Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
alina84
Anku,multumim pt urari. oFloare.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Jul 28 2009, 04:58 PM) *
ce mai faceti mamicui si bebici???????
andreiuta speram sa nu fie niumic grav ptr faptul ca ai cazut.....
noi am fost aseara la gradina sa udam si ne-au muscat tantarii...5 ...de cap... wacko.gif dar nu-i bai las ca trece. ...
in rest...am trecut si noi p iaurt simplu fara fructite....si papa si ma bucur tare ca nu vreau sa mai manace dulce si iaurtul ala de bebe e groaznic de duuuuuuuuuulce........ wacko.gif
geo voi aveti musafiri...sa va simtiti bine va dorim...
geutica ce mai faceti????
de simina ana mai stie cineva ceva????
va poopam tzuc.gif
era sa uit....rose zi-mi si mie cum ingheti papa ptr andreiuta????
gata amestecat tot ???carnea gata fiarta?????sau????ati incercat peste???3 zile se tine inghetata mancarica????
ce parere aveti de amidon????citisem undeva ca se poate ingheta orice mai putin cartofii... unsure.gif cica din cauza amidonului...la fel si cu supa cica nu e binme sa o tii la fridgider dc ai fiert si cartofi....
cum faci????
nu ca as ingheta eu nu stiu cat ...dar dc iau un pui iau pieptul si ptr o portie mai ca inghet ptr darius....
tzuc.gif

am incercat si eu sa inghet piureul de legume dar nu ii placea gustul asa ca m-am lasat pagubasa. II prepar zilnic
Dar cred ca voi lua o pauza o perioada. Supa nu o mai papa, sau o papa si apoi o varsa, asa ca am decis pauza cateva zile.

Inca nu i-am dat peste. Dr a zis ca putem sa ii dam peste alb. Nici ou nu i-am dat inca.
adina_apostu
Buna fetelor, ce mai faceti. Am tot incercat sa citesc din urma dar din pacate nu am reusit sa citesc chiar tot.
Noi am fost plecati in concediu la mare. A fost super si spre surprinderea mea cea mica sa comportat super ok. Am plecat cu inima indoita ca tare o sa se mai chinuie si ea si noi dar sa stiti ca nu a fost deloc asa. Atata timp cat tineam cont de programul ei totul era ok. Si sa stiti ca a mancat super bine acolo. Acasa nu manaca atata. Iar de dormit nu mai spun. Mai devreme de 6-7 dimineata ca sa manance nu se trezea. Ne-a parut rau ca sa terminat.
anku
QUOTE(adina_apostu @ Jul 29 2009, 10:04 AM) *
Buna fetelor, ce mai faceti. Am tot incercat sa citesc din urma dar din pacate nu am reusit sa citesc chiar tot.
Noi am fost plecati in concediu la mare. A fost super si spre surprinderea mea cea mica sa comportat super ok. Am plecat cu inima indoita ca tare o sa se mai chinuie si ea si noi dar sa stiti ca nu a fost deloc asa. Atata timp cat tineam cont de programul ei totul era ok. Si sa stiti ca a mancat super bine acolo. Acasa nu manaca atata. Iar de dormit nu mai spun. Mai devreme de 6-7 dimineata ca sa manance nu se trezea. Ne-a parut rau ca sa terminat.

ne bucuram ca ati putut merge in concediu.........si ca cea mica a fost cuminte......
eu nu as avea curaj sa plec u darius.....
unde ma duc tb sa-l tin in brate si el urla cat il tine gura de plang si eu ca nu mai stiu ce sa fac ...nici un moment de repaos...probabil ca nu-i plac schimbarile.... liwlol.gif decat la baie ne place....dar cand iesim isi ia iar revansa in sensul ca urla pna se inegreste....asa ca ...ajung sa-mi tremure mainile p haine si sa plang.......chiar nu stiu ce are...de dim pana seara numai in urlete o tinem.....de oboseala si plictiseala .mai nou si in leagan plange.....gat s-a plictisit si de leagan... liwlol.gif
se pare ca fetitele sunt mai cuminti....
bine...ca noi nici suzeta nu vrem....si poate e aia.....
se pare ca cristinei chiar ia priit la mare...ati prins vreme faina......
va poopam...imediat faceti 5 lunite......gat nu mai sunteti bebelusi..sunteti doar bebe mare...... tzuc.gif tongue.gif
simina_ana
In sfarsit avem internet. ....Taaaarrreeee dor mi-a mai fost de voi fetelor.

Va salutam cu drag si speram sa nu mai "stam atata vreme despartiti"de voi.
Am ceva de citit ...dar recuperez la noapte....

Pupam toate mamicile si bebeii
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Jul 29 2009, 12:18 PM) *
In sfarsit avem internet. ....Taaaarrreeee dor mi-a mai fost de voi fetelor.

Va salutam cu drag si speram sa nu mai "stam atata vreme despartiti"de voi.
Am ceva de citit ...dar recuperez la noapte....

Pupam toate mamicile si bebeii

Va salutam si noi
Va pupam si poate ne puneti poze sa vedem cat ati crescut.
Rose68
QUOTE(adina_apostu @ Jul 29 2009, 11:04 AM) *
Buna fetelor, ce mai faceti. Am tot incercat sa citesc din urma dar din pacate nu am reusit sa citesc chiar tot.
Noi am fost plecati in concediu la mare. A fost super si spre surprinderea mea cea mica sa comportat super ok. Am plecat cu inima indoita ca tare o sa se mai chinuie si ea si noi dar sa stiti ca nu a fost deloc asa. Atata timp cat tineam cont de programul ei totul era ok. Si sa stiti ca a mancat super bine acolo. Acasa nu manaca atata. Iar de dormit nu mai spun. Mai devreme de 6-7 dimineata ca sa manance nu se trezea. Ne-a parut rau ca sa terminat.


ne pare bine ca si Cristinica s=a simtit bine. Noi am zis sa anul acesta renuntam la concediu. E prea greu cu diversificarea. PArca num as mai vrea sa ii dau borcanele( tare ii mai plac dar apoi nu mai papa pregatit de mami).
Ati inceput cu suculetul?
anku
QUOTE(simina_ana @ Jul 29 2009, 11:18 AM) *
In sfarsit avem internet. ....Taaaarrreeee dor mi-a mai fost de voi fetelor.

Va salutam cu drag si speram sa nu mai "stam atata vreme despartiti"de voi.
Am ceva de citit ...dar recuperez la noapte....

Pupam toate mamicile si bebeii

super.gif super.gif super.gif
bine ati revenit!!!!!!!!!!!
chiar aseara a revenit si deko -flori de la mamici de sept si azi dim ma gandeam ca poate reveniti si voi.......
ce face iancu?????? tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Jul 29 2009, 04:37 PM) *
super.gif super.gif super.gif
bine ati revenit!!!!!!!!!!!
chiar aseara a revenit si deko -flori de la mamici de sept si azi dim ma gandeam ca poate reveniti si voi.......
ce face iancu?????? tzuc.gif



tzuc.gif
Iancu doarme acum cu tati....s-au gandit ei baietii sa o lase pe mami sa se destrabaleze pe net, dupa atata vreme de "stat pe uscat" smile.gif

Pe scurt: Stam in funduletz foarte bine, ne rostogolim in toate directiile ...mi-a cazut si mie o data din pat...isi papa degetele de la picioruse toata ziua, spune tot felul de silabe, striga, tipa, te cheama la el, daca nu-i dai atentie striga dupa tine si se baga singur in seama, daca ii dau mana se trage si se ridica singur in picioare si face pasi daca il tin , face "pa" , din 22 iunie suntem fericitul posesor a 2 dintisori jos si se pare ca deja ne supara gingiile si sus, ca musca tot ce prinde, a inceput sa recunoasca persoanele apropiate si se cere la ele, la restul nu plange, dar mai intai "face analiza" completa, de 5 nopti imi doarme si mie de la 10 la 8 dimineata fara intrerupere ( pana saptamana trecuta inca se trezea noaptea sa pape - inca il alaptez , ceea ce ma bucura enorm, desi ii mai dau doar 1, 2 mese pe zi ), papam destul de bine: dimineata un fruct cu biscuite, la pranz supica , seara cereale, intre mese cate un biscuite sau felii de morcov ( asta doar ca sa-si "ascuta" dintisorii liwlol.gif ), = 2, 3 mese de laptic - avem 10,7 kg , ne jucam in cadita dar la clatit am "avansat" de la lighean la dus smile.gif, ne place afara foarte mult si avem 2 prietene deja una de 4 luni si una de 3 luni.

Rose, o sa pun si eu poze dar mai intai sa recuperez din urma tot....ca tare mi-a fost dor de voi si sunt curioasa ce mai fac toti bebeii si mamicile.....Sper in noaptea asta sa reusesc sa citesc tot ....
anku
QUOTE(simina_ana @ Jul 29 2009, 04:01 PM) *
tzuc.gif
Iancu doarme acum cu tati....s-au gandit ei baietii sa o lase pe mami sa se destrabaleze pe net, dupa atata vreme de "stat pe uscat" smile.gif

Pe scurt: Stam in funduletz foarte bine, ne rostogolim in toate directiile ...mi-a cazut si mie o data din pat...isi papa degetele de la picioruse toata ziua, spune tot felul de silabe, striga, tipa, te cheama la el, daca nu-i dai atentie striga dupa tine si se baga singur in seama, daca ii dau mana se trage si se ridica singur in picioare si face pasi daca il tin , face "pa" , din 22 iunie suntem fericitul posesor a 2 dintisori jos si se pare ca deja ne supara gingiile si sus, ca musca tot ce prinde, a inceput sa recunoasca persoanele apropiate si se cere la ele, la restul nu plange, dar mai intai "face analiza" completa, de 5 nopti imi doarme si mie de la 10 la 8 dimineata fara intrerupere ( pana saptamana trecuta inca se trezea noaptea sa pape - inca il alaptez , ceea ce ma bucura enorm, desi ii mai dau doar 1, 2 mese pe zi ), papam destul de bine: dimineata un fruct cu biscuite, la pranz supica , seara cereale, intre mese cate un biscuite sau felii de morcov ( asta doar ca sa-si "ascuta" dintisorii liwlol.gif ), = 2, 3 mese de laptic - avem 10,7 kg , ne jucam in cadita dar la clatit am "avansat" de la lighean la dus smile.gif, ne place afara foarte mult si avem 2 prietene deja una de 4 luni si una de 3 luni.

Rose, o sa pun si eu poze dar mai intai sa recuperez din urma tot....ca tare mi-a fost dor de voi si sunt curioasa ce mai fac toti bebeii si mamicile.....Sper in noaptea asta sa reusesc sa citesc tot ....

oooooooooooooooooooooooooooooo.............
ne bucuram ptr dintisori...........la noi nici urma......
avem si noi 10 kg.....e cam mult ...dar ce sa-i fac sa nu-i dau sa pape????
ma bucur ca inca alaptezi...felicitari... super.gif
si ma bucur ca acum dormiti bine spre deosebire de drius care se trezeste tot la 2 ore...dar nu-i dau sa pape doar il iau in brate....dc nu ma duc la el urla ppana nu mai poate....
papati bine.....chiar dc este caldura mare.....
felii de morcov!!!!!!! eusa_clap.gif
facem si noi tot cu dusul ca nu mai incapem in vanita...ca si voi banuiesc......
ooooooooooo....deja doua prietene......mai mai.....imi inchipui cat de frumos este.....
de abia asteptam sa-l vedem....... tzuc.gif
anku

simina_ana
QUOTE(anku @ Jul 29 2009, 05:16 PM) *



Multumim frumos!!!

Mai incape in cadita lui...si ritualul e asa...ne jucam in cadita lui....are o gramada de jucarii si daca nu i le dau pe toate se intoarce spre locul unde le tin si le cere...si apoi la clatit in cada mare ....In cadita lui il pot tine in funduletz si sa ma joc cu putzulica lui...deja am facut progrese mari si dr ne-a felicitat...sa vedem ..poate scapam de medici pana la urma....

Si mie mi se trezea noaptea...si am schimbat tactica....nu-l mai alaptez seara ci ii dau biberon si uite asa a inceput sa-mi doarma toata noaptea. cred ca nu se mai satura de la san....asa il alaptez doar dimineata la 8, 9 sau uneori la 7...Il mai pun la san in timpul zilei de 2,3ori, dar doar putin, de sete, cred....dar masa la san nu are decat 1 sau 2, depinde de el.

Cu papatul ce sa zic...avem zile si zile....nu prea ii place supa asa ca nu-i dau in fiecare zi...dupa 3, 4 zile fac o zi sau 2 de pauza. de maine ii introduc si carnita....
De cand cu diversificarea se cam constipa....dar rezolv cu suc de mere....daca nu merge asa abia atunci ii pun supozitor. dar vreau sa-i dau si prune in curand....asa ca poate renuntam la supozitor de tot ...liwlol.gif

Darius ce face?
Oricum....ma pun sa citesc si eu din urma sa vad cum cum mai procedati voi cu diversificarea....ca mie inca mi-e groaza ..... si sa vad ce mai fac si bebeii....si sper sa vad si niste poze...

anku
QUOTE(simina_ana @ Jul 29 2009, 04:30 PM) *
Multumim frumos!!!

Mai incape in cadita lui...si ritualul e asa...ne jucam in cadita lui....are o gramada de jucarii si daca nu i le dau pe toate se intoarce spre locul unde le tin si le cere...si apoi la clatit in cada mare ....In cadita lui il pot tine in funduletz si sa ma joc cu putzulica lui...deja am facut progrese mari si dr ne-a felicitat...sa vedem ..poate scapam de medici pana la urma....

Si mie mi se trezea noaptea...si am schimbat tactica....nu-l mai alaptez seara ci ii dau biberon si uite asa a inceput sa-mi doarma toata noaptea. cred ca nu se mai satura de la san....asa il alaptez doar dimineata la 8, 9 sau uneori la 7...Il mai pun la san in timpul zilei de 2,3ori, dar doar putin, de sete, cred....dar masa la san nu are decat 1 sau 2, depinde de el.

Cu papatul ce sa zic...avem zile si zile....nu prea ii place supa asa ca nu-i dau in fiecare zi...dupa 3, 4 zile fac o zi sau 2 de pauza. de maine ii introduc si carnita....
De cand cu diversificarea se cam constipa....dar rezolv cu suc de mere....daca nu merge asa abia atunci ii pun supozitor. dar vreau sa-i dau si prune in curand....asa ca poate renuntam la supozitor de tot ...liwlol.gif

Darius ce face?
Oricum....ma pun sa citesc si eu din urma sa vad cum cum mai procedati voi cu diversificarea....ca mie inca mi-e groaza ..... si sa vad ce mai fac si bebeii....si sper sa vad si niste poze...

i-auzi....
sper sa scapati de medici.....in leg cu putulica...
am pus eu o data niste articole vis-a vis de decalotarea chirurgicala a putulicii.....
am fost si noi la dr sa intrebam ca m-am speriat ca vaaaaiiiiii eu ce fac toata lumea a decalotat preputul numai eu nu......
dar bine ca nnu m-am pus sa trag....ca a zis dr ca tb sa tin locul curat si atat ...ca se rez de la sine....
la baita i trag putin si spal...
supita rar i dau.cam o data p sapt..ne este frica de ceapa.... laugh.gif
dar e bine ca papa...de toate.....
i-auzi...acum te odihnesti si tu.....al meu nu stiu de ce se scoala.....ca nu vrea papa....si sete poate o data p noapte ...dar in rest..
la 8 se culca -la 23 se scoala-la 1.30 se scoala-la 3.30 se scoala-la 5.10 se scoala si bea lapte -la 6.30 scularea maxim 7....
da sucul de mar este bun cand este constipat dar de cate ori face p zi?????
darius face numai o data.......
a zis dr ca e f bine....si chiar dc nu face in fiecare zi ar fi bine....
ne ducem sa ne facem bagajul ca pleacam la gradina.....
poop ...ne auizim mai p seara...... tzuc.gif
petronici
buna mamici,ce mai faceti?Am revenit si noi... laugh.gif
as avea o nelamurire, unsure.gif voi cu ce apa preparati laptele praf(pt cele care il folosesc).noi poate in august venim acasa super.gif si aici ii cumpar apa de la farmacie speciala pt copii dar in tara nu stiu care este mai buna. unsure.gif
va multumesc si multi pupici la toti bebelusi tzuc.gif
Rose68
QUOTE(petronici @ Jul 29 2009, 09:29 PM) *
buna mamici,ce mai faceti?Am revenit si noi... laugh.gif
as avea o nelamurire, unsure.gif voi cu ce apa preparati laptele praf(pt cele care il folosesc).noi poate in august venim acasa super.gif si aici ii cumpar apa de la farmacie speciala pt copii dar in tara nu stiu care este mai buna. unsure.gif
va multumesc si multi pupici la toti bebelusi tzuc.gif


Baby Wasser de la Humana sau apa plata
tina71
anku am citit pe aici ca poti pastra la congelator pana la 2 luni mancarea pt bebei, dar mie mi se pare totusi cam mult.mie imi mai ies,de obicei, inca 2-3 portii in plus pe care le inghet dar le consumam de la o zi la alta, nu le pastrez prea mult.si asta numai cu piureul de legume. carnea o fierb in ziua respectiva si o pun in mancare.
noi supita sau ciorbita nu vrem, dar mancam binelegumele cu carne, de cateva zile am ajuns la un galbenus intreg si am mancat si peste cu legume de 3 ori ; eu i-am dat cod fiert, norocul nostru este ca aici gasim peste proaspt la discretie
ca greutate , avem 8,2 kg si 70cm , stam in fundulet tot mai bine dar nu prea mult, nu stiu de ce e asa puturosel. sta un pic apoi fuga rezemat de perna si se lasa in jos cat ii place lui
voi ce fructe ati mai dat la bebei, in afara de mar si banana?
multi pupici si noapte buna somn.gif
Rose68
QUOTE(tina71 @ Jul 30 2009, 02:40 AM) *
anku am citit pe aici ca poti pastra la congelator pana la 2 luni mancarea pt bebei, dar mie mi se pare totusi cam mult.mie imi mai ies,de obicei, inca 2-3 portii in plus pe care le inghet dar le consumam de la o zi la alta, nu le pastrez prea mult.si asta numai cu piureul de legume. carnea o fierb in ziua respectiva si o pun in mancare.
noi supita sau ciorbita nu vrem, dar mancam binelegumele cu carne, de cateva zile am ajuns la un galbenus intreg si am mancat si peste cu legume de 3 ori ; eu i-am dat cod fiert, norocul nostru este ca aici gasim peste proaspt la discretie
ca greutate , avem 8,2 kg si 70cm , stam in fundulet tot mai bine dar nu prea mult, nu stiu de ce e asa puturosel. sta un pic apoi fuga rezemat de perna si se lasa in jos cat ii place lui
voi ce fructe ati mai dat la bebei, in afara de mar si banana?
multi pupici si noapte buna somn.gif

banana inca nu i-am dat, pediatra a spus sa ii dam de la 9 luni pentru ca nu sunt bio. In schimb a papat multa para(e cam constipata si ii place cel mai mult), nectarina, caisa am incercat chiar si pepene galben si s-a lins pe botic. Cate o feliuta de portocala ii dau si o mozoleste un pic. I-am dat de 2 ori si suc de portocala. I-am mai dat avocado dar in amestec cu para mar si branzica calcica.
Vreau zilele acestea sa incercam si pruna (tot pentru constipatie). 2 luni sa pastrezi la congelator mi se pare enorm. Andreei nu ii mai place daca a stat la congelator. Asa ca face mami zilnic. Ma supar cand ma chinui sa fac si ea nu papa.
Ieri a papat piure (cartof cu unt si laptic formula)+branzica proaspata dietetica nu calcica.Apoi a mai papat branzica goala. Supa nu ii mai place. I-am dat si ciorbica acrita cu bors(facut in casa) :prima zi a papat si a ragait saraca vreo 2 ore. A doua zi a papat iar si din ragaitura a dat in voma. Am zis sa o las cateva zile fara piure de legume. Astept sa ii pot da supa cu galusti (noi amandoi suntem innebuniti dupa aceasta supa)
Si la noi tot asa sta rezemata in fundulet si cand nu ii mai place sa lasa pe spate. Daca incerc sa o asez nerezemata sta cateva clipe si apoi se tranteste puternic razand pe spate(mami o prinde) mai rar se duce intr-o parte. Pentru ca am asezat-o deja in premergator a inceput sa pedaleze foarte puternic. Nu pune pasii dar daca incerc lucrul asta pedaleaza ca si cum ar fi in premergator.Si abia acum vrea sa o ridici daca ii dai manutele, pana acum se impotrivea si se arcuia de spate.
Si daca este doar cu noi 2 seara avem concert. Gangureste cam 1 ora aproape in continuu. Oboseste o ia iar de la capat.Conditia este sa fie unul dintre noi in camera dar sa nu o bage in seama.
Daca suntem afara sau cu musafiri tace chitic. Doar daca ii place cineva atunci rade si gangureste doar cu acea persoana(are si ea preferinte).
Aseara am fost in parculet si am dat-o in leagan. Se tine asa de tare ca m-am chinuit sa ii desfac manutele de pe lantul leaganului. Si tare ii mai place sa vada copii. rade la ei. Aseara tipa de fericire.

trebuie sa recuperam. Mai e bolnavioara( inca mai avem afte- respectiv rana cu sange pe buzica de jos) dar am inceput sa mancam. La greutate am scazut. Acum 2 saptamani aveam 7250 gr acum avem 7150 gr si 69 cm.
I-am luat ieri cereale cu gluten(avem aproape 8 luni) de la Milupa- cereale cu biscuti si a papat binisor (si mie imi placea mirosul)
anku
suntem grasi???????
aratam rau cu 10100 gr-azi dim inainte sa manance...
va spun ......e greu ca betonul....de abia il tin in brate.....


o pozica de ieri

si duminica cand la noi au fost doar 18 grade... wacko.gif mad.gif

petronici ....eu folosesc apa fiarta si atat...de cand l-am nascut!!!!!! laugh.gif
acum...na.depinde si de tevi.....dar alegerea lui rose se pare ca e cea mai buna....
am dat si noi nectarina dar nu-i place!!!!!!! laugh.gif
geocoto
Buna mamici,

Simina bine ati revenit!!!!Eram cam putine pe aici.Progreseaza bine Iancu.

Petronici eu ii fac lapticul cu apa plata Evian de vreo luna de zile cand mi-a interzis Dr sa-i mai fierb apa.Pe sticla de apa plata pe care o alegi trebuie sa scrie ca este buna pt bebici, asa ai certitudinea ca este ok.In Ro parca pe Dorna scrie dar nu stiu cu siguranta.

Anku este posibil sa fie perioada cand ii erup si lui dintisorii si din cauza asta se trezeste asa des.Cel putin Lucas asa se trezea.Si acum se mai trezeste de 2 ori pe noapte sa bea ceiut, in rest doarme de la 8 la 7.Este campion la somn.
Cat despre musafiri este intr-adevar mai dificil sa intru pe topic sa scriu, dar azi au plecat sa se plimbe.Strabunica de 85 de ani nu prea aude si cand vorbeste in soapta vorbeste tare asa ca trebuie sa fiu atenta mereu cand doarme piticul.
Super bine arata Darius in poze.Noi nu avem nici un parculet pe langa noi... unsure.gif
Tina si Lucas este putin mai puturos sa stea singurel in fundulet.In carut ii place ca se trage cu manutele de bara protectoare din fata dar altfel putin sta.

Rose nu v-a spus de la ce se fac aftele astea?Ca prea se chinuie saracuta.

Ieri am incercat sa-i dau sa bea cu canuta, tare i-a mai placut dar era ud leoarca.Eu i-am dat deja pruna dar nu s-a omorat dupa ea.Supica lichida nu cred ca are rost sa incerc inca pentru ca nu deschide gurita mereu si mi-ar fi ff greu sa i-o dau.Momentan ramanen la piureut zilnic de legume facut in casa.
Lucas este un rasfatat cat sunt bunicii aici.Rade cu gura pana la urechi cand ii vede.

Pupi si mai intram si noi cand putem,
Geo
Rose68
QUOTE(anku @ Jul 30 2009, 11:20 AM) *
suntem grasi???????
aratam rau cu 10100 gr-azi dim inainte sa manance...
va spun ......e greu ca betonul....de abia il tin in brate.....


o pozica de ieri

si duminica cand la noi au fost doar 18 grade... wacko.gif mad.gif

petronici ....eu folosesc apa fiarta si atat...de cand l-am nascut!!!!!! laugh.gif
acum...na.depinde si de tevi.....dar alegerea lui rose se pare ca e cea mai buna....
am dat si noi nectarina dar nu-i place!!!!!!! laugh.gif

Darius frumusel ca de obicei
Cel putin in baita are niste ochisori.......buni de papat
Sa stii Anku ca al tau bebe e vorba ceea indesat....ca nu pare gras
Baietelul lui nasa mea e nascut pe 5 martie deci face 5 luni peste cateva zile si are 8 kg si ceva.Dar in comparatie cu Darius, pare mai grasut baietelul nasei( e vanjos bebeul tau)
Rose68
QUOTE(geocoto @ Jul 30 2009, 01:13 PM) *
Buna mamici,

Simina bine ati revenit!!!!Eram cam putine pe aici.Progreseaza bine Iancu.

Petronici eu ii fac lapticul cu apa plata Evian de vreo luna de zile cand mi-a interzis Dr sa-i mai fierb apa.Pe sticla de apa plata pe care o alegi trebuie sa scrie ca este buna pt bebici, asa ai certitudinea ca este ok.In Ro parca pe Dorna scrie dar nu stiu cu siguranta.

Anku este posibil sa fie perioada cand ii erup si lui dintisorii si din cauza asta se trezeste asa des.Cel putin Lucas asa se trezea.Si acum se mai trezeste de 2 ori pe noapte sa bea ceiut, in rest doarme de la 8 la 7.Este campion la somn.
Cat despre musafiri este intr-adevar mai dificil sa intru, azi au plecat sa se plimbe.Strabunica de 85 de ani nu prea aude si cand vorbeste in soapta vorbeste tare asa ca trebuie sa fiu atenta mereu cand doarme piticul.
Super bine arata Darius in poze.Noi nu avem nici un parculet pe langa noi... unsure.gif
Tina si Lucas este putin mai puturos sa stea singurel in fundulet.In carut ii place ca se trage cu manutele de bara protectoare din fata dar altfel putin sta.

Rose nu v-a spus de la ce se fac aftele astea?Ca prea se chinuie saracuta.

Ieri am incercat sa-i dau sa bea cu canuta, tare i-a mai placut dar era ud leoarca.Eu i-am dat deja pruna dar nu s-a omorat dupa ea.Supica lichida nu cred ca are rost sa incerc inca pentru ca nu deschide gurita mereu si mi-ar fi ff greu sa i-o dau.Momentan ramanen la piureut zilnic de legume facut in casa.
Lucas este un rasfatat cat sunt bunicii aici.Rade cu gura pana la urechi cand ii vede.

Pupi si mai intram si noi cand putem,
Geo



nu stiu mai Geo ce se intampla. E a 3 oara cand dispar si iar apar.
MI-au spus ca poate fi de la suzeta. Eu o sterilizez de multe ori pe zi. Dar o mai scapa fara sa o vad si o baga iar in gurita. Si uneori mai sta in patul nostru care are lenjerie spalata cu Ariel. Ei i le spal cu Sano senzitive pentru bebei. Sau mai poate fi de la pupatul persoanelor straine. Toti au tendinta sa o pupe pe manute si ea le baga in gurita. Oricat ma feresc totusi se mai intampla. Nu pot sa ii sterg manutele sau sa i le spal in fata persoanei respective ( majoritatea sunt rude si le deranjeaza lucrul asta)

Si la noi a baut cu canuta de la Avent aceea de trecere nu din canuta obisnuita dar se uda toata. II place foarte mult si ar fi in stare sa bea si 200 de ml odata.
anku
QUOTE(Rose68 @ Jul 30 2009, 12:14 PM) *
Darius frumusel ca de obicei
Cel putin in baita are niste ochisori.......buni de papat
Sa stii Anku ca al tau bebe e vorba ceea indesat....ca nu pare gras
Baietelul lui nasa mea e nascut pe 5 martie deci face 5 luni peste cateva zile si are 8 kg si ceva.Dar in comparatie cu Darius, pare mai grasut baietelul nasei( e vanjos bebeul tau)

eu am inceput sa pierd normalitatea.....
b<y mi se pare gras,ba prea lung ,ba prea gras....
si 10 kg ...in raport cu graficul e destul de mult...
dr nu a zis nimic...dar asa sunt astia.nu isi prea permit sa faca obs cand bebe este ok.....
mai nu stiu.....eu il pup toata ziua p darius .....nu cred sa fie de la pupici.......
eu cred ca e de la supa.....asa cred eu...
dar bine...eu am obsesii fata de ceapa si portocala wacko.gif
poopam andreiuta tzuc.gif
anku
darius isi scoate acum piciorul si era sa-l prind la roata....
imi peremanenta imi sta aplecat peste carut si era sa-mi cada de n ori.....
m-am speriat cand am auzit cum a acazut andreiuta...........
dar este ok nu???????
Rose68
QUOTE(anku @ Jul 30 2009, 01:56 PM) *
darius isi scoate acum piciorul si era sa-l prind la roata....
imi peremanenta imi sta aplecat peste carut si era sa-mi cada de n ori.....
m-am speriat cand am auzit cum a acazut andreiuta...........
dar este ok nu???????



cred ca e OK. E mai
mereu botosica, dar mai are afte in gurita. Am dat-o azi in parculet in leagane si tot botosica era.
simina_ana
Ce fac bebicii si mamicile azi?

Iancu e putin marait....dar plecam imediat in parc....ca vad ca nu vrea sa doarma....

Dar mai intai punem niste poze ca sa ne vedeti ce mari ne-am facut....


imi place sa stau asa....

si eu stiu sa adorm in baie...nu numai mami..

m-a imbracat mami in mariner

in parc

mi-au rapit ratusca.....

ce-mi mai place sa rad....


unde?...cine??....ce??....cum??.....




yammyyy...nu mai stiu ce am papat dar era foarte bun....

m-a suparat tati...

o poza si cu mami ....



mno....v-am "bombardat" cu poze....sper sa nu va suparati....
pupicei...si vb diseara...
Rose68
QUOTE(simina_ana @ Jul 30 2009, 04:18 PM) *
Ce fac bebicii si mamicile azi?

Iancu e putin marait....dar plecam imediat in parc....ca vad ca nu vrea sa doarma....

Dar mai intai punem niste poze ca sa ne vedeti ce mari ne-am facut....


imi place sa stau asa....

si eu stiu sa adorm in baie...nu numai mami..

m-a imbracat mami in mariner

in parc

mi-au rapit ratusca.....

ce-mi mai place sa rad....


unde?...cine??....ce??....cum??.....




yammyyy...nu mai stiu ce am papat dar era foarte bun....

m-a suparat tati...

o poza si cu mami ....

mno....v-am "bombardat" cu poze....sper sa nu va suparati....
pupicei...si vb diseara...



ce frumos a crescut Iancu
si ce mami frumoasa are
niciodata nu se suparam de poze, chiar ne pare tare bine sa vedem cum cresteti
petronici
QUOTE(simina_ana @ Jul 30 2009, 03:18 PM) *
Ce fac bebicii si mamicile azi?

Iancu e putin marait....dar plecam imediat in parc....ca vad ca nu vrea sa doarma....

Dar mai intai punem niste poze ca sa ne vedeti ce mari ne-am facut....


imi place sa stau asa....

si eu stiu sa adorm in baie...nu numai mami..

m-a imbracat mami in mariner

in parc

mi-au rapit ratusca.....

ce-mi mai place sa rad....


unde?...cine??....ce??....cum??.....




yammyyy...nu mai stiu ce am papat dar era foarte bun....

m-a suparat tati...

o poza si cu mami ....

mno....v-am "bombardat" cu poze....sper sa nu va suparati....
pupicei...si vb diseara...

OAU,SUPERB BAIETEL E PUTIN SPUS.SA-TI TRAIASCA SI SA O BUCURE PE MAMI.POOP tzuc.gif hug.gif
Andymar
Salutare mamici si bebei!
OOOOOffff, de cand nu am mai intrat pe site... cred ca nici nu ma mai tineti minte...
Doamne cum au crescut bebelusii... nici nu-mi vine sa cred! Anul trecut pe vremea asta sareau in burtica si acuma uite-i, indata tre' sa fugim dupa ei.

O mai tineti minte pe Selena? Daca nu, sau nu ati cunoscut-o, o vedeti aici. E un ingeras de copil dar nici puiutii vostri nu sunt mai prejos. Si imi pare tare rau pt cei care sunt bolnaviori, mai ales Andreiuta care e o papusa. Sper sa le treaca cat mai repede si multa rabdare mamicilor sa aiba grija de ei.
Selena din fericire nu a avut nici o boala pana acum, cred ca din cauza ca stam mult pe la bunici la tara. Acuma papam aproape orice (carnita, legume, fructe, fara albus de ou si castraveti)si de doua saptamani bem laptic de vaca semidegresat. Deja facem multi pasi grabiti tinuta de manute. Nu va spun ca am pus-o in premergator de la 5 luni ca nu mai avea stare, de cate ori voiam sa o pun in fundulet se intindea toata si-i trebuia in picioare. Ne prieste tare mult aerul curat de la tara, e foarte incantata de caine, pisica, gaini, pui si cand aude ca trece o caruta pe strada e cu ochii in toate partile sa vada caii. Si sa vedeti ce bronzate suntem... degeaba, ca la tara nu e nicaieri! De o saptamana am lasat-o cu mama si mananca aproape cat mine, insa nu avem probleme cu greutatea.

Ce dor mi-a fost de voi, am mai citit postarile din urma dar mai am mult de recuperat.
Pupici multi la toata lumea!
Andreea si Selena.

Strambulici....

Cand am inceput sa stau singura in fundulet

Falcutele mele

Vesela

Printre flori si... ceapa

Cu mami

La strand, faceam si eu topless...

Asa ma omeneste bunica la tara, in bucataria ei de vara. Si cum eu nu refuz nimic...

M-a facut mama cam... rapper-ita



Smechera gagica, nu?

Cu prietena mea cea mai buna (eu sunt in dreapta), faceam galerie la catelusi. E cu 2 luni mai mare dar o cam plesnesc peste manute cateodata...
anku
siminaaaaaaaaa......ce mare e iancu!!!!!!!
si ce draguta esti tu!!!!!!!!!imi amintesti de cineva!!!!!ce-m i place parul tau....gataaaaaa.....s-a terminat cu parul natural...cat de curand ma duc sa ma vopsesc....esti o fericita cu un asa par......esti o frumooooooaaaaaaaaasaaaaaaaaaaaaaa......si bebicul e suuuuuuper......ochii sunt ai tai,pometii,fruntea si barbiuta.....
ne bucuram ca l-am vazut p iancu......... super.gif
sunteti niuste frumosi si dulci........speram ca la anu sa ne vedem......speram!!!!!! anima1.gif
nadymar....frumoasa printesuca ta!!!!!!!ne bucuram ca ai revenit!!!!!!!ai inceput lucrul?????
oooooooo...sanatoase tun!!!!!!siguuuuuuuuuuur tara au ajutat-o p iasmina sa aiba un sistem imunitar bun.....dar dc nu te superi ........fugi de soare cat vezi cat ochiiiiii,mie mi-a spus dr ca soarele la bebici pana la o jum de an este mortal.....ma rog in final fiecare face cum vrea....
deja mergeti????????
oooooooooo ce fetita harnica si pusa p treaba.....
ce zambareata este.....
va popam cu drag si va mai asteptam tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Jul 30 2009, 09:35 PM) *
siminaaaaaaaaa......ce mare e iancu!!!!!!!
si ce draguta esti tu!!!!!!!!!imi amintesti de cineva!!!!!ce-m i place parul tau....gataaaaaa.....s-a terminat cu parul natural...cat de curand ma duc sa ma vopsesc....esti o fericita cu un asa par......esti o frumooooooaaaaaaaaasaaaaaaaaaaaaaa......si bebicul e suuuuuuper......ochii sunt ai tai,pometii,fruntea si barbiuta.....
ne bucuram ca l-am vazut p iancu......... super.gif
sunteti niuste frumosi si dulci........speram ca la anu sa ne vedem......speram!!!!!! anima1.gif
nadymar....frumoasa printesuca ta!!!!!!!ne bucuram ca ai revenit!!!!!!!ai inceput lucrul?????
oooooooo...sanatoase tun!!!!!!siguuuuuuuuuuur tara au ajutat-o p iasmina sa aiba un sistem imunitar bun.....dar dc nu te superi ........fugi de soare cat vezi cat ochiiiiii,mie mi-a spus dr ca soarele la bebici pana la o jum de an este mortal.....ma rog in final fiecare face cum vrea....
deja mergeti????????
oooooooooo ce fetita harnica si pusa p treaba.....
ce zambareata este.....
va popam cu drag si va mai asteptam tzuc.gif



Si eu sper Ankule sa ne vedem....ar fi frumos sa iesim la o plimbarica cu piticii in parc.....si ar fi si mai frumos, daca ne-am intalni toate cu piticii.....cine stie???

Multumim frumos de urari si complimente....apropo de par...am avut noroc in sarcina ca nu mi-a cazut un fir ...si nici dupa...din contra s-a indesit , iar tipul care ma vopseste se "plange" mereu de cat de mult par am....ultima data m-am tuns....ca sa nu-l mai chinui liwlol.gif

Iancu azi mi-a fost toata ziua marait.....cred ca de la dintisorii de sus. Gingia e foarte inflamata si cand i-am dat cu Calgel am simtit ceva mai tare.....cred ca in cateva zile o sa avem si sus un dintisor....ca la fel am patit si cand au iesit cei de jos....


PS. Mai am si eu cateva pagini de citit din urma....tare m-am mai speriat cand am vazut ca au fost si mai sunt cativa pitici bolnaviori....dar le uram sa se faca repede bine si sa uite de suferinte....
Rose68
QUOTE(Andymar @ Jul 30 2009, 06:52 PM) *
Salutare mamici si bebei!
OOOOOffff, de cand nu am mai intrat pe site... cred ca nici nu ma mai tineti minte...
Doamne cum au crescut bebelusii... nici nu-mi vine sa cred! Anul trecut pe vremea asta sareau in burtica si acuma uite-i, indata tre' sa fugim dupa ei.

O mai tineti minte pe Selena? Daca nu, sau nu ati cunoscut-o, o vedeti aici. E un ingeras de copil dar nici puiutii vostri nu sunt mai prejos. Si imi pare tare rau pt cei care sunt bolnaviori, mai ales Andreiuta care e o papusa. Sper sa le treaca cat mai repede si multa rabdare mamicilor sa aiba grija de ei.
Selena din fericire nu a avut nici o boala pana acum, cred ca din cauza ca stam mult pe la bunici la tara. Acuma papam aproape orice (carnita, legume, fructe, fara albus de ou si castraveti)si de doua saptamani bem laptic de vaca semidegresat. Deja facem multi pasi grabiti tinuta de manute. Nu va spun ca am pus-o in premergator de la 5 luni ca nu mai avea stare, de cate ori voiam sa o pun in fundulet se intindea toata si-i trebuia in picioare. Ne prieste tare mult aerul curat de la tara, e foarte incantata de caine, pisica, gaini, pui si cand aude ca trece o caruta pe strada e cu ochii in toate partile sa vada caii. Si sa vedeti ce bronzate suntem... degeaba, ca la tara nu e nicaieri! De o saptamana am lasat-o cu mama si mananca aproape cat mine, insa nu avem probleme cu greutatea.

Ce dor mi-a fost de voi, am mai citit postarile din urma dar mai am mult de recuperat.
Pupici multi la toata lumea!
Andreea si Selena.

Strambulici....

Cand am inceput sa stau singura in fundulet

Falcutele mele

Vesela

Printre flori si... ceapa

Cu mami

La strand, faceam si eu topless...

Asa ma omeneste bunica la tara, in bucataria ei de vara. Si cum eu nu refuz nimic...

M-a facut mama cam... rapper-ita



Smechera gagica, nu?

Cu prietena mea cea mai buna (eu sunt in dreapta), faceam galerie la catelusi. E cu 2 luni mai mare dar o cam plesnesc peste manute cateodata...


intru destul de rar pe mess........dar azi te-am vazut si nu am indraznit sa te apelez
cum sa nu te mai tinem minte? Doar tu esti cea ce a deschis topicul cu Mamici de decembrie 2008.

ce frumos a crescut si Iasmine.
O pupam pe frumusica ta si sa cresteti mari si frumos. Tare ne mai bucuram ca v-ati amintit de noi si ati pus si pozici.

Andreuta e tare micuta dar e bibeloul meu de portelan.
Azi am vazut 2 bebeii frumosi de care chiar de era dor.
Gata cu scoala? mai ai?
simina_ana
Gata ...am terminat si eu de citit din urma.....am vazut numai bebei frumosi ....care mai de care mai neastamparat.....iar mamicile.....una mai "crizata" ca alta cu diversificarea....desi ma bucur putin ca nu sunt singura ....dar raman la parerea mea ca nu ma intrece nimeni in "crize"....acum m-am crizat si mai tare cand vad ca al meu papa doar cateva legume si si ceva fructe....gaaataaaa...de maine incep sa-i introduc mai repede noutatile...nu mai fac: cate un aliment nou pe saptamana...o sa ii dau ceva nou la 4, 5 zile...

Mi-am luat notite si mi-am notat si retetele...atat cele de papa cat si cele pentru momente mai nepplacute...Multumesc lui DD ca pana acum Iancu nu a facut nici o boala nimic ,,,mai e el marait uneori, dar cand vad prin ce trec unele mamici, mi-e si rusine de mine ca ma plang ... trandafir.gif nervi.gif

Multumim frumos de complimente.....dar nici restul bebeilor si mamicilor nu sunt mai prejos....ce-as mai molfai degetelele bebicilor din gasca de decembrie
Acuma ma duc si eu la nani....ca mi-am luat "drogul" pe ziua de azi...
Va doresc somnic pufos si linistit si pupam bucutele la bebei...

oana petrina
vai Iancu ce mare si frumos te-ai facut . bun de rontait asa pufos. semeni tare bine cu mami la fetisoara. ma bucur va v-am vazut si poate o sa intrati mai des .
Anku de unde ai auzit ca soarele e mortal. da daca lasi copilul in soare si uiti de el dar altfel in doze mici e f bun ii fixeaza calciul. si Matei mai sta cate putin la soare dimineata si dupa ora 17. iar in septembrie plecam cu el la mare si dr a zis ca nu este nici-o problema. ti-am vazut puiul ce mare este si ce ochi frumosi are.
andymar bine ai revenit sa-ti traiasca printesa.
Tina pe unde ati fost? sa ne pui poze cu baietii.
va pupam
anku
QUOTE(oana petrina @ Jul 31 2009, 08:54 AM) *
vai Iancu ce mare si frumos te-ai facut . bun de rontait asa pufos. semeni tare bine cu mami la fetisoara. ma bucur va v-am vazut si poate o sa intrati mai des .
Anku de unde ai auzit ca soarele e mortal. da daca lasi copilul in soare si uiti de el dar altfel in doze mici e f bun ii fixeaza calciul. si Matei mai sta cate putin la soare dimineata si dupa ora 17. iar in septembrie plecam cu el la mare si dr a zis ca nu este nici-o problema. ti-am vazut puiul ce mare este si ce ochi frumosi are.
andymar bine ai revenit sa-ti traiasca printesa.
Tina pe unde ati fost? sa ne pui poze cu baietii.
va pupam

oana........
am spus in defenitiv fiecare face ce vrea.....si cum crede ca e bine ptr copil.....eu nu am absolut nici un interes sa spun un anumit lucru decat de a face eventual schimb de inf......
seara nu este periculos si agresiv sorele dar .....andymar spunea ca fetita s-a bronzat.....ma rog....fiecare face exact cum vrea....doar ca am crezut ca poate nu stiti......asa cdum mie imi place sa stiu fel si fel de lucruri si imi doresc sa nu-mi scape nimic asa ma gandesc ca vreti si voi...
si e treaba ffffffffffff serioasa cu soarele...nu zic, poate io fixa calciul ......dar cu un pret care poate fi destul de marisor!!!!!!!!!
aici toata lumea fereste la amaratele de 25 grade in zilele fierbinti copii de soare....la 40 de grade mi se pare si mai necesar.....
spune in emisiuni ptr copii,la tv ...pediatrii ....
nu vreau sa fie subiect de comentarii faptul ca m-am gandit eu sa spun sa nu ne punem bebicii la bronzat!!!!!!!!! nono.gif
multumim ptr complimente.......
poopam si noi p frumosul mateiut..... tzuc.gif
anku
http://sheblogs.121.ro/bebeteca/2009/07/bebe-la-soare/

uite.....
multe articole fac referire la crema (doar tb sa se cumpere si aia liwlol.gif )
ma rog.....personal nu sunt de acord cu astfel de creme p pielea lui darius deci cel mai bine deschid umbreluta la carut sau trag prelata sau il imbrac cu maneci lungi si pantaloni lunigi(din fericire inca merge -la noi inca nu a fost cald) sad.gif

dar repet......fiecare face cum vrea....intre 9 dim si 18 cica ar fi periculos....
in concediu sigur ca nu are nimic dc stati sub umbreluta tongue.gif
la anu o sa mergem si noi poate undeva la mare desi eu prefer muntele.....ma dispera ideea ca tb sa fug de soare cu darius si sa nu-l prea bag in apa.....
asa ca strandul si baia e de noi..... liwlol.gif dar si ala dupa 17..... sad.gif si nu-l bag in apa la strand ca apa contine clor chiar dc e de copii mici... sad.gif
va poop si sper ca nu am suparta p cineva cu faza cu soarele......
eu am spus numai cum vad eu lucrurile dar nu inseamna ca tb sa am dreptate ,asta am ascultat, asta am vazut si prefer sa nu risc cu darius .....

http://www.reclama/articole/cum-prote...opiii-de-soare/
si articolul asta...
si mai este un topic cu creme p forum dc vrei il caut.....

in articolul de sus spune despre cancerul de piele...ca orice alta boala si acesta se pare ca isis are originea in copilarie...si anume expunerea la soare .poate ca este mortal soarele la bebici pana in 6 luni ptr ca acestia nu pot folosi creme .....exact expresia asta am auzit-o la tv..... doh.gif

va poopam si speram ca nu am suparat p nimeni...chiar nu asta era scopul.... biggrin.gif tzuc.gif
Andymar
QUOTE(anku @ Jul 31 2009, 11:02 AM) *
http://sheblogs.121.ro/bebeteca/2009/07/bebe-la-soare/

uite.....
multe articole fac referire la crema (doar tb sa se cumpere si aia liwlol.gif )
ma rog.....personal nu sunt de acord cu astfel de creme p pielea lui darius deci cel mai bine deschid umbreluta la carut sau trag prelata sau il imbrac cu maneci lungi si pantaloni lunigi(din fericire inca merge -la noi inca nu a fost cald) sad.gif

dar repet......fiecare face cum vrea....intre 9 dim si 18 cica ar fi periculos....
in concediu sigur ca nu are nimic dc stati sub umbreluta tongue.gif
la anu o sa mergem si noi poate undeva la mare desi eu prefer muntele.....ma dispera ideea ca tb sa fug de soare cu darius si sa nu-l prea bag in apa.....
asa ca strandul si baia e de noi..... liwlol.gif dar si ala dupa 17..... sad.gif si nu-l bag in apa la strand ca apa contine clor chiar dc e de copii mici... sad.gif
va poop si sper ca nu am suparta p cineva cu faza cu soarele......
eu am spus numai cum vad eu lucrurile dar nu inseamna ca tb sa am dreptate ,asta am ascultat, asta am vazut si prefer sa nu risc cu darius .....

http://www.reclama/articole/cum-prote...opiii-de-soare/
si articolul asta...
si mai este un topic cu creme p forum dc vrei il caut.....

in articolul de sus spune despre cancerul de piele...ca orice alta boala si acesta se pare ca isis are originea in copilarie...si anume expunerea la soare .poate ca este mortal soarele la bebici pana in 6 luni ptr ca acestia nu pot folosi creme .....exact expresia asta am auzit-o la tv..... doh.gif

va poopam si speram ca nu am suparat p nimeni...chiar nu asta era scopul.... biggrin.gif tzuc.gif


Ai dreptate anku ca soarele e periculos pt copii daca ii expunem la temperaturi mari si frecvent. Normal ca nu i-as face rau fetitei mele. Noi ne-am bronzat la strand doar dupa orele 17-18 si folosind crema de protectie pt copii cu spf50.
Chiar mi-a zis si mie doctorita ca e bun soarele pt vit D. Apropo de umbrela, razele uv sunt si la umbra asa ca la umbra sau soare noi am folosit crema (nu chiar de fiecare data sa nu afecteze prea mult pielea).
Selena s-a innegrit destul de frumos, doar ca a purtat bratara rosie si i-a ramas dungulita alba de la ea.
Si inca ceva ff important, indiferent cat e de cald nu lasati copiii fara palariuta in cap!
Andymar
QUOTE(Rose68 @ Jul 30 2009, 10:09 PM) *
intru destul de rar pe mess........dar azi te-am vazut si nu am indraznit sa te apelez
cum sa nu te mai tinem minte? Doar tu esti cea ce a deschis topicul cu Mamici de decembrie 2008.

ce frumos a crescut si Iasmine.
O pupam pe frumusica ta si sa cresteti mari si frumos. Tare ne mai bucuram ca v-ati amintit de noi si ati pus si pozici.

Andreuta e tare micuta dar e bibeloul meu de portelan.
Azi am vazut 2 bebeii frumosi de care chiar de era dor.
Gata cu scoala? mai ai?


Ne bucuram ca va amintiti de noi si ii uram lui Andreiuta sa creasca mare si sanatoasa. Am uitat sa va zicem ca deja avem doi dintisori jos care se vad la orice zambet larg si cred ca sunt aproape gata de crescut. Cu ei mancam fructe, biscuiti si ce mai avem pofta. Asa e de scumpa, ii dau cate o piersica curatata si musca din ea cu pofta, se face toata dulce. In ultima vreme nu mai prea vrea lingurita, s-a obisnuit sa manace singura si vrea orice sa-i dai in mana. Pana la ora asta deja avem doua ture de trotuar pe jos. Azi dimineata am tinut-o de manute si s-a ridicat singura in picioare.
simina_ana
QUOTE(anku @ Jul 31 2009, 12:02 PM) *
http://sheblogs.121.ro/bebeteca/2009/07/bebe-la-soare/

va poopam si speram ca nu am suparat p nimeni...chiar nu asta era scopul.... biggrin.gif tzuc.gif


Stai linistita Anku...nimeni nu se supara ca iti exprimi parerea.....in fond fiecare mamica face cum crede de cuviinta pentru bebeul ei.

Din cate stiu si eu nu e bine sa expunem copii la soare, dar nici sa-i ferim complet de el.
Putin soare dimineata si putin dupa amiaza nu face rau, din contra, asa cum a spus si Oana, ajuta la fixarea calciului in oase.
Nici eu nu-l expun pe Iancu in soare dar intr-o zi m-a prins pranzul in oras si nu am avut ce face....i-am pus umbreluta dar tot l-a prins soarele....nu la modul de roseata sau altele....dar cert e ca Iancu are piciorusele si manutele bronzate, iar in rest e alb ...si am vazut copii in parc care sunt adevarati "negri", copii mai mici sau mai maricei decat Iancu....

Oricum sunt de parere ca e bine sa-i protejam, dar nici foarte mult....treptat trebuie sa-i invatam cu mediul inconjurator, fie el bun sau mai putin bun....asa capata si imunitate. Important, cred , e sa avem niste limite de bun simt.









simina_ana
QUOTE(Andymar @ Jul 31 2009, 01:07 PM) *
.
Si inca ceva ff important, indiferent cat e de cald nu lasati copiii fara palariuta in cap!


Eu chestia asta nu o inteleg.....de ce? Daca tot e cald de transpira si atunci cand sta, de ce sa-i mai pun palaria/ sapcuta in cap? Ma refer atunci cand stam la umbra, sau cand e innourat desi e f cald.
Nici eu nu-l las pe Iancu cu capusorul gol, dar nu inteleg. Eu am impresia ca ii pun baticul in cap mai mult din cauza ca am vazut mereu ca piticii trebuie sa aiba capusorul acoperit. Dar vreau o explicatie logica...

anku
QUOTE(simina_ana @ Jul 31 2009, 01:03 PM) *
Stai linistita Anku...nimeni nu se supara ca iti exprimi parerea.....in fond fiecare mamica face cum crede de cuviinta pentru bebeul ei.

Din cate stiu si eu nu e bine sa expunem copii la soare, dar nici sa-i ferim complet de el.
Putin soare dimineata si putin dupa amiaza nu face rau, din contra, asa cum a spus si Oana, ajuta la fixarea calciului in oase.
Nici eu nu-l expun pe Iancu in soare dar intr-o zi m-a prins pranzul in oras si nu am avut ce face....i-am pus umbreluta dar tot l-a prins soarele....nu la modul de roseata sau altele....dar cert e ca Iancu are piciorusele si manutele bronzate, iar in rest e alb ...si am vazut copii in parc care sunt adevarati "negri", copii mai mici sau mai maricei decat Iancu....

Oricum sunt de parere ca e bine sa-i protejam, dar nici foarte mult....treptat trebuie sa-i invatam cu mediul inconjurator, fie el bun sau mai putin bun....asa capata si imunitate. Important, cred , e sa avem niste limite de bun simt.

pai mamicile cu copii negriii de la soare chiar au intrecut orice masura.....
cand aud ceva de un bebe tot timpul ma gandesc ca e darius.....nu am crezut ca voi deveni vreodata asa.... doh.gif
mna.fioecare face cum vrea...eu nu pun palariuta in cap....ca imi transpira in cap si e nashpa...carutul este un albastru dar inchis mai degraa un mov...la fel si umbreluta...care de fapt este umbreloaie...... doh.gif asemenea este aproape neagra....si sunt sigura ca il protejeaza complet...mai greu cu talputele....
iau palarioara cand il tin in brate...dar cum e f greu ...rar.... laugh.gif
mna....oricum...altul era soarele acum 10 ani si altu e acum...
ma gandesc ca palariuta tb ....numai cand e soare....la umbra nu....cred...habar nu am de asta.... laugh.gif
anku
QUOTE(Andymar @ Jul 31 2009, 12:07 PM) *
Ai dreptate anku ca soarele e periculos pt copii daca ii expunem la temperaturi mari si frecvent. Normal ca nu i-as face rau fetitei mele. Noi ne-am bronzat la strand doar dupa orele 17-18 si folosind crema de protectie pt copii cu spf50.
Chiar mi-a zis si mie doctorita ca e bun soarele pt vit D. Apropo de umbrela, razele uv sunt si la umbra asa ca la umbra sau soare noi am folosit crema (nu chiar de fiecare data sa nu afecteze prea mult pielea).
Selena s-a innegrit destul de frumos, doar ca a purtat bratara rosie si i-a ramas dungulita alba de la ea.
Si inca ceva ff important, indiferent cat e de cald nu lasati copiii fara palariuta in cap!

mna.ma bucur ca nu te-ai suparat...eu am crezut ca poate a lasat-o bunicuta sau soacra la soare nestiind ca este periculpos....cand am aauzit bronzate desi nu vedeam in poze laugh.gif am crezut ca rau bronzate si fara protectie.....
bineinteles ca nici o mamam nu cred ca ar face rau lui bebe...
fixeaza calciu ptr ca la soare in org se afce vit d.....si vit d ajuta la fixarea calciului....
si eu la inceputul verii am zis...pai cum sa nu-i mai dau vigantoleten d ca doar nu pun copilul in soare ca sa se prajasca... laugh.gif
ok....poopam zambareata ta bronzata si hotarata....nu stiu cu cine seamana....ochii ia are de la tine...dar restul parca nu laugh.gif probabil cu taticu .....si merge???????oaauuuuuuuu.....
darius abea merge in patru labe dar ca racul numai...si apoi mi se pune in fund innapoi...
dar fetitele sunt harnicute.... tzuc.gif
anku
deci p cat este nascuta selena???????
ca sa o trecem si p ea in listuca nu?????? bananab.gif
mireela
QUOTE(anku @ Jul 31 2009, 03:56 PM) *
pai mamicile cu copii negriii de la soare chiar au intrecut orice masura.....
cand aud ceva de un bebe tot timpul ma gandesc ca e darius.....nu am crezut ca voi deveni vreodata asa.... doh.gif
mna.fioecare face cum vrea...eu nu pun palariuta in cap....ca imi transpira in cap si e nashpa...carutul este un albastru dar inchis mai degraa un mov...la fel si umbreluta...care de fapt este umbreloaie...... doh.gif asemenea este aproape neagra....si sunt sigura ca il protejeaza complet...mai greu cu talputele....
iau palarioara cand il tin in brate...dar cum e f greu ...rar.... laugh.gif
mna....oricum...altul era soarele acum 10 ani si altu e acum...
ma gandesc ca palariuta tb ....numai cand e soare....la umbra nu....cred...habar nu am de asta.... laugh.gif

Anku si eu am fost la mare zilele trecute si nu imi venea sa cred cati copii mici erau pe plaja la ora 11. E drept ca aveau palariuta laugh.gif . Noua dr ne-a recomandat sa mergem la mare cu Tudor, dar am da gand sa-l tin de la 8 la 10 cel mult. El are si o piele foarte alba. In rest cand iesim la plimbare de la 8 la 9 dimineata mergem pe la soare, la fel si de la 18 la 19.
Nu se poate contesta importanta soarelui in dezvoltarea copiilor, trebuie doar sa fim atente la orele in care il expunem. tzuc.gif
sinzigm
Buna mamicilor!

Nu stiu daca va mai amintiti de mine....am fost si eu in lista mamicilor de decembrie.Am tot incercat sa dau de voi,dar nu am reusit,apoi cand am gasit unde scriati,nu am reusit sa ma loghez,iar cu Matei al meu nu am prea avut timp de nimic,mai ales ca nu mai aveam acasa netul.Acum suntem in Londra la tati si avem iar netul si am vrea sa ne reintegram in grup.
V-as pune si cateva poze cu noi,dar aveam notat intr-un carnetel cum se face si nu il am la mine,asa ca daca vreuna din voi are timp sa imi mai spuna odata ar fi tare bine.



VA PUPAM SI PE VOI SI PE BEBEI XXXXX
SINZIANA SI MATEI
anku
QUOTE(mireela @ Jul 31 2009, 03:09 PM) *
Anku si eu am fost la mare zilele trecute si nu imi venea sa cred cati copii mici erau pe plaja la ora 11. E drept ca aveau palariuta laugh.gif . Noua dr ne-a recomandat sa mergem la mare cu Tudor, dar am da gand sa-l tin de la 8 la 10 cel mult. El are si o piele foarte alba. In rest cand iesim la plimbare de la 8 la 9 dimineata mergem pe la soare, la fel si de la 18 la 19.
Nu se poate contesta importanta soarelui in dezvoltarea copiilor, trebuie doar sa fim atente la orele in care il expunem. tzuc.gif

intr-o zi care se anunta caniculara cum imi aduc aminte si al ora 9 este nashpa....
sunt perfect de acord...ca putin soare nu strica...dar cum ai spus tu la ora 11 copii doar cu palariuta p cap.....
deci......nu este neaparast cazul nostru......
mna ..eu am als sa-l feresc cat pot de soare...numai seara cand ne plimbam prin parc ne bate soarele....poate la anuva fi alta poveste,poate vom merge si noi la mare....ramane de vazut...... sad.gif atunci poate voi folosi si crema...ca va avea un an jumate....seara stiu ca e bine ptr bebici p malul mariii...si p noi ne trimiteau dr la mare eu avand astm...12 ani la randul ne-am tocat banii la mare motiv ptr care acum nici nu mai vreau dsa aud de mare.......vreau muuuuuuuuuunte
poate ajungem si
acasica......
deci ati fost la mare?????Sau tb sa mergeti????
DC MERGETI VA SPUNEM DE P ACUM DISTRACTIE FAINA tzuc.gif
mireela
QUOTE(anku @ Jul 31 2009, 04:30 PM) *
intr-o zi care se anunta caniculara cum imi aduc aminte si al ora 9 este nashpa....
sunt perfect de acord...ca putin soare nu strica...dar cum ai spus tu la ora 11 copii doar cu palariuta p cap.....
deci......nu este neaparast cazul nostru......
mna ..eu am als sa-l feresc cat pot de soare...numai seara cand ne plimbam prin parc ne bate soarele....poate la anuva fi alta poveste,poate vom merge si noi la mare....ramane de vazut...... sad.gif atunci poate voi folosi si crema...ca va avea un an jumate....seara stiu ca e bine ptr bebici p malul mariii...si p noi ne trimiteau dr la mare eu avand astm...12 ani la randul ne-am tocat banii la mare motiv ptr care acum nici nu mai vreau dsa aud de mare.......vreau muuuuuuuuuunte
poate ajungem si
acasica......
deci ati fost la mare?????Sau tb sa mergeti????
DC MERGETI VA SPUNEM DE P ACUM DISTRACTIE FAINA tzuc.gif

Am fost numai noi, mamai si tati si vrem sa-l ducem si pe Tudor, la recomandarea medicului, dupa cum ti-am zis. Sa vedem cum ne descurcam cu timpul. tzuc.gif
simina_ana
I-am dat azi lui Iancu ou adica galbenus....si nu-i place....a luat doar o firmitura si l-a aruncat apoi cat colo....
Nici piureul de cartofi nu l-a luat ....nimic...nu vrea sa pape nimic...in afara de lapte si nici de ala prea mult....
Mai insist....dar nu stiu ce are....m-am uitat si in gurita lui sa vad de afte, ca m-am speriat cand am vazut ce a scris Rose...
Chiar Rose, ce face Andreea? Cum este? Au trecut aftele?
oana petrina
Doamne Anku cum sa ma supar ca-ti spui parerea. pai nu de asta vrb aici ca sa spunem ce gandim? eu iti spuneam doar ca daca sta copilul la soare la orele potrivite nu e nimic grav din contra. iar eu pe cap ii pun ceva doar la soare . in masina , la umbra sau cand e innorat nici nu ma gandesc sa-i pun ptr ca transpira f tare si nu vad rostul. si cum a zis si Simina trebuie invatati cu mediul inconjurator ca aici vor trai si ei. nu trebuie sa-i sensibilizam la maxim.
pupam mamicile ingrijorate si bebeii rasfatati
anku
QUOTE(simina_ana @ Jul 31 2009, 04:19 PM) *
I-am dat azi lui Iancu ou adica galbenus....si nu-i place....a luat doar o firmitura si l-a aruncat apoi cat colo....
Nici piureul de cartofi nu l-a luat ....nimic...nu vrea sa pape nimic...in afara de lapte si nici de ala prea mult....
Mai insist....dar nu stiu ce are....m-am uitat si in gurita lui sa vad de afte, ca m-am speriat cand am vazut ce a scris Rose...
Chiar Rose, ce face Andreea? Cum este? Au trecut aftele?

si darius are zile cand nu vrea sa papae nimic in afara de lapte.....
astazui mi-a mancat super bine -...nu pot sa zic.....
nu i-am dat nici eu galbenus de o sapt...ca nu am ajuns in piata....dar maine ma duc.....
darius azi mi-a facut scaunul negru-nu stiu de ce...prea mult fier???de unde??? laugh.gif ieri i-am dat numai iaurt simplu si in rest lapte.....azi mi-a mancxat si carnita si piuree si merisor......
dar nu stiu de ce scaaunul negru..ca doar numai iaurt a manact ...iaurt simplu......
laa ca se invata...si darius la inceput a fost reticent la noul gust dar am mai incercat peste 3 zile si atunci chiar i-a placut...tot cu cartof i-am dat si eu.....
poate e prea cald afara...
afte....groaznic....pai speram ca i-au mai trecut....desi spunea rose ca au revenit din nou.....
poopam p iancu.... tzuc.gif il invitam la un bibe de lapte..poate asa bea...noi n u vrem apa nicicum...nu o inghitim ..o tinem in gat si ne inecam cu ea...am cumparat canita si degeaba.... doh.gif
nu fi ingrijorata...ca la darius si ancu vad ca nu e cazul de ingrijorare....eu ma plang ca apraca are prea multe kg...
las....pana la un an tot lapticul ramane manacrica de baza...mai ales ca e de la mama yami.gif tzuc.gif
anku
QUOTE(oana petrina @ Jul 31 2009, 04:30 PM) *
Doamne Anku cum sa ma supar ca-ti spui parerea. pai nu de asta vrb aici ca sa spunem ce gandim? eu iti spuneam doar ca daca sta copilul la soare la orele potrivite nu e nimic grav din contra. iar eu pe cap ii pun ceva doar la soare . in masina , la umbra sau cand e innorat nici nu ma gandesc sa-i pun ptr ca transpira f tare si nu vad rostul. si cum a zis si Simina trebuie invatati cu mediul inconjurator ca aici vor trai si ei. nu trebuie sa-i sensibilizam la maxim.
pupam mamicile ingrijorate si bebeii rasfatati

ma rog........nu-l sensibilizez ...va avea timp la anu sa faca cunostinta cu soarele.....si toata viata....cu timpul pielea devine mai graoasa...dar pana al 6 luni ai vazut si tu ce piele au ...ca se vede totul aproape prin ea....si atunci e nashpa...
.cel putin darius are o piele de vad fieacre venuta in parte....
dar este ok...dupa 5 -6 seara...la soare...
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.