Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Sep 30 2009, 12:15 AM) *
Multumim de urarile facute lui tati de ziua lui... trandafir.gif
Ne-am petrecut sambata ....urmarile se simt si azi wacko.gif ....dar a meritat....mai ales ca a schimbat tati prefixul .....si trebuia sarbatorit cum se cuvine evenimentul....Oricum cei mai incantati au fost copiii....ca nu s-au culcat prea devreme si au devastat casa....au fost niste mici "terminatori" dar asa de dragalasi .....

Na ..ca v-am "bombardat" cu povesti....mai bantui si eu putin pe aici....si apoi cred ca ma duc si eu la nani....
....somic pufos va doresc..... trandafir.gif

PS. Geo, nu am uitat de promisiune....dar nu am avut timp ... iar cu un Iancu mic si plin de energie, e cam greu sa-mi mai tin promisiunile....stii tu....socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ....Voi ati cumparat ceva sambata? tzuc.gif


Stai linistita inteleg perfect.As vrea sa pot si eu sa-l las sa se murdareasca din cap pana in picioare dar cum curge putin pe langa ma doare inima...Am vazut un filmulet cu Casian, baietelul lui Gabrielle care facuse asa cum ai povestit tu de Iancu si am ramas cu gura cascata.Am zis ca macar o data pe saptamana l-as lasa si eu ca si el vrea sa pape singurel.
Cat despre bubite programarea este astazi, nu s-a uitat taticul prea bine in caiet si ne-a facut sa ne ducem degeaba crybaby.gif N-ar fi fost problema daca nu se chiraia Lucas in spate tot drumul, la intoarcere a adormit...

Sambata nu am reusit sa filmez cum m-am laudat pt ca l-am carat pe Lucas in brate tot drumul cat a tinut brocanta.Am incarcat carutul copilului pana peste poate.Am mai fost cu niste prieteni care asteapta in martie un bebic si au luat si ei o gramada(tot la Lucas in carut au ajuns bineinteles o parte)Pai i-am luat scaunel de bicicleta, jucarele gen numaratoare cu bile, lego, carticele, incaltari ffff bune din piele, o salopeta de iarna si cam atat ca nu mai aveam unde sa punem.Dar va jur ca nu am vazut niciodata atatea lucruri ieftine pt copii intr-o stare atat de buna.Acum regret ca nu m-am intors sa-i iau mai multe lucrusoare de iarna...M-am intalnit si cu doamna de unde am cumparat carutul si i-am multumit.

Pupici si pe curand,
Geo
sinzigm
Ce faceti mamici?Dorm puii vostri,sau intorc casa cu susul in jos?Al meu asa face.E un nazdravan si un incapatanat,ar vrea sa faca numai ce vrea el.
Am fost ieri la doctorul de familie,care niciodata nu e acelasi,depinde care are liber sa te ia,dar nici nu s-a uitat bine in gurita lui Matei si a zis ca nu are mai nimic.Ca copilul arata bine,sa-l las in pace si daca nu mananca o saptamana si ceva si scade in greutate sa ma duc inapoi.I-am spus ca m-am uitat eu la el in gurita si mi se pare ca am vazut o afta,nu eram sigura pt ca nu m-a prea lasat sa ma uit bine.A zis ca o sa-i treaca de la sine,pe cand eu stiam cat de dureroase sunt,ca am mai trecut odata prin asta...Aseara a refuzat masa,a baut doar laptic inainte de culcare.Stiu ca lapticul nu e bun cand are afte,dar ce sa ii dau si lui sa pape?L-am facut cu glicerina dupa aceea in locul unde va ziceam ca mi se parea ca am vazut una si bineinteles ca pe bucata de tifon a ramas sange.In acel moment am stiut ca are sigur una,asa ca sper sa scape cu tratamentul facut de mine,doamne iarta-ma,daca astia sunt batuti in cap!

Geo:speram ca Lucas e mai bine cu bubitele.Sunt curioasa ce rezolvati azi la medic.Eu am fost atat de buimaca ieri din cauza starii de disperare a lui Matei,ca nu mi-a ars de nimic toata ziua.Eram cand in bucatarie,cand la Matei care urla si nu vroia sa doarma,plus de asta cred ca ii era si foame,dar cum nu poate saracu papa...face si el ce poate-SA PLANGA!Plus de asta si sotul meu e foarte stresat,pt ca la el la firma au disponibilizat o gramada de oameni,pt ca vine frigul si pe perioada de iarna nu prea iau lucrari,plus criza care isi spune cuvantul in constructii,si mai vine acasa si-mi face si mie capul mare,de parca nu mi-ar fi de ajuns restul.

Pt fiecare mamica un floare2.gif de la noi si pt camarazii de luna decembrie tzuc.gif
byby2
Salutare, mamici si pitici si LA MULTI ANI pt puiutii sarbatoriti.
Rose, multumesc pt intrebare. Irinuca e bine, dar a facut azi dim botezul cu podeaua.Am luat-o in pat cu mine pe la 3 noaptea pt ca dormea cam agitata si la 9 m-am trezit intr-o bubuitura si in plansetul ei.
Mititica se foia in somn si a calarit si pernele pe care i le pusesem drept paravan si a cazut in somn.
Bine ca nu s-a lovit ci doar s-a speriat.
Iritatia de la pasarica i-a trecut cu apa cu bicarbonat si nidoflor de 2 ori pe zi-dim si seara iar cu apa amescecata cu bicarbonat o clateam de cate ori ii schimbam scutecul.
Asa mi-a spus dermatoloaga ei pt ca mi-am dat seama ca imi tb parerea unui dr cand am vazut ca nu ii trec bubitele.
Sanatate la bebici si mamici!
petronici
QUOTE(simina_ana @ Sep 29 2009, 11:50 PM) *
Petronici, Rose....ne pare rau sa auzim ca sunt copilasii bolnaviori....speram sa se refaca repede, repede ca mamicile sa nu mai fie speriate.....
Cum se mai simt bebii? Sunt pe drumul cel bun?

Iancu le transmite urari de bine si multi pupicei!!!

lui Adelin i-am schimbat picaturile pt nasuc si se pare ca nu ii mai curg incontinuu mucusori,macar noaptea imi doarme acum poate respira...dar a cam inceput sa tuseasca si l-am sunat pe dr si mi-a dat un siropel sa vedem daca isi va face efectul daca nu, cred ca trecem iarasi la aerosol...
pooopam dulce pe Iancu
simina_ana
QUOTE(sinzigm @ Sep 29 2009, 01:44 PM) *
Azi dimineata s-a trezit la 8.30,si a papat cerealele,iar apoi l-am lasat putin pe jos,la joaca.Ii place tare mult,dar mi-e frica sa-l las foarte mult ca e rece si covorul e doar asa pe mijlocul camerei si el isi gaseste mereu de lucru pe parchet,nu pe covor[color="#800080"][/color].Ma gandesc sa nu fi facut infectie urinara,cum se tot joaca pe jos,dar nu mi-a facut febra,deci nu stiu ce sa spun...Adevarul e ca de vreo saptamana plange mai des,nu a mai prea dormit dupa-masa,am crezut ca e din cauza asta,apoi am crezut ca e vreun dintisor,dar vad ca acum s-a inrautatit situatia si nu mai pot face nimic de el-tipa,face niste crize de nervi si il apuca un plans de toata frumusetea daca nu e cum vrea el,sau daca il las singur in camera si nu il iau in brate.Si cum nici nu mai prea papa,ma stresez de numa.Nu as si sari sa ma duc la doctor,ca astia de aici si asa nu iti prea dau nimic la copil,chiar de e bolnavior.Spun ca organismul copilului trebuie sa lupte singur cu boala si sa nu se invete cu medicamente.Le dau dreptate pe de-oparte,dar cand e mai grav...dar marog asta e!Sa speram ca e doar o perioada mai urata si ca nu e nimic serios!

Claudiaena:La multe lunite uram si noi micului Mihai occasion.gif !Sa creasca mare si voinic sa aiba grija si el de voi la randul lui!pupici dulci de la Matei tzuc.gif .Speram sa fie bine cu cazatura si sa treceti si peste asta cu bine.

va pupam pe toti cu drag

sinziana si matei


Sanziana, si eu la inceput aveam frica sa-l las pe Iancu pe jos....mai ales ca la noi e f racoare in timpul verii...iti dai seama cum e cand se raceste ....Dar il imbrac mai grosut de la mijloc in jos, avand in vedere ca sta foarte mult in fundulet.....ii pun ciorapei lungi sau o pereche de pantalonasi cu botosei mai subtiri pe sub salopeta sau trening. Ii mai dau si o pereche 2, de sosete mai groase si nu am treaba cu el. La munute nu am ce sa-i fac...uneori le are destul de reci....dar asta e...
Cat despre intors casa cu susu'n jos.....offf nu-mi spune...seara pana strang toate jucariile ...si asta e partea cea mai simpla...cel mai fain e cand trebuie sa curat manacarica de pe jos....ca uneori nu vad imediat si se mai intareste liwlol.gif...dar ce sa-i fac...domnii vor sa devina independenti ...asa ca nu ne putem impotrivi naturii...
Acuma mai nou, Iancu si-a gasit o noua distractie cand suntem in patul nostru....se ridica in picioare, isi da drumul la manute si se lasa sa cada pe spate....si-mi chiuie in urechi de numa'......l-am invatat cum face sirena si uneori nu se mai opreste...liwlol.gif. Dar stie ca numai in pat poate face asta ca e moale.....a incercat o data pe jos...si cand a dat cu fundul de pamant, s-a lamurit cum sta treaba liwlol.gif liwlol.gif
Speram ca Matei sa-si revina repede si sa nu mai fie asa suparici. Noi ii dorim sa se faca repde bine, ca sa o "dispere" pe mami cu nazdravaniile lui
Il pupacim pe pitic si trandafir.gif pt tine
simina_ana
QUOTE(petronici @ Sep 30 2009, 04:44 PM) *
lui Adelin i-am schimbat picaturile pt nasuc si se pare ca nu ii mai curg incontinuu mucusori,macar noaptea imi doarme acum poate respira...dar a cam inceput sa tuseasca si l-am sunat pe dr si mi-a dat un siropel sa vedem daca isi va face efectul daca nu, cred ca trecem iarasi la aerosol...
pooopam dulce pe Iancu



Si noi pupam dulce pe Adelin si asteptam sa ne spui ca si-a revenit pe deplin trandafir.gif
simina_ana
Geo, am vazut la Lucas o babetita ce ne-a placut mult....cea din plactic care se pune si pe manute.... Vroiams a te intreb cat e de lunga? Ca vreau si eu una asa...dar care sa acopere si picioarele...ca Iancu cand papa...papa si cu piciorusele...adica da pe el ...si ma gandesc ca una asa mai lunga ar fi mai practica....pt mine wub.gif

Stii ce-am facut azi apropo de cele scrise mai sus? Am taiat o punga de plastic de cumparaturi , i-am facut gaura pt cap si 2 pt manute si l-am "imbracat" cu ea. Era ca intr-un sac...i-am acoperit si picioarele....si l-am lasat sa pape cat a vrut el...tot ce a dat pe el a cazut pe punga si nu a mai trebuit decat sa-l spal pe manute si pe fata....nu a mai fost nevoie sa-i schimb si hainele ca nu s-a mai murdarit...liwlol.gif La spalat i-am taiat-o la spate ca deocamdata Iancu nu stie sa ridice manutele ca sa-l dezbrac asa....asa ca babetica mea arata ca o camasa de aia de spital...cum vezi prin filme...liwlol.gif Inventiv romanul nu? liwlol.gif liwlol.gif
Dar pana gasesc o babetita cum trebuie...merge si asta nu? liwlol.gif liwlol.gif Sper sa si gasesc....am vazut numai de alea gen bluzita...dar mi-ar trebui si pantalonasi...

Sa ne tii la curent cu ce v-a spus doctorul azi...
Pupicei
sinzigm
simina_ana:m-am gandit si eu sa ii dau o pereche de ciorapei lungi pe sub pantalonasi cand sta pe jos,dar ma gandeam si la manute.Cred ca nu avem ce face.l-am innebunit pe sotul meu sa cumparam mocheta si sa acoperim toata camera unde se joaca el,acum o sa vadem ce facem,ca asta ar insemna sa acoperim parchetul dar si sa il stricam intr-un fel,pt ca am inteles ca mocheta se lipeste cu ceva special.
Sper sa se faca bine cu afta,sa-i treaca repede,ca data trecuta l-a tinut o luna si ceva pana s-a vindecat complet.Oricum ei isi baga mana in gurita des acum si cum umbla pe jos..sunt cam multi microbi,oricat ai curata.Cred ca si de asta i-a aparut,ca medicamente nu a luat de foarte mult timp.Il spal pe manute cat de des pot,dar stiti si voi cum e cu puii la varsta asta.

va sarutam si noi si va dorim somnic usor si noapte buna
simina_ana
QUOTE(sinzigm @ Sep 30 2009, 09:09 PM) *
simina_ana:m-am gandit si eu sa ii dau o pereche de ciorapei lungi pe sub pantalonasi cand sta pe jos,dar ma gandeam si la manute.Cred ca nu avem ce face.l-am innebunit pe sotul meu sa cumparam mocheta si sa acoperim toata camera unde se joaca el,acum o sa vadem ce facem,ca asta ar insemna sa acoperim parchetul dar si sa il stricam intr-un fel,pt ca am inteles ca mocheta se lipeste cu ceva special.
Sper sa se faca bine cu afta,sa-i treaca repede,ca data trecuta l-a tinut o luna si ceva pana s-a vindecat complet.Oricum ei isi baga mana in gurita des acum si cum umbla pe jos..sunt cam multi microbi,oricat ai curata.Cred ca si de asta i-a aparut,ca medicamente nu a luat de foarte mult timp.Il spal pe manute cat de des pot,dar stiti si voi cum e cu puii la varsta asta.

va sarutam si noi si va dorim somnic usor si noapte buna


Asa e...cam greu sa-i mai tinem in frau in perioada asta...si noi avem parchet in toata casa dar nu mai iau mocheta pt camera lui...oricum patruleaza peste tot....unde sunt eu e si el...asa ca nu vad rostul ....ai dreptate cu mocheta se lipeste cu ceva special si strica parchetul...
Cu manutele si eu ma gandesc cum sa fac...dar ca si tine incerc sa-l spal mai des pe maini...in plus dau cu aspiratorul si de 3 ori pe zi uneori si spal pe jos dimi si seara si de 2 ori in timpul zilei cat face el nani....dar in ritmul asta o iau razna...

Speram sa-i treaca repede aftele....ca nu cred ca e placut pentru nimeni....vezi ca Rose a avut aceeasi problema...poate va ajutati una pe cealalta cu sfaturi
Pupicim pe Matei si pe mami
oana petrina
La multi ani Daniela si tutoror sarbatoritilor! occasion.gif \
Geo ma bucur ca ai gasit lucrusoare frumoase si ieftine. abea astept sa vad ce-ti spune maine dr. pupici
Sanzi imi pare rau sa aud ca Matei e bolnavior. speram sa se faca bine cat mai repede . le dorim insanatosire rapida tuturor bebicilor bolnaviori.
Simina te inteleg f bine cand spui ca Iancu nu sta locului. Matei imi consuma toata energia rolleyes.gif acum doarme doar doua ore la pranz si atat se mai culca seara la 8-9 si doarme pana la 6-7 dim. in rest e intr-o miscare continua. trage de toate vrea sa vada tot. daca indraznesc sa-l pun in carut urla de numa. in tarc la fel............uneori simt ca ma lasa puterile dar imi zambeste si ma topesc toata. zice tata toata ziua. din fericire nu este bolnavior desi eu si cu sotul meu suntem raciti. am fost la dr si are 9.900kg si 80cm. am comandat si synflorix sa facem pe 15. in rest.....ENERGIE MULTA wacko.gif
va pupam
simina_ana
QUOTE(oana petrina @ Sep 30 2009, 11:05 PM) *
La multi ani Daniela si tutoror sarbatoritilor! occasion.gif \
Geo ma bucur ca ai gasit lucrusoare frumoase si ieftine. abea astept sa vad ce-ti spune maine dr. pupici
Sanzi imi pare rau sa aud ca Matei e bolnavior. speram sa se faca bine cat mai repede . le dorim insanatosire rapida tuturor bebicilor bolnaviori.
Simina te inteleg f bine cand spui ca Iancu nu sta locului. Matei imi consuma toata energia rolleyes.gif acum doarme doar doua ore la pranz si atat se mai culca seara la 8-9 si doarme pana la 6-7 dim. in rest e intr-o miscare continua. trage de toate vrea sa vada tot. daca indraznesc sa-l pun in carut urla de numa. in tarc la fel............uneori simt ca ma lasa puterile dar imi zambeste si ma topesc toata. zice tata toata ziua. din fericire nu este bolnavior desi eu si cu sotul meu suntem raciti. am fost la dr si are 9.900kg si 80cm. am comandat si synflorix sa facem pe 15. in rest.....ENERGIE MULTA wacko.gif
va pupam



Asa-i si Iancu .Trage tot..se ridica pe varfuri si nu se lasa pana nu reuseste.liwlol.gif Deja ma gandesc pt weekendul asta sa revizuiesc aranjaramentele prin casa....sa le ascund sau sa le ridic....sa fac ceva sa nu le mai traga...
Nici la mine nu sta daca il pun in carut sau in tarc. tipa de-mi sparge timpanele....chiar ieri l-am pus in tarc ca sa fac curat dupa el dupa masa....maaammmaaa ce-a urlat.....si dupa ce l-am luat in brate a continuat sa urle...dar deja se vedea ca se alinta....al meu zice "mama" toata ziua....si se opreste uneori din joaca sa bata din palme....
Eu am noroc ca doarme in 2 reprize de 2 ore in timpul zilei. Asa mai apuc sa fac si eu una alta...inclusiv sa ma destrabalez pe forum liwlol.gif

Vad ca si Matei e inaltut....ce frumos....il pupam dulce, dulce iar tie mamico iti uram sa te faci repede bine.....ce ti-e si cu racelile astea....s-a transmis raceala aici pe forum liwlol.gif
simina_ana
Sa nu uit....
La pranz cum le dati la pitici sa pape? Adica le dati si supica si felul 2? Sau doar un singur tip de papa?
Ma bazaie o mamica la cap, ca trebuie sa-l obisnuiesc pe Iancu cu 2 feluri de papa la pranz.....chiar trebuie sa faca sta de pe acum?
Voi cum faceti?

claudiaena
QUOTE(simina_ana @ Oct 1 2009, 12:02 AM) *
Sa nu uit....
La pranz cum le dati la pitici sa pape? Adica le dati si supica si felul 2? Sau doar un singur tip de papa?
Ma bazaie o mamica la cap, ca trebuie sa-l obisnuiesc pe Iancu cu 2 feluri de papa la pranz.....chiar trebuie sa faca sta de pe acum?
Voi cum faceti?


Eu ii dau numai piure de legume cu carne sau ou fiert. Copiii nu pot manca 2 feluri nici macar la gradi, la 3 ani, la fii-mea le dadea mai intai sa pape felul cu carne si daca mai ramanea loc si cel fara carne ( de obicei le da I fel fara si felul II cu carne). Acum depinde si de copil, cand era Maria micuta era lejer cu mancarea, dar la Mihai ii trebuie sa pape "bine".
anku
QUOTE(simina_ana @ Sep 30 2009, 11:02 PM) *
Sa nu uit....
La pranz cum le dati la pitici sa pape? Adica le dati si supica si felul 2? Sau doar un singur tip de papa?
Ma bazaie o mamica la cap, ca trebuie sa-l obisnuiesc pe Iancu cu 2 feluri de papa la pranz.....chiar trebuie sa faca sta de pe acum?
Voi cum faceti?

copii ca ai nostrii care au apetit, au tendinta sa manace cat le dai...si manaca pana simt ca plesnesc...
eu una nu am auzit de asa ceva niciodata...nici macar la bebici de 2 ani...mi se pare exagerat...unde sa bage in stomac 2 feluri de mancare la 10 luni???
cand abia au trecut de faza cu hranire a laptelui ...
mna
nu stiu...poate asa zic pediatrii din ro...dar mie nu mi se pare ok..
darius primeste 200 gr piuree borcan si chiar dc mai vrea nu-i mai dau...
lapte de 4 0ori p zi cate 220 ml desi el ar vrea cate 300 ml...
e probl seroíoasa cu mancarea multa...pana acum nu a fost probl dar acum fac un anisor si nu e bine deloc...pana la un nu e grav dc bebe este grasut dar dupa un an devine altceva...
deci eu nu vad rostul la 2 tipuri de papa...poate la bebici care sunt slabuti...dar eu nu cred ca iancu are nevoie de 2 feluri la o masa ca doar el este baiat mare,voinic...sta bine la masa...oricum poti sa-i dai supa la o masa si la alta i dai piuree..ca sa se invete si cu supita sau ciorbita...
dar noi tb sa tinem cont ca ai nostrii sunt plinuti...si sa avem griaja cu dulciegariile si cu mancarea multa ca nu e bine..
nu pot spune ca darius este gras de numa dar e indesat bine ...nu as vrea totusi ca peste un an sa am alte probl...adica sa faca burta... wacko.gif
intreaba pediatrul la care mergi tu...doar el stie cel mai bine avnad in vedere ca vede dezvoltarea lui iancu...
va poopam tzuc.gif
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Sep 30 2009, 05:55 PM) *
Geo, am vazut la Lucas o babetita ce ne-a placut mult....cea din plactic care se pune si pe manute.... Vroiams a te intreb cat e de lunga? Ca vreau si eu una asa...dar care sa acopere si picioarele...ca Iancu cand papa...papa si cu piciorusele...adica da pe el ...si ma gandesc ca una asa mai lunga ar fi mai practica....pt mine wub.gif

Stii ce-am facut azi apropo de cele scrise mai sus? Am taiat o punga de plastic de cumparaturi , i-am facut gaura pt cap si 2 pt manute si l-am "imbracat" cu ea. Era ca intr-un sac...i-am acoperit si picioarele....si l-am lasat sa pape cat a vrut el...tot ce a dat pe el a cazut pe punga si nu a mai trebuit decat sa-l spal pe manute si pe fata....nu a mai fost nevoie sa-i schimb si hainele ca nu s-a mai murdarit...liwlol.gif La spalat i-am taiat-o la spate ca deocamdata Iancu nu stie sa ridice manutele ca sa-l dezbrac asa....asa ca babetica mea arata ca o camasa de aia de spital...cum vezi prin filme...liwlol.gif Inventiv romanul nu? liwlol.gif liwlol.gif Dar pana gasesc o babetita cum trebuie...merge si asta nu? liwlol.gif liwlol.gif Sper sa si gasesc....am vazut numai de alea gen bluzita...dar mi-ar trebui si pantalonasi...

Sa ne tii la curent cu ce v-a spus doctorul azi...
Pupicei


Bavetica care o are el din plastic nu-i acopera si manutele din pacate alea erau manecile pe care le murdarise bine ulterior..
Oricum pentru ideea ta primesti hug.gif bere.gif .Ce-ti mai trebuie sa cumperi daca te ajuti asa...Eu am luat-o de la C&A si nici ff lunguta nu-i.
Hai mai Simina de 3 ori cu aspiratorul????Ma faci sa ma simt prost.Eu cu Alda si nu dam atat de des.Cert este ca Lucas se cam sperie de el si cum nu am cu cine sa-l las dau mai rarut.. sad.gif

QUOTE(sinzigm @ Sep 30 2009, 08:09 PM) *
simina_ana:m-am gandit si eu sa ii dau o pereche de ciorapei lungi pe sub pantalonasi cand sta pe jos,dar ma gandeam si la manute.Cred ca nu avem ce face.l-am innebunit pe sotul meu sa cumparam mocheta si sa acoperim toata camera unde se joaca el,acum o sa vadem ce facem,ca asta ar insemna sa acoperim parchetul dar si sa il stricam intr-un fel,pt ca am inteles ca mocheta se lipeste cu ceva special.
Sper sa se faca bine cu afta,sa-i treaca repede,ca data trecuta l-a tinut o luna si ceva pana s-a vindecat complet.Oricum ei isi baga mana in gurita des acum si cum umbla pe jos..sunt cam multi microbi,oricat ai curata.Cred ca si de asta i-a aparut,ca medicamente nu a luat de foarte mult timp.Il spal pe manute cat de des pot,dar stiti si voi cum e cu puii la varsta asta.
va sarutam si noi si va dorim somnic usor si noapte buna


Of inteleg perfect .Trece Alda pe langa el si el intinde manuta si o mangaie sau intr-un caz mai "fericit" bate toba in capul ei de am ramas "bujbe" ohmy.gif Vroiam sa-ti zic de un covoras pt copii care sunt niste patrate cu litere si se baga una intr-alta si faci un covoras.I-am luat asa ceva mai mult pt ca nu putea sa se tarasca pe parchet ca aluneca dar este si bun impotriva frigului chiar mai ceva decat covorul ca nu este chiar plat lipit de podea...O idee.Daca nu intelegi de ce vorbesc iti fac poze?

Multumim mamici de grija.Am fost la d-na Dr si i-a facut testul cutanat care consta in niste picaturele pe spate pe care le-a intepat fara sa penetreze pielea cu un ac de plastic dar care doare oricum.Testul asta ar fi iesit ok, apoi ne-a trimis la spital sa-i ia sange si rezultatele lunea viitoare.
Nu stiu de la ce dar cand am ajuns acasa au inceput iar sa-i apara bubite pe picioruse.M-am gandit ca de la stresul care l-a avut cat i-a cautat vena ca a cam plans ceva mititelul...
Mi-a zis ca parerea ei este ca are o piele ff sensibila.Si tati este la fel..Si sa continuam cu lapte soia pana la un an.Are 8.420 aproape 100 gr in 10 zile deci cred ca ar fi ok ce sa zic.

Pupici si pe curand,
Geo oFloare1.gif
petronici
QUOTE(simina_ana @ Sep 30 2009, 11:02 PM) *
Sa nu uit....
La pranz cum le dati la pitici sa pape? Adica le dati si supica si felul 2? Sau doar un singur tip de papa?
Ma bazaie o mamica la cap, ca trebuie sa-l obisnuiesc pe Iancu cu 2 feluri de papa la pranz.....chiar trebuie sa faca sta de pe acum?
Voi cum faceti?

Adelin nu mananca tot nici macar singurul fel care i-l prepar,ori cu carnita sau fara,supica sau piure. sleep.gif ..daramite 2 feluri. ohmy.gif ...cu greu imi papa un picut de fructa sau iaurt intre mese...si seara ffffff putin mai mult laptic,dar macar bine ca ala ii place,bea in jur la 800-900g in 24 de ore....
si dupa cum spunea si Anku il poti intreba si pe pediatru sa vezi si parerea lui....

multumim pt urari dar nu stiu daca suntem pe strada buna...azi-noapte nu sa oprit deloc din tuse,sa-l vad astazi cum se comporta si daca e tot asa tragem fuguta la dr...
pooop tzuc.gif
claudiaena
Buna mamici si bebici!
Mihai a adormit, iar mami isi face de cap pe net...
Voi ce le dati seara la pui de mancare, ca al meu de o bucata de vreme refuza mai toate felurile date: mamaliguta cu unt si branza de vaci, piure cu carne, cartofi copti cu untsau branza... Saptmana trecuta am avut bors de gaina de tara si a papat f bine. Am incercat sa ii fac mancare proaspata in fiecare seara dar nu a vrut decat...bors. Apoi, daca tot as vrea sa il intarc, ii fac 120-150 ml lapte cu cereale si nu prea pare sa ii placa. Niciodata nu mi-a terminat cat i-am pregatit. mai suge un pic la san si apoi la culcare pe la 9. 30 seara. Se trezeste pe la 3-4 dim si cere papa, si apoi ma foieste de ma zapaceste cand sfarsesc sa il iau cu mine in pat si ii dau sa suga cat si cand vrea pana la 7-7.30 cand se trezeste de tot. Bineinteles ca mai sunt si abateri, adica se trezeste de 10-20 ori pe noapte, il pun langa mine si ii dau san ca sa il linistesc.
Si voi, mamici care le dati biberon tot se mai trezesc noaptea si cer papa si daca da, cum faceti, il preparati atunci sau il aveti pregatit deja? Al meu daca nu primeste atunci cand plange, papa, scoala toata casa cu urletele lui.
Gata, cat mai doarme puiul, ma duc sa fac si eu un pic de treaba.... floare2.gif
danieelaa
QUOTE(simina_ana @ Sep 30 2009, 09:43 PM) *
Asa e...cam greu sa-i mai tinem in frau in perioada asta...si noi avem parchet in toata casa dar nu mai iau mocheta pt camera lui...oricum patruleaza peste tot....unde sunt eu e si el...asa ca nu vad rostul ....ai dreptate cu mocheta se lipeste cu ceva special si strica parchetul...
Cu manutele si eu ma gandesc cum sa fac...dar ca si tine incerc sa-l spal mai des pe maini...in plus dau cu aspiratorul si de 3 ori pe zi uneori si spal pe jos dimi si seara si de 2 ori in timpul zilei cat face el nani....dar in ritmul asta o iau razna...

Speram sa-i treaca repede aftele....ca nu cred ca e placut pentru nimeni....vezi ca Rose a avut aceeasi problema...poate va ajutati una pe cealalta cu sfaturi
Pupicim pe Matei si pe mami

buna dimineata fetili....
...... vad ca vb de parchet, eu nu mai zic nimik eu am in toata casa gresie,deci dati-va seama ce e la mine si cum va fi cand o aduc marti pe denisa ,in camera ei am covor dar degeaba ca tot se simte un pic ...
insanatosire grabnica la bb ....pupici
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Oct 1 2009, 04:02 AM) *
Bavetica care o are el din plastic nu-i acopera si manutele din pacate alea erau manecile pe care le murdarise bine ulterior..
Oricum pentru ideea ta primesti hug.gif bere.gif .Ce-ti mai trebuie sa cumperi daca te ajuti asa...Eu am luat-o de la C&A si nici ff lunguta nu-i.
Hai mai Simina de 3 ori cu aspiratorul????Ma faci sa ma simt prost.Eu cu Alda si nu dam atat de des.Cert este ca Lucas se cam sperie de el si cum nu am cu cine sa-l las dau mai rarut.. sad.gif


Da' vad ca azi noapte ai avut activitate ...nu gluma liwlol.gif

Pai dau Geo, ce sa fac? Pentru ca Iancu e aspirator uman. Daca gaseste o firmitura pe jos sau vreo scama imediat vrea sa o guste....cel putin in living si in bucatarie ...unde papam..... In restul casei nu dau atat de des . O data pe saptamana, sambata e de ajuns. Dar daca se intampla sa ii cada biscuiti in salopeta, atunci dau si in alte camere pe unde vad firmituri...ca le poarta.
Atat de mult mi-ar placea sa stau si eu la curte, asa ca voi....am sta toata ziua afara...as rezolva 2 dintr-o lovitura.....papatul afara si iesitul in parc. Sper ca in 2, 3 ani sa reusim si noi sa ne ridicam casuta.
Pupicei si speram sa-i treca bubitele lui Lucas. Poate ar fi bine sa mai megi si la alt medic...poate un dermatolog?
simina_ana
QUOTE(claudiaena @ Oct 1 2009, 11:17 AM) *
Buna mamici si bebici!
Mihai a adormit, iar mami isi face de cap pe net...
Voi ce le dati seara la pui de mancare, ca al meu de o bucata de vreme refuza mai toate felurile date: mamaliguta cu unt si branza de vaci, piure cu carne, cartofi copti cu untsau branza... Saptmana trecuta am avut bors de gaina de tara si a papat f bine. Am incercat sa ii fac mancare proaspata in fiecare seara dar nu a vrut decat...bors. Apoi, daca tot as vrea sa il intarc, ii fac 120-150 ml lapte cu cereale si nu prea pare sa ii placa. Niciodata nu mi-a terminat cat i-am pregatit. mai suge un pic la san si apoi la culcare pe la 9. 30 seara. Se trezeste pe la 3-4 dim si cere papa, si apoi ma foieste de ma zapaceste cand sfarsesc sa il iau cu mine in pat si ii dau sa suga cat si cand vrea pana la 7-7.30 cand se trezeste de tot. Bineinteles ca mai sunt si abateri, adica se trezeste de 10-20 ori pe noapte, il pun langa mine si ii dau san ca sa il linistesc.
Si voi, mamici care le dati biberon tot se mai trezesc noaptea si cer papa si daca da, cum faceti, il preparati atunci sau il aveti pregatit deja? Al meu daca nu primeste atunci cand plange, papa, scoala toata casa cu urletele lui.
Gata, cat mai doarme puiul, ma duc sa fac si eu un pic de treaba.... floare2.gif



Claudia si eu il mai alaptez pe Iancu ....dar doar dimineata ii dau san si in timpul zilei cate putin cand vreau sa-l adorm mai repede....Eu inca nu am de gand sa-l intarc, poate mai incolo.
Cat priveste biberonul , atunci cand ii dai lapte praf se recomanda sa-l faci atunci, nu inainte ....cel mai bine fa-i un ceai, ca sa-l ai mereu la indemana pana ii faci tu biberonul. Asa poate il pacalesti cateva minute. Eu mereu ii fac lui Iancu seara un biberon cu ceai. Oricum ii dau doar ceai noaptea. Dar inainte de culcare ii incalzesc apa plata si pun in termos, in caz de urgenta. Daca nu-l potolesc cu ceai, am pus repede in sticluta apa si laptic si din bucatarie pana in dormitor il agit si e gata. Incearca si asa...poate merge.

Eu pana acum nu am incercat sa-i dau mancare solida seara. Deocamdata avem masa de dimineata si cea de pranz si gustarile dintre mese. Un biscuite, un fruct sau un iaurtel. Seara la culcare eu ii dau 240 ml de laptic in care pun si cereale si ii dau cu tetina de pasate. De cand fac asta nu mi s-a mai trezit deloc noaptea. Sau poate o data. Dar ii dau ceai si adoarme imediat la loc.

Pupicei
simina_ana
QUOTE(danieelaa @ Oct 1 2009, 11:56 AM) *
buna dimineata fetili....
...... vad ca vb de parchet, eu nu mai zic nimik eu am in toata casa gresie,deci dati-va seama ce e la mine si cum va fi cand o aduc marti pe denisa ,in camera ei am covor dar degeaba ca tot se simte un pic ...
insanatosire grabnica la bb ....pupici


URAAAAAAA...vine Denisa la mamica ei....ce fericite vor fi fetele!!!!
hug.gif ABia astept sa ne povestesti cum a fost revederea...
danieelaa
QUOTE(simina_ana @ Oct 1 2009, 12:41 PM) *
URAAAAAAA...vine Denisa la mamica ei....ce fericite vor fi fetele!!!!
hug.gif ABia astept sa ne povestesti cum a fost revederea...

da ea ca ea dar eu deja in cep sa ma gandesc ca mai am un pic si o vad hug.gif o sa va povestesc cum va fi revederea
simina_ana
Ma gandeam eu ca mamica aia exagereaza...nu i-am spus nimic acum cateva zile, dar daca azi o vad in parc si iar imi tine prelegeri de astea....ma iau de ea.

Azi cred ca putem iesi si noi afara....nu mai bate vantul...yupiiii
Va dorim o zi placuta si plimbare plina de soare
simina_ana
QUOTE(danieelaa @ Oct 1 2009, 01:03 PM) *
da ea ca ea dar eu deja in cep sa ma gandesc ca mai am un pic si o vad hug.gif o sa va povestesc cum va fi revederea



Cred ca ai niste emotii.....eu nu am stat niciodata departe de Iancu. Cel mai mult 6 ore...dar tati a stat fara el 4 saptamani....si am vazut ce-a fost in sufletul lui cand l-a revazut dupa atata vreme....apoi o mama....
Va tzuc.gif dulce si ne rugam sa treaga zilele mai repede pentru voi ....
sinzigm
Salutare mamici si bebici!Ne-a fost dor de voi,chiar daca am vb si ieri.Matei a fost foarte agitat azinoapte si s-a sculat de 3 ori plus ca s-a trezit la 24 si la 4 la laptic.Sotul meu nu a miscat nici macar un deget,sa ma ajute cu el,desi de dupa-masa m-a luat o durere pe sub burta si pe la sale.Cred ca m-am racit si m-or fi durand rinichii.Si copilul meu face la fel,stie cand sunt orele de masa si se trezeste singurel,acum chiar daca nu la 24 fix,dar ori la 23:45,ori la 24:15 depinde,asa ca nu am ce face trebuie sa ii dau mancare.I-am dat ceiut ori apica in speranta ca o sa ii pot scoate masa de noapte,dar ori nu accepta,ori bea si peste 15 minute se scoala sa imi ceara papa,asa ca nu am ce face,trebuie sa ii dau daca nu vreau urlete pana dimineata.

Geo:stiu despre ce vorbesti!Chiar nu credeam ca sunt bune,de aceea nici nu i-am luat,dar daca e asa cum spui,am sa incerc.Ne bucuram ca a iesit ok testul!!! bananab.gif Sa stii ca si Matei e foarte sensibil la pielicica si una doua ii ies bubite,doar ca nu pe picioare,ci pe abdomen.Cum ii dau cu alta crema,cum nu e bine,de aceea folosesc produsele de la Avene cu apa termala,o doctorita dermatolog mi le-a recomandat si sa stii ca sunt tare multumita.Pe corp ii dau cu Avene TriXera si e nemaipomenita pt copiii cu pielea care are tendinta sa se uste,sau cu pielea atopica,cum e si al meu.

VA PUPAM CU DRAG PE TOTI tzuc.gif
oana petrina
of bebele meu s-a trezit la 6 dim si noroc ca l-a luat tati in primire ca eu am o durere de gat de abea vrb. si l-a schimbat i-a dat lapticul , s-au jucat.asa am dormit si eu pana la 9. nici eu nu-i dau lu Matei doua feluri. dim si seara laptic iar in cel de seara pun cereale. pe la 9-10 fructele la 13-14 legume carnita si pe la 5-6 un iaurtel sau desert la borcanel . nu avem probleme noaptea nu se trezeste deloc. si noi tot cu avene trixera il spalam il cremuim. sunt f bune. si la noi de cateva zile bate vantul cam tare. dar il mai scot prin curte putin ca sa mai ia aer.
va pupam
claudiaena
QUOTE(simina_ana @ Oct 1 2009, 12:39 PM) *
Claudia si eu il mai alaptez pe Iancu ....dar doar dimineata ii dau san si in timpul zilei cate putin cand vreau sa-l adorm mai repede....Eu inca nu am de gand sa-l intarc, poate mai incolo.
Cat priveste biberonul , atunci cand ii dai lapte praf se recomanda sa-l faci atunci, nu inainte ....cel mai bine fa-i un ceai, ca sa-l ai mereu la indemana pana ii faci tu biberonul. Asa poate il pacalesti cateva minute. Eu mereu ii fac lui Iancu seara un biberon cu ceai. Oricum ii dau doar ceai noaptea. Dar inainte de culcare ii incalzesc apa plata si pun in termos, in caz de urgenta. Daca nu-l potolesc cu ceai, am pus repede in sticluta apa si laptic si din bucatarie pana in dormitor il agit si e gata. Incearca si asa...poate merge.

Pupicei


Salutare!
Eu, desi sunt mamica cu experienta, nu stiu cum o s-o scot la capat.
I-am pregatit 150 ml de lapte cu f putine cereale, si nu a vrut sa pape decat vreo50-60 ml, si, in rest, asteapta sanul... Daca ii dau asa, sigur, se trezeste la 12 noaptea si cauta iar mancare....
Am zis ca o sa ii schimb cerealele, dar sa vedem cwnd ajungem la cumparaturi.
Noapte buna si vise frumoase la bebici, mai ales, ca mamicilew, nu stiu daca mai au timp sa viseze... bouncy.gif
geocoto
QUOTE(claudiaena @ Oct 1 2009, 09:54 PM) *
Salutare!
Eu, desi sunt mamica cu experienta, nu stiu cum o s-o scot la capat.
I-am pregatit 150 ml de lapte cu f putine cereale, si nu a vrut sa pape decat vreo50-60 ml, si, in rest, asteapta sanul... Daca ii dau asa, sigur, se trezeste la 12 noaptea si cauta iar mancare....
Am zis ca o sa ii schimb cerealele, dar sa vedem cwnd ajungem la cumparaturi.
Noapte buna si vise frumoase la bebici, mai ales, ca mamicilew, nu stiu daca mai au timp sa viseze... bouncy.gif


Draga mea Claudia credeam ca experienta apare dupa 4 copii incolo....glumesc.Fiecare copil este unic in felul lui, asa o am si eu pe fina mea care a facut o fetita si apoi baiatul imediat dupa la un an si o luna si mereu imi zice dar Emma nu era asa, sau ea manca altfel...
O sa-ti dai seama de nevoile lui pe parcurs.Exista un topic cum sa intrerupi alaptatul AICI despre ABLACTATIE

Eu l-am intarcat la 3 luni juma si mai mult il trageam cu pompa si i-l dadeam deci prea multe sfaturi nu-ti pot da decat atunci cand te hotarasti mergi pana la capat nu te inmuia de plansul bebicului.
Mult succes si sa ne tii la curent,
Geo
claudiaena
QUOTE(geocoto @ Oct 1 2009, 11:22 PM) *
Draga mea Claudia credeam ca experienta apare dupa 4 copii incolo....glumesc.Fiecare copil este unic in felul lui, asa o am si eu pe fina mea care a facut o fetita si apoi baiatul imediat dupa la un an si o luna si mereu imi zice dar Emma nu era asa, sau ea manca altfel...
O sa-ti dai seama de nevoile lui pe parcurs.Exista un topic cum sa intrerupi alaptatul AICI despre ABLACTATIE

Eu l-am intarcat la 3 luni juma si mai mult il trageam cu pompa si i-l dadeam deci prea multe sfaturi nu-ti pot da decat atunci cand te hotarasti mergi pana la capat nu te inmuia de plansul bebicului.
Mult succes si sa ne tii la curent,
Geo

Buna dimineata!
Multam ptr sfaturi. Oricum, draga Geococo, eu la fica-mea, eram tare stresata, poate si ptr ca Maria, ca I copil dintr-o familie si I nepot, a fost criminal: a plans sau a ras in hohote, nu a stat niciodata sa se joace singura cu manutele sau cu o jucarie, nu a stat in carut, nu a dormit de pe la 5-6 luni pana la 2 ani nici o noapte mai mult de 2 ore consecutiv, fara sa urle, ca ajunsesem la medic exasperati si ne-a dat trimitere la Bucuresti sa ii faca nu stiu ce teste la creier....etc, etc. De aia zic ca sunt oarecum cu experienta, ptr ca acum ptr mine e reletiv, "floare la ureche". Ei, dar de acum 6 ani in urma, mai uita omul, si chestii, care la fetita mi s-au parut simple, la Mihai sunt mai dificile.
In sfarsit, voiam sa va anuntam ca am vazut rezultatul maraielilor si trezirilor din ultimul timp :NE-A IESIT INCA UN DINTISOR SI OFICIAL, AVEM 2 DINTISORI....
Ei, trecem noi peste toate, sanatosi sa fim.
Apropo, mamici ce mai fac bebeii bolnaviori: Andreea, sau mamicile bolnavioare: Oana?
Gata, puiul, trebuie pus la nani, asa ca mai vvorbim...
alina84
Buna ziua mamicilor.Nu am mai reusit sa intru pe forum in ultimele zile pt ca Stefanut e f marait,vrea numai in brate,pt ca ii iese si al doilea dintisor sus.Am fost cu el la doctor,la ORL,nu are nimic la urechiusa,in schimb i-au iesit niste bubite de la caldura si a treebuit sa merg cu el si la dermatolog sa-l vada,asa ca saptamana asta am vizitat medicii.
Am citit pe forum si am vazut ca mai sunt bebici care se trezesc noaptea sa manance lapte,nu numai Stefanut al meu.Si eu am incercat sa-i scot laptele noaptea,dar nu am reusit,iar daca i-l scot pe cel de noaptea,ziua nu mai vrea deloc lapte,si ar trebui sa-l intarc,asa ca ma mai chinui cu el noaptea,decat sa renunte el sa mai bea lapte.Raceala i-a trecut,acum ne chinuim cu bubitele astea,dar sper sa-i treaca cu apa termala si crema pe care ne-a recomandat-o medicul dermatolog.Apropo,mamicilor,voi cu ce crema ii dati pe bebelusii vostri pe piele?Mie mi-a zis sa-l dau ori cu bephanten,ori cu crema de galbenele.
Va pupam si va dorim o zi plina de soare.
anku
inseamna ca toata lumea are acum cel putin 2 dinti...numai darius nu....
si dupa spusele dr-ului ar tb sa apara primul la 11 luní chiar 11 luni jumate...
eu ma bucur ca nu i-au aparut asa repede...dar atat de marait si plangacios e ca as vrea sa-i apara toti sa scape bietul copil de dureri
cel putin acum dormim noaptea fara sa papam...se culca din nou la 20.00 de 3 zile ...trezirea la 7.30
ziua nu mai dormim aproape deloc...decat la amiaza 20 minute...
dar necesarul de somn se acopera...
la varsta asta bebicii nostrii ar tb sa doarma intre 12 si 14 ore p zi...

sanatate multa dorim si noi bebicilor bolnaviori..
claudia...nu stiu cum ai rezistat la primul copil...cred ca avand in vedere dificultatea ti-ai facut destula experienta cat ptr 3 copii sad.gif eui nu stiu cum as fi rezistat...
alina 84ne bucuram ssa va auzim...si ca v-a trecut raceala...cat despre bubite hgabar nu am...eu nu folosesc nimic ptr corp...dar speram ca dr sa gasesca un remediu bun...dar de ce de la caldura??mai este asa de cald in romania???
siminanu stiu p unde va plimbariti voi...ce faceti??
sunteti bine???ce mai face iancu???va poopam si p voi tzuc.gif
rose cum mai este andreiuta??? tzuc.gif
oana insanotasire grabnica va dorim tie si sotului si poopam un iancu rezistent la virusi...inseamna ca deja are anticorpii

va poopam tzuc.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Oct 2 2009, 12:41 PM) *
inseamna ca toata lumea are acum cel putin 2 dinti...numai darius nu....
si dupa spusele dr-ului ar tb sa apara primul la 11 luní chiar 11 luni jumate...
eu ma bucur ca nu i-au aparut asa repede...dar atat de marait si plangacios e ca as vrea sa-i apara toti sa scape bietul copil de dureri
cel putin acum dormim noaptea fara sa papam...se culca din nou la 20.00 de 3 zile ...trezirea la 7.30
ziua nu mai dormim aproape deloc...decat la amiaza 20 minute...
dar necesarul de somn se acopera...
la varsta asta bebicii nostrii ar tb sa doarma intre 12 si 14 ore p zi...

sanatate multa dorim si noi bebicilor bolnaviori..
claudia...nu stiu cum ai rezistat la primul copil...cred ca avand in vedere dificultatea ti-ai facut destula experienta cat ptr 3 copii sad.gif eui nu stiu cum as fi rezistat...
alina 84ne bucuram ssa va auzim...si ca v-a trecut raceala...cat despre bubite hgabar nu am...eu nu folosesc nimic ptr corp...dar speram ca dr sa gasesca un remediu bun...dar de ce de la caldura??mai este asa de cald in romania???
siminanu stiu p unde va plimbariti voi...ce faceti??
sunteti bine???ce mai face iancu???va poopam si p voi tzuc.gif
rose cum mai este andreiuta??? tzuc.gif
[b]oana insanotasire grabnica va dorim tie si sotului si poopam un iancu rezistent la virusi...inseamna ca deja are anticorpii [/b]

va poopam tzuc.gif


Multumim de intrebare
ANDREIUTA se reface, doar mai tuseste putin, inca mai papa mai putin dar numai are temperatura si doarme mai mult


nu stim cat de adevarat este: dar in popor se spune ca daca apar dintii mai tarziu sunt mai sanatosi si mai frumosi. Cel putin am o confirmare:Vecina mea are 2 baieti: cel de 7 ani a avut primul dinte la 5 luni si acum deja are carii, cel de al doilea primul dinte abia la 1 an si are niste dintisori ca niste perlute

ai incurcat borcanele, sigur de vina e viteza..............:Matei nu Iancu ai vrut sigur sa scrii,
Rose68
Sa nu radeti de mine
Noaptea trecuta a fost foarte agitata.
Am luat-o la noi in pat. A preferat sa doarma cu capul pe tati si cu picioarele pe mami. S-a foit in continuu si toata noaptea m-a luat la picioare. Dimineata aveam buza sparta.
simina_ana
QUOTE(anku @ Oct 2 2009, 12:41 PM) *
inseamna ca toata lumea are acum cel putin 2 dinti...numai darius nu....
si dupa spusele dr-ului ar tb sa apara primul la 11 luní chiar 11 luni jumate...
eu ma bucur ca nu i-au aparut asa repede...dar atat de marait si plangacios e ca as vrea sa-i apara toti sa scape bietul copil de dureri
cel putin acum dormim noaptea fara sa papam...se culca din nou la 20.00 de 3 zile ...trezirea la 7.30
ziua nu mai dormim aproape deloc...decat la amiaza 20 minute...
dar necesarul de somn se acopera...
la varsta asta bebicii nostrii ar tb sa doarma intre 12 si 14 ore p zi...

sanatate multa dorim si noi bebicilor bolnaviori..
claudia...nu stiu cum ai rezistat la primul copil...cred ca avand in vedere dificultatea ti-ai facut destula experienta cat ptr 3 copii sad.gif eui nu stiu cum as fi rezistat...
alina 84ne bucuram ssa va auzim...si ca v-a trecut raceala...cat despre bubite hgabar nu am...eu nu folosesc nimic ptr corp...dar speram ca dr sa gasesca un remediu bun...dar de ce de la caldura??mai este asa de cald in romania???
siminanu stiu p unde va plimbariti voi...ce faceti??
sunteti bine???ce mai face iancu???va poopam si p voi tzuc.gif
rose cum mai este andreiuta??? tzuc.gif
[b]oana insanotasire grabnica va dorim tie si sotului si poopam un iancu rezistent la virusi...inseamna ca deja are anticorpii [/b]
va poopam tzuc.gif



HE he he he .....Ankule ii esti datoare Oanei un miel liwlol.gif liwlol.gif Oana il facem pe din'doua? liwlol.gif
Pupam o Anku zapacita.... hug.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Oct 2 2009, 02:34 PM) *
HE he he he .....Ankule ii esti datoare Oanei un miel liwlol.gif liwlol.gif Oana il facem pe din'doua? liwlol.gif
Pupam o Anku zapacita.... hug.gif

mda....
rolleyes.gif
zapacita dar sincera.... wink.gif acceptand oamenii asa cum sunt ei.... cool.gif
si ce face iancu ca tot veni vb??? tzuc.gif
ce nazdravenii mai facurati???
ps ...da-mi o idee de un local in sb ptr un majorat...cam 30 persoane... wub.gif
mamica de mateiut nu este online tongue.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Oct 2 2009, 12:41 PM) *
siminanu stiu p unde va plimbariti voi...ce faceti??
sunteti bine???ce mai face iancu???va poopam si p voi tzuc.gif

va poopam tzuc.gif


Noi suntem bine....ieri am reusit sa iesim afara si sa ne plimbam...azi...se pare ca iar e vreme urata. Bate vantul destul de tare , e si frig si sunt si nori ...cred ca va ploua...daca nu azi, in weekend cu siguranta...
Iancu acum doarme....si e e putin marait, dar nu-mi dau seama de ce...ca nu a dormit pana cum deloc de dimi, sau de la dintisori. In rest e argintul viu....

Nu-ti fa griji cu Darius....au timp sa-i iasa dintisorii....si eu stiu ce a spus Rose...asa ca ....
Va pupam dulce si noi...dar pe Darius il si smotocim...smile.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Oct 2 2009, 02:41 PM) *
Noi suntem bine....ieri am reusit sa iesim afara si sa ne plimbam...azi...se pare ca iar e vreme urata. Bate vantul destul de tare , e si frig si sunt si nori ...cred ca va ploua...daca nu azi, in weekend cu siguranta...
Iancu acum doarme....si e e putin marait, dar nu-mi dau seama de ce...ca nu a dormit pana cum deloc de dimi, sau de la dintisori. In rest e argintul viu....

Nu-ti fa griji cu Darius....au timp sa-i iasa dintisorii....si eu stiu ce a spus Rose...asa ca ....
Va pupam dulce si noi...dar pe Darius il si smotocim...smile.gif

vai lasa-ma ca toata ziua ar manca...una intr-una...
dar nu-i dau..
ca de i-as da cat vrea...s-ar face ca butoiul....
i dau 3 mese e mancare legume borcan si de 4 ori lapte...
si el tot mai vrea...
acum e plecat cu tacso...si nu mai vin de 3 ore...nu stiu ce e cu ei... doh.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Oct 2 2009, 03:39 PM) *
mda....
rolleyes.gif
zapacita dar sincera.... wink.gif acceptand oamenii asa cum sunt ei.... cool.gif
si ce face iancu ca tot veni vb??? tzuc.gif
ce nazdravenii mai facurati???
ps ...da-mi o idee de un local in sb ptr un majorat...cam 30 persoane... wub.gif
mamica de mateiut nu este online tongue.gif



:doh....m-ai si nimerit aici....de-abia daca stiu Sibiul, ca in ultima vreme nu mai sunt la punct cu noutatile....dar o sa intreb pe prietena mea...si pe tati bineinteles....Vreti de fitze sau mai normal?
Nazdravanii? Pai: toata ziua e in picioarele mele si ma trage de pantaloni, daca uit sa-mi leg siretul risc sa raman fara ei..., cand dau eu cu aspiratorul e dupa mine la butoane...sau cu cablul in gura..., cand spal vasele vine la aragaz si se uita in usa de la cuptor, l-am invatat sa se spele pe manute dupa masa...si e tare haios...incva nu se descurca f bine, dar a prins ideea....ma urmareste toata ziua...liwlol.gif liwlol.gif
aaaa....dimineata cand ii face sotul laptele si aude cum agita sticla, cand il vede pe tati cu lapticul se arunca in pat pe spate si se "pregateste" liwlol.gif
Voi?
simina_ana
QUOTE(anku @ Oct 2 2009, 03:44 PM) *
vai lasa-ma ca toata ziua ar manca...una intr-una...
dar nu-i dau..
ca de i-as da cat vrea...s-ar face ca butoiul....
i dau 3 mese e mancare legume borcan si de 4 ori lapte...
si el tot mai vrea...
acum e plecat cu tacso...si nu mai vin de 3 ore...nu stiu ce e cu ei... :doh:



ooo...a plecat tati cu el?
Cum asa? S-a incumetat? Ce frumos....sa se obisnuiasca si tati nu? Ca acusica trebuie sa ramana el cu Darius, nu?
Nu are tel sa-l suni?
anku
QUOTE(simina_ana @ Oct 2 2009, 02:52 PM) *
ooo...a plecat tati cu el?
Cum asa? S-a incumetat? Ce frumos....sa se obisnuiasca si tati nu? Ca acusica trebuie sa ramana el cu Darius, nu?
Nu are tel sa-l suni?

nu...e acasa mobilul...
stiu ca s-au dus la un centru de asta de intalnire ptr mamici si tatici dar normal aia la 12 inchid....
sper sa nu fie nimic...probl este ca darius nu a papat de la 9 dimineata...
eu am zis ca cel mult la 1 se intorc...
poate ia fi daat de papa p acolo ceva,un borcanel...ca altfel tb sa se intoarca...ca urla cand i este foame...
nu mai papam afara de nici o culoare ptr ca ne este frica de viespi...zici ca avem blestem cu ele...cum mancam ceva nu ca vine una vin 3-4....si eu fug ca nebuna.... liwlol.gif cu carutul si mancarea in mana si darius plange...

tb sa faca majoratul la soramea...
eu i-am zis sa nu se mai complice mama si sa mearga sa inchirieze spatiu la discoteca si gata...un tort mare sio fiecare sa bea ce vrea si cat vrea si gata...
dar mamica vrea ca la botez sau la nunta...
pai in tot cazul nu majestic sau aia de la dumbrava ca-s prea piperati doh.gif
mna...gasim noi cumva un local...mai caut p net si mai dau telefoane sa rezervam din timp si sa stabilim totul...

oauuuuuuuuuu se spala p maini???
ce fain... super.gif il inveti de mic ca igiena este deosebit de imp...
darius cand il spal p maini infasca sapunul si il baga in gura... doh.gif
in rest...aseara l-am lasat fara pampers...am lipsit exact 2 minute....el iar facuse tb mare...si intindea mai frate....cand m-a vazut a vrut sa bage in gura wife.gif
apai sa vezi duhori.... blush.gif wacko.gif
noroc ca de data asta nu mi-a facut p covor ci in hol ...
anku
QUOTE(Rose68 @ Oct 2 2009, 12:02 PM) *
Sa nu radeti de mine
Noaptea trecuta a fost foarte agitata.
Am luat-o la noi in pat. A preferat sa doarma cu capul pe tati si cu picioarele pe mami. S-a foit in continuu si toata noaptea m-a luat la picioare. Dimineata aveam buza sparta.

nu radem domne ferste....
ca rau e cand cazi de oboseala...
las ca o dezvatati dupa aceea de dormit cu voi in pat...
o mai dor inca gingiutele...
bine ca nu are dureri la gatut...
maine faceti 10 lunite... super.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Oct 2 2009, 04:06 PM) *
nu...e acasa mobilul...
stiu ca s-au dus la un centru de asta de intalnire ptr mamici si tatici dar normal aia la 12 inchid....
sper sa nu fie nimic...probl este ca darius nu a papat de la 9 dimineata...
eu am zis ca cel mult la 1 se intorc...
poate ia fi daat de papa p acolo ceva,un borcanel...ca altfel tb sa se intoarca...ca urla cand i este foame...
nu mai papam afara de nici o culoare ptr ca ne este frica de viespi...zici ca avem blestem cu ele...cum mancam ceva nu ca vine una vin 3-4....si eu fug ca nebuna.... liwlol.gif cu carutul si mancarea in mana si darius plange...

tb sa faca majoratul la soramea...
eu i-am zis sa nu se mai complice mama si sa mearga sa inchirieze spatiu la discoteca si gata...un tort mare sio fiecare sa bea ce vrea si cat vrea si gata...
dar mamica vrea ca la botez sau la nunta...
pai in tot cazul nu majestic sau aia de la dumbrava ca-s prea piperati doh.gif
mna...gasim noi cumva un local...mai caut p net si mai dau telefoane sa rezervam din timp si sa stabilim totul...

oauuuuuuuuuu se spala p maini???
ce fain... super.gif il inveti de mic ca igiena este deosebit de imp...
darius cand il spal p maini infasca sapunul si il baga in gura... doh.gif
in rest...aseara l-am lasat fara pampers...am lipsit exact 2 minute....el iar facuse tb mare...si intindea mai frate....cand m-a vazut a vrut sa bage in gura wife.gif
apai sa vezi duhori.... blush.gif wacko.gif
noroc ca de data asta nu mi-a facut p covor ci in hol ...



Ce sod e Darius!!?????Mi-l si imaginez....Noi inca nu am avut de astea...o singura data tusea Iancu f tare cchiar cand ii schimbam pampersul de kaki....si cum s-a inrosit...m-am speriat si l-am luat repede sa-l bat pe spate...si atunci m-am uns si eu din cap pan' in picioare....si a mai facut de 2 ori pisu pe parchet....il dezbrac in dormitor si il pun jos si-i spun "hai sa facem baita" s...si o tuleste in 4 labute spre baie...si asa m-am trezit cu 2 bucurii ....bine ca pe parchet ...liwlol.gif
Iar la baie se tine de dus....radem de el...ca nu vrea sa-i dea drumul cand trebuie sa-l scoatem din cada liwlol.gif

Eu il spal cu gelul lui de baie....asa ca nici sapun nu am "gustat" pana acum...in schimb ne plac papucii......daca nu sunt atenta il vad numa cum apare cu papucii lui in gura...liwlol.gif sau cu vreo sosetica de-a lui...tati rade...zice ca nu a avut voie niciodata cu catel in casa...dar acuma are in sfarsit unu':))
claudiaena
QUOTE(simina_ana @ Oct 2 2009, 03:49 PM) *
:doh....m-ai si nimerit aici....de-abia daca stiu Sibiul, ca in ultima vreme nu mai sunt la punct cu noutatile....dar o sa intreb pe prietena mea...si pe tati bineinteles....Vreti de fitze sau mai normal?
Nazdravanii? Pai: toata ziua e in picioarele mele si ma trage de pantaloni, daca uit sa-mi leg siretul risc sa raman fara ei..., cand dau eu cu aspiratorul e dupa mine la butoane...sau cu cablul in gura..., cand spal vasele vine la aragaz si se uita in usa de la cuptor, l-am invatat sa se spele pe manute dupa masa...si e tare haios...incva nu se descurca f bine, dar a prins ideea....ma urmareste toata ziua... liwlol.gif liwlol.gif
aaaa....dimineata cand ii face sotul laptele si aude cum agita sticla, cand il vede pe tati cu lapticul se arunca in pat pe spate si se "pregateste" liwlol.gif
Voi?

Vai ce dragut... La mine, cand il asez culcat si ma vede ca ma desfac sa il alaptez, incepe sa scanceasca rugator, iar dupa ce prinde sanul gangureste satisfacut.... tongue.gif Si faza cu spalatul e tareeee. rolleyes.gif La mine in fiacare zi s-a obisnuit sa faca treaba mare de 2 ori si moale, asa ca da pe dinafara si tre' sa-l spal din cap pana in picioare in chiuveta, timp in care se intinde si se framanta sa apuce tubul cu pasta de dinti sau rujul.... wacko.gif
claudiaena
QUOTE(anku @ Oct 2 2009, 03:44 PM) *
vai lasa-ma ca toata ziua ar manca...una intr-una...
dar nu-i dau..
ca de i-as da cat vrea...s-ar face ca butoiul....
i dau 3 mese e mancare legume borcan si de 4 ori lapte...
si el tot mai vrea...
acum e plecat cu tacso...si nu mai vin de 3 ore...nu stiu ce e cu ei... doh.gif


Mamaaa, ce tare! As vrea si eu uneori sa mi-l ia si pe Mihai, cineva, macar ptr o ora... bananab.gif Bucura-te si savureaza, ca nu se stie cand mai esti doar tu cu tine...Sa ne spui cum l-ai gasit pe puiut, dupa ce s-au intors....
simina_ana
QUOTE(claudiaena @ Oct 2 2009, 04:25 PM) *
Vai ce dragut... La mine, cand il asez culcat si ma vede ca ma desfac sa il alaptez, incepe sa scanceasca rugator, iar dupa ce prinde sanul gangureste satisfacut.... tongue.gif Si faza cu spalatul e tareeee. rolleyes.gif La mine in fiacare zi s-a obisnuit sa faca treaba mare de 2 ori si moale, asa ca da pe dinafara si tre' sa-l spal din cap pana in picioare in chiuveta, timp in care se intinde si se framanta sa apuce tubul cu pasta de dinti sau rujul.... wacko.gif



Vai nu stiu cum va fi , cand va trebui sa-l intarc pe Iancu. E asa de dulce cum cauta el tzitzi....si cum "ma framanta si ma mangaie" ....Mi-e asa de drag de el in acele clipe....
Eu de pe chiuveta am luat tot...si la cada le-am pus mai sus sau pe partea cu peretele...ca e jale...deja si capacul de la WC l-am lasat jos ca nu cumva sa mearga acolo ...desi evit sa las unsa deschisa la baie...dar uneori cand fac curat o mai uit....
sinzigm
Buna fetelor!

Rose:ma bucur tare mult ca Andreuta e mai bine!Stai linistita ca asa face si Matei-cand e cu capul pe tati,cand pe mine,cand imi baga cate un cap in gura,cand cate un picior in burta.El nu vrea sa doarma cu noi,dealtfel nici nu mi-ar placea sa se obisnuiasca asa,dar acum decand are afta,se trezeste des noaptea si plange si se linisteste numai daca il iau in brate,asa ca il mai pun in pat la noi,dar adoarme intr-un sfarsit tot la el in patut.

Oana:speram ca durerea de gat a mai trecut!!!pupam pe Matei tzuc.gif si pt tine trandafir.gif

Alina84:Matei al meu are o piele atopica,e foarte sensibil decand l-am nascut si am avut foarte multe probleme cu bubitele,asta pana nu am intalnit o dermatoloaga buna care mi-a recomandat produsele de la Avene cu apa termala,dar in special mi-a recomandat crema pt piele foarte uscata sau atopica Avene TriXera.Sunt foarte multumita de ea,desi e mai scumpa,merita toti banii.Decand o folosesc,Matei nu mai are bubite,decat odata cand a papat ficatel i-au iesit,dar de data asta erau de alta cauza.Am cheltuit o gramada de bani pe tot felul de creme,care nu aveau efectul dorit,l-am dat si cu crema cu cortizon,recomandata de medic,intr-adevar ii treceau,dar nu se poate folosi decat cateva zile si apoi gata,pt ca ataca sistemul imunitar si apoi iar ii apareau.Eu zic ca merita sa incerci.Din cate stiu si Oana foloseste tot aceeasi crema pt Mateiutul ei si e si ea la fel de multumita.

Geo:Ce mai faceti azi?V-ati facut ceva planuri pt weekend?Pupam pe Lucas tzuc.gif si speram ca bibitele nu ii mai dau prea multe batai de cap. floare2.gif

Va pupam pe toti
anku
QUOTE(simina_ana @ Oct 2 2009, 03:33 PM) *
Vai nu stiu cum va fi , cand va trebui sa-l intarc pe Iancu. E asa de dulce cum cauta el tzitzi....si cum "ma framanta si ma mangaie" ....Mi-e asa de drag de el in acele clipe....
Eu de pe chiuveta am luat tot...si la cada le-am pus mai sus sau pe partea cu peretele...ca e jale...deja si capacul de la WC l-am lasat jos ca nu cumva sa mearga acolo ...desi evit sa las unsa deschisa la baie...dar uneori cand fac curat o mai uit....

eu folosesc un spray dezinfectant se numeste sagrotan
dau p capac si peste tot unde pune mana darius de 3 ori p zi....
ma iau cu tine de mana ca si eu spal p jos tot de 2 ori p zi...probl este ca noi in baie,hol si bucatarie intam incaltati...
i place in baie...se uita cum spala masina,cand i pregatesc baia sta lipit de cada si se uita si-l aduce si p froshisi greu de cazut dar il arunca si p el in cada
spay-ul acela ma ajuta tare mult dau cu el si p cada si peste tot....desi bucataria este mult mai periculoasa din punct de vedere al microbilor si multe altele...
da...ma bucur ca inca savurati acele clipe in care cauta sanul...
va poopam tzuc.gif
anku
QUOTE(claudiaena @ Oct 2 2009, 03:29 PM) *
Mamaaa, ce tare! As vrea si eu uneori sa mi-l ia si pe Mihai, cineva, macar ptr o ora... bananab.gif Bucura-te si savureaza, ca nu se stie cand mai esti doar tu cu tine...Sa ne spui cum l-ai gasit pe puiut, dupa ce s-au intors....

culmea
copilul era bine dispus...
i-am dat acum sa pape
au fost p la biblioteca,la centrul acela de parinti si copii,mi-au adus programele viitoare care se vor face cu bebeicii si copii mici...vom merge si noi mai des...
acum se joaca singur...
da...tb sa se obisnuiasca...eu tb sa invat ,sa merg la sc...ei doi vor ramane singuri...
si asa striga toata ziua numai TATA:::MAMA numai cand are nevoie de ceva tzuc.gif
anku
QUOTE(sinzigm @ Oct 2 2009, 03:34 PM) *
Buna fetelor!

Rose:ma bucur tare mult ca Andreuta e mai bine!Stai linistita ca asa face si Matei-cand e cu capul pe tati,cand pe mine,cand imi baga cate un cap in gura,cand cate un picior in burta.El nu vrea sa doarma cu noi,dealtfel nici nu mi-ar placea sa se obisnuiasca asa,dar acum decand are afta,se trezeste des noaptea si plange si se linisteste numai daca il iau in brate,asa ca il mai pun in pat la noi,dar adoarme intr-un sfarsit tot la el in patut.

Oana:speram ca durerea de gat a mai trecut!!!pupam pe Matei tzuc.gif si pt tine trandafir.gif

Alina84:Matei al meu are o piele atopica,e foarte sensibil decand l-am nascut si am avut foarte multe probleme cu bubitele,asta pana nu am intalnit o dermatoloaga buna care mi-a recomandat produsele de la Avene cu apa termala,dar in special mi-a recomandat crema pt piele foarte uscata sau atopica Avene TriXera.Sunt foarte multumita de ea,desi e mai scumpa,merita toti banii.Decand o folosesc,Matei nu mai are bubite,decat odata cand a papat ficatel i-au iesit,dar de data asta erau de alta cauza.Am cheltuit o gramada de bani pe tot felul de creme,care nu aveau efectul dorit,l-am dat si cu crema cu cortizon,recomandata de medic,intr-adevar ii treceau,dar nu se poate folosi decat cateva zile si apoi gata,pt ca ataca sistemul imunitar si apoi iar ii apareau.Eu zic ca merita sa incerci.Din cate stiu si Oana foloseste tot aceeasi crema pt Mateiutul ei si e si ea la fel de multumita.

Geo:Ce mai faceti azi?V-ati facut ceva planuri pt weekend?Pupam pe Lucas tzuc.gif si speram ca bibitele nu ii mai dau prea multe batai de cap. floare2.gif

Va pupam pe toti

asa stiu si eu...
avem p cineva care tot asa a patit...cica era din cauza sapunului folosit...
acum nu stiu...
bine ca ati gasit leacul...poop tzuc.gif
oana petrina
sa o luam pe rand.........
Anku ca-i Iancu sau Matei nu-i bai ca-i tot in familia de decembrie .dar daca tot i-ai incurcat ne dai un mielut si noua ca sa-l impart cu Simina? smile.gif
fetelor mercic ca v-ati gandit la mine. mi-a mai trecut gatul dar cred ca mi-am sucit un deget de la mana ca e umflat si nu-l pot indoi.asa ca maine tre sa caut un dr. smile.gif
Matei posesor a 4 dinti m-a muscat de umar f tare. pot lua mulajul dintilor de pe umar.n-am crezut ca poate musca atat de tare.
ce ma bucur ca mai sunt fete care alapteaza. oricum si restul tot ati reusit cateva luni sa alaptati. eu nu stiu ce inseamna sa alaptezi ca n-am avut deloc. crybaby.gif mare ghinion am avut ca laptele asta.
avene trixera -the best. bephanten il dau la fundulet de cand s-a nascut. f bun.
fetelor cand va aud cata curatenie faceti ma apuca rusinea. eu nu fac toata ziua. acum sa nu va imaginati ca sunt vre-o nespalata liwlol.gif dar chiar de nu stiu cate ori pe zi sa fac curat........pai am 280mp de curatat. pai sa fac non stop curat dupa 2 zile ma sinucid biggrin.gif pastrez camera lui super curata si restul fac cand am timp. oricum norocosi sotii vostrii cu asa albinute in casa. hi.gif
va pupam
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.