Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
anku
QUOTE(Rose68 @ Mar 15 2010, 03:16 PM) *
sa nu rideti de noi

a venit rindul nostru: mersul betivului

m-am prins flacai, de acu vin dupa voi super.gif

http://www.youtube.com/watch?v=0IKQ413R3x0

ooooooooooooo
dulceata....ce frumos ....
bv voua...
suntewti domnisoare independdente...
ce video clar ai facut eusa_clap.gif
anku
QUOTE(petronici @ Mar 15 2010, 02:35 PM) *
offff,ce rau imi pare ca nu am avut calculator....Adriana,cu scuzele de rigoare,iti spun abia astazi LA MULTI ANI!!! sa fii iubita si fericita toata viata si toate visele sa-ti devina realitate....si cat mai curand un fratior sau surioara lui Iancu la fel de reusit si frumos....multi pupici dulci de la noi
vorbeati de suseza,chiar acum suntem in faza de luat de tot....are una dar cum tot musca din ea a reusit si a rupto si mai
avem una de rezerva dar nu-i place ca e tare si micuta....si sa vedeti azi-noapte cat plans si astazi cand am incercat sa-l adorm....de obicei tine suzeta doar cand il adorm ziua si peste noapte daca se trezeste...dar cum asta noua nu-i place deloc o sa o lase singurel,sigur cu plansete,dar o sa se obisnuiasca fara ea....
Sanzi,imi pare rau prin ce treci cu Matei mai ales acum cu tot tamtamul din casa....insanatosire cat mai grabnica va dorim....
noi avem zile si zile cu mancatul,ieri de exemplu la pranz nu a vrut nimic si seara sa multumit cu un pic de peste la cuptor....nu ma mai stresez,il las sa pape cat vrea,si asa daca nu vrea nu pot sa-l fortez...
ieri dupa amiaza am fost intru-un parc cu jocuri si l-am dat in barcute,in masinute ....dar nu avea chef deloc de joaca,a stat mereu suparat....avem poze dar inca nu scriu de la calc meu si nu pot sa vi-l arat cat de serios a fost....sper ca miercuri sa mi-l aduca si sa pot incarca poze....
va salut pe toate si va pupacesc dulce copilasi si sper sa ne revedem miercuri sau joi

ohhhhhhhhhh...dragutul de el....
claudiaena
QUOTE(anku @ Mar 15 2010, 04:37 PM) *
chiar asa!!!
cand dam inghtata la copii???
depinde care...
hmmmmmm...
cred ca nu anul asta...
cred ca la 2 ani juma i daqu...
pai...stiu ca unii au amigdalitele sensibile...
stiu ca am mai intalnit de astea...vaiiiiii...dar de ce pneumonie???
nu o fi tratat la timp...
suntem p aceeasi unda...nici noi nu bem suc...desi eu mai ravnesc la care un paharut de pepsi odata p luna...
dar un paharut mic mic...
in rest...sa ma lase in pce cu sucurile lor naturale-adica concentrate cu arome
liwlol.gif
chiar si Hohes C...poate este si la noi-are preturi ridicate
chiar si aia cu preturile lor de 2 euro la litru fac sucul din prafuri doh.gif


fff bine faci Claudia...Maria cand va fi marisoara va incerca sa gateasca sanatos si ea..
cum e mama asa e si fata... love1.gif
offffff...e inca copil...bine ca are personalitate...
si eu cateodata zic ca o iau razna cu Darius
dar dupa aceea tot eu zic ca imi place de el ca are personalitate puternica
si incredere in el...
sper asa sa ramana toata viata lui...si Maria la fel...
siiiiii....cum te mai simti??? mai bine???
iti recomand cu caldura sunatoare-ceai sau tabletele...
eu iau de 2 luni aproape...si tare bine ma simt...
va dorim sanatate...
ehhhhh...las ca trece...si raceala asta...si vine primavara....
dc nu v-a dat nimic este bine ...poate ca nu e bacterie...
va poopam tzuc.gif


nu stiu cand o sa ii dau inghetata ca si asta e facuta numai din prafuri.... nu are nimic natural
nu astiu cum sa o rezolv cu Maria, ca Mihai e pofticios tare....
adevarul e ca si mie imi place inghetata, dar sa ajungem la vara.....
Si Maria are o mama de personalitate.... Uneori ma dispera, dar ii seamana lui tati, nu are deloc incredere in ea....Si cu rolele ca sa o invat sa mearga, am incurajat-o mereu, ca ea tot timpul dadea din gura, ca nu o sa poata merge singura, ca e greu cu rolele.... SIncer, vorbeam si cu tati, imi e groaza la anu' cu scoala....Daca face la fel ca acum.... Si eu la anu' si cu serviciu meu si cu Mihai mic, cu bona in casa, si cu treburile casnice, care le fac eu marea majoritate, cred ca o sa o iau razna, sau ajung so o pocnesc zilnic.... Si stii ce e mai rau ca vorbeste intr-una ca e greu si ca e nu poate, de isi seteaza creerul ca nu poate....Las ca la anu' ma tratez cu sunatoare si cu calmogen....
claudiaena
Rose tot ce pot face sau spune e: eusa_clap.gif eusa_clap.gif hi.gif
Simina, e berbeaca...si e nascuta pe 23.03.2003....Deci mai avem putin,....
Si noi nu stiu cand o sa scapam de suzi.... Mihai a vrut-o din prima si acum, cand mai face crize de plans, Maria imediat ii aduce suzeta. Si noaptea s-a obisnuit si doarme numai cu ea, daca o pierde plange si i-o caut, iar daca nu i-o gasesc am alta de rezerva....Astept sa ii iasa toate maselele si vedem cum scapam de ea.... dar cred ca va fi greu tare...Si afara, i-o pun, ca e singura metoda ca sa stea cu gura inchisa...Si culmea e ca medicul de familie m-a laudat spunandu-mi ca e mai sigur cu ea afara si nu cu fularul la gura....Dar am spus ca dupa un an jumate incercam cu usurelul, si daca nu merge, gata cu forta si m-o urla vreo 3-4 zile....
Azi, dupa ce am fost la medic, i-am dus pe copii intr-un parculet din apropiere si ma uitam la un baietel de 2,3 ani si care era cat Mihai de mare, numai ca se cunostea dupa mers ca e mai mare... Si pe strada, comparativ cu altii de aceeasi varsta e urias...Si la voi e la fel, ca la mine toata lumea ramane mirata cand le spun varsta reala....
Ankule, la voi se face vaccin ptr varicela gratuit sau e ca la noi cu bani?.... stiu ca se face dupa un an si la Maria tare bine mi-a prins ca anul trecut cand avea baiatul 5-6 luni la ei la gradi a fost epidemie si toata gradimnita a facut mai putin de cativa, printre care si Maria, cu vaccin....Oricum, am mai auzit de alti parinti ca e mai bine de facut boala si nu vaccin, dar eu vreau sa i-l fac si lui Mihai, mai ales ca acum catva timp la o emisiune la tv spunea de eficienta acestui vaccin si impotriva unei boli a secolului nostru care apare pe baza de stres si anume zona zoster....Asa ca daca stii ceva da-mi si mie detaliii...
Simina si la noi e un vant teribil afara si la pranz a fost innorat... Acum vad ca iar da semne de innseninare dar s-a starnit un vant... Si cred ca iar ii scot pe copii... Dar astept sa se trezeasca baiatul care face nani de la 14.30 si acum e ora 17 si el inca doarme...
gata, pupicei...
simina_ana
Hop top la mijloc...am venit si noi in joc......acum ne-am trezit....am domit ca porcusorii de la 3 la 7...se vede ca nu e tati acasa sa ne traga de urechi ca dormim prea mult la pranz...vai de capul meu la noapte....teoretic ar trebui sa-l culc peste o ora jumate.....cred ca o sa ne fugarim prin casa ca sa ne obosim...si poate pe la un 11 cel tarziu sa-l culc....I-am dat programul peste cap....

Petronici.....multumesc frumos de urari...Va pupam dulce....
Rose.....bravo pentru Adreutza......sunt primele ei zile catre independenta...
Claudia...stai linistita ca si noi suntem mai mari decat media....dar are si cu cine semana...tati are 1,87m....Cand am fost ma Bucuresti si ne-am intalnit cu niste prieteni care au un baietel de 2 ani....au ramas cruciti...ne-au intrebat..."frate...dar ce aer e la Sibiu de cresc asa bebeii? " liwlol.gif
Anku, nu am vazut sa-l agite antibioticul...in schimb i-a dat o usoara diaree....Cand vii la SIbiu iesim la o cafea, cola, inghetata, pizza...ce vrei tu.....dar sper ca nu si tigari...le-am lasat de 2 zile de cand m-am mai calmat in privinta lui Iancu....SI as vrea sa nu le mai reiau veci daca se poate.....Tratamentul il mai continuam pana duminica...a zis pana ii trece tusea si ii ies toate secretiile....dar numai o data pe zi....
Sinzi.....cum mai este Matei? I-a mai trecut raceala?
Geeeeeeeeoooooooooooooo..............Oaaaaaaaaaaaaanaaaaaaaaaaaaa......pe unde v-ati ascuns? Ce fac puiutiii????

Am plecat a fugareala.....
Pupilici
simina_ana
Daniela.......pe tine am uitat sa te intreb ce faceti .....vezi daca dispari asa multa vreme? liwlol.gif liwlol.gif
Sper ca sunteti bine.....Pupam 2 fete cucuiete...si te asteptam la povesti
anku
QUOTE(claudiaena @ Mar 15 2010, 03:48 PM) *
Rose tot ce pot face sau spune e: eusa_clap.gif eusa_clap.gif hi.gif
Simina, e berbeaca...si e nascuta pe 23.03.2003....Deci mai avem putin,....
Si noi nu stiu cand o sa scapam de suzi.... Mihai a vrut-o din prima si acum, cand mai face crize de plans, Maria imediat ii aduce suzeta. Si noaptea s-a obisnuit si doarme numai cu ea, daca o pierde plange si i-o caut, iar daca nu i-o gasesc am alta de rezerva....Astept sa ii iasa toate maselele si vedem cum scapam de ea.... dar cred ca va fi greu tare...Si afara, i-o pun, ca e singura metoda ca sa stea cu gura inchisa...Si culmea e ca medicul de familie m-a laudat spunandu-mi ca e mai sigur cu ea afara si nu cu fularul la gura....Dar am spus ca dupa un an jumate incercam cu usurelul, si daca nu merge, gata cu forta si m-o urla vreo 3-4 zile....
Azi, dupa ce am fost la medic, i-am dus pe copii intr-un parculet din apropiere si ma uitam la un baietel de 2,3 ani si care era cat Mihai de mare, numai ca se cunostea dupa mers ca e mai mare... Si pe strada, comparativ cu altii de aceeasi varsta e urias...Si la voi e la fel, ca la mine toata lumea ramane mirata cand le spun varsta reala....
Ankule, la voi se face vaccin ptr varicela gratuit sau e ca la noi cu bani?.... stiu ca se face dupa un an si la Maria tare bine mi-a prins ca anul trecut cand avea baiatul 5-6 luni la ei la gradi a fost epidemie si toata gradimnita a facut mai putin de cativa, printre care si Maria, cu vaccin....Oricum, am mai auzit de alti parinti ca e mai bine de facut boala si nu vaccin, dar eu vreau sa i-l fac si lui Mihai, mai ales ca acum catva timp la o emisiune la tv spunea de eficienta acestui vaccin si impotriva unei boli a secolului nostru care apare pe baza de stres si anume zona zoster....Asa ca daca stii ceva da-mi si mie detaliii...
Simina si la noi e un vant teribil afara si la pranz a fost innorat... Acum vad ca iar da semne de innseninare dar s-a starnit un vant... Si cred ca iar ii scot pe copii... Dar astept sa se trezeasca baiatul care face nani de la 14.30 si acum e ora 17 si el inca doarme...
gata, pupicei...

noi nu am platit nimic niciodata
din fericire este totul gratis inclusiv nu stiu cate doze de infrarix si synflorix
ptr synflorix eu m-am bucurat
am facut vaccin ptr varicela la 12 luni...in dec...
acum ,vineri tb sa-l repetam
logic asa este...cum ai zis si tu...
ca e mai bine sa faca boala
dar mai nou...cica s-a descoperit ca poti face de mai multe ori varicela
astfel se vaccineaza acum fff multi oameni
iar incepanad cu anul 2004 vaccinul ptr varicela a intrat in categoria de obligatorii aici In Germania
cica provoaca multe tb urate dc nu e tratat sau ingrijit
aici mor 35 bebelusi la fiecare 100 infectati
ptr ca fac complicatii urate ca si pneumonie,infectii ale pielii si din ce am tradus cica...aprindere in creier
la noi se numeste asa:Varicella-Zoster-Virus-Infektionen
nu am crezut ca are legatura cu zona zooster...dar uite ca ai dreptate ca are
vaccinul eswte produs in Elvetia,bern
a fost trstat de Inst Robert Koch
este f bine primit la noi
locul unde se face vaccin doare...timp de o sapt cam asa
nu am facut febra
in farmacie costa online dc comanzi cica 56 euro
iar dc te duci sa cumperi costa 71 euro
anticorpii persista in corp timp de cel putin 7 ani...
prima doza se da intre 11 luni si 14 luni
iar a doua intre 15 si 23 luni
intre cele doze tb sa fie o diferenta de cel putin 6 sapt

Clau ...noi l-am facut ac asta e schema obligatorie la noi
aici se intampla multe complicatii ptr ca cu mic cu mare i duce la cresa si gradi...
de iau de toate
unii de la altii...
dar dc este asa de scump...70 euro ptr o doza mi se pare mult...
bine...i-as da si asa...dar raportat la ce venit as fi avut eu in Ro...zau ca nu stiu dc ma descurcam doh.gif
in Ro cat costa???
poate e varianta romaneasca...si atunci e mai ieftin tzuc.gif
anku
noi am fost p afara
l-am lasat sa se plimbe prin ploaie... liwlol.gif
si asa de bine s-a culcat ,fara probl si zbieraturi
direct si-a adus sacul si s-a culcat hi.gif

p noi ne-a agitat groaznic antibioticul
acum ca nu-i mai dau...vad diferente


azi am fost happy
asa de binea a papat biggrin.gif
geocoto
Buna mamici,

Adriana eram pe aici, am citit ce ati scris dar am fost plecata cam mult si cand intram pe usa ma lua Lucas de noua asa ca..Of ce ma bucur ca sunteti mai bine.Sper sa scapati de tot de medicamente.

Anku in ceea ce priveste suzeta daca ai fi vazut o diferenta considerabila intre Darius cu si fara i-ai fi dat-o?Am si eu niste cunostinte care nu i-au dat suzeta copilului si nu era linistit deloc.Este stiut faptul ca ii calmeaza acest supt de suzeta...sau in lipsa, un deget.Agitatia si plansul nu le fac bine copiiilor.
Lucas a acceptat suzi la 4 luni cand ne-am dus in tara si D-na care a stat cu el l-a obisnuit asa lucru ce eu nu incercasem pana atunci.
De ce nu esti de acord cu carnea tocata de vita?Noi i-am facut ciorbita de perisoare si i-a placut.Vita are oricum mai putin antibiotic bagat decat puii.Avem o cunostinta la abator si ne-a cam spus cum sta treaba cu carnea naturala (nu exista).

He he Claudia draga de tine.Pup eu berbecutul tau.Cat despre varicela intr-adevar este mai bine sa te vaccinezi, mai ales la baietei.Eu am facut-o de 2 ori asa ca ...zona zoster ma papa la cat de nervi.gif sunt..Virusul se numeste varicelo-zosterian si ramane activat in corp dupa varicela.Poti sa faci ceva, poti sa nu faci nimik, depinde de tine ce gene ai dar esti 70% protejat impotriva cancerului.Tot raul spre bine nu?

Cat despre imbracat mai subtirel la noi nu poate fi vorba ca este frig.Iti ingheata sufletul daca mergi descult..Pe hol si bucatarie avem marmura si in rest parchet.La vara va testa Lucas talpile pana atunci i le tin in pantofiori.Daca aveam incalzire in parchet alta era povestea...

Ma duc la nani ca si Lucas a furat putin nani in masina de la 5 la 6 si acum seara m-a chinuit teribil de la 8 la 10 sa-l adorm. oFloare1.gif oFloare1.gif
simina_ana
AVand in vedere ca am dormit de la 3 la 7 s-a culcat bine la 11....Credeam ca trece de miezul noptii.....sper maine sa-l reglez....ca nu-mi convin deloc orele astea de nani....
Am spalat azi ca nebuna....ziceai ca se termina apa si gata.....dar macar am terminat. Usor usor vreau sa fac curatenia de Paste.....chiar daca noi nu vom fi acasa...

Va dorim o noapte linistita.....eu mai stau pe aici...poate am cu cine palavragi....
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Mar 16 2010, 01:59 AM) *
Buna mamici,

Adriana eram pe aici, am citit ce ati scris dar am fost plecata cam mult si cand intram pe usa ma lua Lucas de noua asa ca..Of ce ma bucur ca sunteti mai bine.Sper sa scapati de tot de medicamente.



Offf.....si eu abia astept sa terminam ....ca m-am saturat....deja sunt ca un robotel....cu sticluta cu putin laptic intr-o mana, cu seringa cu medicam in alta mana si agitand de zor .....Sa speram ca asta e ultima saptamana si ca luni cand mergem iar la control ne va spun ca suntem in forma maxima.....

Noapte buna dragilor.....pupici la pici
Rose68
Buna dimineata!
Azi dimineata Andreea mi-a dat trezirea la 5.45 si a adormit iar pe la 7.45. Asa ca am fost harnicuta: am facut deja ciorbica si pentru ea si pentru noi, am mai strins din jucarii si am reusit sa spal si citeva lucrusoare de ale ei. Acum e 10 mi-am facut cafeluta si o astept sa se trezeasca. Va pup si va doresc o zi frumoasa.

Vom iesi la plimbare caci se anunta o zi frumoasa.
anku
QUOTE(anku @ Mar 15 2010, 07:00 AM) *
deci...asta este inca mentalitatea generala
baga in copil de toate...nici eu nu pot intelege ce cauta cartea tocata in masa unui copil
hai aia de vitel mai zici...dar amestecata??
?
oricum fff bine faci...
eu acum d as mai avea un copil nu as incepe diversificare decat la 6 luni
si nu m-as lua niciodata dupa nimeni
lui Darius i-am dat suc de morcov de la 2 luni jumate-GRESEALA
dar de...este singurul sfat primit de la mama in viata mea referitor la copi
eu nu mai ascult de mama cand vine vb de coilul meu
zilele trecute m-a suparat rau de tot
ca i-a iesit p gura ca darius are ceva de tipa atata de mult
ca nu e normal asa...ca sa-i dau niste tablete de somn
Da sigur stai ca-i dau niste SOMNIFERE
Atunci a fost singura data cand am ascultat ce zice mama
mna...nu a fost chiar asa de rau...ca a fost doar suculet
in Ro se mai obisnuieste
dar...Stau eu si ma gndesc...Doamne cum am putut eu sa-i dau altceva la copil in afarade lapte???
dar manca mult...stii ca tot din 50 min in 50 min....
si toata lumea zicea ca eu infometez copilul doh.gif
bine ac nu i-am facut galsuti pisate si grisuri ...sa-l umplu de gluten de la 4 luni hi.gif
aici am gandit cu mintea mea ohmy.gif
tu ai inceput exact optim cu diversificarea ...parca cu 5 luni si ceva...
bv voua...
asa sa faceti si la cei alti 10 copii p care vi-i doresc tzuc.gif

deci aia de vitel mai merge...
dar citesem odata la mamici de..........ca scosese oala cu sarmala si da la copil sa manance...
sarmale condimentate ,de porc...
cu conditia sa fii sigura ca nu are si o doza de altceva inauntru...
cat despre carne naturala-----EXISTA...dar la preturi imense
o gasca bio de ex costa 90 euro...
sunt magazine profilate p asa ceva special
unde preturile sunt triple...de acolo cumparam si noi laptic de capra...2.75 p litru...
dc animalul este crescut in mediu adecvat,cu spatiu necesar ca sa nu aiba tulburari psihice nu are nevoie de tablete
tabletele acelae sunt date ptr faptul ca puii cresc kla inghesuiala-Adica la Abator sau in crescatorii
dc pers aceea lucra la Abator este normal sa-ti spuna asa ceva...
ptr ca puii aia ,poate i-ai vazut si tu....cresc in conditii mizerabile
eu nici macar oua nu cumpar care provin de la bietele gaini
la noi ouale sunt p 4 categorii,crescatorie,crescatorie dar gainile tinute in libertate,
oua bio...luate de la taran si controlate
si oua bio facute de in spatii special amenajate,atent hranite gainile...etc
in Ungaria puiii si gastele sunt infundate cu o palnie p gat cu concentrate
ptr a creste repede ...atunci se dau si medicamente
dintre toate organele cel mai mult are de suferit ficatul care tb sa filtreze tot....ficatelul care noi apoi il papam de multe ori
deci...dc citesti cu atentie...eu cu carnea de vitel nu am mai nimic...
anku
QUOTE(geocoto @ Mar 15 2010, 10:59 PM) *
Buna mamici,

Adriana eram pe aici, am citit ce ati scris dar am fost plecata cam mult si cand intram pe usa ma lua Lucas de noua asa ca..Of ce ma bucur ca sunteti mai bine.Sper sa scapati de tot de medicamente.

Anku in ceea ce priveste suzeta daca ai fi vazut o diferenta considerabila intre Darius cu si fara i-ai fi dat-o?Am si eu niste cunostinte care nu i-au dat suzeta copilului si nu era linistit deloc.Este stiut faptul ca ii calmeaza acest supt de suzeta...sau in lipsa, un deget.Agitatia si plansul nu le fac bine copiiilor.
Lucas a acceptat suzi la 4 luni cand ne-am dus in tara si D-na care a stat cu el l-a obisnuit asa lucru ce eu nu incercasem pana atunci.
De ce nu esti de acord cu carnea tocata de vita?Noi i-am facut ciorbita de perisoare si i-a placut.Vita are oricum mai putin antibiotic bagat decat puii.Avem o cunostinta la abator si ne-a cam spus cum sta treaba cu carnea naturala (nu exista).

He he Claudia draga de tine.Pup eu berbecutul tau.Cat despre varicela intr-adevar este mai bine sa te vaccinezi, mai ales la baietei.Eu am facut-o de 2 ori asa ca ...zona zoster ma papa la cat de nervi.gif sunt..Virusul se numeste varicelo-zosterian si ramane activat in corp dupa varicela.Poti sa faci ceva, poti sa nu faci nimik, depinde de tine ce gene ai dar esti 70% protejat impotriva cancerului.Tot raul spre bine nu?

Cat despre imbracat mai subtirel la noi nu poate fi vorba ca este frig.Iti ingheata sufletul daca mergi descult..Pe hol si bucatarie avem marmura si in rest parchet.La vara va testa Lucas talpile pana atunci i le tin in pantofiori.Daca aveam incalzire in parchet alta era povestea...

Ma duc la nani ca si Lucas a furat putin nani in masina de la 5 la 6 si acum seara m-a chinuit teribil de la 8 la 10 sa-l adorm. oFloare1.gif oFloare1.gif

nu...nu i-as fi dat-o
au incecat asistentele si le-am spus sa nu insistte...
nu le-am spus sa nu io dea ptr ca mi-a fost rusine ca era singurul care plangea
noaptea la program
si nu am vrut sa-l iau cu mine in salon
am avut boala p asa ceva de dinainte de a ramane insarcinata
copilul meu a fost agiztat inca din burta...in momentuul in care l-au scos afara din burta
a zbierat ca un maestru...
cand i controla inima nu puteau ptr ca era in continua miscare
avea nevoie dr de cate o jumate de oar sa vada dc in creier este calcar
ptr ca era in continua miscare
la masuratori la fel
cand i-am facut eco la sold la 4 sapt a fost circ ....
nu a vrut sa taca ptr ca il obligam sa faca ceva...adica sa stea cu soldul in lateral
dintre toti copii numai el era cel care avea program de plansete si mancare...
pur si simplu asa este firea lui...
tocmai de asta nu-l lasam noaptea sa planga in pat
ptr ca stim ca plansul nu serveste la nimic decat va duce la frustare...
si noi tot cate o ora chiar 2...ne chinuim sa-l adormim
dupa ojumate de ora incepe show-ul iar
ieri a dormit relativ bine...s-a culcat singur dar si-a luat revansa dupa 12 noaptea
nu e neaparat de cat plange sau maraie...ci e faptul ca cotrobaieste peste tot
ia sticla cu ulei o varsa p covor
dc il duci p strada tot in strada la masini este
deci categoric nu...nu zic mai multe ....dar nu...
aceleasi probl sunt si atunci cand copilul papa suzeta si o pierde noaptea si plange...
sau o scapa pur si simplu
un al doilea copil dc as avea tot nu as da suzeta...chit ca ar tb sa ma mai chinui inca o data cum am patit cu Darius
m-am convins absolut total ca nu e nevoie de ea dupa ce l-am nascut...
imi spunea lumea sa io dau prin miere si sa io dau...cum sa nu suga suzeta ???
am ras in sinea mea si i-am lasat in pace....nespunand nimic
nu cred ca suzeta are leg cu agitatia...sau faptul ca vrea sa descopera lumea intr-un ritm alert
maj copiilor sunt asa acum...
dc ma crezi nici nu am cumparat suzete cand am pregatit hainele si tot ce tb ptr copil...am primit una de la spital...
ahhhhh..si am mai primt de la o verisoara inca o suzeta

noi am vrea sa scoatem biberoanele...
dar nu e prieten mare cu canuta
mai degraba vrea cana mare sa bea...
simina_ana
Articolul asta l-am primit pe mail azi. SIgur il aveti si voi dar am zis sa-l pun aici sa fie mai simplu

Care sunt avantajele si dezavantajele folosirii suzetei de catre bebelusi


Dintotdeauna au existat controverse legate de avantajele si dezavantajele pe care le are suzeta asupra dezvoltării bebelușilor.

Unii specialiști sustin că suzeta nu ar trebui dată deloc bebelusilor, alții admit că are și avantaje. Decizia de a oferi suzeta bebelusilor, le apartine părinților. Dacă totusi acestia se hotarasc sa o foloseasca, e important să știe că bebelusii trebuie sa renunte la suzeta, la vârsta la care încep să vorbească.


Care sunt avantajele suzetei, pentru bebelusi?

- suzeta ajuta bebelusii să adoarmă;

- dacă bebelusii se trezesc noaptea și o găsesc lângă ei, adorm repede, din nou;

- suzeta le confera bebelusilor un sentiment de securitate;

- dacă la un moment dat se sperie, suzeta îi poate calma rapid;

- suzeta ii împiedică pe bebelusi să-și sugă degețelele, acest obicei cauzând mari probleme dentare mai târziu;

- unele cercetări au arătat că bebelușii, care au folosit suzeta, au fost mai puțin predispuși să fumeze in adolescența ori la maturitate.


Care sunt dezavantajele suzetei, pentru bebelusi?

- bebelușii care folosesc suzeta, în primele săptămâni de viață, nu mai învață să sugă corect la sân;- Aici eu nu sunt de acord.....DOvada ...pe Iancu l-am alaptat pana la 1 an si 2 luni.....

- folosirea suzetei ridica probleme de igienă - este extrem de dificil să sterilizati suzeta de nenumărate ori într-o zi, deoarece bebelusii o scapă des din guriță;- problema asta noi am rezolvat-o avand 4 suzete....Dar Iancu nu statea toata ziua cu zuzi in gurita

- dinții bebelusilor pot să crească strâmbi sau să se carieze foarte repede;

- suzeta poate atrage dificultăți de vorbire – in cazul in care copiii folosesc suzeta, la vârsta la care ar trebui să înceapă să vorbească, acest obicei le poate afecta abilitățile naturale de pronunție.

Cum determinam bebelusii sa renunte la suzeta?

- suzeta nu trebuie să-i fie dată bebelușului, ori de câte ori plânge;- niciodata nu am facut asta

- reduceti gradat timpul utilizării suzetei.



anku
au fost momente in care immi venea sa io dau...sa taca odata
spala,calca,fa curat,sterge,stai cu gura i barbate-teu sa scoata toate tampeniile din camera de zi...
nici nu v-am spus
asa o nenorocire am avut in camera de zi ca nu am putut primi p nimeni in casa
a tb sa ma descurc fara medici,fara moasa far nimeni nimeni
abia dupa zeci de certuri am reusit sa-l fac sa scoata toate afara
sa renovam si sa cumparam mobila
ajunsesem sa pazesc lucrurile sotului de copil...nu copilul de periicole
asa ceva este inadmisibil
la care se adauga si plansetele lui Darius
acum invata,fa curat,garŽteste...
cateodata urla de nervi...
imi mai sar si mie capacele si jur ca mi-as dori sa taca
dar atunci intervine tata si nu ma lasa sa-l traduc cu dulciuri,tv sau cand era mic cu suzeta
ma apuca nervii ca nu ai voie sa citesti ziarul
il rupe
nu ai voie sa te speli p dinti ca urla sa-i dai pasta de dinti
nu ai voie sa faci ceva de papa ca urla
si dc tace sigur a luat ceva si varsa...ca de ex faina,ulei,cafea,laptele praf
sau sparge
la noi e un chin totul
imbracat,incaltat ,pus in carut,tinutul de mana,baia este ex de echilibristica si stress 100%ptr mine intr-ucat i fac singura baie,culcatul...dc l-as mai si culca as intra la nebuni...noroc ca de 3 luni se ocupa tata
mereu insotite de plans...si opuneri
cel mai mult inainte de sarcina m-a frapat cariilor copiilor de 3 anisori cu suzetica inca in gurita
si am zis ca nu mi-as dori sa fie copilul meu asa...
de carii imi e frica
dc face carii...cuum il tin la dentist???? rolleyes.gif
de invatat ceva????
pffffffffff...astea sunt vise frumoase ptr mine...
tb sa invat noaptea ...dar si atunci cu intreruperi
si dup aceea la 6 scularea

probabil totusi ca dc ar fi acceptat-o cu drag in spital
nu as fi dus o lupta crancena ca sa o iau din gurita
dar de carii imi e frica
nici eu nu am supt suzeta biggrin.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Mar 16 2010, 04:12 PM) *
Articolul asta l-am primit pe mail azi. SIgur il aveti si voi dar am zis sa-l pun aici sa fie mai simplu

Care sunt avantajele si dezavantajele folosirii suzetei de catre bebelusi
Dintotdeauna au existat controverse legate de avantajele si dezavantajele pe care le are suzeta asupra dezvoltării bebelușilor.

Unii specialiști sustin că suzeta nu ar trebui dată deloc bebelusilor, alții admit că are și avantaje. Decizia de a oferi suzeta bebelusilor, le apartine părinților. Dacă totusi acestia se hotarasc sa o foloseasca, e important să știe că bebelusii trebuie sa renunte la suzeta, la vârsta la care încep să vorbească.
Care sunt avantajele suzetei, pentru bebelusi?

- suzeta ajuta bebelusii să adoarmă;

- dacă bebelusii se trezesc noaptea și o găsesc lângă ei, adorm repede, din nou;

- suzeta le confera bebelusilor un sentiment de securitate;

- dacă la un moment dat se sperie, suzeta îi poate calma rapid;

- suzeta ii împiedică pe bebelusi să-și sugă degețelele, acest obicei cauzând mari probleme dentare mai târziu;

- unele cercetări au arătat că bebelușii, care au folosit suzeta, au fost mai puțin predispuși să fumeze in adolescența ori la maturitate.


Care sunt dezavantajele suzetei, pentru bebelusi?

- bebelușii care folosesc suzeta, în primele săptămâni de viață, nu mai învață să sugă corect la sân;- Aici eu nu sunt de acord.....DOvada ...pe Iancu l-am alaptat pana la 1 an si 2 luni.....

- folosirea suzetei ridica probleme de igienă - este extrem de dificil să sterilizati suzeta de nenumărate ori într-o zi, deoarece bebelusii o scapă des din guriță;- problema asta noi am rezolvat-o avand 4 suzete....Dar Iancu nu statea toata ziua cu zuzi in gurita

- dinții bebelusilor pot să crească strâmbi sau să se carieze foarte repede;

- suzeta poate atrage dificultăți de vorbire – in cazul in care copiii folosesc suzeta, la vârsta la care ar trebui să înceapă să vorbească, acest obicei le poate afecta abilitățile naturale de pronunție.

Cum determinam bebelusii sa renunte la suzeta?

- suzeta nu trebuie să-i fie dată bebelușului, ori de câte ori plânge;- niciodata nu am facut asta

- reduceti gradat timpul utilizării suzetei.


avantajele sincer nu mi se par prea fondate
adica cum il ajuta sa doarma???
e adev ca poate se linistesc mai usor cu suzeta...
dar dc o pierde prin pat...e rupere in fericire ...
sentiment de securitate???poate in primele zile de viata
al meu nu a supt niciodata degetul...
cat despre fumat...se poate....
desi fem,eile intodeauna au cautat sa potoleasca copilul cu suzetica
sau batistuta cu zahar liwlol.gif
totusi sunt fffffffffffffff multi fumatori in ciudat faptului ca maj au luat suzetica...

auzeam p strada...
o rima de catre o mamica
santaja baietell cu o masina ca sa lase suzeta
i spunea .....
suzeta pleaca
masina este vine aici


despre dezevantaje...cel mai frica imi este de carii!!!
apoi de alte subst....
apoi de faptul ca tb sa-l dezobisnuiesc ...si asta este munca de rabdare...
iar eu nu mai am multa rabdare.... ohmy.gif
oana petrina
buna fetele,
noi am tras chiulul ca sunt singurica cu Matei de cateva zile asa ca nu prea mai am timp sa intru. ma bucur sa vad ca ati scris si ca puisorii sunt mai bine.
am citit tot ce ati scris asa ca va spun ca nici eu nu am de gand sa-i dau mancare aiurea. fara porc pana pe la 3-4 ani si atunci ocazional, fara prajeli si tocaturi pline de condimente. bine ca mi-ati zis de pangasius ca eu am mai luat dar sa nu mai vad asa ceva. oua luam de la tara , asa ca incercam sa papam cat mai sanatos.
Matei suzeta a aruncat-o singur din gurita pe la 6 luni si nu a mai vrut-o. dar se indragostise o vreme de degetel. m-am tinut de el si i-am mai pus manusa in mana respectiva si gata a terminat si cu degetelul. f rar il mai baga in gurita si asta cand e f obosit.
Rose felicitari ptr Andreuta. ce fata mare eusa_clap.gif
va punem si noi cateva poze
cu prietenul meu Stefanut

cu tati

cu foamea dupa mine

pozez ptr fetele de pe forum


stau cumintel in leagan
speranta
Fetita mea Alexia are 3 luni si a inceput sa isi suga viguros degetelele uneori si pumnii,. Am incercat , fara succes, sa-i dau suzeta, dar o arunca cat colo.... Nu stiu ce sa fac??
geocoto
Tu stii cel mai bine Anku ce-i de facut.Te-ai contrazis putin singura si de asta te-am intrebat...in rest este perfect normal ca fiecare sa faca cum considera ca-i mai bine pentru copilul lui.Mi-as dori sa aud de toti bebicii de decembrie ca sunt cumintei si cresc frumos si mai ales de Darius.

Lucas a ajutat azi la curatirea gradinii si tare bucuros a fost.Cand m-am intors eu acasa imi arata ce a facut.La 20 a picat frant.
Sa-l vedem maine ca-l ducem la copii si vine si fina noastra cu noi.Este deja al 3 loc de joaca pe care il testam.Doar, doar va fi si el mai putin mamos.Ii place sa faca totul cu mine de mana atunci cand este obosit si se maraie...ceva de speriat.Cand este vesel rade la toata lumea si se duce de buna-voie la buni.

Am uitat sa o eusa_clap.gif eusa_clap.gif pe Andreuta pentru curajul de care da dovada.Pupicei multi si pentru mami care este o luptatoare.

Pup,
Geo oFloare1.gif oFloare1.gif
geocoto
QUOTE(speranta @ Mar 16 2010, 08:26 PM) *
Fetita mea Alexia are 3 luni si a inceput sa isi suga viguros degetelele uneori si pumnii,. Am incercat , fara succes, sa-i dau suzeta, dar o arunca cat colo.... Nu stiu ce sa fac??


Incearca sa i-o tii tu in gurita cu mana de vreo 2 ori cand sa adoarma.Cel putin asa l-a invatat o doamna pe al meu si bine a facut ca, daca nu, se linistea doar cand ii puneam eu degetul meu mic si-l sugea.Chiar imi faceam unghiile fara degetul mic pentru ca imi era frica sa nu planga prea tare daca nu i-l dau(asa ma invatasera moasele la spital ca nu accepta suzi)
Nu te descuraja, nu exista un standard de copil, difera de la copil la copil cum este, ce ticuri adopta.

Mult succes oFloare1.gif
geocoto
QUOTE(oana petrina @ Mar 16 2010, 08:21 PM) *
buna fetele,
noi am tras chiulul ca sunt singurica cu Matei de cateva zile asa ca nu prea mai am timp sa intru. ma bucur sa vad ca ati scris si ca puisorii sunt mai bine.
am citit tot ce ati scris asa ca va spun ca nici eu nu am de gand sa-i dau mancare aiurea. fara porc pana pe la 3-4 ani si atunci ocazional, fara prajeli si tocaturi pline de condimente. bine ca mi-ati zis de pangasius ca eu am mai luat dar sa nu mai vad asa ceva. oua luam de la tara , asa ca incercam sa papam cat mai sanatos.
Matei suzeta a aruncat-o singur din gurita pe la 6 luni si nu a mai vrut-o. dar se indragostise o vreme de degetel. m-am tinut de el si i-am mai pus manusa in mana respectiva si gata a terminat si cu degetelul. f rar il mai baga in gurita si asta cand e f obosit.
Rose felicitari ptr Andreuta. ce fata mare eusa_clap.gif
va punem si noi cateva poze
cu prietenul meu Stefanut

stau cumintel in leagan


Asa m-am emotionat cand am vazut prima poza ca ma uitam la Matei si vedeam cu coada ochiului caciulita lui Stefanut.Si Lucas are una identica si parca am avut o tresarire ca-i vad impreuna pe Matei si Lucas hug.gif tzuc.gif hug.gif tzuc.gif
Duuuuulce foc s-a facut Matei chiar daca tu zici ca intra in categoria "neastamparati" biggrin.gif
anku
QUOTE(geocoto @ Mar 16 2010, 08:46 PM) *
Tu stii cel mai bine Anku ce-i de facut.Te-ai contrazis putin singura si de asta te-am intrebat...in rest este perfect normal ca fiecare sa faca cum considera ca-i mai bine pentru copilul lui.Mi-as dori sa aud de toti bebicii de decembrie ca sunt cumintei si cresc frumos si mai ales de Darius.

Lucas a ajutat azi la curatirea gradinii si tare bucuros a fost.Cand m-am intors eu acasa imi arata ce a facut.La 20 a picat frant.
Sa-l vedem maine ca-l ducem la copii si vine si fina noastra cu noi.Este deja al 3 loc de joaca pe care il testam.Doar, doar va fi si el mai putin mamos.Ii place sa faca totul cu mine de mana atunci cand este obosit si se maraie...ceva de speriat.Cand este vesel rade la toata lumea si se duce de buna-voie la buni.

Am uitat sa o eusa_clap.gif eusa_clap.gif pe Andreuta pentru curajul de care da dovada.Pupicei multi si pentru mami care este o luptatoare.

Pup,
Geo oFloare1.gif oFloare1.gif

si eu cred ca este a doua oara cand nu-mi intelegi mesajele
cu ce m-am contrazis draguta????
ma abtin sa spun multe...
am obs ca tu cauti sa vb cu noi ca sa provoci conflicte
egal
dc stii ce sa faci nu stiu de ce ma intrebi....
da...nu sunt de acord in principiu sub nici o forma cu suzeta
si care e probl???
de unde pana unde ai venit cu ideea ca dc ar fi primit-o si chestii de astea????
nu a primit-o ,nu am insistat si apoi nu i-am mai dat-o niciodata
siiiiiiiiii???
e probl me3a
nu am zis absolut nimic niciodata ca de ce ati dat suzete etc
este probl voastra...
m-a suparat modul taios in care ma intrebi tot felul de lucruri
decat sa intrebi asa...mai bine nu mai intreba
anku
QUOTE(geocoto @ Mar 16 2010, 08:46 PM) *
Tu stii cel mai bine Anku ce-i de facut.Te-ai contrazis putin singura si de asta te-am intrebat...in rest este perfect normal ca fiecare sa faca cum considera ca-i mai bine pentru copilul lui.Mi-as dori sa aud de toti bebicii de decembrie ca sunt cumintei si cresc frumos si mai ales de Darius.

Lucas a ajutat azi la curatirea gradinii si tare bucuros a fost.Cand m-am intors eu acasa imi arata ce a facut.La 20 a picat frant.
Sa-l vedem maine ca-l ducem la copii si vine si fina noastra cu noi.Este deja al 3 loc de joaca pe care il testam.Doar, doar va fi si el mai putin mamos.Ii place sa faca totul cu mine de mana atunci cand este obosit si se maraie...ceva de speriat.Cand este vesel rade la toata lumea si se duce de buna-voie la buni.

Am uitat sa o eusa_clap.gif eusa_clap.gif pe Andreuta pentru curajul de care da dovada.Pupicei multi si pentru mami care este o luptatoare.

Pup,
Geo oFloare1.gif oFloare1.gif

Darius este un copil cuminte
doar ca curiozitatea il macina...
si e f bine asa...
pfffffff...cat m-ai suparat azi...
geocoto
QUOTE(anku @ Mar 16 2010, 09:11 PM) *
si eu cred ca este a doua oara cand nu-mi intelegi mesajele
cu ce m-am contrazis draguta????
ma abtin sa spun multe...
am obs ca tu cauti sa vb cu noi ca sa provoci conflicte
egal
dc stii ce sa faci nu stiu de ce ma intrebi....
da...nu sunt de acord in principiu sub nici o forma cu suzeta
si care e probl???
de unde pana unde ai venit cu ideea ca dc ar fi primit-o si chestii de astea????
nu a primit-o ,nu am insistat si apoi nu i-am mai dat-o niciodata
siiiiiiiiii???
e probl me3a
nu am zis absolut nimic niciodata ca de ce ati dat suzete etc
este probl voastra...
m-a suparat modul taios in care ma intrebi tot felul de lucruri
decat sa intrebi asa...mai bine nu mai intreba



"Draguta" nu vreau sa creez nici un conflict doar ca ma enerveaza sfaturile gratuite atata tot.Ai zis o data ca te abtii si vad ca le faci in continuare cel putin la adresa mea...
Nu am rabdare sa citesc in urma si sa-ti dau mai multe exemple ca scrii tare aiurea si faptul ca propozitiile tale nu au cateodata predicat si subiect te fac sa nu intelegi mare lucru..
Uite si tu ce intelege omu' cand o data ii scrii ceva si apoi te intorci la 360°?

eu ma gandesc ca dc nu o scoateti acum
cu timpul va fi si mai greu...cel putin din cate am auzit aici p forum

nu am zis absolut nimic niciodata ca de ce ati dat suzete etc
este probl voastra...


Geo...nu mai avea incredere in medicamente hemeopatice...si noi am avut...

dsar cum zici tu...dc crezi ca va fi ok...de ce nu???



hai aia de vitel mai zici...

dc citesti cu atentie...eu cu carnea de vitel nu am mai nimic...

Chiar si sotul meu, care citeste ce scrieti, ma intreaba ce ai cu mine de ma "cumintesti" mereu..
Daca tu te-ai suparat este pentru ca te bagi in absolut subiectele cu "sfaturi prietenesti" iar ceilalti au dreptul la replica nu?Ma bucur ca ai timp sa citesti pe forum dar daca nu ti s-a intamplat tie personal mai abtine-te domnule!!!
Na ca si tu m-ai suparat de am scris atata, dar daca nu intelegi apropourile ..trecem pe direct.
oana petrina
in primul rand vad ca ne certam de la tampenii, cred ca oboseala isi spune cuvantul. in al doilea rand Anku nu cred ca are Geo ceva cu tine ca doar n-aveti nimik de impartit. pur si simplu si-a spus parerea asa cum ti-o spui si tu. si poate o sa te deranjeze ce-ti spun dar chiar ai fost rautacioasa si ai tot insistat cu aceasta suzeta cand ai vazut ca toate le-am dat suzeta. da-o incolo de suzeta fiecare face ce vrea. si nu vreau sa tin partea nimanui dar cum sa spui ca intra doar ca sa provoace conflicte. pe bune. ne-am scris toate ofurile de atata vreme si asta ai inteles? se mai discuta si in contradictoriu dar asta nu inseamna ca cineva are ceva cu acea persoana. hai sa lasam certurile si sa ne concentram pe ce este mai frumos - copilasii.
va pup
anku
QUOTE(geocoto @ Mar 16 2010, 10:20 PM) *
"Draguta" nu vreau sa creez nici un conflict doar ca ma enerveaza sfaturile gratuite atata tot.Ai zis o data ca te abtii si vad ca le faci in continuare cel putin la adresa mea...
Nu am rabdare sa citesc in urma si sa-ti dau mai multe exemple ca scrii tare aiurea si faptul ca propozitiile tale nu au cateodata predicat si subiect te fac sa nu intelegi mare lucru..
Uite si tu ce intelege omu' cand o data ii scrii ceva si apoi te intorci la 360°?

eu ma gandesc ca dc nu o scoateti acum
cu timpul va fi si mai greu...cel putin din cate am auzit aici p forum

nu am zis absolut nimic niciodata ca de ce ati dat suzete etc
este probl voastra...


Geo...nu mai avea incredere in medicamente hemeopatice...si noi am avut...

dsar cum zici tu...dc crezi ca va fi ok...de ce nu???
hai aia de vitel mai zici...

dc citesti cu atentie...eu cu carnea de vitel nu am mai nimic...

Chiar si sotul meu, care citeste ce scrieti, ma intreaba ce ai cu mine de ma "cumintesti" mereu..
Daca tu te-ai suparat este pentru ca te bagi in absolut subiectele cu "sfaturi prietenesti" iar ceilalti au dreptul la replica nu?Ma bucur ca ai timp sa citesti pe forum dar daca nu ti s-a intamplat tie personal mai abtine-te domnule!!!
Na ca si tu m-ai suparat de am scris atata, dar daca nu intelegi apropourile ..trecem pe direct.


deci Geo
te-am avut la suflet prima data....
de azi inainte nici macar postarile nu ti le mai citesc
de raspuns nici atat
cat despre sfaturile gratuite...adu-ti aminte ca tu ai inceput prima data...acum un an...
egal
de azi inainte nu-ti mai raspund la postrai ba chiar nici nu ti le mai citesc hi.gif
anku
QUOTE(oana petrina @ Mar 16 2010, 11:22 PM) *
in primul rand vad ca ne certam de la tampenii, cred ca oboseala isi spune cuvantul. in al doilea rand Anku nu cred ca are Geo ceva cu tine ca doar n-aveti nimik de impartit. pur si simplu si-a spus parerea asa cum ti-o spui si tu. si poate o sa te deranjeze ce-ti spun dar chiar ai fost rautacioasa si ai tot insistat cu aceasta suzeta cand ai vazut ca toate le-am dat suzeta. da-o incolo de suzeta fiecare face ce vrea. si nu vreau sa tin partea nimanui dar cum sa spui ca intra doar ca sa provoace conflicte. pe bune. ne-am scris toate ofurile de atata vreme si asta ai inteles? se mai discuta si in contradictoriu dar asta nu inseamna ca cineva are ceva cu acea persoana. hai sa lasam certurile si sa ne concentram pe ce este mai frumos - copilasii.
va pup

cand am fost eu rautaciosa fata de suzete???
am zis eu ceva????
cand am fost eu rautacioasa???
cand am vb eu altcandva de suzeta in afara de acum cand a zis Geo de ea???
eu am fost rautaciosa Oana???
deci nu mi se pare ok ce-mi spui

complimente de la noi ptr FOTOmodelul tau...
creste mare si frumos si ne bucuram ca este sanatos!!!!
Rose68
cind vad conflicte asa imi vine sa urlu..............imi sunteti dragi amindoua.............nu vreau sa intru aici sa vad asa ceva............vreau sa vad poze cu puiutii vostri si sa ne ziceti ce mai fac, cum le merge?, cum va descurcati cu ei.............

Va pup si sper sa nu mai vad asa ceva pe topicul nostru.........
oana petrina
neazta fetele.
mare dreptate ai Rose. hai sa terminam cu cearta. aici intram ca suntem toate prietene si vrem sa ne impartasim bucuriile si tristetile , ne descarcam sufletele. e normal sa mai fie discutii contradictorii ptr ca suntem diferite dar nici sa ne suparam in halul asta. azi ne ciondanim maine tre sa ne impacam. cum adica nu va mai vrb? fiti serioase. fiecare mama face cum crede ca e mai bine ptr puiul ei. ne spunem parerea si atat, eventual mai trimitem o sageata(ca na spiritul latin nu ne lasa) si gata. tre sa ne gandim la o pedeapsa ptr cele care se ciondanesc. tre sa ma pedepsiti pe mine prima ca eu am inceput sa ma cert cu Claudia( de la oboseala ca doar nu am nimic cu fata, apropo n-am uitat de invitatia la cafea smile.gif asa ca astept sugestii ptr pedeapsa sad.gif . Anku te rog sa te mai gandesti si sa nu fi asa de radicala ptr ca e pacat ca voi doua sa nu mai vrb si sa fie tensiune pe topic. mai ales ca amandoua sunteti printre straini si stiti cel mai bine cat de greu va este.
va pup si sa ne bucuram ca de maine vine calduraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
oana petrina
mai fetelor voi ce mai gatiti? ptr cei mari ma refer. nu mai am idei cu ce sa ne umplem burtile. vad ca a iesit soarele asa fuga prin curte ca sa nu-l pierdem.
va pupam
anku
tocana de cartofi...

deci eu sunt o persoana deschisa la absolut tot
nu m-a ajutat nimeni cu copilul...nici dr,nici moasa,nici mama...nimeni
tot ce stiu am citit...m-am gandit sa impartasesc cu voi asa ceva
de ce sa nu spun ce am vazut,ce am auzit,ce am citit???
am ceva de castigat,am ceva de pierdut???
hai sa gandim liber
de fiecare data cand am sppus ceva care nu e cum se face la noi...am primit replici uracioase
iar acum ...????eu sunt cea rautaciosa
pffffffffffff...sunt uimita cool.gif
eu ce aud bag la cap si analizez ac sa stiu sa nu fac asa
in nici un caz nun sunt indreptata spre rau...
deci nu eu am o problema...nu eu sunt cea radicala sau uraciosa
dc eu sunt rautacioasa sau radicala atunci despre altii ce se poate zice???
cata simpatie mai poti avea ptr cineva care iti recomanda cu subinteles ptr barbatul tau viagra...apoi subtil mutand centrul de greutate p barbatul sau!!!
faza asta cu viagra cum sa o iau???
sotul in momentul in care i-am povestit asa ceva a zis ca el nu s-ar mai invarti p aici dar ca este inca alegerea mea
asta deja tine de limita bunului simt...nu scrii asa ceva catre cineva care stii ca are un barbat mai invarsta
asa ceva nu tb sa accept de la bun inceput
toate mesajele au fost pline de ignoranta intodeauna
imi pare rau ca nu am gasit oameni cu care sa fac feed-back
nu este probl mea ca tot ce spun nu se accepta
dar este tipic....tot ce este diferit fata de dogma tb musai sa fie fals
nu nu...asta nu este problema mea...
imi pare rau pur si simplu ca sunt interpretata gresit...
dar cum va spuneam asta nu e problema mea...
singura mea problema este ca nu ma aflu p topicul potrivit

sunt uimita sa vad ca oameni care sunt reci poarta conversatii constructive
fata de nooi,romanii care suntem un popor cald
nu eu am probleme...
sunt si intr-un forum german...la fel se discuta...dar fara mesaje cu subintelesuri...
egal...
oana petrina
Anku chiar nu am vrut sa te superi si mai ales cand am zis sa nu fi radicala m-am referit sa nu fi categorica in privinta lu Geo. adica sa nu mai vrb cu ea. nu stiu de ce faze vrb cu viagra si alte chestii ,habar n-am dar sincer cred ca problemele pot fi rezolvate si trebuie sa detensionati topicul ca e pacat. ne stim de atata vreme si am vrb atatea......nu vezi ca nu mai scrie nici-o fata.....s-au speriat toate. noi trebuie sa ne sustinem nu sa ne fugarim. hai sa depasim momentul si sa vrb de-ale noastre in continuare . mai punem si o poza un filmulet ceva si gata ne trece supararea. Simina pune-l te rog pe Iancu adormit ca sa distram fetele
va pup si trece-ti la semnat condica
anku
QUOTE(oana petrina @ Mar 17 2010, 08:49 PM) *
Anku chiar nu am vrut sa te superi si mai ales cand am zis sa nu fi radicala m-am referit sa nu fi categorica in privinta lu Geo. adica sa nu mai vrb cu ea. nu stiu de ce faze vrb cu viagra si alte chestii ,habar n-am dar sincer cred ca problemele pot fi rezolvate si trebuie sa detensionati topicul ca e pacat. ne stim de atata vreme si am vrb atatea......nu vezi ca nu mai scrie nici-o fata.....s-au speriat toate. noi trebuie sa ne sustinem nu sa ne fugarim. hai sa depasim momentul si sa vrb de-ale noastre in continuare . mai punem si o poza un filmulet ceva si gata ne trece supararea. Simina pune-l te rog pe Iancu adormit ca sa distram fetele
va pup si trece-ti la semnat condica

da...chiar asa!!!
problema o am cu Geo nicidecum cu fetele de p topic...si oricum era tb veche...
asa....

eu ieri am facut salam de biscuiti
vrea cineva???


anku
avem o Sarbatorita.....
la multi ani draga rose....sa traiesti 100 de ani..
Priveste aceasta zi speciala ca pe o noua pagina din povestea ta de viata, o poveste tot mai frumoasa cu fiecare an ce vine!


ptr rose...
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...20&start=20
oana petrina
neazta ca de la 6 si ceva suntem in picioare. daca se culca odata cu gainile se si trezste cu ele. smile.gif eu sunt rupta de somn iar el e fresh. ma asteapta o zi lungaaaaaaaaa asa ca tre sa beau un suc de portocale ceva ca sa ma vitaminizez. e asa de bine sa vezi soare .cred ca azi o sa uitam sa mai intram in casa.
Rose draga mea la multi ani sa ai o viata lunga si fericita alturi de familia ta. sa te bucuri de minunea din viata ta si daca se poate sa-ti mai dea DD inca un bebe. te pupam
Simina dormi in papuci...............unde-i filmuletul cu Iancu?
mai vedem si noi o poza ceva cu copilasii?
va pupam
simina_ana
QUOTE(oana petrina @ Mar 18 2010, 10:23 AM) *
neazta ca de la 6 si ceva suntem in picioare. daca se culca odata cu gainile se si trezste cu ele. smile.gif eu sunt rupta de somn iar el e fresh. ma asteapta o zi lungaaaaaaaaa asa ca tre sa beau un suc de portocale ceva ca sa ma vitaminizez. e asa de bine sa vezi soare .cred ca azi o sa uitam sa mai intram in casa.
Rose draga mea la multi ani sa ai o viata lunga si fericita alturi de familia ta. sa te bucuri de minunea din viata ta si daca se poate sa-ti mai dea DD inca un bebe. te pupam
Simina dormi in papuci...............unde-i filmuletul cu Iancu?
mai vedem si noi o poza ceva cu copilasii?
va pupam



Pai dorm Oano....dorm....ca doar am de la cine ma molipsi.....liwlol.gif
Trimite si la mine soare.....ca vad ca la noi pauza.....poate azi e mai puturos si apare si la noi la pranz.....ca deja incep sa ma deprim de atata vreme urata si mohorata.....

Si fetele.....ca sa va mai imbun....va pun cateva filmuleteze cu piticul meu...

Iancu pica de somn....
http://www.youtube.com/watch?v=SkjZe0VkBIU

Dupa ce s-a spalat pe fata cu supa de galuste, dupa ce mi-a lustruit mobila cu portocala ....tot din seria "secretelelui Iancu".....va prezint Iancu si Iaurtul.....
Iaurtul.... un aliment hranitor, sanatos ( ei na) si delicios ( plin de zahar).......are intrebuintari multiple...Pe langa faptul ca ne "mangaie" burticile... este o excelenta sursa de vitamine pentru piele. Curata in profunzime.....si lasa pielea fina si delicata ca de bebelus....Ca sa nu mai spun ca are un parfum irezistibil....Iancu nu-i poate rezista.....
http://www.youtube.com/watch#!v=XSnGQi...feature=channel

SI Claudia....ti-l arat pe "bonul" meu.....curata extrem de bine farfuriile......nici nu-mi mai trebuie detergent de vase....Bineinteles ca are secretul lui.....si nu vrea sa-l divulge.....
http://www.youtube.com/watch#!v=3yVvja...feature=channel

Pupicei si va dorim o zi placuta....

Rose....desi ti-am spus si la telefon.....Iti doresc tot binele din lume...... occasion.gif

diac
La multi ani, Rose!
Rose68
QUOTE(anku @ Mar 18 2010, 01:29 AM) *
da...chiar asa!!!
problema o am cu Geo nicidecum cu fetele de p topic...si oricum era tb veche...
asa....

eu ieri am facut salam de biscuiti
vrea cineva???



nu ne trimiti si noua citeva felii. Al meu sot e innebunit dupa asa ceva
Rose68
QUOTE(diac @ Mar 18 2010, 12:39 PM) *
La multi ani, Rose!



Multumim
simina_ana
QUOTE(anku @ Mar 18 2010, 01:29 AM) *
da...chiar asa!!!
problema o am cu Geo nicidecum cu fetele de p topic...si oricum era tb veche...
asa....

eu ieri am facut salam de biscuiti
vrea cineva???





Yammii......Cum ai facut asta? Vreau si eu!!!!!
claudiaena
dEH, PROBLEME cu netul....
Rose, sa ai o zi plina de soare, Lumina sa te inconjoare, Cei dragi sa te iubeasca, inima sa-ti infloreasca. Sa-ti dea Dumnezeu sanatate, bucurie,prosperitate,viata lunga si succesuri si de lume sa nu-ti pese. LA MULTI ANI !!!!
petronici
buna dragele mele....
Rose,sa-ti dea Dumnezeu sanatate sa poti sa-i faci un fratior Andreei,multa fericire si realizari....LA MULTI ANI!!!! occasion.gif occasion.gif occasion.gif
Simina,ce amuzant este Iancu,am ras cu lacrimi....multi pupici dulci pufosului ....
Anku,da-mi si mie reteta,nici nu cred ca am mancat vreodata dar am auzit ca-i tare bun....oricum am sa-l fac dupa ce termim cu dieta....
Oana,un adevarat cavaler Matei,frumos foc si elegant....multi pupici dulci si voua....
Geo,si al meu e tare mamos,toata ziua numai dupa mine sta si de vreo saptamana alt cuvant nu-i iese din gura in afara de mama....
Claudia,cand il mai vedem pe zambaretul nostru drag? ma bucur ca a dat caldura si puteti iesi la plimbare....
Sanzi,ce vesti ne dai despre Matei? e mai bine cu tusea?
Daniela,voi ce ne mai povestiti?
noi nu stam tocmai bine,Adelin a racit....de data asta cu febra,multi muci si o tuse de speriat....de ieri a inceput,deja stateam la capitolul papica f prost acum nici macar lapte nu vrea....si pe ala putin care il bea seara si dimineata imediat il vomita din cauza tusei si a excretiilor din gat....il doare gatul si e mai mereu mofturos si plangacios....avem 2 nopti de cand nu dormim,cu toate ca l-am luat intre noi se foieste si se trezeste incontinuu din cauza nasului infundat...nici ziua nu reuseste saracutul sa-ti faca macar o jumatate de ora de somn neintrerupt....dupa-amiaza ne ducem la dr dar sunt sigura ca ne da iar aerosol si nimic altceva in afara de ce-i dau acum....
multi pupici tuturor copilasilor tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(petronici @ Mar 18 2010, 04:26 PM) *
buna dragele mele....
Rose,sa-ti dea Dumnezeu sanatate sa poti sa-i faci un fratior Andreei,multa fericire si realizari....LA MULTI ANI!!!! occasion.gif occasion.gif occasion.gif
Simina,ce amuzant este Iancu,am ras cu lacrimi....multi pupici dulci pufosului ....
Anku,da-mi si mie reteta,nici nu cred ca am mancat vreodata dar am auzit ca-i tare bun....oricum am sa-l fac dupa ce termim cu dieta....
Oana,un adevarat cavaler Matei,frumos foc si elegant....multi pupici dulci si voua....
Geo,si al meu e tare mamos,toata ziua numai dupa mine sta si de vreo saptamana alt cuvant nu-i iese din gura in afara de mama....
Claudia,cand il mai vedem pe zambaretul nostru drag? ma bucur ca a dat caldura si puteti iesi la plimbare....
Sanzi,ce vesti ne dai despre Matei? e mai bine cu tusea?
Daniela,voi ce ne mai povestiti?
noi nu stam tocmai bine,Adelin a racit....de data asta cu febra,multi muci si o tuse de speriat....de ieri a inceput,deja stateam la capitolul papica f prost acum nici macar lapte nu vrea....si pe ala putin care il bea seara si dimineata imediat il vomita din cauza tusei si a excretiilor din gat....il doare gatul si e mai mereu mofturos si plangacios....avem 2 nopti de cand nu dormim,cu toate ca l-am luat intre noi se foieste si se trezeste incontinuu din cauza nasului infundat...nici ziua nu reuseste saracutul sa-ti faca macar o jumatate de ora de somn neintrerupt....dupa-amiaza ne ducem la dr dar sunt sigura ca ne da iar aerosol si nimic altceva in afara de ce-i dau acum....
multi pupici tuturor copilasilor tzuc.gif




Of Doamne,...intai Iancu apoi Matei....acuma si voi? Imi vine sa plang de ciuda ....Mai ales ca sunt atat de micuti si se chinuie tare....Sper totusi sa va dea un tratament cum trebuie ca nu-i de glumit.....Va doresc sa treceti cu bine peste acest episod....Pupici
petronici
QUOTE(simina_ana @ Mar 18 2010, 04:05 PM) *
Of Doamne,...intai Iancu apoi Matei....acuma si voi? Imi vine sa plang de ciuda ....Mai ales ca sunt atat de micuti si se chinuie tare....Sper totusi sa va dea un tratament cum trebuie ca nu-i de glumit.....Va doresc sa treceti cu bine peste acest episod....Pupici

da,pai sper sa nu faca toti ca in luna decembrie,atunci au luat-o pe rand,si daca nu ma insel tot Iancu dadause startul... multumim de incurajari si il duc neaparat la dr ca imi face febra si nu vrea sa bea nimic....stiu ca si Iancu nu manca nimic, inteleg ca ii doare gatul dar cum il fac sa-mi bea ceva....ieri in toata ziua daca a baut vreo 50 de apa si dimineata vreo 100 lapte dar imediat la vomitat si aseara la fel....astazi ,acum e ora 16 si el a baut dimineta vreo 50 de lapte si l-a vomitat si pe la 11 alte 20g ,acum l-am adormit pe la 15.30 si nu a vrut nimic....
nu stiu ce mai are si pe corp,niste bubite....de vreo luna jumate tot apar,dispar....saptamana trecuta dupa baita sa iritat tot pe spate,maini si burtica .....i-am dat tratament pt urticarie si tot degeaba....i-am schimbat produsele cu care il spal dar si il mai dau si cu o crema data de dr si in loc sa treaca vad ca se extind peste tot....zilele trecute i-au aparut si pe la cuculet si acum si pe piciore....
nu stiu cat se vede de clar dar uitati cei pe spatele lui...la fel e si pe burta,piep,maini si deocamdata pana la jumatatea picioarelor...

aveti vreo idee ce poate fi? oricum ii zic dr sa-mi dea sa-i fac alte analize ,nici nu stiu ce pt treaba asta ca de atata timp in loc sa-i treaca se intinde pe tot corpul,sa ma trimita la vreun dermatolog,is innebunita nu mai stiu ce sa fac...
anku
la gramada tot fetelor...
de aici am luat...
puteti pune ce vreti inauntru adica rahat sau smochine...
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=3522
Rose odata cu ziua ta ai adus si primavara...
speram ca ai avut o zi frumoasa alaturi de Andreeiuta si fam ta...
[b]Simina.[/b]..ooooooooo
ce curata .... liwlol.gif
poopam p Iancu... liwlol.gif tzuc.gif
Petronici...pfffff....nu am idee ce poate fi...
ne pare rau sa auzim asa...


noi am fost p afara...numai in noroaie a vrut
tb sa cumparam cizmmulite
azi a fost si la noi cald...
speram ca si in Ro...de Italia nu mai vb yes.gif
simina_ana
Petro....nu stiu ce poate fi....dar cred ca e bine sa intrebi un medic.....
Poate e o alergie la ceva.....ori mancare , ori imbracaminte...gandeste-te bine ce i-ai dat sa pape in ultima luna, daca ai introdus vreun aliment care sa ii dea alergie....sau poate e alergic la un material....hainuta sau jucarie.....AR trebui luate prin eliminare.....Sau ....sper sa nu......o fi facvut vreo boala a copilariei....desi spui ca le are de o luna si....
Nici nu-mi dau seama ce poate fi......oricum tot mergi la medic sunt sigura ca iti va spune el ceva....Sper sa nu va chinuiti si cu asta prea mult.....

Bai nene....dar vad ca atunci cand ii apuca ii apuca la greu....si nu doar cu o singura chestie....ci mai multe..... doh.gif

Ma pun si eu sa calc ....am un morman intreg....de 2 zile tot dau la "manivela"....mi s-a acrit...Abia am terminat cu hainutele lui Iancu si camasile lui tati.....dar mai am asternuturi cu nemiluita si restul de haine si as cam vrea sa termin in seara asta ca iar ramanem singuri 2 zile si nu mai am timp .....Oare daca le dau foc nu-i mai simplu? biggrin.gif

Va pupam si va dorim o seara placuta!
simina_ana
Cred ca o sa incerc si eu reteta asta, ANku, cand ma duc la ai mei,.....ca i-am zis mamei azi la telefon si cam saliva....asa ca o sa facem la Botosani ....

I-ai dat cumva si lui Darius sa guste?

danieelaa
LA MULTI ANI ROSE multa sanatate si fericire alaturi de familia ta iar noua sa ne traiesti o mie de ani


(scz de intarziere rose)

petronici eu nu mai zic nimik doar citesc smile.gif nu prea am timp sa scriu dar in schimb citesc tot,serviciul imi ocupa mult timp iar putinul timpul liber sunt tot cu Denisa,iar acum ca sa mai incalzit suntem mai tot afara............
Va pupacesc dulce...o seara linistita
danieelaa
QUOTE(simina_ana @ Mar 18 2010, 12:35 PM) *

simina sunt mortale filmuletele e dulce foc Iancu .........filmuletul cu somnul liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif e BELEA
mii de pupici de la noi
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.