Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
petronici
buna fetelor....
offf Rose,imi pare asa de rau sa aud vestile prostre despre Asi despre tine....amandoua nu stati bine deloc....si ce repede maislabeste in asemenea episoade,si cand ma gandesc cat de greu pune pe ea cateva grame...offf.Domane,sper sa fie totul bine si sa-si revina cat mai curand....va imbratisez cu mare drag si multi pupici...
Anku,super pozele,iar Darius ne fascineaza de fiecare data cu ochisorii lui minunati....deja,din poze imi dau seama ca ti-e dor de tara...asta este,pt binele copiiilor ne sacrificam noi....si chiar daca vb rom acum,cum se va duce printre copii imediat prinde si germana....important e ca le intelege perfect pe amandoua....
Geo,ma bucur pt voi ca sunteti bine si Lucas se simte in largul lui la bunici....toate bune si sa petreceti cat mai frumos....
eu,lucrez mereu,abia sapt viitoare daca am o zi libera,sunt obosita,asa ma dor picioare si noaptea rar il aud pe A cand scanceste,dorm bustean....A se intelege bine cu matusa,cum pleaca ea la plimbare cu amicii se pune pe plans si tot o stiga....
restul fetelor sunteti bine?
va imbratisez pe toate si multi pupici
Kris&Robert
QUOTE(anku @ Jul 30 2010, 06:40 PM) *


Anku, ai un pustiulica tare frumos si tare fotogenic!

cred ca m-am uitat la pozele lui minute in sir!

wub.gif
anku


buna fetelor.....
multumim ptr complimente....
petronici...cam mult de lucru.... unsure.gif
poopam Adelin....
Rose...iubita nu ne mai spui nimic
cum va mai simtiti amundoua???
luni deci macar ter poti ptr tine???
ati scapat de internare...sau???
kRIS::::multumim de complimente...intram acusica si noi la voi p blog..
ca rec ca nu am mai fost demult...
nu prea ma mai stat asa mult p forum...dar acum sper sa mai recuperez....
va poopam cu drag.... tzuc.gif
geo...sunt invidioasa p voi...si eu vreau in Ro....
ba glumesc...nu mi-o lua in nume de rau... liwlol.gif
ce faceti...cum e???
toata lumea in Ro....
la anu....si eu vin in iulie..... liwlol.gif


de la sine inteles ca voi veni si la anu...deja am pus bani in pusculita liwlol.gif
am zis ca tot ce economisesc...poc in pusculita....
pana la anu...sigur se strange 1000 euro...
si mai cu dobanda de p banii din tara...
si ti-ai facut concediul fara sa ieii nimic de aici....

adriana si oana ne este dor de voi!!!
mai ales de puiuti....

claudia...ce-i cu voi???
ori voi ati plecat in concediu....hai -hui prin tara
hai numa hai....ca ma faci invidioasa wink.gif

noi ieri am fost la un festival
intr-un castel.....
ahhhhhhhhhhhh...
ieri....a cam avut grija sa-mi strice ziua...dar...ce sa fac???
la anu sigur nu ma mai duc...poate peste 2 ani....
ca prea ma toaca...
programul a fost frumos...dar dc nu te poti bucura de nimic cu Dari
nu a stat deloc in carucior...
altii se jucau si dansau p scene...numai al meu lua toata curtea castelui la pas...
l-am urmarit si ne-am ascuns sa vedem ce face iarasi..
o ora fetelor nici nu ia pasat ca nu mai este langa noi....nu tu sa planga sau sa ne caute...isi vede de drum....
cat de usor il pot pierde....
poate p sapt viitoare pun ...o poza ce am facut-o cu cateva doamne costumate....
mna...chiar inainte sa inceapa focul de artificcii....simt ud la mana
nu stiu cum s-a pisat atat de mult...dar s-.a udat de numa...
o gramada de nervi ...ca nu luasem decat pantalonii astia...
bluze aveam...dar pantaloni...m-am gandit ca dc plec 5 ore nu se intampla nimic.... nervi.gif
l-am invelit in paturica ....
apoi la iesire....abia te-ai putut strecura...
20 autobuze...nu reusesc sa scoata afara 8000 oameni la 12 noaptea...
bine ...veneau tot la 3 min cate 5 autobuze...dar asa se inghesuiau oamenii...
claudiaena
Buna fetelor! Am venit si noi in Galati, dupa o scurta plimbare.... Initial am plecat la Tecuci, la un eveniment mai special, si, ca niciodata, am avut parte de aventuri... Si eu ca si tine, am plecat, mai Ankule, cu haine ptr o zi (de sambata dupa-amiaza pana duminica seara), numai lui Mihai i-am mai luat haine in plus... Si la drum, Mariei i s-a facut rau si mi-a vomat toata ziua de duminica. Avea stomacul asa de iritat incat nu primea nici un lichid. Asa ca unde sa mai plec cu, copilul pe masina, si am mai ramas initial la Tecuci, inca macar o zi sau doua pana o pun pe picioare si a plecat numai tati singur, ca deh, luni, la munca.... Si mi-a vomat Maria toata noaptea si asa ca luni dimi era terminata, imi spunea ca o doare tare capul si nu poate sta in picioare. Si asa ca la 5 dimineata, luni, la urgente in Tecuci, unde s-a internat sotia tatalui meu cu ea ca piticul era si el tzontzoroi si se tinea numai dupa mine si nu ma slabea deloc. Asa ca nu va spun ce era in sufletul meu ca nu puteam fi cu Maria sa vad ce ii face dar si tata si sotia lui nu s-au incumetat cu ceol mic, care ii respingea mereu si plangea dupa mine. Abia dupa-amiaza i-au dat drumul Mariei din spital si pana atunci, mai vomitase si la spital de 3 ori... Nu va spun ce bocet am tras, cand o vedeam lesinata in spital. Cert e ca niciodata nu am mai patit asa ceva. Si eu care credeam ca la copiii mai mari e mai simplu si ai scapat de asa ceva. Apoi nu am avut masina sa venim in Tecuci, si am mai ramas toata saptamana.
L-am lasat si pe Mihai fara scutec si toata ziua sta si se trage cu mana de cuc si nu cere deloc, nu vrea sa stea p olita, nici pe wc, nici sa il tin eu ca barbatii de cuc. mad.gif Oricum, nici o sfaraiala, asa ca momentan o las moale.
Tot in pasareasca lui spune tot timpul... Dar o spune cu o intonatie ca strainii se opesc il asculta cu interes si apoi ne intreaba ce spune...Si noi, ridicam din umeri.... wacko.gif
Mai Ankule, ca intotdeauna frumoase poze, frumos flacau.... Ce sa iti spun, decat ca, sa iti traiasca strengarul....
Petronici, spor la treaba si sa fie bine...Frumoase poze cu A, si eu sunt tare invidioasa ca lui ii place in apa... Piticului meu, cum spuneam ii place doar in cada si apa din balti.
Of, Rose, mi s-a facutr parul maciuca cand am citit...Poate o sa fie bine... SANATATE....
Pupici, ca ma chiama trupa la masa si mai vb maine....
anku
Claudia....ce aventura...o sapt total p nepregatite
pai si ce a avut????
poti sa stii...zici ca dc sunt mari nu se mai imbolnavesc....
si uite...
o avea legatura cu virusul sau boala de sap trecuta???
ptiiii...deci...nici nu vreau sa-mi inchipui....un copil bolnav si unul moroconos din cauza dintilor....
anku


ce faceti fetelor???
tzuc.gif
claudiaena
Mai Ankule, cica a avut indigestie.... doh.gif Dar eu banuiesc un microb, ceva, ca niciodata nu am patit asa ceva...

Apropo, cum merge cu olita. Eu azi l-am mai lasat iar pe Mihai in funduletul gol, dar nic...Nu spune nic si pe olita nu vrea sa stea nici cum... nervi.gif Dar in schimb, am de cand era Maria mica colac, care se pune peste cel mare de la wc si pe ala mai sta yes.gif ,dar cu toata apa scursa (ca am dat drumu' la robinet, cica sa stimuleze pipi), si fleosc nic....Dar, apoi dupa vreo 5 min a facut pe jos si era curios, ca pe parchet, ud aluneca de zici ca se da cu patinele, asa ca mai punea degetul de la picior si atat...
Dar maine iar il las fara scutec, sa vedem, poate se simte baiatu rusinat.... unsure.gif
pupici....
oare Rose, ce face? stiti careva ceva de ea?
anku
al meu s-a cacat odata in bazin...avea scutec de innot maram...dar a iesit afara tot....
si atunci spunea si el...pfiiiii pfiiii...maram i era scarba
adev ca si putea mai rau ca niciodata
si de atunci spune cand face caca si se duce la toaleta dar nu se pune p olita...dar pipi nu spune
totul a fost o intamplare....
in parc spune ca face si--l duc repede la toaleta unui restaurant...
dar nu mai face...cred ca se intimideaza....ca da din cap ca nu....

citisem ca fetitele cam de la 20 luni iar baieteii nu inainte de 22 luni....
mna...era un site romanesc...nu-l mai gasesc...dar era chiar ok explicat


Majoritatea parintilor vad in trecerea de la scutece la olita ca fiind un motiv de foarte mare bucurie. Mai ales ca desemneaza sfasitul unei perioade agitate de schimbare a scutecelor. Copii insa nu se arata de obicei la fel de entuziasti de aceasta schimbare.

Psihologii considera invatarea copilului sa mearga la toaleta ca fiind un pas foarte important al copilariei lor. Pentru cei mai multi dintre noi, invatarea la olita si-a capatat importanta din reactia naturala de dezgust manifestat de parintii nostri in momentele in care trebuiau sa ne schimbe. Asadar, emotiile se nasc mai intai la parinte si mai tarziu se transmit si copilului.

Incercarea de a obisnui copilul sa faca la olita prea devreme poate avea efecte dintre cele mai nedorite, in primul rand pentru ca parintele nu are niciun control asupra acestui "comportament" si apoi pentru ca nici copilul nu e capabil sa inteleaga ce i se cere.

Pentru a avea succes trebuie in primul rand, ca parintii sa invete sa isi controleze reactiile. Daca ii vei spune copilului: "Stai acolo pana cand faci ceva!", acesta va forma sentimente de vinovatie si anxietate - impiedicadu-l sa se relaxeze si sa ofere "raspunsul" corect.

De unde stii cand e copilul tau pregatit pentru a invata sa faca la olita?
In general fetele incep mai devreme decat baietii. Incercarile pot avea rezultate favorabile pentru ele in jurul varstei de 18 luni, iar pentru baieti dupa 22 de luni. Training-ul pe timp de zi va incepe intotdeauna inaintea celui de noapte atat pentru baieti cat si pentru fete.

De asemenea, nu se va incerca invatarea copilului sa urineze la olita mai intai - din simplul motiv ca sfincterele pentru urinare sunt controlate mai tarziu de copii.

Pentru a fi siguri care este momentul potrivit pentru a ii face cunostinta micutului tau cu olita tine cont de raspunsurile la urmatoarele intrebari:

1. Copilul tau urineaza in anumite momente ale zilei mai mult, fara sa se mai "scape" deseori pe timpul zilei?
2. Scutecului copilului ramane uscat pentru cateva ore?
3. Copilul realizeaza ca urmeaza sa urineze, luand in considerare pozitia, gesturile sau mimica fetei?
4. Copilul intelege si foloseste cuvinte importante pentru incercarea de a-l invata sa faca la olita?
5. Copilul poate sa isi traga pantalonii jos de pe el si inapoi in sus?

Daca raspunsurile la aceste intrebari este DA, atunci va aflati intr-un moment propice pentru a incerca sa inveti copilul cu olita.

Ai ajuns la concluzia ca e momentul potrivit, dar nu stii de unde sa incepi?
Creeaza un tabel! Noteaza in acest tabel: ora, ziua, scutec ud, scutec murdarïżœ si nu uita un camp pentru observatii. Pune acest tabel undeva la vedere astfel incat sa nu uiti sa notezi in el - daca poti ar fi bine sa il asezi undeva langa locul unde arunci scutecele.

Urmarind acest tabel vei putea sa iti clarifici "programul de iesiri" al micutului tau si iti va fi mai usor sa stii cand sa il pui pe olita, evitand momentele nepotruvite care aduc mai multa frustrare decat sa il invete ceva pe copil.

Nu uita ca nu trebuie sa va grabiti un copil poate invata fara probleme sa fac la olita pana la varsta de 3 ani. Daca lucrurile nu merg bine, poti sa mai astepti si sa continui sa folosesti tabelul pana cand observi o regularizare a programului lui.

Cum sa il incurajezi pe copil sa stea pur si simplu pe toaleta?
Atitudinea parintilor este foarte importanta, este nevoie de foarte multa rabdare si de a nu uita sa recompensezi copilul cu atentie si veselie sau chiar cu ceva palpabil care stii ca ii produce placere.

Nu lua ca litera de lege cand o alta mama iti spune ce usor a fost pentru ea sa isi invete copilul sa faca la olita, de obicei, odata ce lucrurile se termina cu succes tindem sa uitam momentele de frustrare si de regres si sa le pastram doar pe cele ce deseamneaza succesul!

Sursa: BabyZone



eu zic...inca sa nu-ti faci bataie de cap..... wink.gif
geocoto
Buna mamici,
Noi suntem la mare, in sfarsit am ajuns ieri dupa 5 ore de condus.Lucas nu mai avea rabdare si deja nu mai stiam ce sa mai inventez sa=l tin linistit.
Rose sincer m=au intristat randurile tale.Deja ma gandeam ca sunteti mai bine.Am vorbit si cu Adriana si imi zisese si ea de voi ca sunteti in spital.Multa sanatate.
Claudia imi pare rau ca ati luat virusul respectiv ca tare v=a mai dat de cap.Pe mine deja ma critica toata lumea ca sunt exagerata dar nu dau apa decat sigilata sa bea, si cine il atinge trebuie sa se spele pe maini.Nu=ti imagina ca nu pune mana pe orice dar incerc cat pot sa previn.Am un gel din ala care se freaca in maini si se evapora si=l mai folosesc pe ala cand nu am apa la indemana.
Anku este superb Dari si nu=mi vine sa cred ca=i asa nazdravan cu zambetul ala atat de dulce.Foarte faine poze.Eu spre deosebire de tine nu prea regret ca am plecat, macar pentru Lucas sper sa aibe o educatie mai buna fata de ce se ofera in tara in momentul asta.Restul depinde de el.
Ieri ne=au dat pangasius la masa si l=am inghitit cu noduri dupa ce ati scris ca nu=i recomandat.Stam la noi la apartament dar mancam la popota.
Iar cu apa nu insist, daca ii va place va intra daca nu la anul.Dar in alta parte ca eu in Ro nu as vrea sa mai vin.Daca nu ai elicopter este nebunie curata sa te aventurezi pe strazile din Ro.La statia de taxare spre mare pe autostrada s=au ciocnit 2 masini stand ca nu aveai cum sa mergi ca era o coada interminabila.Efectiv s=au dat jos din masina 2 femei si l=au luat la bataie pe soferul din fata care in loc sa bage in viteza a bagat in marsalier.Am ramas masca.Si apoi au inceput sa se urmareasca ca in filme si sa se injure.

Mai intru cand mai ma lasa Lucas ca nu are voie sa iasa si se plictiseste grav.Pup oFloare1.gif
claudiaena
Buna fetele!
Noi nici o sfaraiala cu olita. Face un pic pe jos (am scapat si inca nu mi-a udat paturile, iar covoare nu prea am vara, ci niste carpete mici, care le spal in cada sau la masina usor), dar apoi cred ca il deranjeaza si nici macar nu termina. Nu sta pe olita nicicum, dar pe wc mai sta. Asa ca daca nu termina de facut pipi, se tartaie cam tot timpul. Asa ca la un moment dat cu o suta de treburi de facut, i-am pus scutec; si bine am facut ca apoi m l-a umplut de kk.
De fapt m-am apucat de treaba asta, ca am vorbit cu o amica care are fetita mai mica decat Mihai cu 2 zile si spunea ca nu ii mai pune scutec decat noaptea, in rest cere la olita si spune la amandoua pipi...Nici nu stiu, mai Ankule, ce sa fac, sa mai continui, sau sa mai astept.... unsure.gif

Geo, distractie placuta si vreme frumoasa. Aveti grija cu radiatiile, ca, cica este cod rosu sau portocaliu... Pupici si va dorim un Lucas cumintel si papacios...

In sfarsit la noi in oras se INTAMPLA CEVA. super.gif Ieri a inceput un festival de film si a fost difuzat pe un ecran urias Avatar. Bineinteles ca era lume multa dar a fost ok sa vad ca se mai organizeaza si la noi ceva. Ca un spectacol ceva, in aer liber nu am mai vazut eu din Bulgaria, dar altii, saracii, de luni bune, daca nu, cred ca de mai bine de un an. Asa ca ieri le-am dat puradeilor de mancare pe la 6 seara si apoi am iesit in urgia de afara, unde, cald, nenicule, sa lesini nu alta... Si am stat si noi pana la 10 seara si am vazut o ora de film, ca apoi piticu, voia lapte si nani....
Poate si in seara asta repetam faza....

Pa si pupicei....
anku
Buna fetelor....
deci Andreea este la spital??? sad.gif sad.gif sad.gif
vai de mine...saraca Rose ohmy.gif
Claudia...al meu pipi nu face la olita....
tot mai bine e p jos sau in pampers
pana in dec nici nu-l pun sa-mi fac apipi la olita
zice ca tb sa se dezvolte si nu stiu ce muschi....
fetitele sunt intodeauna altfel...mult mai rapide...mult mai receptive
asa imi zicea si mama...care face mereu comparatie cu o fetita din Cipru mai mica ca si Darius cu 4 luni
ca aia face asa,ca aia face invers
ma apuca cateodata niste nervi de nu o mai sun p mama cate o sapt
ca nu-mi plac astfel de comparatiii deloc....
noroc cu sotul care ma tempereaza...
Maria ce face???
geo..woooooooooooowwwwww...la mare...minunat!!!
chiar vreme faina ati prins...ati fost mai norocosi decat noi....
eu am evitat caldura...dar am prins 15 grade... liwlol.gif
de comp soferilor din Ro...e nebunie....care mai de care mai smecher si artagos!!! liwlol.gif
si eu care am bombanit....
eu cand m-am dus acasa a tb sa cumpar tot tot tot in casa
plus intretinerea casii tot in capul meu a cam cazut
dar a fost bine si asa.... liwlol.gif macar am papat asemantor ca si aici....
apa sigilata???
la apa plata te referi....???
sau mai e un tip...sau aia de bebe???
asa m-am necajit si eu cu apa....
asa plina de calcar a fost ca nici biberonul nu se curata asa fain ca aici...
filtrul nou am facut cafea cu el de 5 ori...s-a stricat din cauza apei...
la apalat de rufe puneam si de cate 3 ori mai mult detergent ptr ca nu curata
desi era det Persil de aici special adus ca am zis sa nu schimb mai nimic...
eu am avut noroc...c..ca in Ro numai cu gura p caine mi-a fost doh.gif
eu si sotul chiar am avut diaree ac aam zis ca nu se mai termina ...dar el rezistat se pare mai bine decat noi liwlol.gif
mna....
va dorim in continuare concediu placut si sa ne pui pozite de la mare wink.gif
ptr mine e goala Germania
unde nu ti se rec nimic si muncesti ptr bani putini...nu-ti mai convine....
nu am stiut eu de la bun inceput ca este asa...ca nici nu ma impreteneam cu barbate-meu
poate dc asa avea un job ok ar fi altfel...dar p mine asta ma toaca
daaaa...e ordine,e curatenie de poti linge p asfalt,e respect,e calitate la tot,copii sunt inainte de tot aici....medicamente gratis
dar...ma supara cateodata tot ce se afla aici!!!

cateodata trece si cate 2 sapt si nu suna nici Satana la tel
sa-ti bata cineva in usa???
sarbatorile facuta ca vai de ele....
nu tu biserica ...nu tu nimic
si ceea ce ma doare cel si cek mai tare...
la locul de joaca se ignora copii intre ei....
fiecare cu lopata lui ...ATAT
pai in Ro de nu s-a jucat Dari cu toata lumea
pfffffffffffffffffffffffffffffffffff...nu mai zic...ca mi se incinge capul....

http://www.youtube.com/watch?v=KiJqp8gydes...feature=related
Rose68
Buna ziua!
Am venit si noi acasa.
Povestea povestilor. A fost banuita ca e enterocolita dar dupa analize s-au infirmat toate cele
Totul e de la canini.
A facut mai intai rosu in gat, dar rau de tot. Am fost la urgenta si ne-au dat antibiotic. L-au luat si pentru ca ea nu papa mai nimic 5 zile, antibioticul fiind tare a ranit-o gastro desi ii dadusem BIOTICS. Asa ca diaree si temp de la canini, sangele de la rana pe traseul intestinal datorat antibioticului puternic
Bine macar ca au fost destepti si ne-au tinut la izolare pana la aflarea diagnosticului
E jale mare in spitale.
1.Erau 20 de saloane pline de copii pana in 3 ani cu enterocolita.
2. Ne-au spus ca nu au medicamente decat penicilina si Smecta................daca vrem reteta corespunzatoare sa ne ducem sa cumparam medicamentele (lucru pe care l-am si facut)
Acum mai este la dieta............si mergem in continuare la 8 ore pentru injectii, am plecat acasa cu branula la manuta.
si exact de vineri cand ne-am internat suntem posesoarele a ambilor canini de sus.
ASCHIUTA in spital
Rose68
era fericita ca a scapat de perfuzie
anku
QUOTE(Rose68 @ Aug 3 2010, 04:24 PM) *
Buna ziua!
Am venit si noi acasa.
Povestea povestilor. A fost banuita ca e enterocolita dar dupa analize s-au infirmat toate cele
Totul e de la canini.
A facut mai intai rosu in gat, dar rau de tot. Am fost la urgenta si ne-au dat antibiotic. L-au luat si pentru ca ea nu papa mai nimic 5 zile, antibioticul fiind tare a ranit-o gastro desi ii dadusem BIOTICS. Asa ca diaree si temp de la canini, sangele de la rana pe traseul intestinal datorat antibioticului puternic
Bine macar ca au fost destepti si ne-au tinut la izolare pana la aflarea diagnosticului
E jale mare in spitale.
1.Erau 20 de saloane pline de copii pana in 3 ani cu enterocolita.
2. Ne-au spus ca nu au medicamente decat penicilina si Smecta................daca vrem reteta corespunzatoare sa ne ducem sa cumparam medicamentele (lucru pe care l-am si facut)
Acum mai este la dieta............si mergem in continuare la 8 ore pentru injectii, am plecat acasa cu branula la manuta.
si exact de vineri cand ne-am internat suntem posesoarele a ambilor canini de sus.
ASCHIUTA in spital

tot asa de dulce a ramas...imi place parul ei...parca ia mai crescut si are alt stil cool.gif
acum cum se simte????
felicitari ptr caninii de sus...ma sperii...noi inca suntem la masele liwlol.gif
ceeeeeeeeeeee???
nici 2 masele nu are iesite ok ci numai rasarite...una p jumate si una abia rasarita de 3 luni de zile
pa aia a vazut-o si Adriana...
pfffffff...imi pare rau ca iar a tb sa treceti p la spitale...cand sit este asa de critica!!! ohmy.gif
vai de mine...ca dc nu ai bani...iti lasa asa copilul.... nervi.gif


noi ne ducem prin oras
de 10 zile tot ploua si temp scazute....
ieri s--a luat si o baba de mine ac de ce las copilul prin baltoci
idioata naibii...sigur ca da, ca l-oi cocolosi in casa!!!!
asta mi-a intarit ideea de a nu ma duce la nici un azil...cred ca asa sunt toti.....TACANITI
pana la urma ma tacanesc si eu langa ei....
i-am zis ca poate ma ajuta ea sa fiu o mama mai ok si am intrebat-o dc are copii...
a taiat-o....
nervi.gif
ce-mi venea sa-i trag o injuratura p romaneste-...asta m-ar fi racorit cum tb nervi.gif
limba germana nici macar injuraturi nu are wacko.gif
asa ca azi...la plimbare...ac ae asa de luminos afara...dar deseara am auzit ca vine iar furtuna...
aveti grija la radiatii...citisem ca a fost o mica explozie solara indreptata catre Terra
si ac ar ajunge Marti aici...
acum io stiu...ac nici nu mai stii ce sa iei in serios
astia nu au zis nimic la tv...dc
nu zic ei nimic inseamna ca nu e periculos si ca nu vor sa faca panica!!!


pooopici multi tuturor...si ne citim p seara!!! tzuc.gif
claudiaena
Bine ati venit acasa, Rose si sa va revaniti cat mai curand! Dar, caninii astia v-au creat o multime de probleme. Eu ma plangeam de al meu, dar in comparatie cu voi, la noi a fost super-ok. Ii dorim A SANATATE SI POFTA DE MANCARE!

Ankule, tacaniti sunt si aici pe toate drumurile....Si la varste tinere! In Bulgaria mi s-a intamplat sa imi fie rusine de natia noastra.... Era o pereche de francezi care aveau 2 copii de 2-4 ani tare razgaiati. Si se cam legau de alti copii. Eu aveam grija cand se apropiau de Mihai ca mai faceau gesturi bruste si imi era frica sa nu cada... Asa ca stateam langa ei si le spuneam NU. Dar intr-o seara s-au luat la harta cu o fetita de varsta lor si unul dintre ei a lovit-o pe fetita. Maica-sa(romani erau) s-a dus si i-a pocnit pe amandoi si apoi o certa pe pustoaica("ce esti proasta si ii lasi sa te pocneasca, ce, nu puteai sa dai si tu?"), de am ramas perplexa...Bineinteles ca a venit mama-frantuzoaica si era tare suparata, ca intreba lumea pe acolo, daca au vazut ceva....Si noi am mai dat peste copii care lovesc, si Mihai mai face gesturi din astea, dar nu din rautate ci ptr a-si arata afectiunea, si eu ce sa fac in parc, sa ma apuc sa lovesc copii, care nici macar nu stiu ce e bine si ce e rau, sau care nici nu stiu pe ce planeta traiesc... Asa ca stai linistita, ca si pe aici sunt tacaniti si au doar 20-30 ani....

Cred ca ma las pagubasa cu olita. Azi mi-a facut pe jos kk si doar 2 moturi, asa ca era stresat, ca plangea si nici nu a terminat de facut si nici nu a mai facut....Nici nu l-am certat ca era el destul de incomodat ca era murdar pe bucute si pe talpi si degeaba l-am mai pus pe wc, ca nu a mai facut nic....

La voi Ankule e racoare, iar noi murim de cald.... Aseara, desi am iesit pe la 6.30 seara, am transpirat ca niciodata de eram leaorca. Bine, adevarul e ca ma si alerga Mihai si eram fleasca si cu limba de un cot...Asa ca trimite un pic de racoare, desi astia de la meteo au zis ca joi se va "racori" o idee, iar apoi de vineri iar cald si o luam de la capat cu caldura....

Pupici la toate fetele... Sa vad si eu de Oana, poate o fi pe acasa si sa ne intalnim....
Rose68
Andreea are parul drept dar cand transpira la ceafa se face un pic ondulat, de aia pare freza schimbata si a slabit si la fata.
anku
QUOTE(Rose68 @ Aug 4 2010, 11:54 AM) *
Andreea are parul drept dar cand transpira la ceafa se face un pic ondulat, de aia pare freza schimbata si a slabit si la fata.

ahaa...asta era.... tzuc.gif
anku
QUOTE(anku @ Aug 4 2010, 10:11 AM) *
nervi.gif
ce-mi venea sa-i trag o injuratura p romaneste-...asta m-ar fi racorit cum tb nervi.gif
limba germana nici macar injuraturi nu are wacko.gif
asa ca azi...la plimbare...ac ae asa de luminos afara...dar deseara am auzit ca vine iar furtuna...
aveti grija la radiatii...citisem ca a fost o mica explozie solara indreptata catre Terra
si ac ar ajunge Marti aici...
acum io stiu...ac nici nu mai stii ce sa iei in serios
astia nu au zis nimic la tv...dc
nu zic ei nimic inseamna ca nu e periculos si ca nu vor sa faca panica!!!

pooopici multi tuturor...si ne citim p seara!!! tzuc.gif

aoleooooooooooooooooooo...
decio ce ma sperii eu cand aud asa ceva cica in 2013 va fi mai rau....
ca ne pregatim de un tzunami solar mai puternic....
nu murim....dar zice ca ramanem in bezna....
campul magnetic va fi atat de puternic ca vor distruge sist de comunicatie
dara-r domunul sa nu fie adev....totusi!!!

uite ce am gasit....
Ca într-un cuptor în care nu poți respira! Așa s-au simțit, ieri, românii aflați în mijlocul betoanelor încinse din orașe. Nici turiștii de pe Litoral n-au avut scăpare: la Constanța a fost ieri cod roșu de radiații.
În zadar am încercat, ieri, să ne răcorim! Înarmați cu umbrele, sticle mari de apă, pălării și ochelari de soare, românii au capitulat cu mic, cu mare în fața temperaturilor de peste 50 de grade Celsius, cât au fost în orașe, la nivelul asfaltului
Nici turiștii de pe Litoral nu s-au bucurat de mai multă răcoare. La Mangalia și la Constanța, meteorologii au raportat ieri cel mai mare indice de radiații din acest an, de 8,5!

Codul galben de caniculă s-a resimțit la fel de fierbinte și-n Capitală, unde termometrele au sărit la prânz de 37 de grade, la umbră.

Cod galben și astăzi în sudul și estul țării

Sudul și estul țării se află în continuare sub cod galben de caniculă. Aici vom avea astăzi maxime de 36-37 de grade Celsius și minime de 20-22 de grade Celsius la noapte. Ceva mai răcoare va fi în vestul și sud-vestul României, unde încă după căderea serii urmează ca ploile să câștige teren. Ploi vom avea și mâine în vest, sud-vest, centru și nord, dar și la munte.
«Nu priviți niciodată direct spre Soare!»prof. dr. Monica Pop

“Purtarea ochelarilor de soare e indicată doar în cazul celor deranjați de razele solare, iar persoanele cu probleme de vedere au nevoie de lentile colorate cu dioptrii. E interzis să priviți direct spre Soare! Razele acționează ca un laser și provoacă arsuri retiniene”, ne-a spus prof. dr. Monica Pop (foto), directorul Spitalului de Oftalmologie din Capitală.

Pământul, lovit de «tsunami solar»

De ieri, planeta noastră e “îmbăiată” în radiații rezultate în urma unor explozii solare de proporții, înregistrate săptămâna trecută. Specialiștii NASA au determinat că “tsunamiul solar” rezultat în urma suflului exploziei s-a îndreptat către Pământ.
O serie de două explozii solare, petrecute săptămâna trecută, a pus pe jar întreaga comunitate științifică. Specialiștii NASA au realizat o serie de calcule și au determinat că Terra va fi lovită în plin de valul imens de radiații rezultate în urma exploziilor. Acest “tsunami solar” va lovi scutul magnetic care ne protejează planeta, iar unii specialiști avertizează că un val de căldură fără precedent ne-ar putea “inunda” atmosfera. Încă de aseară, primele unde ale valului au ajuns pe Pământ.

Specialiștii avertizează asupra faptului că Pământul ar putea suferi pe termen lung, însă. Penele majore de curent electric, problemele în telecomunicații și deteriorarea sau distrugerea unor sateliți geo-staționari sunt unele dintre primele probleme care ar putea fi resimțite de populația planetei. În jurul anului 2013, Pământul ar puta fi lovit de valuri imense de energie magnetică, rezultată din aceleași explozii.


sper...ca nu am facut panica.... sad.gif
dar asa...ma sperii...ca simt nevoia sa stau cu cineva...si barbate-meu nu e acasa°!!!!!!!!!!!!!!! wife.gif
anku
la mine...asa ce am avut eu aici si in ro...d fac o medie a temp din vara asta...cred sigur ca nu trec de 20 grade nervi.gif
m-am dus in Ro....2 sapt ploaie si 15 grade....in timp ce aici erau 40 grade
vin acasa,mai prind si eu o sapt de caldura moderata[macar ma bucur ca am putut sa merg cu sora-mea peste tot]
si vine ploaia ...de 10 zile tot ploua...si...cam 19-20 grade wacko.gif
mna....
si te gandesti ca vine 6 august...mama zicea mereu...ca dc trece de 6 august...s-a cam dus vara doh.gif
ehhhhhhhhhhhhhh...si asa nu iubesc eu caldura...dar mna..... biggrin.gif voiam sa ma duc la stranddddddddddddd nervi.gif
Rose68
Neatza!
ieri am scapat de cateter..............gata............e libera. Am stat numai cu ochii pe ea de frica sa nu il smulga.
De 3 zile a inceput sa pape ca niciodata. Ultimile 3 zile m-a fac fericita. La juma de ora zice: PAPA. Iar la 10 minute zice APA. Asa ceva la noi nu s-a mai intamplat. Are 5 mese pe zi si gustareli printre.........pe caldura asta...........iar lichide tot asa foarte multe............laptele l-am redus la 200 ml pe zi la indicatia medicului (si e si dietetic) dar bea 300-400 ml ceai si 200 ml apa plata
Ieri cand a cantarit-o dr de familie nu ne-a venit sa credem nici noua nici ei...........daca joi cu 1 zi inainte de internare avea 9400 imbracata deci cam 9200 ,.............ieri avea in body si pampers...........9780.............a recuperat fantastic............
Daca o mai tine pofta de mancare macar 7-8 zile sigur ajungem la greutatea initiala de acum 2 saptamani de 10.200.

Iar daca TATA zice de la 7 luni,.............. de 2 zile zice si MAMA asa ca sunt o FERICITA.
Noaptea numai plange ci striga MAMA daca pierde suzi din patut.

Iar cu olita trebuie sa o luam de la capat caci dupa 5 zile de spitalizare a uitat de ea si numai zice magicul KK.
claudiaena
QUOTE(Rose68 @ Aug 5 2010, 08:12 AM) *
Neatza!
ieri am scapat de cateter..............gata............e libera. Am stat numai cu ochii pe ea de frica sa nu il smulga.
De 3 zile a inceput sa pape ca niciodata. Ultimile 3 zile m-a fac fericita. La juma de ora zice: PAPA. Iar la 10 minute zice APA. Asa ceva la noi nu s-a mai intamplat. Are 5 mese pe zi si gustareli printre.........pe caldura asta...........iar lichide tot asa foarte multe............l


aptele l-am redus la 200 ml pe zi la indicatia medicului (si e si dietetic) dar bea 300-400 ml ceai si 200 ml apa plata
Ieri cand a cantarit-o dr de familie nu ne-a venit sa credem nici noua nici ei...........daca joi cu 1 zi inainte de internare avea 9400 imbracata deci cam 9200 ,.............ieri avea in body si pampers...........9780.............a recuperat fantastic............
Daca o mai tine pofta de mancare macar 7-8 zile sigur ajungem la greutatea initiala de acum 2 saptamani de 10.200.

Iar daca TATA zice de la 7 luni,.............. de 2 zile zice si MAMA asa ca sunt o FERICITA.
Noaptea numai plange ci striga MAMA daca pierde suzi din patut.

Iar cu olita trebuie sa o luam de la capat caci dupa 5 zile de spitalizare a uitat de ea si numai zice magicul KK.

eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif bravo voua si mai ales brava mare Mancacioasa!!!!!
La noi, Mihai momentan sta bine la capitolul papa si kk. Face fetelor de 3-4 ori dar relativ normal... In rest nu mai spune nik pe romaneste, nici macar mama si tata, ci doar un "ba-pa" si face din manuta pa-pa-pa; si mai spune n-ka, care inseamna refuzul sau NU. Dar "vorbeste" in bebeleasca cu intonatie si mimica adecvata, ca ramai mirat. Nici nik cu olita asa ca momentan abandonez si eu, ca stresez bietul copil degeaba....
oFloare.gif
geocoto
Buna mamici,
Rose ma bucur sa aflu ca sunteti mai bine.Imi cer scuze ca nu am reusit sa te sun inca dar tel meu de Belgia nu=l am si acolo aveam nr tau de tel.
Lucas a facut o iritatie cam ca cea pe care a avut=o Iancu si ne=a dat de la farmacie fusimil crema si claritine sirop.Este ff nervos si nu mai stiu exact de la ce este.Ii dau cu crema pt bubite, ii dau tantum pt rosu in gatic, supozitor pt durerea de la canini, si gel pt dinte.Altfel nu reusesc sa ies din casa ca ma bate efectiv.
Are apetit dar nervozitatea ma dispera.
A inceput sa=i placa din ce in ce mai multa la mare.Nu=i mai este asa frica de apa dar tot insotit se apropie de valuri sa se balaceasca la picioruse.De maine trebuie sa=i fac niste poze ca nu am avut chef sa car aparatul sa se strice.
Am mai intalnit azi un baietel nascut pe 2 decembrie 2008 si era tare dragalas.A impartit cu mare bucurie cu Lucas jucariile si papica.Pacat ca ei sunt cazati in 2 Mai si noi in Olimp dar poate mai tragem o fuga pana la ei.
Sunt ff obosita ca ne trezim cu noaptea in cap pt aerosoli si ne culcam tarziu de tot... somn.gif
Anku la cat de cald si inabusitor este nu stiu daca ti=ai dori temperaturile de aici.Stam numai cu aer conditionat ca altfel curg apele pe tine siroi si nu=ti prieste nimic. .
Azi nu i=am mai pus pampers din cauza bubitelor si s=a comportat excelent.A cerut cand i=a venit de pipi numai in casa nu ca uraste olita asta pe care o avem temporar si a facut pe parchet.

Pup si NB oFloare1.gif
Rose68
Mami Geo lasa tu aici nr tau de tel temporar de Romania si de sun eu
geocoto
Numarul provizoriu 0761331766 care sta la Vlad sau al mamei 0723464464.Intre 7 si 10 suntem la plaja si 18 si 20 asta in cazul in care nu raspundem.
Multumesc ma salvezi ca nu m=am mobilizat sa aflu nr pana acum. anima1.gif

Apa este fff calda de la 7 dimineata si nu=ti vine sa iesi dar piticu' are placerea sa stea sa se joace si cu nisip asa ca nu avem incotro.Ii place in barcuta mai putin cu colacul.Dar am sperante ca in viitor ii va placea mai mult.Eu am invatat obligat in facultate sa inot asa ca...important este sa ai vointa si reusesti multe.
Ignora putinii copii pe care ii gasim in jurul nostru dar cu adultii cocheteaza cu placere.Stam pe o plaja neamenajata si din cauza asta nu sunt ff multi oameni dar la cat de putini turisti erau la inceput acum totul este full.

Va trimit si voua briza marii sa va racoreasca putin si o raza de soare sa va dezmierde acolo unde ploua. oFloare1.gif

PS Sanzi s=a intors la Londra dupa o vacanta in Ro si nu a indraznit sa intre, Oana a plecat la rude in Ardeal, Adriana mai sta inca cateva zile la parinti si se simt ff bine.
claudiaena
Buna fetelor! Eu am facut de azi dimi o gramada de mancare ca maine ma plimb fara teroristi.... super.gif Maine plecam cu cumetri intr-o plimbare in capitala, unde avem in plan sa ne cultivam cu un film 3d, cu un muzeu, ceva plimbari printr-un parc si apoi acasa.... super.gif Asa ca avand in vedere cat de "racoare" e afara si mai punem si la socoteala un teanc zdravan de haine calcate(i-am spus lui barbatu-meu ca e masina de murdarit camasi) va imaginati ce sauna am facut. Dar fara folos, ca colaceii tot la locul lor si nu se dau dusi, decat cred ca, cu o portie zdravana si zilnica de abdomene....Dar cum mereu si in fiecare zi le promit ca maine ii "ard" si ma apuc de sport, maine nu mai vine..... nervi.gif
Mihai asta noapte s-a trezit pe la 3 dimi, si nu a mai adormit decat pe la 5 dimi, si va imaginati ca eu sunt"fresh", iar piticu a avut o tona de nervi.... Nu l-am putut calkma si numai tampenii a facut si cu Maria numai s-a certat. nervi.gif Acum in sfarsit doarme si eu imi trag sufletul un pic si fierb in suc propriu la cat e de cald....

Mai fetelor, eu cred ca is dusa cu pluta rau pe Dunare, dar nu am nici un nr. de telefon de al vostru. Mai rau e ca i-am dat Oanei pe al meu, dar eu nu i l-am cerut pe al ei.... doh.gif Si nu am realizat decat cand am vrut sa dau de ea acum cateva zile.... Asa ca va rog poate mi le dati si mie pe ale voastre pe adresa de mail ena-lica@yahoo.com
Gata, fug un pic langa pitic sa ma reincarc, ca deseara ma asteapta o portie de alergatura pe afara...
pupici si weekend asa cum vi-l doriti....
anku
buna fetelor.....am intrat sa va salut...
noi suntem bine....
imi face un stress...
de cand am venit din Ro a inceput sa ajunga la toate clantele de la usi sa deschida, si sa aprinda toate luminile
si apoi se duce si se seveste....
incui usile.....vede ca nu le poate deschide si plange de zici ca ai pus cutitul p el....
usa de la balcon iar stie sa o deschida singur....imi e frica ca se arunca de la balcon ....
ca de aruncat arunca tot peste balcon...
papuci,biberoane,jucarii ,mancare....
si vine idiotul de administrator care face curat la fiecare 2 zile
si cum vede ceva p jos...arunca in cosul de gunoi....fara sa zica nimic nimic.... nervi.gif
deci nu ma mai pot intoarce nici macar un minut
si cum stiti ca doarme....de zici ca se face ac doarme.....

in rest...face progrese cu limbile....
am zis ca ce cuvant repeta in germana i zic si cum se numeste in Ro si invers....
se scoala dim si-i zice la tacso sa se scoale.....ce bine-mi pare.... liwlol.gif
acum vrem sa-l tundem....

de 2 zile ploua cu taraita aici dar neintrerupt....indiferent ca e noapte sau zi....
si 14 grade.....
iar Rusia arde.... ohmy.gif

eu...mi-s cam suparata....
ca nu prea imi merg apele cum as fi dorit.....
am facut un test iar joi...de 6 ore
cu mecanica,logica,matematica,gramtica,200 de intrebari despre preferinte si limba[sinonime,alea...sa dovedeasca bogatia vocabularului]
la mecanica nu prea ma am-oricum niste tampenii de nu am putut crede ac imi da mie ca femeie sa fac asa ceva....deci nu am ce cauta in fabrica
logica si matematica am facut punctaj maxim
gramatica este ok...nu maxim dar rezultat bun
din intreebarile alea idioate a reiesit ca sunt ideala ptr contactul cu oamenii si ptr constructia casilor liwlol.gif
deja imi si propunea ca sa ma fac muncitor care izoleaza casi.... liwlol.gif
doar bogatia vocabularului lasa de dorit....si ca nu ajunge....ptr o calificare unde testul arata ca as fi potrivita asta excluzand ideea de a construi casi,...adica educatoare,laboranta,secretara,bibliotecara.librara...de astea in contact cu oamenii...sau la banca unde imi doresc mult de tot....
de vanzatoare nici sa nu aud....mai bine femeie de serviciu decat vanzatoare wife.gif
mai ramanea fotograf si florista....
fotograf mi-ar placea...dar cine te angajeaza????
si ui asa....
si psiholoaga m-a sfatuit...deocamdata sa o las asa...ca e pacat de mine...potential am...se vede dupa cat am invata lb...dar in 2 ani cu copil mic nu poti sa vb lb perfect ptr o calificare inalta...si ca ea crede ca in inca 2 ani o sa fie ok...
altii nu luau ca habar nu au de probl de mate si logica...eu????
si ui asa...ma apuca cate un amar sad.gif
si statul plateste calificarile doar pana la 25 ani...dupa aceea platesti singur....
si numai p un semestru costa intre 1000 si 1500 euro....depinde de calificare
la banca nu ar tb sa platesc decat vreo 500 dar fac prcatica la o anumita banca si semnez contract ca voi lucra dupa absolvire nu stiu cati ani la ei....
doar ptr azile iti plateste si dc ai 40 ani...ca au nevoie!!!! liwlol.gif
nici nu stiu ce sa mai fac....
petronici
salutare dragele mele....
in sfrasit indraznesc si eu sa va scriu cateva randuri,sper ca nu m-ati uitat de tot....
am avut liber abia ieri si astazi,si deacum cine stie cand dupa 15 mai mult ca sigur....
Adelin al meu este bine,sa invatat cu matusa si cand pleca ea prin oras cu fetele si baieti la plimbare se pune pe plans dupa ea,dar in schimb cand ma duc eu la servici cred ca a inteles unde merg si nu mai zice nimic....ii este f dor de tacsu,in fiecare dimineata da drumul la pc si pe destop avem o poza cu ei doi de la mare,se uita la ea si il pupa pe tati acolo si il mangaie,asa mi-e mila de el....dar mai este putin se se intoarce el la noi....
Claudia,nu fi suparata ca nu ai reusit cu olita,o sa stea el mai tarziu,fiecare cu ritmul lui....aici sunt copii cu suzete si pampers si la 3-4 ani,unii i-am vazut prin spital si altii si la munca ,asa ca noi suntem cu mult inaintea lor la capitolul ingrijit si invatat copilul...si eu din pacate cu lucrul am renuntat,se invatase sa zica la kk inainte de a face dar matusa nu la mai lasat fara pampers si a uitat...acum zice dupa ce face,probabil ca sa-l schimbi cat mai repede....
Anku,ai atat de multe optiuni pt calificare incat te cred ca iti este f greu la ce sa alegi....important e sa fie ceva care sa-ti placa mult sa faci ,sa te duci la servici cu mare drag....Darius,fermecator ca de obicei si tre sa avem mare grija cu ei ca intr-o secunda de neatentie ii pierdem de langa noi,si noi aseara am iesit la festivalul berii si l-am lasat pe jos,fugea pe acolo fara nici o grija ca se perde de noi,in curte cand il las inchid portile ca imediat imi iese in drum si se tot duce....
Rose,chiar daca auzisem la tel vestile bune despre voi,iti spun si aici ,Andreutza nu sa dat batuta niciodata in fata golaneilor astia si o sa vada ei pana la urma cine este nascuta prima din trupa de decembrie....
Geo,este minunat ca ii place la mare lui Lucas,abia astep ceva poze si filmulete....
sper ca Sanzi sa intre pe la noi,ne este f dor de ei si vrem sa-l vedem pe Matei....
Oanei,ii uram concediu placut in continuare ....
Adriana,vine acusica acasa la Sibiu si abia ii asteptam si pe ei....
va imbratisez cu mare drag si multi pupici copilasilor
Rose68
Mami Petronela, pentru ca a fost bolnavioara si noi am cam regresat. Numai da atentie cand face kk. Nu zice dar o cam prind caci a prins un obicei nou .......se duce langa un corp de mobila se tine de el si se screme.........numai face culcat sau in orice pozitie. AM inceput iar sa o legan pe picioare pentru ca in spital mai tot timpul urla cate un copil............si ca sa uite si de perfuzica care a fost permanenta 5 zile..........si abia de 2 saptamani se culca seara singurica. De papat in scaunel tot asa a uitat. Macar papa tot singurica...........in pat pe un cercefel de al ei .......
Asa ca trebuie sa o iau cu toate de la capat.............sanatoasa sa fie..............caci de ieri suntem iar non stop pe antitermice caci avea 39...........i-am dat Panadol si dupa 4 ore tot 39.............apoi iar dupa 5 ore 39.............acum e pe antitermice din 4 in 4 ore. Are mai nou si tuse rara darzgomotoasa.........si un pic de diaree........am zis un pic caci elimina gaze cu stropi...........sper sa fie doar atat sa nu vina si diaree in toata regula
Asa ca o dam din una in alta...............nu stiu ce sa mai cred..............SI UITE ASA TRECE ALT WEEKEND FRUMOS
anku
QUOTE(Rose68 @ Aug 8 2010, 03:47 PM) *
Mami Petronela, pentru ca a fost bolnavioara si noi am cam regresat. Numai da atentie cand face kk. Nu zice dar o cam prind caci a prins un obicei nou .......se duce langa un corp de mobila se tine de el si se screme.........numai face culcat sau in orice pozitie. AM inceput iar sa o legan pe picioare pentru ca in spital mai tot timpul urla cate un copil............si ca sa uite si de perfuzica care a fost permanenta 5 zile..........si abia de 2 saptamani se culca seara singurica. De papat in scaunel tot asa a uitat. Macar papa tot singurica...........in pat pe un cercefel de al ei .......
Asa ca trebuie sa o iau cu toate de la capat.............sanatoasa sa fie..............caci de ieri suntem iar non stop pe antitermice caci avea 39...........i-am dat Panadol si dupa 4 ore tot 39.............apoi iar dupa 5 ore 39.............acum e pe antitermice din 4 in 4 ore. Are mai nou si tuse rara darzgomotoasa.........si un pic de diaree........am zis un pic caci elimina gaze cu stropi...........sper sa fie doar atat sa nu vina si diaree in toata regula
Asa ca o dam din una in alta...............nu stiu ce sa mai cred..............SI UITE ASA TRECE ALT WEEKEND FRUMOS

pai de la ce gaze????
de dormit nici al nostru nu mai doarme singur.....si nici de scaunel sa nu auda...da ce,... e prost???? liwlol.gif
doamne...de la ce o fi febra iar???
poate sunt tot caninii....
aia dor si mai fac ravagii in timp ce cresc????
speram sa fie doar alarma falsa....

noi...ne ametim p aici....
a plouat si azi in 4 reprize...18 grade....
am fost putin p afara...mai intai eu cu Darius si apoi tati cu Darius...
anku
QUOTE(petronici @ Aug 7 2010, 05:29 PM) *
salutare dragele mele....
in sfrasit indraznesc si eu sa va scriu cateva randuri,sper ca nu m-ati uitat de tot....
am avut liber abia ieri si astazi,si deacum cine stie cand dupa 15 mai mult ca sigur....
Adelin al meu este bine,sa invatat cu matusa si cand pleca ea prin oras cu fetele si baieti la plimbare se pune pe plans dupa ea,dar in schimb cand ma duc eu la servici cred ca a inteles unde merg si nu mai zice nimic....ii este f dor de tacsu,in fiecare dimineata da drumul la pc si pe destop avem o poza cu ei doi de la mare,se uita la ea si il pupa pe tati

tot nu a venit tata din Ro???
tu nu ai concediu sa mergi si tu acasa???
ce boine ca sta cu cineva....minunat.. tzuc.gif
geocoto
Buna mamici,
s=a culcat toata lumea, numai eu pe aici am ramas sa va salut.
In sfarsit a spart si al 4 lea canin dar tot il doare.Mititelul isi da singurel cu gel desi nu=i suporta gustul.Acum iti arata daca il intrebi unde este noul dintisor.
Pipilic face peste tot pe plaja, in apa dar acasa cand ajungem este prea obosit si nu mai vrea sa vada olita, in schimb face in chiuveta.De la plaja pana acasa sau intre statiuni il las fara pampers si il pun inainte sa se urce in masina sa faca pipi.Kakut tot in pampers.Mai avem 2 zile de stat la mare si apoi Buc si vineri o luam inapoi spre Bruxel.
Poze si filmulete va pun de acasa ca aici merge net=ul cu galeata.Nu am facut mai deloc ca am preferat sa memorez momentele decat sa le pozez.Dar ma straduiesc sa fac pana plecam pentru voi.
Rose cred ca are sistemul imunitar destul de scazut mititica.Si eu abea astept sa termine cu dintii sa vedem pe urma daca se mai raresc racelile.Am gasit aici o gramada de copii de toate varstele si intreb si eu mereu ce probleme sunt la varsta respectiva.Scapam de unele si dam de altele.Va imbratisez cu drag si va urez multa sanatate.
Claudia si noi transpiram grav mai ceva ca la Bruxel unde avem multa umezeala.De obicei urasc sa spal in vacanta dar nu am avut incotro ca ne schimbam de cateva ori pe zi avand in vedere ca stam ff putin la plaja.
Petronici e bine ca te ajuta matusa, olita o sa revii tu la ea mai tarziu.

O noapte linistita va doresc oFloare1.gif
anku
Rose68
unde ati disparut toti?
Andreea are iarasi rinofaringita cu muci, gat vraiste............si temperatura non stop ........cam 38,5 aproape permament.
A slabit iarasi la 9,2 kg...................
Incercam totusi sa numai apelam la antibiotice asa cum zic toti medicii. A luat deja 2 ture in 2 saptamani.
Va pupam cu drag si asteptam pozici................
anku
noi....suntem p aici....
Rose...dificila situatie....
ce ai putea sa faci???
dc nu o tratezi e rau...dc i dai antibiootic e rau....pfffff...dificil tare
a slabit mult....si vb ta...2 cure cu antibiotic e multisor
dar dc va fi nevoie ...nu ai ce sa faci!!!
eu stiu ca in Ro lucrurile stau altfel...dar 38.5 nu este grav...
posibil sa nu fie bacterie ci doar virus dc face asa mica febra...
iar la virus degeaba pui antibiotic....
mai conteaza si consistenta mucilor....
si pana la urma ce zice dr...ca mna...si mie mi-ar fi frica sa nu fac ce zice dr.....
sa-i fi scazut imunitatea???
agitata perioada aveti....
tu cum te mai simti???
voiam sa te intreb de asigurarea aia de locuinta...
dc stii...in ce conditii si cam cat se plateste si ce deconteaza pana la urma....
am inteles ca a devenit obligatorie...iar mie nu-mi prea convine...

noi...suntem si noi agiutati....
tot cresc p acolo...masele si nu mai iasa....
nu mai sta neam nici p afara...numai in catarari este...
si imi ia la cazaturi din topogane si piramide cu franghii...
asa ca 4 ore dc stau cu el afara...4 ore stau in picioare langa el si tremur de frica
ieri mi s-a facut rau in parc....
stress si oboseala...si cand umbl atata dupa el stand cu inima ca un purice....
hainele le murdareste in ultimul hal...mai ales ca aici e cam ud ca in fiecare zi trage o ploaie

claudiaena
QUOTE(Rose68 @ Aug 11 2010, 12:01 PM) *
unde ati disparut toti?
Andreea are iarasi rinofaringita cu muci, gat vraiste............si temperatura non stop ........cam 38,5 aproape permament.
A slabit iarasi la 9,2 kg...................
Incercam totusi sa numai apelam la antibiotice asa cum zic toti medicii. A luat deja 2 ture in 2 saptamani.
Va pupam cu drag si asteptam pozici................


Mie imi vine in cap un singur cuvant: Medicamente homeopate....Daca vrei un numar de telefon sa iti faci programare ti-l dau cu placere numai lasa-mi nr tau de tel. pe ena_lica@yahoo.com
Eu marturisesc ca asta as face.... Acum, depinde de fiecare.... Oricum stiu ca, consultatia costa 40-50 lei si stai la ea in cabinet intre jumate de ora-max o ora, dar parerea mea e ca merita....Iar homeopatele costa intre 4-8 lei flaconul....SANATATE SI NERVI DE OTEL....
claudiaena
Mai Ankule, noi fierbem la propriu... Este cald, si parca asa de mult nu a mai tinut....De cateva saptamani ne coacem, dar sa traiasca si sa fie sanatos cel care a inventat aerul conditionat(sau ma rog urmasii lui)....Il tin si eu pe dezumidificare si pe 24 grade, ca, la ultimul etaj, unde stau eu, macar asa mentin temp. la 29-30 grade.... Acum sa vedem factura, si sper sa nu fac atac de apoplexie....

Mai fetelor am si eu o dilema: Mihai are "program" si cel putin o data pe saptamana se trezeste la 3 dimi, sta ce sta in patut si cum nu mai poate adormi, se plictiseste si "cere" in patul nostru, unde ne "chisaleste" cu picioarele si il tine pana la 5 dimi, cand adoarme. Pur si simplu nu stiu daca sa cer parerea unui medic sau sa fie trecator. Dar deja povestea asta tine de ceva timp si in ultimul timp, "insomniile" lui apar si de 2 ori pe saptamana. Ne dispera si nu stiu ce sa fac....Nu i-am schimbat nimic in program, ora in genere e aceeasi, plimbarea o facem in fiecare zi si il lasam sa ne "foiasca si sa ne alerge" pe unde vrea el....Asa ca voi ce spuneti? Care ar fi cauza?

Pupici....
petronici
QUOTE(anku @ Aug 8 2010, 08:40 PM) *
tot nu a venit tata din Ro???
tu nu ai concediu sa mergi si tu acasa???
ce boine ca sta cu cineva....minunat.. tzuc.gif


nu a venit Anku,si cred ca abia in septembrie daca termina ceea ce are de facut,vine....
pai zicea ca la anul nu se mai duce singur ata timp sa stea fara noi...acum sa vedem cand v-om mai trage o fuga cu totii,eu vara am mult de munca si nu pot lipsi..altfel risc ca nu ma mai primesca deloc....
al tau si al meu parca ar fi in acelasi gand cu obrazniciile si prostioarele....in alea 3 ore cat sunt libera dupa masa in loc sa ma odihnesc un pic,umblu dupa el prin curte ca nici nu-ti poti imagina ce-i poate trece prin cap si ce poate combina....
QUOTE(Rose68 @ Aug 11 2010, 11:01 AM) *
unde ati disparut toti?
Andreea are iarasi rinofaringita cu muci, gat vraiste............si temperatura non stop ........cam 38,5 aproape permament.
A slabit iarasi la 9,2 kg...................
Incercam totusi sa numai apelam la antibiotice asa cum zic toti medicii. A luat deja 2 ture in 2 saptamani.
Va pupam cu drag si asteptam pozici................

vaiii de capul meu....mai mami dar in vara asta numai in vesti din astea ne tii....ce o fi cu ea,mititica, de nu mai scapa de febra si e mereu bolnaviora....nu mai tin minte exact,dar parca si tu ii dadusei un timp Septilin....si noi cum intram in toamna cum incep o cura pt imunitate,macar sa stau linistita in iarna asta,cel putin asa vorbisem cu dr sa facem....nici nu mai stiu ce sa zic ce sa intamplat cu ea nu cred ca doar canini sunt de vina....va doresc multa sanatate si sa se puna pe piciore cat mai repede....
Claudia,sper sa fie ceva trecator la Mihai cu trezitul....al meu de cand a plecat tacsu se trezea urland prin somn ,dar nu plangea numai il luam langa mine si se linistea....acum am pus-o pe cumnatica sa doarma cu noi si nu sa mai trezit noaptea deloc de atunci,se invarte intre noi si probabil se simte mai in siguranta....
sa nu fi facut o obisnuinta din asta ca e nasol tare....
Geo,deja mai aveti un pic si ii gata vacanta vostra? ce repede a trecut? asteptam cu nerabdare pozici si filmulete de la mare...


va imbratisez cu drag si multi pupici copilasilor
Rose68
Neatza!
De 3 saptamani nu a mai primit nici o lingurita de la mami. Se chinuie singura si normal papa foarte putin pentru ca se plicitseste.
Cam asa decurg la noi mesele, cu tv-ul deschis bineinteles...........
http://www.youtube.com/watch?v=fTM9Ip63DPY



http://www.youtube.com/watch?v=fTM9Ip63DPY
anku
QUOTE(Rose68 @ Aug 12 2010, 08:52 AM) *
Neatza!
De 3 saptamani nu a mai primit nici o lingurita de la mami. Se chinuie singura si normal papa foarte putin pentru ca se plicitseste.
Cam asa decurg la noi mesele, cu tv-ul deschis bineinteles...........
http://www.youtube.com/watch?v=fTM9Ip63DPY



http://www.youtube.com/watch?v=fTM9Ip63DPY

bv voua ca totusi reusiti.....sa papati singuri
noi inca nu papam singuri...mai asteptam....
ai vazut revista online???
apare si Andreeiuta...la parada modei wub.gif
alessia87
Buna fetelor!am shi eu o fetitza de 8 luni Sara Maria shi fiind nascuta tot in Dec m-am gandit sa ma alatur voua dak ne primiti shi pe noi in grupul vostru:)Si mai am shi o intr Voi ce stiti chiar s-au redus maternitatilede luna asta???
Rose68
QUOTE(alessia87 @ Aug 14 2010, 03:44 PM) *
Buna fetelor!am shi eu o fetitza de 8 luni Sara Maria shi fiind nascuta tot in Dec m-am gandit sa ma alatur voua dak ne primiti shi pe noi in grupul vostru:)Si mai am shi o intr Voi ce stiti chiar s-au redus maternitatilede luna asta???



Bine ati venit!
Normal ca va primim. Va asteptam cu povestea voastra. Te referi la indemnizatie? Nu stiu nimic.......nu am auzit
geocoto
Buna mamici,
intr-adevar s-a terminat vacanta si am revenit acasa.Lucas s-a comportat si s-a simtit exceptional dar ca intotdeauna cand se termina distractia incepe chiraiala.In penultima zi a facut putina diaree si am incercat sa-l "dreg" dar soacra mea nu si-a dat seama si i-a dat 2 iaurtele si l-a dat peste cap.Azi am hotarat sa-i inlocuiesc lapticul cu supica de legume mai ales ca am vazut si ceva firisoare de sange in pampers.Am zis ca mai astept sa-l vad cum se comporta si apoi daca nu ma descurc mergem luni la Dr.Mai avem si mucisori amandoi pentru ca am exagerat cu aerul conditionat din cauza caldurii.
Am o gramada de bagaje de desfacut si este asa de frig aici ca nu-mi vine decat sa ma duc si sa ma bag si eu in pat langa baietii mei.S-au culcat de la 6 si este 8.30 si nu se aude nimic.Asa am profitat sa mai intru si eu.

Andreuta arata super cum papa ea acolo, zici ca are un apetit...Am intalnit un baietel la Constanta care la fel abea termina tratamentul si iar racea.S-a terminat totul cand i-a scos amigdalele si polipii.Abea astêpt sa ne dea unda verde dr sa o facem si noi ca la cate am auzit de cortizon nu mai vreau.
Am fost la ORL cu el in Bucuresti dar nu mi-a lasat impresia ca se pricepea prea bine.A ramas sa-i comunic ce mai aflu eu ca dumneaei nu stia de un asemenea caz.Am fost si la o pediatra preventiv si a vazut ea acolo rosu in gat si mi-a zis sa-i dau nurofen dar eu stiam de aici ca nu e bine sa-l dai prea mult ca distruge flora stomacului deci i-am dat cu putin tantum si atat.Mi-a mai zis ca de asta fac femeile mai tarziu boli reumatice ca nu trateaza rosu in gat cum trebuie.
Ma simt tare bizar aici in linistea noastra dupa ce am avut parte de atata tumult in Ro.Parca nu-mi gasesc locul.
Lucas a chiuit de bucurie cand si-a revazut jucarelele.In avion a dormit juma de ora intre noi si in rest ne-a calarit pe amandoi.I-a iesit si ultimul canin dar parca tot ii creaza probleme.Sa ma uit daca mai iese ceva nu poate fi vorba ca ma musca rau de tot.

Hai ca mai scriu si maine ca v-am bombardat cu atata scris. oFloare1.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Aug 14 2010, 08:38 PM) *
Buna mamici,
intr-adevar s-a terminat vacanta si am revenit acasa.Lucas s-a comportat si s-a simtit exceptional dar ca intotdeauna cand se termina distractia incepe chiraiala.In penultima zi a facut putina diaree si am incercat sa-l "dreg" dar soacra mea nu si-a dat seama si i-a dat 2 iaurtele si l-a dat peste cap.Azi am hotarat sa-i inlocuiesc lapticul cu supica de legume mai ales ca am vazut si ceva firisoare de sange in pampers.Am zis ca mai astept sa-l vad cum se comporta si apoi daca nu ma descurc mergem luni la Dr.Mai avem si mucisori amandoi pentru ca am exagerat cu aerul conditionat din cauza caldurii.
Am o gramada de bagaje de desfacut si este asa de frig aici ca nu-mi vine decat sa ma duc si sa ma bag si eu in pat langa baietii mei.S-au culcat de la 6 si este 8.30 si nu se aude nimic.Asa am profitat sa mai intru si eu.


Ma simt tare bizar aici in linistea noastra dupa ce am avut parte de atata tumult in Ro.Parca nu-mi gasesc locul.
Lucas a chiuit de bucurie cand si-a revazut jucarelele.In avion a dormit juma de ora intre noi si in rest ne-a calarit pe amandoi.I-a iesit si ultimul canin dar parca tot ii creaza probleme.Sa ma uit daca mai iese ceva nu poate fi vorba ca ma musca rau de tot.

Hai ca mai scriu si maine ca v-am bombardat cu atata scris. oFloare1.gif

asa m-am simtit si eu.... oFloare1.gif
si de atunci parca mi lumea intoarsa cu dosul .. liwlol.gif
anku
alessia87
Buna mamici! ce mai face-ti?Noi ne cam topim smile.gif
Am intr ieri de indemnizatie pt k unei amice de-a mele i-a intrat pe card cu 2 mil mai putin ,mie inca nu mi-a intrat pe card nimic shi am rams cam nedumerita...biggrin.gif o sa ma lamuresc maine cred.
Rose68
QUOTE(alessia87 @ Aug 15 2010, 11:07 AM) *
Buna mamici! ce mai face-ti?Noi ne cam topim smile.gif
Am intr ieri de indemnizatie pt k unei amice de-a mele i-a intrat pe card cu 2 mil mai putin ,mie inca nu mi-a intrat pe card nimic shi am rams cam nedumerita...biggrin.gif o sa ma lamuresc maine cred.



si la noi e foarte cald. Indemnizatia la noi vine dupa 15 ale lunii.......asa ca mai asteptam si vom vedea...........nu s-a anuntat nicaieri ca vor taia...............
alessia87
QUOTE(Rose68 @ Aug 15 2010, 11:51 AM) *
si la noi e foarte cald. Indemnizatia la noi vine dupa 15 ale lunii.......asa ca mai asteptam si vom vedea...........nu s-a anuntat nicaieri ca vor taia...............


da asa stiam shi eu k nu mai scad insa din parte guvernului nostru te poti astepta la orice

Cum pun si eu o pozica cu printesa mea????
anku
lume noua p aici..... yes.gif
bine ai venit..... hug.gif


http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=3750
ptr poze sunt cativa pasi de parcurs




la noi...sunt 16 grade ...iar...
eu nu am avut vara in anul asta p bune.... wife.gif
in fiecare zi de 2 ori ploaie...
nici canicula...dar nici asaaaaaaaaaaaaaaaaa.... wife.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Aug 14 2010, 08:31 PM) *
Bine ati venit!
Normal ca va primim. Va asteptam cu povestea voastra. Te referi la indemnizatie? Nu stiu nimic.......nu am auzit

cum se simte Andreeiuta???
Rose68
QUOTE(anku @ Aug 15 2010, 01:06 PM) *
cum se simte Andreeiuta???


Multam de intrebare.....mai binisor, dar tot tuseste urat..........si inca nu prea vrea sa pape decat lapte si ceva iaurt...............numai face temperatura si pare ca nici rosu in gat numai are.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.