Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
Rose68
incepe sa mearga si in patutz

claudiaena
QUOTE(Rose68 @ Dec 11 2009, 12:33 PM) *
incepe sa mearga si in patutz



Pupam "mandra" care face progrese intr-o zi, cat al meu intr-o luna...., dar nu se deschide filmuletul. Ori sunt eu nepriceputa, ori este o eroare....
rolleyes.gif
claudiaena
Al meu a facut un concert asta noapte, de la 2la3 ca mi-a trebuit autocontrol nu gluma ca sa nu-l busesc.... Nu mai puteam, imi venea sa bat pe toata lumea. nervi.gif Degeaba a venit tati, ca eu, nu, si nu, spada.gif nu il iei in brate si il lasi sa planga....bine-nteles, ca piticul nu avea nimic. Si dupa o ora, exasperata de urlete, m-am dus si i-am facut 2 masuri de lapte, huh.gif si a adormit. Si daca ati sti cat a mancat aseara, ca ma si sperii. Mananca mai mult ca Maria. Adica un castron zdravan de mamaliga cu branza si smantana, la 8 seara iar la 9-9.30 240 ml de lapte cu cereale. ohmy.gif
Seara, ne chinuim sa il adormim, amandoi, si stam cu el pe intuneric si leganandu-l pe picioare si cate o ora... Iar el urla si da din picioare, de ne exaspereaza, ca stateam si ma gandeam ca Maria, cand era mica adormea usor si se trezea usor si de 10-20 ori pe noapte, iar Mihai parca ii face cineva injectii cu cofeina, ca adoarme tare greu, dar nu se trezeste asa des ca Maria...
Trebuie sa il dezvat de adormitul pe picioare si nu stiu cum sa fac...Astept idei, ca sunt in pana rau de tot, ca sa nu zic ca sunt chiauna....Asa ca de dimineata, cand am vazut ca Mihai s-a trezit la 7 si era obosit rau de tot, dar nu zicea nimic(ce-o fi zis in gandul lui bietul copil, ca mami s-a facut rea) ci doar tzoncanea la suzeta. biberon.gif Si de dimineata, am dat cu aspiratorul, am spalat pe jos, am intins rufe....asa ca sa nu ma gandesc la ce noapte am avut....
Gata, v-am spus ce fel ne-am petrecut noapte... Voi, cum ati dormit? Petronici, ce face Adelin?
gata, Mihai a adormit singurel bananab.gif , asa ca ma duc si eu oleaca langa el.... somn.gif
Rose68
ai dreptate Claudia

o sa le asez pe Youtube

Andreea se ridica singurica in picioruse , in patutz:
http://www.youtube.com/user/SuperRose68#p/u/3/s0FmJg8v3QQ

Andreea incepe sa mearga prin patutz
http://www.youtube.com/user/SuperRose68#p/u/2/DRxYbtlgqsA

Andreea devine cocheta:
http://www.youtube.com/user/SuperRose68#p/u/1/mVfUnrG71SA

si Andreea se joaca cu un telefon jucarie
http://www.youtube.com/user/SuperRose68#p/u/0/TorgLIy5dg0
petronici
QUOTE(geocoto @ Dec 10 2009, 09:43 PM) *
Petronici tu lucrezi cu publicul?Daca da sa-ti cumperi un gel dezinfectant pt maini ca la spital ca poate ii aduci virusi puiului acasa.Eu l-as baga in masina de spalat pe sot ori de cate ori vine acasa dupa ce mi-a adus varicela acasa... wife.gif de-am facut-o toti fara voia noastra.

Pupici,
Geo

PS:Ai inceput sa-i dai Septilin?

eu lucrez mai mult in weekend si cand vin acasa de fiecare data ma spal bine pe maini inainte de ai da de mancare sau al schimba....dar pt orice siguranta imi cumpar si gel de ala ca nu costa mai nimic...
eu,sincer incepusem cu Septilinul de asta vara dar l-am intrerupt mad.gif si l-am adus aici si de cand ai zis tu ai inceput sa-i dai incepusem si eu,numai ca ii puneam 3ml seara in laptic si cum bea tot lapticul cred ca si ceva Septilin se ducea in stomacel...acum de cand a inceput cu febra si cum i-am schimbat si laptele nu i-am mai pus...astazi ar fi cam a 3 zi de febra,intradevar ia mai scazut,diaree ieri nu a facut,doar astazi dimineata a facut mai mult de i-a iesit din pampers si sa murdarit tot si pe body si pantalonasi de pijama liwlol.gif ...cand are doar 37,5 sau 38 nu ii dau nimic sa-i scada febra...dar in schimb de ieri a inceput sa vomite cam des,uneori da putin jos,alteori mai mult....nici nu mai stiu ce sa cred ca are wacko.gif ....a facut febra asta asa din bun senin,nu tuseste,nu ii curge nasul,diaree nu a facut incat sa ma sperii f tare...sa-l vad si astazi cum se comporta si maine poate vine dr pe la noi,daca continua cu vomitatul si febreta asta...

QUOTE(claudiaena @ Dec 11 2009, 12:40 PM) *
Al meu a facut un concert asta noapte, de la 2la3 ca mi-a trebuit autocontrol nu gluma ca sa nu-l busesc.... Nu mai puteam, imi venea sa bat pe toata lumea. nervi.gif Degeaba a venit tati, ca eu, nu, si nu, spada.gif nu il iei in brate si il lasi sa planga....bine-nteles, ca piticul nu avea nimic. Si dupa o ora, exasperata de urlete, m-am dus si i-am facut 2 masuri de lapte, huh.gif si a adormit. Si daca ati sti cat a mancat aseara, ca ma si sperii. Mananca mai mult ca Maria. Adica un castron zdravan de mamaliga cu branza si smantana, la 8 seara iar la 9-9.30 240 ml de lapte cu cereale. ohmy.gif
Seara, ne chinuim sa il adormim, amandoi, si stam cu el pe intuneric si leganandu-l pe picioare si cate o ora... Iar el urla si da din picioare, de ne exaspereaza, ca stateam si ma gandeam ca Maria, cand era mica adormea usor si se trezea usor si de 10-20 ori pe noapte, iar Mihai parca ii face cineva injectii cu cofeina, ca adoarme tare greu, dar nu se trezeste asa des ca Maria...
Trebuie sa il dezvat de adormitul pe picioare si nu stiu cum sa fac...Astept idei, ca sunt in pana rau de tot, ca sa nu zic ca sunt chiauna....Asa ca de dimineata, cand am vazut ca Mihai s-a trezit la 7 si era obosit rau de tot, dar nu zicea nimic(ce-o fi zis in gandul lui bietul copil, ca mami s-a facut rea) ci doar tzoncanea la suzeta. biberon.gif Si de dimineata, am dat cu aspiratorul, am spalat pe jos, am intins rufe....asa ca sa nu ma gandesc la ce noapte am avut....
Gata, v-am spus ce fel ne-am petrecut noapte... Voi, cum ati dormit? Petronici, ce face Adelin?
gata, Mihai a adormit singurel bananab.gif , asa ca ma duc si eu oleaca langa el.... somn.gif

nu stiu cum sa-l dezveti de leganatul pe piciare...dar din cate am auzit ,f greu se dezobisnuieste...la noi sta si se invarte in pat,se tranteste cu caput de toate pernele si cand il vad ca nu mai poate ii dau biberonul si adoarme....Adelin ,cum am scris mai sus,nu stiu ce sa cred ca are....e si tare marait,nu vrea sa stea nicaieri,nici in brate,nici in patut....am incercat sa vad poate ii da vreun dintisor dar nu am nici o sansa,nu ma lasa deloc si musca de tot ce-i cade in gura...
petronici
QUOTE(Rose68 @ Dec 11 2009, 01:32 PM) *
ai dreptate Claudia

o sa le asez pe Youtube

Andreea se ridica singurica in picioruse , in patutz:
http://www.youtube.com/user/SuperRose68#p/u/3/s0FmJg8v3QQ

Andreea incepe sa mearga prin patutz
http://www.youtube.com/user/SuperRose68#p/u/2/DRxYbtlgqsA

Andreea devine cocheta:
http://www.youtube.com/user/SuperRose68#p/u/1/mVfUnrG71SA

si Andreea se joaca cu un telefon jucarie
http://www.youtube.com/user/SuperRose68#p/u/0/TorgLIy5dg0

eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif Andreea ....faceti progrese pe zi ce trece,mai vreo saptamana si ne ajungi din urma...Adelin abia acum se plimba prin jurul patului nostru,se sprijina de pereti,de dulap....daca vrea sa ajunga si prin alte locuri nu isi da drumul la manute,sa faca vreun pas singurel pana atinge in partea cealalta...l-am mai pus in ham dar nu vrea sa mearga decat daca se tine cu manuta de ceva sau de mana mea...si singurel in picioare sa-si tina echilibrul f rar se lasa....mai avem mult si bine pana sa mearga singurel
claudiaena
QUOTE(petronici @ Dec 11 2009, 03:20 PM) *
eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif Andreea ....faceti progrese pe zi ce trece,mai vreo saptamana si ne ajungi din urma...Adelin abia acum se plimba prin jurul patului nostru,se sprijina de pereti,de dulap....daca vrea sa ajunga si prin alte locuri nu isi da drumul la manute,sa faca vreun pas singurel pana atinge in partea cealalta...l-am mai pus in ham dar nu vrea sa mearga decat daca se tine cu manuta de ceva sau de mana mea...si singurel in picioare sa-si tina echilibrul f rar se lasa....mai avem mult si bine pana sa mearga singurel


Si al meu, nu vrea deloc sa mearga, decat daca il tin de ambele manute. Dar de mobila sau in jurul patului, se plimba de ceva timp. Nici noi nu o sa mergem la un an, dar nu imi fac griji. Am incercat sa il tin doar de o manuta, dar nu vrea si se lasa moale, asa ca nu il fortez... Nici in premergator nu il mai pun, dar oricum stiu ca marea majoritate daca se deplaseaza in 4 labe, merg mai greu...
Lui Mihai, abia ce i-au spart dintii de sus, amandoi odata, si acum cred ca ii mai ies inca 2 dinti jos... Ce mai, explozie....
Mihai, zice de mult ta-ta-ta... Eu nu ma las si ii zic, ma-ma(si accentuez), iar el imi raspunde ta-ta.Si daca vorbesc mai tare si spun mama, el imi raspunde ta-ta-ta-....de ma plictisesc. Deci, nu e suficient ca seamana fizic cu tati, dar nici mama nu vrea sa spuna(chiar daca stiu ca e fara adresa si ca bebele vorbeste pe limba lui)....
puuuup
Pupam o mandrete de printesa.... oFloare.gif
geocoto
QUOTE(claudiaena @ Dec 11 2009, 10:40 AM) *
Al meu a facut un concert asta noapte, de la 2la3 ca mi-a trebuit autocontrol nu gluma ca sa nu-l busesc.... Nu mai puteam, imi venea sa bat pe toata lumea. nervi.gif Degeaba a venit tati, ca eu, nu, si nu, spada.gif nu il iei in brate si il lasi sa planga....bine-nteles, ca piticul nu avea nimic. Si dupa o ora, exasperata de urlete, m-am dus si i-am facut 2 masuri de lapte, huh.gif si a adormit. Si daca ati sti cat a mancat aseara, ca ma si sperii. Mananca mai mult ca Maria. Adica un castron zdravan de mamaliga cu branza si smantana, la 8 seara iar la 9-9.30 240 ml de lapte cu cereale. ohmy.gif
Seara, ne chinuim sa il adormim, amandoi, si stam cu el pe intuneric si leganandu-l pe picioare si cate o ora... Iar el urla si da din picioare, de ne exaspereaza, ca stateam si ma gandeam ca Maria, cand era mica adormea usor si se trezea usor si de 10-20 ori pe noapte, iar Mihai parca ii face cineva injectii cu cofeina, ca adoarme tare greu, dar nu se trezeste asa des ca Maria...
Trebuie sa il dezvat de adormitul pe picioare si nu stiu cum sa fac...Astept idei, ca sunt in pana rau de tot, ca sa nu zic ca sunt chiauna....Asa ca de dimineata, cand am vazut ca Mihai s-a trezit la 7 si era obosit rau de tot, dar nu zicea nimic(ce-o fi zis in gandul lui bietul copil, ca mami s-a facut rea) ci doar tzoncanea la suzeta. biberon.gif Si de dimineata, am dat cu aspiratorul, am spalat pe jos, am intins rufe....asa ca sa nu ma gandesc la ce noapte am avut....
Gata, v-am spus ce fel ne-am petrecut noapte... Voi, cum ati dormit? Petronici, ce face Adelin?
gata, Mihai a adormit singurel bananab.gif , asa ca ma duc si eu oleaca langa el.... somn.gif


Draga Claudia aici m-ai nimerit la tzanc.Am avut o discutie cu mamicile acum cateva luni cum sa facem sa adormim copiii singurei...
Eu l-am adormit in brate pana la 6 luni de m-a cocosat efectiv.Intr-o seara am zis gata !!!! l-am pus in patut l-am lasat sa planga si de cate ori se ridica il puneam in pozitie de somn si am asteptat nervi.gif am asteptat nervi.gif am asteptat nervi.gif si dupa o ora juma a adormit.Si acum mai are momente cand se ridica se invarte prin patut si il las.Se mai maraie dar intr-un final adoarme.Gata cu adormitul in brate...Aseara dupa ce a dormit o saptamana cu mine in pat pe perioada episodului de febra l-am pus la el in pat s-a ridicat de cateva ori...eu l-am pus la loc l-am invelit si intr-un final a adormit.S-a trezit doar o data peste noapte la biberon si apoi dimineata la 7 iar la bibi si a dormit pana la 9...

Ideea este ca daca tu il adormi pe picioare si apoi el se trezeste la el in patut vrea din nou pe picioare.Cand te incarci cu muuuuulta rabdare il pui direct in patut cand este ora de nani si nu in brate sau pe picioare sau mai stiu eu ce.Copiii de varsta lor sunt in stare sa adoarma singurei decat daca nu-i invatam noi prost.
Daca o sa planga una, doua nopti inainte de culcare nu-i problema, dar daca tot nu poate adormi singurel adopti alta metoda.

Pupici multi si multa rabdare,
Geo oFloare1.gif oFloare1.gif
geocoto
QUOTE(Andymar @ Dec 10 2009, 09:43 PM) *
Buna searaaaaaa!!! Ne-am ratacit si noi in sfarsit pe aici ca nu ne vedem capul de treburi... Ce mai faceti voi mamicile, bebeii si copiii? Adica copii sunt cei care au implinit deja una anisor. Daca nu ma insel, pe aproape sunt Andreiuta si Iancu. La care le dorim (cu intarziere) tot binele din lume, sa creasca mari, frumosi si sanatosi si sa fie fericiti alaturi de parintii lor! occasion.gif Sa stiti ca nu am uitat de voi si ne cerem scuze de urarile intarziate.
Si punem si cateva poze sa va amintiti de noi, sper sa ne recunoasteti ca acuma suntem domnisoare...
Si mai incolo va povestim si cum a fost prima noastra aniversare.

love1.gif



PS: Multumim lui Rose pt filmulet, ai fost o draguta ca te-ai gandit la noi. Pupici Andreei! partners.gif


La multi ani!!!! Sa fiti sanatosi si pentru Selena cat mai multe cadouri si surprize placute de la apropiati si de la viata. hug.gif
Nu v-am uitat dar au cam fost bolnaviori bebeii.

Pupici si imi place mult poza impreuna.Sunteti o familie ff frumoasa si placuta yes.gif

trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
geocoto
Am aplicat metoda pe care ti-am recomandat-o Claudia si s-a culcat Lucas nu de alta dar mi-e foame si sunt inca in pijama...Noroc ca sunt destul de izolata si nu ma vede nimeni... laugh.gif

Si poze mai recente...cu noua camera hihi care inca este goala si Lucas o adora sa fuga dupa pinguin prin ea...





oana petrina
multumim fetele de urari. in seara asta plecam.
Selena occasion.gif te-ai facut mare si frumoasa. sa traiesti si sa fi fericita
occasion.gif ptr toti sarbatoritii care vor urma Adelin,Duncan,Lucas, Darius,Matei pui de sanzi,Denisa,Mihaita....daca am uitat pe cineva imi cer scuze. sa aveti o petrecere frumoasa si sa va distrati. va pupam pe nasuc si sa nu mai aud ca e cineva bolnavior. va dorim sarbatori fericite , sa aveti un an bogat si plin de bucurii.
nu stiu daca o sa reusesc sa mai intru pe net dar o sa va sun la tel wink.gif
o sa-mi lipsiti . va pup dragelor
oana petrina
a era sa uit......... eusa_clap.gif hi.gif felicitari Iancu scumpule esti oficial baiat mare. te pupam
simina_ana
Intru si eu pe fuga...ca suntem in febra pregatirilor pentru maine....as fi vrut sa ma si vopsesc....dar nu cred ca mai sunt in stare....

Rose.....ce ma bucur pentru Andreea eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif ...mereu am spus ca o sa ne ajunga repede din urma....si asa si este. Recupereaza foarte frumos. O pupam pe ea de scumpa....

Mac-mac-ul meu drag...ce ma bucur sa te vad in poze....SI ce papucei frumosi ai.....si Iti sta foarte bine in rosu...asta cred ca am mai spus-o si atunci cand erai in combinezonul rosu, ce ti l-a luat mami. Geo, draga, sper si eu sa ma pot odihni cat e mama la noi. Dar cum m-am obisnuit sa-mi fac singura toate treburile....cred ca nu o sa o las prea mult intre lucrurile mele....mai bine sta cu Iancu si se bucura de el ......Abia astept sa vina si tata ca sa fim toti la un loc....


Selena , scumpete mica.....Iti uram un calduros LA MULTI ANI!, viata lunga si bogata si plian de bucurii....Andymar, sa va traiasca fetita si sa fiti la fel de fericiti ca acum.... trandafir.gif

Petronici ....sper sa va faceti bine ....va doresc din tot sufletul, asta!. Ca sa avti sarbatori fericite si sa nu fie umbrite de boala...Il pupam pe nasuc pe Adelin si aveti grija de voi!

Anku.....cred ca si tu esti in febra musafirilor, dar te rog sa imi raspunzi la mesajul de pe mess...ca sa nu mai aman prea mult ....Sa-l pupi dulce pe Darius de la noi...si abia astept sa vina ziua lui ca sa vedem poze cu el....

Oana...inca o data drum bun si sa aveti sarbatori frumoase asa cum va doriti! Asteptam cu nerabdare vesti de la voi cand veti putea...sau cand va veti intoarce....Pupicei la toti 3!

Sanzi??????Nu mai stim nimic de voi. Ce face Mateiut?

Daniela.....tu chiar nu mai dai nici un semn de viata? Ne e dor de voi!!!

Nici noi nu ne-am facut bine de tot. Din pacate de azi dimineata am inceput sa-i dau lui Iancu antibiotic, pt ca tusea lui a devenit fff urata. Azi noapte, iar nu a dormit deloc. A adormit pe la 6...pana la 9.30. Iar am fost chiauna azi...si cand credeam ca gata cu nebunia s-a constipat rau de tot de am stat cu el in brate 3 ore si a plans intr-una. De la atata plans era transpirat leoarca si rosu la fata ca racu. AM incercat sa-i pun supozitor....si am stricat vreo 3 pana am reusit sa ia o jumatate....Cu chiu si vai a facut ceva....dar nu tot...asa ca maine tare mi-e ca o iau de la capat...sper doar sa nu-l apuce in toiul petrecerii....dar chiar si asa...asta e. Dar cred ca ii pun supozitor de dimi ca sa aiba timp sa-si faca efect...Din cauza ca e constipat mi-a refuzat toata mancarea azi....abia daca a papat 200 ml toata ziua. Cred ca e de la lapte...ca i-am dat Nan junior, dar ar fi prima data cand face asta la schimbarea de lapte....

Cam atat...ma duc sa-mi termin treburile....inca 2 zile de nebunie si apoi gata pana la Craciun.
Va pupacim si maine seara daca am timp va pun si poze de la mot.

claudiaena
Ieri, m-am infuriat si l-am pus in patut... S-a ridicat in secunda urmatoare in picioare, s-a jucat cu suzi, s-a uitat pe pereti, si apoi a dat-o in plans... Pana la urma, dupa ce i-am dat si lapte si l-am asezat culcat in patut, a adormit singurel, dar era terminat.Toata operatiunea asta a durat 1 ora... Si aseara, cred ca a adormit tot singurel, ca l-am lasat cu tati, ca eu aveam treaba. Si cred ca nu l-a luat sa il adoarma pe picioare, dar a adormit pe la 11 si ceva, dupa ce l-am pus in patut pe la 10 seara.... In concluzie, sper sa-l dezobisnuiesc de adormitul pe picioare. Si eu Petronici il tineam in patul mare cu mine si se foia pana adormea, dar cum nu mai vreau asta ptr ca se ridica la rafturile de deasupra patului si trage tot de acolosi se joaca si apoi se foieste in pat si imi frica sa nu cada ptr ca el colinda prin pat si de cand a invatat sa coboare treapta la bucat. incearca sa coboare in acelasi mod (intai pune manuta si se propteste in ea, o pune si pe cealalta si apoi un piciorus....); dar la patul mare nu merge smecheria ca e prea inalt....
Eu, iar im facut o multime dec treaba... Nici nu stiu cum se face ca in fiecare zi imi zic ca azi muncesc si maine stau, dar maine nu mai vine... Nici nu stiu cum o sa fac curatenie de sarbatori. Deocamdata nu mi-am sters decat geamurile si am mai facut ordine in dulapuri....Deci, de dimineata, spala la bucat, si am facut ciorbita de loboda, cu carnita la cuptor si cu piure, cu salata verde, paine de casa si ciocolata de casa....Si azi cand am facut o papa asa de buna, sotul meu mi-a dat telefon ca sa nu-l astept cu masa, ca are sedinta... mad.gif
Voi ce ati mai facut?
Geo, dar la voi nu e iarna, sau Lucas e f calduros....Si carliontii ,ce sa mai vorbim, ca eu sunt invidioasa pe bebeii care au oleaca de carlionti....Asteptam poze si cu camera "plina" de mobila. Aia o sa fioe camera lui Lucas?
Petronici, Adelin ce mai face?
Simina, si voi, tot la antibiotic ati ajuns, asta e ce sa ii faci... Sa inteleg ca daca si eu incep sa ii dau nan junior oare s-o constipa si al meu, ca acum face de vreo 3 ori pe zi, si ma termina cu scutecele, ca parca e un facut sa faca kk dupa ce-l schimb. Dar cu constipatia, i-ai si tu sa ii dai piure de pere dimineata, si poate se rezolva. al meu cand era bebe desi alaptat la san, era constipat si avea scaun la 4-6 zile, si atunci i-am dat lactoza. da-i in ceai si se rezolva, zic eu....Oricum, va spunem distractie placuta, si zi-mi si mie ce meniu ai pregatit ca eu am un stres cu ziua lui Mihai....
Ankule, ce mai faci....?Noutati?
La noi e un ger teribil, si nici nu stiu daca sa il scot pe Mihai ca el e mai friguros...Mai mereu il aduceam de la plimbare cu picioarele reci, iar acum vreo 2 zile, m-a urlat in carut, si acasa am vazut ca avea picioarele bocna... Desi il incalt cu 2 perechi de sosete, din care una e flausata, si are ci cizme din piele, blanite pe dinauntru... sad.gif
geocoto
QUOTE(claudiaena @ Dec 12 2009, 02:09 PM) *
Ieri, m-am infuriat si l-am pus in patut... S-a ridicat in secunda urmatoare in picioare, s-a jucat cu suzi, s-a uitat pe pereti, si apoi a dat-o in plans... Pana la urma, dupa ce i-am dat si lapte si l-am asezat culcat in patut, a adormit singurel, dar era terminat.Toata operatiunea asta a durat 1 ora... Si aseara, cred ca a adormit tot singurel, ca l-am lasat cu tati, ca eu aveam treaba. Si cred ca nu l-a luat sa il adoarma pe picioare, dar a adormit pe la 11 si ceva, dupa ce l-am pus in patut pe la 10 seara.... In concluzie, sper sa-l dezobisnuiesc de adormitul pe picioare. Si eu Petronici il tineam in patul mare cu mine si se foia pana adormea, dar cum nu mai vreau asta ptr ca se ridica la rafturile de deasupra patului si trage tot de acolosi se joaca si apoi se foieste in pat si imi frica sa nu cada ptr ca el colinda prin pat si de cand a invatat sa coboare treapta la bucat. incearca sa coboare in acelasi mod (intai pune manuta si se propteste in ea, o pune si pe cealalta si apoi un piciorus....); dar la patul mare nu merge smecheria ca e prea inalt....
Eu, iar im facut o multime dec treaba... Nici nu stiu cum se face ca in fiecare zi imi zic ca azi muncesc si maine stau, dar maine nu mai vine... Nici nu stiu cum o sa fac curatenie de sarbatori. Deocamdata nu mi-am sters decat geamurile si am mai facut ordine in dulapuri....Deci, de dimineata, spala la bucat, si am facut ciorbita de loboda, cu carnita la cuptor si cu piure, cu salata verde, paine de casa si ciocolata de casa....Si azi cand am facut o papa asa de buna, sotul meu mi-a dat telefon ca sa nu-l astept cu masa, ca are sedinta... mad.gif
Voi ce ati mai facut?
Geo, dar la voi nu e iarna, sau Lucas e f calduros....Si carliontii ,ce sa mai vorbim, ca eu sunt invidioasa pe bebeii care au oleaca de carlionti....Asteptam poze si cu camera "plina" de mobila. Aia o sa fioe camera lui Lucas?
Petronici, Adelin ce mai face?
Simina, si voi, tot la antibiotic ati ajuns, asta e ce sa ii faci... Sa inteleg ca daca si eu incep sa ii dau nan junior oare s-o constipa si al meu, ca acum face de vreo 3 ori pe zi, si ma termina cu scutecele, ca parca e un facut sa faca kk dupa ce-l schimb. Dar cu constipatia, i-ai si tu sa ii dai piure de pere dimineata, si poate se rezolva. al meu cand era bebe desi alaptat la san, era constipat si avea scaun la 4-6 zile, si atunci i-am dat lactoza. da-i in ceai si se rezolva, zic eu....Oricum, va spunem distractie placuta, si zi-mi si mie ce meniu ai pregatit ca eu am un stres cu ziua lui Mihai....
Ankule, ce mai faci....?Noutati?
La noi e un ger teribil, si nici nu stiu daca sa il scot pe Mihai ca el e mai friguros...Mai mereu il aduceam de la plimbare cu picioarele reci, iar acum vreo 2 zile, m-a urlat in carut, si acasa am vazut ca avea picioarele bocna... Desi il incalt cu 2 perechi de sosete, din care una e flausata, si are ci cizme din piele, blanite pe dinauntru... sad.gif



Of mai Claudia si eu care ma apucasem sa-ti dau sfaturi...aseara s-a trezit piticul la 1 noaptea si l-am luat cu mine in pat dar pana dimineata s-a foit atat de tare incat iar nu am dormit. nervi.gif .Daca ai sughitat azi noapte eram eu nono.gif care ma gandeam ca nu mai zic niciodata uite ce bine adoarme Lucas ca sigur imi face in ciuda si se schimba... sad.gif

Ce ma bucur totusi ca ai reusit sa faci asa de multe.Azi a trecut ziua si mare lucru nu am facut decat de papa dimineata pt noi si copil si shopping.Lucas nu a vrut sa pape la pranz si l-am lasat sa doarma ca sa-i dau dupa aceea.Am plecat destul de tarziu in oras si cat ne-am invartit pe la mobila a trecut ziua.Noroc ca am luat ce ne propusesem.Acum seara iar nu a vrut sa pape piureu, iar lapte doar 130ml.

Normal ca este frig dar am vrut sa fac poze frumusele si costumul de Craciun mi-l aduce soacra mea prea tarziu ca sa reusesc sa fac poze sa trimit bunicilor.Am incalzit biiiiiine camera si l-am dezbracat pt poze biberon.gif numai ca nu a avut chef prea mult timp...

Pupici ma duc sa vad ce mai reusesc sa fac si eu inainte sa pic de somn,
Geo

PS Pana am terminat eu de scris a facut luna sotul bucataria...hihi
anku
QUOTE(petronici @ Dec 10 2009, 02:36 PM) *
ceva de genul asta am patit cu el in Romania,spre norocul meu ne-a tinut doar vreo saptamana....in schimb acum chiar ca sunt preocupata de ce imi face febra,pentru ca astazi nu a facut deloc kaka,deci nu este enterocolita....il sun iarasi pe dr diseara sa vad ce-mi zice,pentru ca nici semne de raceala nu are.... pupicei lui Darius

da,in zilele de sarbatoare suntem platiti mai bine....acum ramane de vazut ...

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
pai si atunci de unde pana unde a zis claudia de enetrocolita????
eu credeam ca voi doua ati vb de mess si ca este enterocolita...poate ca a fost o teama de-a Claudiei... tongue.gif
pai si ce este cu Adelin???
sa fie dintisori??? tzuc.gif
anku
QUOTE(Andymar @ Dec 10 2009, 09:43 PM) *
e.





love1.gif



PS: Multumim lui Rose pt filmulet, ai fost o draguta ca te-ai gandit la noi. Pupici Andreei! partners.gif

ce mare s-a facut...si ce frumusica!!! love1.gif
ne place costumatia de eusa_clap.gif craciunita
anku
QUOTE(claudiaena @ Dec 11 2009, 10:40 AM) *
Al meu a facut un concert asta noapte, de la 2la3 ca mi-a trebuit autocontrol nu gluma ca sa nu-l busesc.... Nu mai puteam, imi venea sa bat pe toata lumea. nervi.gif Degeaba a venit tati, ca eu, nu, si nu, spada.gif nu il iei in brate si il lasi sa planga....bine-nteles, ca piticul nu avea nimic. Si dupa o ora, exasperata de urlete, m-am dus si i-am facut 2 masuri de lapte, huh.gif si a adormit. Si daca ati sti cat a mancat aseara, ca ma si sperii. Mananca mai mult ca Maria. Adica un castron zdravan de mamaliga cu branza si smantana, la 8 seara iar la 9-9.30 240 ml de lapte cu cereale. ohmy.gif
Seara, ne chinuim sa il adormim, amandoi, si stam cu el pe intuneric si leganandu-l pe picioare si cate o ora... Iar el urla si da din picioare, de ne exaspereaza, ca stateam si ma gandeam ca Maria, cand era mica adormea usor si se trezea usor si de 10-20 ori pe noapte, iar Mihai parca ii face cineva injectii cu cofeina, ca adoarme tare greu, dar nu se trezeste asa des ca Maria...
Trebuie sa il dezvat de adormitul pe picioare si nu stiu cum sa fac...Astept idei, ca sunt in pana rau de tot, ca sa nu zic ca sunt chiauna....Asa ca de dimineata, cand am vazut ca Mihai s-a trezit la 7 si era obosit rau de tot, dar nu zicea nimic(ce-o fi zis in gandul lui bietul copil, ca mami s-a facut rea) ci doar tzoncanea la suzeta. biberon.gif Si de dimineata, am dat cu aspiratorul, am spalat pe jos, am intins rufe....asa ca sa nu ma gandesc la ce noapte am avut....
Gata, v-am spus ce fel ne-am petrecut noapte... Voi, cum ati dormit? Petronici, ce face Adelin?
gata, Mihai a adormit singurel bananab.gif , asa ca ma duc si eu oleaca langa el.... somn.gif


al meu se culca in 2-3 ore[timp in care sta in patut cu lumina stinsa si mami p un scaun langa patut- liwlol.gif mai plange,se mai invarte,mai canta...mai cantam,il mai iau si in brate in speranta ca tot o sa adoarma cumva mai repede dar da cu piciorul si se zbate ca sa nu mai zic cine...si abia dupa ce isi face tot tacamul adoarme---dupa o jumate de ora se trezeste innapoi...si iar culca-l...apoi cand intri sa te pui in pat sau dc dau cu mopul in hol se trezeste iar...mai stau o jumate de ora inainte sa ma pun in pat....apoi incepe show-ul de noapte...cu 3-4 treziri...dar doarme cu tacso pana la 9]
cu facutul in casa...curatenie...vb la curs la masa in pauza cu femei mai in varsta si mai tinere...si mi-am dat seama ca numai la noi este asa cu povestitul ca nu ai curat bec in casa si neintelesul ca ai copil in casa si este muuuuuuuuuuult mai imp sa fi alaturi de copii decat sa smotruiesti pana in cel mai mic detaliu.....au ramas uimite sa afle ca iti intra prieten in casa si dc vede ceva care nu e ok se duce si povesteste...si eu care credeam ca asa este peste tot hi.gif
cel putin in Polonia,Franta,Rusia,filipinne,Tunisia si chiar Maroc nu e asa sad.gif
deci...eu nu ma mai strofocesc...egal...imi tin curatenia de zi cu zi si gata ca nu am nici soacra nici mama si cat de femeie in casa-sunt prea zgarcita sa arunc asa banii p geam liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
eu cred ca viseaza...adica al meu cel putin...
QUOTE(geocoto @ Dec 11 2009, 01:31 PM) *
Draga Claudia aici m-ai nimerit la tzanc.Am avut o discutie cu mamicile acum cateva luni cum sa facem sa adormim copiii singurei...
Eu l-am adormit in brate pana la 6 luni de m-a cocosat efectiv.Intr-o seara am zis gata !!!! l-am pus in patut l-am lasat sa planga si de cate ori se ridica il puneam in pozitie de somn si am asteptat nervi.gif am asteptat nervi.gif am asteptat nervi.gif si dupa o ora juma a adormit.Si acum mai are momente cand se ridica se invarte prin patut si il las.Se mai maraie dar intr-un final adoarme.Gata cu adormitul in brate...Aseara dupa ce a dormit o saptamana cu mine in pat pe perioada episodului de febra l-am pus la el in pat s-a ridicat de cateva ori...eu l-am pus la loc l-am invelit si intr-un final a adormit.S-a trezit doar o data peste noapte la biberon si apoi dimineata la 7 iar la bibi si a dormit pana la 9...

Ideea este ca daca tu il adormi pe picioare si apoi el se trezeste la el in patut vrea din nou pe picioare.Cand te incarci cu muuuuulta rabdare il pui direct in patut cand este ora de nani si nu in brate sau pe picioare sau mai stiu eu ce.Copiii de varsta lor sunt in stare sa adoarma singurei decat daca nu-i invatam noi prost.
Daca o sa planga una, doua nopti inainte de culcare nu-i problema, dar daca tot nu poate adormi singurel adopti alta metoda.

Pupici multi si multa rabdare,
Geo oFloare1.gif oFloare1.gif

ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
eu am patit-o odata...din greseala...sa nu zic in ce hal am gasit copilul dupa 3-4 minute de urlete...in suspine o jumate ora
eram la dus si am sarit repede dar tot au durat cateva minute pana m-am limpezit si uscat putin...
...de cele mai multe ori metoda da roade dar specialistii in psihologia copilului nu o sustin...copilul se simte abandonat cand plange noaptea si nimeni nu vine...ma rog,intra multe chestii aici...copilul are o nevoie cand plange poate fi sete[al meu moare de sete noaptea si bea 150 ml apa rece la 12 noaptea]poate fi nevoie de afectiunea p care nu a primit-o poate in timpul zilei parintii considerand ca au probl mai imp decat a da afectiune copilului[si eu cateodata ma mai iau cu tb si cand il vad cum se plimba dupa mine imi dau seama ca nu are rost nimic decat sa ma joc cu el si sa ne plimbam]poate viseaza urat-al me asa face viseaza fff mult l-am auzit si cantand in somn si batand din palme
tu ai noroc ca Lucas e ficior fain si se culca fara urlete singur[el mai face cateva probe sa vada poate tot mai e rost de vreo activitate] liwlol.gif dar altii sunt dezastru chiar nu vor sa se culce singuri....
ptr mine inca nu este imp sa adoarma singur ci sa avem o dezv psihologica ok...care sa-i dea incredere in el mai tarziu,sa nu se simta niciodata abandonat,sa stie ca suntem parintii lui si se poate baza p noi orice ar fi[oare in momentul in care plec de langa el iar el plange in hohote si suspine e clar ca-si pierde increderea in mine]eu vb dc as incerca sa fac asa ceva cu Darius-Lucas e ok dc nu plange inseamna c se simte bine singur dar sunt unii copii care plang pana la epuizare...

QUOTE(geocoto @ Dec 11 2009, 02:34 PM) *
Am aplicat metoda pe care ti-am recomandat-o Claudia si s-a culcat Lucas nu de alta dar mi-e foame si sunt inca in pijama...Noroc ca sunt destul de izolata si nu ma vede nimeni... laugh.gif

Si poze mai recente...cu noua camera hihi care inca este goala si Lucas o adora sa fuga dupa pinguin prin ea...




oau ce harnici sunteti...
deja gata cAmera????
poopam carliontatul -body-ul imi aduce aminte de mos-craciun... love1.gif
anku
QUOTE(claudiaena @ Dec 12 2009, 02:09 PM) *
Ieri, m-am infuriat si l-am pus in patut... S-a ridicat in secunda urmatoare in picioare, s-a jucat cu suzi, s-a uitat pe pereti, si apoi a dat-o in plans... Pana la urma, dupa ce i-am dat si lapte si l-am asezat culcat in patut, a adormit singurel, dar era terminat.Toata operatiunea asta a durat 1 ora... Si aseara, cred ca a adormit tot singurel, ca l-am lasat cu tati, ca eu aveam treaba. Si cred ca nu l-a luat sa il adoarma pe picioare, dar a adormit pe la 11 si ceva, dupa ce l-am pus in patut pe la 10 seara.... In concluzie, sper sa-l dezobisnuiesc de adormitul pe picioare. Si eu Petronici il tineam in patul mare cu mine si se foia pana adormea, dar cum nu mai vreau asta ptr ca se ridica la rafturile de deasupra patului si trage tot de acolosi se joaca si apoi se foieste in pat si imi frica sa nu cada ptr ca el colinda prin pat si de cand a invatat sa coboare treapta la bucat. incearca sa coboare in acelasi mod (intai pune manuta si se propteste in ea, o pune si pe cealalta si apoi un piciorus....); dar la patul mare nu merge smecheria ca e prea inalt....
Eu, iar im facut o multime dec treaba... Nici nu stiu cum se face ca in fiecare zi imi zic ca azi muncesc si maine stau, dar maine nu mai vine... Nici nu stiu cum o sa fac curatenie de sarbatori. Deocamdata nu mi-am sters decat geamurile si am mai facut ordine in dulapuri....Deci, de dimineata, spala la bucat, si am facut ciorbita de loboda, cu carnita la cuptor si cu piure, cu salata verde, paine de casa si ciocolata de casa....Si azi cand am facut o papa asa de buna, sotul meu mi-a dat telefon ca sa nu-l astept cu masa, ca are sedinta... mad.gif
Voi ce ati mai facut?
Geo, dar la voi nu e iarna, sau Lucas e f calduros....Si carliontii ,ce sa mai vorbim, ca eu sunt invidioasa pe bebeii care au oleaca de carlionti....Asteptam poze si cu camera "plina" de mobila. Aia o sa fioe camera lui Lucas?
Petronici, Adelin ce mai face?
Simina, si voi, tot la antibiotic ati ajuns, asta e ce sa ii faci... Sa inteleg ca daca si eu incep sa ii dau nan junior oare s-o constipa si al meu, ca acum face de vreo 3 ori pe zi, si ma termina cu scutecele, ca parca e un facut sa faca kk dupa ce-l schimb. Dar cu constipatia, i-ai si tu sa ii dai piure de pere dimineata, si poate se rezolva. al meu cand era bebe desi alaptat la san, era constipat si avea scaun la 4-6 zile, si atunci i-am dat lactoza. da-i in ceai si se rezolva, zic eu....Oricum, va spunem distractie placuta, si zi-mi si mie ce meniu ai pregatit ca eu am un stres cu ziua lui Mihai....
Ankule, ce mai faci....?Noutati?
La noi e un ger teribil, si nici nu stiu daca sa il scot pe Mihai ca el e mai friguros...Mai mereu il aduceam de la plimbare cu picioarele reci, iar acum vreo 2 zile, m-a urlat in carut, si acasa am vazut ca avea picioarele bocna... Desi il incalt cu 2 perechi de sosete, din care una e flausata, si are ci cizme din piele, blanite pe dinauntru... sad.gif

pai cum asa???cum i ingheata piciorusele cu atatea perechi???
am urmarit si eu sa vad cum sunt picioarele...dar e ok!!!nu ai asa o patura speciala de iarna la carut???ca stiu ca toate caruturile au asa sau dc nu ...este de cumparat
http://bilder.afterbuy.de/images/75737/200006sack_1.jpg
asa arata...
sa-ti zic sincer...dc nu am ceva in casa si sotul mereu la lucru i dau repede p el o geaca si il bag in carut in sacul ala in strampeni fara soseta ...mergem vreo 10 minute prin frig pana la real ca de la plus nu mai cumpar liwlol.gif
apoi il scot si picioare caaaaaaaaaalde...cand doarme i bag si mainile acolo si asa i place sa doarma stramtorat cu aer curat si proaspat si la cald in sacul ala...si comod ca nu tb sa-i incalt de fiecare data papucasii)
saracu...io fi fost frig la picioruse...ori poate strange incaltamintea sau sosetele si nu mai este ok circulatia...
poop tzuc.gif
anku
Visele bebelusului

Nou-nascutul se trezeste de obicei la intervale regulate pentru ca o mare parte a somnului sau este inca de tip activ - asa numita faza REM (Rapid Eye Movement), in care se produc visele si miscarile inconstiente. Aflat in aceasta faza, copilul scanceste sau se misca prin somn, iar la sfarsitul ei se poate sa se trezeasca pentru cateva clipe. Cu timpul, faza de somn normal devine din ce in ce mai lunga si faza REM se scurteaza, iar copilul va dormi mai linistit si perioade mai lungi fara pauza.

De la zece luni copilul incepe sa viseze cu adevarat, pentru ca subconstientul incepe sa prelucreze in somn experientele din timpul zilei.Trebuie sa stim ca lucrurile care pentru noi par absolut normale pot produce o impresie foarte puternica asupra copilasului, caci entru el aproape totul e nou.De aceea rasul si plansul in somn, aparent fara motiv, sint urmari normale ale unei zile (prea) incarcate.Incercati sa-i creati o ambianta linstita si relaxata inainte de a-l duce la culcare.

Copilul are nevoie sa se simta protejat

Reactionati imediat la plansul copilului. Daca il lasati sa se linisteasca singur, va plange pana oboseste si va adormi agitat; se va calma insa mult mai repede daca il luati in brate, il leganati si ii cantati sau vorbiti.
Nu va fie frica sa-l luati chiar cu dvs. in pat. Dormitul impreuna ii da un sentiment de siguranta, iar caldura corpului parintelui il linisteste. Aceasta este foarte convenabil si pentru hranit - nu trebuie sa va ridicati din pat pentru a merge la el, iar daca incepe sa planga, sinteti acolo aproape si il puteti linisti repede, inainte de a se trezi de tot.
Ambianta optima

Asigurati-va ca bebelusul se simte bine in locul in care doarme. Unora dintre copii li se pare foarte infricosator sa stea intr-un pat mare. Ei se simt in siguranta numai intr-un leagan micut, si eventual infasati. Pentru ca micutul dvs. sa doarma confortabil si in siguranta:

* nu il inveliti cu plapuma. Aceasta nu permite o aerisire suficienta si poate incalzi copilul prea tare.In plus, exista pericolul de a fi trasa din greseala peste cap.
* folositi in schimb un saculet de dormit potrivit ca marime, care va proteja copilul fara sa il stanjeneasca. Daca vi se pare insuficient, ii puteti pune deasupra si o paturica subtire, pe care nu o ridicati in nici un caz mai sus de umeri.
* nu-i puneti perna sub cap.
* este recomandat sa culcati sugarul foarte mic pe o parte si sa schimbati partea pe care sta dupa fiecare masa. Astfel preveniti deformarea capsorului. Dupa o saptamana-doua, cel mai bine e sa doarma cu fata in sus. Statisticile arata ca dormitul pe burta prezinta un risc ridicat de sufocare.
* temperatura optima pentru camera copilului este 17 grade. (atentie parinti romani! - e prea cald la voi in casa!)
* salteluta trebuie sa fie groasa de cel putin 8 centimetri, nu prea moale si sa se potriveasca perfect in patut, adica fara spatii goale la margine.
* distanta dintre zabrelele de la patut este bine sa fie intre 6 si 7,5 centimetri - mai mult de atat e periculos, deoarece copilul isi poate prinde capsorul intre gratii.
* este recomandat sa folositi un cearsaf de bumbac
* pastrati camera bine aerisita si fara nici o urma de fum.
* folositi suzeta - daca e cazul. Aceasta il va face pe bebelus sa respire pe nas si nu pe gurita, ceea ce reduce considerabil riscul de accidente.
* Daca, din cauza unei raceli, copilul doarme cu gurita deschisa, incercati sa o inchideti usor impingand in sus barbita.
* in fine, nu obositi copilul cu drumuri prea lungi sau multe vizite.


eu cu suzeta nu prea sunt de acord...Darius nu a vrut-o si nici nu am insistat[pretul il platesc ca urla toata ziua ]dar ...e mai bine fara...ma uit p strada...si la 4 ani inca sug suzeta rolleyes.gif
si cu alea 17 grade...mna...eu mai rece nu pot face-am 22 grade la nivelul podelei fara incalzire toata iarna..acum deschid 5 min geamul se raceste dar intr-o juma de ora la loc e temp...de aia i este si sete cred... sad.gif
si drumuri facem multe si lungi...poate si de asta nu dorme ok...

si am mai obs ca atunci cand sunt certuri in casa darius se scoala si de 20 ori p noapte cand nu atunci de 5-6-7 ori p noapte...
cand ma simt rau tipa si vine la mine si intinde mainil sa-l iau in brate...deci vrea sa vada ce este cu mine...numai ca mami nu-l poate lua in brate atunci ca ametesc si imi e teama ca intr-o zi cad cu el cu tot lata...
ne-au iesit si noua 2 dintisori sus...fara probl,...decat dezastrul cu somnul sad.gif ....nu doarme ziua nu doarme noaptea...dar incep sa ma obisnuiesc smile.gif mai laes dimineata zombi p bicicleta la 6.45...am noroc cu ploaia marunta care ma dezmeticeste si imi da optimism...apoi 2 cafele in pauza si o cana de supa fierbinte...vin acasa dar nici nu apuc sa mananc ca urla una-ncontinuu...
al vostru sta in scaunel cand mananca???
al meu este dezastru...vrea sa se arunce jos dupa primele 2 lg... sad.gif
geocoto
A reusit si Lucas sa raceasca.Aseara dupa baie si-a dat tichia jos din cap si apoi l-a apucat plansul ca era infundat.Azi si mai multi mucisori... crybaby.gif

Scuze daca s-a inteles ca trebuie sa lasi copilul sa planga pana la epuizare, nu asa am vrut sa las sa se inteleaga.No way nono.gif Eu m-am referit ca nu-l mai adormi pe picioare sau in patul parintilor ci il lasi sa inceapa sa se obisnuiasca la el in pat.Eu il pun la el in patut si daca plange dupa 5-10 15 minute il iau in brate si il linistesc si apoi il pun iar.Iar peste noapte nu plange decat pt bibi si in nici un caz nu il las sa planga...sar imediat pentru ca am somnul ffff usor.Dupa bibi adoarme la loc.
Eu nu fac altceva decat sa stau numai cu Lucas.Nu il las nici 5 minute nesupravegheat (mi-e frica sa nu o apuce gelozia pe Alda si...Doamne fereste!!!) si iubire cere non stop iar atentie 100/1000 asa ca...crede-ma ca doar noaptea sta singurel la el in camera dar in ultima perioada s-au tot ivit ocazii sa il iau cu mine in pat si sa-l exilam pe tati in alta camera...

Numai ca acum iese rasfatul la iveala fiind infundat nu-i prieste nimic...si nervi.gif Am fost totusi pana la biserica sa-l impartasim si sa ascultam colindele de Craciun.

Claudia ma intrebasei daca o sa-i dam camera piticului...Nu pentru ca este deasupra garajului si este friguroasa desi este cea mai mare din casa...

Pup,
Geo
Andymar
QUOTE(anku @ Dec 13 2009, 12:09 AM) *
ce mare s-a facut...si ce frumusica!!! love1.gif
ne place costumatia de eusa_clap.gif craciunita


Multumim mult! Nici Darius nu e mai prejos... ne iei de nora? rolleyes.gif
Andymar
Multumim mult de urari! Si ne pare tare rau ca sunt atatia copilasi bolnaviori, sper sa se faca bine cat mai repede. Selena nu a racit pana acum decat de 2 ori: la 1 luna si la 6 luni. Si ma rog la Doamne Doamne sa nu raceasca deloc. Eu am noroc ca-i plac tare mult fructele (mananca 2 mere pe zi singura, cu tot cu coaja), dar de muraturi nu mai zic. Daca papam si vede muraturile, nu mai vrea nimic altceva. Si vrea doar din manuta ei sa pape, o las dar toata se inroseste pe la gurita. Cred ca de-aia si mananca bine, nici nu stiu cate kg are dar abia o urc scarile in brate.
Nici cu dormitul nu prea avem treaba. Ziua mai mult de o ora jumate nu doarme, noaptea cam de la 21-22 la 8-9. Dar nu se trezeste decat daca isi cauta suzeta (fara ea nu dormim) si nu o gaseste prin somn.

Bebeii vostri au inceput sa vorbeasca? Ce cuvinte zic? Selena toata ziua striga pe tata, pe mama doar cand are nevoie de ea, papa cand i-e foame sau cateodata numai plescaie din gurita. mai nou vb la telefon, il tine la ureche si zice "alu" sau "auo", depinde cum ii iese. Cand se joaca singura e mai scumpa ca vb in limba ei si cine stie ce cuvinte ii ies: da-da, du-du, tu-tu, ne-ne, tu-cu, etc. Si la suzeta ii zice "titi" sau "tuca" de la tituca.
Claudia94
Scuzati deranjul trandafir.gif

simina_ana
Buna seara , va spunem si noi ...din nou pe fuga. Sunt rupta de oboseala dupa 4 zile de casa plina cu musafiri. Am ramas doar cu mama din seara asta, care sta pana in Ianuarie.
Ne-am petrecut ieri, pana la 2 noaptea si azi am mai avut o tura de musafiri. Iancu s-a comportat exemplar avand in vedere ca e si racit. Dar si-a facut somnul bine de peste zi asa ca a rezistat foarte bine...si cum sa nu reziste cand era casa plina de copii si el atat de bucuros ca nu stia de care sa se tina ....alerga de la unul la altul ..ce mai..... a fost gazda perfecta..."a vorbit" cu toata lumea, a fost cuminte la taiat de mot ( de fapt un zulufel de la spate) s-a jucat pana a cazut frant....O sa pun maine poze ca acum abia scriu...
Andymar....si Iancu spune mama, tata, papa, "aide" = haide, ute= uite sau dute , unu si arata si un degetel cand il intrebi cati ani are, ca si Selena vorbeste si el cu telefonul la ureche si spune "aio", daca vede un catel zice"hm", cand vrea ceva zice "aia" si arata dar si "mmmmm", i-a iesit o data un "taci" cand l-a pus pe taica-su la punct....si de 2 zile o striga pe maica-mea "nica"...iar zilele trecute tot lalaia "ia...ia..ia..." si cred ca vine de la Iancu....ca asa face cand il intreb cum il cheama....dar nu de fiecare data ...mai mult rade si cand te lasi tu pagubas lalaie "ia...ia..''....si bineinteles o gramada de silabe pe care le potriveste tot mai haios.....Cel mai fain e cand vorbeste in legea lui singurel.....scoate niste "cuvinte" de la ma pe spate si "vorbeste" cu o asa mare pasiune ca radem de el la greu.....
Azi a fost atat de haios....l-am schimbat si i-am spus sa duca pampersul la bunica sa-l puna la cos....dar el a luat pampersul si s-a dus singur la cos , a deschis usa si l-a pus in cos.....am crezut ca pic...imediat m-a pufnit plansul, la cat sunt de sensibiloasa luna asta...Iancu al meu mi-a pregatit multe surprize luna aceasta...Si acum ca e si mama la noi, sunt convinsa ca o sa invete tot mai multe....mama e profesoara si va dati seama ca va sta cu el f mult in perioada asta....
Cat priveste raceala....inca nu ne-a trecut, suntem pe antibiotic, nu mai avem febra, mucii curg mai rar.....tusea nu prea il lasa in pace.....se cam foieste noaptea, dar ce sa facem....sper totusi sa-si revina ca sa putem face vaccinul de un an. Iar faza cu constipatia inca il tine....azi iar am avut un episod de planset din cauza asta. Iar cu mancatul.....sta f prost, fata de cum eram noi. Dar nu-l fortez...ii dau ce vrea el ( 95% din cazuri lapte) si cat vrea el ( max 150 ml) . Daca noi papam 4, 5 mese pe zi.....acum abia papam 3....si atunci cu intors de capusor, crize de plans, etc....Dar sa speram ca vom trece repede peste aceasta perioada....

Geo....imi pare rau ca ati racit si voi. Va doresc din tot sufletul sa trceti cu usurinta peste aceasta perioada....Va transmitem multi pupici si imbratisari calde....

Petronici ....cum mai e Adelin? Mai e bolnavior?

Rose? Pe unde esti ca nu te-am mai vazut de multa vreme pe aici.....Te tine pitica ocupata? Va pupam

Anku.....ce faci? AI terminat cu musafirii?
Iancu papa in scaunelul lui de masa. De la 8 luni l-am obisnuit in el si stie ca locul lui e acolo cand papa. Incerc sa ma tin de faza sa mancam toti la masa ca sa se obisnuiasca cu acest ritual. Cand suntem toti 3 papa cel mai bine....Uneori chiar daca el nu mananca , ii dau un biscuite sa roada, sau o bucatica de mar....ideea e sa molfaie cat timp mancam si noi ca sa se simta inclus....

Claudia .....iti tin pumnii sa reusesti sa-l dezveti pe Mihaita de adormitul pe picioare....Cred ca o sa ai nevoie de muuuulta rabdare si nervi de otel....dar cum orice invat are si dezvat.....iti doresc sa mearga repede lucrurile....

Va pupam si va dorim o noapte linistita....Ma duc langa pufosul meu....


Rose68
Buna dimineata mamici si pitici
La noi weekendu 'a trecut cam asa:
sambata toata ziua a fost plimbata si ne-am jucat cu ea, abia a reusit sa doarma de la 6-7 seara............am lasat-o si apoi de la 22 la ora 1 ne-am tot chinuit sa o adormim
A dormit pina a doua zi la ora 8.30, a papat 110 ml lapte si iar somn pina la 10.45.....a papat iar 110 ml lapte, apoi a papat 230 mg fructe cu 3 biscuiti, pe la 12.30....si somn pina la 15.30..........si la ora 16 supa de curcan cu painica alba........250 ml..........
Seara ne-am tot chirait prin casa nu am mai iesit afara...........si la ora 19 a papat 200mg peste pastrav amestecat cu 100 ml lapte si 1 cartof
Intre 21 si 21.20...........am vorbit la telefon cu cineva si in acest timp a chinuit-o tati in toate felurile
Am inchis telefonul si am luat-o in primire
Si mare surpriza......la 21,30 deja dormea la ea in patut. I-am spus lui tati ca i-o dau pe mina in fiecare seara sa o chinuie bine........
La ora 24 a mai papat 60 ml de lapte cu orez iar acu la 8.30 a papat 110 ml lapte si a adormit la loc.
Asa ca aseara am fost super fericita: a adormit nesperat de repede............... si a mai si dormit toata noaptea la ea in patut ( de cind merge si ea , oboseste mai repede cu toate astea a o culca a devenit cosmar- uneori dureaza chiar 3 ore)
simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Dec 14 2009, 10:42 AM) *
Buna dimineata mamici si pitici
La noi weekendu 'a trecut cam asa:
sambata toata ziua a fost plimbata si ne-am jucat cu ea, abia a reusit sa doarma de la 6-7 seara............am lasat-o si apoi de la 22 la ora 1 ne-am tot chinuit sa o adormim
A dormit pina a doua zi la ora 8.30, a papat 110 ml lapte si iar somn pina la 10.45.....a papat iar 110 ml lapte, apoi a papat 230 mg fructe cu 3 biscuiti, pe la 12.30....si somn pina la 15.30..........si la ora 16 supa de curcan cu painica alba........250 ml..........
Seara ne-am tot chirait prin casa nu am mai iesit afara...........si la ora 19 a papat 200mg peste pastrav amestecat cu 100 ml lapte si 1 cartof
Intre 21 si 21.20...........am vorbit la telefon cu cineva si in acest timp a chinuit-o tati in toate felurile
Am inchis telefonul si am luat-o in primire
Si mare surpriza......la 21,30 deja dormea la ea in patut. I-am spus lui tati ca i-o dau pe mina in fiecare seara sa o chinuie bine........
La ora 24 a mai papat 60 ml de lapte cu orez iar acu la 8.30 a papat 110 ml lapte si a adormit la loc.
Asa ca aseara am fost super fericita: a adormit nesperat de repede............... si a mai si dormit toata noaptea la ea in patut ( de cind merge si ea , oboseste mai repede cu toate astea a o culca a devenit cosmar- uneori dureaza chiar 3 ore)


Neatza....
Asa e si la noi....desi merge singurel de o saptamana si teoretic oboseste mai tare abia adoarme la ora 23. El care adormea la 21. Dar cred ca e din cauza ca vrea sa se joace....pentru ca asta face pana adoarme...ne calareste si chiuie de ne rupe urechile....
claudiaena
Buna!
Si noi am avut iar un weekend plin. Am fost in vizita, si Mihai a fost in verva, mai ales ca, Cumatra mea, l-a facut pe al treilea copil si abia acum am reusit sa o vedem(are 2 luni)... Mihai intre trei copii mai mari ca el, s-a jucat, a tipat si a facut inconjorul casei in 4 labe. Seara, niste prieteni, cu care aveam programat un monopoli de vreo 2 saptamani, au venit la noi si dupa ce Mihai a adormit singurel in patut (pe la 11 si ceva), am stat sa jucam pana la 1.30 noaptea. Dar, de cand Mihai si-a modificat ora de somn, acum, daca e liniste, doarme si pana la 8.30-9 dimineata.
Duminica am avut iar musafiri, ca aseara, pe la 7 seara am iasit un pic la ger, sa ne facem pofta de somn, si chiar vorbeam cu al meu sot, ca as vrea sa le vad pe 2 cupluri, care ne sunt aproape si care ne viziteaza asa de des, dar care nu au copii(unii il asteapta pe I bebe peste 2 luni), daca o sa primeasca musafiri asa de des, ca noi si sa incerce sa fie si gazde rezonabile....Oricum, la cei care urmeaza sa devina parinti, am zis ca abia asteptam sa ne luam revansa si sa ii calarim toata ziua(ca ne sunt si vecini) bananab.gif --sper sa nu te superi draga vecina asa ca te tzucam.... floare2.gif
Azi s-a trezit dimineata, ca Maria era tare galagioasa, si pe la 10 30 cand am observat ca e morocanos, l-am pus in patut cu suzi, si am plecat sa intind rufe, si cand am terminat si am intrat in dormitor, el dormea. NU IMI VENEA SA CRED.... super.gif
Ankule, carutzul meu nu are protectie decat de ploaie. Ca pe aici sunt scumpe si proaste. Cel putin, eu m-am pripit cand l-am luat pe asta, ca se manevreaza greu tare (dupa ce il plimb pe Mihai si mai fac si piata si vin acasa, vin rupta de spate) si nu are nicio protectie de frig... Dar acum, parca nu mai imi da mana sa iau altul, ca parca vad ca il mai folosesc doar pana la vara... Deocamdata, il invelesc pe Mihai cu o paturica.
Simina asteptam poze... Si eu astept sa imi spui ce meniu ai pregatit....
Geo, iarasi a racit Lucas. Of dar microbii astia se tin scai de el. il pupam pe pui, si va spunem sa va faceti bine cat mai repede!
Gata, s-a trezit piticul.... pupicei
petronici
buna,tuturor mamicutelor si copilasilor...
eu in week-end am fost la servici ca de obicei...Adelin nici pana acum nu am reusit sa-mi dau seama ce are,dupa 3 zile de febra si nemancat ,singurul lucru care il accepta,lapticul,sambata si duminica dimineata la vomitat tot cel care l-a baut in timpul noptii,astazi nu a mai vomitat si sa-l vad ce imi mananca...sper sa fie vreun dintisor,pt ca nu ma lasa deloc sa vad si dac il tin in brate si nu sunt atenta ma trezesc cu cate o stampila pe fata de toata frumusetea si in plus tot ce duce la gurita musca...acum sa vad ce zice si dr ,joi dimineata,la controlul de 1 an...
Geo,imi pare rau ca Lucas a racit din nou si sper sa va treaca cat mai repede si fara complicatii...ce bine ii sta in rosu si abia asteptam sa-l vedem cu costumul de mos craciun si pupooam pe cretulinul nostru....
Simina,ne bucuram pt progresele flacaului tau si asteptam sa-l vedem pe campionul nostru cat de curand de la petrecerea lui...
Claudia si la voi este un inceput bunicel la dezvatatul de adormitul pe picioare si Mihai sa o tina tot asa,sa nu va mai faca capricii la adormit...
Anku,si pe voi va felicitam pt dintisori si poate se mai linistete si Darius si nu va mai trezeste asa des pe noapte...
Rose,poopacim pe Andreuta ca e fetita ascultatore si papa binisor(nu ca noi,nimic) si ca cu pasi repejori ne ajunge din urma ....
Fetelor,a-ti vorbit vreuna cu Oana?cum a ajuns?cum sa comportat Mtei pe drum?
de Sanzi sau Daniela stiti ceva?
si hai sa va arat cel mai mare strambarici din lume






si una cu tati
V-AM BOMBARDAT UN PIC...SCUZE floare2.gif
anku
QUOTE(petronici @ Dec 14 2009, 01:47 PM) *
buna,tuturor mamicutelor si copilasilor...
eu in week-end am fost la servici ca de obicei...Adelin nici pana acum nu am reusit sa-mi dau seama ce are,dupa 3 zile de febra si nemancat ,singurul lucru care il accepta,lapticul,sambata si duminica dimineata la vomitat tot cel care l-a baut in timpul noptii,astazi nu a mai vomitat si sa-l vad ce imi mananca...sper sa fie vreun dintisor,pt ca nu ma lasa deloc sa vad si dac il tin in brate si nu sunt atenta ma trezesc cu cate o stampila pe fata de toata frumusetea si in plus tot ce duce la gurita musca...acum sa vad ce zice si dr ,joi dimineata,la controlul de 1 an...
Geo,imi pare rau ca Lucas a racit din nou si sper sa va treaca cat mai repede si fara complicatii...ce bine ii sta in rosu si abia asteptam sa-l vedem cu costumul de mos craciun si pupooam pe cretulinul nostru....
Simina,ne bucuram pt progresele flacaului tau si asteptam sa-l vedem pe campionul nostru cat de curand de la petrecerea lui...
Claudia si la voi este un inceput bunicel la dezvatatul de adormitul pe picioare si Mihai sa o tina tot asa,sa nu va mai faca capricii la adormit...
Anku,si pe voi va felicitam pt dintisori si poate se mai linistete si Darius si nu va mai trezeste asa des pe noapte...
Rose,poopacim pe Andreuta ca e fetita ascultatore si papa binisor(nu ca noi,nimic) si ca cu pasi repejori ne ajunge din urma ....
Fetelor,a-ti vorbit vreuna cu Oana?cum a ajuns?cum sa comportat Mtei pe drum?
de Sanzi sau Daniela stiti ceva?
si hai sa va arat cel mai mare strambarici din lume






si una cu tati
V-AM BOMBARDAT UN PIC...SCUZE floare2.gif

maiiiiiiii....dar ce expresiv este fii-tau....doamne ca toti se schimba de la o luna la alta si tot mai frumosi si deosebiti sunt....
Adelin este un dulce...are ochisorii negrii....cand vor privi fetele in ochisoriui lui o sa se goleasca sufletul...
sa stii ca prin farmec doarme copilul de 2 zile iar la 20 si culmea fara sa se trezeasca decat o data la o jumate de ora...
mereu se trezeste exact la o jumate de ora dupa ce adoarme oricat ar fi ceasul...
cred ca l-au chinuit dintii de l-au innebunit...dar acum vasa de bine doarme noaptea...
totusi ieri la 1 noaptea s-a trezit ca sa astepte musafirii dar nu a facuit scandal...pur si simplu statea in fund si gongonea de parca ar fi avut chef de povesti...si a stat pana la 2 si el....
sa te auda Dumnezeu....
ne bucuram ca Adelin este mai bine....lasa ca trece cu bine...
mamicuta cu servici ne gandim la tine din 23....sa fie bine cu partea materiala la job....si sa ai spor.... tzuc.gif

necunoscutul cu care a venit cumnatul meu este ok....deci nu-mi e frica....si chiar ma bucur sa-i am in casa dc sunt oameni cu bun-simt...vad ac nu sunt raciti...deci e ok....
Doamne iti multumesc....
anku
QUOTE(Rose68 @ Dec 14 2009, 07:42 AM) *
Buna dimineata mamici si pitici
La noi weekendu 'a trecut cam asa:
sambata toata ziua a fost plimbata si ne-am jucat cu ea, abia a reusit sa doarma de la 6-7 seara............am lasat-o si apoi de la 22 la ora 1 ne-am tot chinuit sa o adormim
A dormit pina a doua zi la ora 8.30, a papat 110 ml lapte si iar somn pina la 10.45.....a papat iar 110 ml lapte, apoi a papat 230 mg fructe cu 3 biscuiti, pe la 12.30....si somn pina la 15.30..........si la ora 16 supa de curcan cu painica alba........250 ml..........
Seara ne-am tot chirait prin casa nu am mai iesit afara...........si la ora 19 a papat 200mg peste pastrav amestecat cu 100 ml lapte si 1 cartof
Intre 21 si 21.20...........am vorbit la telefon cu cineva si in acest timp a chinuit-o tati in toate felurile
Am inchis telefonul si am luat-o in primire
Si mare surpriza......la 21,30 deja dormea la ea in patut. I-am spus lui tati ca i-o dau pe mina in fiecare seara sa o chinuie bine........
La ora 24 a mai papat 60 ml de lapte cu orez iar acu la 8.30 a papat 110 ml lapte si a adormit la loc.
Asa ca aseara am fost super fericita: a adormit nesperat de repede............... si a mai si dormit toata noaptea la ea in patut ( de cind merge si ea , oboseste mai repede cu toate astea a o culca a devenit cosmar- uneori dureaza chiar 3 ore)

aceeasi unda...
sa-i tina Dumnezeu tot asa de bine sa doarma....
poopam printesuca....
si mai pune-ne pozite....nu mai aveti??? tzuc.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Dec 13 2009, 10:18 PM) *
Buna seara , va spunem si noi ...din nou pe fuga. Sunt rupta de oboseala dupa 4 zile de casa plina cu musafiri. Am ramas doar cu mama din seara asta, care sta pana in Ianuarie.
Ne-am petrecut ieri, pana la 2 noaptea si azi am mai avut o tura de musafiri. Iancu s-a comportat exemplar avand in vedere ca e si racit. Dar si-a facut somnul bine de peste zi asa ca a rezistat foarte bine...si cum sa nu reziste cand era casa plina de copii si el atat de bucuros ca nu stia de care sa se tina ....alerga de la unul la altul ..ce mai..... a fost gazda perfecta..."a vorbit" cu toata lumea, a fost cuminte la taiat de mot ( de fapt un zulufel de la spate) s-a jucat pana a cazut frant....O sa pun maine poze ca acum abia scriu...
Andymar....si Iancu spune mama, tata, papa, "aide" = haide, ute= uite sau dute , unu si arata si un degetel cand il intrebi cati ani are, ca si Selena vorbeste si el cu telefonul la ureche si spune "aio", daca vede un catel zice"hm", cand vrea ceva zice "aia" si arata dar si "mmmmm", i-a iesit o data un "taci" cand l-a pus pe taica-su la punct....si de 2 zile o striga pe maica-mea "nica"...iar zilele trecute tot lalaia "ia...ia..ia..." si cred ca vine de la Iancu....ca asa face cand il intreb cum il cheama....dar nu de fiecare data ...mai mult rade si cand te lasi tu pagubas lalaie "ia...ia..''....si bineinteles o gramada de silabe pe care le potriveste tot mai haios.....Cel mai fain e cand vorbeste in legea lui singurel.....scoate niste "cuvinte" de la ma pe spate si "vorbeste" cu o asa mare pasiune ca radem de el la greu.....
Azi a fost atat de haios....l-am schimbat si i-am spus sa duca pampersul la bunica sa-l puna la cos....dar el a luat pampersul si s-a dus singur la cos , a deschis usa si l-a pus in cos.....am crezut ca pic...imediat m-a pufnit plansul, la cat sunt de sensibiloasa luna asta...Iancu al meu mi-a pregatit multe surprize luna aceasta...Si acum ca e si mama la noi, sunt convinsa ca o sa invete tot mai multe....mama e profesoara si va dati seama ca va sta cu el f mult in perioada asta....
Cat priveste raceala....inca nu ne-a trecut, suntem pe antibiotic, nu mai avem febra, mucii curg mai rar.....tusea nu prea il lasa in pace.....se cam foieste noaptea, dar ce sa facem....sper totusi sa-si revina ca sa putem face vaccinul de un an. Iar faza cu constipatia inca il tine....azi iar am avut un episod de planset din cauza asta. Iar cu mancatul.....sta f prost, fata de cum eram noi. Dar nu-l fortez...ii dau ce vrea el ( 95% din cazuri lapte) si cat vrea el ( max 150 ml) . Daca noi papam 4, 5 mese pe zi.....acum abia papam 3....si atunci cu intors de capusor, crize de plans, etc....Dar sa speram ca vom trece repede peste aceasta perioada....

Geo....imi pare rau ca ati racit si voi. Va doresc din tot sufletul sa trceti cu usurinta peste aceasta perioada....Va transmitem multi pupici si imbratisari calde....

Petronici ....cum mai e Adelin? Mai e bolnavior?

Rose? Pe unde esti ca nu te-am mai vazut de multa vreme pe aici.....Te tine pitica ocupata? Va pupam

Anku.....ce faci? AI terminat cu musafirii?
Iancu papa in scaunelul lui de masa. De la 8 luni l-am obisnuit in el si stie ca locul lui e acolo cand papa. Incerc sa ma tin de faza sa mancam toti la masa ca sa se obisnuiasca cu acest ritual. Cand suntem toti 3 papa cel mai bine....Uneori chiar daca el nu mananca , ii dau un biscuite sa roada, sau o bucatica de mar....ideea e sa molfaie cat timp mancam si noi ca sa se simta inclus....

Claudia .....iti tin pumnii sa reusesti sa-l dezveti pe Mihaita de adormitul pe picioare....Cred ca o sa ai nevoie de muuuulta rabdare si nervi de otel....dar cum orice invat are si dezvat.....iti doresc sa mearga repede lucrurile....

Va pupam si va dorim o noapte linistita....Ma duc langa pufosul meu....

aSA Fac si eu...il pun cu noi la masa...orice i-as da si orice i-as face se ridica in scaun si trece p partea din exterior piciorul ca sa se dea jos sau se arunce....niciodata nu mi-a stat...si la scaunelul alalalt am renuntat ca e baietel mare acum....
si ne e ca nu-i place papa....
ufffffffff....sa inteleg ca numai al meu face asa???
nu pot sa-mi dau seama dc am gresit cu ceva la pusul in scaunel...adica eu nu vad ce sa fi gresit... mad.gif dar nu sta si la schimbat...crize de furie nu asa unsure.gif poate se va linisti si el intr-o buna zi...
ca zici ca e turbo.... wacko.gif wacko.gif wacko.gif
ieri am fost sa-i cumpar o jucarie maram de Ziua lui....si erau in mag ala insirate tot felul de jucarii...pai sa nu-ti zic ce facea ...l-am pus intr-o masinuta si ca sa se dea jos s-a gandit sa rastoarne masinuta cu tot cu el...problema este ca a rasturnat-o langa alte jucarii impachetate si s-au imprastiat toate...
a tb sa stau o ora in mag ca sa se joace.pana la urma nu stiu ce sa iau...am vrurt sa iau asa ca un sprijin de mers care atunci cand is invarte rotile deci cand merge face muzica si lumini...dar nu e bun...apasa si cade cu el in bot nono.gif
masinuta a dat-o gata si p aia...
dati-mi idei....ce sa-i iau de ziua lui???sau mai bine zis ce luati voi la bebicii vostriI???
EU habar nu am acum... sad.gif
4,5 mese p zi???oauuuuuuuuuuuu
stai linistita ...Darius manaca zi de zi doar 2 mese solide si 3 mese de lapte si uite ca imi e frica ca are prea multe kg...dar egal... liwlol.gif pai si papa de 4-5 ori...oauuuu!!! tongue.gif
poopam p Iancu si p tine...ce fain ca s-a comportat bine Iancu!!! wink.gif tzuc.gif
anku
QUOTE(Andymar @ Dec 13 2009, 09:11 PM) *
Multumim mult! Nici Darius nu e mai prejos... ne iei de nora? rolleyes.gif

dc ma uit bine la ei si seamana.... tongue.gif
tb sa intrebam p Dareus...dar eu vreau asa o nora frumoasa si hazlie.... smile.gif yes.gif
geocoto
Buna mamici,

greu rau de tot cu mucisori.Am sa ma gandesc serios sa inventez ceva care sa faca bebelusul sa stranute ca asa ii scoate singurel cel mai bine..
Am cumparat si eu o pompita manuala si este ff buna in comparatie cu cea cu baterii.Intai pun ser fiziologic cu capul intr-o parte si in alta si apoi ii trag cu pompita si abea apoi ii pun picaturele.Azi noapte a dormit bustean si nici urma de respiratie infundata (abea ma bucuram) dar dimineata s-a reintors calvarul...

Lucas sta in scaunelul de masa dar si in brate la mine ii mai dau cand nu vreau sa-si bage manutele in mancarica...De schimbat pampersul ii dau ceva in mana si este cumintel.Daca ii dau pompita de nas o arunca laugh.gif

De ziua lui nu stiu ce sa zic dar va primi ff multe cadouri de la bunici, nasi, prieteni si ulterior ii voi lua si eu ce mai are lipsa.Optez pentru jucariile care il invata ceva decat cele care sunt frumos colorate.
A primit deja de la 2 copilasi mai mari 2 masinute din acelea mari dar pana la primavara vara nu le vede.In primul rand ca nu le bag in casa si in al 2 lea rand sa nu existe riscul sa pice din ele...

Am plecat ca ma cheama datoria...

oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Dec 15 2009, 02:16 PM) *
dati-mi idei....ce sa-i iau de ziua lui???sau mai bine zis ce luati voi la bebicii vostriI???



Anku....uite ce i-am luat noi de ziua lui....Se invarte dacase impinge in picioare, are butoane cu melodii, si niste margele la maner care le tot trece dintro parte in alta ....


Asta a primit-o de la niste prieteni ... e in limba romana si e educativa... il invata formele, alfabetul, culorile, sa numere...


A mai primit o toba cu tot felul de instrumenete muzicale ( se vede si in poza de mai sus...dar daca vrei sa o vezi mai bine ii fac poza si ti-o arat mai bine inclusiv cu instrumentele muzicale) , a mai primit un laptop ......la fel si asta educativ....cu o groaza de chestii, dar e peste 3 ani asa ca nu il dau acum decat sub supraveghere....
Mai are de ex o jucarie in forma de locomotiva care are animalute pe care daca apesi face ca animalul respectiv..,
Iar...foarte mare trecere au la noi cartile cu pagini cartonate cu tot felul de imagini...deocamdata ne jucam cu cea cu animale....nu stie cum face decat cainele....scoate un "hm"....dar daca il intreb unde-i rata ....imi arata...atat in carte ....cat si rata de jucarie cat si caruselul de la patut...liwlol.gif ...si catelul imi arata.....
Noi am inceput sa-i luam jucarii educative si bineinteles jucarii care se misca si scot tot felul de zgomote....unele ma duc la disperare liwlol.gif...dar ce sa-i fac.... cand nu mai suport le inchid ( am noroc ca deocamdata nu stie de unde sa le porneasca si sunetul)
Si noi cand mergem la cumaparaturi...pana alegem o jucarie dureaza o vesnicie....dar incercam sa-i luam pt varsta lui si sa-i fie si folositoare.....

Spor sa aveti si voi si sa-i gasiti ceva care sa-i placa si care sa-l atraga....
simina_ana
Claudia, am mai spus si mai demult....ca nu fac masa mare asa cum se face la Moldova. In primul rand ca pe aici nu asa se procedeaza, in al doilea rand nu aveam chef sa stau 2 zile la bucatarie si sa ma strezez si in al treilea rand ca nu sunt prietena cu bucataria chiar atat de tare....

Am pregatit doar platouri cu aperitive , salate, tort si prajituri.....
SI pentru ca Iancu a facut un anisor, am zis ca este o aniversare importanta, asa ca mi-am dat toata silinta sa fac platourile atractive pentru copilasi ( m-am inspirat de pe net de aranjament)....asa ca va atasez cateva poze

Salata de ton ...in forma de peste


......o armata de pinguini.....


.....si cativa soricei pt pitici.....


....si tortul .....


Am avut si niste braduleti cu compozitie ca salamul de biscuiti ( in poza de mai sus se vad, dar nu prea bine)....dar cand m-am trezit eu sa-i pozez disparusera....dar mai am doi si o sa le fac poze....




anku
QUOTE(geocoto @ Dec 15 2009, 12:34 PM) *
Buna mamici,

greu rau de tot cu mucisori.Am sa ma gandesc serios sa inventez ceva care sa faca bebelusul sa stranute ca asa ii scoate singurel cel mai bine..
Am cumparat si eu o pompita manuala si este ff buna in comparatie cu cea cu baterii.Intai pun ser fiziologic cu capul intr-o parte si in alta si apoi ii trag cu pompita si abea apoi ii pun picaturele.Azi noapte a dormit bustean si nici urma de respiratie infundata (abea ma bucuram) dar dimineata s-a reintors calvarul...

Lucas sta in scaunelul de masa dar si in brate la mine ii mai dau cand nu vreau sa-si bage manutele in mancarica...De schimbat pampersul ii dau ceva in mana si este cumintel.Daca ii dau pompita de nas o arunca laugh.gif

De ziua lui nu stiu ce sa zic dar va primi ff multe cadouri de la bunici, nasi, prieteni si ulterior ii voi lua si eu ce mai are lipsa.Optez pentru jucariile care il invata ceva decat cele care sunt frumos colorate.
A primit deja de la 2 copilasi mai mari 2 masinute din acelea mari dar pana la primavara vara nu le vede.In primul rand ca nu le bag in casa si in al 2 lea rand sa nu existe riscul sa pice din ele...

Am plecat ca ma cheama datoria...

oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif

i-am dat aproape tot...mai putin spray-uri liwlol.gif pana si biscuiti ca sa-l preocupe...si ceasuri care suna... ohmy.gif
nimic nu-l intereseaza....si nu sta...imi tb forta nu asa....de multe ori vine si tati si il preocupa cantandu-i si batand din palme...pauza...nu si nu....
nu cred ca pia din masinute ca acum sunt destul de stabili...dar sa nu faca ca si Darius sa o rastoarne ca sa plece din ea...
tot asa nu statea nici in premergator.... liwlol.gif
ASA de cuminte si linistit cred ca e Lucas...cred ca este cel mai cuminte din randul bebicilor nostri sau???
poopam noi p el de cumintel care papa frumos oriunde si sta la schimbat... tzuc.gif
simina_ana
SI daca tot sunt la capitolul poze.....va mai "intoxic" cu cateva de la petrecerea de sambata.

Iancu.....cati ani ai?





















Nenea Iancu a ales in ordine: icoana, telefonul si cardul....liwlol.gif
Nana ia taiat un zulufel de la spate, pe care l-am pus la pastrare alaturi de cel de la botez....
Cam atat ......

Pupicei de la noi....


anku
Vedeti???
oriunde si la orice copil tb sa fie probl...
al meu dc nu imi face probl cu sanatea are probl cu somnul si cu statul oriunde...
vb Oanei...zici ca are baterii in fund!!!si nu se mai gata never.... jucaus.gif
acum a invatat sa e dea si sa se urce in pat....asa face toata ziua aproape si dc i aluneca piciorul sa vezi ce se enerveaza si tipa ascutit
si dc nu-l obosesc???facem niste lupte greco-romane cu tavalit prin pat si muscaturi si tras de par apoi prinselea...
simina_ana
Aaaaaaaa......sa va arat ce facea al meu ficior.....aseara la ora 11.....nu vroia sa doarma de nici o culoare (pana la urma m-a adormit el pe mine liwlol.gif )....In schimb....se petrecea de mama focului....











anku
QUOTE(simina_ana @ Dec 15 2009, 12:56 PM) *
Anku....uite ce i-am luat noi de ziua lui....Se invarte dacase impinge in picioare, are butoane cu melodii, si niste margele la maner care le tot trece dintro parte in alta ....


Asta a primit-o de la niste prieteni ... e in limba romana si e educativa... il invata formele, alfabetul, culorile, sa numere...


A mai primit o toba cu tot felul de instrumenete muzicale ( se vede si in poza de mai sus...dar daca vrei sa o vezi mai bine ii fac poza si ti-o arat mai bine inclusiv cu instrumentele muzicale) , a mai primit un laptop ......la fel si asta educativ....cu o groaza de chestii, dar e peste 3 ani asa ca nu il dau acum decat sub supraveghere....
Mai are de ex o jucarie in forma de locomotiva care are animalute pe care daca apesi face ca animalul respectiv..,
Iar...foarte mare trecere au la noi cartile cu pagini cartonate cu tot felul de imagini...deocamdata ne jucam cu cea cu animale....nu stie cum face decat cainele....scoate un "hm"....dar daca il intreb unde-i rata ....imi arata...atat in carte ....cat si rata de jucarie cat si caruselul de la patut...liwlol.gif ...si catelul imi arata.....
Noi am inceput sa-i luam jucarii educative si bineinteles jucarii care se misca si scot tot felul de zgomote....unele ma duc la disperare liwlol.gif...dar ce sa-i fac.... cand nu mai suport le inchid ( am noroc ca deocamdata nu stie de unde sa le porneasca si sunetul)
Si noi cand mergem la cumaparaturi...pana alegem o jucarie dureaza o vesnicie....dar incercam sa-i luam pt varsta lui si sa-i fie si folositoare.....

Spor sa aveti si voi si sa-i gasiti ceva care sa-i placa si care sa-l atraga....

simina....asa cu alfabet vreau si eu....
are f multe jucarii...nici una nu e buna mai mult de 5 min...cum a facut si la magazin de altfel
are de toate felurile...dar mai interesant este sa goleasca sertare,sa scoata gunoiul afara si sa imprastie prin bucatarie sau sa se urce in sertar si sa cada cu dulap cu tot...p cuvant dc stiu cu cine seamana tongue.gif ca noi suntem mai moi dar asta mic...e nervos,ambitios,neobosit ...infipt bine cum se spune in popor....sa vezi cum se opreste in fata femeilor si maram le intreaba cate ceva tongue.gif si femeile absolut mirate si surprinse...
probam zilele trecute o bluza...si l-am luat cu mine in cabina in cabina de proba...a zbughit-o cu o viteza direct in alta camera de proba la o alta femeie liwlol.gif si sa vezi ce chiuia...o fi zis copilul...mami de tine m-am saturat ia sa ma duc sa vad dc nu gasesc vreo femeie sexi liwlol.gif si eu jumate imbracat si jumate dezbracata...
si cea mai atractiva jucarie sunt firele si prizele wacko.gif
ia sa ma uit de alfavbet...a avut o masinuta care mergea si facea ca animalele...pisica,caine,elefant etc...s-a apucat sa dea cu ea de podea o data de a luat-o nevoile si nu mai merge ohmy.gif
doamneeeeeeeeeee simina...asa de frumos ai pregatit tot...ce fain ai facut....dar cum ai facut pinguinii????
super fain....
si de unde asa de multi copii???
si Iancu imbracta in stil retro....super fain si ingenios imbracat.....
icoana.telefon si card....deci...om credincios si buna in primul rand,apoi om sociabil si apoi bani...dar modern...card.... yes.gif fain a ales....
dar cum se face chestia asta cu taiatul motului bitte???
se taie in ziua cand a fost nascut si apoi se pun p tava diverse lucruri si primele 3 lucruri???
asa s-a schimbat si Iancu...tot mai frumos si el...dar eu tot parca nu-mi dau sea,ma cu cine seamana...tata este in poza???
am scris iar incoerent...trage asta mic de mouse si de tot....imi acceptati scuzele de rigoare???
simina fff fain a ti facut....bravo si felicitari si multumim de poze...sunt tare frumoase....
inca o data sa-ti traiasca flacaul sanatos ,fericit si norocos si iubitor de parinti... tzuc.gif
si ...cum e mamica la sb???i place la sighi?=??
ce mai e nou p la sb??????? tzuc.gif
acum in prag de sarbatori iar vreau acasa...asa patesc mereu....parca vad deja strazile si cum ma plimbam cu sarsanalele pline...din magazin in magazin...si zona strandului....
cum o fi cum nu o fi in Romania...mereu te cheama amintirea acasa...pana la urma nici nu era asa de greu...
Doamneeeeeee...au venit baietii astia la noi...au castigat fff bine...dar banutii astia sunt mai mult ca munciti...i-au mai si batut ca s-a stricat salata inainte sa o livreze la magazin...tb sa dam telefoane peste tot...sunt tratamente inumane....
Doamne fereste ca tot mai bine in tarisoara ta....
anku
QUOTE(simina_ana @ Dec 15 2009, 01:39 PM) *
Aaaaaaaa......sa va arat ce facea al meu ficior.....aseara la ora 11.....nu vroia sa doarma de nici o culoare (pana la urma m-a adormit el pe mine liwlol.gif )....In schimb....se petrecea de mama focului....








deciiiiiiiiiiiii.............mortale poze si mortal Iancu...superb....
petrecaret tu mami.... rolleyes.gif
si ce carlionti..... wub.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Dec 15 2009, 04:37 PM) *
Vedeti???
oriunde si la orice copil tb sa fie probl...
al meu dc nu imi face probl cu sanatea are probl cu somnul si cu statul oriunde...
vb Oanei...zici ca are baterii in fund!!!si nu se mai gata never.... jucaus.gif
acum a invatat sa e dea si sa se urce in pat....asa face toata ziua aproape si dc i aluneca piciorul sa vezi ce se enerveaza si tipa ascutit
si dc nu-l obosesc???facem niste lupte greco-romane cu tavalit prin pat si muscaturi si tras de par apoi prinselea...



Asa e si la noi....cu cati mai multi cu atat mai mare distractia......acum ca a venit si tati, in seara asta va avea parte de 3 participanti la distractie....Eu, tati si buni....liwlol.gif
Nici la noi nu se gata bateriile.....dar mie imi place....chiar azi ii ziceam mamei....ca stand cu el imi aduc aminte de copilaria mea....si ma simt si eu copil langa el....Iar azi mai mult ca niciodata....De dimineata ninge intr-una si deja e un strat gros de zapada....si noi stateam in camera lui si ne jucam si simteam mirosul vacantelor de iarna cand ma jucam pana la epuizare cu vecina mea....Ce dor mi-e de acea perioada...si incerc sa o retraiesc alaturi de pufosul meu....

Off....mam ratacit printre amintiri...sa revin la realitate...nu mai stiu cine spunea.....dar cand mai pui poze cu Darius?
petronici
Simina,abia asteptam pozele....si am ramas placut surprinsa...
in primul rand,tin sa te felicit pt "pufosul"tau,care ne da pe spate de fiecare data pe cat de frumos este...sa-ti traiasca si sa va aduca incontinuare numai bucurii si satisfactii...
in al doilea rand,te felicit pt platourile minunate....cred ca a fost pe masura de bun pe cat de frumoase sunt....
ce sa mai,campionul nostru din decembrie,ne uimeste cu ghidusiile lui si cu farmecul lui...ii place de pe acum spumantul?

si daca tot vb de cadouri...si noi de mos nicolaie,i-am luat un fel de ferma,apesi pe fiecare animal si iti zice cum se cheama,ce culoare are si cum face....mai are si numere...si partea cea mai interesanta,pune intrebari sa recunosti animalul dupa sunetul specific fiecaruia sau sa-l recunosti numerele si animalele dupa nume....daca gresesti te mai intreaba de vreo 3 ori,dupa care schimba intrebarea,si cand indici corect te felicita....pacat ca e in italiana si in engleza...dar eu ii zic in romaneste si jucaria in italiana,si asa poate le prinde pe amandoua...
bunici de ziua lui deja i-au luat un calut care se balanseaza,si sa vedem ce mai gasim, tot ceva educativ, si noi sa-i luam...
pupicei multi tzuc.gif
simina_ana
Anku.......stiu cum e cu dorul de casa.....si mie mi-e asa de dor de Botosani, de sarbatorile alaturi de ai mei si de prieteni.....E al 2lea an cand nu ajung de Craciun acasa....dar macar ma bucur ca vin ai mei si asa parca dorul de casa e mai mic....Abia astept sa vina saptamana viitoare si tata....daca era si Toffy , motanul meu, era si mai bine tongue.gif

Pinguinii i-am luat de aici....http://gospodini.---/2009/01/pinguini-maslinii.html....numai ca eu i-am umplut cu branza Feta amestecata cu un cub de branza topita....SI inainte de a umple burtica, i-am sters se ulei intr-un servetel...Tot pe acest site este si reteta pt soricei...E ceva de migalit la ei....dar fac impresie faina....iar pentru copii e o atractie....

Cu taiatul motului....in Ardeal din cate am inteles nu se tine ...dar noi am procedat asa....Intai i-am adus tortul si i-am cantat La multi ani, apoi i-am pus tava si a ales 3 obiecte si apoi l-a luat nasa, si i-a taiat motulMotul l-am pus la pastrare alaturi de cel de la botez, iar pe tava i-am pus asa: icoana, telefon, card, chei de la masina, bani, carte, foarfeca, pix, . La fete cica li se mai pune bijuterii, pieptene, ruj, oglinda. Din cate stiu eu motul se taie oricand intre 1 an si 3 ani, dar in an fara sot. Daca era sa ma iau dupa ce scrie pe net la traditii.....ma lua durerea de cap... doh.gif
Nu au fost copii multi....doar cele 2 fete ale nasilor si nepotelul de la fratele sotului. AR mai fi fost inca 2 fetite, cu care iesim in parc, dar una era bolnavioara si pe cealalta au lasat-o acasa, cade la noi parintii plecau la alta petrecere.. Oricum ele erau mai mici de 7 si 8 luni.

Ca si noutati in SIbiu...au impodobit frumos orasul.....vrem sa mergem intr-o seara....acum si cu zapada cred ca arata foarte frumos.....Sa vad....sa-i treaca mai intai raceala de tot lui Iancu si apoi.....Acum la targul de Craciun a fost foarte frumos, o multime de nebunii care mai de care mai atragatoare....COncerte de colinde in piata.....dar de fapt cam cum e in fiecare an....

SPer ca am acoperit toate intrebarile tale...

Cat priveste pe Darius....ce-mi place de el....asa si trebuie sa fie un baiat....curios si explorator...
Ce-mi place de el ca deja cocheteaza cu fetele.....Dragul de el.....Dra vreau poze cu el.....ca mi-e dor de ochisorii lui albastri....
petronici
QUOTE(anku @ Dec 15 2009, 12:59 PM) *
maiiiiiiii....dar ce expresiv este fii-tau....doamne ca toti se schimba de la o luna la alta si tot mai frumosi si deosebiti sunt....
Adelin este un dulce...are ochisorii negrii....cand vor privi fetele in ochisoriui lui o sa se goleasca sufletul...
sa stii ca prin farmec doarme copilul de 2 zile iar la 20 si culmea fara sa se trezeasca decat o data la o jumate de ora...
mereu se trezeste exact la o jumate de ora dupa ce adoarme oricat ar fi ceasul...
cred ca l-au chinuit dintii de l-au innebunit...dar acum vasa de bine doarme noaptea...
totusi ieri la 1 noaptea s-a trezit ca sa astepte musafirii dar nu a facuit scandal...pur si simplu statea in fund si gongonea de parca ar fi avut chef de povesti...si a stat pana la 2 si el....
sa te auda Dumnezeu....
ne bucuram ca Adelin este mai bine....lasa ca trece cu bine...
mamicuta cu servici ne gandim la tine din 23....sa fie bine cu partea materiala la job....si sa ai spor.... tzuc.gif

necunoscutul cu care a venit cumnatul meu este ok....deci nu-mi e frica....si chiar ma bucur sa-i am in casa dc sunt oameni cu bun-simt...vad ac nu sunt raciti...deci e ok....
Doamne iti multumesc....


are un obicei la meu copil,de se tot stramba,in fel si chip,si eu imediat cu aparatul,ca cine stie cand il mai prind....
Darius,cat i-au iesit dintisorii ti-a facut probleme cu somnul...al meu cu mancarea,sper sa nu dureze prea mult...
si nu numai al tau nu sta locului cat mananca...eu trebuie sa-l tin in picioare,in brate,sa-l las sa se joace ca sa pot sa-i dau ceva...si asa l-a obisnuit bunicasa...ca la mine statea frumos in scaunelul lui de papat...
va pupacim tzuc.gif
QUOTE(geocoto @ Dec 15 2009, 02:34 PM) *
Buna mamici,

greu rau de tot cu mucisori.Am sa ma gandesc serios sa inventez ceva care sa faca bebelusul sa stranute ca asa ii scoate singurel cel mai bine..
Am cumparat si eu o pompita manuala si este ff buna in comparatie cu cea cu baterii.Intai pun ser fiziologic cu capul intr-o parte si in alta si apoi ii trag cu pompita si abea apoi ii pun picaturele.Azi noapte a dormit bustean si nici urma de respiratie infundata (abea ma bucuram) dar dimineata s-a reintors calvarul...

Lucas sta in scaunelul de masa dar si in brate la mine ii mai dau cand nu vreau sa-si bage manutele in mancarica...De schimbat pampersul ii dau ceva in mana si este cumintel.Daca ii dau pompita de nas o arunca laugh.gif

De ziua lui nu stiu ce sa zic dar va primi ff multe cadouri de la bunici, nasi, prieteni si ulterior ii voi lua si eu ce mai are lipsa.Optez pentru jucariile care il invata ceva decat cele care sunt frumos colorate.
A primit deja de la 2 copilasi mai mari 2 masinute din acelea mari dar pana la primavara vara nu le vede.In primul rand ca nu le bag in casa si in al 2 lea rand sa nu existe riscul sa pice din ele...

Am plecat ca ma cheama datoria...

oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif

speram sa fie doar ceva trecator si sa nu faca complicatii...e bine ca poti sa-i aspiri nasucul,al meu nu sta deloc la asemenea operatiuni...singura salvare sunt niste picaturi,dar nu cele de ser fiziologic...
va pupacim dulce si pe voi si insanatosire cat mai grabnica tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(petronici @ Dec 14 2009, 04:47 PM) *

si una cu tati
V-AM BOMBARDAT UN PIC...SCUZE floare2.gif



Eu abia acum lam vazut pe micul Adelin cat de haios este.......Mam grabit sa pun pozele cu Iancu ca sa nu pice iar netul si acum cand mam uitat in urma am vazut ceva frumos.....un pitic extrem de expresiv....Sa-i faci multe poze si sa ne incanti mereu privirea cu el....ca tare dulce este .....si seamana foarte bine cu tati din cate vad eu....

Dar vrem sa vedem poze si cu mami cu Adelin.... tongue.gif

Cum mai este? Ce tratament mai faceti? Va pupacim dulce ....dulce....si cu foc.... ohmy.gif tzuc.gif
Rose68
buna dimineata
va punem pozici calde de aseara
Inainte de baita ne jucam cu telecomanda, doar o fi ceva fain la tv..

mi-a luat mami telecomanda, uite ca si Tweety s-a suparat


si acum la baita



si acum ma pregatesc de culcare


si mai avem si un mic filmuletz,

http://www.youtube.com/watch?v=lPppk3g9SU4
claudiaena
Buna dimineata!
Eu am dormit tare prost asta noapte... parca tot familionul meu si-a gasit sa plece ieri in delegatie... Sotul meu a ajuns aseara la 11 noaptea, dupa ce a stat in trafic si nu putea inainta deloc. Mama, ce viscol si ce vreme! Daca era chestia asta martea viitoare, era fain. Oare, mai prindem zapada de Craciun?
La noi, Galatiul s-a predat. Gata, e inchis, nimeni nu iese din oras, si in judet e dezastru. Un cumnat a dormit in masina, blocat, iar altul a ajuns pe la 1.30-2 noaptea la Tecuci la tata.
Mihai in ultima perioada a dormit bine. Il pun in patut cu suzi si mai sta un pic si apoi adoarme singurel. Sunt tare mandra de el... Acum sper sa nu mi se intample si mie ca si lui Geo, ca de cate ori il laud, gata urmeaza o zi si nopti de cosmar...
Si Mihai a inceput sa mearga tinut de o singura manut, dar e asa de crispat si merge cu picioarele departate, ca sa aiba stabilitate mai mare. In rest, de dimineata pana seara, colinda in 4 labe peste tot si face ture, ture. La fiecare 10 min vine la mine sa il iau in brate, sa il pup si sa il alint, timp in care efectiv se cuibareste in bratele mele si ma miroase si ma musca. Parca are nevoie de dovezi de iubire mereu.
Frumoase sunt decorate platourile, Simina, si cred ca erau bune tare, bucatele. Iar, Iancu ce mai, e un dulce, si are si carlionti, si merge si in picioare. Pupam puiul si mai asteptam si alte poze. Eu, la mot o sa fac niste aperitive, friptura si tort in mare. inca nu am stabilit meniul f. sigur.
Petronici, tzucam si puiul tau, ca are niste ochi negri frumosi tare, iar genele, intoarse ii fac ochii si mai expresivi. notworthy.gif
claudiaena
QUOTE(Rose68 @ Dec 16 2009, 09:59 AM) *
buna dimineata
va punem pozici calde de aseara
Inainte de baita ne jucam cu telecomanda, doar o fi ceva fain la tv..

mi-a luat mami telecomanda, uite ca si Tweety s-a suparat


si acum la baita



si acum ma pregatesc de culcare


si mai avem si un mic filmuletz,

http://www.youtube.com/watch?v=lPppk3g9SU4

Pupam printesa! E scumpa tare, chiar daca nu e carliontata. Iar in roz ii sta bine tare. tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.