Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
danieelaa
QUOTE(anku @ May 11 2009, 11:15 AM) *
danielaa esti o scumpa ca intodeauna tu cu mumoasa ta...
multumim pt apreciri....
si te invidiem dar ne si bucuram pt tine ca e cumintica foc...
si acum doarme???
cuminte fetita...
cand i spuneam eu lui robert ca s-a lipit...dreptate aveam... eusa_clap.gif yes.gif tzuc.gif

acum sa trezit si gangureste in patut .......da cum am mai spus ma declar o fericita ca am un ingeras asa cuminte,nu ma asteptam avand in vedere ac eu si tati suntem 2 agitati,sper sa isi tina nasavul asa si mai incolo sa fie cumintica,programul de somn poate si-l va schimba iarasi seara la ora 9 daca nu eu nu ma supar ca doarme de la 6,important e cum ii este bine daca ea asa vrea asa va fi
anku

o poza din liceu...exact acum 4 ani...
aveam 53 kg....si purtam la pantaloni 34 crybaby.gif
acum port 44 si am 85 kg.... crybaby.gif
mor cand vad asa transformari....
in stanga este prietena mea cea mai buna....
umor mai bun decat la ea nu cred ca am sa vad vreodata... bouncy.gif
eu eram aia serioasa si tocilara si ea clovnul clasei.... oFloare1.gif
oricum ne-am completat una p alta extraordinar de bine...
simina_ana
QUOTE(anku @ May 11 2009, 10:40 AM) *

sunt asa de suparat ca pleaca tata meu in romania...
aici eram inainte sa plece sotul in romania asteptand autocarul...zici ca stia



Poza asta imi place la nebunie......e un dulce foc...azi cred ca pap cativa bebei....pe Darius....Pe micuta Denisa am papat-o deja....ramane sa mai puna si restul fetelor poze ....nici nu ma mir ca inca mai am burtica...liwlol.gif


Pupam un voinic simpatic
geocoto
Buna seara, probabil ati plecat deja la nani.
Lucas a papat la 19 si acum il astept sa mai pape o data la 23.30, desi cred ca merg la nani si ma scol cand s-o trezi si el.L-am trecut de ieri pe lapticul cel nou si la inceput s-a strambat asa tare si acum parca il pape cat de cat.E normal sa faca diaree cand ii schimb lapticul?L-am gustat si eu si este asa de amar ca nici nu ma mir ca nu-i place dar macar nu mai regurgiteaza asa tare.Nu pot sa zic prea multe dupa numai 2 zile dar oricum sper sa-i mearga mai bine cu asta ca parca nu as avea chef sa-i schimb lapticul asa de des.Nu stiu cum este mai greu sa pape non stop sau sa te chinui sa-l hranesti... crybaby.gif Nu prea imi mai aduc aminte asa de bine cum se facea mucilagiu acela de orez, ca scrisese Rose la un moment dat?

Oricum dupa atatea intrebari si angoase m-am bucurat de 2 X D jucaus.gif .Darius si Denisuca.Sa va traiasca mamicilor ca de scumpicei sunt foarte.Anku arata tare bine baiatul tau la 9 kg.Cred ca atarna oscioarele ca altfel este bine proportionat.Lucas va ramane de caruta daca va continua sa pape asa de putin.Dupa ce scapa de diaree am sa incep sa-i dau si suculet de mere pentru prima data.

Pupacim si noi inainte de culcare tzuc.gif
Rose68
Buna dimineata!

am mai facut si noi in aceasta diminneata cateva pozici
GEO pe mess ti-am lasat reteta de mucilagiu si apa orez
danieelaa
QUOTE(Rose68 @ May 12 2009, 10:54 AM) *
Buna dimineata!

am mai facut si noi in aceasta diminneata cateva pozici
GEO pe mess ti-am lasat reteta de mucilagiu si apa orez

indiferent cat de des o vad nu ma satur sa ma uit la ea ......pe zi ce trece e tot mai dulce si mai mumoasa
pupici de la denisa pt andreea
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ May 12 2009, 10:54 AM) *
Buna dimineata!

am mai facut si noi in aceasta diminneata cateva pozici
GEO pe mess ti-am lasat reteta de mucilagiu si apa orez



Offf ...offf...offff.....Iancu e indragostit....se uita la poza Andreiutzei si saliveaza....liwlol.gif
E o frumoasa si scumpica....o pap toata din priviri...numai bucurii sa-ti aduca Rose
Rose68
QUOTE(danieelaa @ May 12 2009, 11:17 AM) *
indiferent cat de des o vad nu ma satur sa ma uit la ea ......pe zi ce trece e tot mai dulce si mai mumoasa
pupici de la denisa pt andreea



las ca venim noi in Bucuresti.........v-a amenint..............in ce zona locuiti?
Rose68
QUOTE(simina_ana @ May 12 2009, 11:33 AM) *
Offf ...offf...offff.....Iancu e indragostit....se uita la poza Andreiutzei si saliveaza....liwlol.gif
E o frumoasa si scumpica....o pap toata din priviri...numai bucurii sa-ti aduca Rose


sa dea DD sa avem in continuare bebeii frumosi si sanatosi.........si cine stie poate o sa ne vedem asa cat mai multe cu bebici cu tot.............cand eram cu serviciul veneam in fiecare vara in Sibiu
simina_ana
La cat sunt de obosita, am uitat sa va spun BUNA DIMINEATA!!!

Sunt tare mandra de baietul meu. smile.gif
I-am dat azi lui Iancu suc de mere. A fost o adevarata placere pentru el. L-a luat din prima , desi s-a strambat putin. Dar a luat 6 lingurite ( am niste lingurite de la Nestle care sunt mult mai mici decat ale noastre). La a 7 si a 8 deja a inceput sa scuipe si nu am mai insistat. Sa vedem acum cum se comporta. I-am facut si ceai sa vad daca il va lua. Ieri si duminica a acceptat apa plata. Si a baut cateva lingurite. Cred ca incepe sa-i fie si lui sete, cu caldurile astea.
Din pacate iar nu am laptic...iar e criza aia...si i-am dat dupa suculetul de mere, formula. Nu a vrut sa pape decat 100 ml. Asa ca iar dau tare cu ceai de anason. Acum doarme. Singur in patutul lui. A dormit de la 10, la 10.30 singurel ( cand m-am dus la el adormise in patut). Si doarme iar de la 11.20, dupa ce a papat putin la tzitzi.
Asa ca sunt foare mandra de strumf....
SUnt mandra si de mine liwlol.gif....v-am spus ca nu sunt deloc prietena cu bucataria....si poate sa faci un suc de mere nu e cine stie ce....dar pentru mine a fost. Am innebunit pana am curatat robotul...inainte si dupa...a durat mai mult operatiunea asta....decat facutul sucului. Dar m-am descurcat... Maine o iau de la capat.....liwlol.gif Sper sa-mi treaca repede piticii de pe creier si sa nu mai fac ce am facut azi...sa curat toate cutitele de la robot si paharul in care pun sucul cu apa fiarta. liwlol.gif Rose ti-am spus eu ca sunt paranoia...liwlol.gif
simina_ana
Rose, noi te asteptam cu mare drag.....lui Iancu chiar i-ar placea sa o cunoasca pe Andreea...si cred ca si s-o pupe ....ca prea saliva dupa ea....liwlol.gif
Iar lui mami i-ar placea sa stea la povesti cu mami de Andrusca tzuc.gif

simina_ana
Am spus ca sunt obosita..... wacko.gif

Am uitat sa va spun.....am scapat de tot de cojitele din cap. super.gif super.gif super.gif
Adunate zilele in care ne-am chinuit au fost 7....adica o saptamana....si eu ca o mamica responsabila ce-am fost am stat vreo 3 luni si m-am chinuit cu ulei de masline....o sa-i spun la dr de familie....ca am scapat intr-o saptamana cu ulei de bebe.....
Sunt super incantata....ca tare erau inestetice cojitele alea...si f groase si se vedeau asa urat....acum iese si Iancu cu capusorul gol pe-afara....si cand ma uit la el ce curat e acuma....mi-e ciuda ca nu am facut asta mai din timp....
Oricum , preventiv in urmatoarele luni, cred ca o sa-l mai dau o data pe saptamana cu ulei.

Pe unde sunteti mamici?
Rose68
QUOTE(simina_ana @ May 12 2009, 12:13 PM) *
La cat sunt de obosita, am uitat sa va spun BUNA DIMINEATA!!!

Sunt tare mandra de baietul meu. smile.gif
I-am dat azi lui Iancu suc de mere. A fost o adevarata placere pentru el. L-a luat din prima , desi s-a strambat putin. Dar a luat 6 lingurite ( am niste lingurite de la Nestle care sunt mult mai mici decat ale noastre). La a 7 si a 8 deja a inceput sa scuipe si nu am mai insistat. Sa vedem acum cum se comporta. I-am facut si ceai sa vad daca il va lua. Ieri si duminica a acceptat apa plata. Si a baut cateva lingurite. Cred ca incepe sa-i fie si lui sete, cu caldurile astea.
Din pacate iar nu am laptic...iar e criza aia...si i-am dat dupa suculetul de mere, formula. Nu a vrut sa pape decat 100 ml. Asa ca iar dau tare cu ceai de anason. Acum doarme. Singur in patutul lui. A dormit de la 10, la 10.30 singurel ( cand m-am dus la el adormise in patut). Si doarme iar de la 11.20, dupa ce a papat putin la tzitzi.
Asa ca sunt foare mandra de strumf....
SUnt mandra si de mine liwlol.gif....v-am spus ca nu sunt deloc prietena cu bucataria....si poate sa faci un suc de mere nu e cine stie ce....dar pentru mine a fost. Am innebunit pana am curatat robotul...inainte si dupa...a durat mai mult operatiunea asta....decat facutul sucului. Dar m-am descurcat... Maine o iau de la capat.....liwlol.gif Sper sa-mi treaca repede piticii de pe creier si sa nu mai fac ce am facut azi...sa curat toate cutitele de la robot si paharul in care pun sucul cu apa fiarta. liwlol.gif Rose ti-am spus eu ca sunt paranoia...liwlol.gif



pentru cateva lingurite nu se merita robotul
La inceput am ras mar pe razatoare din sticla care se poate steriliza. Apoi l-am stors prin pansament steril. Si nestors ai piure, stors ai suc care se recomanda la inceput. Abia cand a crescut cantitatea am ajuns la robot. Plus ca la razatoare iese sucul clar asa cum se cere la inceput. LA robot iease ca nectarul (intre suc si piure)
Pupici pentru flacau cuminte
danieelaa
QUOTE(Rose68 @ May 12 2009, 11:47 AM) *
las ca venim noi in Bucuresti.........v-a amenint..............in ce zona locuiti?

buna fetelor noi ne-am intors de la plimbare am papat si acum denisa sa bagat la somnik,iar eu am timp de net si de mine bananab.gif ...........va asteptam rose as fi super sa ne intalnim,noi stam in berceni pe metalurgiei,daca vi sa ne anunti poate reusim sa ne vedem.pupici la pitici
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ May 12 2009, 05:27 PM) *
pentru cateva lingurite nu se merita robotul
La inceput am ras mar pe razatoare din sticla care se poate steriliza. Apoi l-am stors prin pansament steril. Si nestors ai piure, stors ai suc care se recomanda la inceput. Abia cand a crescut cantitatea am ajuns la robot. Plus ca la razatoare iese sucul clar asa cum se cere la inceput. LA robot iease ca nectarul (intre suc si piure)
Pupici pentru flacau cuminte



hmmm....blonda din mine a ales sa se complice ...bineinteles....dupa robot am strecurat si prin strecuratoarea de ceai ca sa am doar suc...ca am vazut ca obtinusem nectar...liwlol.gif

A facut kaki Iancu, dar a facut ok...banuiesc ca a acceptat cu bine suculetul, stomacelul lui...maine ii cresc cantitatea la 10 lingurite sa vedem ce se intampla....
De ieri se tot prinde de urechea stanga, cand il pun la san si e destul de agitat, mai ales spre seara. In plus am vazut ca nu prea mai vrea sa pape...maine merg cu el la dr de fam pt ca mi-e frica de o otita....Dupa simptome asa ar parea....

simina_ana
Nu mai e nimeni pe aici?
Ati plecat la nani?

Somnic pufos si pupici la bebici.
geocoto
QUOTE(Rose68 @ May 12 2009, 04:27 PM) *
pentru cateva lingurite nu se merita robotul
La inceput am ras mar pe razatoare din sticla care se poate steriliza. Apoi l-am stors prin pansament steril. Si nestors ai piure, stors ai suc care se recomanda la inceput. Abia cand a crescut cantitatea am ajuns la robot. Plus ca la razatoare iese sucul clar asa cum se cere la inceput. LA robot iease ca nectarul (intre suc si piure)
Pupici pentru flacau cuminte


Rose ce ne-am face noi fara tine tzuc.gif ?Bineinteles ca si eu tot cu robotul mi-as fi complicat viata daca nu scriai tu aici metoda asta.Momentan inca mai avem diaree, maine dimineata pun in aplicare operatiunea mucilagiu de orez si sa vedem desi eu tot sunt de parere ca 3 ore sa fierb 2 linguri de orez este mult prea mult.Cam atat am fiert la 1kg de fasole ca nu am oala sub presiune si azi am aruncat-o ca a fost veche si nu a fiert suficient si am mai stricat si aparatul de pasat care a explodat la mine in mana de la supraincalzire....ce sa faci si eu tot noua in ale bucatariei.
Sa vedeti ce rapid adoarme Lucas langa taticul lui seara dupa ce ii dau lapticul cu chiu cu vai ca nu-i place noua formula, gangureste ceva pana adoarme si eu biata de mine nu mai stiu ce sa fac sa-l adorm ziua ca altfel este morocanos pe nervii mei bineinteles adica se agita da lapticul afara, isi baga manutele in gurita somn.gif casca si adoarme intr-un final cu greu pentru juma de ora sad.gif .Pupam ca este tarziu si inca nu a renuntat la masa din timpul noptii.
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
Rose68
QUOTE(geocoto @ May 13 2009, 01:36 AM) *
Rose ce ne-am face noi fara tine tzuc.gif ?Bineinteles ca si eu tot cu robotul mi-as fi complicat viata daca nu scriai tu aici metoda asta.Momentan inca mai avem diaree, maine dimineata pun in aplicare operatiunea mucilagiu de orez si sa vedem desi eu tot sunt de parere ca 3 ore sa fierb 2 linguri de orez este mult prea mult.Cam atat am fiert la 1kg de fasole ca nu am oala sub presiune si azi am aruncat-o ca a fost veche si nu a fiert suficient si am mai stricat si aparatul de pasat care a explodat la mine in mana de la supraincalzire....ce sa faci si eu tot noua in ale bucatariei.
Sa vedeti ce rapid adoarme Lucas langa taticul lui seara dupa ce ii dau lapticul cu chiu cu vai ca nu-i place noua formula, gangureste ceva pana adoarme si eu biata de mine nu mai stiu ce sa fac sa-l adorm ziua ca altfel este morocanos pe nervii mei bineinteles adica se agita da lapticul afara, isi baga manutele in gurita somn.gif casca si adoarme intr-un final cu greu pentru juma de ora sad.gif .Pupam ca este tarziu si inca nu a renuntat la masa din timpul noptii.
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

neatza!
e reteta data de medic si asa faceau si in spital numai ca nu erau 2 linguri ci o oala in care cred ca incapeam si eu. Eu una fierb cam pana se sfarama orezul si a dat rezultate. Apa de orez pentru kaki molicel si mucilagiu pentru diareee severa.
Rose68
bebelica mea a acceptat cu succes orice fel de suc i-am dat.
Mai intai mar, apoi morcov apoi 70 % mar si restul morcov . Am mai incercat cu succes para si simpla si in combinatia para, mar si morcov. Atentie ca nu merge orice fel de para pentru ca multe sunt inecacioase. (imi era frica sa nu faca si diaree, lucru care nu s-a intamplat doar ca a iesit mai mult si mai molicel).I-a placut oricum. Mai intai incercam cu 2-3 lingurite de suc clar si apoi de piure de fruct sau jumatate piure jumatate suc. I-am da sa guste si portocala. Mancam eu si ei i-am dat o feliuta rupta sa o guste un pic din mana mea. A fost tare haioasa chestia. Initial s-a strambat ca era acrisoara dar apoi a inceput sa ii placa si mi-a plescait vreo 5 minute.
In ce priveste supa a fost mai complicat. Pediatra mi-a zis asa: daca ii dai de la 4 luni dai mai intai supa clara doar de morcov azi: 2 lingurite maine 4, daca merge mai dai 2 zile tot de morcov dar sub forma de piure mai subtirel. Apoi introduci pe rand cate o noua leguma si tot asa prima zi supa clara apoi cu tot cu leguma nou adaugata sub forma pasata. Daca incepi supita la 5 luni dai direct supa clara dintr-un morcov, o ceapa si un cartof. Asa ca am inceput la 5 luni si am facut supa clara dintr-un morcov, o ceapa si un cartof. Nu i-a placut. Asa de rau se stramba incat am renuntat. Si am incercat cealalta metoda care trebuia aplicata la 4 luni. Si a mers. Acum suntem la supa cu legume pasate (morcov, telina, patrunjel) si o picatura ulei extravirgin de masline. Papa de mie frica mie sa ii dau. Spre exemplu ieri aveam 120 ml preparati si la 60 si ceva m-am oprit eu pentru ca mi-a fost frica sa ii mai dau. Ma gandeam azi sa incerc sa ii introduc si cartoful dar pentru ca i-a placut asa de mult reteta de ieri cred ca ii mai dau vreo 3 zile tot asa.(morcov, telina, patrunjel si o picatura ulei extravirgin de masline).
Sper ca nu v-am plictisit cu bodoganeala mea. la voi cum merge?
oana petrina
buna fetele, nu am mai reusit sa scriu dar v-am citit toate postarile. ce de poze frumoase si ce de puiuti dulcei. sa va traisca si sa creasca mari si frumosi.
noi am inceput sa papam mar cu biscuiti si ne place tare. am baut si suculet de portocala. l-am trecut iar pe nan simplu ca nu vreau sa-l sensibilizez cu cel ha si sa-i dau la nesfarsit de ala. sper sa-i mearga bine. facem kaki in fiecare zi fara probleme. ne intoarcem pe burtica toata ziua mai si adormim asa. ne place tare in fundulet. ce mai n-avem stare toata ziua. in patut isi muta toate pe acolo il gasesc tot timpul in alta pozitie. ce repede au crescut. si e asa de dulce ca-mi vine sa-l pap. si mie mi-ar face mare placere sa ne intalnim. Rose poate reusim sa ne intalnim cand mai veniti in GL. da-mi un sms cand veniti.tare as vrea sa o cunosc pe Andreuta.
va punem si noi ultimele pozici
va pupam




anku
fetelor am trecut sa va salut....
nu am antivirus....
rose ma bucur ca merge treaba...ci diversificarea...pastarnacul lui darius i place ffff mult....pastarnac cu cartof,sau banana...azi manacam piure din fructite...dar mai tarziu...
prima data cand pot spune ca darius nu are pofta de mancare....mananca la 5 ore cate 160 ml...cu piure face ca masinuta si stropeste tot....poopam noi o fetita frumoasa friumoasa...care creste tot mai mare si mnai frumoasa!!!! tzuc.gif
azi ma duc la dentist si am o groaza.........imi e groaza numai de albinuta care imi face in stomac.... sad.gif
maine la sonografie la glanda.....
simina ne bucuram ca accepta suculetul si baga-i mare cu ceaiul de anason... tongue.gif
danielaa acum papa cu lingurita??? tzuc.gif
geo speram sa se invete bebe lucas cu lapticul cel nou desi este rau...si scump!!! doh.gif tzuc.gif
alinele ce mai fac bebeii vostrii??? tzuc.gif
geutica stiu ca ne citesti...ce mai faci??? tzuc.gif
de oana nu mai stim nimic nimic...
va poopam p toti si speram sa rezolvam cat mai repede probl cu antivirusul...
va dorim
Rose68
QUOTE(anku @ May 13 2009, 09:39 AM) *
fetelor am trecut sa va salut....
nu am antivirus....
rose ma bucur ca merge treaba...ci diversificarea...pastarnacul lui darius i place ffff mult....pastarnac cu cartof,sau banana...azi manacam piure din fructite...dar mai tarziu...
prima data cand pot spune ca darius nu are pofta de mancare....mananca la 5 ore cate 160 ml...cu piure face ca masinuta si stropeste tot....poopam noi o fetita frumoasa friumoasa...care creste tot mai mare si mnai frumoasa!!!! tzuc.gif
azi ma duc la dentist si am o groaza.........imi e groaza numai de albinuta care imi face in stomac.... sad.gif
maine la sonografie la glanda.....
simina ne bucuram ca accepta suculetul si baga-i mare cu ceaiul de anason... tongue.gif
danielaa acum papa cu lingurita??? tzuc.gif
geo speram sa se invete bebe lucas cu lapticul cel nou desi este rau...si scump!!! doh.gif tzuc.gif
alinele ce mai fac bebeii vostrii??? tzuc.gif
geutica stiu ca ne citesti...ce mai faci??? tzuc.gif
de oana nu mai stim nimic nimic...
va poopam p toti si speram sa rezolvam cat mai repede probl cu antivirusul...
va dorim

AnKU nu ai fost prea atenta, exact inaintea ta a postat OANA si chiar cu poze. Ultimul mohican s-a cam tranformat in muschetar
danieelaa
buna dimineata si de la noi
anku da am inceput sa papam cu linguritza acum papam mar ras simplu pe saptamana viitoare incepem si noi cu supica,bem suc de mar si morcovel,vom mai incerca un suculet de fruct diferit sa vedem cum il ia
Rose68
QUOTE(danieelaa @ May 13 2009, 10:53 AM) *
buna dimineata si de la noi
anku da am inceput sa papam cu linguritza acum papam mar ras simplu pe saptamana viitoare incepem si noi cu supica,bem suc de mar si morcovel,vom mai incerca un suculet de fruct diferit sa vedem cum il ia



imi pare bine ca a inceput sa accepte lingurita. Si Andreea uneori papa cu lingurita ce e pasat alteori cu biberonul cu tetina de pasate. In functie de cum doreste ea. La noi para i s-a parut excelenta. Doar pere Williams am gasit care sa nu fie innecacioase. Sunt singurele cumparate de la hypermarket. Morcovul, telina, patrunjelul, merele le cumpar de la tarani.(desi si acestia te mai pacalesc)
danieelaa
QUOTE(Rose68 @ May 13 2009, 11:17 AM) *
imi pare bine ca a inceput sa accepte lingurita. Si Andreea uneori papa cu lingurita ce e pasat alteori cu biberonul cu tetina de pasate. In functie de cum doreste ea. La noi para i s-a parut excelenta. Doar pere Williams am gasit care sa nu fie innecacioase. Sunt singurele cumparate de la hypermarket. Morcovul, telina, patrunjelul, merele le cumpar de la tarani.(desi si acestia te mai pacalesc)

legat de tarani sunt de acord cu tine......am sa iau si eu sa incerc cu pere wiliams am la mine la munca asa ca numai bine....da si eu am bucur ca a inceput sa ia lingurita asa putem trece si noi la urmatoarea etapa a diversificari,mai ales ca mi-a luat si morcovelul care la inceput nu la vrut
rose eu as incerca si cu suc de portocale oare e devreme?.....poate ii va place ca pe mine ma innebunesc portocalele,si cum si eu am nevoie de fructe m-am gandit asa iau pt amandoua
Rose68
QUOTE(oana petrina @ May 13 2009, 09:25 AM) *
buna fetele, nu am mai reusit sa scriu dar v-am citit toate postarile. ce de poze frumoase si ce de puiuti dulcei. sa va traisca si sa creasca mari si frumosi.
noi am inceput sa papam mar cu biscuiti si ne place tare. am baut si suculet de portocala. l-am trecut iar pe nan simplu ca nu vreau sa-l sensibilizez cu cel ha si sa-i dau la nesfarsit de ala. sper sa-i mearga bine. facem kaki in fiecare zi fara probleme. ne intoarcem pe burtica toata ziua mai si adormim asa. ne place tare in fundulet. ce mai n-avem stare toata ziua. in patut isi muta toate pe acolo il gasesc tot timpul in alta pozitie. ce repede au crescut. si e asa de dulce ca-mi vine sa-l pap. si mie mi-ar face mare placere sa ne intalnim. Rose poate reusim sa ne intalnim cand mai veniti in GL. da-mi un sms cand veniti.tare as vrea sa o cunosc pe Andreuta.
va punem si noi ultimele pozici
va pupam





te rog frumos spune-ne si noua ce biscuiti folosesti? ai gasit fara gluten? unde?
danieelaa
oana ai un adevarat domnisor trandafir.gif trandafir.gif
Rose68
QUOTE(danieelaa @ May 13 2009, 11:25 AM) *
legat de tarani sunt de acord cu tine......am sa iau si eu sa incerc cu pere wiliams am la mine la munca asa ca numai bine....da si eu am bucur ca a inceput sa ia lingurita asa putem trece si noi la urmatoarea etapa a diversificari,mai ales ca mi-a luat si morcovelul care la inceput nu la vrut
rose eu as incerca si cu suc de portocale oare e devreme?.....poate ii va place ca pe mine ma innebunesc portocalele,si cum si eu am nevoie de fructe m-am gandit asa iau pt amandoua

vitaminele din portocale sunt OK pentru toti si pentru noi si pentru ele, dar din pacate sunt cam acide. Am scris deja eu ii dau sa molfaie un pic din feliuta rupta la un capat si daca o las mama, mama ce ii mai place , desi la prima inghititura se cam stramba. Sunt destui pediatri care recomabnda sucul de portocale.
Pana acum a mers bine diversificare de aia cam suflu si in iaurt cand bag ceva nou
danieelaa
QUOTE(Rose68 @ May 13 2009, 11:33 AM) *
te rog frumos spune-ne si noua ce biscuiti folosesti? ai gasit fara gluten? unde?

rose daca vrei oricum imi trebuie si mie ma uit unde am muncit ac stiu ac sunt biscuiti de copi dar nu stiu fara sau cu gluten.....ma uit si te anunt daca reusesc azi daca nu maine
Rose68
OANA mumosu' tau creste si ne bucura ca ii merge bine
Vad ca ultimul mohican cam aduce in muschetar in prima pozica..............
si cand il vad imbracat ca un adevarat cavaler si sta asa de frumos la pozat
Numai zic cand l-am mai vazut si cu ochelari .............. liwlol.gif
pupicei de la mine si Andreiuta
am papat 40 ml piure mar para morcov si 75 ml suc de para mar morcov si eram asa de zglobie incat mami mi-a mai facut cateva poze

macar una sa vedeti si voi
geutzica
Buna mamici si bebici! Noi suntem f. suparati pt ca dna dr ne-a desfacut cuculetu si ne usturaaaaaaa.......sper sa treaca mai repede. Cred ca ne ies si dintisorii......Ce sa spun, suferim cumplit crybaby.gif
danieelaa
vesela ca iontodeauna andreea ...pupici dulci tzuc.gif
simina_ana
Neata'
Rose sa stii ca nu ne plictisesti ..... ba din contra ce ne-am face fara tine...din punctul meu de vedere esti mai tare ca pediatra la care am fost....Tu spui explicit ce sa facem ( mai ales pt mine care eu sunt afoana rau cu bucataria) nu ca tuta aia care imi zicea da-i aia, aia, aia....dar nu tu cand, cat, cum, ce fac daca nu vrea etc. Asa ca pe mine ma ajuti f mult....ti-am spus eu tu nu ai doar o fetita....ne ai si pe noi.... tzuc.gif

Pt ca ieri a luat asa bine sucul de mar , azi i-am dat iar...dar desi pornisem eu cu avant m-am dezumflat cand am vazut ca nu vrea. Scuipa tot sau inchidea gurita, sau imi dadea peste mana sa-l las in pace. Am zis ca-i de la lingurita....ca tot cu una de aia ii dau lamaia....dar ieri a luat fara probleme. Asa ca am luat suculetul, l-am pus in biberon si am incercat asa. La inceput s-a strambat , dar apoi a baut toti cei 30 ml. Apoi a baut si laptic 40 ml.
Ma ingrijoreaza ca papa atat de putin, el care manca 150 - 200 ml.

Rose am o intrebare...teoretic eu trebuie sa inlocuiesc masa de la 9 nu? Ii dau suc si apoi piure de fructe pana cand ajunge sa pape doar asta la 9?

Ma duc sa-l pregatesc pe Iancu ca mergem la dr ...sper sa nu fie nimic cu urechiusa...

Va pup fetelor si vb mai tarziu cand venim de la medic.
Rose68
QUOTE(simina_ana @ May 13 2009, 12:22 PM) *
Neata'
Rose sa stii ca nu ne plictisesti ..... ba din contra ce ne-am face fara tine...din punctul meu de vedere esti mai tare ca pediatra la care am fost....Tu spui explicit ce sa facem ( mai ales pt mine care eu sunt afoana rau cu bucataria) nu ca tuta aia care imi zicea da-i aia, aia, aia....dar nu tu cand, cat, cum, ce fac daca nu vrea etc. Asa ca pe mine ma ajuti f mult....ti-am spus eu tu nu ai doar o fetita....ne ai si pe noi.... tzuc.gif

Pt ca ieri a luat asa bine sucul de mar , azi i-am dat iar...dar desi pornisem eu cu avant m-am dezumflat cand am vazut ca nu vrea. Scuipa tot sau inchidea gurita, sau imi dadea peste mana sa-l las in pace. Am zis ca-i de la lingurita....ca tot cu una de aia ii dau lamaia....dar ieri a luat fara probleme. Asa ca am luat suculetul, l-am pus in biberon si am incercat asa. La inceput s-a strambat , dar apoi a baut toti cei 30 ml. Apoi a baut si laptic 40 ml.
Ma ingrijoreaza ca papa atat de putin, el care manca 150 - 200 ml.

Rose am o intrebare...teoretic eu trebuie sa inlocuiesc masa de la 9 nu? Ii dau suc si apoi piure de fructe pana cand ajunge sa pape doar asta la 9?

Ma duc sa-l pregatesc pe Iancu ca mergem la dr ...sper sa nu fie nimic cu urechiusa...

Va pup fetelor si vb mai tarziu cand venim de la medic.

la inceput ii dadeam la mijlocul perioadei dintre mesele de la orele 9 si 12-13. Asta pana a inceput sa pape 60 ml. Atunci am inceput sa ii dau la ora 11-11.30 doar piure si suc de fructe iar la orele 14-14.30 legume pasate+supa mai grosuta tot asa cand a depasit 60 ml.Iar seara 19-20 cereale cu laptic (la fel).
acum e asa:
7-8 dimineata 80-100 ml lapte
11-11.30 suc si piure fructe
14-14.30 supa si legume pasate
17 lapte 80-100 ml
19-20 100- 120 cereale cu lapte(uneori la biberon pentru pasate dar cel mai des mai grosute cu lingurita sau uneori mixt, papa la lingiurita si cand face figuri ii bag biberonul cu cerealel subtiate)
23-24 lapte 80-100 ml
4 80-100 ml lapte
si tot asa
i se potriveste lui Bubulica mea....acum fiecare copil este un unicat.............
Rose68
QUOTE(Rose68 @ May 13 2009, 01:53 PM) *
la inceput ii dadeam la mijlocul perioadei dintre mesele de la orele 9 si 12-13. Asta pana a inceput sa pape 60 ml. Atunci am inceput sa ii dau la ora 11-11.30 doar piure si suc de fructe iar la orele 14-14.30 legume pasate+supa mai grosuta tot asa cand a depasit 60 ml.Iar seara 19-20 cereale cu laptic (la fel).
acum e asa:
7-8 dimineata 80-100 ml lapte
11-11.30 suc si piure fructe ( 30 ml piure si 70-80 suc)
14-14.30 supa si legume pasate ( 30 ml legume pasate si 80-100ml supa grosuta cu bibe de pasate)
17 lapte 80-100 ml
19-20 100- 120 cereale cu lapte(uneori la biberon pentru pasate dar cel mai des mai grosute cu lingurita sau uneori mixt, papa la lingiurita si cand face figuri ii bag biberonul cu cerealel subtiate)
23-24 lapte 80-100 ml
4 80-100 ml lapte
si tot asa
i se potriveste lui Bubulica mea....acum fiecare copil este un unicat.............
Rose68
QUOTE(Rose68 @ May 13 2009, 01:53 PM) *
la inceput ii dadeam la mijlocul perioadei dintre mesele de la orele 9 si 12-13. Asta pana a inceput sa pape 60 ml. Atunci am inceput sa ii dau la ora 11-11.30 doar piure si suc de fructe iar la orele 14-14.30 legume pasate+supa mai grosuta tot asa cand a depasit 60 ml.Iar seara 19-20 cereale cu laptic (la fel).
acum e asa:
7-8 dimineata 80-100 ml lapte
11-11.30 suc si piure fructe ( 30 ml piure si 70-80 suc)
14-14.30 supa si legume pasate ( 30 ml legume pasate si 80-100ml supa grosuta cu bibe de pasate)
17 lapte 80-100 ml
19-20 100- 120 cereale cu lapte(uneori la biberon pentru pasate dar cel mai des mai grosute cu lingurita sau uneori mixt, papa la lingiurita si cand face figuri ii bag biberonul cu cerealel subtiate)
23-24 lapte 80-100 ml
4 80-100 ml lapte
si tot asa
i se potriveste lui Bubulica mea....acum fiecare copil este un unicat.............

mi-a tot dat Andreea peste mana si uite ce a iesit
sper sa intelegeti
Rose68
am fost si noi un picut afara
e tare frig si a inceput sa ploua asa ca am venit acasa
anku
vaiii...nu mai pot de suparare...
dc inainte...in octombrie cand am fost la control era un colt si o masea de scos,acum dentistul a zis ca sunt 4 dupa ce mi-a facut o panorama...si ca sa ma duc la un chirurg oral ca el nu face...ca maram legea nu-i mai lasa p dentisti sa scoata dinti...ma duc la chirurg oral ,imi face si ala panorama si zice ca imi scoate 6 ca maram am 2 masele strambe ,dar strambe bine si ca dc nu le scot desi sunt sanatoase o sa-mi faca probl.... sad.gif
si in 10 iunie ne vedem la operatie....ca a zis ca mi le scoate p toate deodata... sad.gif si ca imi da narcoza si ca tb sa si taie ca nu poate scoate coltul si dc tzaie e mai putin dureros decat dc tragi pana dizlochezi....deci cred ca mor!!!parca imi circula altfel sangele...a zis ca de plombat imi plombeaza dc vreau dar voi avea dureri....asa ca nu are rost... sad.gif oricum alea 2 masele strambe dc sunt sanatoase nu inteleg de ce le scoate...si nu am p nimeni unde sa ma interesez... sad.gif
simina ana...speram sa nu aveti nimic la urechiusa...cat despre suculet noi numai in biberon il bem de la inceputul inceputurilor si ptr asta manacam fff frumos cu lingurita...numai ca facem ca masinuta cateodata...deci poti sa-i dai cu biberonul...toate alimentele se introduc cu lg dar sucul nu este aliment este bautura...noi bem totul amestecat cu ceiut...las ca o sa fie bine...asteptam vesti desi inca nu am cum sa prea intru din cauza la antivirus... tzuc.gif
eu mai astept cu suculetul de portocala...deocamdata sunt multumita cu morcov si mar...!!!zice ca portocala face iritatii la fundulet...ca si ceapa !!!acum de la bebe bebe....
rose poopam inca o data p andreiuta voioasa...
geutica???!!! ohmy.gif dar asa tb sa faca dr???el tb sa faca asta???la noi a zis ca se dezlipeste singura nmumai sa avem grija sa fie curat si dupa baita sa tragem putin de ea...aoleoooooooo imi dau seama ce-l ustura!!!!saracu copil!!!pupici din partea noastra!!! sad.gif tzuc.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ May 13 2009, 11:25 AM) *
AnKU nu ai fost prea atenta, exact inaintea ta a postat OANA si chiar cu poze. Ultimul mohican s-a cam tranformat in muschetar

mi-a luat prea mult timp sa scriu mesajul cu concertele lui darius.... tzuc.gif laugh.gif nervi.gif
anku
oana pupam frumosul tau baietel...
e numai un ras si un zambet....hi hi hi... copil fericit!!! tzuc.gif
simina_ana
noi nu am iesit de 2 zile...ce folos ca e soare , daca bate vantul?

Am fost azi la medic nu era. Maine incerc iar...


Azi mi-a facut kaki putin verzui. E oare de la laptele praf? I-am dat Nan HA 1. 100 ml ....un biberon ieri si unul azi....O fi de la asta in combinatie cu sucul de mar? Mamicile care dati formula .... poate ma ajutati si pe mine...ca m-am speriat cand l-am vazut asa verzui....
Sper sa nu pierd laptele de tot.....ma chinui cu el cu tzitzi....dar i-am dat si o masa de formula pe ieri si azi....
Ii mai dau in seara asta formula si de maine ma chinui cu tzitzi....oricum nu prea mananca. Ieri si azi am observat ca mai mult de 70 - 80 ml la o masa nu papa. Si la biberon..suge ca la tzitzi...2, 3 minute si apoi il lasa si inchide gura...si nu mai vrea deloc. Iar daca insist se enerveaza rau si incepe sa se sbata si sa tipe.
Off....partea cea mai grea cred ca de-acum incolo incepe....

simina_ana
QUOTE(geutzica @ May 13 2009, 12:03 PM) *
Buna mamici si bebici! Noi suntem f. suparati pt ca dna dr ne-a desfacut cuculetu si ne usturaaaaaaa.......sper sa treaca mai repede. Cred ca ne ies si dintisorii......Ce sa spun, suferim cumplit crybaby.gif


Uff....nici nu vreau sa ma gandesc cat sufera puiutzul.....il pupam si speram sa-i treaca supararea repede.
Dar de ce s-a ajuns la asta? Ca si noi avem probleme cu cuculetzu si nu stiu ce sa fac....Cum a procedat?
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ May 13 2009, 01:53 PM) *
la inceput ii dadeam la mijlocul perioadei dintre mesele de la orele 9 si 12-13. Asta pana a inceput sa pape 60 ml. Atunci am inceput sa ii dau la ora 11-11.30 doar piure si suc de fructe iar la orele 14-14.30 legume pasate+supa mai grosuta tot asa cand a depasit 60 ml.Iar seara 19-20 cereale cu laptic (la fel).
acum e asa:
7-8 dimineata 80-100 ml lapte
11-11.30 suc si piure fructe
14-14.30 supa si legume pasate
17 lapte 80-100 ml
19-20 100- 120 cereale cu lapte(uneori la biberon pentru pasate dar cel mai des mai grosute cu lingurita sau uneori mixt, papa la lingiurita si cand face figuri ii bag biberonul cu cerealel subtiate)
23-24 lapte 80-100 ml
4 80-100 ml lapte
si tot asa
i se potriveste lui Bubulica mea....acum fiecare copil este un unicat.............



Ca sa inteleaga si blonda de mine, mami drag....dupa ce inlocuiesc masa de dimi, cu suc si piure de fructe...ma apuc sa-i dau si supa la pranz , ajungand in timp sa-i inlocuiesc inca o masa?
Voi in cat timp ati ajuns la performantele astea?
tzuc.gif
anku
simina_ana
QUOTE(anku @ May 14 2009, 08:05 AM) *



Mmmm...yammi yammiiii...f buna cafeaua....
Ce faci? Cum te simti?
alina84
Buna dimineata mamicilor si bebicilor,am revenit si noi.Am avut cate va zile de cosmar cu Stefanut si deaia nu am mai intrat pe forum,dar am citit postarile voastre.Stefanut a inceput sa tuseasca f urat sambata si am sunat pediatra,iar luni am fost la control.Nu are nimic la plamani asa cum ma speriasem eu,i se infunda nasucul si cum el nu stie sa-l sufle,mucisorii se duc pe caile respiratorii si ii provoaca tusea.Dar avem tratament si maine mergem iar la control.Iar ieri a fost o zi de cosmar pt mine,am fost cu el la oftalmolog ca sa-i desfunde canalul lacrimal,pt ca ochiul drept ii curgea de aproape 2 luni si am tot incercat cu picaturi dar au fost in zadar.Si aceasta operatiune se face fara anestezie,se umbla la pleoapa cu vreo 3 feluri de ace si bineinteles ca eu a trebuit sa stau cu el inauntru ,sa-l tin de manute si sa asist la tot chinul lui.Plangea Stefanut,iar eu ca o mare viteaza cica sa ma abtin sa nu plang,dar nu am mai rezistat si am izbucnit si eu la sfarsit.Va dati seama prin ce chinuri a trecut baietelul meu ieri.Acum sper sa fie bine si sa nu mai treaca prin asa ceva.De asta nu am mai intrat eu pe forum.Oricum va pupam si va dorim o zi buna in continuare.
Rose68
QUOTE(simina_ana @ May 13 2009, 10:05 PM) *
Ca sa inteleaga si blonda de mine, mami drag....dupa ce inlocuiesc masa de dimi, cu suc si piure de fructe...ma apuc sa-i dau si supa la pranz , ajungand in timp sa-i inlocuiesc inca o masa?
Voi in cat timp ati ajuns la performantele astea?
tzuc.gif


la suculet si piure fructe mi-a luat cam 3 saptamani
la supita 2 saptamani
anku
QUOTE(simina_ana @ May 14 2009, 09:58 AM) *
Mmmm...yammi yammiiii...f buna cafeaua....
Ce faci? Cum te simti?

acum ne imbracam si plecam sa facem sonografia...
si nu stiu p unde sa ma duc .... doh.gif
voi ce faceti???mergeti azi din nou la dr??? tzuc.gif
anku
QUOTE(alina84 @ May 14 2009, 10:16 AM) *
Buna dimineata mamicilor si bebicilor,am revenit si noi.Am avut cate va zile de cosmar cu Stefanut si deaia nu am mai intrat pe forum,dar am citit postarile voastre.Stefanut a inceput sa tuseasca f urat sambata si am sunat pediatra,iar luni am fost la control.Nu are nimic la plamani asa cum ma speriasem eu,i se infunda nasucul si cum el nu stie sa-l sufle,mucisorii se duc pe caile respiratorii si ii provoaca tusea.Dar avem tratament si maine mergem iar la control.Iar ieri a fost o zi de cosmar pt mine,am fost cu el la oftalmolog ca sa-i desfunde canalul lacrimal,pt ca ochiul drept ii curgea de aproape 2 luni si am tot incercat cu picaturi dar au fost in zadar.Si aceasta operatiune se face fara anestezie,se umbla la pleoapa cu vreo 3 feluri de ace si bineinteles ca eu a trebuit sa stau cu el inauntru ,sa-l tin de manute si sa asist la tot chinul lui.Plangea Stefanut,iar eu ca o mare viteaza cica sa ma abtin sa nu plang,dar nu am mai rezistat si am izbucnit si eu la sfarsit.Va dati seama prin ce chinuri a trecut baietelul meu ieri.Acum sper sa fie bine si sa nu mai treaca prin asa ceva.De asta nu am mai intrat eu pe forum.Oricum va pupam si va dorim o zi buna in continuare.

sad.gif sad.gif ohmy.gif ohmy.gif da zice ca ochiul isi revine singur faraa sa fie nevoie de asa ceva....
si mie mi-a facut asa ceva cand aveam 2 luni....nici nu vreau sa stiu ce poate fi in sufletul unei mame atunci....
sa gfereasca dumnezeu de asa ceava...
alina va poopam si acum mai doare???
mai curge ochisorul??? tzuc.gif
alina84
Mai curge putin,dar cu un pic de sange.Am niste picaturi pe care trebuie sa i le pun in ochisor,si in nara dreapta ii dau cu un spray.Si eu am sperat sa ii treaca de la sine ochisorul,dar deja au trecut aproape 3 luni si nu am observat nici o imbunatatire.Nu mai doare ochisorul
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.