Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusi Din Decembrie 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi > Bebelusi nascuti iarna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187
simina_ana
QUOTE(oana petrina @ Feb 26 2010, 10:28 PM) *
vai Sanzi ce mare si frumos a crescut Matei. chiar ca seamana bine cu tine. sa va traiasca si sa va bucurati de el.. si arata super bine chiar nu mi se pare slab.
Claudia pe luna costa 800 ron. http://www.gradinita-nanny.ro/ aici gasesti toate informatiile.
sau gradinita asta http://www.gradinitacarmens.ro/ si inca una http://www.omuldezapada.ro/ fiecare are alt tarif. mie cel mai mult imi place nanny si e si aproape de mine.
Simina pupaceste-l pe strumful tau



Chiar acuma mi-am luat o portie zdravana de pupicei si mozolici ( cum stie el sa pupe) si iubire pentru noaptea asta.....dar nu ma supar sa ma duc sa-i mai dau cativa pupici....mai ales ca sunt de la voi....Si cred ca nici el nu se supara....Dar cred ca o sa pastrez cativa si pt dimineata ca l-a pus tati la nani....Il aud cum chitaie in camera lui, semn ca protesteaza...smile.gif
Intre timp profit si eu sa ma fac frumoasa...o baita fierbinte cu saruri....ca baba e anchilozata de atata oboseala...liwlol.gif...asta bineinteles dupa ce va urez o seara placuta si un weekend minunat...Va pup gagici!! biggrin.gif
Si de la Iacu pentru bebei...babababaneneni duiduidio
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
sinzigm
Multumesc fetelor,dar toti bebelusii de decembrie sunt frumosi si destepti.
6-7 milioane pe luna?Dar tu cat castigi atunci pe luna Claudia?Asa sa tot stai in Ro,daca-ti permiti sa dai pe bona atatia bani si banuiesc ca ti-ar mai ramane si tie,ca altfel nu as vedea rostul mersului la servici.

va dorim la toti noapte buna
claudiaena
QUOTE(sinzigm @ Feb 27 2010, 12:20 AM) *
Multumesc fetelor,dar toti bebelusii de decembrie sunt frumosi si destepti.
6-7 milioane pe luna?Dar tu cat castigi atunci pe luna Claudia?Asa sa tot stai in Ro,daca-ti permiti sa dai pe bona atatia bani si banuiesc ca ti-ar mai ramane si tie,ca altfel nu as vedea rostul mersului la servici.

va dorim la toti noapte buna


Nu am avut timp sa iti spun si eu sa iti traiasca puiul, sa creasca mare si frumos si vad ca si el are "carlionti" ca Mihai sau Andreutza.
Da Sanzi, asta-i paradoxul in Ro, ca eu castig vreo 1000 ron si vreo 700 o sa dau la bona, dar o sa si scot probabil untul din ea. Adica nu o sa o platesc sa stea la pranz sa se uite la tv ci sa calce, sau sa imi pregateasca cina si sa o supravegheze pe Maria sa isi faca lectiile, si apoi cand s-a trezit piticul sa il scoata la copii. O sa o mai chem si in weekend ptr o ora ca o sa lucrez uneori si sambata si tati e la munca....Noroc ca tati aduce un pic mai multi bani, dar si munceste cate 12-14 ore zilnic....
Da, Oana, e f convenabil, daca Maria s-ar descurca singura as opta si eu ptr gradi, dar trebuie sa ii puna masa, sa o supravegheze cineva ca altfel s-ar uita la desene...
anku
QUOTE(sinzigm @ Feb 26 2010, 01:22 PM) *




mai mai...
dar stai lini...ui ce bine arata...si ce seamana cu tine
zici ca numai tu l-ai facut
poopam un baietel frumos tzuc.gif
QUOTE(claudiaena @ Feb 26 2010, 06:47 PM) *
Si cat costa? Pe luna banuiesc ca se achita o taxa... Eu la bona o sa dau ptr vreo 6 ore zilnic undeva intre 600-700 lei... Asta am inteles ca ar fim pretul ptr 8 ore dar eu vreau si ceva treaba cat o sa faca nani piticul... Dar o sa vedem la anu'

oauuuuuuuuuuu...
numai???
nu stiu cum or fi salariile in Galati...dar cand am plecat eu acum un an jumate
nu venea nimeni p 700 ron dadaca la copil...in Sibiu
dar poate in sb erau salariile mai marisoare...
mna...zice ca e munca totusi cu un copil si e stress...si nu se baga decat ptr multi banuti...
apoi sa mai faca si menaj???
nu stiu...poate acum ca e criza vin oamenii care nu se baga in pensii de boala
sau pur si simplu in Galati este cu totul altfel
PIticul tau doarme la amiaza??? tzuc.gif

QUOTE(oana petrina @ Feb 26 2010, 07:28 PM) *
vai Sanzi ce mare si frumos a crescut Matei. chiar ca seamana bine cu tine. sa va traiasca si sa va bucurati de el.. si arata super bine chiar nu mi se pare slab.
Claudia pe luna costa 800 ron. [url="http://www.gradinita-nanny.ro/"]http://www.gradinita-nanny.ro/[/url] aici gasesti toate informatiile.
sau gradinita asta http://www.gradinitacarmens.ro/ si inca una http://www.omuldezapada.ro/ fiecare are alt tarif. mie cel mai mult imi place nanny si e si aproape de mine.
Simina pupaceste-l pe strumful tau

moaaaaaaaaaaaaaaa....ce scor taticule!!!
pai oamenii muncesc din greu ptr banii astia si ei chiar in halul asta au pretentii la banuti... doh.gif
anku
QUOTE(claudiaena @ Feb 26 2010, 10:11 PM) *
Nu am avut timp sa iti spun si eu sa iti traiasca puiul, sa creasca mare si frumos si vad ca si el are "carlionti" ca Mihai sau Andreutza.
Da Sanzi, asta-i paradoxul in Ro, ca eu castig vreo 1000 ron si vreo 700 o sa dau la bona, dar o sa si scot probabil untul
din ea. Adica nu o sa o platesc sa stea la pranz sa se uite la tv ci sa calce, sau sa imi pregateasca cina si sa o supravegheze pe Maria sa isi faca lectiile, si apoi cand s-a trezit piticul sa il scoata la copii. O sa o mai chem si in weekend ptr o ora ca o sa lucrez uneori si sambata si tati e la munca....Noroc ca tati aduce un pic mai multi bani, dar si munceste cate 12-14 ore zilnic....
Da, Oana, e f convenabil, daca Maria s-ar descurca singura as opta si eu ptr gradi, dar trebuie sa ii puna masa, sa o supravegheze cineva ca altfel s-ar uita la desene...

mami exact si aici este asa doh.gif
te duci la lucru p vreo 900 euro...maxim 1000
asta dc ai noroc sa gasessti de lucru
si sa fie job de 8 ore si nu de 4 ore...
si dai 600-700 euro la dadaca...plus mancare si cazare
si dc iti mai vine cu pretentia si la acte...m-a vazut Dumnezeu
asa ca...mai bine lipsa!!! doh.gif
dc se duce la gradi au zis ca in principiu este gratis dar tb sa platesc papa 40-50 euro p luna
si diverse activiatati ca innot,excursii etc...

ce sa zic??
iti doresc sa gasesti o femeie cumsecade...si seriosa...
simina_ana
Pe unde disparusi Ankule?
anku
ui...ma sparg in invatat
pana l 13 la scoala si apoi ma duc la biblioteca sa invat
cam vreo 2-3 ore in fieacre zi...
apoi o juma de ora mers p jos de la biblioteca acasa
ca nu mai pot sedea in autobuz dupa ce stau de la 7 jumate p scaun pana la 16.00-16.30
si cand vin acasa este toata casa intoarsa p dos
si fa curat,mancare,scoate copilul la plimbare
apoi teme...si nu mai am chef de nimic catedata smile.gif
totusi imi pastrez zambetul...
e ai bine sa fac ceva decat sa stau in casa... ohmy.gif
anku


ce faceti???
2 treziri la noi in noaptea sta
dar s-a pus sotul p sforait... rolleyes.gif
claudiaena
QUOTE(anku @ Feb 27 2010, 01:54 AM) *
mai mai...
dar stai lini...ui ce bine arata...si ce seamana cu tine
zici ca numai tu l-ai facut
poopam un baietel frumos tzuc.gif

oauuuuuuuuuuu...
numai???
nu stiu cum or fi salariile in Galati...dar cand am plecat eu acum un an jumate
nu venea nimeni p 700 ron dadaca la copil...in Sibiu
dar poate in sb erau salariile mai marisoare...
mna...zice ca e munca totusi cu un copil si e stress...si nu se baga decat ptr multi banuti...
apoi sa mai faca si menaj???
nu stiu...poate acum ca e criza vin oamenii care nu se baga in pensii de boala
sau pur si simplu in Galati este cu totul altfel

PIticul tau doarme la amiaza??? tzuc.gif


moaaaaaaaaaaaaaaa....ce scor taticule!!!
pai oamenii muncesc din greu ptr banii astia si ei chiar in halul asta au pretentii la banuti... doh.gif


E problema cu banii in Galati si am vornit si eu cu o bona care lucreaza in timisoara si franta si e platita in euro. Ea mi-a spus de suma asta si ca e bun "salariul" oferit ptr 8 ore. Acum nu stiu ce sa cred, dar cu locurile de munca e cumplit si am deja 3 nr. de telef a 3 bone. Dar deocamdata stau in stand-by si am zis ca prin august-sept. Acum nu stiu daca or mai fi disponibile, dar vad eu....Cunosc cateva pers care s-au angajat de cateva luni si iau 700 ron ptr 8 ore minim iar la serviciu muncesc nu gluma. Dar nicaieri si la pregatirea lor nu li se ofera mai mult. Acum sa ne intelegem ca programul ar fi cam de la 12-18 zilnic, dar nu mereu atata cu uneori chgiar mai putin si cum piticul meu doarme cel putin o ora jumate si chiar si 3 si jumate la ptanz nu prea imi surade sa ii dau banii astia sa stea la telenovele si eu cand ajung la 18 rupta de munca sa ma mai apuc si sa scot copilul si sa fac curat si mancare si lectii si treaba mea la serviciu. Asa ca la pranz o sa calce, sau o sa imi faca ceva ptr cina, gen salata orientala, snitele, etc si sa mai stranga jucarii dupa pitic. Iar eu cand vin sa ma apuc de lectii si eventual fac curat sau ciorba....Ce sa faci? Asta-i criza si nici mie nu imi convine sa dau 2/3 din truda mea pe o luna la o femeie care sa isi faca unghiile si sa se uite la tv.
Acum inca o data iti spun ca o sa vedem....
oana petrina
eu iti spun Claudia ca iti va fi f greu sa gasesti o bona care sa faca tot ce vrei tu pe banii astia. eu am avut femeie in casa anul trecut si venea cate 3 ore de 3 ori pe sapt si ii dadeam 400 ron pe luna. sa dea DD sa gasesti si sa fi si tu multumita si ea . eu una nu vreau cu bona mai ales cand am vazut cate fac prefer sa-l stiu pe bebe la gradi mai socializeaza merg peste tot cu grupul si cu educatoarele. si mai iese si el din casa mai ales iarna cand sta mititelul numai in casa. acum fiecare stie de ce are nvoie in casa lui si cum o avantajeaza o situatie sau alta.
da Anku e mai scump dar mult mai ieftin ca in strainatate iar conditiile sunt super. asa ca merita sa-l stiu in siguranta si ca se ocupa de el cum trebuie. pana la urma ptr el muncim sa-i facem viata frumoasa si linitita pe cat o sa putem. si asa cand ma uit ca toata ziua cheltuim pe toate nimicurile sau te duci a supermarket si lasi milioane acolo si ajungi cu traista goala acasa macar aici stiu ca ii ofer un start bun. prefer sa mor de foame daca stiu ca el are parte de ce este mai bun. de fapt toate gandim la fel sunt convinsa. asa ca tre sa punem osul la treaba smile.gif nici nu-mi vine sa cred cum a trecut timpul si vrb deja de gradinita
va pup
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 27 2010, 08:48 AM) *


ce faceti???
2 treziri la noi in noaptea sta
dar s-a pus sotul p sforait... rolleyes.gif



Neata'

Si la noi 2 treziri....cred ca plange mai mult ca-si pierde suzeta...ca imediat cum ii pun zuzi in gurita tace.....Cred ca i-o leg de urechi liwlol.gif
Acum de dimineata cu chiu si vai i-am dat jumatate de avocado cu o banana.....e atat de nervos ca urla intr-una....Nu-i convine nimic..deci...a inceput bine ziua de dimi doh.gif ...Si nici nu cred ca o sa-l putem scoate afara ca ploua marunt. Si eu care vroiam sa-mi spal si geamurile azi...asa ca va trebui sa aman pe weekendul viitor.

Anku...avand programul pe care il ai ....e bine ca iti pastrezi zambetul....ce pofta mi-ai facut cu biblioteca....sa citesc o carte....Incepusem una acum 3 saptamani, dar am uitat de ea...dar cred ca o sa-mi fac timp seara sa citesc macar 15 minute...

Spor la invatat si multa energie cu toate treburile....mai ales cu piticul....Sa-l pupi pe Darius de la noi!


anku
QUOTE(oana petrina @ Feb 27 2010, 10:03 AM) *
eu iti spun Claudia ca iti va fi f greu sa gasesti o bona care sa faca tot ce vrei tu pe banii astia. eu am avut femeie in casa anul trecut si venea cate 3 ore de 3 ori pe sapt si ii dadeam 400 ron pe luna. sa dea DD sa gasesti si sa fi si tu multumita si ea . eu una nu vreau cu bona mai ales cand am vazut cate fac prefer sa-l stiu pe bebe la gradi mai socializeaza merg peste tot cu grupul si cu educatoarele. si mai iese si el din casa mai ales iarna cand sta mititelul numai in casa. acum fiecare stie de ce are nvoie in casa lui si cum o avantajeaza o situatie sau alta.
da Anku e mai scump dar mult mai ieftin ca in strainatate iar conditiile sunt super. asa ca merita sa-l stiu in siguranta si ca se ocupa de el cum trebuie. pana la urma ptr el muncim sa-i facem viata frumoasa si linitita pe cat o sa putem. si asa cand ma uit ca toata ziua cheltuim pe toate nimicurile sau te duci a supermarket si lasi milioane acolo si ajungi cu traista goala acasa macar aici stiu ca ii ofer un start bun. prefer sa mor de foame daca stiu ca el are parte de ce este mai bun. de fapt toate gandim la fel sunt convinsa. asa ca tre sa punem osul la treaba smile.gif nici nu-mi vine sa cred cum a trecut timpul si vrb deja de gradinita
va pup

PAI tocmai asta ziceam si eu
ca ptr 700 ron de ex femeile de serviciu tb sa munceasca de ex...
iar gradi ia usor banutii astia dar macar merita
si sta aproape toata ziua si e printre copii
da...si eu zic ca asta este alegerea perfecta
mi se par doar diferente m,ari...
eu dc mai eram in ro lucram p 700 ron in mana...
dar nu munceam...mai faceam cate o factura,mai ordonam o carte...
din 6 ore 3 ore munceam si 3 ore invatam ptr facultate si colegiu
ca asa am reusit sa le fac p amundoua ...cu ajutorul serviciului
plus ca toate cartile le puteam citi wub.gif
mna...si de asta mi se pare mult raportat la venitul p acre l-as fi luat
dar este minunat dc poti....
poopam p Mateiut...deci voi din sept mergeti la gradi???
cred ca o sa fiti primii dintre bebicii de dec...
p noi ne-a anuntat ca nu au locuri din sept clar
poate aprilie 2011...
va poopam cu drag tzuc.gif
simina_ana
Ma speriati cu gradinit asta.....astept sa vina vremea calda ca sa ma duc si eu in recunoastere...sa vad ce si cum....
Ma ia cu groaza....
anku
QUOTE(claudiaena @ Feb 27 2010, 09:18 AM) *
E problema cu banii in Galati si am vornit si eu cu o bona care lucreaza in timisoara si franta si e platita in euro. Ea mi-a spus de suma asta si ca e bun "salariul" oferit ptr 8 ore. Acum nu stiu ce sa cred, dar cu locurile de munca e cumplit si am deja 3 nr. de telef a 3 bone. Dar deocamdata stau in stand-by si am zis ca prin august-sept. Acum nu stiu daca or mai fi disponibile, dar vad eu....Cunosc cateva pers care s-au angajat de cateva luni si iau 700 ron ptr 8 ore minim iar la serviciu muncesc nu gluma. Dar nicaieri si la pregatirea lor nu li se ofera mai mult. Acum sa ne intelegem ca programul ar fi cam de la 12-18 zilnic, dar nu mereu atata cu uneori chgiar mai putin si cum piticul meu doarme cel putin o ora jumate si chiar si 3 si jumate la ptanz nu prea imi surade sa ii dau banii astia sa stea la telenovele si eu cand ajung la 18 rupta de munca sa ma mai apuc si sa scot copilul si sa fac curat si mancare si lectii si treaba mea la serviciu. Asa ca la pranz o sa calce, sau o sa imi faca ceva ptr cina, gen salata orientala, snitele, etc si sa mai stranga jucarii dupa pitic. Iar eu cand vin sa ma apuc de lectii si eventual fac curat sau ciorba....Ce sa faci? Asta-i criza si nici mie nu imi convine sa dau 2/3 din truda mea pe o luna la o femeie care sa isi faca unghiile si sa se uite la tv.
Acum inca o data iti spun ca o sa vedem....

oauuuuuuuuuu...ce bine doarme la amiaza tu mami...
pai da...dc doarme 3 ore 1 ora sa stea dar 2 ore poate face ceva....
si voi aveti probl cu strangerea jucariilor???
si noi... rolleyes.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 27 2010, 01:34 PM) *
oauuuuuuuuuu...ce bine doarme la amiaza tu mami...
pai da...dc doarme 3 ore 1 ora sa stea dar 2 ore poate face ceva....
si voi aveti probl cu strangerea jucariilor???
si noi... rolleyes.gif



Si la noi aceeasi problema....ma ajuta la stransul lor....dar cand ajungem la jumatatea cutiei....iar o intoarce cu fundul in sus....Preferata lui e cutia cu bile....ca-i plac cum se rostogolesc prin toate colturile. Intr-o zi am numarat....de 17 ori a intors cutia invers....la o tura de strans....recordul e la aruncatul unei singure jucarii....i-am ridicat-o de 73 de ori...
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 27 2010, 10:33 AM) *
Ma speriati cu gradinit asta.....astept sa vina vremea calda ca sa ma duc si eu in recunoastere...sa vad ce si cum....
Ma ia cu groaza....

de ce sa te sperii tu mami???
gasesti tu undeva un loc...
mie mi-a placut p mitropoliei...adr e cam departe nitel ptr tine...
am uitat sa-ti zic ca dc vrei sa mergi unde sunt multi copii este ceva p str Lunga...
in spatele Cibinului
dar se plateste..parca 4 lei p ora...
dar e super acolo...
au pus astia ceva leganute si ptr copii??? tzuc.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 27 2010, 10:43 AM) *
Si la noi aceeasi problema....ma ajuta la stransul lor....dar cand ajungem la jumatatea cutiei....iar o intoarce cu fundul in sus....Preferata lui e cutia cu bile....ca-i plac cum se rostogolesc prin toate colturile. Intr-o zi am numarat....de 17 ori a intors cutia invers....la o tura de strans....recordul e la aruncatul unei singure jucariiori.....i-am ridicat-o. de 73 de .

vai ce tare ai fost....
pai nu-ti mai tb sala sau gimnastica ptr spate...
ridici mingile lzui Iancu si gata liwlol.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 27 2010, 10:43 AM) *
Si la noi aceeasi problema....ma ajuta la stransul lor....dar cand ajungem la jumatatea cutiei....iar o intoarce cu fundul in sus....Preferata lui e cutia cu bile....ca-i plac cum se rostogolesc prin toate colturile. Intr-o zi am numarat....de 17 ori a intors cutia invers....la o tura de strans....recordul e la aruncatul unei singure jucariiori.....i-am ridicat-o. de 73 de .

vai ce tare ai fost....
pai nu-ti mai tb sala sau gimnastica ptr spate...
ridici mingile lzui Iancu si gata liwlol.gif
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 27 2010, 02:06 PM) *
de ce sa te sperii tu mami???
gasesti tu undeva un loc...
mie mi-a placut p mitropoliei...adr e cam departe nitel ptr tine...
am uitat sa-ti zic ca dc vrei sa mergi unde sunt multi copii este ceva p str Lunga...
in spatele Cibinului
dar se plateste..parca 4 lei p ora...
dar e super acolo...
au pus astia ceva leganute si ptr copii??? tzuc.gif



Oricum si gradinita de stat se plateste....as vrea sa vad ceva in zilele noastre care sa nu se plateasca. Tati nu ar vrea sa-l dea la cresa, inainte de gradi, dar eu as vrea ...si asta ca sa se joace cu copii, sa socializeze.....mai ales ca e cu ochii numai dupa copii si e ff prietenos....
Dar ma gandesc totusi cu locul la gradinita cum facem...ca as vrea ceva unde sa fie stimulat cat mai mult....si inca nu stiu cu ce se mananca problema asta....dar cum am spus ma voi documenta.
La voi il ia la gradi de la 2 ani si ceva? Sau e un fel de cresa ce spuneai tu?
simina_ana
QUOTE(anku @ Feb 27 2010, 02:09 PM) *
vai ce tare ai fost....
pai nu-ti mai tb sala sau gimnastica ptr spate...
ridici mingile lzui Iancu si gata liwlol.gif



Pai nici nu ma mir ca sunt anchilozata...de la atata aplecat ....ca de ridicat ridic bursucelul.....si la 13,5 kg nu e tocmai usurel.....Oricum i-am taiat mult din portia de luat in brate....ma fac micuta cat el si nu mai vrea in brate...desi initial sta cu ele ridicate si spune "ba-ba"...dar in ultima saptmana a cam trebuit sa ii fac voile la cat e de suparata de la maselute....nu papa, nu doarme...si tipa cat il tine gura...De 2 zile il vad putin mai bine cu mancare si dormitul, dar tot tipa din senin uneori....cred ca s-a mai calmat putin cu coltii .....dar mai sunt inca 5 colti de iesit in total....
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 27 2010, 11:19 AM) *
Oricum si gradinita de stat se plateste....as vrea sa vad ceva in zilele noastre care sa nu se plateasca. Tati nu ar vrea sa-l dea la cresa, inainte de gradi, dar eu as vrea ...si asta ca sa se joace cu copii, sa socializeze.....mai ales ca e cu ochii numai dupa copii si e ff prietenos....
Dar ma gandesc totusi cu locul la gradinita cum facem...ca as vrea ceva unde sa fie stimulat cat mai mult....si inca nu stiu cu ce se mananca problema asta....dar cum am spus ma voi documenta.
La voi il ia la gradi de la 2 ani si ceva? Sau e un fel de cresa ce spuneai tu?

deci pana la 2 ani e cresa
iar de la 2 ani e gradi...
la cresa nu stiu dc se plateste sau nu...
dar la 1a gradi e mancarica nuzmai
si ptr un copil care nu are 3 ani plateste statul dublu...
ptr ca un copil pana in 3 ani da de lucru dublu
de ex o clasa are 25 copii cu 2 educatoare si o ingrijitoare
dar dc in clasa respectiva vine Darius cu 2 ani si 2 luni atunci vor avea voie numai 24 de copii
intr-ucat face Darius spre ex cat 2...
asa ne-a explicat...
claudiaena
QUOTE(oana petrina @ Feb 27 2010, 01:03 PM) *
eu iti spun Claudia ca iti va fi f greu sa gasesti o bona care sa faca tot ce vrei tu pe banii astia. eu am avut femeie in casa anul trecut si venea cate 3 ore de 3 ori pe sapt si ii dadeam 400 ron pe luna. sa dea DD sa gasesti si sa fi si tu multumita si ea . eu una nu vreau cu bona mai ales cand am vazut cate fac prefer sa-l stiu pe bebe la gradi mai socializeaza merg peste tot cu grupul si cu educatoarele. si mai iese si el din casa mai ales iarna cand sta mititelul numai in casa. acum fiecare stie de ce are nvoie in casa lui si cum o avantajeaza o situatie sau alta.
da Anku e mai scump dar mult mai ieftin ca in strainatate iar conditiile sunt super. asa ca merita sa-l stiu in siguranta si ca se ocupa de el cum trebuie. pana la urma ptr el muncim sa-i facem viata frumoasa si linitita pe cat o sa putem. si asa cand ma uit ca toata ziua cheltuim pe toate nimicurile sau te duci a supermarket si lasi milioane acolo si ajungi cu traista goala acasa macar aici stiu ca ii ofer un start bun. prefer sa mor de foame daca stiu ca el are parte de ce este mai bun. de fapt toate gandim la fel sunt convinsa. asa ca tre sa punem osul la treaba smile.gif nici nu-mi vine sa cred cum a trecut timpul si vrb deja de gradinita
va pup


Lasa-ma sa fiu increzatoare! Dar eu nu am ajutoare. Soacra mea sta la 100 km departare si cred ca s-ar sufoca intr-un apartament si oricum nu ar veni ea aici si nici eu nu as vrea, iar tata e recasatorit si are alte prioritati acum.... Asta e, cei care au socri sau parinti sa ii ajute f bine, bucurati-va si respectati-i, chiar daca ii rasfata pe pitici...Eu as vrea macar asa, ca si asa sunt eu suficient de exigenta....Si apoi ce sa fac cu Maria? Si la voi piticul daca raceste are cu cine sta acasa, dar la mine cu cine? Cu Maria?
Asta e>>>Nu imi plang de mila, dar mi-a fost cumplit de greu... Stau si ma gandesc ca si parintii si socrii au fost f modesti si la nunta am primit cate o plapuma si o lenjerie de pat si atat. In rest noi cu multe sacrificii si cu salarii de bugetari mult timp, ne-am facut un rost. Nu regret, dar eu nu primesc ajutor de nicaieri.... As vrea si eu macar in weekend sa merg la masa undeva, sa nu mai fiu nevoita sa imi las copiii cu o vecina sau a 10 verisoara...Dar, asta e! O sa vad la anu' cat ma costa bona... Deocamdata am 3 variante si toate erau in toamna disperayte sa le recomand pe cineva cu copii...
Daca nu, o sa stau pana la 12 noaptea sa fac mancare si curat si bona sa se ocupe exclusiv de Mihai... Si apoi ce are de facut, ca eu nu sunt disperata dupa dezinfectat si nu calc decat camasi de ale sotului si eventual bluzite ale Mariei, deci eu calc o data maxim 2 ori pe saptamana, cate 5 camasi si o pereche-2 de pantaloni, si sa fiarba niste cartofi si sa ii curete casa faca salata orientala,sau sa prajeasca niste snitele, nu i-or cadea mainile....Nu o pun sa-mi frece gresia sau faianta sau wc, sa faca halivrejuri complicate dupa cartea de bucate....Nu o sa imi dea cu aspiratorul sau alte treburi casnice. Si apoi cele cu programul chiar si de 6 ore trebuie sa se joace cu copilul, sa ii citeasca sa il plimbe, etc. Eu ce sa fac daca am nevoie de ea cand piticul doarme?....Si apoi sa caste gura la Maria sa nu se uite la desene... Nu sa faca temele cu ea... Ce vi se pare asa de complicat? Chiar nu inteleg!!! huh.gif
claudiaena
Si apoi nu v-am mai spus ca indiferent cat de exigenti sunt parintii copiii tot o sa se tranteasca macar o data pe strada, o sa faca istericale cel putin o data, cand are si al naibii de multi spectatori spada.gif si o sa aiba o personalitateMama-mama. Eu cunosc si multe familii cu copii si eu si ei au cam aceleasi probleme: mi-e somn si peste 5 min nu-i mai e, vreau supa si apoi nu mai vrea, vreau aia nu mai vreau si daca nu ii dai, face o criza de istericale....Pana la 4 ani nu prea te poti intelege cu copilul... mad.gif
De aia e greu de stat cu un copil. Si e greu de suportat de parinti care il iubesc, daramite de o straina...De aia nu am avut asteptari mari de la bona Mariei si nici acum nu o sa am...Ptr ca oricine va sta cu copilul nu o sa faca niciodata treaba ca tine, nici macar mama ta....
Tot eu.... Scuze ca m-am infierbantat asa, dar cred ca a fost o neintelegere....Gata, va doresc weekend placut si odihnitor... Ca eu sunt praf, si gingiile tot umflate si piticul nervos si iritat mai ceva ca la dinti....a stat cu suzi si a tipat, dar nu a plans printre dinti si urechile mele sunt franjuri
oana petrina
sincer te-ai infierbantat degeaba ptr ca nu ti-a zis nimeni nimic aiurea. pur si simplu mi-am dat o parere si nu inteleg ce a trebuit sa strigi tu ca nu te ajuta nimeni si ca pe mine si pe nu mai stiu care ne ajuta. nu vreau sa-ti dau explicatii si nici sa ma justific daca are cine sa ma ajute sau nu, daca am ales sa fac o chestie sau alta. ai fost destul de acida si nu inteleg de ce. nu sunt eu vinovata ca esti obosita sau nu te ajuta nimeni. dar nu uita ca tu ai provocat toata discutia cand pe un ton ciudat te indoiai de ce spuneam eu referitor la gradinita, lucru pe care probabil l-ai citit si pe site-ul lor. nu avem nici-un interes sa ma apuc de mintit pe forum. oricum referitor la acest subiect -bona- eu l-am inchis ptr ca vad ca acum am ajuns si stupida si nu inteleg nimic. asta e imi cer scuze daca te-am deranjat ca mi-am dat cu parerea.
petronici
mai fetelor dar cat ati scris....bravo,asa va vreau,am avut ce citi....
in primul rand daca mai ramane ceva de mancat sau de pupat tzuc.gif si pt mine din obrajorii lui Matei,o fac cu mare placere ca tare frumusel sa facut,si mai vrem pozele cu noul luck...
Anku,si tie felicitari la cat de multe ai de facut intr-o zi si inca mai poti si nu te plangi,tot cu zambetul pe buze,bravo ca esti optimista eusa_clap.gif ....eu am boala somnului, somn.gif nu stiu cand o sa-mi revin,cum doarme Adelin la amiaza ma pun si citesc dintr-o carte despre bar,restaurant,sunt multe chestii care inca nu le stiu si lucrez in domeniu,dar ma paleste somnul liwlol.gif ...cred ca ma molipseste Adelin liwlol.gif ,si am inceput-o nici nu mai stiu de cand si inca nu am terminat-o liwlol.gif ....asa ca tu la cat ai de invat,te apreciez ca ai ambitie si poti notworthy.gif trandafir.gif ...Darius cum sta cu maselutele,inca nu se vede nimic la "orizont"...pupici tzuc.gif
Simina,si voi aveti zile si zile cu mancatul,ca si Adelin...nici eu nu ma mai omor sa-l fortez ca tot nu vrea,dar m-am bucurat ieri si in special aseara ca si-a revenit un pic,dar bineinteles ca a durat doar ieri,astazi abia a papat la pranz 100g,in seara asta nu-s sa-l vad cat papa ,dar nu vred ca o sa vrea mult....aaaa,si al meu ma ajuta sa le stangem si apoi nici nu apuc sa ma intorc ca-s deja imprastiate pe jos,asa se mai distreaza pe seama mea liwlol.gif ....
imi pare rau ca v-ati suparat Oana si Claudia,sper sa va treaca cat mai repede.... trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
Geo,tu nu ne mai zici nimic,Lucas cum mai este?
Rose,voi pe unde a-ti plecat?
eu acus o iau din loc spre servici,pe Adelin l-au tinut pana pe la 15 de afara ,dar astazi a avut alti paznici(pe tacsu si matusa),in rest nimic nou,astept sa-i iasa odata si ceilalti colti tot cu speranta ca-si va reveni cu mancarea,tot mai tuseste si ii curg mucii,mai rau e ca vineri tre sa-l duc la vaccin,si daca nu-i trece iarasi ne amana...
va pupacest toti copilasi tzuc.gif si voua va doresc un week-end cat mai placut(cat a mai ramas din el) trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
sinzigm
Buna fetelor.Nu are rost sa va certati,fiecare are dispozitii proaste.Toate suntem obosite,pt ca si doar gandul ca sunt raciti puii,sau ii dor gingiutele te streseaza si asta e un stres psihic,care oboseste foarte tare.Fiecare cu norocul sau in viata,asta e nu avem ce face.Bine spune sotul meu:unora parca le pica banii din cer,iar altii saracii trebuie sa munceasca si sa transpire rau ca sa ofere familiei strictul necesar.
Sincer si eu sunt foarte stresata pt ca nu pot sa-mi ajut sotul nicicum,pt ca trebuie sa stau acasa cu Matei.Aici nu este gradinita numai de la 3 ani si atunci ai gratuit doar 2h30min.Daca vrei mai mult trebuie sa platesti si e foarte scump.Daca as vrea sa il duc de la toamna ar fi in jur de 800-900 de lire pe luna,ceea ce e foarte mult,aproape cat as castiga eu,iar asa m-am hotarat ca mai bine am eu grija asa cum trebuie de el.In bona nu as avea incredere,dar la nevoie ce sa faci,trebuie sa gasesti o solutie,ca sa le poti oferi lor o viata cat mai frumoasa,ca doar pt ei ne zbatem toti.

va doresc tuturor o sambata frumoasa
simina_ana
Mai fetili....nu va "henervati" ca-mi dai o stare de agitatie si vin la voi si va ciufulesc wife.gif ...pai se poate?
Na....eu ca sa fiu mai cu mot decat toate.....il dau pe pitic la gradinita si iau si bona.....pentru mine liwlol.gif....sau poate un "bon" biggrin.gif ....ca-i mai palpitant...liwlol.gif

Atat de agitat si nervos a fost Iancu azi....incat am plans vreo 10 minute sa ma descarc doh.gif . Incearca tati sa-l adoarma acum, sper sa reuseasca...Si cum adoarme el .....la somn si eu , ca azi noapte m-am culcat la 4 si am fost in picioare la 7...si azi am fost "Valerica fata-n casa" fac_curat.gif spalvase.gif

Mai bantui si eu pe aici pana adoarme strumful....poate apareti vreuna si aveti chef de o poveste 2.....
anku
QUOTE(claudiaena @ Feb 27 2010, 12:44 PM) *
Lasa-ma sa fiu increzatoare! Dar eu nu am ajutoare. Soacra mea sta la 100 km departare si cred ca s-ar sufoca intr-un apartament si oricum nu ar veni ea aici si nici eu nu as vrea, iar tata e recasatorit si are alte prioritati acum.... Asta e, cei care au socri sau parinti sa ii ajute f bine, bucurati-va si respectati-i, chiar daca ii rasfata pe pitici...Eu as vrea macar asa, ca si asa sunt eu suficient de exigenta....Si apoi ce sa fac cu Maria? Si la voi piticul daca raceste are cu cine sta acasa, dar la mine cu cine? Cu Maria?
Asta e>>>Nu imi plang de mila, dar mi-a fost cumplit de greu... Stau si ma gandesc ca si parintii si socrii au fost f modesti si la nunta am primit cate o plapuma si o lenjerie de pat si atat. In rest noi cu multe sacrificii si cu salarii de bugetari mult timp, ne-am facut un rost. Nu regret, dar eu nu primesc ajutor de nicaieri.... As vrea si eu macar in weekend sa merg la masa undeva, sa nu mai fiu nevoita sa imi las copiii cu o vecina sau a 10 verisoara...Dar, asta e! O sa vad la anu' cat ma costa bona... Deocamdata am 3 variante si toate erau in toamna disperayte sa le recomand pe cineva cu copii...
Daca nu, o sa stau pana la 12 noaptea sa fac mancare si curat si bona sa se ocupe exclusiv de Mihai... Si apoi ce are de facut, ca eu nu sunt disperata dupa dezinfectat si nu calc decat camasi de ale sotului si eventual bluzite ale Mariei, deci eu calc o data maxim 2 ori pe saptamana, cate 5 camasi si o pereche-2 de pantaloni, si sa fiarba niste cartofi si sa ii curete casa faca salata orientala,sau sa prajeasca niste snitele, nu i-or cadea mainile....Nu o pun sa-mi frece gresia sau faianta sau wc, sa faca halivrejuri complicate dupa cartea de bucate....Nu o sa imi dea cu aspiratorul sau alte treburi casnice. Si apoi cele cu programul chiar si de 6 ore trebuie sa se joace cu copilul, sa ii citeasca sa il plimbe, etc. Eu ce sa fac daca am nevoie de ea cand piticul doarme?....Si apoi sa caste gura la Maria sa nu se uite la desene... Nu sa faca temele cu ea... Ce vi se pare asa de complicat? Chiar nu inteleg!!! huh.gif

tu mami...nu mai fi suparata...
lasa ca trece si faza asta
iar Dumnezeu indruma spre cea mai buna cale...
ce sa zic??
toate suntem asa...obosite
eu nu am avut o zi libera de cand l-am nascut
nu am mai iesit in oras de 2 ani...
nu am mai bagat o bucata de paine in gura linistita
iar ai mei parinti nu mi-au dat nici o lingura cand m.-am maritat
ba ...nici nu au venit ca la cununie...
mireasa nu m-am imbracat
ce sa faci???
nu toata lumea e la fel
unii au parinti buni.altii mai putini...dar doamne fereste de parinti sufocanti...
lasa ca trece si faza asta... tzuc.gif
eu mi-am dat seama ca e greu cu 2 copii... tzuc.gif
dar bine ca iti doarme...asta e mare lucru
mai te poti relaxa sau face ceva in casa...
al meu rar doarme 20 min p zi...
sunt ca un robot... doh.gif
hai ca te poopam sa-ti treaca supararea...gasesti tu o solutie ideala tzuc.gif
oana petrina
mai fetelor nu va stresati ca nu se cearta nimeni. discutam si noi putin mai aprins ca doar avem sange latin si de moldovence liwlol.gif ne trece ca doar nu avem nik de impartit. ce daca omul mai discuta in contradictoriu nu inseamna ca se cearta. si apoi nu am fi femei daca nu mai adaugam niste samanta de scandal wink.gif
pup
anku
QUOTE(petronici @ Feb 27 2010, 06:18 PM) *
mai fetelor dar cat ati scris....bravo,asa va vreau,am avut ce citi....
in primul rand daca mai ramane ceva de mancat sau de pupat si pt mine din obrajorii lui Matei,o fac cu mare placere ca tare frumusel sa facut,si mai vrem pozele cu noul luck...
Anku,si tie felicitari la cat de multe ai de facut intr-o zi si inca mai poti si nu te plangi,tot cu zambetul pe buze,bravo ca esti optimista eusa_clap.gif ....eu am boala somnului, somn.gif nu stiu cand o sa-mi revin,cum doarme Adelin la amiaza ma pun si citesc dintr-o carte despre bar,restaurant,sunt multe chestii care inca nu le stiu si lucrez in domeniu,dar ma paleste somnul ...cred ca ma molipseste Adelin ,si am inceput-o nici nu mai stiu de cand si inca nu am terminat-o liwlol.gif ....asa ca tu la cat ai de invat,te apreciez ca ai ambitie si poti ...Darius cum sta cu maselutele,inca nu se vede nimic la "orizont"...pup
Simina,si voi aveti zile si zile cu mancatul,ca si Adelin...nici eu nu ma mai omor sa-l fortez ca tot nu vrea,dar m-am bucurat ieri si in special aseara ca si-a revenit un pic,dar bineinteles ca a durat doar ieri,astazi abia a papat la pranz 100g,in seara asta nu-s sa-l vad cat papa ,dar nu vred ca o sa vrea mult....aaaa,si al meu ma ajuta sa le stangem si apoi nici nu apuc sa ma intorc ca-s deja imprastiate pe jos,asa se mai distreaza pe seama mea liwlol.gif ....
imi pare rau ca v-ati suparat Oana si Claudia,sper sa va treaca cat mai repede....
Geo,tu nu ne mai zici nimic,Lucas cum mai este?
Rose,voi pe unde a-ti plecat?
eu acus o iau din loc spre servici,pe Adelin l-au tinut pana pe la 15 de afara ,dar astazi a avut alti paznici(pe tacsu si matusa),in rest nimic nou,astept sa-i iasa odata si ceilalti colti tot cu speranta ca-si va reveni cu mancarea,tot mai tuseste si ii curg mucii,mai rau e ca vineri tre sa-l duc la vaccin,si daca nu-i trece iarasi ne amana...
va pupacest toti copilasi si voua va doresc un week-end cat mai placut(cat a mai ramas din el)

draga mea tu numai trandafiri transmiti la toata lumea... tzuc.gif
tb sa fac ...ca de nu...nici femeie de servici nu ma ia...si dc nu lucru de unde bani????
e vb de 20 de ani pana intra sotul in pensie...si apoi e alta mancare de peste dar...pana atunci...
nu-mi permit sa stau acasa...
sunt ceva banuti...
ce bine ca ai de lucru...
am cautat si eu sa mai ajut in casa la cineva....nu mai e de lucru domne... doh.gif
plus ca nu te ia dc nu ai meseria facuta la ei... doh.gif
spor la lucru iti doresc si sa-i treaca mucisorii li Adelin... tzuc.gif

QUOTE(simina_ana @ Feb 27 2010, 08:24 PM) *
Mai fetili....nu va "henervati" ca-mi dai o stare de agitatie si vin la voi si va ciufulesc wife.gif ...pai se poate?
Na....eu ca sa fiu mai cu mot decat toate.....il dau pe pitic la gradinita si iau si bona.....pentru mine liwlol.gif....sau poate un "bon" biggrin.gif ....ca-i mai palpitant...liwlol.gif

Atat de agitat si nervos a fost Iancu azi....incat am plans vreo 10 minute sa ma descarc doh.gif . Incearca tati sa-l adoarma acum, sper sa reuseasca...Si cum adoarme el .....la somn si eu , ca azi noapte m-am culcat la 4 si am fost in picioare la 7...si azi am fost "Valerica fata-n casa"

Mai bantui si eu pe aici pana adoarme strumful....poate apareti vreuna si aveti chef de o poveste 2.....

vai figuro...sa-mi trimiti si mie bonul tau liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
azi am fost la bazin...
pai praf m-a facut...
ca p hotii de cai...
nu stiu de unde are atata energie
ce vb???cu mine seamana domne... doh.gif
nu putem dormi si musai tb sa facem ceva ca de nu...dam in nervi si depresii... liwlol.gif
asa imi vine si mie sa mai plang cateodata...
iti spuneam ca uneori am mancat plangand...cand il vad ce face in scaun imi vine greata
dar ce sa facem... wub.gif
stiu ca vb de calmante odata...
eu am luat niste tablete cica naturiste si este sunatoare
cica are efect deosebit
este adev
de 2 sapt iau si e super...desi numai in 2 luni isi face efectul
poate este doar autosugestie... liwlol.gif
offfffff...pai prea putin dormi tu mami!!! tzuc.gif
va poopam tzuc.gif
geo si rose haide-ti de temperati spiritele
ce va fac puiutii???
anku
QUOTE(oana petrina @ Feb 27 2010, 09:14 PM) *
mai fetelor nu va stresati ca nu se cearta nimeni. discutam si noi putin mai aprins ca doar avem sange latin si de moldovence liwlol.gif ne trece ca doar nu avem nik de impartit. ce daca omul mai discuta in contradictoriu nu inseamna ca se cearta. si apoi nu am fi femei daca nu mai adaugam niste samanta de scandal wink.gif
pup

mna ca bine zici!!!
asa este...nu este cearta ...ci doar o discutie in contradictoriu..
ce face Mateiut??? tzuc.gif
geocoto
Opa nu am intrat de ceva vreme si mi s-a simtit lipsa.. anima1.gif La datorie.
Uuuuuuu ce cald e pe aici(cum ar zice frantzuzu) si nici nu-s mai mult de 7 grade afara biggrin.gif

Pai Lucas este bine pana acum slava D-nului, incheiem luna fara vreun episod de febra dar stiti cum este " nu zice hop pana nu sari parleazu'".Am primit niste analize prin posta care indicau o usoara infectie (nu stiu de ce nu au zis nimic) dar intre timp i-am dat 15 zile de penicilina pe nas.Sa vedem ce si cum...
In rest papa binisor, se alinta cat cuprinde si daca ii bagi mana in gurita zici ca ti-a pus D-zeu mana in cap, poate sa-ti dea si sangele la cat de tare apuca.In rest nu stiu ce sa zic, daca isi fac efectul pietrele de chihlimbar si nu-l doare atat de tare sau seamana cu mama lui si suporta bine durerea care si-a scos toate 4 maselele de minte la chirurgie fara anestezie ca erau crescute in radacina celorlalte masele si nu puteau iesi...

Mai fetelor v-as dori din toata inima sa aveti parte de o bona, ruda, mama ca a mea.De cand a venit aici nu o intereseaza sa viziteze sau daca nu iese din casa o luna atata timp cat se ocupa de Lucas.Nu sta o secunda, ba ne face noua mancare, ba coase ceva, ba mai face o prajitura apoi cand este Lucas treaz dupa el non-stop.As vrea sa ma apuc de ceva treaba in viitorul apropiat si va trebui sa gasesc si eu o solutie pentru copil dar momentan nu vreau sa ma enervez.Mai bine de mine ca aici bonele chiar muncesc ca stiu ca ai de unde alege daca nu isi fac treaba bine.Sunt multumita de bulgaroaica mea, care vine la curatenie, desi mai mult ne intelegem prin semne si a ramas de multe ori sa doarma cu Alda cat am fost noi plecati.Are si experienta in baby-sitting si mi-a cerut 500 pe luna daca ar fi sa stea cu Lucas.Nici nu face mofturi daca ii zic "saptamana asta nu vii" dar nici nu vreau sa o incarc cu prea multe ca mi-e frica sa nu fie ocupata cu ceva si sa se raneasca copilul la scari sau la lac sau mai stiu eu cum.
Claudia te inteleg perfect ca nu ti-e usor cu 2 copii si fara nici un ajutor.Sper sa gasesti bona care sa fie pe masura asteptarilor tale si sa nu stai cu stres la serviciu din cauza ei.
Oana daca nu gasesc o gradi ca cea la care il dai pe Matei chiar ma oftic.Ma mut la Galati ca stiu sigur ca ti-ar place smile.gif

In seara asta am fost la chineji si am platit 21 euro de pers si puteam manca cat vroiam.Nu am mai avut asa o burta de cand eram gravida.gif Iar Lucas...


simina_ana
Anku.....daca fac rost de un "bon" il trimit si pe la voi....Dar cred ca imbatranesc asteptandu-l.....nu cred ca imi da voie tati liwlol.gif ....dar mai stii? cred ca am mai multe sanse sa gasesc lampa lui Aladin liwlol.gif he he....nu mi-ar strica nici un duh de ala.....Fetelor...am luat-o razna.....cred ca e cazul sa ma retrag pana nu spun prea multe prostii.....liwlol.gif
Ne vedem maine......va pup partners.gif

PS. Geo ....Rose......? Pe unde umblati? biggrin.gif
geocoto
QUOTE(sinzigm @ Feb 26 2010, 01:22 PM) *
Buna fetelor!La noi a fost o noapte cam agitata.Cred ca il doare rau de la dintisori,ca se foieste in pat de numa,numa.A inceput sa pape mai bine.Defapt fetele de aici ma cearta,zic ca eu as vrea sa pape cat un om mare.Poate ca intr-adevar nu stiu exact cam cat ar trebui sa pape la o masa.Ieri dimineata a papat o nectarina,un mar coapte pe aburi la care am adaugat o jumate de bananasi o mana de orez si le-am dar la blender,dar doar umpic.Dupa amiaza a papat peste cu porumb si fructe,iar seara a papat pilaf de orez cu legume,o chifteluta,desi nu vroiam sa-l las,dar nu am mai scapat de al si un iaurt.Pe langa astea a baut la 6 dimineata 200 lapte cu cereale,la 12-120 lapte si seara la culcare 200 lapte cu cereale.Cam atat papa el intr-o zi,dar are si zile cand papa doar cateva lingurite la o masa,sau poate nu vrea sa guste deloc.

va pun si cateva pozici



Mai Sanzi mi-e drag de Matei de nu mai pot.Sper sa va putem vizita in curand daca trec de episodul cu vaporul peste Canalu' Manecii si imi fac curaj sa ma urc din nou.Cu trenul parca nuuuuuu...
Oricum daca ar manca Lucas cat papa Matei .....nici nu m-as mai gandi vreo clipa la kg.De la helicobacter nu stagneaza prea mult, eu zic ca ai intrat tu putin in panica altfel baiatul daca e vesel si se coporta ca un copil de varsta lui lasa-l in pace.

Va pupicesc muuuuuuult de tot,
Geo trandafir.gif
simina_ana
QUOTE(geocoto @ Feb 28 2010, 01:01 AM) *
Opa nu am intrat de ceva vreme si mi s-a simtit lipsa.. anima1.gif La datorie.
Uuuuuuu ce cald e pe aici(cum ar zice frantzuzu) si nici nu-s mai mult de 7 grade afara biggrin.gif

Pai Lucas este bine pana acum slava D-nului, incheiem luna fara vreun episod de febra dar stiti cum este " nu zice hop pana nu sari parleazu'".Am primit niste analize prin posta care indicau o usoara infectie (nu stiu de ce nu au zis nimic) dar intre timp i-am dat 15 zile de penicilina pe nas.Sa vedem ce si cum...
In rest papa binisor, se alinta cat cuprinde si daca ii bagi mana in gurita zici ca ti-a pus D-zeu mana in cap, poate sa-ti dea si sangele la cat de tare apuca.In rest nu stiu ce sa zic, daca isi fac efectul pietrele de chihlimbar si nu-l doare atat de tare sau seamana cu mama lui si suporta bine durerea care si-a scos toate 4 maselele de minte la chirurgie fara anestezie ca erau crescute in radacina celorlalte masele si nu puteau iesi...

Mai fetelor v-as dori din toata inima sa aveti parte de o bona, ruda, mama ca a mea.De cand a venit aici nu o intereseaza sa viziteze sau daca nu iese din casa o luna atata timp cat se ocupa de Lucas.Nu sta o secunda, ba ne face noua mancare, ba coase ceva, ba mai face o prajitura apoi cand este Lucas treaz dupa el non-stop.As vrea sa ma apuc de ceva treaba in viitorul apropiat si va trebui sa gasesc si eu o solutie pentru copil dar momentan nu vreau sa ma enervez.Mai bine de mine ca aici bonele chiar muncesc ca stiu ca ai de unde alege daca nu isi fac treaba bine.Sunt multumita de bulgaroaica mea, care vine la curatenie, desi mai mult ne intelegem prin semne si a ramas de multe ori sa doarma cu Alda cat am fost noi plecati.Are si experienta in baby-sitting si mi-a cerut 500 pe luna daca ar fi sa stea cu Lucas.Nici nu face mofturi daca ii zic "saptamana asta nu vii" dar nici nu vreau sa o incarc cu prea multe ca mi-e frica sa nu fie ocupata cu ceva si sa se raneasca copilul la scari sau la lac sau mai stiu eu cum.
Claudia te inteleg perfect ca nu ti-e usor cu 2 copii si fara nici un ajutor.Sper sa gasesti bona care sa fie pe masura asteptarilor tale si sa nu stai cu stres la serviciu din cauza ei.
Oana daca nu gasesc o gradi ca cea la care il dai pe Matei chiar ma oftic.Ma mut la Galati ca stiu sigur ca ti-ar place smile.gif

In seara asta am fost la chineji si am platit 21 euro de pers si puteam manca cat vroiam.Nu am mai avut asa o burta de cand eram gravida.gif Iar Lucas...





Ahaaaaaa!!!!
Eu intrebam de tine si tu scriai......asa deci...
Noi nu am fost la chinezi....dar am facut papa de chinezi si am papat ca spartii......
Ce papa Lucas acolo????un morcov? Sau degetele lui tati? smile.gif
geocoto
QUOTE(simina_ana @ Feb 27 2010, 10:08 PM) *
Ahaaaaaa!!!!
Eu intrebam de tine si tu scriai......asa deci...
Noi nu am fost la chinezi....dar am facut papa de chinezi si am papat ca spartii......
Ce papa Lucas acolo????un morcov? Sau degetele lui tati? smile.gif


Papa niste fructe confiate...ca de morcovi e satul de acasa biggrin.gif si oreeeeeeeeez a bagat la greu.
Am si eu si wok si cutie pentru dim-sun cu aburi dar nu le-am mai folosit .... desi si noi suntem amatori de chinezaraie.
Lucas pusese ochii pe o chelnerita si vroia numai pe jos yes.gif
Am zis eu ca vreau o japoneza pt el dar daca o iesi acum o chinezoaica ce sa-i facem wink.gif ca bona ma refer(sa ne faca si noua retete buuuuune yami.gif )
anku
QUOTE(geocoto @ Feb 27 2010, 10:01 PM) *
Opa nu am intrat de ceva vreme si mi s-a simtit lipsa.. anima1.gif La datorie.
Uuuuuuu ce cald e pe aici(cum ar zice frantzuzu) si nici nu-s mai mult de 7 grade afara biggrin.gif

Pai Lucas este bine pana acum slava D-nului, incheiem luna fara vreun episod de febra dar stiti cum este " nu zice hop pana nu sari parleazu'".Am primit niste analize prin posta care indicau o usoara infectie (nu stiu de ce nu au zis nimic) dar intre timp i-am dat 15 zile de penicilina pe nas.Sa vedem ce si cum...
In rest papa binisor, se alinta cat cuprinde si daca ii bagi mana in gurita zici ca ti-a pus D-zeu mana in cap, poate sa-ti dea si sangele la cat de tare apuca.In rest nu stiu ce sa zic, daca isi fac efectul pietrele de chihlimbar si nu-l doare atat de tare sau seamana cu mama lui si suporta bine durerea care si-a scos toate 4 maselele de minte la chirurgie fara anestezie ca erau crescute in radacina celorlalte masele si nu puteau iesi...

Mai fetelor v-as dori din toata inima sa aveti parte de o bona, ruda, mama ca a mea.De cand a venit aici nu o intereseaza sa viziteze sau daca nu iese din casa o luna atata timp cat se ocupa de Lucas.Nu sta o secunda, ba ne face noua mancare, ba coase ceva, ba mai face o prajitura apoi cand este Lucas treaz dupa el non-stop.As vrea sa ma apuc de ceva treaba in viitorul apropiat si va trebui sa gasesc si eu o solutie pentru copil dar momentan nu vreau sa ma enervez.Mai bine de mine ca aici bonele chiar muncesc ca stiu ca ai de unde alege daca nu isi fac treaba bine.Sunt multumita de bulgaroaica mea, care vine la curatenie, desi mai mult ne intelegem prin semne si a ramas de multe ori sa doarma cu Alda cat am fost noi plecati.Are si experienta in baby-sitting si mi-a cerut 500 pe luna daca ar fi sa stea cu Lucas.Nici nu face mofturi daca ii zic "saptamana asta nu vii" dar nici nu vreau sa o incarc cu prea multe ca mi-e frica sa nu fie ocupata cu ceva si sa se raneasca copilul la scari sau la lac sau mai stiu eu cum.
Claudia te inteleg perfect ca nu ti-e usor cu 2 copii si fara nici un ajutor.Sper sa gasesti bona care sa fie pe masura asteptarilor tale si sa nu stai cu stres la serviciu din cauza ei.
Oana daca nu gasesc o gradi ca cea la care il dai pe Matei chiar ma oftic.Ma mut la Galati ca stiu sigur ca ti-ar place smile.gif

In seara asta am fost la chineji si am platit 21 euro de pers si puteam manca cat vroiam.Nu am mai avut asa o burta de cand eram gravida.gif Iar Lucas...



ce bine ca nu ati mai facut febra...uite ca se rezolva toate
si eu vreau mama asa...
mama nici la tel nu are timp sa vb cu mine
cand a venit la mine si in ziua de craciun am muncit de imi venea sa cad lata de oboseala
in schimb...ca o soacra...ca acolo am uitat aia si de ce nu am facut asa
ca de ce nu pun putin knorr in mancare...eu nu gatesc cu tampenii de astea...
esti o fericita rolleyes.gif
si cat mai sta mama la tine???
vreau si eu numai 3 zile.... rolleyes.gif
500 de e e super bine...si face si menaj??pfffff...mana cereasca...
deci voua va place la chinezi???
imi placea si mie dar ultima data au prajit cu ulei rancezit...
m-am scarbit de am zis ca nici nu ma mai uit catre restaurant
Lucas sta in capul mesei....ca un barbat adevarat... liwlol.gif
poopam carliontii lui... tzuc.gif
anku
QUOTE(simina_ana @ Feb 27 2010, 10:03 PM) *
Anku.....daca fac rost de un "bon" il trimit si pe la voi....Dar cred ca imbatranesc asteptandu-l.....nu cred ca imi da voie tati liwlol.gif ....dar mai stii? cred ca am mai multe sanse sa gasesc lampa lui Aladin liwlol.gif he he....nu mi-ar strica nici un duh de ala.....Fetelor...am luat-o razna.....cred ca e cazul sa ma retrag pana nu spun prea multe prostii.....liwlol.gif
Ne vedem maine......va pup partners.gif

PS. Geo ....Rose......? Pe unde umblati? biggrin.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
anku

acum o sapt era inca zapada

ieri la baie


hei aici e un geam


geocoto
QUOTE(anku @ Feb 28 2010, 11:29 AM) *

acum o sapt era inca zapada


Maaaaai pe cine am gasit noi aici eusa_clap.gif ce bine ca ne-ai pus poze.Super se distreaza Darius la piscinuta.A muscat din buretii flotori?Isi exerseaza dintisorii biggrin.gif Aratati ff bine amandoi, iar Darius poti sa-i zici lejer ca este cu un anisor mai mare.Sotul tau Anku este inalt?
Am tot zis ca o sa mergem si noi la piscina, eu si taticul, cat sta bunica cu Lucas dar de leneaaaaaa e mare.Dar cum o sa ma duc cu gandul la mare imediat ma duc cu gandul si la celulita si trebuie sa fac miscare... yes.gif

Noi am fost la biserica azi si D-l Goe a facut o galagie in continuu.Se bucura si chiuia in continuu.Noroc ca nu am fost decat ultima jumatate de ora sa-l impartaseasca doh.gif
geocoto
V-am zis ca o sa va aratam cum papa Lucas de obicei...

anku
QUOTE(geocoto @ Feb 28 2010, 03:01 PM) *
Maaaaai pe cine am gasit noi aici eusa_clap.gif ce bine ca ne-ai pus poze.Super se distreaza Darius la piscinuta.A muscat din buretii flotori?Isi exerseaza dintisorii biggrin.gif Aratati ff bine amandoi, iar Darius poti sa-i zici lejer ca este cu un anisor mai mare.Sotul tau Anku este inalt?
Am tot zis ca o sa mergem si noi la piscina, eu si taticul, cat sta bunica cu Lucas dar de leneaaaaaa e mare.Dar cum o sa ma duc cu gandul la mare imediat ma duc cu gandul si la celulita si trebuie sa fac miscare... yes.gif

Noi am fost la biserica azi si D-l Goe a facut o galagie in continuu.Se bucura si chiuia in continuu.Noroc ca nu am fost decat ultima jumatate de ora sa-l impartaseasca doh.gif


multumim de complimente
mda...sa zicem ca este innalt sotul
cam 1.85
voia si el sa muste dar nu l-am lasat...
chiar venise o femeie cu 3 copii dupa ea...
unul de 5 ani,o fetita de 2 ani si o fetita de 10 luni
p aia mica de 10 luni a pus-o in patut
aia mica de 2 ani se juca frumos langa piscinuta
si ala mai mare innota in bazin...
si nu avea femeia stress
ca am si zis ca asa copii sa mai faci
sa stea acolo in tarcul ala o oara jumate fara sa planga
si al nostru ne-a facut praf p amundoi...
da-o incolo de celulita...
tu sa te simti bine...
altele se ingrasa si au celulita fara sa aiba copii...

QUOTE(geocoto @ Feb 28 2010, 10:26 PM) *
V-am zis ca o sa va aratam cum papa Lucas de obicei...


pffffffffff
deci si Lucas vrea el sa pape singur
numai ca al meu murdareste tot
scuipa ...de nici eu nu stiu cum scuipa...ca imprastie p o rauza de un m de jur imprejur partners.gif
ce rabdatoare e mamica
complimentele noastre tzuc.gif
anku
este 1 martie
este ziua mamei mele-ghiocelul meu din Italia
si vine primavara
si am facut primele 500 pagini... super.gif super.gif super.gif

un martisor mamici dragi
o melodie ce ma face mereu sa tremur



si
Rose68
Buna dimineata!
Ce harnice ati fost in weekend. Vad ca v-ati incins binisor.
Stiam eu ca aici intram sa ne descarcam dar parca nici asa
Astazi fiind 1 MArtie va pupam pe toate si pe toti prichindeii si va dorim o viata frumoasa










Noi am avut calculatorul crapat in weekend , a stat tati pina la 2 dimineata ca sa aiba mami azi calc.
claudiaena
Mai fetelor, dar ce harnice ati fost....Eu sunt aproximativ Claudia-reincarcata.... Piticul s-a trezit de vreo 5 ori pana la 4 dimi si apoi a stat trteaz o ora si mami l-a pazit sa nu cada din pat. Acum beau un ceai verde ca las cafeaua ptr nopti mapi proaste....
Oana, nu stiu ce sa spun, dar daca te-am suparat, a fost mai mult sa ma descarc... Ei si ca sa vezi ca vorbesc serios te invit la o cafea sau ceai verde intr-o dimi. Te asteptam cu piticul, si sa ne invete si pe noi M<atei cum merge cu roata aia, ca, atunci cand am vazut la tine am zis ca o sa il tina ocupat jumate de zi si nu stie s-a foloseasca, nu vrea nici sa se uite la ea si nu s-a uitat la ea decat juma de minut.... wub.gif
A, si gradinitele arata super si nici nu mi se pare scump, ca nu ai grija cu mancarea si ai timp o ora dimi sa faci curat, fara ca piticul sa faca dezordine intr-un min.
Geo, il pupam pe pitic ca luna asta nu a mai fost bolnavior si mancarea chinezeasca e bestiala, dar la noi mi se pare cam scump, cum nici 21 E nu e iaftin dar ma bucur ca nu imi permit sa ma duc mai des ca m-as face cat China nono.gif
Sanzi, da, e greu, dar ce sa ii faci... Las ca trece si asta... Mai am si eu zile bune si zile mai proaste, dar una peste alta, ma consider bogata, ca am 2 copii sanatosi si care cel putin Mihai ma adora, un sot care e sanatos si munceste si aduce nbani acasa.asa ca pupicei si numai bine. tzuc.gif Sa ne pui poze cu noua freza a lui Mtei, ca si mine de altfel....
Ankule, cum poti tu sa te superi pe cei 2 ochi albastri? Si zici ca al tau e Speedi, sanatoasa sa fii sa te tina si pe tine toate cele. Da, eu sunt gekloasa pe cele care aveti parinti sau socri... Discutabila, da uneori, decat sa te critice si sa stea cu gura pe tine, ca pe "vremea mea, faceam si dregeam" mai bine lipsa....
Mai Simina, tu ca intotdeauna ai o energie si buna dispozitie molipsitoare.... De multe ori ma bufneste rasul cand citesc ce scrii... Chestia cu bonul e bestiala, mai ales ca vine 8 martie.... liwlol.gif
Rose, voi ce faceti? Papati sau nu? Dormiti sau nu?
Gata ma duc la smotru pupicei tzuc.gif Revin mai tarziu sa va povestesc aventurile noastre....
A, SI UITAI... O PRIMAVARA CAT MAI FRUMOASA SI MAI PLINA DE IMPLINIRI ALATURI DE FAMILIILE VOASTRE!!!! notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif
Rose68
QUOTE(geocoto @ Mar 1 2010, 01:26 AM) *
V-am zis ca o sa va aratam cum papa Lucas de obicei...



si la noi tine cam o ora sa pape.....nu chiar de fiecare data, dar destul de des........pentru ca nu e mancaciosa...........nici nu incearca sa pape singura decit painica, pufuleti, mar, biscuiti......solide

pupam pe Lucas ca desi se lasa mai greu, totusi papa binisor
Rose68
QUOTE(anku @ Feb 28 2010, 02:29 PM) *

acum o sapt era inca zapada

ieri la baie


hei aici e un geam



pupam ochisorii albastri si pe mamica lui. Foarte bine aratati mai mami, si va sta bine impreuna.
geocoto
O primavara frumoasa va dorim si noi si deja simt mirosul la noi si pasarelele care caaaaanta ...



Va ofer cate o brandusica in dar mai bine virtual ca in realitate este o floricica tare palpanda si se trece repede.Eu primeam in fiecare an acasa cate un buchetel cu brandusele pentru ca imi zicea mama ca eu le-am anuntat primavara in familia noastra.Sunt asa nostalgica cand vad brandusele.Anul asta voi merge in padure sa-mi iau bulbi de acolo sa-mi pun si eu oFloare.gif

Pup si un inceput de saptamana pasnic va doresc,
Geo oFloare1.gif
simina_ana
Astazi de 1 Martie, va doresc sa primiti 100 de martisoare, 1000 de sarutari si 1000000 de zambete!!!
O primavara frumoasa sa avem fetelor!!!......
Sper sa vina cat mai repede si sa ne trezim din amorteala....


claudiaena
Gata l-am pus la nani si mai stau si eu un pic si ma duc sa imi ofer un martisor special:un somnic la pranz alaturi de pitic. cool.gif
Noi sambata am fost in vizita si duminica am avut musafiri. Am observat ca se comporta mult mai bine la cineva in vizita daca nu e f galkagie. Adica eu am stat de vorba cu gazda intr-o camera, copiii Maria si cu cel al gazdei, in alta si barbatii in alta. Mihai a facut ture intre cele trei incaperi si a fost copilul ideal. La urmatoarea vizita am stat toti gramada in aceeasi camera si numai miorlait a fost, a plans ca voia tot ce avea Maria in mana, si intr-un final a adormit in carut la intoarcere.
Si Mihai ca sa manance ii dau ba o lingurita care o framanta prin castronel, sau diverse chestii: pixuri, peturi, carora ii place sa le puna dopul, cutii pe care le deschide si (is de la medicamente) scoate prospectul si il baga inapoi, etc.
Oricum, Geo mama ta merita diploma de cea mai buna bunica. notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif
Apropo, voi ce faceti daca piticii vostri se trezesc noaptea de tot. Miahi iar a inceput, se trezeste pe la 3.30-4 si sta ce sta in patut apoi se ridica in picioare si incepe sa maraie. Intr-un final il asez langa mine si se foieste de ma trezeste de tot si adoarme epuizat dupa o ora. Suzeta si-o tine strans, lapte am incercat si nu bea decat cel mult 30 ml.
Gata, m-a "chemat" ca a facut kk, adoua oara si e abia 12 jumate. Si face o multime, deci pe o parte intra si pe alta scoate.
Ankule, Mihai doarme de la 10.30-11 noaptea pana la 6.30-7.30. Nu are ora fixa. Dar la pranz doarme cel putin o ora jumate. Nu stiu daca e mult, sau putin dar ma bucur ca am timp sa respir la pranz...
Gata pouup
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.