Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
Rose68
QUOTE(anku @ Apr 16 2010, 10:56 PM) *

ca un fel de sarmale...specialitate Irak...dar in foi de ceapa si vita de vie
fff bune...

placinta mea cu mere

baclava-am scris bine???
vine din Turcia

Rusia...ceva dulce

crva din Thailanda

am uitat sa fotografiez cus-cus-Tunisia

am mai avut si mancare asiatica...gustoasa rau...
numai mancarea asiatica s-a mancat toata desi a fost o cutie intraga...deci mult...
o cutie ca un tv...spre ex... liwlol.gif


TUNISIA:::scuzati-l...
e animator de meserie si prof de tenis
e super de distractie... liwlol.gif



Mami Anku, astra a fost absolvirea? sau doar o petrecere ocazionata de altceva?
Deja aseara imi ploua in gura cind am vazut papica. SI interesanta chestia sa vina fiecare cu ceva papica din tara sa de bastina. Iar de ochisori albastri ce sa zic? Il privim mereu cu mare placere.
Aveam un amic in copilarie cu ochii asa frumosi , cind te uitai mult la ochii lui mai insistent zicea: nu e asa ca vezi marea in ochii mei?
Rose68
Buna dimineata!.
Ne chinuie tare maseluta care vrea sa iasa. Doarme noapte putin si agitata. Aseara pentru prima oara ne-a aratat ca vrea la nani. A venit linga canapea si a pus capusorul de canapea si a dat de inteles ca vrea nani. Asa ca am dus-o in dormitor si in 5 minutele a fost pe somnic. Deci doarme de la 10 seara. Acum e 10 dimineata si inca doarme cu tati. Mami s-a trezit de la 7 si acum le- a pregatit papa bun la amindoi. Lui tati am gata pregatit sa ii fac o omleta cu brinza , rosii si ardei si desert pancake (multumim lui Geo pentru reteta), plus ciocanele gata pregatite cu condimente sa le prepar cum o vrea tati.....(gratar, saramura sau la cuptor). Avem micarica gata preparata, dar duminica ne mai rasfatam un picut. Iar Andreei fructe (portocala+para) (puse in brocan cu filet bine strins ca sa nu oxideze pina se trezeste) + ciorbica proaspata.

Apropo Geo, am in casa tot ce trebuie si zilele acestea voi incerca si CATAIF si BACLAVA. Saru' mana pentru retete.

Ieri am fost in oras cu niste prieteni si i-au dat Andreei sa pape pateuri de la Fornetti....am incercat eu sa protestez un pic, dar nu am avut sanse.....ce sa zic? piticei i-au placut si a papat 2 bucati de pateuri cu telemea.( arata ca o purcicuta)Si acasa papa placintuta cu brinza sarata dar cu brinza dulce sau mar nu vrea.
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Apr 18 2010, 09:03 AM) *
Buna dimineata!.
Ne chinuie tare maseluta care vrea sa iasa. Doarme noapte putin si agitata. Aseara pentru prima oara ne-a aratat ca vrea la nani. A venit linga canapea si a pus capusorul de canapea si a dat de inteles ca vrea nani. Asa ca am dus-o in dormitor si in 5 minutele a fost pe somnic. Deci doarme de la 10 seara. Acum e 10 dimineata si inca doarme cu tati. Mami s-a trezit de la 7 si acum le- a pregatit papa bun la amindoi. Lui tati am gata pregatit sa ii fac o omleta cu brinza , rosii si ardei si desert pancake (multumim lui Geo pentru reteta), plus ciocanele gata pregatite cu condimente sa le prepar cum o vrea tati.....(gratar, saramura sau la cuptor). Avem micarica gata preparata, dar duminica ne mai rasfatam un picut. Iar Andreei fructe (portocala+para) (puse in brocan cu filet bine strins ca sa nu oxideze pina se trezeste) + ciorbica proaspata.

Apropo Geo, am in casa tot ce trebuie si zilele acestea voi incerca si CATAIF si BACLAVA. Saru' mana pentru retete.

Ieri am fost in oras cu niste prieteni si i-au dat Andreei sa pape pateuri de la Fornetti....am incercat eu sa protestez un pic, dar nu am avut sanse.....ce sa zic? piticei i-au placut si a papat 2 bucati de pateuri cu telemea.( arata ca o purcicuta)Si acasa papa placintuta cu brinza sarata dar cu brinza dulce sau mar nu vrea.


somn.gif somn.gif somn.gif somn.gif somn.gif

Ce zici?Aaaa prajituri...cine o avea timp de asa ceva.Sa-mi trimiti si mie .
Lucas are crampe in continuare noaptea desi i-am schimbat lapticul cu cel de soia se ridica din 5 in 5 minute in fundulet.Acum l-a luat taticul lui la shopping si eu sa pap ceva si poate si un pui de somn ca nu mai pot cedez psihic.Dr ne-a zis ca daca i-a mers binisor cu cel de soia sa nu ii mai dam inca un lapte in plus fara lactoza ci doar sa revenim la soia.
Aseara vroiam sa-l invat sa nu mai ceara la mine si sa doarma la el in patut dar asa rau a plans si oftat ca mi serupea inima.Nu de alta dar vine o doamna marti de la dispensar sa ne invete cum sa-l obisnuim la el in pat si ma gandeam sa incep dinainte si sa o intreb doar pe ea unde gresesc dar daca il doare burtica nu-i chip sa-l invat ceva...

Plec ca sunt incoerenta si imi fig literele din fata ochilor.

NB,
Geo oFloare1.gif pardon o fi buna dimineata la voi hi.gif
petronici
buna fetelor....
Anku,ai o minunatie de copil....ador ochisorii lui albastri si va pupacim dulce....
mi-a placut si mie ideea de la scoala de a veni fiecare cu ceva specific tarii din care provine....cu ocazia asta gusti din specialitatile mai multor tari....
la noi e o vreme f mohorata so ploua,deci suntem condamnati sa stam in casa....astazi am lucrat numai jumatate de zi si as fi vrut dupa-amiaza sa iesim la plimbare,dar de unde,cu timpul asta....
Claudia,multa sanatate puiului si sa-i treaca cat mai repede...
Rose,cat mai aveti de chiniut cu maseluta asta....de-ar iesi odata,poate doarme mai binisor noaptea....
Geo,poate rezolvati cu laptele de soia si Lucas va fi mai vioi si ii va reveni pofta de mancare,caci aveti de recuperat in greutate...
multi pupici copilasilor tzuc.gif si la mamici hug.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Apr 17 2010, 06:12 PM) *
Mami Anku, astra a fost absolvirea? sau doar o petrecere ocazionata de altceva?
Deja aseara imi ploua in gura cind am vazut papica. SI interesanta chestia sa vina fiecare cu ceva papica din tara sa de bastina. Iar de ochisori albastri ce sa zic? Il privim mereu cu mare placere.
Aveam un amic in copilarie cu ochii asa frumosi , cind te uitai mult la ochii lui mai insistent zicea: nu e asa ca vezi marea in ochii mei?

multumim de complimente
da...asta a fost absolvirea..cica
cam seaca...astia nu stiu sa sarbatoreasca ceva
dar...asta este...
ma face praf si p mine asta mic°!!°!
nu mai are rabdare de nimic...toata ziua face ceva,la fiecare secunda
Adriana ce mai afce???
Andreeiuta???
va poopam cu drag tzuc.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Apr 18 2010, 10:34 AM) *
somn.gif somn.gif somn.gif somn.gif somn.gif

Ce zici?Aaaa prajituri...cine o avea timp de asa ceva.Sa-mi trimiti si mie .
Lucas are crampe in continuare noaptea desi i-am schimbat lapticul cu cel de soia se ridica din 5 in 5 minute in fundulet.Acum l-a luat taticul lui la shopping si eu sa pap ceva si poate si un pui de somn ca nu mai pot cedez psihic.Dr ne-a zis ca daca i-a mers binisor cu cel de soia sa nu ii mai dam inca un lapte in plus fara lactoza ci doar sa revenim la soia.
Aseara vroiam sa-l invat sa nu mai ceara la mine si sa doarma la el in patut dar asa rau a plans si oftat ca mi serupea inima.Nu de alta dar vine o doamna marti de la dispensar sa ne invete cum sa-l obisnuim la el in pat si ma gandeam sa incep dinainte si sa o intreb doar pe ea unde gresesc dar daca il doare burtica nu-i chip sa-l invat ceva...

Plec ca sunt incoerenta si imi fig literele din fata ochilor.

NB,
Geo oFloare1.gif pardon o fi buna dimineata la voi hi.gif

ohhhhhh...nici p tine nu te lasa sa dormi
sa ne zici si noua cum iti arata doamna de la dispensar sa se culce Lucas singur
asata ar fi minunat dc s-ar culca singur si Darius
la 6 luni asa facea...
dar de la 10 luni...praf si pulbere... inger.gif
poop tzuc.gif

QUOTE(petronici @ Apr 18 2010, 05:11 PM) *
buna fetelor....
Anku,ai o minunatie de copil....ador ochisorii lui albastri si va pupacim dulce....
mi-a placut si mie ideea de la scoala de a veni fiecare cu ceva specific tarii din care provine....cu ocazia asta gusti din specialitatile mai multor tari....
la noi e o vreme f mohorata so ploua,deci suntem condamnati sa stam in casa....astazi am lucrat numai jumatate de zi si as fi vrut dupa-amiaza sa iesim la plimbare,dar de unde,cu timpul asta....
Claudia,multa sanatate puiului si sa-i treaca cat mai repede...
Rose,cat mai aveti de chiniut cu maseluta asta....de-ar iesi odata,poate doarme mai binisor noaptea....
Geo,poate rezolvati cu laptele de soia si Lucas va fi mai vioi si ii va reveni pofta de mancare,caci aveti de recuperat in greutate...
multi pupici copilasilor tzuc.gif si la mamici hug.gif

multumi de complimente
si noi va poopam...
da...faina idee...si eu tot asa am zis...
si fff delicios
poate vine vreme frumoasa si la voi...
la noi este soare!!!
Adelin ce mai face???
claudia multumim tare mult soi voua de compliment4e
iar pupicii se intorc innapoi
in speranta ca puiutul tau e mai bine!!!
poopam copii tai minunati... tzuc.gif
simina_ana
Calde salutari de la noi dragii nostri!!!!

Am ajuns si noi acasa dupa 8 ore de drum ( de data asta am gasit o scurtatura) si desi sunt rupta de oboseala am promis ca nu ma duc la nani pana nu va salut!!!
Sper ca sunteti bine sanatosi si voiosi.....ca piticii nu va chinuie prea tare!!!

Noi dupa cum stiti am avut iar niste sarbatori de pomina.....In duminca Pastelui lui tata i-a fost rau si luni am hotarat sa chemam salvarea. L-au internat , l-au pus pe picioare si joi a venit acasa....Nu prea bine...dar mai bine decat luni cand l-am internat. Asa ca am decis sa mai stau 2 saptamani ca impreuna cu mama sa-l punem pe picioare.
Doar ca luni in 12 aprilie, vazand ca tata e tot rau am chemat iar salvarea si iar l-au internat....si tot luni Iancu a inceput a faca febra. Ceea ce parea banal la inceput s-a transformat in chin apoi. De la 2 la 9 seara am incercat tot felul de metode de ai scadea febra. Iar la 12 noaptea cand am vazut ca are 39,5 am decis ca e de mers la spital. Asa ca am ajuns la urgente, i-au facut un algocalmin si un fenobabital,mi-au dat antibiotic, mi-au spus ca a facut agina si sa merg acasa ca pana dimineata nu am probleme. Asa a fost. Pana dimineata a dormit linistit. L-am pazit toata noaptea si nici macar nu s-a intors. La 7 s-a trezit a papat si a dormit iar pana la 11 cand iar am fugit cu el la spital ca avea 39,6. Diagnotic amigdalita acuta pultacee. AM primti tratament cu 2 tipuri de antibiotic si am plecat iar acasa. Cand am ajuns acasa 39,9. Am intrat in panica. Tratamentul parea sa nu-si faca efectul. Am sunat disperata iar la doctorita care l-a vazut dimineata si am intrebat ce sa fac. Am pus iar un novocalmin, l-am invelit in prosoape ude. DUpa o ora in care pur si simplu imi statea lesinat in brate si-a revenit.....chiar s-a jucat putin. DUpa o ora iar....febra 40,3 am crezut ca innebunesc....M-am bagat cu el in cada cu apa si am asteptat... s-a stabilizat la 39,4....Iar am fugit cu el la spital...Iar i-au facut un algocalmin si i-a cazut febra....supozitoarele le dadea afara .....a inceput sa-mi faca diaree....si nici nu a mai vrut sa manance nimic...de marti de la 12 la pranz pana miercuri la 18 nu a mancat si nu a baut o picatura de apa.....Asa ca miercuri seara am ajuns iar la spital si l-au pus in perfuzie pt hidratare. Am refuzat internarea asa ca ne-au facut internare de zi si ne-au lasat dupa 4 ore de perfuzie sa plecam acasa. Ne-au lasat branula in manuta ca sa putem veni la 6 ore la spital sa facem antibiotic. Miercuri seara am plecat la 10 seara si ne-am intors la 12 noaptea si 6 dimineata pt ampicilina injectabil. DImineata cand m-am intors acasa de la spital si cand sa-l schimb era plin de bube pe trunchi......Iar am fugit la spital unde au zis sa nu mai faca ampicilina de la 12 pt ca ori e o reactie la antibiotic, ori e rujeola. I-au facut 2 fiole de hemisuccinat si mi-a zis doctorita sa o sun in 3 ore sa-i spun cum evolueaza. In 3 ore au disparut bibitele....asa ca ne-a chemat la 9 seara sa-i faca gentamicina.....AM mers seara si trebuia sa mergem si vineri dimineata la 9. Dimineata surpriza.....bube pe trunchi.....Am facut gentamicina totusi si 2 fiole de hemisuccinat iar. Seara mai rau.....bube peste tot....pe fata, pe gat , in cap.....Sambata dimineata iar la urgente......l-au verificat si au zis stop si la gentamicina......Iar 2 fiole de hemisuccinat.....Pana la urma mi-a zis sa nu-i mai dau nici un fel de tratament.....doar pana miercuri cate o pastila de calciu lactic de 2 ori pe zi, si 1/2 de vitamina C, plus Zyrtech pentru alergie....
Bubitele au palit.....nu se stie exact de la ce au fost. Ori alergie la antibiotic ( trebuie sa am mare grija pe viitor) , ori rujeola ( peste 2, 3 luni o sa-i fac dozare de anticorpi si atunci o sa stiu exact) , ori o eruptie virala ( si pentru asta inclina doctorita).....

Va spun sincer......nu doresc nici celui mai crunt dusman al meu sa treaca prin ce am trecut cu Iancu.....Desi sunt o fire detul de puternica....atunci cand mi-am vazut copilul lesinat in brate....arzand ca un cuptor.....cu perfuzia in manuta am crezut ca mor....Mama saraca a fost mai terminata ca mine.....nu stia ce sa mai faca....tata in spital....Iancu lesinat in bratele mele....Bine macar ca pana la urma s-au rezolvat toate.....

Va multumesc din suflet ca v-ati gandit la noi si ca ati fost alaturi de noi....Va multumesc pentru telefoane si pentru mesajele de incurajare, pentru sfaturi si pentru vorbele calde.....si mai ales pentru faptul ca m-ati lasat sa ma descarc si mi-ati ascultat oftul.....

Ma duc si eu la nani, langa slabanogul meu pufos....
Va pupam dulce.....
anku
simina groaznic!!!
ca bine ai zis...nici la dusman sa nu se intample asa...
si ce a avut pana la urma???
doamne dar ce koktail de tablete... ohmy.gif
ohh...branula in mana???
rau de tot
am avut si noi in cap si la mana...oribil...dar la 2 luni
in 7 ore e mana tripla nu asa...
intepat in cap de 3 ori+analize in fiecare zi!!!
dar Iancu nu a reactionat urat niciodata la med...
de ce acum s-a intamplat altfel???
a avut si Darius 41 febra o zi jumate...dar parca nu a fost asa de rau...
si acum cum se simte???
va poopam cu drag... tzuc.gif
imi inchipui cat de obosita esti... hi.gif
Rose68
cind ne ducem in parculet, e jale alearga dupa toti copii care nu prea o baga in seama ca e prea mica. In schimb la nisip sau pietricele ii place foarte mult, sta si jumatate de ora daca as lasa-o. Dar mie frica sa nu raceasca.....mai la vara mai vorbim. (am incercat sa ii pun ceva sub fundulet si refuza)
Aici e cu prietena ei Alesia cu care se intalneste zilnic si care e mai mare cu 1 saptamina decit ea. ( teoretic caci practic, Alesia are 14 kg si merge de la 10 luni)

Rose68

si nu am uitat ca s-ar putea sa ma fac fotomodel:

atit de frumos a reusit sa ii introduca pe cap incit am zis ca merita poza.
simina_ana
QUOTE(anku @ Apr 19 2010, 11:22 PM) *
simina groaznic!!!
ca bine ai zis...nici la dusman sa nu se intample asa...
si ce a avut pana la urma???
doamne dar ce koktail de tablete... ohmy.gif
ohh...branula in mana???
rau de tot
am avut si noi in cap si la mana...oribil...dar la 2 luni
in 7 ore e mana tripla nu asa...
intepat in cap de 3 ori+analize in fiecare zi!!!
dar Iancu nu a reactionat urat niciodata la med...
de ce acum s-a intamplat altfel???
a avut si Darius 41 febra o zi jumate...dar parca nu a fost asa de rau...
si acum cum se simte???
va poopam cu drag... tzuc.gif
imi inchipui cat de obosita esti... hi.gif


Acum e bine.....e iar vioi asa cum e el de obicei la boala.....
Nu-mi pot explica de ce a facut asa urat la antibiotic....probabil pentru ca in 4 zile a luat 4 tipuri de antibiotic.....Chiar nu-mi dau seama....A luat Cexyl, Ospen si a facut injectabil Ampicilina si Gentamicina.....
Initial am crezut ca a racit ca l-am scos afara intr-o zi cand a fost putin mai rece....dar erau totusi 12 grade....ce naiba....doar nu tin copilul in casa daca sunt mai putin de 20 de grade.....
Dar a fost bacterian totul....din aer....asta a fost explicatia...
O sa aflu mai multe peste 3 luni cand o sa-i fac dozare de anticorpi.....poate intr-adevar a fost rujeola....dar nu a mai facut febra in timpul eruptiei.....si bubitele au disparut dupa ce a facut hemisuccinat....in fine o sa vedem.....
Acum sunt bucuroasa ca e vioi, ca papa cat de cat....am cam luat-o de la capat cu diverificarea iar....adica trebuie sa am grija ce ii dau sa pape sa nu-l apuce iar diareea.....inca are scaun moale....si inca papam lapte fara lactoza.....dar sunt multumita ca da semne de inzdravenire....

Iancu nu a vrut sa ia medicamentele sub nici o forma....scuipa tot....Au fost dati cand a trebuit sa-i le pregatesc de 3 ori ca sa ia macar jumatate din ele....NU le accepta in nimic.....cum vedea ca ma apropii de gurita lui cu ceva incepea sa urle ca din gura de sarpe si sa se zbata....Asa ca a trebuit sa-l imobilizez....Il prindeam de nasuc sa deschida gurita....SI ca sa nu le tina in gat si sa le scuipe...ii puneam degetul aratator pe limba si chiar daca urla ii dadeam usor cu seringa medicamentele...Asa am reusit sa le luam ca altfel doh.gif ....

Cu perfuzia iar a fost groaznic.....pentru ca era constient de ea.....si tot incerca sa traga de ea.....a dereglat-o de cateva ori....Cele 4 ore petrecute acolo mi s-au parut 4 ani.....se zbatea intr-una , dadea din maini si picioare si se trantea cu capul de perna s urla ingrozitor....Ma luptam cu el intr-una....Se linistea cand auzea cate un bebelus plangand.....de ajunsesem sa-mi doresc sa vina cazuri in urgente ca sa stea linistit in pozitie corecta.....Dupa 2 ore de tipete si zvarcoleala a adormit putin....dar si atunci se agita in somn....

Azi noapte a dormit neintors.....L-am luat cu noi in pat.....cum de altfel a dormit in ultima saptamana.....Dar pana nu-si revine complet....nici nu ma gandesc sa-l las singur in camera lui..

As fi vrut sa-l scot putin la plimbarica azi....dar vad ca ploua.....asa ca o sa ma apuc de desfacut bagajele si de aranjat prin casa....

Voi mamici ce mai faceti? Ma pun sa recuperez si eu din urma.....
Pupici si o zi placuta

petronici
Adriana,acum citindu-ti tot sirul intamplarilor din ultima saptamana , imi pot imagina prin ce ai trecut crybaby.gif si intradevar nu dorim la nimeni de pe acest pamant sa patesca la fel nono.gif ....dureros pt o mama sa-si tina copilul atintit de pat cu perfuzia in mana si sa-l auzi cum sufera si plange si sa nu-i poti da drumul sad.gif ....multumim Domnului ca acum e mai bine si da semne de inviorare si incetul cu incetul isi va reveni complet si cu mancarea....saracutul, atatea medicamente luate saptamana trecuta,cine stie stomacelul lui cum e....
noi am cam inceput sa facem greva foamei doh.gif ....ieri nu a papat decat un iaurt micut si ala chinut si lapte...astazi abia a papat un borcanel de fructe de 80g la fel de chinuit ca iaurtul de ieri,am stat vreo ora pe langa el sa-l pape tot....sa-l vad la pranz ce-o vrea....or fi canini,nu stiu...cert este ca daca a inceput de pe acum,cine stie cat il tine pana or iesi ....are gingiile f umflate si albe dar nu unde ar trebui sa iasa ci mai jos,deci abia se pregatesc....si tot de ieri a reinceput sa-i curga nasul,tot asa doar cand il scot afara....
Rose,ce nostima e Andreutza cu ciorapei in cap,sunt momente care nu trebuiesc pierdute....si al meu umbla intr-o zi cu pampersul in cap,dar nu eram pe faza sa-i fac poza wife.gif ....
Anku,si acum cum e fara scoala?ai terminat nu?
fetele celelalte pe unde sunt?
Claudia ,Mihai cum se mai simte?
va imbratisez hug.gif si multi pupici piticilor... tzuc.gif .
claudiaena
Doamne Simina, dar ce "aventuri" ati avut! Intr-adevar cred ca Pastele asta o sa ramana memorabil! Dar bine ca s-a terminat cu bine... Si eu am trecut prin hidratare cu perfuzii la Maria si a fost ingrozitor.... Am crezut ca o sa clachez... A fost singura data cand mi-a parut rau ca sunt mama ca m-am vazut slaba si incapabila sa am grija de copilul meu si ca nu il meritam. Si toate astea s-au intamplat la 6 luni dupa ce o vazusem pe mama pusa la perfuzii si traindu-si ultimele clipe....Inteleg prin ce ai trecut si iarta-ma ca nu am luat nr de tel de la Geo, dar oricum scuzele sunt de prisos...Una peste alta am fost alaturi de tine cu gandul si ti-am simtit lipsa... tzuc.gif mai ales ca tu ma umpli de optimism... si nu numai tu...
Am inceput sa dau batai sa termin treaba cat mai repede ca sa ma uit daca a mai scris careva ceva... E ca un drog topicul asta si ma bucur ca te-am cunoscut Simina, dar si pe Rose, Geo, Anku, Daniela, Sanziana, Oana,Petronici, toate niste luptatoare, bataioase... notworthy.gif
Noi am terminat antibioticul si Mihai tot haraie cand respira.... Nici nu am mai sunat medicul. ii dau homeopate si sa vedem. Antibioticul ne-a dat un afurisit de eritem fesier... Sambata seara am fost in supermarket si Mihai a urlat de tot magazinul se holba la noi... Nu voia nimic... Doar se zbatea si tipa. nervi.gif Cand am ajuns acasa, avea un motz de kk si era iarasi rosu tot ... doh.gif Abia l-am putut spala... De aia nici nu mai intreb medicul daca mai dam antibio sau ba... Abia am scapat de rosu la fundulet si asta noapte a fost prima dupa o saptamana cand a dormit in patutul lui fara sa ma deranjeze nici ptr suzeta(de la 10.30 searapana la 8.30 dimi)...
Ma bate gandul sa iau un aparat de aerosoli... dar sunt in faza de informare, mai ales ca au niste preturi in farmacii- 380-290 lei. Nu stiu ce firma sa fie sau ce au unele in plus fatra de altele. pe net am gasit si la 140 lei si daca aveti vreo idee fetele din afara tarii, dati-mi detalii...Ce sa aiba, ce sa faca, de ce anume sa ma feresc, detalii, ca farmacistele au ridicat din umeri si nu au putut sa imi spuna de ce diferenta de 100 lei la 2 aparate care aparent fac acelasi lucru....
Azi sunt incantata ca am reusit sa ma rasfat un pic.... M-am epilat, pensat si urmeaza sa imi fac manichiura.... bananab.gif deseara imi astept barbatul acasa frumoasa... love1.gif
pupicei multi ca sa ajunga la toate mamicile si puiutii lor....
anku
QUOTE(Rose68 @ Apr 20 2010, 09:21 AM) *
si nu am uitat ca s-ar putea sa ma fac fotomodel:

atit de frumos a reusit sa ii introduca pe cap incit am zis ca merita poza.

tare poza...
deci ea si-a pus p cap???
va poopam cu drag... tzuc.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Apr 20 2010, 09:56 AM) *
Acum e bine.....e iar vioi asa cum e el de obicei la boala.....
Nu-mi pot explica de ce a facut asa urat la antibiotic....probabil pentru ca in 4 zile a luat 4 tipuri de antibiotic.....Chiar nu-mi dau seama....A luat Cexyl, Ospen si a facut injectabil Ampicilina si Gentamicina.....
Initial am crezut ca a racit ca l-am scos afara intr-o zi cand a fost putin mai rece....dar erau totusi 12 grade....ce naiba....doar nu tin copilul in casa daca sunt mai putin de 20 de grade.....
Dar a fost bacterian totul....din aer....asta a fost explicatia...
O sa aflu mai multe peste 3 luni cand o sa-i fac dozare de anticorpi.....poate intr-adevar a fost rujeola....dar nu a mai facut febra in timpul eruptiei.....si bubitele au disparut dupa ce a facut hemisuccinat....in fine o sa vedem.....
Acum sunt bucuroasa ca e vioi, ca papa cat de cat....am cam luat-o de la capat cu diverificarea iar....adica trebuie sa am grija ce ii dau sa pape sa nu-l apuce iar diareea.....inca are scaun moale....si inca papam lapte fara lactoza.....dar sunt multumita ca da semne de inzdravenire....


Pupici si o zi placuta

stiu ca Ospen-ul imi facuse si mie probleme
imi iesise si mie bube p mine...am facut si intoxicatie ...am ajuns p la spital p la Luther
nici nu stiau saracii ce sa-mi dea ptr ca eram intoxicata
bine ca -mi prescripsese dr la 6 ore ospen de 1500
la voi de cat era ospenul???
maxim de 500 ar fi tb sa fie ptr copii la 12 ore...desi imi amintesc ceva de 2 ani...
si noi am fost bolnavi...
in prima zi de Pasti deja s-a facut cunoscut nasucul
si luni la dr...a doua zi de pasti
dar fara febra...doamne multam
f bine ca papa laptic fara lactoza...o sa-si revina
daaaaaaaa...dc este vioi si papa e ok...

poop tzuc.gif
bafta la desfacut bagaje
este fff puternic ca si antibiotic...

QUOTE(petronici @ Apr 20 2010, 10:51 AM) *
Adriana,acum citindu-ti tot sirul intamplarilor din ultima saptamana , imi pot imagina prin ce ai trecut crybaby.gif si intradevar nu dorim la nimeni de pe acest pamant sa patesca la fel nono.gif ....dureros pt o mama sa-si tina copilul atintit de pat cu perfuzia in mana si sa-l auzi cum sufera si plange si sa nu-i poti da drumul sad.gif ....multumim Domnului ca acum e mai bine si da semne de inviorare si incetul cu incetul isi va reveni complet si cu mancarea....saracutul, atatea medicamente luate saptamana trecuta,cine stie stomacelul lui cum e....
noi am cam inceput sa facem greva foamei doh.gif ....ieri nu a papat decat un iaurt micut si ala chinut si lapte...astazi abia a papat un borcanel de fructe de 80g la fel de chinuit ca iaurtul de ieri,am stat vreo ora pe langa el sa-l pape tot....sa-l vad la pranz ce-o vrea....or fi canini,nu stiu...cert este ca daca a inceput de pe acum,cine stie cat il tine pana or iesi ....are gingiile f umflate si albe dar nu unde ar trebui sa iasa ci mai jos,deci abia se pregatesc....si tot de ieri a reinceput sa-i curga nasul,tot asa doar cand il scot afara....
Rose,ce nostima e Andreutza cu ciorapei in cap,sunt momente care nu trebuiesc pierdute....si al meu umbla intr-o zi cu pampersul in cap,dar nu eram pe faza sa-i fac poza wife.gif ....
Anku,si acum cum e fara scoala?ai terminat nu?
fetele celelalte pe unde sunt?
Claudia ,Mihai cum se mai simte?
va imbratisez hug.gif si multi pupici piticilor... tzuc.gif .

aiurea rau de tot...
azi numai curat am facut...
am luat tot la mana numai sa nu ma mai gandesc
Darius isi face show-urile lui...
ohhhhhh nu aveti pofta de papa... tzuc.gif

QUOTE(claudiaena @ Apr 20 2010, 11:00 AM) *
Doamne Simina, dar ce "aventuri" ati avut! Intr-adevar cred ca Pastele asta o sa ramana memorabil! Dar bine ca s-a terminat cu bine... Si eu am trecut prin hidratare cu perfuzii la Maria si a fost ingrozitor.... Am crezut ca o sa clachez... A
Noi am terminat antibioticul si Mihai tot haraie cand respira.... Nici nu am mai sunat medicul. ii dau homeopate si sa vedem. Antibioticul ne-a dat un afurisit de eritem fesier... Sambata seara am fost in supermarket si Mihai a urlat de tot magazinul se holba la noi... Nu voia nimic... Doar se zbatea si tipa. nervi.gif Cand am ajuns acasa, avea un motz de kk si era iarasi rosu tot ... doh.gif Abia l-am putut spala... De aia nici nu mai intreb medicul daca mai dam antibio sau ba... Abia am scapat de rosu la fundulet si asta noapte a fost prima dupa o saptamana cand a dormit in patutul lui fara sa ma deranjeze nici ptr suzeta(de la 10.30 searapana la 8.30 dimi)...
Ma bate gandul sa iau un aparat de aerosoli... dar sunt in faza de informare, mai ales ca au niste preturi in farmacii- 380-290 lei. Nu stiu ce firma sa fie sau ce au unele in plus fatra de altele. pe net am gasit si la 140 lei si daca aveti vreo idee fetele din afara tarii, dati-mi detalii...Ce sa aiba, ce sa faca, de ce anume sa ma feresc, detalii, ca farmacistele au ridicat din umeri si nu au putut sa imi spuna de ce diferenta de 100 lei la 2 aparate care aparent fac acelasi lucru....
Azi sunt incantata ca am reusit sa ma rasfat un pic.... M-am epilat, pensat si urmeaza sa imi fac manichiura.... bananab.gif deseara imi astept barbatul acasa frumoasa... love1.gif
pupicei multi ca sa ajunga la toate mamicile si puiutii lor....

ohhhh saracu...
cred ca pisca tare...ca lunea trecuta cand avea Dari diaree tot asa
nu-l puteam spala de rau ce plangea...
dar i-am dat cu o crema si in 20 min a fost bine...deja se tragea rana sad.gif
aparat de aerosoli???
pai zi ce marci sunt...dau cautare aici si iti zic ce si cum
dc exista..
se poate ca mai ieftine nu fac acelasi lucru, consum mare de curent,periculoase ptr copii
poate nu elbereaza ce tb..ce stii de ce o fi asa mare diferenta...dar e ciudat intr-adevar
mai poate fi si dificultatea atunci cand cureti aparatul sau vrei sa-l sterilizezi
si asta joaca rol important...

asa deci...te-ai aranjat...bv tie eusa_clap.gif
dupa tine vin eu... liwlol.gif
joi am programare la ginecolog.... biggrin.gif
vineri la dentist...si agentia de lucru!!! wife.gif
ma ia cu dureri de cap cand ma gandesc la dentist...
claudiaena
QUOTE(anku @ Apr 20 2010, 02:24 PM) *
stiu ca Ospen-ul imi facuse si mie probleme
imi iesise si mie bube p mine...am facut si intoxicatie ...am ajuns p la spital p la Luther
nici nu stiau saracii ce sa-mi dea ptr ca eram intoxicata
bine ca -mi prescripsese dr la 6 ore ospen de 1500
la voi de cat era ospenul???
maxim de 500 ar fi tb sa fie ptr copii la 12 ore...desi imi amintesc ceva de 2 ani...
si noi am fost bolnavi...
in prima zi de Pasti deja s-a facut cunoscut nasucul
si luni la dr...a doua zi de pasti
dar fara febra...doamne multam
f bine ca papa laptic fara lactoza...o sa-si revina
daaaaaaaa...dc este vioi si papa e ok...

poop tzuc.gif
bafta la desfacut bagaje
este fff puternic ca si antibiotic...


aiurea rau de tot...
azi numai curat am facut...
am luat tot la mana numai sa nu ma mai gandesc
Darius isi face show-urile lui...
ohhhhhh nu aveti pofta de papa... tzuc.gif


ohhhh saracu...
cred ca pisca tare...ca lunea trecuta cand avea Dari diaree tot asa
nu-l puteam spala de rau ce plangea...
dar i-am dat cu o crema si in 20 min a fost bine...deja se tragea rana sad.gif
aparat de aerosoli???
pai zi ce marci sunt...dau cautare aici si iti zic ce si cum
dc exista..
se poate ca mai ieftine nu fac acelasi lucru, consum mare de curent,periculoase ptr copii
poate nu elbereaza ce tb..ce stii de ce o fi asa mare diferenta...dar e ciudat intr-adevar
mai poate fi si dificultatea atunci cand cureti aparatul sau vrei sa-l sterilizezi
si asta joaca rol important...

asa deci...te-ai aranjat...bv tie eusa_clap.gif
dupa tine vin eu... liwlol.gif
joi am programare la ginecolog.... biggrin.gif
vineri la dentist...si agentia de lucru!!! wife.gif
ma ia cu dureri de cap cand ma gandesc la dentist...


Am gasit mai multe firme, printre care: norditalia, omron, laica, speed(speedy)-nu mai tin minte exact.... In seara asta am trecut pe la o farmacie noname si am gasit norditalia f convenabil, undeva 185 ron....Pe net am gasit firma asta la 199-250 lei... Si ala care l-am "gasit" pe net la 140 lei am luat o teapa de zile mari, ptr ca la lista pretul era de 13,99lei si la detalii pretul era de 1399lei adica vreo 14 milioane???
Cele mai cautate si cumparate au fost omron si laica, unjde f multe mamici vorbeau despre cele 2 marci....Pupici...
Rose68
QUOTE(claudiaena @ Apr 20 2010, 10:16 PM) *
Am gasit mai multe firme, printre care: norditalia, omron, laica, speed(speedy)-nu mai tin minte exact.... In seara asta am trecut pe la o farmacie noname si am gasit norditalia f convenabil, undeva 185 ron....Pe net am gasit firma asta la 199-250 lei... Si ala care l-am "gasit" pe net la 140 lei am luat o teapa de zile mari, ptr ca la lista pretul era de 13,99lei si la detalii pretul era de 1399lei adica vreo 14 milioane???
Cele mai cautate si cumparate au fost omron si laica, unjde f multe mamici vorbeau despre cele 2 marci....Pupici...


OMRON e intr-adevar marca buna. AM fost acum vreo 3 ani la un targ si OMRON produce multe lucruri electronice nu numai aparatura medicala. EU am in casa tensiometru marca OMRON si e intr-adevar deosebit. Am dat pe el e adevarat 3 mil si ceva dar nu regret.
Somnic pufoos la pitici si mamici!
geocoto
nasii au fost tare darnici si mi-au luat si avion si calut numa sa ma duc la ei mai des

cate o lalea pentru mamicile noastre scumpe

cu finica noastra draga Emma


Am profitat si noi in weekend de vreme frumoasa si am vizitat un castel care avea gradinile pline cu floricele inflorite.Lucas le-a mirosit pe toate..

A fost intr-adevar doamna azi pe la noi de la dispensar si mi-a recomandat, ca sa-l trec pe pitic la el in pat din nou de tot pentru ca momentan doarme doar jumatate de noapte la el jumatate la mine, sa-i mut patul 2 saptamani langa al meu si sa insist sa doarma in el.Am inceput din seara asta sa-l adorm in patul lui si nu in al meu si vedem ce se intampla mai departe.Am sa procedez si acum la fel ca si prima data cand avea vreo 6 luni cand nu mai puteam sa-l legan in brate sa adoarma.Las patul la el in camera dar voi incerca sa nu-l mai iau cu mine oricat de obosita as fi...

Cat despre mama sper sincer sa poata zbura cu toata nebunia asta ca altfel...nu mi-e simplu.Mi-am facut niste planuri in functie de venirea ei aici.Cateva dintre voi deja stiti ca voi incepe munca din mai desi m-au chemat deja de pe 28 sa cunosc procedurile acolo...
Neaparat maine caut cresa.Apropo de asta m-am intalnit cu o vecina si mi-a zis ca a invatat la cresa in 2 luni cat s-a chinuit ea luni bune sa invete fetita, de exemplu cu olita, cuvinte noi , politeturi..

Gata fug la nani ca daca la Adriana a durat 3 zile sa inteleaga Iancu la noi cred ca mai muuuult asa de rasfatat este dupa saptamanile astea de pomina...

Mateut al Oanei iti doresc cat mai repede sa scapi de mucisori si sa poti iesi la joaca.Pupicei pentru amandoi. tzuc.gif
simina_ana
Neata mamici si pitici!!!

Ce faceti? S-au mai intremat bebeii bolnaviori???

Noi, cu fiecare zi ce trece suntem mai binisor. Bubitele au inceput sa dispara, avem mai multe pe picioruse, dar si alea sunt pe trecute....Mai are la manuta unde a avut branula o vanataie si pe unde a avut leucoplastul care tinea branula e putin rou. Cred ca a facut alergie acolo. Ca asa arata si la mine cand l-am nascut si am facut alergie la leocoplast....dar dam cu crema si speram sa treaca repede.

Eu nu am nici un spor....desi am atatea de facut.....

Geo cum a fost prima noapte de "razboi"? Ce frumos din partea nasilor....Lucas cred ca e incantat. Cand am intrat luni seara in casa, primul lucru ce l-a facut Iancu a fost sa se duca la ursuletul lui si sa-l calareasca.....I-a lipsit tare mult astea 2 saptamani......ma calarea pe mine la greu...smile.gif

Claudia.....multumim de gandurile frumoase....chiar daca nu am vorbit la telefon stiu ca te-ai gandit la noi. Si toate gandurile voastre bune ne-au ajutat sa ne revenim mai repede....

Petronici.....cum mai e Adelin.Oare chiar sunt caninii?? Asa repede cresc copilasii nostri?

Oana....am inteles eu bine ca Matei are mucisori? Va trimitem din energia noastra ca sa va faceti bine repede....pupici

Rose...mami drag....nu ma mai satur de poze cu Andreea....sa mai pui!!

Denisa, Selena ce faceti???? Ca vad ca mamicile nu intra prea des pe forum sa ne povesteasca....Poate reusiti voi??? Va pupacim dulce!!!

Sanzi???? Ce faceti????

Anku....Ospenul luat de noi era de 400. Lua cate 7,5 ml la 8 ore. Apoi la o ora de la Ospen lua Cexyl, 5 ml....Medicii nu prea recomanda Biotics sau ceva care sa-i protejeze stomacelul, dar am intrebat la farmacie si ne-au dat Biotics si Dicoflor.....Vreau sa cred ca vom fi bine...Intr-un fel ma bucur ca i-au facut apoi injectabil ca si-a facut mai repede efectul.
Cand il vad acum cat e de vioi si de vesel imi vine sa plang de bucurie.....

Va pupam cu drag pe toti de la mici la mari....speram sa iesim azi putin pe-afara, ca se arata soarele...
anku
QUOTE(Rose68 @ Apr 20 2010, 10:09 PM) *
OMRON e intr-adevar marca buna. AM fost acum vreo 3 ani la un targ si OMRON produce multe lucruri electronice nu numai aparatura medicala. EU am in casa tensiometru marca OMRON si e intr-adevar deosebit. Am dat pe el e adevarat 3 mil si ceva dar nu regret.
Somnic pufoos la pitici si mamici!

am cautat aseara
omron face soi la noi mai multe modele de aparate de inhalari
este firma specializata p aparatura medicala...se pare plan international
cum zicea Rose au produse scumpe dar se pare ca bune
am gasit la teste evaluate cu bine si satisfacator...deci...rau nu este...si e si ptr adulti si ptr copii
puteti face si voi cand sunteti bolnavi...misto
cat despre Laica am dat cautare ...nu am gasit decat üpagina romaneasca...
la noi fac doar cantare de greutate care iti spune cata grasime ai in corp liwlol.gif
doamne fereste sa-mi iau asa ceva ca-mi merge toata ziua rau... liwlol.gif

si eu asa opta ptr omron...ca macar sunt cunoscuti...si au gama variata wink.gif
si voi ce mai faceti???
ce a zis sotul cand te-a vazut asa frumoasa??? wink.gif
anku
eu am avut cosmaruri in noaptea asta
Darius a dormit realtiv bine...
aseara a venit singur cu biberonul si s-a culcat in poalele mele
apoi l-am pus la el in pat si a plans putin de 2 ori...dar s-a potolit imediat ce3 mi-a auzit glasul
in rest eu sunt nitel racita...
sper sa nu-mi ia si Darius...de fapt sunt racita de vineri... liwlol.gif am luat de la o colega asa ca o ultima amintire
Geo...bv tie ca incepi lucrul
asta inseamna banuti...si te mai poti relaxa
dc te ajuta mama ta este perfect...
poate ai tu mai mult noroc ca noi la cresa...ca la noi nu prea sunt locuri
mie mi se pare ca Luicas este asa de inalt...
sau chiar este???
ce nanasi darnici aveti...ff frumos...noi nu am avut noroc de asa ceva...
tare bine aratati...
va poopam cu drag tzuc.gif
Simina...ma bucur ca va reveniti...
bv voua...las ac trece tot
azi nu mai ploua la voi dar ploua la noi!!! doh.gif
geocoto
Buna seara mamici,
am terminat si eu prin bucatarie si m-am oprit putin in fata calculatorului inainte sa merg si eu la nani.
Azi am fost la Dr din nou pt ca lui Lucas nu-i merge nici cu lapticul de soia si ni l-a scos de tot pt 2 saptamani timp in care il vom inlocui cu supa de legume.I-am facut pt maine dimineata supica de morcovi, telina, cartofi, praz, patrunjel, cresson(in fr), conopida si fasole verde toate pasate bine cu un varf de sare.Vedem dimineata ce parere are, pana acum nu mi-a baut din biberonul de pasate decat laptic altceva n-a acceptat dar de foame...ce sa faca saracutul.Are niste crampe asa de dure dupa laptic si un kk asa de imputit ca n-avem ce face.In rest apetitul este ff bun, papa orice are gust cat de cat.
Eu am bulion de legume facut de mama si cu el dau gust mancarurilor.

Cat despre somnic prima batalie a fost castigata dar vedem finalul notworthy.gif Daca nu as fi stiut ca poate dormi si singurel as fi zis ca-s capcauna sa incerc de la varsta asta asa ceva dar el este mic si profitor.Aseara a tipat, a urlat, "m-a batut" dar la 10.30 a adormit la el in patut iar la 1 s-a trezit din nou si s-a mai aolit inca o ora dar era rupt de oboseala asa ca a picat pana la 5.30 pana l-am luat cu mine sa-i fac bibiul si sa mai tragem un puiut de somn amandoi pana la 8.30.In seara asta a obiectat mult mai putin mai avem rabdare si noptile urmatoare si sa vedem poate iese ceva bun si de aici.Mai ramane suzeta de scos, pampersul si...multe altele cate mai au de invatat.

Iancu multi pupicei pe fiecare bubita sa treaca cat mai repede iar pt mami trandafir.gif ca este o dulcica si o luptatoare.

Anku iti doresc sa-ti gasesti si tu ceva care sa-ti convina de lucru.Vom vedea cat de relaxant va fi.Colegii sunt tineri dar pacientii sunt peste 60 de ani asa ca... cool.gif ne adaptam ce sa facem.

Rose m-ai dat la disparuti azi asa-i? biggrin.gif Cand faci baclavaua sa ma anunti eating.gif

Gata am scris un foileton si nimic concret,
pup si o noapte cat mai buuuuuna va doresc oFloare.gif
simina_ana
Buna dimineata.....
Noi azi suntem matinali.....si sper sa ramanem asa. Ca de cand cu boala ne-am dat programul de somn peste cap complet. Ne culcam la 11- 12 noaptea si dormim pana la 10- 11, iar somnul de pranz e de la 4 la 6. Nu-mi convine programul asta si sper sa ne intram in ritm in curand ca e totul haotic.

Geo, pupici de la voi au avut efect. Azi dimineata cand m-am uitat, Iancu nu mai avea bubite pe trunchi....Mai are pe doar pe picioruse.

Ankule cum ti-a fost noaptea? Ai dormit mai bine?

Restul mamicilor ce fac?

Ma pun la smotru ca aseara am avut musafiri pana tarziu in noapte si nu am mai fost in stare de nimic dupa. Poate reusim sa iesim si pe afara putin , desi e innourat...dar pare cald

Va pupacim....
Rose68
QUOTE(geocoto @ Apr 22 2010, 12:25 AM) *
Buna seara mamici,
am terminat si eu prin bucatarie si m-am oprit putin in fata calculatorului inainte sa merg si eu la nani.
Azi am fost la Dr din nou pt ca lui Lucas nu-i merge nici cu lapticul de soia si ni l-a scos de tot pt 2 saptamani timp in care il vom inlocui cu supa de legume.I-am facut pt maine dimineata supica de morcovi, telina, cartofi, praz, patrunjel, cresson(in fr), conopida si fasole verde toate pasate bine cu un varf de sare.Vedem dimineata ce parere are, pana acum nu mi-a baut din biberonul de pasate decat laptic altceva n-a acceptat dar de foame...ce sa faca saracutul.Are niste crampe asa de dure dupa laptic si un kk asa de imputit ca n-avem ce face.In rest apetitul este ff bun, papa orice are gust cat de cat.
Eu am bulion de legume facut de mama si cu el dau gust mancarurilor.

Cat despre somnic prima batalie a fost castigata dar vedem finalul notworthy.gif Daca nu as fi stiut ca poate dormi si singurel as fi zis ca-s capcauna sa incerc de la varsta asta asa ceva dar el este mic si profitor.Aseara a tipat, a urlat, "m-a batut" dar la 10.30 a adormit la el in patut iar la 1 s-a trezit din nou si s-a mai aolit inca o ora dar era rupt de oboseala asa ca a picat pana la 5.30 pana l-am luat cu mine sa-i fac bibiul si sa mai tragem un puiut de somn amandoi pana la 8.30.In seara asta a obiectat mult mai putin mai avem rabdare si noptile urmatoare si sa vedem poate iese ceva bun si de aici.Mai ramane suzeta de scos, pampersul si...multe altele cate mai au de invatat.

Iancu multi pupicei pe fiecare bubita sa treaca cat mai repede iar pt mami trandafir.gif ca este o dulcica si o luptatoare.

Anku iti doresc sa-ti gasesti si tu ceva care sa-ti convina de lucru.Vom vedea cat de relaxant va fi.Colegii sunt tineri dar pacientii sunt peste 60 de ani asa ca... cool.gif ne adaptam ce sa facem.

Rose m-ai dat la disparuti azi asa-i? biggrin.gif Cand faci baclavaua sa ma anunti eating.gif

Gata am scris un foileton si nimic concret,
pup si o noapte cat mai buuuuuna va doresc oFloare.gif



super.gif normal ca am facut . NU asa am zis?
Dovada: pozici de la preparare si cu cea mai ramas








am facut acum 2 zile si asta e cea mai ramas
Data viitoare am sa maresc cantitatea de sirop, este insiropata dar parca mi-ar place si mai si..........
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Apr 22 2010, 09:21 AM) *
super.gif normal ca am facut . NU asa am zis?
Dovada: pozici de la preparare si cu cea mai ramas






am facut acum 2 zile si asta e cea mai ramas
Data viitoare am sa maresc cantitatea de sirop, este insiropata dar parca mi-ar place si mai si..........



Initial cand am deschis pagina am inchis-o imediat cand am vazut pozele......am o pofta de dulce si nu am nimic in casa.....si nici sa plec acum nu pot....si chisr daca as putea pleca nu stiu de unde as putea cumpara minunatiile astea....avand in vedere cat de bine cunosc eu orasul...
Cred ca e cazul sa ma fac si eu bucatarita....ca prea ma ispititi cu tot felul de bunatati.....
anku
pffffffffffff...ce bine arata baclava asta....
si cred ca e buna tare
mai Rose dar gospodina mare esti tu... eusa_clap.gif
cum a mai fost in noaptea asta???cu somnul ma refer... liwlol.gif

Simina ana...ati avut musafiri..ce fain ptr voi...
si Iancu se reface...fff bine
niste pozite sa-ti vedem flacaul???

Geo e bine si asa...
eu ma gandeam sa ma fac cum ar ingrijitoare la batrani...
ca asta se cauta acum ca de nu stau acasa...dar imi e frica ca dc moare iar nu mai dorm o sapt...
sa speram ca nu o safie ai tai pacienti si probabili ai mei si sacaiti liwlol.gif

celelalte fete ce mai faceti???

eu sunt suparata,,,,
ma freaca astia de la agentia de lucru....
nu prea vor sa-mi dea curs...si vor sa-mi bage p gat un job platit cu un euro p ora...mai pune statul un euro
asa se intampla cand nu am calificare facuta in Germania
pot sa am in Romania 5 facultati cu licente ca aici nu se pune nici macar bac-ul...
ohhhhhh...ce sa facem...om vedea luni ca vineri cica nu mai poate sa ne intalnim!!! doh.gif
ehhhhhhhh...cumva o fi!!!
sper macar sa am frau liber sa pot veni acasa...
cand i-am spus ca tb sa ma duc acasa m-a intrebat dc nu se poate rezolva cu actele prin ambasada
am crezut ca mor de suparare...
macar dc ar fi nemtoaica tipa de acolo
dar nu este...este din Kazachstan si astia sunt dati naibii
sunt rai...nu astia din Rusia ci numai din regiunea aia Kazachstan doh.gif
Rose68
mi-a trimis Geo vreo 10 retete de dulciuri cu preparare rapida.
Am incercat deja 2 si au fost bune. PANCAKE si BAKLAVA.
ZIlele astea vreau sa incerc si CATAIF-ul. Oricum ANdreei nu vreau sa ii dau dulciuri din comert decit pufuleti si covrigi asa ca trebuie sa invat.
claudiaena
QUOTE(Rose68 @ Apr 22 2010, 12:00 PM) *
mi-a trimis Geo vreo 10 retete de dulciuri cu preparare rapida.
Am incercat deja 2 si au fost bune. PANCAKE si BAKLAVA.
ZIlele astea vreau sa incerc si CATAIF-ul. Oricum ANdreei nu vreau sa ii dau dulciuri din comert decit pufuleti si covrigi asa ca trebuie sa invat.


Vrem si noi reteta, ca eu sunt absenta un pic... Sunt asa de uituca, ca intr-o zi o sa uit ca am copii si sot si o sa ma marit a doua oara si o sa ma bage astia in puscarie cu bigamie.... liwlol.gif
Deci, cum weekendul asta se anunta ploios, poate o sa rasfat trupa mea cu niscai BAKLAVA... sI SOTUL MEU E MAAAARE AMATOR DE BACLAVA(de cate ori mergem la cumparaturi isi ia asa ceva si escumpa cu draci-6 rulouri cat un deget mai mis costa in jur de 7-9 lei) gata ma cheama piticu ....pupicioi
Rose68
QUOTE(claudiaena @ Apr 22 2010, 12:32 PM) *
Vrem si noi reteta, ca eu sunt absenta un pic... Sunt asa de uituca, ca intr-o zi o sa uit ca am copii si sot si o sa ma marit a doua oara si o sa ma bage astia in puscarie cu bigamie.... liwlol.gif
Deci, cum weekendul asta se anunta ploios, poate o sa rasfat trupa mea cu niscai BAKLAVA... sI SOTUL MEU E MAAAARE AMATOR DE BACLAVA(de cate ori mergem la cumparaturi isi ia asa ceva si escumpa cu draci-6 rulouri cat un deget mai mis costa in jur de 7-9 lei) gata ma cheama piticu ....pupicioi



mami Claudia aia rulouri e de fapt Sarailie....e adevarat ca seama mult la gust si compozitie
si amindoua au origine turceasca dar fac si grecii dar mai mult sarailie
BACLAVA
Ingrediente:
- 1 pachet de foi de placinta
(am pus Bella - 14 foi) sau LINCO dar pui cite 2 foi si le ungi....doar la Bella merge cite una
- cca 150 g unt (ulei)
- 400 g nuci macinate
- 300 g zahar
- 400 ml apa
- esenta de rom
Mod de preparare:
Se da nuca prin masina.Topim untul (eu am folosit jumate unt, jumate ulei in amestec).
Operatiunea de asamblare urmeaza sa se desfasoare in tava mare a aragazului.
Ungem tava cu unt/ulei (amestec), impartim cantitatea de foi in jumatate.
Eu am avut la pachetul de Bella 14 foi.Deci vor veni 7 foi, nucile apoi celelalte foi.
Foile de placinta le punem pe rand, cate una, o ungem cu o pensula cu ulei.si tot asa
pana ce le terminam pe cele 7.
Punem apoi nucile macinate, si din nou restul de 7 foi, unse individual cu ulei/unt topit.
Manevrati cu grija foile pentru ca sun foarte firave si se rup repede. Daca se intampla sa se rupa nu este nicio tragedie. Le puneti asa.Eu cat timp ungeam foaia pusa in tava, clelalte foi le tineam acoperite cu un prosop sa nu se usuce prea tare si sa se crape rupa bucatele cand le pun in tava. Buun. Am terminat cu foile. Taiem toata baklavaua patratele (sau romburi - dupa preferinta si indemanare) cu un cutit bine ascutit.Asa arata gata
Punem tava la cuptorul incins pt cca 30 min.Facem un sirop din apa si zahar, lasam sa fiarba pana se ingroasa putin. Stingem focul si adaugam romul.
Scoatem tava de la cuptor si turnam siropul fierbinte.acoperim cu un prosop si lasam sa se raceasca (eu am pus intai hartie de copt deasupra, apoi prosopul pentru a nu se murdari de sirop).Se consuma de preferat rece (daca aveti rabdare), dupa ce se lasa 2-3 ore sa se intrepatrunda aromele.A doua zi este si mai buna!

Pozele le-am pus mai devreme
Problema e nuca............daca ai de unde sa iei......va iesi chiar ieftina pe linga faptul ca e buna
Mi-a iesit cam 700ml de sirop..........zic eu ca ar fi trebuit un picut mai mult.
Rose68
stiati ca Andreei ii place arta?
anku
QUOTE(Rose68 @ Apr 22 2010, 05:19 PM) *
stiati ca Andreei ii place arta?

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
se uita si ea.... liwlol.gif
deci baclava merge cu foi gata facute...ce bine....
o sa incerc si eu...
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Apr 22 2010, 06:19 PM) *
stiati ca Andreei ii place arta?


Nooo......sa stii ca si mie liwlol.gif....ca am ramas si eu ca printzesa ta.......contempland aceasta poponeata....ca de obo ce sunt nu-mi dadeam seama daca e un el sau o ea doh.gif
Nu mi-am imaginat ca se poate strange atata praf in 2 saptamani intr-o casa nelocuita.....varza sunt dupa atata smotruiala......ma duc sa ma uit la "bonul" meu ca in 20 de minute apare la tv si vreau sa savurez fiecare secunda liwlol.gif. wub.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Apr 22 2010, 09:24 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
se uita si ea.... liwlol.gif
deci baclava merge cu foi gata facute...ce bine....
o sa incerc si eu...



exista masina de tras aluat.....aia face foile numai bune.......dar de unde? si ca sa stau sa fac foi asa subtiri ........numai am nici rabdare nici timp................asa ca multumim tanti BELLA , tanti LINCO...sau care o mai fi..............
Rose68
Maseluta inca nu a iesit. Azi noapte de la 1 la 7 a stat treaza. Tati a plecat cheaun la serviciu. Bineinteles ca acum doarme. A papat de 2 ori cite 100 ml de lapte prin somn .....SI totusi cred ca siropelul minune a inceput sa isi faca efectul. Dupa 8 zile de iaurt si lapte ieri a papat de 2 ori mincarica solida...........asa ca azi m-am trezit dimineata.........adica cind a adormit ea m-am ridicat si eu din pat si acum ii fac 2 mincarici: 1. curcan cu paste si ardei plus sos de rosii si 2. ciulama dietetica tot cu curcan.
Va pupam
simina_ana
Neata....

O zi frumoasa , numai buna de plimbare va doresc.....azi cred ca avem si noi noroc la o smotoceala in soare!!!!



GEOOOOOOOOOO........

LA MULTI ANI!!!!!! Sa fii sanatoasa si sa fie totul asa cum iti doresti tu!!!!
simina_ana
Neata....

O zi frumoasa , numai buna de plimbare va doresc.....azi cred ca avem si noi noroc la o smotoceala in soare!!!!



GEOOOOOOOOOO........

LA MULTI ANI!!!!!! Sa fii sanatoasa si sa fie totul asa cum iti doresti tu!!!!
claudiaena
occasion.gif occasion.gif occasion.gif GEO, sa traiesti, sa infloresti si inca un pui sa mai faci.....(sper sa nu te superi dar asa rima si am zis ca daca nu ai de gand, macar ai motiv sa te "antrenezi") Pupici de la Claudia, Maria&Mihai....
geocoto
QUOTE(claudiaena @ Apr 23 2010, 10:10 AM) *
occasion.gif occasion.gif occasion.gif GEO, sa traiesti, sa infloresti si inca un pui sa mai faci.....(sper sa nu te superi dar asa rima si am zis ca daca nu ai de gand, macar ai motiv sa te "antrenezi") Pupici de la Claudia, Maria&Mihai....


Multumesc mamici. floare2.gif
Cred ca o sa ma apuc sa mai fac un pui ca tocmai ce m-au sunat la prima ora sa-mi spuna ca nu-mi da acceptul de la minister sa lucrez cu ei...Asa ca o luam de la capat..
Oricum facusem mai mult un compromis sa lucrez acolo asa ca de inceput dar daca ei nu ma apreciaza las ca face fata altceva nanner.gif (daca aveti idei...)
petronici
GEORGIANA....LA MULTI ANI!!! multa sanatate,fericire si multe realizari si impliniri....
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Apr 23 2010, 12:22 PM) *
Multumesc mamici. floare2.gif
Cred ca o sa ma apuc sa mai fac un pui ca tocmai ce m-au sunat la prima ora sa-mi spuna ca nu-mi da acceptul de la minister sa lucrez cu ei...Asa ca o luam de la capat..
Oricum facusem mai mult un compromis sa lucrez acolo asa ca de inceput dar daca ei nu ma apreciaza las ca face fata altceva nanner.gif (daca aveti idei...)



Mama lor de.... spada.gif

Eu sunt convinsa ca o sa gasesti ceva mult mai bun, care sa te avantajeze din toate punctele de vedere.....poate ca nu era momentul acum si Doamne Doamne are alte planuri pentru tine....muuuult mai frumoase

Ce face Lucas Cum se simte?

Va pupam ......si azi te pupam la dublu ....ca e ziua ta!!! super.gif
anku

toate gandurile calde si din partea noastra
petronici
buna fetelor....
zilele astea am muncit si astazi si maine le-am cerut eu liber,vreau sa-i fac mamei un parastas sambata,a fost ziua ei de nastere saptamana asta,asa ca nu prea am avut timp liber sa intru pe net....
Adriana,imi pare bine sa aud vesti bune de la voi si tineti-o tot asa cu recuperarea....ca incepem noi cu raceala ,de ieri tuseste,are flegma si vomita deoarece nu o poate scuipa,muci la greu si agitat....febra inca nu a facut,deja am inceput cu paracetamolul si probabil din seara asta si aerosol....
Anku,munca cu 1 euro la ora!!! pai iti comvine sa stai acasa si vorba lui Geo,ai grija de Darius si te pui sa faci altul liwlol.gif ....stiu ca ti-e nu-ti mai trebuie alt bebe ,dar nu se stie niciodata,poate te razgandesti....nu stiu cat sunt platite femeile pe acolo dar aici rar mai gasesti care i-au si acum 5 euro pe ora,majoritatea peste 7-8 euro pe ora,alea care fac menaj in casa....mai asteapta,poate totusi se iveste altceva platit mai bine....
Rose,tare frumos mai arata baclavaua si te cred ca-i si f buna,sa vad daca gasesc foi de acelea,nu stiu mi-e mi se parea ar fi foi de foietaj,daca sunt din alea sigur sunt si aici,am mai facut un fel de fursecuri umplute cu branza,cu cabanos,cu verdure....
si ca incheiere cateva pozici de la noi din gradina ....

ne ducem spre padure....

vreti un pic de iarba proaspat cosita....

parca asa face bunicul cand taie iarba....

ne-a tinut companie si catelul....

si tare-i buna berea asta,pacat ca sa terminat nono.gif

va place ce am combinat in baie liwlol.gif
danieelaa
In primul rand LA MULTI ANI GEO occasion.gif occasion.gif occasion.gif trandafir.gif ,.........am vazut pozele cu ingerasii doamne dulci sunt ....Rose ce atenta e Andreea la statuie,..............noi nu am mai prea intrat ca am fost ocupata cu serviciul si pana acum 2 zile Denisa a fost maraita de la canini care in sfarsit au iesit amandoi,iar acum vad ca si cei de jos dau semne ca vor sa iese,sunt foarte grabiti sa iese dar cel putin dupa tura de calciu acum nu mai e asa maraite asa ca avem sanse sa ne iase fara prea multa durere,am inceput sa mai spunem si noi cuvinte noi,sa mai adaugam in vocabularul nostru noi cuvintele,i-am cumparat bicicleta ca pe afara luam toate bicicletele la rand si le oprim numai bum bum spunem din metru in metru,asa ca i-am luat si e foarte incantata de ea daca vreau sa o i-au jos plange, asa ca acum stam cuminti in bici .........am vazut ca sunt ingerasi bolnaviori,le trimitem un pooop mare si dulce .....
Simina m-ai lasat fara cuvinte cu toate cate ti s-au intamplat........
Rose si Anku foarte bine arata pozele cu papa eating.gif .....
Geo sper sa iti fie usor cand incepi munca.......
Petronici sper sa ii treaca repede raceala mai ales ca vine si caldura (speram)
o noapte linistita va dorim ........
pooop mare de la noi
Rose68
acum ne-am intors de la urgenta. Azi a papat dimineata 200ml de lapte si papa solida sau lichid deloc. IAr la ora 15 avea temp 40 si o diaree ce a ajuns pina aproape de git. Asa ca i-am dat un antitermic, a ajuns la 38,5 iar la ora 21 avea iar 40 asa ca vira la urgenta. A verificat-o minutios si diagnostic gastroenterita acuta.............plus eruptia ultimei maselute. Nu are faringita sau altceva.........Acum doarme dupa un fenobarbital facut la urgenta dar geme prin somn. I-am pus sosetele cu otet....si o verificam la 5 minute.
VA pupam si va dorim noapte buna!
simina_ana
QUOTE(petronici @ Apr 23 2010, 01:40 PM) *
buna fetelor....
zilele astea am muncit si astazi si maine le-am cerut eu liber,vreau sa-i fac mamei un parastas sambata,a fost ziua ei de nastere saptamana asta,asa ca nu prea am avut timp liber sa intru pe net....
Adriana,imi pare bine sa aud vesti bune de la voi si tineti-o tot asa cu recuperarea....ca incepem noi cu raceala ,de ieri tuseste,are flegma si vomita deoarece nu o poate scuipa,muci la greu si agitat....febra inca nu a facut,deja am inceput cu paracetamolul si probabil din seara asta si aerosol....
Anku,munca cu 1 euro la ora!!! pai iti comvine sa stai acasa si vorba lui Geo,ai grija de Darius si te pui sa faci altul liwlol.gif ....stiu ca ti-e nu-ti mai trebuie alt bebe ,dar nu se stie niciodata,poate te razgandesti....nu stiu cat sunt platite femeile pe acolo dar aici rar mai gasesti care i-au si acum 5 euro pe ora,majoritatea peste 7-8 euro pe ora,alea care fac menaj in casa....mai asteapta,poate totusi se iveste altceva platit mai bine....

va place ce am combinat in baie liwlol.gif



Baia voastra arata ca a noastra cand trece Tarzanel ( a se intelege Iancu).....se vede treaba ca si tu ai ajutor de nadejde....liwlol.gif liwlol.gif
Pupam un baietel harnicut si pe mamica lui draga trandafir.gif
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Apr 23 2010, 11:22 PM) *
acum ne-am intors de la urgenta. Azi a papat dimineata 200ml de lapte si papa solida sau lichid deloc. IAr la ora 15 avea temp 40 si o diaree ce a ajuns pina aproape de git. Asa ca i-am dat un antitermic, a ajuns la 38,5 iar la ora 21 avea iar 40 asa ca vira la urgenta. A verificat-o minutios si diagnostic gastroenterita acuta.............plus eruptia ultimei maselute. Nu are faringita sau altceva.........Acum doarme dupa un fenobarbital facut la urgenta dar geme prin somn. I-am pus sosetele cu otet....si o verificam la 5 minute.
VA pupam si va dorim noapte buna!



Offfffff...............si iarasi offfffffffffff......
M-ai lasat fara cuvinte.......ca stiu cum esti .....cum e Andreea.....parca o si aud cum tipa la injectie.....ca stiu cum a facut Iancu.... crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
Stii ca sunt cu gandul la tine.....la voi ......si pray.gif ......stii tu hug.gif ......
Maine sa ne dai vesti bune da?
simina_ana
QUOTE(danieelaa @ Apr 23 2010, 08:51 PM) *
In primul rand LA MULTI ANI GEO occasion.gif occasion.gif occasion.gif trandafir.gif ,.........am vazut pozele cu ingerasii doamne dulci sunt ....Rose ce atenta e Andreea la statuie,..............noi nu am mai prea intrat ca am fost ocupata cu serviciul si pana acum 2 zile Denisa a fost maraita de la canini care in sfarsit au iesit amandoi,iar acum vad ca si cei de jos dau semne ca vor sa iese,sunt foarte grabiti sa iese dar cel putin dupa tura de calciu acum nu mai e asa maraite asa ca avem sanse sa ne iase fara prea multa durere,am inceput sa mai spunem si noi cuvinte noi,sa mai adaugam in vocabularul nostru noi cuvintele,i-am cumparat bicicleta ca pe afara luam toate bicicletele la rand si le oprim numai bum bum spunem din metru in metru,asa ca i-am luat si e foarte incantata de ea daca vreau sa o i-au jos plange, asa ca acum stam cuminti in bici .........am vazut ca sunt ingerasi bolnaviori,le trimitem un pooop mare si dulce .....
Simina m-ai lasat fara cuvinte cu toate cate ti s-au intamplat........
Rose si Anku foarte bine arata pozele cu papa eating.gif .....
Geo sper sa iti fie usor cand incepi munca.......
Petronici sper sa ii treaca repede raceala mai ales ca vine si caldura (speram)
o noapte linistita va dorim ........
pooop mare de la noi



Waw......deja caninii.....bravo......dar chiar ca va grabiti......las ca stiu eu ca Denisa vrea sa pape de toate cat mai repede si si-a dat seama ca are nevoie de toti dintisorii.....si a vorbit cu ei sa iasa repede....liwlol.gif FELICITARI!!!
Cam cat a durat perioada de cand a dat semne ca ies caninii pana au spart.....nu de alta da' sa stiu si eu cate nopti linistite as mai avea....asa aproximativ liwlol.gif
Calciu de ce i-ai dat? Ti-a zis medicul? sau cum????
Scuze ca pun atatea intrebari.....dar azi nush ce am dar sunt cam curioasa....
AAAAAAA>........si sa pui poze cu Denisa pe bicla.....de fapt pune ce poze vrei...dar pune poze sa o vedem cum creste.....liwlol.gif\

Va pupacim cu drag!!!!
simina_ana
Ankule......pe unde umbli????Sau recuperezi la somnic????

Petronici .....nu stiu cum se spune in ocazii de astea.....dar iti doresc sa iti mearga maine lucrurile asa cum iti doresti.....

Claudia?????? Si tu tragi chiulul in ultima vreme.....De Oana nici nu mai spun.......Voi doua v-ati vorbit? liwlol.gif

Geo.....sper ca te-ai sarbatorit cum se cuvine.....si cand spun cum se cuvine.....ma refer ....cum se cuvine....liwlol.gif

Gata......v-am nominalizat pe toate......vad ca numai eu bantui pe aici si vorbesc prostii.....asa ca inchin si eu steagul.....
Noapte buna va doresc si fara peripetii!!!!

geocoto
QUOTE(simina_ana @ Apr 23 2010, 11:31 PM) *
Ankule......pe unde umbli????Sau recuperezi la somnic????

Petronici .....nu stiu cum se spune in ocazii de astea.....dar iti doresc sa iti mearga maine lucrurile asa cum iti doresti.....

Claudia?????? Si tu tragi chiulul in ultima vreme.....De Oana nici nu mai spun.......Voi doua v-ati vorbit? liwlol.gif

Geo.....sper ca te-ai sarbatorit cum se cuvine.....si cand spun cum se cuvine.....ma refer ....cum se cuvine....liwlol.gif

Gata......v-am nominalizat pe toate......vad ca numai eu bantui pe aici si vorbesc prostii.....asa ca inchin si eu steagul.....
Noapte buna va doresc si fara peripetii!!!!


Tu m-ai intrebat daca am sarbatorit asa ca pun o feliuta de tort sa sarbatorim si aici cum se cuvine
Va multumesc frumos pentru urarile voastre sincere si pentru faptul ca ma acceptati asa cum sunt hug.gif
Lucas a dormit aseara pana la 4 in patut la el si apoi l-am luat cu mine pentru ca mi se parea ca frige...vedem azi cum se comporta, momentan nu are temperatura.Dar altfel s-a obisnuit ca trebuie sa adoarma la el in patut.

Ma bucur pentru Denisuca de "bicla" sper sa faca cat mai multe ture cu ea.Momentan Lucas inca mai accepta carutul pentru ca strabatem km intregi cu el si vede vacute, caluti, magarusi, oi asa ca il mai las putin si apoi poate ii gasesc si lui o "bicla" frumusica la brocantele mele.

Pup,
Geo oFloare1.gif
danieelaa
QUOTE(simina_ana @ Apr 24 2010, 12:15 AM) *
Waw......deja caninii.....bravo......dar chiar ca va grabiti......las ca stiu eu ca Denisa vrea sa pape de toate cat mai repede si si-a dat seama ca are nevoie de toti dintisorii.....si a vorbit cu ei sa iasa repede....liwlol.gif FELICITARI!!!
Cam cat a durat perioada de cand a dat semne ca ies caninii pana au spart.....nu de alta da' sa stiu si eu cate nopti linistite as mai avea....asa aproximativ liwlol.gif
Calciu de ce i-ai dat? Ti-a zis medicul? sau cum????
Scuze ca pun atatea intrebari.....dar azi nush ce am dar sunt cam curioasa....
AAAAAAA>........si sa pui poze cu Denisa pe bicla.....de fapt pune ce poze vrei...dar pune poze sa o vedem cum creste.....liwlol.gif\

Va pupacim cu drag!!!!


Buna dimineata ......va invit la o cafea
Simina eu ii dau calciu la Denisa cam o data pe luna dar numai cand vad ca vor dintisori sa ii iese si atunci dandu-i calciu nu ii mai sparge asa greu si nici ea nu mai e maraita acum cu canini cam 4-5 zile mi-a fost maraita dar noaptea nu am avut treaba ca mi-a dormit si calciu dr mi-a zis cand sa ii dau iar de atunci ii dau cand vad ca ii ies dintisori,....proxima iesire i-au aparatul cu mine si fac poze dar pana atunci pun una cu ea in prima zi cand a luat-o tati(eu vroiam alta dar na tati a luat-o pe asta)




Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.