Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
petronici
Adriana ,imi pare sincer rau de Iancu,noi abia am scapat de asta si stiu b bine prin ce treceti cu toti....va imbratisam cu drag hug.gif si sa treaca raceala asta cat mai repede tzuc.gif ...
si daca nu te superi si ai amintit de dieta Nicoletei Luciu,as vrea sa te intreb ,se mananca si merele din compot(parca 7 la numar) sau se bea numai zeama,aia,2 litri pe zi? si sfatuieste-ma si pe mine ce altceva in afara de morcov si ardei pot sa pun in supa,avand in vedere ca aici pastarnac,telina sau gogosari nu se gasesc si cartof sau fidea nu se pune? si sa nu razi de mine,dar un pic de delikat se poate pune,ca sa-i dea un pic de gust? am sa-mi iau o doza de curaj si trebuie sa o tin ,ca nu se mai poate....
Anku,astazi am fost la vaccin si i-au facut prima doza din rubeolic,mai are pe 6 aprilie a treaia doza din meningita meningococica si le-am terminat ,pana la 6 ani pauza....
si ca sa va fac sa radeti un pic,sa vedeti ce teapa am luat eu ieri....aveam cu cine sa-l las pe Adelin si zic,gata ma duc sa ma vopsesc si sa ma tund ca de nu iar trece saptamana si nu o fac(e vreo luna de cand mi-am propus) liwlol.gif ...coafeza la care ma duceam de obicei nu era si am indraznit sa ma duc la altul...in fine ,ma vopseste,ma tunde si mi-l usuca un pic cret(si asa il am mereu drept),si cat credeti ca-mi ia...90 de euro....sa pic acolo in fata lui,aia la care ma duceam mereu pt toate astea imi lua in jur de 35-40 de euro....nici nu am mai spus la nimeni isprava mea,ca de nu ma impusca sotul liwlol.gif ....nu stiu daca voua vi se pare putin sau mult,dar eu obisnuita cu preturile de la cealalta am ramas masca wacko.gif ...oricum,imi va fi invatatura de minte ca sa nu-i mai calc pragul salonului respectiv niciodata( si nu era unul se lux,ca sunt si aici altele unde iau vreo 200-250 pt ce am facut eu,dar aplica tratamente pt par si altele)...
si sa va mai zic de copil,cred ca ma lasa si pe mine rabdarea si nervi ,nu vrea nimic sa manance....i-am inspectat astazi gurita,maselutele de jos sunt crescute pe jumatate,iar la cele de sus au iesit toate colturile....are vreo 3 zile de cand isi baga amandoua mainile in gurita (niciodata nu a mai facut asa) ,suzeta mai nou se tine invers liwlol.gif (roade la partea din plastic)....nu stiu ce sa-i mai fac,sa-l fac sa pape vreun pic...daca pana acum papa jumatate din ce-i pregatisem in scaunel si restul pe jos jucandu-se,acum nici daca il las pe afara prin curte sa se joace cu cei cade in maini ,nu vrea nimic...imi da peste mana,nu deschide deloc gurita,se pune pe plans si daca il pacalesc de-i bag in gura ceva,mesteca si apoi da jos....din gat nu se aude nimic,febra nu are,maselele i-au iesit...nu stiu si nu pot sa-mi dau seama de ce refuza mancarea....astazi l-am incercat cu pilaf,peste, bors si lingurita nici nu vrea sa o vada....a papat cred ca vreo 30 g de peste(il bagam cu mana in gura ,in timp ce el rupea niste iarba) si a baut vreo 100g de apa inainte de al culca(pe la 16.30) si atat....asa ma apuca niste nervi de-mi vine sa plang cand il vad ca-mi refuza tot....
gata v-am bombardat destul cu problemele mele....va doresc un week-end cat mai linistit,toti pitici sa doarma bine si sa ne auzim cu vesti mai bunicele trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
sinzigm
Buna seara tuturor!Imi pare tare rau sa aud ca Iancu e bolnavior.Simina,batista sugarului e super ok daca are secretii asa urate in nasuc,desi stiu ca lor nu le place ca nu e placut,dar daca ingite mucii aia de care vb ii va fi lui si mai rau cu secretiile care or sa se adune in gat.Dorim insanatosire grabnica micului tau puiut.Si al meu a tras o raceala zdravana cand am venit aici cu secretii urate de tot,dar santem spre sfarsit.Bine ca am scapat fara antibiotic.Nu stiu de ce nu am chef de nimic...parca am fost drogata toata ziua,desi am fost cu Matei in parc vreo 2h30min.
Sigur ii mai apar ceva dintisori Andreutei,sau poate ii ies coltisori noi din maselute.Saracii de ei,mi-e atat de mila ca prin atatea trebuie sa treaca si sunt atat de mici si neajutorati...
Petro:deci nu sunt singura care are probleme cu greutatea?Eu am 1.63 si 68kg,dar nu reusesc sa scad sub.Bine in conditiile in care nici nu reusesc sa-mi adun toate puterile si sa-mi fac timpul necesar pt asta.Adevarul e ca nu am nici ambitie.Vara trecuta am ajuns la 62 de kg,dar decand am venit aici am continuat sa pun pe mine.Ca de fiecare data si azi mi-am zis ca trebuie sa fac ceva si daca altele pot,ce eu sunt mai proasta?!Dimineata am mancat 2 felii de paine cu dulceata,dar fara zahar si am baut un ceai,dupa amiaza am mancat o bucata de peste cat palma la gratar si niste fasole verde langa,dupa care am mancat putin pepene rosu si acum seara am mancat putina mamaliga cu branza.Dar am impresia ca sunt ametita si nu stiu daca mi-o fac cu mana mea,sau daca organismul simte ca primeste mai putine calorii si isi face de cap glicemia...Ca doar sunt zile cand nu apuc sa mananc decat o data in zi din cauza lui Matei si atunci nu ametesc,dar intotdeauna cand vine vb ca ma apuc sa pap sanatos si sa reduc manacrea mi se face rau.Cert e ca vreau sa slabesc sanatos,maxim 2 kg pe luna,atat cat e bine si sanatos,nu ma intereseaza ca va dura ceva timp sa slabesc 10 kg.Nu vreau sa mai supun corpul la diete soc,pt ca asta am facut vara trecuta si uite unde am ajuns...Daca dupa o dieta nu ai putina grija sa vezi numai cum urca kg pe cantar....E foarte greu sa faci asta,daca nu ai avut niciodata probleme cu greutatea pana acum.

va pup pe toate si va doresc un weekend linistit
claudiaena
Buna fetelor...
Simina, imi pare rau ca treceti prin racela. Adevarul e ca numai ce incerc sa imi imaginez, cum se sin=mte piticul tau, cand inghite, si ma ia cu calduri. Oricum, sa treaca cat mai repede si sa ve reveniti, ca sa fiti fresh la 8 martie....
Sanzim, si la mine greu cu boii la deal. Si eu vreau sa mai slabesc si juma de zi ma tine minunea, si apoi imi spun ca ce atatea oprelisti, si ma duc la dulapul cu "bunatati" si rad o ciocolata, sau biscuiti... Si ca sa fie meniul complet, aseara am facut minciunele sau scovergi, si am papat cu dulceata. Asa ca ce e aia dieta?
Petronici, par5ca ziceai ca si sotul tau e pretentios la mancare.... Poate o semana cu tati si de la mofturos la a nu papa nu e cale lunga....
Rose, la Mihai nu a iesit nici un coltisor. Si el isi mesteca suzi intr-o veselie... Cu patutul, inca ne luptam. Dar, las ca trece.... Oricum ii dorim Andreutzei sa nu o mai doara gingiutele sa pape bine si sa doarma bine noaptea....
Ankule, m-am laudat sau oricum de cate ori l-am laudat pe fii-miu cu somnul, mereu mi-a facut-o lata dupa aia. Asa ca acum are un nou program de somn, noaptea de la 10.30-11 pana la 7.30, iar la pranz doar o ora... Si apoi cu chiu cu vai am reusit sa-l mai adorm dupa inca o ora-jumate, si dupa o ora de somn l-am trezit ca si asa am plecat tarziu dupa Maria.
Azi, Maria a avut serbare si am vorbit cu o verisoara sa stea cu el. Numai ca piticul iar la 12 s-a culcat si la 13 s-a trezit. Am incercat sa-l readorm dar nu a fost chip. Si cand sa plec de acasa, a inceput sa urle isteric de m-am intors si l-am infofolit bine si l-am luat si pe el. Si uite asa am ajuns lac de sudoare la gradi, si ma imbracasem si eu frumos, ca deh, imi facea fii-mea declaratii de iubire....A dormit putin in carut, iar saraca ruda a mea, cred ca a degerat, plimband la carut. Si prin ploaie si apoi a inceput si cu ninsoare si cu ploaie. Of, nu reusesc sa plec nicaieri fara el... M-a disperat, l-as invata si cu altcineva, dar cu cine, ca mi-ar trebui cineva care sa vina regulat....
Oana, ai vazut ce vreme iar? M-a disperat si e abia inceputul lui martie....Sio eu zilele trecute visam la cirese si capsuni....
pupici si WEEKEND CAT MAI FRUMOS SI CU SURPRIZE PLACUTE.....
simina_ana
QUOTE(petronici @ Mar 5 2010, 09:15 PM) *
Adriana ,imi pare sincer rau de Iancu,noi abia am scapat de asta si stiu b bine prin ce treceti cu toti....va imbratisam cu drag hug.gif si sa treaca raceala asta cat mai repede tzuc.gif ...
si daca nu te superi si ai amintit de dieta Nicoletei Luciu,as vrea sa te intreb ,se mananca si merele din compot(parca 7 la numar) sau se bea numai zeama,aia,2 litri pe zi? si sfatuieste-ma si pe mine ce altceva in afara de morcov si ardei pot sa pun in supa,avand in vedere ca aici pastarnac,telina sau gogosari nu se gasesc si cartof sau fidea nu se pune? si sa nu razi de mine,dar un pic de delikat se poate pune,ca sa-i dea un pic de gust? am sa-mi iau o doza de curaj si trebuie sa o tin ,ca nu se mai poate....


Multumim de urari....si eu spr sa se faca repede bine....acum am pus apa la fiert sa ii fac aerosolii....si faceam bucatii crengile de brad ca sa fac un "capac" sa-l vedem cum e la noapte....De papat nu papa, a dormit 2 ore dupa masa.....si acum abia la 11 a a dormit iar....cu medicamentele tot asa le-a refuzat,. dar i le-am dat in laptele de seara ( separata in alt bibi) si vad ca a papat.. 120 ml de laptic....Sa vedem cum va dormi.....O sa stea tati cu el ca si eu sunt racita....de fapt eu doar behai...si sa nu-l trezesc....

Referitor la dieta. Se papa si merele din compot. Dar compotul sa fie fara zahar. In supa eu am pun de toate: morcov, patrunjel, pastarnac, telina, ardei rosu , galben sau verde ( in fct de ce gaseam la supermarket), sau ardei capia, sau din fiecare cate jumatate, conopida, sfecla rosie, sare. Sare DELOC. nici macar delikat pt putin de gust. Daca pui sare retii apa....deci sarea exclusa. Eu supa ca sa aiba gust o fac cu foarte multe legume....adica pun vreo 7 morcovi ( astia dau gust f bun). Apoi toate legumele mi le pasez ori cu cutitul marunt, ori cu paleta pt piure. Si daca nu-toi place sa mananci supa asa fara sare poti sa incerci cu un aredei iute langa, sau un ardei iute sau ardei iute in otet ( face socru-miu o chestie cu ardei in otet fara sare si e f ok)....Eu am mai incercat cu ceapa rosie cruda, pe care am facut-o salata in care am pus otet si putin ulei....Pastele fainoase, orez, cartofi , condimente cu sare sunt excluse. Din supa poti papa carnea: piept sau copanele, fara pielita.
O sa vezi in primele zile vei merge la baie destul de mult....eliminand sarea din mancare o sa elimini apa. Abia din a 2 saptamana o sa vezi ca incepi sa dai jos efectiv din tesutul de grasime....
Dupa dieta asta trebuie tinuta si o dieta de intretinere.....adica daca tii dieta cu supa si compot 2 saptamani, tot 2 saptamni tii si dieta de intretinere, care consta in a manca gratare, sau carne fiarta ( apa sau aburi), peste, lactate....
cand incepi sa mananci normal....trebuie sa ai putina grija ( ca de altfel dupa orice dieta) sa mananci cate putin. Acum recent am inteles ca cel mai bine e sa papi cate putin la 2 ore....
Eu din compot mancam 2 zle, iar din supa 2, 3 zile.....
In perioada asta e bine sa faci si cateva minute de sport pe zi....Eu ma cracesc in camera lui Iancu cand il adorm. Cam 20, 30 de minute. Ma intind si dau din maini si piciaore ca gandacul liwlol.gif

Ma bucur sa aud ca ati reusit sa faceti vaccinul....inseamna ca Adelin se simte mai bine....si asta nu poate decat sa ma bucure....
Cat despre isprava ta....stai linistita si eu mi-am mai luat "tepe" de astea...dar ce era sa mai fac? Mi-am invatat lectia si nu mai repet prostia.....
Va imbratisam cu drag si va dam cate un pupic..... trandafir.gif

Bafta la tinut dieta!!! SI sa ne spui si noua daca a dat roade
simina_ana
Multumim fetele pentru sprijin...speram sa trecem repede de acest episod..
I-am facut aerosolii cu sare si brad si acum asteptam sa vedem cum trece noaptea. Il tot aud cum se foieste in patut si cum horcaie....dar cum abia acum pe seara am inceput sa facem tratament complet, mai dureaza putin pana apar si rezultatelele....O sa-i mai pun la clocotit vreo 2 litri de apa sa torn in oala si sa las apoi asa sa se raceasca peste noapte cand se duce si tati la nani cu el in camera....
Sinzi...stiu de batista bebelusului ca am folosit-o fara nici o probema pana acum....statea chiar f cuminte si intindea nasucul. Dar de data asta s-a schimbat totul....nu mai sta la aspirat desi secretiile urate sunt cele din gat si nu in nasuc. Si nici medicamentele nu le mai ia ca altadata...adica ii dadeam seringa si el papa. Nu nene....acum a trebuit sa i le punem in lapte. Azi noapte 2 ore ne-am chinuit sa-i dam medicamente puse in orice si nu vroia sub nici o forma si decat sa-l agitam mai rau am pus supozitor sa-i scadem macar febra ca ardea ca un cuptor. Multumesc lui Dumnezeu ca acum seara, fiind totusi nemancat de peste zi a acceptam sa bea bibi cu 60 de lapte in care am pus medicamentele....si apoi a mai baut laptic cu cereale , inca 60 de ml....Azi toata ziua a papat doar 180 de ml de lapte niste pufuleti si jumatate de boranel mic de iaurt...Nu-mi fac griji ca nu papa ....dar macar sa accepte medicamentele ca sa se vindece repede si bine.
Acum am pus mana pe el si totusi arde. Dar mi-e frica sa-i mai dau ceva. I-am dat Panadol la 10....abia 3 ore au trecut....mai vad peste o ora.
Pana..mai bantui pe aici si ma pun sa calc ceva hainute si niste asternuturi....


Pupicim nasucurile mici de pitici
anku
QUOTE(petronici @ Mar 5 2010, 06:15 PM) *
Adriana ,imi pare sincer rau de Iancu,noi abia am scapat de asta si stiu b bine prin ce treceti cu toti....va imbratisam cu drag hug.gif si sa treaca raceala asta cat mai repede tzuc.gif ...
si daca nu te superi si ai amintit de dieta Nicoletei Luciu,as vrea sa te intreb ,se mananca si merele din compot(parca 7 la numar) sau se bea numai zeama,aia,2 litri pe zi? si sfatuieste-ma si pe mine ce altceva in afara de morcov si ardei pot sa pun in supa,avand in vedere ca aici pastarnac,telina sau gogosari nu se gasesc si cartof sau fidea nu se pune? si sa nu razi de mine,dar un pic de delikat se poate pune,ca sa-i dea un pic de gust? am sa-mi iau o doza de curaj si trebuie sa o tin ,ca nu se mai poate....
Anku,astazi am fost la vaccin si i-au facut prima doza din rubeolic,mai are pe 6 aprilie a treaia doza din meningita meningococica si le-am terminat ,pana la 6 ani pauza....
si ca sa va fac sa radeti un pic,sa vedeti ce teapa am luat eu ieri....aveam cu cine sa-l las pe Adelin si zic,gata ma duc sa ma vopsesc si sa ma tund ca de nu iar trece saptamana si nu o fac(e vreo luna de cand mi-am propus) liwlol.gif ...coafeza la care ma duceam de obicei nu era si am indraznit sa ma duc la altul...in fine ,ma vopseste,ma tunde si mi-l usuca un pic cret(si asa il am mereu drept),si cat credeti ca-mi ia...90 de euro....sa pic acolo in fata lui,aia la care ma duceam mereu pt toate astea imi lua in jur de 35-40 de euro....nici nu am mai spus la nimeni isprava mea,ca de nu ma impusca sotul liwlol.gif ....nu stiu daca voua vi se pare putin sau mult,dar eu obisnuita cu preturile de la cealalta am ramas masca wacko.gif ...oricum,imi va fi invatatura de minte ca sa nu-i mai calc pragul salonului respectiv niciodata( si nu era unul se lux,ca sunt si aici altele unde iau vreo 200-250 pt ce am facut eu,dar aplica tratamente pt par si altele)...
si sa va mai zic de copil,cred ca ma lasa si pe mine rabdarea si nervi ,nu vrea nimic sa manance....i-am inspectat astazi gurita,maselutele de jos sunt crescute pe jumatate,iar la cele de sus au iesit toate colturile....are vreo 3 zile de cand isi baga amandoua mainile in gurita (niciodata nu a mai facut asa) ,suzeta mai nou se tine invers liwlol.gif (roade la partea din plastic)....nu stiu ce sa-i mai fac,sa-l fac sa pape vreun pic...daca pana acum papa jumatate din ce-i pregatisem in scaunel si restul pe jos jucandu-se,acum nici daca il las pe afara prin curte sa se joace cu cei cade in maini ,nu vrea nimic...imi da peste mana,nu deschide deloc gurita,se pune pe plans si daca il pacalesc de-i bag in gura ceva,mesteca si apoi da jos....din gat nu se aude nimic,febra nu are,maselele i-au iesit...nu stiu si nu pot sa-mi dau seama de ce refuza mancarea....astazi l-am incercat cu pilaf,peste, bors si lingurita nici nu vrea sa o vada....a papat cred ca vreo 30 g de peste(il bagam cu mana in gura ,in timp ce el rupea niste iarba) si a baut vreo 100g de apa inainte de al culca(pe la 16.30) si atat....asa ma apuca niste nervi de-mi vine sa plang cand il vad ca-mi refuza tot....
gata v-am bombardat destul cu problemele mele....va doresc un week-end cat mai linistit,toti pitici sa doarma bine si sa ne auzim cu vesti mai bunicele trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

in primul rand tutuor buna dimineata

un mic dejun la pat .... liwlol.gif
daaaaaaaaaaaaaaaaa...e ingrozitor sa te aranjezi la par aici....
mie mi-a luat o caruta de bani ca m-a ondulat putin cu peria ptr cununie...fara tuns sau vopsit...
cand imi aduc aminte...totul a aiesit aproape aiurea... ohmy.gif am iesit de acolo plangand....
m-am tuns acum o luna...20 euro cu bacsis...dar undeva ieftin...in 3 min a fost gata cu mine...alta la rand...
dc este sa ma duc la un salon cat de cat mai asa ...am vazut asa...
tuns 33 euro,vopsit depinde de tonuri intre 50 si 80 euro
iar suvitat de la 30 euro in sus...
dar uscat singura si nu aranjta...ca de te mai aranjeaza ti-a pus mana in cap
peste o luna ma duc iarasi ...ca tb sa tund mereu parul..ca tb sa-l regenerez...
vopsea nu mai pun in vecii veciilor in el...cred liwlol.gif pana incaruntesc...
dar cand voi avea un job probabil imi voi permite mai multe
normal asa ar fi...sa muncesc numai ca sa traiesc binisor...ca datorii nu avem, casuta avem
pt studiile lui Darius am incheiat o asigurare-dc va dori sa studieze
casuta ptr el-sa vanda tati la Romania si sa-i dea lui liwlol.gif
desi mi-as dori sincer ca o mama proasta sa stea cu mine pana la vreo 25 ani... liwlol.gif

offffff mai mami...nu te mai necaji asa...nici nu stiu ce sa-ti zic
decat ca suntem alaturi de voi...ca nici Darius nu mananca liwlol.gif
capul sus mami ...va fi mai bine candva...
azi noapte ne-a durut burtica si p noi....dar numai o ora...si apoi liniste
oare sa fie de la dinti???
va poopam si va dorim spor la servici dc te duci tzuc.gif

simina.
..pffffff...eu nu cred ca e de la vantisor...nu putea sa fie asa de urat...
eu zic ca are leg cu ce ai tu...
cand avea Darius 2 luni a avut tati ceva cu putini putini mucisori...
dr presupune ca la noi ar fi fost gripa sau virusul dar noi avand sistem imunitar puternic
nu s-a vazut decat muci...
p cand p el l-a pus la pamant
cum sa faci sa-ti ia medicamente?????brrrrr...nu stiu nici o metoda...
ma apuca groaza ca sztiu ca si Darius tot asa ar face
d e ceva dulce pune-i in mar pisat poate merge...
zic si eu...
ohhhhhh...sper deja sa fiti mai bine...cel putin cu febra...
va poopam cu drag tzuc.gif
ahhhhhhhhhh...ce-ti face bonul???


claudia
...imi pare rau sa aud ca si-a stricat programul de somn
sa nu crezi doamne fereste ac e din cauza mea...ac eu nu sunt invidioasa....
se zice ac atunci cand cineva e invidios se intampla asa...
ptr mine invidia si egoismul sunt cele mai urate sentimente...
speram sa-si revina sau deja sa-si fi revenit...
pana atunci va popam si noi... tzuc.gif
pai tu mami speram sa-si revina cu somnul...
anku
Geo,Oana si Sanziana
sa nu credeti ca am uitat de voi...
va poopam cu drag si sper ca sunteti binisor... tzuc.gif
avand in vedere etapa prin care trec puiutii nostrii
ahhhhhhhhhhhhhh...Rose...p unde esti mamica draga???
Luca ce face???


ma duc la treaba...ca am atatea de facut
dar am zis sa intru...ca mi drag sa stau cu voi hug.gif
geocoto
Buna mamici,

multumim de grija ce ne-o purtati hug.gif
Lucas a terminat ieri cu febra si acum asteptam sa revina la normal.I-a crescut o singura data mai mult si mi-a fost greu sa i-o scad pentru ca mamei i-a fost cam frica sa-i ia temperatura si ma astepta pe mine.
Adriana eu ii dau si la 3 ore jumatate pentru ca daca trece de 39.5 pe urma scade ff greu.Ce iti recomand este sa nu-i dai Nurofenul noaptea ci mai mult ziua ca il agita mai mult.Ce a mai mers la noi un cotonel inmuiat in apa rece pus pe pulpite ca acolo ii tine si pampersul cald si nu-i bine si cum creste febra il lasi doar in body fara nimic in cap.Cum ati reusit sa raciti?De dat medicamentele nu vreau sa ma gandesc, daca-l fortez le vomita daca-l dau lui il arunca...Eu il pun intr-o seringa fara ac si ii dau cate putin, putin si asa nu isi face greata, si apa dupa cateva inghitituri.
Si la noi a racit taticul si il doftoricim bine sa nu dea mai departe dar nu are astampar si trebaluieste pe afara unde-i un friiiiig.

Petronici o singura data mi-am luat o teapa si am dat 70 de euro pe un tuns, noroc ca aveam banii astia la mine si apoi am zis ca nu mai fac gafa asta sa intru ca o doamna in orice salon fara sa intreb inainte.Abea se deschisese un salon ff sofisticat langa birou si am zis sa vad si eu ce si ca mai mult de 50 de euro nu poate fi.Cum nu ma vopsesc merita sa dai banii pe o tunsoare ca lumea.Acum stau in cumpana sa merg sa ma vopsesc pentru ca sigur las 150 si parca nu-mi vine.Poate am rabdare pana vin in tara...Te rog filmeaza-l o data sa vad cum face la masa, poate ne vine vreo idee sa va ajutam.

Pupam pe toata lumea, Matei x2, Andreea, Darius, Mihai, Iancu, Adelin,
Geo si Lucas trandafir.gif

simina_ana
Geo...nu stiu cum si de unde....initial am crezut ca din cauza vantului cand n-am intors acasa din parc acum cateva zile....Dar acum tind sa cred ca e cum a zis Anku....o fi luat de la mine. Eu de duminica trecuta sunt cu gatul in pioneze si tuseam. Dar fara nici un alt simptom. Apoi de la tuse am dat-o in raguseala.....Joi a inceput sa tuseasca si Iancu iar noaptea a debutat cu tuse si mucisori , febra foarte mare....
Aseara am facut aerosolii si a avut doar 3 treziri la activ. Pana la urma l-am pus cu noi in pat ca se foaia prea tare. I-am pus o perna mare ca sa stea mai sus si a dupa 3 ore de foaiala a adormit.
De dimineata m-am trezit si eu cu durere in gat la inghitit. Macar nu ma mai inteapa gatul...si nu mai tusesc atat de des. Cred ca de la aerosolii de aseara ca am stat si eu cu nasul in oala.

Cu medicamentele am incercat toate variantele, inclusiv cu seringa si nu o vrea nici daca il imobilizam. Cum vede seringa imediat incepe sa planga....pana la urma am reusit lasandu-l mult pana la masa urmatoare si ii facem putin laptic cu cereale in sticluta mica si acolo ii pun si medicam. Si asa le-a luat si aseara si azi dimi. Daca nu punem cereale scuipa laptele. Oricum nici laptele nu-l mai bea acum....Pot spune ca din toate racelile de pana acum, acum e cel mai rau ca si comportament si boala. Aproape ca nu papa nimic, de dormit cel mult 7 ore in 24 de ore, refuza medicamentele si sa-i aspir nasucul....Nu am ce cauta cu nimic la gurita sau nasucul lui.

Ma bucur sa aud ca lui Lucas i-a trecut febra....

Ppam dulce de tot toti piticii si mamicile

Rose68
QUOTE(geocoto @ Mar 6 2010, 02:33 PM) *
Buna mamici,

multumim de grija ce ne-o purtati hug.gif
Lucas a terminat ieri cu febra si acum asteptam sa revina la normal.I-a crescut o singura data mai mult si mi-a fost greu sa i-o scad pentru ca mamei i-a fost cam frica sa-i ia temperatura si ma astepta pe mine.
Adriana eu ii dau si la 3 ore jumatate pentru ca daca trece de 39.5 pe urma scade ff greu.Ce iti recomand este sa nu-i dai Nurofenul noaptea ci mai mult ziua ca il agita mai mult.Ce a mai mers la noi un cotonel inmuiat in apa rece pus pe pulpite ca acolo ii tine si pampersul cald si nu-i bine si cum creste febra il lasi doar in body fara nimic in cap.Cum ati reusit sa raciti?De dat medicamentele nu vreau sa ma gandesc, daca-l fortez le vomita daca-l dau lui il arunca...Eu il pun intr-o seringa fara ac si ii dau cate putin, putin si asa nu isi face greata, si apa dupa cateva inghitituri.
Si la noi a racit taticul si il doftoricim bine sa nu dea mai departe dar nu are astampar si trebaluieste pe afara unde-i un friiiiig.

Petronici o singura data mi-am luat o teapa si am dat 70 de euro pe un tuns, noroc ca aveam banii astia la mine si apoi am zis ca nu mai fac gafa asta sa intru ca o doamna in orice salon fara sa intreb inainte.Abea se deschisese un salon ff sofisticat langa birou si am zis sa vad si eu ce si ca mai mult de 50 de euro nu poate fi.Cum nu ma vopsesc merita sa dai banii pe o tunsoare ca lumea.Acum stau in cumpana sa merg sa ma vopsesc pentru ca sigur las 150 si parca nu-mi vine.Poate am rabdare pana vin in tara...Te rog filmeaza-l o data sa vad cum face la masa, poate ne vine vreo idee sa va ajutam.

Pupam pe toata lumea, Matei x2, Andreea, Darius, Mihai, Iancu, Adelin,
Geo si Lucas trandafir.gif



Mami Geo, la noi cind avea temp peste 40 noaptea ( a avut de 3 ori) Nurofen si Panadol ii dadeam alternativ la 4 ore dar daca urca iar la 40 in cele 4 ore cel mai eficace lucru a fost sa ii pun sosetele cu jumate otet jumate apa la tempt corpului...si scadea la 38 in 15 minute............de la antitermice scadea cu un grad cam intr-o ora...........cind era mai mica ii puneam si manusi cu acelasi ude cu acelasi amestec...acum nu le mai suporta.......iar sosetele merg doar noaptea caci ziua plinge daca incerc sa fac asta

Il pupam pe Lucas si ne bucuram ca se simte bine si a trecut mai repede temperatura..........
oana petrina
buna fetele
am intrat si eu sa vad ce fac mamicile si puisorii si nu-mi place ca iar avem copilasi bolnaviori. Iancu speram sa te faci repede bine si sa papi ca sa treci mai usor peste raceala. multumim Simina de sfaturile ptr dieta. de luni o pun in aplicare. daca dau 4 kg jos sunt cea mai fericita, nu vreau mai mult ca devin schiloada:) are dreptate Sanzi nu trebuie nici sa exageram si sa ne imbolnavim ca acum tre sa avem grija de pici.
Geo ma bucur sa aud ca Lucas nu mai are febra. ii trimitem un pupic
Petronici felicitari ptr freza liwlol.gif ce-a zis Adelin cand te-a vazut aranjata de atatia bani? smile.gif
Anku uite cum i-ai asigurat viitorul puiului. e bine ca le-ai gandit de pe-acum pe toate. si eu mai vrb uneori cu sotul meu si imi imaginez o gramada de chestii si el imi zice sa las copilul intai sa mearga la gradi si apoi sa se insoare liwlol.gif ca eu zic ca as vrea o mulatra ptr el wink.gif dar nu de-astea autohtone:)
Claudia ce sa mai zic de vreme ...............imi vine sa urluuuuuuuuuuuuu. nu se mai termina vremea asta imputita. nici nu vreau sa-mi imaginez prin ce-ai tecut in ziua cu serbarea. of greu tare cu alintatii astia mici
Andreuta tu ce ne mai zici? astepti vremea calda ca sa ne vizitezi? trandafir.gif
Matei momentan e bine , papa bine, are numai colturi prin gura mititelul isi roade mainile pana la cot. mai fetelor nu ar sta 5 secunde intr-un loc. nu ii ajunge casa de atata alergatura. nu mai stie ce traznaie sa faca. si se cearta cu noi. toata ziua bodogane. are melodii preferate si cand le aude la tv lasa tot si fuge sa le asculte. atunci sta si el putin nemiscat. danseaza de rupe cum aude muzica si la o jucarie ceva hop incepe sa danseze. e haios tare. nervisori la el cat cuprinde. inchide caloriferele , usa de la intrare o tinem incuiata cu cheia ca altfel o deschide si pleaca:) ce cuvinte mai zic puii. noi nu avem f multe in program: mama ,tata, nana, caca(pe care oricum nu-l face la olita) ham-ham,cea(ceas) si in rest nu mai inteleg ce zice. a si nici nu mancam singurei dar bem din pahar singurei si chiar frumos se uda f putin.
va pupam

simina_ana
Apropos de dansat Oana.....Iancu danseaza inclusiv pe zgomotul produs de blender liwlol.gif

E 2 noaptea si Iancu nu s-a trezit pana acum decat de 2 ori....O data i-am aspirat nasucul ...bineinteles ca am trezit tot blocul cred....si a 2 a oara dupa zuzi....Astept sa se raceasca apa din oala ca sa o iau de langa patut si apoi sa ma pun si eu la nani...Iar nu a papat decat 200 ml de lapte toata ziua doh.gif .....Poate de maine incepe sa-si revina avand in vedere ca va fi a 3 zi de tratament....

Va dorim un weekend placut....atat cat a mai ramas din el....

PS> Anku mi-am adus aminte ca intrebai de bon.....deocamdata am ramas cu bonul de la cumparaturi liwlol.gif.....E singurul disponibil liwlol.gif
simina_ana
Neata fetelor.....haideti la cafea.gif ...eu una am nevoie dupa inca o noapte alba....dar macar a fost cu folos....Iancu s-a trezit doar de 2 ori si a dormit in patutul lui pana la 9. Si a respirat ok....nu mai horcaia atat de tare si nici nu s-a mai sufocat atat de des. Am zis ca o sa-i facem aerosoli pana miercuri cand mergem din nou la medic. Cred ca astia i-au ajutat foarte mult, pe langa tratament.
Ma pun acum sa fac niste peste ca am primit 2 kg de pangasius.....apropos, voi ati dat pangasius la bebei?

Va pupam si va dorim o duminica placuta!!!
anku
ohhhhhhhhhhh
Darius iri mi-a facut febra...
nu are nimic nimic nimic....nu raceala,nu diaree,nu dureri...
am iesit ieri afara la cumparaturi si am crezut ca-mi moare p strada
asa tare tremura...
eu cand am iesit afara cu el era perfect normal ...nu avea nimic...
ajung acasa...cu chiu cu vai am reusit sa-l tin ptr cateva secunde...
s-a dus termometru la 40.2 dintr-o data dar nu s-a oprit
nu am mai putut sa-l tin dar era mare--ca ardea...
i-am dat un cacat de supozitor...mic ...ptr copii de 6 luni...
de nu am injurat ieri...ptr ca farmacista a refuzat sa-mi dea ceva puternic...
asa ac m-am chinuit cu supozitor de 125 mg paracetamol in loc de 250 mg paracetamol
dar ia scazut...intr-o ora era la normal...timp in care l-am tinut in brate...
apoi am avut invitati la masa...bineinteles ca nu am avut timp sa mai pregatesc nimic...
am baut doar vin...asta este...
vad ce face azi...
dc face si azi probl maine de dupa amiaza la dr...
sa fie febra de la dinti asa de severa???


aseara am tras iar o cearta cu tati...nu ma lasa sa pun supozitor la copil...
anku
QUOTE(oana petrina @ Mar 6 2010, 10:29 PM) *
buna fetele
am intrat si eu sa vad ce fac mamicile si puisorii si nu-mi place ca iar avem copilasi bolnaviori. Iancu speram sa te faci repede bine si sa papi ca sa treci mai usor peste raceala. multumim Simina de sfaturile ptr dieta. de luni o pun in aplicare. daca dau 4 kg jos sunt cea mai fericita, nu vreau mai mult ca devin schiloada:) are dreptate Sanzi nu trebuie nici sa exageram si sa ne imbolnavim ca acum tre sa avem grija de pici.
Geo ma bucur sa aud ca Lucas nu mai are febra. ii trimitem un pupic
Petronici felicitari ptr freza liwlol.gif ce-a zis Adelin cand te-a vazut aranjata de atatia bani? smile.gif
Anku uite cum i-ai asigurat viitorul puiului. e bine ca le-ai gandit de pe-acum pe toate. si eu mai vrb uneori cu sotul meu si imi imaginez o gramada de chestii si el imi zice sa las copilul intai sa mearga la gradi si apoi sa se insoare liwlol.gif ca eu zic ca as vrea o mulatra ptr el wink.gif dar nu de-astea autohtone:)
Claudia ce sa mai zic de vreme ...............imi vine sa urluuuuuuuuuuuuu. nu se mai termina vremea asta imputita. nici nu vreau sa-mi imaginez prin ce-ai tecut in ziua cu serbarea. of greu tare cu alintatii astia mici
Andreuta tu ce ne mai zici? astepti vremea calda ca sa ne vizitezi? trandafir.gif
Matei momentan e bine , papa bine, are numai colturi prin gura mititelul isi roade mainile pana la cot. mai fetelor nu ar sta 5 secunde intr-un loc. nu ii ajunge casa de atata alergatura. nu mai stie ce traznaie sa faca. si se cearta cu noi. toata ziua bodogane. are melodii preferate si cand le aude la tv lasa tot si fuge sa le asculte. atunci sta si el putin nemiscat. danseaza de rupe cum aude muzica si la o jucarie ceva hop incepe sa danseze. e haios tare. nervisori la el cat cuprinde. inchide caloriferele , usa de la intrare o tinem incuiata cu cheia ca altfel o deschide si pleaca:) ce cuvinte mai zic puii. noi nu avem f multe in program: mama ,tata, nana, caca(pe care oricum nu-l face la olita) ham-ham,cea(ceas) si in rest nu mai inteleg ce zice. a si nici nu mancam singurei dar bem din pahar singurei si chiar frumos se uda f putin.
va pupam

doamne fereste sa se indragosteasca de o mulatra autohtona...de-a< noastra...
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
pai vezi...poate este ceva vreo oferta si la voi....
noi cu banca am facut....
nu stiu cat este de serioasa dar ...am incredere totusi...
la 18 ani i-ar reveni undeva la 21000 euro...dar bani ptr studii
mai mult de jumate pune statul...apoi punem noi si apoi pune banca dobanda
bea din pahar???
oauuuuuu...la Darius cum il dau in mana ,cum il sparge...
dc ma crezi exact acum 5 min a spart iar...
poop tzuc.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 7 2010, 10:09 AM) *
Neata fetelor.....haideti la cafea.gif ...eu una am nevoie dupa inca o noapte alba....dar macar a fost cu folos....Iancu s-a trezit doar de 2 ori si a dormit in patutul lui pana la 9. Si a respirat ok....nu mai horcaia atat de tare si nici nu s-a mai sufocat atat de des. Am zis ca o sa-i facem aerosoli pana miercuri cand mergem din nou la medic. Cred ca astia i-au ajutat foarte mult, pe langa tratament.
Ma pun acum sa fac niste peste ca am primit 2 kg de pangasius.....apropos, voi ati dat pangasius la bebei?

Va pupam si va dorim o duminica placuta!!!

crybaby.gif
poate ma crezi mai nebuna dar ai grija cu pangacius...
e cel mai groaznic peste...
nu am mancat niciodata...dar tare bine arata
dar acnd vad vitnam mi se face greata
sub nici o forma nu i-ads da copilului meu...
e de crescatorie???unde este crescut???

ce bine ca si-a revenit....
mai intai la orice virus sau bacterie corpul opune rezistenta
asta dureaza 48 ore
apoi inca 12 ore de simpome usoare...
apoi se declanseaza adevarata boala
de aia m-am gandit ca e poate de3 la tine
si asa am patit si noi cu Darius cand era mic
noi am avut o forma usoara...iar el la pamant
eu asa am citit
in legatura cu ce a avut Iancu...
un antibiotic isi face efectul in cel putin 3 zile...
iar un virus se trateaza de la sine in 6 zile...
poopam tzuc.gif
anku
http://ozi.ro/pangasius-informatii-retete-...un-peste-toxic/

referitor la pangacius...
discutasem cu fetele de la mamici de oct....anul trecut de pasngacius...
ele mi-au zi si apoi am cautat si eu
asta e pagina romaneasca...
anku

Industrial cultivat în Vietnam , de-a lungul râului Mekong , pestele Pangas sau Pangasius (cum il stim noi ), a fost introdus recent pe piața.
Intr-o foarte scurtă perioadă de timp, acesta a crescut în popularitate în Franța si in intreaga Europa. Francezii infuleca Pangasius ca si cum ar fi ultima lor masa. E un peste foarte accesibil ca pret(relativ ieftin), se vinde mai ales ca fileuri fara oase și are o aroma și textura neutra (blanda); mulți l-ar compara cu codul. "But as tasty as some people may find it, there`s, in fact, something hugely unsavory about it".
Desi unii oameni il gasesc gustos, de fapt, ceva este extrem de neplăcut. Sper că informațiile furnizate aici va vor servi ca informații importante pentru dumneavoastră și viitoarele alegeri vis-a-vis de produsele pe care le introduceti in alimentatia Dvs. si a familiei Dvs. Iată de ce este mai bine sa nu cumparam pangasius:
Pangasius sunt plini cu un nivel ridicat de otrăvuri și bacterii. (arsenic, deseuri / dejectii chimice etc.).Si asta pentru ca raul Mekong este unul dintre cele mai poluate râuri de pe planetă, aici sunt crescuti pangasius, iar industriile dezvoltate de-a lungul râului arunca substanțe chimice și deșeuri industriale direct în el.
A se lua aminte : un prieten a testat in laborator acest pește și ne spune sa evitam consumarea lui, datorită riscurilor mari de contaminare. Indiferent de rapoartele și recomandările împotriva vânzarii, supermarketurile inca vând publicului larg, chiar daca stiu că sunt contaminate, pentru ca acest peste se cumpara foarte bine si, implicit, profiturile companiilor cresc. Dumnezeu sa-i ierte pe cei care fac acest lucru!

Pangasius nu este un peste ecologic, ba, dimpotriva, este un experiment genetic si o "bomba" biologica. Pangasius este situat la polul opus alimentelor ecologice, si, mai nou, pentru ca cererea a devenit foarte mare pe pietele din intreaga lume, deseori sunt injectati cu hormoni proveniti din urina deshidratata, deoarece au constatat ca astfel pestii cresc mari mai repede si carnea lor devine mai "pufoasa"..

Studiati si dvs. toate informatiile legate de acest nou "trend" de peste si luati singuri decizia daca il mai consumati sau nu!
simina_ana
QUOTE(anku @ Mar 7 2010, 01:34 PM) *
http://ozi.ro/pangasius-informatii-retete-...un-peste-toxic/

referitor la pangacius...
discutasem cu fetele de la mamici de oct....anul trecut de pasngacius...
ele mi-au zi si apoi am cautat si eu
asta e pagina romaneasca...


Am citit.... doh.gif ..
Nu i-am dat lui Iancu,....oricum acum nu mananca nimic in afara de lapte....dar ma gandeam sa-i pastrez si lui o bucatica,.....mai bine ca nu am facut-o.....
Am avut musafiri si am facut tot pestele asa ca s-a dus....Noi am mancat din el....acuma sper sa nu patim nimic.... biggrin.gif

Oricum merci de informatie....

Ce altfel de peste mai adti voi la bebei....in afara de pastrav si crap? Eu doar asta i-am dat

De la ce-o fi fost febra aia asa mare? Ca de la dinti in nici un caz nu a fost/.....Acum cum e?
anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 7 2010, 02:39 PM) *
Am citit.... doh.gif ..
Nu i-am dat lui Iancu,....oricum acum nu mananca nimic in afara de lapte....dar ma gandeam sa-i pastrez si lui o bucatica,.....mai bine ca nu am facut-o.....
Am avut musafiri si am facut tot pestele asa ca s-a dus....Noi am mancat din el....acuma sper sa nu patim nimic.... biggrin.gif

Oricum merci de informatie....

Ce altfel de peste mai adti voi la bebei....in afara de pastrav si crap? Eu doar asta i-am dat

De la ce-o fi fost febra aia asa mare? Ca de la dinti in nici un caz nu a fost/.....Acum cum e?

acum vad ca nu are nimic
nu raceala,nu diaree...mananca ok...
dar totusi a fost f mare temp
eu vineri am fost la o gradinita cu el
si el s-a jucat cu copii
si ma gandesc numai ca a luat ceva
hmmmmmmm
dar e pülangacios...vrea numai in brate...
vedem ce este maine...si in noaptea asta...
si dc nu e bine...
maine la dr...
cel putin 40 a avut....
am facut si noi peste...
lachs...e un peste alb oceanic
in gen de asta i dau si pastrav...
dar pana aleg oase
uneori chiar dc e file tot mai scapa un osulet mic...
care pt bebici ar putea fi fatal
greu cu pestisorul...

nuuuuuuuuu
odata,de cateva ori nu cred ac are ceva
dar sunt unii oameni care numai pangacius mananca
am in clasaa o rusoaica care numai pangacius mananca
i-am zis ca sa aiba grija ca este din vitnam
scrie mare de tot p punga
si nu m-a crezut
dar la o sapt a venit si mi-a zis ca a vazut si ea ca scrie vitnam
dar nu crede ca este asa toxic...
tb ei...dar pacat de copii


aha deci...ati avut musafiri
simina_ana
Seara buna dragele.....ce faceti? Cum v-a fost weekendul?

Noi azi iar am avut repriza de febra, de muci, de plansete cand stranuta si ii ies mucisorii, de tipete cand se sufoca cu secretia din gat.... nervi.gif ...ajung la balamuc .....SUnt terminata....de 3 nopti nu dorm....azi am cazut franta in camera lui Iancu pe la 6 dupa masa si am dormit pana la 8....a zis tati ca Iancu a tipat pe langa mine....a aruncat cu jucarii....dar eu nu am auzit nimic liwlol.gif .....macar mi-am incarcat putin bateriile pentru la noapte....Acum ii pregatesc aerosolii si apoi iar de paza .....
E a 3 zi cand nu a mancat mai mult de 150 ml de lapte toata ziua si putina supica cu o galusca la pranz....L-am cantarit. Are 13,3 kg....el care acum o luna avea 13,5. Dar nu-i bai....o sa-si revina el. Maine dimineata sun la dr lui de familie sa fac programare pt miercuri. Dar am asa o presimtire ca o sa-i mai dea tratament, ca nu cred ca 5 zile sunt de ajuns la cum este...poate doarme totusi bine si in noaptea asta.....are nevoie de odihna si el...are cearcane la ochisori de cat de obosit este....

Va pupam cu drag...
anku
ohhhhhhhhhhhhhhh
saracul...
cu cearcane???
vai...va doresc sa va puteti odihni putin...
offfff greu este... tzuc.gif
si noi am avut febra...iar--39.5 acum...dar cred ac s-a dus iar la 40....
la 19.30 l-am intrebat dc vrea lapte
a dat din cap ca da...si in timp ce pregateam laptele el si-a adus sacul...
ca sa-l bagam in sac si sa-l culcam...
semn ca era obosit...
a papat...7 linguri piuree cu ou si branza
un iaurt natur,
putin peste...
si 600 ml lapte...
anku

un buchet de flori ptr voi dragelor...
simina_ana
QUOTE(anku @ Mar 8 2010, 12:12 AM) *
ohhhhhhhhhhhhhhh
saracul...
cu cearcane???
vai...va doresc sa va puteti odihni putin...
offfff greu este... tzuc.gif
si noi am avut febra...iar--39.5 acum...dar cred ac s-a dus iar la 40....
la 19.30 l-am intrebat dc vrea lapte
a dat din cap ca da...si in timp ce pregateam laptele el si-a adus sacul...
ca sa-l bagam in sac si sa-l culcam...
semn ca era obosit...
a papat...7 linguri piuree cu ou si branza
un iaurt natur,
putin peste...
si 600 ml lapte...



Maine mergi cu el la medic nu? Doar febra si nici un alt simptpm....curios....ce naiba de virusi mai circula acum? Ca ne dau cu totul peste cap.... doh.gif
simina_ana
Pentru voi dragi prietene......2 dedicatii din suflet....



La multi ani, dragi mamici!!
Sa fiti fericite si sa va iubeasca toata lumea, asa cum va iubesc puiutii vostri!




Rose68
Buna dimineata!



Va dorim o saptamina frumoasa si bebeii bolnaviori sa se faca bine......

anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 7 2010, 10:30 PM) *
Maine mergi cu el la medic nu? Doar febra si nici un alt simptpm....curios....ce naiba de virusi mai circula acum? Ca ne dau cu totul peste cap.... doh.gif

direct la dr....
simina_ana
QUOTE(anku @ Mar 8 2010, 10:17 AM) *
direct la dr....



Ati fost?
petronici
buna mamici....si in primul rand pt voi


offff,da ce se intampla....eu care speram sa vad ceva vesti mai bunisoare,de ce dau aici!!!
acum si Darius,el care era singurul care scapa luna de luna de raceala....sper sa nu fie grav si sa ne aduci vesti bunicele mami....
si Iancu tot asa se chinuie...e bine ca macar noaptea doarme binisor si medicamentele incetul cu incetul isi fac efectu....sper sa va inzdraveniti cat mai repejor....
p.s. mersi mult pt dieta,o sa-mi placa si fara sare sau delikat,ce sa fac....si daca tot se papa si merele o sa caut mai micute ca aici toate sunt cat capul lui Adelin liwlol.gif ,si sa pun 7 mere de alea wife.gif ....si daca tot zicea si Sanziana,indraznesc sa va spun si masurile mele,sa nu radeti la cat sunt de mica,am 150 si vreo 57 kg,nu vreau sa ajung la 45 de kg cat aveam cand m-am casatorit,dar macar la 50kg....
Oana,nici noi nu avem vocabularul mai bogat decat Matei....dar in schimb nu bea din pahar decat daca il tin eu,bea singurel din canita lui atat....
Geo,ma bucur ca a-ti scapat de febra cu bine si v-as arata cum papa dar sunt 0 la capitolul incarcat filmulete,si in plus cred ca trebuie sa termin un dvd ca mai apoi sa-i dau finalize si dupa sa pot salva filmuletele dorite pe pc,dupa care nu stiu ce sa-i mai fac....daca incerc sa-l incarc pe photobuchet nu mi-l da de unde il am salvat....deci sunt total varza la capitolul asta....daca am timp astazi poate trec pe la un tip la care ducem mereu calculatorul cand este virusat si ii zic sa-mi explice el....
va las ca Adelin nu mai are stare,maraie pe aici pe langa mine...
pupici copilasilor si voua dragi mame o primavara cat mai frumoasa trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
claudiaena
Buna fetelor!
Of, Simina, dar cu ce raceala s-a procopsit IANCU, si nu-l slabesc deloc....Daca face febra si nu primeste nimic, poti sa i-o scazi punandu-i comprese ude la incheieturi(ca circula sangele si sa il raceasca) adica asa cum spunea Rose la manute si picioruse=sosete. Dar acum depinde daca le primeste. Chestia asta e valabila si ptr Anku, mai ales ca sotul tau nu te lasa sa ii dai supozitoare....Si referiotor la somnul lui Mihai, stai linistita mai Ankule, ca eu ma gandeam ca il deochi, desi nu prea cred in asta.... Ei in Weekend s-a mai reglat cu somnul... Dar a dormit langa tati si sambata cel putin i-am pus mana la nas ca dormea de 3 ore si fara suzi si ziceai ca nici nu respira....
Greu cu piticii de 8 martie. Asa ca eu am cheltuit niste bani si m-am innoit cu niste haine de gala ca ne asteapta niste petreceri obligatorii. Cum toaleta o am astept petrecerile, ca de vreun niscai "bon" nici o sansa. Sotul are sedinta si probabil ca daca ajunge la 8.30 e bine, desi ma indoiesc... Una peste alta, bine ca sunt sanatosi copiii.
Tocmai am aflat ca s-a deschis la Braila un bazin nou cu jacuzi si sauna si sa vad daca il convingem pe tati sa ne duca duminica...Sunt curioasa cum ar fi ptr Mihai... Dar vedem....
Geo bine ca ati terminat cu episodul de febra....pana la urma care ar fi cauza?
Referitoir la peste eu i-am mai dat in afara de crap si pastrav si somon si Mihai e innebunit.... Dar toate sunt mai Ankule din acvacultura si e destul de scump pestele pe aici. Iar crap pescuit nici ala nu stiu cat e de sanatos ca Dunarea e imputita tare....Desi si eu is oleaca obsedata de E-uri si de animale hranite cu fainuri cu stimulenti. Dar diferenta dintre pestele pescuit si cel de acvacultura e destul de mare... Incerc sa gatesc cat mai sanatos, sa fac eu zarzavaturi ptr ciorba, bulion, compoturi, dulceturi si mai nou fac si paine in casa si uneori si dulciuri, dar nu putem sa mancam ecologic complet niciodata. Dar cu pangasius cred ca nu mai cumpar niciodata, ca ultima data cand am facut nu a mers si pana la urma cred ca o bucata l-am aruncat....
Petronici, succes cu dieta. Eu recunosc ca nu am vointa, dar ma consolez cu ideea ca la anu' cand incep serviciu, si cu Maria la scoala si cu bona si cu serviciul sotului de 12-14 ore, o sa dau jos la greu...
Oana la mine Mihai pe pasareasca lui o trage mereu, dar pricepe multe. Uneori ma uimeste ca stie f multe.Mai nou, daca pana acum zicea tata si mama, acum nu mai zice nic... Doar pasareasca si atat. Inainte mai zicea kk si ma tragea de mana la baie sa il schimb, sau imi aducea scutec curat si astfel ma avertiza. Acum, doar mirosul il tradeaza. Cu olita nu il pun, nici ca nu prea am timp si nici nu prea vrea. Se joaca cu ea si atat. Dar avand experienta cu Maria, pe care am pus-o pe olita de la 8-9 luni si tot am dezvatat-o de pampers abia la 2,5 ani, acum sunt mai putin preocupata....Astept sa faca progrese cu vorbirea si cu constiinta propriilor actiuni si astept sa se maturizeze.
gata, va pup si le dorim lui iancu si Darius sa se faca bine...
claudiaena
Pentru ca sunteti cele care insenineaza zilele barbatilor - desi ei se plang dar numai pentru ca asa s-au obisnuit - pentru ca sunteti cele care numai cand priviti catre copiii vostri, dati lumii mai multa frumusete, pentru ca sunteti cele care gasesc in fiecare zi timp pentru orice problema si orice nevoie a celor dragi, pentru ca, desi va mai plangeti cateodata, o luati de la capat in fiecare zi, mai puternice si mai hotarate, pentru ca sufletul vostru stie ce e iubirea, cum se daruieste si cum se primeste ea... si pentru tot ceea ce reprezentati... pentru voi timpul se opreste putin in loc la fiecare inceput de Primavara, sa va aduca un omagiu...
La multi ani! MAMICUTELOR VA DORIM MAMI, M&M
Rose68
QUOTE(petronici @ Mar 8 2010, 01:44 PM) *
buna mamici....si in primul rand pt voi


offff,da ce se intampla....eu care speram sa vad ceva vesti mai bunisoare,de ce dau aici!!!
acum si Darius,el care era singurul care scapa luna de luna de raceala....sper sa nu fie grav si sa ne aduci vesti bunicele mami....
si Iancu tot asa se chinuie...e bine ca macar noaptea doarme binisor si medicamentele incetul cu incetul isi fac efectu....sper sa va inzdraveniti cat mai repejor....
p.s. mersi mult pt dieta,o sa-mi placa si fara sare sau delikat,ce sa fac....si daca tot se papa si merele o sa caut mai micute ca aici toate sunt cat capul lui Adelin liwlol.gif ,si sa pun 7 mere de alea wife.gif ....si daca tot zicea si Sanziana,indraznesc sa va spun si masurile mele,sa nu radeti la cat sunt de mica,am 150 si vreo 57 kg,nu vreau sa ajung la 45 de kg cat aveam cand m-am casatorit,dar macar la 50kg....
Oana,nici noi nu avem vocabularul mai bogat decat Matei....dar in schimb nu bea din pahar decat daca il tin eu,bea singurel din canita lui atat....
Geo,ma bucur ca a-ti scapat de febra cu bine si v-as arata cum papa dar sunt 0 la capitolul incarcat filmulete,si in plus cred ca trebuie sa termin un dvd ca mai apoi sa-i dau finalize si dupa sa pot salva filmuletele dorite pe pc,dupa care nu stiu ce sa-i mai fac....daca incerc sa-l incarc pe photobuchet nu mi-l da de unde il am salvat....deci sunt total varza la capitolul asta....daca am timp astazi poate trec pe la un tip la care ducem mereu calculatorul cand este virusat si ii zic sa-mi explice el....
va las ca Adelin nu mai are stare,maraie pe aici pe langa mine...
pupici copilasilor si voua dragi mame o primavara cat mai frumoasa trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


esti de a mea: 1,56 si 55 kg.............aveam 62 acum 2 luni.........eun aveam 47 cind m-am maritat
Rose68
QUOTE(claudiaena @ Mar 8 2010, 03:18 PM) *
Buna fetelor!
Of, Simina, dar cu ce raceala s-a procopsit IANCU, si nu-l slabesc deloc....Daca face febra si nu primeste nimic, poti sa i-o scazi punandu-i comprese ude la incheieturi(ca circula sangele si sa il raceasca) adica asa cum spunea Rose la manute si picioruse=sosete. Dar acum depinde daca le primeste. Chestia asta e valabila si ptr Anku, mai ales ca sotul tau nu te lasa sa ii dai supozitoare....Si referiotor la somnul lui Mihai, stai linistita mai Ankule, ca eu ma gandeam ca il deochi, desi nu prea cred in asta.... Ei in Weekend s-a mai reglat cu somnul... Dar a dormit langa tati si sambata cel putin i-am pus mana la nas ca dormea de 3 ore si fara suzi si ziceai ca nici nu respira....
Greu cu piticii de 8 martie. Asa ca eu am cheltuit niste bani si m-am innoit cu niste haine de gala ca ne asteapta niste petreceri obligatorii. Cum toaleta o am astept petrecerile, ca de vreun niscai "bon" nici o sansa. Sotul are sedinta si probabil ca daca ajunge la 8.30 e bine, desi ma indoiesc... Una peste alta, bine ca sunt sanatosi copiii.
Tocmai am aflat ca s-a deschis la Braila un bazin nou cu jacuzi si sauna si sa vad daca il convingem pe tati sa ne duca duminica...Sunt curioasa cum ar fi ptr Mihai... Dar vedem....
Geo bine ca ati terminat cu episodul de febra....pana la urma care ar fi cauza?
Referitoir la peste eu i-am mai dat in afara de crap si pastrav si somon si Mihai e innebunit.... Dar toate sunt mai Ankule din acvacultura si e destul de scump pestele pe aici. Iar crap pescuit nici ala nu stiu cat e de sanatos ca Dunarea e imputita tare....Desi si eu is oleaca obsedata de E-uri si de animale hranite cu fainuri cu stimulenti. Dar diferenta dintre pestele pescuit si cel de acvacultura e destul de mare... Incerc sa gatesc cat mai sanatos, sa fac eu zarzavaturi ptr ciorba, bulion, compoturi, dulceturi si mai nou fac si paine in casa si uneori si dulciuri, dar nu putem sa mancam ecologic complet niciodata. Dar cu pangasius cred ca nu mai cumpar niciodata, ca ultima data cand am facut nu a mers si pana la urma cred ca o bucata l-am aruncat....
Petronici, succes cu dieta. Eu recunosc ca nu am vointa, dar ma consolez cu ideea ca la anu' cand incep serviciu, si cu Maria la scoala si cu bona si cu serviciul sotului de 12-14 ore, o sa dau jos la greu...
Oana la mine Mihai pe pasareasca lui o trage mereu, dar pricepe multe. Uneori ma uimeste ca stie f multe.Mai nou, daca pana acum zicea tata si mama, acum nu mai zice nic... Doar pasareasca si atat. Inainte mai zicea kk si ma tragea de mana la baie sa il schimb, sau imi aducea scutec curat si astfel ma avertiza. Acum, doar mirosul il tradeaza. Cu olita nu il pun, nici ca nu prea am timp si nici nu prea vrea. Se joaca cu ea si atat. Dar avand experienta cu Maria, pe care am pus-o pe olita de la 8-9 luni si tot am dezvatat-o de pampers abia la 2,5 ani, acum sunt mai putin preocupata....Astept sa faca progrese cu vorbirea si cu constiinta propriilor actiuni si astept sa se maturizeze.
gata, va pup si le dorim lui iancu si Darius sa se faca bine...



am auzit si noi de bazinul de care spui tu.........cineva mi-a spus ca de obicei se intra pe baza de abonament, cica ar fi foarte scump dar e si frumos acolo.........e de fapt club exclusivist..........ma batea gindul sa ajungem si noi.........dar cred ca mai tarziu..........e undeva pe faleza.........se vede din birou de la sotul meu.........
petronici
QUOTE(Rose68 @ Mar 8 2010, 04:06 PM) *
esti de a mea: 1,56 si 55 kg.............aveam 62 acum 2 luni.........eun aveam 47 cind m-am maritat

eeeee,aia 6-7 cm in plus se vad wife.gif ....ce sa mai, is mica rau de tot....inainte umblam cu tocuri zilnic,acum la munca nu pot,pe acasa nu ,si de obicei cand ies la cumparaturi sau in vizita pe la prieteni apropiati imi pun adidasi...tocurile doar la ocazie liwlol.gif
Rose68
QUOTE(petronici @ Mar 8 2010, 05:29 PM) *
eeeee,aia 6-7 cm in plus se vad wife.gif ....ce sa mai, is mica rau de tot....inainte umblam cu tocuri zilnic,acum la munca nu pot,pe acasa nu ,si de obicei cand ies la cumparaturi sau in vizita pe la prieteni apropiati imi pun adidasi...tocurile doar la ocazie liwlol.gif


nici eu nu mai port tocuri decit foarte rar. Am avut fracturi la ambele picioare si a doua zi dupa ce port ma urc pe pereti.....asa ca evit....doar la ocazii.............
sinzigm



Viata,arta chiar si energia se declina la feminin.Ideea ca si lupta si painea sunt tot"femei".Ambitioase,dinamice cu placerea muncii,emotive si eficace,fac ca interventia lor sa fie mai intuitiva,mai psihologica,benefica..
De 8 MARTIE VA UREZ SA FITI ATAT DE FRUMOASE,DEOSEBITE,FERICITE SI INCONJURATE DE CEI DRAGI,INCAT SA AVETI ZAMBETUL PE BUZE PANA ANUL VIITOR DE ZIUA FEMEII.


Cu mult drag,sinziana si matei





sinzigm
Regret ca nu am reusit sa intru tot weekendul,dar am avut niste si pe langa asta ne-a apucat si pe noi febra renovarilor asa ca suntem cu casa-n cap.Pe langa toate astea,Matei s-a racit destul de rau,acum dupa episodul cu cursul nasucului,a inceput sa tuseasca si acum vad ca scoate un sunet mai grav cand doarme,ca si cand ar sforai,doar ca nasul e perfect liber.Sper sa nu fie nimic grav,ca noi am facut odata laringita si nici nu vreau sa ma gandesc....Oricum deseara ii fac aerosoli,ca sunt foarte buni si or sa-i prinda bine.Am fost azi cu el la medic,dar mi-a zis ca la plamani e liber si nu aude nimic,sa-l las in pace,sa nu-i dau nimic de tuse ca o sa ii treaca daca nu a facut febra.Mi-a dat sa ii fac si analizele de intoleranta la gluten,lactoza si sa repetam analiza din Ro,care a iesit pozitiva la helicobacter.
Imi pare rau pt toate mamicile care de 8 Martie ar trebui sa fie in culmea atentiei si fericirii,dar care din pacate stau sa vegheze puisorii..printre ele ma numar si eu dar ce sa facem,asta inseamna sa fim mame si pt sufletelele noastre facem orice sacrificiu.Imi pare rau ca nu am timp sa stau mai mult de vb cu voi,mi-e dor sa vb cu toate si sa va scriu in parte fiecareia dintre voi,dar Matei e foarte agitat si acum ca doarme profit si ma duc sa calc hainutele si sa mai fac repede ce mai e de facut prin casa,ca in momentul in care deschide ochisorii,sta lipit de mine si miorlaie intruna.

Va sarut pe toate
anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 8 2010, 09:40 AM) *
Ati fost?


am fost...
dar eu mi-am continuat drumul la scoala
am fost la dr...
Darius nici nu a vrut sa dea mana cu dr...
sa vedeti ce si-a tras mana de ziceai ca se simte ofensat... liwlol.gif
l-a consultat la plamani,ia vazut pielea,urechile,gura
nimic frate
a zis sa mergem sa facem analize...
ma bucur ca nu a facut scandal p acolo...fata de alti copii
ziceai ca sunt orgii de plansete...
dar iubitul meu nu a plans..
mie mi-a fost frica ca avea inca febra cand ia luat sange
si imi era frica sa nu lesine cum zicea Geo...
dar nu s-a intamplat nimic neplacut...din fericire
avea iar 39.5
i-au gasit o bacterie...care aprinde urechea
dar nu se vede la ureche nimic
aceasta bacterie circula numai in randul copiilor...
ca m-a intrebat dc mai are frati sau verisori
si i-am zis ca nu dar vineri am fost la gradinita
si toata lumea l-a mangaiat...
asa ca fiind bacterie...Darius primeste ptr prima data un siropel cu antibiotic
p care a tb sa-l diluez cu apa...
dr a zis ca e destul de slab antibioticul ptr ac valoriile bacteriei nu7 mai sunt mari datorita febrei
cica 900 de nu stiu ce era normal
iar el are 1100
dar cica nu e mult
asa ca...atunci cand bebicii plang si au febra...
poate a fie si altceva
i-am dat deja de 2 ori azi
cate 2 lg...
dar vad ca l-a luat...s-a strambat nitel dar merge...
si vad ca deja febra a incetat yes.gif
geocoto
Dragi mamici mare bucurie mi-ati facut cu mesajele voastre.Care mai de care mai frumoase si mai sensibile.
Parca daca nu era mama aici iar nu bagam in seama ca este 8 Martie.Dar lasa ca o sa creasca Lucas si o sa-mi ofere el floricele...deja a inceput de azi oFloare.gif cu mama.

Si noi va dorim sa aveti o primavara cat mai frumoasa, cu multe plimbari in aer liber si cat mai putine griji(desi cred ca pana la majoratul puilor ....tot se vor inmulti).Si bineinteles cate o floricica virtuala trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

Dupa ce ati inceput voi sa vorbiti de diete m-am gandit ca ar fi bine sa mai injumatatesc si eu ratia zilnica de dulciuri dar nu merge eating.gif , dupa cum bine zicea Claudia ce gandesti dimineata nu are nici o treaba cu ce faci in timpul zilei si de cate ori ajungi la sertarul cu bunatati..
Acum seara ne-a mai facut si mama mucenici si deja i-am gustat...

Anku ce bacterie ti-a zis mai exact ca i-a iesit lui Darius la analize?Trebuie sa ne asteptam la "mici cadouase" cand se intorc de la gradi altfel daca ii protejam prea mult nu au cum sa-si formeze sistemul imunitar.

Adriana sincer tare rau imi mai pare cand aud cum va chinuiti.Nici ca Lucas dar parca nici ca Iancu nu-i usor.

Fetelor va rog sa-mi scrieti si mie de cate ori s-au inbolnavit copiii vostri ca deja o iau "rara" daca mai ma suna cineva sa ma intrebe ce am facut..

Lucas s-a inbolnavit asa:
2009 iunie varicela
iulie febra 3 zile
august febra 3 zile
septembrie febra 3 zile
octombrie febra 3 zile
noiembrie febra 3 zile
decembrie febra 3 zile racit 2 saptamani fara tuse

2010 ianuarie febra 3 zile X 2
martie febra 3 zile

Pupici,
Geo
anku
nu mi-a spus cum se numeste bacteria...
noi nu primim nici un raport ...decat dc cerem...in rest ramane tot la fisa lui in calculator...
dar luam...Cefaclor
este sirop cu antibiotic special ptr ureche...
februarie 2009-gripa 2 sapt...
mai 2009-enterocolita-adusa la pachet de sora-mea-22 zile
martie 2010-bacterie la ureche...luata de la gradi...
Rose68
QUOTE(geocoto @ Mar 9 2010, 01:09 AM) *
Dragi mamici mare bucurie mi-ati facut cu mesajele voastre.Care mai de care mai frumoase si mai sensibile.
Parca daca nu era mama aici iar nu bagam in seama ca este 8 Martie.Dar lasa ca o sa creasca Lucas si o sa-mi ofere el floricele...deja a inceput de azi oFloare.gif cu mama.

Si noi va dorim sa aveti o primavara cat mai frumoasa, cu multe plimbari in aer liber si cat mai putine griji(desi cred ca pana la majoratul puilor ....tot se vor inmulti).Si bineinteles cate o floricica virtuala trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

Dupa ce ati inceput voi sa vorbiti de diete m-am gandit ca ar fi bine sa mai injumatatesc si eu ratia zilnica de dulciuri dar nu merge eating.gif , dupa cum bine zicea Claudia ce gandesti dimineata nu are nici o treaba cu ce faci in timpul zilei si de cate ori ajungi la sertarul cu bunatati..
Acum seara ne-a mai facut si mama mucenici si deja i-am gustat...

Anku ce bacterie ti-a zis mai exact ca i-a iesit lui Darius la analize?Trebuie sa ne asteptam la "mici cadouase" cand se intorc de la gradi altfel daca ii protejam prea mult nu au cum sa-si formeze sistemul imunitar.

Adriana sincer tare rau imi mai pare cand aud cum va chinuiti.Nici ca Lucas dar parca nici ca Iancu nu-i usor.

Fetelor va rog sa-mi scrieti si mie de cate ori s-au inbolnavit copiii vostri ca deja o iau "rara" daca mai ma suna cineva sa ma intrebe ce am facut..

Lucas s-a inbolnavit asa:
2009 iunie varicela
iulie febra 3 zile
august febra 3 zile
septembrie febra 3 zile
octombrie febra 3 zile
noiembrie febra 3 zile
decembrie febra 3 zile racit 2 saptamani fara tuse

2010 ianuarie febra 3 zile X 2
martie febra 3 zile

Pupici,
Geo


la 17 zile deci pe 20.12.2008 voma de 3 ori in aceeasi noapte, fuguta la spital unde am stat pina pe 30.12.2008. Primul ei Craciun o sa mi-l amintesc mereu.......plingeam de mama focului cu ea in brate............si ea cu perfuzica la capusor...........

la fix o luna deci pe 3.01.2009 ne-am intors la spital cu brosiolita si infectie urinara cu Escherichia coli , ambele luate din spital, de la copii din salon.Ne-am chinuit cu bronsiolita 1 saptamina in spital si inca vreo luna acasa. ANtibiotice si in spital si acasa + Eurespal pentru tuse.

la 4 luni reactie la vaccin- temp 40 o zi si o noapte....drum la urgenta............infasurat copilul in cearceafuri ude..............Panadol cu Nurofen, 2 supozitoare cu Paracetamol de 125 mg., plus o jumatate supozitor de Novocalmin

intre 6 si 7 luni si jumatate afte ...........si o forma usoara de faringita .........cica ar avea legatura cu aftele.......iar treceau aftele iar apareau..............Am facut si analize si a avut anemie feripriva. Administrare suplimentara cu Fier Haussman.

la 10 luni tot asa o forma usoara de rinofaringita(fara febra): OSPAMOX (antibiotic) , Panadol alternativ cu Nurofen
Repetare analize si pentru ca au iesit in limite normale am oprit fierul

la 1 an si o luna , rinofaringita : de aceasta data OSPEN, Panadol alternativ cu Nurofen plus un supozitor de Novocalmin............si o usoara tuse tratata cu Stodal-remediu homeopat (in acelasi timp apareau si 2 dintisori). Dupa cura cu OSPEN la vreo 4 zile ne-au aparut muuuulte bubite pe corp............dr a zis ca nu sunt de la antibiotic ci de la cele 3 zile de temp din apropierea lui 40 de grade.

Dupa rinofaringita, cura cu Pikovit 10 zile.

La 1 an si 2 luni am inceput cura homeopata cu Liv 52 si Septilin.( Liv 52 seara si dimineata cite 4 ml, Septilin seara si dimineata cite 5 ml). AM inceput sa ii dau vigantoleten in loc de Vigantol pe care l-am intrerupt la aproximativ 1 an.

Uneori in serile foarte agitate (ies premolarii) Panadol cite 5 ml, alteori Gel Orajel.

In primele 4 luni aveam probleme cu constipatia, am folosit Debridat fara prea multe rezultate, de aceea desi nu e recomandat printre primele fructe am introdus PARA.
Acum rar mai sunt probleme si le rezolvam cu kiwi care e purgativa fara a da gazele si framintarea pe care o dau perele.

Cu diarea am avut probleme doar dupa curele cu antibiotic si la primul dintisor.

Iar in primele 3 luni am facut experiente pe bietul copil incercind aproape orice medicament am gasit pentru tratarea colicilor.

Am mai folosit GRIPE WATER pentru sughit..........trece foarte repede........desi pe el scrie pentru colici

Cam atit imi amintesc acum la aproape 12 noaptea...........

Asa ca avem si noi peripetiile noastre. Iar subsemnata e speriata de bombe cind vede termometrul aproape de 39.

Va pupam pe toate mamicile cu pitici cu tot si va dorim muuuuuuuuulta sanatateeeeeeeee.

Rose68
Buna dimineata!

Va pupam si va dorim o zi insorita..............poate putem si noi scoate puiutii la plimbare.

Ma uitam acum pe Weather si azi e ultima zi cu maxima negativa............iar de maine va creste cu cite un grad pe zi.....nu mult dar cel putin numai scade. Abia la sfarsitul luni ajungem pe la 12-13 grade.
simina_ana
Neata si de la noi....

Iancu s-a imbolnavit asa:
- septembrie 2009 otita: Ospamox cate 5 ml si Panadol 5 ml, de 2 ori pe zi
- decembrie ( inceput) : rinofaringita: Ospamox 5 ml, 5 ml Panadol, Ergomed 5 ml inlocuit apoi cu Sirop de patlagina 2 lingurite de 2 ori pe zi
- decembrie (sfarsit): laringo faringita : primele zile de tratam : 5 ml Panadol si 5 ml Eurespal, apoi dupa 3 zile am introdus si Augumentin 4 ml (pentru 3 zile) de 2 ori pe zi
- martie 2010: laringo traheita acuta : 7 ml Panadol 2*zi, 5 ml Mucosovan 2* zi, 5 ml Klacid o data pe zi

Apropos de boala, azi noapte s-a trezit doar de 3 ori, i-a aspirat tati nasucul si de la 3 a dormit pana la 9. Cred ca e foarte obosit...ieri noapte s-a trezit din 5 in minute...are la mucisori...de ma mir de unde ies atatia...macar de ieri am reusit sa-l fac sa stea la aspirat....e prima victorie de cand cu raceala. Sta cuminte si intinde nasucul. Daca as reusi sa-l fac sa si pape. Doar lapte....si cel mai nasol e seara ca uneori nu-l papa tot si cum ii pun antibioticul in laptic ....dar cum alta metoda nu functioneaza doh.gif ...groaznic.... nervi.gif nervi.gif nervi.gif ...ma ia cu tremurici cand il vad ca 120 ml de lapte ii bea in aprox 2 ore....si trebuie sa insist ca sa ia medicamentele
O sa-i fac azi o supica cu galuste ca vad ca asta a papat in ultimele 2 zile....se joaca cu ea...dar mai baga si ceva in gurita...Ii mai dau si eu cate o lingurita 2, cand reusesc sa-l pacalesc....V-am zis ca a slabit....si parca slabeste vazand cu ochii. Abia astept sa mergem maine iar la medic....sa vedem daca e vreo schimbare....ca eu una parca nu vad nici o imbunatatire....

Uff...gata mi-am varsat naduful....

Anku....offf...si voi cu antibiotic...dar macar sa ii treaca febra.....deci de la gradi ati luat.....cand ma gandesc ca vor incepe gradi....va trebui sa ne astepam la tot feul de boli .... doh.gif
Sanatate lui Darius si forma maxima.....si pupa ochisorii lui frumosi

Geo...pupa dulce pe mac mac....

Revin....ca ma striga "stapanul"....


claudiaena
Geo, nu imi amintesc exact, dar a facut rubeola pe la 4-5 luni, si apoi mucisori in mai multe transe incepand cu noiembrie 2009, dar numai o data ne-a dat antibiotic(klacid) ca era imediat dupa vaccin suplimentar, si alta data febra si gatut un pic inflamat si ne-a dat antibiotic, parca amoxicilina...Cam asta a avut Mihai si am avut-o si pe Maria la gradi....In rest i-am mai dat si eu homeopate, cand mi-am amintit si vit. C natural(asa se cheama aici si mi-a zis un medic tot homeo, ca e cea mai buna ptr copii).
In rest, multumim lui DD nu am mai avut nimic...Si sper sa nu ma laud, dar azi pe Maria am oprit-o acasa, ca a inceput sa tuseasca si are muci, si parca l-am auzit si pe Mihai tusind de cateva ori si asta noapte a fost de cosmar....
Acum, mai Geo, eu, personal, desi nu sunt medic, cred ca toata problema este de la varicela(asa parca ai spus) si iata de ce spun asta: Cand avea Maria vreo 2 ani si eu ma plangeam ca racea rar dar si cand se intampla alergam cu ea la urgente si pateam la felca Rose, adica impachetari cu cearsafuri ude si antitermice multe) si o colega mi-a sugerat sa merg la homeopat; si nu m-am dus. Aceasi colega a nascut al doilea copil intre timp si cand avea 5 luni, i-a facut cel mare varicela si apoi si cel mic. Asta s-a intampolat in decembrie si apoi pana in aprilie a facut tot arsenalul de infectii si antibiotic la greu. Sistemul lui imunitar era varza si s-a dus la homeopat si i-a dat o schema pe care a respectat-o si ala mic nu a mai luat antibiotic cred....Acum este la gradi si este sanatos tun...
Rose, mi-a zis o cunostinta care a fost duminica asta si pretul mi se pare super ok, adica 15 lei/adulti/3ore si copii mai mare de 6 ani 12,5 lei/3 ore.
revin ca ma cheama piticii....
claudiaena
Acum Geo, daca imi amintesc bine, imi spunea ca dupa varicela facea febra destul de mare si de 2v ori cand am trecut pe la ea in perioada respectiva, facuse infectie in gat, infectie la urechi si ultima data avea infectie urinara, ca eram la ea si ala mic plangea si era febril si imi spunea ca a luat toti pediatri la rand si nimeni nu stia ce are si pana la urma la analize i-a reiesit infectie urinara....Si retin ca imi spunea ca sa-l puna cat de cat pe picioare p[e pitic si merge la homeopat. Si abia atunci m-am dus si eu. Initial mi s-a parut o prostie de tratament, dar am zis sa incerc si i-am dat dupa schema Mariei cam un an granulele si era I an de gradi si nu a racit decat de 2 ori, o data toamna si a doua oara in februarie anul urmator cand am inceput tratamentul. De aceea eu recomand cu caldura homeopatia... Una peste alta, aceeasi medic imi spunea de beneficiile uleiului de catina si parca ii dadeam 15 picaturi inainte de masa... Si La Maria a mers de minune.... Acum vezi si tu ce iti zic aia pe acolo, iar daca vii in tara consulta si un homeopat.
O alta prietena a incercat cu Cantastin, facut de institutul Cantacuzino, si desi le-a gasit f greu au facut minuni....
Simina, sa va faceti bine cat mai repede si sa ne dati vesti bune. Eu mai stau un pic si sa le dau la piticii mei oscilocc preventiv....Poate sunt eu un pic paranoia....
Pupicei si sa auzim numai de bine.....
Rose68
QUOTE(claudiaena @ Mar 9 2010, 12:58 PM) *
Geo, nu imi amintesc exact, dar a facut rubeola pe la 4-5 luni, si apoi mucisori in mai multe transe incepand cu noiembrie 2009, dar numai o data ne-a dat antibiotic(klacid) ca era imediat dupa vaccin suplimentar, si alta data febra si gatut un pic inflamat si ne-a dat antibiotic, parca amoxicilina...Cam asta a avut Mihai si am avut-o si pe Maria la gradi....In rest i-am mai dat si eu homeopate, cand mi-am amintit si vit. C natural(asa se cheama aici si mi-a zis un medic tot homeo, ca e cea mai buna ptr copii).
In rest, multumim lui DD nu am mai avut nimic...Si sper sa nu ma laud, dar azi pe Maria am oprit-o acasa, ca a inceput sa tuseasca si are muci, si parca l-am auzit si pe Mihai tusind de cateva ori si asta noapte a fost de cosmar....
Acum, mai Geo, eu, personal, desi nu sunt medic, cred ca toata problema este de la varicela(asa parca ai spus) si iata de ce spun asta: Cand avea Maria vreo 2 ani si eu ma plangeam ca racea rar dar si cand se intampla alergam cu ea la urgente si pateam la felca Rose, adica impachetari cu cearsafuri ude si antitermice multe) si o colega mi-a sugerat sa merg la homeopat; si nu m-am dus. Aceasi colega a nascut al doilea copil intre timp si cand avea 5 luni, i-a facut cel mare varicela si apoi si cel mic. Asta s-a intampolat in decembrie si apoi pana in aprilie a facut tot arsenalul de infectii si antibiotic la greu. Sistemul lui imunitar era varza si s-a dus la homeopat si i-a dat o schema pe care a respectat-o si ala mic nu a mai luat antibiotic cred....Acum este la gradi si este sanatos tun...
Rose, mi-a zis o cunostinta care a fost duminica asta si pretul mi se pare super ok, adica 15 lei/adulti/3ore si copii mai mare de 6 ani 12,5 lei/3 ore.
revin ca ma cheama piticii....



ar fi bine daca ar fi asa
Ma incinta si pe mine ideea.
simina_ana
Eu innebunesc......i-au aparut lui Iancu niste pete rosii pe funduletz....si pe picioruse. Sunt rosii si putin aspre....Cred ca e un fel de dermatita de scutec...ca exact in zona scutecului e. IL dau cu Clotrimazol crema....nu mai sunt atat de aspre dar in schimb s-au inrosit destul de tare....I-au aparut cam de o luna...de cand cu explozia maselutelor....e posibil totusi sa fie de a maselute? Dr mi-a dat Clotrimazol...dar de cand il dau s-au inrosit mai rau....am zis ieri sa nu-l dau....si atunci au devenit iar aspre...Suc de portocale nu i-am mai dat de 2 saptamani ca sa spun ca e de asta. Dar ar fi trecut in 2 saptamani....dar nu...din contra se inmultesc
VA pun poza poate va dati si voi cu parerea si scuze ca va aratam fundul...ati patit vreuna asa ceva???...poate imi dati un sfat ca eu ma iau cu maineile de cap.....vorba aia...un necaz nu vine niciodata singur.... nervi.gif


Rose....stiu ca nu e chiar genul de poze pe care ai fi vrut sa le vezi smile.gif...dar ma tin de promisiune si pun poze mai tarziu...

Eu de 3 zile m-am apucat iar de fumat. Seara cand il adoarme tati pe Iancu ies afara si bag 2 tigari in timp ce trag o tura de plans....sau daca vine cineva la noi rog sa stea putin cu Iancu si bag o tigara....Asa ca eu sunt slaba fetele care papati dulciuri, nu voi!!! Sper doar sa fie trecator ca mi-e rau de la ele, dar in momentele astea sunt atat de tolomaca incat am impresia ca doar tigara ma calmeaza.... doh.gif

Ma duc sa ma pun langa pitic, poate reusesc sa fur si eu cateva minute de somn.
Pupici!
anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 9 2010, 12:04 PM) *
Eu innebunesc......i-au aparut lui Iancu niste pete rosii pe funduletz....si pe picioruse. Sunt rosii si putin aspre....Cred ca e un fel de dermatita de scutec...ca exact in zona scutecului e. IL dau cu Clotrimazol crema....nu mai sunt atat de aspre dar in schimb s-au inrosit destul de tare....I-au aparut cam de o luna...de cand cu explozia maselutelor....e posibil totusi sa fie de a maselute? Dr mi-a dat Clotrimazol...dar de cand il dau s-au inrosit mai rau....am zis ieri sa nu-l dau....si atunci au devenit iar aspre...Suc de portocale nu i-am mai dat de 2 saptamani ca sa spun ca e de asta. Dar ar fi trecut in 2 saptamani....dar nu...din contra se inmultesc
VA pun poza poate va dati si voi cu parerea si scuze ca va aratam fundul...ati patit vreuna asa ceva???...poate imi dati un sfat ca eu ma iau cu maineile de cap.....vorba aia...un necaz nu vine niciodata singur.... nervi.gif


Rose....stiu ca nu e chiar genul de poze pe care ai fi vrut sa le vezi smile.gif...dar ma tin de promisiune si pun poze mai tarziu...

Eu de 3 zile m-am apucat iar de fumat. Seara cand il adoarme tati pe Iancu ies afara si bag 2 tigari in timp ce trag o tura de plans....sau daca vine cineva la noi rog sa stea putin cu Iancu si bag o tigara....Asa ca eu sunt slaba fetele care papati dulciuri, nu voi!!! Sper doar sa fie trecator ca mi-e rau de la ele, dar in momentele astea sunt atat de tolomaca incat am impresia ca doar tigara ma calmeaza.... doh.gif

Ma duc sa ma pun langa pitic, poate reusesc sa fur si eu cateva minute de somn.
Pupici!

sa-i poopam noi funduletul ala dolofan al lui...
Eu stiu ca Clotrimazol arde...
poate e de la pampers...
schimba poate marimea...
il manca si p Darius ceva...era doar aspru nu rosu...
si am citit in pagini de ale noastre ac tb schimbat scutecul..
am luat marimea 5...si vad ca de de o luna juamte nu mai sunt probl...
iti las mail... tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Mar 9 2010, 04:36 PM) *
sa-i poopam noi funduletul ala dolofan al lui...
Eu stiu ca Clotrimazol arde...
poate e de la pampers...
schimba poate marimea...
il manca si p Darius ceva...era doar aspru nu rosu...
si am citit in pagini de ale noastre ac tb schimbat scutecul..
am luat marimea 5...si vad ca de de o luna juamte nu mai sunt probl...
iti las mail... tzuc.gif



E clar ca e la pampers....m-am uitat acum f atent si e numai in zona scutecului....Pe 5 suntem si noi de o luna, deci nu-i din cauza ca e mic scutecul....Initial am spus ca e de la detergentul cu care spal hainele ( Ariel) ...am schimbat , am luat special pt el. Ca avea doar petele de la cutele de sub funduletz. Dar tot apare.....deci clar ii de la scutec....Azi nu i-am dat deloc cu Clotrimazol si sunt f aspre....ca o crusta....Aveti idee cu ce altceva l-as putea da? Am incercat cu Garmastan....dar nici ala nu prea a avut efect, dar cred ca-l trec inapoi pe Garmastan ....macar nu era atat de rosu. Nici nu-mi dau seama daca il jeneaza sau nu....
oana petrina
La multi ani dragelor. ce mesaje frumoase si ce felicitari trandafir.gif
Simina draga mea da-i cu bephanten e cel mai bun. noi nu am avut probleme si asta folosim ptr fundulet de cand l-am nascut. iar acum casa scapi repede de chestiile alea cumpara crema trixera de la avene. si de cate ori il schimbi spala-l cu apa apoi da-i pe bucute cu acesta crema. Matei la 4 luni a facut dermatita atopica si asa a scapat de chestiile astea rosii si uscate. oricum are niste bucute bune da muscat asa ca pazeste-l wink.gif
noi la 4 luni am facut aceasta dermatita atopica dar a trecut repede. la 9 luni am racit si ne-a tinut vre-o 4 zile, apoi pe la 10 luni diaree si ne-a tinut 2 zile,iar la 1 an si aproape 2 luni a facut febra intr-o seara cred ca de la dinti. in rest cu imbolnavitul nu am avut probleme dar sa va spun de cazaturi ca acolo sunt mai multe de povestit. a avut nenumarate cucuie buza sparta de vre-o 3 ori. e vesnic zgariat , el stie cum reuseste. are vanatai pe picioare. dar asa se intampla cand nu stai 5 secunde linistit.
of nu se mai termina vremea asta oribila e atat de frig si bate vantul atat de tare ca nici nu pot sa-l scot pe bubu din casa. o sa o ia razna de atata stat in casa. si ieri am primit de la o prietena cartea Supernanny. e super nu reusesc sa ma desprind de ea. trbuie sa o cititi e fantastica. asa ca multumesc ptr cadoul f inspirat. wink.gif
si ieri am vrut sa iesim ca fetele in oras dar nu ne-am rezrvat dint timp si bineinteles ca nu era un loc liber asa ca am facut acasa in postura de mame. baietii ne-au facut gratar iar noi am stat cu copiii si a iesit o zi super.
va pupam
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.