Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
Rose68
QUOTE(iullyy @ Apr 27 2009, 03:41 PM) *
Buna!
La multe lunite Denisa,sanatate si multe,multe bucurii occasion.gif iar pentru mami trandafir.gif
Am avut si noi botezul pe 25 aprilie,inca nu ne-am revenit,a fost frumos si emotionant ,stiti si voi cum este .... Va punem si noi cateva poze .

"
">
">
>">
">


Nici nu am apucat sa il felicit pe Mateiut ca....hop a aparut si Bogdanel
mai da ce mandrete de flacau! Si ce grea alegere o sa aiba Andreuta mea intre atatia baieti frumosi............Denisuco greu o sa ne fie sa alegem............
Sa fie intr-un ceas bun si increstinarea lui Bogdanel!
Pupam si acest flacau frumos tzuc.gif super.gif
geutzica
QUOTE(iullyy @ Apr 27 2009, 03:41 PM) *
Buna!
La multe lunite Denisa,sanatate si multe,multe bucurii occasion.gif iar pentru mami trandafir.gif
Am avut si noi botezul pe 25 aprilie,inca nu ne-am revenit,a fost frumos si emotionant ,stiti si voi cum este .... Va punem si noi cateva poze .

"
">
">
>">
">

Sa va fie de bine si sa va aduca numai bucurii!
danieelaa
multumim fetelor noi am ajuns acasa de la plimbarica ne-am intalnit cu mammi si am petrecut un timp impreuna
multumim de urari
iully sa va fie de bine botezul si sa cresteti mari si multa sanatate
anku nebunatico asa te vreau facem
rose asa e numai baieti avem aici greu ne va fi dar noi azi am promiso pe denisa la robest asa ca ei sa vezi cum se uitau azi unul la celalalt
multumim inca o data de urari si voua multa sanatate la bebei sa creasca mari si sa va aduca multe bucurii
anku te mai astept al o partida de poate ni se alatura si fetele
alina84
Buna seara fetelor,ce mai faceti?Am reusit si eu in sfarsit sa mai intru pe forum ca pana azi am avut numai treaba.Sambata a fost ziua sotului meu si normal ca am avut musafiri,asta dupa ce vineri am stat toata ziua numai in bucatarie.Duminica am mai avut un rand de musafiri si dupa ce au plecat toti am iesit si eu cu sotul si Stefanut la plimbare ca a fost o vreme superba.Azi am avut din nou program de plimbare.Maine implineste si Stefanut al meu 4 luni,iar miercuri mergem la vaccin.Sper sa se comporte ca si la vaccinul de la 2 luni,fara febra si doar cu putin plans.De maine ii introduc in meniu supica,sper sa ii placa.Va pupam pe toti.
anku
danielaaa cam asa ceva dansez eu...
ui ca imi aduc si trupa de animale.... bouncy.gif


i-auite unul din asta special!!! bouncy.gif bouncy.gif bouncy.gif
ca tot veni vb de maimute cam asa fac si maimutele de la zoo din sb!!!

deci.....eu si cu trupa mera speciala am dansat ptr denisuca!!! tzuc.gif :tzuc:asa ca ne ramaneti datori sa ne chemati si la nunta...unde vine darius cu preafrumoasa lui craiasa (sper sa nu fie turcoaica)si danseaza
Rose68
RETETA PRIMITA DE LA DR.
Miercuri incepem si noi cu supita

SUPITZA DE LEGUME

azi faci prima oara supa de morcov.Apoi se introduc pe rand telina, patrunjelul radacina, apoi pastarnac, o ceapa mica, 2-3 felii ardei(nu cel rosu)
Mai tarziu urmeaza 1-2 pastai de fasole verde, 2-3 cubulete dovlecei, 1 buchetel conopida.
Odata cu legumele se pune la fiert si uleiul, incepand cu 5 picaturi si crescand zilnic cu 5 picaturi pana la o lingurita. Piureul de legume se va da cu lingurita, la inceputul mesei , iar supa strecurata se va da la sfarsit, la biberon.
La inceput se da supa strecurata incepandu-se cu 30 ml si apoi se creste zilnic cu 10 ml. Primele 2 zile se da doar zeama de morcov apoi dupa urmatoarele 3 zile se da si putin piure de morcov. Dupa 3 zile de piure de morcov se introduce telina si se procedeaza ca la morcov, mai intai se introduce 2 zile in supa strecurata apoi urmatoarele 3 zile se paseaza si aceasta. La fel se procedeaza si cu celelalte legume enumerate mai sus.
Dupa varsta de 5 luni in piureul de legume se va introduce carnea mixata.( de pasare sau vaca fiarta separat de legume).

Daca voi aveti alta reteta de supa, scrieti si voi sa alegem ce pare mai bun
anku
QUOTE(alina84 @ Apr 27 2009, 11:07 PM) *
Buna seara fetelor,ce mai faceti?Am reusit si eu in sfarsit sa mai intru pe forum ca pana azi am avut numai treaba.Sambata a fost ziua sotului meu si normal ca am avut musafiri,asta dupa ce vineri am stat toata ziua numai in bucatarie.Duminica am mai avut un rand de musafiri si dupa ce au plecat toti am iesit si eu cu sotul si Stefanut la plimbare ca a fost o vreme superba.Azi am avut din nou program de plimbare.Maine implineste si Stefanut al meu 4 luni,iar miercuri mergem la vaccin.Sper sa se comporte ca si la vaccinul de la 2 luni,fara febra si doar cu putin plans.De maine ii introduc in meniu supica,sper sa ii placa.Va pupam pe toti.

alina 84 ne bucuram ptr ficiorul tau ca este cuminciuor...
va tinem pumnii...la vaccinel!!!
cum i faci supica????din radacinoase dar tb sa si pasez legumele si le pun in biberon???

ptr stefanut
la multe lunite!!! occasion.gif tzuc.gif
anku


buna dimineata si de la noi...
darius a dormit bine in noaptea asta...cred ca revenim la nr 3 la pampers...azi noaptre si nu numai la 1 eu schimbam copilul ca se pisase p el in lateral...creds ca este totusi maricel...deci azi ma duc sa cumpar inapoi nr 3!!!
eu ma duc la dr....sa vad ce este cu analizele.... tzuc.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Apr 28 2009, 08:45 AM) *


buna dimineata si de la noi...
darius a dormit bine in noaptea asta...cred ca revenim la nr 3 la pampers...azi noaptre si nu numai la 1 eu schimbam copilul ca se pisase p el in lateral...creds ca este totusi maricel...deci azi ma duc sa cumpar inapoi nr 3!!!
eu ma duc la dr....sa vad ce este cu analizele.... tzuc.gif



Neata!
Deja mi-am facut cafeaua si pana se face baubila am intrat si eu

si eu care ma gandeam ca nu mai avem mult de stat cu nr 3. Avem doar 6000 gr dar problema e ca Andreea e o fetita cu piciorusele grosute si nr 3 o cam strang.
anku
darius avea acum o sapt 8200...si piciorusele sunt destul de dolofane dar nu il strang...dar avem din aia cu elastic....dar cred ca fara nici nu maoi sunt...
alina84
Buna dimineata,fetelor.Si eu imi servesc acum cafeluta ca Stefanut e la mama in brate.Anku,si Stefanut al meu avea acum 2 saptamani tot 8,200gr.Tu ce ai nceput sa-i dai inafara de lapte?ii dai supica sau cereale?Reteta mea de supa primita de la pediatra este asa:la 1 litru de apa se adauga 1 morcov,1 telina mica,1 radacina patrunjel,1 pastarnac mic(fara cartof,fara ceapa,fara rosii,fara ardei).Se fierbe 2 ore si se strecoara.Se administreaza cu lingurita/biberon in cantitate progresiv crescanda la masa de pranz astfel:1 zi:20 ml supa strecurata+restul 160-180 ml lapte praf;ziua 2:40-50 ml supa+restul120-150 ml lapte praf si tot asa treptat pana se inlocuieste complet pranzul de lapte praf cu pranzul de supa strecurata.Daca nu se satura se poate adauga in supa 1-2 masuri de lapte praf.Dupa 7-10 zile va primi la acelasi pranz supa cu legume pasate(cantitate mica din legumele fierte pana se obtine un piure de legume mai lung+adios de lapte praf)Dupa 7-10 zile se va adauga un cartof+1 ceapa pt plus de gust(cartoful se paseaza).Astept si alte retete de supe.Va pupam
danieelaa
QUOTE(anku @ Apr 28 2009, 09:49 AM) *
darius avea acum o sapt 8200...si piciorusele sunt destul de dolofane dar nu il strang...dar avem din aia cu elastic....dar cred ca fara nici nu maoi sunt...

neata si de la noi anku super dansul si super formatia ta si noi maine mergem la vaccin sa speram ca trecem cu brio
rose ms de reteta m-ai salvat si pe mine ca dr mea e plop si plopul in aer nu imi zice ce si cum asa mai invat si eu de la u dar pr. mea e ca denisa nu vrea sa pape din lingurita e a doua saptamana cand ma chinui si nimik in schimb daca ii pun sucul de mar in biberon imi bea 50 ml fara probleme nu stiu ce sa ii mai fac ca ajungem, si noi azi maine la pireu sper ca pana atunci va papa si cu lingurita
la multe lunite Stefanut sa cresti mare si sa aduci numai bucurii parintiilor occasion.gif occasion.gif
danieelaa
anku daca are 8 kg dc nu ii iei nr 4 de la pampes ca azi maine nu il mai incape nr 3
anku
QUOTE(danieelaa @ Apr 28 2009, 11:25 AM) *
anku daca are 8 kg dc nu ii iei nr 4 de la pampes ca azi maine nu il mai incape nr 3

pai aveam marimea nr 4 dar nu stiu cum ,si nu e prima fdata face pipi p langa...si am zis sa-l ,mai tin kla marimea nr 3 ..azi ma duc sa cumpar marimea nr 3 inapoi!!!azi nopate il schimbam de body si tot ca el s-a pisat p el groaznic....ca si cum nu ar fui avut pampers...dc fac asa noaptea nu mai vrea sa mai doarma...
va tinem pumnii la vaccin...sa iei din timp supozitoare de paracetamol...p noi ne-a ajutat tare mult!!! tzuc.gif
anku
QUOTE(alina84 @ Apr 28 2009, 11:15 AM) *
Buna dimineata,fetelor.Si eu imi servesc acum cafeluta ca Stefanut e la mama in brate.Anku,si Stefanut al meu avea acum 2 saptamani tot 8,200gr.Tu ce ai nceput sa-i dai inafara de lapte?ii dai supica sau cereale?Reteta mea de supa primita de la pediatra este asa:la 1 litru de apa se adauga 1 morcov,1 telina mica,1 radacina patrunjel,1 pastarnac mic(fara cartof,fara ceapa,fara rosii,fara ardei).Se fierbe 2 ore si se strecoara.Se administreaza cu lingurita/biberon in cantitate progresiv crescanda la masa de pranz astfel:1 zi:20 ml supa strecurata+restul 160-180 ml lapte praf;ziua 2:40-50 ml supa+restul120-150 ml lapte praf si tot asa treptat pana se inlocuieste complet pranzul de lapte praf cu pranzul de supa strecurata.Daca nu se satura se poate adauga in supa 1-2 masuri de lapte praf.Dupa 7-10 zile va primi la acelasi pranz supa cu legume pasate(cantitate mica din legumele fierte pana se obtine un piure de legume mai lung+adios de lapte praf)Dupa 7-10 zile se va adauga un cartof+1 ceapa pt plus de gust(cartoful se paseaza).Astept si alte retete de supe.Va pupam

dc i dau legume si nu trece o ora de cand a mancat legumite si i dau si laptic face diiaree...si mi se pare normal ca si eu tot asa patesc!!! doh.gif
probabil ca eu o sa-i pun si cartofior ca sa se invete cu el...noi am mai mancat asaa de o lun a juma tot felul de lucruri si nu avedm probl...dar cartofior cu morcovior nu vrem sa mancam!!!
dar i fac si eu azi sau maine supita!!!
poopam p stefanut si p tine!!! tzuc.gif
danieelaa
QUOTE(anku @ Apr 28 2009, 11:17 AM) *
pai aveam marimea nr 4 dar nu stiu cum ,si nu e prima fdata face pipi p langa...si am zis sa-l ,mai tin kla marimea nr 3 ..azi ma duc sa cumpar marimea nr 3 inapoi!!!azi nopate il schimbam de body si tot ca el s-a pisat p el groaznic....ca si cum nu ar fui avut pampers...dc fac asa noaptea nu mai vrea sa mai doarma...
va tinem pumnii la vaccin...sa iei din timp supozitoare de paracetamol...p noi ne-a ajutat tare mult!!! tzuc.gif

avem supozitoare si suntem pregatite tzuc.gif
anku
QUOTE(danieelaa @ Apr 28 2009, 11:22 AM) *
neata si de la noi anku super dansul si super formatia ta si noi maine mergem la vaccin sa speram ca trecem cu brio
rose ms de reteta m-ai salvat si pe mine ca dr mea e plop si plopul in aer nu imi zice ce si cum asa mai invat si eu de la u dar pr. mea e ca denisa nu vrea sa pape din lingurita e a doua saptamana cand ma chinui si nimik in schimb daca ii pun sucul de mar in biberon imi bea 50 ml fara probleme nu stiu ce sa ii mai fac ca ajungem, si noi azi maine la pireu sper ca pana atunci va papa si cu lingurita
la multe lunite Stefanut sa cresti mare si sa aduci numai bucurii parintiilor occasion.gif occasion.gif

danielaaa iti zic cum am facut eu dar nu e corect...poate de aia nu vrea sa mance cartofior!!!
i-am dat banana cu mar....e un pic mai moale si sa vezi ce mananca ca zici ca au venit turcii la gura lui!!!
incearca...
morcovior mananca al meu dar cartof nu...
i-am luat gris cu banane si capsuni...ne palce de numa numa....spanac cu cartof la fel ne plac ed dar cartofior simplu nu!!!
incearca cu banana si mar dar ti-am spuzs ca dinn ce se spune nu este bine sa incepi asa pt ca exiosta riscul sa se incvete cu fructe...si sa nu mai pape legume!!!noi facem supita azi...si ne terminam borcanelul cu spanac!!!
deocamdata i iau borcanele,de la o firma care nu are un nume generic ca hipp si alete....se numeste alinatura ... a fost testata si a iesit cu f bine...singura firma care a obzinut o astfel de calificare si pretul este bun!!!
dar de la 5 luni ma apuc eu sa fac...congelez!!!deocamdata cand suntem in stadiu incipient merge... laugh.gif
anku
QUOTE(anku @ Apr 28 2009, 12:30 PM) *
danielaaa iti zic cum am facut eu dar nu e corect...poate de aia nu vrea sa mance cartofior!!!
i-am dat banana cu mar....e un pic mai moale si sa vezi ce mananca ca zici ca au venit turcii la gura lui!!!
incearca...
morcovior mananca al meu dar cartof nu...
i-am luat gris cu banane si capsuni...ne palce de numa numa....spanac cu cartof la fel ne plac ed dar cartofior simplu nu!!!
incearca cu banana si mar dar ti-am spuzs ca dinn ce se spune nu este bine sa incepi asa pt ca exiosta riscul sa se incvete cu fructe...si sa nu mai pape legume!!!noi facem supita azi...si ne terminam borcanelul cu spanac!!!
deocamdata i iau borcanele,de la o firma care nu are un nume generic ca hipp si alete....se numeste alinatura ... a fost testata si a iesit cu f bine...singura firma care a obzinut o astfel de calificare si pretul este bun!!!
dar de la 5 luni ma apuc eu sa fac...congelez!!!deocamdata cand suntem in stadiu incipient merge... laugh.gif

poti incerca cu mar si banana ca sa vezi ca de fapt mananca si cu lg dar gusturile noi sunt asa de speciale ptr ei...incvat uita sa inghite sau nu stiu sa inghita... tzuc.gif
danieelaa
QUOTE(anku @ Apr 28 2009, 11:30 AM) *
danielaaa iti zic cum am facut eu dar nu e corect...poate de aia nu vrea sa mance cartofior!!!
i-am dat banana cu mar....e un pic mai moale si sa vezi ce mananca ca zici ca au venit turcii la gura lui!!!
incearca...
morcovior mananca al meu dar cartof nu...
i-am luat gris cu banane si capsuni...ne palce de numa numa....spanac cu cartof la fel ne plac ed dar cartofior simplu nu!!!
incearca cu banana si mar dar ti-am spuzs ca dinn ce se spune nu este bine sa incepi asa pt ca exiosta riscul sa se incvete cu fructe...si sa nu mai pape legume!!!noi facem supita azi...si ne terminam borcanelul cu spanac!!!
deocamdata i iau borcanele,de la o firma care nu are un nume generic ca hipp si alete....se numeste alinatura ... a fost testata si a iesit cu f bine...singura firma care a obzinut o astfel de calificare si pretul este bun!!!
dar de la 5 luni ma apuc eu sa fac...congelez!!!deocamdata cand suntem in stadiu incipient merge... laugh.gif

da anku dar a mea nu papa mici suculetul cu lingurita apai ceva mai solid
Rose68
Noi papam cu lingurita dar ne place sa bagam manutele in castronel si in lingurita, de aceea mami imi da intr-o manuta o alta lingurita si asa sunt mai cumintica.
Cam asa ceva:(poza e de astazi)Am papat astazi 80 ml suc de mar cu putin morcovel.
geutzica
QUOTE(Rose68 @ Apr 28 2009, 01:12 PM) *
Noi papam cu lingurita dar ne place sa bagam manutele in castronel si in lingurita, de aceea mami imi da intr-o manuta o alta lingurita si asa sunt mai cumintica.
Cam asa ceva:(poza e de astazi)Am papat astazi 80 ml suc de mar cu putin morcovel.

Rose, ce papa galusca ta cu lingurita? suculet?
Ii mai dai si altceva?
anku
QUOTE(Rose68 @ Apr 28 2009, 02:12 PM) *
Noi papam cu lingurita dar ne place sa bagam manutele in castronel si in lingurita, de aceea mami imi da intr-o manuta o alta lingurita si asa sunt mai cumintica.
Cam asa ceva:(poza e de astazi)Am papat astazi 80 ml suc de mar cu putin morcovel.

ce fetita frumoasa si cumintica si mancacioasa!!!!
rose dar tot creste.... tzuc.gif
noi bem suculet de morcov cu apita ca sa ne tina un ppic de sete.......
sau suc de mar cu ceai de fenchel.....
dar din biberon...
in restz astazi ma chinui sa-i dau cartofiorul...
anku
am fost la dr...
analizele arata o nefunctionalitate a glandei...
urmeaza inca o tura de analize mai aprofundate si radiografie la glanda...
in functie de rezultata se d atratment...
dc e rau cica imi da injectii cu iod... wacko.gif
geutzica
QUOTE(anku @ Apr 28 2009, 03:34 PM) *
am fost la dr...
analizele arata o nefunctionalitate a glandei...
urmeaza inca o tura de analize mai aprofundate si radiografie la glanda...
in functie de rezultata se d atratment...
dc e rau cica imi da injectii cu iod... wacko.gif

AnKu, scuza-mi indiscretia, dar ce probleme ai?
Ce face Darius?
anku
-nu face nimic... smile.gif
cand m-am lasat de tigari aveam 65 kg...
cand am ramas insarcinata aveam 68 kg...
dupa ce am nascut 81 kg...
apoi 85 kg...
de pasti eu nu am avut o prajitura in casa..
nu mananc paine,nu pun zahar nici in cafea,am renuntat la pepsi,prajeli nu am mancat de cand am plecat din romania...de 4 zile am inceput sa fac si jogging dupa ce doarme darius...dar numai cate 20 min ca ma fac lac de apa...
nu am mancat nimic gresit...in ultimele 3 zile am mancat 200 gr salata beauf dar farta carne si putina maioneza ,si aia facuta cu ulei de ricin,2 farfrui de ciorba de salata dar fara slaninuta in ea...doar putin lapte si ala dietetic,.vreo 7 cafele dar fara lapte si fara zahar,,,asa amara cum este ea,4 banane,3 portocale,un iaurt dar dietetic si azi dim un castronel cu laspte si 100 gr musli...aaa si am consumat in 3 zile vreo 5 kg de apa si un pahar de suc natural de portocale...
ma pun azi p cantar si ce crezi ca arata cantarul???
87,6 kg....
deci eu ca sa imi pastrez greutatea inseamna ca nu am voie nici atat sa mananc...
la care se mai aduna si caderea parului abundenta si bube p tot corpul...
mnooo si sa speram ca se rez ceva... pray.gif
geutzica
QUOTE(anku @ Apr 28 2009, 04:27 PM) *
-nu face nimic... smile.gif
cand m-am lasat de tigari aveam 65 kg...
cand am ramas insarcinata aveam 68 kg...
dupa ce am nascut 81 kg...
apoi 85 kg...
de pasti eu nu am avut o prajitura in casa..
nu mananc paine,nu pun zahar nici in cafea,am renuntat la pepsi,prajeli nu am mancat de cand am plecat din romania...de 4 zile am inceput sa fac si jogging dupa ce doarme darius...dar numai cate 20 min ca ma fac lac de apa...
nu am mancat nimic gresit...in ultimele 3 zile am mancat 200 gr salata beauf dar farta carne si putina maioneza ,si aia facuta cu ulei de ricin,2 farfrui de ciorba de salata dar fara slaninuta in ea...doar putin lapte si ala dietetic,.vreo 7 cafele dar fara lapte si fara zahar,,,asa amara cum este ea,4 banane,3 portocale,un iaurt dar dietetic si azi dim un castronel cu laspte si 100 gr musli...aaa si am consumat in 3 zile vreo 5 kg de apa si un pahar de suc natural de portocale...
ma pun azi p cantar si ce crezi ca arata cantarul???
87,6 kg....
deci eu ca sa imi pastrez greutatea inseamna ca nu am voie nici atat sa mananc...
la care se mai aduna si caderea parului abundenta si bube p tot corpul...
mnooo si sa speram ca se rez ceva... pray.gif

Imi pare sincer rau......sper din tot sufletul sa rezolvi ceva in urma analizelor....oricum din cate mi-am dast eu seama tu esti o pers. luptatoare si puternica si Doamne-Doamne te va ajuta..
danieelaa
QUOTE(Rose68 @ Apr 28 2009, 01:12 PM) *
Noi papam cu lingurita dar ne place sa bagam manutele in castronel si in lingurita, de aceea mami imi da intr-o manuta o alta lingurita si asa sunt mai cumintica.
Cam asa ceva:(poza e de astazi)Am papat astazi 80 ml suc de mar cu putin morcovel.

ce mumos papa ea cu lingurita .....noi de 2 saptamani ne luptam sa papam cu lingurita dar degeaba mai incercam.....o pupam dulce pe andreea
danieelaa



buna dimineta ....anku ti-am luat-o azi inainte si am pregatit eu cafeaua,doar sa va puneti zahar mai trebuie va astept pe toate la cafea,noi azi mergem la vaccin am un pic emoti dar sper ca va fi totul bine ,o zi magica va doresc
pupici la pitici
anku
ne gandim la voi!!! speram ca totul o sa fioe bine!!!
multumim ptr cafeluta!!! oFloare1.gif
darius m-a trtezit numai odqata sa-i dau de mancare dar la 4 dim in loc sa stea vertical el statea orizontal ,cu capul sucit dar sus in pat...si tinea o jucarie-paianjen in mana!!! oFloare1.gif rolleyes.gif
m-am speriast ca statea asa cu capul sucit si am crezut ca-si rupe gatul... crybaby.gif
dar este din cauza ca ieri i-am spalat 3 sacio de dormit si baiatul a ramas cu piciorusele libere...
de azi il bag iar in sac de dormit ca s-au uscat...
geocoto
Detalii mai tarziu ca BB Lucas nu are rabdare dar la insistentele Oanei va aratam cateva poze.












Si 2 mamici utile sa vedem daca le recunoasteti?





Am inceput sa scriu aseara dar mi-a facut feste calculatorul si am lasat-o balta.
Multi pupicei pentru mamici si bebici.




danieelaa
QUOTE(geocoto @ Apr 29 2009, 10:10 AM) *
Detalii mai tarziu ca BB Lucas nu are rabdare dar la insistentele Oanei va aratam cateva poze.












Si 2 mamici utile sa vedem daca le recunoasteti?





Am inceput sa scriu aseara dar mi-a facut feste calculatorul si am lasat-o balta.
Multi pupicei pentru mamici si bebici.

sa va fie de bine botezul geo.luca bun venit in randul crestinilor tzuc.gif
anku
geo sa va fie de bine botezul!!!
Ne bucuram pt lucas... eusa_clap.gif
ati revenit in tara???
Cum i merge lui lucas cu laptic praf???
Ati simtit cutremurul???
Cred ca una din mamici este dyana....dar cealalta esti tu.... tzuc.gif
alina84
Buna ziua mamicilor,ce faceti,v-ati trezit?Noi azi mergem la vaccinul de 4 luni la ora 3 si imi este frica pt ca nu stiu cum va reactiona Stefanut,dar sper sa nu faca febra.Noi pupam mamicile si bebelusii si mai vb dupa ce ne intoarcem,asta daca nu va plange Stefanut sau nu va fi morocanos. rolleyes.gif
simina_ana
Neata' mamici si bebici...
Mi-a fost dor de voi....ieri nu am reusit sa intram ca ne-a lasat tati faca calculator...abia azi dimineata ne-am recuperat "uneltele de lucru" smile.gif

Felicitari Oana, Geo, Iuly pentru crestinarea puiutilor vostri. Sa fie intr-un ceas bun si sa aiba noroc, sanatate. Iar voi sa va bucurati de ei si sa va dea DD putere sa-i cresteti mari si frumosi. tzuc.gif

LA MULTE LUNITE, STEFANUT!!!! Sa cresti mare si frumos si sa ai parte de noroc. Scuze de intarzierea cu care facem urarea.... tzuc.gif
Si daca tin eu bine minte mai era un puiut care se serba...? Dar nu mai stiu cine... blush.gif

Fetelor, ma apuca groaza....va vad ca deja discutati de diversificare si stiu ca in scurt timp va trebui sa incep si eu....si sincer pentru mine e groaznic.....eu nu stiu sa gatesc si nici nu-mi place...v-am spus eu, sotul meu "acopera" aceasta activitate....Dar ce ma fac cand e el la serviciu? Cred ca o sa ma termine nervos perioada asta, pana cand va manaca aceeasi mancare ca si noi.....

Sau cine stie poate am sansa de a deveni o bucatareasa desavarsita....liwlol.gif

simina_ana
QUOTE(alina84 @ Apr 29 2009, 11:08 AM) *
Buna ziua mamicilor,ce faceti,v-ati trezit?Noi azi mergem la vaccinul de 4 luni la ora 3 si imi este frica pt ca nu stiu cum va reactiona Stefanut,dar sper sa nu faca febra.Noi pupam mamicile si bebelusii si mai vb dupa ce ne intoarcem,asta daca nu va plange Stefanut sau nu va fi morocanos. rolleyes.gif



Alina, sa dea DD ca Stefanut sa se comporte frumos si sa nu aiba reactii urate de la vaccin. SI mie mi-a fost frica vineri cand am fost la vaccin dar a avut grija DD de noi si nu am facut decat febra mica....asa ca sa nu stam linistiti chiar in totalitate....Eu nu i-am pus inainte supozitor cu Paracetamol, dar am vazut ca alte mamici au facut asta preventiv. In orice caz sa ai supozitoare cu paracetamol in casa .....
Va tinem pumnii si ne vom gandi la voi... tzuc.gif
geocoto
Buna dragelor multumim de urari, ma bucur teribil ca micutul nostru a fost crestinat asa cum se cuvine.Ne-am intors acasa dupa o calatorie placuta dar obositoare.
Lucas s-a comportat ff bine, mai mult am avut eu emotii cred.Cand ne-am dus a dormit tot zborul, la intoarcere mai era un bebic langa noi si nu l-a lasat sa doarma pe pitic decat ff putin.Cand am plecat din Ro am fost asa de bine tratati la aeroport ca am ramas muta de uimire.Ne-au lasat peste tot in fata.
Anku ai atins un punct sensibil cu laptele praf.Am cumparat de aici 2 cutii pe care nu pot sa zic ca i-au placut ff tare.I-am luat o cutie din tara si radea tot.Acum ne-am intors la laptele cumparat de aici aceeasi marca Nan HA si iar abea papa 120ml.NU stiu ce sa cred o sa discut cu Dr, nu vreau sa schimb nimic de capul meu.L-am pus pe sot sa cumpere din Olanda aceeasi marca sa vedem.
Cutremurul l-am simtit bine, eram la masa si am zburat imediat la copil care era intr-o alta camera cu sora mea.Ne-am simtit fff bine la botez desi eu am avut mari emotii.A plans ceva in biserica dar nu cand l-a bagat parintele in cristelnita.

Mamicile sunt Dyana cu fetita ei Lara si mallina2u adica Liliana cu Ilinca in poza de mai jos.

Pupici si mai scriu. floare2.gif
Ma bucur sa va reintalnesc,
Geo mamica de Lucas.
anku
QUOTE(geocoto @ Apr 29 2009, 01:38 PM) *
Buna dragelor multumim de urari, ma bucur teribil ca micutul nostru a fost crestinat asa cum se cuvine.Ne-am intors acasa dupa o calatorie placuta dar obositoare.
Lucas s-a comportat ff bine, mai mult am avut eu emotii cred.Cand ne-am dus a dormit tot zborul, la intoarcere mai era un bebic langa noi si nu l-a lasat sa doarma pe pitic decat ff putin.Cand am plecat din Ro am fost asa de bine tratati la aeroport ca am ramas muta de uimire.Ne-au lasat peste tot in fata.
Anku ai atins un punct sensibil cu laptele praf.Am cumparat de aici 2 cutii pe care nu pot sa zic ca i-au placut ff tare.I-am luat o cutie din tara si radea tot.Acum ne-am intors la laptele cumparat de aici aceeasi marca Nan HA si iar abea papa 120ml.NU stiu ce sa cred o sa discut cu Dr, nu vreau sa schimb nimic de capul meu.L-am pus pe sot sa cumpere din Olanda aceeasi marca sa vedem.
Cutremurul l-am simtit bine, eram la masa si am zburat imediat la copil care era intr-o alta camera cu sora mea.Ne-am simtit fff bine la botez desi eu am avut mari emotii.A plans ceva in biserica dar nu cand l-a bagat parintele in cristelnita.

Mamicile sunt Dyana cu fetita ei Lara si mallina2u adica Liliana cu Ilinca in poza de mai jos.

Pupici si mai scriu. floare2.gif
Ma bucur sa va reintalnesc,
Geo mamica de Lucas.

hmmm....
eu banuiesc ce este...
dar mai bine sa nu fie asa....de cand m-am imbolnavit de toxo si dr m-a intrebat dc am mancat parizer toate prod din romania indiferent ca au nume nemtesc sau elvetian sau italian sunt indoielnice ptr mine...
s-a intors sotul cu un cozonac din romania...in minrtea mea era tare bun
dar va rog sa m,a credeti ca am gustat din el(mai mult imi este frica ca mananc 50 gr si se pune 300 gr)si nu as mai putea manca asa ceva...este parfumat...mi-a adus branza holland cu sunca si la fel nu am putut manaca....baga multa sare ca sa acopere ceva!!!dar nu stiu ce!!!
i-am zis lui tati sa-si bucata de carne cruda si sa o pregateasca el...dar nu...el tb sa manance salam!!!asa ca eu cred ca zace cu cancerul de colon in el ...sa vedem in iunie vine la botez si il duc la dr aici...o sa coste o caruta de bani dar poate se poate face ceva!!!sunt atat de suparata p piata alimentara din romania...dc moare tata de cancer jur ca nu mai calc in romania!!!
sa nu fie zahar in el...la fel era si darius cand i-am dat milupa...hipp nu-i place dar milupa mai mai....de beba nu mai zic!!! doh.gif dar e vbine ca nu s-a constipat...deci e ok...se invata el sa pape...dc nu vezi ca mai sunt si alte lapticuri bune ha...multa lume foloseste hipp ha...poate are dr o idee mai buna!!!
gasit-am si eu nan dar numai in farmacie...nu mai schimb nimic ...gata!!!
pai vezi cum e treaba cu nan din olanda!!!
ooo deci au fost invitate malina 2 u si dyana la botez???
p dyana am cunoscut dar p malina nu...
va dorim sa papati bine...poate p la 5 luni i9ncepeti si voi cu manacrica si atunci nu mai este probl mare...
oricum lucas arata tare bine in poze...
tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Apr 29 2009, 01:07 PM) *
Neata' mamici si bebici...
Mi-a fost dor de voi....ieri nu am reusit sa intram ca ne-a lasat tati faca calculator...abia azi dimineata ne-am recuperat "uneltele de lucru" smile.gif

Felicitari Oana, Geo, Iuly pentru crestinarea puiutilor vostri. Sa fie intr-un ceas bun si sa aiba noroc, sanatate. Iar voi sa va bucurati de ei si sa va dea DD putere sa-i cresteti mari si frumosi. tzuc.gif

LA MULTE LUNITE, STEFANUT!!!! Sa cresti mare si frumos si sa ai parte de noroc. Scuze de intarzierea cu care facem urarea.... tzuc.gif
Si daca tin eu bine minte mai era un puiut care se serba...? Dar nu mai stiu cine... blush.gif

Fetelor, ma apuca groaza....va vad ca deja discutati de diversificare si stiu ca in scurt timp va trebui sa incep si eu....si sincer pentru mine e groaznic.....eu nu stiu sa gatesc si nici nu-mi place...v-am spus eu, sotul meu "acopera" aceasta activitate....Dar ce ma fac cand e el la serviciu? Cred ca o sa ma termine nervos perioada asta, pana cand va manaca aceeasi mancare ca si noi.....

Sau cine stie poate am sansa de a deveni o bucatareasa desavarsita....liwlol.gif

deci ...pregateam un chec si ma gandeam la voi...
ma gandeam ce or fi patit???
e bine ca numai va luat tai vostru calc...
ati facut progr la echo???
aseara fara sa-i fac baie lui darius...eu i fac o data la 2 zile...era vanat p la gurita,nu mult ca de obicei....inbtr-adevar nu dormise ieri toata ziua...decat vreo 20 min...deci cred ca este de la oboseala!!!!
lasa ca devii tu bucatareasa desavarsita...
nici eu nu stiam sa fac nimic....cobai mi-au fost 7 barbati care mi-au turnat placa la casa unu dintre ei zice ba n-am mancat nici la nunta asa o ciorba de buna!!!felul 2 le-am facut grtar...nu de alta dar am fost multumita ca m-au rezolvat intr-o sg zi cu toate placile....
in plus ne mai da rose retete si sa vezi cum facem...
nici eu nu stiu cum sa fac...dar ne invatam...cum au invatat altele invatam si noi....
eu habar nu am sa fac prajituri...dar acum cat stau acsa exersez...checul l-am perfectinat deja...
urmeaza placinte....dar mai intai sa gasesc retete... laugh.gif
si ce face iancu???
VA POOPAM si ne bucurqam ca sunteti bine... tzuc.gif
tina71
buna mamicilor, azi am si eu internetul in regula pt ca pana acum mi-a cam facut figuri din cauza vremii si nu am reusit sa mai intru.
Geo, Oana si Iuly felicitari pentru botez si sa va traiasca bebeii
Simina multumesc pt raspuns, am sa incerc si sper sa scapam si noi de cojite mai repede

va punem si noi poze de la botez, sper de data aceasta sa nu mi se mai intrerupa netul



aici bebele meu cu godmother si godfather




















anku
tina si voi tot wekend-ul asta ati botezat????
4 botezuri intr-un wekend???sa va fie de bine botezul...ne bucuram si pt duncan care tot creste si el.... tzuc.gif sunteti o familie tare frumoasa!!!
la catolici l-ati botezat???
poti sa-mi spui si mie cum se procedeaza la botezl la catolici???
ce aduc parintii???ce aduce nasa???ce datorii au parintii si ce datorii au nasii???
noi il bvom boteza la evanghelici...si nu stiu nimic...legat de cum se procedeaza!!!
VA POOPAM!!! tzuc.gif
danieelaa
QUOTE(tina71 @ Apr 29 2009, 02:47 PM) *
buna mamicilor, azi am si eu internetul in regula pt ca pana acum mi-a cam facut figuri din cauza vremii si nu am reusit sa mai intru.
Geo, Oana si Iuly felicitari pentru botez si sa va traiasca bebeii
Simina multumesc pt raspuns, am sa incerc si sper sa scapam si noi de cojite mai repede

va punem si noi poze de la botez, sper de data aceasta sa nu mi se mai intrerupa netul



aici bebele meu cu godmother si godfather





















ce poze frumoase fara cuvinte sa ii fie de bine botezul
danieelaa
am facut vaccinul am uitata sa va spun am plans de cum a pus dr mana pe ea inainte sa o dezbrac se juca cu pediatra si cum a dezbracat-o si a atins.o a inceput sa planga avem 6,70kg si 65 cm suntem foarte bine la toate categoriile,pediatra a zis ca e foarte bine dezvoltata si arata bine
dupa ce am iesit de la vaccin mi-a dormit de la 12-30 pana la 15 a papat si acum se joaca in patut concerteaza si pedaleaza deocamdata nu dam semne de febra si poate scapam ca si la vaccinul de 2 luni,temperatura e normala 36,7 sa vedem nai tarziu ,daca e ceva dam nurofen
anku ce face darius?
va pupacim pe toate
rose sper ca pitica ta e bine ca nu te-am mai vazut pe forum
danieelaa
apropo de cojite in capusor noi am scapat am dat-o atunci cu ulei de masline am periat-o dupa 3 ore si porma am facut baitza si am scapat nu mai avem bananab.gif
anku
ne bucuram ca ati scapat de cojite...
si eu eram inebunita sa scap de ele...lui darius ia iesit numai intre ochi...
pana nu am frecat (dar noi frecam dupa ce fcaeam baie)nu s-a dus...
noi am scapat intr-o sapt...noi la o luna juma deja am avut...
dar inca vreo luna am tot sters ....ptr ca avea tendinta sa apara din nou...
darius acum a dormit o jumate de ora cu mine...
sunt suparata ca am avut un papitoi.....se numea ernie..era o broasca galbena...si am zis sa spal ca o are de 3 luni...tacso zice sa bag in masina...eu am zis ca spal cu mana...si fac cum o zis tacso...si ce crezi ca am stricat frumusete de paputoi...
imi este ciuda ca darius statea in pat cuminte cand il puneam si p ernie...acum nu mai am ce dsa pun ca alt papitoi nu mai vrea...rezulata ca nici nu va mai sta in patut...!!!cateodata ma intreb cat de proasta pot sa fiu....dar asa imi tb dc ascult de tacso!!!
ne bucuram ca nu ati avut probl mari la vaccinel... tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Apr 29 2009, 04:41 PM) *
ne bucuram ca ati scapat de cojite...
si eu eram inebunita sa scap de ele...lui darius ia iesit numai intre ochi...
pana nu am frecat (dar noi frecam dupa ce fcaeam baie)nu s-a dus...
noi am scapat intr-o sapt...noi la o luna juma deja am avut...
dar inca vreo luna am tot sters ....ptr ca avea tendinta sa apara din nou...
darius acum a dormit o jumate de ora cu mine...
sunt suparata ca am avut un papitoi.....se numea ernie..era o broasca galbena...si am zis sa spal ca o are de 3 luni...tacso zice sa bag in masina...eu am zis ca spal cu mana...si fac cum o zis tacso...si ce crezi ca am stricat frumusete de paputoi...
imi este ciuda ca darius statea in pat cuminte cand il puneam si p ernie...acum nu mai am ce dsa pun ca alt papitoi nu mai vrea...rezulata ca nici nu va mai sta in patut...!!!cateodata ma intreb cat de proasta pot sa fiu....dar asa imi tb dc ascult de tacso!!!
ne bucuram ca nu ati avut probl mari la vaccinel... tzuc.gif



Tina, pana la urma am facut cum a spus Anku.
L-am dat cu ulei de bebelusi de la Nivea timp de 2 zile si apoi il eriam ininte de baie. Si am scapat de aproape jumatate din coji. Ne-au mai ramas la fontanela dar acolo nu insist prea mult cu periatul....oricum nu am scapat intr-o luna de dat cu ulei masline cum am scapat in 2 zile cu ulei de bebe.

Iancu s-a trezit acum si ii dau sa pape si apoi iesim la plimbarica de dupa amiaza....

Pupam bebii mici si mamicile
Vb mai tarziu
danieelaa
QUOTE(anku @ Apr 29 2009, 04:41 PM) *
ne bucuram ca ati scapat de cojite...
si eu eram inebunita sa scap de ele...lui darius ia iesit numai intre ochi...
pana nu am frecat (dar noi frecam dupa ce fcaeam baie)nu s-a dus...
noi am scapat intr-o sapt...noi la o luna juma deja am avut...
dar inca vreo luna am tot sters ....ptr ca avea tendinta sa apara din nou...
darius acum a dormit o jumate de ora cu mine...
sunt suparata ca am avut un papitoi.....se numea ernie..era o broasca galbena...si am zis sa spal ca o are de 3 luni...tacso zice sa bag in masina...eu am zis ca spal cu mana...si fac cum o zis tacso...si ce crezi ca am stricat frumusete de paputoi...
imi este ciuda ca darius statea in pat cuminte cand il puneam si p ernie...acum nu mai am ce dsa pun ca alt papitoi nu mai vrea...rezulata ca nici nu va mai sta in patut...!!!cateodata ma intreb cat de proasta pot sa fiu....dar asa imi tb dc ascult de tacso!!!ne bucuram ca nu ati avut probl mari la vaccinel... tzuc.gif

niciodata sa nu mai zici asta ac esti proasta ca nu esti doar iei in considerare si parerea lui .....da cu vacinul vad ac nu am avut reactii sper sa o tinem asa si la noapte e tot ac inainte sta in patut si atata vb parca mai mult ac inainte liwlol.gif
tina71
pai am sa incerc si eu cu ulei de bebelusi atunci floare2.gif
tina71
QUOTE(anku @ Apr 29 2009, 03:10 PM) *
tina si voi tot wekend-ul asta ati botezat????
4 botezuri intr-un wekend???sa va fie de bine botezul...ne bucuram si pt duncan care tot creste si el.... tzuc.gif sunteti o familie tare frumoasa!!!
la catolici l-ati botezat???
poti sa-mi spui si mie cum se procedeaza la botezl la catolici???
ce aduc parintii???ce aduce nasa???ce datorii au parintii si ce datorii au nasii???
noi il bvom boteza la evanghelici...si nu stiu nimic...legat de cum se procedeaza!!!
VA POOPAM!!! tzuc.gif



anku nu e ca la ortodoxi. vorbesti cu cei care ii vor fi godmather si godfather, vorb cu preotul si stabilesti ziua. ce este importanta imbracamintea aceasta , dar gasesti in magazine de bebelusi tot ce ai nevoie, de la costumelul alb , bibs, lumanare, caciulita si ceva ca de pus la gat cu o cruce pe ea.
in rest nu se da nimic la nasi, ei mi-au adus cadouri pt bebe ca asa au vrut ei, dar nici ei nu au nici o obligatie, iar noi i-am invitat la restaurant in seara aceea sa luam masa. pt prietenii care au vrut sa vina la biserica am avut acasa tort special si i-am invitat la noi dupa botez
dupa slujba i-am dat preotului in plic niste bani, dar nu e obligatoriu, dupa cum vrei; de fapt am zis ca pt biserica nu pt el si l-am invitat si pe el la masa cu nasii, in aceeasi seara. petrecerea cu prietenii in alta seara la pub am avut-o, dar nu toata lumea face petrecere, cum se intampla acasa.
cam astea ar fi, mie mi se pare mult mai simplu . bafta la pregatiri oFloare1.gif
simina_ana
Tina, ai doi copii foarte frumosi. Sa-ti traiasca si sa fie intr-un ceas bun botezul lui Duncan....
tzuc.gif

Noi ne punem la somnic ca suntem franti....incerc sa-l culc mai devreme pe Iancu, dar se si trezeste mai repede. Sa vad cum e in noaptea asta.

Noapte buna mamici si bebici
anku
QUOTE(tina71 @ Apr 29 2009, 10:26 PM) *
anku nu e ca la ortodoxi. vorbesti cu cei care ii vor fi godmather si godfather, vorb cu preotul si stabilesti ziua. ce este importanta imbracamintea aceasta , dar gasesti in magazine de bebelusi tot ce ai nevoie, de la costumelul alb , bibs, lumanare, caciulita si ceva ca de pus la gat cu o cruce pe ea.
in rest nu se da nimic la nasi, ei mi-au adus cadouri pt bebe ca asa au vrut ei, dar nici ei nu au nici o obligatie, iar noi i-am invitat la restaurant in seara aceea sa luam masa. pt prietenii care au vrut sa vina la biserica am avut acasa tort special si i-am invitat la noi dupa botez
dupa slujba i-am dat preotului in plic niste bani, dar nu e obligatoriu, dupa cum vrei; de fapt am zis ca pt biserica nu pt el si l-am invitat si pe el la masa cu nasii, in aceeasi seara. petrecerea cu prietenii in alta seara la pub am avut-o, dar nu toata lumea face petrecere, cum se intampla acasa.
cam astea ar fi, mie mi se pare mult mai simplu . bafta la pregatiri oFloare1.gif

da...simplu ca buna-ziua!!!!
deci tb sa-i iau hainute specilae...il imbrac la biserica sau acasa cu ele???
cred ca acasa...ca nu se baga in apa!!!
noi o sa mergem la un restaurant italian sa mancam si atat...
nu stiu...nu mai sunt adepta petrecerilor,nici musafiri nu mai vreau...cand ma gandesc ca vine familionul (Soramea cu pretentii absurde si cu prietenul ei -guta in persoana) wacko.gif wacko.gif wacko.gif wacko.gif wacko.gif wacko.gif ca si comportament...
dar pana atunci tb sa cumparam mobila si tot... mad.gif
speram ca o sa fie bine si sa-l crestinam si noi odata p darius....
poop!!merci!! tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.