Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
danieelaa

iullyy
La multe lunite Denisa ! iti ureaza cu drag Bogdan Ionut. Ne pare rau ca deja am trecut in 28 martie dar am fost marait si mami a trbuit sa stea cu mine
iullyy
Bine ai venit Sandanitu!Asteptam poze si povesti.
simina_ana
'Neata Mamici si bebici!!!!

Treziiiiiiiiiiiireaaaaaaaa!!

Ce faceti? Ce fac bebeii?

Va tzuc.gif si va astept la taclale. trandafir.gif
danieelaa
QUOTE(iullyy @ Mar 28 2009, 01:58 AM) *
La multe lunite Denisa ! iti ureaza cu drag Bogdan Ionut. Ne pare rau ca deja am trecut in 28 martie dar am fost marait si mami a trbuit sa stea cu mine


buna dimineata.........noi astazi ne mutam asa ca o periaoada(nu stiu cat) nu vom mai intra pana istalez netul pana despachetez,pana aranzej totul va dura putin.........credeam ca unde ma mut am netul dar nu il am asa ca va dura putin pana il bag.......noi va spunem sa cresteti mari si sa fiti cuminti si sa ne auzim curand......o sa ne fie dor de voi,iar cu cititul vom recupera..... dulci la toti ingerasi din partea Denisei iar pentru mamici

daniela si denisa
geocoto
Buna dimineata bebici.Noi suntem in continuare maraiti si nu papam prea mult.Am impresia ca este si putin constipat.Ciudat ca doar de la un biberon cu lapte praf pe zi s-a constipat. crybaby.gif

Avem putin soare dar imi este frica sa ies cu el.Marti avem vaccinul de 3 luni si parca nu as vrea sa raceasca. biberon.gif
Acum ascultam Oac, oac si dormim la mami in brate ca taticul da gauri prin casa sa instaleze niste suporturi.Si BB-ii vostri se sperie ca Lucas din orice?Mi-a recomandat cineva sa-i pun in baitza remedii florale http://www.remediiflorale.ro/remedii.php dar nu am apucat sa le iau...

Mai scrieti si voi ce ati mai inventat sa nu-i mai tineti pe BB in brate toata ziua? nono.gif A mers cateva zile cu jucarele dar acum este marait si nu mai vrea. sad.gif

Pupici si cred ca in curand ma apuc de cafea ca altfel adorm in post,
Geo trandafir.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Mar 28 2009, 03:53 PM) *
Buna dimineata bebici.Noi suntem in continuare maraiti si nu papam prea mult.Am impresia ca este si putin constipat.Ciudat ca doar de la un biberon cu lapte praf pe zi s-a constipat. crybaby.gif

Avem putin soare dar imi este frica sa ies cu el.Marti avem vaccinul de 3 luni si parca nu as vrea sa raceasca. biberon.gif
Acum ascultam Oac, oac si dormim la mami in brate ca taticul da gauri prin casa sa instaleze niste suporturi.Si BB-ii vostri se sperie ca Lucas din orice?Mi-a recomandat cineva sa-i pun in baitza remedii florale http://www.remediiflorale.ro/remedii.php dar nu am apucat sa le iau...

Mai scrieti si voi ce ati mai inventat sa nu-i mai tineti pe BB in brate toata ziua? nono.gif A mers cateva zile cu jucarele dar acum este marait si nu mai vrea. sad.gif

Pupici si cred ca in curand ma apuc de cafea ca altfel adorm in post,
Geo trandafir.gif



Eu cred ca e doar o perioada trecatoare...ai vazut ca si eu m-am plans k Iancu nu papa, e marait si tipa din orice. Eram terminata psihic si fizic....Acuma s-a potolit si lucrurile au revenit la normal....
Nici eu nu-l tin pe Iancu toata ziua in brate.....sta in cosuletul de masina....il mai pun pe burta ...acuma a descoperit ca pe masuta de infasat are fel de fel de desene si se uita la ele si vrea sa le prinda. Tot pe masa de infasat il las si pe spate ....se joaca cu gaculitele care atarna deasupra patutzului....
Ii dau destule jucarii care sa-i atraga atentia .....in plus ii dau si alte obiecte usoare, din diferite texturi, care sa nu-l raneasca...E foarte curios si asta ma ajuta pe mine f mult....in schimb nu-i place sa stea singur. De cateva ori l-am luat cu mine si la baie, unde il las pe masina si se uita in oglinda
In plus vorbesc cu el in permanenta...ii spun tot ce fac....si ii cant, ma joc foarte mult cu el...cam asta facem noi....si este destul de linistit.
Dar si cand il apuca crizele....ma invart ca titirezul .....liwlol.gif

II mai punem desene animate la calc, ca sa asculte muzica....asculta cantecelel le la Rose....
anku
noi ne-am mai certat si pana la urma darius are voie sa se joace cu jucariile...are un suport maaare cu jucarii atarnate si se joaca acolo cu ele in patut dar nu mult....mai adoarme ,se trezeste iar se joaca!apoi il dau lu tacso ca el la inv sa se hilizeasca in oglinda si mai sta o ora cu tacso....apoi il pun in scaunel si-i atarn alte jucarii si mai sta o jumatate de ora!il mai bag si in vana sa se joace in apa dar apa putina sa nu se inece si i mai pun apa calda sa se incalzeasca apa!si mai trece o ora!apoi il pun in cosulet si mergem la bucatarie...si asculta cu o asa mare atentie toate sunetele...apa,cuptor,cutitul cum taie,usa fridgiderului,apa fierband ....si sta nemiscat ,uita ca-i este foame! liwlol.gif
ieri butonam canalele si nu gaseam nimic interesant si pun telecomanda in scaun la darius si plec la bucatarie sa-mi fac o cafea!dupa 4-5 min ma intorc si el intorcea p o parte si p alta telecomanda... liwlol.gif o fi vrut sa-si gaseasca el ceva interesant la tv! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif dar nu stia cum sa schimbe....
apoi era in poale la mine si eu tastam ....el imi urmarea degetele cu un asa interes!incepe sa se agite si isi pune piciorul p tasta spatiu ....si freca p tasta piciorul liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif era nervos ca nu poate si el sa tasteze...ce numai masa sa scrie???Vrea si el sa scrie la denisa sau andreiuta!sa fixeze o intalnire... liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
simina cred ca a vazut ca sticla se pune la gura si a zis iancu sa faca si el asa ....ce?el sa bea cu biberonul si voi cu sticla??? liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif poopam p tine si p iancu tzuc.gif
geo si al meu se speria inainte dar vad ca caum nu se mai sperie dar este o reactie normala!chiar necesara!da-i sa bea mult ceai de chimen cu anis....noi asa facem cand credem ca suntem constipati...dar nu santem si iesim repede si....moale! liwlol.gif parerea mea este sa nu pui exact cum spun ei p cutie ex la 4 linguri 135 ml apa...pune la 4 linguri 150-160 ml apa...asta numai ptr inceput pana se inv stomacelul !pare o prostie dar asa mi-a spus cineva in spital dar numai la inceput dupa aceea respecti doza ca altfel nu-i tine de foame!poopam p tine si p lucas! tzuc.gif
anku
danelaaa iti dorim sa te aranjezi cat mai repede si fara greutati....ne gandim la voi! poopam si noi p tine si p denisuca... tzuc.gif


simina_ana

simina cred ca a vazut ca sticla se pune la gura si a zis iancu sa faca si el asa ....ce?el sa bea cu biberonul si voi cu sticla??? liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif poopam p tine si p iancu tzuc.gif

Sa stii ca da Anku....vrea sa ne imite .Am observat asta din primele saptamani. Incerca sa imite sunetele noastre....si ii iesea altceva.... liwlol.gif
Acum mai nou face ca "motorul" din gurita...si ii place sa scuipe. Ii place atat de mult noua descoperire ca se opreste din supt si incepe sa faca asa. Si se amuza asa de tare....E atat de scump ca-mi vine sa-l mananc. Ma mai enervez uneori ca din cauza acestei noi preocupari uita sa manance si apoi tipa de foame....dar cand il vad cat e de bucuros si cum zambeste smechereste ca mai stie sa faca ceva...ma topesc toata. Il incurajam sa faca tot ce-i place...si intram si noi in jocul lui si e atat de bucuros ca nu stie la care sa se uite mai intai...si tipa intr-o veselie.

Azi m-a apucat talentul.Avand in vedere ca de ieri sunt intepenita de spate si nu pot sa-l manevrez pe Iancu, l-am last in grija lui taica-su si eu m-am pus pe impletit o caciulita. Sa vad daca imi si iese...Maine mergem la un gratar si daca iese ok, o sa i-o dau sa o poarte... guitar.gif

Va tzuc.gif
byby2
QUOTE(Rose68 @ Mar 25 2009, 02:51 PM) *
am nascut pe 3.12.2008 si am depus actele pentru trusou si alocatie pe 18.12.2008. Am primit in 10.02.2009 banii de trusou iar alocatia in februarie si martie dar fara ianuarie si decembrie. Deci pare se ca decand se primeste decizia. Nu am ajuns inca sa intreb.
si de stat in fundulet si oi avem probleme. Seara nu tace decat daca o tinem ridicata. Pentru ca e prea mica de stat in fundulet o tinem pe plan inclinat. Asa cum fetele stiu bebica mea a fost prematura si nu se poate ridica, dar ii place ridicata

am nascut pe 18.12.2008. bani pe trusou i-am incasat iar alocatia a venit luna asta pe ianuarie si februarie.
rose, pt luna martie vine in aprilie.
mie nu mi-a dat si pe decembrie cica e nascuta dupa 15 si de asta nu ne da .
dosarul pt cic l-am depus pe 12 03 dar cica dureaza 2-3 luni
tina71
fetelor spuneti-mi si mie ati avut bebelusii constipati pana acum?al meu nu a iesit de 2 zile si de obicei iesea odata sau de doua ori pe zi. dar nici nu prea a mancat cum trebuie de 2 zile.acum nu stiu ce sa zic, nu a iesit pt ca nu a mancat suficient sau nu mananca pt ca e constipat? oricum voi ce le dati in asfel de cazuri?
multi pupici si la multi ani bebeilor care au fost sarbatoriti; scuze de intarziere dar nu am mai reusit sa intru deloc.abia in seara aceasta am citit si eu din urma sa vad ce mai faceti floare2.gif
byby2
2 zile nu e mult.
dr ei mi-a recomandat ceai de musetel-1 plic la 200 ml de apa, dar am renuntat la musetel( cu toate ca a avut efect) pt ca am citit ca musetelul distruge flora intestinala.
o data am stimulat-o cu termometru.
incearca sa ii dai ceiutul mai cald ca de obicei.
si cica nu conteaza perioada cat nu face ci cum face. daca iese tare cica 2 constipat.
a mea a facut si la 3 zile, dar moale. nu m-am ingrijorat pt ca avea stomacelul moale.
Rose68
QUOTE(tina71 @ Mar 29 2009, 01:14 AM) *
fetelor spuneti-mi si mie ati avut bebelusii constipati pana acum?al meu nu a iesit de 2 zile si de obicei iesea odata sau de doua ori pe zi. dar nici nu prea a mancat cum trebuie de 2 zile.acum nu stiu ce sa zic, nu a iesit pt ca nu a mancat suficient sau nu mananca pt ca e constipat? oricum voi ce le dati in asfel de cazuri?
multi pupici si la multi ani bebeilor care au fost sarbatoriti; scuze de intarziere dar nu am mai reusit sa intru deloc.abia in seara aceasta am citit si eu din urma sa vad ce mai faceti floare2.gif


Buna, fetelor!
Debridat pentru reglarea tranzitului intestinal si tot asa ceiut de musetel(recomandat tot de dr).........nu stiam ca distruge flora, dar sa stii ca are efect.
alina84
Buna ziua mamicilor,ma numesc Alina,si sunt si eu o proaspata mamica de decembrie 2008,mai exact 28 decembrie.Amm nascut un baietel,Stefan Sorin,de 3,500 g si 54 cm.Am terminat concediul de lauzie pe 24 martie si acum trebuie sa depun actele pt indemnizatie.Stie cineva cam cat dureaza pana vin banii?Am primit banii pt trusou,dar alocatia de stat nu am primit-o nici acum.E cineva din bacau care a mai nascut in decembrie 2008 si a luat cumva alocatia?
anku


din pacate eu nu te pot ajuta...dar e ajuta celelate fete!din cate am inteles vine in spate cu vreo 3-4 luni indemnizatia!depinde si cand depui actele!poop! tzuc.gif
anku
aseara am fost invitati la ziua unui prieten de-al sotului!tipul e casatorit cu o super frumoasa poloneza(am ramas fascinata de frumusetea ei...parca nu am vazut niciodata o femeie in halul ala de frumoasa si inteligenta si cumsecade....saraca nu poate avea copii)
si iubitul Darius bineinteles ca sa facut vedeta p acolo!atata s-a uitat la femeia aia de nu stiai care se vor deochia!so fi indragostit de ea! love1.gif apoi a inceput sa vb cu barbatii care erau cu paharul in mana...la 12 cand am cantat la multi ani la sf se apuca si el sa gangureasca si la sf a chiuit!petrecaret rau baiatul asta al meu! bere.gif pacat ca nu va avea cu cine sa se distreze ca oameni mai seci ca nemtii nu am vazut!
nu i-am pus nimic rosu ...si acum imi e frica...dc a fost vreunul intors la tata si l-a dceocheat cineva?dar deochiul tb sa se vada imediat nu?
voi ce faceti?
poop! tzuc.gif
Oanaaa
QUOTE(anku @ Mar 29 2009, 02:00 PM) *
aseara am fost invitati la ziua unui prieten de-al sotului!tipul e casatorit cu o super frumoasa poloneza(am ramas fascinata de frumusetea ei...parca nu am vazut niciodata o femeie in halul ala de frumoasa si inteligenta si cumsecade....saraca nu poate avea copii)
si iubitul Darius bineinteles ca sa facut vedeta p acolo!atata s-a uitat la femeia aia de nu stiai care se vor deochia!so fi indragostit de ea! love1.gif apoi a inceput sa vb cu barbatii care erau cu paharul in mana...la 12 cand am cantat la multi ani la sf se apuca si el sa gangureasca si la sf a chiuit!petrecaret rau baiatul asta al meu! bere.gif pacat ca nu va avea cu cine sa se distreze ca oameni mai seci ca nemtii nu am vazut!
nu i-am pus nimic rosu ...si acum imi e frica...dc a fost vreunul intors la tata si l-a dceocheat cineva?dar deochiul tb sa se vada imediat nu?
voi ce faceti?
poop! tzuc.gif


eu stiu ca la deochi se vede imediat dupa ce ajungi acas , de obicei copilu e agitat , plange fara motiv, urla..... Ariana o singura data a fost asha shi i-a zis mama TATAL NOSTRU shi i-a facut descant dinala cu Carbune de chibrit stins in apa si a functionat.
Daca chiar iti e frica ca a fost deochiat, cand doarme spunei o rugaciune la capusor smile.gif
Rose68
QUOTE(alina84 @ Mar 29 2009, 12:35 PM) *
Buna ziua mamicilor,ma numesc Alina,si sunt si eu o proaspata mamica de decembrie 2008,mai exact 28 decembrie.Amm nascut un baietel,Stefan Sorin,de 3,500 g si 54 cm.Am terminat concediul de lauzie pe 24 martie si acum trebuie sa depun actele pt indemnizatie.Stie cineva cam cat dureaza pana vin banii?Am primit banii pt trusou,dar alocatia de stat nu am primit-o nici acum.E cineva din bacau care a mai nascut in decembrie 2008 si a luat cumva alocatia?



Buna
am scris un pic mai sus despre acest subiect. Totusi hai sa reiau: am nascut pe 3 decembrie am depus actele pe 18 decembrie. Mi-a venit in februarie si martie alocatiile pe ianuarie si februarie. Nu a venit cea din decembrie, pentru ca am nascut inainte de 15 ale lunii trebuia sa iau si pe decembrie. Concediul postnatal l-am terminat pe 22 martie. Actele pentru indemnizatie trebuie sa le depui in 60 de zile de la terminarea concediului postnatal. Si intri in drepturi din a doua zi de la terminarea concediului postnatal. Primii bani vin in 2-3 luni de la depunerea actelor iar banii se dau si retroactiv. Mie mi-a zis ca daca dosarul va fi ok(dupa depunere mai urmeaza o verificare) voi primi prin mai prima transa. Alocatia o iei pe card? Daca nu trebuie sa te duci periodic la Asistenta Sociala sa ii ridici. Vezi ca periodic apar liste. Daca ti-a trecut perioada, trebuie sa faci cerere iarasi.Cel putin asa e la noi in oras. Eu sunt din Braila.
Te pup si asteptam poze voi.
anku
vad ca e cumincior....cred ca nu e deocheat totusi!ma gandeam ca nu a vrut sa doarma....s-a culcat la 2 deci 3 dimineata si sa sculat la 7 dimineata si de atunci nu mai doarme dar nu plange!
poopam p tine si p anca ariana! tzuc.gif
Oanaaa
QUOTE(anku @ Mar 29 2009, 03:33 PM) *
vad ca e cumincior....cred ca nu e deocheat totusi!ma gandeam ca nu a vrut sa doarma....s-a culcat la 2 deci 3 dimineata si sa sculat la 7 dimineata si de atunci nu mai doarme dar nu plange!
poopam p tine si p anca ariana! tzuc.gif


Ah inseamna ca nu are nimic.... Ariana urla ca din gura de sapre.... blink.gif
Si noi va pupam dulce tzuc.gif
alina84
Buna rose.Multumesc pt raspuns si nu,nu iau banii de alocatie pe card pt ca nu am dus o extragere de cont cu nr contului in care sa-mi vireze banii.Sotul meu a facut cererea a treia zi dupa ce am nascut si inca nu am primit nici un ban,nimic.Am luat doar banii pe trusou si ajutorul ala de 213 lei pt primul nascut,dar alocatia de stat inca nu am luat-o.O sa merg la asistenta sociala si o sa intreb ce se intampla,desi pe o foaie pe care o am acasa de cand a depus sotul meu cererea scrie ca trebuie sa sun sau sa merg la fortele de munca,ca de acolo primesc banii
simina_ana
Buna fetele!

Nici noi nu am primit banii pt pitic. ...bine ...noi am si depus abia in 16 martie dosarele...Pentru cei care opteaza sa primeasca banii pe card sa stiti ca nu se mai lucreza cu BCR-ul...Acum nu stiu daca e valabil doar in Sb sau pentru toata tara. Ideea e ca a trebuit sa-mi fac la alta banca cont de card ( cu Transilvania cica se lucreaza cel mai bine). Aici trebuie sa astepti sa te sun e pt trusou si ajutorul ala de nn.

Cat despre deochi...noi chiar azi am patit-o . Am fost la un gratar la ziua lui cumnata-mea si au fost vreo 20 de oameni....O tipa chiar mi-a spus ca deoache....Dupa o ora urla copilul meu de nu mai stia nimeni ce sa-i faca. Eu nu-l puteam tine in brate, din cauza spatelui asa ca urla intr-una. O prietena i-a descantat , tot asa cu bete de chibrit care se lasa la fundul apei. Acuma nu stiu ce sa cred daca chiar a fost deocheat.... avea si pampersul murdar si dupa ce l-am schimbat s-a potolit. In plus cu atata lume in jurul lui ....nu stiu ce sa mai cred. Stiu doar ca dupa ce l-am schimbat , am plecat din multime si i-a descantat tipa aia....copilul a fost linistit. Acum doarme cu tati.......

Cum v-ati petrecut weekendul? Ce mai fac bebeii? Ce au mai invatat sa faca?
alina blidar
buna mamicilor eu sunt alina din Baia mare si am un baietel Patrick nascut in 25.12.2008 va pup
simina_ana
QUOTE(alina blidar @ Mar 29 2009, 07:32 PM) *
buna mamicilor eu sunt alina din Baia mare si am un baietel Patrick nascut in 25.12.2008 va pup



Ce frumos!!! Chiar de Craciun...!!
Sa-ti traiasca si sa fie sanatos!
Si bine ai venit printre noi! Te asteptam la povesti!
tzuc.gif
Rose68
QUOTE(alina blidar @ Mar 29 2009, 07:32 PM) *
buna mamicilor eu sunt alina din Baia mare si am un baietel Patrick nascut in 25.12.2008 va pup


Bine ai venit mamico! Asteptam poze si de ce nu, povestea voastra................Ne bucuram intotdeauna cand vine o mamica noua. 25.12? ce Craciun fericit ai avut!
adina_apostu
BUna mamici, primiti printre voi si mamici de noiembrie 2004 prima data si 1 martie 2009 a doua oara?
Si eu ma tot intreb de banii astia 85 % dar se pare ca vin si la 2-3 luni aici la noi in buzau. asta e acum numai sa vina. Chiar asa Rose sa ne spui si noua cand incepi sa iei banuti. Iar Trosoul si ce ne mai da la nastere despre ce suma de bani e vorba fetelor? Am vazut ca se ia in calcul si daca mai ai sau nu copii, probabil la al doilea copil iei mai putin, nu?
Aveti grija de voi si de beblusi, va pupam dulce, ceau
Rose68
QUOTE(adina_apostu @ Mar 29 2009, 08:22 PM) *
BUna mamici, primiti printre voi si mamici de noiembrie 2004 prima data si 1 martie 2009 a doua oara?
Si eu ma tot intreb de banii astia 85 % dar se pare ca vin si la 2-3 luni aici la noi in buzau. asta e acum numai sa vina. Chiar asa Rose sa ne spui si noua cand incepi sa iei banuti. Iar Trosoul si ce ne mai da la nastere despre ce suma de bani e vorba fetelor? Am vazut ca se ia in calcul si daca mai ai sau nu copii, probabil la al doilea copil iei mai putin, nu?
Aveti grija de voi si de beblusi, va pupam dulce, ceau


Bine ai venit printre noi!
Alocatia pentru nou nascut 213 RON
Contravaloarea trusoului pentru nou nascut 150 RON
Alocatia de stat 200 RON



Numai la alocatia de nou nascut iti cere si certificatele celorlalti copii. Probabil ca acolo difera desi nu se specifica nicaieri(sau eu nu am vazut)

Vecina(sunt din Braila), daca mai vrei lamuriri intreaba si daca stiu, te ajut cu placere




Rose68
QUOTE(adina_apostu @ Mar 29 2009, 08:22 PM) *
BUna mamici, primiti printre voi si mamici de noiembrie 2004 prima data si 1 martie 2009 a doua oara?
Si eu ma tot intreb de banii astia 85 % dar se pare ca vin si la 2-3 luni aici la noi in buzau. asta e acum numai sa vina. Chiar asa Rose sa ne spui si noua cand incepi sa iei banuti. Iar Trosoul si ce ne mai da la nastere despre ce suma de bani e vorba fetelor? Am vazut ca se ia in calcul si daca mai ai sau nu copii, probabil la al doilea copil iei mai putin, nu?
Aveti grija de voi si de beblusi, va pupam dulce, ceau



Daca cumva nu stii ce trebuie sa contina dosarele lasa o adresa de mail si te ajut eu.
anku
ce ne-am inmultit!hopaaaaa bananab.gif nanner.gif bananab.gif
bine ati venit Adina si Alina!
geocoto
M-am trezit sa ii dau papica lui BB jucaus.gif care se foieste in patut, i-ar fi foame dar ar mai dormi putin.Ieri am cam patit-o.Din cauza ca nu am scos bine laptele la timp, mi s-au umflat ganglionii intr-o parte la subrat si am facut niste noduli durerosi crybaby.gif la un san....Abea dupa ce l-am culcat pt Lucas am putut sa ma ocup sa ma masez si sa scot lapticul cum trebuie, in rest am suferit toata ziua tare, mai ales cu Lucas care vroia in brate si se agita de imi venea sa plang de durere.

Am iesit la o plimbare si am asistat la un concurs de ciclism international care s-a tinut chiar in oraselul nostru si dupa amiaza am facut si noi un gratar si am stat iar afara.Seara si dupa baitza Lucas a picat intr-un somn profund imediat.
Cat despre deochi, ce sa zic se mai intampla cand vin anumite persoane sa inceapa sa planga fara motiv dupa ce pleaca.Ii spun tatal nostru de cateva ori de casc cu lacrimi cateodata si asta e.I-am cusut o banderola rosie la manutza care deja s-a cam micsorat si trebuie sa o inlatur.Poate dupa botez.

Pupacim BB-lushii somnorosi si fometosi,
Geo si Lucas trandafir.gif
geocoto
Si cateva poze cu noi..

O poza pt Andreuta sa ne vada mai bine

Alda pazeste carutul cat eu sunt la bucatarie

Dupa o ploaie acida gazonul nostru este aproape ars..

Mamica care este franta de oboseala

Taticul care ne pregateste de papa
oana petrina
ma bucur Geo sa vad ca ai pus poze cu voi si mai ales cu bebe L. e o scumpete de baiat si a crescut tare. tu esti tare frumoasa asa obosita. nu cred ca una din noi e mai odihnita . sa ma vezi si pe mine ce lesinata sunt. smile.gif ma bucur ca alda e de nadejde ca tu iti faceai probleme de cum va reactiona. ce mai sunteti o familie completa si frumoasa. sa ai grija cu sanii sa nu faci vre-o complicatie.
am fost si noi zilele astea mai mult pe afara. Matei s-a bronzat pe fata. nu ar trebui sa-i dam cu vre-o crema de protectie ceva ca bebele meu se bronzeaza f repede. ma dispera ca-si baga manutele in gura toata ziua, il urmaresc mereu ca sa-i scot manutele si sa i le ocup cu altceva. mai mult tipa cand plange iar cand il imbrac e circul de pe lume. asteptam sa vina vreme si mai frumoasa ca sa ne plimbam toata ziua
va pupam
Rose68

ce mare ai crescut Lucas!
Tati chiar azi spunea ca perisoru' lu' asta mica creste cam greu...........i-a cazut cel cu care s-a nascut si acum asteptam pletele............dar vad ca si Lucas tot asa are freza ca si Andreiuta noastra........parca au acelasi frizer.........
Pupam baiat frumos ........si Andreiuta dar si mamica
Noi ieri nu am iesit afara........a avut tati treaba si ne-a tot amanat, pana ne-am trezit ca era prea tarziu..........dar recuperam noi astazi, nici o grija.............
Noi locuim la bloc si e mai greu, daca as locui la casa cred ca mai mult pe afara as sta...............
Si Oana are dreptate...........obosite suntem toate, dar zic eu ca nu aratam asa rau.........pentru ca radiem de fericire datorita puiutilor nostri.........
Ganglionii se umfla si la mine foarte des de cand cu sarcina.(cei axiali). Eu faceam des infectie urinara si mereu aveam si ganglionii umflati. Orice infectie la mine se manifesta si cu umflarea ganglionilor si in general cei axiali. Si sunt destul de durerosi, mai ales ca eu am din nastere la subrat locul plat fara scobitura si atunci cand sunt umflati btatul apasa pe ei.
Oana si noi avem chiraiala cand ne imbracam........daca ar fi dupa ea, numai in pampers ar fi cea mai fericita.............
Manutele in gura le baga si puiuta mea. Azi dimineata era chiar sa vomite pentru ca a bagat manuta cu totul ( incepuse sa icneasca)
Si sa stiti ca eu nu ii pun fular Andreiutei. Medicul ne-a spus sa avem grija sa aiba gurita inchisa si e OK.( sau macar suzeta).
Rose68
stiti ce am observat? deja puiutii nostri au crescut si nu mai au fetele de nou nascuti deja sunt bebelusi sugari in toata regula
Parca mai ieri eram burticoase. Ce mai imi placea sa zic dimineata: buna dimineata burticoaselor...........Ieri am citit pe forum un pic de Iubita Tiana care este la mamici de iunie 2009, ( atunci cand eram la mamici de decembrie intra si ea si tot tragea sperante ca va fi si ea burticoasa si iata s-a implinit dorinta ei si in iunie va deveni mamica de printesa) si uite asa ma apucam o nostalgie..........mie tare dor de burtica.............Iubita Tiana pierduse acum 1 an si ceva o sarcina la 24 de saptamani.
Rose68
Geo noi ne uitam la voi si pe Youtube. Mi-a placut concertul de gangureala a lui Lucas(Lucas Dave 16)
geocoto
Multumim de aprecieri.Lucas e un dulcic mic si ma bucur ca am ocazia sa stau cu el acasa si sa-l urmaresc cum creste, cel putin deocamdata.
Hai ca poate puneti si voi filmulete sa va vedem si noi.Ne mai dati si noua idei cum sa ne mai petrecem timpul....

Pupacim boticii plin de laptic floare2.gif floare2.gif floare2.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Mar 30 2009, 07:14 AM) *
Dupa o ploaie acida gazonul nostru este aproape ars..

geooooo....ce vad ochii mei?pai asa o curte frumoasa ai?doamneee....ce dor imi este sa stau afara si eu dar nu in parcurile super ameanjate ale nemtilor!fffff frumosi si copacii din spate....deosebit de frumos!
lucas e ficior mare....ce sparancene faine are! tzuc.gif
si mie mi se mai umfkau ganglionii dar cand soteam era gata cu umflatura si durerea!
este rau sa crezi in deochi dar cum sa nu cred cand eu ma deochi rar da rau de tot de nu mai stiu ce este cu mine si de fiecare data stiu cine m-a deocheat!spun tatal nostru si imi sting chibrite si este ok!de aia imi era frica pt darius ca dc este ca si mine...si n u este nici botezat!
poopam p lucas si p mamica lui ! tzuc.gif
anku
fetelor ce parere aveti despre humana?
no loa inceput din ala am luat dar faceam colici....
anku
QUOTE(Rose68 @ Mar 30 2009, 10:15 AM) *
stiti ce am observat? deja puiutii nostri au crescut si nu mai au fetele de nou nascuti deja sunt bebelusi sugari in toata regula
Parca mai ieri eram burticoase. Ce mai imi placea sa zic dimineata: buna dimineata burticoaselor...........Ieri am citit pe forum un pic de Iubita Tiana care este la mamici de iunie 2009, ( atunci cand eram la mamici de decembrie intra si ea si tot tragea sperante ca va fi si ea burticoasa si iata s-a implinit dorinta ei si in iunie va deveni mamica de printesa) si uite asa ma apucam o nostalgie..........mie tare dor de burtica.............Iubita Tiana pierduse acum 1 an si ceva o sarcina la 24 de saptamani.

daaaaa...iti dai seama ce mult s-au schimbat bebecii nostrii?numai catevca trsaturi au mai ramas.....
si eu am vazut ieri ca era cearceaful din patul lui darius murdar in numai 4 zile....zic ce dumnezeu?am luat si am schimbat si am pus la nivelul capului o patura alba dar n umai la cap....azi dimineata surpriza...patura alba era murdara!cand ma uit mai bine era par...i cade parul de la spate,ca vea niste pletute...este rau?ce pot sa fac?please!
pupa darius pa andreiuta si p tine!si eu! tzuc.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Mar 30 2009, 12:47 PM) *
fetelor ce parere aveti despre humana?
no loa inceput din ala am luat dar faceam colici....


in maternitatea iau dat Humana si i-am dat si eu acasa vreo saptamana dar se constipa rau de tot si am renuntat la el. De 2 zile am renuntat si la TOPFER si am trecut pe APTAMIL. Sa vedem ce se intampla...........L-am schimbat pentru il gaseam din ce in ce mai greu. Ultima data am adus de la Bucuresti 6 cutii dar nu imi ajung nici macar 1 luna.
Rose68
fetelor va mai aduceti aminte de ANDYMAR? Ea a deschis topicul nostru de Mamici de Decembrie...........am primit azi email de la ea. Este foarte ocupata cu scoala si fetita dar ii este dor de noi si abia asteapta poze cu bebeii nostri. care vreti sa vorbiti cu ea pe messenger id-ul ei este:andreea_bliss@yahoo.com
alina84
Buna Rose.Chiar te rog daca stii sa-mi spui si mie ce trebuie sa contina dosarul pt indemnizatie ca nu am depus inca actele si ca sa stiu inainte ce acte imi trebuie sa nu umblu atunci ca nebuna dupa nu stiu ce hartoage
Rose68
QUOTE(alina84 @ Mar 30 2009, 03:39 PM) *
Buna Rose.Chiar te rog daca stii sa-mi spui si mie ce trebuie sa contina dosarul pt indemnizatie ca nu am depus inca actele si ca sa stiu inainte ce acte imi trebuie sa nu umblu atunci ca nebuna dupa nu stiu ce hartoage


da-mi adresa de mail si iti trimit. daca nu vrei sa o faci publica scrie pe adresa mea. O gasesti la profilul meu
Kris&Robert
buna seara tuturor mamicilor si bebeilor!
am vazut ca majoritatea mamicilor se plang de oboseala!
si noi suntem in acelasi stadiu! astazi ma priveam in oglinda si am observat ca mi-au aparut niste cearcane de toata frumusetea!;)
incep sa se vada noptile nedormite!
robert este un baietel foarte activ si daca nu papam sau nu ne schimbam, trebuie sa stam de vorba! asa ca vrem, nu vrem trebuie sa fim la dipozitia lui cam tot timpul!
noroc ca s-a facut frumos afara si putem iesi la plimbare!
tzuc.gif si hug.gif

a! era sa uit!
mamicilor! avem si noi o intrebare! ce ati dat bebeilor cand s-au constipat?
Rose68
Helooooooooo!
Pe unde umblati? Nu mai este nimeni?
Rose68
QUOTE(mammi @ Mar 30 2009, 07:22 PM) *
buna seara tuturor mamicilor si bebeilor!
am vazut ca majoritatea mamicilor se plang de oboseala!
si noi suntem in acelasi stadiu! astazi ma priveam in oglinda si am observat ca mi-au aparut niste cearcane de toata frumusetea!;)
incep sa se vada noptile nedormite!
robert este un baietel foarte activ si daca nu papam sau nu ne schimbam, trebuie sa stam de vorba! asa ca vrem, nu vrem trebuie sa fim la dipozitia lui cam tot timpul!
noroc ca s-a facut frumos afara si putem iesi la plimbare!
tzuc.gif si hug.gif

a! era sa uit!
mamicilor! avem si noi o intrebare! ce ati dat bebeilor cand s-au constipat?


Mamicuta de Robert frumusel si dragalas noi am rezolvat problema cu ceiut de musetel. Dar ai grija nu exagera pentru ca se spune ca utilizat in exces distruge flora. Pentru reglarea tranzitului intestinal (fie diaree, fie constipatie) se foloseste DEBRIDAT, totodata elimina gazele si la unii copii reduce si din colici.
Constipatia la bebelusi inseamna cand nu iese vreo 3 zile.
Se mai pot incerca utilizarea termometrului si supozitor cu glicerina. Dar la noi se rezolva usor cu ceiut de musetel neindulcit.( sau granulat care e indulcit cu lactoza- de la Milupa)
Ce papa Robertel? de la mami sau lapte formula?
simina_ana
Noi acuma am intrat in casa de la plimbare...a fost atat de cald si frumos....25 de grade!!!
Nici nu mai stiu de cand nu a mai fost asa frumos. Dar ne-a rupt mainile Iancu....inca nu avem carut. Ne-am cacait atata.....si uite ca a venit vremea calda si nu mai putem sa ne plimbam in brate. Dar asteptam sa ne vina peste 3 zile un prieten din Germania sa ne aduca carut. Azi am profitat ca tati a fost mai liber si ne-am plimbat cateva ore.....dar de de maine...gata , mai ales ca mie inca nu mi-a trecut spatele si nu-l pot tine inca in brate.
In rest ne-am facut cuminte foc. Papam bine, dormim bine, suntem vesel toata ziua.
O sa intram mai tarziu ca acum suntem rupti de foame.... trandafir.gif


adina_apostu
QUOTE(Rose68 @ Mar 29 2009, 08:50 PM) *
Bine ai venit printre noi!
Alocatia pentru nou nascut 213 RON
Contravaloarea trusoului pentru nou nascut 150 RON
Alocatia de stat 200 RON

Numai la alocatia de nou nascut iti cere si certificatele celorlalti copii. Probabil ca acolo difera desi nu se specifica nicaieri(sau eu nu am vazut)

Vecina(sunt din Braila), daca mai vrei lamuriri intreaba si daca stiu, te ajut cu placere

Mersi mult sa stii ca suntem de 2 ori vecine, eu de fel sunt din galati si maritata in buzau. Mersi mult pentru informatii. DSosarele le-a depus sotul numai ca el nu a avut curiozitatea sa si intrebe despre ce sume e vorba. A depus 3 dosare. Acum mai ramane de depus cel pentru aia 85% dar asta va fi pe 1 mai pana atunci mai avem concediu medical de sarcina si lauzie.
Si sa stii ca avem rude si in braila stau chiar langa primarie vis-a - vis de blocul lor se coboara pe langa niste fantani arteziene pe faleza.
Mersi mult incaodata si ne mai auzim. Sa va faceti mari.
adina_apostu
QUOTE(anku @ Mar 29 2009, 09:41 PM) *
ce ne-am inmultit!hopaaaaa bananab.gif nanner.gif bananab.gif
bine ati venit Adina si Alina!

Multumim mult pentru urare. Ne place sa fim alaturi de voi si sa impartaasim ce mai stim si noi.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.