Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
simina_ana
QUOTE(anku @ Oct 12 2009, 11:39 PM) *
ne bucuram sa aflam vesti bune de la mamici si bebici...
la noi azi a fost frig...11 grade dar tot ne-am plimbat vreo 4 ore...vine iarna..acum sunt 5 grade afara...de la noi vine frigul liwlol.gif
darius este bine...vad ca a inceput a doarma bine noaptea ...dar ziua deloc ......doarme de la 20.30 pana la 8.30 chiar 9 dimineata...deci undeva la 12 ore...de ajuns...tb sa doarma intre 12 si 14 ore...darius cum e cu mot doarme numai 12 ore... liwlol.gif
eu am piciorul drept cu sina...cica ligamente rupte ...mna...eu nu cred...am sarit intr-adevar acum vreo 2 sapt din leagan dar nu m-a durut...deci asa din senin m-am terezit ca nu mai pot pune piciorul in pamant de durere...culmea erau amundoua sambata...acum e numai dreptul...
dar tot ma chinui sa iesim la plimbare.....dc ma vedeti cum merg.... liwlol.gif
ce sa fac???decat sa stau in casa si sa ma gandesc la dureri .....

in rest...ne cumparam hainute ptr iarna... liwlol.gif
am luat si ghetute...ma chinui cate 15 min sa-l incalt.. liwlol.gif aswta este cel mai greu pt mine...are un picior asa de innalt...
va poopam cu drag... tzuc.gif


Offf.....te inteleg....doar stii ce "bucurie" faina am avut si eu de Paste...Ai mare grija...ca nu-i de glumit. Daca nu faci ce ti s-a spus risti sa se vindece mai greu....Eu abia acum dupa jumatate de an pot sa indoi degetul rupt, asa cum trebuie.....si asta la un amarat de deget....apoi tu....mare grija....nu te forta....mai bine stai linistita....pt o luna de repaos nu merita sa fi fetita rea liwlol.gif

Ne bucuram pentru Darius ca doarme mai bine noaptea....il pupacim dulce pe falcute si ii dorim sa o tina asa in continuare...

Eu inca nu ii gasesc lui Iancu incaltaminte. Cum el nu stie sa impinga piciorusul....si cum majoritatea au niste cusaturi de tot "bla bla bla"....nu pot sa-l incalt de nici o culoare.....si nici nu pot sa-i iau cu 5 numere mai mari.
In plus fetelor...ati vazut ce scoruri au astia la papucei? AM intrat la Miniblue....am inlemnit...199 ron o pereche de ghetute...pe care ii poarta 3 luni.....sunt din piele....dar totusi mi se pare exagerat....Dar dupa ce ca sunt exagerat de scumpi, mai sunt facuti si aiurea la cusaturi....eu una cel putin nu pot sa-l incalt pe pitic....dar mai cautam...ca abia a inceput sezonul....

Somnic pufos va doresc...iar tie....sa ai grija cu piciorul

simina_ana
QUOTE(Rose68 @ Oct 12 2009, 11:22 PM) *
am facut si noi azi un control de verificare, primul dupa rinofaringita si dam ca racul inapoi in ultimile 3 saptamani am luat -100gr, nu a luat in greutate ci a mai si pierdut din ce avea, asa ca avem 7900 iarasi.
Numai tuseste dar a inceput sa verse la produsele ce contin lapte: acum 2 zile a varsat dupa ce a papat iaurt, ieri dupa ce am incercat sa ii dau lapte cu cereale iar azi dupa branzica proaspata cu fructe.
Am uitat sa ii spun si dr dar oricum ne-a chemat joi iarasi pentru ca in seara asta era cumplit de aglomerat
Noapte buna bebeilor.................ca daca au ei aveti si voi
Pupicei



Imi pare rau sa aud asta....se pare ca asa e dupa boala...eu nu l-am cantarit pe Iancu ( mi s-a defectat cantarul) ...dar m-ai pus pe ganduri....ca mi se pare mai slabut...ori s-a inaltat si s-a subtiat, ori a pierdut si el ceva daca numai lapte a mancat in ultima vreme....

Cat priveste cu varsaturile Andreutei...e posibil sa faca intoleranta la lactoza....mai ales daca spui ca 3 zile la rand a varsat....Speram ca pe joi o sa aveti vesti mai bune....

Noapte buna si voua ...si linistita
simina_ana
Gata...m-am facut frumoasa....epilat, pensat, manichiura , pedichiura......asa ca ma duc la agatat...pe mos Ene....biggrin.gif
Noapte linistita va doresc.... trandafir.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Oct 12 2009, 11:50 PM) *
Offf.....te inteleg....doar stii ce "bucurie" faina am avut si eu de Paste...Ai mare grija...ca nu-i de glumit. Daca nu faci ce ti s-a spus risti sa se vindece mai greu....Eu abia acum dupa jumatate de an pot sa indoi degetul rupt, asa cum trebuie.....si asta la un amarat de deget....apoi tu....mare grija....nu te forta....mai bine stai linistita....pt o luna de repaos nu merita sa fi fetita rea liwlol.gif

Ne bucuram pentru Darius ca doarme mai bine noaptea....il pupacim dulce pe falcute si ii dorim sa o tina asa in continuare...

Eu inca nu ii gasesc lui Iancu incaltaminte. Cum el nu stie sa impinga piciorusul....si cum majoritatea au niste cusaturi de tot "bla bla bla"....nu pot sa-l incalt de nici o culoare.....si nici nu pot sa-i iau cu 5 numere mai mari.
In plus fetelor...ati vazut ce scoruri au astia la papucei? AM intrat la Miniblue....am inlemnit...199 ron o pereche de ghetute...pe care ii poarta 3 luni.....sunt din piele....dar totusi mi se pare exagerat....Dar dupa ce ca sunt exagerat de scumpi, mai sunt facuti si aiurea la cusaturi....eu una cel putin nu pot sa-l incalt pe pitic....dar mai cautam...ca abia a inceput sezonul....

Somnic pufos va doresc...iar tie....sa ai grija cu piciorul

aaaaaaaaa...........nuuuuuuu..e in siguranta
e atat de bine intepenit si are ceva drept p talpa si umflat si p laterale p pulpa e intepenit...e ca un fel de gips dar mobil liwlol.gif
asa ca atele si la talpa drept o sina umflata care apasa si p os cumva ca sa nu ma lase sa calc stramb asa cum am tendinta...bleacccccccccccc...
eu tostusi cred ca e altceva...
el a zis ca pot umbla dar sa dau aia jos numai la dormit si sa fac inclusiv baie cu sina ca dc alunec si mai dau piciorul o data e rau...

initial am crezut ca e depunere de calciu...
ghetute...offffffff doamne...sunt scumpe...am gasit si eu ceva la 34 euro...dar frumos...am luat marimea 21 asa ca sa-i poarte acum...ca am primit unii de la o verisoara tare draguta dar sunt marimea 22 si sunt maricei...la iarn aaor fi buni poate sau la primavara...
mi-a luat si mie mult timp.......ca nu gasesc ca are talpa innalta...
nici el nu impinge...de aia imi ia atata timp pana il incalt si se mai si zvarcole si se intoarce si ma loveste cu piciorul ca sa-l las in pace..stii tu ca si tu tot asa ai una bucata bebe nazdravan
ce sa facem???tb sa-i incaltam...
oricum nu o sa ma chinui de fiecare data sa-l incalt...am asa...aia de la carut...sacul ala gros de iarna dar de la carut...il bag acolo la iarna si dc sta sa-l incalt bine dc nu...
la noi maine va ninge super.gif
va poopam tzuc.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Oct 12 2009, 10:22 PM) *
am facut si noi azi un control de verificare, primul dupa rinofaringita si dam ca racul inapoi in ultimile 3 saptamani am luat -100gr, nu a luat in greutate ci a mai si pierdut din ce avea, asa ca avem 7900 iarasi.
Numai tuseste dar a inceput sa verse la produsele ce contin lapte: acum 2 zile a varsat dupa ce a papat iaurt, ieri dupa ce am incercat sa ii dau lapte cu cereale iar azi dupa branzica proaspata cu fructe.
Am uitat sa ii spun si dr dar oricum ne-a chemat joi iarasi pentru ca in seara asta era cumplit de aglomerat
Noapte buna bebeilor.................ca daca au ei aveti si voi
Pupicei

o fi intoleranta la lactoza???
ne pare rau sa auzim ca andreiutei nu-i merge bine cu papa
rose mai poti???nu stiu dc asa avea atata rabdare... tzuc.gif
am vazut ca ai deschis topic cu dezv psihomotorie la bb prematuri...mai greu s-a rasp dar s-a rasp...si ai avut dreptate...in alte parti e muuuuuuult mai comentat subiectul...
mna...oricum andreiuta e super..... tzuc.gif
Rose68
QUOTE(anku @ Oct 13 2009, 02:07 AM) *
o fi intoleranta la lactoza???
ne pare rau sa auzim ca andreiutei nu-i merge bine cu papa
rose mai poti???nu stiu dc asa avea atata rabdare... tzuc.gif
am vazut ca ai deschis topic cu dezv psihomotorie la bb prematuri...mai greu s-a rasp dar s-a rasp...si ai avut dreptate...in alte parti e muuuuuuult mai comentat subiectul...
mna...oricum andreiuta e super..... tzuc.gif



rabdarea se dobandeste
inca de cand avea 3 saptamani si eram cu ea in spital.......si vedeam ca nu lua aproape deloc in greutate.................avea la o luna 3360..............si mai era si bolnavioara...............iar eu am dormit 3 saptamani pe un scaunel..........si cu papa iar e destul de greu.......uneori pregatesc si cate 3-4 feluri doar o papa ceva.........ce bine o fi sa ai bebe papacios.........asa probleme am avut fiecare cu ei..........
acum a intrat un pic sub grafic , pana acum ne mentineam un pic peste limita inferioara
nu degeaba ne cheama dr la juma de luna
oricum m-am speriat.....am vazut bebe de 1 an si 4 luni si 6200 de grame
si sper sa nu fie intoleranta la lactoza...............ei nu ii place lapticul, nu ia placut nicodata........si am impresia ca isi cam provoaca singura voma,......mai studiez pana joi problema
geocoto
Buna dimineata mamici.Lucas nu putea ramane mai prejos, dimineata s-a trezit cu 40° si nu are semne de raceala, deci tot rosu in gatic.Nu mai stiu ce sa zic....
Mai va povestesc pe parcurs cum se mai simte.Am sa sun Dr pentru ca nu mai cred sa aiba efect supozitoarele si siropelul u-l tolereaza.
anku
QUOTE(Rose68 @ Oct 13 2009, 10:24 AM) *
rabdarea se dobandeste
inca de cand avea 3 saptamani si eram cu ea in spital.......si vedeam ca nu lua aproape deloc in greutate.................avea la o luna 3360..............si mai era si bolnavioara...............iar eu am dormit 3 saptamani pe un scaunel..........si cu papa iar e destul de greu.......uneori pregatesc si cate 3-4 feluri doar o papa ceva.........ce bine o fi sa ai bebe papacios.........asa probleme am avut fiecare cu ei..........
acum a intrat un pic sub grafic , pana acum ne mentineam un pic peste limita inferioara
nu degeaba ne cheama dr la juma de luna
oricum m-am speriat.....am vazut bebe de 1 an si 4 luni si 6200 de grame
si sper sa nu fie intoleranta la lactoza...............ei nu ii place lapticul, nu ia placut nicodata........si am impresia ca isi cam provoaca singura voma,......mai studiez pana joi problema

doamneeee iisuse....
exista asa copii???
cat despre rabdare...de nevoie da ,dar niciodata de bunavoie... liwlol.gif
nici papacios nu e bine...nu-i dau lui darius deloc dulciuri ,sunt fff atenta ce fac ca nu vreau sa fie umflat...el oricum este bine indesat dar mna...situatia se poate schimba...deocamdata nu e umflat dar imi e frica...acum vad ca de o luna a luat 100 gr in greutate...deci e bine...dr zice ca nu am de ce sa-mi fac griji...dar atatia copii umflati am vazut p aici...nu li se vad ochii din cauza falcilor...cred si eu dc baga numai fructe si cereale in ei......
mai bine poate mai slabut...se misca mai repede....isi da drumul mai repede... smile.gif
chiar dc este intolerata la lactoza poate fi temporara numai...asa o luna maxim si gata...
va poopam cu drag tzuc.gif
claudiaena
Buna ziua mamici!
Noi iar am avut cateva nopti mai proaste, dar cu maraiala de rigoare si cu scaunele moi, speram sa ne mai apara un dintisor...
Duminica, am fost la Gradina Botanica, unde a fost f frumos, si avand in vedere ca in Galati a fost frumos si cald, chiar am facut o alegere buna. O sa va pun niste poze facute la acvarii, unde piticul era fascinat, dar cand vedea ca se aprinde blitzul, gata se aseza cu zambetul mare, la pozat. biggrin.gif Dupa aceea, am mancat si mai statea un pic la tv cu totii, cand eu m-am ridicat nu inainte de al avertiza pe tati, sa aiba grija de nazdravan, si, din urma am auzit urlete. crybaby.gif Puiutzul a cazut, nici nu imi imaginez cum, dar si-a belit nasul si acum il are maro si e nostim... liwlol.gif Zici ca are o alunita imensa pe nas...Cand descarc pozele vi le pun, sa vedeti, ce parinti neatenti suntem...
Luni, a fost extrem de marait, si nu i-am intrat in voie cu nimic, si una peste alta, tati e racit si nu l-a luat in brate deloc... A stat la distanta, asa ca atunci cand intr-un final a adormit bebitza, am rasuflat usurata ca am cateva minute linistite.
Acum doarme..., iar mami sta pe net offtopic.gif in loc sa faca treaba. Acum la noi este reletiv cald dar a inceput sa bata vantul, semn ca Anku "ne trimite" frigul spre noi.... Chiar, sa ne spui daca la voi a nins sau ba.
Draga Rose, va dorim Pofta maare la masa, ca macar peste putin timp sa ma ajungeti... Cand aveam doar vreo 10,5 kg
Pupiceii dulci, si iata pozele, amintind doar ca la acvarii era cam intuneric si bateriile cam slabe, si claritatea lor e putin mai redusa. Va rog sa imi spuneti ca Mihai seamana un pic cu mine, macar... anima1.gif



simina_ana
QUOTE(claudiaena @ Oct 13 2009, 12:08 PM) *
Buna ziua mamici!
Noi iar am avut cateva nopti mai proaste, dar cu maraiala de rigoare si cu scaunele moi, speram sa ne mai apara un dintisor...
Duminica, am fost la Gradina Botanica, unde a fost f frumos, si avand in vedere ca in Galati a fost frumos si cald, chiar am facut o alegere buna. O sa va pun niste poze facute la acvarii, unde piticul era fascinat, dar cand vedea ca se aprinde blitzul, gata se aseza cu zambetul mare, la pozat. biggrin.gif Dupa aceea, am mancat si mai statea un pic la tv cu totii, cand eu m-am ridicat nu inainte de al avertiza pe tati, sa aiba grija de nazdravan, si, din urma am auzit urlete. crybaby.gif Puiutzul a cazut, nici nu imi imaginez cum, dar si-a belit nasul si acum il are maro si e nostim... liwlol.gif Zici ca are o alunita imensa pe nas...Cand descarc pozele vi le pun, sa vedeti, ce parinti neatenti suntem...
Luni, a fost extrem de marait, si nu i-am intrat in voie cu nimic, si una peste alta, tati e racit si nu l-a luat in brate deloc... A stat la distanta, asa ca atunci cand intr-un final a adormit bebitza, am rasuflat usurata ca am cateva minute linistite.
Acum doarme..., iar mami sta pe net offtopic.gif in loc sa faca treaba. Acum la noi este reletiv cald dar a inceput sa bata vantul, semn ca Anku "ne trimite" frigul spre noi.... Chiar, sa ne spui daca la voi a nins sau ba.
Draga Rose, va dorim Pofta maare la masa, ca macar peste putin timp sa ma ajungeti... Cand aveam doar vreo 10,5 kg
Pupiceii dulci, si iata pozele, amintind doar ca la acvarii era cam intuneric si bateriile cam slabe, si claritatea lor e putin mai redusa. Va rog sa imi spuneti ca Mihai seamana un pic cu mine, macar... anima1.gif






Daaaa....seamana si cu tine....la gropitele din obrajori...liwlol.gif liwlol.gif Maria seamana si mai bien cu tine.....
Pupam doi copii minunati si nasucul micului nazdravan...si asteptam pozele
petronici
QUOTE(claudiaena @ Oct 13 2009, 11:08 AM) *
Buna ziua mamici!
Noi iar am avut cateva nopti mai proaste, dar cu maraiala de rigoare si cu scaunele moi, speram sa ne mai apara un dintisor...
Duminica, am fost la Gradina Botanica, unde a fost f frumos, si avand in vedere ca in Galati a fost frumos si cald, chiar am facut o alegere buna. O sa va pun niste poze facute la acvarii, unde piticul era fascinat, dar cand vedea ca se aprinde blitzul, gata se aseza cu zambetul mare, la pozat. biggrin.gif Dupa aceea, am mancat si mai statea un pic la tv cu totii, cand eu m-am ridicat nu inainte de al avertiza pe tati, sa aiba grija de nazdravan, si, din urma am auzit urlete. crybaby.gif Puiutzul a cazut, nici nu imi imaginez cum, dar si-a belit nasul si acum il are maro si e nostim... liwlol.gif Zici ca are o alunita imensa pe nas...Cand descarc pozele vi le pun, sa vedeti, ce parinti neatenti suntem...
Luni, a fost extrem de marait, si nu i-am intrat in voie cu nimic, si una peste alta, tati e racit si nu l-a luat in brate deloc... A stat la distanta, asa ca atunci cand intr-un final a adormit bebitza, am rasuflat usurata ca am cateva minute linistite.
Acum doarme..., iar mami sta pe net offtopic.gif in loc sa faca treaba. Acum la noi este reletiv cald dar a inceput sa bata vantul, semn ca Anku "ne trimite" frigul spre noi.... Chiar, sa ne spui daca la voi a nins sau ba.
Draga Rose, va dorim Pofta maare la masa, ca macar peste putin timp sa ma ajungeti... Cand aveam doar vreo 10,5 kg
Pupiceii dulci, si iata pozele, amintind doar ca la acvarii era cam intuneric si bateriile cam slabe, si claritatea lor e putin mai redusa. Va rog sa imi spuneti ca Mihai seamana un pic cu mine, macar... anima1.gif




Doamne ce scump eeeee si intradevar zambaret in toate pozele,sunteti o familie implinita...eu nu ma prea pricep la asemanari dar in general baieteii seamana cu mamele si fetitele cu taticii(bineinteles ca sunt si exceptii)...
poopacim doi copilasi mumosi mumosi tzuc.gif
Rose68
mai, mai......da' Mihaitza rade in toate pozele?
nu imi amintesc vreo poza cu el fara zambet...........
petronici
QUOTE(Rose68 @ Oct 12 2009, 10:22 PM) *
am facut si noi azi un control de verificare, primul dupa rinofaringita si dam ca racul inapoi in ultimile 3 saptamani am luat -100gr, nu a luat in greutate ci a mai si pierdut din ce avea, asa ca avem 7900 iarasi.
Numai tuseste dar a inceput sa verse la produsele ce contin lapte: acum 2 zile a varsat dupa ce a papat iaurt, ieri dupa ce am incercat sa ii dau lapte cu cereale iar azi dupa branzica proaspata cu fructe.
Am uitat sa ii spun si dr dar oricum ne-a chemat joi iarasi pentru ca in seara asta era cumplit de aglomerat
Noapte buna bebeilor.................ca daca au ei aveti si voi
Pupicei

rose imi pare nespus de rau sa aud asta si speram sa treaca cat mai repede perioada asta cu varsatul...si noi cand suntem bolnaviore nu avem deloc pofta de mancare apoi ei....
poopacim pe Andreutza si ii uram sa pape cat mai multttt tzuc.gif
Rose68
QUOTE(geocoto @ Oct 13 2009, 11:32 AM) *
Buna dimineata mamici.Lucas nu putea ramane mai prejos, dimineata s-a trezit cu 40° si nu are semne de raceala, deci tot rosu in gatic.Nu mai stiu ce sa zic....
Mai va povestesc pe parcurs cum se mai simte.Am sa sun Dr pentru ca nu mai cred sa aiba efect supozitoarele si siropelul u-l tolereaza.


cand aud ca face iar temperatura.brrrrrrrrrrrrrrrr...............tare ma sperie temperatura..............speram sa fie bine....
nu mai inteleg nimic.......
http://www.utilecopii.ro/copilul-anului/pa...pant.asp?id=824
Uite ce scrie sub aceasta poza:
Aceasta poza are 241 Voturi
Perioada de votare inca nu a inceput

petronici
QUOTE(anku @ Oct 12 2009, 10:39 PM) *
ne bucuram sa aflam vesti bune de la mamici si bebici...
la noi azi a fost frig...11 grade dar tot ne-am plimbat vreo 4 ore...vine iarna..acum sunt 5 grade afara...de la noi vine frigul liwlol.gif
darius este bine...vad ca a inceput a doarma bine noaptea ...dar ziua deloc ......doarme de la 20.30 pana la 8.30 chiar 9 dimineata...deci undeva la 12 ore...de ajuns...tb sa doarma intre 12 si 14 ore...darius cum e cu mot doarme numai 12 ore... liwlol.gif
eu am piciorul drept cu sina...cica ligamente rupte ...mna...eu nu cred...am sarit intr-adevar acum vreo 2 sapt din leagan dar nu m-a durut...deci asa din senin m-am terezit ca nu mai pot pune piciorul in pamant de durere...culmea erau amundoua sambata...acum e numai dreptul...
dar tot ma chinui sa iesim la plimbare.....dc ma vedeti cum merg.... liwlol.gif
ce sa fac???decat sa stau in casa si sa ma gandesc la dureri .....

in rest...ne cumparam hainute ptr iarna... liwlol.gif
am luat si ghetute...ma chinui cate 15 min sa-l incalt.. liwlol.gif aswta este cel mai greu pt mine...are un picior asa de innalt...
va poopam cu drag... tzuc.gif

Anku ai mare grija cu piciorul...si il felicitam pe Darius ca nu se mai trezeste noaptea si il pooopacim tzuc.gif
siii a nins astazi la voi?si aici sa racit bine ,aseara erau 12 grade..la capitolul hainute cred ca stam bine si cu ghetulele la fel trebuie sa fim doi sa-l putem incalta,nu are stare deloc si nu impinge piciorul ba din contra il trage inapoi...
petronici
QUOTE(geocoto @ Oct 13 2009, 10:32 AM) *
Buna dimineata mamici.Lucas nu putea ramane mai prejos, dimineata s-a trezit cu 40° si nu are semne de raceala, deci tot rosu in gatic.Nu mai stiu ce sa zic....
Mai va povestesc pe parcurs cum se mai simte.Am sa sun Dr pentru ca nu mai cred sa aiba efect supozitoarele si siropelul u-l tolereaza.

Doamne,parca sau vorbit...si au facut cu randul....
ii uram insanatosire cat mai grabnica si lui mami rabdare...
petronici
QUOTE(Rose68 @ Oct 13 2009, 12:08 PM) *
cand aud ca face iar temperatura.brrrrrrrrrrrrrrrr...............tare ma sperie temperatura..............speram sa fie bine....
nu mai inteleg nimic.......
http://www.utilecopii.ro/copilul-anului/pa...pant.asp?id=824
Uite ce scrie sub aceasta poza:
Aceasta poza are 241 Voturi
Perioada de votare inca nu a inceput

pai si voturile de unde sunt???sa fie oare o greseala de scris....
simina_ana
QUOTE(petronici @ Oct 13 2009, 01:26 PM) *
pai si voturile de unde sunt???sa fie oare o greseala de scris....




Pentru ca e un bebe participant la prima sau a doua editie a concursului...?????
M-am uita si eu la poza lui Iancu si scrie la fel....noi am participat la a 2 a editie

simina_ana
Mamicile....care va inscrieti bebeii la concurs...sa spuneti pagina unde e poza...ca dam voturi cu generozitate....din ora in ora daca se poate....mai ales ca acum vine si vremea rea si nu o sa mai putem bantui pe-afara ca pana acum
anku
QUOTE(petronici @ Oct 13 2009, 12:14 PM) *
Anku ai mare grija cu piciorul...si il felicitam pe Darius ca nu se mai trezeste noaptea si il pooopacim tzuc.gif
siii a nins astazi la voi?si aici sa racit bine ,aseara erau 12 grade..la capitolul hainute cred ca stam bine si cu ghetulele la fel trebuie sa fim doi sa-l putem incalta,nu are stare deloc si nu impinge piciorul ba din contra il trage inapoi...

da...am avut parte de primii fulgi de nea...
azi la 16.30 a nins...dar nu s-a asezat bineinteles....in noaptea asta va fi un grad la noi....
am descoperit azi cum sa-l incalt in 2 minute numai...
orice i-as da in mana nu-l intereseaza nimic...si se intoarce si intersecteaza piciorul ca sa nu fac nimic cu el...si azi intorcandu-se p burta i-am dat asa papucii...super bine si fain a mers...REPEDE:::ca nu tb sa impinga
si cred ca in 2 min e gata..
ma bucur ca am descoperit metoda asta ca era un chin sa-l incalt...cel mai greu era...
incercati si voi... tzuc.gif
ptr picior am primit tablete de durere si nu ma mai doare acum ...si port aia la picior... tzuc.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Oct 13 2009, 12:04 PM) *
mai, mai......da' Mihaitza rade in toate pozele?
nu imi amintesc vreo poza cu el fara zambet...........

subscriu tzuc.gif
geocoto
Buna seara mamici, am fost la spital si i-a luat din nou sange si urina.Maine avem rezultatele.I-am aratat si Dr-itei un grafic facut de mine de cate ori a racit sau ma rog a facut rosu in gatic si i s-a parut bizar.Cand am ajuns in camera de asteptare erau multi copilasi cu febra si care tuseau sau le curgea nasucul.Se pare ca este o epidemie si aici.
Cand am ajuns acasa mi-am luat si eu temperatura ca tot ma doare capul de cateva zile si de obicei cu motiv ca altfel sunt ca un tanc rusesc, imi cunosc organismul cum reactioneaza..si aveam 38.6 fara a avea vreun simptom de raceala.
Simina m-am tot gandit la ce mi-ai zis tu si tot face febra de 3 zile fara un motiv anume, fara a avea sistemul imunitar slabit de cand a avut varicela...
Ne-a zis dr-ita ca o sa-i dea si un dintisor ff curand.I-am dat siropel cu Nurofen acum si Slava D-lui nu l-a vomat.Desi dupa jumatate de ora tot 40 avea sper sa-i scada sa putem dormi si noi putin.L-am exilat iar pe taticul in camera de oaspeti ca sa-l pot lua cu mine in pat daca este nevoie.
Am coborat sa fac un ceiut pt amandoi si m-am gandit sa va scriu cateva randuri.Pupici si nu mai vreau sa aud alt bebelush ca a racit oFloare1.gif
Rose68
Astazi fiind zi de sarbatoare, am fost la biserica


petronici
ce cumintita e Andreutza la impartasit smile.gif si Adelin duminica trecuta a fost cu bunicul si tatal la biserica si l-au impartasit...
geocoto speram sa nu fie nimic grav cu lucas si sa-i treca cat mai repede si tie insanatosire cat mai grabnica hug.gif
Anku am vazut acum la stiri ca a nins serios in germania in niste zone montane si pe aici sa racit serios, azi-dimineata erau in casa 18 grade...brrrrrr
poopam toti bebici tzuc.gif
anku
andreeiuta
ce bine ca v-ati impartasit!!!
va poopam cu drag...
Rose68
QUOTE(anku @ Oct 14 2009, 11:35 PM) *
andreeiuta
ce bine ca v-ati impartasit!!!
va poopam cu drag...

cred ca o sa mai mergem si alta data
A fost fascinata de cantecele bisericesti si a stat asa cumintica...............mai erau 2 copii tot cam de seama ei dar urlau cat ii tineau gura.............
si mie mi-a fost frica sa nu faca scandal......cu o seara inainte am fost plecati si a facut scandal peste tot
Rose68
Neatza!
nu mai trece nimeni pe aici?
asa de ocupate va tin piticii?
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Oct 16 2009, 08:43 AM) *
Neatza!
nu mai trece nimeni pe aici?
asa de ocupate va tin piticii?


Noi sa citim...
Lucas tot a facut febra dimineata dar numai 38;astept sa vad cum se comporta azi.Ieri a papat si fructe la borcan si piureut light din dovlecel, cartof si mar copt...
Cand nu are febra este vesel.Colac peste pupaza azi a dat cu gurita in marginea de la tzarc si i-a dat putin sangele...

Pupici si pe curand,
Geo
Rose68
seara ma distrez in premergator
pe drum am gasit un ghiveci cu flori, ba nu......cu buruieni caci floarea nu mai e

siiiiiiiiiiiiiic



si la sfarsit zambetul meu obisnuit
simina_ana
si noi doar asa cu franturi....ca nu ne merge netul cum trebuie....mai rau e ca nici tv-ul si nici telefonu'.....
AJUTOOOOOOOR!!!!!! sunt rupta de lume....
sinzigm
Buna mamici si pitici!!!Revenim si noi desi inca nu ne-am revenit complet dupa raceala.Au fost niste prieteni pe la noi si uite asa am luat si eu si Matei,doar tati a fost mai norocos!!!Matei mi-a facut si febra,dar nu asa mare 38.2,asa ca i-am dat nurofen si cand am vazut ca iar ii urca,l-am masat pe corp cu spirt si i-a trecut.Dar saracutu a fost tare infundat la nasuc si numai nu reuseam sa ii scot tot,cred ca era la sinusuri.Si acum mai e infundat dar ii pun picaturi cu apa de mare si ceiut cald si sper sa ii treaca.La mine a fost mai usor,m-a durut capul si gatul,dar au trecut aproape de tot.

Andreuta esti o dulceata!!!Cand te gandesti ca ai nevoie de un partener la biserica sa stii la cine sa apelezi ca si Matei e un impatimit.Ii place si lui foarte mult si isi ia impartasania fara sa schiteze un gest,in afara de faptul ca deschide singurel gurita asteptand sa-i dea Parintele din lingurita.Doar cand incep sa cante Domnii Preoti incepe si el pe limba lui atat cat stie,dar sa stii ca se straduieste sa iasa bine.Te pupam dulce tzuc.gif

Geo:s-ar putea sa fie un dintisor daca a facut 38.Si Matei la fel facea(ma refer la temperatura)cand ii iesea vreunul.Eu una am invatat ca daca e vorba de dintisori nu face copilul mai mult de 38,acum nu stiu daca nu sunt si exceptii.Oricum pupam pe Lucas tzuc.gif si daca e "catel"speram sa nu il chinuiasca prea mult.

pupam si pe Darius,Iancu,Denisa,Adelin,Matei,Mihai si pe toti toti puiutii nostri dragi tzuc.gif

Si acum sa va spun prin ce trec de cateva zile.Am avut mereu un Cm foarte regulat-32,33 de zile si nu mi-a intarziat niciodata de cand a venit prima data(exceptie sarcina cu Matei).Luna trecuta a venit in 9,deci luna asta trebuia sa vina pana maxim in 11,dar eu inca il astept.Am facut in 11,12 si13 teste de sarcina-primul a iesit foarte vag pozitiv(abea se putea zari liniuta 2)si restul toate facute pe urma au iesit negative.Nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai inteleg,pt ca cu Matei mi-a iesit testul pozitiv inainte de data la care trebuia sa imi vima ciclul.Acum astept sa mai treaca zilele,si am zis ca o sa mai fac inca un test si daca iese tot negativ,ma duc la un ginecolog.Mi-e frica sa nu fi facut chist ovarian,ca analizele de tiroida le-am facut acum o luna jumate si au iesit bune,deci la alta dereglare nu m-as putea gandi.Sincer simtome nu stiu daca am(si daca am e diferit ca si cum aveam cu Matei).Mai am crampe cateodata ca si la CM si fug la baie crezand ca apare si tot nimic,nu ma tine mult oricum.Noaptea parca e mai rau ca ma simt parca umflata sau balonata si parca nu-mi gasesc pozitia,e mai bine pe spate ca parca pe parti ma doare burta dar nu tare.Ieri mi-a fost foarte greata(n-am putut sa fac ce mancare mi-am propus ca mi se facea rau si cand ma gandeam la ce o sa fac,asa ca am pus niste pulpe si piept in punga de prajit si am bagat la cuptor),dar nu stiu daca nu imi joaca creierul feste din cauza gandurilor pe care mi le fac...Am mai simtit parca ca ma arde pe gat,dar foarte putin si din cand in cand ma ia asa o durere pe la sale.De obosita is mai tot timpul obosita,deci nu stiu daca ar putea fi vreun simtom.Acum nu-mi ramane decat sa astept si sa mor incet,ca ma dispera asteptarile!!!

Va pupam pe toti si va dorim o dupa masa frumoasa
Rose68
QUOTE(sinzigm @ Oct 16 2009, 01:21 PM) *
Buna mamici si pitici!!!Revenim si noi desi inca nu ne-am revenit complet dupa raceala.Au fost niste prieteni pe la noi si uite asa am luat si eu si Matei,doar tati a fost mai norocos!!!Matei mi-a facut si febra,dar nu asa mare 38.2,asa ca i-am dat nurofen si cand am vazut ca iar ii urca,l-am masat pe corp cu spirt si i-a trecut.Dar saracutu a fost tare infundat la nasuc si numai nu reuseam sa ii scot tot,cred ca era la sinusuri.Si acum mai e infundat dar ii pun picaturi cu apa de mare si ceiut cald si sper sa ii treaca.La mine a fost mai usor,m-a durut capul si gatul,dar au trecut aproape de tot.

Andreuta esti o dulceata!!!Cand te gandesti ca ai nevoie de un partener la biserica sa stii la cine sa apelezi ca si Matei e un impatimit.Ii place si lui foarte mult si isi ia impartasania fara sa schiteze un gest,in afara de faptul ca deschide singurel gurita asteptand sa-i dea Parintele din lingurita.Doar cand incep sa cante Domnii Preoti incepe si el pe limba lui atat cat stie,dar sa stii ca se straduieste sa iasa bine.Te pupam dulce tzuc.gif

Geo:s-ar putea sa fie un dintisor daca a facut 38.Si Matei la fel facea(ma refer la temperatura)cand ii iesea vreunul.Eu una am invatat ca daca e vorba de dintisori nu face copilul mai mult de 38,acum nu stiu daca nu sunt si exceptii.Oricum pupam pe Lucas tzuc.gif si daca e "catel"speram sa nu il chinuiasca prea mult.

pupam si pe Darius,Iancu,Denisa,Adelin,Matei,Mihai si pe toti toti puiutii nostri dragi tzuc.gif

Si acum sa va spun prin ce trec de cateva zile.Am avut mereu un Cm foarte regulat-32,33 de zile si nu mi-a intarziat niciodata de cand a venit prima data(exceptie sarcina cu Matei).Luna trecuta a venit in 9,deci luna asta trebuia sa vina pana maxim in 11,dar eu inca il astept.Am facut in 11,12 si13 teste de sarcina-primul a iesit foarte vag pozitiv(abea se putea zari liniuta 2)si restul toate facute pe urma au iesit negative.Nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai inteleg,pt ca cu Matei mi-a iesit testul pozitiv inainte de data la care trebuia sa imi vima ciclul.Acum astept sa mai treaca zilele,si am zis ca o sa mai fac inca un test si daca iese tot negativ,ma duc la un ginecolog.Mi-e frica sa nu fi facut chist ovarian,ca analizele de tiroida le-am facut acum o luna jumate si au iesit bune,deci la alta dereglare nu m-as putea gandi.Sincer simtome nu stiu daca am(si daca am e diferit ca si cum aveam cu Matei).Mai am crampe cateodata ca si la CM si fug la baie crezand ca apare si tot nimic,nu ma tine mult oricum.Noaptea parca e mai rau ca ma simt parca umflata sau balonata si parca nu-mi gasesc pozitia,e mai bine pe spate ca parca pe parti ma doare burta dar nu tare.Ieri mi-a fost foarte greata(n-am putut sa fac ce mancare mi-am propus ca mi se facea rau si cand ma gandeam la ce o sa fac,asa ca am pus niste pulpe si piept in punga de prajit si am bagat la cuptor),dar nu stiu daca nu imi joaca creierul feste din cauza gandurilor pe care mi le fac...Am mai simtit parca ca ma arde pe gat,dar foarte putin si din cand in cand ma ia asa o durere pe la sale.De obosita is mai tot timpul obosita,deci nu stiu daca ar putea fi vreun simtom.Acum nu-mi ramane decat sa astept si sa mor incet,ca ma dispera asteptarile!!!

Va pupam pe toti si va dorim o dupa masa frumoasa

imi pare rau ca nu te simti prea bine, dar mai stii "o fi cu ochi rolleyes.gif "
sa ne tii la curent................
si eu inainte de sarcina cu Andreea cu vreo 4 luni a intarziat CM 47 de zile si nici in ziua de azi nu stiu de ce...........am fost chiar internata la endocrine................de aceea cand a intarziat iarasi ciclul nici nu ma gandeam la sarcina si am ajuns la dr la 8 saptamani cand deja i se vedea si inimioara.

aici vremea e infecta rau: friguroasa si pisacioasa...........nu iesim nici macar la cumparat de painica, il rugam pe tati cand vine de la serviciu

il pupam pe Matei
anku
te inteleg sanzi...
si mie inainte imi venea la 2 luni jumate dar acum din 4 luni in 4 luni...
ultima luna inainte sa-mi vina ma simt fff rau mai ales ca nici viata sexuala nu e p roze...
in leg cu testele...eu tind poate sa cred ca esti insarcinata...zic si eu.. tongue.gif asa ma gandesc dar nu stiu sigur ca na...n-am de unde...
stiu ca dimineata nivelul de. mna...nu stiu cum i spune .....oricum dimineata se vede mai bine dc esti sau nu esti insarcinata...
in timpul zilei dc e sarcina mica nu se prea vede...
eu asa am patit...dim se vedeau 2 liniute nu chiar f bine conturate amundoua dar am fost la o prietena si ea mi-a zis ac da sunt insarcinata...
eram innebunita...faceam si la lucru teste liwlol.gif ei bine in timpul zilei iesea numai o liniuta...si a doua zi de dimineata iar imi faceam test si iar ieseau 2 liniute...
dupa cum ma gandesc eu cred ca sarcina avea undeva la 10-14,15 zile...asa mi-a spus si dr ca maram darius tb sa iasa p 5 -8 ianuarie...ma rog la mine nu s-a potrivit deloc cu ovulatia dar dupa cum imi dau seama era mica de tot sarcina...
poate si la tine este asa... smile.gif
nu te gandi la lucruri urate cum ar fi chist...e bine ca te duci sa verifici cu ocazia asta ma duc si eu la ginecolog sa vad...am avut si de ala ,s-a spart...dar eu am auzit ca doare rau atunci cand ai..p mine nu m-a durut ...atunci cand ai chist tb sa nu-ti vina in repetate randuri ciclul ...de ex la 70 zile...din cate mi-a explicat dr care m-a operat se inchisteaza practic ce ar tb sa iasa...
dar nu te gandi la rele...eu nu cred ca este asa...si dc este asa tb sa fie mic ptr ca e in stare incipienta si am auzit ca se trateaza si cu medicamente numai ...bineinteles cu conditia sa nu fie tb veche...dar eu nu cred ac ai chist...

va poopam cu drag...insanotasire grabnica...bine ca ati avut musafiri... tzuc.gif
si ne gandim la tine...bine faci ca te duci la dr...
asteptam sa vedem ce si cum...poate vine un bebe super.gif
anku
QUOTE(Rose68 @ Oct 16 2009, 08:43 AM) *
Neatza!
nu mai trece nimeni pe aici?
asa de ocupate va tin piticii?

noi trecem dar dc vedem ca nu mai zice nimeni nimic... tongue.gif

QUOTE(geocoto @ Oct 16 2009, 11:14 AM) *
Noi sa citim...
Lucas tot a facut febra dimineata dar numai 38;astept sa vad cum se comporta azi.Ieri a papat si fructe la borcan si piureut light din dovlecel, cartof si mar copt...
Cand nu are febra este vesel.Colac peste pupaza azi a dat cu gurita in marginea de la tzarc si i-a dat putin sangele...

Pupici si pe curand,
Geo


ne bucuram ca papa...
las ca trece si febra...acum va odihniti mai bine???
poate o fi inca un dintisor... tzuc.gif
QUOTE(Rose68 @ Oct 16 2009, 11:20 AM) *
seara ma distrez in premergator
pe drum am gasit un ghiveci cu flori, ba nu......cu buruieni caci floarea nu mai e

siiiiiiiiiiiiiic

si la sfarsit zambetul meu obisnuit


ce faaaaaaaaaain........ tzuc.gif
super...i place si sta in el si face si placere...
putoarea mea nu vrea sa mearga in piciaore...numai in 4 labe sau se ridica si merge adr numai p marginea patului sau p scaune...etc..dar purtat de maini nu...
stii ca il pusesem si eu o data in premergator...
incepusea planga si sa studieze rotile biggrin.gif
dar ce bine uite ca sta...
e o dulce.... tzuc.gif
QUOTE(simina_ana @ Oct 16 2009, 12:00 PM) *
si noi doar asa cu franturi....ca nu ne merge netul cum trebuie....mai rau e ca nici tv-ul si nici telefonu'.....
AJUTOOOOOOOR!!!!!! sunt rupta de lume....

mai mai...
uratii astia de rds...
va poopam si p voi... tzuc.gif



si la noi e vreme de vreme....
ninge de prac am fi in decembrie....asa in reprize mari de ore...
si acum ninge de 3 ore...
si 0 grade...
dar am fost nitel p afara...
vrem in parc....ne-am invatat in parc... sad.gif crybaby.gif
sinzigm
Fetele mulumesc ca sunteti alaturi de mine.Desi la inceput intrasem in panica la gandul ca s-ar putea sa fiu insarcinata(vor fi 10 luni abea acum in 22 de la cezariana),acum parca astept cu nerabdare sa vad ce este!Degeaba am facut test dimineata ca nu a iesit nimic,stiu ca atunci nivelul hCG,cred ca bine am zis,e mai mare.Acum s-ar putea sa fi fost sarcina intr-adevar mai mica,dar ma gandesc la chist deoarece stiti voi ca v-am povestit ca simt o oarecare jena in partea stanga,parca de langa operatie spre coapsa.Numai ca mie mi se parea ca ma ustura,sau ca ma arde si simteam mai mult la nivelul pielii...acum om vedea noi ce o fi,dar ma mai gandesc ca daca ar fi chist,l-ar fi vazut doctorul cand mi-a facut cezariana,sau daca s-ar fi facut pe urma ma gandesc ca trebuia sa mi se fi dereglat Cm mai demult.Si oricum la 4 luni de la nastere am facut ultimul ecograf,ma gandesc ca ar fi trebuit sa-l vada.Am facut unul si la Cluj,cand mi-au scos firul,ca nu l-am suportat,dar tampitul ala de medic nu cred ca s-a uitat bine ca a terminat ecograful in 2 minute.
Anku:tu zici ca ai avut chist?Ce simtome ai avut?
Rose:la noi a fost atat de frumos ieri,au fost 20 de grade de nu si mai mult!Azi s-a racorit si nici mie nu-mi vine sa ies din casa cu piticu,mai ales ca e si noros.

v-am pupat
anku
nu te prea pot ajuta cu chistul...
toata lumea zice ca doare dar eu nu stiu dc m-a durut...ori m-a durut dar la cat eram de suparata m-am inv cu durerea...nu stiu...
nu-mi venea ciclul la timp niciodata...ti.am zis..2,3 luni cam asa...nici la ciclu nu aveam dureri decat de spate...
alte femei spun ac aveau dureri groaznice...acum io stiu...
pana intr-o zi...habar nu aveam de nimic..
m-a apucat o durere asa de mare ca nu mai puteam merge...tb sa ajung la lucru si colac peste pupaza aveam un job unde tb sa ma misc repede..lucram la casa dar ma ocupam si cu prajiturile...
ei si in timp ce ma sacaia o tipa cu 100 gr fursecuri de alea si 150 gr fursucuri de alealalte mi-a venit greata...
am taiat-o rapid la toaleta...cand am iesit din toaleta se invartea tot parca era cutremur...am inaintat totusi gandind ca imi trece...si cand colo am orbit...nu mai vedeam..
ma rog..au chemat salvarea...m-au plimbat vreo 6 ore p la o gramada de sectii...nu stiau ce am...au adus vreo 3 eco ac nu vedeau maram de sange ce este in burta...adica vedeau un punct dar nu stiau dc e sarcina extrauterina sau chist sau ruptura de ficat liwlol.gif
in timpul asta eu cu 5 tensiune...
dar eu nu am avut dureri ...eu zic ca durerile tale sunt date de muschiul sectionat la cezariana...
eu am inceput gimnastica de vreo 3 sapt[acum nu ca am piciorul in carje liwlol.gif ]si pot spune ca intr-adevar nu ma doare...dar numai anumite miscari ptr a da elasticitate innapoi muschului...
si mai am presimtirea ca vei avea bebe...asa am eu presimtire...cum ai inceput sa povestesti.. biggrin.gif
ca nu a trecut destul timp...acum am inteles ca 2 ani pana la o urmatoare si eventuala cezariana..parca..nici nu mai stiu exact unsure.gif dar asa se recomanda...dar ma gandesc ac avand in vedere ca esti tanara si sanatoasa nu va fi nimic dc faci cu o jumate de an inainte...nu stiu...eiiiiiiiiii...las nu de asta sa-ti faci probl...o sa fie bine totul...
mna..ne pare rau ca te simti rau...
sau poate pur si simplu intarzie ciclu...poate ai o mica raceala la ovare...de obicei de la raceli iti intarzie si te simti iritata...
mna...deci eu ca si simptome nu am avut decat atunci cand s-a spart si am avut hemoragie interna...
am maia vut o prietena care tota as a gasit un chist dar la timp si nu a durut-o nici p ea...
altele au spus ca doare si ca este imposibil sa nu te duci la dr din cauza durerilor...
atata stiu...
va poopam...sa auzim de bine tzuc.gif
petronici
QUOTE(sinzigm @ Oct 16 2009, 02:19 PM) *
Fetele mulumesc ca sunteti alaturi de mine.Desi la inceput intrasem in panica la gandul ca s-ar putea sa fiu insarcinata(vor fi 10 luni abea acum in 22 de la cezariana),acum parca astept cu nerabdare sa vad ce este!Degeaba am facut test dimineata ca nu a iesit nimic,stiu ca atunci nivelul hCG,cred ca bine am zis,e mai mare.Acum s-ar putea sa fi fost sarcina intr-adevar mai mica,dar ma gandesc la chist deoarece stiti voi ca v-am povestit ca simt o oarecare jena in partea stanga,parca de langa operatie spre coapsa.Numai ca mie mi se parea ca ma ustura,sau ca ma arde si simteam mai mult la nivelul pielii...acum om vedea noi ce o fi,dar ma mai gandesc ca daca ar fi chist,l-ar fi vazut doctorul cand mi-a facut cezariana,sau daca s-ar fi facut pe urma ma gandesc ca trebuia sa mi se fi dereglat Cm mai demult.Si oricum la 4 luni de la nastere am facut ultimul ecograf,ma gandesc ca ar fi trebuit sa-l vada.Am facut unul si la Cluj,cand mi-au scos firul,ca nu l-am suportat,dar tampitul ala de medic nu cred ca s-a uitat bine ca a terminat ecograful in 2 minute.
Anku:tu zici ca ai avut chist?Ce simtome ai avut?
Rose:la noi a fost atat de frumos ieri,au fost 20 de grade de nu si mai mult!Azi s-a racorit si nici mie nu-mi vine sa ies din casa cu piticu,mai ales ca e si noros.

v-am pupat

vaii sinzigm sa fie cum vrei tu...vorba lui rose "cu ochi" sau fara...
mi-e mi-au descoperit un chist cand aveam vreo 19 ani,nu mai tin minte exact cat avea atunci,(vreo 2-3 mm) dar cu sigura in 2005(aveam 23 de ani) am mai facut o ecografie si avea 5-6mm,in 2007 avea 20mm deci a crescut cam multisor...dar cand am fost la dr pt pregatirea presarcina(analize,ecografii) i-am zis de el ca a fost mai micut dar mi-a zis sa nu-mi fac griji pt ca e de ala cu continut lichid si pot sa raman insarcinata....si asa a si fost in a doua luna de cand nu ne-am mai pazit am si ramas ....ma deranjeaza f tare cu vreo saptamana jumatate inainte de cm (cred ca e chiar in perioada de ovulatie daca nu ma insel,nu stiu nu am calculat) in timpul raportului sexual mai ales dar si fara raport...o durere destul de mare in partea dreapta unde e ovarul si prefer mai mult sa stau pe partea aia...si in cateva zile dispare durerea...
acum speram sa afli un "diagnostic" cat mai curand si sa nu fie nimic grav
poop pe mateiut
petronici
QUOTE(anku @ Oct 16 2009, 03:33 PM) *
nu te prea pot ajuta cu chistul...
toata lumea zice ca doare dar eu nu stiu dc m-a durut...ori m-a durut dar la cat eram de suparata m-am inv cu durerea...nu stiu...
nu-mi venea ciclul la timp niciodata...ti.am zis..2,3 luni cam asa...nici la ciclu nu aveam dureri decat de spate...
alte femei spun ac aveau dureri groaznice...acum io stiu...
pana intr-o zi...habar nu aveam de nimic..
m-a apucat o durere asa de mare ca nu mai puteam merge...tb sa ajung la lucru si colac peste pupaza aveam un job unde tb sa ma misc repede..lucram la casa dar ma ocupam si cu prajiturile...
ei si in timp ce ma sacaia o tipa cu 100 gr fursecuri de alea si 150 gr fursucuri de alealalte mi-a venit greata...
am taiat-o rapid la toaleta...cand am iesit din toaleta se invartea tot parca era cutremur...am inaintat totusi gandind ca imi trece...si cand colo am orbit...nu mai vedeam..
ma rog..au chemat salvarea...m-au plimbat vreo 6 ore p la o gramada de sectii...nu stiau ce am...au adus vreo 3 eco ac nu vedeau maram de sange ce este in burta...adica vedeau un punct dar nu stiau dc e sarcina extrauterina sau chist sau ruptura de ficat liwlol.gif
in timpul asta eu cu 5 tensiune...
dar eu nu am avut dureri ...eu zic ca durerile tale sunt date de muschiul sectionat la cezariana...
eu am inceput gimnastica de vreo 3 sapt[acum nu ca am piciorul in carje liwlol.gif ]si pot spune ca intr-adevar nu ma doare...dar numai anumite miscari ptr a da elasticitate innapoi muschului...
si mai am presimtirea ca vei avea bebe...asa am eu presimtire...cum ai inceput sa povestesti.. biggrin.gif
ca nu a trecut destul timp...acum am inteles ca 2 ani pana la o urmatoare si eventuala cezariana..parca..nici nu mai stiu exact unsure.gif dar asa se recomanda...dar ma gandesc ac avand in vedere ca esti tanara si sanatoasa nu va fi nimic dc faci cu o jumate de an inainte...nu stiu...eiiiiiiiiii...las nu de asta sa-ti faci probl...o sa fie bine totul...
mna..ne pare rau ca te simti rau...
sau poate pur si simplu intarzie ciclu...poate ai o mica raceala la ovare...de obicei de la raceli iti intarzie si te simti iritata...
mna...deci eu ca si simptome nu am avut decat atunci cand s-a spart si am avut hemoragie interna...
am maia vut o prietena care tota as a gasit un chist dar la timp si nu a durut-o nici p ea...
altele au spus ca doare si ca este imposibil sa nu te duci la dr din cauza durerilor...
atata stiu...
va poopam...sa auzim de bine tzuc.gif

daaa asa e o durere insuportabila in timpul cm...inainte de a incepe anticonceptionalele in prima zi nu ma puteam ridica din pat in schimb cu ele e un pic mai bine tot durere dar suportabila....
vai anku si tu poate ai avut tot de ala ca al meu?se poate sparge,nu stiam....lamuriti-ma si pe mine...ce pot sa spun e ca pe ecografii scrie asa"formatiune cistica cu continut lichid si margini egale di 20mm de natura funzionale" ma scuzati dar nu cred ca am tradus corect...sper sa se inteleaga despre ce e vorba...
sinzigm
Sa speram fetelor ca e ok,eu sper sa nu am chist. pray.gif Ce-o vrea Dumnezeu!Tot incerc sa-mi aduc aminte ce simtome aveam cand am ramas gravi cu Matei,dar desi nu a trecut asa mult timp,nu mai retin perfect.Acum ma tot iau crampe ca inainte de Cm,nu des,si nici nu ma tin dar stiu ca cu Matei pana s-a fixat bine in uter m-a durut tare rau.oricum va tin la curent.

v-am pupaci
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Oct 16 2009, 11:20 AM) *
pe drum am gasit un ghiveci cu flori, ba nu......cu buruieni caci floarea nu mai e


Rose cred ca esti topita dupa ea, mai ales ca seamana cu taticu'... oFloare.gif

Ne-a chemat Dr la ea sa refacem testul de urina dar il astept pe vlad sa vina acasa ca sunt destul de obosita sa conduc si sa ma si concentrez la ce trebuie sa fac...

Sanzi Lucas a avut 40 temperatura..38 la noi e bagatela, nici nu baga de seama.S-ar putea sa fie un dintisor sau mai multi de vina nu mai stiu ce sa cred...

Oanaaaaa pe unde sunteti?Cum se simte Matei, a plecat buni?

Anku
pune si tu una, 2 pastilute albastre cu V pe ele in flaconul de vitaminei si da-i seara dupa ce adoarme puiutul si sa vezi ce roz devine situatia...Daca merge imi spui si aplic si eu. super.gif

De la chisturi din cate stiu eu se manifesta diferit de la femeie la femeie...Mie imi venea si de 2 ori pe luna si dureroooos si cu multe cheaguri.S-au rezolvat cu anticonceptionale si apoi au reaparut si nu le-am mai bagat in seama daca nu doare.

Pup,
Geo trandafir.gif trandafir.gif
Rose68
am o prietena care a patit cam asa:
intr-o dupa amiaza i s-a facut brusc rau, cu ameteala puternica si temperatura mare si o durere in zona pelviana
a fost la gineco i s-a facut eco : totul perfect
seara temp si mai mare :40 si transpiratie abundenta
fuga la urgenta la chirurgie vad aia biletul de la gineco..............spun e septicemie ar trebuie sa te deschidem
O taie si surpriza: avusese chist ovarian cu lichid care sparsese si tot puroiul se varsase in burtica ei..........putea lejer sa dea ginecologul in judecata caci merita
Nu a avut nici un simptom inainte de acea zi............
asta e o poveste adevarata si nefericita..............speram ca la tine sa nu fie vorba de asa ceva.......tre sa fugi la medic sa te lamuresti
Rose68
QUOTE(geocoto @ Oct 16 2009, 05:55 PM) *
Rose cred ca esti topita dupa ea, mai ales ca seamana cu taticu'... oFloare.gif

Ne-a chemat Dr la ea sa refacem testul de urina dar il astept pe vlad sa vina acasa ca sunt destul de obosita sa conduc si sa ma si concentrez la ce trebuie sa fac...

Sanzi Lucas a avut 40 temperatura..38 la noi e bagatela, nici nu baga de seama.S-ar putea sa fie un dintisor sau mai multi de vina nu mai stiu ce sa cred...

Oanaaaaa pe unde sunteti?Cum se simte Matei, a plecat buni?

Anku
pune si tu una, 2 pastilute albastre cu V pe ele in flaconul de vitaminei si da-i seara dupa ce adoarme puiutul si sa vezi ce roz devine situatia...Daca merge imi spui si aplic si eu. super.gif

De la chisturi din cate stiu eu se manifesta diferit de la femeie la femeie...Mie imi venea si de 2 ori pe luna si dureroooos si cu multe cheaguri.S-au rezolvat cu anticonceptionale si apoi au reaparut si nu le-am mai bagat in seama daca nu doare.

Pup,
Geo trandafir.gif trandafir.gif

doar culoarea parului e de la mami si faptul sa stranuta de 2 ori la rand crybaby.gif
simina_ana
Sinzi.....luni mergi la spital si cere sa ti se faca un test de sange pentru a depista o eventuala sarcina. E cel mai sigur daca e mica sarcina.
Daca e cu ochi...sa fie int-un ceas bun....si ne bucuram ca se mareste gasca. Va fi cel mai mic din gasca si cel mai protejat de bebeii cei mai maricei.
Mai bine cu ochi decat chist....ca nu-i placut chistul. Ti-am povestit cum a fost la mine ....
Ne pray.gif sa fie totul ok. trandafir.gif
simina_ana
SI la noi e urat...dar tot l-am scos pe pitic putin afara....asa 15 minute....sper sa nu-l intoarca raceala....

Va pupacim....ca vad ca netul asta iar face probleme....abia am apucat sa va citesc....si cand sa scriu ceva "m-a dat afara"

Poate mai pe seara am mai mult noroc...
petronici
QUOTE(simina_ana @ Oct 16 2009, 06:42 PM) *
Sinzi.....luni mergi la spital si cere sa ti se faca un test de sange pentru a depista o eventuala sarcina. E cel mai sigur daca e mica sarcina.
Daca e cu ochi...sa fie int-un ceas bun....si ne bucuram ca se mareste gasca. Va fi cel mai mic din gasca si cel mai protejat de bebeii cei mai maricei.
Mai bine cu ochi decat chist....ca nu-i placut chistul. Ti-am povestit cum a fost la mine ....
Ne pray.gif sa fie totul ok. trandafir.gif

cum a fost ,urat de tot???? ohmy.gif si eu am chist sad.gif si am scris mai inainte sa marit binisor sleep.gif
anku
QUOTE(petronici @ Oct 16 2009, 03:49 PM) *
daaa asa e o durere insuportabila in timpul cm...inainte de a incepe anticonceptionalele in prima zi nu ma puteam ridica din pat in schimb cu ele e un pic mai bine tot durere dar suportabila....
vai anku si tu poate ai avut tot de ala ca al meu?se poate sparge,nu stiam....lamuriti-ma si pe mine...ce pot sa spun e ca pe ecografii scrie asa"formatiune cistica cu continut lichid si margini egale di 20mm de natura funzionale" ma scuzati dar nu cred ca am tradus corect...sper sa se inteleaga despre ce e vorba...

poate cum spunea geo...eu nu am avut dureri multumesc lui dumnezeu deacat in ziua cand mi s-a spart si s-a umplut burta de sange...era hemoragie interna mi-a coborat tensiunea...
vaaaaaaaaaaaaaaiiiiiiiiiiiiiii...dar nu vreau sa te sperii!!!!dar cum sa stai asa de atia ani???
e adev ca este ceva frecvent ...dar uite ca la tine inainteaza si te deranjeaza...deci nu da innapoi...
parerea mea este ac ar tb sa faci ceva urgent...sau in curand...
tb sa ai grija de tine....stiu ca nu prea ai timp
nu vreau sa te speriii dar moasa mea mi-a spus ca si ea avut si nu a mai putut face bb.,plangea saraca si azis ca de aia s-a facut moasa...in plus mi-a zis ca am avut noroc ca s-a spart ca mai dadeam si in altele de cu 30 ani nu mai eram femeie...se pare ca ea asa a patit desi a fost operata aici vezi tind sa cred ca numai dumnezeu face bine ...a fost operata si peste cativa ani avea sa scoata tot din ea ...mie mi s-a apus ca poate fi si cancerigen...
deci chair nu vreau sa te sperii...dar eu sa fiu a doau oara in asemenea situatie as consulta n si n dr...sa faca ce stiu ei mai bine....
da...se sparge....eu am avut noroc ca nu avea puroi cum a avut fata asta de care zicea rose...cica era si micut...si ca sa fie treaba oabla...mie mi s-a spart in urma unui raport sexual ca mare era iubirea dimineata singuri in toata casa acum 4 ani... liwlol.gif un raport sexual ca oricare altul nu mai violent sau deocheat...deci....iti zic ca sa stii ca tot ai zis ca deranjeaza si atunci...nasol...p mine nu ma deranja sad.gif
ai grija de tine...nu tb sa te opereze neaparat dar am auzit de medicamente...si dc te opereaza...iti face o taietura mica mica[mi-a aratat o gravida la maternitate ca povesteam de chisturi]eu i-am aratat ditamia operatia p toata burta iar ea avea numai asa ca si cum ai fi bagat un tub de drenaj[eu am 3 semne de alea +taietura p toata burta]
cand te opereaza de urgenta as este...taie cum poate ca sa te salveze...dar dc face din timp e mai bine...
nu mai sta..vb despre probl ta...si eu am fost asa...de muuuuuulte ori...si nu e bine...am ajuns aici si am vazut ca orice durere are o cauza si de multe ori se poate agrava...
ai grija de tine....
poopam p tine si p adelin tzuc.gif
simina_ana
QUOTE(petronici @ Oct 16 2009, 07:46 PM) *
cum a fost ,urat de tot???? ohmy.gif si eu am chist sad.gif si am scris mai inainte sa marit binisor sleep.gif


Eram in facultate in sesiune si nu am dat importanta faptului ca sangeram de 2 sapatamni. AM crezut ca ma tine ciclul mai mult din cauza stresului cu examenele. Dar la ultimul examen am cazut din picioare. Am ajuns la urgente la Giulesti, iar doctorita care m-a vazut mi-i spus ca daca mai stateam asa, in 2 saptamani ajungeam la ea cu picioarele inainte. Mi-a dat tratament. Era o raceala la ovare combinata cu un chist urat. De aici si sangerarea. Dupa 10 zile de tratament mi-am revenit. Dar slabisem ingrozitor si aratam ca o fantoma.
Tot atunci mi-a dat anticonceptionale. Cu ele, dupa 5 ani mi-au trecut problemele. In decembrie 2007 am facut o gastrita urata de tot, care m-a tinut pana in februarie iar in acea perioada am facut zeci de ecografii....atunci mai aveam un chist pe ovarul stang dar era deja f mic....cand mi-am facut prima ecografie in sarcina, in 8 aprilie, inca il mai aveam dar mi s-a spus ca e si mai mic. La controlul de 6 sapt dupa ce-am nascut nu mai aveam nimic....
anku
QUOTE(simina_ana @ Oct 16 2009, 06:42 PM) *
Sinzi.....luni mergi la spital si cere sa ti se faca un test de sange pentru a depista o eventuala sarcina. E cel mai sigur daca e mica sarcina.
Daca e cu ochi...sa fie int-un ceas bun....si ne bucuram ca se mareste gasca. Va fi cel mai mic din gasca si cel mai protejat de bebeii cei mai maricei.
Mai bine cu ochi decat chist....ca nu-i placut chistul. Ti-am povestit cum a fost la mine ....
Ne pray.gif sa fie totul ok. trandafir.gif

auuuuuuuuuuuuuu...si tu ai avut???
simina_ana
QUOTE(anku @ Oct 16 2009, 10:31 PM) *
auuuuuuuuuuuuuu...si tu ai avut???



Yep...si sper sa nu mai aud vreodata de asa ceva....nu am ajuns la cutit....dar nici nu-mi doresc asta vreodata mie sau altcuiva....
Rose68
eu nu am avut chist la ovare in schimb am pe glanda tiroida ( tot cu lichid)(cand ma supar am probleme de respiratie- se umfla chistul) si am avut o rana urata pe colul uterin in 2003 de a iesit papanicolau gradul 3 si biopsia: tesut infectios dar benign......... si care s-a rezolvat prin operatie.....

Nu-i asa ca trebuia sa ma laud si eu?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.