isi da drumul la manute pica in funfulet.

Noua inca nu ne-a dat nici un dintisor,dar baga in gurita orice prinde si asta e un stres pt mine,ca trebuie sa fiu cu ochii in 4.Dar se vad formele dintisorilor in gingie si jos si sus(2 jos-2 sus)si ii sunt umflate saracu,cred ca il doare de numa...Am aflat ca de la dintisori unii copilasi fac diaree,altii fac scaune mai dese si ca in periooada asta e mai toxic.Poate ca de aceea are si MATEI problema asta cu scaunele mai dese,desi acum face numai de 4 ori pe zi,dar are funduletul foarte rosu ,desi il schimb imediat dupa ce a facut.Azi l-am schimbat la shoping,ca n-am avut ce face...Ne-am pus intr-un colt si gata.Am incercat toate cremele posibile pt fundulet,am fost si la doctor si mi-a dat ceva cu clotrimazol,dar ii trece cateva zile si apoi iar ii apare cand face scaun mai des.

Eu am incercat sa-i dau umpic de ficatel fiert cu pireut si dupa ce s-a trezit am vazut ca avea bubite si pe fata si pe pielicica,asa ca eu cred ca e alergic asa ca am hotarat sa mai aman si sa incerc din nou pe la 9 luni,sa vedem atunci cum va fi.

Rose de ce nu incerci cu aftolizol,sa vezi daca nu ii trece?Noi asa am reusit sa scapam de ele,dar sincera sa fiu,dupa aceea il curatam cam de 2 ori pe saptamana in gurita cu glicerina boraxata,ca sa fiu sigura ca nu ii mai apar,mai ales acum cand baga atatea in gurita.Asa mi-a zis mie pediatra sa fac.

meniul nostru de azi:

24-laptic-120 ml
03.30-laptic-150ml
07-laptic-150ml
09-o para,o nectarina si 3 biscuiti
12.50-laptic-150ml
15.30-3 buchetele brocoli,9pastaioare verzi fierte pe aburi,o jumate de galbenus fiert tare,umpic de branzica de casa si orez,amestecate cu 120 ml lapte
pana la ora 19 cand a papat grizut in lapte formula cu iaurtel,a mai mancat niste afine curatate de coaja si o jumatate de mar+2 betisoare de rontaita facute din grau.
intre mese a mai baut 150 ml lichid(suculet de mere diluat cu apica plata si ceiut de tei)
21-laptic-150 ml si pala la ora 24 cand bea iar laptic nu mai papa nimic

Cam asa arata meniul nostru in fiecare zi,dimineata fructele,dupa masa legume cu out,sau cu carnita,sau supica(eu ii dau carnita de pui si peste) si seara ori grizut,ori biscuiti cu lapte sau ii mai dadeam cereale si bineinteles lapticul



GOOD NIGHT MOTHERS &BABYES
Va pup fetelor si sper sa ajung sa vb si eu cu voi ziua
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.