Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
azi am vazut la tv un documentar cum ca bebeii care sunt mangaiati
si alintati si luati in brate atunci cand au nevoie
vor face fata situatilor critice din viata mult mai bine
decat cei care au fost lasati sa planga...

dar ca sa nu-i lasam sa planga platim....scump... liwlol.gif
offffffff...bine ca numai un copil am si o sa am!!! liwlol.gif

Rose68
QUOTE(anku @ Feb 22 2010, 04:33 AM) *
azi am vazut la tv un documentar cum ca bebeii care sunt mangaiati
si alintati si luati in brate atunci cand au nevoie
vor face fata situatilor critice din viata mult mai bine
decat cei care au fost lasati sa planga...

dar ca sa nu-i lasam sa planga platim....scump... liwlol.gif
offffffff...bine ca numai un copil am si o sa am!!! liwlol.gif


of, mai Ankule cita dreptate ai
deja am inceput sa vad ca daca pitica intinde minuta dupa ceva si nu ii dai .......mama, mama ce concert ma asteapta.........ma si vad cu ea trintita in fundulet in public tipind ca vrea cine stie ce chestie............asa ca deocamdata ii fac mofturele desi stiu ca nu e bine. Tati o mai lasa sa plinga cite putin iar eu ies din camera caci nu o suport sa o aud plingind.......noroc ca am apartamentul wagon

Am primit si eu o gaina roca de tara...........fierbe de 4 ore si nik..............e tare ca piatra.........
petronici
in primul rand uraaaaa,au schimbat la loc cum era inainte pe aici...
QUOTE(anku @ Feb 22 2010, 03:33 AM) *
azi am vazut la tv un documentar cum ca bebeii care sunt mangaiati
si alintati si luati in brate atunci cand au nevoie
vor face fata situatilor critice din viata mult mai bine
decat cei care au fost lasati sa planga...

dar ca sa nu-i lasam sa planga platim....scump... liwlol.gif
offffffff...bine ca numai un copil am si o sa am!!! liwlol.gif




QUOTE(Rose68 @ Feb 22 2010, 12:02 PM) *
of, mai Ankule cita dreptate ai
deja am inceput sa vad ca daca pitica intinde minuta dupa ceva si nu ii dai .......mama, mama ce concert ma asteapta.........ma si vad cu ea trintita in fundulet in public tipind ca vrea cine stie ce chestie............asa ca deocamdata ii fac mofturele desi stiu ca nu e bine. Tati o mai lasa sa plinga cite putin iar eu ies din camera caci nu o suport sa o aud plingind.......noroc ca am apartamentul wagon

Am primit si eu o gaina roca de tara...........fierbe de 4 ore si nik..............e tare ca piatra.........

aha,ce ma asteapta si pe mine,o sa-mi fie frica sa ma duc cu el prin magazine....
prin curte ia o galeata in mana si se plimba,si cum inca nu avem gardut intre noi si vecini,se tot duce la ei la garaj cu galeata aia,alataseara pe intuneric se tot ducea de unul singur prin curte la ei,si l-am luat de manuta si il aduceam la noi,sa-l fi vazut cum se impotrivea cu picioarele si se lasa in jos si incepuse sa tipe...deja imi face niste figuri cateodata daca nu-l las in pace sa-si vada de treaba lui,si de aceea ma gandesc cu groaza la cea sa faca putin mai incolo...al meu e foarte alintat,in primul rand de bunici,daca il iei in brate si lui nu-i comvine incepe sa-ti dea palme,ei il lasa sa-i "bata",dar in schimb mie si lui tacsu nu ne da ,ca stie ce-l astepata....asa e cel mai rau cand unul in cearta si-l invata ca nu-i voie acolo si altul il lasa de capul lui....
sinzigm
Buna fetelor!!!Insfarsit revenim si noi dupa o pauza lunga de aproape 3 luni.Ieri dimineata am ajuns si noi in Londra si acum ca suntem boier cu internet o sa ne gasiti si pe noi prin preajma.
Nu vreau sa uit sa va multumesc pentru urarile de bine la ziua mea de nastere.A fost o surpriza atat de placuta!!!Nu ma asteptam,dar va multumesc ca v-ati gandit la mine si nu m-ati uitat.Imi pare rau ca nu am putut intra pe forum cand au implinit piticii primul lor anisor,dar am sa incerc sa-mi iau revansa.
Cu Matei am avut probleme de cum am ajuns acasa.Dupa cum stiti unele din voi,la o saptamana dupa ce am ajuns,mi-a facut o enterocolita de toata frumusetea care ne-a tinut in spital o saptamana.A fost tinut la regim timp de o luna,a papat laptic doar fara lactoza si gluten 3 saptamani,dupa care am reintrodus lapticul normal.Am inceput iar o tura de diareea,dupa care ne-a bagat din nou la regim si bineinteles lapte fara lactoza,cu care continuam si acum,pt ca se pare ca a ramas cu o intoleranta la lactoza,dar care speram sa ii treaca pana la 1 an jumate.In tot acest timp a slabit foarte tare.Citeam ce probleme are petronici cu Adelin si ma regaseam perfect in povestea ei.Dupa ce am terminat cu regimul,am reintrodus treptat papica dar refuza sa pape.Tot episodul de la masa e un chin,daca incerc sa-i mai dau dupa ce spune el gata,isi face greata si varsa tot ce a mancat.Dar nu vreau sa va povestesc ca are zile cand de la prima lingurita isi face greata si imivine sa plang si sa maduc sa urlu undeva,ca am incercat cu tot felul de mancari.Intr-adevar are zile si mai bune,dar majoritatea sunt dezastruoase cand vine vorba de mancare.I-am dat si vitamine,dar au fost ca apa de ploaie.Analizele i-au iesit ok,deci nu e anemic,dar pt ca nepotul cel mare,cumnatul si soacra au helicobacter,m-am gandit sa-i fac si eu saptamana trecuta analiza si a iesit pozitiv.Cand am auzit ca aceasta bacterie se ia,nu il vedeam decat pe nepotul meu,furandu-i sticla cu ceai lui Matei si bagand-o in gura si ma gandeam ca precis va iesi pozitiv.Medicii pediatrii mi-au zis ca la copilasi asa mici nu se trateaza,ca o sa ii treaca de la sine,doar sa nu ii dau mancaruri grase si grele.Mi-a zis sa ii mai repet odata analiza aici,ca ea sta in cumpana ca rezultatul a fost corect,ca cica ar fi prea mic,sa aiba asta.Am sa vad ce voi face.Cert e ca daca ii dau pufuleti sau biscuiti,ar manca toata ziua si ma gandesc sa nu fie vreo pasa mai urata de-a lui,poate si din cauza dintilor,doar ca deja il tine de 2 luni...Are 10kg300gr,doctora zice ca e ok,nu pare palid,dar pe mine ma termina.

pup toti bebelusii de decembrie,care imi sunt foarte dragi si carora le-am dus lipsa
claudiaena
Buna, fetelor! Nu am avut net si asa ca azi am intrat si acum am gasit un pic de timp....
Bine ai revenit Sanziana, eu te stiu de mult de cand scriai consecvent... Eu sunt Claudia si sunt din Galati... Restul sunt de prisos....
Vecina mea insarcinata in 38 sapt a nascut inainte de programata cezariana mai devreme cu o saptamana un baietel de 3,2 kg... Am fost f emotionata ca stam perete in perete si am trait alaturi de ea 2 avorturi spontane si tot strresul ei de 38 de saptamni, ca sa nu il piarda sipe el...Maine vine acasa si asteptam sa se faca mare Iustin ca sa aiba partener de joaca Mihai...
In sfarsit pare sa vina primavara si weekendul asta mai mult pe afara am stat.... In schimb noptile sunt iarasi proaste dar are molarii f umflati... Asteptam sa iasa si in afara de noptile agiatte, alt simtom nu are... Papa bine dar e marait... Nu stiu daca de la dinti, cert e ca stau cu ochii pe el si imi este teama sa il mai las nesupravegheat....Continui mai tarziu
anku
QUOTE(sinzigm @ Feb 22 2010, 04:32 PM) *
Buna fetelor!!!Insfarsit revenim si noi dupa o pauza lunga de aproape 3 luni.Ieri dimineata am ajuns si noi in Londra si acum ca suntem boier cu internet o sa ne gasiti si pe noi prin preajma.
Nu vreau sa uit sa va multumesc pentru urarile de bine la ziua mea de nastere.A fost o surpriza atat de placuta!!!Nu ma asteptam,dar va multumesc ca v-ati gandit la mine si nu m-ati uitat.Imi pare rau ca nu am putut intra pe forum cand au implinit piticii primul lor anisor,dar am sa incerc sa-mi iau revansa.
Cu Matei am avut probleme de cum am ajuns acasa.Dupa cum stiti unele din voi,la o saptamana dupa ce am ajuns,mi-a facut o enterocolita de toata frumusetea care ne-a tinut in spital o saptamana.A fost tinut la regim timp de o luna,a papat laptic doar fara lactoza si gluten 3 saptamani,dupa care am reintrodus lapticul normal.Am inceput iar o tura de diareea,dupa care ne-a bagat din nou la regim si bineinteles lapte fara lactoza,cu care continuam si acum,pt ca se pare ca a ramas cu o intoleranta la lactoza,dar care speram sa ii treaca pana la 1 an jumate.In tot acest timp a slabit foarte tare.Citeam ce probleme are petronici cu Adelin si ma regaseam perfect in povestea ei.Dupa ce am terminat cu regimul,am reintrodus treptat papica dar refuza sa pape.Tot episodul de la masa e un chin,daca incerc sa-i mai dau dupa ce spune el gata,isi face greata si varsa tot ce a mancat.Dar nu vreau sa va povestesc ca are zile cand de la prima lingurita isi face greata si imivine sa plang si sa maduc sa urlu undeva,ca am incercat cu tot felul de mancari.Intr-adevar are zile si mai bune,dar majoritatea sunt dezastruoase cand vine vorba de mancare.I-am dat si vitamine,dar au fost ca apa de ploaie.Analizele i-au iesit ok,deci nu e anemic,dar pt ca nepotul cel mare,cumnatul si soacra au helicobacter,m-am gandit sa-i fac si eu saptamana trecuta analiza si a iesit pozitiv.Cand am auzit ca aceasta bacterie se ia,nu il vedeam decat pe nepotul meu,furandu-i sticla cu ceai lui Matei si bagand-o in gura si ma gandeam ca precis va iesi pozitiv.Medicii pediatrii mi-au zis ca la copilasi asa mici nu se trateaza,ca o sa ii treaca de la sine,doar sa nu ii dau mancaruri grase si grele.Mi-a zis sa ii mai repet odata analiza aici,ca ea sta in cumpana ca rezultatul a fost corect,ca cica ar fi prea mic,sa aiba asta.Am sa vad ce voi face.Cert e ca daca ii dau pufuleti sau biscuiti,ar manca toata ziua si ma gandesc sa nu fie vreo pasa mai urata de-a lui,poate si din cauza dintilor,doar ca deja il tine de 2 luni...Are 10kg300gr,doctora zice ca e ok,nu pare palid,dar pe mine ma termina.

pup toti bebelusii de decembrie,care imi sunt foarte dragi si carora le-am dus lipsa


se pare ca enterocolita tine exact 3 sapt...
si p noi cand avea Darius 5 luni exact 22 zile ne-atinut...
exact asa a tb sa bem si noi lapte cu lactoza redusa...
dar am avut noroc ca nu a fost caz de spital...
helicobacter???
eu am auzit ca nu e chiar asa inofensiva ...
am auzit de la mamici din forum...
dar o sa-ti zica exact astia din Londra ce si cum
cu papa???
e normal la varsta asta...nici noi nu putem zice ac papam dar cat de cat...
ne pare bine ca ati revenit tzuc.gif
Rose68
Buna dimineata!
Bine ai revenit Sanziana
SI vad ca si voi intrati in clubul "papaciosilor'' . Speram sa fie ceva trecator si sa isi revina. Printesa mea abia are 9 kg dar am inceput sa nu ma mai stresez. Molarii o chinuie de vreo 3 saptamini dar inca nu vad niciunul. Azi noapte a fost prima noapte din 2010 in care a dormit integral in patut. Nici macar dimineata nu am luat-o intre noi. E adevarat s-a foit si mai scincea prin somn dar oricum a dormit. M-am ridicat de cel putin 10 ori sa vad ce face( de 2 -3 ori am invelit-o, restul cred ca m-am trezit din obisnuita de a o verifica..............dar pot spune ca a fost o noapte buna.

Asteptam poze cu Matei.................caci 3 luni se vad la ei.............
Va pupam cu drag.

Ieri printesa mea a papat si ciorbica si pilaf din gaina care a fiert 5 ore. Chiar a papat bine..........parca stia ca nu e pui amarit de hypermarket. Sper ca pape si azi.

Ieri a inceput sa mearga............in parc...............a vazut un catel si a plecat fericita spre el.....22 de pasi numarati de mine si bunica. In rest doar 6-7 pasi prin casa printre mobile........
claudiaena
Am zis ca revin mai tarziu si abia acum am reusit sa intru.... Am cumparat de la cineva de la tara carne de vitel, BIO si cum piticului ii place si supa si carnitza la cuptor, asa ca aseara am avut treaba....
Rose, ii sdpunem BRAVOOOO!!! piticei tale.... eusa_clap.gif
Si noi mergem de zor si prin casa si pe afara, dar nu as putea sa spun de cand.... A inceput timid si azi un pas maine inca unul si tot asa, cert e ca acum merge bine si invatand si mai tarziu sa mearga, nu au fost probleme cu cazaturile. Este destul de precaut si a invatat sa cada mai intai si ma bucur, ptr ca la Maria pana la un an jumate cand a invatat sa mearga binisor era mai tot timpul belita ori buza, ori nasul, ca sa nu mai spun de genunchi...
Si noi avem o personalitate... Daca Maria ii ia ceva sau nu ii da vreo jucarie cu care nu se joaca mai mult de 30 de sec se asaza in fund sui dai urlete.Mai nou e f. fermecat de ibrice, linguri de lemn, strecuratoare si alte ustensile de la bucatarie, sau de cutiutele cu crema de pantofi, pe care le plimba prin casa si le asaza in picioare, de borcanele cu condimente si alte prostiaoare.
Mihai are o noua freza. Duminica seara l-am tuns, mai ales ca multe rubedenii ne intrebau cand il tundem. Asa ca innarmati cu masina de tuns am inceput operatiunea. Cu suzi in gura, a urlat tareeee, iar daca ii luam suzi ziceai ca-l taie cineva. Bineinteles ca avea par si in gura dar de cat sa urle isteric, mai bine a inghitit cateva fire si a plans mai putin. Cu noua freza pare alt copil. Oricum pana nu i-o intra parul in ochi prea curand nu il mai tund. Si ptr ca nu prea sta si ptr ca, parca ii statea mai bine cu un pic de par. O sa va pun poze....
Ieri seara am fost la dentist cu Maria si pe Mihai l-am lasat acasa cu o vecina cu care amai stat. Cum dentistul situat departe si intr-un loc unde ai acces fie pe jos fie cu taxi, ma trezesc la vreo juma de ora dupa ce plecasem cu telefon ca Mihai urla si nu vrea pe nimeni. Nici pe altcineva pe care il stia bine nu a vrut sa il primeasca... Asa ca am luat un taxi si intr-o ora am ajuns inapoi si piticul dormea epuizat dupa urlat... Nu stiu ce sa ma fac cu el. Numai pe mine ma vrea... nervi.gif
Gata, pupicei piticilor si cate o cafeluta la mamici.... cafea.gif
geocoto
Buna mamici,
m-am bucurat ca am avut ceva de citit din urma.

Sanzi bine ati revenit, va pup si va imbratisez cu mare drag pe amandoi hug.gif .Si sper sa reusesti curand sa ne pui si niste poze.

Anku m-am bucurat sa vad si pozele cu Darius, chiar daca tu zici ca face vrute si nevrute el este un scumpic si cred ca te topesti dupa el. wink.gif

Claudia imi pare rau sa aud ca nu ai cum sa-l lasi pe Mihaitza cu cineva si nu vrea decat cu tine.Si Lucas cand plec de acasa are niste ochisori asa de tristi de mi se rupe inima dar apoi il linisteste mama nu-l lasa sa i se faca dor de mine...Seara cand vin se lipeste de mine si greu ma lasa sa ma schimb sau sa pap ceva.
Aseara am reusit sa lucrez si eu pe calculator pana la miezul noptii si la 1.30 s-a sculat piticul si a vrut cu mine in pat.Sincer cand vad ce se intampla in gurita lui nu-mi vine sa ma apuc din nou sa-l conving sa doarma la el in pat.Poate dupa ce pleaca mama ca atunci voi fi repede obosita..
Azi s-a trezit la 6.30 si abea la 9 s-a mai culcat putin.Vedem cat il tine..As fi vrut sa nu mai doarma asa mult dimineata ca sa-l pot duce si eu la un grup de copii..Dar cand il apuca somnul...sa te tii daca nu-l duci la nani, frate cu urlatoarea sad.gif

Adriana v-ati intors?Vrem detalii cum a fost vizita pentru Iancu...
Oana un pupic pentru Matei.Sa ne spui daca da roade noua regula cu jucarelele..?
Rooooose 5 ore ai fiert la gaina?Cate sute de ani avea?Ma gandesc la factura de la electricitate...Un trandafir.gif pt mica noastra rasfatata.

Pup,
Geo oFloare1.gif
Rose68
Claudia , nici eu nu o pot lasa pe Andreea cu nimeni. Sta cu bunicii doar asa 5-10 minute apoi ma cauta cu privirea. Asa ca ne preumblam peste tot cu ea.
sinzigm
Buna dimineata fetelor!!!Noi am avut o noapte foarte agitata....a dormit bineinteles cu noi in pat si s-a foit toata noaptea si a marait.Sunt sigura ca il durea ceva.Azi dimineata a papat umpic de painica prajita cu untulet si o banana,dar la ultima imbucatura si-a facut scarba si a vomitat tot.Sunt atat de disperata,incat nici nu mai stiu ce sa fac...Matei al meu care era un mancacios...am incercat sa caut pe net despre infectia asta cu helicobacter pylor,dar nu am prea gasit nimic la copil asa mic...ma streseaza mai tare si faptul ca poate il doare burtica si el saracutul nu stie sa-mi spuna.
Anku:tu ziceai ca ai vazut pe forum mamici care aveau aceeasi problema cu puii lor,poate ma indrumi tu,unde sa caut pe forum sa vb cu ele,ca sincer nu am stare sa caut,mai ales ca poate o fii la o rubrica sub alta denumire,decat problema in cauza.

va pupacesc fetelor si pe puiuti la fel tzuc.gif
petronici
pe cine am gasit eu aici...bine ai revenit Sanzi!!!
imi pare rau prin cate ai trecut cu Matei in tara,dar se pare ca ceva nu le prieste,este al 4 copil de care aud ca a facut enterocolita in tara....oricum mie mi-a fost invatatura de minte,ce am tras si eu asta vara cu el si de atunci tot asa o tine cu multe mofturi la mancare...asteptam cu mare narabdare sa-l revedem pe Matei....
Rose,macar sa meritat sa fierbi 5 ore,bine ca Adreuta a papat binisor...si eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif Andreea,in vreo saptamana ,doua, sa vezi cum ai sa fugi dupa ea prin parc sa n-o pierzi....
Claudia,eu nu am probleme cu Adelin ca nu vrea decat cu mine,dar in schimb la adormit, da,nu vrea sa doarma decat cu mine sau eventual taicasu....e chin pt cine ramane cu el si in intervalul de somn,cade dupa vreo ora de plans si rupt de oboseala,si adormit leganat in carut....
noi tot mucosi si cu tuse suntem,maselutele de jos se vad binisor...daca am ocazia sa-l prind in vreo poza razand sau plangand,am sa va arat noile chiriase...si cele de sus se pregatesc sa iasa cat de curand...
pupicei tuturor bebeilor tzuc.gif si mult apetit la mancare eating.gif ,vad ca majoritatea sunt mofturosi cand vad asa ceva...
anku
hallo
noi ne-am inscris la gradi...la 2 gradinite...ca sa fim siguri ca primim ceva
si suntem inca p lista de asteptare
probabil ca nici in sept nu primim loc...
dar o minunatie gradinitele astea... love1.gif
sanzi...parca la mamici de oct vb odata cu fetele...demult cand aveam timp sa stau cu toata lumea la taclale liwlol.gif ...sau la mamici de sept cred mai precis...
tot asa au luat parintii de la cunoscuti si avea frica sa nu aiba si bebe
si apoi s-a dezv discutia...si au aparut mai multe pers care au avut si au helicobacter
imi aduc aminte ac spuneau ca trece doar intr-un an...
caracteristica principala mirosul groaznic in gura doh.gif
din cate imi aduc aminte spuneau ac nu sunt dureri...dar este bacterie...
caut si eu p pagini nemtesti si dc gasesc ceva iti zic...
geo multam de compliment....
petronici bine ca ati scapat de chin cu masalutele sad.gif
rose...o felicitam sincer p Andreeuta... partners.gif
CLaudia...pfffff...greu...nioci nu am probat sa vad dc sta fara mine sau fara tacso!!! notworthy.gif
simina ce faci???
simina_ana
calde salutari dragilor....dupa ceva vreme in care am umblat aiurea....smile.gif

AM citit din urma.....si am vazut bebei care mai de care mai frumos.....ce ma bucur ca am avut cu ce sa-mi clatesc ochisorii.....si Iancu s-a uitat cu placere la poze si la bebei.....si a vorbit cu ei....AM vazut progrese uimitoare...si tare ne-am mai bucurat....
Sa dea DD sa fie toti sanatosi si voiosi....si noi sa avem putere si rabdare sa-i crestem... floare2.gif

Ne-am intors si noi din mica excursie la capitala.......imi era dor de Bucuresti....Mi-a trezit multe amintiri....
Ne-am plimbat pe la toti cunoscutii... a fost frumos sa-i revad, dar am spus ca maraton de asta nu mai fac niciodata....mai ales cu copilul dupa mine.....e prea obositor si cred ca Iancu ne-a injurat putin ca l-am tarat pe la toata lumea.....Nici jucariile primite nu le-au mai atras la un moment dat.....
Ne-am intalnit cu o gramada de copilasi de-o seama cu Iancu sau cu un an mai mari.....s-a jucat, s-a dat in spectacol la toata lumea.....ce mai..... s-a simtit in mediul lui alaturi de ei....
Cel mai tare a fost intr-un mall, cand a vazut o fetita, a fugit spre ea , i-a facut semn sa se opreasca si a inceput sa danseze in fata ei. liwlol.gif

In rest .....stam destul de prost si noi la capitolul mancare. De o saptamana mananca numai lapte. Ii iese a 4 a maseluta. Deja primul coltisor se vede....Are 4 maselute, cate o masea pe fiecare parte si din cauza asta nu vrea sa pape nimic, decat daca e fff fin pasat....Asa ca ii dau doar laptic, iaurt si fructe....
De dormit ..... dormim destul de bine. In ultima saptamana s-a trezit doar o data pe noapte, sau chiar deloc. Doarme singurel in camera lui. La 7 dimineata vine la noi la pat si trage de noi si da desteptarea.

In rest sa zic ca toate sunt ok....sau cel putin asa sper.....In martie o sa merg si eu la dr de familie la un control cu piticul si o sa o rog sa-mi dea sa-i fac analize sa vedem cum stam....

Va pupam dulce
geocoto
Bine ati revenit Adriana, si eu ma tem de plimbari din astea obositoare pentru LLucas ca apoi nu ma mai inteleg cu el..
Pozeeeeeeeee floare2.gif I-ai facut sau nu pana la urma albumul lui Iancu cu poze de cand s-a nascut?Eu i-am facut asa un albumel cu poze mai expresive, le-am numerotat dupa data si acum mi-am luat manualul de la imprimanta sa vedem ce reusesc sa imprim.Am luat niste hartie special pt poze dar nu-i compatibila cu imprimanta si au iesit niste culori amestecate.

Inca nu l-am inscris pe Lucas la cresa pentru septembrie dar voi lua si eu lista si voi incepe sa le vizitez.Tot asteptam sa vedem daca termina o data cu febra lui lunara..
In rest si Lucas are 2 maselute iesite si ma capseaza tare daca vreau sa verific ce-i pe acolo.

Sanzi voua ce v-a spus exact Dr?Mai bine mai faci niste investigatii decat sa stai in dubiu.

Petronici multa sanatate baietilor tai si sper sa le treaca curand mucisorii. pray.gif

Pup si ma retrag si eu ca sunt obosita,
Geo oFloare1.gif
claudiaena
QUOTE(simina_ana @ Feb 23 2010, 09:29 PM) *
calde salutari dragilor....dupa ceva vreme in care am umblat aiurea.... smile.gif

AM citit din urma.....si am vazut bebei care mai de care mai frumos.....ce ma bucur ca am avut cu ce sa-mi clatesc ochisorii.....si Iancu s-a uitat cu placere la poze si la bebei.....si a vorbit cu ei....AM vazut progrese uimitoare...si tare ne-am mai bucurat....
Sa dea DD sa fie toti sanatosi si voiosi....si noi sa avem putere si rabdare sa-i crestem... floare2.gif

Ne-am intors si noi din mica excursie la capitala.......imi era dor de Bucuresti....Mi-a trezit multe amintiri....
Ne-am plimbat pe la toti cunoscutii... a fost frumos sa-i revad, dar am spus ca maraton de asta nu mai fac niciodata....mai ales cu copilul dupa mine.....e prea obositor si cred ca Iancu ne-a injurat putin ca l-am tarat pe la toata lumea.....Nici jucariile primite nu le-au mai atras la un moment dat.....
Ne-am intalnit cu o gramada de copilasi de-o seama cu Iancu sau cu un an mai mari.....s-a jucat, s-a dat in spectacol la toata lumea.....ce mai..... s-a simtit in mediul lui alaturi de ei....
Cel mai tare a fost intr-un mall, cand a vazut o fetita, a fugit spre ea , i-a facut semn sa se opreasca si a inceput sa danseze in fata ei. liwlol.gif

In rest .....stam destul de prost si noi la capitolul mancare. De o saptamana mananca numai lapte. Ii iese a 4 a maseluta. Deja primul coltisor se vede....Are 4 maselute, cate o masea pe fiecare parte si din cauza asta nu vrea sa pape nimic, decat daca e fff fin pasat....Asa ca ii dau doar laptic, iaurt si fructe....
De dormit ..... dormim destul de bine. In ultima saptamana s-a trezit doar o data pe noapte, sau chiar deloc. Doarme singurel in camera lui. La 7 dimineata vine la noi la pat si trage de noi si da desteptarea.

In rest sa zic ca toate sunt ok....sau cel putin asa sper.....In martie o sa merg si eu la dr de familie la un control cu piticul si o sa o rog sa-mi dea sa-i fac analize sa vedem cum stam....

Va pupam dulce

Ce bine ca mai aveti putin de indurat... Mihai are gingiile de jos f umflate... Si nu doarme noaptea... OF!!! Acum nu stiu daca as prefera sa nu pape sau cum face al meu sa nu doarma noaptea... Oricum, ii spunem bravo piticului ca s-a comportat bine in vizite si oricum o iesire din asta din an in paste iti face bine si tie mamico, ca mai iesi din cotidian....
claudiaena
Noi am dormit iarasi prost. De la 12 noaptea incepe sa se foiasca sa scanceasca la fiecare 10 min, ca sfarsesc prin al lua cu mine in pat, unde iar incepe foiala, si asta noapte de vreo cateva ori l-am cules de la picioarele mele... Ma mir ca inca nu l-am pierdut iar din pat.... wub.gif
Stiti ca azi sunt Dragobetele noapstre... M-a sunat sotul sa imi faca declaratii, intai luandu-ma de la departare, ca, daca stiu ce zi e azi... Si eu "romantica foc"i-am raspuns: ca e marti si e 23 sau 24 februarie. De cand nu mai dorm o noapte legata sunt pierduta rau de tot, ca eram ferm convinsa ca e marti azi si nu miercuri.... rolleyes.gif Asa de rau am ajuns... Asa ca, daca sunteti suparate ca puii vostri nu papa, sau nu dorm sau sunt alintati, m-am gandit sa va binedispun... Asa ca va invit sa cititi ceva amuzant...A si de ziua indragostituilor a noastra noi va dam un buchet de trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif



CUM FACE BAIE FEMEIA *

1. Scoate hainele si le pune in cosul de
haine, desparte hainele albe de cele colorate.
2. Pune halatul si se duce la baie.
3. Se uita-n oglinda sa vada daca s-a
ingrasat, intra in cada....
4. Cauta buretele, se freaca cu el pe fatza, pe
spate si pe maini.
5. Se clateste pe cap cu un sampon de miere cu
mere cu 83 de vitamine si se clateste bine.
6. Tzipa ca o lupoaica atunci cand sotul
deschide apa rece la bucatarie si presiunea scade la robinetul din
baie.
7. Mai clabuceste o data parul cu un sampon de
piersici cu morcovi, 56 de vitamine si se clateste bine..
8. Pune conditioner de plante si-l tine 10
minute.
9. Spala fatza cu apa de fatza pe baza de
grapefruit si castraveti timp de 10 minute.
10. Isi face masaj cu sapun de nuci cu capsuni.
11. Se rade la subrat, pe picioare, mustata si
sprancenele....
12.. Iese din baie, se sterge bine, si se
acopera cu un prosop urias.
13. Curata parul cazut cu hartie igienica, se
uita in oglinda daca are cosuri, si le inlatura cu grija.
14.. Se intoarce in dormitor intr-un halat lung,
si se imbraca timp de 3 ore.


*CUM FACE BAIE BARBATUL*

1. Scoate toate hainele de pe el, si le lasa
pe jos in dormitor.
2. Merge in pielea goala pana la baie .
3. Daca o intalneste pe nevasta-sa in
drum, ii arata scula ca si cand e un mare premiu, facand ca un elefant.


4. Se uita in oglinda, la pectorali si la
cat de mare e penisul lui.
5.. Se scarpina la oua si se miroase la
degete.
6. Intra in cada, si din toti buretii nu
alege nici unul.
7. Clabuceste la locurile intime si in jur,
lasand par pe sapun.
8. Rade zgomotos de la vantul rupator pe care
tocmai l-a tras.
9. Face clabuc in cap cu primul sampon pe
care il nimereste.
10. Face pipi in cada...
11.. Iese din cada si se sterge doar
partial.
12. Se acopera la brau cu un prosop mic.
13. O ia inspre dormitor, si in drum lasa:
presul din baie ud, podeaua uda, cada plina de par si jeg, lumina
aprinsa in baie...
14. In drum spre dormitor , daca o vede pe
nevasta-sa , ii arata din nou scula lui, si intra in camera.
15. Arunca prosopul ud pe pat, acolo
ramane ud toata ziua, si se imbraca cu primele haine pe care le
gaseste..

[/size]

[size="3"]


O zi buna!

=))


sinzigm
buna fetelor!
geo:asa am sa fac cu Matei.Oricum azi aveam programare cu el la medic,dar pt ca a plouat de mama focului si a suflat un vant ce te lua pe sus,am fost nevoita sa o anulez...
anku:orice inf.e bine venita.Am cautat si eu pe net,dar nu am gasit prea multe cand vine vorba de copii asa mici.El a luat de la verisorul sau.El demult avea probleme cu macatul,dar abea acum s-a gandit doct. lor sa ii faca analiza pt helicobacter.Au pus in seama dintilor namancatul lui si uite ca defapt era altceva.Mi-e ciuda ca a luat-o,ca macar daca eram eu o mama neglijenta..dar nu reusesc sa-l apar de orice,oricat as incerca si nu mai pot cand ma gandesc ca oricat ii ascundeam sticluta cu ceai,nepotul meu o cauta si o lua si se ascundea cu ea,bineinteles bagand-o si in gura.Se pare ca degeaba spalam eu biberonul ca probabil o lua si cand nu vedeam eu si aia mi-a fost...
claudiaena:am ras copios cand am citit ce ai postat.

va pup pe toti cu drag
simina_ana
Claudia....am ras de m-am spart cu ce ai scris....Si pentru ca azi e ziua mamei mele am zis sa-i citesc si ei toate astea ca sa ii fac ziua mai frumoasa....

Se pare ca azi noapte am facut si noi mofturi....cu treziri din ora in ora....si plans in somn....Banuiesc ca maselele....asa ca azi noapte la 4 l-am luat si eu cu mine in pat.....si mi-am luat cateva bucati....Desi beau cafea si eu de 3 zile se pare ca nu are nici un efect si sunt vesnic obosita si somnoroasa....Bine.... aseara am iesit si eu cu fetele si mi-am luat o bere cu alcool....si va dati seama ca m-am intors acasa vesela....liwlol.gif Nu stiam cum sa-mi fac mai repede dus si sa ma demachez mai repede ca sa pun sa dorm....si taman ce-am dormit ca Iancu s-a "razbunat" pe mine ca am iesit....
Inca nu mananca, dar nici nu insist. Asa ca il pacalesc si eu cum pot si apoi laptic.

Azi aveam chef de o schimbare, asa ca m-am apucat de mutat prin casa....adica in camera lui Iancu....adica am invartit 3 ore patutul, canapeaua si o masuta pana mi-am gasit o pozitie care sa-mi placa....Iar acum stau pe loc, Iancu dormind...dar cum se trezeste am de gand sa termin ca ma impiedic de jucarii....ca bineinteles le-a imprastiat peste tot....

Va pupicim

anku
QUOTE(claudiaena @ Feb 24 2010, 11:36 AM) *
Noi am dormit iarasi prost. De la 12 noaptea incepe sa se foiasca sa scanceasca la fiecare 10 min, ca sfarsesc prin al lua cu mine in pat, unde iar incepe foiala, si asta noapte de vreo cateva ori l-am cules de la picioarele mele... Ma mir ca inca nu l-am pierdut iar din pat.... wub.gif
Stiti ca azi sunt Dragobetele noapstre... M-a sunat sotul sa imi faca declaratii, intai luandu-ma de la departare, ca, daca stiu ce zi e azi... Si eu "romantica foc"i-am raspuns: ca e marti si e 23 sau 24 februarie. De cand nu mai dorm o noapte legata sunt pierduta rau de tot, ca eram ferm convinsa ca e marti azi si nu miercuri.... rolleyes.gif Asa de rau am ajuns... Asa ca, daca sunteti suparate ca puii vostri nu papa, sau nu dorm sau sunt alintati, m-am gandit sa va binedispun... Asa ca va invit sa cititi ceva amuzant...A si de ziua indragostituilor a noastra noi va dam un buchet de trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif



CUM FACE BAIE FEMEIA *

1. Scoate hainele si le pune in cosul de
haine, desparte hainele albe de cele colorate.
2. Pune halatul si se duce la baie.
3. Se uita-n oglinda sa vada daca s-a
ingrasat, intra in cada....
4. Cauta buretele, se freaca cu el pe fatza, pe
spate si pe maini.
5. Se clateste pe cap cu un sampon de miere cu
mere cu 83 de vitamine si se clateste bine.
6. Tzipa ca o lupoaica atunci cand sotul
deschide apa rece la bucatarie si presiunea scade la robinetul din
baie.
7. Mai clabuceste o data parul cu un sampon de
piersici cu morcovi, 56 de vitamine si se clateste bine..
8. Pune conditioner de plante si-l tine 10
minute.
9. Spala fatza cu apa de fatza pe baza de
grapefruit si castraveti timp de 10 minute.
10. Isi face masaj cu sapun de nuci cu capsuni.
11. Se rade la subrat, pe picioare, mustata si
sprancenele....
12.. Iese din baie, se sterge bine, si se
acopera cu un prosop urias.
13. Curata parul cazut cu hartie igienica, se
uita in oglinda daca are cosuri, si le inlatura cu grija.
14.. Se intoarce in dormitor intr-un halat lung,
si se imbraca timp de 3 ore.
*CUM FACE BAIE BARBATUL*

1. Scoate toate hainele de pe el, si le lasa
pe jos in dormitor.
2. Merge in pielea goala pana la baie .
3. Daca o intalneste pe nevasta-sa in
drum, ii arata scula ca si cand e un mare premiu, facand ca un elefant.
4. Se uita in oglinda, la pectorali si la
cat de mare e penisul lui.
5.. Se scarpina la oua si se miroase la
degete.
6. Intra in cada, si din toti buretii nu
alege nici unul.
7. Clabuceste la locurile intime si in jur,
lasand par pe sapun.
8. Rade zgomotos de la vantul rupator pe care
tocmai l-a tras.
9. Face clabuc in cap cu primul sampon pe
care il nimereste.
10. Face pipi in cada...
11.. Iese din cada si se sterge doar
partial.
12. Se acopera la brau cu un prosop mic.
13. O ia inspre dormitor, si in drum lasa:
presul din baie ud, podeaua uda, cada plina de par si jeg, lumina
aprinsa in baie...
14. In drum spre dormitor , daca o vede pe
nevasta-sa , ii arata din nou scula lui, si intra in camera.
15. Arunca prosopul ud pe pat, acolo
ramane ud toata ziua, si se imbraca cu primele haine pe care le
gaseste..

[/size]

[size="3"]


O zi buna!

=))



liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
anku
QUOTE(sinzigm @ Feb 24 2010, 12:30 PM) *
buna fetelor!
geo:asa am sa fac cu Matei.Oricum azi aveam programare cu el la medic,dar pt ca a plouat de mama focului si a suflat un vant ce te lua pe sus,am fost nevoita sa o anulez...
anku:orice inf.e bine venita.Am cautat si eu pe net,dar nu am gasit prea multe cand vine vorba de copii asa mici.El a luat de la verisorul sau.El demult avea probleme cu macatul,dar abea acum s-a gandit doct. lor sa ii faca analiza pt helicobacter.Au pus in seama dintilor namancatul lui si uite ca defapt era altceva.Mi-e ciuda ca a luat-o,ca macar daca eram eu o mama neglijenta..dar nu reusesc sa-l apar de orice,oricat as incerca si nu mai pot cand ma gandesc ca oricat ii ascundeam sticluta cu ceai,nepotul meu o cauta si o lua si se ascundea cu ea,bineinteles bagand-o si in gura.Se pare ca degeaba spalam eu biberonul ca probabil o lua si cand nu vedeam eu si aia mi-a fost...
claudiaena:am ras copios cand am citit ce ai postat.

va pup pe toti cu drag

se poate intampla oricui...nu te invinovatii..
citisem ca in Germania sunt aproximativ 2 milioane de copii bolnavi cu helicobacter...
mai caut...in tot cazul zicea de antibiotic...dar pana la 2 ani ce antibiotic sa-i dai???
e destul de severa bacteria intru-cat supravietuieste chiar si accidul gastric...greu de crezut...
eu am mai cautat despre helicobacter ptr ca acum 2 ani sotul avea o bacetrie in stomac
si am crezut ca era helicobacter...
cel mia bine vezi ce zic astia din Londra...
sunt sigura ca vor gasi o solutie dc este grava...
dar stai linistita...nu face probl imediat bactria...ci netratata in timp... tzuc.gif
mai caut...
nu mai fi suparata tzuc.gif

QUOTE(simina_ana @ Feb 24 2010, 12:55 PM) *
Claudia....am ras de m-am spart cu ce ai scris....Si pentru ca azi e ziua mamei mele am zis sa-i citesc si ei toate astea ca sa ii fac ziua mai frumoasa....

Se pare ca azi noapte am facut si noi mofturi....cu treziri din ora in ora....si plans in somn....Banuiesc ca maselele....asa ca azi noapte la 4 l-am luat si eu cu mine in pat.....si mi-am luat cateva bucati....Desi beau cafea si eu de 3 zile se pare ca nu are nici un efect si sunt vesnic obosita si somnoroasa....Bine.... aseara am iesit si eu cu fetele si mi-am luat o bere cu alcool....si va dati seama ca m-am intors acasa vesela....liwlol.gif Nu stiam cum sa-mi fac mai repede dus si sa ma demachez mai repede ca sa pun sa dorm....si taman ce-am dormit ca Iancu s-a "razbunat" pe mine ca am iesit....
Inca nu mananca, dar nici nu insist. Asa ca il pacalesc si eu cum pot si apoi laptic.

Azi aveam chef de o schimbare, asa ca m-am apucat de mutat prin casa....adica in camera lui Iancu....adica am invartit 3 ore patutul, canapeaua si o masuta pana mi-am gasit o pozitie care sa-mi placa....Iar acum stau pe loc, Iancu dormind...dar cum se trezeste am de gand sa termin ca ma impiedic de jucarii....ca bineinteles le-a imprastiat peste tot....

Va pupicim

din ora in ora??????????? doh.gif
pai nu ai mamai cum sa te simti altfel decat obosita...cu astfel de treziri...stiu de la mine cand imi facea darius figura de cate 20-30 ori p noapte...
la 6 dim ma piscau ochii in cap... blush.gif
acum vad ca se scoala cam de 3-4 ori...dar doarme cu tacso...
eu in sufragerie yes.gif
nici noi nu ne omoram cu papa...asta este!!! mad.gif
dc te duci la librarie vezi ca sunt albume speciale ptr bebe..si sunt pana la 7 anisori
cu spatii destinate fiecarei etape imp in parte
si noi i-am facut asa...cu poze,cu felicitarile primite la nastere si botez
cu bratara de la mana cat am stat in spital,cu primul test de sarcina etc...
si diferite date...
parca 15 ron costa...cand am plecat eu...
si ti-ai facut prietene in sb???
bravo voua...ca ati iesit la bere bere.gif


ne ducem afarita... cool.gif
sinzigm
MS. ANKU!!!NU CRED CA E FOARTE GRAV,DAR VREAU SA FIE EL BINE SI MA STRESEAZA GANDUL CA POATE IL DOARE SI NU ARE CUM SA-MI SPUNA...
petronici
salutare fetelor....
se pare ca momentan se salveaza doar 2-3 copilasi cu mancatul in rest e jale mare...cine stie ce ia apucat pe toti,o fi de la dinti unsure.gif.... eu nici nu va mai zic ce teatru am in fiecare zi cu el,ca sa-l fac sa manance un pic aseara l-am lasat in baie sa se joace linistit,cu riscul de a se uda tot,ca prin bucatarie sau dormitor sa plictisit si sa prins de figura,si eu cu lingurita dupa el il pacaleam si-i bagam in gurita...ce sanse am sa-l invat pana la vara(cand il duc la camin,macar vreo 2 luni) sa-mi manance linistit in scaunelul lui,o sa-l iau flamand in fiecare zi,acolo nu au timp sa stea si sa se plimbe cu lingurita dupa el....
Claudia,iti multumim ca ne mai inveselesti putin,tare de tot comparatia intre ei liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
Adriana,bine ai revenit....oboseala se uita ,important e ca ti-ai revazut prieteni,si ai avut companie placuta...
pupicei piticilor tzuc.gif
claudiaena
QUOTE(simina_ana @ Feb 24 2010, 03:55 PM) *
Claudia....am ras de m-am spart cu ce ai scris....Si pentru ca azi e ziua mamei mele am zis sa-i citesc si ei toate astea ca sa ii fac ziua mai frumoasa....

Se pare ca azi noapte am facut si noi mofturi....cu treziri din ora in ora....si plans in somn....Banuiesc ca maselele....asa ca azi noapte la 4 l-am luat si eu cu mine in pat.....si mi-am luat cateva bucati....Desi beau cafea si eu de 3 zile se pare ca nu are nici un efect si sunt vesnic obosita si somnoroasa....Bine.... aseara am iesit si eu cu fetele si mi-am luat o bere cu alcool....si va dati seama ca m-am intors acasa vesela.... liwlol.gif Nu stiam cum sa-mi fac mai repede dus si sa ma demachez mai repede ca sa pun sa dorm....si taman ce-am dormit ca Iancu s-a "razbunat" pe*+-+ mine ca am iesit....
Inca nu mananca, dar nici nu insist. Asa ca il pacalesc si eu cum pot si apoi laptic.
/*
Azi aveam chef de o schimbare, asa ca m-am apucat de mutat prin casa....adica in camera lui Iancu....adica am invartit 3 ore patutul, canapeaua si o masuta pana mi-am gasit o pozitie care sa-mi placa....Iar acum stau pe loc, Iancu dormind...dar cum se trezeste am de gand sa termin ca ma impiedic de jucarii....ca bineinteles le-a imprastiat peste tot....

Va pupicim

Deja sunt invidioasa pe tine... In weekwend v-ati plimbat, iar aseara ai iesit cu fetele.... Si ai baut o bere! VREAU SI EUUUUU!!!!Dar dupa episodul de marti cand a urlat, nici vecina speriata nu a mai trecut pe la noi... Fii-miu nu ma lasa nici sa ma duc la intretinere si sa lipsesc vreo 10 min, nici la buda nu scap de el. E TOT TIMPUL CALARE PE MINE (LA FIGURAT), si al meu sot care are proigram pana noaptea tarziu, slabe sanse sa imi fac de cap si eu macar vreo ora....
Las ca poate mi-o imprumuta Geo si mie o seara pe mama ei... tongue.gif De n-o speria Mihai si pe ea cu urletele lui.... wub.gif
Rose68
QUOTE(claudiaena @ Feb 24 2010, 08:16 PM) *
Deja sunt invidioasa pe tine... In weekwend v-ati plimbat, iar aseara ai iesit cu fetele.... Si ai baut o bere! VREAU SI EUUUUU!!!!Dar dupa episodul de marti cand a urlat, nici vecina speriata nu a mai trecut pe la noi... Fii-miu nu ma lasa nici sa ma duc la intretinere si sa lipsesc vreo 10 min, nici la buda nu scap de el. E TOT TIMPUL CALARE PE MINE (LA FIGURAT), si al meu sot care are proigram pana noaptea tarziu, slabe sanse sa imi fac de cap si eu macar vreo ora....
Las ca poate mi-o imprumuta Geo si mie o seara pe mama ei... tongue.gif De n-o speria Mihai si pe ea cu urletele lui.... wub.gif



Mami a lui Geo cred ca ar trebui multiplicata...caci toate cred ca am vrea sa o avem linga pui.
IAr povestea cu fetele,....eeeeeeeeeeee mai am de asteptat.......cind va merge si ea probabil cu mine .......ca de e fetita..........
Voi care nu sunteti in tara sunteti de crezut dar eu cu soacra la scara de alaturi si cu mama la prima statie de mine...........nu prea ........si totusi uite ca nu am ajutorul pe care mi-l doream. Desi mai vin citeodata asa juma de ora de ma ocup si eu un pic de mine............Oricum sa plec de acasa si sa o las cu altcineva iese din discutie. Sta cu oricine altcineva 10 minute si apoi ma cauta cu privirea.
O mai las cu tati uneori simbata ca sa ma duc si in piata ca m-am saturat de hypermarkete........si de obicei e botoasa la intoarcere. As lua-o cu mine dar in carut nu prea mai sta, vrea pe jos si cum as arata : cu ea de o mina cu carutul in alta care e cam vreo 11 kile............si cumparaturile eventual in locul ei in carut............
claudiaena
QUOTE(Rose68 @ Feb 25 2010, 11:26 AM) *
Mami a lui Geo cred ca ar trebui multiplicata...caci toate cred ca am vrea sa o avem linga pui.
IAr povestea cu fetele,....eeeeeeeeeeee mai am de asteptat.......cind va merge si ea probabil cu mine .......ca de e fetita..........
Voi care nu sunteti in tara sunteti de crezut dar eu cu soacra la scara de alaturi si cu mama la prima statie de mine...........nu prea ........si totusi uite ca nu am ajutorul pe care mi-l doream. Desi mai vin citeodata asa juma de ora de ma ocup si eu un pic de mine............Oricum sa plec de acasa si sa o las cu altcineva iese din discutie. Sta cu oricine altcineva 10 minute si apoi ma cauta cu privirea.
O mai las cu tati uneori simbata ca sa ma duc si in piata ca m-am saturat de hypermarkete........si de obicei e botoasa la intoarcere. As lua-o cu mine dar in carut nu prea mai sta, vrea pe jos si cum as arata : cu ea de o mina cu carutul in alta care e cam vreo 11 kile............si cumparaturile eventual in locul ei in carut............

Ma consolez cu ideea ca mi-am indeplinit targhetul. Am 2 copii, s-au nimerit si pereche, deci mai am de asteptat putin.... La anu' cand gata cu concediu si o sa am bona, sper sa pot mergeb macar o data la cateva luni macar la o cafea....Dar, voi fetelor, mai aveti oleaca... Mai ales ca Simina vrea si 3 copii, daca am inteles bine.... Acum sper, draga Simina sa nu te simti ofensata... Mai fac si haz de necaz, ca am o alta vecina care are o fetita de 9 luni si nu o lasa sa doarma noaptea si are abia 2 dinti; si ma simt norocoasa ca la mine Mihai are 8 dinti, deci, teoretic mai am putine nopti albe sau prost dormite si ar trebui sa scap inaintea ei... Cred ca gandesc asa ca azi Mihai ne-a dat la toata casa desteptarea la 6.30. Si Maria, ca niciodata s-a trezit singura....
petronici
astazi supriza,ce am gasit eu in gura lui ficiormiu....are si doua colturi iesite de la maselele de sus, unul in dreapta si celalt in stanga...totusi trag speranta ca daca vor iesi si celelalte colturi de sus sa-si revina cu mancarea....ca nu mai pot sa-l vad asa...
in rest totul bine,toata ziua dupa el sa-l pazesc....
pupici copilasilor tzuc.gif si la mamici trandafir.gif
simina_ana
Pai draga Claudia....cum sa nu-mi doresc 3 copii cand Iancu eu spun ca e un copil fff cuminte...
Chiar nu m-a chinuit f tare....sa tot faci 10 de copii asa....dar o sa vad ce spun la al doilea daca imi mai trebuie.....ca daca imi iese unul de ala care sa nu ma lase sa fac nimic...atunci clar ma opresc la 2....Eu sunt obosita din alte cauze...A contribuit si sarcina si Iancu.....dar sper sa-mi revin....
In orice caz mi-am dat seama ca sunt obosita si pentru ca stau cu el toata ziua si universul meu se invarte in jurul lui.....Asa ca am hotarat noi fetele o data pe saptamana sa iesim seara la o cafenea ceva...Asa de bine m-am simtit ieri....si efectul persista si azi...smile.gif...Eu inainte de a ramane insarcinata eram fff activa....toata ziua eram plecata.....am avut si un job de asa natura incat eram mereu in priza...asa ca acum imi lipseste agitatia aia ( nu ca nu as fi mereu agitata cu Iancu, dar e alt gen de agitatie....intelegeti voi).....Cateodata ma mir cum putea sa dorm doar 3-4 ore pe noapte si nu aveam nimic....si acum dorm uneori si 7 ore neintrerupte si la 8 seara pic din picioare.....deh....batranetile...liwlol.gif

Azi noapte a dormit mai bine. O singura trezire...la 5 si apoi pana la 6 foiala cat incape....Si cred ca azi ma incumet sa-i fac papa....ca aseara a papat putina paine cu pateu si o feliutza de cascaval.....desi coltul de la a 4 a masea inca nu a spart gingia....azi dimineata il simteam fff aproape....se pare ca e o chestiune de ore....liwlol.gif

La voi fetelor ceva schimbari spre bine???

Va pupacim si va dorim o zi cat mai frumoasa! floare2.gif
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Feb 25 2010, 02:17 PM) *
Pai draga Claudia....cum sa nu-mi doresc 3 copii cand Iancu eu spun ca e un copil fff cuminte...
Chiar nu m-a chinuit f tare....sa tot faci 10 de copii asa....dar o sa vad ce spun la al doilea daca imi mai trebuie.....ca daca imi iese unul de ala care sa nu ma lase sa fac nimic...atunci clar ma opresc la 2....Eu sunt obosita din alte cauze...A contribuit si sarcina si Iancu.....dar sper sa-mi revin....
In orice caz mi-am dat seama ca sunt obosita si pentru ca stau cu el toata ziua si universul meu se invarte in jurul lui.....Asa ca am hotarat noi fetele o data pe saptamana sa iesim seara la o cafenea ceva...Asa de bine m-am simtit ieri....si efectul persista si azi...smile.gif...Eu inainte de a ramane insarcinata eram fff activa....toata ziua eram plecata.....am avut si un job de asa natura incat eram mereu in priza...asa ca acum imi lipseste agitatia aia ( nu ca nu as fi mereu agitata cu Iancu, dar e alt gen de agitatie....intelegeti voi).....Cateodata ma mir cum putea sa dorm doar 3-4 ore pe noapte si nu aveam nimic....si acum dorm uneori si 7 ore neintrerupte si la 8 seara pic din picioare.....deh....batranetile...liwlol.gif

Azi noapte a dormit mai bine. O singura trezire...la 5 si apoi pana la 6 foiala cat incape....Si cred ca azi ma incumet sa-i fac papa....ca aseara a papat putina paine cu pateu si o feliutza de cascaval.....desi coltul de la a 4 a masea inca nu a spart gingia....azi dimineata il simteam fff aproape....se pare ca e o chestiune de ore....liwlol.gif

La voi fetelor ceva schimbari spre bine???

Va pupacim si va dorim o zi cat mai frumoasa! floare2.gif



Iancu al tau cred ca vroia sa vorbeasca cu Andreea caci si ea s-a trezit la 5 si a adormit la 6 iarasi pina la 9.30 iar acus doarme iar ( minune)
Si noi avem un premolar ce sta sa iasa. Cind am bagat mina ieri deja intepa prin gingie semn ca e aproape de iesire.(initial am crezut ca deja a spart).
Cu papa ieri a papat dimineata 150 ml lapte apoi la 12 am incercat vreo 4 feluri si intr-un final a papat 200 gr spanac dar fara carnita doar cu iaurt. Apoi de la 12 pina seara la 19 nu a vrut nimic. La 19 s-a asezat tati la masa si ea clefaia din gurita pe linga el. Asa ca a papat ce papa tati: bors din gaina batrina cu carnita cu tot si vreo 15 lingurite de pilaf dar fara carnita. Facind totalul nu a fost chiar asa de rau, stiind ca am lasat in urma zile in care in 24 de ore abia papa 200 grame cu tot cu lapte. Oricum mi-am facut obiceiul cind vine tati sa pape cu el.....si vad ca tine de citeva zile......asa ca a inceput ciorbica sa o pape seara.....caci se uita la tati in farfurie si tre sa semene ....nu poate papa cereale cind la tata ciorbica are alta culoare.
sinzigm
Buna fetele!!!Abea asteptam sa intru sa vad despre ce mai vb.
Rose:in aceeasi situatie sunt si eu cu Matei.Nu pot sa ma duc nici la toaleta fara el,dar n-am ce sa fac,ca in patut nu-l pot lasa,ca nu sta si se catara de se arunca jos,asa ca e mare bataie de cap,mai ales ca suntem singurei toata ziua.Alaltaieri am fost si eu la cumparaturi cu el.Bineinteles ca l-am pus in carucuior,dar m-am intors cu cumparaturile in carut,cu Matei in brate si cu umbrlela pe care o tineam intre brat si gat.N-aveam ce face,daca ne-a prins ploaia pe drum si el cand se pune si urla,se opreste toata lumea si ma intreaba ce are,de parca i-as fi facut eu ceva copilului meu.Asa sunt astia de aici,niste tampiti.Drumul pe care-l fac in 12 minute,l-am facut in 35 de minute.
Simina:eu te incurajez sa faci 3 copii,ca e frumos sa ai casa plina,mai ales la batranete.Dar cum spuneai tu,trebuie sa il faci mai intai pe al 2-lea sa vezi cum va fi pe urma.Eu sincer am o frica..La cate am tras in timpul sarcinii si mereu eram cu frica in san sa nu-l pierd.Imi mai doresc si eu un copilas,dar nu stiu daca am destul curaj,mai ales ca Matei e inca micut si are nevoie de toata atentia mea,apoi daca as avea iar o sarcina cu probleme....
Petronici:probabil si maselutele ii dau de furca lui Adelin.Si eu i-am descoperit lui Matei aseara un coltisor de la o maseluta si sunt sigura ca il chinuie de numa.Doamne asa mila mi-e de ei!!!Stai sa vezi cand or sa-i iasa caninii....
Geo:ce face Lucas?Tu cum esti?Poate ne facem timp sa stam la o discutie candva.
Claudiaena:la tine a fost umpic mai usor ca e Maria mare si cat de cat te-a ascultat.Sa o vezi pe cumnata-mea cu doi,intre care e doar un an.Cel mare il bate mereu pe cel mic,cel mic imita tot ce face cel mare,e dezastru,are noroc ca ea merge la servici si nu prea e acasa,dar soacra-mea se prinde de cap in cate-ntr-o zi.
Anku:ce mai face Darius?

Va pup pe toti si va doresc somnic usor bebelusilor si mamicilor care isi permit asemenea
geocoto
Buna mamici,

noi am fost astazi la copii ca altfel va ajunge bietul copil un salbatic stand numai cu adulti in jurul lui... Si pot spune ca s-a comportat foarte bine pentru prima data.Nu este locul pe care-l vom alege pentru ca aici raman copiii singurei de la 9 la 12 si el neavand inca un echilibru ff bun am decis sa mergem in alta parte si poate peste o luna 2 ne intoarcem la grupul asta pentru ca ne-au placut mult copiii..
Daca as fi plecat eu de acolo s-ar fi lasat sigur cu plansete dar fiind acolo nu m-a bagat ff tare in seama ceea ce a fost surprinzator pentru mine.
Il supara si pe el destul de mult iesirea dintisorilor dar cu cate ceva in mana il pacalim sa pape.

Petronici incearca sa-l pui in scaunelul lui si da-i niste chei, pixuri in mana orice merge ca sa-l tina ocupat si sa deschida gurita.Daca il fugaresti prin casa nu o sa ceara niciodata el singur in scaunel si o sa-ti fie greu sa-l obisnuiesti daca trece mai mult timp.Eu il tineam in brate pe Lucas pana a scris Adriana cum papa Iancu la el in scaun si am incercat si eu.La inceput a protestat iar acum merge mult mai bine.Eu cred ca tu ar trebui sa stabilesti niste reguli cu ceilalti membrii ai familiei daca vrei sa-l inveti pe Adelin ceva nou..Stiu ca nu te superi si de asta mi-am permis sa-ti dau un sfat prietenesc.

Sincer daca s-ar putea as duplica-o pe mama ca va inteleg perfect frustrarea din cauza oboselii. gravida.gif gravida.gif gravida.gif

Si un filmulet de la gradi cand s-au pus la masa sa ia o gustare si Lucas nu se putea satura..


Pup,
Geo
petronici
QUOTE(geocoto @ Feb 25 2010, 07:00 PM) *
Buna mamici,

noi am fost astazi la copii ca altfel va ajunge bietul copil un salbatic stand numai cu adulti in jurul lui... Si pot spune ca s-a comportat foarte bine pentru prima data.Nu este locul pe care-l vom alege pentru ca aici raman copiii singurei de la 9 la 12 si el neavand inca un echilibru ff bun am decis sa mergem in alta parte si poate peste o luna 2 ne intoarcem la grupul asta pentru ca ne-au placut mult copiii..
Daca as fi plecat eu de acolo s-ar fi lasat sigur cu plansete dar fiind acolo nu m-a bagat ff tare in seama ceea ce a fost surprinzator pentru mine.
Il supara si pe el destul de mult iesirea dintisorilor dar cu cate ceva in mana il pacalim sa pape.

Petronici incearca sa-l pui in scaunelul lui si da-i niste chei, pixuri in mana orice merge ca sa-l tina ocupat si sa deschida gurita.Daca il fugaresti prin casa nu o sa ceara niciodata el singur in scaunel si o sa-ti fie greu sa-l obisnuiesti daca trece mai mult timp.Eu il tineam in brate pe Lucas pana a scris Adriana cum papa Iancu la el in scaun si am incercat si eu.La inceput a protestat iar acum merge mult mai bine.Eu cred ca tu ar trebui sa stabilesti niste reguli cu ceilalti membrii ai familiei daca vrei sa-l inveti pe Adelin ceva nou..Stiu ca nu te superi si de asta mi-am permis sa-ti dau un sfat prietenesc.
Sincer daca s-ar putea as duplica-o pe mama ca va inteleg perfect frustrarea din cauza oboselii. gravida.gif gravida.gif gravida.gif

Si un filmulet de la gradi cand s-au pus la masa sa ia o gustare si Lucas nu se putea satura..


Pup,
Geo

petronici
da,m-am incurcat pe aici,in loc sa scriu am dar add replay...scuze...
ai mare dreptate Geo,dar nu cred ca pot,mai ales fiind vorba despre socrii...il iubesc ca pe ochii din cap si nu-i fac sa-i lipseasca niciodata nimic,si nu vreau sa am scandal cu ei in casa....si eu il invatasem sa-mi manance in brate dar ceilaltii il lasau de capul lor...in multe seri, de exemplu l-am pus in scaunel si noi restul la masa,am zis ca daca ne vede pe toti ca mancam o sa vrea si el,dar de unde sa pus pe urlat.... cheile sau pixurile sunt obiecte expirate de mult,mai nou azi i-am dat o oala mai mica si capacul,o lingura de lemn,l-am pacalit sa-mi ia 5-6 lingurite( nu mai mult)....mai mult cred ca el nu are deloc pofta de mancare,daca il las o zi fara nimic,asa sta bea doar apa(acum i-am scos ceaiul si laptele din timpul zilei,poate ii mai umpleau stomacul si alea)....si nu prea ii place mancarea gatita,prefera sa manance borcanele de papica preparata....poate a luat si de la tacsu ,ca si asta e un mofturos la masa, are mai multe lucruri care nu le mananca decat cele care le accepta....nu stiu ce sa mai zic si ce sa mai cred(o fi si de la maselele astea)....nu-mi venea sa cred cum isi revenise in ianuarie,cat de bine imi manca,si acum parca suntem la inceput de diversificare,cate un pic,asa sa guste din fiecare vrea....nu ma supar deloc ,si accept cu mare drag sfaturile voastre,mai rau este ca acesta nu pot sa-l pun in aplicare....sa invatat alintat de toti,vad ca ,cat de cat, de mine si de tacsu asculta,pe noi nu indrazneste sa ne loveasca si cateodata pana nu ridici un pic tonul nici nu te baga in seama,dar in schimb socri ii tolereaza orice...cine stie ce teatru o mai avea cu el la vara la camin,noroc ca sunt doar 2 luni....
pup tzuc.gif notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
oana petrina
buna dragelor
Sanzigm bine ai revenit. imi pare rau sa aud ca ati avut probleme. sper sa scapati repede de toate relele. si pune te rog si tu o pozica cu Matei ca ne este dor sa-l vedem.
Geo e adorabil Lucas cum sta el si papa tot. vedeti fetelor asta e solutia trebuie dusi printre copii si sa le dam papica si se pun ei pe infulecat. eu nu ma plang ca Matei papa f bine dar suntem in plina actiune cu disciplina. vad ca incepem sa ne mai intelegem dar tot mai facem istericale. la fel patesc si eu cu socrii. il lasa sa faca orice. stau ca blegii sa incaseze palme si jucarii in cap si-i dau orice vrea. desi le-am tot zis sa inceteze ei tot dupa capul lor au facut. asa ca de cand i-am strans toate jucariile si am inceput " instructia" cu el am intrat tare si in ei. le-am zis daca mai vor sa-l vada tre sa faca asa cum vrem noi, daca nu asta e ne lipsim de prezenta lor. eu inteleg ca-l iubesc dar daca peste un an o sa se tranteasca pe jos prin magazine mie imi vor spune ca e prost crescut. in fine au inceput sa fie mai atenti si azi a venit socru-miu sa stea putin cu el si vine si ne spune ca nu stie de ce telecomanda nu mai mrge. pai nu mai mergea ca era plina de bale ca i-a dat-o sa o roada. si m-am luat de el si l-am trimis acasa. are atatea jucarii chiar nu mai vreau sa-i dau sa strice tot.
am fost azi si am vizitat o gradinita super asa ca in septembrie gata la gradi cu el ca nu se mai poate.
Simina draga mea sa-ti dea DD inca doi copilasi la fel de frumosi si sanatosi ca Iancu. daca ti-ai propus sa faci trei o sa te descurci tu. si eu la anul neaparat mai vreau sa fac unul . nu stiu daca va mai amintiti dar am facut zilnic ,toata sarcina, injectii in burta. plus analize din 3 in 3 sapt plus vaccin ptr rh. iar daca mai fac un bebe tre sa urmez acelasi tratament. asa ca daca eu mai am curaj sa fac inca un bebe stiind cat tre sa ma chinui 9 luni.....eu cred ca toate puteti cele care va doriti
Claudia de unde ai bona si cat te costa? eu totusi prefer sa-l dau la gradi ca nu am gasit nici-o bona care sa-mi placa .asa ca am fost la grad Nanny cea din centru si e super frumoasa . am zis ca sapt viitoare ma duc sa-l inscriu.
va pup
simina_ana
Seara buna si de la noi.... trandafir.gif

Daca va spun cu ce l-am pacalit azi pe Iancu sa pape cateva lingurite de piure de legume imi dati in cap....cu chibrite....i le-am aprins si i-au captat interesul si eu pe partea cealalta ii umpleam gurita cu papa. Din disperare de cauza mai fac si prostii dar aveam creierii creti de la atata urlat....mai ales cand l-am vazut ca nu papase nimic de la 9 dimineata pana la 6 dupa masa.... Am dibuit apoi si cauza.....coltii de masele. Deja sus aveam cate 3 coltisori , jos la fel la o masea....iar a 4a masea....mamma ei de belea.....avem un coltisor iesit si inca unul pe vine.....dar de la asta o tine numai in urlete si tipete....Ii inteleg durerea si incerc sa fiu cat mai calma indiferent de cat e el de nervos sa nu-l agit....dar am zile cand imi vine sa urlu o data cu el.....mai ales in zilele in care tati intarzie si el e morocanos ca nu-i intri cu nimic in voie....si...si... nervi.gif intelegeti voi....Off.....or sa treaca si durerile astea....

Azi in sfarsit m-am vopsit si eu ca deja crescuse bine....ma bucur de zici ca am primit cel mai frumos cadou....Maine am si programare la echografie mamara....si sper sa fie totul ok....Cred ca ma duc si eu la nani....ca maine iar ma steapta o zi plina....de 3 zile tot spun ca termin de calcat....dar nu apuc ca tot intervine altceva si rufele se tot aduna...dar sper ca maine sa reusesc....

Ce fain de Lucas, Geo, ca l-ai putut duce la gradi....cred ca s-a simtit super acolo....Asa mult as vrea sa il duc si pe Iancu...dar aici la varsta asta doar la cresa il pot duce si nu-l primesc sub 2 ani. Adica l-ar primi, dar pierd banii care ii iau pt el, ca se considera ca am inceput serviciul. Sau daca as avea o "pila" l-as putea duce din toamna....dar cum nu am.....Oricum va trebui si eu sa ma interesez de gradinite ....ca locurile sunt putine si copii multi. O sa incerc sa vad si ce scoruri au la gradinitele particulare, dar mi-e groaza ca o sa ma apuc cu mainile de cap.
Oana, ma bucr sa vad ca instructia functioneaza....Si eu i-am strans o parte din jucarii lui Iancu si i le dau prin rotatie.....Iar cele care nu sunt pt varsta lui ( cum e laptopul primit de ziua lui ) i le dau din cand in cand, dar sub stricta supraveghere a mea sau a lui tati. Acum incerc sa-l dezvat de a mai tranti jucariile pe jos ...vreau sa le pretuiasca. Nu a stricat pana acum decat o masinuta, dar nici sa le tranteasca nu-mi convine....Sa vedem in cat timp reusim pray.gif

Petronici....sa stii ca o sustin pe Geo in ce ti-a scris....poate poti gasi o metoda prin care sa le explici la socrii sa nu-i mai faca toate poftele lui Adelin. Saracul doar el o sa aiba de suferit mai tarziu, fiind bulversat. Nu va mai stii ce inseamna o pedeapsa atunci cand face ceva rau. Si eu l-am prins pe socru-miu cum i dadea pe ascuns prajitura lui Iancu si m-am luat de el. A doua oara cand s-a intamplat asta ....i-am sarit in cap lui tati sa vb cu taica-su....ca sa nu o fac eu in mod brutal...ca mi s-a ridicat parul pe mine cand am vazut....Pe mama am scolit-o bine....desi nu era nevoie ea fiind profa si stiind ce si cum...doar cu luatul in brate nu am reusit sa o dezvat si am tras 3 sapt cu Iancu dupa ce a plecat ea.....Acuma sper ca nu te superi ca mi-am bagat si eu coada.....cred ca am vb mai mult si din pct de vedere al celor intamplate in jurul meu cu bunicii....


Anku, pe unde umbli? Acuma intreb eu de tine.....sunteti ok? Sau ocupata cu scoala?

Fetele va pup....fug ca s-a trez strumful si se maraie....Iar pe cele care nu le-am pomenit acuma in mesajul meu le pup de 2 ori ca sa ma ierte.....
O noapte linistita va doresc.....
simina_ana
Buna dimineata!. O zi frumoasa va dorim si bebei linistititi!

Eu sunt chiauna de somn...15 minute dupa ce m-am trezit nu mi-am putut deschide ochii. Striga tati sa ma ridic din pat si eu eram lata si imi doream sa ma mai lase 5 minute sa dorm. Si acum dupa jumatate de ora imi simt ochii impaienjaniti si vad ca prin ceata....Si Iancu nu s-a trezit decat de 3 ori azi noapte. Dar se pare ca m-a ajuns oboseala rau de tot....ori e cazul sa schimb cafeaua liwlol.gif

Aseara am avut musafiri si am facut de papa mancare chinezeasca, iar acum bucataria mea arata ca dupa bombardament, ca aseara nu am mai avut nici un strop de putere sa fac curatenie doh.gif Si nici acum nu stau prea bine la capitolul acesta.....Off..cine a inventat oboseala si lipsa de vlaga? doh.gif Ca sa-i dau cateva "capace" biggrin.gif
Ma duc sa-mi fac putin curaj si sa trec la smotru.

Iancu va trimite un pupic maaaaare mare....si cate un trandafir.gif pentru voi mamici
tzuc.gif
simina_ana
Ufff.....prima victorie pe ziua de azi....A papat jumatate de banana si jumatate de avocado, fara sa le pasez la blender. Cu furculita a fost suficient....Desi toata treaba asta a durat ceva timp....dar cu desene , cu o reclama a papat tot.
Gata fug la treaba....am intrat doar sa-l laud pe strumf... floare2.gif
oana petrina
neazta
bravo strumfule asa sa papi tot timpul. Simina spor la treaba. si eu azi m-am trezit fara vlaga as dormi non stop. cred ca ne-a ajuns oboseala. eu nu stiu cum reusesc femeile de la tara si cu multi copii, gospodarie , soti nervosi si batausi, camp , animale, etc. ca eu cu unul singur si cu sot bun adorm in papuci smile.gif ca sa nu zic ca ma mai ajuta si socru-miu mai face si socrela de mancare.......si eu tot adormita sunt.
va pup
claudiaena
QUOTE(oana petrina @ Feb 25 2010, 11:32 PM) *
buna dragelor
Sanzigm bine ai revenit. imi pare rau sa aud ca ati avut probleme. sper sa scapati repede de toate relele. si pune te rog si tu o pozica cu Matei ca ne este dor sa-l vedem.
Geo e adorabil Lucas cum sta el si papa tot. vedeti fetelor asta e solutia trebuie dusi printre copii si sa le dam papica si se pun ei pe infulecat. eu nu ma plang ca Matei papa f bine dar suntem in plina actiune cu disciplina. vad ca incepem sa ne mai intelegem dar tot mai facem istericale. la fel patesc si eu cu socrii. il lasa sa faca orice. stau ca blegii sa incaseze palme si jucarii in cap si-i dau orice vrea. desi le-am tot zis sa inceteze ei tot dupa capul lor au facut. asa ca de cand i-am strans toate jucariile si am inceput " instructia" cu el am intrat tare si in ei. le-am zis daca mai vor sa-l vada tre sa faca asa cum vrem noi, daca nu asta e ne lipsim de prezenta lor. eu inteleg ca-l iubesc dar daca peste un an o sa se tranteasca pe jos prin magazine mie imi vor spune ca e prost crescut. in fine au inceput sa fie mai atenti si azi a venit socru-miu sa stea putin cu el si vine si ne spune ca nu stie de ce telecomanda nu mai mrge. pai nu mai mergea ca era plina de bale ca i-a dat-o sa o roada. si m-am luat de el si l-am trimis acasa. are atatea jucarii chiar nu mai vreau sa-i dau sa strice tot.
am fost azi si am vizitat o gradinita super asa ca in septembrie gata la gradi cu el ca nu se mai poate.
Simina draga mea sa-ti dea DD inca doi copilasi la fel de frumosi si sanatosi ca Iancu. daca ti-ai propus sa faci trei o sa te descurci tu. si eu la anul neaparat mai vreau sa fac unul . nu stiu daca va mai amintiti dar am facut zilnic ,toata sarcina, injectii in burta. plus analize din 3 in 3 sapt plus vaccin ptr rh. iar daca mai fac un bebe tre sa urmez acelasi tratament. asa ca daca eu mai am curaj sa fac inca un bebe stiind cat tre sa ma chinui 9 luni.....eu cred ca toate puteti cele care va doriti
Claudia de unde ai bona si cat te costa? eu totusi prefer sa-l dau la gradi ca nu am gasit nici-o bona care sa-mi placa .asa ca am fost la grad Nanny cea din centru si e super frumoasa . am zis ca sapt viitoare ma duc sa-l inscriu.
va pup

La ce gradinita il dai tu in Galati de la 2 ani? Eu stiu ca astia nu il primesc decat daca stie sa pape singur si sa ceara si sa faca la wc, obligatoriu.... Dar poate e gradi particulara si cum e criza il accepta si asa de mic... Desi parca nu prea imi vine sa cred.
Cu maria m-am chinuit realmente. Cred ca v-am mai spus ca am avut bona cand ea avea 1,4 ani si dupa 2 saptam, cand instinctul meu de mama imi spunea ca e ceva in neregula, bona imi spune ca fata e retardata mintal... Si asa ca de la 1,7 luni am dat-o la cresa si a stat o luna jumate. Conditiile la cresa mizere, Maria nu a facut nici un progres ci multe crize de plans seara si noaptea....Si a racit si am tinut-o acasa si i-am dat tratament cu antibiotic, era 3-4 zile bine si apoi iar febra si rau si iar la doctor si iar antibiotic mai puternic si injectabil ca nu mai accepta nimic pe gura si analize proaste si gata am renuntat si la cresa si alta bona si apoi alta si la 2,8 luni am dat-o la gradi(am avut pile serioase, de a primit-o) si cu un tratament homeopat am pus-o pe picioare si numai raceli usurele sau chiar deloc.
Cam asta e pe scurt chinul meu cu Maria. Iar la Mihai o sa imi iau bona si incep sa caut de la vara ca vreau sa ma ajute si la treburile casnice aproximativ. Avantajul acum e ca dimineata Mihai va sta cu mine si apoi cu bona pana seara si in timpul asta va fi si Maria si va trebui sa ii puna sa manance si s-o culce eventual si pe ea si seara cand vin eu, teme...
Si mie mi-a trebuit un pic de timp sa ma apuc de al doilea. Sotul si l-a dorit mult si cand dupa un an jumate de incercari si nimic si gata am zis ca diferenta e prea mare si eu prea"batrana" , am ramas insarcinata cu Mihai si a fost un adevarat soc... Nu ma aspeptam si prima reactie a fost ca am plans di ciuda ca nici macar nu stiam cand s-a intamplat....Iar apoi l-am simtit prima data miscand si la eco mi-a zis ca pare sa fie baiat si restul il stiti....
Si la mine Mihai a dormit f prost. Asta noapte a plans si i-am dat 4ml de paracetamol si nu mi s-a parut ca la linistit ca in alte dati prea mult. A scancit toata noaptea si s-a foit non stop si eu sunt praf de dimi, asa ca las compunerile si ma duc langa pitic....
Apropo, sfatuiesc toate mamele care isi iau bone sa isi puna in case camere de luat vederi fara sa stie bona si sa o urmareasca. Stiu si mame care au patit-o mai rau ca mine....
oana petrina
Claudia e gradinita Nanny de langa liceul cuza. e particulara si au grupa speciala de bebei de 1an si 10 luni. acolo primul lucru ii dezvata de pampers suzete biberoane tot soiul de chestii de astea bebelesti. nu ii primesc din cauza crizei asa de mici ci pur si simplu au grupa speciala . e program de la 8 la 18 sau cine vrea e si pana la 20. am fost ieri acolo si am vizitat am vrb cu directoarea sau ce era. aveau deja bebenei unul chiar avea un an jumate. vreau sa-ti spun ca e o gradinita tare frumoasa si fac o multime de lucruri.
petronici
offf fetelor ca bine ziceti toate...dar cum sa fac??? nu am curajul sa ma leg de ei,cu toate ca le-am explicat ce o sa patim mai tarziu,dar tot degeaba,cand cade pe mainile lor,il lasa sa-si faca de cap....aici stam impreuna cu ei(asa putem sa mai stangem si noi un ban,in vara asta ne apucam de casa,avem totul pregatit si cumparat mai ramane doar de ridicat),si asa de cand a venit Adelin nu am mai avut neintelegeri si certuri cu ei si nu vreau sa ajung din nou la perioada de la inceput,cand nu era luna sa nu iese discutii....o sa vb si cu sotul sa le explice si el si eu cand ii prind in toane bune ii iau pe fiecare in parte si le zic,poate o sa inteleaga ca nu-i chiar bine sa-i faca toate mofturile....soacramea nu-mi zice nimic daca mai ridic tonul la Adelin sau nu-l las sa faca vreo ghidusie,dar in schimb il ia si-l impaca daca plange,ceea ce e total gresit....eu sunt cea care sta toata ziua cu el,ei doar seara cand ajung de la lucru se joaca cu el,si atunci prinde curaj piticul la facut prostii....poate la camin se ia cu ceilalti copii si se invata sa pape frumos,sa se joace frumos si multe altele....sper sa vad ceva progrese in vara asta,si chiar daca nu castig eu intr-o luna pe cat ii platesc lui la camin,daca se invata cat de cat disciplinat,il mai las acolo cu copii....si aici de la 2 ani, ii primeste in alta parte,unde au grija de ei maicutele,si costa mult mai putin(in jur de 80 de euro pe luna)....
aseara iarasi cu toti la masa si el cu un capac de tigaie in mana,a mancat cat au stat toti asezati,dupa aia nu a mai vrut sa stea in scaunel nici in ruptul capului,diseara chiar daca noi terminam mult mai repede decat el am sa le zic sa mai stea asezati la masa,ca asa sta si el si mananca "frumos" la el in scaunel,nu sa ma plimb dupa el prin curte...sa vad ce-mi iese....nu mai iasa odata si colturile de sus,poate o vrea sa papa ca un copil de varsta lui....stiti cumva canini pe cand isi fac aparitia,ca sa pregatesc iarasi pt o noua runda de nemancat doh.gif mad.gif
pupici la copii tzuc.gif si la mamici trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
sinzigm
Buna fetelor!La noi a fost o noapte cam agitata.Cred ca il doare rau de la dintisori,ca se foieste in pat de numa,numa.A inceput sa pape mai bine.Defapt fetele de aici ma cearta,zic ca eu as vrea sa pape cat un om mare.Poate ca intr-adevar nu stiu exact cam cat ar trebui sa pape la o masa.Ieri dimineata a papat o nectarina,un mar coapte pe aburi la care am adaugat o jumate de bananasi o mana de orez si le-am dar la blender,dar doar umpic.Dupa amiaza a papat peste cu porumb si fructe,iar seara a papat pilaf de orez cu legume,o chifteluta,desi nu vroiam sa-l las,dar nu am mai scapat de al si un iaurt.Pe langa astea a baut la 6 dimineata 200 lapte cu cereale,la 12-120 lapte si seara la culcare 200 lapte cu cereale.Cam atat papa el intr-o zi,dar are si zile cand papa doar cateva lingurite la o masa,sau poate nu vrea sa guste deloc.

va pun si cateva pozici

















maria_corina29
SCUZE DE INTERVENTIE FETELOR, PENTRU CINE ESTE INTERESAT SE POT SCOATE POZE DIGITALE LA AUCHAN SI DOMO CU DOAR 0,19 RON/BUC. LA MINIM 75 DE POZE COMANDATE.
MI S-A PARUT O OFERTA PREA BUNA SA NU O IMPARTASESC SI CU ALTII
TRE SA CAUTATI PE NET AUCHAN FOTO LUMEA MEA SI SA COMANDATI POZELE. DACA LE RIDICATI DE LA CEL MAI APROPIAT AUCHAN SAU DOMO COSTA DOAR 3 LEI, DACA LE VRETI PRIN POSTA COSTA 15 LEI.

SCUZE DE DERANJ.
Rose68
QUOTE(sinzigm @ Feb 26 2010, 04:22 PM) *
Buna fetelor!La noi a fost o noapte cam agitata.Cred ca il doare rau de la dintisori,ca se foieste in pat de numa,numa.A inceput sa pape mai bine.Defapt fetele de aici ma cearta,zic ca eu as vrea sa pape cat un om mare.Poate ca intr-adevar nu stiu exact cam cat ar trebui sa pape la o masa.Ieri dimineata a papat o nectarina,un mar coapte pe aburi la care am adaugat o jumate de bananasi o mana de orez si le-am dar la blender,dar doar umpic.Dupa amiaza a papat peste cu porumb si fructe,iar seara a papat pilaf de orez cu legume,o chifteluta,desi nu vroiam sa-l las,dar nu am mai scapat de al si un iaurt.Pe langa astea a baut la 6 dimineata 200 lapte cu cereale,la 12-120 lapte si seara la culcare 200 lapte cu cereale.Cam atat papa el intr-o zi,dar are si zile cand papa doar cateva lingurite la o masa,sau poate nu vrea sa guste deloc.

va pun si cateva pozici








mai mami ce fericita as fi sa pape asa Andreea. Chiar ca vrei sa pape cit un om mare.Mie una care am fetita mofturoasa , as fi fericita sa pape asa. Nu te supara daca ar minca zilnic asa ca ieri, mie mi se pare ca papa foarte bine. Noi cu 100-150 de lapte dimineata, 200 gr la pranz ce o fi, uneori un iaurt pe la 17 si seara 140 lapte cu cereale e zi buna...si asa cum papa el, lapte in jur de 500 ml si papa diversificat.......si fructe si papa de toate.............

Si ne bucuram mult ca ne-ai pus pozici cu el. Are asa un zambet frumos incit imi vine sa ii pup obrajorii

L-ai tuns mami dupa motz?
sinzigm
Da l-am tuns.Urmeaza sa va pun si poze cu el tuns.Are zile cand ti-am zis poate refuza orice la o masa si poate si la celelalte papa doar putin.Dar atunci nu stiu de ce are doar 10kg400gr,daca sa zicem ca ar papa ok.Poate nu asimileaza si poate e si din cauza helicobacterului,ca daca el zice gata si eu incerc sa-i mai dau varsa pe loc.Pe mine asta ma termina,greata care si-o face.Cum nu vrea ceva cum isi face greata si varsa,de multe ori si la a 2-a lingurita.Ma duc sa-l pun la nani ca e deja ora 13.


va pup
simina_ana
QUOTE(maria_corina29 @ Feb 26 2010, 04:26 PM) *
SCUZE DE INTERVENTIE FETELOR, PENTRU CINE ESTE INTERESAT SE POT SCOATE POZE DIGITALE LA AUCHAN SI DOMO CU DOAR 0,19 RON/BUC. LA MINIM 75 DE POZE COMANDATE.
MI S-A PARUT O OFERTA PREA BUNA SA NU O IMPARTASESC SI CU ALTII
TRE SA CAUTATI PE NET AUCHAN FOTO LUMEA MEA SI SA COMANDATI POZELE. DACA LE RIDICATI DE LA CEL MAI APROPIAT AUCHAN SAU DOMO COSTA DOAR 3 LEI, DACA LE VRETI PRIN POSTA COSTA 15 LEI.

SCUZE DE DERANJ.



Waw....super oferta asta....chiar o sa ma interesez....mai ales ca eu vreau sa-i fac lui Iancu album pentru primul an cu cate o poza din fiecare zi de cand s-a nascut.....si ma gandeam ca ma va rupe la pret, dar asa as ajunge la 70 de ron ceea ce e mai mult decat ok....Chiar azi ma interesez si ma pun pe aranjat poze pe date intr-un folder separat...

Eu am venit de la echo....si e totul ok. M-am dus mai mult sa vad daca e totul ok mai ales ca am terminat cu alaptatul si imi mai simteam sanii grei. Dar se pare ca e totul ok ca nu am canale infundate, totul e curat. Abia peste 1 an jumate mi-a mai recomandat , mai devreme nu e cazul.

As fi vrut sa-l scot pe pitic afara, dar desi e soare bate vantul destul de tare, asa ca poate mai tarziu. Si cum tati e acasa , ca a venit el totusi sa stea cu strumful cat am fost eu plecata, poate profit si ma pun putin la somnic....macar jumatate de ora.
simina_ana
QUOTE(sinzigm @ Feb 26 2010, 04:22 PM) *
Buna fetelor!La noi a fost o noapte cam agitata.Cred ca il doare rau de la dintisori,ca se foieste in pat de numa,numa.A inceput sa pape mai bine.Defapt fetele de aici ma cearta,zic ca eu as vrea sa pape cat un om mare.Poate ca intr-adevar nu stiu exact cam cat ar trebui sa pape la o masa.Ieri dimineata a papat o nectarina,un mar coapte pe aburi la care am adaugat o jumate de bananasi o mana de orez si le-am dar la blender,dar doar umpic.Dupa amiaza a papat peste cu porumb si fructe,iar seara a papat pilaf de orez cu legume,o chifteluta,desi nu vroiam sa-l las,dar nu am mai scapat de al si un iaurt.Pe langa astea a baut la 6 dimineata 200 lapte cu cereale,la 12-120 lapte si seara la culcare 200 lapte cu cereale.Cam atat papa el intr-o zi,dar are si zile cand papa doar cateva lingurite la o masa,sau poate nu vrea sa guste deloc.

va pun si cateva pozici








Ce pitic frumos am gasit eu aici....seamana tot mai mult cu tine...Si arata ff bine...chiar daca a trecut printr-un hop....
Sanatos sa fie .....si tu mami...faci treaba buna! floare2.gif
simina_ana
QUOTE(sinzigm @ Feb 26 2010, 05:20 PM) *
Da l-am tuns.Urmeaza sa va pun si poze cu el tuns.Are zile cand ti-am zis poate refuza orice la o masa si poate si la celelalte papa doar putin.Dar atunci nu stiu de ce are doar 10kg400gr,daca sa zicem ca ar papa ok.Poate nu asimileaza si poate e si din cauza helicobacterului,ca daca el zice gata si eu incerc sa-i mai dau varsa pe loc.Pe mine asta ma termina,greata care si-o face.Cum nu vrea ceva cum isi face greata si varsa,de multe ori si la a 2-a lingurita.Ma duc sa-l pun la nani ca e deja ora 13.
va pup



Somnic pufos la piticut!

Sa stii ca noi ne-am vazut weekendul trecut cu doi baietei de 1 an si 7 luni si unul de 2 anisori. Aveau amandoi cate 11 kg...iar Iancu are 13,5....Ca ne-au si intrebat ce aer e la SIbiu de e Iancu atat de inaltut si pufos....
claudiaena
QUOTE(oana petrina @ Feb 26 2010, 02:34 PM) *
Claudia e gradinita Nanny de langa liceul cuza. e particulara si au grupa speciala de bebei de 1an si 10 luni. acolo primul lucru ii dezvata de pampers suzete biberoane tot soiul de chestii de astea bebelesti. nu ii primesc din cauza crizei asa de mici ci pur si simplu au grupa speciala . e program de la 8 la 18 sau cine vrea e si pana la 20. am fost ieri acolo si am vizitat am vrb cu directoarea sau ce era. aveau deja bebenei unul chiar avea un an jumate. vreau sa-ti spun ca e o gradinita tare frumoasa si fac o multime de lucruri.


Si cat costa? Pe luna banuiesc ca se achita o taxa... Eu la bona o sa dau ptr vreo 6 ore zilnic undeva intre 600-700 lei... Asta am inteles ca ar fim pretul ptr 8 ore dar eu vreau si ceva treaba cat o sa faca nani piticul... Dar o sa vedem la anu'
oana petrina
vai Sanzi ce mare si frumos a crescut Matei. chiar ca seamana bine cu tine. sa va traiasca si sa va bucurati de el.. si arata super bine chiar nu mi se pare slab.
Claudia pe luna costa 800 ron. http://www.gradinita-nanny.ro/ aici gasesti toate informatiile.
sau gradinita asta http://www.gradinitacarmens.ro/ si inca una http://www.omuldezapada.ro/ fiecare are alt tarif. mie cel mai mult imi place nanny si e si aproape de mine.
Simina pupaceste-l pe strumful tau
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.