Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
geocoto
Buna mamici,
Noi nu ne-am mai pus problema mancarii de Duminica, pentru ca a avut multe puseuri de 40°C si abea reusesc sa-l fac sa bea ceva.
Aseara am ajuns la urgenta de la 9 la 1 noaptea pentru ca deja ma depasea problema .II scadea putin febra dupa care iar 40...Plus a vomat si siropelul Nurofen iar supozitorul incercam sa-l tin macar juma de ora sa se dizolve dar cateodata il dadea imediat afara.
I-a luat sange, urina si exudat si verdictul Infectie Virala sau rosu in gatic.
Nu mai stiu ce sa zic, abea papa si el mai bine si acum o vom lua de la capat.

Lucas nu are problema varstei de 8 luni, la el a durat cateva zile...Aseara o tragea pe Dr de stetoscop si vroia in brate la asistenta.A ajutat si faptul ca am avut lume non stop in casa(fara sa fie cineva care sa-mi dea vreun ajutor real cu piticul, doar soacra care a gatit si a mai stat cu el din cand in cand sa-i fac de papa sau sa dau cu aspiratorul)

Va dorim sa ramaneti sanatosi,
Geo
Rose68
QUOTE(geocoto @ Aug 12 2009, 08:41 AM) *
Buna mamici,
Noi nu ne-am mai pus problema mancarii de Duminica, pentru ca a avut multe puseuri de 40°C si abea reusesc sa-l fac sa bea ceva.
Aseara am ajuns la urgenta de la 9 la 1 noaptea pentru ca deja ma depasea problema .II scadea putin febra dupa care iar 40...Plus a vomat si siropelul Nurofen iar supozitorul incercam sa-l tin macar juma de ora sa se dizolve dar cateodata il dadea imediat afara.
I-a luat sange, urina si exudat si verdictul Infectie Virala sau rosu in gatic.
Nu mai stiu ce sa zic, abea papa si el mai bine si acum o vom lua de la capat.

Lucas nu are problema varstei de 8 luni, la el a durat cateva zile...Aseara o tragea pe Dr de stetoscop si vroia in brate la asistenta.A ajutat si faptul ca am avut lume non stop in casa(fara sa fie cineva care sa-mi dea vreun ajutor real cu piticul, doar soacra care a gatit si a mai stat cu el din cand in cand sa-i fac de papa sau sa dau cu aspiratorul)

Va dorim sa ramaneti sanatosi,
Geo


Buna dimineata
pupam pe Lucas, sa se faca mai repede bine.
Tare ne mai pare rau cand auzim ca Lucas are probleme.

Cred ca am scapat de afte, deocamdata pare sa fie bine.
Noi ne chinuim pentru ca de 2 zile nu mai vrea lapte si nici cereale. Ieri din multiple incercari am reusit de 3 ori sa ii dau cate 30 ml de lapte. Asta a fost tot pentru 24 de ore.
In aceasta dimineata stam un pic mai bine, a papat la ora 7.30 prin somnic 130 ml. Poate da domnul sa mai pape 1 data macar 100 ml.
AM emotii teribile cand ii dau sa pape.
Plus ca aseara de la ora 19 la 22 a plans in continuu. i-am pus muzica, i-am cantat eu,am iesit afara din casa cu ea in brate, i-am deschis televizorul.........nimic............i-am facut baita(pentru prima oara, a plans la baita) si i-am dat CALPOL si pana la urma a adormit maraind.
anku
QUOTE(geocoto @ Aug 12 2009, 07:41 AM) *
Buna mamici,
Noi nu ne-am mai pus problema mancarii de Duminica, pentru ca a avut multe puseuri de 40°C si abea reusesc sa-l fac sa bea ceva.
Aseara am ajuns la urgenta de la 9 la 1 noaptea pentru ca deja ma depasea problema .II scadea putin febra dupa care iar 40...Plus a vomat si siropelul Nurofen iar supozitorul incercam sa-l tin macar juma de ora sa se dizolve dar cateodata il dadea imediat afara.
I-a luat sange, urina si exudat si verdictul Infectie Virala sau rosu in gatic.
Nu mai stiu ce sa zic, abea papa si el mai bine si acum o vom lua de la capat.

Lucas nu are problema varstei de 8 luni, la el a durat cateva zile...Aseara o tragea pe Dr de stetoscop si vroia in brate la asistenta.A ajutat si faptul ca am avut lume non stop in casa(fara sa fie cineva care sa-mi dea vreun ajutor real cu piticul, doar soacra care a gatit si a mai stat cu el din cand in cand sa-i fac de papa sau sa dau cu aspiratorul)

Va dorim sa ramaneti sanatosi,
Geo

ne pare rau...ca a facut 40 febra...si eu as fi plecat cu el la spital...
din fericire si darius e foarte prietenos desi nu primim p nimeni in casa(asa e aici)oamenii nu se cauta dc au ceva isi dau tel sau buna-ziua p scara si atata tot...dar...avem probl cu somnul...se scoala plangand si apoi adoarme innapoi singur...dar asta se intampla si de 6-7 ori p noapte si cum spuneam ...nu e de la dinti desi multa lume a spus ca este de öa dinti!!!!
e bine ca desi bolnavior lucas a rams prietenos!!!!!!
poopam si speram sa va treac repede gaticul!!!!!! tzuc.gif
alina84
Buna fetelor.Geo,ii dorim insanatosire grabnica lui Lucas.Si Stefanut mi-aq facut saptamana trecuta febra,a ajuns pana la 39 cu 6,m-am speriat ingrozitor si eu ca nu reuseam sa i-o mai scad,indiferent ce ii dadeam si eram si singura acasa.Dar pana la urma am mers la doctor si noi si tot de la gatut era .
Anku,si noi avem probleme noaptea,si Stefanut se trezeste si plange,trebuie sa-l iau in brate si sa-l legan,sa-i cant ca sa adoarma iar,dar nu doarme decat 10 minute si apoi o luam iar de la capat.Nu stiu daca sunt problemele varstei de 8 luni sau din cauza dintisorilor(pt ca vor sa iasa si la noi de acum),dar sper sa treaca repede aceasta perioada.
Va pupam pe toti .
anku
somonul se poate da l bebici?????nu stiu dc este peste alb... laugh.gif
am o veste buna...bem apa...cum ne-am inbvatat???????il lasam in baie sa se balaceasca in apa si are ce are cu dusul ....tot cu el in mana...nu e bine dar a baut apa din dus...asta este...deocamdata de o sapt vad ca nu are nimic...cu toate ca exista pericolul legionelelor dar sper ac nu e cazul totusi ca blocul e nou ...numai de 6 ani si tevile sunt noi...
deci din dus era buna apa...si i-am dat si cu canuta si bea....cam 100 ml...cu 1 kg de lapte merge...e destul lichid... smile.gif
eram disperata ca nu vrea si el sa bea apa... doh.gif
am inghetat 2 portii a cte 80 gr piept de pui fiert si tocat....sa vad cum il accepta inghetat...
si am luat niste somon si nu stiu dc are voie si el...
rose ne bucuram din suflet ca v-au trecut aftele si speram sa nu mai revina niciodata...si sa pape bine!!!! tzuc.gif
anku
QUOTE(alina84 @ Aug 12 2009, 11:20 AM) *
Buna fetelor.Geo,ii dorim insanatosire grabnica lui Lucas.Si Stefanut mi-aq facut saptamana trecuta febra,a ajuns pana la 39 cu 6,m-am speriat ingrozitor si eu ca nu reuseam sa i-o mai scad,indiferent ce ii dadeam si eram si singura acasa.Dar pana la urma am mers la doctor si noi si tot de la gatut era .
Anku,si noi avem probleme noaptea,si Stefanut se trezeste si plange,trebuie sa-l iau in brate si sa-l legan,sa-i cant ca sa adoarma iar,dar nu doarme decat 10 minute si apoi o luam iar de la capat.Nu stiu daca sunt problemele varstei de 8 luni sau din cauza dintisorilor(pt ca vor sa iasa si la noi de acum),dar sper sa treaca repede aceasta perioada.
Va pupam pe toti .

la darius sigur nu sunt dintisorii....
nu se vede nici o schimbare,nu febra ,nu mancarimi ...nimic...
plange noaptea dar nu ma duc la el...plange cam 2-3 minute si se culca innapoi...din fericire....nu pot spune ca ma deranjeaza(AM insomnii azi noapte nu am inchis un ochi si sunt treaza de la 4 dim) f mult dar ma gandesc ce poate fi...si singura solutie este ca este o etapa de dezv ...am citit p niste forumuri nemtersti ca multi copii se trezesc noaptae dar adorm innapoi...si ca de fapt isi fac ordine in legaturile care le-au facut peste zi si dc sunt prea multe impresii(de unde si ideea ca nu este bine ca bebe sa se uite la tv intr-ucat memoria se inacarca prea mult cu lucruri care din pacate inca nu sunt percepute asa cum tb de bebe)si in momentul in care are interveni ceva ce nu intelege atunci somnul este intrerupt...asa explica ei intreruperile somnului la bebe de 7-10 luni...
nu stiu ce sa zic...mna mi se pare logic intr-un fel...
lasa-l sa invete sa se culce singur...
poop tzuc.gif

am facut si noi progr la dr sa vada dc nu avem vreo lipsa....miercurea viitoare smile.gif
oana petrina
buna mamicilor
Geo imi pare tare rau sa aud ca Lucas e bolnavior. speram sa-si revina repede.
si Matei mai se trezeste uneori noaptea tipand sau in timpul zilei cand adoarme se trezeste plangand aiurea. momentan nu avem probleme de sanatate dar m-ati pus pe ganduri si cred ca o sa-i fac si eu un set de analize pe la 8 luni. el papa bine si fructe, legume carnita orice. dar la laptic bea dim cam 180 dar nu mereu mai bea 150 pe la 15 si 180 seara. asta-i tot laptele. iar apa bea cam 50 ml si suc cam 50.mai mult de atat nu vrea si nu pot sa-i bag pe gat. vroiam sa va intreb daca putem incepe cu mango, ananas fructe exotice in general. e intr-o foiala continua matei seara cad franta. vrea de-a busilea vrea in picioare misuna non-stop. deja dintisorii de jos au crescut in totalitate dar sus nu se vad semne ca ies. sta in scaunel si vrb singurel si mai tipa de bucurie de imi zboara timpanele. nu mai vrea suzeta dar ma dispera ca-si suge degetele si tot timpul il urmaresc ca sa i le scot din gura. intinde manutele cand ne vede. spune ma si dupa o pauza iar ma apoi taaa si cam atat in rest chineza. faza nasoala e ca la plimbare nu prea mai sta in carut. urla sa-l luam in brate sau sa il ti sa topaie pe jos. asa ca fiecare plimbare e cu concert.dar am inteles ca asta e cea mai grea perioada 7-11 luni. asa ca o sa trecem repede peste rolleyes.gif
va pupam
Rose68
QUOTE(oana petrina @ Aug 12 2009, 02:38 PM) *
buna mamicilor
Geo imi pare tare rau sa aud ca Lucas e bolnavior. speram sa-si revina repede.
si Matei mai se trezeste uneori noaptea tipand sau in timpul zilei cand adoarme se trezeste plangand aiurea. momentan nu avem probleme de sanatate dar m-ati pus pe ganduri si cred ca o sa-i fac si eu un set de analize pe la 8 luni. el papa bine si fructe, legume carnita orice. dar la laptic bea dim cam 180 dar nu mereu mai bea 150 pe la 15 si 180 seara. asta-i tot laptele. iar apa bea cam 50 ml si suc cam 50.mai mult de atat nu vrea si nu pot sa-i bag pe gat. vroiam sa va intreb daca putem incepe cu mango, ananas fructe exotice in general. e intr-o foiala continua matei seara cad franta. vrea de-a busilea vrea in picioare misuna non-stop. deja dintisorii de jos au crescut in totalitate dar sus nu se vad semne ca ies. sta in scaunel si vrb singurel si mai tipa de bucurie de imi zboara timpanele. nu mai vrea suzeta dar ma dispera ca-si suge degetele si tot timpul il urmaresc ca sa i le scot din gura. intinde manutele cand ne vede. spune ma si dupa o pauza iar ma apoi taaa si cam atat in rest chineza. faza nasoala e ca la plimbare nu prea mai sta in carut. urla sa-l luam in brate sau sa il ti sa topaie pe jos. asa ca fiecare plimbare e cu concert.dar am inteles ca asta e cea mai grea perioada 7-11 luni. asa ca o sa trecem repede peste rolleyes.gif
va pupam

eu i-am dat avocado dar in amestec caci nu prea are gust. Ananas mi-a zis sa ii dau dar nu consevat ci proaspat so sa il cumpar bine copt. Cum sa ii dau?nu stiu cum
Daca ii merge bine, nu traumatiza copilul cu analize............stii ce rau este?noi am facut doar hemograma din degetel si a fost super , nici nu a simtit, dar am vazut alti copii cum urlau la recoltare.........Daca nu e nevoie............ de ce sa il chinui? Cel mult fa-i doar hemograma din degetel.............Nu te supara ca zic asta................
Dintisori...noi nu avem inca.........aproape toti bebeii au dar nici o mamica nu a facut pozica cu iepurasul.............
Nici la mine nu sta in carut decat daca se plimba carutul............Pana acum o mai puneam acolo si in casa sa mai pot face ceva si sa fie sub ochii mei........acum nu mai vrea. Ii place in premergator, e scandal cand o iau, dar mie frica sa o tin prea mult............
geocoto
QUOTE(Rose68 @ Aug 12 2009, 08:21 AM) *
Buna dimineata
pupam pe Lucas, sa se faca mai repede bine.
Tare ne mai pare rau cand auzim ca Lucas are probleme.



QUOTE(anku @ Aug 12 2009, 10:13 AM) *
ne pare rau...ca a facut 40 febra...si eu as fi plecat cu el la spital...



QUOTE(alina84 @ Aug 12 2009, 11:20 AM) *
Buna fetelor.Geo,ii dorim insanatosire grabnica lui Lucas.Si Stefanut mi-aq facut saptamana trecuta febra,a ajuns pana la 39 cu 6,m-am speriat ingrozitor si eu ca nu reuseam sa i-o mai scad,indiferent ce ii dadeam si eram si singura acasa.Dar pana la urma am mers la doctor si noi si tot de la gatut era .



QUOTE(oana petrina @ Aug 12 2009, 01:38 PM) *
buna mamicilor
Geo imi pare tare rau sa aud ca Lucas e bolnavior. speram sa-si revina repede.



Va multumim mamici pentru incurajari.Azi nu mai are febra dar nu inghite prea bine, inca il mai doare.Eu banuiesc ca ar fi de la aerul conditionat din masina.
Au plecat bunicii si am ramas singurei.Lucas s-a cam invatat datorita lor in brate dar in cateva zile il dezobisnuiesc ca este prea greu sa-l car in brate mult.Ii dau clestii de rufe colorati si ii analizeaza cu mare interes pe fiecare in parte.Si ii dau tot ce nu il poate rani asa mai ma lasa si pe mine sa mai respir.Atentie la hartie ca imediat se inmoaie si ajunge in gura lor!!!!

Pupicei si pentru bebici un bibi cu laptic caldut,
Geo tzuc.gif trandafir.gif


PS Oana in tabelul nostru scrie la fructe exotice dupa 9 luni.
geocoto
Ce faceti, nimeni pe aici?Sa inteleg ca s-a mai racorit pe la voi si ati iesit toti?
La noi ploua si oricum nu puteam iesi.Lucas este ragusit ca aseara nu putea sa adoarma si a plans destul de mult.Azi am facut o reteta care o postase Rose la un moment dat putin adaptata de mine, cartof si dovlecel fierti la cuptor si mar copt.Este ideala dupa boala, a papat si piticul putin.

Pupici si pe curand,
Geo

PS Voi cu ce le mai dati la fundulet dupa ce schimbati pampersul?Am citit de cremele cu zinc ca nu-s bune pe termen lung si eu aveam vreo 2....Ce stiti de talc, este buna?
fly34
QUOTE(Rose68 @ Aug 12 2009, 09:21 AM) *
Buna dimineata
pupam pe Lucas, sa se faca mai repede bine.
Tare ne mai pare rau cand auzim ca Lucas are probleme.

Cred ca am scapat de afte, deocamdata pare sa fie bine.
Noi ne chinuim pentru ca de 2 zile nu mai vrea lapte si nici cereale. Ieri din multiple incercari am reusit de 3 ori sa ii dau cate 30 ml de lapte. Asta a fost tot pentru 24 de ore.
In aceasta dimineata stam un pic mai bine, a papat la ora 7.30 prin somnic 130 ml. Poate da domnul sa mai pape 1 data macar 100 ml.
AM emotii teribile cand ii dau sa pape.
Plus ca aseara de la ora 19 la 22 a plans in continuu. i-am pus muzica, i-am cantat eu,am iesit afara din casa cu ea in brate, i-am deschis televizorul.........nimic............i-am facut baita(pentru prima oara, a plans la baita) si i-am dat CALPOL si pana la urma a adormit maraind.



BUNA! DE LA CE A PLANS? CA SI MIE MI SE INTAMPLA NOAPTEA SA SE TREZEASCA PLANGAND...EU DAU PE SEAMA DINTILOR CARE NU I-AU IESIT INCA SAU A CALDURII. CEREALE NU-MI MAI MANANCA NICI MIE ASA BINE.POATE CA LE SI SCHIMB MEREU...
fly34
QUOTE(geocoto @ Aug 13 2009, 04:23 PM) *
Ce faceti, nimeni pe aici?Sa inteleg ca s-a mai racorit pe la voi si ati iesit toti?
La noi ploua si oricum nu puteam iesi.Lucas este ragusit ca aseara nu putea sa adoarma si a plans destul de mult.Azi am facut o reteta care o postase Rose la un moment dat putin adaptata de mine, cartof si dovlecel fierti la cuptor si mar copt.Este ideala dupa boala, a papat si piticul putin.

Pupici si pe curand,
Geo

PS Voi cu ce le mai dati la fundulet dupa ce schimbati pampersul?Am citit de cremele cu zinc ca nu-s bune pe termen lung si eu aveam vreo 2....Ce stiti de talc, este buna?


EU LE COMBIN CAND DAU CU CREMA CU ZINC(CUTADEN) CAND DAU CU ULEI DE MASLINE, CREMA DE GALBENELE, ETC. CREMELE CU ZINC MI SE PAR CELE MAI BUNE PT. CA LE DISPARE ROSEATA.
anku
QUOTE(geocoto @ Aug 13 2009, 03:23 PM) *
Ce faceti, nimeni pe aici?Sa inteleg ca s-a mai racorit pe la voi si ati iesit toti?
La noi ploua si oricum nu puteam iesi.Lucas este ragusit ca aseara nu putea sa adoarma si a plans destul de mult.Azi am facut o reteta care o postase Rose la un moment dat putin adaptata de mine, cartof si dovlecel fierti la cuptor si mar copt.Este ideala dupa boala, a papat si piticul putin.

Pupici si pe curand,
Geo

PS Voi cu ce le mai dati la fundulet dupa ce schimbati pampersul?Am citit de cremele cu zinc ca nu-s bune pe termen lung si eu aveam vreo 2....Ce stiti de talc, este buna?

ne bucuram ca ati papat...
asta inseamna ca o sa vina si la noi ploaia...si eu care imi programam wekendul... sad.gif
la fundulet nu am dat niciodata nimic ...dc nu este nevoie e mai bine sa nu dai nimic...am pus o crema cred cu zinc(bübchen)de 2 ori cand a avut 3 sapt diaree si mi s-a iritat putintel...in rest...acum ca este vara il las cate o jumate de ora p zi in funduletul gol....face cat 100 creme...
de talc habar nu am...
va poopam cu drag si speram sa nu va ami doar gaticul... tzuc.gif
anku
si panathan si bübchen si cremele de la dm au zinc...
asta este...noroc ca nu folosim... sad.gif
Rose68
QUOTE(geocoto @ Aug 13 2009, 04:23 PM) *
Ce faceti, nimeni pe aici?Sa inteleg ca s-a mai racorit pe la voi si ati iesit toti?
La noi ploua si oricum nu puteam iesi.Lucas este ragusit ca aseara nu putea sa adoarma si a plans destul de mult.Azi am facut o reteta care o postase Rose la un moment dat putin adaptata de mine, cartof si dovlecel fierti la cuptor si mar copt.Este ideala dupa boala, a papat si piticul putin.

Pupici si pe curand,
Geo

PS Voi cu ce le mai dati la fundulet dupa ce schimbati pampersul?Am citit de cremele cu zinc ca nu-s bune pe termen lung si eu aveam vreo 2....Ce stiti de talc, este buna?



am gasit la DM niste servetele cu ulei pe ele si le folosesc cand schimb dupa kaki, sterg apoi spal funduletul si apoi sterg iar sa ramana uleiul pe fundulet, dar doar la kaki, la pisu doar spalam si stergem prin tamponare
Talcul se da dar doar preventiv, la cel mai mic semn de iritatie nu se mai da pentru ca zis popular "sapa"daca a apucat sa se irite
geocoto
QUOTE(anku @ Aug 13 2009, 05:45 PM) *
ne bucuram ca ati papat...
asta inseamna ca o sa vina si la noi ploaia...si eu care imi programam wekendul... sad.gif
la fundulet nu am dat niciodata nimic ...dc nu este nevoie e mai bine sa nu dai nimic...am pus o crema cred cu zinc(bübchen)de 2 ori cand a avut 3 sapt diaree si mi s-a iritat putintel...in rest...acum ca este vara il las cate o jumate de ora p zi in funduletul gol....face cat 100 creme...
de talc habar nu am...
va poopam cu drag si speram sa nu va ami doar gaticul... tzuc.gif



QUOTE(Rose68 @ Aug 13 2009, 11:32 PM) *
am gasit la DM niste servetele cu ulei pe ele si le folosesc cand schimb dupa kaki, sterg apoi spal funduletul si apoi sterg iar sa ramana uleiul pe fundulet, dar doar la kaki, la pisu doar spalam si stergem prin tamponare
Talcul se da dar doar preventiv, la cel mai mic semn de iritatie nu se mai da pentru ca zis popular "sapa"daca a apucat sa se irite


Vezi de-aia este bine sa intrebi sa te mai dumiresti si tu putin, daca tot nu schimb pareri verbal cu alte mamici...ca la carte altceva scrie...
I-am facut baita puiutului si l-am culcat la 8.30.era asa ragusit saracutul.
Of si parca nu mai trecem de pragul asta de 8 kg.La spital ne-a spus ca tot in jur de 8 kg are.Cred ca daca il cantaresc de 5 ori in locatii diferite voi avea de fiecare data alte cifre.

Noapte buna,
Geo

PS I-am dat cu talc in seara asta dar am inspirat eu si a 2a oara nu mai dau ca este tare neplacut.
tina71
buna mamici.am gasit cateva retete ale Annabelei Karmel care are o carte cu retete pt copii f cautata aici si in UK.am sa postez una dintre ele pt ca vreau sa imi spuneti ce parere aveti


Carne de vita cu legume

20g unt
125g carne vita taiata cuburi
1 leek( adica un fel de praz de al nostru)
1 lingura faina
100g ciuperci
275g cartof dulce curatat si taiat cuburi
200g zeama de pui
zeama de la o portocala

se topeste untul si cu faina pe foc mic, apoi se pune prazul taiat rondele, 4 min, pana se inmoaie un pic. Se da carnea prin faina si rumeneste in cratita, apoi se adauga ciupercile pentru 1min.
Se adauga cartoful dulce, zeama de pui si sucul de portocala si se da in clocot.Cand au inceput sa fiarba se muta in cuptor, la 180 C, 1ora si jum, pana se fierbe carnea.
Se pune in mixer cu cata zeama dorim si se mixeaza.


reteta mi se pare buna, mai putin partea cu rumenitul carnii si datul prin faina.eu am sa o incerc , dar direct puse in cuptor,fara faina si fara zeama de pui. nu mi se para normal sa folosesti concentrat la mancarea copilului, mai ales ca are si sare.
Voi ce parere aveti? cum procedati?
Rose68
QUOTE(tina71 @ Aug 14 2009, 02:44 AM) *
buna mamici.am gasit cateva retete ale Annabelei Karmel care are o carte cu retete pt copii f cautata aici si in UK.am sa postez una dintre ele pt ca vreau sa imi spuneti ce parere aveti
Carne de vita cu legume

20g unt
125g carne vita taiata cuburi
1 leek( adica un fel de praz de al nostru)
1 lingura faina
100g ciuperci
275g cartof dulce curatat si taiat cuburi
200g zeama de pui
zeama de la o portocala

se topeste untul si cu faina pe foc mic, apoi se pune prazul taiat rondele, 4 min, pana se inmoaie un pic. Se da carnea prin faina si rumeneste in cratita, apoi se adauga ciupercile pentru 1min.
Se adauga cartoful dulce, zeama de pui si sucul de portocala si se da in clocot.Cand au inceput sa fiarba se muta in cuptor, la 180 C, 1ora si jum, pana se fierbe carnea.
Se pune in mixer cu cata zeama dorim si se mixeaza.
reteta mi se pare buna, mai putin partea cu rumenitul carnii si datul prin faina.eu am sa o incerc , dar direct puse in cuptor,fara faina si fara zeama de pui. nu mi se para normal sa folosesti concentrat la mancarea copilului, mai ales ca are si sare.
Voi ce parere aveti? cum procedati?


nu stiu deloc care e treaba cu ciupercile, de la ce varsta au voie
cartof dulce i-am dat mai demult si papa dar se gaseste foarte greu
zeama de pui daca ii pui carne de vita cred ca nu mai trebuie

noi deja nu mai mixam ci doar zdrobim
chiar daca nu avem dinti
adaptata cred ca merge, fara prajeala...........
pupam baietii tai frumosi

anku
QUOTE(tina71 @ Aug 14 2009, 01:44 AM) *
buna mamici.am gasit cateva retete ale Annabelei Karmel care are o carte cu retete pt copii f cautata aici si in UK.am sa postez una dintre ele pt ca vreau sa imi spuneti ce parere aveti
Carne de vita cu legume

20g unt
125g carne vita taiata cuburi
1 leek( adica un fel de praz de al nostru)
1 lingura faina
100g ciuperci
275g cartof dulce curatat si taiat cuburi
200g zeama de pui
zeama de la o portocala

se topeste untul si cu faina pe foc mic, apoi se pune prazul taiat rondele, 4 min, pana se inmoaie un pic. Se da carnea prin faina si rumeneste in cratita, apoi se adauga ciupercile pentru 1min.
Se adauga cartoful dulce, zeama de pui si sucul de portocala si se da in clocot.Cand au inceput sa fiarba se muta in cuptor, la 180 C, 1ora si jum, pana se fierbe carnea.
Se pune in mixer cu cata zeama dorim si se mixeaza.
reteta mi se pare buna, mai putin partea cu rumenitul carnii si datul prin faina.eu am sa o incerc , dar direct puse in cuptor,fara faina si fara zeama de pui. nu mi se para normal sa folosesti concentrat la mancarea copilului, mai ales ca are si sare.
Voi ce parere aveti? cum procedati?

doh.gif yami.gif
o fi absolut delicioasa reteta ....dar...nu stiu cine are timp sa faca asa ceva...
poate cand are un an...
nici eu nu stiu de ciuperci cand se dau....
ce face duncan?????este bine????? tzuc.gif
Rose68
Papa bun
2 cartofi, 10 g unt, 10 g branzica, 1 galbenus.
Se coace cartoful, se faramiteaza se amesteca cu unt, branza si galbenus si se fac gogosele mici care se dau la cuptor atata sa prinda un pic de culoare.
Dupa 1 an, se pune branzica rasa putin sarata

Caut mereu retete noi cu alimetele care are voie

Nu papa zilnic la fel

Si la recomandarea pediatrului am inlocuit uleiul de masline cu ulei de porumb. Miroase foarte frumos (a popcorn) si pare ca Andreutei ii place.
Rose68
Ce mai papa Andreea

Piure cu brinza de vaci

Ingrediente :
1 cartof mic, 1 galbenus, 1 lingura brinza de vaci

Mod de preparare :
Cartoful se curata, se spala si se taie cubulete, pentru a fierbe mai repede. Oul se fierbe tare si i se scoate galbenusul.
Cartoful se paseaza impreuna cu galbenusul si se adauga brinza de vaci, frecand amestecul bine pentru o buna omogenizare.

Piure de dovlecel cu lamaie

1 dovlecel mediu, 1 iaurt, putin suc de lamaie.

Dovlecelul se curata de coaja si de seminte si se fierbe intreg. Se scoate se scurge si se mixeaza sau se sfarama bine.
Se adauga iaurtul si putin suc de lamaie, apoi se amesteca din nou bine.

Crema de spanac

100gr spanac 100gr brinza de vaci, galbenus fiert

Frunzele de spanac se spala bine in apa cu otet si se clatesc din abundenta. Se scot tijele.
Intr-o craticioara cu apa clocotita se fierb frunzele de spanac, 15 minute.
Se scot si se mixeaza impreuna cu brinza de vaci si cu galbenusul.
Aceasta crema este foarte buna calduta.


Dovleac(de placinta) copt
Dovleac copt (sau fiert) se paseaza si se amesteca cu cartof tot copt sau fiert sau dovleac cu branza(am inceput sa ii dau branza proaspata si ii place- nu calcica)

Ficatel
Ficatel pus la steamer cu 1 cartof. Apoi se paseaza ambele se amesteca cu putin unt(sau ulei porumb) si 30 ml lapte


anku
mazarea de la cat timp se da?????????
pot acum???????
am mazare inghetata nu din borcan ca imi e frica de conservanti...
aveti retete cumva cu mazare?????
pls...
geocoto
QUOTE(tina71 @ Aug 14 2009, 01:44 AM) *
buna mamici.am gasit cateva retete ale Annabelei Karmel care are o carte cu retete pt copii f cautata aici si in UK.am sa postez una dintre ele pt ca vreau sa imi spuneti ce parere aveti
Carne de vita cu legume

20g unt
125g carne vita taiata cuburi
1 leek( adica un fel de praz de al nostru)
1 lingura faina
100g ciuperci
275g cartof dulce curatat si taiat cuburi
200g zeama de pui
zeama de la o portocala

se topeste untul si cu faina pe foc mic, apoi se pune prazul taiat rondele, 4 min, pana se inmoaie un pic. Se da carnea prin faina si rumeneste in cratita, apoi se adauga ciupercile pentru 1min.
Se adauga cartoful dulce, zeama de pui si sucul de portocala si se da in clocot.Cand au inceput sa fiarba se muta in cuptor, la 180 C, 1ora si jum, pana se fierbe carnea.
Se pune in mixer cu cata zeama dorim si se mixeaza.
reteta mi se pare buna, mai putin partea cu rumenitul carnii si datul prin faina.eu am sa o incerc , dar direct puse in cuptor,fara faina si fara zeama de pui. nu mi se para normal sa folosesti concentrat la mancarea copilului, mai ales ca are si sare.
Voi ce parere aveti? cum procedati?



QUOTE(Rose68 @ Aug 14 2009, 11:36 AM) *
Papa bun
2 cartofi, 10 g unt, 10 g branzica, 1 galbenus.
Se coace cartoful, se faramiteaza se amesteca cu unt, branza si galbenus si se fac gogosele mici care se dau la cuptor atata sa prinda un pic de culoare.
Dupa 1 an, se pune branzica rasa putin sarata

Caut mereu retete noi cu alimetele care are voie

Nu papa zilnic la fel

Si la recomandarea pediatrului am inlocuit uleiul de masline cu ulei de porumb. Miroase foarte frumos (a popcorn) si pare ca Andreutei ii place.



Buna mamici,

vad ca Andreuta nu mai papa piureut pasat fin..?Ce bine de voi, Lucas daca simte o bucatica mai mare ii vine sa vomite.Sincer nu stiu cum sa il trec pe piure mai mare ?
Tina si eu am o carte cu 400 de retete dar marea majoritate se fac cu faina ceea ce inseamna rantas care pt adulti nu este bun deci cum sa dau copilului asa ceva?
Recunosc faptul ca nu variez, ci fac piureutul cu ce am prin casa legume si fructe bio si in rest mai bag cate o leguma care imi da voie in functie de varsta.Acum i-am bagat in sfarsit telina, varza chinezasca si fenicul.
Am sa incep si eu cu retete daca ziceti asa.O sa ma pregatesc de seara cu reteta ca dimineata abea de pot sa-mi aud gandurile de scandalul care iese de la jucarele si maraitul piticului.

De zeama de portocala am inteles ca este ff buna alaturi de carne sa se sintetizeze mai bine proteinele.Ce parere aveti de linte care au proteine la fel ca si carnea?Aici se recomanda la varsta lor.

Bye,
Geo

PS Nu mai da nimeni cafea? cafea.gif
Rose68
QUOTE(geocoto @ Aug 14 2009, 01:27 PM) *
Buna mamici,

vad ca Andreuta nu mai papa piureut pasat fin..?Ce bine de voi, Lucas daca simte o bucatica mai mare ii vine sa vomite.Sincer nu stiu cum sa il trec pe piure mai mare ?
Tina si eu am o carte cu 400 de retete dar marea majoritate se fac cu faina ceea ce inseamna rantas care pt adulti nu este bun deci cum sa dau copilului asa ceva?
Recunosc faptul ca nu variez, ci fac piureutul cu ce am prin casa legume si fructe bio si in rest mai bag cate o leguma care imi da voie in functie de varsta.Acum i-am bagat in sfarsit telina, varza chinezasca si fenicul.
Am sa incep si eu cu retete daca ziceti asa.O sa ma pregatesc de seara cu reteta ca dimineata abea de pot sa-mi aud gandurile de scandalul care iese de la jucarele si maraitul piticului.

De zeama de portocala am inteles ca este ff buna alaturi de carne sa se sintetizeze mai bine proteinele.Ce parere aveti de linte care au proteine la fel ca si carnea?Aici se recomanda la varsta lor.

Bye,
Geo

PS Nu mai da nimeni cafea? cafea.gif



pediatra m-a sfatuit sa incerc sa nu ii mai dau pasirat, spre bucuria mea am reusit
DIn pacate ANdreea nu mai vrea deloc lapte. A papat aseara la ora 19 si azi dimineata i-am dat laptic , la ora 9. Ma asteptam ca dupa atatea ore sa pape. Abia 50 ml greu de tot. De disperare, am incercat si cu lapte UHT si aceleasi rezultat. Nu mai spun ca acum distinge daca in sticla e lapte sau ceai. Daca e lapte plange....................
Nu mai stiu ce sa fac..........
anku
roseeeeeeeeee..........imi pare tare rau...
cred ca esti tare obosita....eu sincera as fi...o sarcina dificila...de fiecare data te-ai luptat sa iti bine in greutate si ai reusit...ati scapat si de afte...si acum nu mai vrea laptic...
lapticul este in continuare cel mai imp...pana la un an...
si darius a avut asa probl...acum vreo 3 sapt...imi manca la o masa maxim 150 ml...deci cam 600 ml lapte p zi dar f agitat...
si am ajuns la concluzia ca nu-i mai place laptele acela...
am schimbat laptele si imi mananaca cate 1000-1200 ml lapte p zi...
si 2 mese ..una iaurt una legume ...rar fructite sau creale...
am fost total impotriva lui hipp dar asta folosim acum ....si bea bine...
nu stiu ...
poate dc vb cu dr sa schimbi laptele...
noi asa am facut...si s-a rezolvat...sau...pune in canita.....
ma mai gandesc...
dar poate ar fi o solutie sa schimbi lapticul...
va poopam cu drag...speram sa se rezolve... tzuc.gif
anku



o melodie care mie imi place fff mult........

am facut cateva calatorii p youtube si am vazut p bebe lucas si p denisa...
parca nici nu ne dam seama cum cresc... trandafir.gif
anku





are o voce absolut extraordinara si nu m-am putut abtine...
canta din suflet... trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


si preferata mea...



sinzigm
Buna fetelor!Am citit din urma tot ce ati scris,dar nu am avut timp sa stau sa scriu pt ca Matei al meu s-a racit destul de tare si am stat stresata ca tampita de doctorita de familie m-a speriat cu gripa porcina pt care i-a si dat tratament,dar mie mi s-a parut deplasat si l-am tratat doar cu paracetamol si picaturi de nasuc dupa care il desfundam cu batista sugarului.Acum multumesc Lui Dumnezeu e bine.
Rose:imi pare tare rau ca nu mai papa Andreiuta laptic,dar poate e doar o perioada si Matei mai are perioade cand mananca papica mai multa si laptic mai putin sau invers.Si vreau sa spun ca si el deosebeste lapticul de ceiutul din sticluta,nu-l pot pacali.

Fetele care ati facut cezariana,voi cum sinteti cu operatia?Eu simt mai nou si destul de des ca o usturime in partea stanga,dar nu pe linia operatiei,ci de langa linia operatiei catre sold,dar nu pana la sold ci doar asa pe o portiune de cativa centimetri.Am simtit asa dupa operatie,dar atunci mi se parea normal fiind taiata recent,insa acum nu stiu ce sa mai cred si sunt foarte stresata si ingrijorata.E ca o jena pe care o simt parca pe piele,sau o fi sub piele.........nu stiu,dar cert e ca o simt in zona aia.Sub piele nu simt nici o umflatura,sau ceva tare,operatia nu e deschisa la suprafata,e putin rosie,dar asa a fost mereu.Daca stau de exemplu si nu ma misc nu simt mai nimic,dar cand ma scol si se freaca zona aceea de haine sau pur si simplu cand merg,sau la rece simt usturimea aceea.Nu mai stiu ce sa cred si aici pe cat de "evoluata"e Londra pe atat de tampiti sunt medicii,in caz ca nu mergi la particulari unde sunt buni dar te si costa de te usuca.

Vreau sa urez LA MULTI ANI TUTUROR LA TOATE MAMICILE SI FETITELE CARE POARTE NUMELE MARIA!!! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


VA PUPAM PE TOTI
anku
sanzi...te ustura sau arde un muschi...stiu de la prima operatie ...acum la a doua am mai facut niste ex de recuperare si este ok...la prima operatie nici haine nu puteam pune p sarma ca nu ma puteam intinde deloc...dureri mari si dupa 2 ani...
fa ceva recuperare...intreaba medicii....
ne pare rau ca mateit este racit....gripa porcina este la fel ca si orice alta gripa...are riscuri bineinteles dar din nefericire sunt gripe une au murit oameni cu milioanele...la gripa porcina parca nu sunt morti sau???
stiu ca un comediant a afacut o irinie f buna vi-a vis de gripa porcina...
ai facut bine ca nu ai indopat copilul si cu tratamentul ptr gripa porcina....doaaaaaaaaaaaamneeeeee multe mai auzi in lumea asta... doh.gif dar aa vut motiv sa-i dea??????sau doar asa preventiv???


grija la viespi...darius a prins una in mana...si a dus-o la ochi si a zdrobit-o p ochi....
bineinteles....un ochi de zici ca a fost la box...apa rece nu ne lasa...crema stiu c aar fi bun fenistil dar nu e buna ca dc baga crema in ochi irita si mai rau...de deschis il deschide dar e umflat...din fericire nu are alergie la astfel de muscaturi desi cateava mamici m-au speriat....ca copii lor au vezi doamne si al meu tot posibilul sa aiba...am fost la un dr si azis ca e ok..ca nu are nici o alergie la astfel de muscaturi...si ca sa las asa si sa incerc macar apa rece sa mai pun...si ca dc papa este perfect....
am mai vb cu cineva care este ecologist si imi spunea ca in perioada asta viespile sunt chiar agresive ptr ca vara este catre sf si vor sa-si faca cat mai multe provizii...
nu stiu dc adev...
mna..sper ca pana maine sa treaca...sper...azi noapte mi s-a trezit de 16 ori...
ma gandesc ac a fost si pedeapsa...iueri a afost sf maria...iar eu am facut de mancare si am spalat p jos...dadeam cu mopul si ziceam doamne iarta-ma...dar ce sa fac. sad.gif .dc nu-l tine cineva p darius nu am cum nici la wc sa ma duc...si uite ce s-a intamplat.... sad.gif
dar lasa ca trecem si p asta...nu a avut febra si nici dureri cred ca nu a plans...dar cred ca a fost speriat de sa- sculat de atatea ori ca nu planfgea si se ridica in fund si freca ochisorul...
asta este....macar bine ca e vesel si papa si nu are febra si vederea nu-i va fi afectata ...dupa spusele medicului zice ca maine ar tb sa fie ok...
va poopam si va asteptam la cafeluta... tzuc.gif
simina_ana
Salutari mamici si bebei. Va pupacim cu drag

Noi suntem bine....dar se pare ca trecem si noi prin criza lunii a 8 a, asa cum scria Anku. Dupa 3 saptamani in care mi-a dormit f bien noaptea,de o saptamana de cand suntem la bunici, am inceput si noi sa facem nopti albe. Pana sa citesc cele scrise de Anku, am crezut ca e din cauza ca am schimbat locul...dar imi dau seama ca de fapt e adevarat ce scrie in acel articol.

Mi-am scos si eu retetele...unele sunt foarte delicioase numai la prima citire...imi imaginezz ce bune sunt si gatite....dar totodata ma ingrozesc ca Iancu nu mananca atatea alimente....totusi ia bine in greutate, e vioi nevoie mare, se agita toata ziua si nu sta o clipa locului ca ma mira si pe mine de unde are atata energie, inca nu merge de-a busilea, dar da semne, pana atunci se taraste cum stie el mai bine. Se ridica si el singur in funduletz si deja i-am coborat salteaua la patut, ca se tot ridica in genunchi si se uita peste margine.

Maine cred ca o sa-i fac una din retetele scrise aici, cu alimentele cu care papam noi deocamdata.

Va pupacim dulce si dorim sanatate la toti bebeii si mamicile.
geocoto
Buna Simina,
nu trebuie sa te sperii ca nu mananca atatea legume o data ce ai inceput mai tarziu diversificarea.Si eu am inceput pe la 5 luni iar alte mamici la 3 sau 4 asa ca nu este nici o problema.Important este sa-i dai ceva din care sa-si ia fier sa nu se anemieze.
Este pacat sa treaca sezonul si sa nu-i dai din tot ce se poate da proaspat.Dar daca faci conserve si mai bine.
Pupam dulce un baietel mare si pe mamica lui.

Ps Azi i-am facut
brocoli, conopida, dovlecel si curcan, in apa de fiert am mai pus o ceputa si un morcov.I-a placut in sfarsit.
Credeti ca pot sa-i dau porumb fiert?
Anku si pe mine ma sperie viespile ca avem muuuuulte.Alda le ia in gura iar pe Lucas il bananaie cand papa.

I-am luat galete din acelea rotunde de orez, bio.Mai mult le pap eu ca el se sperie cand baga dintisorii.

Bye,
Geo
petronici
buna mamicilor,am revenit si noi
suntem in Romania la bunici de vreo saptamana.acum stam mai binisor dar de cand am ajuns am facut rosu in gatic,diaree,nu am papat mai nimic vreo 3 zile,febra pana la 39.am fost la medic si nea dat un laptic special pt diaree de la milupa,antibiotic si nurofen siropel pt gatut.acum am inceput sa papam putintel,nu mai avem febra nici diaree speram sa ne simtim cat mai repejor bine.
si al meu se trezeste in somn plangand si am crezut ca poate e ca am schimbat locul dar am citit din urma de criza de la 8 luni si cam tot ce scrie acolo ni se potriveste cu toate ca 8 luni le facem peste 3 zile.
in plus de cand suntem aici dormim mai multisor,nu prea au timp rudele sa se joace cu noi ca imediat ni se face iar somn.
va poopacim pe toti si cand mai mai putem mai intram(bunici nu au net si intram si noi pe unde apucam pe la rude)daca nu ne mai vedem pe la sf luni cand ne intoarcem acasa.
anku
am fost si la oftalmolog...
sotul spunea ca este viespe 99%....dar ramasese 1%...dc a fost albina si a ramas acul in ochi sau ce stii p unde???
dar cand am ajuns la oftalmolog a fost bine...s-a uitat in ochi...si e ok...deci era viespe...ne-a dat niste picaturi de ochi (nu antibiotic):::Si de la 14 d cand i punem de 3 ori am pus...arata bine...s-a deszumflat ..chiar putin mai este...saracu de el sta si sa-i pun picaturi in ochi...il tine deschis ...si al oftalmolog a sata sa-i caute in ochi far sa protesteze de parac ar fi stiut ...
sunt groaznice fetelor!!!!!!
am luat oricum si o crema care o gasiti si in roamania ...se numeste fenistil..face bine la maaj muscaturilor de insecte...si nu este cu cortizon...deci fara antibiotic!!!!!
doamne ajuta...
am fost azi la baita...l-am bagat si p darius si ia placut tare...de abia astept sa treaca si anul asta si sa mearga si mergem mai mult in apa...am vazut o gramada de copii..plin plin in apa de copii care mergeau sau cu colacel...

inca o data ne-au facut romania de rusine....
de data aceasta datorita conditiilor in care sunt tinute animalele in gradinile zoologice...
nu am prins de la inceput emisiunea...dar pot spune ca gradina din sb arata binisor totusi(dc spatiile ar fi mai mari si manacrea suficienta)nu stiu unde anume au nimerit in ce judet....dar ce arata acum la tv este film....film film...
au luat leii si i-au dus in america de s....intr-o singura luna un leu s-a ingrasat 30 kg...i se fac eco si isi dau seama ca unul din lei a avut picioarele din fata rupte...dintii care ar tb sa spintece carnea nu mai sunt ....ata au muscat din gratii pana i-au rupt s-au i-au tocit...
ma jur ca nu mai intru mai intru niciodata intr-o gradina zoologica...nu vreau sa mai vad specatcolul chinului...
nu va spun cum aratau...li se vedeau coastele...unul avea raie...efectiv nu aratau a lei!!!!!! sad.gif
a scris asa ceva ptr ca am profund miscata...si mi-as dori sa fac ceva...dar ce??????? sad.gif
anku
QUOTE(petronici @ Aug 16 2009, 05:47 PM) *
buna mamicilor,am revenit si noi
suntem in Romania la bunici de vreo saptamana.acum stam mai binisor dar de cand am ajuns am facut rosu in gatic,diaree,nu am papat mai nimic vreo 3 zile,febra pana la 39.am fost la medic si nea dat un laptic special pt diaree de la milupa,antibiotic si nurofen siropel pt gatut.acum am inceput sa papam putintel,nu mai avem febra nici diaree speram sa ne simtim cat mai repejor bine.
si al meu se trezeste in somn plangand si am crezut ca poate e ca am schimbat locul dar am citit din urma de criza de la 8 luni si cam tot ce scrie acolo ni se potriveste cu toate ca 8 luni le facem peste 3 zile.
in plus de cand suntem aici dormim mai multisor,nu prea au timp rudele sa se joace cu noi ca imediat ni se face iar somn.
va poopacim pe toti si cand mai mai putem mai intram(bunici nu au net si intram si noi pe unde apucam pe la rude)daca nu ne mai vedem pe la sf luni cand ne intoarcem acasa.

darius face asa de 3 sapt...
nu cred ca are neaparat legatura cu varsta in sine varsta fizica ci poate si cu varsta psihologica...timpul de dezv in directia respectiva...
m-am tot gandit si eu mult tmp pana am dat de asa zisa criza...dinti nu,fevra nu, dureri nu,foame nu...viseza si plange dar nu ma duc la el...adoarme innapoi in 5 min sau uneori chiar intr-un minut...
nu toti bebicii cica au de furca cu asa ceva...
dar cred ca trece catre 9 luni...
rosu in gat??????!!!!!!!!pai de la ce??????
sapt trecuta imi incoltise si mie una si buna in cap ca eu il iau p darius si vin in romania..
acum ca am auzit si de rosu vostru in gat gata m-am razgandit...stau cuminte aici...la anu dc o fi...
dar asta e microb care este in aer totusi ..parca citisem...sau cum e???brrrrrrrrrrr......
si noi ama vut lapticul aceal de milupa cu morcovi...si e tare bun...
va poopam cu drag si va dorimin continuare sedere placuta la romania!!!!!! tzuc.gif
oana petrina
neazta fetele
of ce de problemute dar se fac ei mari si scapam. Anku speram sa-i treaca ochisorul f repede. cat despre zoo la noi da e jale are. si nu numai la zoo . maltrateaza animale si pe strada si mai ales cei de la tara isi chinuie animalele din curte.asa ca pana nu se da o lege dura vedem tot felul de orori.
petronici va dorim sa va insanatositi repede si asteptam vesti.
Simina nu tre sa-ti faci probleme ca o sa pape el si legume. e asa de scump si pufos Iancu ca-ti vine sa-l papi.
sanzi speram sa-i treaca raceala lu Matei si sa nu mai aveti problemute. eu am facut cezariana si operatia mea e inca rosiatica dar eu am avut si glaucom de fir si mi-a copt si m-am cinuit vre-o luna sa se vindece operatia. acum am o sensibilitate mare in partea dreapta a operatiei si pot spune ca deasupra ei in partea dreapta am pielea amortita. nu stiu de ce dar tre sa ajung la dr sa fac si pap test dar cu puiul mic nu mai am timp.
Lucas puiule cum te mai simti?
Andrea pe unde te mai plimbi?
apropo daca vreti sa-l vedeti pe Matei intrati pe youtube mateimohicanul (asa i-a facut cont Geo oFloare.gif )

va pupam
anku
QUOTE(oana petrina @ Aug 17 2009, 08:11 AM) *
neazta fetele
of ce de problemute dar se fac ei mari si scapam. Anku speram sa-i treaca ochisorul f repede. cat despre zoo la noi da e jale are. si nu numai la zoo . maltrateaza animale si pe strada si mai ales cei de la tara isi chinuie animalele din curte.asa ca pana nu se da o lege dura vedem tot felul de orori.
petronici va dorim sa va insanatositi repede si asteptam vesti.
Simina nu tre sa-ti faci probleme ca o sa pape el si legume. e asa de scump si pufos Iancu ca-ti vine sa-l papi.
sanzi speram sa-i treaca raceala lu Matei si sa nu mai aveti problemute. eu am facut cezariana si operatia mea e inca rosiatica dar eu am avut si glaucom de fir si mi-a copt si m-am cinuit vre-o luna sa se vindece operatia. acum am o sensibilitate mare in partea dreapta a operatiei si pot spune ca deasupra ei in partea dreapta am pielea amortita. nu stiu de ce dar tre sa ajung la dr sa fac si pap test dar cu puiul mic nu mai am timp.
Lucas puiule cum te mai simti?
Andrea pe unde te mai plimbi?
apropo daca vreti sa-l vedeti pe Matei intrati pe youtube mateimohicanul (asa i-a facut cont Geo oFloare.gif )

va pupam

ce topaie si ce rade la masa.... liwlol.gif
azi noapte....poate aca afost obosit de la apa...dar a dormit busteaan ..nu s-a mai trezit...nici sa pape...iar eu am dormit asa cum nu am mai dormit de muuuuuuuuuuuult...de dinainte sa raman gravida...dim cand m-am trezit m-am speriat ca am zis dc o patit ceva....dar nu,el dormea asa linistit...
da da..stiu cum este cu animaalele in gradini zoologice...dar ce am vazut era mai rau decat am vazut vreodata...dar nu stiu unde...
va poopam u drag.. tzuc.gif
nu stiu ce sa zic cu partea amortita de la operatie...dar stiu ca si p mine ma ardea cum o arde p sinzi si e un muschi...du-te la dr...dar a arams rosu????
anku
QUOTE(geocoto @ Aug 16 2009, 05:13 PM) *
Buna Simina,
nu trebuie sa te sperii ca nu mananca atatea legume o data ce ai inceput mai tarziu diversificarea.Si eu am inceput pe la 5 luni iar alte mamici la 3 sau 4 asa ca nu este nici o problema.Important este sa-i dai ceva din care sa-si ia fier sa nu se anemieze.
Este pacat sa treaca sezonul si sa nu-i dai din tot ce se poate da proaspat.Dar daca faci conserve si mai bine.
Pupam dulce un baietel mare si pe mamica lui.

Ps Azi i-am facut
brocoli, conopida, dovlecel si curcan, in apa de fiert am mai pus o ceputa si un morcov.I-a placut in sfarsit.
Credeti ca pot sa-i dau porumb fiert?
Anku si pe mine ma sperie viespile ca avem muuuuulte.Alda le ia in gura iar pe Lucas il bananaie cand papa.

I-am luat galete din acelea rotunde de orez, bio.Mai mult le pap eu ca el se sperie cand baga dintisorii.

Bye,
Geo

eu i-am dat de vreo 2 luni dar din borcan...
porumb cu paastarnac...si e deosebit de bun...nu cred ca face ceva rau...lui darius nu ia facut nimic...as vrea sa-i mai fac dar gasesc numai porumb dulce si nu vreau asa...
va poopam cu drag... tzuc.gif
Rose68
QUOTE(geocoto @ Aug 16 2009, 06:13 PM) *
Buna Simina,
nu trebuie sa te sperii ca nu mananca atatea legume o data ce ai inceput mai tarziu diversificarea.Si eu am inceput pe la 5 luni iar alte mamici la 3 sau 4 asa ca nu este nici o problema.Important este sa-i dai ceva din care sa-si ia fier sa nu se anemieze.
Este pacat sa treaca sezonul si sa nu-i dai din tot ce se poate da proaspat.Dar daca faci conserve si mai bine.
Pupam dulce un baietel mare si pe mamica lui.

Ps Azi i-am facut
brocoli, conopida, dovlecel si curcan, in apa de fiert am mai pus o ceputa si un morcov.I-a placut in sfarsit.
Credeti ca pot sa-i dau porumb fiert?
Anku si pe mine ma sperie viespile ca avem muuuuulte.Alda le ia in gura iar pe Lucas il bananaie cand papa.

I-am luat galete din acelea rotunde de orez, bio.Mai mult le pap eu ca el se sperie cand baga dintisorii.

Bye,
Geo

eu i-am dat porumb fiert dar putintel si i-a placut
conopida de cand zic sa iau si tot uit
iar brocoli ne-a spus ca e deosebit de bun dar sa ii dam de la 1 an. De ce? nu am intrebat, desi vroiam
Are deja mai multi dinti?
Pupam iepurasul si vrem poza cu dintisorii, caci noi nu avem inca
Rose68
Desi mai tarziu, stau si eu in fundulet(mamaita mi-a spus ca imi mai trebuie pretul ca arat ca o papusica)

siiiiiiic, m-am smecherit


si cand nu mai pot ma sprijin un pic

Simina ai avut dreptate. La 8 luni si o zi a stat 3 minute in fund(cat a tinut un cantecel) si la 3 zile a stat aproape 1 ora.
Cred ca de fapt i-a fost frica. Pentru ca se vede ca poate. Eu am crezut ca datorita faptului ca nu prea a papat (afte) si a slabit 450 grame nu poate face asta.
Rose68
Simina legumele se pot introduce mai rapid. Si chiar cate doua la aceasta varsta. In general legumele au potential alergen scazut. Foarte putini copii au dezvoltat alergii de la legume.
geocoto


Asta-i pranzul lui Lucas.Brocoli la noi se recomanda ff devreme chiar si i-am dat de la inceput.
Ingrediente: Ardei gras, morcov, telina, dovlecel fara seminte, rosii, ceapa, cartof, varza chinezeasca, conopida, brocoli(fierte separat 10 minute) si branzica in cazul in care nu-i place la sfarsit sa-l mai pacalesc putin dar altfel nu o pun.

Andreuta este de vis.Dulcica foc.Vezi sa pui pretul si in euro ca eu nu mai ma pricep la leiii astia noi.O pupam noi pe ea de dulce.

Pa,
Geo

Cat despre porumb, marea majoritate este modificat genetic si mai bine nu-i dau.Am facut noi aseara pe gratar si nu semana deloc la gust cu ala care il papam eu la bunici in copilarie.
Germania este printre putinele tari care nu a acceptat astfel de culturi.Poate cand facem o vizita in Germania cumpar de acolo.Mi se pusese mie pata cand am vazut un documentar ca din cauza asta nu pot ramane insarcinata, mai ales ca mancam cu vagonu'.Inainte sa raman cu vreo 5 luni nu am mai mancat si m-am simtit eu mai linistita.
sinzigm
buna seara fetelor

lui Matei i-a trecut raceala,se pare ca am facut foarte bine ca mi-am ascultat instinctele si nu i-am dat medicamentele alea,ca cine stie ce faceam cu el.Sa stii Anku ca aici au murit destul de multi oameni care au facut boala asta-gripa porcina,dar practic totul este irelevant,pt ca nu se iau teste de sange sa se confirme 100% ca au facut gripa ci merg pe simtome.Daca acuzi simtomele gripei,gata esti bolnav de gripa!!!
Anku:imi pare tare rau sa aud ca puiutul tau a fost intepat si la noi in gradina sunt o gramada de albine si mi-e tare frica sa nu il intepe pe puiut.
Oana:e naspa rau cu operatia asta,ca nu stiu de ce m-a apucat tocmai acum,dupa atata timp.M-a durut si la putin timp dupa operatia de cezariana,dar atunci mi se parea normal,dar acum.........si e asa ciudat,e ca o sensibilitate,parca ma ustura dupa cum am spus si cand ma atinge ceva acolo(fie haine,fie cand ma ating cu mana ma deranjeaza rau).M-am gandit ca poate si cum imi tot sare Matei pe burta,dar nu stiu,oricum maine trebuie sa sun sa fac programare la GP,adica la doctorul de familie,numa ca astia habar n-au de ei si numai daca considera ei te trimit mai departe la specialist si pana te programeaza poti pati orice.La particulari e foarte scump.

Eu ii dau lui Matei brocoli de mult si ii place foarte tare,doar ca am aflat si eu ca brocoli e o leguma laxativa si nu trebuie dat in exces si nici decum combinat cu lapte.Ma refer ca nu e bine sa il bagi de exemplu in pireutul de cartofi facut cu laptic.
Porumb am sa-i dau si eu,ca tot vreau,dar am sa-i cumpar organic.Incerc sa-i dau doar mancare organica,desi nu stiu daca e cu adevarat diferita de cea normala,dar ii dau sa stau mai linistita.

Andreiuta esti cu adevarat o papusica!!!Pui pe tine!Cred ca tati nu-si mai incape in piele de mandrie cu fetita lui.

Va pup pe toate si va dorim o seara placuta XXXXXXX
anku
QUOTE(sinzigm @ Aug 17 2009, 09:50 PM) *
buna seara fetelor

lui Matei i-a trecut raceala,se pare ca am facut foarte bine ca mi-am ascultat instinctele si nu i-am dat medicamentele alea,ca cine stie ce faceam cu el.Sa stii Anku ca aici au murit destul de multi oameni care au facut boala asta-gripa porcina,dar practic totul este irelevant,pt ca nu se iau teste de sange sa se confirme 100% ca au facut gripa ci merg pe simtome.Daca acuzi simtomele gripei,gata esti bolnav de gripa!!!
Anku:imi pare tare rau sa aud ca puiutul tau a fost intepat si la noi in gradina sunt o gramada de albine si mi-e tare frica sa nu il intepe pe puiut.
Oana:e naspa rau cu operatia asta,ca nu stiu de ce m-a apucat tocmai acum,dupa atata timp.M-a durut si la putin timp dupa operatia de cezariana,dar atunci mi se parea normal,dar acum.........si e asa ciudat,e ca o sensibilitate,parca ma ustura dupa cum am spus si cand ma atinge ceva acolo(fie haine,fie cand ma ating cu mana ma deranjeaza rau).M-am gandit ca poate si cum imi tot sare Matei pe burta,dar nu stiu,oricum maine trebuie sa sun sa fac programare la GP,adica la doctorul de familie,numa ca astia habar n-au de ei si numai daca considera ei te trimit mai departe la specialist si pana te programeaza poti pati orice.La particulari e foarte scump.

Eu ii dau lui Matei brocoli de mult si ii place foarte tare,doar ca am aflat si eu ca brocoli e o leguma laxativa si nu trebuie dat in exces si nici decum combinat cu lapte.Ma refer ca nu e bine sa il bagi de exemplu in pireutul de cartofi facut cu laptic.
Porumb am sa-i dau si eu,ca tot vreau,dar am sa-i cumpar organic.Incerc sa-i dau doar mancare organica,desi nu stiu daca e cu adevarat diferita de cea normala,dar ii dau sa stau mai linistita.

Andreiuta esti cu adevarat o papusica!!!Pui pe tine!Cred ca tati nu-si mai incape in piele de mandrie cu fetita lui.

Va pup pe toate si va dorim o seara placuta XXXXXXX

din ce spun astia la tv si in documentare si in reportaje...gripa porcina nu este mai grava decat o gripa obisnuita...bineinteles ca tb sa ne ferim...dar de-a lungul istoriei au fost gripe si boli muuuuuuuuuuuuult mai grave si nu s-a mai facut atata propaganda....aceasta gripa ca si orice alta gripa loveste oamenii cu o imunitate scazuta...adica oameni in varsta si bolnavi sau pur si simplu oameni care au imun itatea scazuta sau in omentul aceal dezvolzta anumite alergii(ex sotul care are alergie la polen sia tunci se leaga toate de el...dar asta doar primavara)
nu-ti mai fie frica ca nu se intampla cu mateiut nimic...masi ales dc nu intrati cu multi oameni in contact!!!!
personal pot spune ca nu-mi este frica de gripa porcina...momentan ...ci de combinarea acesteia cu o alta gripa care probabil va veni la iarna!!!!!!au fost 2 infectati si la noi in oras dar i-au tinut la spital 2 sapt si apoi perfect totul...

eu sunt mai blonda.....ce e aia mancare organica???????? blush.gif liwlol.gif
raman la ideea ca este un muschi intins....
va poopam cu drag si ne bucuram ca sunteti bine...si doamne ferste de ceva au dar eu cred ca nu se va intampla la voi!!!!!!ma refer la gripa porcina!!!!!!! tzuc.gif
anku
acum a zis la tv...sunt muuuuuuult mai multe viespi anul acesta. din cauza ca luna aprilie a fost o luan calda si s-au i9nmultit f bine....ma gandeam eu,peste tot unde intorc capul vad numai viespi parca niciodata asa multe dar m-am gandit ca mi se pare doar ptr ca darius a fost muscat....3 milioane de oameni dezvolta alergii urate la astfel de muscturi...

am scapat...bine am facut ca m-am dus la oftalmolog...ochiul e prfect acum...nici umflat nici vanat...ca si cum u ar fi f ost muscat...a avut dr dreptate cand a spus ca azi e bine desi eu am crezut ca va dura o sapt... wacko.gif
ma-am gandit sa iau o crema anti insecte....poate il fereste de astfel de muscaturi...dar dc au ceva toxic ptr pielea bebicilor????
anku
QUOTE(Rose68 @ Aug 17 2009, 02:53 PM) *

.

printesuc noastra cu rochita de gala...
pai adev papusa cum a spus bunica si nu are pret ptr ca este absolut nepretuita... tzuc.gif
anku
Daca bebelusul tau a implinit 6 luni, deja putem vorbi despre personalitatea lui, fiindca este bine definita, iar dispozitia lui emotionala iti poate da indicii cu privire la cum va fi el peste multi ani.

Prietenosul lipicios
Exista un astfel de bebelus in fiecare multime: bebelusul lipicios. Se supara imediat ce nu il mai tii in brate.
El mananca cu satisfactie atata timp cat il tii in brate. Atunci cand il duci la culcare trebuie sa stai foarte aproape de el pana cand adoarme, dar cand vine vorba de oameni straini bebelusul este precaut, nu se va indeparta foarte mult de tine. Poti sa il ajuti prin a il incuraja sa fie si independent. Invata-l sa stea si fara tine, lasa-l cu bunica sau cu o dadaca. La inceput o sa planga, dar se va adapta foarte repede.

Linistitul
Calm si linistit, acest bebelus este fericit oriunde ar fi. El doarme linistit, atipeste, pentru el a manca e o placere, este linistit si atunci cand doarme. Atunci cand incepe sa planga daca bati din palme imediat isi revine. Totusi, daca va ramane asa linistit, va fi o persoana care nu va vrea sa isi asume nici un risc si s-ar putea sa ii fie greu sa experimenteze lucruri noi, sa ia initiativa si sa incerce sa isi depaseasca anumite limite.
Ajuta-l sa ii fie mai usor sa preia initiativa si sa fie spontan. Incurajeaza-l sa cante impreuna cu tine diferite melodii, jucati-va cu literele, cuvintele si da-i jucarii ce il ajuta sa isi dezvolte dexteritatea fizica.

Exploratorul
De dimineata pana seara alearga, mereu se misca si face ceva, foarte rar atipeste. Este frustrat atunci cand sta si se plictiseste, bebelusului ii place sa fie tot timpul ocupat cu ceva. Se joaca cu jucariile care atarna deasupra patutului si foloseste animalele din plus ca sa testeze gravitatea, le arunca jos si se asteapta ca tu sa i le ridici si sa o faca din nou.
Tot timpul incearca sa se ridice, sa stea jos, sa se intoarca pe o parte si pe cealalta. Intotdeauna va cerceta, ii place sa descopere lucruri noi... Nu e bine sa ii spui mereu ca nu are voie, cel mai bine este sa il protejezi prin a transforma casa ta intr-un loc in care bebelusul sa fie in siguranta. Daca il lasi sa exploreze prin casa ii dezvolti increderea in sine.

Sociabilul
Bebelusul mereu zambeste si este mereu intr-o dispozitie foarte buna, ii place sa i se acorde multa atentie. Atunci cand oamenii pe care nu ii cunoaste il saluta, interactioneaza cu ei fara nici o teama si mereu zambeste. Toti oamenii din jur spun ca este un copil fericit si foarte sociabil si asa este.
Ii place sa stea in compania altor persoane, atunci cand este singur nu se simte bine. Nu este nimic rau in a fi o persoana foarte sociabila, dar trebuie sa il inveti sa aiba si activitati independente de ceilalti. Lasa-l sa asculte muzica singur, sau sa se joace singur, va intelege ca uneori trebuie sa aiba si anumite momente pe care le va petrece singur.

Pretentiosul
Bebelusul stie ce-i place. Sa il culci seara poate fi extrem de greu, in special daca nu vrea. Uneori este foarte irascibil in timpul zilei si nu te poti intelege cu el daca nu faci ceea ce vrea. Daca nu vrea sa fie tinut in brate, atunci se va misca pana cand il pui jos.
Vestea buna este ca se va schimba o data ce va incepe sa comunice. Pana atunci fii atenta la semnele pe care ti le transmite pentru a descoperi ceea ce are nevoie si fii sensibila la nevoile lui. Evita suprastimularea si incearca sa pastrezi o rutina. Este mult mai linistit atunci cand ceea ce se intampla in jurul lui este mai previzibil.


al meu este explrator si cateva elemente din sociabil...spun cateva ptr ca inainte sa zambeasca priveste omul si api imi cauta privirea de parca ma intraba dc e voie....si abia apoi dc si eu vb cu omul respectiv se apuca si el p zambit si gangureli...mna...mie imi convine...ce nu-mi place este ca nu doarme deloc ziua...de o sapt sare somnul de dimineata...azi a dormit de la 12.30 pana la 12.47...ATAT...17 minute si asta a fost... sad.gif si cand vine 20.15 plange de oboseala..primeste sticla si adoarme bustean!!!!!macar atat!!!!!! liwlol.gif
Rose68
QUOTE(sinzigm @ Aug 17 2009, 10:50 PM) *
buna seara fetelor

lui Matei i-a trecut raceala,se pare ca am facut foarte bine ca mi-am ascultat instinctele si nu i-am dat medicamentele alea,ca cine stie ce faceam cu el.Sa stii Anku ca aici au murit destul de multi oameni care au facut boala asta-gripa porcina,dar practic totul este irelevant,pt ca nu se iau teste de sange sa se confirme 100% ca au facut gripa ci merg pe simtome.Daca acuzi simtomele gripei,gata esti bolnav de gripa!!!
Anku:imi pare tare rau sa aud ca puiutul tau a fost intepat si la noi in gradina sunt o gramada de albine si mi-e tare frica sa nu il intepe pe puiut.
Oana:e naspa rau cu operatia asta,ca nu stiu de ce m-a apucat tocmai acum,dupa atata timp.M-a durut si la putin timp dupa operatia de cezariana,dar atunci mi se parea normal,dar acum.........si e asa ciudat,e ca o sensibilitate,parca ma ustura dupa cum am spus si cand ma atinge ceva acolo(fie haine,fie cand ma ating cu mana ma deranjeaza rau).M-am gandit ca poate si cum imi tot sare Matei pe burta,dar nu stiu,oricum maine trebuie sa sun sa fac programare la GP,adica la doctorul de familie,numa ca astia habar n-au de ei si numai daca considera ei te trimit mai departe la specialist si pana te programeaza poti pati orice.La particulari e foarte scump.

Eu ii dau lui Matei brocoli de mult si ii place foarte tare,doar ca am aflat si eu ca brocoli e o leguma laxativa si nu trebuie dat in exces si nici decum combinat cu lapte.Ma refer ca nu e bine sa il bagi de exemplu in pireutul de cartofi facut cu laptic.
Porumb am sa-i dau si eu,ca tot vreau,dar am sa-i cumpar organic.Incerc sa-i dau doar mancare organica,desi nu stiu daca e cu adevarat diferita de cea normala,dar ii dau sa stau mai linistita.

Andreiuta esti cu adevarat o papusica!!!Pui pe tine!Cred ca tati nu-si mai incape in piele de mandrie cu fetita lui.

Va pup pe toate si va dorim o seara placuta XXXXXXX



eu am avut o operatie de cezariana mai mult decat estetica. Firele le-am scos aici in Braila si cand au vazut operatia s-au mirat toti de la urgenta, asa era de frumoasa. Din pacate cand avea Andreea 3 saptamani a stat 3 saptamani in spital iar eu am stat zi si noapte pe un scaunel de copii langa patutul ei. Atunci operatia mi-a s-a umflat brusc si s-a invinetit. Acum trei sferturi e tot o barna si ma si doare destul de des. (sa dormi 3 saptamani pe scaunel cu capul in patutul ei nu e un lucru comod.). Uneori simt ca si cum muschii din zona ar fi in extensie. Plus ca simt durere la apasare.
Dupa 13 ore de travaliu, tot cezariana mi-a fost scris sa fac.Dar a trecut si sper si durerile sa isi mai piarda din intensitate pe moment ce trece timpul.
Andreuta e o alintata......dr pediatru a zis ca am recuperat foarte bine si ca varsta ei de la 2 luni diferenta s-a redus la 1 luna.
Nascuta la 8 luni era dezvoltata cu 2 luni mai putin..........cam asa se calculeaza la prematuri....varsta reala si varsta data de prematuritate.( nu o sa inteleg de ce cei nascuti la 7 luni se recupereaza mai bine decat cei la 8 luni)
Dr mi-a explicat deva de genul ca la 8 luni copilul e dezvoltat bine mai putin din punct de vedere al respiratiei, plamanilor. Si ca la 7 luni nici nu a inceput dezvoltarea plamanilor si sunt mai greu recuperati cei cu plamanii dezvoltati incomplet decat cei cu plamanii nedezvoltati. Nu am priceput mare lucru, dar asta a fost explicatia
Pupam pe Mateiut si ne para bine sa auzim ca a trecut gripa.............. love1.gif
Rose68
poze facute aseara, cand a stat singura in picioare pentru prima data






Rose68
mami m-a asezat in patul lor si mi-a dat si jucarii sa aiba si ea 5 minute, dar ce mult imi place mie televizorul( cu toate ca mami ma lasa rar)
anku
ai fetita cuminte rose....
poopam tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.