Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Jan 25 2010, 12:42 AM) *
Draga mea sunt putin dezamagita pentru ca dormea asa de bine singurel in camera lui dar de cand l-am tinut langa mine in decembrie cat a fost racit si trebuia sa-l tin cu capul mai sus sa nu se infunde s-a schimbat tot.Sunt ff obosita si chiar nu pot sa dorm mereu atunci cand este el calm, dar totusi as incerca sa-l obisnuiesc sa nu mai ceara cu mine..
In sfarsit am scapat de bibi de noapte pt ca mi-am dat seama ca el avea nevoie de mine si nu de bibi si de 4 zile nu a mai cerut dar la 1 noaptea obligatoriu il mut la mine.E nasol si pt ca nu suport sa-l las sa planga oricat de bine cunosc teoria...Cei bine este ca papa mult mai bine ziua de cand a renuntat la bibi de noapte.
A incercat mama azi dupa biserica sa-l adoarma ea ca sa ma odihnesc si eu dar nu a vrut si nici eu auzindu-l pe el nu am facut mare lucru...
Mama este calma si ii face toate mofturile dar tot la mine vrea cand este obosit.
Nu las pe nimeni sa-l sperie desi l-am cam speriat eu cu televizorul ca se arunca din pat pe televizor si cum se apropia de el dadeam sonorul mai tare iar el venea repede la mine.Dar acum nu mai fac asa ceva si imi pare rau ca nu am insistat altfel sa lase televizorul in pace.

Intr-adevar sunt putin speriata, descumpanita, dezamagita si parca oamenii astia din jurul tau in loc sa te incurajeze ca faci bine ceea ce faci mereu se gaseste cate unul care te intoarce pe dos...Ma refer la episoadele de febra ale lui Lucas care sunt atat de discutate la noi in familie si toata lumea imi trimite medicamente..
Sper sa nu ajung sa dorm cu nora-mea in pat lol-craciun.gif
Pup si sper ca reveniti la o mica discutie,
Geo trandafir.gif


La noi vad ca e tot mai bine in ceeace priveste dormitul lui Iancu in patutul lui...Azi noapte a fost chiar perfect. I-am dat lapticul la 11 si la 11.30 l-am pus in patut si a adormit imediat. S-a trezit de 2 ori peste noapte de i-am dat suzeta, a 3 a oara nu m-am mai ridicat sa vad ce face....si surpriza...a adormit imediat la loc. Pana la 8 cand s-a trezit, s-a dat jos din pat si a inceput sa se joace....Eu ma prefaceam ca dorm si-l urmaream.....a stat asa jumatate de ora si s-a jucat, pana cand a venit la mine sa-i desfac o jucarie si a inceput sa vocifereze...Spun ca a fost perfect, pt ca azi noapte nua trebuit deloc sa fac ture intre patut si patul meu sa-l culc la loc....Ca de cand l-am mutat si nu mai cedez faceam asta de cateva ori pe noapte....Mai e pana la "perfectul perfect"....cand sa nu se trezeasca deloc...dar oricum nu cred ca la varsta asta si cu durerile cu dintisorii e posibil....

eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif Lucas.....bravo.....ca ai renuntat la bibi de noapte....E adevarat ca ai nevoie de mami, dar sa stii ca mami e langa tine mereu ....si asa va ramane pentru totdeauna.....O sa vezi Geo, ca o sa se invete si cu lipsa ta peste noapte...si incetul cu incetul o sa-si revina .....Uite la noi.....doar stii cata vreme a dormit Iancu cu noi si uite ca intr-o saptamana am facut progrese imense.....progrese care nu s-ar fi aratat daca cedam cum am facut-o pana acum.....Imi vine foarte greu...ca parca simt ca s-a rupt ceva din mine, dar ce sa fac......va trebui sa ma obisnuiesc si cu asta....Sa vezi ce greu imi va fi si cu renuntatul la alaptat.....ca deja il vad ca nu prea mai vrea si trage de 2, 3 ori si gata.....

Va pupam cu drag si sper ca perioada sta cat este mama ta la tine sa reusesti sa te odihnesti si sa recuperezi somnul, macar pe jumatate trandafir.gif
simina_ana
QUOTE(claudiaena @ Jan 22 2010, 06:36 PM) *
Geo nu te-am intrebat dar patutul lui e in alta camera fata de patul vostru? Ptr ca daca faci chestia asta nu o sa reusesti.... Eu pe Maria am tinut-o in patut, dar ea a fost mai "rea" ca Mihai si cu ea faceam astfel. Asteptam sa adoarma in pat cu noi si apoi cand era profund adormita o puneam in patut. De obicei se trezea in juma de ora si circul reincepea....Toata nebunia asta dura pana pe la 12-1 noaptea cand daca nu mergea deloc o luam cu mine in pat.... La pranz obligatoriu dormea in patut... In prima saptamana o sa te dea peste cap cu somnul, dar incearca sa recuperezi la pranz.... Si oricum daca nu cedezi, automat dupa 1,6 luni lucririle se vor mai regla si ptr ca pana atunci teoretic ar cam trebui sa ii iasa marea majoritate a dintilor... si programul e mai previzibil. Dar incearca intai progresiv la pranz si apoi treci la atac si noaptea. Iti recomand sa il tii cu voi in camera ca eventual plansul in timpul noptii poate fi linistit sa iti auda glasul care sa ii confere siguranta, atunci cand Lucas va fi mai mare...Oricum, pe masura ce copilul o sa cresca si o sa priceapa, el o sa stie ca acolo ii este locul. La mine tranzitia Mariei in camera ei s-a facut relativ tarziu, mai exact anul trecut cand intial dormea cu tati si mai apoi am "pacalit-o" ca tati a dormit cu ea dar nu a simtit si acum la faza in acre e deja prea mare sa mai doarma cu tati, etc...Dar mai sunt si exceptii, o data la 1-2 saptamani mai doarme cu tati, ptr ca eu dorm cu Mihai in camera....Si sa nu permiti niciodata ca nimeni sa il sperie cand e micut cu chestii invechite si tampite de genul nu pune mana,sau nu te du acolo ca vine lupu' sau balaurul si te papa!Soacra mea mai avea ideii din astea si eu si tati am fost f convingatori si drastici si nu i-am dat voie....Oricum cu tine in pat o sa mai doarma si cand o sa mai fie bolnavior, sau cand o sa ii iasa caninii sau maselutze, care sunt cele mai dureroase, dar dupa ce trec, esential e sa reveniti la normal...
Acum sa nu mi-a iei in nume de rau, dar pana acum cateva saptamani si eu va ceream sfatul ca parea nimic sa functioneze si eram lipsita de idei si obosita, si tu esti acum la fel, un pic speriata, un pic dejamagita un pic descumpanita, dar o sa vezi la puiul tau ce pare sa functioneze...dar sa nu cedezi ca dupa aia ca Simina, o sa dormi cu el si cu noru-ta....
Mai fetelor, unele va plangeti ca nu prea mananca puii vostri, iar eu ma plang ca al meu pe o parte baga si pe cealalta parte scoate si "consum" cate 6-8 scutece pe zi, ca al meu face kk de 3 ori... Asta noapte a facut, si mi se parea mie ca miroase, dar am zis ca sunt eu paranoia, si dimineata cand l-am schimbat avea fesele oparite...De fapt am citi eu ca puiutzii care papa putin retin din putinul ala tot atat ca un pui care papa mult si elimina mult....Acum, cert e ca daca papa, ca mama te intrebi daca nu mananca prea mult si daca nu te intrebi daca e normal si oare nu e bolnav.... Vorba aia: NUMAI MAMA SA NU FII...!



Eu am facut invers cu dormitul.....insist doar noaptea sa-mi doarma in patutul lui. In timpul zilei il las sa doarma pe canapea in camera lui.....doar ca nu dorm cu el....Dar am vazut ca de cand doarme in camera lui si ziua si noaptea e muuuult mai bine....Adica aseara deja cand am vazut ca ii este somn, l-am pus in patut si nu a protestat absolut deloc. Il mangaiam pe capusor si am inceput sa-i cant, dar s-a intors cu spatele la mine, a mai deschis de 2 ori ochii de control si in 5 minute a adormit. Ziua il las sa doarma pe canapea la el in camera.....eu ii citesc si el adoarme, Apoi il las singur....si daca inainte nu doarmea mai mult de o ora singur, acum doarme si 3 ore uneori....Citisem undeva ca in timpul zilei e bine sa-l las sa doarma in alta parte decat patut ca sa faca diferenta intre zi si noapte....si vad ca la noi a funtionat. Si chestia asta am facut-o din a 3 luna cred....Si Iancu a stiut intotdeauna ce-i ala somn de zi si ce-i ala somn de noapte.....

Voi cum mai sunteti? V-ati revenit?
Va pupacim dulce! trandafir.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Jan 24 2010, 09:28 PM) *
nimeni p aici???
noi mancam in ultimul hal...
adica azi am papat cat de cat...dar ieri si alaltaieri mai slabut
in rest dormim si f prost ...
dar suntem sanatosi...macar
poopam tzuc.gif



Or fi dintii si la Darius? Ca si la noi luna decembrie a fost de cosmar....nu tu mancare, nu tu somn, agitatie mare si nebunie si mai mare
Cati dintisori are Darius acum? Bine macar ca sunteti sanatosi.....si asa sa ramaneti mereu tzuc.gif
In rest ce nazdravanii a mai facut Darius?
Tot mai rar intri ....si am sa te urechesc, cand vii in Sibiu biggrin.gif .....care apropos....tot nu ai spus daca vii sau nu in tara..... floare2.gif
simina_ana
Rose....cum v-a fost weekendul? Ce-a facut Andreea?

Oana, nici tu nu mai spui nimic?

Va pupam si va asteptam la povesti.... floare2.gif
simina_ana
Hotarata sa scriu tot ce am de spus am uitat sa spun
BUNA DIMINEATA!!!!
....dar sper sa ma iertati ....ca am un mic terorist care mi-a intors bucataria pe dos.....

O zi frumoasa va doresc!!! Si poate suntem si noi mai vorbarete.....sau din cauza gerului am inghetat si noi smile.gif
Rose68
Buna dimineata!
Merci de intrebare, Adriana dar am avut duminica de cosmar. A papat dimineata 1 feliuta de mortadela Martinel de la Reinert si a baut 100 ml de lapte si 60 de ceai si gata nu a mai papat nimic toata ziua...decit pe la 16 6-7 lingurite de ciorba. Seara am incercat cu de toate sa nu se culce flaminda si nimic.......intr-un final a papat 2 biscuiti si niscaiva pufuleti si 130 ml ceai. In cursul zilei pe la 17 am observat ca e rosie in obraji si surpriza avea 38 cu 7. I-am dat Panadol si peste jumatate de ora avea 37 cu 5............seara am tot verificat-o si inainte de baie si la culcare si era OK. Am culcat-o in patutul ei si pe la ora 2 a trebuit sa o aducem la noi in pat caci se invirtea in loc lovindu-se de patut. SI pe la ora 4 iar foiala mare ...cind pun mina pe ea surpriza, ardea toata. Avea 39 cu 3 deja. Iar Panadol...............si pe la 5.30 temperatura scazuse doar pina la 39. I-am pus sosetele cu apa si otet si intr-un sfert de ora am ajuns la 38 cu 2. A mai adormit abia la 6 si ceva dupa ce a baut 60 ml laptic. A dormit pina acum la 10 si am verificat-o are temp 37 cu 7 si pe linga cei 60 ml de lapte de azi dimineata a papat jumatate de cremwurst Forzoso. I-am facut si gris cu lapte si a gustat o gurita si nu i-a placut. Sunt aproape sigura ca are rosu in git desi si un dintisor e aproape de explozie.
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Jan 25 2010, 01:00 PM) *
Buna dimineata!
Merci de intrebare, Adriana dar am avut duminica de cosmar. A papat dimineata 1 feliuta de mortadela Martinel de la Reinert si a baut 100 ml de lapte si 60 de ceai si gata nu a mai papat nimic toata ziua...decit pe la 16 6-7 lingurite de ciorba. Seara am incercat cu de toate sa nu se culce flaminda si nimic.......intr-un final a papat 2 biscuiti si niscaiva pufuleti si 130 ml ceai. In cursul zilei pe la 17 am observat ca e rosie in obraji si surpriza avea 38 cu 7. I-am dat Panadol si peste jumatate de ora avea 37 cu 5............seara am tot verificat-o si inainte de baie si la culcare si era OK. Am culcat-o in patutul ei si pe la ora 2 a trebuit sa o aducem la noi in pat caci se invirtea in loc lovindu-se de patut. SI pe la ora 4 iar foiala mare ...cind pun mina pe ea surpriza, ardea toata. Avea 39 cu 3 deja. Iar Panadol...............si pe la 5.30 temperatura scazuse doar pina la 39. I-am pus sosetele cu apa si otet si intr-un sfert de ora am ajuns la 38 cu 2. A mai adormit abia la 6 si ceva dupa ce a baut 60 ml laptic. A dormit pina acum la 10 si am verificat-o are temp 37 cu 7 si pe linga cei 60 ml de lapte de azi dimineata a papat jumatate de cremwurst Forzoso. I-am facut si gris cu lapte si a gustat o gurita si nu i-a placut. Sunt aproape sigura ca are rosu in git desi si un dintisor e aproape de explozie.



Temperatuta asa mare a avut si Iancu atunci cand a facut rosu in gat....dar si cand i-au iesit ultimii dintisori.....
Uff....ce rau imi pare.....nu mergeti la doctor totusi sa fii sigura macar?

Va pupam dulce si sper sa treceti repede si cu bine peste acest episod floare2.gif
claudiaena
QUOTE(geocoto @ Jan 25 2010, 12:42 AM) *
Draga mea sunt putin dezamagita pentru ca dormea asa de bine singurel in camera lui dar de cand l-am tinut langa mine in decembrie cat a fost racit si trebuia sa-l tin cu capul mai sus sa nu se infunde s-a schimbat tot.Sunt ff obosita si chiar nu pot sa dorm mereu atunci cand este el calm, dar totusi as incerca sa-l obisnuiesc sa nu mai ceara cu mine..
In sfarsit am scapat de bibi de noapte pt ca mi-am dat seama ca el avea nevoie de mine si nu de bibi si de 4 zile nu a mai cerut dar la 1 noaptea obligatoriu il mut la mine.E nasol si pt ca nu suport sa-l las sa planga oricat de bine cunosc teoria...Cei bine este ca papa mult mai bine ziua de cand a renuntat la bibi de noapte.
A incercat mama azi dupa biserica sa-l adoarma ea ca sa ma odihnesc si eu dar nu a vrut si nici eu auzindu-l pe el nu am facut mare lucru...
Mama este calma si ii face toate mofturile dar tot la mine vrea cand este obosit.
Nu las pe nimeni sa-l sperie desi l-am cam speriat eu cu televizorul ca se arunca din pat pe televizor si cum se apropia de el dadeam sonorul mai tare iar el venea repede la mine.Dar acum nu mai fac asa ceva si imi pare rau ca nu am insistat altfel sa lase televizorul in pace.

Intr-adevar sunt putin speriata, descumpanita, dezamagita si parca oamenii astia din jurul tau in loc sa te incurajeze ca faci bine ceea ce faci mereu se gaseste cate unul care te intoarce pe dos...Ma refer la episoadele de febra ale lui Lucas care sunt atat de discutate la noi in familie si toata lumea imi trimite medicamente..
Sper sa nu ajung sa dorm cu nora-mea in pat lol-craciun.gif

Pup si sper ca reveniti la o mica discutie,
Geo trandafir.gif


Lasa, ca va faceti voi bine.... Poate, cum o mai creste si s-o mai incalzi afara, lucrurile se voe regla.... Oricum, spuneai ceva de febra mediteraneana, si ce stii despre ea? Ceva tratament nu este.... Stiu cum e sa ai copilul bolnav, te gandesti la prostii, dar mai ales tu, ca la tine aia isi dau cu parerea dar de fapt nimeni nu stie exact ce are. Poate are efect ceva naturist, sau homeopat, sau ceva regim, nu stiu...
Te inteleg, ce spui cu patutul, dar daca Lucas se va face bine , poate lucrurile intra in normal....
Si la mine, Mihai iar doarme mai mult cu mine, iar eu sunt obosita si zombi, mai toata ziua, ca noaptea stau sa il pandesc, cum se foieste, ca sa nu cada din pat....Cred ca ii mai iese vreun dintisor, ca se vede umflat si in dreapta (mea) jos, dar si in locul canininilor se vede umflat. Acum vad ca a adormit in patut si cred ca ma duc si eu sa mai recuperez.... Oricum, ziua face nani, de obicei in patut, rareori in patul mare, iar noaptea, adoarme fie in patut , fie in patul mare si apoi il pun in patut, si daca face nani bine, dorm si eu fara grija....Daca face nani cu mine, sunt amortita ca dorm mai mult pe partea dispre el, iar daca ma mai intorc si il simt ca se foieste, imidiat ma intorc si il urmaresc, sau il asez, ca se ridica in fundulet si apoi se tranteste pe unde apuca....
Oricum, una peste alta, SANATATE, sa aveti, si poate o fi si ptr voi un leac si un diagnostic corect....
Pupicei, si lasa, ca o sa vezi tu ca acum ca o ai pe mama ta, lucrurile poate o sa fie mai simple.....
claudiaena
QUOTE(Rose68 @ Jan 25 2010, 01:00 PM) *
Buna dimineata!
Merci de intrebare, Adriana dar am avut duminica de cosmar. A papat dimineata 1 feliuta de mortadela Martinel de la Reinert si a baut 100 ml de lapte si 60 de ceai si gata nu a mai papat nimic toata ziua...decit pe la 16 6-7 lingurite de ciorba. Seara am incercat cu de toate sa nu se culce flaminda si nimic.......intr-un final a papat 2 biscuiti si niscaiva pufuleti si 130 ml ceai. In cursul zilei pe la 17 am observat ca e rosie in obraji si surpriza avea 38 cu 7. I-am dat Panadol si peste jumatate de ora avea 37 cu 5............seara am tot verificat-o si inainte de baie si la culcare si era OK. Am culcat-o in patutul ei si pe la ora 2 a trebuit sa o aducem la noi in pat caci se invirtea in loc lovindu-se de patut. SI pe la ora 4 iar foiala mare ...cind pun mina pe ea surpriza, ardea toata. Avea 39 cu 3 deja. Iar Panadol...............si pe la 5.30 temperatura scazuse doar pina la 39. I-am pus sosetele cu apa si otet si intr-un sfert de ora am ajuns la 38 cu 2. A mai adormit abia la 6 si ceva dupa ce a baut 60 ml laptic. A dormit pina acum la 10 si am verificat-o are temp 37 cu 7 si pe linga cei 60 ml de lapte de azi dimineata a papat jumatate de cremwurst Forzoso. I-am facut si gris cu lapte si a gustat o gurita si nu i-a placut. Sunt aproape sigura ca are rosu in git desi si un dintisor e aproape de explozie.

Da, Simina are dreptate... Febra inseamna de obicei infectie, si trebuie sa vada medicul unde s-a localizat, in gat sau in alta parte....Noi, ne-am revenit si maine mergem cred la vaccin... Cel mai greu a ffost sa ii dau antibioticul si antitermicul, ca nu mai mergea sa il pun in lapte, asa ca stateam cu seringa in mana, si il puneam culcat si pregatita alaturi si cu bibe, ca sa se duca mai repede, ca daca il fortez prea tare, vomita....
Schema de administrat antitermicul si care o am de la cel mai bun pediatru din Galati(parerea mea si a multor mamici cunoscute de mine) este:
-la 4 ore se dau alternativ fie panadol sau paracetamol ptr copii(noua med de fam ne-a spus 3,5 ml) si apoi dupa alte 4 ore se combina cu nurofen tot 3,5 ml. Schema se pastreaza cel mult 3 zile, ptr ca nu se recomanda mai mult, dar combinat cu antibio. febra scade....Cel mai gru o sa fie noaptea ca va trebui sa te scoli la fiecare 4 ore sa ii dai medicam....Acum vezi ce iti spune medicul, si poti intreba si de chestia care ti-am spus-o eu.... ATENTIE, nurofenul, desi nu scrie se poate folosi, decat 30 zile de la deschidere, ptr ca nu mai sunt apoi substantele active, si marturisesc ca si eu am aflat de curand....Oricum cere detalii de la med..., ca la mine cel de familie nu stia....
petronici
QUOTE(simina_ana @ Jan 24 2010, 10:28 AM) *
Parerea mea e ca sunt vanatai de la cazatura de joi....Cand Iancu ia cate o tranta pe jucarii nu ii apar vanataile imediat....de asta ma gandesc ca si la voi e la fel....Poate vanataia de pe obraz, spune ca nu s-a lovit f tare la capusor....Poate e mai bine sa mai suni o data medicul si sa-i spui.....sau eventual sa mergeti si pana la el....Dar daca spui ca Adelin s-a purtat normal....eu zic sa stai linistita....
Pupicei lui Adelin .....si insistam cu pupicii mai ales pe obrajorul si piciorusul drept
Iar tie mami.....spor la treaba maine.... trandafir.gif

i-am dat un tel dr astazi si la fel mi-a zis sa stau linistita....daca e vioi si normal atunci nu-i mai face nici o radiografie la capusor,mai ales ca vanataia de pe obrajor arata unde sa lovit...
si lui i-au iesit alti 2 dintisori jos,si atat mai musca de ce prinde prin mana...ieri nu avea nimic in manuta si musca din maneca de la bluzita lui....asa m-i sa facut o mila de el sa-l vad cum sufera...cu gel cand il dau ,ma musca cat poate el de tare si imi face cate-o stampila de dintisori....
ce sa facem,cat nu induram noi mamele pt puiuti nostri...aseara am fost la o cumatrie,parca nu mai eram in stare si imi era frica sa tin in brate bebelusul acela(are o luna,dar destul de maricel aprox. 6 kg)....invatata cu al meu ,mi se parea atat de firav si gingas,si cand imi amintesc cat de micut a fost si Adelin...cat de repede a trecut anul acesta si cate progrese au facut "bebelusi" nostri...
pupicei tuturor si in special Adreutei tzuc.gif
simina_ana
Azi am avut chef de gatit....i-am facut lui Iancu ciorba greceasca si ciulama ( Rose am fost la tine la "bloc" ) si o budinca cu orez....a papat din toate....
Mai am de calcat hainutele strumfului si pot zice ca am fost harnicuta ca furnica....liwlol.gif
Acum ne jucam cu o masinuta.....si bineinteles ca iar m-a pus sa "car" o masina dupa mine....
Mai trag cu ochiul pe aici....
Vad ca bebeii incep usor usor sa-si intre in ritmul normal....

Claudia
, va tinem maine pumnii la vaccin ....sa nu doara prea tare si fara reactii adverse....
Petronici .....ce ma bucur sa aud ca sunteti bine.....Cum povestestid e Adelin ca-si musca maneca de la bluzita....zici ca-i Iancu. Si strumfu meu face la fel si ma sperie cateodata...Ca trage cu asa o pofta liwlol.gif
Rose....cum mai e Andreea? I-a mai scazut febra?

Pup la toata lumea...acum fug ca Iancu ma trage de pantaloni si vrea sa ma duca in camera lui....cine stie ce mai vrea sa ma puna sa fac...smile.gif
simina_ana
Dupa ce azi toata ziua mi-au auzit urechile "dui...dui...dui..." si " coi...coi...coi..."....acum pe seara am avut parte de o surpriza de proportii.....Lui Iancu i-au iesit molarii primari....Statea la mine in brate si pentru ca nu am vrut sa-i dau cutitul, si-a lasat capul pe spate si a inceput sa planga. Asa am vazut ceva in gurita lui si am zis sa fac un control....cand colo surpriza la pipait....I se simt molarii primari foarte bine.....au iesit de tot si chiar au crescut putin....So....saptamana trecuta nu-i avea....ca doar l-am controlat zilnic....Parerea mea e ca au iesit o data cu ultimii incisivi, ca sunt cam de aceeasi lungime....cel stang ( pentru Iancu) fiind cel mai mic dintre toti...Curios e ca Iancu nu a zis nimic...Daca la ultimii incisivi mi-a urlat de mi-a facut creierii ferfenita....acum nu a mai spus nimic....sau oare era durerea de la molari si eu am zis ca-i de la incisivi???
No....ca am ramas fara cuvinte...am sunat deja bunicii si pe tati sa ne laudam.....smile.gif
claudiaena
tzuc.gif Puupam pe iancu, ca ne-a intrecut si la iesitul dintisorilor.... Las' ca te ajungem noi din urma....
Acu' sa ne laudam si noi: Ieri am fost la supermarket si piticul a mers intr-una printre rafturi... Si era incantat nevoie mare de atatea culori, ca sa nu mai zic ca la raionul de jucarii chiuia de nu mai putea.... Asa ca in masina la intoarcere a cazut lat.... somn.gif
Seara, i_am dat sa pape carnita de pui (la rotisor), cu sos facut din mine din putin usturoi si iaurt si smantana si yamy, yamy.... yami.gif A papat Mihai ca la un moment dat m-am oprit ca imi era frica sa nu i se faca rau...Si Ninenteles ca a protestat si i-am dat pana s-a saturat....
claudiaena
Scuze de intrerupere, dar a trebuit sa mergem la baie sa ne spalam ca lasam dara de parfum in urma noastra din scutec....
In seara asta, am facut somon calit in f putin ulei de masline si cu lamaie, si nu va spun, ce i-a mai placut piciului.S-a lins pe botic.... yami.gif
In rest stam in casa cat cuprinde, si asteptam sa treaca iarna...si sa ne iasa dintii, ca tare rau dormim si noaptea si la pranz....
gata, numa ce-l laudam si acum imi face in ciuda, e un miorlait fara pereche....pupicei
anku
hallo mamici...
va ca va plimbati prin magazine,ca dormiti bine....
la noi nu prea mari schimbari...
puisorul nostru Darius doarme...de la 20.10 vad ca pana acum inca fara trezire
dar isi face el rodajul...toata noaptea
simina pfffff...ma costa enorm sa vin acum...
dc tot vin barem sa venim toti...
singura cam 1500 euro cu tot cu bani de cheltuiala
cu aranjaturi...cu bani de taxi...ca taxi ma mananca acolo...
stii ca mama nu sta in sb...
si mai e si cursul asta
cu care sunt prinsa tare acum...
vreau sa iasa perfect ...aproape whistling.gif

ce sa mai faca darius???
cade jos si da singur in cap ...maram ce prost sunt liwlol.gif
da din cap cand se accepta ceva...
facem ture prin garaj...
reparam cu surubelnita
jucam prinselea...
mi-a cazut in bot...s-a julit si el nitel
ca era zapada de aia tare
imi aduce rufele din masina de spalat
ca sa le intind...

azi i-am dat spanac si gris...
vad ca a papat....

dragilor...va poopam..
Andreiuta..te poopam...si sanatate tzuc.gif

simina_ana
QUOTE(anku @ Jan 26 2010, 12:10 AM) *
hallo mamici...
va ca va plimbati prin magazine,ca dormiti bine....
la noi nu prea mari schimbari...
puisorul nostru Darius doarme...de la 20.10 vad ca pana acum inca fara trezire
dar isi face el rodajul...toata noaptea
simina pfffff...ma costa enorm sa vin acum...
dc tot vin barem sa venim toti...
singura cam 1500 euro cu tot cu bani de cheltuiala
cu aranjaturi...cu bani de taxi...ca taxi ma mananca acolo...
stii ca mama nu sta in sb...
si mai e si cursul asta
cu care sunt prinsa tare acum...
vreau sa iasa perfect ...aproape whistling.gif

ce sa mai faca darius???
cade jos si da singur in cap ...maram ce prost sunt liwlol.gif
da din cap cand se accepta ceva...
facem ture prin garaj...
reparam cu surubelnita
jucam prinselea...
mi-a cazut in bot...s-a julit si el nitel
ca era zapada de aia tare
imi aduce rufele din masina de spalat
ca sa le intind...

azi i-am dat spanac si gris...
vad ca a papat....

dragilor...va poopam..
Andreiuta..te poopam...si sanatate tzuc.gif



Ar fi fost frumos sa vii...mai ales ca stiu ca iti doreai asta....dar poate reusesti la vara....cand e cald si e mult mai usor si cu Darius, si cu plimbarile....poate ai vacanta si la scoala.....eu iti doresc sa reusesti sa vii cand iti propui.....

AI vazut ca si tu ai baiat "gospodin"....dragul de el ...sa-ti aduca rufele sa le intinzi....Sa stii ca poate face echipa buna cu Iancu ....Iancu le pune la spalat si el le intinde cand sunt gata liwlol.gif liwlol.gif

SI Iancu doarme de la 10.30....nu a protestat cand l-am pus in patut....si la fel ca aseara a adormit in 5 minute....sa vedem cu e la noapte....mai ales ca suntem si singuri acasa.....O sa incerc sa nu sar imediat cand il aud ca scanceste....

Va pupam dulce....si sper ca Darius sa aiba un somn linistit fara intreruperi
floare2.gif
simina_ana
QUOTE(claudiaena @ Jan 25 2010, 10:22 PM) *
Scuze de intrerupere, dar a trebuit sa mergem la baie sa ne spalam ca lasam dara de parfum in urma noastra din scutec....In seara asta, am facut somon calit in f putin ulei de masline si cu lamaie, si nu va spun, ce i-a mai placut piciului.S-a lins pe botic.... yami.gif
In rest stam in casa cat cuprinde, si asteptam sa treaca iarna...si sa ne iasa dintii, ca tare rau dormim si noaptea si la pranz....
gata, numa ce-l laudam si acum imi face in ciuda, e un miorlait fara pereche....pupicei


Voi aveti prea mult parfum....noi aprope deloc....sau de ala de esenta tare liwlol.gif
CUm nu-i dau o zi, doua ciorbica...cum pac.....se chinuie cu kaki....

SI eu ca si tine astept sa treaca iarna ca m-am saturat de stat in casa.....vreau in parc la aer, sa ma plimb....si lui Iancu ii este dor de asta....

Acum ca ne-a iesit si prima pereche de molari...speram sa avem si noi toane mai bune....Cel putin suntem la jumatatea drumului cu dintisorii....daca se si incalzeste putin sa putem iesi pe-afara ar fi perfect....

O noapte linistita va doresc....si multi pupici lui Mihai si Mariei

simina_ana
Rose.....cum e Andreea? Ati fost la medic?
Pupi...si maine dimineata sa aflu vesti bune.... trandafir.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Jan 25 2010, 10:18 PM) *
Ar fi fost frumos sa vii...mai ales ca stiu ca iti doreai asta....dar poate reusesti la vara....cand e cald si e mult mai usor si cu Darius, si cu plimbarile....poate ai vacanta si la scoala.....eu iti doresc sa reusesti sa vii cand iti propui.....

AI vazut ca si tu ai baiat "gospodin"....dragul de el ...sa-ti aduca rufele sa le intinzi....Sa stii ca poate face echipa buna cu Iancu ....Iancu le pune la spalat si el le intinde cand sunt gata liwlol.gif liwlol.gif

SI Iancu doarme de la 10.30....nu a protestat cand l-am pus in patut....si la fel ca aseara a adormit in 5 minute....sa vedem cu e la noapte....mai ales ca suntem si singuri acasa.....O sa incerc sa nu sar imediat cand il aud ca scanceste....

Va pupam dulce....si sper ca Darius sa aiba un somn linistit fara intreruperi
floare2.gif

da...mi-as fi dorit...
asa singura...ca atunci cand am plecat
ca o poveste...
sa ajung acolo p inserat...
si sa pun o caciula p cap...
am o caciula stil bazma de aia care se poarat ca la turci
e de bicicleta cu guler legat
sa nu te bata vantul liwlol.gif
asa...si sa ma plimb nitel...
da sa nu stie nimeni ca eu sunt...
sa ma plimb...si sa vad ce imi vine in cap...
regret sau nu regret???
ce am facut ???am facut bine sau rau???
dar si cursul...si banii...
mna...e si ziua lui tata...
sta ma-mea prost cu banii
ca vrea acum sa-i cumpere masina la madam sora-mea
si iti dai seama ca eu voi fi aia acre ar tb sa scoata cel mai mult din buzunare
asa ca...zu Hause ... liwlol.gif
1500 p o sapt...no way!!!
plus ca e Darius mititel...
oricum vad ca se intelege super cu tacso ...
dar mna...imi e teama de mine...
cum o sa gandesc cand stiu ca mi-am lasat copilul acasa
si eu la distractie???
i-am trimis un aparat foto...
si 350 euro...
sper sa fie multumita...in total sunt 500...
mna...dc ma mai si duc...iti dai seama unde ajung!!!
2000 euro
mai bine la vara...

noi inca 4 dinti avem...
noi suntem codasii liwlol.gif
avem si noi niste parfumuri...........
uuuuuuuuuuuuuuu....
numai Armani si Gucci liwlol.gif
ToT de 2 ori imi face p zi...
las ac poate e mai bine asa...
fara parfum si mai taricel...
habar nu am...
si mai alaptezi acum???
sau??
oauuuuuu...sa alaptezi pana acum... wink.gif eusa_clap.gif
Rose68
Buna dimineata!
Ieri dupa amiaza a dormit de la 16 la 16.30 si cind s-a trezit avea temp 39 cu 6 si s-a trezit si cu tuse......asa ca i-am dat tel sotului:...vino ca trebuie sa mergem la medic, caci se ingroasa gluma..........cu 1 ora si jumatate inainte ii dadusem antitermic.
Asa ca am ajuns la medic............ne-a primit relativ repede.......erau multi copii dar maricei si bebeii intra mai repede......si ne-a rugat sa o dezbracam la body..acolo erau vreo maxim 18 grade si sa o asteptam.....asteptare care a fost mai lunga de juma de ora......o luasem razna de nervi. Asta mica cind o vede pe dr tipa ca din gura de sarpe.
Asa cum am banuit are rosu in git............si nu am scapat de antibiotic dar nu ne-a mai dat OSPAMOX ci OSPEN care e de fapt banala penicilina V de cind eram noi copii (sau cel putin eu) plus Nurofen si Panadol exact dupa schema zisa de CLAUDIA si pe care am aplicat-o si ultima data , (i-a trecut in 3 zile), si Pivolone pentru nasuc, de obicei ne dadea Vibrocil.

Si intr-adevar vom fi fotomodel(8700 cu 77 cm): a scazut iar 600 grame, cind face temp intodeauna scade in greutate (asa patesc si eu), de la 9300 avem iar 8700 grame
Azi noapte am trecut bine..a iesit temp prin hainute....am schimbat-o de hainute de 3 ori. S-a trezit la 7 a papat 60 ml lapte si 80 ml ceai.......de care tot ar mai fi baut si acum doarme iar. Ieri dimineata a papa juma de cremwursti Forzoso si pina seara nik, dar aseara m-amsi bucurat a papat 100 grame gris cu lapte si un pic de miere.........2 biscuti, 100 grame pulpa de portocale si cind l-a vazut pe tati ca papa carnita surpriza a ras si ea o bucatica destul de mare pentru ea...asa ca s-a culcat la 20.30 fara baita de seara dar cu burtica asigurata

GEO iti era frica sa nu dormi cu nora ta in pat...........cred ca si eu voi dormi cu ginerele meu..sau eu stiu......vino cu Lucas si dormim impreuna(acum ca e bolnava in nici un caz numai vede patutul)

Va pupam si credem ca incet ne refacem
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Jan 26 2010, 11:23 AM) *
Buna dimineata!
Ieri dupa amiaza a dormit de la 16 la 16.30 si cind s-a trezit avea temp 39 cu 6 si s-a trezit si cu tuse......asa ca i-am dat tel sotului:...vino ca trebuie sa mergem la medic, caci se ingroasa gluma..........cu 1 ora si jumatate inainte ii dadusem antitermic.
Asa ca am ajuns la medic............ne-a primit relativ repede.......erau multi copii dar maricei si bebeii intra mai repede......si ne-a rugat sa o dezbracam la body..acolo erau vreo maxim 18 grade si sa o asteptam.....asteptare care a fost mai lunga de juma de ora......o luasem razna de nervi. Asta mica cind o vede pe dr tipa ca din gura de sarpe.
Asa cum am banuit are rosu in git............si nu am scapat de antibiotic dar nu ne-a mai dat OSPAMOX ci OSPEN care e de fapt banala penicilina V de cind eram noi copii (sau cel putin eu) plus Nurofen si Panadol exact dupa schema zisa de CLAUDIA si pe care am aplicat-o si ultima data , (i-a trecut in 3 zile)
Azi noapte am trecut bine..a iesit temp prin hainute....am schimbat-o de hainute de 3 ori. S-a trezit la 7 a papat 60 ml lapte si 80 ml ceai.......de care tot ar mai fi baut si acum doarme iar. Ieri dimineata a papa juma de cremwursti Forzoso si pina seara nik, dar aseara m-amsi bucurat a papat 100 grame gris cu lapte si un pic de miere.........2 biscuti, 100 grame pulpa de portocale si cind l-a vazut pe tati ca papa carnita surpriza a ras si ea o bucatica destul de mare pentru ea...asa ca s-a culcat la 20.30 fara baita de seara dar cu burtica asigurata

GEO iti era frica sa nu dormi cu nora ta in pat...........cred ca si eu voi dormi cu ginerele meu..sau eu stiu......vino cu Lucas si dormim impreuna(acum ca e bolnava in nici un caz numai vede patutul)

Va pupam si credem ca incet ne refacem



Neatza...

Apoi dragele mele.....eu ma chinui sa culc copilul in patutul lui.....si voi....voi toate cu bebeii in pat cu voi....Nu-i corect.... 68.gif Ma pun si eu cu Iancu inapoi in pat...ca asa drag imi e sa dorm cu el....ce daca vom dormi cu nurorile si ginerii in pat??? liwlol.gif liwlol.gif...si cred ca si Iancu ar fi cel mai incantat liwlol.gif liwlol.gif

Acum lasand gluma la o parte incep sa ma sperii.....ni se imbolnavesc bebeii pe capete...si nu-i corect....Nu mai vreau sa vad bebei suferind....Oare nu ar trebui sa ne interesam de niste tratamente naturiste de intarire a imunitatii???? Ca ma ia cu groaza cand vad ca iarna asta au fost raciti toti....unul nu a scapat....sau parca Darius nu a fost racit....
Nici nu-mi mai vine sa-l scot deloc din casa....mai ales cu temperaturile astea...

Rose .....ne gandim la voi.....sa va faceti repede bine tzuc.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
claudiaena
m-am saturat de iarna....
m-am saturat sa dorm noaptea cu intreruperi....
m-am saturat de stat in casa( ca unde sa scoti copiii cand afara ieri la 8 dimineata erau 22 cu minus)
m-am satrurat de multe, dar sa stiti ca nu am de gand sa o iau razna sau sa ma sinucid....
ma plang si eu si nu are cine sa ma auda...
Oricum, Mihai doarme rau de tot.... Se loveste cu capul de carut, incepe sa planga, si se ridica in fundulet dar nu mai stie sa se aseze singur.... Asa ca repede ma ridic si il asez si il mangai pe burtica, ba putina apa sau suzi, numai sa nu o ia la vale cu palnsu' ca pana nu isi face norma de 1 ora de plans nu se lasa.... Si colac peste pupaza avem iarasi muuuci, muuulti.... Gata ma duc la datorie, ca tre' sa fac mancare, sa sterg piticu' la nas la fiecare sfert de ora....etc
Rose68
QUOTE(claudiaena @ Jan 26 2010, 12:50 PM) *
m-am saturat de iarna....
m-am saturat sa dorm noaptea cu intreruperi....
m-am saturat de stat in casa( ca unde sa scoti copiii cand afara ieri la 8 dimineata erau 22 cu minus)
m-am satrurat de multe, dar sa stiti ca nu am de gand sa o iau razna sau sa ma sinucid....
ma plang si eu si nu are cine sa ma auda...
Oricum, Mihai doarme rau de tot.... Se loveste cu capul de carut, incepe sa planga, si se ridica in fundulet dar nu mai stie sa se aseze singur.... Asa ca repede ma ridic si il asez si il mangai pe burtica, ba putina apa sau suzi, numai sa nu o ia la vale cu palnsu' ca pana nu isi face norma de 1 ora de plans nu se lasa.... Si colac peste pupaza avem iarasi muuuci, muuulti.... Gata ma duc la datorie, ca tre' sa fac mancare, sa sterg piticu' la nas la fiecare sfert de ora....etc



pitica mea noaptea dupa 2-3 ore de dormit la ea in patut se rasuceste pe umeri pina ajunge pe latimea patutului si iar se rasuceste si tot asa pina o iau de acolo caci prin aceste rasuciri se si loveste de gratii....degeaba ii dau apa sau laptic caci dupa 5 minute face la fel..............e santajista.....cred ca s-a prins ca asa o iau la noi
Caci mai face ceva la santaj: stie de rindul trecut cind a fost racita ca daca tuseste mami si tati imediat o iau in brate......asa ca uneori se face ca tuseste.............pentru atentie
petronici
QUOTE(simina_ana @ Jan 26 2010, 10:45 AM) *
Neatza...

Apoi dragele mele.....eu ma chinui sa culc copilul in patutul lui.....si voi....voi toate cu bebeii in pat cu voi....Nu-i corect.... 68.gif Ma pun si eu cu Iancu inapoi in pat...ca asa drag imi e sa dorm cu el....ce daca vom dormi cu nurorile si ginerii in pat??? liwlol.gif liwlol.gif...si cred ca si Iancu ar fi cel mai incantat liwlol.gif liwlol.gif

Acum lasand gluma la o parte incep sa ma sperii.....ni se imbolnavesc bebeii pe capete...si nu-i corect....Nu mai vreau sa vad bebei suferind....Oare nu ar trebui sa ne interesam de niste tratamente naturiste de intarire a imunitatii???? Ca ma ia cu groaza cand vad ca iarna asta au fost raciti toti....unul nu a scapat....sau parca Darius nu a fost racit....
Nici nu-mi mai vine sa-l scot deloc din casa....mai ales cu temperaturile astea...

Rose .....ne gandim la voi.....sa va faceti repede bine tzuc.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


asa este...luna trecuta ia luat la rand raceala....unul cate unul...exceptie Darius....
de cand am inceput cu Septilinul,in afara de putini mucisori si gatutul iritat, nu mi-a mai tusit sa ajungem la antibiotic....abia are o luna de cand ii dau ,pana la 6 mai avem cale lunga....si Geo zicea ca parca sunt ceva schimbari de cand ii da Septilin lui Lucas,cel putin nu mai facea febra asa mare....daca vreti puteti sa incercati si voi,cel putin pana iesim bine din iarna...
pupicei tzuc.gif
QUOTE(claudiaena @ Jan 26 2010, 11:50 AM) *
m-am saturat de iarna....
m-am saturat sa dorm noaptea cu intreruperi....
m-am saturat de stat in casa( ca unde sa scoti copiii cand afara ieri la 8 dimineata erau 22 cu minus)
m-am satrurat de multe, dar sa stiti ca nu am de gand sa o iau razna sau sa ma sinucid....
ma plang si eu si nu are cine sa ma auda...
Oricum, Mihai doarme rau de tot.... Se loveste cu capul de carut, incepe sa planga, si se ridica in fundulet dar nu mai stie sa se aseze singur.... Asa ca repede ma ridic si il asez si il mangai pe burtica, ba putina apa sau suzi, numai sa nu o ia la vale cu palnsu' ca pana nu isi face norma de 1 ora de plans nu se lasa.... Si colac peste pupaza avem iarasi muuuci, muuulti.... Gata ma duc la datorie, ca tre' sa fac mancare, sa sterg piticu' la nas la fiecare sfert de ora....etc

vaiii,abia va trecut gatul si acum cu mucisorii....si tare greu mai trec astia...dr imi zicea ca-i bine cand ii scoate...insanatosire cat mai grabnica hug.gif

QUOTE(Rose68 @ Jan 26 2010, 01:51 PM) *
pitica mea noaptea dupa 2-3 ore de dormit la ea in patut se rasuceste pe umeri pina ajunge pe latimea patutului si iar se rasuceste si tot asa pina o iau de acolo caci prin aceste rasuciri se si loveste de gratii....degeaba ii dau apa sau laptic caci dupa 5 minute face la fel..............e santajista.....cred ca s-a prins ca asa o iau la noi
Caci mai face ceva la santaj: stie de rindul trecut cind a fost racita ca daca tuseste mami si tati imediat o iau in brate......asa ca uneori se face ca tuseste.............pentru atentie

exact la fel face si al meu....cateodata il gasesc cu capul la picioare...are un somn f agitat si se foieste si se invarte pe toate partile...am pus aparatoare la patut pe toate partile dar tot se loveste ,cateodata se trezeste plangand de durere....
pupicei si sanatate multa tzuc.gif
claudiaena
Mai fetelor, cum ii schimbati voi scutecul copilului, ca la mine de cate ori il desfac, si se simte gol si liber, pleaca la plimbare prin pat si cand incerc sa ii pun altul nou, nu va spun ce lupta... spada.gif Eu incerc sa il tin cu fata in sus si el se rasuceste pe burta si incearca sa scape.... Si cu urlete lui, si cu nervii mei facuti tandari, de ma apuca toate naduselile..., de am ajuns sa urasc momentele cand tre' sa il schimb....
Mucii, nu stiu dar banuiesc ca or fi de la dinti, ca iar am inceput sa avem bale, ca ne curg intr-una din gura, de zici ca-i dulau si nu copil....Si la cum doarme noapte si urla ziua si-i nervos, sigur urmeaza iar vreun dinte....
Oricum, azi incerc sa ma duc la vaccin, si sper sa fie bine si sa nu aiba alte reactii....pupicei....
Si sambata am un botez si nu va spun ca ma gandesc cu groaza ce sa fac, ca la cat de prost doarme, o sa fie crunt ptr inlocuitorii mei, si mi-e ca daca nu ma simte pe mine si nu ma aude o sa urle in prostie.... nervi.gif
Rose68
QUOTE(claudiaena @ Jan 26 2010, 04:47 PM) *
Mai fetelor, cum ii schimbati voi scutecul copilului, ca la mine de cate ori il desfac, si se simte gol si liber, pleaca la plimbare prin pat si cand incerc sa ii pun altul nou, nu va spun ce lupta... spada.gif Eu incerc sa il tin cu fata in sus si el se rasuceste pe burta si incearca sa scape.... Si cu urlete lui, si cu nervii mei facuti tandari, de ma apuca toate naduselile..., de am ajuns sa urasc momentele cand tre' sa il schimb....
Mucii, nu stiu dar banuiesc ca or fi de la dinti, ca iar am inceput sa avem bale, ca ne curg intr-una din gura, de zici ca-i dulau si nu copil....Si la cum doarme noapte si urla ziua si-i nervos, sigur urmeaza iar vreun dinte....
Oricum, azi incerc sa ma duc la vaccin, si sper sa fie bine si sa nu aiba alte reactii....pupicei....
Si sambata am un botez si nu va spun ca ma gandesc cu groaza ce sa fac, ca la cat de prost doarme, o sa fie crunt ptr inlocuitorii mei, si mi-e ca daca nu ma simte pe mine si nu ma aude o sa urle in prostie.... nervi.gif

asta cu pampersul cred ca e valabila pentru toti
Si pitica cind e fara el e fericita. Seara pleaca pe linga pereti topaind fericita ca e fara pampers si merge la baita. Cind sa o imbrac scandal............nu alta.....cind o dezbrac nimic nu zice , chiar ajuta....scoate minutele, trage de pantaloni.............
simina_ana
QUOTE(claudiaena @ Jan 26 2010, 04:47 PM) *
Mai fetelor, cum ii schimbati voi scutecul copilului, ca la mine de cate ori il desfac, si se simte gol si liber, pleaca la plimbare prin pat si cand incerc sa ii pun altul nou, nu va spun ce lupta... spada.gif Eu incerc sa il tin cu fata in sus si el se rasuceste pe burta si incearca sa scape.... Si cu urlete lui, si cu nervii mei facuti tandari, de ma apuca toate naduselile..., de am ajuns sa urasc momentele cand tre' sa il schimb....
Mucii, nu stiu dar banuiesc ca or fi de la dinti, ca iar am inceput sa avem bale, ca ne curg intr-una din gura, de zici ca-i dulau si nu copil....Si la cum doarme noapte si urla ziua si-i nervos, sigur urmeaza iar vreun dinte....
Oricum, azi incerc sa ma duc la vaccin, si sper sa fie bine si sa nu aiba alte reactii....pupicei....



Si noi avem aceeasi problema cu schimbatul scutecului....asa ca atunci cand sunt singura ( cand e tati acasa , facem impreuna aceasta operatiune) si nu merge sa-l pacalesc cu ceva ( obligatoriu: sa nu fie jucarie ca nu prezinta nici un fel de interes: de obicei termomentru, pachetul de servetele, crema de funduletz...ca astea le am la indemana dar si alte obiecte care imi pica rapid sub mana) atunci il pun pe burta de picioarele mele si cu piciorusele lui atarnad in jos ...si ma chinui asa...la inceput imi venea foarte greu, dar deja sunt experta....mai greu e cand trebuie sa pun scaiul la pampers, dar cum practica e mama invataturii .....si cum practica fac din greu....o sa reusesc si asta....acum , dupa ce ii pun scutecul asa.... sa tina putin, il las in picioruse si il aranjez in pozitia asta....Mai greu...e adevarat....dar macar nu mi se mai zbate , ca il pot imobiliza mai usor...
Bafta azi la vaccin...si sper sa-l faceti.... floare2.gif
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Jan 26 2010, 04:53 PM) *
asta cu pampersul cred ca e valabila pentru toti
Si pitica cind e fara el e fericita. Seara pleaca pe linga pereti topaind fericita ca e fara pampers si merge la baita. Cind sa o imbrac scandal............nu alta.....cind o dezbrac nimic nu zice , chiar ajuta....scoate minutele, trage de pantaloni.............



Eu abia stept sa vina vara....sa vezi ce-l las in fundul gol, pana se satura....scot covoarele din casa si asa il las..liwlol.gif si o sa-l filmez cat pot de mult, ca sa-i arat la nora-mea cand era mic ce-i mai placea sa stea in putza goala...liwlol.gif

Apropos de putzulica....sa-l vezi ce mandru e cand ne-o arata.....si cat de bucuros....ca radea prietena mea intr-o zi ...zicea ca o sa-i spuna pe la vreo 17, 18 ani cum era el de bucuros cand arata putzulica...liwlol.gif Si i-a facut atatea poze nud....liwlol.gif si din fata si din spate.....liwlol.gif....Cel mai mult imi place cum ii tremura bucutele cand merge sau alearga.....Si stie ca e admirat...asa ca o face cum stie el mai bine si de mai multe ori.....ca sa culeaga aplauze liwlol.gif...cred ca pana la urma il fac actor...liwlol.gif
geocoto
Buna mamici,
m-am gandit sa scriu si eu cateva randulete daca voi ati reusit sa va faceti timp sa scrieti.Lucas tot cu mine in pat doarme noaptea, i-am pus o pilota sa nu se mai loveasca la cap de perete si sa vezi ce o calareste.Il invelesc si ma intorc cu spatele sa atipesc si eu chiar daca nu e somnul meu bun dar ce sa fac...
Claudia eu am lipit patul de perete si nu mai cade din pat, iar peste mine nu sare.Pun o perna intre noi 2 ca sa nu mai ma traga de par.Intr-adevar patul are 1.80 latime si are unde sa se foiasca..ca tati a dat bir cu fugitii de mult in alta camera. yes.gif
Adriana sa stii ca si mie parca mi s-a rupt ceva in mine cand m-am mutat din camera lui Lucas sa-l las sa faca nani singurel cand era mai mic si a doua oara cand nu l-am mai alaptat.Parca simteam ca nu mai are nevoie de mine desi nu poate face nimic fara mine.. biberon.gif
Rose de cate ori a facut Andreea rosu in gatic pana acum?Si ai notat sa vezi asa cam in ce perioade?Poate totusi este de la dinti...si la Lucas si astia imi zic bazaconii?Cred ca iar o sa-i iasa 4 dinti o data doh.gif

In rest ce sa va zic, baga Lucas mancare de parca se bat turcii la gura lui.Am primit pui de curte si ne-a facut mama supa cu galusti si pilaf yami.gif a papat Lucas ceva de speriat.Iar aseara cred ca atarna pampersul cel putin 1kg.
Si la noi este frig dar nu ca pe la voi.-2 grade dar tot nu am prea mare chef sa ies ca maraiala la Lucas cat cuprinde.Ii place de mama dar trebuie sa fiu si eu pe langa ei ca sa fie ok altfel se pune pe boceala..Mai am putina rabdarica sa se mai obisnuiasca unul cu celalt ca am chef sa ma duc sa ma vopsesc, epilez, sa-mi cumpar ceva haine si la un film cu sotul ca doi love1.gif indragostiti ce suntem.

De schimbat pampersul inca mai folosesc masa de infasat si cam plange cand il pun acolo(a capatat oroare de cand ii scoteam mucisorii) dar daca ii dau ceva in mana, vorba Adrianei un termometru, o hartie, o carticica sta si imi vad de treaba.

Petronici cat despre Septilin l-am oprit dupa ce i-am dat 2 luni pentru ca mi se parea prea dulce.2 luni mi se pare ok si cand a fost mucios in decembrie nu a tusit ceea ce mi-a parut ff bine.Dar a cam capatat pofta de mancare.
La febra din ianuarie iar a fost mai greu ca inainte si m-am gandit ca nu de la Septilin i-a fost mai bine in decembrie.Nu mai stiu sincer ce sa zic.
Acum doarme la el in patut de o ora si il astept sa se trezeasca sa iesim la aer curat.

Pupici dragelor si sa auzim de bine,
Geo trandafir.gif
anku
QUOTE(claudiaena @ Jan 26 2010, 09:50 AM) *
m-am saturat de iarna....
m-am saturat sa dorm noaptea cu intreruperi....
m-am saturat de stat in casa( ca unde sa scoti copiii cand afara ieri la 8 dimineata erau 22 cu minus)
m-am satrurat de multe, dar sa stiti ca nu am de gand sa o iau razna sau sa ma sinucid....
ma plang si eu si nu are cine sa ma auda...
Oricum, Mihai doarme rau de tot.... Se loveste cu capul de carut, incepe sa planga, si se ridica in fundulet dar nu mai stie sa se aseze singur.... Asa ca repede ma ridic si il asez si il mangai pe burtica, ba putina apa sau suzi, numai sa nu o ia la vale cu palnsu' ca pana nu isi face norma de 1 ora de plans nu se lasa.... Si colac peste pupaza avem iarasi muuuci, muuulti.... Gata ma duc la datorie, ca tre' sa fac mancare, sa sterg piticu' la nas la fiecare sfert de ora....etc

nu fi dezamagita mami...
gandeste-te totusi ca o sa treaca si te duci la distractie hug.gif
da...da...cu -22 nici nu e indicat sa scoatem bebicii afara
si la noi abia sunt -4 grade...eu ador frigul si ninsoarea bye1.gif


QUOTE(claudiaena @ Jan 26 2010, 01:47 PM) *
Mai fetelor, cum ii schimbati voi scutecul copilului, ca la mine de cate ori il desfac, si se simte gol si liber, pleaca la plimbare prin pat si cand incerc sa ii pun altul nou, nu va spun ce lupta... spada.gif Eu incerc sa il tin cu fata in sus si el se rasuceste pe burta si incearca sa scape.... Si cu urlete lui, si cu nervii mei facuti tandari, de ma apuca toate naduselile..., de am ajuns sa urasc momentele cand tre' sa il schimb....
Mucii, nu stiu dar banuiesc ca or fi de la dinti, ca iar am inceput sa avem bale, ca ne curg intr-una din gura, de zici ca-i dulau si nu copil....Si la cum doarme noapte si urla ziua si-i nervos, sigur urmeaza iar vreun dinte....
Oricum, azi incerc sa ma duc la vaccin, si sper sa fie bine si sa nu aiba alte reactii....pupicei....
Si sambata am un botez si nu va spun ca ma gandesc cu groaza ce sa fac, ca la cat de prost doarme, o sa fie crunt ptr inlocuitorii mei, si mi-e ca daca nu ma simte pe mine si nu ma aude o sa urle in prostie.... nervi.gif


idem...
eu ca sa ec spatiu am pus masuta aia de schimbat p masina de spalat...si abia ma pot intoarce sa scot un pampers ca
se intoarce sa se dea jos...
am zis ca dc imi pica am rupt-o in fericire doh.gif
QUOTE(simina_ana @ Jan 26 2010, 02:03 PM) *
Eu abia stept sa vina vara....sa vezi ce-l las in fundul gol, pana se satura....scot covoarele din casa si asa il las..liwlol.gif si o sa-l filmez cat pot de mult, ca sa-i arat la nora-mea cand era mic ce-i mai placea sa stea in putza goala...liwlol.gif

Apropos de putzulica....sa-l vezi ce mandru e cand ne-o arata.....si cat de bucuros....ca radea prietena mea intr-o zi ...zicea ca o sa-i spuna pe la vreo 17, 18 ani cum era el de bucuros cand arata putzulica...liwlol.gif Si i-a facut atatea poze nud....liwlol.gif si din fata si din spate.....liwlol.gif....Cel mai mult imi place cum ii tremura bucutele cand merge sau alearga.....Si stie ca e admirat...asa ca o face cum stie el mai bine si de mai multe ori.....ca sa culeaga aplauze liwlol.gif...cred ca pana la urma il fac actor...liwlol.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
hug.gif
QUOTE(geocoto @ Jan 26 2010, 02:38 PM) *
Buna mamici,
m-am gandit sa scriu si eu cateva randulete daca voi ati reusit sa va faceti timp sa scrieti.Lucas tot cu mine in pat doarme noaptea, i-am pus o pilota sa nu se mai loveasca la cap de perete si sa vezi ce o calareste.Il invelesc si ma intorc cu spatele sa atipesc si eu chiar daca nu e somnul meu bun dar ce sa fac...


In rest ce sa va zic, baga Lucas mancare de parca se bat turcii la gura lui.Am primit pui de curte si ne-a facut mama supa cu galusti si pilaf yami.gif a papat Lucas ceva de speriat.Iar aseara cred ca atarna pampersul cel putin 1kg.


Pupici dragelor si sa auzim de bine,
Geo trandafir.gif

oauuuu ce bine ca papa
p.s .stiu f bine tehnica...
nu ma refeream la spritism etc...
pur si simplu astfel de chestii nu se impaca cu biserica...
dc il duceti la biserica e ok...
hug.gif
simina_ana
Salutari calde si de la noi....chiar adaca afara sunt -18 grade....

Dupa cum bine vad bebeii nostrii merg pe principiul UNUL PENTRU TOTI SI TOTI PENTRU UNUL......m-am speriat si eu cat a papat azi Iancu....Acum la 6 cand s-a trezit a papat 300 ml de ciorbica greceasca cu de toate in ea, o banana intreaga, si 2 biscuiti....Pe bune ca m-am speriat ...ca ma tot uitam la el sa vad daca nu i se umfla burtica....si el tot mai cerea... eating.gif Nici nu stiam ce sa fac , vorba Claudiei, sa ma bucur, sau sa ma sperii....L-am luat din scaun si l-am dat pe jos pana la urma si tot a venit si a cerut banana....S-o fi saturat si el de atata laptic ...si acum ca i-am descoperit si ceilalti dintisori poate mai mananca si altceva ....
Sa vedem cat ne tine foamea asta....probabil pana la urmatorii dintisori, desi eu sper sa avem putina pauza...

Pupilici ...si va astept pe-aici.... trandafir.gif



simina_ana
QUOTE(anku @ Jan 26 2010, 02:00 AM) *
si mai alaptezi acum???
sau??
oauuuuuu...sa alaptezi pana acum... wink.gif eusa_clap.gif


Da il mai alaptez.....dar cred ca voi intrerupe de saptamana viitoare .....nu prea mai da semne ca ar vrea sa mai stea....si nu cred ca e din cauza ca nu e laptic...tot mai putin in ultima vreme, ce-i drept....cat mai mult de gust....nu mai are acelasi gust dulceag de altadata.....asa ca nu-mi dau seama daca nu cumva s-a stricat laptele...sau e normal gustul de acum....
In orice caz astept sa-mi treaca "problemele" si vad dupa cum sta treaba. Am inteles ca in perioada asta e posibil sa nu-i placa gustul si cam asa a fost in fiecare acea perioada a lunii....Daca saptamana viitoare accepta sa stea la san nu intrerup...daca nu...inseamna ca nu mai e bun laptele si va trebui sa vorbesc cu ginecologul sa vad cum trebuie procedat....


geocoto
Si dupa foame vine diaree?Azi a facut mai mult apa si tragea prtz si mai iesea cate ceva...Nu stiu sincer de la ce vaccin, schimbat lapte sau mancat ca ghiolbanu'?
Acum am rugat-o pe mama sa ma suplineasca in seara asta ca nu am mai dormit 7 ore legate de nu mai stiu cand.Ajung cea mai rau dintre noi si nici nu am decat un copil bouncy.gif Dupa ce ii mai ies dintisorii care il supara acum trebuie sa-l trec si eu inapoi in patutul lui dar momentan sa ma odihnesc o tzara ca sunt zombi(vorba Claudiei)
Am zis ca ma las de cioco dar din pacate mi-a venit problemuta si am ras o ciocolata intreaga si maine cred ca dau o raita la fabrica sa degustam.
Lucas se cearta pe limba lui dar este simpatic foc ce mutrite face.Nasol ca doarme cu fata la cearceaf si nu stii ce stare are, cand se trezeste ba buna ba... spada.gif .Cand este buna se trezeste si imi canta si rade cand nu banuiesc ca stiti si voi.

Oana pe unde sunteti?

Pupici ma duc sa profit de liniste, trandafir.gif

Rose68
Buna dimineata!
Nu a mai facut temperatura..........si i-am intrerupt si antibioticul..........caci nu imi place deloc sa ii dau asa ceva. S-ar putea sa fi fost totusi de la dinti........dar chiar temp 40 totusi mi se pare mult. Mai merg in continuare totusi cu antitermicele.......ca sa fac cura de 3 zile. Desi asa a patit si nasa cu cel mic si tot la dintisorul nr 7. Caci vad ca in rest e bine...........a avut un inceput de tuse alaltaieri si i-am dat sirop STODAL de 2 ori si ieri si azi nu a mai tusit deloc. Nasucul mai are niste mucusori dar uscati si ii scot (sa nu rideti) cu penseta.
Problema este papa: citeva lingurite din orice i-as da............Iar aseara a papat cu mare pofta legume cu putina carnita cam 150 grame iar apoi a varsat tot.........cred eu ca a mincat cu foame............
danieelaa
buna fetele
nu am reusit sa citesc tot pt ca nu am timp sunt la net la nasa, dar in mare ultimile pagini le-am citit.........noi suntem bine crestem mergem in picioare dar tot preferam mersul in 4 labe,suntem tot asa de cuminti si suntem numai intr-o veselie.....pe zi avem 2 reprize de somn iar seara la 9 nani,papam in prostie, chear daca ea papa cand papam noi adulti mai papa odata,am inceput sa ii dau de toate,..........am avut si noi febra saptamana trecuta ca ne iasa masalutele dar care si cate nu stiu ca nu ma lasa deloc sa ma uit.....toata draga de zi ne zapaceste nu ii tace guritza deloc,mai ales cand e cu alti copii e dezastru i-ar sechestra in casa numai sa stea non stop cu ea(e moarta dupa copii)........suntem foarte mamoasa,iar mai nou cand vrea sa obtina cate ceva imi spune mami (pe un ton de ma topesc toata)in rest mama in jos mama in sus,cand vreau sa plec de acasa trebuie sa ma furisez sa nu ma vada ca altfel doh.gif ....
Imi este dor de voi si de povestile de pe forum, ca sa nu mai zic de pici,nu am poze la mine sa va pun dar data viitoare aduc si va pun ..........atatea imi trec prin cap acum ,atatea as vrea sa va spun dar nu am timp crybaby.gif ...dar nu-i nimik ca voi recupera eu cumva yes.gif ................un pupic pt voi si pt ingerasi de la noi
Imi pare rau ca nu am reusit sa va spun ca nu voi mai intra o perioada dar am avut o multime de lucruri de facut si am tot amanat de pe o zi de alta ca intru sa va spun si in zapaceala aceea am uitat.................
multa sanatate la pici si cat mai multe nopti odihnitoare pt voi........... trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
oana petrina
buna dragele mele
noi stam la caldurica ca afara e siberia. ne-am saturat de iarna de nu va imaginati. ne -au iesit si noua doi dintisori jos deci avem 8. toata ziua face km prin casa . nu ai voie sa-l ti de mana sau sa fi f aproape de el. tipa si boceste daca nu face ce vrea dar ne tinem tari pe pozitie. danseaza cand aude muzica ,maine il filmez si pun sa-l vedeti.e haios tare. mananca f bine si de ieri dimineata ii dau un biberon cu laptic de vaca si seara unul formula.momentan vad ca e ok. poate intr-o luna bem doar laptic de vaca. referitor la dormitul in patut noi azi l-am desfacut si l-am urcat in pod(ptr urmatorul) ca nu statea deloc in el. ba dimpotriva doar se catara pe el de ziceai ca-i alpinist. mai mult s-a lovit la patut decat sa doarma in el.asa ca doarme in patul mare fara probleme chiar daca e singur. el e bucuros ca e acolo. a invatat sa se dea jos si sa urce in pat asa ca nu-mi fac probleme. ne dam in leagan toata ziua. ne plimbam cu bici prin casa de am murdarit toti peretii. incercam sa inlocuim plimbarile de-afara desi e f greu sa stai numai in casa. e plin de vanatai pe picioare si putin julit la nas....e kamikaze.
si ca sa ma laud si eu cu socrul meu de cateva zile tot vine si sta cu puiul iar azi mi-a batut covoarele ,a spalat vasele , a aspirat a spalat pe jos. mi-a facut luna in casa cat am dormit cu bebe.ii si tanar ce-i drept are doar 54 de ani adica poate sa munceasca fara probleme.si el a fost cadru militar si a iesit la pensie mai devreme. si se plictiseste.asa ca ma ajuta pe mine super.gif
Rose imi pare rau sa aud ca Andreuta e bolnavioara. o pupam si-i dorim sa-i treaca repede.\
Geo ca sa fiu sincera zilele astea daca tot am avut ajutor m-am mai relaxat. am citit putin,am ascultat muzica, m-am uitat la filme si scuze ca am iernat dar vin in forta :)si de maine seara imi rezolv si fixul
Simina felicitari ca inca mai alaptezi puiul.esti campioana noastra.
Anku sa ne pui si noua o poza cu Darius posesor a 4 dinti
Claudia si la noi schimbatul pampersului e un chin. fugareala si vad ca pe olita cand il pun nu prea face. cred ca-l pun direct pe wc smile.gif
Petronici eu chir nu reusesc sa vad pozele. nu inteleg de ce. dar mai pui tu altele noi ca sa vedem odorul
Daniela ce ma bucur ca sunteti bine. asteptam pozici
va pup
simina_ana
QUOTE(oana petrina @ Jan 27 2010, 10:33 PM) *
buna dragele mele
noi stam la caldurica ca afara e siberia. ne-am saturat de iarna de nu va imaginati. ne -au iesit si noua doi dintisori jos deci avem 8. toata ziua face km prin casa . nu ai voie sa-l ti de mana sau sa fi f aproape de el. tipa si boceste daca nu face ce vrea dar ne tinem tari pe pozitie. danseaza cand aude muzica ,maine il filmez si pun sa-l vedeti.e haios tare. mananca f bine si de ieri dimineata ii dau un biberon cu laptic de vaca si seara unul formula.momentan vad ca e ok. poate intr-o luna bem doar laptic de vaca. referitor la dormitul in patut noi azi l-am desfacut si l-am urcat in pod(ptr urmatorul) ca nu statea deloc in el. ba dimpotriva doar se catara pe el de ziceai ca-i alpinist. mai mult s-a lovit la patut decat sa doarma in el.asa ca doarme in patul mare fara probleme chiar daca e singur. el e bucuros ca e acolo. a invatat sa se dea jos si sa urce in pat asa ca nu-mi fac probleme. ne dam in leagan toata ziua. ne plimbam cu bici prin casa de am murdarit toti peretii. incercam sa inlocuim plimbarile de-afara desi e f greu sa stai numai in casa. e plin de vanatai pe picioare si putin julit la nas....e kamikaze.
si ca sa ma laud si eu cu socrul meu de cateva zile tot vine si sta cu puiul iar azi mi-a batut covoarele ,a spalat vasele , a aspirat a spalat pe jos. mi-a facut luna in casa cat am dormit cu bebe.ii si tanar ce-i drept are doar 54 de ani adica poate sa munceasca fara probleme.si el a fost cadru militar si a iesit la pensie mai devreme. si se plictiseste.asa ca ma ajuta pe mine super.gif
Rose imi pare rau sa aud ca Andreuta e bolnavioara. o pupam si-i dorim sa-i treaca repede.\
Geo ca sa fiu sincera zilele astea daca tot am avut ajutor m-am mai relaxat. am citit putin,am ascultat muzica, m-am uitat la filme si scuze ca am iernat dar vin in forta :)si de maine seara imi rezolv si fixul
Simina felicitari ca inca mai alaptezi puiul.esti campioana noastra.
Anku sa ne pui si noua o poza cu Darius posesor a 4 dinti
Claudia si la noi schimbatul pampersului e un chin. fugareala si vad ca pe olita cand il pun nu prea face. cred ca-l pun direct pe wc smile.gif
Petronici eu chir nu reusesc sa vad pozele. nu inteleg de ce. dar mai pui tu altele noi ca sa vedem odorul
Daniela ce ma bucur ca sunteti bine. asteptam pozici
va pup



Oana, esti o fericita cu un asa socru....sa-ti traiasca eusa_clap.gif
Si socru-miu e tot cadru militar, 59 de ani....dar.....exista multi de dar....Eu as fi multumita daca ar veni si ar sta macar putin cu Iancu, sau sa-l scoata la plimbare, in acest timp eu sa pot face curatenie fara sa fu intrerupta de o mie de ori, sa dorm sau sa ma relaxex....dar de unde atat lux pe capul meu???De cand a murit soacra-mea el are alte activitati....de "ficior" liwlol.gif....In fine....cred ca o sa-i zic subtil lui tati sa vorbeasca el cu taica-su sa vina macar o data pe saptamana sa ma ajute....Mai vine din cand in cand, dar mai mult de jumatate de ora nu sta niciodata....

Wow....voi ati strans patutul....noi abia ne-am obisnuit in patut liwlol.gif...dar nici nu cred ca-l ma strang...azi mi-a batut tati un apropos , daca nu "dam drumu'" in seara asta la bebe no. 2 liwlol.gif liwlol.gif....Hmmmm....mi-ar place, dar am zis sa fac niste analize mai intai sa vad ce lipsuri am ...ca nu ma incumet sa duc asa o sarcina....Poate din aprilie incolo...

Il pupam dulce pe Matei cel nazdravan .....iar pt tine mami un trandafir.gif
simina_ana
QUOTE(danieelaa @ Jan 27 2010, 03:10 PM) *
buna fetele
nu am reusit sa citesc tot pt ca nu am timp sunt la net la nasa, dar in mare ultimile pagini le-am citit.........noi suntem bine crestem mergem in picioare dar tot preferam mersul in 4 labe,suntem tot asa de cuminti si suntem numai intr-o veselie.....pe zi avem 2 reprize de somn iar seara la 9 nani,papam in prostie, chear daca ea papa cand papam noi adulti mai papa odata,am inceput sa ii dau de toate,..........am avut si noi febra saptamana trecuta ca ne iasa masalutele dar care si cate nu stiu ca nu ma lasa deloc sa ma uit.....toata draga de zi ne zapaceste nu ii tace guritza deloc,mai ales cand e cu alti copii e dezastru i-ar sechestra in casa numai sa stea non stop cu ea(e moarta dupa copii)........suntem foarte mamoasa,iar mai nou cand vrea sa obtina cate ceva imi spune mami (pe un ton de ma topesc toata)in rest mama in jos mama in sus,cand vreau sa plec de acasa trebuie sa ma furisez sa nu ma vada ca altfel doh.gif ....
Imi este dor de voi si de povestile de pe forum, ca sa nu mai zic de pici,nu am poze la mine sa va pun dar data viitoare aduc si va pun ..........atatea imi trec prin cap acum ,atatea as vrea sa va spun dar nu am timp crybaby.gif ...dar nu-i nimik ca voi recupera eu cumva yes.gif ................un pupic pt voi si pt ingerasi de la noi
Imi pare rau ca nu am reusit sa va spun ca nu voi mai intra o perioada dar am avut o multime de lucruri de facut si am tot amanat de pe o zi de alta ca intru sa va spun si in zapaceala aceea am uitat.................
multa sanatate la pici si cat mai multe nopti odihnitoare pt voi........... trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif



Danielaaaaaaaaaaaa....ne bucuram sa avem vesti de la tine....si va asteptam cat de curand aici...sa ingrosam randurile....ca vad ca ne-am imputinat
Pupici pentru Denisuca cea vesela
hug.gif partners.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif hug.gif hug.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Jan 27 2010, 12:57 AM) *
Si dupa foame vine diaree?Azi a facut mai mult apa si tragea prtz si mai iesea cate ceva...Nu stiu sincer de la ce vaccin, schimbat lapte sau mancat ca ghiolbanu'?
Acum am rugat-o pe mama sa ma suplineasca in seara asta ca nu am mai dormit 7 ore legate de nu mai stiu cand.Ajung cea mai rau dintre noi si nici nu am decat un copil bouncy.gif Dupa ce ii mai ies dintisorii care il supara acum trebuie sa-l trec si eu inapoi in patutul lui dar momentan sa ma odihnesc o tzara ca sunt zombi(vorba Claudiei)
Am zis ca ma las de cioco dar din pacate mi-a venit problemuta si am ras o ciocolata intreaga si maine cred ca dau o raita la fabrica sa degustam.
Lucas se cearta pe limba lui dar este simpatic foc ce mutrite face.Nasol ca doarme cu fata la cearceaf si nu stii ce stare are, cand se trezeste ba buna ba... spada.gif .Cand este buna se trezeste si imi canta si rade cand nu banuiesc ca stiti si voi.

Oana pe unde sunteti?

Pupici ma duc sa profit de liniste, trandafir.gif



Sunt sigura ca a ta mami te lasa sa dormi 7 ore neintrerupte...si nu face ca si tati nostru....care la 6 dimineata cand se trezeste Iancu pentru bibi, vine si mi-l aduce mie sa am grija de el.....liwlol.gif Si cum ma culc la 1, 2....ca sa fac curatenie dupa strumf, ca a doua zi sa aiba ce murdari....iti dai seama ce fain e.....mai bine ma odihnesc parca atunci cand dorm eu in camera lui Iancu....Daca nu ar fi canapeauna care nu-mi place deloc....ca-mi da niste dureri de spate ingrozitoare, as dormi numai eu cu Iancu....liwlol.gif
Geo mi-ai facut pofta cu cioco....ma duc sa ma infing si eu in borcanul cu cioco liwlol.gif
Pupicei lui Mac-mac
trandafir.gif floare2.gif
geocoto
Buna mamici si Lucas are febra, reactie la vaccin cred.De 2 zile este marait iar dimineata a facut 38.5 iar cand m-am intors eu acasa de la cumparaturi ardea de-a binelea.
Abea ma bucurasem ca si-a baut lapticul in seara asta dupa ce nu a papat mare lucru toata ziua dar cand i-am dat nurofenul a vomat tot.I-am pus un supozitor si sa vedem acum.
La voi au facut reactie la ROR vaccin?

Pup si m-am bucurat sa gasesc cateva randuri si de la Daniela.
claudiaena
QUOTE(geocoto @ Jan 28 2010, 12:42 AM) *
Buna mamici si Lucas are febra, reactie la vaccin cred.De 2 zile este marait iar dimineata a facut 38.5 iar cand m-am intors eu acasa de la cumparaturi ardea de-a binelea.
Abea ma bucurasem ca si-a baut lapticul in seara asta dupa ce nu a papat mare lucru toata ziua dar cand i-am dat nurofenul a vomat tot.I-am pus un supozitor si sa vedem acum.
La voi au facut reactie la ROR vaccin?

Pup si m-am bucurat sa gasesc cateva randuri si de la Daniela.


Noi am fost ieri la vaccin si nu am inteles prea bine, dar i-a facut doar unul... Ptr ROR m-a chemat luna viitoare si din cate am priceput este ca cei de la sanatate s-a gandit ca streseaza prea tare copilul cu 2 intepaturi... Asa ca momentam nu avem cu ce ne lauda.... Papam bine, plangem destul de des ca se plictiseste si ma apuca de deget si ma duce la usa de la intrare si apuca de clanta crybaby.gif .... Of s-a saturat si el mititelu' numai in casa.... Si azi ca sa imi faca in ciuda vremea asta a inceput sa ninga si s-a depus un strat consistent de omat peste cel de saptamana trecuta inghetat bocna... mad.gif
Asa-i Oana, ca si noi ne-am saturat de zapada....Plus ca stam in casa de duminica si eu azi am iesit si am inscris-o pe Maria la scoala si eram ametita cand am iesit din bloc....
Oricum, Geo, am intrebat si eu iarasi, daca o sa faca reactii alergice la vaccin si mi-au spus ca nu.... Nici macar la Ror, dar cum noi nu l-am facut nu pot sa iti spun....Oricum, sa fie reactii la vaccin la Lucas si nu alta raceala.... Insanatosire grabnica.....
Si Mihai a inceput sa plece singurel de pe loc dar numai pe distante scurte adica pana in 3 metri. Nu prea are incredere in el si azi cand l-am vazut ca a plecat singurel de la o mobila la alta fara sa il chem eu, nu imi venea sa cred. bouncy.gif ....Mai greu, dar va ajungem noi din urma si sa vedeti fugareala la vara.....Gata, va las si mai vorbim maine....Pupicei....
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Jan 28 2010, 12:42 AM) *
Buna mamici si Lucas are febra, reactie la vaccin cred.De 2 zile este marait iar dimineata a facut 38.5 iar cand m-am intors eu acasa de la cumparaturi ardea de-a binelea.
Abea ma bucurasem ca si-a baut lapticul in seara asta dupa ce nu a papat mare lucru toata ziua dar cand i-am dat nurofenul a vomat tot.I-am pus un supozitor si sa vedem acum.
La voi au facut reactie la ROR vaccin?

Pup si m-am bucurat sa gasesc cateva randuri si de la Daniela.



La 5 zile de la ROR, Iancu a facut febra 39, maraiala cat cuprinde si nu papa nimic decat lapte si si ala cate 120 - 150 ml in 24 de ore....M-am dus la medic si am intrebat si mi-a spus ca daca face reactie la vaccin , face in maxim 48 de ore si il tine maxim 48 de ore....deci la noi nu era reactie...lucru confirmat, fiind rosu in gat. Am ajuns sa luam antibiotic, avand in vedere ca nu ne-a scazut febra nici dupa 5 zile si ragusise...
Asta e ce ne-a spup noua medicul....acum la voi chiar nu stiu,desi stiam de la Rose ca e posibil totusi sa faca reactii.
Mai urmareste-l o zi, max 2 si vezi...poate e necesar sa mergeti la medic...poate e rosu in gat si la Lucas si confunzi cu reactia la vaccin, cum am facut si eu. Lui Iancu nu i-a scazut febra nici cu Panadol si Nurofen.

Insanatosire grabnica va doresc ....pupic la pitic oFloare1.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Jan 27 2010, 09:17 PM) *
Sunt sigura ca a ta mami te lasa sa dormi 7 ore neintrerupte...si nu face ca si tati nostru....care la 6 dimineata cand se trezeste Iancu pentru bibi, vine si mi-l aduce mie sa am grija de el.....liwlol.gif Si cum ma culc la 1, 2....ca sa fac curatenie dupa strumf, ca a doua zi sa aiba ce murdari....iti dai seama ce fain e.....mai bine ma odihnesc parca atunci cand dorm eu in camera lui Iancu....Daca nu ar fi canapeauna care nu-mi place deloc....ca-mi da niste dureri de spate ingrozitoare, as dormi numai eu cu Iancu....liwlol.gif
Geo mi-ai facut pofta cu cioco....ma duc sa ma infing si eu in borcanul cu cioco liwlol.gif
Pupicei lui Mac-mac
trandafir.gif floare2.gif

pffffffffffff....
oricum cred ca tot asa te-ai trezi...ca mna..plange etc...
al meu se trezeste intodeauna sau aproape la 5.40
ma scol si-i fac...
i da tacso...
si eu ma duc si ma pregatesc ptr plecare...
dar am noroc ca se trezeste la 5.40 si nu p la 5 fix... doh.gif
am patit eu intr-o dim asa whistling.gif cand m-am trezit al 5 si am crezut pana in momentul in care eram imbracata cu geaca etc...sa plec...
si vad ca in loc sa fie 7.00 era doar 6.00 lol-craciun.gif
ma sculase cu o oara mai devreme si nici nu mi-am dat seama liwlol.gif
si ce mai face harnicutul nostru???
e p drum bebe 2??? wink.gif
deci tu chiar ai curaj...
eu nici platita cu 10 miliarde de euro nu cred ca mai fac bebe doh.gif
decat poate peste 10-12 ani...
QUOTE(geocoto @ Jan 27 2010, 09:42 PM) *
Buna mamici si Lucas are febra, reactie la vaccin cred.De 2 zile este marait iar dimineata a facut 38.5 iar cand m-am intors eu acasa de la cumparaturi ardea de-a binelea.
Abea ma bucurasem ca si-a baut lapticul in seara asta dupa ce nu a papat mare lucru toata ziua dar cand i-am dat nurofenul a vomat tot.I-am pus un supozitor si sa vedem acum.
La voi au facut reactie la ROR vaccin?

Pup si m-am bucurat sa gasesc cateva randuri si de la Daniela.

nu...
eu nu cred ca este reactie de la vaccin...
mai avem o runda in 19 febr si gata
sanatate va dorim...
poate nu e nimic si sunt alti dintisori tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Jan 28 2010, 02:32 AM) *
pffffffffffff....
oricum cred ca tot asa te-ai trezi...ca mna..plange etc...
al meu se trezeste intodeauna sau aproape la 5.40
ma scol si-i fac...
i da tacso...
si eu ma duc si ma pregatesc ptr plecare...
dar am noroc ca se trezeste la 5.40 si nu p la 5 fix... doh.gif
am patit eu intr-o dim asa whistling.gif cand m-am trezit al 5 si am crezut pana in momentul in care eram imbracata cu geaca etc...sa plec...
si vad ca in loc sa fie 7.00 era doar 6.00 lol-craciun.gif
ma sculase cu o oara mai devreme si nici nu mi-am dat seama liwlol.gif
si ce mai face harnicutul nostru???
e p drum bebe 2??? wink.gif
deci tu chiar ai curaj...
eu nici platita cu 10 miliarde de euro nu cred ca mai fac bebe doh.gif
decat poate peste 10-12 ani...



Vrem si bebe 2 si chiar bebe 3.....dar mai intai analize...si sa mai practicam...ca eu dupa sarcina nu prea mai aveam chef de nanner.gif ...dar si cand mi-a venit cheful... liwlol.gif
Daca iti spun ca azi noapte mi s-a trezit la 4....a baut 30 ml de ceai prin somn si apoi s-a intors cu fundul....dar s-a foit intr-una pana la 7...Nu stiu daca el a dormit....eu cu siguranta nu...SI a fost energic si toata ziua....
Dar am zis ca in naoptea asta sa stea tati cu el....si daca e sa planga si sa nu vrea inpatut la el sa ma cheme...ca el e in stare sa cedeze si sa-l ia cu el in patul mare si atunci....toata munca mea in zadar....si chiar nu vreau asta....
Acum doarme....dar cand m-am dus langa el sa-i spun rugaciunea...ofta prin somn si parea a plange...ori il durea ceva, ori dintisorii....nu stiu....Apropos.....Durerea asta de dinti cum e? Doare pana iese dintele...sau si pana creste? Ca nu stiu cum sa mai interpretez tipetele lui....CA doar nu-i mai iese o tura de dinti..... doh.gif

Punem pariu ca faci si tu bebe 2 mai repede???? biggrin.gif ...am eu asa un feeling....nu ma intreba ca nu siu sa explic....smile.gif

Voi ce mai faceti? Cum merge cu scoala? Darius? ....
Va pupic...ca fug sa prind si eu ceva somnic.....poate am noroc si doarme toata noaptea pana dimi la 8 liwlol.gif....dar de unde atat noroc? liwlol.gif

Rose68
QUOTE(geocoto @ Jan 28 2010, 12:42 AM) *
Buna mamici si Lucas are febra, reactie la vaccin cred.De 2 zile este marait iar dimineata a facut 38.5 iar cand m-am intors eu acasa de la cumparaturi ardea de-a binelea.
Abea ma bucurasem ca si-a baut lapticul in seara asta dupa ce nu a papat mare lucru toata ziua dar cand i-am dat nurofenul a vomat tot.I-am pus un supozitor si sa vedem acum.
La voi au facut reactie la ROR vaccin?

Pup si m-am bucurat sa gasesc cateva randuri si de la Daniela.


Mai mami a lui Lucas...........noi am facut 2 vaccinuri : ROR si trivaccin..........si reactia nu stiu de care e data. Dr ne-a spus ca majoritatea copiilor au o reactie cam la 4-5 zile de la vaccinare, ca o usoara raceala care tine cam 48 de ore.
La noi a avut un pic nascul infundat dar fara temp.

Offfffffff, tot nu papam deja scadem sub 8700 grame..........cind ma bucuram ca ajunsese la 9300 grame. In ritmul asta nici fotomodel nu o sa mai poata fi......Ieri nu a papat mai nimic........asa ca azi noapte i-am dat biberon cu lapte pe la 2 si a papat 100 ml iar la 8 a papat iar 120 ml...........voi scoateti bibe de noapte si eu il introduc...sunt dusa cu capul.......

In schimb a inceput sa bea ceai sau apa...de la 50 ml bauti cu greu .....acum bea intre 2 si 3 biberoane de 130 ml.
Ca intotdeauna bibe cu ceai sta pe noptiera si il ia singurica cind are chef......Macar sa fie hidratata daca papa nu.........pina acum nici papa nici apa sau ceai..........tre sa vad si eu partea buna din lucrurile rele.............

Sa aveti o zi frumoasa si bebei cu temp scazuta si vreme afara cu temperatura ridicata
petronici
buna dimineata...
Daniela,bine ai revenit,chiar daca pt putin notworthy.gif ...ma bucur ca sunteti sanatoase si voioase si asteptam pozici prospete cu Denisuca cat de curand...pupicei dulci tzuc.gif
Simina-Ana,spor la bebe nr 2 si sa se prinda cat mai repede vreauBB.gif ...daca dai tu startul poate asa ne incurajezi si pe noi sa ne punem pe treaba barza2.gif ....eu as mai astepta pana o sa fie Adelin de vreo 3-4 anisori,in schimb sotul de cand tot zice sa nu mai iau pastile spada.gif ....
Geo,iarasi Lucas cu febra crybaby.gif ...stii tu cel mai bine cei de facut si daca persista dupa 3 zile,fuguta la medic...lui Adelin i-au facut un vaccin pe 21 ian si nu a facut deloc febra si ne-au reprogramat pe 5 ferbuarie pt altul,acum sa vedem atunci cum reactioneaza....sper sa fie ceva trecator si pupicei sa nu faca febra tzuc.gif hug.gif
Oana,Claudia...va cred ca v-ati saturat pana peste cap de stat in casa doh.gif ,ascultam ieri dimineata radio zu si zice Buzdugan "cand pica primavara anul acesta?" lol-craciun.gif , nu prea da nici un semn ca ar fi pe drum...eu duc un dor nebun de zapada si frig ,mai trimiteti si pe aici cate ceva... hug.gif
felicitari lui Mihaita eusa_clap.gif
Rose,poate si la Andreea e vorba de vreo maseluta cu nemancatul asta,sau inca o mai deranzeaza gatutul?pupicei si pofta mare tzuc.gif eating.gif
Anku,ce nazdavanii mai face Darius?pupicei tzuc.gif hug.gif
noi suntem bine,toata ziua umblu dupa el prin casa...cum prinde deschis la baie imediat ii acolo...noi proprietari din gurita se vad binisor,inca nu am vazut bine maselutele dar se simt cand il dau cu gel...mi-e asa de drag cand il iau in brate si ii zic sa ma iubeasca,asa de tare ma strange si cu capusorul se alinta,mai mult cand ii ora de somn face asa,toata ziua danseaza....
am ceva nou din seria strambaturi,cele care le-am surprins ca mai face intru-un fel dar inca nu l-am pozat...



noul meu look

ceva mai sexy

si alataseara am prins si noi pt vreo 2 ore ninsoare c-an povesti si bineinteles ca am dat fuguta afara ,mai mult pt mine cat de mult imi placea si iata-l

pupicei dulcei tuturor tzuc.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
simina_ana
QUOTE(petronici @ Jan 28 2010, 02:28 PM) *
buna dimineata...
Daniela,bine ai revenit,chiar daca pt putin notworthy.gif ...ma bucur ca sunteti sanatoase si voioase si asteptam pozici prospete cu Denisuca cat de curand...pupicei dulci tzuc.gif
Simina-Ana,spor la bebe nr 2 si sa se prinda cat mai repede vreauBB.gif ...daca dai tu startul poate asa ne incurajezi si pe noi sa ne punem pe treaba barza2.gif ....eu as mai astepta pana o sa fie Adelin de vreo 3-4 anisori,in schimb sotul de cand tot zice sa nu mai iau pastile spada.gif ....
Geo,iarasi Lucas cu febra crybaby.gif ...stii tu cel mai bine cei de facut si daca persista dupa 3 zile,fuguta la medic...lui Adelin i-au facut un vaccin pe 21 ian si nu a facut deloc febra si ne-au reprogramat pe 5 ferbuarie pt altul,acum sa vedem atunci cum reactioneaza....sper sa fie ceva trecator si pupicei sa nu faca febra tzuc.gif hug.gif
Oana,Claudia...va cred ca v-ati saturat pana peste cap de stat in casa doh.gif ,ascultam ieri dimineata radio zu si zice Buzdugan "cand pica primavara anul acesta?" lol-craciun.gif , nu prea da nici un semn ca ar fi pe drum...eu duc un dor nebun de zapada si frig ,mai trimiteti si pe aici cate ceva... hug.gif
felicitari lui Mihaita eusa_clap.gif
Rose,poate si la Andreea e vorba de vreo maseluta cu nemancatul asta,sau inca o mai deranzeaza gatutul?pupicei si pofta mare tzuc.gif eating.gif
Anku,ce nazdavanii mai face Darius?pupicei tzuc.gif hug.gif
noi suntem bine,toata ziua umblu dupa el prin casa...cum prinde deschis la baie imediat ii acolo...noi proprietari din gurita se vad binisor,inca nu am vazut bine maselutele dar se simt cand il dau cu gel...mi-e asa de drag cand il iau in brate si ii zic sa ma iubeasca,asa de tare ma strange si cu capusorul se alinta,mai mult cand ii ora de somn face asa,toata ziua danseaza....
am ceva nou din seria strambaturi,cele care le-am surprins ca mai face intru-un fel dar inca nu l-am pozat...



noul meu look

ceva mai sexy

si alataseara am prins si noi pt vreo 2 ore ninsoare c-an povesti si bineinteles ca am dat fuguta afara ,mai mult pt mine cat de mult imi placea si iata-l

pupicei dulcei tuturor tzuc.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif



Ca de fiecare data Adelin ma da pe spate....liwlol.gif...ma tot uit la poze si rad singura....E atat de haios ca-mi vine sa-l musc tot de falcutele alea bucalate.....
Ce zici....o punem de un disco? Adelin cu noul look....Il frezez si eu pe Iancu si iesim la agatat de don'soare? liwlol.gif
Sa-l pupi pe Adelin de la mine daaaaaaaa????...
hug.gif
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Jan 28 2010, 10:48 AM) *
Mai mami a lui Lucas...........noi am facut 2 vaccinuri : ROR si trivaccin..........si reactia nu stiu de care e data. Dr ne-a spus ca majoritatea copiilor au o reactie cam la 4-5 zile de la vaccinare, ca o usoara raceala care tine cam 48 de ore.
La noi a avut un pic nascul infundat dar fara temp.

Offfffffff, tot nu papam deja scadem sub 8700 grame..........cind ma bucuram ca ajunsese la 9300 grame. In ritmul asta nici fotomodel nu o sa mai poata fi......Ieri nu a papat mai nimic........asa ca azi noapte i-am dat biberon cu lapte pe la 2 si a papat 100 ml iar la 8 a papat iar 120 ml...........voi scoateti bibe de noapte si eu il introduc...sunt dusa cu capul.......

In schimb a inceput sa bea ceai sau apa...de la 50 ml bauti cu greu .....acum bea intre 2 si 3 biberoane de 130 ml.Ca intotdeauna bibe cu ceai sta pe noptiera si il ia singurica cind are chef......Macar sa fie hidratata daca papa nu.........pina acum nici papa nici apa sau ceai..........tre sa vad si eu partea buna din lucrurile rele.............

Sa aveti o zi frumoasa si bebei cu temp scazuta si vreme afara cu temperatura ridicata


Ce ceai ii dai Adreutzei? SI cum il indulcesti?

Iancu bea doar Baby Drink...dar vad ca s-a cam saturat de el....si ma gandesc sa il schimb o perioada....Tu ii dai ceva special pentru ei, sau ii dai ceai de oamani mari....ca sa zic asa....
Baby Drink-ul nu trebuie indulcit ca e de la mama natura mai dulce el....Eu oricum il puneam in 150 ml de apa si nu 50 cum scrie pe plic, ca mi se parea prea dulce totusi....
simina_ana
Mai am o intrebare mamici....Puiutzii vostri cum dorm? Au perna?
claudiaena
Donez un bebe de un anisor care nu doarme noaptea mai deloc si marait si nervos toata ziua, dar caruia ii place "sa vorbeasca" la telefon....asa macar o saptama, ca sa se antreneze vreuna dintre voi cu bebe nr. 2.... lol-craciun.gif lol-craciun.gif lol-craciun.gif Se ofera cineva? Mentionez ca nu cer chirie ptr el..... whistling.gif whistling.gif whistling.gif
Da Simina, la mine doarme cu o perna, dar e ca si cum nu ar avea, ptr ca e facuta cu puf de gasca si are si putin puf....Oricum, cu perna sau fara, el NU DOARME mai deloc... Aseara bodoganeam de una singura in miez de noapte, ca piticul nr 2 ma scoate la pensie cu somnul lui.... Am stat treaza si de la 3 la 4 si jumate se trezea din 5 in 5 min, intai se foia, invariabil ca se lovea cu capul de patut ,apoi se ridica si se aseza in fundulet sau in picioare si da-i scanceala.....Si mami se ridica , il asaza pe terorrr in patut cu suzi si astepta urmatoarea foiala care incepea precum ceasul, dupa 5 min. Si iar scenariul se repeta....
Asa ca azi de nervi, l-am lasat de izbeliste, si mai mult cu Maria a stat si eu am reusit sa fac curat, ca iar arata casa ca dupa bombardament....
Bine, ca macar papa bine, desi muci avem la greu.....Macar, poate or fi si astia asa cum a zis medicul, tot de la dinti....
Pupicei, ca incerc si eu sa recuperez oleca de somn, acum la pranz....
si spor la antrenat cu produsul de bebe nr 2 barza2.gif barza2.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.