Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
Rose68
QUOTE(geocoto @ Jun 20 2009, 06:38 PM) *
Multumim Anku, Oana de incurajari. trandafir.gif trandafir.gif
Am fost dimineata la Dr si ne-a zis diagnosticul, stupoare, varicela.Se pare ca prima data a avut febra de la rosu in gat si este exact invers noi am luat de la taticu si nu taticu de la Lucas....
Ne-a dat tot felul de medicamente si sa-l spalam cu o solutie.
Si eu care credeam ca am facut cand eram mica si nu o mai fac...O sa vedem pe parcurs cum se manifesta, in speranta ca eu sunt mai rezistenta si ca o sa trecem amandoi cu bine .La Lucas dureaza numai o saptamana, la mine va fi mai mult.

Matei occasion.gif te pupam dulce si iti dorim petrecere frumoasa si la multe lunite.Pupam si mamica de Matei. tzuc.gif


uite ca mi-a adus aminte ANKU.............pe langa infasurarea in scutece ude am folosit si noi otet la recomandarea dr de la urgenta. Manutele in manusele si piciorusele in sosetute ude cu dilutie de 1:2, otet:apa. Dupa ce o infasuram o tineam cateva minute pana se incalzea scutecelul ud apoi o imbracam si ii bagam manutele si picorusele in dilutia apa -otet.
Rose68
Mateiut si Lucas sa cresteti mari si sa va bucurati parintii. Uite asa ati ajuns la venerabila varsta de juma de an. Pupicei de la Andreuta occasion.gif bere.gif super.gif
Kris&Robert
buna dimineata!

hop si noi la cafea.gif

mai e cineva pe aici?

anku, robertzel stie ca denisa e plecata doar in vacanta si ca in septembrie se intoarce!

asa ca o asteapta!

love1.gif

venim si noi cu o poza mai recenta, poate va convingem sa ne sustineti in concurs:

anku

la multe lunite lucas...
sa cresti mare ,sanatos si fericit...si sa se indeplineasca tot binele p care il doreste mama pt tine....
acum iti dorim sa iti treaca mai repede varicela....si sa nu te mai manace asa de mult gingiuta... tzuc.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Jun 21 2009, 02:06 AM) *
uite ca mi-a adus aminte ANKU.............pe langa infasurarea in scutece ude am folosit si noi otet la recomandarea dr de la urgenta. Manutele in manusele si piciorusele in sosetute ude cu dilutie de 1:2, otet:apa. Dupa ce o infasuram o tineam cateva minute pana se incalzea scutecelul ud apoi o imbracam si ii bagam manutele si picorusele in dilutia apa -otet.

deci jumi juma????
stiu ca este tare bun ca scade febra cat ai bate din palme....dar nu p piept...
oana petrina
la multe lunite Lucas. sa cresti mare si sanatos occasion.gif
a fost tare frumos de ziua lu Matei ,au venit oameni care-l iubesc. a venit si finutul nostru Stefanut care a dormit toata petrecerea dragul de el.
va pupam



Rose68
QUOTE(anku @ Jun 21 2009, 10:42 AM) *
deci jumi juma????
stiu ca este tare bun ca scade febra cat ai bate din palme....dar nu p piept...

2 parti apa, 1 parte otet
daria24
am si eu o intrebare ce fruct inafara de mar mai dati bebelusilor?
anku
QUOTE(daria24 @ Jun 22 2009, 12:16 AM) *
am si eu o intrebare ce fruct inafara de mar mai dati bebelusilor?

buna..
noi am mancat bananuta dar primele dati coaceo sau pune banana cu tot cui coaja in apa fiarta ptr un nminut
apoi am mancat din borcan piersica si pere...
cu perele tb avut grija ca suint seci...stoia rose de care tb...
si acum am inceput sa mancam si zmeura...
ma gandeam sa fierb cirese azi si sa-i dau...dar ma mai interesz dc sa-i dau sau nu desi cred ca merge...
capsunile provoaca diverse alergii...sau mai bine spus este un risc crescut...si de la portocale se poate irizta la fundulet...
poop... tzuc.gif
anku
QUOTE(oana petrina @ Jun 21 2009, 06:06 PM) *
la multe lunite Lucas. sa cresti mare si sanatos occasion.gif

creste printisorul tau...
ce parinti frumosi are...
sanatate... tzuc.gif
anku
QUOTE(Kris&Robert @ Jun 21 2009, 11:17 AM) *
buna dimineata!

217 ...
haiii ca vrem un castigator... tzuc.gif
oana petrina
multumim Anku.
deci puiul meu nu vrea sa vada legumele astea. nu stiu ce o sa fac. oare pot sa-i combin in mar putin morcov si piept de pui? sa-i mai pun in mar cate o leguma ceva doar asa o manca. ca nici legumele de la borcan nu le vrea. iar cand ii fac cereale cu laptic asa mai gros ca o papica tre sa-i pun si putin fruct de la borcanel ca altfel nu papa. e sclifosit tare. cand vad la voi cate papa bebeii ma apuca groaza . cred ca e singurul bebelus care nu papa legume. si mai nou dupa ce se trezeste dim la 7 si il schimb ii dau sa pape, mai s joaca pana pe la 9 si apoi adoarme vre-o juma de ora. apoi iar joaca pana la 12 cand papa fructe si pe la 13 se culca si doarme pana pe la 3-4. apoi nu mai doarme pana seara dupa baita. are program de om mare smile.gif dar aproape in fiecare seara la culcare face si un mic spectacol de plansete asa de control.
va pupam
Kris&Robert
QUOTE(anku @ Jun 22 2009, 12:08 AM) *
217 ...
haiii ca vrem un castigator... tzuc.gif


buna dimineata!

oana ai un pustiulica tare dragutz! sa va traiasca!
anku, din pacate locul 1 are mai multe de 100 de puncte in avans!

asa ca nu prea sunt sanse sa il mai intrecem! multumim mult pentru sustinere!

pentru toti bebeii de decembrie:

anku
QUOTE(oana petrina @ Jun 22 2009, 11:12 AM) *
multumim Anku.
deci puiul meu nu vrea sa vada legumele astea. nu stiu ce o sa fac. oare pot sa-i combin in mar putin morcov si piept de pui? sa-i mai pun in mar cate o leguma ceva doar asa o manca. ca nici legumele de la borcan nu le vrea. iar cand ii fac cereale cu laptic asa mai gros ca o papica tre sa-i pun si putin fruct de la borcanel ca altfel nu papa. e sclifosit tare. cand vad la voi cate papa bebeii ma apuca groaza . cred ca e singurul bebelus care nu papa legume. si mai nou dupa ce se trezeste dim la 7 si il schimb ii dau sa pape, mai s joaca pana pe la 9 si apoi adoarme vre-o juma de ora. apoi iar joaca pana la 12 cand papa fructe si pe la 13 se culca si doarme pana pe la 3-4. apoi nu mai doarme pana seara dupa baita. are program de om mare smile.gif dar aproape in fiecare seara la culcare face si un mic spectacol de plansete asa de control.
va pupam

darius nu doarme de la 3 luni ziua paroape deloc sau in doua reprize a catre 20 min dar se mai schimba intre timp...
nici darius nu voia sa accepte legume stai linistita...nu te stresa...sunt lucrurio care nici noi oameni mari nu mancam...eu nu mananc morcov si fasole nici sa ma tai cu cutitul...pun in ciorba dar dau la o parte...tb sa am grija sda nu ma vada darius ca face si el...ia varianta lui rose cu cartofi dulci....nu fi supi ca se schimba...
vad acum ca darius nu mia vrea sa manance spanac....
sau ioa morcov dulce...fa pauza cu mancarea o zi doua ..adica nu mai da biscuite cu mar...si da-i cartof cu morcov si piept de pui ...si poate mananca ...noi asa ne-am dat p brazada...
da ...parerea mea edste ca poti sa bagi si mar lg pui...chiar ne daduse rose o reteta cu cartof si mar parca...
da adresa de mail ca am alte carti de bebe cu retete dc vrei...am cautat la contuil tau dar nu este...
si darius este tot mai moracanos...azi noapte mi s-a sculat de 4 ori plangand...
cred ca ia fost sete...uite voi beti apa si ceai noi nu....si murim de sete iti dai seama dc se trezeste noaptea...dar nici noaptea nu accepta apa... tzuc.gif
va poopma ...speram sa pape si mateiut cel frumos carnita si cartofior ca tare bun este.... yami.gif
anku
QUOTE(Kris&Robert @ Jun 22 2009, 11:17 AM) *
buna dimineata!

oana ai un pustiulica tare dragutz! sa va traiasca!
anku, din pacate locul 1 are mai multe de 100 de puncte in avans!

asa ca nu prea sunt sanse sa il mai intrecem! multumim mult pentru sustinere!

pentru toti bebeii de decembrie:


ufffffff
dar locul 2 erste al vostru..
parca toti 5 sunt castigatori... tzuc.gif
adina_apostu
QUOTE(Kris&Robert @ Jun 22 2009, 10:17 AM) *
buna dimineata!

oana ai un pustiulica tare dragutz! sa va traiasca!
anku, din pacate locul 1 are mai multe de 100 de puncte in avans!

asa ca nu prea sunt sanse sa il mai intrecem! multumim mult pentru sustinere!

pentru toti bebeii de decembrie:


Cand se termina concursul atunci sunteti pe locul 2 pana atunci votam inainte poate poate.
VOTAT
anku
QUOTE(adina_apostu @ Jun 22 2009, 02:09 PM) *
Cand se termina concursul atunci sunteti pe locul 2 pana atunci votam inainte poate poate.
VOTAT

ce mai faceti adina???
sunteti bine???? tzuc.gif
adina_apostu
QUOTE(anku @ Jun 22 2009, 01:14 PM) *
ce mai faceti adina???
sunteti bine???? tzuc.gif

BUna, asa si asa suntem. Ne-am reglat vineri eram bine si azi dimineata a facut prima data foarte bine si la vreo 3 ore iar a facut apa. Si am facut iar apa de orez o luam de la capat.
Chiar asa eu vreoiam de saptamana viitoare sa incep sa ii dau cereale din acelea orez cu morcov oare pot daca face moale. Ma gandesc ca daca sunt cu orez si morcov poate o mai regleaza la burtica.
I-am dat azi si ceai de menta cu putina smecta(asta e un prafulet pt diaree).
Voi ce mai faceti? Acum ca sunteti botezati nu veniti in vizita prin tara?
Va pupam dulce
adina_apostu
[quote name='Kris&Robert' date='Jun 22 2009, 10:17 AM' post='729681']
buna dimineata!

VOTAT
adina_apostu
Fetelor vreau sa cumpar cereale ca facem 4 luni si sa incepem si cu ele. Spuneti-mi ce sa aleg: nestle-burtica sanatoasa, sau alea de la novalac sau de la milupa. Care sunt cele mai bune?
anku
QUOTE(adina_apostu @ Jun 22 2009, 04:11 PM) *
BUna, asa si asa suntem. Ne-am reglat vineri eram bine si azi dimineata a facut prima data foarte bine si la vreo 3 ore iar a facut apa. Si am facut iar apa de orez o luam de la capat.
Chiar asa eu vreoiam de saptamana viitoare sa incep sa ii dau cereale din acelea orez cu morcov oare pot daca face moale. Ma gandesc ca daca sunt cu orez si morcov poate o mai regleaza la burtica.
I-am dat azi si ceai de menta cu putina smecta(asta e un prafulet pt diaree).
Voi ce mai faceti? Acum ca sunteti botezati nu veniti in vizita prin tara?
Va pupam dulce

dar de cate ori p zi face???
dc face de 3 ori p zi nu are nimic...
dar dc face exact apa...colorata nu e de bine...
du-te la dr ca cu apa de orez nu tine....am incercat si noi si a doua zi mi-a facut de 11 ori...bine la noi era infectie cum ar fi...sau ce o fi fost...
noua ne-a spus ca pana scaunul nu este la normal asa cum era inainte sa nu-i dau absolut nimic in afara de heilnahrung ..la voi laptic de morcov nh...deci nu stiu...dar mai bine mai lasa...du-te la dr...nici eu nu am vrut sa ma duc la dr dar cand am vazut ca face de 11 ori am mers cu viteza luminii far asa mai dau tel fara nimic....
altii erau virusii acum 20-30 ani si altii sunt acum....
acum faci cum vrei...eu zic numai ce asa face eu in locul tau...
poate e si din cauza caldurii...
in tara???poate peste 2 ani...
dar mai vine sotul cam de 3 ori p an ca are niste treburi...
nu stiu...inca nu sunt pregatita ...inca ma mai incearca fel si fel de sentimente si recunosc ca nu sunt cele mai frumoase
la inceput cand am venit aici am crezut ca nu pot trai asa...
dar acum ma intreb cum am putut trai acolo unde toata lumea tb sa stie ce ai mancat la amiaza si dc te-ai culcat azi noapte cu sotul!!!mno...si nu vreau sa fac razboi...dar tb ca sa-mi treaca....dar venim noi odata... laugh.gif
anku
QUOTE(adina_apostu @ Jun 22 2009, 04:21 PM) *
Fetelor vreau sa cumpar cereale ca facem 4 luni si sa incepem si cu ele. Spuneti-mi ce sa aleg: nestle-burtica sanatoasa, sau alea de la novalac sau de la milupa. Care sunt cele mai bune?

am auzit numai lucruri bune de cele de la alete...
si noi tot de la alete sau aptamil folosim...bine si mai avem una alinataura...
dar aici p forum am auzit ca sunt tre bune cele de la milupa....
Oanaaa
QUOTE(anku @ Jun 22 2009, 04:49 PM) *
am auzit numai lucruri bune de cele de la alete...
si noi tot de la alete sau aptamil folosim...bine si mai avem una alinataura...
dar aici p forum am auzit ca sunt tre bune cele de la milupa....


si cele de la humana sunt foarte bune si gustoase yes.gif
le-as manca shi eu laugh.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Jun 22 2009, 12:04 AM) *
buna..
noi am mancat bananuta dar primele dati coaceo sau pune banana cu tot cui coaja in apa fiarta ptr un nminut
apoi am mancat din borcan piersica si pere...
cu perele tb avut grija ca suint seci...stoia rose de care tb...
si acum am inceput sa mancam si zmeura...
ma gandeam sa fierb cirese azi si sa-i dau...dar ma mai interesz dc sa-i dau sau nu desi cred ca merge...
capsunile provoaca diverse alergii...sau mai bine spus este un risc crescut...si de la portocale se poate irizta la fundulet...
poop... tzuc.gif

si la zmeurica fii precauta....e la fel ca si capsunelele alergenica...........iar ciresele mi-a zis dr ca pot sa ii dau pulpita
Sa nu ii dau pepene, portocala cu atentie, fara struguri,....
iar perele cele zemoase si care au ate mai putine....daca dai pe razatoare ai sa vezi despre ce vorbesc...perele cele mai faine sunt Pergamutele, PAKAMS care sunt de fapt la fel ca pergamutele romanesti si cele Williams
bananuta nu pana la minim 9 luni, dar tu spuneai ca acolo gasesti banane bio...asa ca.....
bananele atunci cand o sa ii dau mi-a zis sa o curat de coaja apoi de inca un rand si sa ii dau numai interiorul.
OU a inceput cineva sa dea la bebel?
Iaurtel?
Eu vreau sa incep maine cu carnita de vita
Rose68
QUOTE(anku @ Jun 22 2009, 10:42 AM) *
darius nu doarme de la 3 luni ziua paroape deloc sau in doua reprize a catre 20 min dar se mai schimba intre timp...
nici darius nu voia sa accepte legume stai linistita...nu te stresa...sunt lucrurio care nici noi oameni mari nu mancam...eu nu mananc morcov si fasole nici sa ma tai cu cutitul...pun in ciorba dar dau la o parte...tb sa am grija sda nu ma vada darius ca face si el...ia varianta lui rose cu cartofi dulci....nu fi supi ca se schimba...
vad acum ca darius nu mia vrea sa manance spanac....
sau ioa morcov dulce...fa pauza cu mancarea o zi doua ..adica nu mai da biscuite cu mar...si da-i cartof cu morcov si piept de pui ...si poate mananca ...noi asa ne-am dat p brazada...
da ...parerea mea edste ca poti sa bagi si mar lg pui...chiar ne daduse rose o reteta cu cartof si mar parca...
da adresa de mail ca am alte carti de bebe cu retete dc vrei...am cautat la contuil tau dar nu este...
si darius este tot mai moracanos...azi noapte mi s-a sculat de 4 ori plangand...
cred ca ia fost sete...uite voi beti apa si ceai noi nu....si murim de sete iti dai seama dc se trezeste noaptea...dar nici noaptea nu accepta apa... tzuc.gif
va poopma ...speram sa pape si mateiut cel frumos carnita si cartofior ca tare bun este.... yami.gif

daca doarme 1 ora ziua inseamna ca este bine
Rose68
QUOTE(adina_apostu @ Jun 22 2009, 03:21 PM) *
Fetelor vreau sa cumpar cereale ca facem 4 luni si sa incepem si cu ele. Spuneti-mi ce sa aleg: nestle-burtica sanatoasa, sau alea de la novalac sau de la milupa. Care sunt cele mai bune?

cand am inceput noi cu cerealele am cumparat mai multe cutii: de la Bebelac orez cu mar, de la Nestle burtica sanatoasa, de la Milupa vise placute , de la NESTLE orez cu roscove si inca o cutie nu mai tin minte de care......ceva de la Humana si mananca foarte bine NESTLE burtica sanatoasa, uneori chiar 200 mg, restul abia le atinge......
Rose68
QUOTE(anku @ Jun 22 2009, 04:49 PM) *
am auzit numai lucruri bune de cele de la alete...
si noi tot de la alete sau aptamil folosim...bine si mai avem una alinataura...
dar aici p forum am auzit ca sunt tre bune cele de la milupa....

ne faci in ciuda cu produsele ALETE bio, ieftine si bune , la noi se gasesc produse NESTLE dar astea nu. Iar DM desi are multe produse bune, la capitolul papa bebe sta foarte prost. Are putine de la Nestle si foarte scumpe.
geutzica
Buna fetelor!
Eu i-am dat lui Edi, de vreo 2sapt, cam la trei zile, iaurtel cu biscuite si vreau sa spun ca este foarte incantat.
cat despre cereale noi le agreem pe cele de la humana, in special cele cu piersici si maracuja.
pupam mamicile si bebeii tzuc.gif
Oanaaa
QUOTE(Rose68 @ Jun 22 2009, 05:16 PM) *
si la zmeurica fii precauta....e la fel ca si capsunelele alergenica...........iar ciresele mi-a zis dr ca pot sa ii dau pulpita
Sa nu ii dau pepene, portocala cu atentie, fara struguri,....
iar perele cele zemoase si care au ate mai putine....daca dai pe razatoare ai sa vezi despre ce vorbesc...perele cele mai faine sunt Pergamutele, PAKAMS care sunt de fapt la fel ca pergamutele romanesti si cele Williams
bananuta nu pana la minim 9 luni, dar tu spuneai ca acolo gasesti banane bio...asa ca.....
bananele atunci cand o sa ii dau mi-a zis sa o curat de coaja apoi de inca un rand si sa ii dau numai interiorul.
OU a inceput cineva sa dea la bebel?
Iaurtel?
Eu vreau sa incep maine cu carnita de vita


din ce cauza sa nu ii dai pepene???... unsure.gif
sau struguri .....
eu i-am dat toate fructele cand au aparut la timpul lor, inclusiv capsuni shi nu a patit nik
dimineata papa toate fructele amestecate : mar banana para cirese visine piersica nectarine pepene , din toate cate putin cu 2 piscoturi toate in blender shi papa foarte bine si nu am observat schimbari unsure.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Jun 22 2009, 06:27 PM) *
ne faci in ciuda cu produsele ALETE bio, ieftine si bune , la noi se gasesc produse NESTLE dar astea nu. Iar DM desi are multe produse bune, la capitolul papa bebe sta foarte prost. Are putine de la Nestle si foarte scumpe.

de ce sa va fac in ciuda stai numai un pic????????
eu schimb pareri numai cu mamici din romania
cat de bune sunt nu stiu....ptr ca au intaritori de gust cu tona....orice produs ar fi....orice...
altfel care ar fi motivul ca bebicii de multe ori din borcane mananca dar ce facem noi nu????
ieftine nu sunt nici ptr buzunarele celor de aici...un borcan costa un euro si 50 de centi ...cel mai ieftin 1.35
iar ca cereale sunt 4 euro maj ...mai putin humana care este 2 euro...si firme mascota care nu au nume generic....
cu dm....ce vina am eu ca nu are de papa???am trimis eu p adina sa cumpere de la dm??? nono.gif am adus aminte de dm
in contextul asta????
doar am spus ca aici p forum am auzit de milupa......
alete,nestle tot aia este...noi nu avem prod de la nestle adica cu denumirea asta...deci tot aia este....deci este exact ce dai tu sa manace andreiutei....
dc am scris alete in loc de nestle imi trag greselile....ne faci in ciudadar tu crezi ca eu chiar atat de copil pot fi incat sa fac chestii din astea?astfel de persoanme care fac asa ceva sunt lipsite de orice farama de bun simt....
citesc fff repede si in loc de vb aleg am facut asociatie cu alete....dar e nestle...tot aceleasi prod sunt...
sunt scumpe ptr ca inainte de toate cumparam numele...
nici eu nu iau integral alete....mai combin,mai fac si eu ...stiu ca aia e bun si de la firmja aia care nu costa atat...
oamenii au grija fffff mare de bani si aici poate mai mult dec at in romania...eu aici am invatat sa nu risipesc...deci iti dai seama ca e destul de scump...
anku
mai fetelor ...ce stiti....negii se iau???
ptr ca darius are ceva ...p manuta....care seamana a fi asa ceva...exact in locul unde are soramea!!!! sad.gif
o sa vedem joi la dr....
anku
QUOTE(Rose68 @ Jun 22 2009, 06:16 PM) *
si la zmeurica fii precauta....e la fel ca si capsunelele alergenica...........iar ciresele mi-a zis dr ca pot sa ii dau pulpita
Sa nu ii dau pepene, portocala cu atentie, fara struguri,....
iar perele cele zemoase si care au ate mai putine....daca dai pe razatoare ai sa vezi despre ce vorbesc...perele cele mai faine sunt Pergamutele, PAKAMS care sunt de fapt la fel ca pergamutele romanesti si cele Williams
bananuta nu pana la minim 9 luni, dar tu spuneai ca acolo gasesti banane bio...asa ca.....
bananele atunci cand o sa ii dau mi-a zis sa o curat de coaja apoi de inca un rand si sa ii dau numai interiorul.
OU a inceput cineva sa dea la bebel?
Iaurtel?
Eu vreau sa incep maine cu carnita de vita

bananuta se coace tocmai ptr chestiile alea chimice...
deci este ok...
imi aduc aminte ca erau in piata cel putin la sb in piata cibin si banane bio...
ma rog nu are imp....dc coci este ok...parerile sunt impartite...darius a mancat de 5 luni si nu are nimic...
iaurt oricum nu am cum sa evit banane si zmeura pt ca numai sortimentele astea sunt...
dar la zmeura o sa renuntam ca nu ne omoram dupa ea ...dc nu esti sigur p ceva nu fa... laugh.gif
in cartile alea ce vi le-am trimis sunt retete pt 5 luni cu banane...deci cred ca este ok...
ce ma intriga acolo iar era undeva
lapte de vaca zaharat la 6 luni doh.gif
Oanaaa
QUOTE(anku @ Jun 22 2009, 07:25 PM) *
mai fetelor ...ce stiti....negii se iau???
ptr ca darius are ceva ...p manuta....care seamana a fi asa ceva...exact in locul unde are soramea!!!! sad.gif
o sa vedem joi la dr....

nu cred ca se iau de la o persoana la alta dar in mod sigur se extind... alceva nush ce sa iti zic
a avut baietelul verisoarei mele shi s-a umblut pe manuta saracul, dar doar in zona palmei sad.gif
dar nu stiu cu ce l-a tratat oFloare1.gif
anku
QUOTE(Oanaaa @ Jun 22 2009, 08:32 PM) *
nu cred ca se iau de la o persoana la alta dar in mod sigur se extind... alceva nush ce sa iti zic
a avut baietelul verisoarei mele shi s-a umblut pe manuta saracul, dar doar in zona palmei sad.gif
dar nu stiu cu ce l-a tratat oFloare1.gif

se cauterizeaza...se anesteziaza,se taie si apoi se arde ca sa moara microbul ca cica microb este...
am avut eu...si la 6 ani asa mi-a facut...
si de la unu mi s-au facut 8....
dar acum i-am ars la dr si nu am mai avut probl...
ideea este ca stiu ca am luat de la cineva ...o vecina care ma lasa sa pun mana p ei cand aveam 4 ani si ma punea sa-i numar.... mad.gif
numai ca soramea este o fricoasa si nu vrea sa mearga sa si taie si apoi sa-i arda...
p darius dc e ceva il duc acum cand e mic....
ce face anca ariana????
anku
si eu tot in zona palmei....
Oanaaa
QUOTE(anku @ Jun 22 2009, 07:38 PM) *
se cauterizeaza...se anesteziaza,se taie si apoi se arde ca sa moara microbul ca cica microb este...
am avut eu...si la 6 ani asa mi-a facut...
si de la unu mi s-au facut 8....
dar acum i-am ars la dr si nu am mai avut probl...
ideea este ca stiu ca am luat de la cineva ...o vecina care ma lasa sa pun mana p ei cand aveam 4 ani si ma punea sa-i numar.... mad.gif
numai ca soramea este o fricoasa si nu vrea sa mearga sa si taie si apoi sa-i arda...
p darius dc e ceva il duc acum cand e mic....
ce face anca ariana????


doarme... ca a alergat pe aici in premergator shi a luat somn instantaneu dupaia liwlol.gif
darius ce face???

apropo ce bine seamana cu tine love1.gif
Kris&Robert
QUOTE(anku @ Jun 22 2009, 10:44 AM) *
ufffffff
dar locul 2 erste al vostru..
parca toti 5 sunt castigatori... tzuc.gif


sa speram ca da!
pana miercuri mai este putin, dar, situatia se poate schimba!

QUOTE(adina_apostu @ Jun 22 2009, 01:09 PM) *
Cand se termina concursul atunci sunteti pe locul 2 pana atunci votam inainte poate poate.
VOTAT


da!

QUOTE(adina_apostu @ Jun 22 2009, 03:12 PM) *
VOTAT


multumim!
hug.gif
adina_apostu
Fetelor nu va certati ca nu imi place. Am inteles, oricum imi dau seama ca o sa trebuiasca sa incerc mai multe ca sa gasesc exact ce ii place ei.
ANKU caca face de maxim 2 ori pe zi, dar sa stii ca i-am dat repede apa de orez, de fapt ii fac lapticul cu apa de orez ca nu a facut nimic altceva, temperatura. Ma gandesc sa nu fie si de la caldura. Azi de exemplu a facut dimineata normal apoi la 11 moale cu cacuta sub forma de bilute. I-am facut imediat apa de orez si i-am dat si ceai de menta. si vad ca nu a mai facut. II dau lapticul cu apa de orez preventiv. Sper ca pana la urma sa nu fie nimic. Eu ma tot bucur pt ca nu a facut temeratura. Ma gandesc ca daca era ceva mai rau facea si temperatura.
adina_apostu
HAIDETI SA VA ARAT CEVA, CAUTAM CEVA SI AM GASIT MENIUL PE CARE MI LA DAT DOCTORITA DE LA BUCURESTI PENTRU CEA MARE LA VREMEA CAND AVEA 8 LUNI:

ORA 7 SI ORA 21: LAPTE + CEREALE
ORA 10.30: FRUCT BANANA, MAR, CAISE, PIERSIC/NECTARINE, PEPENE GALBEN + BRANZICA DE VACI (BISCUITE RAS) SI SUCULET
ORA 14: CIORBITA DE PUI/VITEL/PERISOARE
DOVLECEI UMPLUTI
CIULAMA DE PUI
ORA 18: MAMALIGUTA CU BRANZA
IAURT CU BISCUIT


SPER SA VA FIE DE FOLOS
DEABIA ASTEPT SA FACA SI ASTA MICA 8 LUNI SA II POT DA SI ALCEVA DECAT LAPTE
Rose68
QUOTE(anku @ Jun 22 2009, 07:07 PM) *
de ce sa va fac in ciuda stai numai un pic????????
eu schimb pareri numai cu mamici din romania
cat de bune sunt nu stiu....ptr ca au intaritori de gust cu tona....orice produs ar fi....orice...
altfel care ar fi motivul ca bebicii de multe ori din borcane mananca dar ce facem noi nu????
ieftine nu sunt nici ptr buzunarele celor de aici...un borcan costa un euro si 50 de centi ...cel mai ieftin 1.35
iar ca cereale sunt 4 euro maj ...mai putin humana care este 2 euro...si firme mascota care nu au nume generic....
cu dm....ce vina am eu ca nu are de papa???am trimis eu p adina sa cumpere de la dm??? nono.gif am adus aminte de dm
in contextul asta????
doar am spus ca aici p forum am auzit de milupa......
alete,nestle tot aia este...noi nu avem prod de la nestle adica cu denumirea asta...deci tot aia este....deci este exact ce dai tu sa manace andreiutei....
dc am scris alete in loc de nestle imi trag greselile....ne faci in ciudadar tu crezi ca eu chiar atat de copil pot fi incat sa fac chestii din astea?astfel de persoanme care fac asa ceva sunt lipsite de orice farama de bun simt....
citesc fff repede si in loc de vb aleg am facut asociatie cu alete....dar e nestle...tot aceleasi prod sunt...
sunt scumpe ptr ca inainte de toate cumparam numele...
nici eu nu iau integral alete....mai combin,mai fac si eu ...stiu ca aia e bun si de la firmja aia care nu costa atat...
oamenii au grija fffff mare de bani si aici poate mai mult dec at in romania...eu aici am invatat sa nu risipesc...deci iti dai seama ca e destul de scump...

hai ma Ankule nu te supara, caci nu am vrut asa ceva. Sunt destul de obosita pentru ca pitica are deja 3 nopti in care nu prea doarme si tipa din somn(or fi asteptatii dintisori ?). Am vrut sa fac o remarca mai ales in sensul ca poate in Germania sunt produse pe care sa te bazezi.....caci aici cam iti e frica sa le iei. Pe toate citesti sare iar dr iti zice sa nu ii dai pana la 1 an, citesti gluten iar dr zice stop pana la 9 luni si tot asa......
Imi pare rau ca te-am facut sa te superi. In nici un caz asta nu am vrut asta.Cu voi schimb pareri si in nici un caz nu doresc divergente cu nimeni.
Sunteti prietenele mele virtuale si asa as vrea sa ramana.
Sa stii ca si aici preturile la borcanase si cereale sunt destul de mari: un borcanas NESTLE a cam 7,5-8 lei deci aprox. 2 euro iar cerealele NESTLE 20 lei deci cam 5 euro. Dar sunt ocazii cand ai nevoie de ele: am plecat la control la Bucuresti (ce era sa fac 2 zile?) sau la botez in alt judet ...............
Ma ierti? Am sa incerc sa nu mai fac asa ceva...........desi repet nu am avut intentii rele si cand am vazut ca te-ai suparat mi-a fost tare ciuda.
Pupici pentru tine si Darius
Rose68
l-am votat pe Robertel
Kris&Robert
QUOTE(Rose68 @ Jun 23 2009, 09:58 AM) *
l-am votat pe Robertel


buna dimineata!
multumim de votic si ii dam un pupic Andreei!
tzuc.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Jun 23 2009, 10:23 AM) *
hai ma Ankule nu te supara, caci nu am vrut asa ceva. Sunt destul de obosita pentru ca pitica are deja 3 nopti in care nu prea doarme si tipa din somn(or fi asteptatii dintisori ?). Am vrut sa fac o remarca mai ales in sensul ca poate in Germania sunt produse pe care sa te bazezi.....caci aici cam iti e frica sa le iei. Pe toate citesti sare iar dr iti zice sa nu ii dai pana la 1 an, citesti gluten iar dr zice stop pana la 9 luni si tot asa......
Imi pare rau ca te-am facut sa te superi. In nici un caz asta nu am vrut asta.Cu voi schimb pareri si in nici un caz nu doresc divergente cu nimeni.
Sunteti prietenele mele virtuale si asa as vrea sa ramana.
Sa stii ca si aici preturile la borcanase si cereale sunt destul de mari: un borcanas NESTLE a cam 7,5-8 lei deci aprox. 2 euro iar cerealele NESTLE 20 lei deci cam 5 euro. Dar sunt ocazii cand ai nevoie de ele: am plecat la control la Bucuresti (ce era sa fac 2 zile?) sau la botez in alt judet ...............
Ma ierti? Am sa incerc sa nu mai fac asa ceva...........desi repet nu am avut intentii rele si cand am vazut ca te-ai suparat mi-a fost tare ciuda.
Pupici pentru tine si Darius

vaai rose stai linistita nu e nici o probl....doamne fereste....nu tb sa-ti ceri scuze tb doar sa rez probl...scuza-ma tu ptr ca mi-a sarit tandara...nu ca mi-a sarit neaparat dar am fost parca asa de dezaamagita cand am vazut ne faci in ciuda...ca eu urasc oamenii care fac asa ceva(se dau mari,se dau rotunzi ca ei au ceva mai special sau chestii de astea)si m-am gandit nu se poate ca si eu sa trec prin ochii vostrii drept fiind asa ca nu sunt asa si urasc oamenii care se dau rotunzi...mai ales in contextul asta doamne fereste....e de plans...deci cu gluten si cu sare????? sad.gif gluten am auzit ca de la 6 luni nu ar mai fi asa de pericolos...dar nici indicat nu este nici macar la noi adultiii-oricum pana la 6 luni ar fi catastrofa....dar sarea am auzit ca ae groaznic ptr rinichi....si ca pana la un an cel putin nu sare...
acuma rose....nici eu nu stiu ce baga in pastarnacul ala cu cartof ca darius mananac de sparge....si am gustat si eu si e ingrozitor de buuuuuuun....parca ar fi in el costita afumata dar un miros slab....dar cred ca intaritori de gust cu tona ptr aca astia nu sunt interzisi.lpoate baga si saricica si ...mai stii...nu stiu ce sa zic dar nu arata a mancare fara sare....
oricum ne descurcam noi....carnea mai bine i fieb si i dau amestecat cu legume din borcqan...papa bine...sunt si noi la 3 lg de carne de pui de 2 ori p sapt!eu am inceput cu vitelul si a fost bun in sens ca darius a mancat..dar am renuntat ca am vazut ca mai intai pui....
mno bun...bine ca e biune....si ca nu suntem suparate...
imi pare rau ....e adev ca aici e gama variata...aici se pune mult accentul p raportul dintre calitatate si pret....adica ceva ieftin poate sa fie la fel bun ca ceva scump....imi pare rau....dar poate in farmacii este mai bine...sau in bucuresti...dar dc este nestle tb sa fie aceleasi...pretul se pare ca este cam acelasi....doar dif de TVA poate aici e 7% si in ro 19%...
ok ...nu o mai lungim....imi pare tare bine ca nu suntem suparate...ca ar fi pacat....
poop p tine si p andreiuta tzuc.gif
Kris&Robert
geutzica
La multe lunite Darius!
Sa cresti mare si sa ai parte de tot ce e mai bun in lume!
iar pt mami: oFloare1.gif
geutzica
Si noi il votam pe Robert de cate ori avem ocazia.
alina84
LA MULTI ANI DARIUS,iar tu ANKU sa te bucuri de el,sa fiti sanatosi amandoi!!!!!!!!!
anku
QUOTE(Kris&Robert @ Jun 23 2009, 12:50 PM) *

[url=http://www.glitter-graphics.com][/url
anku
QUOTE(geutzica @ Jun 23 2009, 01:07 PM) *
La multe lunite Darius!
Sa cresti mare si sa ai parte de tot ce e mai bun in lume!
iar pt mami: oFloare1.gif

anku
QUOTE(alina84 @ Jun 23 2009, 01:45 PM) *
LA MULTI ANI DARIUS,iar tu ANKU sa te bucuri de el,sa fiti sanatosi amandoi!!!!!!!!!


ce faceti ???
suntei bine???
cum mai este stefanut???
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.